ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ειναι ο Χριστιανισμος Εβρα'ι'κη Αιρεση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 16:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To μονο που γνωριζω, το οποιο ειναι ενθαρυντικο ειναι οτι ο γνωστος και ως μαγος του Στροβολου, Στυλιανός Αττεσλής, που ειναι ενας απο τους πλεον γνωστους Γνωστικους διδασκαλους, ειχε κανει ενα φεγγαρι στον Αθω και εκει εμαθε πολλα οπως λεει. Αλλιως δεν θα μπορεσω να δεχθω την τυφλη πιστη και υποταγη σε κατεστημενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 17:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα ρωτησει τον παπα της γειτονιας πριν απο καποια χρονια, οταν ειχα ξυπνησει καποια πραγματα, που δεν μπορουσα να ελεγξω και τελικα αφησα πισω μου, γιατι δεν το επετρεπε η συνειδηση μου, καθως δεν ενιωθα καθαρος. Ο παπας ειχε τρομακρατηθει με αυτα που του ειπα και του εδειξα και μου ειχε προτεινει να παω στο Αγιο Ορος, αλλα αυτη η αγνοια και εμενα με φοβιζει, για το τι αντιμετωπιση θα εχω. Αν ξερει καποιος κατι, που μπορει να βοηθησει, εχω δωσει το email μου. Σας παρακαλω για πρωτη φορα να μην σβησετε αυτα τα μυνηματα, αν εχετε εστω ελαχιστη συνειδηση. Τον λογαριασμο σβηστε τον, ουδολως με απασχολει. Ας πουμε καποιος ανθρωπος εχει ενα προβλημα και δεν εχει προβλημα να ταπεινωθει και να ζητησει βοηθεια. Αμα δεν σας λεει ουτε αυτο κατι, λυπαμαι.

Edited by - Christophorus on 30/11/2010 19:24:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 17:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας φίλος μου, παλιός συμφοιτητής, είχε πάει στο Άγιο Όρος με ένα δικό του φίλο που ήθελε να μονάσει, για να δουν τον, γνωστό σήμερα, Πάτερ Παΐσιο.

Τελικά, ο φίλος του δεν έγινε μοναχός, αλλά έγινε μοναχός ο φίλος μου, βέβαια, μετά από κάποιο διάστημα αφότου είχαν επισκεφτεί τον Πατέρα Παΐσιο. Μου είπε πως όταν επισκέφτηκαν τον Πατέρα Παΐσιο, ούτε καν το είχε φανταστεί πως θα γινόταν μοναχός ο ίδιος!!

Θα ρωτήσω πάντως, κι αν έχω κάποια πληροφορία που θα μπορεί, ίσως, να σε βοηθήσει, θα σου τη στείλω.


αθεος
είπε:
η λύση για την παράνομη μετανάστευση είναι απλή
να πυροβολούνται οι εισερχόμενοι παράνομα τα σύνοραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 17:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι σοβαρή απόφαση αυτη Λουπους.

Πέρασα 10 μέρες στο Άγιον όρος, και όπως έγραψε και ο φίλος ψηλός, εχει κάθε καρυδιάς καρύδι. Δεν πήγα σκεφτωμενος την ασκητική ζωη, μα έζησα όπως οι ζουν οι μοναχοί.

Πήγαινε για ένα χρονικό διάστημα. Έτσι και αλλιώς, αν εχει μέσα ενωρατικο, αν δουν κάτι (διαφορετικο), σου δίνουν ξεχωρο κελί. (λαβρας)

Αν καθησεις λίγο χρόνο, νομίζω πως στο τέλος θα πράξεις το αρμοζειν για σένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 18:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Christophorus-Σας παρακαλω για πρωτη φορα να μην σβησετε αυτα τα μυνηματα, αν εχετε εστω ελαχιστη συνείδηση. Τον λογαριασμο σβηστε τον, ουδολως με απασχολει. Ας πουμε καποιος ανθρωπος εχει ενα προβλημα και δεν εχει προβλημα να ταπεινωθει και να ζητησει βοηθεια. Αμα δεν σας λεει ουτε αυτο κατι, λυπαμαι.

Να είσαι σίγουρος Lupus πως όταν ένας συνάνθρωπος μας ζητάει βοήθεια και έχει βέβαια πράγματι ανάγκη απο βοήθεια δεν ταπεινώνεται στα μάτια κανενός…!!
Εν αντίθεση αν έχει ανάγκη από βοήθεια και δεν τον αφήσει ο εγωισμός του ή το "πάθος" του να ζητήσει, τότε το μόνο που καταφέρνει είναι να ταπεινώνεται πρώτα στον εαυτό του και μετά στα μάτια των άλλων

Εύχομαι να βρεις αυτό που πραγματικά θέλεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 19:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Okay. elo δεν έχω πρόβλημα μαζί σου. Σε βλέπω, χρυσό παιδί είσαι, με τις αδυναμίες σου, όπως και όλοι μας. Πρώτα από όλα, το πρόβλημα το έχω με τον εαυτό μου, οπως αντιλαμβάνεσαι και όπως έχω δηλώσει ήδη. Για αυτό και έχω το θράσος, να απαιτώ από τους άλλους να κοιτάνε μέσα τους, πρωτού να κρίνουν. Γιατί τα έχω δώσει όλα, όπως έλεγε και ο Άσιμος. Να είσαι καλά πάντως, λείπει η ανθρωπιά από τον κόσμο, και λείπει πολύ σε εμένα, με έχουν πληγώσει όλοι, για αυτό ζητάω το αίμα μου πίσω.

Edited by - Christophorus on 30/11/2010 19:48:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 20:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποτε μεσα και τελος δεκαετιας 80,ημασταν καμμια 150 ατομα,ας το πουμε παρεα,που τρεχαμε μερα νυχτα με τον ΠΑΟΚ.Απο αυτους οι μισοι τουλαχιστον πηγαν σαν τα σκυλια απο την γνωστη μαστιγα.Απο τους υπολοιπους,περιπου 20 ατομα ξεπερασαν το προβλημα μεσα στο αγιο ορος,οχι ως μοναχοι,αλλα με συχνοτατες επισκεψεις.

Επειδη φιλε χριστοφορε η λουπους,σε καποιες απο αυτες ημουνα και εγω,απο περιεργεια,θα σου πω τα εξης.Το αγιο ορος δερβιση μου,δεν ειναι ανοιχτο πανεπιστημιο ιδεων,οπου ο καθενας θα λεει τη γνωμμη του για το δογμα και την ορθοδοξια.Αν πεις το ενα δεκατο απο αυτες τις θεωριες που ειπες εδω,απο το αγιο ορος θα φυγεις με τις κλωτσιες....

Εγω χριστιανο δεν θεωρω τον εαυτο μου,αλλα ειμαι μεγαλος θαυμαστης καποιων πτυχων της ορθοδοξιας και της γλυκητητας της ,την οποια απεκτησε γιατι δεν ηταν ορφανη απο πολιτισμο.Καποια πραγματα πηγα να ψελλισω και καταλαβα αμεσως οτι δεν με παιρνει και τουμπεκιαστηκα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 20:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά, αν δεν υπάρξει και η θυσία μέσα στο παιχνίδι, καλύτερα θα ήταν να ξεχάσουμε της ζωής το παιχνίδι. Κάποια πράγματα, κάποια εγώ, θα πρέπει να θυσιαστούν για το σύνολο, κάποιοι που μπορούν, θα πρέπει να κουβαλήσουν στην πλάτη τους τον σταυρό τους και γιά τους υπόλοιπους, αλλιώς θα ψάχνουμε μάταια, να βρούμε τον πάτο στην κατηφόρα του εγωισμού που έχουμε πάρει.

Edited by - Christophorus on 30/11/2010 20:04:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 20:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Το αγιο ορος δερβιση μου,δεν ειναι ανοιχτο πανεπιστημιο ιδεων,οπου ο καθενας θα λεει τη γνωμμη του για το δογμα και την ορθοδοξια.Αν πεις το ενα δεκατο απο αυτες τις θεωριες που ειπες εδω,απο το αγιο ορος θα φυγεις με τις κλωτσιες....


Δυνατοοοός ... Συμφωνώ φίλε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 20:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ αυτό φοβάμαι, αλλά υπάρχουν και τα δεδομένα που διαμορφώνονται από τις ανάγκες. Ποιός θα το έλεγε, ότι οι μοναχοί θα μίλαγαν για τον Προμηθέα και ότι οι καθολικοί θα μίλαγαν για εξελιγμένα πνευματικά όντα και UFO; Αυτό που σκέφτομαι, είναι ότι ίσως είμαστε στο σταυροδρόμι, όπου οι εξελίξεις διαμορφώνουν τα δεδομένα και όχι εμείς, και οι μοναχοί δεν μπορούν να αγνοούν και τα γραμμένα τους, για το εγώ της παράδοσης τους και μόνο.

Edited by - Christophorus on 30/11/2010 20:32:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 20:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εγώ αυτό φοβάμαι, αλλά υπάρχουν και τα δεδομένα που διαμορφώνονται από τις ανάγκες. Ποιός θα το έλεγε, ότι οι μοναχοί θα μίλαγαν για τον Προμηθέα και ότι οι καθολικοί θα μίλαγαν για εξελιγμένα πνευματικά όντα και UFO; Αυτό που σκέφτομαι, είναι ότι ίσως είμαστε στο σταυροδρόμι, όπου οι εξελίξεις διαμορφώνουν τα δεδομένα και όχι εμείς, και οι μοναχοί δεν μπορούν να αγνοούν και τα γραμμένα τους, για το εγώ της παράδοσης τους και μόνο.

Δεν είναι ότι είμαστε σε "σταυροδρόμι", είναι απλά ότι ο καιρός περνά και μαζί του διαμορφώνονται και οι αντιλήψεις και φυσικά αυτό αφορά τόσο τους μοναχούς όσο και κάθε χριστιανό. Τώρα εντάξει, είναι και θέμα ανθρώπου να ανοίξει λίγο το μυαλό του και να δεχθεί κάποια πράγματα (τα οποία στην τελική δεν θίγουν τα πιστεύω του -βλ. θεωρία εξέλιξης,UFO κλπ- αν τα καλοσκεφτεί). Τα κολλημένα μυαλά (οποιουδήποτε δόγματος και θρησκείας/ φιλοσοφίας/ κοσμοθεωρίας) μόνο κακό κάνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 21:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα μη κολλημένα μυαλά, είναι η τραγική μειοψηφία. Δεν μπορεί, και οι μοναχοί σε κάποια φάση θα ξεκολλήσουν, και θεωρώ ότι η εποχή επιβάλλει κάποια πράγματα και κάποιες αναθεωρήσεις. Αν δεχθούν το γεγονός, ότι η παράδοση είναι μέχρι σε κάποιο βαθμό, προϊόν του εγώ και των αναγκών, μπορεί να γίνει το πρώτο βήμα.

Είναι και αυτό, αφού ασχολούνται με την Γεματρία:

Παράδοσις = 666

Ως προϊόν του εγώ, η παράδοση δεν μπορεί να είναι του Θεού, άρα σύμφωνα με την δική τους λογική ΕΙΝΑΙ του Σατανά.

Είναι κάτι και που οι γραφές τους, λένε ξεκάθαρα ότι θα ξεπεραστεί.

Άρα το πρόβλημα, δεν είναι η πίστη τους και η γραφές τους, το πρόβλημα είναι το εγώ τους, όπως και όλων μας.

Edited by - Christophorus on 30/11/2010 21:21:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 21:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι'αυτό λοιπόν και η θρησκεία εντάσσεται στην παράδοση.Για μένα υπάρχει θεός και είναι πολύ ανώτερος,πολυ πιο σύνθετα απλός από αυτό που περιγράφουν τα βιβλία και οι διδάσκαλοι.Αυτοί είναι θεοί κατά προσέγγυση και οι θρησκείες καθόλου άχρηστες δεν είναι.Απεναντίας,είναι το μέσον που δημιουργεί την προσωπική προσέγγυση στο θείο και αυτός είναι ο αληθινός θεός.Αυτός δλδ που αποτυπώνεται στην ψυχή μας γιατί από εκεί πηγάζουν οι αλήθειες.Το εγώ δημιουργεί μόνο φανατισμό,μίσος και αντιλήψεις δίχως λόγο ύπαρξης με θεμέλια σαθρά.Δε χρειάζεται...ο θεός μας υπερβαίνει όλους και όλα.Μακάβριο αλλά θα το πω...Ίσως οι νεκροί γι'αυτό να συμφωνούν και να σιωπούν...γιατί πλέον ξέρουν την αλήθεια.

Όσο για τις πληγές αγαπητέ Christoforus,δεν είμαι οπαδός του πασσιφισμού αλλά ούτε και της τυφλής βίας.Στρέψε αυτό που μας έδειξες εδώ σε αυτό που το προκάλεσε.Δε σε ξέρω προσωπικά όπως και κανείς άλλος από εδώ,άρα δύσκολο να ευθυνόμαστε.Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια.

Αυτά και ελπίζω να μη χαθείς από κάθε άποψη.Ήρεμος όπως τώρα μπορείς να γίνεις αντιληπτός και να μας βοηθήσεις και μας αν χρειαστεί.

Edited by - promitheus90 on 30/11/2010 21:40:39

Edited by - promitheus90 on 30/11/2010 21:41:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 21:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Christophorus, οπως σου ειπε και καποιος φιλος ποιο πανω , το καλυτερο ειναι να πας απο εκει ο ιδιος , δεν ειναι κατι δυσκολο , αλλα πριν πας παρε τηλεφωνο γιατι νομιζω οτι δεν αφηνουν απροσκλητους (καρυες , αστυνομικο τμημα κτλπ)

η προταση μου ειναι οταν πας εκει να αγοραζεις και να μη πουλας φιλε , να περασεις απο ολα τα μοναστηρια και να τα δεις , εαν χρειαστει σε πολλαπλες επισκεψεις , μαθε , ακουγε και μη λες πολλα , ζυγισε το λοιπον, και οταν θα δεις προσφωρο εδαφος , τοτε ανοιξε το θεμα σου σιγα και απαλα , εκει δεν ειναι του γρηγορου ουτε του αποτομου ... σιγα σιγα , καθως οσοι αξιζουν και εχουν να πουν κατι δυσκολα θα σου ανοιχτουν ... πρεπει να τους κερδισεις πρωτα ...

το πρωτο που αξιζει (για μενα που ειμαι απιστος) ειναι η γαληνη της φυσης , η ησυχια και ηρεμια , μονο απο αυτο θα παρει τα πανω σου, απο εκει και περα εφοσον θες μπορεις και να συμμετεχεις στα κοινα , εργασιες , λειτουγριες κτλπ μεχρι να φτασεις και στις βιβλιοθηκες , οπου θα βρεις πολυ ΠΡΑΜΑ που και μονο για αυτο αξιζει !!!

εχω 2 φιλους εκει (εναν σιγουρα γιατι για τον αλλο εχουμε να ακουσουμε χρονια) εαν μπορεσω να βρω καποιον και να μιλησω θα σου στειλω οδηγιες αλλα δεν υποσχομαι τιποτα γιατι ειναι λιγο δυσκολο να τους βρεις καθως ειναι κατω στην ακρη στους ασκητες ...

καλη τυχη

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Christophorus
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 22:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christophorus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω μόνο, κάποιοι να καταλάβαν κάποια πράγματα, αλλιώς και αυτή η θυσία θα πάει χαμένη. Είτε πιστεύετε, είτε όχι, κοιτάξτε και λίγο προς τα μέσα, και δέστε στον απέναντι τον εαυτό σας, τα φαινόμενα συνήθως απατούν. Καληνύχτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

See ya
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 10:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους See ya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά και ελπίζω να μη χαθείς από κάθε άποψη.Ήρεμος όπως τώρα μπορείς να γίνεις αντιληπτός και να μας βοηθήσεις και μας αν χρειαστεί.

Αυτό εξαρτάτε και από εσάς μικρέ μου ήρωα, αν βρώ κάπου πρόσφορο έδαφος για αναζήτηση και όχι μόνο άσκοπη αντιπαράθεση, μπορεί και εγώ να βρώ τον εαυτό μου, μέσα από ένα νέο προσωπείο, που να μην έχει σχέση με τα προηγούμενα. Άλλωστε δεν συνδέω ποτέ τον εαυτό μου με τις μορφές. Πρός το παρόν και δικαίως δεν μπορεί η Αμαλίτσα να υπερβεί το πρωτόκολλο του μέρους. Δεν με χωραεί ο τόπος και είμαι εκτός χρόνου.

Κeep fighting.

Sorry για την ενόχληση, παρακολουθώ τον μικρό ήρωα και απλά ήθελα να του υποβάλω τα σέβη μου.

Δεν θα σας ενοχλήσω άλλο, συμφωνούν και τα φαντάσματα.

See ya.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 11:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντάζομαι ότι εκτός του μικρού ήρωα διάβαζες και τον μικρό σερίφη, μικρό καουμπόυ, γκαούρ-ταρζάν, μπλέκ.....
Τα διάβαζα κι εγώ.

Είναι δυνατόν να βρεις τον εαυτό σου εάν ξεκινάς με την σκέψη του προσωπείου? Και τι είναι αυτό πάλι ότι τάχα δεν συνδέεις τον εαυτό σου με τις μορφές? Δικαιολογία της ασυδοσίας?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 11:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
and it's too late to leave this life behind
everybody's speaking using words they can't define
and it's not my choice but i embrace it nonetheless bragging your indecency like a monkey beats his chest
bragging your indecency like a monkey beats his chest

and i don't care who you are or what you've done
everybody equals out when all the songs are sung
we will sing them loud and we will sing them until we pass
you're shattering our innocence like a bullet through a glass
you're shattering our innocence like a bullet through a brass

so hey: i don't care if you go now or if you stay
oh your back is bleeding, you're bleeding on me
that'll be the day when the sun falls down
the angels may weep but i'll hear no sounds but hey

i take that back i won't stop singing when i'm dead
i'll sing from the great beyond, i will echo in your head
and if you think taking your life will set you free
you've got something to learn, it's called humility
you've got something to learn, it's called humility

so hey: i don't care if you go now or if you stay
oh your back is bleeding, you're bleeding on me
that'll be the day when the sun falls down
the angels may weep but i'll hear no sounds but hey

gone! everybody's crying
now you're gone
and everybody's missing you: from apathy to sympathy
this new found love is new to me
and i can hear you laughing in your grave
everyone's forgiven
now we're saved
*EVERYBODY'S SINS ABSOLVED*
what's the point denying
when we all know we are lying to ourselves
(and you can't keep that smile off your face)

hey: i don't care if you go now or if you stay
oh your back is bleeding, you're bleeding on me
that'll be the day when the sun falls down
the angels may weep but i'll hear no sounds but hey

hey: i don't care if you go now or if you stay
oh your back is bleeding, you're bleeding on me
that'll be the day when the sun falls down
the angels may weep but i'll hear no sounds but hey


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
See ya
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 12:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους See ya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά να απαντήσω.

quote:
Είναι δυνατόν να βρεις τον εαυτό σου εάν ξεκινάς με την σκέψη του προσωπείου? Και τι είναι αυτό πάλι ότι τάχα δεν συνδέεις τον εαυτό σου με τις μορφές? Δικαιολογία της ασυδοσίας?

Αυτη εινα η κεντρική διδασκαλία του εσωτερισμού, όπως και των Γνωστικών.

Μην συνδέεις ποτέ τις μορφές με το είναι σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 12:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι dear, κι εγώ απλά να σχολιάσω.
Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κ……
Δεν κοροϊδεύουμε τους ανθρώπους, δεν προσπαθούμε να τους δεσμεύσουμε με πλασματικές προσωπικότητες, να βρεις άλλο τρόπο να δουλέψεις τα θέματά σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
See ya
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 12:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους See ya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να έχεις και δίκαιο αγαπητέ. Η δική μου άποψη όμως διαφέρει.
Όλοι με προσωπεία ζούμε, που συνήθως τα έχουμε συνδέσει με το εγώ μας και έχουμε βάλει στον εαυτό μας φράγματα.

Σε ένα τεράστιο καραναβάλι ζούμε και ο σκοπός ειναι υπερβούμε τις μορφές.

Ακόμα και η τερατώδης μορφή, μπορεί να εξυπηρετεί κάποιο σκοπό, όταν
γνωρίζει εξ'αρχής, ότι θα διανύσει ένα κύκλο, για να φάει την ουρά της και να σβήσει.

Αυτή είναι η άποψη μου, άμα θες την παίρνεις, άμα θες πάλι όχι. Ότι πείς εσύ. Εγώ δεν έχω δικαίωμα να πω τίποτα άλλο, και θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να απευθύνεστε σε κάποιον που έχει φύγει και το πιθανότερο είναι να μην μπορέσει να σας απαντήσει.

See ya λοιπόν και μπορείτε να πείτε ότι θέλετε μεταξύ σας, αλλά το
να απευθύνεστε σε εμένα δεν έχει κανένα νόημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 13:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
point/counterpoint


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 13:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heres To Life


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 13:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

with a golden heart
comes a rebel fist


Oh yeah!!!


You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 01/12/2010 13:20:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 21:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να έχεις και δίκαιο αγαπητέ. Η δική μου άποψη όμως διαφέρει.
Όλοι με προσωπεία ζούμε, που συνήθως τα έχουμε συνδέσει με το εγώ μας και έχουμε βάλει στον εαυτό μας φράγματα.

Τωρα αυτο συνεβη γιατι εχουμε απομακρυνθει απο το θεο η απο τη φυση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2010, 07:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat - Απεστάλη: 30/11/2010, 00:03:45:

Θα μπορουσες να μου πεις απο που ειναι το κειμενακι στην υπογραφη σου;
Δες το σαν τελευταια χαρη.


"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. "

Από την ταινία του Ridley Scott, Blade Runner, στην τελευταία σκηνή, o Roy Batty (ανδροειδές) λίγο πριν πεθάνει λέει τα λόγια αυτά στον κυνηγό επικηρυγμένων ανδροειδών, Rick Deckard (Harrison Ford). Ο Deckard κυνηγάει τον Roy να τον σκοτώσει (αποσύρει) και την τελευταία στιγμή ενώ ο ίδιος ο Deckard είναι έτοιμος να πεθάνει, τον σώζει το ανδροειδές (άραγε, έχουν τα ανδροειδή ψυχή; - το όλο νόημα της ταινίας).

Έχεις δει την ταινία; Πολύ αξιόλογη! (από τις αγαπημένες μου)

Η σχετική σκηνή από το YouTube:

http://www.youtube.com/v/ZTzA_xesrL8?fs=1&hl=el_GR">


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 19:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. "

Από την ταινία του Ridley Scott, Blade Runner, στην τελευταία σκηνή, o Roy Batty (ανδροειδές) λίγο πριν πεθάνει λέει τα λόγια αυτά στον κυνηγό επικηρυγμένων ανδροειδών, Rick Deckard (Harrison Ford). Ο Deckard κυνηγάει τον Roy να τον σκοτώσει (αποσύρει) και την τελευταία στιγμή ενώ ο ίδιος ο Deckard είναι έτοιμος να πεθάνει, τον σώζει το ανδροειδές (άραγε, έχουν τα ανδροειδή ψυχή; - το όλο νόημα της ταινίας).

Έχεις δει την ταινία; Πολύ αξιόλογη! (από τις αγαπημένες μου)



Δεν περιμενα να απαντησεις και εννοω οτι το εψαξα μονος μου γιατι κατι μου θυμιζε.Ειναι μερος της συλλογης μου.
Εδω εχει ψυχη το google δε θα ειχαν τα ανδροειδη!


Edited by - geostat on 10/12/2010 19:08:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 08:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άργησα όντως να σου απαντήσω.
Δυστυχώς, έπρεπε να αφιερώσω χρόνο για μετακινήσεις μηνυμάτων.
Μετά, θυμήθηκα ότι σε κάποιο θέμα με είχες ρωτήσει για την ψηφιακή μου υπογραφή και τα έψαχνα ένα-ένα για να βρω σε ποιο θέμα ήταν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy