ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 10:59:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός: "Ελπίζω στην πιθανή ενηλικίωση σου"....
Εγώ πάντως, δεν ελπίζω με τιποτε σε δική σου ενηλικίωση...Έμεινες ...νάνος...Πάει πια...
Δεν μεγαλώνεις άλλο...

Το προτιμώ μικρός ... παρά μεγάλος σαν και σένα , να μου λείπει..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 12:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Νάνος, έγραψα,καλε μου, εννοώντας ότι δεν μπορεις να ψηλώσεις, ή ωριμάσεις...Δςν έχει σχέση με την αφέλεια σου, που νομίζεις ότι περνάει για νεότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 13:52:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Νάνος, έγραψα,καλε μου, εννοώντας ότι δεν μπορεις να ψηλώσεις, ή ωριμάσεις...Δςν έχει σχέση με την αφέλεια σου, που νομίζεις ότι περνάει για νεότητα...

Κοίτα επειδή δεν έχει καμμιά αξία το τι λές εσύ -για μένα τουλάχιστον...- εκείνο που σου ζητάω , ένθεν να είσαι ευγενέστερος και εγκρατής ... μπορείς?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 14:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα μόνο με σένα και τους ομοίους σου, ειμαι τόσο ευγενικός, καλέ μου...Δεν το παρατήρησες;
Όταν μου μιλάει άνθρωπος, απαντάω σε άνθρωπο, αλλά,όταν μιλάει ζώο, του δείχνω ότι καταλαβαίνω τη γλώσσα του...Γκεγκε καραγκιόζο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 15:39:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


...Γκεγκε καραγκιόζο;



Στην εκκλησία , τις μαθαίνετε αυτές τις εκφράσεις .. μπράβο , θα σας στείλουμε και τα παιδιά μας , να τα επι-μορφώσετε..

Συνέχισε , την "κατάθεση" της ταυτότητάς σου , έχει ενδιαφέρον..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 17:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειναι γιατί έτσι νομίζεις εσύ ότι επικοινωνούν οι άνθρωποι...Δεν είναι έτσι, αλλά, δεν σε ενδιαφέρει, είναι κάτι που είναι πια ολοφάνερο..Μόνο για τον πληγωμένο εγωισμό σου γράφεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 18:19:38  Εμφάνιση Προφίλ
@τρέχαγυρευε. Κάτι θες να πεις αλλά μας έχεις μπερδέψει όλους. Δεν άνοιξα πάντως το θέμα της ελευθερίας του ανθρώπου. Η ερώτηση μου είναι άλλη και απευθύνεται και απευθύνεται και στον ευρωπαίο αν οι άγγελοι έχουν "ψυχή". Και αν τελικά ψυχή και μυαλό συμβαδίζουν.


@Ευρωπαίος2
Οι απαντήσεις σου αυτές ακριβώς που παράθεσα. Τι έφτιαξε το Θεό σε ρώτησα και είπες ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Έχουν άδικο πλεονέκτημα οι Χριστιανοι σε ρώτησα και είπες ΝΑΙ αλλά ο Θεός είναι δίκαιος. Δε φάνηκες να προβληματίζεσαι ιδιαίτερα. Τα είπες ή όχι; Μπορεί να κατάλαβα λάθος. Ξαναπάντησε τα να δούμε που σε συκοφαντώ στην τελική. Πάντως άνθρωπος που ΛΕΕΙ ότι έχει τη γνώση και ταυτόχρονα λέει δεν ξέρω είναι αντιφατικός.


Έχεις μπλέξει τι είναι νόηση , ψυχή και μυαλό και τώρα πετάς και στη μέση το πνεύμα. Να ορίσεις εσύ ο ίδιος κάθε μία από τις προηγούμενες έννοιες για να κάνουμε σοβαρή συζήτηση στην ίδια βάση. Τι εννοείς νόηση, ψυχή, μυαλό και τώρα το καινούριο το πνεύμα. Και εν πάσει περιπτώσει να διασαφηνίσεις ποιος κάνει κουμάντο στο σώμα και για ποιανού τις ενέργειες κρίνεται η ψυχή. Βάλε ορισμούς γιατί μας έχεις πνίξει στις αντιφάσεις

Οι άγγελοι ρώτησα πιο πάνω είναι έλλογα όντα αλλά δεν έχουν ψυχή, σύμφωνα με την ίδια.Άρα ψυχή και νόηση είναι έννοιες ανεξάρτητες.Ναι ή όχι;

Όταν είπα δεν έχουν "νόηση" δεν εννοούσα αυτούς που είναι απολίτιστοι(με τα δικά μας κριτήρια). Εννοούσα τα παιδάκια που γεννιούνται με σύνδρομο down και άλλες πολύ σοβαρές ασθένεις που προκαλούν ΒΑΡΥΤΑΤΗ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΗΣΗ. Αυτά τα άτομα είναι λιγότερο έξυπνα από πολά έξυπνα ζώα όπως τα σκυλιά, τα δελφίνια, οι πίθηκοι κτλ. Έχουν ψυχή αυτά; Και σε τι δικρίνονται από τα ζώα αφού δε χαρακτηρίζονται από "νόηση"


Δεν ξέρεις τι είναι γενετικό υλικό, τι είναι μετάλλαξη, τι κληρονομικότητα. Σε ποια βάση θες να κάνουμε συζήτηση αν αγνοείς βασικούς όρους;Τσιγγουνεύεσαι τα λεφτά; Να σου δώσω τη δικιά μου την παλιά! Λες ο πίθηκος αν σερνόταν θα είχε λιγότερο ίδιο DNA με τον άνθρωπο. Αυτό που λες είναι ψευδεπιστημονικό. Βρες τι ακριβώς καθορίζει το DNA και μετά το συζητάμε αν έχει απορίες.


Και ξαναλέω ότι δεν είναι μόνο θέμα να αποδείξουμε την εξέλιξη για τον άνθρωπο. Η εξέλιξη επιβεβαιώνεται επάλληλα από χιλιάδες ευρήματα ενδιάμεσων ειδών άλλων ζώων. Και εφόσον στοιχειοθετείται για τα ζώα ισχύει για τον άνθρωπο κατά την ίδια λογική που η βαρύτηα ισχύει για τον άνθρωπο όπως και για τα ζώα.


Όλοι οι διαυγείς άνθρωποι έχουν τις ίδιες εγκεφαλικές λειτουργίες λες. Ψευδεπιστημονικό. Ο κάθε άνθρωπος σκέφτεται με το δικό του τρόπο, και κάθε ανθρώπου τα εγκεφαλικά κύτταρα μπορεί να μοιάζουν με των άλλων αλλά δημιουργούν πολλές και διαφορετικές συνάψεις(συνδέσεις) μεταξύ τους. Καταλαβαίνεις ότι για να στηρίξεις μια θρησκευτική θεώρηση κάνεις λάθος παραδοχές. Και το σώμα του διαυγούς ανθρώπου το ελέγχει η ψυχή;


Λες γιατί δεν ανιχνεύεται το mtDNA. Αν είχες διαβάσει βιολογία θα ήξερες ότι το μιτοχονδριακό και το πυρηνικό δεν βρίσκονται στο ίδιο μέρος. Θα ήξερες ότι το ένα είναι κυκλικό δίκλωνο και το άλλο ευθύγραμμο δίκλωνο. Ότι το ένα είναι στον πυρήνα και το άλλο στα μιτοχόνδρια. Ότι τα μιτοχόνδρια(που παρεπιπτόντως είναι τα "εργοστάσια ενέργειας"του κάθε κυττάρου) βρίσκονται στο ωάριο της μητέρας(εξού και μιτοχονδριακή καταγωγή από τη μητέρα). Θα καταλάβαινες όμως ότι λόγω θέσης και διαφορετικού τρόπου αντιγραφής)είναι επιρρεπές σε μεταλλάξεις και είναι αδύνατο να μη μεταλλαχθεί. Έχε υπόψιν σου ότι ο άνθρωπος χρονολογείται πολύ παλαιότερα των 150 000 ετών ( ο homo sapiens sapiens είναι τόσων ετών, οι άλλοι ανθρωπίδες είναι κατά πολύ παλαιότεροι και μιλάμε για κρανία που έχεις δεχτεί και εσύ ότι είναι ανθρωπόμορφα ).Άρα αν δεν έχουμε μιτοχονδριακή ομοιότητα μεταξύ των ανθρωπίδων που είναι πολυ κοντά μας δε θα έχουμε κατά μείζονα λόγο με τους πιθήκους. Άρα αν δεν ξέρεις βιολογία συζήτησ σοβαρή δεν μπορεί να γίνει. Πιστεύεις ότι ψάχνοντας στο νετ με τις περιορισμένες σου γνώσεις θα βρεις τρύπα στη θεωρία που δεν έχουν βρει πολύ περισσότεροι και πολύ εξυπνότεροι από εσένα και πολύ πιο μορφωμένοι;

Edited by - IndustrialAngel on 16/02/2010 18:22:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 18:56:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


όλο και καμμιά επιπλέον ασυναρτησία θα έρθει εν είδει απαντήσεως για να δικαιολογήσει την άκρατη μπαρουφολογία τους ...περίμενε και θα δείς..

soul



Το οτι δε το θυμασαι δε σημαινει και οτι δε θα το ζησεις φτανει ή να βαλω και το οσα πηδαει και δε τα φτανει,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 20:11:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ειναι γιατί έτσι νομίζεις εσύ ότι επικοινωνούν οι άνθρωποι...Δεν είναι έτσι, αλλά, δεν σε ενδιαφέρει, είναι κάτι που είναι πια ολοφάνερο..Μόνο για τον πληγωμένο εγωισμό σου γράφεις..

Θα σου άρεσε ε?

Πληγωμένο εγωισμό ... απο ποιόν ρε Ευάγγελε...απο σένα?

Ολοφάνερο ..όσο οι άγγελοι που βλέπεις και τα οράματα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 21:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ελεύθερη βούληση, λέγεται, αγαπητέ μου IndustrialAngel, αν και ο άνθρωπος,δεν εννοεί να αποφασισει, αν είναι υπεύθυνος, ή ανεύθυνος της μοίρας του....Όσον αφορά,το μυαλό και την ψυχή, ειναι απλό..Η ψυχή είναι το σώμα και το μυαλό το πνεύμα...
Καλέ μου Εαρινέ,έχω γνωρισει άτομα σαν εσένα και ξέρω τι λέω....Αν θέλεις, κατάλαβε τα...Έχεις αποκτήσει ψύχωση μαζί μου....Κόλλησες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 23:56:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ελεύθερη βούληση, λέγεται, αγαπητέ μου IndustrialAngel, αν και ο άνθρωπος,δεν εννοεί να αποφασισει, αν είναι υπεύθυνος, ή ανεύθυνος της μοίρας του....Όσον αφορά,το μυαλό και την ψυχή, ειναι απλό..Η ψυχή είναι το σώμα και το μυαλό το πνεύμα...
Καλέ μου Εαρινέ,έχω γνωρισει άτομα σαν εσένα και ξέρω τι λέω....Αν θέλεις, κατάλαβε τα...Έχεις αποκτήσει ψύχωση μαζί μου....Κόλλησες...

Η ψυχή είναι το σώμα λέει ρε παιδιά ...ο απολογητής της συμφοράς ...ο ψάλτης και εγκάθετος -ο παλιο-ημερολογίτης- , τα πόδια μας δηλαδή και ότι υπάρχει αναμεσά τους είναι η ψυχή ...έτσι εξηγείται η συνεχής αναφορά του εκεί...μπράβο τρεχαγύρευε μηρυκαστικό , που βρίζεις όλο τον κόσμο...

Τι ανα-γεννήθηκε στην ανα-γέννηση?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 00:11:10  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλλον πλάκα μας κάνει ο τρέχαγυρευε. Στα σοβαρά αν μπορείς όμως σε παρακαλώ να κάνεις τη διευκρίνιση. Να διαχωρίσεις, να ΟΡΙΣΕΙΣ τους όρους πνεύμα, ψυχή, μυαλό και νόηση. Και να μας πεις ποιος κατευθύνει τις πράξεις μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 09:08:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μάλλον πλάκα μας κάνει ο τρέχαγυρευε. Στα σοβαρά αν μπορείς όμως σε παρακαλώ να κάνεις τη διευκρίνιση. Να διαχωρίσεις, να ΟΡΙΣΕΙΣ τους όρους πνεύμα, ψυχή, μυαλό και νόηση.


Και να μας πεις ποιος κατευθύνει τις πράξεις μας



Στο είπε φίλε μου...το "πουλί" του , αυτό κατευθύνει τις πράξεις του!

Βλέπεις το σώμα είναι η ψυχή του ανθρώπου..άρα κάθε σημείο του σώματος -εκ περιτροπής- αναλαμβάνει στο να κατευθύνει τις πράξεις ΤΟΥ..και μη χειρότερα δηλαδή...

Περίμενε και θα ξανάρθει , ψάχνει τώρα να βρεί απαντήσεις...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 10:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου IndustrialAngel, θέλω να πιστεύω ότι η αύρα του σώματος,μπορείς να καταλάβεις, είναι τα όρια του ψυχικού μας σώματος...Ότι η ψυχή περιορίζεται σε αυτά...Το πνεύμα,δε,φιλε μου, απο την άλλη,πνει ελεύθερα και δεν περιορίζεται..
Καταλαβαίνεις πόσο λογικά σου μιλάω;Αυτά ψάξτα λίγο, πριν τοποθετηθείς...
Εαρινέ μου εκτός απο εγκάθετος, εσύ δεν είσαι τίποτε άλλο...Έχεις ..,1800 μηνύματα να το αποδεικνύουν...Φοβάσαι μη σου πάρω το μεροκάματο;
Μην ανησυχείς,μια ζωή, .....ανεξάρτητος μεμονομένος είμαι, ούτε μπορώ να έχω..τέτοια γλώσσα για γλείψιμο σαν τη δική σου...Βαριέμαι να γλύφω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 13:53:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ μου IndustrialAngel, θέλω να πιστεύω ότι η αύρα του σώματος,μπορείς να καταλάβεις, είναι τα όρια του ψυχικού μας σώματος...Ότι η ψυχή περιορίζεται σε αυτά...Το πνεύμα,δε,φιλε μου, απο την άλλη,πνει ελεύθερα και δεν περιορίζεται..
Καταλαβαίνεις πόσο λογικά σου μιλάω;Αυτά ψάξτα λίγο, πριν τοποθετηθείς...
Εαρινέ μου εκτός απο εγκάθετος, εσύ δεν είσαι τίποτε άλλο...Έχεις ..,1800 μηνύματα να το αποδεικνύουν...Φοβάσαι μη σου πάρω το μεροκάματο;
Μην ανησυχείς,μια ζωή, .....ανεξάρτητος μεμονομένος είμαι, ούτε μπορώ να έχω..τέτοια γλώσσα για γλείψιμο σαν τη δική σου...Βαριέμαι να γλύφω....

Τώρα έκανε την εμφάνισή της η αύρα...μάλιστα!

Μεταφορικά μιλώντας ε! Ευάγγελε..???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 13:53:25  Εμφάνιση Προφίλ
Τρέχαγυρευε, πολύ new age είναι αυτές σου οι απόψεις.Ψυχικό σώμα είναι το αιθερικό σώμα; Αυτό που το περιβάλλει αλλά πχ αν σου κοπεί το χέρι το ψυχικό σώμα περιορίζεται; Αυτό που έχει μία τρύπα για κάθε παιδί που κάνεις; Αυτό που υποστήριζε ένας τραγικός φωτογράφος ότι φωτογραφίζει με μια πειραγμένη φωτογραφική μηχανή; Αυτό που αλλάζει χρώματα ανάλογα τη΄διάθεση;.

Αλλά ποιος είναι ο ορισμός ψυχικού σώματος. Ο αυστηρός ορισμός. Ωραία ψυχή είναι αυτό που λες ψυχικό σώμα, αλλά ψυχικό σώμα τι είναι;Δεν καταφέραμε τίποτα, αντικαταστήσαμε την άγνωστη λέξη με άλλη άγνωστη λέξη.

Edited by - IndustrialAngel on 17/02/2010 13:55:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 13:58:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τρέχαγυρευε, πολύ new age είναι αυτές σου οι απόψεις.Ψυχικό σώμα είναι το αιθερικό σώμα; Αυτό που το περιβάλλει αλλά πχ αν σου κοπεί το χέρι το ψυχικό σώμα περιορίζεται; Αυτό που έχει μία τρύπα για κάθε παιδί που κάνεις; Αυτό που υποστήριζε ένας τραγικός φωτογράφος ότι φωτογραφίζει με μια πειραγμένη φωτογραφική μηχανή; Αυτό που αλλάζει χρώματα ανάλογα τη΄διάθεση;.

Αλλά ποιος είναι ο του ψυχικού σώματος. Ο αυστηρός ορισμός. Ωραία ψυχή είναι αυτό, αλλά ψυχικό σώμα τι είναι;Δεν καταφέραμε τίποτα, αντικαταστήσαμε την άγνωστη λέξη με άλλη άγνωστη λέξη


Θές να τραγουδήσουμε φίλε μου , τα "τρία παιδιά βολιώτικα?"...μας κλέψαν την Αννούλα..Αννούλα μας γλυκειά...

Άμα σου κοπεί το χέρι φίλε μου -γενικά μιλάω..- είναι θέμα ...και εξαρτάται ποιό απ'ολα..εκεί μένεις χωρίς αύρα..και βάψτα μαύρα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 14:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ IndustrialAngel,σου συνέστησα να διαβάσεις λίγο, γύρω απο το θέμα,ψυχικό σώμα, ψυχή, πνεύμα..Μην το αμελείς...Θα μπορούμε να μιλήσουμε πιο ουσιαστικά μετά...Όσο για τον..Κιρλιαν δεν ήταν τραγικός ποιητής, σλλα φωτογράφος και αυτο που παρατήρησε, μπορεις
να δεις και εσύ στα αρνητικά των φιλμς...
Ειναι μια στρογγυλεμένης μορφής επιφάνεια,μερικών εκατοστών, γύρω απο το σώμα μας...Αυτο το αιθερικό ή και αστρικό ψυχικό σώμα,είναι άλλο απο το πνεύμα...Το πνεύμα μας κατοικεί εκεί...Ψάξε το, ή μπες σε κανένα θέμα πιο κάτω, όπως "αστρική προβολή" και "μεταφυσικό"....
Θα καταλάβεις μερικα πράγματα, πιστεύω...
Γεια σου κλόουν Εαρινέ....(ο νοών ,νοήτω...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 14:19:37  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινέ, εγώ αναμεταδίδω πληροφορίες απλώς. Εννοείται ότι δεν ασπάζομαι αυτές τις πληροφορίες. Δε τις θεωρώ σωστές ούτε απο ορθολογική αλλά ούτε και από χριστιανική σκοπιά. Απλώς ζητώ διευκρινίσεις από τον τρέχαγυρευε. Όταν χρησιμοποιούμε αδόκιμους όρους ο καθένας μπορεί να καταλαβαίνει ότι θέλει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 14:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κάτι του είπες τώρα του Εαρινού, αγαπητέ μου IndustrialAngel...Ο βρεγμένος τη βροχή,δεν την φοβάται..Μια φορά λόυτσα στο νερό, πάντα λούτσα...Τι του λές τώρα;Καταλαβαίνει ο ..ταύρος εν υαλοπωλείο;
Εσύ πάντως,μην αμελείς,για το ψυχή και σώμα,είναι βασικά πράγματα αυτά..Γι αυτο, μπες σε κανένα άλλο σχετικό θέμα, πιο κάτω, για να ενημερωθείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 15:26:07  Εμφάνιση Προφίλ
περι φωτογραφιας κιρλιαν , καταρχην απαιτειτε ειδικη μηχανη , η φωτογραφηση αυτη ονομαζεται ηλεκτροφωτογραφηση ... στο κοινο φιλμ δεν νομιζω οτι εμφανιζεται κατι τετοιο γιατι οτι εμφανιζεται στο φιλμ εμφανιεται και στο χαρτι (στον υπολογιστη ειναι ακομη ποιο ευκολο να δει κανεις την αντιστοιχηση μεταξυ "αρνητικου και θετικου")

για οποιους τους αρεσει να "παιζουν" μπορουν να φερουν 2 δαχτυλα τους οσο ποιο κοντα μπορουν μεταξυ τους χωρις να ακουμπαει το ενα το αλλο και στην συνεχεια να τα φερουν οσο ποιο κοντα μπορουν στα ματια τους ... δια ΜΑΓΕΙΑΣ ... αμπρα καταμπρα ... θα δουνε ενα θολο περιγραμα γυρω απο καθε δαχτυλο που μεταξυτους τα περιγραμματα εφαπτονται ενω τα δαχτυλα οχι ... γουαααουυυυ χαχαχα... καποιοι αυτο το λενε αυρα , φυχικο σωμα και αλλα διαφορα ...

τωρα ενα τα νομισματα , οι πετρες και αλλα "αντικειμανα" εχουν "αυρα" , ναι ισως φωτογραφιζουμε την "αυρα" μας με μια τετοια μηχανη ... εαν παλι αυτα ολα εχουν ψυχικο σωμα , τοτε ναι το φωτογραφιζουμε ... αλλιως πως εξηγουμε το γεγονος οτι ειτε το χερι μας φωτογραφισουμε ειτε ενα νομισμα εμφανιζεται και στα δυο "αυρα" ?

αυτο που ειναι γεγονος ειναι οτι ολοι μας εχοντας την ιδια υλη , σωματιδια και ηλεκτρονια που μας εχουν ζαλισει απο το γυρω γυρω , ολοι και ολα εχουν ΕΣΤΩ και ελαχιστοτατο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο ... και η μηχανη φωτογραφιζει αυτο ακριβως το πεδιο ... και οχι μονο , καθως το σωμα μας και αποροφα και εκπεμπει ακτινοβολια (ηλεκτρομαγνητικη)


φυσικα ο καθενας οπως το δει ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 17/02/2010 15:38:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 16:28:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

περι φωτογραφιας κιρλιαν , καταρχην απαιτειτε ειδικη μηχανη , η φωτογραφηση αυτη ονομαζεται ηλεκτροφωτογραφηση ... στο κοινο φιλμ δεν νομιζω οτι εμφανιζεται κατι τετοιο γιατι οτι εμφανιζεται στο φιλμ εμφανιεται και στο χαρτι (στον υπολογιστη ειναι ακομη ποιο ευκολο να δει κανεις την αντιστοιχηση μεταξυ "αρνητικου και θετικου")

για οποιους τους αρεσει να "παιζουν" μπορουν να φερουν 2 δαχτυλα τους οσο ποιο κοντα μπορουν μεταξυ τους χωρις να ακουμπαει το ενα το αλλο και στην συνεχεια να τα φερουν οσο ποιο κοντα μπορουν στα ματια τους ... δια ΜΑΓΕΙΑΣ ... αμπρα καταμπρα ... θα δουνε ενα θολο περιγραμα γυρω απο καθε δαχτυλο που μεταξυτους τα περιγραμματα εφαπτονται ενω τα δαχτυλα οχι ... γουαααουυυυ χαχαχα... καποιοι αυτο το λενε αυρα , φυχικο σωμα και αλλα διαφορα ...

τωρα ενα τα νομισματα , οι πετρες και αλλα "αντικειμανα" εχουν "αυρα" , ναι ισως φωτογραφιζουμε την "αυρα" μας με μια τετοια μηχανη ... εαν παλι αυτα ολα εχουν ψυχικο σωμα , τοτε ναι το φωτογραφιζουμε ... αλλιως πως εξηγουμε το γεγονος οτι ειτε το χερι μας φωτογραφισουμε ειτε ενα νομισμα εμφανιζεται και στα δυο "αυρα" ?

αυτο που ειναι γεγονος ειναι οτι ολοι μας εχοντας την ιδια υλη , σωματιδια και ηλεκτρονια που μας εχουν ζαλισει απο το γυρω γυρω , ολοι και ολα εχουν ΕΣΤΩ και ελαχιστοτατο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο ... και η μηχανη φωτογραφιζει αυτο ακριβως το πεδιο ... και οχι μονο , καθως το σωμα μας και αποροφα και εκπεμπει ακτινοβολια (ηλεκτρομαγνητικη)


φυσικα ο καθενας οπως το δει ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 17/02/2010 15:38:20


Για όσους γνωρίζουν φίλε μου -και σωστά το επισημαίνεις- με την συγκεκριμένη μέθοδο παρατήρησης-φωτογράφησης , την οποία -και αυτή - εφεύρεσαν οι χριστιανοί επιστήμονες , μπορούμε να παρατηρήσουμε ότι σχεδόν κάθε τι εκπέμπει σχετική ακτινοβολία ... ΄αρα όλα έχουν ψυχή!

Εγώ που νόμιζα -όμως- ότι κατα τον χριστιανισμό , μόνο ο άνθρωπος έχει ψυχή , τώρα ανακαλύπτω ότι τα πάντα έχουν ψυχή...καλή εξέλιξη..ενδιαφέρουσα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 16:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου makfor, επειδή προβληματιζεσαι,καλά είναι να πούμε ορισμένα πράγματα, περί αύρας και ψυχής, ώστε να καταλάβεις πειρσσότερο.......
Η ....σκέτη αύρα, που λες σε αντικείμενα, είναι η οριοθέτηση της ύπαρξης τους, αφού,οπως τελευταία ΠΑΡΑΔΈΧΟΝΤΑΙ οι επιστήμονες, όλα έχουν ένα συνεκτικό υλικό,που τα οδηγεί στο να έχουν συγκεκριμένη μάζα, το "θεόνιο", οπως το ονομάσαν,άραγε γιατί;... που καθορίζει τον ρόλο και τη μάζα των σωμάτων....
Σε αυτή την περίπτωση,λοιπόν,μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε, ότι ειναι άλλο πράγμα, ο ορισμός της μάζας μιας ύπαρξης, πράγματος κι άλλο ο ορισμός της ψυχής, που ειναι αιώνια και μόνο ο άνθρωπος έχει...
Αλλά, το σώμα,ειτε του ανθρώπου, ειτε της ....πέτρας, περιβάλλεται απο ένα σχήμα...Αυτό είναι το σώμα, που ζητούσε ο IndustrialAngel, πιο πάνω,ενώ το πνεύμα, είναι η αυτεπίγνωση της ύπαρξης μας....
Και φυσικά, η φωτογραφία Κίρλιαν αποτέλεσε έναυσμα,για να ψάξουν περισσότερο τα χρώματα της αύρας, που λέμε,φίλε μου μακφόρ και να βρούν ότι άλλο χρώμα έχει το ζώο, άλλο η πέτρα κι άλο ο άνθρωπος....Άλλο το καθαρό κι άλλο το βρώμικο...Διαπιστωμένα...
Κοιτάξτε και κανένα θέμα στο γκούηγκλ...Θα βοηθήσει τους αδαείς...Μην βιαζεστε να εκτεθέιτε σαν τον βρεγμένο,ε! τον Εαρινό, ήθελα να πω...
Κοιτάξε,βρε αγόρι μου Εαρινέ κιεσύ, κανένα θέμα απο το μεταφυσικό....Θα ....στείλω μήνυμα να σας διαβάζουν,για ..ψυχαγωγία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 18:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
τρεχαγυρευε :
Βρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,δεν μιλάμε για την θρησκεά σο, ούτε για την...ειμαρμένη...Μιλάμε για το ζώο που μέσα μας μας οδηγεί σε λάθη....Αυτά διορθώνονται, με το πνεύμα...Αλλα,πρέπει να θέλει κι ο άνθρωπος να διορθωθεί...

Δεν νομιζω να σε καταλαβα ... Δεν αναφερθηκα σε καμια θρησκεια . Απαντησα ακριβως στο νοημα που βγαινει απο την ερωτηση που εκανες . Ειπες : Ξέρεις κανέναν, που μπορεί να αλλάξει την πορεία του ανθρώπου, όποια ειναι αυτη και έχει προδιαγραφεί;; . Εσυ δηλαδη απο αυτη την προταση καταλαβαινεις οτι "Μιλάμε για το ζώο που μέσα μας μας οδηγεί σε λάθη" ;

Οι δυο παραπανω προτασεις σου εχουν διαφορετικο νοημα .Πως γινεται να λες την πρωτη και να εννοεις την δευτερη και να εχεις την απαιτηση να σε καταλαβουμε κιολας !!! Βαλε τις σκεψεις σου σε σειρα και μετα τις γραφεις ... για να καταλαβουμε και εμεις τι θελεις να πεις .

Παρεπιπτοντως η πρωτη προταση σου ειναι ακατανοητη . Μην βαζεις τελειες , πες με απλα λογια τι εννοεις γιατι κοντευει να μου φυγει το "τσερβελο" ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 18:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Εαρινος:
Kατα δήλωσιν θεοπνεύστων μαρτυριών και οι οποίες αγγέλονται απο "επιτετραμμένους" του θεού ... τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει την πορεία της ζωής του καθενός και εν γένει των πραγμάτων , κατα τ'αλλα φίλε μου , ο άνθρωπος διατηρεί το αυτεξούσιο και είναι ελεύθερος να επιλέξει!

Αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος , μπορεί να βγάλει συμπέρασμα...είναι θέμα..!

όλο και καμμιά επιπλέον ασυναρτησία θα έρθει εν είδει απαντήσεως για να δικαιολογήσει την άκρατη μπαρουφολογία τους ...περίμενε και θα δείς..



Κακε !!! Μην προδιαγραφεις την πορεια του διαλογου ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 18:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
IndustrialAngel :
Πιστεύεις ότι ψάχνοντας στο νετ με τις περιορισμένες σου γνώσεις θα βρεις τρύπα στη θεωρία που δεν έχουν βρει πολύ περισσότεροι και πολύ εξυπνότεροι από εσένα και πολύ πιο μορφωμένοι;

Αμε !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 20:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
αυτο που ειναι γεγονος ειναι οτι ολοι μας εχοντας την ιδια υλη , σωματιδια και ηλεκτρονια που μας εχουν ζαλισει απο το γυρω γυρω , ολοι και ολα εχουν ΕΣΤΩ και ελαχιστοτατο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο ... και η μηχανη φωτογραφιζει αυτο ακριβως το πεδιο ... και οχι μονο , καθως το σωμα μας και αποροφα και εκπεμπει ακτινοβολια (ηλεκτρομαγνητικη)

Οπότε τι πειράζει άν κάποιος το ονομάζει ηλεκτρομαγνητικό πεδίο, κάποιος άλλος αυρικό πεδίο, και κάποιος άλλος ενεργειακό πεδίο;
Πεδίο είναι σίγουρα πάντως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 21:27:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
αυτο που ειναι γεγονος ειναι οτι ολοι μας εχοντας την ιδια υλη , σωματιδια και ηλεκτρονια που μας εχουν ζαλισει απο το γυρω γυρω , ολοι και ολα εχουν ΕΣΤΩ και ελαχιστοτατο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο ... και η μηχανη φωτογραφιζει αυτο ακριβως το πεδιο ... και οχι μονο , καθως το σωμα μας και αποροφα και εκπεμπει ακτινοβολια (ηλεκτρομαγνητικη)

Οπότε τι πειράζει άν κάποιος το ονομάζει ηλεκτρομαγνητικό πεδίο, κάποιος άλλος αυρικό πεδίο, και κάποιος άλλος ενεργειακό πεδίο;
Πεδίο είναι σίγουρα πάντως.

Mε μία λέξη :"Πεδίο βολής"....

Όλα τα περιέχει και και ηλεκτρομαγνητικό και "αυρικό" και ενεργειακό ... οπότε Θεικό ... μάλιστα ΘΕΙΚΌ γεμάτο θεόνια!

Ας φορέσουμε κανα κράνος...και ας προσευχηθούμε...

Πεδίον δόξης Λαμπρό...εξ'ου και η Λαμπρή και η Λαμπρινή -συνώνυμα-..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 22:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σιγά μωρέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, που είμαι τόσο δυσκολος στο να με καταλάβει κανεις...Αν δεν μπορεις να δεις ότι άλλο το ζώο κι αλλο ο άνθρωπος που είναι αθάνατος, τότε εσύ το βλέπεις ελαφρά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 23:32:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σιγά μωρέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, που είμαι τόσο δυσκολος στο να με καταλάβει κανεις...Αν δεν μπορεις να δεις ότι άλλο το ζώο κι αλλο ο άνθρωπος που είναι αθάνατος, τότε εσύ το βλέπεις ελαφρά...

Συνηθης διατύπωση και πεποίθηση του Ευάγγελου...όποιος δεν τον καταλαβαίνει-αμφιβάλλω αν υπάρχει και κανείς- ...τότε τα βλέπει ελαφρά..ελαφρά!

Καλά σου το έχουν πεί ΟΛΟΙ...Ότι δεν καταλαβαίνουν γρί απ'οσα λές..εκόμα να το εμπεδώσεις??

Μάλλον έχις μπλεχθεί με το ψαλτιλίκι και νομίζεις όταν μιλάς ...ότι ψέλνεις..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy