ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 16:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT,

quote:
Υπάρχει λοιπόν ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και το ενδεχόμενο (που αποκλείεις) να υπάρχουν θρησκείες με λίγους ή και καθόλου πιστούς.

Με λίγους πιστούς ναι, μπορεί να υπάρχουν. Αλλά και με καθόλου ; Πως έκανε ο Bill ; No, no, no, no, no! Η θρησκεία φίλε μου, - πως να το κάνουμε δηλ. ; - θέλει και τον πιστό της. Είναι σαν να μου λες πως η μελιτζανοσαλάτα που έφαγα λίγο πιο πριν, δεν είχε μελιτζάνα. Ε, πάει ; Δεν πάει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 16:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
IndustrialAngel,

quote:
O Bill, όταν διαχωρίζει πίστη και λογική, θεωρεί ότι λογικό είναι αυτό που χρειάζεται τις λιγότερες υποθέσεις και αξιώματα ώστε να ισχύει.

Μα η πίστη μπορεί να ισχύει για κάποιον άνευ υποθέσεων. Αρκεί ένα αξίωμα : Ο Θεός είναι Παντογνώστης. Αυτό τι σημαίνει ; Πως είναι ή πως έχει λογική ;

Δεν υπάρχει διαχωρισμός Πίστης και Λογικής. Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 16:27:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μα η πίστη μπορεί να ισχύει για κάποιον άνευ υποθέσεων. Αρκεί ένα αξίωμα : Ο Θεός είναι Παντογνώστης. Αυτό τι σημαίνει ; Πως είναι ή πως έχει λογική ;


Αυτό λέμε ρε σύ Ζιπ.


Ο ισχυρισμός "Πιστεύω ότι ο Θεός είναι Παντογνώστης" είναι στο ίδιο ράφι με το Κράκεν, το Θωρ και το Δία. Είναι υπερβολική υπόθεση/αξίωμα/παραδοχή.

Ο ισχυρισμός κάνω τις ελάχιστες δυνατές υποθέσεις (πιστεύω σε όσο το δυνατόν λιγότερα) είναι σε άλλο ράφι :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 16:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
IndustrialAngel,

quote:
Ο ισχυρισμός κάνω τις ελάχιστες δυνατές υποθέσεις (πιστεύω σε όσο το δυνατόν λιγότερα) είναι σε άλλο ράφι :)

Μάλιστα. Αυτό κάνουν δηλ. οι άθεοι ; Πιστεύουν σε όσο το δυνατόν λιγότερα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 16:50:04  Εμφάνιση Προφίλ
Πιστεύουν μόνο σε όσα έχουν αποδείξει άλλοι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 17:14:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel
quote:
quote:
Ενημερωτικά, στο κομμάτι που ο Ιησούς του Ναυί είπε στον ήλιο να σταθεί, εκεί το διάβασαν αυτοί. Άσχετο, εσύ πιστεύεις ότι τότε σταμάτησε όντως η κίνηση των σωμάτων του ηλιακού συστήματος;

Διάβασε εδώ.

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970325g.html

Δεν θέλω να μου πεις το προφανές "ορίστε η NASA το απορρίπτει".

Θέλω είτε στα Αγγλικά είτε στα Ελληνικά (όμως θα πρέπει να το μεταφράσεις εσύ διότι είδα ότι άλλα γράφω εγώ και άλλα διαβάζεις εσύ) να μου εξηγήσεις ΜΕ ΠΟΙΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ο επιστήμονας της NASA.

Βέβαια απαντάει σε πολίτη και όχι σε επιστημονικό συνέδριο γι'αυτό πετάει τη μία παπάντζα μετά την άλλη...

Επιστήμονες είμαστε (έστω και εν δυνάμει και χωρίς πτυχίο ακόμη ο ένας), ωραία κουβεντούλα θα κάνουμε και ίσως να προκαλέσουμε και την περιέργεια των zip και Κηφέα...



Εγώ σε ρώτησα εσύ τι πιστεύεις. Και η ουσία της απάντησης είναι ότι η Νάσα δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με αυτό (αλήθεια γιατί ποτέ κανένας δεν ασχολείται με την τεκμηρίωση της Παλαιάς Διαθήκης;) και ότι για την ώρα δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο για το γεγονός αυτό (της 24ωρης μέρας).


Ήμουν σίγουρος ότι δεν θα καταλάβαινες την απάντηση...

Zip, για ρίξε και εσύ μια ματιά και πες μας την άποψή σου αν θες.


quote:

quote:
Αυτή είναι μια ολόσωστη άποψη, ΑΛΛΑ ο "παλαβός" είπε ότι ΔΕΝ θα απαλλαγείς από Αυτόν και μέχρι τώρα εδώ και 2000 χρόνια οι πιστοί δεν λένε να τον εγκαταλείψουν.

Κουράγιο my friend...


χαχα... Πόσοι είστε; Γεμίζετε...ταξί; Γιατί προηγουμένως μου έβγαζες τους Καθολικούς απέξω ως κακούς! Άρα αυτοί δεν μετράνε. Στα δις της ανθρωπότητας, πιστοί σε αυτόν με τον σωστό τον τρόπο, τον Ορθόδοξο (γιατί οι Προτεστάντες και οι Καθολικοί είναι κακούληδες) είναι πλέον πόσοι; Εμείς, οι Ρώσοι και οι Βούλγαροι και κανά 2 άλλοι που ξεχνάω; Εγώ βλέπω ότι με τις αποσχιστικές τάσεις που υπάρχουν ΟΛΟ και λιγοστεύετε. Οπότε όπως είπες σωστά, παίρνω κουράγιο!!


Επειδή είσαι "κακό" παιδί στο παίρνω πίσω το κουράγιο.

Για πες μας την αντίδραση των Ρώσσων σ'αυτό το ζήτημα όταν έπεσε η πιο Αιματοβαμμένη Αθειστική Κόκκινη Χούντα που γνώρισε ο πλανήτης???

Κομματάκι δύσκολο σου λέω να απαλλαγείς από δαύτον ξέχωρα που πήρε το αυτί μου ότι και με ΕΝΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ μπορεί να την κάνει τη δουλειά του...

quote:

quote:
Δείξε μου ένα αντίστοιχο συμβάν ίδιου χρονολογικού εύρους και το συζητάμε...

Για πάρα πολλά χρόνια οι άνθρωποι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη. Για αυτό το έγραψα. Μαζικές πλάνες έχουμε ξαναδεί.


Ψιτ, μελλοντικέ επιστήμονα?
Θέλω να μου πεις από τότε που έχουμε το ΠΡΩΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ έως τον ΑΡΙΣΤΑΡΧΟ(? αν κάποιο μέλος ξέρει κάποιον προγενέστερο ας το ποστάρει) και ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ ΤΟ ΓΑΛΙΛΑΙΟ φοιτητάκο/αναγνώστη του Scientific American και του Popular Science...

Αλήθεια, αυτοί γράφουν και για κάτι Ινδοευρωπαίους και για κάτι Αφρικανικές κοιτίδες πολιτισμού.

Π.χ
http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=scientists-connect-indian

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΡΘΡΑ????


quote:

quote:
Αυτοί όπως και εσύ πρέπει να κάνετε το άλμα πίστης (leap of faith) για τους εαυτούς σας και όχι εγώ να πείσω τον οποιονδήποτε για το παραμικρό.

Οι περισσότεροι από αυτούς όπως και εσύ έχετε ακούσει περί Χριστού Ευαγγελίων, Ορθοδοξίας κτλ άρα το έργο του Χριστιανού (είτε ιερέα, είτε απλού πιστού) έχει τελεστεί.

Είπαμε στα της θρησκείας σε συγχωρώ πάντως...


Ακριβώς. Άρα για μένα το βιβλίο το δικό σου είναι το ίδιο έγκυρο όσο το δικό του. Δουλεύει ΜΟΝΟ για τους πιστούς του...


Βρε πες μας για το Scientific American που δουλεύει εσένα εεεε, ΓΙΑ εσένα ήθελα να πω!!!!


quote:

quote:
Λογικά και Επιστημονικά επιχειρήματα στην επιλογή ΠΙΣΤΗΣ (και αυτοσυνεπους απόρριψης όοοοοοολων των υπολοίπων)???

Έχεις και άλλες τέτοιες εμμονές ως άνθρωπος???

Βρε τα ξεκαθαρίσαμε ή όχι????

Τέσπα.

Διάβασε λίγο για τον Προφήτη Ηλία από την Παλαιά Διαθήκη (αν διαβάζεις τέτοια βιβλία).

Όταν τελειώσεις με το καλό και συνεχίζεις να έχεις τίποτα αποριούλες εδώ θα είμαι να σου τις λύσω...



Οκ. Δέχομαι ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ λογικό και επιστημονικό επιχείρημα για να είναι κάποιος Χριστιανός. Συμφωνώ απολύτως!


Κάποιου άλλου είδους επιχείρημα μήπως; Μήπως τελικά το ΤΥΧΑΙΟ γεγονός της γέννησής σου στην Ελλάδα καθόρισε το τι πιστεύεις; Ή θα μου πεις ότι και αυτό είναι θέμα ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ;


Γιατί άραγε το οικογενειακό περιβάλλον καθορίζει σχεδόν απόλυτα τη θρησκεία που ασπάζεται ο κάθε άνθρωπος; Τυχαίο;;;;;;


Αυτό καταρρίπτεται ακόμα και αν μιλήσουμε ΜΟΝΟ για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ οικογενειακό περιβάλλον έχω την εντύπωση.

Αν πρόερχεσαι από "θρησκευόμενο περιβάλλον" το καταρρίπτεις, αν προέρχεσαι από "αθειστικό περιβάλλον" το επιβεβαιώνεις μεν αλλά δεν το θέλεις μ'αυτό τον τρόπο δε....


quote:

quote:
Για ανέφερε μας ΟΛΑ τα ενδεχόμενα που σας απέκρυψα τεχνηέντως εγώ ο κακός...

Περιμένω έτσι?



1) Να μην υπάρχουμε ως είδος
2) Να μην πιστεύουμε σε θρησκείες
3) Να μην έχουμε γίνει εξυπνότεροι αλλά να έχουμε μπει σε καινούριο μεσαίωνα


Σωστά ως ενδεχόμενα και τα τρία αλλά ως μελλοντικός επιστήμονας και κάνοντας χρήση της επαγωγικής μεθόδου με την οποία προχωρά τόσα χρόνια η Επιστήμη ποιο είναι το πιθανότερο και άξιο λόγου για να συνεχίσει η κουβέντα μας???

quote:

quote:
Μνημείο λαθών ΔΙΟΤΙ.

α) Ποιο είναι το "λάθος σε ένα" για να είναι λάθος και τα υπόλοιπα???

β) ΠΟΙΟΣ βγάζει αυτό το "λάθος σε ένα", εγώ, εσύ, ή ο φούφουτος ???

γ) Και το πιο σημαντικό. ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΜΙΛΑΓΕΣ ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ QUOTE ΣΟΥ ΜΙΛΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ




Το λάθος το εννοώ ως "αδυναμία απάντησης". Αφού αδυνατείς να απαντήσεις σε αυτό, τότε αδυνατείς να απαντήσεις σε κάτι άλλο.


α) Μέχρι στιγμής λοιπόν ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ???

β) Όποιο και να είναι προσπέρνα το και απάντησέ μου κατ'ευθείαν στο ΑΛΛΟ!!!

Άντε, παρακάλια θέλεις???

quote:

Ξεκίνησες να μιλάς για επιστήμη, μετά σου είπα ότι μπορεί να απαντήθει φιλοσοφικά και ζήτησες απάντηση σε φιλοσοφικό επίπεδο. Αλλά διαρκώς τα συσχέτιζες.

Φέρε τα σχετικά quotes μου.

Εγώ σου έφερα αυτά που αποδεικνύουν ΟΤΙ ΕΣΥ ΞΕΧΝΑΣ ΤΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ.

Άντε να σε δούμε θαρραλέε μου!!!


quote:

quote:
Χμμμ...
Πολύ φθηνή απάντηση με ένα ανύπαρκτο κριτήριο λογικής...

Γιατί γιωργάκη δεν έφαγες το φαγητό σου?

Γιατί ΕΤΣΙ γούσταρα.

Τεσπα.

Για πάμε παρακάτω.



Δεν το έχω πει εγώ, o Feynman το είπε

The "paradox" is only a conflict between reality and your feeling of what reality "ought to be."

"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι" "

Εν ολίγοις, δεν υπάρχουν "παράδοξα" και "παράλογα" στη φύση.


Αν κατάλαβες, (λέμε τώρα και καμμία...) ΟΥΤΕ ο Feynman (τον οποίο εκτιμώ απεριόριστα ως Φυσικό και ήταν ίσως ο εξυπνότερος άνθρωπος που πέρασε από τη Γη) ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ όπως και ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Είναι ΕΤΣΙ γιατί ΕΤΣΙ είναι!
Ολόσωστο (και συμφωνώ και εγώ) ΑΛΛΑ...

Αν την ΙΔΙΑ απάντηση (σε ερώτηση σου για τη δημιουργία, το σύμπαν, την ατελή όραση του ανθρώπου (τρομάρα σου)) στην έδινε Ο ΙΕΡΕΑΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ ΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ???

Άντε να σε δω γενναίε μου...


quote:

Όπως επίσης έχει πει και κανά 2 άλλα


It is in the admission of ignorance and the admission of uncertainty that there is a hope for the continuous motion of human beings in some direction that doesn't get confined, permanently blocked, as it has so many times before in various periods in the history of man.
Read more at http://www.brainyquote.com/quotes/authors/r/richard_p_feynman.html#WG22wHUVbv3By8At.99


Και τι δεν θα έδινα να έκανε μια μετάφραση και ένα σχόλιο ο macedon επ'αυτού...

quote:

It doesn't seem to me that this fantastically marvelous universe, this tremendous range of time and space and different kinds of animals, and all the different planets, and all these atoms with all their motions, and so on, all this complicated thing can merely be a stage so that God can watch human beings struggle for good and evil — which is the view that religion has. The stage is too big for the drama.

Statement (1959), quoted by James Gleick in Genius: The Life and Science of Richard Feynman (1992)


Φυσικός και αυτός. Ειδικά με το δευτέρο, συμφωνώ απολύτως και έχω γράψει κάτι παρόμοιο.


Και αυτό που θαυμάζει ο Feynman είναι το πρώτο και "πειραγμένο" επίπεδο από τα 7 της Δημιουργίας.

Βλέπεις πως ο Feynman θέλοντας και μη είναι "εμπνευσμένος" από "αιρετικές" διδασκαλίες του Χριστιανισμού. Είναι σίγουρο ότι θα απέρρίπτε και τα "καζάνια" της Κόλασης και δεν θα έβρισκε "λογικό" ο "Διάβολος" να είναι το ΑΦΕΝΤΙΚΟ της ΚΟΛΑΣΗΣ όπως πιστεύετε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΣΑΣ εμπνευσμένοι από τις ίδιες αιρετικές διδασκαλίες...

Μτ Κε‐41 τότε ἐρεῖ καὶ τοῖς ἐξ εὐωνύμων· πορεύεσθε ἀπ᾿ ἐμοῦ οἱ κατηραμένοι εἰς τὸ πῦρ τὸ αἰώνιον τὸ ἡτοιμασμένον τῷ διαβόλῳ καὶ τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ.

Αυτό που ξεφεύγει και από το Feynman και από εσένα είναι ένα ακόμα μεγαλύτερο ΑΠΕΙΡΟ.

Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΨΥΧΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΑΤΕΛΕΣΤΕΡΟ ΑΥΤΩΝ!

ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!


quote:

quote:
Αλλά για το ρασιοναλισμό ως φιλοσοφικό ρεύμα και τις απαντήσεις που μπορεί να δώσει δεν είχε γίνει ΕΞ'ΑΡΧΗΣ η κουβεντούλα μας???

Τι σχέση έχει η ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΠΕΡΙ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΕΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕ ΤΟ "ΓΙΑΤΙ" ΤΗΣ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ ΦΟΙΤΗΤΑΚΟ.

Απλά στον πανικό σου να βρεις κάτι να μου την πεις κατέφυγες σε ΑΣΧΕΤΑ fallacies και ξεχάσες ακόμα και τι έγραψες και το γύρισες από μόνος σου στην ΕΠΙΣΤΗΜΗ...

Υπόθετω ότι έχει και άλλο ακόμα κάτω ε φοιτητάκο?


Με καλύπτει απολύτως ο Feynman. Αυτός έχει και Νόμπελ.


Η ερώτησή μου για τον ιερέα που θα σου απάνταγε με τον ίδιο τρόπο ισχύει πάντως και να ξέρεις ότι θα τη δώσεις.


quote:

quote:
ΑΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΘΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.

ΤΟ FALLACΥ ΟΔΕΥΣΕ ΗΣΥΧΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.



Σου είπα άσε τις τζιριτζάτζουλες. Τα έβαλες μαζί γιατί επιδιώκεις να τα συσχετίσεις.


Ξεχώρισε τα και απάντα φοιτητάκο.

Δεν μπορείς να κρυφτείς.

ΑΠΑΝΤΑ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΘΕΣ ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΕΠΝΙΞΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΝΕΡΟ.

Θα αισθανθείς καλύτερα αν στις ξαναθέσω ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ????

Απάντα φοιτητάκο!!!!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 18:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT,

δεν ξέρω ποιος αστροφυσικός τα λέει αυτά, πάντως, οφείλω να σχολιάσω κάτι. Για παράδειγμα λέει :

quote:
από http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970325g.html

According to the laws of physics, there are only two possible explanations for having the Sun stand still in the sky for a day: (1) the Earth would essentially have to stop spinning on its axis...for which there is no evidence.


Ναι, σωστό είναι αυτό, αλλά και μία απλή επιβράδυνση [ όχι στάση ] της περιστροφής της γης γύρω από το άξονά της, το ίδιο θα προκαλούσε. Έπειτα, η απόδειξη πως αυτό δεν συνέβει, είναι μπροστά του : Βρίσκεται ακόμη στην Γη. [ Γιατί λέει πως δεν έχουμε αποδείξεις ; Έχουμε και παραέχουμε. ] Αυτό και μόνο αποτελεί απόδειξη πως κάτι τέτοιο δεν συνέβει, γιατί είτε σταματούσε η περιστροφή, είτε επιβραδυνόταν η περιστροφή, αυτός και όλη η ανθρωπότητα θα εκσφενδονιζόταν στο διάστημα στην εφαπτομένη της περιστροφής.

Χμ ... κάτι μου λέει πως ο αστροφυσικός ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αστροφυσικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 18:19:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ιndustrial_Angel

quote:
Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να ασχοληθείς επιστημονικά με όοοοοτι από τα παραπάνω θέλεις...


Δεν απαντάς. Συμφωνείς αν είναι ανοιχτά προς διερεύνηση όλα τα επιμέρους λεγόμενα από τα διάφορα ιερά βιβλία; Από την ιστορικότητα των προσώπων μέχρι την επιστημονική ακρίβεια των κοσμογονικών και ανθρωπογονικών αφηγήσεων.


Όλα είναι ορθάνοιχτα προς διερεύνηση φίλε μου για να γίνεται η σχετική πλακίτσα στη συνομοταξία macedon...

quote:

quote:
Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω η Ορθοδοξία θεωρεί όλες τις υπόλοιπες θρησκείες ως αιρέσεις και το ίδιο ισχύει και για κάθε μια θρησκεία από τις υπόλοιπες προς όλες τις υπόλοιπες.

Για να μη μπερδεύεσαι αυτό το της "αίρεσης" αφορά κυρίως το "αντίπαλο" δόγμα και λιγότερο τους αντίστοιχους πιστούς.



Αυτό είναι το πιο τρομακτικό κομμάτι της ιστορίας. "ΕΜΕΙΣ έχουμε δίκιο (γιατί ΕΤΣΙ) και όχι οι άλλοι ".


Με το Feynman που είπε ότι η Φύση είναι ΕΤΣΙ γιατί ΕΤΣΙ είναι δεν σε είδα να τρομάζεις πάντως...

Μια χαρά το κατάπιες!

Έτσι λοιπόν και οι Ορθόδοξοι σου λέμε ότι ΕΜΕΙΣ έχουμε την Αλήθεια διότι ΕΤΣΙ είναι!

Για απάντα έτσι για αλλαγή?

quote:

quote:
Επειδή εσύ το έμαθες μόλις "χθες" νομίζεις ότι έχεις και την παγκόσμια πρωτιά????

Σε ρωτάω πιστεύεις ότι το ήξεραν;


Ακολουθώντας τη συλλογιστική σου περί Επιστημονικότητας θα έπρεπε να γυρίσω πίσω στο χρόνο και να ρωτήσω όοοοοολους τους Βυζαντινούς τι πίστευε ο καθένας επί του θέματος.

Μόνο τότε δεν θα έπαιρνες την απάντησή μου στα σοβαρά???

Αλλιώς fallacy και Άγιος ο ...άστο καλύτερα γιατί σε θέλω ψύχραιμο για τη συνέχεια!

quote:

quote:
Υπάρχει λοιπόν ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και το ενδεχόμενο (που αποκλείεις) να υπάρχουν θρησκείες με λίγους ή και καθόλου πιστούς.

Έτσι δεν είναι?
Γιατί το αποκλείεις ως (μελλοντικός και...βλέπουμε) επιστήμονας?



Σήμερα υπάρχουν θρησκείες χωρίς πιστούς αλλά οι ίδιες θρησκείες στο παρελθόν είχαν και μάλιστα πολυάριθμους.


Πολύ σωστό!

quote:

Υπάρχουν πολλές χαζομαρίτσες που μπορείς να πεις αλλά δεν απαντάς στο ποια είναι η διαφορά επί της ουσίας μεταξύ της φράσης "καλά κάνουν και στρέφονται" και στο "καλά κάνουν και υπάρχουν".

Χαζομαρίτσες ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ???

Θα σου ρίξω fallacy και να το ξέρεις.

Τέσπα.
Διάβασε ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ quote ΣΟΥ!

Αν δεν καταλάβεις τι έγραψες δεν θα πω τίποτα άλλο για την αντιληπτική σου ικανότητα στην κατανόηση του γραπτού κειμένου...

quote:

quote:
Όταν η "αδυναμία" πάει προς το θρησκεία είσαι λαλίστατος και παίρνεις και θέση ("είναι λάθος"|.

Αν η "αδυναμία" πηγαίνει στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ αδυναμία της Αναλυτικής Σκέψης διατηρείς την ίδια θέση ή το ρίχνεις στη Φιλοσοφία???




Κατάλαβες τι έγραψα;


Μη μου πεις ότι με κόλλησες...

Ααααααα!!!!
Βοήθειααααααααα......

Θα πεινάσω εγώ και η οικογένειά μου!!!!!!!!

Άστο, θα μας πάρει καμμιά δεκαριά ποστς για να καταλάβεις από που σου ήρθε...

quote:

quote:
Πάλι πέφτεις στο ίδιο fallacy με πριν.

Αυτό που αναφέρεις είναι ΕΝΑ από τα ενδεχόμενα. Εγώ για παράδειγμα (όπως και χιλιάδες θρησκευόμενοι επιστήμονες παγκοσμίως, αλλά μην πτοείσαι από ασήμαντες λεπτομέρειες) συνεχίζω την έρευνά μου μια χαρά και ζω την οικογένειά μου απ'αυτό.

Άρα η συλλογιστική σου ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δίνει ΑΞΙΑ (και μάλιστα εις διπλούν) σto fallacy number 1!

Άντε και εις ανώτερα ρε φοιτητάκο!


Κανένας θρησκευόμενος σοβαρός επιστήμονας δεν έμπλεξε την ιδέα ότι ο Θεός έφτιαξε τους φυσικούς νόμους σε κάποια εργασία.


Πιθανόν!
Αλλά έχεις διαβάσεις ΟΛΕΣ τις εργασίες ΟΛΩΝ των επιστημόνων για να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο???

Δε το γλιτώνεις το fallacy λέμεεεεεε....

quote:

Ούτε καν εσύ δεν έχεις γράψει ποτέ σε κάποιο paper την επιφύλαξη ότι "αυτά μου τα ερευνητικά συμπεράσματα ισχύουν μόνο για όσο διάστημα τους επιτρέπει ο Θεός να ισχύουν". Έτσι δεν είναι;

Επειδή σε περιμένουν δύσκολες ώρες στο thread άντε, να σε διαβεβαιώσω πως όχι δεν έχω γράψει κάτι τέτοιο...

quote:

Μπορούμε ποτέ να παραδεχτούμε ότι αύριο ο άνθρακας θα χάσει την ιδιότητα του φτιάχνει μόρια (κατόπιν προσταγής του Θεού);

Ούτε ως πιθανότητα????

Άντε καλά!

Κάτι τέτοια "σιγουράκια" έλεγαν και οι εργαζόμενοι στους δίδυμους πύργους πάντως...

quote:

Άσε τις τζιριτζάτζουλες για το τι κάνεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και οικογενειακά είναι άσχετο με το πώς σκέφτεται ο σωστός επιστήμονας.

Είμαι όλος αυτιά να ακούσω από έναν μελλοντικό ΚΑΙ ΑΘΕΟ επιστήμονα, που αγνοούσε ότι τα impact factors δεν αφορούν δημοσιεύσεις αλλά journals αλλά ας το θεωρήσουμε μια κακιά στιγμή, πως σκέφτεται Ο ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ...

Ελπίζω να μπορείς να στηρίξεις την απάντησή σου Επιστημονικά ή έστω ρασιοναλιστικά (τρομάρα σου....)

quote:

quote:
Χαίρομαι που το ακούω αυτό διότι σε συνεχή ερωτήματά μου για το τι θα πρέπει να συμβεί με τα δισεκατομμύρια των πιστών ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ώστε να πάψουν να αποτελούν τροχοπέδη στην Ανέλιξη της Ανθρωπότητας η μόνη απάντηση που πήρα (αν δεν κάνω λάθος) ήταν η Λοβοτομή από το φίλτατο ΝΙΚΟΜΑΧΟ...


Οφείλεις να συμφωνήσεις όμως ότι είναι η μόνη συνήθεια των Νεάτερνταλ που διατηρείται μέχρι σήμερα.


Το Sex???

quote:

Τα υπόλοιπα τα έχουμε ξεπεράσει, δε ζούμε σε σπηλιές, δεν τρώμε ο ένας τον άλλο, δεν έχουμε ρόπαλα.

To sex έχεις ξεχάσει και με ανησυχείς νέο παιδί που είσαι ...

quote:

Αλλά θρησκείες έχουμε όπως και εκείνοι. (Για να μην έχει απορία, το συμπέρασμα για τη θρησκεία εξάγεται από τα ευρήματα τελετουργικής ταφής που είχαν).

Καλέ αλίμονο!
Το έγραψε και το Scientific American όπως και για τους Ινδοευρωπαίους και την Αφρικανική κοιτίδα του παγκόσμιου πολιτισμού.

Περιμένω με αγωνία αν τα δέχεσαι όλα αυτά...

quote:

quote:
Όχι, ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά.

ΕΣΥ τι πιστεύεις???


Δεν πιστεύω τίποτα. Οι επιστημονικές ενδείξεις είναι αυτές ακριβώς. Ότι η θρησκεία είναι μια πανάρχαια εφεύρεση του πρωτόγονου ανθρώπου. Αν αλλάξει αυτό θα δεχτώ τα επιστημονικά συμπεράσματα που θα το αντικαταστήσουν


Μπαααα!!!
Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί!
Μια χαρά τους κάνεις κοιμώμενος όπως είσαι.

Για μακάκες ψάχνεις???


quote:

quote:
Τουλάχιστον ΓΡΑΦΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ κ. Φοιτητή!!!!!!!

Μα εγώ δεν αντέγραψα τον Σοπενάουερ, έδωσα τη δική μου παραλλαγή με βάση τα δικά μου συμπεράσματα!!!


Γράψτο τότε καλέ φοιτητάκο, γιατί από... παρατυπίες με έχει χορτάσει ένα μέλος του esoterica...


quote:

Πάντως ακόμα και έτσι εσύ εξακολουθείς να είσαι μεταξύ των σταδίων 1-2 στην κλίμακα του Σοπενάουερ

Είδες?
Από εκεί που ήμουν στανταράκι 1 τώρα παίζω και λίγο στο 2...

Εσείς το 3 το έχετε πιάσει γερά???

quote:

quote:
Αυτά τα πειραματάκια είναι για να χαίρεστε εσείς, αλλά όταν ξεκινάνε οι ερωτήσεις ανακαλύπτετε trolling, fallacies, κτλ κτλ.

Ψιτ, φοιτητάκο!

Μάθε ΠΡΩΤΑ ότι τα impact factors αφορούν journals και ΟΧΙ δημοσιεύσεις και ΥΣΤΕΡΑ να "συζητήσεις" (λέμε και καμμία...) μαζί μου ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ. (εδώ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ το "ΠΡΩΤΑ" και "ΥΣΤΕΡΑ" που τόσο πολύ αγαπάς...)

Μέχρι τότε ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ σε Φιλοσοφικό επίπεδο που ΚΑΙ εκεί πνίγηκες σε μια κουταλιά νερό...


Δε θα πέσω στο δικό σου επίπεδο ΚΑΤΙΝΙΑΣ κύριε Πανούλη!!!


Τι το θες το κύριε???
Πανούλης σκέτο και με κεφαλαία αν γουστάρεις.
Με εξιτάρει περισσότερο....

Πάμε και στην ουσία.

Μάλλον θα ήθελες να γράψεις "δεν θα ΞΑΝΑπέσω στο δικό σου επίπεδο ΚΑΤΙΝΙΑΣ" φοιτητάκο διότι για πάρε μάτι.

"
Απεστάλη: 04/07/2012, 01:41:28
Είναι δικαίωμα σου να είσαι πολιτικά αμαθής και απαίδευτος. Σου συστήνω όμως να μη το διαφημίζεις αυτό. Ήδη γίνεσαι ρεζίλι με τη φιλοσοφία της πλάκας που προσπαθείς να πλασάρεις, δε χρειάζεται να γίνεις ρεζίλι και για την πολιτική που δεν κατέχεις
"

Όπως και

"
Απεστάλη: 05/07/2012, 00:05:10
Βαριόμουν να το κάνω γιατί αυτή την περίοδο συγγράφω διπλωματική αλλά για σένα ρε μπαγάσα θα κάνω μια εξαίρεση. Πρώτα θα σε κάνω ρεζίλι και μετά θα παρουσιάσω.
"

ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΑ ΦΟΙΤΗΤΑΚΟ???

quote:

Πρότεινα ένα πράγμα. Να ψάξουμε να δούμε αν υπάρχουν και ποια πειράματα πάνω σε αυτό το θέμα. Εσύ σκαρφίστηκες 500 δικαιολογίες από το ότι δεν προλάβαιναν και ήταν τσαπατσούλικη η έρευνα,το ότι δεν ξέρεις αν έχει γίνει τέτοιο πείραμα μέχρι το ότι έγιναν μεν αλλά εγώ είμαι ευκολόπιστος (ντόιν!!!!)

Έχεις ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Φέρε quotes MOY που να ισχυρίζομαι "ότι δεν προλάβαιναν και ήταν τσαπατσούλικη η έρευνα"

Σου απάντησε πάντως ο Feynman και μείνε σ'αυτό.

Είναι ΕΤΣΙ γιατί ΕΤΣΙ είναι!

quote:

Εγώ προτρέπω τον καθένα που με διαβάζει να μην πιστεύει ΤΙΠΟΤΑ απόλυτως από όσα λέω και να διασταυρώνει και να ψάχνει. Η άρνηση σου να το κάνεις είναι το λιγότερο ένοχη

Για κοίτα την υπογραφή μου φοιτητάκο!!!!

quote:

Από κατινιές όσο θέλεις!!!

Ε, πάρτα άλλη μια για να ισιώσεις!!!!!


"
Απεστάλη: 04/07/2012, 01:41:28
Είναι δικαίωμα σου να είσαι πολιτικά αμαθής και απαίδευτος. Σου συστήνω όμως να μη το διαφημίζεις αυτό. Ήδη γίνεσαι ρεζίλι με τη φιλοσοφία της πλάκας που προσπαθείς να πλασάρεις, δε χρειάζεται να γίνεις ρεζίλι και για την πολιτική που δεν κατέχεις
"

Όπως και

"
Απεστάλη: 05/07/2012, 00:05:10
Βαριόμουν να το κάνω γιατί αυτή την περίοδο συγγράφω διπλωματική αλλά για σένα ρε μπαγάσα θα κάνω μια εξαίρεση. Πρώτα θα σε κάνω ρεζίλι και μετά θα παρουσιάσω.
"

ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΑ ΦΟΙΤΗΤΑΚΟ???

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 16/07/2012 18:47:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 18:25:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

zip,

PanosT

quote:
Υπάρχει λοιπόν ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και το ενδεχόμενο (που αποκλείεις) να υπάρχουν θρησκείες με λίγους ή και καθόλου πιστούς.

Με λίγους πιστούς ναι, μπορεί να υπάρχουν. Αλλά και με καθόλου ; Πως έκανε ο Bill ; No, no, no, no, no! Η θρησκεία φίλε μου, - πως να το κάνουμε δηλ. ; - θέλει και τον πιστό της. Είναι σαν να μου λες πως η μελιτζανοσαλάτα που έφαγα λίγο πιο πριν, δεν είχε μελιτζάνα. Ε, πάει ; Δεν πάει ...


zip, πήρα ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ (γι'αυτό συμφώνησε και ο Industrial_Angel στο επόμενό του ποστ) διότι σεβάστηκα το fallacy που θα μου... εκσεφενδόνιζε, οπότε το "θρησκεία χωρίς πιστούς" δεν μπορούσε παρά να το καταπιεί αμάσητο...

Μη κοιτάς, εσύ καλά το τσίμπησες το πτυχιάκι σου ενώ ο Industrial_Angel το καθυστερεί για να με κάνει...ρεζίλι πρώτα!!!!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 16/07/2012 18:27:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 18:44:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

zip,

δεν ξέρω ποιος αστροφυσικός τα λέει αυτά, πάντως, οφείλω να σχολιάσω κάτι. Για παράδειγμα λέει :

quote:
από http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970325g.html

According to the laws of physics, there are only two possible explanations for having the Sun stand still in the sky for a day: (1) the Earth would essentially have to stop spinning on its axis...for which there is no evidence.


Ναι, σωστό είναι αυτό, αλλά και μία απλή επιβράδυνση [ όχι στάση ] της περιστροφής της γης γύρω από το άξονά της, το ίδιο θα προκαλούσε. Έπειτα, η απόδειξη πως αυτό δεν συνέβει, είναι μπροστά του : Βρίσκεται ακόμη στην Γη. [ Γιατί λέει πως δεν έχουμε αποδείξεις ; Έχουμε και παραέχουμε. ] Αυτό και μόνο αποτελεί απόδειξη πως κάτι τέτοιο δεν συνέβει, γιατί είτε σταματούσε η περιστροφή, είτε επιβραδυνόταν η περιστροφή, αυτός και όλη η ανθρωπότητα θα εκσφενδονιζόταν στο διάστημα στην εφαπτομένη της περιστροφής.

Χμ ... κάτι μου λέει πως ο αστροφυσικός ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αστροφυσικός.


Καλά, πες ότι συνέβη το 2 που αναφέρει ή κάτι ακόμα πιο υπερβατικό που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε (Γη και Ηλιος σε διαφορετικά χωροχρονικά πεδία)

Αλλού είναι το αυτό που θέλω να σχολιάσεις (και ο Κηφέας αν ενδιαφέρεται)

Από το ίδιο link λίγο παρακάτω.

α)If we want to know where the planets will be in the future, we use accurate knowledge of their initial positions and orbital speeds (which would be where they are located now), and solve for their positions for some time in the future. We solve a very well determined set of equations that describe their motions. The major dynamical component of any planet's orbital motion is determined by solving an equation (force is equal to the mass times the acceleration) which is the perhaps the most fundamental in classical physics.

Είδες τι σου κάνει το F=ma???

Koτζάμ ΝΑΣΑ δεν συμπεριέλαβε κανέναν άλλον διορθωτικό παράγοντα.

Ρε να τους στείλω το laptop καμμίας τηλεαστρολόγας να δούνε το σετάκι των εξισώσεων???


Και το κυριότερο (διότι για το α) πες πως δεν ήθελε να μπλέξει το "Αμερικανάκι" με πολύπλοκα συστήματα εξισώσεων)

β) The validity and predictive power of this equation are well documented and can be seen every day: a recent example is the lunar eclipse that was visible to much of the world last Sunday. This calculation would not cover any time before the present, so some missing day many centuries ago, if it had occurred, could not be uncovered with this method.

Αυτό ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ???

Τουλάχιστον ο Κηφέας από τις πολύ ενδιαφέρουσες αναφορές που έκανε στο thread Αιγυπτο-απορίες γύρισε το χρόνο πίσω για δεκάδες χιλιάδες χρόνια ώστε να βρει τη θέση των Αστερισμών σε σχέση με τα κανάλια της Μεγάλης Πυραμίδας.

Ελπίζω να μην είναι κρυφή η Φυσική αυτή που δεν τη γνωρίζει ούτε η ΝΑΣΑ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 19:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
από http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970325g.html

The validity and predictive power of this equation are well documented and can be seen every day: a recent example is the lunar eclipse that was visible to much of the world last Sunday. This calculation would not cover any time before the present, so some missing day many centuries ago, if it had occurred, could not be uncovered with this method.


Νο comments. Απλά ... http://www.solarsystemscope.com Κλίκ στην ημερομηνία και βάλε άμα θες και την ημέρα εκείνη που ο Homo Sapiens ανακάλυψε το σουφλέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 22:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT,

quote:
Καλά, πες ότι συνέβη το 2 που αναφέρει ή κάτι ακόμα πιο υπερβατικό που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε (Γη και Ηλιος σε διαφορετικά χωροχρονικά πεδία)

Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να συνέβει αυτό που λέει ο Ιησούς του Ναυή :

quote:
Ιησoυς του Ναυη Ι' - 12 - 13 -

(12) Τότε ελάλησεν ο Ιησούς προς τον Κύριον, καθ' ην ημέραν ο Κύριος παρέδωκε τους Αμορραίους έμπροσθεν των υιών Ισραήλ, και είπεν ενώπιον του Ισραήλ, Στήθι, ήλιε, επί την Γαβαών, και συ, σελήνη, επί την φάραγγα Αιαλών.

(13) Και ο ήλιος εστάθη και η σελήνη έμεινεν, εωσού ο λαός εξεδικήθη τους εχθρούς αυτού. Δεν είναι τούτο γεγραμμένον εν τω βιβλίω του Ιασήρ; Και εστάθη ο ήλιος εν τω μέσω του ουρανού, και δεν έσπευσε να δύση έως μιας ολοκλήρου ημέρας.


α) Για να συμβεί αυτό, όπως λέει και ο ... "αστροφυσικός", θα πρέπει η Γη να σταματήσει την περιστροφή της ή να επιβραδύνει σταδιακά την περιστροφή της κατά 12 ώρες. Δηλ. σε κάθε ώρα να επιβραδύνει άλλη μία ώρα. Σε μας αυτό θα φαίνεται πως η μία ώρα διαρκεί δύο ώρες. Αυτή η επιβράδυνση είναι πολύ μεγάλη. Οποιαδήποτε μεταβολή όμως στην ταχύτητα περιστροφής της Γης, πολύ απλά θα σήμαινε ... καταστροφή. Η Γη περιστρέφεται γύρω από τον άξονα της με ταχύτητα που φτάνει τα 1600 klm/h. Αυτό βέβαια δεν γίνεται αντιληπτό από μας γιατί κι εμείς περιστρεφόμαστε μαζί της με την ίδια ταχύτητα. Αν λοιπόν η Γη σταματούσε την περιστροφή της, τότε οτιδήποτε μη σταθερό επάνω της θα εκσφενδονιζόταν προς το διάστημα με την ίδια ταχύτητα [ δηλ. με 1600 klm/h ] λόγω αδράνειας σε μια διεύθυνση εφαπτόμενη του σημείου της περιστροφής της. Συνεπώς, όχι ο Ιησούς του Ναυή θα παρέμενε στην Γη μέχρι να καταδιώξει τους εχθρούς του αλλά ούτε κολυμπηθρόξυλο δεν θα έμενε πάνω της. Κι όχι μόνο αυτό ... μετά το φρένο και το σφεντόνιασμα, η Γη θα έπρεπε να ξεκινήσει ξανά την περιστροφή της και να επιταχύνει έτσι ώστε ... να αποκατασταθεί η συνήθης χρονική διάρκεια μέρας - νύχτας.

β) Το όλο γεγονός [ δηλ. η καταδίωξη των εχθρών του Ιησού του Ναυή ] γίνεται στον Βόρειο Πόλο και σε θερμοκρασίες της τάξεως των -30 βαθμών Κελσίου. 'Ντάξει, δεν λέω, καλή θερμοκρασία για την αναπαραγωγή μιας φάλαινας - φυσητήρα αλλά όπως και να το κάνεις, δεν ενδείκνυται για πόλεμο.

γ) Ο ήλιος θα έπρεπε να ξεκινήσει να κινείται αλλά και να διαγράψει μια τροχιά τέτοια που στην περιστρεφόμενη Γη, θα φαινόταν ως ακίνητος. Ο ήλιος σαφώς κινείται αλλά κινείται μαζί του και όλο το ηλιακό μας σύστημα γύρω από το κέντρο του γαλαξία μας. Μια πλήρης περιστροφή του ηλιακού μας συστήματος γύρω από το κέντρο του γαλαξία μας, διαρκεί περίπου 230.000.000 χρόνια. Τζάμπα πράμα μπροστά στην αιωνιότητα του Ιησού του Ναυή.

Edited by - zip on 16/07/2012 23:27:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 22:56:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Επειδή είσαι "κακό" παιδί στο παίρνω πίσω το κουράγιο.

Για πες μας την αντίδραση των Ρώσσων σ'αυτό το ζήτημα όταν έπεσε η πιο Αιματοβαμμένη Αθειστική Κόκκινη Χούντα που γνώρισε ο πλανήτης???

Κομματάκι δύσκολο σου λέω να απαλλαγείς από δαύτον ξέχωρα που πήρε το αυτί μου ότι και με ΕΝΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ μπορεί να την κάνει τη δουλειά του...


Αυτό λέμε στο τέλος θα μείνει μόνο ένας, σαν το Highlander από τα πολλά σχίσματα, διχοτομήσεις, διαφωνίες και δε συμμαζεύεται, θα πεθάνει και αυτός (πιθανότατα από απόπειρα σχίσματος με τον...εαυτό του) και θα ησυχάσουμε. :D


Δε μου απάντησες όμως, πόσοι είστε; Γεμίζετε ταξί;


quote:
Ψιτ, μελλοντικέ επιστήμονα?
Θέλω να μου πεις από τότε που έχουμε το ΠΡΩΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ έως τον ΑΡΙΣΤΑΡΧΟ(? αν κάποιο μέλος ξέρει κάποιον προγενέστερο ας το ποστάρει) και ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ ΤΟ ΓΑΛΙΛΑΙΟ φοιτητάκο/αναγνώστη του Scientific American και του Popular Science...


Σου είπα ότι στον αρχαίο κόσμο υπήρχαν 4 σοφοί (μεταξύ αυτών και ο πασίγνωστος Αρίσταρχος) που ήξεραν ότι η γη δεν είναι επίπεδη. Οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου.


quote:
Αλήθεια, αυτοί γράφουν και για κάτι Ινδοευρωπαίους και για κάτι Αφρικανικές κοιτίδες πολιτισμού.

Π.χ
http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=scientists-connect-indian

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΡΘΡΑ????




Απολύτως. Έχω δηλώσει ότι υποστηρίζω την αφροκεντρική θεωρία και στο παρελθόν. Ο άνθρωπος είναι όρθιος και ιδρώνει (δεν ιδρώνουν όλα τα ζώα). Αυτό σημαίνει μικρή επιφάνεια στον ήλιο, μεγάλη επιφάνεια στον αέρα (για ψύξη). Επίσης η στερεοσκοπική όραση και η δίποδη βάδιση μεγάλωνα αποστάσεων βολεύουν άψογα το κυνήγι "επιμονής" (και όχι καταδίωξης) στην αφρικανική σαβάνα. Με βάση αυτά αλλά και άλλα πολλά που δεν είναι της παρούσης βγαίνει το συμπέρασμα αυτό.


Τωρα για τους Ινδοευρωπαίους, από όσο ξέρω, αυτό είναι γλωσσικός χαρακτηρισμός ομάδων όχι γενετικός.


Εσύ πανούλη τι υποστηρίζεις; Και με τι επιχειρήματα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 23:42:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βρε πες μας για το Scientific American που δουλεύει εσένα εεεε, ΓΙΑ εσένα ήθελα να πω!!!!

Ναι ναι όπως τα λες Πανούλη. Ότι πιστεύω εγώ είναι μια "θρησκεία". Βλέπεις Ζιπ πόσο δίκιο έχει ο Maher;


quote:
Αυτό καταρρίπτεται ακόμα και αν μιλήσουμε ΜΟΝΟ για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ οικογενειακό περιβάλλον έχω την εντύπωση.

Αν πρόερχεσαι από "θρησκευόμενο περιβάλλον" το καταρρίπτεις, αν προέρχεσαι από "αθειστικό περιβάλλον" το επιβεβαιώνεις μεν αλλά δεν το θέλεις μ'αυτό τον τρόπο δε....




Πώς ακριβώς καταρρίπτεται ρε Πανούλη; Οι Βυζαντινοί, οι Έλληνες της Τουρκοκρατίας και οι σημερινοί Έλληνες δεν είναι Χριστιανοί; Τυχαίο; Μου λες ότι σε μια χώρα ξαφνικά οι Ορθόδοξοι θα αρχίσουν να γεννάνε Καθολικούς και οι Καθολικοί να γεννάνε Βουδιστές; Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι υποστηρίζεις.


Εσένα οι γονείς σου Πανούλη ήταν Μουσουλμάνοι ή Ορθόδοξοι; Αν απαντήσεις το δεύτερο, I rest my case.


quote:
Σωστά ως ενδεχόμενα και τα τρία αλλά ως μελλοντικός επιστήμονας και κάνοντας χρήση της επαγωγικής μεθόδου με την οποία προχωρά τόσα χρόνια η Επιστήμη ποιο είναι το πιθανότερο και άξιο λόγου για να συνεχίσει η κουβέντα μας???

Δεδομένων των πυρηνικών οπλοστασίων που υπάρχουν σήμερα; Όλα!


quote:
α) Μέχρι στιγμής λοιπόν ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ???

β) Όποιο και να είναι προσπέρνα το και απάντησέ μου κατ'ευθείαν στο ΑΛΛΟ!!!

Άντε, παρακάλια θέλεις???



Δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα της θέσης και της ορμής του ηλεκτρονίου.


Στο άλλο σου απάντησε ο Feynman.

quote:
Φέρε τα σχετικά quotes μου.

Εγώ σου έφερα αυτά που αποδεικνύουν ΟΤΙ ΕΣΥ ΞΕΧΝΑΣ ΤΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ.

Άντε να σε δούμε θαρραλέε μου!!!


Τα έφερα. Και εσύ μπορείς να κάνεις ΟΣΕΣ τζιριτζάτζουλες θέλεις, για τι είπα εγώ, το τι εννοούσες εσύ κτλ κτλ.


quote:
Αν την ΙΔΙΑ απάντηση (σε ερώτηση σου για τη δημιουργία, το σύμπαν, την ατελή όραση του ανθρώπου (τρομάρα σου)) στην έδινε Ο ΙΕΡΕΑΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ ΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ???


Μα ο ιερέας δε θα μου έλεγε ότι τα πράγματα είναι έτσι όπως είναι λόγω της φύσης αλλά ότι είναι η θέληση του Θεού να είναι έτσι.


Επίσης, η ατελής όραση (ατελέστατη, βλέπει ένα πολύ μικρό ποσοστό του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος, για ν μη μιλήσουμε για το ότι είναι ανεπαρκής στο σκοτάδι, έχει τυφλά σημεία κτλ κτλ) είναι δημιούργημα ενός ΤΕΛΕΙΟΥ όντος το οποίο μάλιστα τα είδε μετά (όπως είπε ο ζιπ) και είπε "ΜΠΡΑΒΟ ΜΟΥ τα έκανα καλά". Με λίγα λόγια ο Θεός είναι (αν είναι όντως ο σχεδιαστής του ανθρώπινου σώματος) ένας ΠΟΛΥ κακός μηχανικός. Σκέψου ότι χρησιμοποιεί τον ίδιο αγωγό για απόβλητα και για αναπαραγωγή!!! Τόσο χάλια δηλαδή!

quote:
Αυτό που ξεφεύγει και από το Feynman και από εσένα είναι ένα ακόμα μεγαλύτερο ΑΠΕΙΡΟ.

Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΨΥΧΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΑΤΕΛΕΣΤΕΡΟ ΑΥΤΩΝ!

ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!



Ατελέστερος των δημιουργημάτων ο άνθρωπας; Αυτός που είναι το ενσαρκωμένο χνώτο του Θεού; Μάλιστα ότι πεις Πανούλη.


Βέβαια δε θες να καταλάβεις αυτό που είπα και εγώ με άλλο τρόπο. Ότι η σκέψη ενός τέλειου (αλλά λίγο τσαπατσούλικου τελικά όπως φαίνεται αφού ότι φτιάχνει είναι...ατελές) Δημιουργού που φτιάχνει ένα αχανές και απίστευτα πολύπλοκο μάτριξ (στην ουσία μάτριξ είναι) για να δει τους ανθρώπους να κάνουν ΗΘΙΚΕΣ επιλογές είναι ΕΓΓΕΝΩΣ ΓΕΛΟΙΑ. Δε χρειάζεται "επιστήμη" για να το καταλάβεις αυτό. Λίγο να το σκεφτείς ελεύθερα.


quote:
Η ερώτησή μου για τον ιερέα που θα σου απάνταγε με τον ίδιο τρόπο ισχύει πάντως και να ξέρεις ότι θα τη δώσεις.

Θέλω να μου γνωρίσεις αυτόν τον νατουραλιστή Ιερέα. Και εγώ θα σου γνωρίσω εκείνο τον Κρητικό βοσκό.


quote:
Με το Feynman που είπε ότι η Φύση είναι ΕΤΣΙ γιατί ΕΤΣΙ είναι δεν σε είδα να τρομάζεις πάντως...

Μια χαρά το κατάπιες!

Έτσι λοιπόν και οι Ορθόδοξοι σου λέμε ότι ΕΜΕΙΣ έχουμε την Αλήθεια διότι ΕΤΣΙ είναι!

Για απάντα έτσι για αλλαγή?



Κοίτα το πρόβλημα: Εμείς οι μπορούμε να συμφωνήσουμε για αυτό που είπε για τη φύση. Και μαζί με εμάς, ένα Ινδουιστής, ένας Ρεμπουπλικάνος, μια τρανσέξουαλ, ένας Πασοκτζής, ένας ΠΑΟΚΤΣΗΣ,ένας Μουσουλμάνος και ένας θηριοδαμαστής αρκεί να ξέρουν αρκετή φυσική. Το ίδιο ΔΕΝ πρόκεται ΠΟΤΕ να συμβεί για το βιβλίο σου γιατί υπάρχουν άλλα βιβλία που λένε ΑΛΛΑ με το ίδιο ακριβώς επιχείρημα "γιατί έτσι".


Μέχρι λοιπόν να γίνουν τα θρησκευτικά βιβλία τόσο ενιαία και αντικειμενικά/πειραματικά παρατηρήσιμα όσο η φύση (δηλαδή ΠΟΤΕ) θα καταπίνω ευχαρίστως τη ΦΥΣΙΚΗ και θα αφήνω εσένα και τους άλλους 5-6 (άντε το γεμίσατε το ταξάκι, είδες τι χουβαρντάς είμαι;) να παίζεται μπουνιές με τους άλλους και τις πολλαπλές "αλήθειες" σας.

quote:
Ακολουθώντας τη συλλογιστική σου περί Επιστημονικότητας θα έπρεπε να γυρίσω πίσω στο χρόνο και να ρωτήσω όοοοοολους τους Βυζαντινούς τι πίστευε ο καθένας επί του θέματος.

Μόνο τότε δεν θα έπαιρνες την απάντησή μου στα σοβαρά???

Αλλιώς fallacy και Άγιος ο ...άστο καλύτερα γιατί σε θέλω ψύχραιμο για τη συνέχεια!



Δε ζητάω για κάθε ένα Βυζαντινό, αλλά για το μέσο άνθρωπο της εποχής. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι κάποιοι από την πνευματική ελίτ μπορεί να ήξεραν και να είχαν καταλάβει ΠΟΛΛΑ πράγματα. Μπορεί να ήταν ακόμα και άθεοι (κρυφά).

Ας πούμε η γνώση ότι η ομοφυλοφιλία είναι μια έκφραση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας δε διαφοροποιεί τον τρόπο που βλέπεις τους ομοφυλόφιλους; Ή τους βλέπεις όπως τους έβλεπαν τότε;(Και μη μου πεις δεν υπήρχαν )

quote:
Κανένας θρησκευόμενος σοβαρός επιστήμονας δεν έμπλεξε την ιδέα ότι ο Θεός έφτιαξε τους φυσικούς νόμους σε κάποια εργασία.

Πιθανόν!
Αλλά έχεις διαβάσεις ΟΛΕΣ τις εργασίες ΟΛΩΝ των επιστημόνων για να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο???

Δε το γλιτώνεις το fallacy λέμεεεεεε....



Δεν έχω διαβάσει όλες τις εργασίες αλλά ξέρω αρκέτα από φιλοσοφία της επιστήμης για να σου εγγυηθώ ότι δεν υπάρχει σε καμία. Εδώ δεν το τόλμησε ο ΠΑΝΟΥΛΗΣ με τα τόσα papers. Πόσοι άλλοι από το ταξί (οι 5-6) έχουν τόσα κιλά γνώσης στη φυσική;;;;

quote:
Επειδή σε περιμένουν δύσκολες ώρες στο thread άντε, να σε διαβεβαιώσω πως όχι δεν έχω γράψει κάτι τέτοιο...

Γιατί δεν το έγραψες; Δεν το πιστεύεις;

quote:
Ούτε ως πιθανότητα????

Άντε καλά!

Κάτι τέτοια "σιγουράκια" έλεγαν και οι εργαζόμενοι στους δίδυμους πύργους πάντως...


Πάλι θα πούμε για τις κατσίκες που πετάνε ε;


quote:
Είμαι όλος αυτιά να ακούσω από έναν μελλοντικό ΚΑΙ ΑΘΕΟ επιστήμονα, που αγνοούσε ότι τα impact factors δεν αφορούν δημοσιεύσεις αλλά journals αλλά ας το θεωρήσουμε μια κακιά στιγμή, πως σκέφτεται Ο ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ...

Ελπίζω να μπορείς να στηρίξεις την απάντησή σου Επιστημονικά ή έστω ρασιοναλιστικά (τρομάρα σου....)



Δε χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω.

quote:
Μπαααα!!!
Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί!
Μια χαρά τους κάνεις κοιμώμενος όπως είσαι.

Για μακάκες ψάχνεις???




Ανάλογα πώς εννοείς τον ύπνο και τον ξύπνιο! Εγώ πάντως δε φοβάμαι να τσεκάρω ΤΙΠΟΤΑ και θέλω να ψάξω τα πάντα. Εσύ από την άλλη παρόλο που και τα keywords σου έδωσα ακόμα να ψάξεις.


quote:
Γράψτο τότε καλέ φοιτητάκο, γιατί από... παρατυπίες με έχει χορτάσει ένα μέλος του esoterica...




Είσαι εντελώς τυφλός; Έγραψα πουθενά το όνομα του Σοπενάουερ; Όταν αντέγραψα τη ρήση του Feynman το έκανα αντιγράφοντας το όνομά του και τη ρήση στην ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ γλώσσα (όπως πρέπει να γίνεται δηλαδή).


Να σε ενημερώσω ότι όταν γράφω κάτι και δεν έχει το όνομα κάποιου άλλου από κάτω έχει τη δικιά μου υπογραφή. Έτσι πάει.


quote:
Είδες?
Από εκεί που ήμουν στανταράκι 1 τώρα παίζω και λίγο στο 2...

Εσείς το 3 το έχετε πιάσει γερά???


Πάντως στη δικιά μου κλίμακα δε θα περάσω ποτέ από το στάδιο 2.


quote:
Έχεις ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Φέρε quotes MOY που να ισχυρίζομαι "ότι δεν προλάβαιναν και ήταν τσαπατσούλικη η έρευνα"

Σου απάντησε πάντως ο Feynman και μείνε σ'αυτό.

Είναι ΕΤΣΙ γιατί ΕΤΣΙ είναι!



Ναι δεν τα είπες ε;;;;;;


1η δικαιολογία


Καταλαβαίνεις ότι οπουδήποτε εμπλέκεται ο άνθρωπος ως πειραματόζωο το πείραμα άρα και τα συμπεράσματα μπορείς να τα βάλλεις από παντού...

2η δικαιολογία

Έχεις πλήρη ΑΓΝΟΙΑ για το πως λειτουργεί η Επιστήμη και απλά έχεις φτιάξει ένα ροζ συννεφάκι και είσαι επάνω του.

Δηλ κόστη και πως πρέπει να τα δικαιολογήσει, τα deliverables που πρέπει να παραδοθούν είτε υπάρχει πρόοδος είτε όχι, ο αριθμός των δημοσιεύσεων ανά έτος για να κρατήσει ένας επιστήμονας τη θέση του και τις πιστώσεις του κτλ κτλ.


3η δικαιολογία

Τι είδους επιστημονική απόδειξη μπορεί να έχει το "ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει την τάση να εφεύρει θρησκείες".

Δηλαδή από ένα "αχαρτογράφητο" στο μεγαλύτερο μέρος του όργανο όπως είναι ο εγκέφαλος έχουμε προλάβει ως επιστήμονες να αποδείξουμε ότι έχει την τάση να εφεύρει θρησκείες...

Είσαι σοβαρός???


Πριν καν δεις για τη μιλάμε, σκαρφίστηκες 3 δικαιλογίες! Κατά τα άλλα ΕΝΤΙΜΗ επιστημονική ΕΡΕΥΝΑ των γραφών. Και πέφτουμε στα πατώματα από τα γέλια!!!!


quote:
Για κοίτα την υπογραφή μου φοιτητάκο!!!!

Είδα ναι πόσο ερεύνησες. Σε πόσα άρθρα συνάντησες τη λέξη neurotheology;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 00:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
IndustrialAngel,

quote:
Ότι πιστεύω εγώ είναι μια "θρησκεία". Βλέπεις Ζιπ πόσο δίκιο έχει ο Maher;

Ε, όχι και για όλους ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 00:46:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Zip
Ναι, σωστό είναι αυτό, αλλά και μία απλή επιβράδυνση [ όχι στάση ] της περιστροφής της γης γύρω από το άξονά της, το ίδιο θα προκαλούσε. Έπειτα, η απόδειξη πως αυτό δεν συνέβει, είναι μπροστά του : Βρίσκεται ακόμη στην Γη. [ Γιατί λέει πως δεν έχουμε αποδείξεις ; Έχουμε και παραέχουμε. ] Αυτό και μόνο αποτελεί απόδειξη πως κάτι τέτοιο δεν συνέβει, γιατί είτε σταματούσε η περιστροφή, είτε επιβραδυνόταν η περιστροφή, αυτός και όλη η ανθρωπότητα θα εκσφενδονιζόταν στο διάστημα στην εφαπτομένη της περιστροφής.

quote:
Zip
α) Για να συμβεί αυτό, όπως λέει και ο ... "αστροφυσικός", θα πρέπει η Γη να σταματήσει την περιστροφή της ή να επιβραδύνει σταδιακά την περιστροφή της κατά 12 ώρες. Δηλ. σε κάθε ώρα να επιβραδύνει άλλη μία ώρα. Σε μας αυτό θα φαίνεται πως η μία ώρα διαρκεί δύο ώρες. Αυτή η επιβράδυνση είναι πολύ μεγάλη. Οποιαδήποτε μεταβολή όμως στην ταχύτητα περιστροφής της Γης, πολύ απλά θα σήμαινε ... καταστροφή. Η Γη περιστρέφεται γύρω από τον άξονα της με ταχύτητα που φτάνει τα 1600 klm/h. Αυτό βέβαια δεν γίνεται αντιληπτό από μας γιατί κι εμείς περιστρεφόμαστε μαζί της με την ίδια ταχύτητα. Αν λοιπόν η Γη σταματούσε την περιστροφή της, τότε οτιδήποτε μη σταθερό επάνω της θα εκσφενδονιζόταν προς το διάστημα με την ίδια ταχύτητα [ δηλ. με 1600 klm/h ] λόγω αδράνειας σε μια διεύθυνση εφαπτόμενη του σημείου της περιστροφής της. Συνεπώς, όχι ο Ιησούς του Ναυή θα παρέμενε στην Γη μέχρι να καταδιώξει τους εχθρούς του αλλά ούτε κολυμπηθρόξυλο δεν θα έμενε πάνω της. Κι όχι μόνο αυτό ... μετά το φρένο και το σφεντόνιασμα, η Γη θα έπρεπε να ξεκινήσει ξανά την περιστροφή της και να επιταχύνει έτσι ώστε ... να αποκατασταθεί η συνήθης χρονική διάρκεια μέρας - νύχτας

Τι λές ρε μεγάλε?
Αλήθεια?

Αν η περιστροφή επιβραδυνθεί,θα "ξεπεταχθούμε" στο διάστημα?
Η ταχύτητα περιστροφής ενός σημείου της επιφάνειας της Γης εξαρτάται από το γεωγραφικό τους πλάτος. Στον ισημερινό η ταχύτητα περιστροφής είναι 465 m/sec, σε γεωγραφικό πλάτος 50° 312 m/sec, και στους πόλους Ο m/sec.Δηλαδή με μια επιβράδυνση κατα τα λεγόμενα του Ζιπ,οι κάτοικοι του Ισημερινού θα εξακοντιστούν στο διάστημα,ενω των πόλων θα παραμείνουν στη Γη?

Μεγάλε μάθε πρώτα την αστροφυσική και μετά κάνε μας μαθήματα...εκτελωνισμών!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 01:07:15  Εμφάνιση Προφίλ
Δες κι εδώ και μη βιάζεσαι να ειρωνευτείς εναν αστροφυσικό.
σΕ ΧΑΛΆΕΙ ΠΟΥ ΟΙ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΟΊ ΣΑς ΓΡΆΦΟΥΝ...κανονικά?

Η ταχύτητα περιστροφής της Γης επιβραδύνεται όλο και περισσότερο, και συνεπώς οι ημέρες γίνονται όλο και μεγαλύτερες. Η εξήγηση γι’ αυτό έγκειται στις βαρυτικές αλληλεπιδράσεις που αναπτύσσονται ανάμεσα στη Γη και τη Σελήνη, και στις οποίες οφείλεται και η παλίρροια. Η βαρυτική έλξη της Σελήνης είναι ισχυρότερη στην πλευρά της Γης που είναι πιο κοντά στη Σελήνη και ασθενέστερη στην αντιδιαμετρική της πλευρά. Από αυτό προκύπτει κάτι σαν «εξόγκωμα» στην επιφάνεια της Γης. Το φαινόμενο αυτό είναι πολύ πιο έντονο στους ωκεανούς παρά στο στερεό φλοιό, και το ονομάζουμε παλίρροια. Καθώς η ταχύτητα περιστροφής της Γης γύρω από τον άξονά της είναι μεγαλύτερη απ’ ό,τι εκείνη της Σελήνης γύρω από τη Γη, το «εξόγκωμα» δεν προλαβαίνει να παρακολουθήσει ακριβώς την κίνηση, και έτσι δημιουργούνται τριβές ανάμεσα στις υδάτινες μάζες και τον πυθμένα των θαλασσών, με συνέπεια την επιβράδυνση της περιστροφής της Γης. Αυτό θα μπορούσε να παρομοιαστεί με ένα παγοδρόμο που κρατά τα χέρια του ανοιχτά, μειώνοντας έτσι την ταχύτητα περιστροφής στην πιρουέτα του.

Η επίδραση αυτή δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Η γήινη ημέρα μεγαλώνει κατά περίπου δύο χιλιοστά του δευτερολέπτου κάθε αιώνα. Παράλληλα, η ενέργεια περιστροφής έχει μεταφερθεί στη Σελήνη και την απομακρύνει από τη Γη κατά περίπου τέσσερα εκατοστά το χρόνο. Η θεωρία περί μικρότερης ημέρας υποστηρίζεται επίσης από επιστρώσεις σε απολιθωμένα κοράλλια. Με βάση τη μελέτη αυτών των επιστρώσεων, προκύπτει ότι κάποτε το έτος είχε περισσότερες ημέρες – άρα και μικρότερες. Όταν εμφανίστηκαν οι πολυκύτταροι οργανισμοί, πριν από 600 εκατομμύρια χρόνια, ένας χρόνος είχε 423 ημέρες.

Η περιστροφική κίνηση της Γης μπορεί να αναλυθεί σε πέντε συνιστώσες:
1) μια ομαλή περιστροφή γύρω από τον άξονα
2) μια εξαναγκασμένη αιώνια κίνηση του άξονα (μετάπτωση)
3) περιοδικές κινήσεις του άξονα (κλόνηση)
4) την κίνηση του πόλου (κίνηση Euler ή κίνηση Chandler)
5) ακαθόριστες – ανώμαλες κινήσεις του άξονα

Ο παράγοντας που επηρεάζει κυρίως την περιστροφή της Γης είναι η συνδυασμένη βαρυτική δύναμη από τον Ήλιο και τη Σελήνη (σεληνοηλιακή παλιρροιακή δύναμη). Λόγω της επιπλάτυνσης της Γης, αυτή η δύναμη ασκεί μια ροπή στη Γη, η οποία μεταβάλλεται ανάλογα με τη θέση της Σελήνης και του Ήλιου ως προς τη Γη. Επίσης προκαλεί παλίρροιες στους ωκεανούς και την ξηρά, λόγω της μή στερεής κατάστασης της Γης και έτσι παράγονται περιοδικές επίγειες παραμορφώσεις.
Οι διαταραχές στην περιστροφή της Γης γύρω από το κέντρο μάζας της μπορούν να περιγραφούν από μια αιώνια επιβράδυνση, από περιοδικές μεταβολές της γωνιακής ταχύτητας του άξονα περιστροφής, από την μετάπτωση και την κλόνηση του άξονα περιστροφής και από την κίνηση του άξονα περιστροφής ως προς το στερεό φλοιό της Γης, που ονομάζεται ημερήσια κίνηση του κίνηση του πόλου και αποτελεί μέρος του συνολικού φαινομένου της κίνησης του πόλου.

Και αυτο:
Η γωνιακή ταχύτητα της Γης δεν παραμένει σταθερή. Έχουν διαπιστωθεί εποχιακές περιοδικές μεταβολές από διάφορα αίτια, μια αιώνια επιβράδυνση εξ αιτίας των παλιρροιών, καθώς και άλλες μικρότερες και ακανόνιστες μεταβολές.

Γνωρίζεις ότι το Ωκεάνιο ρεύμα της Ανταρκτικής επιβραδύνει συνεχώς την περιστροφή της Γης?

Γνωρίζεις οτι μια αλληλουχία σεισμών,μπορεί να είναι υπεύθυνη για επιβράδυνση της Γης,έστω και στιγμιαία?

Ενα κομάτι απο τα ανωτέρω είναι αντιγραφή απο το sciense.Επειδή βαρυέμαι να γράφω.Αντε είχες δεν είχες με τσάντισες πάλι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 01:28:16  Εμφάνιση Προφίλ
Με έχει πιάσει ΄κρίση¨τώρα με αυτα που διαβάζω.

Με τον Βιομηχανικό μας χωρίζει αβυσσαλέο χάος.
Σκεπτικιστής αυτός,ανοικτός σε όλα εγω.
Ομως δεν μπορώ να αρνηθώ,τα στοχευμένα και ορθά,σημεία του λόγου του.
Ασχετο άν ο Πάνος δεν καταλαβαίνει,ώς συνήθως.Αν περάσει απο τον κάδο στον Σκλαβενίτη και ξεφορτωθεί τις παρωπίδες θα το δει κι αυτός.

Πάνο μη ρωτήσεις τίποτα,δεν θα αρχίσω διάλογο.

Εχω ένα ερώτημα όμως για σένα και τον Ζιπ,αλλά και όποιον δεν μπορεί να παρατηρήσει ταυτόχρονα την θέση και την ταχύτητα ενος φερμιονίου.


Μια Φυσική Επιστήμη,που έχει μετά βδελυγμίας απορρίψει,εναν Ραϊχ,εναν Τέσλα,εναν Μάξγουελ,έναν Σάγκαν,έναν Ασίμωφ και έχει αποδεχθεί ένα Αίνσταϊν και εναν Χαϊζεμπεργκ για μα μην χάσει την σε όλα βολική νευτώνεια φυσική,την θεωρείτε ολοκληρωμένη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 02:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
IndustrialAngel

Απολύτως. Έχω δηλώσει ότι υποστηρίζω την αφροκεντρική θεωρία και στο παρελθόν. Ο άνθρωπος είναι όρθιος και ιδρώνει (δεν ιδρώνουν όλα τα ζώα). Αυτό σημαίνει μικρή επιφάνεια στον ήλιο, μεγάλη επιφάνεια στον αέρα (για ψύξη). Επίσης η στερεοσκοπική όραση και η δίποδη βάδιση μεγάλωνα αποστάσεων βολεύουν άψογα το κυνήγι "επιμονής" (και όχι καταδίωξης) στην αφρικανική σαβάνα. Με βάση αυτά αλλά και άλλα πολλά που δεν είναι της παρούσης βγαίνει το συμπέρασμα αυτό.


Εδώ πρέπει να ξεκαθαρίσει ο Πάνος τι εννοεί λέγοντας "Αφρικανικές κοιτίδες πολιτισμού". Αναφέρεται στην επιστημονική θεωρία της καταγωγής του ανθρώπου από την Αφρική ή στο ψευτοϊστορικό κίνημα του Αφροκεντρισμού το οποίο απορρίπτει η πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας? Εσύ προφανώς Γιώργο μιλάς για το πρώτο που είναι και η επικρατούσα επιστημονική θεωρία.

Αν ο Πάνος μιλάει για το δεύτερο -δηλαδή τον Αφροκεντρισμό- θα ήθελα να δω τι γράφει το Scientific American γι' αυτόν (με κάποιο link ίσως).

quote:
IndustrialAngel

Τωρα για τους Ινδοευρωπαίους, από όσο ξέρω, αυτό είναι γλωσσικός χαρακτηρισμός ομάδων όχι γενετικός.


Σωστός απλά ενίοτε οι ερευνητές προσπαθούν να δουν αν η εξάπλωση των ινδοευρωπαϊκών γλωσσών μπορεί να ταιριάξει και με γενετικά δεδομένα όπως εξάπλωση απλοομάδων χρωμοσωμάτων κλπ. Το άρθρο που βάζει ο Πάνος αναφέρεται σε μια επιστημονική έρευνα του 2001 που έδειξε ότι Ινδοί των ανώτερων καστών είναι γενετικά πολύ κοντά στους ευρωπαϊκούς πληθυσμούς, κυρίως από την πατρογονική γραμμή, ενισχύοντας ουσιαστικά την παραδοσιακή θεωρία που θέλει την ινδική γλώσσα να εισάγεται στην Ινδία από μεταναστεύσεις εκ δύσεως και όχι από "αυτόχθονες".

Η είδηση έχει κυκλοφορήσει μεταφρασμένη και στο in.gr
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=157596

Μεταγενέστερες γενετικές/ανθρωπολογικές έρευνες έχουν υποστηρίξει το σενάριο αυτό.
http://en.wikipedia.org/wiki/Indo-Aryan_migration#Genetic_anthropology

Φυσικά και δεν είναι αντιεπιστημονικό αυτό και η προσπάθεια του Πάνου να θίξει την επιστημονική βασιμότητα των Ινδοευρωπαίων ή ορθότερα της Ινδοευρωπαϊκής ομογλωσσίας μέσω αυτού του άρθρου ήταν ατυχής(το οποίο άλλωστε αφορά μόνο τον γλωσσικό κλάδο των Ινδο-Αριων ή αλλιώς της Ινδικής γλώσσας).
Παρόμοιες έρευνες έχουν γίνει και σε άλλες γλωσσικές ομάδες όπως π.χ. γενετικές έρευνες για την καταγωγή και εξάπλωση των Αυστρονησιακών γλωσσών από την ευρύτερη νοτιοανατολική Ασία, για την εξάπλωση γλωσσών της οικογένειας Αθαμπάσκαν(σ'αυτήν ανήκουν π.χ. οι γνωστοί μας Απάτσι και Ναβάχο) από υποαρκτικές περιοχές της βορειοδυτικής βόρειας Αμερικής στις νοτιοδυτικές ΗΠΑ που συμφωνούν με γλωσσικά δεδομένα κ.α.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18390477

http://www.sciencedaily.com/releases/2008/07/080715104932.htm

Εννοείται τα γενετικά στοιχεία είναι συμπληρωματικού χαρακτήρα όταν μελετάμε γλωσσικές ομάδες. Δηλαδή έπονται και είναι μικρότερης σημασίας αφού η εξάπλωση γλωσσών δεν συνδέεται απαραίτητα με μια ορισμένη απλοομάδα (διότι οι γλώσσες διαδίδονται και οριζόντια μεταξύ διαφορετικής καταγωγής πληθυσμών).

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 07:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

τι έγινε ρε τρελό αγόρι, θίξαμε τους ... "συναδέλφους σου" ;

quote:
Αν η περιστροφή επιβραδυνθεί,θα "ξεπεταχθούμε" στο διάστημα?

Εξαρτάται από την επιβράδυνση. Αν είναι τέτοια ,

quote:
Η επίδραση αυτή δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Η γήινη ημέρα μεγαλώνει κατά περίπου δύο χιλιοστά του δευτερολέπτου κάθε αιώνα.

δεν παθαίνεις τίποτε, ούτε καν γίνεται αισθητή. Μιλάμε όμως - αν δεν το πρόσεξες - για μια περίπτωση που η μία ώρα γίνεται δύο ώρες. Δηλ. η γήινη ημέρα διπλασιάζεται μέσα σε 12 ώρες. Υπολόγισε την επιβράδυνση που αντιστοιχεί σ' αυτό το φαινόμενο [ αυτό, δεν το γράφει καμιά ιστοσελίδα, θα πρέπει να το υπολογίσεις μόνος σου ] και έλα πες μου μετά αν θα σφεντονιαστούμε ή όχι. Καλό θα ήταν πρωτού αντιγράψεις κάτι, να το διαβάζεις πρώτα.

quote:
Η ταχύτητα περιστροφής ενός σημείου της επιφάνειας της Γης εξαρτάται από το γεωγραφικό τους πλάτος. Στον ισημερινό η ταχύτητα περιστροφής είναι 465 m/sec, σε γεωγραφικό πλάτος 50° 312 m/sec, και στους πόλους Ο m/sec.Δηλαδή με μια επιβράδυνση κατα τα λεγόμενα του Ζιπ,οι κάτοικοι του Ισημερινού θα εξακοντιστούν στο διάστημα,ενω των πόλων θα παραμείνουν στη Γη?

Μπράβο! Το πέτυχες βρε ... Απλώς, θέλω να μου υπολογίσεις την ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο. Τίποτε άλλο. [ α! που 'σαι ; κι αυτό θα πρέπει να το υπολογίσεις μόνος σου. Οι αντιγραφές μας τελείωσαν ... ]

quote:
Εχω ένα ερώτημα όμως για σένα και τον Ζιπ,αλλά και όποιον δεν μπορεί να παρατηρήσει ταυτόχρονα την θέση και την ταχύτητα ενος φερμιονίου.

Άντε ρε τρίχα ... που έχεις και ερώτημα ...

Edited by - zip on 17/07/2012 09:20:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 11:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
Δεν είμαι φυσικός, όμως από ότι καταλαβαίνω μπορεί η γωνιακή ταχύτητα να είναι μικρότερη όσο πλησιάζεις τους πόλους όμως η στροφορμή, αυτή της γης, παραμένει η ίδια. Βέβαια ακόμα και σε μια παραλία να βρισκόταν κάποιος, έλλειψη οποιουδήποτε εμποδίου στον ορίζοντα, αποκλείεται να εκτοξευόταν στο διάστημα αφού θα προσέκρουε σε ένα υδάτινο τοίχος, ίσως τα κομμάτια μας μιας και η βαρύτητα όπως την ξέρουμε πάει περίπατο.
quote:
Δε μου απάντησες όμως, πόσοι είστε; Γεμίζετε ταξί;

Κακιούλες, τράβα στην ενορία σου να δεις, βλέπεις η λογική μπορεί να εξηγήσει πολλά πράγματα, η αίσθηση δεν είναι ένα από αυτά! Όπου βρίσκεις γαλήνη άνθρωπε, εσύ τη βρίσκεις διαβάζοντας το Scientific American ο άλλος τη βρίσκει με το λιβάνι!
Αν νιώθεις ότι το χρωστάς σε αυτούς που υπέφεραν από την καταπίεση της ιεράς εξέτασης με λάθος ανθρώπους τα βάζεις. Οι υπαίτιοι έχουν παραδώσει πνεύμα προ πολλού, τα αίτια δε θα σταματήσουν να υπάρχουν ακόμα και αν κάνεις λοβοτομή σε όλους τους ανθρώπους.
Για τον εξής απλό λόγο,
c'est la vie!
Για να μπω και λίγο περισσότερο στο ύφος της συζήτησης:
quote:
Σκέψου ότι χρησιμοποιεί τον ίδιο αγωγό για απόβλητα και για αναπαραγωγή!!! Τόσο χάλια δηλαδή!

(Άσε στην πορεία το μετάνιωσα) Αν θες δες ένα εργάκι για να καταλάβεις τι θα πει οικονομία δυνάμεων, ορθότερα σωστή διαχείριση πόρων, http://www.imdb.com/title/tt2007993/*, αυτοί οι πρωτόγονοι ήξεραν καλύτερα, μέχρι που τους εκπολιτίσαμε και το ξεχάσανε!

Πανούλη, ε!, σωστά αρκεί ένας για να δώσει υπόσταση!

Zip
Με το θέμα σου τελείωσες;
Αυτό ήταν;
Ξεσκέπασες τον ΠΛΑΤΩΝΑ και τελείωσες;
Σε απασχόλησε δηλαδή το πόσο διορατικός είσαι, κρίμα γιατί εγώ γουστάρω την ενορατικότητα σου και αυτή περίμενα να δω!

Edited by - Osmosis on 17/07/2012 11:12:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:01:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ξεσκέπασες τον ΠΛΑΤΩΝΑ και τελείωσες;

"One at a time, fellas" Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

quote:
Ξεσκέπασες τον ΠΛΑΤΩΝΑ και τελείωσες;

"One at a time, fellas"

Ένας, φιλοσοφεί.
Δύο, φιλομετρούνε!(όχι φυλλομετρούν)
Τρείς, πολεμάνε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Osmosis,

quote:
Δεν είμαι φυσικός, όμως από ότι καταλαβαίνω μπορεί η γωνιακή ταχύτητα να είναι μικρότερη όσο πλησιάζεις τους πόλους όμως η στροφορμή, αυτή της γης, παραμένει η ίδια.

Ασ' τον, άσ' τον ... αυτή η "παρέμβαση" που έκανε θα είναι και η τελευταία του ως ... "αστροφυσικού".

Εγώ απλώς θέλω να μου υπολογίσει δύο πολύ απλά πραγματάκια [ αστροφυσικός μας είπε ότι είναι, μας "τα έχει πρήξει" δηλ. τόσο καιρό, τι είναι για έναν αστροφυσικό να τα υπολογίσει αυτά ; ]. Εγώ δεν του ζητάω ούτε να μου μιλήσει για την θεωρία των Χορδών, ούτε για την υπερσυμμετρία, ούτε για τίποτε άλλο. Θέλω απλώς :

α) Να μου υπολογίσει την ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο, και

β) Να μου υπολογίσει την επιβράδυνση στην ταχύτητα της περιστροφής της γης που θα της αντιστοιχούσε, αν διπλασιαζόταν η διάρκεια μιας γήινης ημέρας.

Και φυσικά, να ερμηνεύσει και τα αποτελέσματα αυτών των υπολογισμών του. [ Παραβλέπει βέβαια το γεγονός πως ακόμη και μια ταχύτητα 30m/sec είναι στην ουσία 108 Klm/h. Αν εκσφεντονισθεί ένας άνθρωπος με αυτήν την ταχύτητα, το πιθανότερο είναι να γίνει σάλτσα. ]

quote:
Με το θέμα σου τελείωσες; Αυτό ήταν;

Δεν ήταν θέμα μου. Ήταν θέμα του. Κάποια στιγμή θα συνεχίσω ...

quote:
Ξεσκέπασες τον ΠΛΑΤΩΝΑ και τελείωσες;

Δεν ξεσκέπασα κανέναν. Οι άνθρωποι μόνοι τους ξεσκεπάζονται και μόνοι τους σκεπάζονται.

quote:
Σε απασχόλησε δηλαδή το πόσο διορατικός είσαι, κρίμα γιατί εγώ γουστάρω την ενορατικότητα σου και αυτή περίμενα να δω!

Μην βιάζεσαι ...

Edited by - zip on 17/07/2012 12:44:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:38:28  Εμφάνιση Προφίλ
αε=dυ/dt=dυ/dt=d[ω.R]/dt=dω/dt.R=αγ.R

βρές την μόνος σου.Μεταξυ δυο εκτελωνισμών,θα τα καταφέρεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 17/07/2012 12:40:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

Ε, ναι, καλά ... τύπους μπορείς να βρεις στο internet.

quote:
βρές την μόνος σου.Μεταξυ δυο εκτελωνισμών,θα τα καταφέρεις.

Edited by - zip on 17/07/2012 12:48:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:49:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

Ε, ναι, καλά ... τύπους μπορείς να βρεις στο internet.



Ναι,ναι θα κάτσω να κάνω υπολογισμούς,για την εξοχότητά σου!!

και να μην το ξεχάσω,αν επιθυμείτε κύριε,να βρείτε και την επιβράδυνση,απλά να θέσετε αντίρροπα τα ω και αγ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anastasios12
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:56:51  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ, ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΟΛΟΛΑΤΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΡΙΤΑΝΙΣΜΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

σου είπα : τύπους έχει όσους θέλεις το internet.

quote:
Ναι,ναι θα κάτσω να κάνω υπολογισμούς,για την εξοχότητά σου!!

Φυσικά! Αστροφυσικός δεν είσαι ;

quote:
και να μην το ξεχάσω,αν επιθυμείτε κύριε,να βρείτε και την επιβράδυνση,απλά να θέσετε αντίρροπα τα ω και αγ.

Είσαι για τα πανηγύρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 12:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Ωπ, να και ένα trollάκι ...

Κλασικά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.328125
Maintained by Digital Alchemy