ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 15:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να ξερεις οτι οι δασκαλοι στην ''γνωση δεν ενθαρυνουν καποιον να τους ακολουθει , αλλα να ακολουθει τον εαυτο του


Το ιδιο και ο βουδας !!


Μαλιστα αυτος ειπε οτι μονο με αυτον τον τροπο μπορειται να τον τιμησετε , οταν απευθυνοταν στους μαθητες του



Όταν μου λες "Να ξερεις οτι" τι εννοείς; Ότι εσύ το ξέρεις κάτι περισσότερο ενώ εγώ όχι!

Έπειτα να σου πω, ότι, δεν θέλω να ακολουθήσω κανένα δάσκαλο, δεν βλέπω όμορφο να πάρω στο κατόπι έναν άνθρωπο, όποια και ιδιότητα και να έχει.
Επίσης δεν με ενδιαφέρει να τιμώ ανθρώπους, προτιμώ να συνομιλώ μαζί τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 16:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν μου λες "Να ξερεις οτι" τι εννοείς; Ότι εσύ το ξέρεις κάτι περισσότερο ενώ εγώ όχι!


Ισως και να ξερω δυο πραγματακια σε ενα χωρο που πραγματικα ειμαι χαρουμενος που του εχω αφιερωθει

Αυτο βεβαια δεν με καθιστα σε καμμια περιπτωση '' καλυτερο ''απο σενα,
αν αυτη ειναι η δικη σου ενσταση


Αλλωστε και το καλυτερος ειναι μια ενοια και ενας χαρακτηρισμος ,ενα κλεισιμο ,που δεν ειναι καθολου συγκεκριμενο


Εσυ μπορει να εισαι γνωστης καποιου αλλου ζητηματος στο οποιο εγω εχω αγνοια


quote:
Έπειτα να σου πω, ότι, δεν θέλω να ακολουθήσω κανένα δάσκαλο, δεν βλέπω όμορφο να πάρω στο κατόπι έναν άνθρωπο, όποια και ιδιότητα και να έχει.

Να προσεχεις ομως γιατι αν δεν παρεις στο κατοπι ανθρωπους ''σοφους ''[ και ενοειται δεν ενοω εμενα ] θα ακολουθεις το γενικως αποδεκτο


quote:
Εγώ και το wiki και όλος ο υπόλοιπος κόσμος! Μόνο οι εσωτεριστές ισχυρίζονται το αντίθετο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 16:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αξιολογηση ειναι μια και ειναι αυτη !!

Όχι δεν είναι, όπως σου προανέφερα μπορεί να κρίνεις με βάση τον εσωτερισμό άλλα όχι τον εσωτερισμό, άρα είναι σχετική η αξιολόγηση που θα κάνει ο καθείς μας.

quote:
Και σιγουρα δεν ειναι αποχαυνωτικη, και δεν ειναι ιδεολογια

Ο εσωτερισμός σήμερα κινείτε σε ένα ιδεολογικό πλαίσιο. Από που προκύπτει ότι δεν κινείτε; Αφού έχει κάποιες αρχές και πιστεύω. Μιλάμε πάντα για τον παγκοσμίως αποδεκτό εσωτερισμό. Η μετενσάρκωση είναι κάτι το θεμελιακό όπως και το κάρμα, δεν είναι;

quote:
Για τουτο ομως δεν φταιει ο εσωτερισμος αλλα ο απροσεκτος χρηστης

Έτσι είχανε πει και οι κουμουνιστές, ότι δεν φταίει το σύστημα αλλά οι άνθρωποι!
Δεν πείθομέ καθόλου οπότε με αυτό το ρητό, υπάρχει πολύ σοβαρή περίπτωση από ένα απολυταρχικό σύστημα να υπάρχουν δεινά, εσύ τι λες;

quote:
Να θυμασαι επισης οτι το οτι μπαινεις στην διαδικασια να κατηγορεις και να αποριπτεις δεν σε κανει καθολου διαφοτερικη απο τους ΄΄θερμους ''υποστηρικτες του εσωτερισμου

Από που προκύπτει ότι πρέπει να θυμάμαι αυτό που θα μου πεις λες και είναι μια από της δέκα εντολές;
Αρέσκεσαι σε κάποιον τέτοιο ρόλο (δασκάλου) ή πιστεύεις απλά θεωρείς ότι γνωρίζεις περισσότερα από εμένα;

quote:

Οι ιδεες προς ευρεια καταναλωση κυκλοφορουν σε ολους τους χωρους

Θρησκεια εσωτερισμος εθιμα συνηθειες οικογενεια σχολειο κλπ

Και μαλιστα καποιες φορες δεν ειναι ευκολα διακριτο αυτο


Συμφωνώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 16:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Δεν το γνωριζω και δεν με ενδιαφερει


Ειναι πραγματικα αστειο , διοτι πισω απο αυτην την κουβεντα κρυβεται μια πραγματικα μαγικη διαδικασια

Ενα συνεχες παιχνιδι ,μια αναρωτηση και ενας πειραματισμος

Μην φανταστεις τιποτα αμπρα καταμπρα

Κρυβεται το κυνηγι της κατανοησης της καθε στιγμης του εαυτου μας αρχικα αλλα και του εξωτερικου κοσμου


Μεγαλη δουλεια !!!!


Χαίρομε που βλέπεις θετικά τον διάλογο, αυτό είναι υπέρ όλων μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 16:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να προσεχεις ομως


Όταν λες "να προσέχεις" το λες με μια αίσθηση πατρικού καθήκοντος;
Έχω πατέρα και μυαλωμένο σαν άνθρωπο, προσέχει αυτός την κορούλα του. Εξάλλου η απόσταση που μας χωρίζει δεν δικαιολογεί τέτοια οικειότητα, δεν με γνωρίζεις από εχθές. Εξάλλου είμαι αρκετά μεγάλη ώστε να προσέχω μονή μου τον εαυτό μου. Το λέω αυτό, επειδή έχεις την τάση να θέλεις να με συμβουλεύεις από το να κάνεις διάλογο. Μου λες "να προσέχω, να ξέρω, Να θυμασαι "κ.τ.λ.

Αν θέλεις μπορούμε να κάνουμε ισότιμο διάλογο από το να προσπαθείς να με συμβουλεύεις και να με προστατεύεις.
Τι λες;


Edited by - liamn on 13/04/2014 17:24:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 16:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο εσωτερισμός σήμερα κινείτε σε ένα ιδεολογικό πλαίσιο. Από που προκύπτει ότι δεν κινείτε;

Προκυπτει απο το πολυ απλο γεγονος .......του οτι , απο την στιγμη που γινομαστε ακολουθητες καποιων σταματαμε να ακολουθουμε και να αφουγκραζομαστε τον εαυτο μας

Οταν δεν αφουγκραζομαστε τον εαυτο μας δεν υπαρχει κανενα νοημα να επαναλαμβανουμε να ακουμε ιδεες και ρυσεις αλλων διοτι μια τετοια πρακτικη δεν θα μας δωσει κανενα απολυτως αποτελεσμα οσο αφορα την κατανοηση του εαυτου


Αυτο βεβαια γινεται σε ολο το φασμα των δραστηριωτητων και της ζωης μας

Απλα ο εσωτερισμος ειναι μια προεκταση αυτης της συνηθεις


ΑΥΤΑ!!!!!!!!

Edited by - xristosxatz on 13/04/2014 16:51:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 17:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προκυπτει απο το πολυ απλο γεγονος .......του οτι , απο την στιγμη που γινομαστε ακολουθητες καποιων σταματαμε να ακολουθουμε και να αφουγκραζομαστε τον εαυτο μας

Λογικό
Αλλά αν είσαι εσωτεριστής, σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα ψάξεις να βρεις δάσκαλο. Ακόμα και δεν ψάξεις θα αναζητάς τα σημάδια της φύσης όπως τα δασκαλεύουν στον εσωτερισμό, μέσο συγκεκριμένων παραδοχών όπως είναι το κάρμα και η μετενσάρκωση. Απλά δεν θα ακολουθείς.
Δηλαδή κρατάς την ζημιά και συνεχίζεις τα νομίσματα.

quote:

Οταν δεν αφουγκραζομαστε τον εαυτο μας δεν υπαρχει κανενα νοημα να επαναλαμβανουμε να ακουμε ιδεες και ρυσεις αλλων διοτι μια τετοια πρακτικη δεν θα μας δωσει κανενα απολυτως αποτελεσμα οσο αφορα την κατανοηση του εαυτου

Συμφωνώ κάπως, όμως,
αν θέλεις την γνώμη μου, δεν υπάρχει καμιά αιτία να σπεύσουμε για να αυτογνωσκουμε. Δεν πιστεύω σε αυτήν την οπτική της ζωής, εμένα προσωπικά άλλα μου δείχνει η ζωή και όχι αυτό

quote:

Αυτο βεβαια γινεται σε ολο το φασμα των δραστηριωτητων και της ζωης μας

Απλα ο εσωτερισμος ειναι μια προεκταση αυτης της συνηθεις


Ίσως, ίσως πάλι και να είναι μια άλλου είδους προέκταση, ενός συνόλου ανθρώπων που θέλει να ξεχωρίσει με βασικό συντέλεση την έννοια την φιλοσοφίας, κάτι που καταβάθος δεν κατέχει γι 'αυτό και αφιερώνετε τόσο στο να πείσει ότι τον κατέχει.
Να σου πω ένα πολύ καθημερινό και ρηχό ρητό, οπού ακούς πολλούς σοφούς εσωτεριστές κράτα μικρό καλάθι ή τέλος πάντων σίγουρα εκεί θα αργήσει να ξημερώσει στην καλύτερη.

Αν είσαι κάτι δεν χρειάζεται να το ενισχύεις νομίζοντας ότι είσαι εσωτεριστης.

Edited by - liamn on 13/04/2014 17:33:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 19:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λέγοντας, ότι δεν αναγνωρίζω κανέναν εσωτεριστή στην εποχή του Πλάτωνα. Διότι απλά δεν υπήρχε ο όρος εσωτερισμός όπως τον εννοούμε σήμερα
Και επειδή δεν υπήρχε ο όρος..;
Το περιεχόμενο του όρου υπήρχε.
Για την ακρίβεια ο όρος δημιουργήθηκε εξαιτίας του ήδη υπάρχοντος περιεχομένου.

quote:
Ο Πλάτωνα δεν αναφέρει τον εαυτό του ως εσωτεριστη (μέλος μιας ομάδας εσωτεριστών)
Δεν χρειάζεται να ανήκεις πουθενά για να είσαι εσωτεριστής

quote:
επίσης επειδή κάποιος κάνει ενδοσκόπηση έχοντας φιλοσοφικές ανησυχίες πριν 2000 χρόνια δεν θα το επισφραγίσουμε εμείς σήμερα αμανάτι ότι είναι εσωτεριστής.
Ε εντάξει, εσύ μην το σφραγίσεις
quote:
Διότι όταν λέμε σήμερα εσωτεριστής, εννοούμε την "μπλαβατσκι" κ.τ.λ σύμφωνα με το wiki και άλλες πηγές και δεν εννοούμε τον Πλάτωνα.
Ο Εσωτερισμός προϋπήρχε της Μπλαβάτσκυ, και φυσικα δεν εννοούμε μόνο αυτή όταν μιλάμε για εσωτερισμό.
quote:
Ο εσωτερισμός δεν έχει ενιαία ιστορική πορεία στα βάθη των αιώνων μας λένε τα πανεπιστήμια και οι έρευνες
Αν υπάρχουν τέτοιες έρευνες, ευχαρίστως θα τις μελετήσω αφού τις παραθέσεις
quote:
Καταλαβαίνεις τι έχουμε εδώ; ομάδες, στιλ, αντιδικίες, ο τρόπος μου, ο τρόπος σου, το στιλ μου και το στιλ σου. Αυτό δεν είναι φιλοσοφία, είναι οι φίλαθλοι της κερκίδας εσωτεριστών!
Γιατί η φιλοσοφία έχει μια ενιαία γραμμή;
quote:
Άπλα προτιμώ να παίρνω στοιχεία από τους φιλοσόφους και όχι να τάζομε υιοθετώντας γνώμες τους δημιουργώντας ιδεολογίες που είναι καταστροφικές για το κεφαλάκι μας.
Καταστροφικές είναι για αυτούς που έχουν ευαίσθητο "κεφαλάκι". Και τι να γίνει; Κυνήγι μαγισσών; Αυτό προτείνεις;
Κομμουνισμός ίσως;

Αν κάποιος με αδύναμο κεφαλάκι πάει να σηκώσει βάρη, κάνει κακό το κεφαλιού του! Απο κει και πέρα ο καθένας πληρώνει τα λάθη του, τόσο αυτός που μπαίνει σε λάθος μονοπάτια όσο και αυτός που βάζει άλλους σε λάθος μονοπάτια.

quote:
Οπότε ας αφήσουμε τους καμένους τους αρχαίους για λίγο στην άκρη, οι οποίοι τρώνε βόλια αυτήν την στιγμή από εκεί που δεν θα το περίμεναν.
Καλά αυτό ναι.

quote:
Έχεις δίκιο σε αυτό, διανόηση είναι κάτι το συγκεκριμένο ενώ η εσωτερική απελευθέρωση είναι κάτι πολύ αόριστο, όπως του κάτσει του καθενός, μπορεί να είναι και μια μεγάλη αυταπάτη στην τελική!
Όπως και η διανόηση.
quote:
Παράδειγμα εμένα αν με ρωτήσεις δεν έχω καμιά ανάγκη εσωτερικής απελευθέρωσης, νιώθω ελεύθερη.
Good for you.
quote:
Θα μπορούσε άραγε να το κατανοήσει αυτό ένας εσωτεριστης ή θα με έβλεπε σαν άρρωστη που χρειάζομαι εσωτερική απελευθέρωση ή σαν κάποια αλυσοδεμένη σε κάποια σπηλιά του Πλάτωνα;
Δεν έχει σημασία τι σκέφτεται κάποιος άλλος για εσένα, αφού είσαι ελεύθερη. Δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα σε κανέναν.
quote:
Φαντάζεσαι αν ένας εσωτεριστής διοικούσε την κοινωνία, ίσως με έστελνε στην ιερά εξέταση μέχρι να ομολογήσω ότι είμαι άρρωστη και πρέπει να επιζητώ την εσωτερική απελευθέρωση με το επιχείρημα ότι αν δεν το κάνω θα κωλύσω την ασθένεια και σους γύρο μου.
Αυτός φίλη μου θα ήταν ένας φανατικός.
Οι φανατικοί είτε επιστήμονες είτε εσωτεριστές είτε χριστιανοί είτε οτιδήποτε, γενικά είναι επικίνδυνοι.
quote:
Αφού οι ιδέες είναι μεταδοτικές, όπως στην περίπτωση του Σωκράτη παράδειγμα, έτσι δεν είναι;
Φυσικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 20:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν xristosxatz πες μου κάτι, σήμερα ο εσωτεριμός από ποιους ενσαρκώνετε και πού;


quote:
Το σημαντικοτερο ολων ομως ειναι οτι ενας εσωτεριστης προσπαθει να ευθυγραμιζεται με τις αρχες που ευθυγραμιζονται με τους συμπαντικους νομους

Αυτό είναι η ωραιοποιημενη εικόνα που έχεις σαν πρότυπο, αυτό υποστηρίζουν όλοι οι ουτοποιστές όπως και οι κομουνιστές,
στην πράξη οι εσωτεριστες άλλα μας αποδεικνύουν.

quote:

Αναποφευκτα λοιπον ,οταν οι σκοποι γινονται εγωικοι [ και αυτο ειναι καλιστα κατι που μπορει να γινει ]ερχεται αμεσα η αναρωτηση και γενικα τα καμπανακια ,που εχει μαθει να τα ξεχωριζει και να ακουει

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν ισχύουν στην πράξη.


quote:
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω που ειναι η ενσταση σου σε αυτο

Η ένστασή μου είναι ότι ένας εσωτεριστής ακολουθώντας τις παραδόσεις του εσωτερισμου εκφράζετε μέσα από δόγματα που οδηγούν σε θρησκεία και σε απολυταρχία αν και όταν εκφραστεί σε πολιτικό επίπεδο!

Έχεις ακούσει το παιχνίδι αν ήταν τι θα ήταν;


Edited by - liamn on 13/04/2014 21:11:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 23:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό είναι η ωραιοποιημενη εικόνα που έχεις σαν πρότυπο, αυτό υποστηρίζουν όλοι οι ουτοποιστές όπως και οι κομουνιστές,
στην πράξη οι εσωτεριστες άλλα μας αποδεικνύουν.


Λοιπον απο οσο ηδη σου ανεφερα , η απελευθερωση ,η φωτιση ,κλπ ,κλπ ειναι ενοιες οι οποιες δεν εχουν καμμια πραγματικη υποσταση η αν εχουν ειναι πολυ μικρη σε εναν κοσμο σαν τον δικο μας

Ισως παρομοια πραγματα να συμβαινουν στο θιβετ


Να σου πω την αληθεια δεν με κοφτει ιδιαιτερα


Συμφωνα λοιπον με τα δεδομενα τα οποια εγω γνωριζω [ τα διαχειρισιμα απο κοινους ανθρωπους σαν εμας ]ειναι κυριως προσπαθειες να κατανοησουμε αυτα που γινονται στον ψυχισμο ,αλλα και στον κοσμο γενικοτερα

Να βρουμε τι λεει το αρχειο της ζωης που λεει και το κοληταρι μου η ΜΥΘΗΡΑ


Τωρα βεβαια εσυ και ο καθε ενας που δεν εχει και μεγαλη ιδεα, εχει συνδεσει την λεξη εσωτεριστης με γρηγορες αλλαγες χαρακτηρα , φωτισμους ,και λαμπιονια γενικοτερα


Αυτο που γινεται ομως ειναι μια προσπαθεια στα μετρα ικανοτητων του καθενος ,και σε διαβεβαιω οτι , ο καθενας που ασχολειται με θερμη αποκαλυπτει συνεχως πραγματα πολυ ενδιαφεροντα και σημαντικα


Δεν θα σου κρυψω βεβαια οτι παρομοιες προσδοκιες εχουν και πολλα ατομα που ασχολουνται με τον εσωτερισμο


Αυτοι δεν εχουν ανακαλυψει το τι διαδραματιζεται και ειναι επηρεασμενοι απο τις διδαχες που κατα καιρους εχουν λαβει , μην εχοντας τις προσαρμοσει στα προσωπικα τους δεδομενα


Οσο για τους κομμουνιστες δεν εχω κατι ...βεβαια [μαλλον τα εχεις λιγακι μπερδεψει ]

quote:
Η ένστασή μου είναι ότι ένας εσωτεριστής ακολουθώντας τις παραδόσεις του εσωτερισμου εκφράζετε μέσα από δόγματα που οδηγούν σε θρησκεία


Ισως και εδω να μην εχεις αδικο , το εχεις ομως επιπεδοποιησει και παλι , μην λαμβανοντας υποψιν οτι ο καθενας ειναι μια διαφορετικη προσωπικοτητα και εχει διαφορετικα δεδομενα επιδιωξεις κλπ κλπ


quote:
και σε απολυταρχία αν και όταν εκφραστεί σε πολιτικό επίπεδο!


Εισαι και παλι μαλλον επηρεασμενη απο καποια δεδομενα που δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο που εγω αναφερω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 10:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα βεβαια εσυ και ο καθε ενας που δεν εχει και μεγαλη ιδεα, εχει συνδεσει την λεξη εσωτεριστης με γρηγορες αλλαγες χαρακτηρα , φωτισμους ,και λαμπιονια γενικοτερα

Eσύ που έχεις μεγάλη ιδέα όμως, πιστεύεις ότι δίνεις ικανοποιητικές απαντήσεις; Θα σε ενημερώσω πως όχι,
αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν φαίνεται όντος να σε κόφτει να μάθεις και κάτι. Φαίνεται ότι ως εσωτεριστης τα γνωρίζεις όλα, τουλάχιστον θέλεις να δείξεις ότι γνωρίζεις περισσότερα από εμένα, πράγμα πολύ ανώφελο. Επίσης προσπαθείς και μειώνεις τον συνομιλητή σου και την συζήτηση.

Επίσης Χρίστο μου, το να εκφέρεις φρασεολογίες όπως: "τα έχεις μπερδέψει, σε βεβαιώνω, να προσέχεις, να ξέρεις, Να θυμάσαι", χωρίς έπειτα να ακολουθεί επιχείρημα, σε πληροφορώ ότι δεν ενισχύει την θέση σου,
το αντίθετο.
Εξάλλου βάστα λίγο άνθρωπε μου, πόσο φωτισμένος νομίζεις ότι είσαι και ξέρεις πότε μπερδεύετε κάποιος ή μπορείς να τον βεβαιώνεις για πράγματα ή να τον προστατεύεις λέγοντας του "πρόσεχε" ή να του λες τι πρέπει να ξέρει και τι δεν ξέρει ή τι πρέπει να θυμάται.
Αυτό όλοι μας το σκεφτόμαστε κάποιες στιγμές για τον συνομιλητή μας άλλα δεν φτάνουμε στο σημείο να το εκφράζουμε γιατί ξέρουμε πόσο γραφικό ακούγετε.

Χρίστο μάλλον εύκολα φουσκώσαν τα μυαλά με αυτόν τον εσωτερισμό, και ύστερα μου λέτε για τους σωστούς εσωτεριστές ,εδώ μόλις μιάμιση σελίδα και είσαι πολύ ανεπαρκείς σε σχέση με αυτά που μου παρουσιάζετε ρομαντικά για τον εσωτερισμό.

Διάλεξε πρώτα αν σε κόφτει και εγώ εδώ είμαι. Εγώ τουλάχιστον είμαι πολύ συνεπείς στις ερωτήσεις σου και δηλώνω την διάθεσή μου να συζητήσω, εσύ πάλι όχι.
Μια συμβουλή φιλικά, άσε το ύφος του δασκάλου βρε συ, τι μανία είναι αυτή στους εσωτεριστές; Το έχω συναντήσει όπου και να συναναστράφηκα και σε όποια ομάδα και αν μαθήτευσα.

Αυτά από έναν κοινό άνθρωπο..

Υ.Γ.
Έδειξες αμέσως και το κόμπλεξ του εσωτεριστη, πιστεύει ότι υπάρχουν κοινοί άνθρωποι και υπεράνθρωποι. Είδες όταν σου λέω ότι ο εσωτερισμός είναι δεσποτικός; Θεωρείς ότι υπάρχουν κάποιοι μεταφυσικά πολύ φωτισμένοι που ξεπερνάν κάποια μεταφυσικά όρια κάποιας μυστικής γνώσης και που μπροστά σε αυτούς εμείς είμαστε κοινοί θνητοί και μικρά μερμηγκάκια.


Edited by - liamn on 14/04/2014 11:18:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 10:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης επειδή δεν με ενδιαφέρει καμιά στείρα αντιπαράθεση, ξανά τοποθετώ το ερώτημα που δεν θέλησε ο συνομιλητής μου να απαντήσει.

Απευθύνομε προς κάθε καλοδιάθετο.

Σήμερα ο εσωτερισμός από ποιους ενσαρκώνετε και πού;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 11:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

.

quote:
Εξάλλου βάστα λίγο άνθρωπε μου, πόσο φωτισμένος νομίζεις ότι είσαι και ξέρεις πότε μπερδεύετε κάποιος ή μπορείς να τον βεβαιώνεις για πράγματα ή να τον προστατεύεις λέγοντας του "πρόσεχε" ή να του λες τι πρέπει να ξέρει και τι δεν ξέρει ή τι πρέπει να θυμάται.


Οταν μου μπερδευεις τον εσωτερισμο με ενα καρο ασχετα πραγματα [κομμουνισμο ,απολυταρχικα καθεστωτα και δεν ξερω και εγω τι αλλο τι θελεις να σου απαντησω


Το προσεχε ,που σου ειπα , ηταν απλα σχημα λογου , για να σου δειξω ,με το απο κατω

quote:
, οτι συνεχως πεφτεις στην παγιδα ,να αφηνεις την συμπεριφορα σου να καθοριζεται απο το τι κανουν οι αλλοι

quote:
. Φαίνεται ότι ως εσωτεριστης τα γνωρίζεις όλα,


Δεν υσχυριστηκα ποτε ουτε οτι ειμαι δασκαλος ,αλλα ουτε οτι τα γνωριζω ολα


Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να απαντω σε ταπεινα δικα μου ερωτηματα ,που ειναι αναγκη να απαντηθουν


Μπορω ομως να ανιχνευσω την εμφανη αμαθεια


quote:
Αυτά από έναν κοινό άνθρωπο..


....ολοι κοινοι ανθρωποι ειμαστε

Και πρωτος εγω


[quote]Υ.Γ.
Έδειξες αμέσως και το κόμπλεξ του εσωτεριστη, πιστεύει ότι υπάρχουν κοινοί άνθρωποι και υπεράνθρωποι Είδες όταν σου λέω ότι ο εσωτερισμός είναι δεσποτικός; Θεωρείς ότι υπάρχουν κάποιοι μεταφυσικά πολύ φωτισμένοι που ξεπερνάν κάποια μεταφυσικά όρια κάποιας μυστικής γνώσης και που μπροστά σε αυτούς εμείς είμαστε κοινοί θνητοί και μικρά μερμηγκάκια.


Εδω για αλλη μια φορα δειχνεις ποσο τα εχεις μπερδεψει και ποσο μακρυα εισαι απο την πραγματικοτητα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 11:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
liamn δεν πιστεύω εσύ να την έχεις πατήσει απο καμιά ομάδα "εσωτεριστών", έτσι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 13:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote]…Τους μασόνους σαν ποιο παλιούς στο κουρμπέτι είναι λογικό όλοι να τους μιμήθηκαν. Δηλαδή ακόμα και να μην έχουν σχέση κάποιες οργανώσεις άμεσα με αυτούς, σίγουρα έχουν το μοντέλο δομής τους. Τουλάχιστον όσες δηλώνουν εσωτερικές. Πιστεύω ότι και μόνο αυτό είναι αρκετό.

quote:
Το μόνο που μπορω να πω ομως για αυτο που εγω θεωρω σαν φιλοσοφια, ,ειναι ,οτι , η φιλοσοφια ειναι κατι που πρεπει να τραβηξουμε απο τα μεσα μας ,και μονο απο εκει !!!!

Εγώ πάλι φιλοσοφία θεωρώ τον φίλο της σοφίας, τίποτα ποιο μεγαλειώδες, τίποτα ποιο εξωφυσικό. Έκτος αν το πάμε στα X-files, εκεί πάω πάσο. …


Καλώς θεωρείς αυτό φιλοσοφία – άλλος τη φιλία αυτή την εκδηλώνει αναζητώντας «από μέσα» άλλος χωρίς να βάζει ορισμένο πλαίσιο.
quote:
...
Δεν ελπίζω σε τίποτα από ανθρώπους που επιλέγουν να κινούνται με ατζέντα. Να σου πω την αλήθεια ούτε εναποθέτω τις ελπίδες μου σε άλλους.
Γι'αυτό και δεν ψάχνω να καλύψω τα κενά μου μέσο οργανώσεων, είμαι ανεξάρτητη από τέτοιες ανησυχίες.
Η ομαδικού δράση δεν πρέπει να είναι δεσμευτική σε επίπεδο αρχών, δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την ηθική, πρέπει να είναι προσωρινές και να καλύπτετε μέσο των κρατικών θεσμών. Αλλιώς γέρνει η βάρκα. ...
Νομίζω ότι είναι πρωταρχικό να μην είσαι εσύ χωρίς «ατζέντα» - δηλ να ξέρεις τι επιδιώκεις. Τότε θα μπορείς να διακρίνεις το αν οι ατζέντες των άλλων σε συμφέρουν ή όχι.
quote:
..... Αν μέσα από πολλά χρόνια υπάρχει μια γραμμή αντίληψης που δεν έχει ξεκάθαρη ιστορική συνέχεια, δεν μπορούμε εμείς από ρομαντική διάθεση να τα ενώνουμε όλα σε μια ιστορική πορεία με αφέλεια.....
Edited by - liamn on 13/04/2014 13:12:52
[/quote]Δεν είναι από «ρομαντική διάθεση» αλλά από (υστερόβουλη;) διάθεση να επωφεληθεί ή ομάδα (πχ) από τη «ρομαντική διάθεση» που δημιουργεί η αφέλεια και απορρέει από τις δηλώσεις ξεκάθαρης ιστορικής συνέχειας.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 21:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε ναι, ήμουν σε εσωτερική οργάνωση χρόνια και ναι υπήρχε μεγάλος βαθμός εκμετάλλευσης που δεν ήταν εμφανείς από την αρχή, τώρα κάνε το έξυπνο, ορίστε.

Και Χρήστο μου περιττό να μιλήσω για την αμάθεια που διακρίνεις διότι τι να σου πω; Ότι εσύ μου φαίνεσαι δάσκαλος της ημιμάθειας; Ξερόλας δασκλαλοπληκτος κ.τ.λ, ας το καλύτερα και ας πάμε πουλάκι μου στο θέμα μας.

Η εσωτερική σας παιδεία διαφαίνεται ξεκάθαρα, κάθεστε και σχολιάζετε εμένα αντί του θέματος, προφανώς είναι πολύ βαθιά τα κόμπλεξ του εσωτερισμού σας.
Επίσης όποιος δεν έχει να προσφέρει, σχολιάζει τους άλλους.

Άστε το ρε παιδιά, εσείς τώρα είσαι εσωτεριστες; Δεν έχετε πατήσει ούτε το κατώφλι, έχετε άγνοια παντελής. Θα σας προτείνω να ξεκινήσετε με Dion Fortune. Το να διαβάσετε πέντε βιβλία και να λετε αλλα δύο ρητά δεν γίνεστε εσωτεριστες! Επίσης άλλο να διαβάζεις και άλλο να τα εφαρμόζεις στην πράξη.


Τελικά σαν γνήσιοι εσωτεριστές θα μου απαντήσετε στην απλή ερώτηση ή θα πυροβολείτε τον πιανίστα κάνοντας τους έξυπνους;
Αυτό το παιχνίδι και εγώ μπορώ να το παίξω αλλά έλεγα μήπως συζητούσαμε, αλλά δεν το βλέπω.

panpam ότι πεις, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!


Διάβασα και παλαια σχόλια δικά σας, δεν λέτε τίποτα ουσιώδες, απλά μιλάτε για να δημιουργείτε εντυπώσεις.


Edited by - liamn on 14/04/2014 22:32:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 22:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε και στο θέμα μας, γιατί η Νέα Ακρόπολη νομίζετε ανέπτυξε ναζιστικά χαρακτηριστικά άραγε; Μήπως το ιδεολογικοφιλοσοφικό υπόβαθρό του εσωτερισμόυ βοηθά σε μια τέτοια ιδεολογία και την εξοπλίζει με εφόδια;
Kάπου συνδέονται όλα αυτά αρκεί να βρούμε που!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 22:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθος είναι ότι Πλάτωνας που θεωρείτε από τους εσωτεριστές πατέρας του εσωτερισμου είναι ξεκάθαρα απολυταρχικός στις απόψεις του για το πως πρέπει θεμελιώνετε μια κοινωνία;

Τυχαίο είναι και το τάγμα της θουλης ενστερνίστηκε ιδέες από τον εσωτερισμό;

Τυχαίο είναι που η γραμμή δάσκαλου μαθητή είναι δεσποτική;

Τυχαίο ότι τα διδάγματα σε μεγάλη βάση στηρίζονται σε ανατολικές οπτικές οπού εκεί έχουμε ξεκάθαρα κοινωνίες απολυταρχισμού;

Τυχαίο είναι ότι πουθενά ο εσωτερισμός δεν αναδεικνύει την δημοκρατία αλλά μέσο το διδαγμάτων προωθεί δεσποτισμό;

Τυχαίο είναι ότι το θέμα που διαπραγματεύεται ο εσωτερισμός είναι η απελευθέρωση του ανθρώπου γιατί ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα του, ότι δεν παράγει ελευθερία.

Τυχαίο είναι ότι η λύσεις που βλέπουμε γενικότερα από τα πεδία εσωτερισμού οδηγούν σε μοναστηριακές ιεραρχίες και πλατωνικά μοντέλα;

Μήπως δεν είναι όλα αυτά τυχαία και απλά πυροβολείτε όποιον έχει απλά μια διαφορετική άποψη;

Αν έχετε άποψη θα πρέπει να επιχειρηματολογήσετε αναλυτικά έχοντας την διάθεση αλλιώς όπως σας είπα η τακτική της απόρριψης και της κοροϊδίας είναι εύκολη, μπορώ και εγώ να το κάνω.


Edited by - liamn on 14/04/2014 22:30:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 22:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάμε και στο θέμα μας, γιατί η Νέα Ακρόπολη νομίζετε ανέπτυξε ναζιστικά χαρακτηριστικά άραγε;
Γιατί δεν μας λες εσύ; Αφού ξέρεις καλύτερα
quote:
Η εσωτερική σας παιδεία διαφαίνεται ξεκάθαρα, κάθεστε και σχολιάζετε εμένα αντί του θέματος, προφανώς είναι πολύ βαθιά τα κόμπλεξ του εσωτερισμού σας.
Επίσης όποιος δεν έχει να προσφέρει, σχολιάζει τους άλλους.
Όπως εσύ, ο ελεύθερος άνθρωπος, ο ακομπλεξάριστος, σχολιάζεις τους εσωτεριστές; Αποκλείεται
quote:
Kάπου συνδέονται όλα αυτά αρκεί να βρούμε που!
Στην βλακεία;
quote:
Ας τε το ρε παιδιά, εσείς τώρα είσαι εσωτεριστες; Δεν έχετε πατήσει ούτε το κατώφλι, έχετε άγνοια παντελής. Θα σας προτείνω να ξεκινήσετε με Dion Fortune. Το να διαβάσετε πέντε βιβλία και να λετε αλλα δύο ρητά δεν γίνεστε εσωτεριστες! Επίσης άλλο να διαβάζεις και άλλο να τα εφαρμόζεις στην πράξη.
Τι λες καλέ, είμαστε εμείς ακόλουθοι της φασιστικής ιδεολογίας του εσωτερισμού; Προφανώς εσύ ασχολείσαι και εφαρμόζεις αυτά!
quote:
Αυτό το παιχνίδι και εγώ μπορώ να το παίξω αλλά έλεγα μήπως συζητούσαμε, αλλά δεν το βλέπω.
Μπήκες για να "συζητήσεις" δηλαδή; Ενδιαφέρον.
Το πιστεύεις όμως;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 22:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν έχετε άποψη θα πρέπει να επιχειρηματολογήσετε αναλυτικά έχοντας την διάθεση αλλιώς όπως σας είπα η τακτική της απόρριψης και της κοροϊδίας είναι εύκολη, μπορώ και εγώ να το κάνω.
Μα απο την αρχή το κάνεις: Μπήκες προσποιούμενος οτι θες να συζητήσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 22:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και θέλω να συζητήσω, στο ξανα δηλώνω.
Γι'αυτο και εκθέτω τις απόψεις μου που στην ουσία εκτίθεμαι για να καρποφορήσει συζήτηση, αλλά δεν μπορώ από μόνη μου, ειδικά όταν το ρίχνετε στην απόρριψη και την κοροϊδία.

Edited by - liamn on 14/04/2014 22:43:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 22:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν, αφού ξεκίνησες να ανοίγεσαι εξήγησέ μας αυτό:
Πώς μπορείς και ασχολείσαι με μια φασιστική -κατά τα λεγόμενά σου- ιδεολογία (σε έλλειψη καλύτερης λέξης) και μάλιστα μας προτείνεις και βιβλία πάνω σε αυτή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 22:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραία λοιπόν, αφού ξεκίνησες να ανοίγεσαι εξήγησέ μας αυτό:
Πώς μπορείς και ασχολείσαι με μια φασιστική -κατά τα λεγόμενά σου- ιδεολογία (σε έλλειψη καλύτερης λέξης) και μάλιστα μας προτείνεις και βιβλία πάνω σε αυτή;

Αυτό σημαίνει ότι και εσύ έπειτα θα απαντάς αν σε ρωτάω εγώ; ή θέλεις να μου κάνεις ανάκριση εκ μεταλλεύοντας την καλή μου διάθεση;

Aπάντησε σε αυτό και μετά θα σου απαντήσω σε αυτό που ρώτησες. (Γιατί διάθεση για ανάκριση δεν έχω όπως δεν θα είχες και εσύ στην θέση μου)
Αν η απάντησή μου μας ωθήσει σε διάλογο, να σου απαντήσω, αλλά αν δεν μου δεσμευτείς και εσύ, τότε δεν θα έχει νόημα στο να σου απαντήσω.

Για να μην χάνεις ούτε εσύ τον χρόνο σου με εμένα ούτε εγώ με εσένα.

Edited by - liamn on 14/04/2014 22:56:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 23:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aπάντησε σε αυτό και μετά θα σου απαντήσω σε αυτό που ρώτησες.
Σε ποιο εννοείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 23:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ποιο εννοείς


Με ρώτησες κάτι και με τη σειρά μου σε ρωτάω και εγώ, θα μου απαντάς και εσύ σε ότι σε ρωτάω ή απλά θα με πλακώσεις στην ανάκριση. Σου ζητάω να δεσμευτείς ότι θα ξεκινήσουμε διάλογο και όχι ανάκριση γιατί το ύφος που είχες όταν με ρώτησες για την Fortune ήταν ανακριτικό.

Δες τι είπες "εξήγησέ μας αυτό" Απαιτείς! Εξάλλου Γιατί να σας εξηγήσω; Ένας δεν είσαι; Σε ποιους και σε πόσους πρέπει να εξηγηθώ; και γιατί να εξηγηθώ δεν έκανα κάτι κακό συζήτηση θέλω να ανοίξω. Λες και έχω χρέος σε κάτι τέτοιο! Μόνο ο φακός τις γκεστάπο λείπει.


Edited by - liamn on 14/04/2014 23:38:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 23:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου ζητάω να δεσμευτείς ότι θα ξεκινήσουμε διάλογο και όχι ανάκριση γιατί το ύφος που είχες όταν με ρώτησες για την Fortune ήταν ανακριτικό.
Ναι, στα πλαίσια της ανταλλαγής θέσεων και απόψεων, προφανώς.

Σε ρωτάω γιατί το να προτείνεις βιβλία εσωτερισμού και να ισχυρίζεσαι μάλιστα οτι τον ξέρεις τόσο καλά που μάλιστα τον ξέρεις καλύτερα απ' τους άλλους (κάποιου είδους αυθεντία;) έρχεται σε αντίθεση με τη θέση σου οτι τον θεωρείς φασιστικό-παύλα-τον απορρίπτεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 23:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, στα πλαίσια της ανταλλαγής θέσεων και απόψεων, προφανώς.

Δεν είναι προφανές καθόλου βάση της συμπεριφοράς σας.
Δεν έχω διάθεση να το διαιωνίσουμε άλλο όμως και προχωράω σε αυτό που με ρώτησες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 07:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ορίζουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο πράγμα ως εσωτερισμό.
Για εμένα εσωτερισμός είναι αυτό που μας βοηθάει να γνωρίσουμε τον εσωτερικό μας κόσμο, με όλα του τα κατατόπια.
Σε συνδυασμό όμως με το να βοηθάει να αλλάξουμε τον εαυτό μας.
Δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι οι οποίοι χρησιμοποιούν τη γνώση του εαυτού, για κακό.
Αυτοί μπορεί σε κάποιο βαθμό, δεν θα κρίνω σε ποιο, να γνωρίζουν τα εσωτερικά τους "κατατόπια" αλλά να το χρησιμοποιούν για να χειριστούν τους άλλους.
Κατα συνέπεια δεν αρκεί να γνωρίζουμε τον εαυτό μας αλλά πρέπει και να προσπαθούμε να τον αλλάξουμε. Όπως έλεγε ο Ιησούς "ἀπὸ τῶν καρπῶν αὐτῶν ἐπιγνώσεσθε αὐτούς"

Ο εσωτερισμός είναι η επιστήμη που αφορά στο κομμάτι του να αλλάζουμε τον εαυτό μας. Να τον μεταστοιχειώνουμε.

Αν σε ένα πανεπιστήμιο πηγαίνεις, ακολουθείς το σπουδαστικό πρόγραμμα και δεν μαθαίνεις τίποτα, δεν κερδίζεις τίποτα, τότε το αφήνεις για να μπεις σε κάποιο καλύτερο.
Αυτό δεν είναι προδοσία, είναι λογική.

Και αν εφαρμόζεις τίποτα περισσότερο απο την ίδια την λογική, δεν θα πέσεις στα δίχτυα ή έστω δεν θα *μείνεις* στα δίχτυα καμίας φασιστικής, καμίας ψευδο-εσωτεριστικής και καμίας κακόβουλης γενικά οργάνωσης. Είναι απλό.

Και αυτή τη στιγμή υπάρχουν τόσες οργανώσεις γύρω απο τόσους Δασκάλους (ή "Δασκάλους") και διδασκαλίες που άλλες είναι καλές και άλλες όχι. Αλλα εμείς αυτό - το αν είναι καλές ή κακές - μπορούμε να το ξέρουμε από την εμπειρία μας μέσα σε αυτές.


Εμείς πρέπει να εφαρμόζουμε τις διδασκαλίες καθημερινά, για να βρίσκουμε την αλήθεια ή το ψέμα τους.
Μερικές φορές (..πολύ συχνά) το πρόβλημα δεν είναι η διδασκαλία αλλά αυτός ή αυτοί που την εκπροσωπούν.
Εμείς πρέπει να διατηρούμε μια συνέχεια σκοπού όπως και να 'χει. Και αν σε αυτό βοηθάει μια ομάδα, ωραία.
Έτσι ανακαλύπτουμε τις αλήθειες ή τα ψέματα.

Με την απραξία, κανείς δεν κέρδισε τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 09:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ρωτάω γιατί το να προτείνεις βιβλία εσωτερισμού και να ισχυρίζεσαι μάλιστα οτι τον ξέρεις τόσο καλά που μάλιστα τον ξέρεις καλύτερα απ' τους άλλους (κάποιου είδους αυθεντία;) έρχεται σε αντίθεση με τη θέση σου οτι τον θεωρείς φασιστικό-παύλα-τον απορρίπτεις.

Όχι δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι ξέρω κάτι καλύτερα, το μόνο που ισχυρίστηκα είναι ότι έφαγα χρόνια σε εσωτερικη οργανώση και κάνετε λάθος για την άγνοια μου στον χώρο.
Σου πρότεινα αυτό το βιβλίο διότι παλιά το θεωρούσα από τα ποιο κατατοπιστικά στον χώρο του εσωτερισμού και έτσι έκθετο κάποιες από τις επιρροές μου. Επίσης επέλεξα να σου προτείνω βιβλίο του εσωτερισμού γιατί θα ήταν έστω ένας τρόπος να ανοίξει η συζήτηση από εκεί, να πιαστούμε από κάπου βρε παιδάκι μου αφού μέχρι εκείνη την στιγμή αμπελοσοφούσαμε αόριστα. Ήθελα να γίνει ποιο συγκεκριμένο το πράγμα για να εμπλακούμε στον διάλογο και ίσως μετά θα μπορούσα αν εκθέσω και το γιατί θεωρώ φυσητικά πολλά στοιχεία.

Edited by - liamn on 15/04/2014 09:27:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 10:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
έφαγα χρόνια σε εσωτερικη οργανώση και κάνετε λάθος για την άγνοια μου στον χώρο.


Ενταξει αυτο που ανεφερες μπορει να το εχεις σαν εμπειρια

Μην κολλας ομως σε αυτο ,και επισης μην κολλας στην λεξη αγνοια που και εμεις ,και ειδικα εγω σε 'βοηθησαμε ''να υιοθετησεις

Εγω εκτοξευσα αυτη την ενοια ορμωμενος απο καπου ,ενδεχομενως ομως και να μην την ενοουσα ,και εσυ την εδεσες ''σχοινι'' κορδονι


Οσο αφορα εμενα με ενδιαφερει η ανταλαγη αποψεων , και η αποφυγη στειρας διαμαχης , οπως αλλωστε ,το ιδιο πιστευω ισχυει, και για τα ατομα,που σου εχουν μεχρι τωρα απευθυνθει

Και πολυ σωστα ανεφερθη παραπανω οτι ο εσωτερισμος εκφραζει ενα συγκεκριμενο κομματι του εαυτου του καθενος μας


Καποιος μπορει να ενδιαφερεται για τον αποκρυφισμο


Αλλος για να κατανοηση τον εαυτο του


Αλλος για να κατανοηση τον κοσμο


Η καποιος αλλος να ενδιαφερεται για ολα η μερος των παραπανω


Ο καθενας ομως πρεπει να ακολουθησει το καμματι που τον αντιπροσωπευει ,γιατι αλλιως τα αποτελεσματα θα ειναι ανυπαρκτα

Αυτη πιστευω ειναι μια απο τις αιτιες που υπαρχει συγχυση και αποτυχια σε πολλους ''εσωτεριστες ''


Απο την αλλη , το να μπει κανεις στηυν διαδικασια, να κατανοηση τον εαυτο του, δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα , δεδομενου απο την μια οτι δεν υπαρχουν ατομα για να καθοδηγησουν - βοηθησουν στην κατανοηση ,και αν υπαρχουν ειναι λιγοστα , αλλα και το ιδιο σαν αντικειμενο θελει αφιερωση υπομονη και επιμονη

Εχεις επισης δικιο οτι καποιες φορες απογοητευεται κανεις να γνωριζει ατομα μεσα απο αυτους τους κυκλους , και την μια στιγμη να δινουν μια αγαθη εντυπωση [την οποια και τα ιδια εχουν την ψευδη εντυπωση οτι εχουν κατακτησει ]και την αμεσως επομενη στιγμη ,να βγαινει ο πραγματικος εαυτος και μαλιστα πολλες φορες καταπιεσαμενος και αρα χειροτερος

Για αυτο φταιει απλα το γετγονος που πιστεψαν , οτι απλα κατανοωντας καποιος την θεωρητικη γνωση αυτοματα μπορει να γινει και καλυτερτος

Και πιστεψε με ποιλλες φορες δεν ειναι σε θεση ουτε καν να παρατηρησουν κατι παρομοιο ,για διαφορους λογους

Να απογοητευτουμε επισης μπορουμε ,απο ατομα που ειναι πραγματικα μεσα στον εσωτερισμο , αλλα και αυτο δεν σημαινει οτι αυτο που αισθανθηκαμε και παλι ειναι το σωστο

Μπορει καποιοι να εχουν καλη κατανοηση γενικα ,ομως σε ενα η καποιοα συγκεκριμενα σημεια να μην πληρουν ,αυτο που εμεις θα περιμεναμε απο αυτους

Μην ξεχναμε ομως ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ δικη μας εντυπωση !!


Με ολα τα παραπανω θελω να πω οτι ,καλα θα ηταν πριν να περναμε σε κρισεις τυφλες ,πρωτα, αν ειναι δυνατον να βρισκουμε τι αιτιες για ποιο λογο συμβαινουν τα πραγματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy