ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 19:04:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το "ΠΟΙΟΝ" σου, ως "σκεπτόμενο" άτομο (ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ, για να εξηγούμαστε) το έχεις πέρα για πέρα, καταστήσει ΓΝΩΣΤΟ...

Λοιπόν ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, απορρώ και ΞΕΚΑΡΔΙΖΟΜΑΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ, όταν βλέπω την όποια προσπάθεια να καταστήσουν τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ως ΑΙΡΕΣΗ!!!!!!!!!Μα καλά....
ΑΙΡΕΣΗ ποιάς ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ είναι ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ;;;;;;;
Αλλά τι λέμε τώρα....
ΑΙΡΕΣΗ λένε πώς είναι ("ακούγεται καλύτερα"), αλλά ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΞΗΓΟΥΝ ποιάς θρησκείας είναι ΑΙΡΕΣΗ!!!!!!!


Και εσένα το ποιόν ως ξερόλα είναι επίσης γνωστό. Όποιος τολμήσει να πει κάτι αντίθετο από τον κελσο βρίζεται και διαπομπεύεται. Θα είναι βλέπεις τακτικές που σας μαθαίνουν στις στοές.

Αλήθεια αν δεν είναι θρησκεία η μασονια τότε τι στα κομμάτια είναι, εδώ και 20 σελίδες και δεν τολμάτε καν να απαντήσετε σε αυτό το ερώτημα γιατί δεν σας παίρνει. Αλλά τι να πείτε βέβαια, πως είναι μια σέκτα για άτομα που θέλουν να ανέβουν σε επαγγελματικό και οικονομικό επίπεδο και για αυτόν τον λόγο γίνονται μέλη; Αν πάλι είναι σύστημα που κάνει τους ανθρώπους καλύτερους κρίνωντας από εσένα κέλσο και από εσένα ράμογλου έχει αποτύχει. Όλο για φως μιλάτε ενώ οι μασόνοι κινούνται στο σκοτάδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 19:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Με θλίψη αλλά και με ελπίδα, προς όλες τις κατευθύνσεις (συμβουλές από τον Επίκτητο):

ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

“Nα η αρχή της φιλοσοφίας: Η συνείδηση της διαμάχης των ανθρώπων μεταξύ τους, η αναζήτηση της προέλευσης της διαμάχης, η καταδίκη της απλής γνώμης, η δυσπιστία προς αυτήν την άποψη και κάποια έρευνα για το αν η άποψή μας είναι σωστή ή λάθος, και η ανεύρεση κάποιου κανόνα, όπως ανακαλύψαμε την ζυγαριά για να μετράμε τα βάρη ή την στάθμη, για να κρίνουμε το ίσιο και το στραβό.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές Β/ια,13.


Η ΣΧΟΛΗ ΤΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΕΙΟ

“Η σχολή του φιλοσόφου, άνδρες, είναι ιατρείο, δεν πρέπει να βγαίνετε χαρούμενοι αλλά πονεμένοι. Δεν έρχεστε βέβαια αν είστε υγιείς, ο ένας έχει τον ώμο βγαλμένο, ο άλλος έχει απόστημα, ο άλλος συρίγγιο κι ο άλλος πονοκέφαλο. Και θα καθίσω εγώ να σας λέω ωραία λόγια και φρασούλες, για να με επαινέσετε και να φύγετε, ο ένας με τον ώμο όπως τον έφερε, ο άλλος με τον ίδιο πονοκέφαλο, ο άλλος με το συρίγγιο κι ο άλλος με το απόστημα;” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές Γ/κγ,29-32.


Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΙΚΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΩΝ.

“Άνθρωπέ μου, εξέτασε πρώτα το πράγμα και μετά την ίδια σου την φύση και τί μπορείς να σηκώσεις. Αν θέλεις να γίνεις παλαιστής, κοίτα τους ώμους σου, τους μηρούς σου, την μέση σου. Ο καθένας άλλωστε γεννιέται για διαφορετικό πράγμα. Νομίζεις ότι με αυτά που κάνεις, μπορείς να φιλοσοφήσεις; Νομίζεις ότι μπορείς να τρως και να πίνεις όπως το κάνεις, να οργίζεσαι το ίδιο, να δείχνεις την ίδια κακή διάθεση; Πρέπει να ξαγρυπνάς, να κοπιάζεις να νικήσεις κάποιες επιθυμίες σου, ν’ απομακρυνθείς από τους δικούς σου, να υποστείς την περιφρόνηση και του μικρού δούλου, την κοροϊδία όλων αυτών που συναντάς, να έχεις σε όλα το μικρότερο μερίδιο, στην εξουσία, στις τιμές, στο δικαστήριο. Όταν θα έχεις σταθμίσει τα παραπάνω, εφ’ όσον το κρίνεις, έλα, αν θέλεις, να τ’ ανταλλάξεις με την απάθεια, την ελευθερία, την αταραξία.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές, Γ/ιε,8-12.

“. . . λίγο να νυστάξεις και χάνεις όλα όσα έχεις συγκεντρώσει μέχρι τώρα. Να προσέχεις, λοιπόν, τις παραστάσεις σου, να επαγρυπνείς. Δεν είναι λίγα αυτά που διαφυλάσσεις. Είναι η αιδώς, η πίστη, η ευστάθεια, η απαλλαγή από τα πάθη, από την λύπη, από τον φόβο, από την ταραχή, με μια λέξη η ελευθερία. Πόσο πουλάς όλα ετούτα; Κοίταξε πόσο αξίζουν.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές Δ/γ,6-8.


ΕΓΩ - ΣΥΜΦΕΡΟΝ - ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ

“Ο άνθρωπος ρέπει εκεί που βρίσκεται το “εγώ” και το “δικό μου”. Αν βρίσκεται στην σάρκα, αυτή μας κυριαρχεί, αν βρίσκονται στην ελεύθερη βούληση, αυτή. Αν βρίσκονται στα εξωτερικά πράγματα, αυτά. Συνεπώς, αν το εγώ βρίσκεται εκεί που βρίσκεται η ελεύθερη βούληση, μόνο τότε θα είμαι ο φίλος, ο γιος και ο πατέρας που πρέπει να είμαι. Συμφέρον μου, δηλαδή, θα είναι να διατηρώ την πίστη, τον σεβασμό, την ανοχή, την εγκράτεια, τις σχέσεις μου με τους άλλους. Αλλά, αν βάλω, τον εαυτό μου από την μια μεριά και την τιμιότητα από την άλλη, γίνεται τόσο ισχυρός ο λόγος του Επίκουρου ότι “η καλοσύνη ή δεν είναι τίποτα ή, αν υπάρχει, είναι ότι νομίζουν οι άνθρωποι.”.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές, Β/κβ,19-21.


Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΘΕΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΑΓΝΟΕΙ


“Παντού κουβαλάς μαζί σου έναν Θεό, ταλαίπωρε και το αγνοείς. Νομίζεις ότι μιλάω για εξωτερικό Θεό, από ασήμι και χρυσάφι; Μέσα σου τον κουβαλάς και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι τον μολύνεις με ακάθαρτες σκέψεις και βρομερές πράξεις. Μπροστά σε άγαλμα του Θεού δεν θα τολμούσες να κάνεις τίποτε από όσα κάνεις. Αλλά μπροστά στον ίδιο τον Θεό που έχεις μέσα σου, που τα πάντα εποπτεύει και ακούει, δεν κοκκινίζεις που τα σκέφτεσαι και τα κάνεις, εσύ που αγνοείς την ίδια σου την φύση και προκαλείς την θεία οργή.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές, Β/η,13-14.



ΜΗ-ΒΙΑ.


“ - “ Ο δείνα σε πρόσβαλε”. Τον ευγνωμονώ που δεν με έδειρε. - “Μα σε έδειρε κιόλας”. Τον ευγνωμονώ που δεν με τραυμάτισε”. - “Μα και σε τραυμάτισε”. Τον ευγνωμονώ που δεν με σκότωσε. Πότε έμαθε, λοιπόν, κι από ποιόν ότι ο άνθρωπος είναι ζώο ήμερο, ότι αγαπάει τον πλησίον του, ότι η ίδια η αδικία προκαλεί μεγάλη ζημιά σ’ αυτόν που την διαπράττει.” Διατριβές Δ/ε, 8-10.

“ - “Βλέπω, τους σωστούς κι ενάρετους ανθρώπους να χάνονται από την πείνα και το κρύο.” Αυτούς, όμως, που δεν είναι σωστοί κι ενάρετοι, δεν τους βλέπεις να χάνονται από την τρυφηλότητα, την αλαζονεία και την ακαλαισθησία; - “Είναι, όμως, ατιμωτικό να συντηρείσαι από άλλον”. Και ποιος άλλος, δυστυχισμένε, παρά μόνο ο κόσμος συντηρείται από μόνος του; Όποιος λοιπόν κατηγορεί την πρόνοια ότι φαύλοι δεν τιμωρούνται, ότι έχουν δύναμη και πλούτο, κάνει το ίδιο, σαν να έλεγε, σε περίπτωση που αυτοί είχαν τυφλωθεί, ότι δεν τιμωρούνταν, επειδή τα νύχια τους έχουν υγεία.” (Από τα απομνημονεύματα του Επίκτητου).

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 22:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Φίλε Wolffaced,καλησπέρα σου.
Αφορμή να εξωτερικεύσω τις σκέψεις μου αυτές,έχει σταθεί το γεγονός-απο τα λεγόμενά σου-πως ποθείς να οδηγηθείς στη Γνώση.Αυτό είναι όμορφο και σημαίνει σκεπτόμενο Άνθρωπο.
Σχετικά με τον Τεκτονισμό έχω να σου πω τα εξής:το τι είναι και τι δεν είναι έχει αποτελέσει αντικείμενο πολυετών μελετών και ερευνών.Το επίσημο site της Μεγάλης Στοάς Της Ελλάδος τα συμπυκνώνει και απαντά στα ερωτήματά σου,γι αυτό σε παροτρύνω να το διαβάσεις-μελετήσεις.Το τι θα δεχτείς και τι οχι είναι σίγουρα δικό σου θέμα.Πρέπει όμως η άποψή σου να πηγάζει απο την επιθυμία προσέγγισης της Αληθείας.Αν διακατέχεται ο Αναζητητής απο "μένος"-συγνώμη για τη φράση-τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε για κάποιο θέμα,εφόσον δογματίζουμε a priori.
Γιατί η φράση σου "απεχθάνομαι" τον Τεκτονισμό,προδικάζει τον περαιτέρω διάλογο.Αν αναζητάς την Αλήθεια-που είμαι σίγουρος-τότε ερεύνησε.Μη στέκεσαι σε δυο βιβλία ύπερ ή κατά αλλά ερεύνησε,συζήτησε,γνώρισε.Μην ξεχνάς οτι την παλαιότερη εποχή οι "Μάγισσες" καίγονταν στην πυρά και ο ίδιος ο Γαλιλαίος αναγκάστηκε-θύμα και αυτός της μισαλλοδοξίας-να "απαρνηθεί"την ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ αντίληψή του.Πρέπει η καρδιά μας να γεμίζει Αγάπη και ο εγκέφαλος να ανοίγει τα φτερά του προς άλλες ατραπούς,όταν συνδιαλλεγόμαστε.
Καταννοώ τη δίψα σου για γνώση.Μη χαλάς την όμορφη εικόνα της ψυχής σου με έντονο αρνητισμό και συντηρητισμό.Άκουσε,ερεύνησε,ψάξε και διατύπωσε.Συμπεριφορά επιστημονική.Το αν θα δεχτείς ή οχι είναι άλλο θέμα.Μην όμως καταδικάζεις τόσους ενάρετους κατά τα άλλα Ανθρώπους που στο πέρασμα των αιώνων μυήθηκαν στα μυστήρια,συνέχεια των οποίων στις ημέρες μας αποτελεί και η αδελφότητα του Τεκτονισμού.Ας δώσουμε όλοι τα χέρια φίλε μου και ας πορευθούμε όλοι μαζί στη ζωή.Σκοπός η Πρόοδος της Ανθρωπότητος.Κάτι που επιθυμούμε ΟΛΟΙ.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 04:08:01  Εμφάνιση Προφίλ
Καλέ μου συνομιλητή wolffaced .
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια .
Το ήθος σου και η ευγένεια στις απαντήσεις σου είναι προς μίμηση και παραδειγματισμό .

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις ποια σχέση μπορεί να έχει μία σέκτα με μία θρησκευτική οργάνωση . Και ποια η σχέση Θρησκείας – οικονομικού τραστ ;

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως εφ όσον υποτίθεται ότι οι μασόνοι είναι οικονομικά εύρωστοι , δεν πληρώνουν τη ΔΕΗ και έτσι αναγκάζονται να κινούνται στο σκοτάδι ;

Ακόμα θα σε παρακαλέσω τα μάλα αν δε σου κάνει κόπο να μου υποδείξεις προσωπικά εμένα σε ποιο ακριβώς σημείο της κουβέντας εδήλωσα Τέκτων .

Συγνώμη αν σε κούρασα ευελπιστώ σε σύντομη απάντηση σου .

Φιλικά


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 12:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλημέρα μου σε όλους...

Φίλε Λυκοπρόσωπε...
Τι ΥΠΗΡΞΕ πρώτα;;;
Το ΦΩΣ ή το ΣΚΟΤΟΣ;;;

Τι ΕΙΝΑΙ το ΦΩΣ;;;
Τι ΕΙΝΑΙ το ΣΚΟΤΟΣ;;;

Ως ΞΕΡΟΛΑΣ & ΠΟΛΥΞΕΡΙΔΗΣ, σε ρωτάω για να μάθω....

Το ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΤΩΝ, αυτό το έχω ΗΔΗ δηλώσει ΕΞ ΑΡΧΗΣ, καθώς και πώς ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ (και σε ΚΑΜΙΑ ΕΠΟΧΗ, όπως ένας Μεγάλος Δάσκαλος ΜΟΥ είχε δηλώσει στην ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ εμπρός σε όντα με ράσα καρδηναλίων, λογική επιστημονική και που ήταν λάτρεις και ΕΜΠΝΕΥΣΤΕΣ της ΣΥΝΟΜΟΣΙΑΣ...)

Αυτό λοιπόν, η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που έχω να κινούμε ΜΕΣΑ στα όρια, μου δίνει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μιλώ και να τοποθετούμε με ΣΤΟΙΧΕΙΑ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ σε αυτά που εσύ και ο ΚΑΘΕ ΟΜΟΙΟΣ ΣΟΥ ψευδώς & σκοπίμος ΔΙΑΔΙΔΕΤΑΙ...
'Εχω ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΝΟΙΚΤΑ όποιον μπορεί (στις 13 σελίδες που συμμετείχα στο παρόν θέμα) και έχει ΑΝΤΙΛΟΓΟ ανάλογο με το δικόν μου ΛΟΓΟ, να έρθει και να μου πεί "ΕΧΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΛΥΞΕΡΙΔΗ.... ΕΔΩ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΞΕΡΟΛΑ, γι'αυτό και γι'αυτό τον λόγο..."
ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

Αφού λοιπόν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, γιατί συνεχίζεις να ΕΚΘΕΤΕΙΣ (εσύ και μόνο εσύ) τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;;;;

Φέρε ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ...
ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ...
Κάντο έτσι για "αλλαγή"...
Για να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ του Ράμογλου (και του κάθε "Ράμογλου" που γελάει μαζί σου με την στάση που τηρείς ως προς τα πράγματα) ότι σε ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙ και ότι σε ΔΙΑΒΑΛΕΙ...
ΚΑΝΤΟ...
ΠΡΑΞΕ ΤΟ...
Σταμάτα επιτέλους να γίνεσαι φερέφωνο του ΚΑΘΕ ΓΕΛΟΙΟΥ που σκαρφίζεται συνομοσιολογομπουρδολογίες...

Ας πάμε λοιπόν απο την ΑΡΧΗ...
Πιστεύεις πώς ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ είναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ...
Οκ...
Δικαίωμά σου...
ΣΤΟΙΧΕΙΑ έχεις;;;
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ μήπως;;;

Και για να σε βοηθήσω (επειδή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ενδιαφέρει να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ), ποιός είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της Θρησκείας;;;;

Το ΜΥΑΛΟ, μας το πρόσφερε η Μάνα Φύση για να ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ και όχι για ΕΡΜΑ (ξέρεις, εκείνο το ΑΧΡΗΣΤΟ ΥΛΙΚΟ που φορτώνουμε τις καρίνες των πλοίων για να ΜΗΝ τα πέρνει ο άνεμος ΟΠΟΥ εκείνος φυσάει)...
Απόδειξε λοιπόν ότι είσαι ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ άτομο και όχι ΕΡΜΑΙΟ των όποιον θεωρειών ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑΣ...
'Οχι σε μένα ή τον Ράμογλου...
Αλλά στον ΙΔΙΟ ΣΟΥ τον εαυτό...
Πίστεψέ με το ΑΞΙΖΕΙ...

Τώρα το ΑΝ ή ΟΧΙ έχω απαντήσει στο ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ (πάλι ΨΕΜΑΤΑ λές;) άντε να σου το ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ...

quote:
Kelsos

Ε-λευθεροτεκτονισμός! Εκφραση Ελευθερίας!
Λ-ύση του αινίγματος απτή... Φιλαδελφίας!
Ε-νωσις δικαστών και νόμων Πολειτίας!
Υ-πούργημα ισότητος δεσμός της Ευτυχίας!
Θ-ρίγκος και στέγασμα προστασίας της Ανθρώπινης Δυστυχίας!
Ε-κλαμπρος στήλη Πυρός και Φάρος Σωτηρίας!
Ρ-είθρα και νάματα ζωής, της του Θεού Σοφίας!
Ο-λου του Κόσμου άρωμα και φάρμακο Υγείας!
Τ-ίτλος τιμής υπέροχος και ξένος της Κακίας!
Ε-ιδωλο θείο, πρόγραμμα, Εικόνα της Αλήθειας!
Κ-άτοπτρον στίλβον Αρετής, Ακτίνα Δημιουργίας!
Τ-α σκότη διαλύουσα, της παγεράς Σκοτίας!
Ο- Αληθής παιδαγωγός, της Αληθούς Παιδείας!
Ν-ίκητής και Κράτος Εύνομον, της 'Ολης Κοινωνίας!
Ι-νδαλμα μεν Πλατωνικό, με άλλη ερμηνεία!
Σ-τηρίζον τις Ιδέες του επί Χρυσής Καρδιάς!
Μ-υστήριο και τελετή Ορθής Φιλοσοφίας!
Ο-δηγός του Πλανήτου, Αστέρας Φωτεινός!
Σ-ήμα ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ, ΙΣΟΤΗΤΑΣ και της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ!


Ας μείνουμε στην ΟΥΣΙΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Τώρα ΜΗΝ πείς ότι σε "βρίζω" λέγοντάς σε ΨΕΥΤΗ, αλλά πώς αλλιώς να αποκαλέσω εκείνον που ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;;;;

Περιμένω ΕΝ ΑΓΝΩΝΙΩΣ την απάντησή σου φίλε μου Λυκοπρόσωπε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Να ζητήσω συγγνώμη απο τον Κο Ράμογλου που "χρησημοποίησα" το όνομά του, αλλά να, πώς να το κάνουμε...
Ακόμα περιμένω να με κάνει βόλτα με το κόττερό του!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 12:35:35  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω ότι τώρα ερχόσαστε στα λεγόμενα μου. Εάν κανείς από τους δυο σας δεν είναι τέκτον τότε δεν μπορεί να ξέρει τι πραγματικά συμβαίνει στις στοές.

V.I.T.R.I.O.L. όταν γινόντουσαν αυτά που λες υπήρχε όντως ιερά εξέταση. Τώρα όμως οι μασόνοι έχουν περισότερη δύναμη και από την εκκλησία. Οπότε σε μία δημοκρατία που την ελέγχουν κιόλας, πάρα πολύ βουλευτές είναι μασόνοι, τι φοβούνται και δεν αποκαλύπτονται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 13:17:01  Εμφάνιση Προφίλ
Καλέ μου συνομιλητή wolffaced

Για να γνωρίζεις μερικά πράγματα για τον όποιο –ισμό προϋποθέτει και το να έχεις την ιδιότητα του μέλους ;
Αν δεν έχεις αυτή την ιδιότητα δεν μπορείς να γνωρίζεις τα συγκρίσιμα στοιχεία ;
Αν ναι ( κατά το σκεπτικό σου ) , τότε εσύ που με περίσσια έπαρση δηλώνεις τα όσα δηλώνεις εναντίον του Τεκτονισμού , πάει να πει πως είσαι Τέκτων και δη απογοητευμένος ;

Με το αυτό σκεπτικό ( πάντα δικό σου ) ο Χριστιανός Ορθόδοξος δε μπορεί να γνωρίζει τι ακριβώς είναι η θρησκεία του εφ όσον δε μετέχει και δεν του επιτρέπετε να γνωρίζει το τι λέγετε στα εκκλησιαστικά συμβούλια .
Άρα εκ προοιμίου είναι αφελής να πιστεύει στο Θείο και στη Θρησκεία .

Από την άλλη καλέ μου συνομιλητή δεν έχεις κάνει ακόμα τον κόπο να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις μου .
Θα υποθέσω πως ο χρόνος σου είναι πιεσμένος και δεν έχεις βρει ακόμα το κενό που θα σου επιτρέψει να ξεδιπλώσεις τις σκέψεις σου και να μου δώσεις και εμένα λίγο από το Φως της γνώσης σου .

Ακόμα θα σε παρακαλούσα να προσθέσεις και ένα ακόμα ερώτημα .
Από πού συνεπάγεται ή ξέρεις πως οι μασόνοι έχουν σήμερα περισσότερη δύναμη από την εκκλησία και πως ξέρεις τον αριθμό των βουλευτών που είναι μασόνοι ;

Κέλσο αν δεν ήσουν φιλελεύθερος εσωτεριστής ίσως να σε πήγαινα βόλτα με το κότερο .
Τώρα πάω μόνο μασόνους μήπως και με περάσουν για εφοπλιστή και μου κάνουν πρόταση να μπω στους κόλπους τους .
Βέβαια προς το παρόν μόνο σε άλλους κόλπους ( φυσικούς ) μπαίνω και ο νοών νοήτο !


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 14:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλέ μου Φίλε Wolffaced.
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι εξαρχής:τι σημασία έχει για εσένα και την ψυχοπνευματική σου πρόοδο αν ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι ή οχι Θρησκεία.Στο κατω κατω αν ήταν ποιόν να φοβηθεί αν το πεί σε μια εποχή ανεξιθρησκείας,επίσημα κατοχυρωμένης και απο το Σύνταγμα της Χώρας μας.Σημασία καλέ μου Φίλε πιστεύω οτι έχει να εντρυφύσεις σε Αξίες όπως Ηθική,Αλήθεια,Δημοκρατία,Αγάπη.Να "πολεμήσεις" το Φανατισμό και τη Μισαλλοδοξία,την Απανθρωπιά και την Εκμετάλευση του Ανθρώπου απο άνθρωπο,την Αμάθεια,τις Προλήψεις,τον Αναλφαβητισμό,την Πείνα,τη Φτώχεια.
Εδώ, στο Φόρουμ,αναλίσκεσαι στο τι είναι ή οχι ο Ελευθεροτεκτονισμός,κάτι που για εσένα είναι επουσιώδες,αφού δεν επιδιώκεις να γίνεις μέλος.
Θεωρώ-με όλο το σεβασμό που τρέφω για εσένα και όλους τους φίλους-οτι σκοπός του Φόρουμ είναι να τεθούν οι βασικές αρχές του Εσωτερισμού,να γίνουν κατανοητά κάποια δεδομένα και να προσπαθήσουμε ΟΛΟΙ μαζί αδελφομένοι να γίνουμε καλύτεροι.
Ας αφήσουμε κατά μέρος το "μένος" γιατί όπως πολύ σωστά είπες η εποχή της Ιερής Εξέτασης έχει παρέλθει ανεπιστρεπτεί.Ή κάνω λάθος?
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 20:00:11  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να συμβουλεύσω όποιον διαβάζει την συζήτηση να μείνει μακριά από την μασονία. Προσέχτε μην σας πείσουν και μπλεχτήτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 20:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλέ μου Φίλε Wolffaced.
Δε μπορώ να πιστέψω οτι το έτος 2003 θα υπάρχει τόση "μισαλλοδοξία" για Θεσμούς που έχουν αντέξει στο χρόνο και έχουν προσφέρει τόσα.Θα χαρώ να συνεχίσουμε τις συζητήσεις μας με αγάπη και ανοικτό μυαλό-κάτι που σίγουρα πιστεύω οτι διαθέτεις και μάλιστα σε υψηλό βαθμό.
Επέτρεψέ μου να σου πω κάτι τελευταίο από τα λίγα που γνωρίζω:ο Τεκτονισμός ΔΕΝ προσηλυτίζει ποτέ.Θεωρείται αντιτεκτονική κάθε προσπάθεια προσηλυτισμού,σε αντίθεση με τις Θρησκείες.Άλλη μια ειδοποιός διαφορά του Ελευθεροτεκτονισμού απο τις Θρησκείες.Θα περιμένω να ανοίξεις δικό σου θέμα στο Φόρουμ με αντικείμενο συζήτησης κάτι που να αφορά τον ακραιφνή Εσωτερισμό και γενικότερα απόψεις για τη βελτίωση της Ανθρωπότητος.Είμαι σίγουρος οτι θα μας φωτίσεις με τις απόψεις σου.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 08:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas

"Φίλη Lencolas...
Ως ένα ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ σε μιά ΜΕΓΑΛΗ παρέα, την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, νομίζω (και σου ζητώ συγγνώμη ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ), πώς ΠΡΙΝ λάβεις τα γραφώμενά μας ως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ, θα έπερεπε να ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΣ...

"Μα καλά, είπα εγώ τα όσα ΜΟΥ απαντούν;;;"
ΑΝ το είχες πράξει, θα έβλεπες ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, ότι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΕΙΝΟΤΑΝ ο φίλος μας Ράμογλου...
Πίστεψέ με, αλήθεια λέω...

Τώρα ΑΝ ΕΣΥ θεωρείς πώς έχουν απήχηση σε σένα, αυτό ΜΑΛΛΟΝ ΟΦΗΛΕΤΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...
Και ΠΙΘΑΝΑ να είναι έτσι, μιάς και από ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ (ως παράθεση στοιχείων), έρχονται να το επιβεβαιώσουν...

Φυσικά ΔΕΝ σε αδικώ...
Αυτά σου είπαν...
Αυτά διάβασες...
Αυτά κατάλαβες...
Αυτά έρχεσαι να μοιραστής μαζί ΜΑΣ ώς γνώση & στοιχεία...

Μόνο καλή μου φίλη, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΙΦΘΕΙ, με τον πλέον ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΤΡΟΠΟ...
Αν έκανες τον κόπο και διάβαζες και ΜΕΤΑ απο την 15η σελίδα του τόπικ, θα έβλεπες ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ σε όσα υποστηρίζεις...
Επέτρψέ μου να πώ, πώς οι πρώτες 6-7 σελίδες είναι ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ... Απλά είναι ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ η ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ (απο άτομα σαν τον Λυκοπρόσωπο) και αυτό ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ δείχνει την "διάθεσή μας" να μην αποκλείουμε ΚΑΝΕΝΑΝ απο αυτό που ΚΑΙ ΕΣΥ αποκαλλείς ΔΙΑΛΟΓΟ...

Νομίζω όμως πώς καλό θα ήταν, απο τους θιασώτες των ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΩΝ (σε παραπάνω μήνυμά μου ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΑ ΠΛΗΡΩΣ το γιατί στις θεωρείες ΣΥΝΟΜΟΣΙΑΣ, προσθέτω την κατάληση ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ), να καταλάβουν πώς με τις διαδόσεις και της φήμες, ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΙ είναι που γίνονται ΦΑΙΔΡΟΙ (στη καλύτερη περίπτωση)...

Εάν νομίζεις πώς έχεις στοιχεία που να ΑΞΙΖΟΥΝ έναν ουσιαστικό διάλογο, θα χαρώ πολύ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ, να συζητήσουμε και να ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ επάνω σε αυτά...
Αλλά ξέρεις καλή μου φίλη, έχω κουραστεί να διαβάζω:
"άκουσα πώς...",
"μού είπαν...",
"ο θείος μου ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ, ξέρει και αποκαλύπτει..." (χωρίς να έχω κάτι με τον θείο σου, ο οποίος είναι ένα εξαίρετο κατα τα άλλα μέλος της αγγελικά πλασμένης κοινωνίας μας)..."

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ,Ο ΩΡΑΙΟΣ ΚΑΙΡΟΣ,Η ΘΑΛΑΣΣΙΤΣΑ ΔΕΝ ΗΡΕΜΗΣΕ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ!ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΛΟΓΟΜΑΧΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΟΙΟ !ΠΟΛΛΑ! ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΛΟ KELSO ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΟΠΟ(ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!) ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟ ΦΙΛΟ ΡΑΜΟΓΛΟΥ!!!!!!
ΦΙΛΕ KELSO ΠΡΩΤΟΝ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ Η ΕΚΦΡΑΣΗ "ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑΣ ΜΑΣ" ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!ΕΚΤΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΟΥ Ο ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΠΗΡΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ,ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΙΡΗΝΗΚΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ "ΞΕΡΟΛΕΣ"(ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑ" ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΞΕΡΟΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ,ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΟΙΝΗ ΘΝΗΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΟΦΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΟΙ)ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΙΓΟΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΕΠΕΙΝΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ.
"Νομίζω όμως πώς καλό θα ήταν, απο τους θιασώτες των ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΩΝ (σε παραπάνω μήνυμά μου ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΑ ΠΛΗΡΩΣ το γιατί στις θεωρείες ΣΥΝΟΜΟΣΙΑΣ, προσθέτω την κατάληση ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ), να καταλάβουν πώς με τις διαδόσεις και της φήμες, ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΙ είναι που γίνονται ΦΑΙΔΡΟΙ (στη καλύτερη περίπτωση)..."

ΔΕΝ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙ ΚΑΚΙΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΛΟΓΙΑ!ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΥΑΠΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ!
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ:
"ο θείος μου ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ, ξέρει και αποκαλύπτει..." (χωρίς να έχω κάτι με τον θείο σου, ο οποίος είναι ένα εξαίρετο κατα τα άλλα μέλος της αγγελικά πλασμένης κοινωνίας μας)..."

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΜΗ ΚΡΙΝΕΙΣ ΦΙΛΕΣ ΚΕΛΣΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗ ΜΙΛΑΣ!ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ!Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΜΠΕΙ,ΕΙΧΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΡΝΗΘΗΚΕ(ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ)!ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΟΦΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΩ ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ!ΩΣΤΟΣΟ ΕΡΕΥΝΗΣΕ ΚΑΙ ΜΑΘΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΜΥΗΘΗΚΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟ ΧΡΗΜΑ!!!!ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ ΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 33 ΒΑΘΜΟΥ,ΜΠΟΡΕΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕ ΣΑΝ ΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ!


ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΤΗΟΤΗ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΩΡΙΜΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ....
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 09:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλή μου φίλη lencolas,καλημέρα.
Ζούμε σε εποχές όπου οι Αξίες έχουν χάσει αρκετά την ισχύ τους.Ποιός μιλάει για Καλοσύνη,Ευτυχία,Αγάπη,Ηθική...Το μέσο επίπεδο των καλών Ανθρώπων θέλουν-ευτυχώς λίγοι-να το κρατούν δέσμιο σε περισσότερο υλιστικές αντιλήψεις.Δες για παράδειγμα το βραδυνό πρόγραμμα τη Τηλεόρασης!Εγκλήματα,δολοπλοκίες,χρήμα,καταβαράθρωση της έννοιας του Έρωτα,άκρατη Φιλοδοξία εις βάρος των άλλων,να ποιά είναι τα μυνήματα που περνούν στα παιδιά αρκετές ταινίες.Ο Άνθρωπος έχει απωλέσει την ψυχική του ηρεμία,κυνηγά χίμαιρες,επιθυμεί διαρκώς κάτι άλλο που αυτός δεν έχει και διαθέτει ο γείτονας ή ο συνάδελφός του,ζητά συνεχώς να επιδεικνύεται.
Μαζί με αυτά έχουν καταρρεύσει μεγάλες αξίες:Θρησκεία, Ανθρωπισμός καθώς και Θεσμοί.
Είμαστε Ευτυχισμένοι άρα-γε?Αυτό επιδιώκουμε με την ενσάρκωσή μας αυτή τη χρονική στιγμή σε αυτό τον Πλανήτη?
Είναι δεδομένο πως η συντριπτική πλειοψηφεία όσων αναφέρεις για τον Τεκτονισμό,είναι λανθασμένα.Άλλωστε υπάρχουν επιστημονικές αναλύσεις
που έχουν λάβει χώρα τόσο απο Τέκτονες,όσο και απο μη Τέκτονες αναλυτές σχετικά με όλα όσα αναφέρεις(η βιβλιογραφία στη διάθεσή σου).
Δε θα σταθώ εδώ.Θα σταθώ στο γεγονός πως και εσύ,όπως και άλλοι ΄καλοί Φίλοι,δε διερωτάσθε για την Ηθική αποτελμάτψση της Ανθρωπότητας μέσα απο τα λεγόμενά σας,παρά ασχολείστε με θέματα που έχουν λυθεί απο καιρό με αποτέλεσμα να γίνεστε "όργανο"στα χέρια όσων επιθυμούν να βλέπουμε τις ίδιες ταινίες στην τηλεόραση,γεμάτες απο βία,απάτες,απιστίες,κατακρεούργηση ψυχών δηλαδή.
Ας ανοίξουμε τα φτερά μας για άλλους τόπους καλή μου Φίλη και ας συζητήσουμε για θέματα που ενδιαφέρουν την Ανθρωπότητα.
Συγνώμη αν σε κούρασα με τη φλυαρία μου.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 10:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas

"Ας ανοίξουμε τα φτερά μας για άλλους τόπους καλή μου Φίλη και ας συζητήσουμε για θέματα που ενδιαφέρουν την Ανθρωπότητα.
Συγνώμη αν σε κούρασα με τη φλυαρία μου."

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ!ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΕΡΑ...



[/quote]

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 11:44:14  Εμφάνιση Προφίλ
Την Καλημέρα μου σε όλους .

Είπα :

quote:
Lencolas κατ’ αρχάς θα ήθελα να εκφράσω ΣΕ ΣΕΝΑ και ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΕΝΑ την ειλικρινή μου συγνώμη αν είπα κάτι που σε έθιξε .
Αν και ξαναδιάβασα το τι έγραψα δε βρήκα κάτι μεμπτό στα γραπτά μου προς εσένα , αν θέλεις πες μου τι ακριβώς σε ενόχλησε .
Απλά ζήτησα τι βιβλιογραφία για να μπορέσω να αντιτάξω το όποιο μου επιχείρημα ή να πεισθώ από τα γραφόμενα σου .
Η όλη μου επίθεση ήταν και θα είναι σε μυαλά – σκέψεις – εκφράσεις που αντιπροσωπεύουν το σκοτάδι , τι μισαλλοδοξία , τη στενομυαλιά .
Σε ανθρώπους που πιστεύουν πως με το να πουν κάτι το συνομοσιολογικό και ανυπόστατο θα ανέβουν στην εκτίμηση του συνομιλητή τους και θα αποκομίσουν οφέλη πνευματικής καταξίωσης .
Ως τέτοιο έχω δηλώσει ότι αντιμετωπίζω τoν ΚΥΡΙΟ Wolffaced .

Δυστυχώς απάντηση δε πήρα ούτε κατανοητός έγινα , δεν πειράζει .

Όπως και απάντηση δεν πείρα και από τον Κύριο wolffaced σε ότι ρώτησα αντ’ αυτού πήρα ένα ξερό «εγώ θέλω να μην μπει κανείς στον Τεκτονισμό . Κοιτάτε μην σας μπλέξουν» .

Αγαπητοί συνομιλητές εκεί ακριβώς είναι η διαφωνία μου , ο εκνευρισμός και η αντιδρασή μου .
Όταν μιλάς παραθέτεις απόψεις τις οποίες έχεις αποκτήσει μέσα από μία συγκεκριμένη διεργασία .
Το να απαντάς με στείρα αντιπαράθεση είναι μονόλογος δεν είναι διάλογος .
Για να πείσεις κάποιον για το ορθόν της κρίσης σου προϋποθέτει στοιχεία .

Αυτό ήθελα να προλάβω κυρίες και κύριοι την όποια τέτοια νουθεσία , την όποια τέτοια δημιουργία φαντασμάτων , την όποια επίρριψη λάσπης απέναντι σε θεσμούς και ανθρώπους .

Δεν πειράζει ας κρίνουν οι διαβάζοντες .

Εγω όσο ζω θα υπερασπίζομε αυτόν που θα επιλέγει την ατραπό της γνώσης και της ελευθερίας απαλλαγμένος από τα μέταλλα του .

Αγαπητή Lengolas και Κύριε wollfaced έχετε δικαίωμα να πιστεύετε ότι θέλετε αλλά όταν μιλάτε και ειδικά με ανθρώπους μειωμένης αντιλήψεως όπως είμαι εγώ , καλό θα είναι να επεξηγείτε ούτως ώστε να πείθετε περί τις αληθείας των δεδομένων σας .
Ο περί ου ο λόγος αυτό έκανε ΠΑΡΕΘΕΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ .

Τα περί φιλίας με τον Κέλσο θα τα αφήσω ασχολίαστα διότι θεωρώ πως δεν θα γίνει κατανοητή η εκτίμηση που μπορεί να τρέφει κάποιος σε κάποιον άλλο .
Φτάσαμε στο σημείο να είναι ακόμα και αυτό μεμπτό .

Ευχαριστώ


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 11:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
---"Αγαπητή Lengolas και Κύριε wollfaced έχετε δικαίωμα να πιστεύετε ότι θέλετε αλλά όταν μιλάτε και ειδικά με ανθρώπους μειωμένης αντιλήψεως όπως είμαι εγώ , καλό θα είναι να επεξηγείτε ούτως ώστε να πείθετε περί τις αληθείας των δεδομένων σας .
Ο περί ου ο λόγος αυτό έκανε ΠΑΡΕΘΕΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ .

Τα περί φιλίας με τον Κέλσο θα τα αφήσω ασχολίαστα διότι θεωρώ πως δεν θα γίνει κατανοητή η εκτίμηση που μπορεί να τρέφει κάποιος σε κάποιον άλλο .
Φτάσαμε στο σημείο να είναι ακόμα και αυτό μεμπτό ."----

ΚΥΡΙΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΣΕ ΞΕΧΑΣΑ!ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ!ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ,ΑΠΛΑ ΞΕΧΑΣΑ!ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!
ΔΙΑΒΑΣΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΛΕΟΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ,ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΣ,ΚΑΙ ΚΡΙΝΕ!
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ-ΠΑΩ ΠΑΣΟ!ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ...ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ!ΕΠΕΙΔΗ ΖΗΤΗΣΕΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΞΕΧΑΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ-ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣ-ΕΝΩ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ....
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΦΙΛΙΚΑ...

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 16/06/2003 11:54:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 12:22:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote]
Για να πείσεις κάποιον για το ορθόν της κρίσης σου προϋποθέτει στοιχεία .
[/quote]

Τα δικά μου στοιχεία είναι απόρρητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:00:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τα δικά μου στοιχεία είναι απόρρητα.

Tάδε έφη ο σύζυγος της κυρίας Λουκά...

Ποιός είπε ότι τα παπαγαλάκια υπάρχουν μόνο στο χρηματηστήριο

V.I.T.R.I.O.L Και συ Τέκτων Βρούτε?

Kαι ο "χορός καλά κρατεί" στο χρηματιστήριο της Γνώσης


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλή Φίλη Avallon,την καλημέρα μου.
Ελπίζω να σταματήσουμε όλη αυτή τη διαμάχη και να οδηγηθούμε σε πιο εποικοδομητικές ατραπούς και θέματα, προς συζήτηση,προβληματισμό και περισυλλογή. Πιστεύω οτι εσύ με τον τρόπο που σκέφτεσαι και γάφεις, είσαι Ικανή να μας οδηγήσεις σε αυτό.
Αναμένω θέμα σου προς διεξοδική συζήτηση.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Για να αλαξει λιγο το κλιμα...
Γιατι στην ελλαδα λεγεται τεκτονισμος και στον υπολοιπο κοσμο freemassonry ή freemassony ή masonic η τελος παντων κατι σε masson ...με οποια καταληξη
Ελευθεροτεκτονισμος στην Ελλαδα και κατι διαφορετικο εξω..
Γιατι αραγε
απλα ειναι κακη μεταφραση ή ειναι κατι αλλο ή εγω δεν ξερω να μεταφρασω σωστα

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:31:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ποιός είπε ότι τα παπαγαλάκια υπάρχουν μόνο στο χρηματηστήριο

Και ποιος είπε ότι οι <<ποδιές>> υπάρχουν μόνο στην κουζίνα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 14:53:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Tάδε έφη ο σύζυγος της κυρίας Λουκά...

Ώστε όποιος είναι αντίθετος με τις μασονικές σας συντεχνίες παρομοιάζεται με την κυρία Λουκά. Κρίμα Avallon. Αν η εσωτερική σου αναζήτηση σε έχει οδηγήσει να υπερασπίζεσαι την μασονία, μόνο αυτό έχω να σου πω, κρίμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 15:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13

Συνεχιζοντας να προσπαθω να αλαξω το κλιμα...

...και γιατι η τεκτονες φορουν ποδια και οχι γαλονια στα μανικια καποιος μου ειχε πει καποτε και το ξεχασα....

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 15:21:23  Εμφάνιση Προφίλ
Είχα γράψει στο παρόν τόπικ φίλε μου Drumx13


Η τελετή της περιβολής του τέκτονος με το περίζωμα έχει το αρχέτυπον της στους αρχαιοτάτους χρόνους .
Η χρησιμοποίηση του περιζώματος ή κάτι άλλου αναλόγου προς αυτό, ως μυστικού συμβόλου , ήτο κοινό σε όλα τα έθνη της γης από των αρχαιοτάτων χρόνων.
Στα μυστήρια του Μύθρα στην Περσία ο υποψήφιος περιεβάλετο λευκό περίζωμα.
Στα Αιγυπτιακά μυστήρια, στα Ινδικά, στα Αιθιοπικά, επίσης χρησιμοποιούσαν περιζώματα.
Ο περιηγητής Kaempfer αναφέρει ότι οι Ιάπωνες σε ορισμένες μυστηριακές τους μυήσεις δίνουν στους υποψηφίους λευκό περίζωμα δεμένο πέριξ των νεφρών με ζώνη ή ταινία.
Κατά τα άλλα το περίζωμα στον τεκτονισμό σημαίνει και τη μεταβολή του ατόμου το οποίο μπαίνοντας στον τεκτονισμό μεταβάλει προορισμό και ιδιότητα και καθίσταται άλλος άνθρωπος , μύστης.

Ελπίζω να σε καλύπτει αυτός ο αποσυμβολισμός .

Ακόμα σημαίνει και την εργασία .
Θα ρωτήσεις ίσως μα γιατί την εργασία τη συμβολίζει μία ποδιά ;
Διότι ο τεκτονισμός προέρχεται από τις συντεχνίες των οικοδόμων και οι οικοδόμοι φοράνε ποδιά στην οποία μέσα έχουν τα εργαλεία τους .
Αν λοιπόν παραβάλεις το αρχέγονο με το νέο , τότε έχεις μια ποιο ολοκληρωμένη εικόνα του αποσυμβολισμού του περιζώματος .

Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 16:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
ευχαριστω αποστολε αν και δεν με καλυπτει η απαντηση του... "λιγο πολυ το κανουν ολοι"...
quote:
Η χρησιμοποίηση του περιζώματος ή κάτι άλλου αναλόγου προς αυτό, ως μυστικού συμβόλου , ήτο κοινό σε όλα τα έθνη της γης από των αρχαιοτάτων χρόνων.
Στα μυστήρια του Μύθρα στην Περσία ο υποψήφιος περιεβάλετο λευκό περίζωμα.
Στα Αιγυπτιακά μυστήρια, στα Ινδικά, στα Αιθιοπικά, επίσης χρησιμοποιούσαν περιζώματα.
Ο περιηγητής Kaempfer αναφέρει ότι οι Ιάπωνες σε ορισμένες μυστηριακές τους μυήσεις δίνουν στους υποψηφίους λευκό περίζωμα δεμένο πέριξ των νεφρών με ζώνη ή ταινία.

Θα ηθελα κατι ποιο μεστο ως απαντηση..

επισεις η εξηγηση

quote:
Διότι ο τεκτονισμός προέρχεται από τις συντεχνίες των οικοδόμων και οι οικοδόμοι φοράνε ποδιά στην οποία μέσα έχουν τα εργαλεία τους .
Αν λοιπόν παραβάλεις το αρχέγονο με το νέο , τότε έχεις μια ποιο ολοκληρωμένη εικόνα του αποσυμβολισμού του περιζώματος

ουτε αυτη με καλυπτει γιατι ειναι Η προφανης εξηγηση

Κατι αλλο θα πρεπει να υπαρχει.... ποιο αρχαιο ισως....

Την στιγμη που στον τεκτονισμο εχει εισαχθει η ενοια της γη ως σφαιρας που ως γνωστων την ειδαμε ως σφαιρα με της πρωτες πτησης στο διαστημα..
Πραγμα που σημαινει οτι πολλα πραγματα στον Τεκτονισμο ειναι ποιο καινουργια απο οτι δειχνουν και σημαινουν αλλα.

Μου φαινεται λοιπον πολυ προφανες σαν απαντηση .... το να φορουν ποδια η τεκτονες για να μην λερωνωνται ως εργαζομενοι και επειδη το κανουν και αλλα ταγματα -σχολες, ανα τον κοσμο.
Κταλαβαινεις τι ενοω?
Ληπει ο συμβολισμος.


Θα ηθελα ακομα μια απαντηση στο ....


quote:
Γιατι στην ελλαδα λεγεται τεκτονισμος και στον υπολοιπο κοσμο freemassonry ή freemassony ή masonic η τελος παντων κατι σε masson ...με οποια καταληξη
Ελευθεροτεκτονισμος στην Ελλαδα και κατι διαφορετικο εξω..
Γιατι αραγε
απλα ειναι κακη μεταφραση ή ειναι κατι αλλο ή εγω δεν ξερω να μεταφρασω σωστα

Σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να ειμαι αιτια μια καινουργιας κοντρας.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 18:28:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατι στην ελλαδα λεγεται τεκτονισμος και στον υπολοιπο κοσμο freemassonry ή freemassony ή masonic η τελος παντων κατι σε masson ...με οποια καταληξη
Ελευθεροτεκτονισμος στην Ελλαδα και κατι διαφορετικο εξω..

Μην ανησυχείς για τα διαφορετικά ονόματα. Η μαμά-Σιών προσέχει το ίδιο όλα τα παιδιά της.

Edited by - Wolffaced on 16/06/2003 20:18:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 19:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
quote:
Μην ανησυχείς για τα διαφορετικά ονόματα. Η μαμά-Σιών προσέχει το ίδιο όλα τα παιδιά της

...ξερεις wolfaced αυτο δεν ειναι απαντηση καποιου που ξερει αλλα καποιου που προφανως δεν ξερει...και υποθετει...

Καλυτερα λοιπον να πεις "δεν ξερω" ή να σιωπησεις παρα να γραφεις οτιδοιποτε....

Λεγοντας φιλε μου πολλα και διαφορα για ολα τα θεματα εκτιθεσαι και χανεις σε σοβαροτητα....

Στο τελος δεν σε ακουει κανεις...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 20:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL
Αγαπητε φιλε drumx13,
πραγματι το οτι ετσι κανουν ολοι, η απο παλια, δεν ειναι
επαρκης ερμηνεια. Ειναι ομως ικανη ενδειξη για περαιτερω ερευνα. Ιδιαιτερα οταν σχεδον σε ολα τα μυστηρια προσεφεραν στον νεομυητο περιζωμα.
Οπως προκυπτει απο την βιβλο - αριθμοι ιε- ειναι ενθυμιο συνεχους εργασιας.Ποιας εργασιας ?
Αποτελει το πρωτο ενδυμα του Αδαμ, συνδεεται με την εξοδο απο την παραδεισο και αρα οριζει την περιοδο εκεινη οπου εργαζομαστε για την επιστροφη στην ουρανια πατριδα.
Η ετυμολογικη προσεγγιση και η χρηση του, δηλωνουν προστασια.
Το περιζωμα καλυπτει - προστατευει τα πιο ευαισθητα σημεια του σωματος. Οχι μονο της υλικης ζωης μας αλλα και της πνευματικης, διοτι καλυπτει τοσο την εδρα οσο και τα πρωτα κεντρα της ενεργειας που εκδηλωνεται στα τσακρα του σωματος.
Ο νεοφυτος τωρα αναγνωριζει- αφυπνιζει την ενεργεια που κρυβεται εκει και δεν ειναι ακομα ικανος να την χειριζεται καλα. Εξ αλλου εκει βρισκονται τα εργαλεια του- για τους πρακτικους - των οποιων την χρηση τωρα διδασκεται.
Καλυπτει το επιγαστριο,που αναλογει στην περιοχη των αισθηματων και των συγκινησεων, απο τα οποια ο νεοφυτος πρεπει να προστατευτει.
Ελπιζω να βοηθησα.

LOVE IW THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 20:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλέ μου Φίλε Knight Michael,Καλησπέρα.
Χαίρομαι για τα σοφά σου λόγια,που τεκμηριώνουν την πεποίθησή μου,σχετικά με την ύπαρξη Μυημένων Ψυχών που μπορούν να Φωτίσουν με τα λόγια τους και να παραδειγματίσουν τους καλούς και έντιμους Φίλους της παρέας, για περισσότερη προσπάθεια και αυτοαναζήτηση.
Συνέχιζε να μας φωτίζεις.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 20:34:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατι στην ελλαδα λεγεται τεκτονισμος και στον υπολοιπο κοσμο freemassonry ή freemassony ή masonic η τελος παντων κατι σε masson ...με οποια καταληξη
Ελευθεροτεκτονισμος στην Ελλαδα και κατι διαφορετικο εξω..
Γιατι αραγε
απλα ειναι κακη μεταφραση ή ειναι κατι αλλο ή εγω δεν ξερω να μεταφρασω σωστα

Mason = επισκευάζω , λιθοδομή
Masonic = οικοδόμος
Masonry = Χτίζω με πέτρες

Τέκτονας = οικοδόμος ή ξυλουργός , αλλιώς ο κτίστης .

Άρα φίλτατε Γιάννη η λέξη μασόνος είναι η ξενική έκφραση της ελληνικής λέξης Τέκτων .

Το freemason σημαίνει Ελευθεροτέκτονας από το Free που σημαίνει ελεύθερος και το mason

Η λέξη mason είναι η Αγγλική και masson είναι η Γαλλική .

Εξ όλου αυτού καταλαβαίνεις και τη σχέση της επεξήγησης του περιζώματος .

Βιβλιογραφία
Μείζων Ελληνικό λεξικό
Μηχανή αναζήτησης Google.com.gr
Τεκτονική Εγκυκλοπέδια Νέστορος Λάσκαρη


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 20:42:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ώστε όποιος είναι αντίθετος με τις μασονικές σας συντεχνίες παρομοιάζεται με την κυρία Λουκά. Κρίμα Avallon. Αν η εσωτερική σου αναζήτηση σε έχει οδηγήσει να υπερασπίζεσαι την μασονία, μόνο αυτό έχω να σου πω, κρίμα.

Tι να σου πω ρε wolffaced! Με άφησες άναυδη για μια ακόμη φορά!
Αυτή τη φορά όμως για την έλλειψη χιούμορ σου... Ο V.IT.R.I.O.L όμως το έπιασε το υποννοούμενο που του είπα "και συ Τέκτων Βρούτε?" και δε παρεξηγήθηκε. Απλά προσπάθησα να κάνω το κλίμα πιο ανάλαφρο γιατί είχε αρχίσει να βαραίνει επικίνδυνα...

Στο προκείμενο όμως
όπως πάντα με κάλυψε άριστα ο κος Ramoglou και ο ιππότης Μιχαήλ άλλωστε την ποδιά τη φοράμε όταν εργαζόμαστε ενώ τα γαλόνια όταν θέλουμε να μας περιεργάζονται τραβώντας την προσοχή και προβάλλοντας το Εγώ μας κάτι που έρχεται σε αντίθεση με κάθε σοβαρό εσωτεριστή...

... καλό είναι να τη φορέσεις και συ καμμιά φορά...μη φοβάσαι δε δαγκώνει... το πολύ πολύ να πληγωθεί ο υπέρμετρος εγωϊσμός σου


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy