ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΟΡΑ - μία ανεπιθύμητη επίσκεψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Platonem
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 12:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι θες να πεις Platonem; Γιατι δε το λες με δικά σου λόγια;

Απλά λέω αυτό που έχει ξαναειπωθεί,ότι αν φοβάσαι έχουν το πάνω χέρι αυτές η οντότητες(μπορούν να σε πειράξουν ενεργειακά,αν όχι δεν είναι τίποτα,και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τίποτα μπροστά μας,η Πίστη είναι το θέμα.Όλοι είναι παντού και σίγουρα υπερισχύουν οι καλοί...

Δ.ΜΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 21:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειχα ακουσει για την μορα αλλα δεν μου ειχε τυχει παρομοια εμπειρια. μεχρι πριν κατι μηνες. ημουν ξαπλωμενη στο πλαι μιας κ παντα ετσι κοιμαμαι... κ νιωθω κατι να με σπρωχνει ωστε να με γυρισει ανασκελα.κ μετα κατι με πιεζε στο στηθος οχι ομως πολυ δυνατα...γιατι αντιστεκομουν μεσα μου λεγοντας το πατερ ημων. επισης ειχα στο κρεβατι μου κρεμασμενο ενα κομποσκοινι με σταυρο.πιστευω οτι αυτο με βοηθησε.
οσο γι αυτους που αποδιδουν αυτο το συναισθημα σε επιστημονικους ορους... εγω δε το δεχομαι κ πιστευω στη υπαρξη της μορας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 15:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε κάποιο άλλο φόρουμ του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι έλεγε κάποιος ότι ένα ποτήρι με νερό δίπλα απο το κρεββάτι σου βοηθάει στο να μην έρχεται η μόρα.
Κ.Α

Ναι... ΟΚ..
Από προσωπική εμπειρία να σου πω, πως δεν βοηθαει τίποτα παρά μόνο εσύ (το μυαλό σου δηλαδή). Για το σκοπό αυτό είχα στο προσκεφάλι μου 2 εικόνες, σταυρό από τίμιο ξύλο και όχι, δεν βοήθησαν...

* Ειρήνη *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 12:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από προσωπική εμπειρία να σου πω, πως δεν βοηθαει τίποτα παρά μόνο εσύ (το μυαλό σου δηλαδή). Για το σκοπό αυτό είχα στο προσκεφάλι μου 2 εικόνες, σταυρό από τίμιο ξύλο και όχι, δεν βοήθησαν...


Αχ αυτό το "τίμιο" ξύλο... σε πόσα κομμάτια έχει κοπεί...
Χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο έχουν από ένα κομμάτι...

Γειά σου Ειρήνη!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 15:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ αυτό το "τίμιο" ξύλο... σε πόσα κομμάτια έχει κοπεί...
Χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο έχουν από ένα κομμάτι...

Γειά σου Ειρήνη!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Σωστή η παρατήρηση σου φίλη μου!

Υ.Γ. Και πολύ χαίρομαι που σε ξαναβλέπω!

* Ειρήνη *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA TSR
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 20:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και απο μενα.

Ήθελα να σας γράψω και εγώ την εμπειρία μου, ιδίως την χτεσινή για να μου πει κανείς εάν έχει νοιώσει κάτι παρόμοιο..και εάν είναι όντως η ΜΟΡΑ~~!!

Την πρώτη φορά τουλάχιστον πού θυμάμαι,ειμουν στο πλάι , σκεπασμένη έως την μύτη με το πάπλωμα,..και άκουγα ανάσες,και κάποιους να πηγαινοέρχονται.... αλήθεια νόμιζα ότι ήταν κλέφτες!!!
Πραγματικά φοβήθηκα πάρα πολύ και είχα μείνει ακούνητη.. σχεδόν δεν ανάσαινα!!!

Την δεύτερη κάτι παρόμοιο.. βήματα..και σαν να έψαχναν κάτι.... ακούνητη εγω!!

Τις επόμενες φορές ένοιωθα να κάθετε κάποιος στο κρεβάτι μου(κοιμάμαι μόνη μου) είμαι μονη μου στο σπίτι,και απλά ένοιωθα κάποιος να ερχετε στο κρεβάτι μου,να καθετε,και να ''βουλιάζει'' στο στρώμα!!
(δηλαδή σαν πραγματικά όπως όταν ερχετε κάποιος και κάθετε!!)

Αλλα εχτες...μετα απο αρκετο καιρο θα ελεγα....ξυπνησα απο ενα ζεστο κυμα αερα!!
Ενοιωσα ενα φωτεινο κυμα ζεστου αερα να μπαινει απο το παραθυρο....μα λεω πως το εχω κλειστο(και ηταν κλειστο!!)

Ενοιωσα καπως''πιο εμπειρη'' και αρχισα να λεω απο μεσα μου το '' ΠΑΤΕΡ ΥΜΩΝ'' και το ''ΙΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΙΚΑ κ.τ.λ'' ...ανοιξα το ενα ματι ,μισοκλειστο δηλαδη,μηπως δω τι ειναι επειτελους αυτο... συνεχίζοντας τις προσευχές μου,και μολις εκατσε στο κρεβατι ετσι εφυγε!!

ΧΡΗΣΤΕ ΜΟΥ ΛΕΩ....τι θελει πια απο μενα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mannas
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 03:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα και απο μενα.

Ήθελα να σας γράψω και εγώ την εμπειρία μου, ιδίως την χτεσινή για να μου πει κανείς εάν έχει νοιώσει κάτι παρόμοιο..και εάν είναι όντως η ΜΟΡΑ~~!!

Την πρώτη φορά τουλάχιστον πού θυμάμαι,ειμουν στο πλάι , σκεπασμένη έως την μύτη με το πάπλωμα,..και άκουγα ανάσες,και κάποιους να πηγαινοέρχονται.... αλήθεια νόμιζα ότι ήταν κλέφτες!!!
Πραγματικά φοβήθηκα πάρα πολύ και είχα μείνει ακούνητη.. σχεδόν δεν ανάσαινα!!!

Την δεύτερη κάτι παρόμοιο.. βήματα..και σαν να έψαχναν κάτι.... ακούνητη εγω!!

Τις επόμενες φορές ένοιωθα να κάθετε κάποιος στο κρεβάτι μου(κοιμάμαι μόνη μου) είμαι μονη μου στο σπίτι,και απλά ένοιωθα κάποιος να ερχετε στο κρεβάτι μου,να καθετε,και να ''βουλιάζει'' στο στρώμα!!
(δηλαδή σαν πραγματικά όπως όταν ερχετε κάποιος και κάθετε!!)

Αλλα εχτες...μετα απο αρκετο καιρο θα ελεγα....ξυπνησα απο ενα ζεστο κυμα αερα!!
Ενοιωσα ενα φωτεινο κυμα ζεστου αερα να μπαινει απο το παραθυρο....μα λεω πως το εχω κλειστο(και ηταν κλειστο!!)

Ενοιωσα καπως''πιο εμπειρη'' και αρχισα να λεω απο μεσα μου το '' ΠΑΤΕΡ ΥΜΩΝ'' και το ''ΙΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΙΚΑ κ.τ.λ'' ...ανοιξα το ενα ματι ,μισοκλειστο δηλαδη,μηπως δω τι ειναι επειτελους αυτο... συνεχίζοντας τις προσευχές μου,και μολις εκατσε στο κρεβατι ετσι εφυγε!!

ΧΡΗΣΤΕ ΜΟΥ ΛΕΩ....τι θελει πια απο μενα!!!



Απο την εμπειρια που εχω με τη μορα μπορω με βεβαιοτητα να σου πω οτι αυτο δεν ηταν μορα... πραγματικα στο ευχομαι να μην σου τυχει ποτε...απο απο τις χειροτερες εμπειριες ενος ανθρωπου.. προφανως αυτο που επισκεπτεται εσενα ειναι καποιο NEG (negative) ετσι ονομαζονται τα πνευματα που αποτελουνται απο αρνητικη ενεργεια. μπορει να το προκαλεις μονη σου η ακομα χειροτερα να το στελνει καποιος που εκπεμπει συνεχως αρνητικη ενεργεια πανω σου με την εικονα μιας σκεπτομορφης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 11:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΧΡΗΣΤΕ ΜΟΥ ΛΕΩ....τι θελει πια απο μενα!!!

Απλά να μάθεις ορθογραφία...
ή τουλάχιστον το όνομα αυτού που επικαλείσαι για βοήθεια... (Χριστός)


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 14:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καλά εσύ πως γνωρίζεις πως δεν λέει...
“Χρήστε λέω, τι θέλει απο μένα” ?
Και αν αυτό δεν το έλεγε στον δικό της που κοιμόταν δίπλα της?

Ερώτηση, απορία εκφράζω!!!

Υ.Γ.
Ουάου τι μεταμόρφωση!!!!!
Τί έγινε άγιασες?

Φοβού τους σκορπιούς και δώρα φέροντες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 14:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η μορα ονομαζεται Υπνική Παράλυση και εχει εξηγηθει απο την επιστημη,τωρα ολα τα αλλα ειναι απλα λαικη παραδοση που δεν μπορει να φυγει απο τις ψυχες μας,παρομοιο θεμα ειναι και οι δαιμονισμοι που συνηθως ειναι ψυχωσεις σχιζοφρενειες και λοιπες ψυχιατρικες ασθενιες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mannas
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 17:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην ξεχναμε οτι και απο την επιστημη η ενεργεια υφισταται.. ο εγκεφαλος του ανθρωπου εμπεμπει μια απιστευτη ενεργεια κατα τη διαρκεια της σκεψης....ειναι ενα φυσικο επακολουθο... μπορει αν εχεις καποιον που σε μουρμουραει ολη μερα και θελει το κακο σου να το εκλαβεις εσυ σαν μια αρνητικη αυρα και να σου εμφανιστει ως μια σκεπτομορφη... παρ το και ετσι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 20:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαννας

να το εκλαβεις εσυ σαν μια αρνητικη αυρα και να σου εμφανιστει ως μια σκεπτομορφη


Μπορείς να μου περιγράψεις τι είναι η “σκεπτομορφή”?


Violent king αυτό που λες είναι το σωστό.
Δεν ονομάζεται μόνο, αλλά είναι Υπνική Παράλυση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mannas
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 01:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι μια αυλη οντοτητα που δεν ειναι ουτε δεμονας, ουτε πνευμα. ειναι μια "μαζα" συσωρευμενης αρνητικης ενεργειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mannas
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 01:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
* την οποια ο ανθρωπινος εγκεφαλος μπορει να την εκλαβει σαν μια σκια, μια εικονα ενος ανθρωπου κλπ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 01:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειναι μια αυλη οντοτητα που δεν ειναι ουτε δεμονας, ουτε πνευμα. ειναι μια "μαζα" συσωρευμενης αρνητικης ενεργειας.



Η υπνική παράλυση είναι μια αϋλη οντότητα με αρνητική ενέργεια?
να και κάτι που δεν ήξερα!
Είναι επικίνδυνη φίλε μου?
Πως το αντιμετωπίζω αν τύχει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 09:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Το ότι η επιστήμη έδωσε ένα όνομα σε ένα φαινόμενο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Όλα τα πράγματα έχουν ένα όνομα.. αλλα η ουσία τους παραμένει κρυφή!!.

Τι θέλω να πω. Η υπνική παράλυση είναι κάτι αντικειμενικά παρατηρήσαμε και μπορεί μια ομάδα ανθρώπων να κάνει διάφορες παρατηρήσεις σε σχέση με το σώμα.

Αλλα δεν μπορεί να κάνει καμία παρατήρηση σε σχέση με αυτά που συμβαίνουν στην συνείδηση του ατόμου.

Ο άνθρωπος και όχι μόνο, είναι ένα πολυδιάστατο ον. Το φυσικό του σώμα είναι το παχυλό αποτέλεσμα άλλων αιτιών που είναι πιο λεπτεπίλεπτα ως υλη αλλα και ως ενέργεια.

Αυτό αν το κάνουμε επαγωγικά φτάνουμε σε ένα λογικό συμπέρασμα, ότι υπάρχει μια ενεργειακή αφετηρία που είναι η αρχική αιτία όλων η οποία δεν έχει αρχή αλλα ούτε και τέλος. Όσο (σε σχέση με την λογική) πιο μεσα κοιτάμε στην υλη, τόσο πιο αραιή γίνεται.. από ένα σημείο και μετά υπάρχει μόνο ενεργεια.

Εμείς μπορούμε να παρατηρήσουμε μέχρι ένα σημείο αυτήν την στιγμή. Το φυσικό σώμα λοιπόν είναι κάτι παρατηρήσημο. Υπάρχει ένα άλλο σώμα που λέγεται ζωτικό ή ενεργειακό σώμα.

Αυτό είναι παρατηρήσημο με την μέθοδο Κίρλιαν. Μερικά χρόνια πριν αυτό το σώμα επιστημονικά ήταν μια πραγματικότητα στα μυαλά κάποιον φαντασμένων ανθρώπων.

Αυτό το ζωτικό σώμα είναι ένα ενεργειακό σώμα που έχει ένα συγκεκριμένο βολτάζ και μπορούμε να πούμε πως δρα σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο σε σχέση με την φύση του κραδασμού του.

Σε ένα επίπεδο ποιο υψηλού βολτάζ ή ποιο αυξημένης παλλόμενης ενεργείας ,έχουμε ένα σώμα που λέγεται αστρικό. Τα συναισθήματα μας είναι μια ενεργεια που θα μπορούσε κάποιος αν είχε την δυνατότητα να δει.

Μπορεί μεθαύριο να βγει ένα μηχάνημα που να μπορεί να απεικονίσει τα συναισθήματα μας ως ενέργειες. Σε ένα επίπεδο ακόμα υψηλοτέρα υπάρχει το νοητικό σώμα όπου και ανήκουν και οι σκέψεις ως ενέργειες.. οι λεγόμενες σκεπτομορφές. Μετά υπάρχουν και αλλα ενεργειακά σώματα όπως το αιτιατό το βουδικό το ατμικό και επίσης κάποια αλλα μέχρι το απόλυτο.

Στην μόρα λοιπόν (έτσι ονομάζω την κατάσταση όπου το σώμα έχει πάθει παραλυσία αλλα η συνείδηση λειτουργεί) συμβαίνουν πράγματα που έχουν να κάνουν με τις ανώτερες διαστάσεις.. αυτές που οι επιστήμονες δεν μπορούν ακόμα να παρατηρήσουν.

Αν κάποιος πχ στην κατάσταση της μόρας, καταφέρει να ξεπεράσει τους φόβους του που δημιουργούν ή προσελκύουν αρνητικές καταστάσεις και φύγει από το φυσικό του σώμα με το αστρικό του, ταξιδεύοντας και συλλέγοντας εμπειρίες.. οι επιστήμονες δεν θα έβλεπαν απολύτως τίποτα… θα έλεγαν απλά ότι όλο αυτό είναι μια υπνικη παράλυση και τίποτα άλλο.. αυτό είναι όλο.

Αυτό είναι μόνο για αυτούς που δεν μπορούν να δουν αλλα και δεν έχουν ζήσει κάτι σχετικό. Έτσι το ότι εδώσαν ένα όνομα σε κάτι, δεν σημαίνει ότι έχουν κατανοήσει αυτό στο οποίο δώσανε το όνομα.

ΑΥΤΑ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 14:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενας Υπηρέτης
Αυτό το ζωτικό σώμα είναι ένα ενεργειακό σώμα που έχει ένα συγκεκριμένο βολτάζ και μπορούμε να πούμε πως δρα σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο σε σχέση με την φύση του κραδασμού του.
Σε ένα επίπεδο ποιο υψηλού βολτάζ ή ποιο αυξημένης παλλόμενης ενεργείας ,έχουμε ένα σώμα που λέγεται αστρικό. Τα συναισθήματα μας είναι μια ενεργεια που θα μπορούσε κάποιος αν είχε την δυνατότητα να δει.


Μια και οι γνώσεις μου πάνω σε αυτά τα καθαρώς επιστημονικά θέματα είναι ελλείπεις, θα μπορούσες να με βοηθήσεις για να καταλάβω την επιστημονική εξήγηση της υπνικής παράλυσης?

Όταν λες “ζωτικό σώμα” εννοείς κάτι ανάλογο με το “ζωτικό χώρο”, ή ένα “ενεργειακό πεδίο” ?
Ποια η πηγή της “ενέργειας” ?
Υπάρχουν μετρήσιμα μεγέθη για το “συγκεκριμένο βόλταζ”, τα γνωρίζεις?
Όταν λες “κραδασμό” εννοείς ταλάντωση? Και ποια η φύση του?

Υπό ποιες συνθήκες έχουμε αύξηση βόλταζ/παλλόμενης ενέργειας ?
Πως κατέληξες στο συμπέρασμα πως το συναίσθημα είναι μια ενέργεια που υπό ορισμένες προϋποθέσεις θα μπορούσαμε και να την δούμε?

Μπορείς να με βοηθήσεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 17:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστο Κυρ-Γιάννη
δεν είναι για σένα αυτά!

Πολύ λεπτομερειακά και εμπεριστατωμένα στα εξήγησε
ο φίλος ΥΠΗΡΕΤΗΣ.
Και δεν πρόκειται να ασχοληθεί περισότερο.

Αν δεν θέλεις να δεχθείς αυτά που λέει,καλύτερα
να σιωπήσεις.

Είμαι απόλυτα σύμφωνος με τα λεγόμενά του και μάλιστα
εκ προσωπικής μαρτυρίας.
Χωράφια που απορρίπτεις με μια πρώτη ματιά,μην μπαίνεις
να τα καλιεργήσεις Γιάννη.Δεν θα φυτρώσει τίποτα!

Δεν γίνεται να είναι όλα τα αποδεκτά,επι κλίνης τεθέντα
και ανατομηθέντα!

Μην απαντήσεις,δεν θα δώσω συνέχεια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ρε φίλε να μην ξεστραβωθώ και εγώ.
Το θέμα είναι ενδιαφέρον.

Λίγα από δω, λίγα από κει, όλο και κάτι θα μείνει

Αυτά είναι δύσκολα θέματα για μένα τον αδαή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 18:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι ανεπιδεκτος...γιατί το γελας!

Αν πεις δεν ξέρω, ισως βρε παιδια να είναι έτσι, ισως μάθεις να κανονιζεις και τον...καιρο!

Οι μάγοι όλοι, ήταν πρώην σκεπτικιστες και επιστημωνες (σε άλλη ζωη!) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 22:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι σε άλλη ζωή φίλε μου, όχι σε άλλη ζωή Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 23:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε Σιγά σιγά βρε δοκτορα, μην του έρθει κανας νταμπλας και τον ψάχνουμε,  τα έχουμε συναντήσει τόσες φορές...ο φιλος μας ο Γιαννάκης έγραψε αλλου πως εκτιμά τον ηρακλειτο, 

που να ξερε και τι έλεγε εκει πάνω!

Τα πιο πολλά από τα θεία πράγματα μας ξεφεύγουν από απιστία, και δεν γίνονται γνωστά.

Ηράκλειτος



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 23:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικομαχος
Χωράφια που απορρίπτεις με μια πρώτη ματιά,μην μπαίνεις
να τα καλιεργήσεις Γιάννη.Δεν θα φυτρώσει τίποτα!

Δεν γίνεται να είναι όλα τα αποδεκτά,επι κλίνης τεθέντα
και ανατομηθέντα!



Λοπόν μεγαλε έγραψες με αυτό που είπες.
Μήπως, όμως, λέω μήπως, αν έκανες ένα κόπο να τα πεις και του Νικομάχου αυτά, ίσως να σε άκουγε εσένα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 00:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι βρε Ψηλέ,οτι ακους,βλέπεις ή διαβάζεις,αμέσως
στο μυαλό σου τα συνδέεις με την χριστιανική θρησκεία?

Δεν υπάρχουν νομίζεις αλήθειες έξω απο το παραμύθι της
Π.Δ και της Κ.Δ. ?

Τι να ακούσει ο Νικόμαχος?
Αυτός μου τα λέει και σας τα λέω!!!

Βγαίνουν δηλαδή απο μέσα μου,αν δεν το κατάλαβες.
Και ουδεμίαν σχέσιν εχω με θρησκείες.
Πώς και το καταφέρνω αυτό?
Μήπως κι εσυ να αναρωτηθείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 01:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατι βρε Ψηλέ,οτι ακους,βλέπεις ή διαβάζεις,αμέσως
στο μυαλό σου τα συνδέεις με την χριστιανική θρησκεία?

Δεν υπάρχουν νομίζεις αλήθειες έξω απο το παραμύθι της
Π.Δ και της Κ.Δ. ?

Τι να ακούσει ο Νικόμαχος?
Αυτός μου τα λέει και σας τα λέω!!!

Βγαίνουν δηλαδή απο μέσα μου,αν δεν το κατάλαβες.
Και ουδεμίαν σχέσιν εχω με θρησκείες.
Πώς και το καταφέρνω αυτό?
Μήπως κι εσυ να αναρωτηθείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Γεονότα υπάρχουν πολλά. Αλήθεις πολλές δεν υπάρχουν, εφόσον μιλάμε για κάποιο συγκεκριμένο γεγονός.

Δεν τα συνδέω ολα με το Χριστιανισμό, κάνεις λάθος. Αν με θεωρείς ως ένα άτομο που ξημεροβραδιάζομαι στους χριστιανικούς ναούς, κάνεις μεγάλο λάθος.

Στο προ-προηγούμενο μήνυμά σου είπες μια αλήθεια. Εγώ ειπα απλά να προσπαθήσεις να φιλτράρεις, μέσα από αυτή και τον εαυτό σου. Και είναι κάτι που ο καθένας μας θα έπρεπε να κάνει.

Όταν κάτι το απορρίπτεις εξ οιρισμού, μη προσδοκάς να φυτρώσει, μέσα από αυτό, κάτι ωφέλιμο για σενα και δεν πρόκειται να σου προσφέρει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mannas
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 03:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προφανως εννοεις τα 7 επιπεδα του βουδισμου:

αιθεροφυσικο σωμα

πρανικο σωμα

αστρικο σωμα

καμα μανας
..........
μανας

βουδι

ατμα

και εγω πιστευω πως κατι τετοιο συμβαινει. δεν γινεται να μην υπαρχει τιποτα το μεταφυσικο στην ολη υποθεση... Η μορα δεν ειναι κατι το οποιο ανηκει μονο στον κοσμο της επιστημης. Δεν ειναι μια απλη υπνικη παραλυση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 14:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε Σιγά σιγά βρε δοκτορα, μην του έρθει κανας νταμπλας και τον ψάχνουμε,  τα έχουμε συναντήσει τόσες φορές...ο φιλος μας ο Γιαννάκης έγραψε αλλου πως εκτιμά τον ηρακλειτο, 

που να ξερε και τι έλεγε εκει πάνω!

Τα πιο πολλά από τα θεία πράγματα μας ξεφεύγουν από απιστία, και δεν γίνονται γνωστά.

Ηράκλειτος



Πλάτωνα, άμα δεν βάλω δάχτυλο δεν τα πιστεύω τα κρυφά,
Είμαι με τον αιρετικό Ηράκλειτο, τον φωτεινό.

Και πούσαι, μήτε και σε σπήλιες μπαίνω.
Δεν τα πάω καλά με τις νυχτερίδες, και τα σκοτάδια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 14:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικομαχος
Χωράφια που απορρίπτεις με μια πρώτη ματιά,μην μπαίνεις
να τα καλιεργήσεις Γιάννη.Δεν θα φυτρώσει τίποτα!
Δεν γίνεται να είναι όλα τα αποδεκτά,επι κλίνης τεθέντα
και ανατομηθέντα!

quote:
Ψηλός
Λοπόν μεγαλε έγραψες με αυτό που είπες.
Μήπως, όμως, λέω μήπως, αν έκανες ένα κόπο να τα πεις και του Νικομάχου αυτά, ίσως να σε άκουγε εσένα;


Η παραβολή του καλού σπορέα μιλούσε για έναν
Τώρα σε καινούργια έκδοση γίνανε δύο σπορείς?

Μιλάνε οι ευλαβείς σπορείς για διαφορετικά ή τα ίδια χωράφια/αχερώνας?
Και οι δυο ακούνε φωνές?
Ο ένας στον αχερώνα του θεού και ο άλλος του θεϊκού εξωγήινου?

Δυο γάιδαροι μαλώνουμε σε ανθρώπινα χωράφια/αχερώνα
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 14:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος

Βγαίνουν δηλαδή απο μέσα μου,αν δεν το κατάλαβες.
Και ουδεμίαν σχέσιν εχω με θρησκείες.
Πώς και το καταφέρνω αυτό?
Μήπως κι εσυ να αναρωτηθείς?


Φίλε Νικ
Έχεις ποτέ αναρωτηθεί πως αυτό που περιγράφεις ο ψηλός το ονομάζει θεία φώτιση?
Μην του τα λες αυτά, γιατί στο τσακ είναι να σε θεωρήσει πεφωτισμένο και να αρχίσει τα θυμιατά, αγιαστούρες και μαγαλοπροσκυνήματα.

Και μην νομίσεις πως και ο Πλάτων θα προσπεράσει έτσι αυτή σου την ικανότητα,
Και αυτός στο τσακ είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 17:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kυρ-Γιαννης:


Φίλε Νικ
Έχεις ποτέ αναρωτηθεί πως αυτό που περιγράφεις ο ψηλός το ονομάζει θεία φώτιση?
Μην του τα λες αυτά, γιατί στο τσακ είναι να σε θεωρήσει πεφωτισμένο και να αρχίσει τα θυμιατά, αγιαστούρες και μαγαλοπροσκυνήματα.

Και μην νομίσεις πως και ο Πλάτων θα προσπεράσει έτσι αυτή σου την ικανότητα,
Και αυτός στο τσακ είναι.
==========================================================

Αν εχω αναρωτηθεί?
Σίγουρος είμαι οτι ο Ψηλός νομίζει οτι δέχθηκα <θείο> μήνυμα.
Οσο και να του εξηγώ οτι αποκλείεται,κάτι τέτοιο, τόσο πιο πολύ
το πιστεύει αυτός!Τι να του κάνεις του Ψηλού?Αστον όπως είναι.
Αν του βγάλεις τις παρωπίδες,κινδυνεύει να γκρεμοτσακιστεί.

Οσο για τον Πλάτωνα,πλάκα στην πλάκα,εχω την <διαίσθηση> ότι
αλληλοκαταλαβαινόμαστε μια χαρά.Ξέρω γιατί μιλάει και ξέρει
γιατί μιλάω!
Αν κάνω λάθος εδω είναι να μας το πεί.
Επομένως το αστείο σου,καλό μεν,αληθινό δε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy