ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO Η ΑΛΗΘΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2010, 20:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να μην είναι η πιο .. έγκυρη πηγή πληροφόρησης, ωστόσο δεν έχετε προσέξει ότι τεχνολογία που προβάλονταν σε ταινίες/σειρές επιστημονικής φαντασίας προ 10ετίας, έρχεται στην επιφάνεια στις μέρες μας και μάλιστα προορισμένη για καθημερινή χρήση? Τυχαίο? Δε νομίζω...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 00:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφως και οχι... παρε ενα τρανο παραδειγμα τη ταινια του Κιουμπρικ, ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ. Τοτε ο ανθρωπος δεν ειχε ακομα καλα καλα που βγηκε στο διαστημα, ποσο μαλλον που δεν ειχε πατησει στη Σεληνη. Και ομως, εδειξε τα σχεδια για εναν Διεθνη Διαστημικο Σταθμο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 10:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι η πυραυλική τεχνολογία, ο διαστημικός σταθμός και η κατάκτηση του διαστήματος είχαν προβληθεί την δεκαετία του 1950 μέσα από διάφορα περιοδικά, βιβλία, εφημερίδες (με φαντεζί ιλουστρασιόν φουτουριστικά σχεδιαγράμματα -βλ. για παράδειγμα http://home.flash.net/~aajiv/bd/colliers.html) στο αμερικανικό κοινό. Η Οδύσσεια του Διαστήματος, τόσο ως διήγημα όσο και στην κινηματογραφική της εκδοχή εκφράζει αυτή την κουλτούρα η οποία συνέτεινε αποφασιστικά (πέραν των πρώτων Σοβιετικών επιτυχιών στο διάστημα) για την Αμερικάνικη διαστημική εποποιία η οποία κορυφώθηκε με την πτήση 11 του προγράμματος Apollo.

Όσον αφορά την υπόθεση ΑΤΙΑ, αρκετές περιπτώσεις αφορούν πράγματι ΑΤΙΑ για τους παρατηρητές αλλά όχι και για τους επιστήμονες. Από την άλλη πλευρά όμως υπάρχουν και ορισμένες περιπτώσεις που όσο κακόπιστος απέναντι στο φαινόμενο και αν είναι κανείς, δεν χωρούν εύλογες ερμηνείες (βλ. την υπόθεση του αστυνομικού “Lonnie Zamora”: http://en.wikipedia.org/wiki/Lonnie_Zamora).

Edited by - XD on 02/10/2010 10:08:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 10:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι οπως στην περιπτωση των plane spotters, που φυσικα και δεν ενδιαφερει καποιους απο τη βιομηχανια ή επιστημονες... ετσι εχουμε UFO spotters, που στηνονται στα "λιβαδια" και στα "χωραφια"...

Παντως, αξιοσημειωτο ειναι οτι οι "θεασεις" γινονται σε μικρη αποσταση απο καποια στρατιωτικη βαση (και οχι κατα αναγκη αεροποριας)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 16:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

THE TRUTH IS.....INSIDE (US) !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 16:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θερμοκοιτίδα είναι αυτό ?
Ρε λες να στέλνουν τα baby να τους τα μεγαλώνουν οι USA ?

Φανταστείτε διαφήμιση στον Σείριο :
"Μεγαλώστε τα παιδιά σας σε πρωτόγονες συνθήκες στον πλανήτη ΓΗ , ευάερο,ευήλιο πρωτόγονο κλίμα , σκληραγωγήστε τα !!!"

Γενικά το οτι έχουν επαφή και συμφωνίες με εξωγήινους οι Αμερικανοί πρέπει να είναι εντελώς ανυπόστατο ενα παραμυθάκι ειναι που πλασάρουν στα Αμερικανά για να το παίζουν υπερδύναμη (οχι οτι δεν είναι)και η coca-cola δε χρειάζεται διαφήμιση , αλλα το κάνει ,ειναι θέμα πρεστίζ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 20:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@PREDATOR:
Πρόκειται πράγματι για μια ενδιαφέρουσα σύμπτωση με πολλαπλές ερμηνείες. Προσωπικά σε αυτό το ζήτημα αποδέχομαι τις απόψεις του συχωρεμένου αμερικάνου J. Keel, του γάλλου J. Vallee και του έλληνα ερευνητή Θ. Βέμπου σχετικά με τον τρόπο εκδήλωσης και εισχώρησης (καμουφλάζ) των Οριακών Φαινομένων στην Πραγματικότητα αλλά εδώ το θέμα ξεφεύγει από την UFOλογια και πάει σε πιο σκοτεινούς ατραπούς (παρά-ψυχολογία, μεταφυσική κτλ).

@42NA:
Δεν μου φαίνεται αυθεντική – παρόλα αυτά, για την ιστορία, μάλλον πηγάζει από την γνωστή μυθολογία περί “EBE” η οποία εντάσσεται στον κύκλο των ιστοριών του Roswell (ένα ακόμα παρακλάδι). Τουλάχιστον αυτό μου θυμίζει.

@AitheroVamon:
Με βάση την μυθολογία περί “EBE” μάλλον πρόκειται για θάλαμο ανάνηψης καθώς σύμφωνα με τον μύθο το πλάσμα μετά από ένα διάστημα 2 – 2,5 ετών νόσησε και τελικά κατέληξε. Φυσικά η ιστορία συνεχίζεται ύστερα από αυτό (ή εξ αφορμής αυτού) αρκετά εντυπωσιακά (όπως κάθε παραμύθι που σέβεται τον εαυτό του ).

Edited by - XD on 02/10/2010 20:17:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 20:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XD
Εγώ φίλε έχω ένα κακό ελάττωμα, πάντα βάζω την κοινή λογική μπροστάρη.
Αυτό βέβαια εχει σαν αποτέλεσμα να μην μου την έχουν πέσει ακόμα δαίμονες (που λέγαμε σε άλλο νήμα) να μη βλέπω ξωτικά , να μην πιστεύω σε άθλιες συνομωσιολογίες και πάνω απ' όλα να μην έχω δει ποτέ ΑΤΙΑ στον ουρανό ,αν και πιστεύω ακράδαντα στην ύπαρξη εκατοντάδων αν όχι χιλιάδων πολιτισμών (μετριοπαθείς υπολογισμοί)

Τώρα όλα αυτά τα παραμύθια είναι πολύ καλά για να νανουρίσεις ένα μωρό, η να κανουμε την πλάκα μας , αλλά μεχρι εκεί ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2010, 21:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λογική, κοινή ή μη, είναι ένα θαυμάσιο εργαλείο αρκεί να γνωρίζει κανείς πώς να το χρησιμοποιεί ώστε να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα δίχως προκαταλήψεις ή κλισέ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 11:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://news247.gr/kosmos/paraksena/article566159.eceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2010, 11:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Η έφτασε η στιγμή να μας αποκαλυφθούν ,
ή θα μας τους "αποκαλύψουν"
η τόσο συχνή αναφορά απο επίσημους φορείς κατι κρύβει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 18:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

'Η έφτασε η στιγμή να μας αποκαλυφθούν,

...




λες να ειχαν κομπλεξ "ανωτεροτητας" και τοσους αιωνες δεν το εκαναν?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 19:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Predator το μονο σίγουρο είναι οτι υπάρχουν ,
είπαμε το οτι μας επισκέπτονται μοιάζει λίγο δύσκολο αλλά όχι απίθανο.
Εγω επιμένω στη θεωρία (μου) "του μυρμηγκιού" που είπα και παλιότερα .

Απο την άλλη επίσης η κάθετη άποψη μου (οτι δεν προερχόμαστε απο τους πιθήκους) αλλα είμαστε προϊόν "παρεμβατικής εξέλιξης" εμενα μου αφήνει πολλά κενά , στο πως έγινε αυτή ... για να φτάσω στο σημείο να πω οτι δεν ήρθαν ποτέ.

Στο αν έχουν περάσει "αιώνες" σκέψου πολύ απλά τη θεωρία του θείου Albert (η ποιο εξελιγμένη γήινη γνώση) περι καμπυλότητας του χρόνου , και το απλό παράδειγμα που διδάσκετε και στα σχολειά ακομη (για τα δίδυμα που το ενα μένει στη γη και το αλλο ταξιδεύει με ταχύτητα του φωτός κτλ κτλ ) καταρρίπτει ακόμα ποιο εύκολα το θέμα του "Χρόνου".


ΥΓ: ρίχνεις καμιά ματιά στα pm ποτέ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 19:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μου εχει ερθει κατι στο esoterica, αλλα το ειδα πριν λιγο στο yahoo...


οχι, δεν την ειδα! επαιξε κιολας στο κινηματογραφο? ασε που εχω να παω πολυ καιρο, απο την ταινια 2012


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 19:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα Predator το μονο σίγουρο είναι οτι υπάρχουν ,

σε αυτο συμφωνω και εγω... αλλα δεν ξερω αν μπορω να συμφωνησω οτι μας εχουν επισκεφθει... δεν υπαρχουν ακλονητες αποδειξεις για αυτο, και ως γνωστων, αν δεν εχεις αποδειξεις, δεν ειναι τιποτα σιγουρο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 19:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ειναι τιποτα σιγουρο

καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο !

(την "αγόρασα" προχτές .... περίμενα περισσότερα μάλλον, και απογοητεύτηκα.. αλλα αν δεν εχεις τιποτα καλύτερο να κανεις καλη είναι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 19:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο τις 2 ταινιες (Predator και Predator 2), η πρωτη μου αρεσε
απο τα AVP και AVP Requiem ... σχεδον κανενα (αναμεσα στα 2, ισως η πρωτη)

απο τα Alien, η πρωτη και η δευτερη ταινια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2010, 19:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω ενα αρθρο απο τη βικιπαιδεια... οποιος εχει χρονο το διαβαζει:


Extraterrestrial hypothesis


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
firefightergr
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 16:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξέρω αν γράφτηκε κάπου γιατί διάβασα εως 2 σελίδες πίσω περίπου στην ημερομηνία ανακοίνωσης:

O OHE ορίζει Πρέσβη υποδοχής εξωγήινων!

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewtopic.php?f=145&t=11505Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 16:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε αυτο το forum τα "νεα" ειναι μπαγιατικα... εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε... η "ανθρωποτητα" εχει προχωρησει αρκετα... ωριμασαμε καλυτερα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 17:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σε αυτο το forum τα "νεα" ειναι μπαγιατικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
firefightergr
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 17:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αποδείχτηκε η ύπαρξη εξωγήινων ή απορρίφθηκε δηλαδή μια παραπομπή
σε κάποια συζήτηση θα βοηθούσε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 18:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αποδείχτηκε η ύπαρξη εξωγήινων ή απορρίφθηκε δηλαδή μια παραπομπή
σε κάποια συζήτηση θα βοηθούσε.

ουτε το ενα ουτε το αλλο... απλα δεν υπαρχουν αποδειξεις για ΚΑΜΙΑ απο τις δυο περιπτωσεις!

Θα ηταν καλυτερα να αφηναμε τους ιδιους να αποκαλυφθουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
firefightergr
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 18:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και στη περίπτωση που αποκαλυφθούν και έχουν κακές προθέσεις δε θα υπάρχει το φόρουμ για να το συζητήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 18:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γενικοτερα... δεν θα υπαρχουμε και εμεις οι ιδιοι!

Αλλα ας το θεσουμε και απο την αντιθετη πλευρα... αν υπηρχαν ΗΔΗ αυτοι οι επιθετικοι "εξω-γηινοι", και απλα γυριζαν το συμπαν, γιατι υπαρχουμε ακομα? Μηπως δεν μας βρηκαν?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
firefightergr
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 18:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
από πολλές και διάφορες πηγές διαδίδεται επικείμενη άφιξή τους ή ακόμα ότι έχουν αφήσει τον έλεγχο της ανθρωπότητας στους Illuminati.
Έκανα και μια αναζήτηση στο φόρουμ αλλά δε βρήκα κάτι σχετικά με τη συνθήκη NESARA ή τον sherry shriner μήπως έχουν συζητηθεί κάπου και μου διέφυγαν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 18:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για τους Illuminati εχουν ειπωθει αρκετα στο Εσωτερικα... τωρα για την (οποια) σχεση τους με εξωγηινους... δεν ξερω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 19:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και γιατι να ασχοληθουν μαζι μασ;;;;;;;ποιοσ απο μασ θα βαλει τα χερια του μεσα στα λασπονερα να δει τι κανουν τα σκουλικια;;;;;;;;;;;;......κανενασ,..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 19:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω πιστευω οτι απλα πενανε καπου-καπου,δεν βρισκουν τιποτα το ενδιαφερον και την κοπανανε ξανα...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2010, 19:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω πιστευω οτι απλα πενανε καπου-καπου,δεν βρισκουν τιποτα το ενδιαφερον και την κοπανανε ξανα...........

ή ισως καποιοι θα λεγανε "μας φοβουνται για τις αυτο-καταστροφικες τασεις που διαθετουμε"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy