ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Scanner
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2019, 18:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γελάστε, ναι.....γελάστε.
Είδα και τους πολύ γραμματιζούμενους τι ωραία που ξεπουλήσανε την Ελλάδα και τον λαό της.

ΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ (Συνέντευξη Χατζηνικολάου στον Βούτση).
Κύριε Βούτση θα κάνετε Δημοφήφιμα;
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ Δημοψήφισμα.

Να χαρώ εγώ τους Δημοκράτες του κώλου!

Ακατόρθωτο, είναι ό,τι δεν μπορείς να ονειρευτείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2019, 18:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορίας άξιο πως απο "πολύ αγαπητό μέλος του esoterica"
μεταλλάχθηκες σε κυνηγό μαγισσών.

Ο λογαριασμος σου θα απενεργοποιηθει ως 31/01/2019
για τους χαρακτηρισμούς σου.

Αν στο μεσοδιάστημα βέβαια διεξαχθούν εκλογες...
ε θα τα πούμε απο κοντά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2019, 18:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλιστα... και ελεγα οτι ειχε χαθει για καιρο ο Ελ

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scanner2
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2019, 19:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί σας μέσω email αλλά μάλλον έχει φραγή...γι’ αυτό μπήκα στον κόπο να κάνω έναν άλλο λογαριασμό, όχι τίποτα άλλο, μου έκανε ο Αιθέρας μά προσβλητική ερώτηση και δεν άφησε να του δώσω την απάντηση, όταν ρωτάς κάτι φίλε να περιμένεις την απάντηση σαν άντρας, ΟΚ?

Λοιπόν πως μεταλλάχθηκα από φανατικός δημοκράτης σε κυνηγό μαγισών και φασίστα ε;
Αυτό αναρωτιόμουν κι’ εγώ σε κάποια φάση και έλεγα, ρε φίλε είσαι στο σωστό μονοπάτι; Μήπως έχεις κάνει μαλακία πάνω στα νεύρα σου;

Δες τα πράγμματα ως έχουν, απλά και λογικά...
Πόσοι άνθρωποι έχουν χαθεί μέχρι στιγμής;
Πόσοι άνθρωποι πέρασαν από την ζωή και χάθηκαν σαν σκιές από το μαχαίρι του λαθρομετανάστη ή του ρομά ή του έλληνα;
ΠΟΣΟΙ;
Και τι έκανε η Δημοκρατία μας γιά να μη χαθούν αυτές οι ζωές;
ΤΙ;

Να σου πω εγώ κάτι που σίγουρα το ξέρεις, έβαλε ολη την Αστυνομία ΟΧΙ ΜΟΝΟ να φυλάει τα 300 κοπρόσκυλα αλλά να τους κουβαλάνε και τις τσάντες με τα ψώνια, φιλιπινέζα ο αστυνομικός.

Για πες μου τώρα κάτι κι εσύ;
ΑΝ είχες φτύσει αίμα γιά να μεγαλώσεις ένα παιδί και στο βαράγανε στο βιάζανε και στο σκοτώνανε, θα έκανες χαβαλέ στο Internet?
ΑΝ μαχαιρώνανε τη μάνα σου γιά 20 Ευρώ, θα έκανες χαβαλέ στο Internet?
ΑΝ είχαν σκοτώσει τον πατέρα σου την ημέρα που γεννήθηκες, για να του πάρουν τη βιντεοκάμερα, θα έκανες χαβαλε στο Internet?

Εγώ αυτή τη στιγμή έπαθα ένα μικρό σοκ από τη συμερριφορά της Amalia και τη δική σου, δεν περίμενα την αντίδραση αυτή όταν μιλάμε γιά τέτοια σοβαρά θέματα.
Χέσε τον λογαριασμό μου ΚΑΙ ΧΕΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ no problem!
Αλλά χαβαλέ και ειρωνεία ρε φίλε γιά μιά κοινωνία που μετράει κάθε μέρα νεκρούς και με ρωτάς γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο και γιατί πολιτεύθηκα με τη Χρυσή Αυγή;
Δηλαδή ποιά επιλογή άλλη υπάρχει όταν όλα τα υπόλοιπα κόμματα αφαιρούν τον αστυνομικό από τη φύλαξη του πολίτη και τον τοποθετούν σε θέση αχθοφόρου των ονίων της βουλευτίνας;
Και κάτι τελευταίο, είπες να τα πούμε από κοντά.
Ό,τι ώρα θες μπορώ να έρθω στον Πειραιά που είναι τα γραφεία του Esoterica και να τα πούμε, ΑΝ είσαστε ακόμη εκεί και ισχύουν τα παλιά σας στοιχεία ΟΚ τα έχω, αν θες μπορούμε να πιούμε έναν καφέ και να τα πούμε από κοντά, ίσως δεις πως πίσω από την οθόνη του PC αντί γιά τέρας υπάρχει ένας άνθρωπος που έχει τα δίκια του.

Τώρα σβήσε τους λογαριασμούς μου (και τους 2) και αν θες απλά στείλε μου email να τα πούμε.

Γιάννης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2019, 20:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο τη στιγμή που αποφασίζεις να εκφράσεις δημοσία λόγο
είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ακολουθείς τους κανόνες!
Δεν μπορείς να βρίζεις και να απειλείς, και είμαι σίγουρος οτι το καταλαβαίνεις!
Η όποια άποψη έχει ο καθένας είναι καλοδεχούμενη !
Αν είσαι παλιό μέλος, οπως λες, θα ξέρεις σίγουρα οτι εχουν περάσει ακραίες και ακραίες απόψεις και έκαναν πολιτισμένο διάλογο!
Ούτε "εσυ" ούτε ο "αιρετικός" ούτε "εγω" θα λύσουμε το όποιο πρόβλημα εξαπολύοντας ύβρεις,
όπως εμείς δεν ξέρουμε εσένα ούτε εσυ πιστεύω ξέρεις εμάς, και σου μιλάω ως Έλλην πολίτης, και ουχί ως μέλος του φόρουμ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 09:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα τι γράφει ακριβώς, πρόσεξες; Δεν περνάει καλά ο λαός, υπάρχει δυσαρέσκεια, οπότε η λύση είναι ο εθνικοσοσιαλισμός. Είναι τόσο προβλέψιμοι που καταντά γελοίο το θέμα...

Λύση βεβαίως δεν είναι, ωστόσο αποτελεί ιστορικά μια ακολουθία και μια κατεύθυνση της οργής σε χαλεπούς καιρούς και αυτό έχει παρατηρηθεί και καταγραφεί. Δηλαδή έρχεται ως συνέπεια και αποτέλεσμα αυτό το φαινόμενο.

quote:
Αν θες να συζητήσω σοβαρά, προφανώς η πεισματική άρνηση της Ελλάδας, θα οδηγούσε σε ντε φάκτο καθολική αναγνώριση της FYROM σαν Μακεδονία με εθνικό προσανατολισμό και να έχουμε ήττα επιπέδου 100ετίας. Η χώρα αυτή είναι προτεκτοράτο και πλυντήριο διαφορών σκιωδών οργανισμών. Οι Σκοπιανοί ζητάνε ανταλλάγματα, προϋποθέσεις συνοχής για να τους κάνουν εξυπηρετήσεις. Βρήκαν την πατέντα του Τίτο και πάτησαν. Δεν αντιδράσαμε σωστά όπως έπρεπε, όταν έπρεπε, τα σκάτωσε και η δεξιά το 90 και τώρα έπρεπε να δοθεί η λιγότερο ανώδυνη λύση. Είναι αυτή που βλέπεις.

Μοίρασε πίπες ο Ζάεφ για να περάσει η συμφωνία στη βουλή τους, κάτι μοιράζει και ο Τσίπρας εδώ, θα τελειώσει η ιστορία σε λίγο και τα παράσιτα τύπου VMRO θα λήξουν εκεί. Εδώ τα αντίστοιχα έχουν σηκώσει κεφάλι και φιλοδοξούν να στήσουν κυβέρνηση ΝΔ-ΧΑ ή έστω ΝΔ-Νέας Δεξιάς και ότι άλλο κάτσει και μετά θα αρχίσει το πογκρόμ. Αυτά είναι τα επικίνδυνα σενάρια. Τώρα όλα τ' άλλα είναι πατήματα εθνοκαπήλων και πατριδοκαπήλων.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο, σκοτίστηκαν οι ξένοι τι θέλει η Ελλάδα, μια χώρα ζήτουλας. Να λήξει η ιστορία αυτή χωρίς πολύ φασαρία του νοιάζει και να πάρουν τα δανεικά τους πίσω με τις λιγότερες απώλειες. Η προδοσία έγινε όταν πηγαίναμε και δανειζόμασταν ένα κουβά λεφτά, όχι με αυτά που γράφονται εδώ.


Εδώ στα περισσότερα συμφωνούμε. Κάπως έτσι έχει η όλη ιστορία εν περιλήψει.

Η μόνη μου ένσταση έγκειται στο εξής:
Περί πεισματικής άρνησης της Ελλάδας και ντε φάκτο αναγνώρισης.

Είχα εξηγήσει κάποιες σελίδες πίσω, γιατί το 'ντε φάκτο' και το 'όλος ο κόσμος τους λέει Ματσεντόνια' τόσα χρόνια δεν αποτελεί και τόσο ατράνταχτο επιχείρημα όσο ακούγεται και όσο προβάλλεται.

Όπως τώρα είναι έτοιμοι εν μία νυκτί να κάνουν το Macedonia
North Macedonia, έτσι θα μπορούσαν να βάλουν και οτιδήποτε άλλο.
Δεν είναι αυτό το τρομερό του πράγματος.

Η Ελλάδα βεβαίως έχει κάνει απανωτά λάθη σωρευτικά σε αυτό το θέμα, για 10ετίες. Από το εφεύρημα του Τίτο όπως λες, αλλά και μετά.

Ακόμα και ένα σοβαρό εμπάργκο δεν καταφέραμε να τους κάνουμε τους βορειογύφτουλες. (Όταν λέμε εμπάργκο, να εννοούμε εμπάργκο όμως). Δηλαδή τίποτα ελληνικό να μην μπαίνει ή βγαίνει από κει, όχι στη Γευγελή και στη Μπίτολα να γίνεται πανηγύρι κάθε ΠΣΚ...

Να τους αντιμετωπίζαμε ως μη υπάρχοντες, ώς κράτος φάντασμα όσο υπάρχει ο όρος Μακεδονία σε οτιδήποτε δικό τους. Μηδέν διπλωματικές και εμπορικές σχέσεις μέχρι να βάλουν μυαλό. Καμία βίζα σε Σκοπιανό, και ούτε ο Ζάεφ να κόβει βόλτες και να κάνει βουτιές στη Χαλκιδική. Εσύ νομίζεις ότι εάν ακολουθείτο σοβαρά και με συνέπεια/πυγμή, μια τέτοια πολιτική από πλευράς Ελλάδος, διαχρονικά, δεν θα είχε αποτέλεσμα?



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 09:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, Πυθαγόρα, όσον αφορά στο εμπάργκο που λες, εγώ παρατηρώ πως οι Μακεδόνες που φωνάζουν και πάνε στα συλλαλητήρια, στην πλειοψηφία τους πήγαιναν (και πηγαίνουν στα Σκόπια) για τζόγο, για ψώνια, για υπηρεσίες ιατρικής φροντίδας (μέχρι και σε οδοντιάτρους πάνε) και γενικότερα, για οτιδήποτε φθηνότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 10:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως, Πυθαγόρα, όσον αφορά στο εμπάργκο που λες, εγώ παρατηρώ πως οι Μακεδόνες που φωνάζουν και πάνε στα συλλαλητήρια, στην πλειοψηφία τους πήγαιναν (και πηγαίνουν στα Σκόπια) για τζόγο, για ψώνια, για υπηρεσίες ιατρικής φροντίδας (μέχρι και σε οδοντιάτρους πάνε) και γενικότερα, για οτιδήποτε φθηνότερο.

Δεν έχω κάνει στατιστική μελέτη για να ξέρω ποιος πάει στα συλλαλητήρια και ποιος όχι, όπως και ποιος πάει στα Σκόπια και ποιος όχι.

Εάν και εφόσον γινόταν ένα σοβαρό και διαρκείας εμπάργκο όπως είπα, και κομμένες διπλωματικές σχέσεις, δεν θα έπρεπε -και δεν θα μπορούσε- να πηγαίνει κανένας ούτε απ'τη μια μεριά ούτε απ'την άλλη.
Αλλά αυτό δεν εφαρμόστηκε ποτέ. Ούτε σαν "προειδοποιητικά πυρά" που λένε.

Κοίταξε, είναι νόμος της φύσης, όπου υπάρχει αφενός 'διαφορά δυναμικού' και αφετέρου κάποιο οικονομικό κίνητρο να γίνονται πολλά και διάφορα.

Ενδεικτικές περιπτώσεις:

- Κατεχόμενα Κύπρου: Πολλοί "μαγκιώροι" Ελληνοκύπριοι έχουν διάφορα νταλαβέρια στα Κατεχόμενα με αντίστοιχους Τουρκοκυπρίους, συνήθως σε μαύρες και υπόγειες μπίζνες, από ξέπλυμμα χρήματος, πουτάνες, τραφικινγκ, λαθρομετανάστες, ναρκωτικά, καζίνα, τα γνωστά πράγματα δηλαδή...

- Σύνορα 'Εβρου, και νησιά: Λέμε για Τούρκους διακινητές και βαρκάρηδες κλπ, αλλά ουκ ολίγες φορές υπήρχαν και Ελληνικά καλόπαιδα απ'την άλλη μεριά ως συνεργάτες και συνεταίροι στη μπίζνα.

Το ίδιο γινόταν (και γίνεται) και στα Σκόπια.
Αμα ο γιατρός ή η πουτάνα στην Ελλάδα έχει ένα 50άρικο με το καλημέρα, και στα Σκόπια έχει ένα 10άρικο,
πες μου εσύ πού θα πάει ο άλλος?

'Αμα η βενζίνη έχει 2 Ευρώ το λίτρο στην Ελλάδα, και στα Σκόπια 1 ?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 11:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβως για αυτους τους λογους δεν προκειται ποτε να περνουσε σοβαρο εμπαργκο στα Σκοπια. Ασε που στην παρουσα συγκυρια της ζητιανιας για τα πραγματικά ποσοστα του ΑΕΠ, του ελλειματος, του πλεονασματος και των δοσεων, ήμαστε εκθετοι και δεν μπορουμε να το παίζουμε κακοι, πουθενά. Εχω ξαναπει πως το προβλημα ειναι η Τουρκία, και το (οικονομικο) κοστος ενος θερμου επεισοδίου ειναι τεραστιο. Θα ανατρέψει οτι (οικονομική) θυσια εχει γινει μεχρι σημερα. Ειδικα οταν οι Ευρωπαιοι ειναι της άποψης "Ε, και να σας παρουν μερικές βραχονησίδες... τι έγινε δηλαδη; Μενει κανενας επάνω ή τις αξιοποιείτε τουριστικά;"

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 13:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ίδιο γινόταν (και γίνεται) και στα Σκόπια.
Αμα ο γιατρός ή η πουτάνα στην Ελλάδα έχει ένα 50άρικο με το καλημέρα, και στα Σκόπια έχει ένα 10άρικο,
πες μου εσύ πού θα πάει ο άλλος?

'Αμα η βενζίνη έχει 2 Ευρώ το λίτρο στην Ελλάδα, και στα Σκόπια 1 ?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Προφανώς και θα πάει εκεί που είναι φθηνότερα. Ούτε το έκρινα, ούτε είπα ότι είναι παράξενο. Και το να πάει κάποιος να αγοράσει πράγματα και υπηρεσίες που είναι φθηνότερα εκεί, είναι το λιγότερο.

Ο λογος που σχολίασα για υποτιθέμενο εμπάργκο είναι ότι μου φαίνεται αντιφατική η προσέγγιση των εθνικιστών. Όταν πηγαίνεις και στήνεις επιχειρήσεις σε Σκοπια/Αλβανία/Βουλγαρία γιατί είναι φθηνότερη η φορολογία και τα εργατικά εκεί, τι μου φωνάζεις για εθνική συνείδηση; Είτε κοιτάς το οικονομικό σου συμφέρον (χωρίς βεβαια να εκμεταλεύεσαι τους υπαλλήλους σου σε οποιαδήποτε χώρα) είτε την εθνική συνείδηση. Δεν νομίζω να συμβαδιζουν οι δύο έννοιες.

Όταν γράφω για επιχειρήσεις δε, αναφέρομαι περισσοτερο στη βιοτεχνία, η οποία άνθιζε στην Μακεδονία 80's-90's. Ένας κλάδος που 'πληγωθηκε' πριν την κρίση, οπου αρχές 00's οι περισσοτερες βιοτεχνίες είχαν μεταφερθεί στις γειτονικές χώρες ή είχαν κλείσει.

Και, γενικά μιλωντας, ένας άνθρωπος που αγαπά την χώρα του, πληρώνει τους φόρους του, δεν κλέβει το δημόσιο και σέβεται τους νομους της. Όταν στην Ελλαδα η πλειοψηφία δεν τηρούσε τα παραπάνω τόσα χρόνια, θυμάται να δείξει τώρα τον πατριωτισμό της στο θέμα της ονοματοδοσίας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 19:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο λογος που σχολίασα για υποτιθέμενο εμπάργκο είναι ότι μου φαίνεται αντιφατική η προσέγγιση των εθνικιστών. Όταν πηγαίνεις και στήνεις επιχειρήσεις σε Σκοπια/Αλβανία/Βουλγαρία γιατί είναι φθηνότερη η φορολογία και τα εργατικά εκεί, τι μου φωνάζεις για εθνική συνείδηση;

Ποια είναι η προσέγγιση των εθνικιστών?
Στήσανε οι εθνικιστές επιχειρήσεις σε Σκοπια/Αλβανία/Βουλγαρία?
Είναι εθνικιστές όλοι αυτοί που κατεβηκαν στο Σύνταγμα σήμερα?

Είναι εθνικιστές το 70+ % των Ελληνων που δεν θέλει τη Συμφωνία των Πρεσπών, ούτε τον όρο Μακεδονία σκετο ή ...ανάμικτο, στην ονομασία των Βαρδαρόγυφτων?

Μην τα κάνουμε όλα σούπα και τραχανά Ηλία...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2019, 21:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποια είναι η προσέγγιση των εθνικιστών?
Στήσανε οι εθνικιστές επιχειρήσεις σε Σκοπια/Αλβανία/Βουλγαρία?
Είναι εθνικιστές όλοι αυτοί που κατεβηκαν στο Σύνταγμα σήμερα?

Είναι εθνικιστές το 70+ % των Ελληνων που δεν θέλει τη Συμφωνία των Πρεσπών, ούτε τον όρο Μακεδονία σκετο ή ...ανάμικτο, στην ονομασία των Βαρδαρόγυφτων?

Μην τα κάνουμε όλα σούπα και τραχανά Ηλία...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Δεν είπα ότι όλοι όσοι πήγανε στο συλλαλητήριο ή διαφωνούν με την ονομασία είναι εθνικιστές. Αλλά για το άλλο που έγραψα, αυτό για το οτι πολλοί 'υπερπατριώτες' είχαν και έχουν πάσης φύσεως νταλαβέρια με τα Σκόπια ,προφανώς δεν μπορώ να το αποδείξω, ούτε στατιστική μελέτη εχω κάνει . Μια προσωπική παρατήρηση είναι.

Επίσης, θεωρώ αναφισβήτητο ότι Χ.Α και όλα τα ακροδεξιά κόμματα θα τρίβουν τα χέρια τους όταν επικυρωθεί η συμφωνία, αφού θα αποτελέσει βασικό άξονα της προεκλογικής τους εκστρατείας. Αυτοί,λοιπόν, αλλά και οι άλλοι που παροτρύνουν τον κόσμο να 'ενοχλεί' τους βουλευτές που θα ψηφίσουν υπέρ της συμφωνίας, είναι απ'τους (πολλούς) οργανωτές του σημερινού συλλαλητηρίου.

Edited by - ilias1990 on 20/01/2019 21:41:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2019, 10:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης, θεωρώ αναφισβήτητο ότι Χ.Α και όλα τα ακροδεξιά κόμματα θα τρίβουν τα χέρια τους όταν επικυρωθεί η συμφωνία, αφού θα αποτελέσει βασικό άξονα της προεκλογικής τους εκστρατείας. Αυτοί,λοιπόν, αλλά και οι άλλοι που παροτρύνουν τον κόσμο να 'ενοχλεί' τους βουλευτές που θα ψηφίσουν υπέρ της συμφωνίας, είναι απ'τους (πολλούς) οργανωτές του σημερινού συλλαλητηρίου.

'Εχει πολύ δρόμο μέχρι να ψηφιστεί η συμφωνία.

Και διαφωνεί πολύς κόσμος, όχι μόνο οι -κατά την κυβερνητική γραμμή- "ακραίοι".

Νομικοί, πρέσβεις, επιστήμονες, καλλιτέχνες, και πολύς άλλος κόσμος είναι κατά της συμφωνίας με συγκεκριμένους λόγους και επιχειρήματα, και όχι μόνο με συνθηματολογία και φωνασκίες.

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι για τέτοια θέματα απαιτείται και αυξημένη πλειοψηφία στη Βουλή, δηλαδή 180 βουλευτές να πουν ναι, και όχι οι 145 Συριζαίοι και τα σκόρπια τσιράκια τους με το ζόρι μέχρι να βγάλουν 151-153.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2019, 19:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που σαι ρε πατριώτη Scanner; Τι έγινε, δεν μας είπες τη συνέχεια του δράματος: Θα φτιάξει κυβέρνηση η ΧΑ τώρα που ξεπούλησαν τη Μακεδονία οι αριστεροί ή θα συνεχίζει να γλύφει τα @@ της ΝΔ για συγκυβέρνηση;
Πρόσεξε μόνο με αυτές τι απειλές του πληκτρολογίου που αμολάς, έσυ και τα άλλα τα παρτσακλά του νετ. Τζάμπα μαγκιά είναι φυσικά και εμείς διασκεδάζουμε. Παραέξω μη βγούνε μόνο. Μπορεί να σε πάρει κανένας αντίστοιχός σου στο σοβαρά και σε στείλει εκεί που πήγαν οι συμπολεμιστές σου στον Ν. Ηράκλειο.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Revelator
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2019, 20:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Revelator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω διαβάσει από την αρχή το thread..
Θέλω να μου πεί κάποιος σχετικά με το επίκαιρο αυτό θέμα, το πόσο ανάμειξη έχει ο George Sorros και αν τελικά αυτός ο επιχειρηματίας όντως έχει ανακατευτεί και συνεχίζει να ανακατεύεται στα εσωτερικά της Ελλάδος ή μήπως ότι προβλήματα και δυσκολίες αντιμετωπίζουμε ρίχνουμε ευθύνες στον συγκεκριμένο επιχειρηματία; Τι πιστέυετε;

*Είμαι Το πρώην μέλος Dr Robotnik απλά ξέχασα το password..

Edited by - Revelator on 26/01/2019 20:43:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2019, 22:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic
Ακριβώς για αυτή του τη συμπεριφορά ο λογαριασμος Scanner είναι απο 19/01/2019 Απενεργοποιημένος.
(εως το τέλος του μήνα)
Προς αποφυγή δημιουργίας διπλών λογαριασμών και έντασεων, καλό θα είναι
να μην απευθύνουμε το λόγο σε άτομα που δεν μπορούν να απαντήσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2019, 00:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon, ο τύπος αυτός βρίσκεται ενεργός με το ψευδώνυμο Scanner2 αν κατάλαβα καλά. Αν πάλι δεν κατάλαβα, μπορεί να μπει με το παλιό του nick, τότε που ήταν αγαπητό μέλος όπως ισχυρίζεται, και να μας πει τα ζόρια που τραβάει. Εκτός πάντως των χυδαίων ύβρεων, που σε άλλα φόρουμ (εκεί που συχνάζουν άνθρωποι και όχι δίποδα) διαγράφεται μια και έξω, όπως και τα υπόλοιπα comeback που επιχειρεί, εδώ έγιναν απλά strikeout για να μείνουν στο hall of fame του esoterica μαζί με όλα τα άλλα αριστουργήματα (επιπέδου Μπάροουζ και πάνω) που έχουν γραφτεί. Συν ότι ένα email που έχω έχει κατακλυστεί από διάφορα υβριστικά/απειλητικά μηνύματα. Οπότε ή κάποιος παλιός γνώριμος της σελίδας είναι που του τελείωσαν τα χάπια του και ψάχνει νέα συνταγή ή κάποιο νέο
ταλέντο. Εγώ, σαν πιστός οπαδός της ποιότητας και της συνέπειας στην εκτροφή τρολ που ακολουθείτε, κοιτάω να συνεισφέρω το μέγιστο.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2019, 09:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που σαι ρε πατριώτη Scanner; Τι έγινε, δεν μας είπες τη συνέχεια του δράματος: Θα φτιάξει κυβέρνηση η ΧΑ τώρα που ξεπούλησαν τη Μακεδονία οι αριστεροί ή θα συνεχίζει να γλύφει τα @@ της ΝΔ για συγκυβέρνηση;
Πρόσεξε μόνο με αυτές τι απειλές του πληκτρολογίου που αμολάς, έσυ και τα άλλα τα παρτσακλά του νετ. Τζάμπα μαγκιά είναι φυσικά και εμείς διασκεδάζουμε. Παραέξω μη βγούνε μόνο. Μπορεί να σε πάρει κανένας αντίστοιχός σου στο σοβαρά και σε στείλει εκεί που πήγαν οι συμπολεμιστές σου στον Ν. Ηράκλειο.

Heretic, μεταξύ μας, η παραπάνω ανάρτηση είναι φάουλ.

Αντιλαμβάνομαι την αγανάκτησή σου με τον καιροσκοπισμό και τα καραγκιοζιλίκια της ΧΑ (και της ΝΔ) όμως η ευθεία αναφορά και αντιστοιχία σε μια τυφλή/άνανδρη δολοφονία δεν νομίζω να έχει θέση εδώ. Γνώμη μου.

Οι ανθρώπινες ζωές δεν έχουν χρώμα, ταξικό ή πολιτικό πρόσημο.

Συνθήματα όπως "Τσακίστε τους φασίστες" ή "Γαμήστε το σπίτι του κάθε χρυσαυγίτη" δεν κάνουν αυτούς που τα εκφωνούν και τα ενστερνίζονται λιγότερο φασίστες από τους άλλους, επειδή δηλώνουν αριστεροί και προοδευτικοί. Απλώς, εκτός από τους μπλε φασίστες έχουμε και τους κόκκινους φασίστες.
Μη μπούμε όμως στη διαδικασία να αναλύσουμε και να βρούμε ποια σκατά βρωμάνε χειρότερα....

Στο θέμα των Σκοπίων υφιστάμεθα άλλη μια εθνική ήττα. Έστω και το κερασάκι στην τούρτα, αν θες, καθώς αναγνωρίζω ότι τα λάθη ήταν διαχρονικά και ...πολύχρωμα (από βαθύ πράσινο και βαθύ μπλε, έως ροζουλοπορτοκαλοκόκκινο)
Τα αρνητικά της "Συμφωνίας" είναι περισσότερα από τα όποια θετικά.
Και τα είδαμε/βλέπουμε πριν στεγνώσει το μελάνι των υπογραφών.

Τα 153 ανθρωπάρια της Βουλής, ψηφίζανε μόνο κοντόφθαλμα και για την όποια βραχύβια καρεκλίτσα τους ή τίποτα ανταλλάγματα κάτω από το τραπέζι, ενώ η διχαστική λογική τροφοδοτείται και προβάλλεται εσκεμμένα για να κυριαρχήσει στο πολιτικό σκηνικό.

Το ότι δεν πάμε καλά το γνωρίζαμε από καιρό.
Αυτό που μάλλον σιγά σιγά αντιλαμβανόμαστε είναι ότι τα χειρότερα δεν είναι πίσω μας, αλλά μπροστά μας...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2019, 09:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και θα είναι φάουλ για σένα Πυθαγόρας. Εδώ δεν σου φάνηκαν φάουλ αυτά που έγραψε το σκατοκέφαλο, όταν μίλησε για πογκρόμ. Τι πιο λογικό να είχες πρόβλημα με τα δικά μου.

Ταμπονέρας
Γρηγορόπουλος
Φύσσας

Χριστιανικά πράγματα, οφθαλμός αντί οφθαλμού. Την επόμενη φορά που κάποιο φασιστοειδές θα σηκώσει όπλο, θα το σκεφτεί καλά. Και μη σκας, υπάρχει και η μεταφυσική κάλυψη. Ο Θεός τους είπε κι αυτούς να το κάνουν. Απόδειξη ότι δεν τους έχουν πιάσει μέχρι σήμερα. Τους προστατεύει ο Κύριος.


Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2019, 10:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά και θα είναι φάουλ για σένα Πυθαγόρας. Εδώ δεν σου φάνηκαν φάουλ αυτά που έγραψε το σκατοκέφαλο, όταν μίλησε για πογκρόμ. Τι πιο λογικό να είχες πρόβλημα με τα δικά μου.

Κι αυτουνού ήταν φάουλ. Και έφαγε ήδη απανεργοποίηση γι'αυτό το λόγο.
Επειδή μπήκε σαν ορκ τραμπούκος μέσα.

quote:
Ταμπονέρας
Γρηγορόπουλος
Φύσσας

Χριστιανικά πράγματα, οφθαλμός αντί οφθαλμού. Την επόμενη φορά που κάποιο φασιστοειδές θα σηκώσει όπλο, θα το σκεφτεί καλά. Και μη σκας, υπάρχει και η μεταφυσική κάλυψη. Ο Θεός τους είπε κι αυτούς να το κάνουν. Απόδειξη ότι δεν τους έχουν πιάσει μέχρι σήμερα. Τους προστατεύει ο Κύριος.


*Τεμπονέρας

Σου είπα, εάν επικροτείς την εκδίκηση αυτού του είδους η ρητορική σου συγκλίνει στον αριστερόστροφο/κόκκινο φασισμό.

Εγώ δεν θέλω να διαλέξω μεταξύ αυτών των 2.
Εσύ παίρνεις το μέρος του ενός άκρου. Το ότι στέκεσαι απέναντι από τύπους σαν τον Σκάνερ, με αυτόν τον τρόπο όμως, δεν σε κάνει διαφορετικό από αυτούς επειδή η ρητορική η δική του είναι δεξιόστροφη και η δική σου αριστερόστροφη,
αυτό λέω.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 27/01/2019 10:21:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2019, 12:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν επικροτώ απολύτως τίποτα. Διαπιστώσεις κάνω, αντίστοιχες των φυσικών νόμων: δράση και αντίδραση. Δεν γίνεται όμως να φοράμε γυαλιά πολαρόιντ. Επειδή φλερτάρουμε το ethnic syle, να ανοίξουμε εκτροφείο εχιδνών εδώ μέσα. Αρκετές πέρασαν στο παρελθόν, τρομάξαμε να φύγουν, μην έρθουν να αφήσουν τ' αυγά τους νέες γκαστρωμένες.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2019, 13:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν επικροτώ απολύτως τίποτα. Διαπιστώσεις κάνω, αντίστοιχες των φυσικών νόμων: δράση και αντίδραση.

Οκ, αυτό δεκτόν και ....γνωστόν.

Εξάλλου κάτι τέτοια φαινόμενα είπαμε ότι έδωσαν στη ΧΑ έως και διπλάσια ποσοστά.

Όμως η έξαρση αυτής της πόλωσης, είναι γενικότερα κακή.
Όταν γίνεται το κύριο όχημα της πολιτικής της κυβερνώσας παράταξης
είναι ακόμα χειρότερη.


quote:
Επειδή φλερτάρουμε το ethnic syle, να ανοίξουμε εκτροφείο εχιδνών εδώ μέσα. Αρκετές πέρασαν στο παρελθόν, τρομάξαμε να φύγουν, μην έρθουν να αφήσουν τ' αυγά τους νέες γκαστρωμένες.

Δυστυχώς ο Συριζα, στις μέρες μας επενδύει σε αυτή την πόλωση και το διχασμό, και αυτό είναι γεγονός.Τον επιδιώκει για να σηκωθούν άλλα αντανακλαστικά.


Το "εκτροφείο εχιδνών" μάλλον δεν μπορούμε να το αποφύγουμε,
καθώς παντού και πανταχόθεν περικυκλωνόμαστε από πολλά τέτοια εκτροφεία και όχι μόνο ένα.
Εδώ είναι το λιγότερο κιόλας....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 27/01/2019 13:06:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2019, 08:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια διαφωνία μόνο. Όταν ο Σύριζα μιλάει για "συσπείρωση δημοκρατικού τόξου", απλά αγχώνεται μην χάσει τα ποσοστά του, τις καρέκλες τους, βολέματα, μάσες κλπ... την εξουσία γενικότερα. Αυτός που κυρίως επενδύει στην πόλωση είναι η αντιπολίτευση, ειδικά κάποιος που ζητάει εκλογές κάθε μέρα τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Κάτι ατάκες που έχουν ειπωθεί από την ΧΑ, ότι "η Ελλάδα βρίσκεται στα πρόθυρα του εμφυλίου" και άλλα γλαφυρά, δεν σχολιάζω. Έτσι κι αλλιώς πάντα εμφύλιο είχαμε, το να τρωγόμαστε πρώτα με τα ρούχα μας συνεχώς και μετά με τους γύρω μας ήταν πάντα εθνικό σπορ, από "αρχαιοτάτων χρόνων". Ακόμα μια απόδειξη της συνέχειας στην πολιτισμική και γιατί όχι στην γενετική κληρονομιά με τους αρχαίους Έλληνες.

Όσον αφορά του Σκοπιανούς, Βορειομακεδόνες ή ότι άλλο εφεύρουν για να παρηγοριούνται στον μάταιο τούτο χώρο των Βαλκανίων, η θέση μου παραμένει πάγια. Αν ισχυρίζονται ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων, τότε θα είναι Έλληνες. Οπότε, αντί να τρώγονται κι αυτοί, μήπως θα έπρεπε να τους προτείναμε να ενωθούν με την Ελλάδα, έστω και με μορφή ομοσπονδίας; Τι πιο ιδανικό τώρα που απέκτησαν και επίσημο Ελληνικό όνομα;

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2019, 10:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά του Σκοπιανούς, Βορειομακεδόνες ή ότι άλλο εφεύρουν για να παρηγοριούνται στον μάταιο τούτο χώρο των Βαλκανίων, η θέση μου παραμένει πάγια. Αν ισχυρίζονται ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων, τότε θα είναι Έλληνες. Οπότε, αντί να τρώγονται κι αυτοί, μήπως θα έπρεπε να τους προτείναμε να ενωθούν με την Ελλάδα, έστω και με μορφή ομοσπονδίας; Τι πιο ιδανικό τώρα που απέκτησαν και επίσημο Ελληνικό όνομα;

Ναι, αυτό είναι μια καλή άποψη.
Αλλά όπως καταλαβαίνεις, γι'αυτούς δεν ήταν αυτό το ζητούμενο.

Η προπαγάνδα τους τόσα χρόνια εστίαζε στο να
ορίσουν, ονομάσουν, και να καταχωρίσουν διεθνώς, μια ξεχωριστή "Μακεδονική" οντότητα (κράτος/εθνος/γλώσσα,κλπ)


Τα βασικά σενάρια λοιπόν εξαρχής ήταν 3 (με χρήση του ονόματος/όρου Μακεδονία) +1 χωρίς αυτό:

1. Μακεδονία των Σκοπιανών, με ή χωρίς σύνθετο όρο, αλλά κάτι ξεχωριστό και διάφορο της Ελληνικής Μακεδονίας (αυτό θέλανε οι Σκοπιανοί)
2. Μακεδονία των Σκοπιανών, με ή χωρίς σύνθετο όρο, αλλά μέρος/υποσύνολο/συμπλήρωμα της Ελληνικής Μακεδονίας και άρα ταύτιση με αυτήν.(αυτό που λες εσύ παραπάνω -και έχει και λογική)
3. Μακεδονία των Σκοπιανών, με ή χωρίς σύνθετο όρο, απλώς με τιμητική χρήση του όρου, και χωρίς άλλες παρερμηνείες (όπως έχουμε πχ. Athens και Greece Ονομασίες πόλεων/περιοχών στις ΗΠΑ) - αυτό που ενδεχομένως θα μπορούσαν να κάνουν αλλά η μεταξύ μας συμφωνία δεν προβλέπει τέτοια χρήση, άρα εκ των πραγματων δεν ισχύει


4. Καμία χρήση του όρου Μακεδονία - οπότε δεν θα υπήρχε και πρόβλημα.


Αν το πάρουμε 'διπλωματικά', η Ελληνική θέση ξεκίναγε από το 4 και κατεβαίνοντας, προς 3,2,1 κάθε φορά κάναμε και υποχώρηση (χωρίς λόγο)

Οι Σκοπιανοί, από την αρχή ήθελαν κάτι που να περιστρέφεται περί του 1.
Δεν συζητάγανε καν το 3 και 4, ενώ για το 2 ρητά επιδιώκουν τη διάσπαση της εξίσωσης Μακεδονία=Ελλάδα.

Οπότε το κεντρικό σκεπτικό τους δικαιώθηκε.

Η Συμφωνία (κυκλοφορεί στο ιντερνετ σε ελληνικά και αγγλικά)
δίνει στον καθένα το δικαίωμα να προσδιορίζει όπως γουστάρει τον όρο Μακεδονία, και απλώς λέει ότι ο τρόπος που το προσδιορίζει ο Σκοπιανός είναι διαφορετικός από αυτόν που προσδιορίζει ο Ελληνας.
Χαίρω πολύ δηλαδή....

Εκεί ακριβώς κρύβεται η μεγάλη πουστιά και ασάφεια.
Δεν λέει όμως τί είναι τελικά η Μακεδονία, και σε ποιον ανήκει.

Συμφωνίες του κώλου, δηλαδή. Ακροβασίες και γκρίζες ζώνες με το καλημερα.
Ορίστε κύριοι ό,τι γουστάρετε, και όλα μέλι γάλα για το Αμέρικα.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2019, 11:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα, το σκεπτικό τους έχει δικαιωθεί εδώ και τρεις δεκαετίες. Για τις περισσότερες χώρες του κόσμου, δυστυχώς για όλες τις ισχυρές, η FYROM ήταν Macedonia με εθνικό προσδιορισμό. Το παιχνίδι το χάσαμε το 90 και ίσως πιο πριν. Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσει στο κεφάλι ορισμένων, πρέπει να κατηγορούν μια τον έναν και μια τον άλλον, με αποκορύφωμα τους "προδότες" της σημερινής κυβέρνησης.

Αυτό που έκανε η σημερινή κυβέρνηση, είναι ότι εκβίασε -όσο την έπαιρνε- για μια αξιοπρεπή λύση, έναν διεθνή γεωγραφικό προσδιορισμό της FYROM που έχει βάση. Το πως θα αποκαλούνται εσωτερικά σαφώς και είναι δικαίωμά τους, μπορούμε να συνεχίζουμε να τους κλείνουμε τις πόρτες όταν ξεφεύγουν σε αλυτρωτισμό. Αυτό που επίσης δεν έχουν καταλάβει ορισμένοι, είναι πως δεν μας παίρνει να απαιτούμε τίποτα απολύτως, γιατί είμαστε σε πολύ δυσμενή θέση. Και στο οικονομικό και στο γεωπολιτικό. Μάλιστα ο μόνος λόγος που δεν μας έχει επιτεθεί ακόμα η Τουρκία*, είναι επειδή δεν την αφήνουν οι banksters. Αυτό λόγω του ότι μια εμπλοκή μας σε πολεμική σύρραξη, θα θέσει τα μνημόνια και τις οφειλές/πληρωμές μας εκτός στόχων, δηλαδή θα τους φορέσουμε φέσι με την πλέον σοβαρή δικαιολογία.

Δεν θέλω να επεκτείνω επιπλέον, παρακολουθήστε την πορεία της Μ. Βρετανίας γύρω και μετά το Brexit και θα απαντηθεί κάθε φαντασίωση περί ισχύος της Ελλάδας σε οποιοδήποτε τομέα στις σημερινές συνθήκες. Όποιος διαφωνεί, φυσικό είναι άλλωστε, μπορεί να πάει να γραφτεί στην τοπική της ΧΑ, της Νέας Δεξιάς ή όπου αλλού νομίζει και να συνεχίσει να ζει στο ρυθμό της σουρεαλιστικής εθνικής μυθολογίας.

* Όποιος σώφρων άνθρωπος παρατηρεί με σοβαρότητα και γνώσεις τα δρώμενα στα εξοπλιστικά της Τουρκίας, είναι προφανές πως εδώ και καιρό εξοπλίζεται για επεκτατικές ενέργειες. IMHO οι μόνες που αξίζουν το κόστος είναι προς δυσμάς και όχι προς ανατολάς. Η Ελληνική κοινωνία Ισραήλ δεν μπορεί να γίνει, και σε καμία περίπτωση από κάποια "πατριωτική δεξιά" ή κάποια συγκυβέρνηση κάποιων παρακρατικών μπράβων της παραλιακής με τους κλασσικούς δεξιούς. Οπότε τη λέξη "εθνική ταπείνωση" λόγω B. Μακεδονίας, αντικαταστήστε την με τον "2η Μικρασιατική καταστροφή". Ανακήρυξη Δημοκρατίας Δυτικής Θράκης, Τσαμουριάς, Νότιας Μακεδονίας και άλλα που τώρα μοιάζουν με sci-fi.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2019, 12:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν συζητάγανε καν το 3 και 4, ενώ για το 2 ρητά επιδιώκουν τη διάσπαση της εξίσωσης Μακεδονία=Ελλάδα.

Κατηγορηματικά όχι το 2ο, αν η Ελλάδα δεν ήταν σήμερα πνιγμένη στα χρέη. Ουρά θα κάνανε για ενσωμάτωση/ομοσπονδοποίηση/αδελφοποίηση... πες το όπως θέλεις. Δες τους Σκωτσέζους που πήγανε πρόσφατα να πηδήξουν από το τραίνο λόγω χρεών του Η.Β, θαρρείς και τόσο καιρό ζούσανε στον μύθο του Braveheart...

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 28/01/2019 12:01:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2019, 12:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πυθαγόρα, το σκεπτικό τους έχει δικαιωθεί εδώ και τρεις δεκαετίες. Για τις περισσότερες χώρες του κόσμου, δυστυχώς για όλες τις ισχυρές, η FYROM ήταν Macedonia με εθνικό προσδιορισμό. Το παιχνίδι το χάσαμε το 90 και ίσως πιο πριν. Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσει στο κεφάλι ορισμένων, πρέπει να κατηγορούν μια τον έναν και μια τον άλλον, με αποκορύφωμα τους "προδότες" της σημερινής κυβέρνησης.

Δεν ξέρω αν χάθηκε το παιχνίδι και πότε ακριβώς. Αλλά προφανώς δεν ήταν ένα "σημειακό" γεγονός. Χάθηκαν ίσως πολλές μάχες στη σειρά, οι οποίες μας έφερναν σιγά σιγά σε περισσότερο δυσμενή θέση.

Η λέξη προδότης, δεν ξέρω πώς ορίζεται στις συγκεκριμένες περιστάσεις. Ούτε έχει και νόημα να το ποσοτικοποιούμε και να κάνουμε συμψηφισμούς. Μπορεί όλα αυτά, από Μητσοτάκη, Σαμαρά και ένθεν, να ήταν κάποια σκαλοπάτια υποχωρήσεων και κάποιου είδους 'προδοσίες'.


quote:
Αυτό που έκανε η σημερινή κυβέρνηση, είναι ότι εκβίασε -όσο την έπαιρνε- για μια αξιοπρεπή λύση, έναν διεθνή γεωγραφικό προσδιορισμό της FYROM που έχει βάση. Το πως θα αποκαλούνται εσωτερικά σαφώς και είναι δικαίωμά τους, μπορούμε να συνεχίζουμε να τους κλείνουμε τις πόρτες όταν ξεφεύγουν σε αλυτρωτισμό. Αυτό που επίσης δεν έχουν καταλάβει ορισμένοι, είναι πως δεν μας παίρνει να απαιτούμε τίποτα απολύτως, γιατί είμαστε σε πολύ δυσμενή θέση. Και στο οικονομικό και στο γεωπολιτικό. Μάλιστα ο μόνος λόγος που δεν μας έχει επιτεθεί ακόμα η Τουρκία*, είναι επειδή δεν την αφήνουν οι banksters. Αυτό λόγω του ότι μια εμπλοκή μας σε πολεμική σύρραξη, θα θέσει τα μνημόνια και τις οφειλές/πληρωμές μας εκτός στόχων, δηλαδή θα τους φορέσουμε φέσι με την πλέον σοβαρή δικαιολογία.

Αυτό που έκανε η σημερινή κυβέρνηση, δεν είναι αυτό που λες εσύ.
Έτσι θέλεις να το βλέπεις.
Είναι αυτό που είπε ο Μίκης Θεοδωράκης, ή τουλάχιστον αν δεν είναι 100% είναι πολύ περισσότερο κοντά στην πραγματικότητα.

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω στην όλη ιστορία είναι γιατί δεν βγαίνει ένας πολιτικός να το πει αυτό (από τους ψηφίσαντες Ναι).

Στα μνημόνια, κάποιοι το ψελλίσανε έστω. Αλλος δεν διάβασε, άλλος επικαλεστηκε κομματική γραμμή, αλλος δάκρυσε, άλλος λέει δεν συμφωνώ αλλά ψηφίζω γιατί μας την πέσανε όλοι οι απόξω, κλπ.

Κι εδώ το ίδιο έγινε.
Ο Τσίπρας δεν υπήρχε περίπτωση να βάλει ένα τέτοιο θέμα, εδώ και τώρα, στην ατζέντα του, με όλο αυτό το background. Προφανώς υπήρξε πίεση. Τα σχέδια είναι άλλα (τα γνωστά) για τις μπίζνες του ΝΑΤΟ, κλπ.

Τα περί διαπραγματευτικής ισχύος της Ελλάδας είναι γεγονός επίσης. Δεν διαφωνούμε.

Αλλά αν θέλεις να το εκφράσω πιο προσωπικά θα έλεγα το εξής:
Αν ήμουν εγώ πρωθυπουργός ή βουλευτής.
Κύριοι, η κατάσταση έχει ως εξής: Εχουμε δεχτεί έναν ωμό εκβιασμό, από ΗΠΑ, Νιμιτς, Παιατ, Γερμανία, Μερκελ, και όποιον άλλον διάολο συμμετείχε,
μας την λένε ωμά και χοντρά, παρτε αυτό το χαρτί και υπογραφτε να τελειώνετε.

'Οπως ξερετε, δεν μας παίρνει για διεθνείς μαγκιές, η κατασταση είναι γνωστή σε όλα τα επίπεδα.

Τι κάνουμε τώρα? Δεν συμφωνούμε με το περιεχόμενο και τα κουσούρια που κουβαλάει ή τις φυτιλιές που αφήνει για το μέλλον.
Αλλά μάλλον είναι και δύσκολο να το επιβάλλουμε σε όλους τους άλλους...

Ε, ας μας το επιβάλλουν αυτοί τότε.

Δηλαδή, ξεκάθαρα πράγματα. Δεν συμφωνούμε, δεν το θέλουμε, αλλά μη βγούμε να το υπερασπιζόμαστε κιόλας.

Αν είμαστε κράτος υπό κηδεμονία -και αποικία, δουλοπαροικία- ας το πούμε ευθέως, μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Και ας παραδώσουμε το βήμα της Βουλής στο Νιμιτς και στο κάθε κοράκι, να ερθει να μας τα πει κατευθείαν, σαν διαταγή προς εκτέλεση και όχι σαν κάτι που μπορούμε να καταθεσουμε γνώμη και να (συν)αποφασίσουμε (κι) εμείς.

Για την Τουρκία, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν μας έχει επιτεθεί.
Σαφέστατα δεν μας φοβάται, αλλά υπάρχουν και άλλοι λόγοι εκτός από την οικονομική μας κηδεμονία και επιτροπεία.
Η Τουρκία αφενός έχει πολλά μέτωπα, και αφετέρου σε γενικές γραμμές θέλει ή προσπαθεί να παίζει 'εκ του ασφαλούς' παρά το μπόι της. Τα ίδια που κάνει στη Συρία ή στο Κουρδιστάν κλπ.
Μία κατά μέτωπο επίθεση στην Ελλάδα, και δή χερσαία -εισβολή από Εβρο- δεν νομίζω ότι θα την επεδίωκε. Προτιμά να παίζει με πόλεμο νεύρων σε βραχονησίδες, σε Καστελόριζο και Κύπρο, που θεωρεί ότι έχει το πάνω χέρι με αεροπορία/ναυτικό και γεωγραφικά.

Δεν είμαι καν σίγουρος αν είναι εις θεσιν να κάνει σοβαρή αποβατική επιχείρηση σε μεγάλο νησί του Αιγαίου.
Αλλά αυτά είναι το στρατιωτικό σκέλος.

Οικονομικά και πολιτικά, και η Τουρκία για τον π%$&%$#τσο είναι.
Πληθωρισμός που καλπάζει, εταιρείες που κλείνουν η μια μετά την άλλη, κορώνες Ερντογάν που έχουν εκνευρίσει ήδη τον Τραμπ, οι μισοί Δ/Υ , στρατιωτικοί και μπάτσοι, ακόμα και πρωτοκλασσάτοι, στις φυλακές ταχαμου σαν αντιφρονούντες Γκιουλενιστές, κλπ,κλπ.
Και αν αποσυρθούν ΗΠΑ, Ρωσία από τη Συρία, θα τον πιει κι από κει.
Τι να κάνει δηλαδή με μας?

quote:
Η Ελληνική κοινωνία Ισραήλ δεν μπορεί να γίνει,

Τηρουμένων όμως των πληθυσμιακών και γεωγραφικών αναλογιών,
η μόνη περίπτωση να γίνουμε ισχυρή και σεβαστή ως χώρα, είναι να Ισραηλοποιηθούμε -σε όλα τα επίπεδα όμως, στρατιωτικό, επιστημονικό, πολιτικό-λομπίστικο, συσπείρωση, κλπ.

Αν αυτό δεν γίνει, προφανώς θα είμαστε πάντα ο παρίας,
και η πρόθυμη ουρά του κάθε ισχυρού.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2019, 12:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατηγορηματικά όχι το 2ο, αν η Ελλάδα δεν ήταν σήμερα πνιγμένη στα χρέη. Ουρά θα κάνανε για ενσωμάτωση/ομοσπονδοποίηση/αδελφοποίηση... πες το όπως θέλεις. Δες τους Σκωτσέζους που πήγανε πρόσφατα να πηδήξουν από το τραίνο λόγω χρεών του Η.Β, θαρρείς και τόσο καιρό ζούσανε στον μύθο του Braveheart...

Διαφωνώ εδώ.

Δεν είναι ανάλογη η κατάσταση μεταξύ Σκωτίας και Αγγλίας/ΗΒ
θεωρούμενη στα πλαίσια της Μεγάλης Βρετανίας ως κάποιου είδους ομοσπονδίας

με την περίπτωση των Βαλκανίων.

Εάν οι μπαγλαμάδες από πάνω ήταν υπέρ ενώσεων και ομοσπονδιών δεν θα χαλάγανε και τη Γιουγκοσλαβία για ψύλλου πήδημα.
Ή θα ήταν μέρος της Μεγάλης Σερβίας ή της Μεγάλης Αλβανίας, κλπ.

Εφόσον δεν ήταν με κανένα από τα παραπάνω, γιατί να ήταν μέρος μιας ενδεχόμενης "Μεγάλης Ελλάδας" των Βαλκανίων?

Στα Βαλκάνια ζούμε με τους εθνικισμούς και τις ατομικότητές μας.
Δεν τα χουμε ξεπεράσει αυτά. Εμείς (κάποιοι από μας έστω) ως Ελληνες ίσως πάμε λίγο πιο μπροστά στην ανοχή και κατανόηση λόγω μόρφωσης και της παλαι ποτέ οικονομικής κατάστασης-κι ας κατεβαίνουμε σκαλιά τα τελευταία χρόνια, σε σχεση με αυτούς.
Ο μέσος Σκοπιανός, ή Αλβανός ή Βούλγαρος όμως όχι ακόμα. Εχει δρόμο μπροστά του. Ζει ακόμα (πολιτικά, αλλά και οικονομικά/κοινωνικά) στο 'δικό' του '50 ή '60 ή '70.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2019, 13:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θλιβερό της υπόθεσης είναι μια γενικευμένη καφρίλα που παρουσιάζει ο Έλληνας, η οποία έχει "εκτοξευτεί" στα ύψη, με αφορμή το ζήτημα της ονοματοδοσίας. Έχεις απ'τη μία τους Ελληνάρες να μιλάνε για "ανθέλληνες"," εθνοπροδότες","κρεμάλες" και άλλα τραγικά, κι απ'την άλλη αυτούς που το "φασίστας" και η "πηγάδα του Μελιγαλά" είναι φράσεις που τους έχουν γινει ψωμοτύρι.

Αυτές είναι μάλλον οι σημαντικότερες επιπτώσεις της παρατεταμένης οικονομικής κρίσης, άνοδος του εθνικισμού, της βίας (απ'όλες τις μεριές) και μια χώρα βουτηγμένη στην παράνοια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2019, 16:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εφόσον δεν ήταν με κανένα από τα παραπάνω, γιατί να ήταν μέρος μιας ενδεχόμενης "Μεγάλης Ελλάδας" των Βαλκανίων?


Μπα... καμιά "Μεγάλη Ελλάδα". Ένα εισιτήριο, πίσω πόρτα μάλλον, για την Ε.Ε, τα φτηνά δάνεια σε € και τις επιδοτήσεις, σε εκτός κρίσης εποχές θα έλεγα. Τα οποία εξαερώθηκαν τώρα και μάλιστα γύρισαν μπούμερανγκ. Μάλλον με όρους εναλλακτικής ιστορίας μιλάμε, σαν και το σενάριο που έλεγε τι θα είχε γίνει στον παγκόσμιο χάρτη αν ο Αλέξανδρος δεν είχε πεθάνει στην Βαβυλώνα.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy