ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 18:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρε Heart Of Stone.

Η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα οτι θα σε έβλεπα εδω ποτέ!!Πραγματικά!Εχουμε πολλά να πούμε και να μου εξηγήσεις διάφορα,όπως το όνομα μέλους σου και επίσης πως βρήκες τις σημειώσεις μου για την γή!(μα πότε πρόλαβες να τις αντιγράψεις!!!???)

Περιμένω να με πάρεις τηλέφωνο.

Να είσαι πάντα καλά.

Με αγάπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 21:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.........


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος


υ.γ. δεν έχει γίνει λάθος που δεν υπάρχει κείμενο....


Edited by - G. on 27/03/2006 21:09:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 21:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έπαθες G. και τί σου φαίνεται περίεργο?

Οι άνθρωποι εκφράζονται με περίεργο τρόπο..Μερικές φορές όταν σπάνε το αρχέτυπο τους και υιοθετούν ένα διαφορετικό,έστω για μια μικρή στιγμή,μας προκαλούν έκπληξη.Ετσι δεν είναι?

Σιγουρα τα μάτια σου θα έχουν αντικρύσει κάτι τέτοιο.

Με αγάπη

ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 22:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλέ μου Angus...

πολύ λίγα πράγματα (για να μην πω τίποτα) δεν μου φαίνεται περίεργο σ'αυτό τον κόσμο πια...

οι τελίτσες που έβαλα δεν υποδήλωναν την περιέργεια μου (αλλιώς θα έβαζα ερωτηματικά), αλλά το ότι απλά περιμένω να δω πως αυτό ταιριάζει με την υπόλοιπη συζήτηση...

είμαι σίγουρη πως δεν θα υπάρξει τέτοιο πρόβλημα γιατί σου έχω εμπιστοσύνη


με όλη μου την αγάπη

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 22:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΗ

Κι ίσως πάλι τρέμοντας
μιαν άγια ώρα
η καρδιά μου να τυλίξει το χώμα
τρυφερά
να κρατήσει σαν βρέφος τον βράχο
να δει το πέρασμα των εποχών
με τα μάτια των φύλλων
να το σκεπάσει μ’ έναν παλμό
κι από τον πλούτο των χρωμάτων
να δανειστεί ένα χαμόγελο
να πλάσει μ’ αυτό
ουράνια τόξα αντί παράθυρα
να τραγουδήσει την αγάπη
μέσα στο φως.
Όχι, δεν πέθανα, φίλοι μου -
ξαναγεννιέμαι!


Σε όλους τους αγαπημένους του esoterica.

Όνειρα γλυκά.
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 14:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γη, πατάω
Αέρα, πετάω
Νερό, λούομαι
Φωτιά, θερμαίνομαι

Άυτά τα τέσσερα στοιχεία όταν αναβαθμίζονται σε διαφορετικά επίπεδα, φέρουν και διαφορετικά νοήματα μαζί με τον άνθρωπο που εξαρτάται και είναι αλληλένδετος με αυτά αποκτούν το νόημα που χρειάζεται να έχουν

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 15:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Γλυκιά Galadriel,σου ζητώ να δεχτείς την συγνώμη μου.

Unseen και Λίλλιαν,πολύ όμορφα τα όσα λέτε!!

Heart of Stone δεν έπρεπε να σβήσεις την απάντηση!!Τωρα την ξαναστέλνω:

Γη...

Γήινα πλάσματα,πανάρχαιη σοφία που έθεσε ως βάση το στοιχείο της γής..

Αόρατη ύπαρξη που βυθίζεσαι στις σπηλιές και τις γεμίζεις με την πανάρχαιη δύναμη σου..

Χείλη δεν τολμούν να προφέρουν τα ονόματα σας,που μπορούν να ταρακουνήσουν την γή..

Αλλα οι άνθρωποι μιλούν για εσάς,διοτι εσείς συντηρείτε τίς φλέβες,οπου το αίμα τους είναι τα μέταλλα,που συμβάλουν στην κατασκευη καθε αντικειμένου απο ανθρώπινα χέρια.

Δείξτε έλεος σε όσους υποφέρουν και διευρύνετε την καρδιά...

Απελευθερώστε τον νου απο τα δεσμά του και δημιουργήστε το κέντρο της ύπαρξης..

Και μέσα στην Δίνη του Ποτέ,μέσα στην εκστασιασμένη ενέργεια που διαχέει κάθε μορφή ζωής,αφήστε την Πνοή να αγγίξει αυτούς που πέτρωσαν,ωστε να επανέρθουν απο τον λήθαργο τους που είναι γεμάτος όνειρα και εφιάλτες..

Γιατι οι Φύλακες θα χρειαστεί να ξαναπερπατήσουν στην γή,μέσα σε μία τελευταία στιγμή δόξας...

Με το Μαγικό Δαχτυλίδι οπου είναι ο σπόρος της σταθερότητας,και το Στέμμα της Ζωής οπου προσφέρει τα υλικά για κάθε μορφή.

Γεμίστε απο Ζωή αγαπημένοι μου άνθρωποι,και βασιλεύστε σε αυτόν τον Κόσμο!Διοτι η Μητέρα σας προσφέρει απλόχερα όλους της τους θησαυρούς...

Χαίρε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 11:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χάιλ κι από μένα! Κοινώς, καλημέρα σας...

Ζητώ συγνώμη που "εξαφανίστηκα" τις τελευταίες μέρες από το τόπικ αλλά μάλλον... έγινα ένα με το χώμα απ' ό,τι φαίνεται. Το καλό είναι ότι μου δόθηκε έτσι μια ευκαιρία να εξετάσω από κοντά το τέταρτο στοιχείο.

Άνοιξη είναι όμως, θα επανακάμψω...

Φιλιά σε όλους,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****

Edited by - Unseen on 30/03/2006 11:57:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 17:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γη, πατάω
Αέρα, πετάω
Νερό, λούομαι
Φωτιά, θερμαίνομαι

Γη, χάνομαι
Αέρας, διαλύομαι
Νερό, πνίγομαι
Φωτιά, καίγομαι

καθετί δεν έχει μόνο τα καλά του στοιχεία αλλά και τα κακά του. Γιατί λοιπόν δεν θα έπρεπε να προσέχαμε πρώτα αυτά ώστε να έχουμε τα μέτρα και να ξέρουμε που βαδίζουμε ....



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 12:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το θέμα είναι πως νοιώθεις!

φιλιά

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 12:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου another star

quote:
καθετί δεν έχει μόνο τα καλά του στοιχεία αλλά και τα κακά του. Γιατί λοιπόν δεν θα έπρεπε να προσέχαμε πρώτα αυτά ώστε να έχουμε τα μέτρα και να ξέρουμε που βαδίζουμε ....

Επειδή μέσα σε αυτά ζούμε καθημερινά. Το δύσκολο συνήθως είναι να δούμε τη φωτεινή πλευρά.

"Μόνο για σήμερα μη στεναχωριέσαι" (παραλλαγή μιας από τις βασικές αρχής του ρέικι...).

Με πολλή αγάπη
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 12:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα

μια που κάναμε μια πρώτη προσέγγιση στα Στοιχεία, κάποια στιγμή αργότερα λέω να δούμε και έναν πιθανό συνδυασμό τους με τις κοσμικές παλίρροιες...

αν η ψυχή είναι μια βάρκα μέσα στο Σύμπαν δεν θα ήταν άσχημο να ξέρουμε από που φυσάει ε?


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 16:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,

Καλησπέρα!!

Πιστευω οτι είναι σημαντικό να παρουσιάσουμε τις ονομασίες αλλα και τον τρόπο που τα ξωτικά έμειναν αποτυπωμένα σαν μορφές και υπάρξεις στην παράδοση πολλών λαών.

Το να μελετήσουμε αυτα πιστευω θα μας δώσει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα για την ευγένεια των ξωτικών αλλα και θα μας βοηθήσει να ανακαλύψουμε κρυφούς συμβολισμούς που είναι γεμάτοι απο ξωτικίσια ενεργεια και ξεδιπλώνουν καλύτερα απο κάθε τι άλλο το Αδιόρατο Βασίλειο.

Και είναι σωστό να ξεκινήσουμε απο τους Tuatha De Danann,που ήταν αυτοι που κατοίκησαν πριν πάρα πολύ καιρό την Ιρλανδία και ονομάστηκαν ξωτικά ή νεράιδες.(Unseen νομίζω σε κάποιο post σου είχες κάνει σχετική αναφορα)

Αλλωστε η Αγγλία.η Ιρλανδία,η Σκοτία και η Ουαλία θεωρούνται χώρες που σχετίζονται με τα ξωτικά και ονομάζονται απο πολλούς κέλτικος κόσμος ή και χώρες των Ξωτικών.

Θα γράψω ένα κείμενο για τους Tuatha De Danann επειδή πιστευω οτι είναι καλύτερο να ξεκινήσουμε απο φήμες ή ιστορικά στοιχεία που συνδέουν τα ξωτικά με τον ανθρώπινο κόσμο.

Φιλικα
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 16:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tuatha de Danann,

Σημαίνει ''Τα παιδια της θεας Ντάνα''(Ντανού στην Ουαλία και Ντόν στην Σκοτία).Πολλές ιστορίες αναφέρονται σε αυτούς και εγω απλά θα παραθέσω μία.Η Danu λατρευοταν ως η Μητέρα των Θεών και γι'αυτό οι Tuath θεωρήθηκαν είτε ανθρωποι είτε θεοί,είτε ξωτικά.

Θεωρείται οτι ξεκίνησαν απο την Ανατολή και διένυσαν πολλές χώρες μέχρι που επιτέθηκαν στην Ιρλανδία.Εκεί έπρεπε να αντιμετωπίσουν τους Firbolg που ήταν σκοτεινά πλάσματα.Φήμες λένε οτι πέθαναν 100000 Firbolg στην μάχη του Magh-Tuireadh Conga.Οι Tuatha de Danann κατοίκησαν την Ιρλανδία για 200 χρόνια,ωσπου δέχτηκαν επίθεση απο τους Milesians(ξεκίνησαν απο την Αίγυπτο και διένυσαν την Ισπανία,έχωντας ως τελικό στόχο την Ιρλανδία).Τότε χρησιμοποίησαν την μαγεία τους για να σηκώσουν μια πυκνή ομίχλη...Οι Milesians όμως ήταν και αυτοί γνώστες της μαγικής τέχνης και έτσι χρησιμοποιώντας τις δυνάμεις τους κατάφεραν να νικήσουν τους Tuatha στα Tailteine και Druim-Lighean.

Οι Tuatha περιγράφονται ως ψηλά πλάσματα,με όμορφα χαρακτηριστικά,άλλοτε ξανθά και άλλοτε μελαχρινά.Επίσης αναφέρεται οτι κρατούσαν ξίφη που είχαν το ''σχήμα των φύλλων''.Ήταν εξαίσιοι μουσικοί και έμπειροι στην χρήση της Δρυϊδικής και Μαγικής τέχνης.

Τελευταίος τους Βασιλιάς είναι ο Mac-Grene,που ετυμολογικά συνδέεται με τον ήλιο(εδω να σημειώσουμε οτι η Ιγκρέιν που είναι γνωστή απο την Ιστορία του Αρθούρου παίρνει το όνομα της απο μια θεότητα,την Γκρενέ).Αλλοι βασιλιάδες και βασίλισσες είναι ο Dagda και η σύζυγος του Boann.O Dagda ονομάστηκε ''Βασιλιάς των Ξωτικών'' και ήταν αυτός που ηττήθηκε απο τους Milesians.Μετα απο αυτήν την ήττα φήμες λένε οτι οι Tuatha αποσύρθηκαν στους λόφους και έφτιαξαν έναν δικό τους αόρατο κόσμο.

Ετσι απομακρύνθηκαν απο τον κόσμο και ζούσαν σχεδόν αθάνατες ζωές πίσω απο τις θάλασσες και κάτω απο την γή.

Σπανίως εμφανίζοταν και τους αποδόθηκε εξαιρετική σοφία,εξ'αιτίας των μαγικών ιδιοτήτων τους.

Αναφέρονται επίσης και μερικά ονόματα τους,όπως του Bruga ένος υψηλόβαθμου μάγου και του Angus που είχε ένα μαγικό παλάτι στον ποταμό Boyne.Μαγικά αντικείμενα,όπως μία θεραπευτική πέτρα ενός Αγίου(δεν θυμάμαι το όνομα του)πιστευεται οτι άνηκαν στους Tuatha.

Συμφωνα με την παράδοση,υπήρχαν 4 ξωτικίσιες πόλεις απο τις οποίες 4 μαγικά αντικείμενα έφτασαν στην Ιρλανδία.Πολλοί τυχοδιώκτες αναζήτησαν αυτά τα αντικείμενα γιατι πρόσφεραν μεγάλη δύναμη.

Αλλα πάντα η προσπάθεια τους ήταν ατελέσφορη.

Ισως αναφερθούμε αργότερα σε αυτά τα αντικείμενα.

Για τους Tuatha όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ να το παραθέσει.

Ευχαριστώ
ΑngusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 18:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένη μου galadriel,

Πολύ καλή η ιδέα σου.

Angus μου,

Εξαιρετικό το κείμενό σου για τους Τούουθα ντε Ντάαναν (όπως είναι η σωστή προφορά, μου την έχει πει Ιρλανδός). Ελπίζω να καταφέρω να γράψω κι εγώ κάτι παραπάνω προσεχώς.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****

Edited by - Unseen on 31/03/2006 18:21:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 20:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε λοιπόν...


Εαρινή Ισημερία και η Παλίρροια της Φωτιάς

Είναι το σημείο εκείνο που το ανθρώπινο πνεύμα, έρχεται να εκφράσει στην φυσική ζωή όσα γονιμοποιήθηκαν κατά την διάρκεια του Χειμώνα...Οι βαθύτερες ανάγκες και επιθυμίες της ψυχής βρίσκουν πεδίο έκφρασης στον εξωτερικό κόσμο, το Πνεύμα ξυπνάει μέσα από την δυνατή ώθηση της Φύσης που αναγεννάται...

Σ'αυτή την περίοδο του χρόνου, το πνεύμα αναδύεται και ξυπνάει από την Δύναμη που ξυπνάει και την Γη, φέρνοντας στην επιφάνεια την δημιουργικότητα και την ζωντάνια με όποιο τρόπο κι αν εκφραστεί αυτή...

Η Πρωταπριλιά (Fool's Day) είναι το σημείο εκκίνησης του εσωτερικού χρόνου (κάτι σαν την Πρωτοχρονιά), με σαφή σύνδεση με τον αθώο Τρελλό των Ταρώ, ή τον Πάρσιφαλ ήρωα του Grail, που αναζητά την αλήθεια μέσα από την εμπειρία... Εχει αναλογία στο Χριστιανικό Πάσχα (μια που ορίζεται αυτό από την πρώτη πανσέληνο μετά την εαρινή ισημερία) και ειδικά στην ημέρα της Ανάστασης που ακολουθείται από την Ανάληψη του Χριστού στους Ουρανούς και την κάθοδο του Πνεύματος κατά την Πεντηκοστή... και όλων αυτών προπορεύεται η μεγάλη χριστιανική γιορτή του Ευαγγελισμού...

Σαν μεσοδιάστημα υπάρχει η Πρωτομαγιά, με φυσική σύνδεση με την κελτική γιορτή Beltaine όπου γιορτάζεται ο Λαμπρός Belenos, ενώ ανοίγουν οι πύλες από την χώρα των ξωτικών προς τους ανθρώπους με την συμμετοχή των Tailesin και Pryderi. Τα περισσότερα έθιμα που συνοδεύουν αυτή την γιορτή, έχουν μεταφερθεί αυτούσια μέχρι τις μέρες μας και σηματοδοτούν το πέρασμα προς το Καλοκαίρι...

Οσοι, μπορούν να ανυψωθούν σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα, έχουν αυτή την περίοδο την ανάγκη να έρχονται σε επαφή με τις φυσικές δυνάμεις των Στοιχείων... Τα Στοιχειακά Αιθερικά πεδία είναι εύκολα προσεγγίσιμα μετά την Πρωτομαγιά και φορτίζουν με ενέργεια τους αναζητητές, προετοιμάζοντας τους για το Θερινό Ηλιοστάσιο, όπου αυτή η μεγάλη παλίρροια της Φωτιάς, οδηγεί στον θρίαμβο του φωτός και της ζεστασιάς, αλλά και του Πνεύματος...


Galadriel

υ.γ. αφιερωμένο σε όλους τους κυνηγούς των οριζόντων με όλη μου την αγάπη


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 16:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,

Καλησπέρα!

Galadriel πολύ ωραίο το κείμενο σου!

Λοιπόν έχουμε ήδη ξεκινήσει 2 αξονες συζήτησης.Να αρχίσουμε να γράφουμε για τις φυλές,να σχολιάσουμε αυτά που έλεγες Galadriel ή να κάνουμε και τα 2 παράλληλα?

Περιμένω την γνώμη σας.

Φιλικά
Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 08:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα κι από μένα

Galadriel
Πραγματικά εξαιρετικό κείμενο με απίστευτη πραγματική γνώση. Υπάρχουν και άλλες τέτοιου είδους παλίρροιες; Λογικά μία ακόμη που θα ξεκινά από τη φθινοπωρινή ισημερία και θα κορυφώνεται στο χειμερινό ηλιοστάσιο;

Ο υπέροχος χορός της φύσης...

Angus
Και τι μας ενοχλεί να υπάρχουν παράλληλες συζητήσεις; Καθένας γράφει στο τμήμα που μπορεί να προσφέρει περισσότερο, αυτό είναι όλο.

Please go on.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 09:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

φυσικά αγαπητή unseen και οι κοσμικές παλίρροιες αντιστοιχούν και αντλούν σημειολογία από τις φυσικές, και πράγματι η επόμενη είναι από το θερινό ηλιοστάσιο στην φθινοπωρινή ισημερία και τέλος στο χειμερινό ηλιοστάσιο....

αυτό που έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον να δούμε είναι ότι πρόκειται για έναν χορό της Συνείδησης περισσότερο από ένα χορό της Φύσης...

ακριβώς όμως, επειδή η επόμενη μας αναφορά σ'αυτές αργεί λιγάκι ακόμα, υπάρχει άφθονος χρόνος να συνεχίσει ο angus με την δική του αφήγηση....

έτσι βλέπουμε ότι για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος άλλη μια φορά...


Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 12:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα....
Τα σέβη μου απλά για την ομορφιά και τη δύναμή με την οποία τη μετφέρετε σε όλους εμάς.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ προς όλους!
Με αγάπη πάνω απ'όλα
Ξωτικούλα
:)

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 18:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα καλοί μου φίλοι.

Οι παλίρροιες...Τι πανέμορφα που είναι όταν αφήνουμε τον εαυτό μας να τις νιώθει και να συντονίζετε με αρχέγονες δυνάμεις?

Η αλήθεια είναι οτι ο χρόνος με πιέζει πολύ και έτσι θα γράψω απο αυριο.

Χαίρε!
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 18:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bean-Sidhe:Η πασίγνωστη Banshee που υποτίθεται οτι είναι μια δαιμονική μορφή οπου η διαπεραστική φωνή της μπορεί να σκοτώσει ακαριαία έναν άνθρωπο.

Ομως η αλήθεια διαφέρει πολύ!Οι Banshee είναι απο τα πιο αρχαία πλάσματα στον κόσμο των ξωτικών.Είναι συνήθως γυναίκες,ψηλές με μακρια μαυρα κυματιστά μαλλιά και τρομερή ομορφιά.Ομως είναι πλάσματα του θρήνου και θρηνούν για όσους πεθαίνουν.Πολλές φορές ενώνουν τις φωνές τους και θρηνούν μαζί.Το αποτέλεσμα δεν μπορεί να το περιγράψει κανείς με λόγια,είναι κατι αιθέριο και συνάμα απόκοσμο.

Σύμβολο των Banshee είναι ο γκρί μανδύας τους.

Επίσης αναφέρεται οτι πολλές φορές ''τις έβλεπαν στους ποταμούς να πλένουν τα ρούχα των νεκρών''.

Τις παγωμένες νύχτες του χειμώνα,όταν κάποιος αφεθεί να αφουγκραστεί σιωπηλα στο σκοτάδι τότε ίσως ακούσει μια Bean-Sidhe να κλαίει με λυγμούς,και αν καταφέρει να την αντικρύσει τότε να γνωρίζει οτι η καρδιά του θα σκιστεί,γιατι ποτέ δεν θα δεί ξανά τέτοια ομορφιά τυλιγμένη σε πέπλα της λύπης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 20:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Asrai:Οι Ασράι είναι πλάσματα του νερού που άλλοτε αναφέρονται ως μία πανέμορφη ψαρόμορφη ημιανθρώπινη φυλή,που ζεί σε σπηλιές στα βάθη της θάλασσας ή σε ερημικές ακτές και άλλοτε ως σφαίρες φτιαγμένες απο νερό που όταν άγγιζουν την στερια έξατμίζονται.

Οι ψαράδες προσευχονταν στους Ασράι με αυτά τα λόγια(συγνώμη αλλα θυμάμαι μόνο την μετάφραση):
''Ασράι του Νερού,
Πάρτε Νερό και Αέρα,
Και μια καλή Καρδιά,
Και στείλτε μου τα ανίψια σας,
να έρθουνε μαζί μου.''

Ομως ιστορίες αναφέρουν οτι στους απληστους έφερναν πάντα τρικυμίες,και τους έπαιρναν μαζί στον βυθό...

Επίσης οι Ασράι έχουν πανέμορφες φωνές και όταν πολύ σπάνια πιαστούν στα δίχτυα των ανθρώπων θρηνούν και τους παρακαλούν να τα ελευθερώσουν.

Ακόμα αν κάποιος προσπαθήσει να τις πληγώσει με τα ίδια του τα χέρια το μόνο που θα καταφέρει είναι να τα δεί να μετατρέπονται σε πάγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 15:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Selkies:Η λέξη Selkie σημαίνει φώκια και αυτα τα πλάσματα πήραν αυτήν την ονομασία επειδή στο μέρος που κατοικούσαν πολύ συχνά μεταμορφώνονταν σε φώκιες.Είναι πλάσματα που ανήκουν στο στοιχείο του νερού.

Ομως τα Σέλκιι δεν είναι τίποτα άλλο απο οντότητες που έχουν την ικανότητα να αλλάζουν μορφή και αυτό οφείλεται στο μαγικό τους δέρμα.Μπορούν να μεταμορφωθούν κατα βούληση και έτσι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν η γάτα που περπατά στο δρόμο ή η μύγα που πετά ασταμάτητα στο δωμάτιο είναι ένα Σέλκιι.

Οταν παίρνουν τις κανονικές τους μορφές(τα Σέλκιι είναι Ευγενή Ξωτικα)τότε χορέυουν στις παραλίες τα βράδια με Πανσέληνο ή σε απομονωμένα νησιά τις ηλιόλουστες μέρες.

Τα Σέλκιι χωρίζονται σε αρσενικά και θηλυκά.Πολλές φορές έρχονται σε ερωτική επαφή με τους ανθρώπους.Τα αρσενικά Σέλκιι στην κανόνική τους μορφή είναι πανέμορφοι άντρες με εξαιρετικα σαγηνευτικές ιδιότητες.Αν μια γυναίκα απο την ανθρώπινη φυλή θελήσει να καλέσει ένα Σέλκιι τότε μπορεί να ρίξει 7 δάκρυα της στην θάλασσα κατα την διάρκεια τρικυμίας...

Οσον αφορα τα θηλυκά Σέλκιι οι ιστορίες είναι αρκετα λυπητερές..Πολλοί άνθρωποι όταν συναντούσαν έναν θηλυκο εκπρόσωπο του είδους προσπαθούσαν να τον υποτάξουν..Με αυτόν τον τρόπο αρκετοί ανθρωποι παντρέυτηκαν θηλυκές Σέλκιι και τις ανάγκασαν να γεννήσουν τα παιδιά τους.Ομως οι γόνοι αυτοί,πλάσματα που στους ανθρώπους έμοιαζαν με Σέλκιι και στα Σέλκιι με ανθρώπους πάντα βοηθούσαν την αθάνατη μητέρα τους η οποία τους έπαιρνε μαζί στην θάλασσα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 09:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες Angus. Λίγα λόγια για την Danu ή Dana.

Η Dana είναι η πρωταρχική θεότητα κατά τους Ιρλανδούς. Το όνομά της είναι το αρχαιότερο γνωστό όνομα θεότητας και εικάζεται ότι από κείνην εκπορεύθηκαν όλες οι νεράιδες και τα ξωτικά. Μολονότι η Dana είναι η Μεγάλη Μητέρα και τεχνικά θηλυκής υφής και δόνησης, διαθέτει πολλά αρσενικά χαρακτηριστικά και εντέλει στο πρόσωπό της συνοψίζει το Παν.

Ως λέξη, Dana σημαίνει Σοφία. Το La Baal Tinne (Beltaine) είναι η ημερομηνία που τα παιδιά της, οι Tuatha de Danann ήρθαν στην Ιρλανδία. Η λατρεία της Dana εκτεινόταν απ’ άκρου σ’ άκρον της κελτικής γης, όπου λατρευόταν αλλού ως Danu και αλλού ως Anu.

Το όνομά της συνδέεται με τον Δούναβη, ενώ έχω υπόψη μου προσπάθειες σύνδεσής της με τη δική μας Διώνη αλλά και τη Ντιάνα (τη ρωμαϊκή θεότητα, αντίστοιχη της δικής μας Αρτέμιδας).

Επειδή έχει τρία πρόσωπα που αντιστοιχούν σε ηλικιακές εποχές, μπορούμε να τη συνδέσουμε με τους κύκλους της ζωής και τις κοσμικές παλίρροιες, αλλά δεν μπορώ να γράψω περισσότερα αυτή τη στιγμή, θα επανέλθω το συντομότερο!

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 21:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Merfolk:Οι Merfolk είναι οι άνθρωποι της θάλασσας.Είναι τα ίδια πλάσματα με τις δικές μας γοργόνες.Πλάσματα γεμάτα υπομονή,όπως η θάλασσα,πλάσματα που ζούν σύμφωνα με τον ρυθμό της ζωής και που η σοφία τους τους επιτρέπει να γνωρίζουν οτι όλα πλέκονται μεταξύ τους και αγγίζουν το ένα το άλλο,όπως η ίδια η ζωή αγγίζει το υγρό στοιχείο..

Το σώμα τους απο την μέση και πάνω θυμίζει την ιδανική ομορφια μέσα στην ανθρώπινη φυλή.Απο την μέση και κάτω είναι το σώμα ενός τρομακτικού ψαριού.Εχουν την δύναμη να αναγκάζουν τα κύματα να υποκλίνονται σε αυτούς και μπορούν να κάνουν τον αέρα να θρηνήσει...

Συχνά κάθονται στις πέτρες της θάλασσας και χτενίζουν τα μαλλιά τους με το ένα χερι ενω με το άλλο κρατούν έναν πανέμορφο καθρέφτη που έχει την δύναμη να αποκαλύπτει κάθε σημείο της θάλασσας.Ομως ένας άνθρωπος για να ενεργοποιήσει τον καθρέφτη πρέπει να τον στρέψει σε έναν άνθρωπο με τέλεια μορφή αλλα και με αγνή ψυχή.

Σύμφωνα με τους μύθους το τραγούδι τους είναι εξαίσιο και κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στην σαγήνη που αυτό ασκεί.Οι Merfolk κατοικούν στα βάθη της θάλασσας,σε ένα κρυφο βασίλειο οπου ελάχιστοι είχαν την τύχη να επισκεφτούν...

Πολύ σπάνια εμφανίζονται και είναι χαρακτηριστική η ιστορία οπου μια Merfolk βρήκε το νεκρό σώμα ενός νάυτη και βγήκε στην επιφάνεια θρηνώντας και χαιδευοντας το πρόσωπο του..Στην ιδέα αυτής της εικόνας προσωπικά νιώθω το σώμα μου να τρέμει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 00:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

Η Μεγάλη Θεά έχει τρία πρόσωπα: κόρη, μητέρα και γρια-θάνατος. Μπορούμε να δούμε μια πολύ ενδιαφέρουσα αντιστοιχία με τη νέα σελήνη, την πανσέληνο και τη σκοτεινή σελήνη. Η σελήνη ούτως ή άλλως συνδέεται με την εσωτερική μας δύναμη, ανεξαρτήτως αν είμαστε άντρες ή γυναίκες. Η σκοτεινή σελήνη, που σχετίζεται με το πρόσωπο της γριάς-θανάτου, εμφανίζεται στον ουρανό τις τρεις τελευταίες μέρες κάθε σεληνιακού μήνα. Είναι αόρατη δια γυμνού οφθαλμού, όμως δεν εκπροσωπεί τον θάνατο καθεαυτόν, αλλά την ολοκλήρωση μιας φάσης και την ευκαιρία για τη δημιουργία της επόμενης.

Όποτε η Θεά μας δείχνει το σκοτεινό της πρόσωπο, ωφελεί να ζητάμε την απαλλαγή μας από συναισθηματικά βάρη που μας είναι δυσβάστακτα. Είναι η κατάλληλη στιγμή να καθαρίσουμε τον εαυτό μας και να δημιουργήσουμε χώρο ώστε να μπορέσει να εκδηλωθεί κάτι νέο. Λέγεται ότι στη διάρκεια της σκοτεινής σελήνης τα όνειρα είναι θεραπευτικά και ιδιαίτερα ισχυρά. Αποκαλύπτουν παλιές μας ζωές, βαθύτερα επίπεδα της ψυχής μας και τις κρυφές μας επιθυμίες.

Αναλυτικά οι φάσεις της σελήνης:

1η φάση – νέα σελήνη
Ενεργοποιητική. Νέα πράγματα και νέες προσκολλήσεις. Ό,τι είναι να ολοκληρωθεί στις επόμενες 7 φάσεις, ξεκινά από δω.

2η φάση
Παλλιροϊκή. Πιθανός αποπροσανατολισμός λόγω της πλημμυρίδας από αυτό που μας απασχόλησε στην 1η φάση.

3η φάση
Κατευθυντήρια. Η παλίρροια αρχίζει να διοχετεύεται προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις.

4η φάση – πανσέληνος
Πηκτική. Οι επιθυμητές προσκολλήσεις πραγματοποιούνται ή χάνονται. Αυτό που είναι δικό μας, τώρα έρχεται σε μας.

5η φάση
Ολισθηρή. Οι προσκολλήσεις που χάσαμε γλιστρούν μακριά μας.

6η φάση
Πηκτική ξανά. Ό,τι συγκρατήθηκε κοντά μας, εδραιώνεται.

7η φάση
Πολλαπλασιαστική. Πολλαπλασιάζουμε αυτό που κερδίσαμε στις προηγούμενες 6 φάσεις.

8η φάση – σκοτεινή σελήνη
Ολοκλήρωση. Αναπολούμε αυτά που χάσαμε και προσπαθούμε να τα επανακτήσουμε, δημιουργώντας άθελά μας τη νέα ευκαιρία...

Σημ.: Λέγοντας προσκολλήσεις, εννοώ επιθυμητές συνδέσεις με πεδία ή σχέσεις με άλλους ανθρώπους.

Ευχαριστώ πολύ.

Με πολλή αγάπη,
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 00:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και μία σκέψη σχετικά με τις φυλές που ανέφερε ο Angus, ιδίως τις δύο που μοιάζουν υβριδικές/ζωόμορφες... Από παλιά υπήρχε η πεποίθηση ότι τα ζώα είναι δάσκαλοι και οδηγοί των ανθρώπων. Δεν θέλω να παραπέμψω στον σαμανισμό, αλλά στο απλό γεγονός ότι τα ζώα πράγματι μας διδάσκουν με πολλούς τρόπους συμπεριφορά, συνήθειες και ένστικτα…

Τα κατοικίδια εκφράζουν την άνευ όρων αγάπη που μένει αμετάβλητη άσχετα από μέγεθος, σχήμα, ηλικία, φυλή ή γένος. Μας μαθαίνουν απλά να αγαπάμε και να επιτρέπουμε να μας αγαπούν. Τα κατοικίδιά μας μάς ενθαρρύνουν να κατεβάσουμε τις άμυνές μας, να παίξουμε και να γελάσουμε, εντέλει να χαρούμε τη ζωή.

Τα ψυχρόαιμα ζώα μας δείχνουν την προσαρμοστικότητα και την ευαισθησία στο περιβάλλον γύρω. Τα θηλαστικά αποτελούν παραδείγματα φροντίδας και παιγνιδιού. Τα ζώα που ζουν στον ωκεανό, σε λίμνες και ποτάμια δείχνουν την αξία της κίνησης και της χάρης.

Τα ζώα μάς διδάσκουν τη ζωή, το θάνατο, την επιβίωση, τη θυσία και την υπευθυνότητα γιατί η πραγμάτωσή τους είναι ζωντανή έκφραση της εμπιστοσύνης και της άφεσης, της ελευθερίας και της ακεραιότητας. Κανένα ζώο, για παράδειγμα, δεν θα περνούσε τη ζωή του επιθυμώντας να είναι κάτι άλλο από αυτό που είναι.

Σε αυτό μοιάζουν πολύ με τις νεράιδες και τα ξωτικά. Στην αποδοχή του εαυτού και της λειτουργίας τους μέσα στο σύμπαν. Γι’ αυτό λέμε ότι οι νεράιδες, όπως και τα ζώα, και τα φυτά ανήκουν στο νόμο του 6. Έξι, ο αριθμός του καθετί που τελεί σε τέτοιου είδους αυθυπαρξία…

Με πολλή αγάπη,
Unseen

ΥΓ Αποχαιρετώ για λίγες μέρες, βλέπω ότι το τόπικ είναι σε πολύ καλά χέρια...

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 20:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,

Καλησπέρα.

Γλυκιά Unseen τα λές πολύ ωραία και σε ευχαριστώ για όλη την ομορφιά που με τόσο χάρη μοιράζεις.Τώρα πια κάθε λέξη σου σε αυτό τόπικ είναι ενα ανεκτίμητο δώρο για όλους μας.Ευχομαι όλες οι ευλογίες αυτής της γής να σε αγκαλιάσουν αν και δεν μπορώ να σκεφτώ ένα δώρο που θα μπορούσε να σου δωθεί αφού ήδη έχεις τόσα πολλά...

Δυστυχώς και εγω για λίγες μέρες πρέπει να αποχωρήσω απο το τόπικ.Ηρθε η ώρα να ακολουθήσω την σιωπή αλλα και να ξεκαρφώσω ενα βέλος που τόσο βίαια έχει καρφωθεί σε κάτι πολύτιμο για εμένα.

Σε χαιρετω μέχρι τα μονοπάτια του χρόνου να ενωθούν ξανα.

Fare thee well
A.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 17:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου συνοδοιπόροι,

Καλησπέρα!Ελυσα την σιωπή μου και γι αυτό επανήλθα γεμάτος απο χαρα και απέραντη γαλήνη.

Γλυκιά Unseen,το πρόσωπο της Θεάς που είναι η γριά-θάνατος είναι το 4ο και όντως αντιστοιχεί στην σκοτεινή Σελήνη.Ομως υπάρχει και το πρόσωπο της Σοφής.Παραθέτω αυτα που γνωρίζω και ότι επιθυμείς να συζητήσουμε θα χαρώ πολύ.

Οσον αφορά τις δικές μου αντιστοιχίες θεωρω οτι η Κορή αντιστοιχεί στο φεγγάρι που μεγαλώνει αλλα και στην Νέα Σελήνη...Μας θυμίζει την Άνοιξη και την χρονική στιγμή που όλα ξεκινούν.Είναι οι ατέλειωτοι κύκλοι της γέννησης και της αναγέννησης του πνευματος και του σώματος.Είναι η αυγή και η ατέλειωτη νεότητα καθώς και η δύναμη της σαγήνης.

Η Μητέρα αντιστοιχεί στην Πανσέληνο.Θυμίζει το καλοκαίρι,οπου όλα αγγίζουν την ωριμότητα και είναι αυτή που αναδημιουργεί κάθε κατεστραμμένο στοιχείο.Είναι η μέρα,η ενηλικίωση και η αγάπη.Η Μητέρα εκφράζει την ατέλειωτη συμπόνοια...

Η Σοφή είναι το φεγγάρι που σβήνει.Θυμίζει το φθινόπωρο και είναι αυτή που ζεί στις σκιές.Ζεί στις σκιές απο οπου παρατηρεί και συμβουλευει.Ειναι αυτή στην οποία θα στραφούμε για να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας.Είναι η εσωτερική φωνή που οδηγει στην σοφία και μας βοηθάει να αγγίζουμε κάθε σκοτεινή πτυχή του εαυτού μας μόνο και μόνο για να την αποδεχτούμε και να την μετατρέψουμε.

Η Γριά-Θάνατος είναι η Σκοτεινή Σελήνη.Ο χειμώνας,εποχή του θανάτου και τέλος κάθε κύκλου που έίχε ξεκινήσει.Είναι το σκοτάδι στο οποίο πέφτει κάθε μορφή ζωής,περιμένωντας να αναγεννηθεί.Είναι κάθε αρνητική σκέψη.Για οσους δεν την γνωρίζουν είναι μια διαβολική μορφή.Ομως η Γριά-Θάνατος μας αποκαλύπτει οτι είναι μια ευλογία κρυμμένη.Γιατι πολλές φορές μέσα απο το σκοτάδι μαθαίνουμε το φώς.Γνωρίζοντας τι σημαίνει πόνος αποφευγουμε να τον προκαλούμε στους αλλους.

Τα πρόσωπα της Θεάς είναι κομμάτι όλων μας.Ολοι και όλα περνάνε απο αυτα τα πρόσωπα και βιώνουν τις συγκεκριμένες καταστάσεις στην πορεία της ζωής τους.

Unseen,λάτρεψα αυτα που έγραψες για τις φάσεις της Σελήνης!!

Ευχαριστώ,
Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy