ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο 5ος κι η Ελληνική Επανάσταση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 10:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GreenLantern, κεφάκια βλέπω σήμερα.

Γράψε μας, γιατί διάλεξες αυτό το ψευδώνυμο;


Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 22/04/2007 10:58:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 11:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasilism
διάβασε μερικούς από τους παλαιότερους διαλόγους μας να δεις ότι ο Trainman είναι χριστιανός. Αυτό δεν είναι επιλήψημο !
Εγώ δεν έχω ούτε 10 μέρες στο φόρουμ οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι έχει δηλώσει ο τρεινμαν στα 410 μηνύματα του!!!!!! Συνεπώς δεν είχα κανένα λογο να κάνω αίτηση του στιλ ομόνοια χριστιανοί!!!!!!!!!

Επίσης αναφέρεις ότι δεν έχεις τίποτα με τους χριστιανούς,

και δε το εβραιοχριστιανοι και ιουδαιοχρισρττιανοι γιατί το αναφέρεις;;;;;; Μη μου πεις ότι αγαπάς τόσο πολύ τους Εβραίους και το λες τιμητικά για τους χριστιανούς το εβραιοχριστιανοι !!!!!!!!!

Γιατί τουλάχιστον δεν λες έλληνοχριστιανοι αφού τους συμπαθείς τους χριστιανούς;;;;;;;!!!!


Edited by - GreenLantern on 22/04/2007 12:11:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 11:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasilism
Ο Αινστάιν ήταν Εβραίος ! Δηλαδή πίστευε στον Γιαχβέ, τον οποίο και εσύ πιστεύεις. Ό Γιαχβέ είναι ο γνωστός σε όλους μας Θεός των Εβραίων και των Χριστιανών.
Αυτό πραγματικά είναι παγκόσμια πρώτη!!!!
Για πρώτη φορά ακούω ότι οι Εβραίοι είναι Χριστιανοί. Δηλαδή οι Εβραίοι ομολογούν πίστη στην Αγία Τριβάδα και σωτηρία δια του Ιησού Χριστού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μήπως λένε και το Πιστεύω απ’ έξω;;;;;;;;;

Το ότι υπάρχουν χριστιανοί Εβραίοι δεν σημαίνει ότι ο Αριελ Σαρον και οι πλειψηφια των Εβραίων είναι χριστιανοί φίλτατε!!!!!!!!!!!!!

Υγ. Φίλτατε νομίζω ότι δεν έχεις ασχοληθεί με τα θρησκευτικά (ούτε στο σχολείο)


Edited by - GreenLantern on 22/04/2007 11:31:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 11:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε πράσινε Φανέ,

Εσύ είπες :

quote:
Καταρχήν δεν έχω δει καμιά δήλωση του τρεινμαν ότι είναι χριστιανός οπότε γιατί να του προσδώσω αυτό τον χαρακτηρισμό;;;

ΑΠ: Είσαι υπεύθυνος των λόγων σου ! Πριν το πεις έπρεπε να ψάξεις !

GreenLantern:


quote:
quote:
vasilism
Ο Αινστάιν ήταν Εβραίος ! Δηλαδή πίστευε στον Γιαχβέ, τον οποίο και εσύ πιστεύεις. Ό Γιαχβέ είναι ο γνωστός σε όλους μας Θεός των Εβραίων και των Χριστιανών.


Αυτό πραγματικά είναι παγκόσμια πρώτη!!!!
Για πρώτη φορά ακούω ότι οι Εβραίοι είναι Χριστιανοί. Δηλαδή οι Εβραίοι ομολογούν πίστη στην Αγία Τριβάδα και σωτηρία δια του Ιησού Χριστού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μήπως λένε και το Πιστεύω απ’ έξω;;;;;;;;;

ΑΠ: Λέω ότι πιστεύετε στον ίδιο Θεό. Τον Θεό της Παλαιάς Διαθήκης, τον Γιαχβέ. Εάν δεν το έχεις καταλάβει πήγαινε σε άλλο forum !!!
Δεν λέω πουθενά ότι οι Εβραίοι είναι Χριστιανοί. Εσείς τους πήρατε τον Θεό τους ! Τον Υιό και Το Άγιο Πνεύμα τα πρόσθεσαν οι Ευαγγελιστές.

ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΟΣΗ ΑΓΝΩΜΟΣΥΝΗ; ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΤΕ ΤΟΝ ΕΒΡΑΙΟ ΘΕΟ ΤΟΥΣ, ΠΗΡΑΤΕ ΤΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΑΛΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ;

Οταν μια Θρησκεία έχει κοινό Θεό με μια άλλη Θρησκεία, πως το λέμε αυτό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 12:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, το θέμα έχει αρχίσει να ξεφεύγει αρκετά από τον σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε.
Υπάρχουν 2 επιλογές:

  • Να δείξουμε τον απαιτούμενο σεβασμό στον θεματοθέτη, στους ανθρώπους που επί καιρό κατέθεταν - με κόπο ίσως - τα ιστορικά στοιχεία που προσκόμιζαν, στους αναγνώστες που επιθυμούν να διαβάσουν το θέμα για το λόγο που ανοίχθηκε αλλά και στους ίδιους μας τους εαυτούς.
  • Να μην αναγνωρίσουμε τίποτα από τα παραπάνω και να ισοπεδώσουμε το θέμα.

Η πρώτη επιλογή είναι η περισσότερο δύσκολη αλλά δείχνει το ενδιαφέρον μας και για τον Χώρο στον οποίο συμμετέχουμε αλλά και στους ανθρώπους με τους οποίους συνομιλούμε.
Η δεύτερη επιλογή είναι η εύκολη κι αυτή που θα καταστρέψει μια προσπάθεια στην οποία συμμετείχαμε κι εμείς - στον βαθμό που συμμετείχαμε - αλλά και κάποιοι άλλοι συνομιλητές μας.

quote:
Αν οι 99 στις 100 λέξεις των περισσότερων νεοπαγανιστών, αφορούσαν την πίστη τους, και όχι οχετό ψεύδους κατά του χριστιανισμού, εγώ δεν θα ήμουν εδώ. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι.

Αγαπητέ recto, θα αναφερθώ σύντομα σ' αυτό που αναφέρεις για να μην συνεχιστεί η παρεκτροπή του θέματος, τουλάχιστον από την πλευρά μου.
Δε μπορούμε να κρίνουμε τόσο εύκολα ποιός είναι νεοπαγανιστής και ποιός όχι.
Μπορώ πχ να σου πω ότι πιστεύω πως έγιναν διωγμοί από τους Χριστιανούς Αυτοκράτορες εναντίον των εθνικών.
Αυτό δε με κάνει νεοπαγανιστή.

Τέλος, δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνδέεις την συμμετοχή σου στις Συζητήσεις αποκλειστικά με την υπεράσπιση του Χριστιανισμού.
Προσπάθησε να βρεις τι άλλο θα μπορούσες να αποκομίσεις από την παρουσία σου εδώ.
Εξάλλου, ας θυμηθούμε και την διδασκαλία του Ιησού η οποία περιστρεφόταν γύρω από την κατανόηση και κυρίως, την Αγάπη.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 12:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Dying,

έχεις δίκιο. Το παρατραβήξαμε !
Όσο με αφορά ζητώ συγνώμη.
Ας συνεχίσουν μόνο οι έχοντες κάτι να πουν για το θέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 12:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasilism
Δεν λέω πουθενά ότι οι Εβραίοι είναι Χριστιανοί
Μα εσύ αποκάλεσες τον Αϊνστάιν χριστιανό επειδή ήταν Εβραίος ορίστε τι έγραψες:
quote:
vasilism
Μα χριστιανοί ήταν ο Χίτλερ και ο Αινστάιν !
και όταν σου είπα ότι ο Αϊνστάιν δεν ήταν χριστιανός απάντησες το παρακάτω
quote:
vasilism
Ο Αινστάιν ήταν Εβραίος ! Δηλαδή πίστευε στον Γιαχβέ, τον οποίο και εσύ πιστεύεις. Ό Γιαχβέ είναι ο γνωστός σε όλους μας Θεός των Εβραίων και των Χριστιανών.
Θα μπορούσε βέβαια να πεις ότι ξεχάστηκες που αποκάλεσες τον Αϊνστάιν χριστιανό και να τελείωνε εκεί η ιστορία αλλά . . . . . . .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 13:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπαμε να σεβαστούμε το Θέμα !

(Ο Αινστάιν πίστευε σε Θεό !)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 13:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν είχα καμιά υποχρέωση να ψάξω 410 ποστ ενός μέλους σε ένα φόρουμ όσο αξιόλογο και να είναι. Εσύ όμως δεν πρέπει να βάζεις λόγια στο στόμα των συνομιλητών σου λέγοντας ότι έκανα έκκληση για «ομόνοια χριστιανοί» σχολιάζοντας ένα δικό μου ποστ το οποίο ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΚΑΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ.

quote:
τρεινμαν
Το ίδιο και ο κομμουνισμός, το ίδιο και ο χριστιανισμός, το ίδιο και κάθε επαναστατικό κίνημα στην ανθρώπινη ιστορία.
Άλλωστε από αυτά τα λεγόμενα του τρεινμαν γιατί να υποθέσω ότι είναι χριστιανός μπορεί να είναι και άθεος ή αγνωστικιστής δεδομένου ότι στο παραπάνω ποστ συγχέεται ο χριστιανισμός με πολιτικό κίνημα. Άλλα και πάλι εγώ δεν είχα καμιά διάθεση να πω «ομόνοια χριστιανοί». Απλώς εξέφρασα την έκπληξη μου βλέποντας 2 από τα καλύτερα και χρησιμότερα μέλη του φόρουμ (δεδομένων των πληροφοριών που κομίζουν οι οποίες δεν έχουν σχέση με μυθοπλασίες) να κονταροχτυπιούνται.


Και αυτή σου η δήλωση τι σήμαινε;

quote:
vasilism
στην επίκλησή σου : "ομόνοια χριστιανοί", ο Trainman δεν πρόκειται να τσιμπήσει!
Μήπως (ερώτηση κάνω, λέω μήπως) σου άρεσε που έβλεπες 2 χριστιανούς να κονταροχτυπιούνται και προσπαθούσες να ρίξεις λάδι στη φωτιά;;;;; (ερώτηση κάνω). Ευτυχώς λοιπόν που ο τρεινμαν ίσως και να μην τσίμπησε . . . . . . .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 13:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς, πολλοί δεν γνωρίζουν την εισαγωγή του ορφισμού από την Αίγυπτο σύμφωνα με τις αρχαίες πηγές.

Όπως λέει ο Διόδωρος στα παρακάτω αποσπάσματα:

"διο και φασιν Ορφέα το παλαιόν εις Αίγυπτον παραβαλόντα και θεασάμενον τούτο το νόμιμον, μυθολογήσαι τα καθ' άιδου τα μεν μιμησάμενον τα δ' αυτόν ίδια πλασάμενον (Ι.92.3)
[...]
οι γαρ ιερείς των Αίγυπτίων ιστορούσιν εκ των αναγραφών των εν ταις ιεροίς βίβλοις παραβαλείν προς εαυτούς το παλαιόν Ορφέα τε και Μουσαίον και Μελάμποδα και Δαίδαλον, προς δε τούτοις Όμηρον τε τον ποιητήν [...] (Ι.96.2)
και τας παρά τοις πολλοίς ειδωλοποιίας αναπεπλασμένας παρεισαγαγείν μιμησάμενον τα γινόμενα περί τας ταφάς τας κατ' Αίγυπτον" (Ι.96.3)


Και εδώ η μετάφραση από τον Κάκτο (Ορφικά, τόμ. 4)

Διοδ. Σικ. Α' 92.3

"Γι' αυτό και λένε πως, όταν ήρθε παλιά στην Αίγυπτο ο Ορφέας, είδε τούτο το έθιμο και διαμόρφωσε τον μύθο για τα σχετικά με τον Άδη, μιμούμενος τα μισά και πλάθοντας μόνος του τα υπόλοιπα."


Διοδ. Σικ. Α' 96. 2-3

"Οι ιερείς των Αιγυπτίων ιστορούν από τις καταγραφές στα ιερά τους βιβλία ότι τους επισκέφτηκαν τα παλιά χρόνια ο Ορφέας, ο Μουσαίος, ο Μελάμποδας, ο Δαίδαλος, επιπλέον και ο ποιητής Όμηρος. Τεκμήρια της επίσκεψης όλων τούτων δείχνουν για άλλους τα αγάλματα τους και για άλλους τοποθεσίες ή κτίρια που φέρουν τ όνομα τους, και φέρνουν αποδείξεις και από τον τομέα της γνώσης που υπηρέτησε ο καθένας τους, βγάζοντας το συμπέρασμα πως από την Αίγυπτο πήραν όλες τις γνώσεις για τις οποίες θαυμάστηκαν από τους Έλληνες. Ο Ορφέας, για παράδειγμα, πήρε από την Αίγυπτο τις περισσότερες από τις μυστικές τελετουργίες, τις οργιαστικές τελετές που συνοδεύουν τις περιπλανήσεις του και τη μυθική παράδοση για τις εμπειρίες του στον Άδη. Γιατί η λατρεία του Όσιρη είναι ίδια μ' εκείνη του Διονύσου, ενώ της Ίσιδας είναι πανομοιότυπη με την αντίστοιχη της Δήμητρας και μόνο τα ονόματα έχουν αλλάξει."


"Γηράσκω αεί διδασκόμενος" λοιπόν.

quote:
Δε μπορούμε να κρίνουμε τόσο εύκολα ποιός είναι νεοπαγανιστής και ποιός όχι.

Δεν ξέρω πόσο ρόλο μπορεί να παίζει αυτό. Από τη στιγμή που κάποιος υιοθετεί τις μυθοπλασίες που προέρχονται από τον κύκλο αυτό, προφανώς αυτοχαρακτηρίζεται.

Φαντάσου κάποιον να μιλά με επιχειρήματα χριστιανού και να λέει δεν είμαι χριστιανός. Ε, και τι νόημα τελικά έχει για την διεξαγωγή της συζήτησης;

Και εδώ να προσθέσω μια απάντηση σε παρατήρηση πυ μου φαίνεται ακατανόητη. Έγραψα πριν ότι "οι απαντήσεις μου δεν στηρίζονται σε βιβλιαράκια της ενορίας μου".

Δεν ξέρω πόση προσπάθεια χρειάζεται να καταλάβει κάποιος το νόημα. Εξηγώ όμως:

Όταν ο πανεπιστημιακός και αναγνωρισμένος συγγραφέας Γ. Μεταλληνός, με έργο που βιβλιογραφείται διαρκώς από όλα τα έγκυρα συγγράμματα, ΔΕΝ γίνεται αποδεκτός με πρόφαση την ιεροσύνη του, τότε μπορούμε να φανταστούμε πόσες δικαιολογίες θα έβρισκαν κάποιοι ενάντια σε ενοριακά συγγράμματα που σχεδόν πάντα, επειδή ο ρόλος τους δεν είναι ακαδημαϊκός, δεν διαθέτουν πηγές ή κριτικό υπόμνημα.

Όπως κάποιος θα δει, ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιώ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ του Μεταλληνού στα φόρουμ ακριβώς γι αυτό τον λόγο. Και μάλιστα, κάποιος ανεκδιήγητος εδώ, χρησιμοποίησε την πρόφαση ακόμη και ενάντια σε ΠΗΓΕΣ που παρέθετε ο Μεταλληνός! Φανταστείτε πόσω μάλλον στα συμπεράσματά του.

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, είναι εντελώς αστεία η χρήση των τριών τόμων "Μια ιστορία Αγάπης", βιβλίων με ποιότητα εκδοτικού χαβαλέ, με κομμένες και ραμμένες φράσεις, και στρατευμένες μεταφράσεις όχι μόνο από άγνοια αλλά από βέβαιαη διάθεση ενσυνείδητης λιβελλογραφίας.


Κλείνοντας, επαναλαμβάνω:

Το πρόβλημα δεν είναι η θρησκεία του Δωδεκαθέου. Το πρόβλημα είναι ΜΟΝΟ η διάδοση των μυθοπλασιών και αυτές ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να τις αναιρέσουμε. Και από τη στιγμή που αυτό γίνεται ΜΟΝΟ με βάση αναγνωρισμένη, εγχώρια ή διεθνή, πανεπιστημιακού επιπέδου βιβλιογραφία, τότε, ο οποιοσδήποτε οφείλει να παραδεχτεί ότι γίνεται τίμια και μεθοδικά και όχι με βάση θολές πηγές.

ΥΓ

Δεν έχω επ' αυτού να προσθέσω κάτι άλλο. Μπορεί το thread να συνεχίσει. Αν θες, μετέφερε τα μηνύματα στο "Ανάλεκτα".

-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 13:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasilism
ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΟΣΗ ΑΓΝΩΜΟΣΥΝΗ; ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΤΕ ΤΟΝ ΕΒΡΑΙΟ ΘΕΟ ΤΟΥΣ, ΠΗΡΑΤΕ ΤΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΑΛΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ;
Εδώ μου φαίνεται πως άρχισες να το ρίχνεις στην τρελή. . . . σε εμένα απαντάς;;;;;;;
εσύ βρίζεις υποτημιτικα τους χριστιανούς ως εβραιοχριστιανους και τώρα λες σε εμένα ότι βρίζω τους Εβραίους χωρίς να τους έχω βρίσει;;;;;; τι μου έχουν κάνει οι άνθρωποι;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!! και οι Εβραίοι παιδιά του θεού είναι.

Μήπως απαντάς σε άλλον;;;;;;;;;;;;


Edited by - GreenLantern on 22/04/2007 13:22:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 13:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ GreenLantern,

είπαμε να σεβαστούμε το Θέμα.

Δες λοιπόν την απάντηση στο Θέμα Ανάλεκτα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 14:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Recto,

Ρίξε μια γρήγορη ματιά στο αρχαίο κείμενο των Αργοναυτικών του Ορφέως.
Στις αρχές του κειμένου στίχοι (18-46) γράφει :


Ηδ’ όσον Αιγύπτω ιερόν λόγον εξελόχευσα.


Για να μην αρχίσουμε πάλι τα τρελά και τα ανισόρροπα, σε πληροφορώ ότι το παραπάνω κείμενο λεει ότι ο Ορφέας εξελόχευσε, δηλαδή έβγαλε ή διεκύρηξε στην Αίγυπτο ιερούς λόγους. Πουθενά δεν λεει ότι διδάχτηκε απ’ τους Αιγυπτίους.

Δεν πιστεύω να μη γνωρίζεις τι σημαίνει εκλοχεύω και αρχίσεις πάλι τους νοσηρούς λήρους;

Τώρα πως συνδέεται ο Ορφισμός με τον πρωτοχριστιανισμό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Ο ΙΧΘΥΣ θυμίζει τίποτα στους παντογνώστες άμισθους διαφωτιστές;

Άκου, ...ο Ορφέας Σαμάνος.
Ρε φίλε αυτό ήταν απ’ τα πιο τρελά που έχω διαβάσει σ΄ όλη μου την ζωή.


Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 06:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
recto: Από το πουθενά και χωρίς στοιχειώδη σεβασμό, εντελώς φασιστικά και απρόκλητα με καθυβρίζεις, και μετά, έρχεσαι ΕΣΥ και με κατηγορείς για ...φανατισμό ενώ εγώ ούτε καν απευθύνθηκα σε σένα!

Το κατά πόσον το πρώτο σχόλιό μου στα γραφόμενά σου υπήρξε καθυβριστικό – πόσο δε μάλλον «φασιστικό», είναι στη διάθεση του οποιουδήποτε να το διαπιστώσει.

Ένα μόνον θα υπενθυμίσω: Πως, όταν κάποιοι βασανίζονταν στα μπουντρούμια της οδού Μπουμπουλίνας, κάποιοι άλλοι, «απλώς διάβαζαν».

quote:
recto: Για το σκοπό αυτό επιλέγω 2-3 άτομα που παριστάνουν την νεοπαγανιστική αυθεντία και επιμένω διαρκώς ενάντιά τους.

Μάχαιραν έδωκες, μάχαιρα έλαβες! Με τη διαφορά ότι απ’ αλλού την περίμενες και από αλλού σου ήρθε. "Έτσι γίνεται όμως με όλα τα πράγματα" - τόσο στην πραγματική ζωή, όσο και στην εικονική.

quote:
recto: Κάποιοι λοιπόν κατάλαβαν ότι άσχετα με προσωπικές πεποιθήσεις, ο δικός μου τρόπος, είναι η εκκωφαντική σύγκρουση με την ηλιθιότητα, μεθοδική όμως και με βιβλιογραφία, κυρίως για να φανεί στους τρίτους πόσο σαθρή είναι η ακραία επιχειρηματολογία μερικών…

quote:
recto: Και αν κρίνω από τις σειρές από λέξεις χωρίς ειρμό, την χυδαιολογία, τις δογματικές ρήσεις, τις ανοησίες περί ...βρυκολάκων και εξυπνάδες βγαλμένες από περιοδικό με ανέκδοτα για παιδιά προσχολικής ηλικίας, αν και στα τόσα χρόνια στα φόρουμ…

Αφού εκτιμάς λοιπόν, τη «σύγκρουση με την ηλιθιότητα, μεθοδική όμως και με βιβλιογραφία», να σου συστήσω κι εγώ, μία από τις πολλές δικές μου πηγές:

Οι «ανοησίες περί βρυκολάκων» καταγράφονται από τον Μ. Γεδεών στο βιβλίο του «Πατριαρχικοί Πίνακες» (Έκδοση 1885-1890, Κωνσταντινούπολη) και συγκεκριμένα στην αναφορά του για την τρίτη πατριαρχία του Παρθενίου του Δ’: «Ανέκδοτοι δε μένουσιν, εφ’ όσον εμοί γνωστόν, τρεις διατάξεις (…) Η από Ιουνίου 1693 κατά των πιστευόντων ύπαρξιν «βουλκολάκων» και κατά της συνηθείας της εντός των ναών ταφής».

Σε περίπτωση που συνεχίσεις την «σύγκρουσή σου με την ηλιθιότητα», δεν θα είχα αντίρρηση να συνεχίσω το ξεψάχνισμα και των υπολοίπων πηγών – αν μη τι άλλο, για να δούμε από τι μας γλύτωσε ιστορικά, ο Διαφωτισμός.

quote:
recto: μάλλον μένω ΑΦΩΝΟΣ από την περίπτωσή σου...

Θα προτιμούσα να είχες απαντήσει στα πολλά και πολύ σοβαρά ερωτήματα και θέματα που έθιξα ενώπιόν σου, όπως εκείνα για παράδειγμα που αφορούν…

• …τη στάση της Εκκλησίας απέναντι στον μη «σφαγιαστικό», αγγλικό Διαφωτισμό του Τζων Λοκ και τον μη «σφαγιαστικό» ριζοσπαστισμό του Τόμας Παίην.

• …το αν υπήρχε αντικειμενικός φόβος να σφαγιαστούν οι έλληνες ιερείς (ή να εισέλθουν ημίγυμνες γαλλίδες ντιζέζ στην Αγία Λαύρα), σε περίπτωση που ανελάμβαναν γάλλοι στρατιώτες του Ναπολέοντα μαζί με έλληνες μαχητές, να απελευθερώσουν τον Μοριά, ή κάποια άλλη περιοχή της Ελλάδας.

Επιλέγοντας ωστόσο να παραμείνεις ΑΦΩΝΟΣ, είμαι υποχρεωμένος να διευκρινίσω πως δεν πρόκειται και να στεναχωρηθώ ιδιαίτερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 06:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
GreenLantern: Αγαπητέ τρεινμαν έχω παρακολουθήσει τα ποστ που στέλνεις. Μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις αν και δεν συμφωνώ σε όλα όσα λες και υποστηρίζεις.
.

Αλλοίμονο αγαπητέ μου GreenLantern. Πόσο εύκολα επαινούμε κάποιον όταν νομίζουμε ότι συμφωνεί μαζί μας και πόσο εύκολα στρεφόμαστε εναντίον του όταν διαψεύδει τις προσδοκίες μας!

quote:
GreenLantern: Θα ήθελα όμως να σου πω ότι ήταν κάπως υπερβολική η αντίδραση σου απέναντι στο ποστ του ρεκτο.

Αν δεν συμφωνείς σε όλα όσα λέω και υποστηρίζω (και γιατί να συμφωνείς κατ' ανάγκην άλλωστε;) υπάρχει ο δρόμος του post. Κι εσύ όμως, επέλεξες την ανάγνωση! Γιατί;

quote:
GreenLantern: Φίλε τρεινμαν επίτρεψε μου να πιστεύω ότι κατανοώ τον λογο για τον οποίο αντέδρασες έτσι και ο οποίος έχει να κάνει με κάποιες άλλες καταστάσεις διαλόγου οι οποίες προσπαθούν να επιβληθούν από ορισμένους σε διαφορα φορουμ του ειδους.

Όταν φίλε GreenLantern, πριν από μερικές δεκαετίες όλοι (κι εγώ μαζί), πλην των ανθρώπων της Εκκλησίας, θεωρούσαν προδότη το Γρηγόριο Ε’, ο μεν Γρηγόριος ήταν αδικημένος, αλλά και η Εκκλησία συνεσταλμένη. Αργότερα, κάποιοι άνθρωποι (κι εγώ μαζί), κατάφεραν να ξεπεράσουν μερικά πατροπαράδοτα στεγανά και να δουν την ιστορία με ψυχραιμότερο μάτι κι ακόμα και να υπερασπιστούν τη μνήμη του ανθρώπου αυτού – πόσο δε μάλλον, όταν βλέπουν το ποιόν των περισσοτέρων από τους ηχηρούς επικριτές του.

Κάτι τέτοιο όμως, δεν σημαίνει ότι θα ανεχθώ τους μαθητές των Καρπαθίου, των Χριστόδουλων και των Μεταλληνών να βγαίνουν στην αντεπίθεση χλευάζοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα και τον Διαφωτισμό και καθυβρίζοντας έναν Gibbon, ή έναν Κοραή.


quote:
GreenLantern: Άλλωστε από αυτά τα λεγόμενα του τρεινμαν γιατί να υποθέσω ότι είναι χριστιανός μπορεί να είναι και άθεος ή αγνωστικιστής δεδομένου ότι στο παραπάνω ποστ συγχέεται ο χριστιανισμός με πολιτικό κίνημα. Άλλα και πάλι εγώ δεν είχα καμιά διάθεση να πω «ομόνοια χριστιανοί». Απλώς εξέφρασα την έκπληξη μου βλέποντας 2 από τα καλύτερα και χρησιμότερα μέλη του φόρουμ (δεδομένων των πληροφοριών που κομίζουν οι οποίες δεν έχουν σχέση με μυθοπλασίες) να κονταροχτυπιούνται.

Ο χριστιανισμός είναι μία ταμπέλα την οποία ο καθένας φοράει όπως θέλει, χωρίς κανένα προσωπικό κόστος. Το θέμα είναι το ποιόν του καθενός και όχι το αν πιστεύει ότι ο Χριστός ήταν άνθρωπος ή θεός.

Ο Trainman έχει στολιστεί με διάφορα επίθετα από την ώρα που μπήκε στο Forum. Για τον Βασίλη είμαι χριστιανός επειδή υπερασπίστηκα τη μνήμη του Σενέκα από την κατηγορία του συν-εμπρησμού της Ρώμης, επειδή αντιπάλεψα την… «άποψη» ότι ο Ιησούς είχε γκόμενα τη Σαλώμη που αποκεφάλισε τον Ιωάννη, επειδή απέδειξα πως υπάρχουν σοβαρότατες ενδείξεις ότι οι αρχαίοι τελούσαν ανθρωποθυσίες και επειδή υποστήριξα ότι «ο κόσμος μπορεί να πάψει να πιστεύει στο Χριστό, αλλά αν πάψει να πιστεύει στην Παναγία θα πεθάνουμε όλοι».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 06:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Λουκά

Με μέγιστη χαρά και ανακούφιση σε βλέπω να επιστρέφεις, όχι γι’ αυτά που γράφεις προκειμένου να με υπερασπιστείς, αλλά διότι υποθέτω πως τα πράγματα στο σπίτι σου έχουν αρχίσει να βαίνουν καλώς.

Έπιασαν τόπο οι ευχές μας; Η ευχή μου;

Μην μπαίνεις σε αχρείαστες αντιπαραθέσεις. Φτάνει που έχω μπει εγώ μέχρι το λαιμό μέσα στη χαβούζα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 06:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesotris: Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ο μακαρίτης ο Γρηγόριος πήγε να το παίξη σε δύο ταμπλώ το παιχνίδι , και με τον αστυφύλαξ, και με τον χωροφύλαξ , αλλά δεν του βγήκε και τον "αγιάσανε" οι Τούρκοι.

Να και μια πρώτη λογική θεώρηση των μέχρι στιγμής δεδομένων! Αφού καταλαγιάσεις στη θέση αυτή, δοκίμασε να απαντήσεις στα εξής ερωτήματα:

1) Γιατί δεν την κοπάνησε ο Γρηγόριος προτού τον κρεμάσουν; Τα προηγούμενα υπήρχαν, τα εγνώριζε και ήταν δεκάδες – χώρια που του προτάθηκε η οδός της διαφυγής.

2) Πόσοι άλλοι το έπαιζαν σε δυο ταμπλώ το παιχνίδι – ή καλύτερα ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΑΙΖΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΔΥΟ ΤΑΜΠΛΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Δοκίμασε να συγκεντρώσεις μερικά ονόματα από τη δεύτερη κατηγορία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 06:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (Μέρος 4ο)

Η ΜΥΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ ΘΕΟΦΙΛΟΥ Β’

Ήδη από τη σελίδα 3, έχω αναφερθεί σε μία από τις συγκινητικότερες μορφές του Αγώνα – τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Θεόφιλο Παγκώστα , ο οποίος, όχι μόνον μυήθηκε στην Εταιρεία και συνεισέφερε χρηματικά (μαζί με την μικρή – τότε - ελληνική κοινότητα της Αλεξάνδρειας), αλλά εγκατέλειψε τον πατριαρχικό του θρόνο, ευλογώντας τη σημαία της Επανάστασης στην Πάτμο.

Κανείς από τους αντιπάλους μου στην παρούσα συζήτηση δεν μπήκε στον κόπο να σχολιάσει την αναφορά μου ή να ζητήσει περισσότερες λεπτομέρειες. Στην τελική ευθεία λοιπόν, αναγκαστικά το πράττω από μόνος μου.

Ο ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ:
«ΚΛΕΟΣ ΤΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΩΝ, ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ…»

Η συμμετοχή του Πατριάρχη Αλεξανδρείας πιστοποιείται από πολλές αναφορές. Ας ξεκινήσουμε από την επιστολή που του στέλνει η Υπερτάτη Αρχή και την οποία καταγράφει ο Φιλήμων στο Δοκίμιον Ιστορικόν περί της Ελληνικής Επαναστάσεως

«…Ελάβομεν άσμενοι της θεσπεσίας σου Μακαριότητος επιστολήν από ε μαρτίου αωκ έτος γεγραμμένην και εχάρημεν, όσον ουδέποτε, επειδή έγνωμεν πραγματικώς και επληροφορήθημεν αναμφιβόλως, ότι ζώσιν έτι χάριν της Ελλάδος Βασίλειοι και Χρυσόστομοι, διακρατούντες τους πνευματικούς της οίακας και κυβερνώντες ευεπηβολώτατα εις όρμον σωτήριον (…) δεν λείπομεν αποκρινόμενοι προς την αξιοσέβαστόν σου Μακαριότητα, ότι εις τακτικωτέραν και επωφελεστέραν των καθ’ ημάς πραγμάτων διοίκησιν, ενεκρίθη παρ’ ημών αναγκαιότατον το να διωρισθώσιν απανταχού της Ελλάδος Εφορείαι, αίτινες προσέχουσαι ακριβώς και περιπατούσαι με φρονήσεως λύχνον (sic), όχι μόνον να διεξάγωσι και να κυβερνώσι τα μέλη προς παύσιν πολλών ατοπημάτων, αλλά και, χρείας τυχούσης, να φωταγωγήσωσι πάντα τον πλησίον προς επίγνωσιν Θεού (sic)

(…) Όθεν εις τούτο το χρεωστικόν στάδιον, ως ηνεωγμένον υπέρ δόξης της πατρίδος, υπέρ αναλάμψεως της Ορθοδοξίας, ανάγκη πάσα να συνδράμης, καθώς οι απανταχού ομογενείς, και να δείξης παράδειγμα γενναιότητος τοις κατοικούσιν εν Πάτμω και Αιγύπτω αδελφοίς, ίνα βοηθήσωσιν άπαντες και υπέρ δύναμιν…

(…)Έμβασον τα χρήματα προς τους εν Σμύρνη Εφόρους...και έρρωσο μετ’ ευδαιμονίας το κλέος των Πατριαρχών, η δόξα του Γένους και της Ελλάδος το στήριγμα»


Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΕΥΛΟΓΕΙ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΜΟ – Η ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ 1η/5/1821


* Στην επετειακή έκδοση της Ακαδημίας Αθηνών, με τίτλο «Η Φιλική Εταιρεία» για τα 150 χρόνια από την ίδρυση της επαναστατικής μας οργάνωσης, ο καθ. Ε.Γ. Πρωτοψάλτης, διευκρινίζει ότι ο Θεόφιλος κατηχήθηκε στην γενέθλια γη του την Πάτμο την 1η Μαρτίου 1820, από τους «αποστόλους» Ίππατρο και Πελοπίδα, κατά την περιοδεία τους προς τις ελληνικές κοινότητες της Μέσης Ανατολής. Σύμφωνα δε, με τη μονογραφία του Παναγιώτη Κρητικού με τίτλο «Ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόφιλος Β’ ο Πάτμιος Φιλικός, ο επιλεγόμενος Παγκώστας (1764-1833), οι δύο απόστολοι έφεραν μαζί τους συστατική επιστολή από τον ίδιο τον Μιχαήλ Σούτσο (Βόδα). Η επαφή του με την εταιρία ωστόσο, είχε γίνει νωρίτερα: «Ο ίδιος ο Θεόφιλος γράφει εις επιστολήν του ότι έφθασε εις Πάτμον τον Οκτώβριον 1819, ένθα και εδέχθη τους Πελοπίδαν και Ίππατρον, εις ους και έδωσε 2000 γρόσια και τους εφωδίασε καλώς προς τους εις Αίγυπτον γνωστούς».

Στις 12 Απριλίου του 1821, ο Θεόφιλος ευλογεί στην Πάτμο τη σημαία της Ανεξαρτησίας, ενώπιον του τοπικού κλήρου και του λαού και παρόντος του πάτμιου Φιλικού, Δημητρίου Θέμελη (τον οποίον είχαμε δει στη σελ. 18 να μεταφέρει στο Αιγαίο τις προκηρύξεις του Υψηλάντη ως δήθεν πατριαρχικός απεσταλμένος (αργότερα θα δούμε ότι είχε εφοδιαστεί και με άλλες συστατικές επιστολές). Η ομιλία εκείνη του Θεόφιλου δεν σώζεται – σώζεται ωστόσο ένας δεύτερος δημόσιος λόγος του Πατριάρχη Αλεξανδρείας, ένα κήρυγμα σε ομόνοια και σύμπνοια, το οποίο (όπως και στην περίπτωση του Γαζή που αναφέραμε στη σελ. 12) μαρτυρεί τον ελληνισμό και τον χριστιανισμό ενωμένους σε μία ενιαία σκέψη και αίσθηση. Ας πάρουμε μιαν ιδέα:

«…Τις να μου έδιδε σήμερον του Δημοσθένους την ευγλωττίαν και του Ηροδότου την γλυκύτητα δια να παραστήσω αρκούντως της παρούσης φαιδράς πανηγύρεως τας αφορμάς; Και αγκαλά ποίος ρήτωρ; Ποίος διδάσκαλος; Ποίος θεολόγος δύναται ν’ αποδείξη της σημερινής εορτής τα παράδοξα; Τις γαρ, φησί, λαλήσει τας δυναστείας Κυρίου; Ακουστάς ποιήσει πάσας τας αινέσεις αυτού; Αληθώς αύτη η αλλοίωσις της δεξιάς του υψίστου, εκείνης της παντοδυνάμου δεξιάς, ήτις τα πάντα μετασκευάζει ως θέλει και βούλεται, ανάγει βασιλείς και κατάγει, καθαίρει δυνάστας από θρόνων και ανυψοί ταπεινούς πεινώνας εμπίπλησιν αγαθών και πλουτούντας εξαποστέλλει κενούς…»

Είναι φανερό ότι το σεντούκι ενός Πατριάρχη δεν έχει μόνον την «θεόθεν τυραννία», αλλά και την «δεξιά του Κυρίου», όταν οι περιστάσεις αλλά και η θέληση την ευνοήσουν. Και τότε, η «θεόθεν τυραννία» εξοβελίζεται. Καταμαρτυρείται αυτό, από την έκκληση του Θεόφιλου για ομόνοια, με αναφορά -πού αλλού; - στα πρώην δικά μας: Τα βυζαντινά:

«…Και μην υπάγετε μακράν, ρίψατε τον οφθαλμόν σας εις το βασίλειον το ιδικόν μας και ειπέτε μου, ποίος το έρριψε; Ποίος το εσκλάβωσε; Τάχα τα άρματα των Περσών; Αι δυνάμεις των Βουλγάρων; Τα έγκαιρα στρατεύματα των εθνών; Όχι, όχι, αλλ’ η ασυμφωνία, η αλληλουχία οπού είχε το κατέβαλε και το κατεδούλωσεν, οι ιερωμένοι από το εν μέρος με τας αιρέσεις των, οι θεοκατάρατοι έσχιζον εις χίλια σκάνδαλα την Εκκλησίαν του Χριστού, οι άρχοντες από το άλλο με τας διχονοίας και υπερηφανείας εχώριζον τα στρατεύματα. Οι βασιλείς πάλιν με την ασυμφωνίαν των εδίωκεν ο ένας τον άλλον, ο πατήρ ετύφλωνε τον υιόν και αδελφός εμόλυνε τας χείρας εις του αδελφού τα αίματα. Και τέτοιας λογής έπεσεν η βασιλεία μας. Διατί εσηκώθη η αγάπη, η ειρήνη, η ομόνοια, οπού είναι ο στύλος των βασιλειών και το κραταίωμα. Ω αγάπη, ω ειρήνη, ω ομόνοια!»

«…Ασπασάμενοι λοιπόν ο εις τον άλλον με τα δάκρυα της ειρήνης, της ομονοίας και της αγάπης και επικαλεσάμενοι την εξ ύψους βοήθειαν, μη χάσετε τον αρμόδιον τούτον καιρόν, αλλ’ ομού ηνωμένοι οι νέοι με τα όπλα, οι γέροντες με τας ευχάς και παραινέσεις, οι ιερείς με τας ευλογίας και τας προς Θεόν δεήσεις, πολεμήσατε γενναίως και αξίως του ελληνικού ονόματος περί πίστεως, περί πατρίδος, περί γυναικών και τέκνων τον τρισβάρβαρον και άσπλαγχον τύραννον της Ελλάδος, όστις ως άλλος βρεφοκτόνος Ηρώδης εμελέτησε τον θάνατον παντός του γένους ημών…»


Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΜΟ…

Τέλος, τα Αρχεία της Ελληνικής Παλιγγενεσίας (έκδοση της Βουλής των Ελλήνων) καταγράφουν τη συμμετοχή του Θεόφιλου Παγκώστα στην εδραίωση των νέων θεσμών στην Πάτμο:

Επιστολή των προκρίτων της Πάτμου προς τον πρόεδρο της Υπάτης Εθνικής Διοικήσεως, Αλέξανδρο Μαυροκορδάτο (5/3/1822), εμφανίζει τον Θεόφιλο ως τον άνθρωπο που φέρνει στο νησί, τα καλά νέα του σχηματισμού εθνικής κυβέρνησης, κομίζοντας την σχετική επιστολή του Μαυροκορδάτου:

«Από την σεβαστήν αυτής (σ.σ. της Διοικήσεως) επιστολήν, και από την σεβασμιοτάτην αυτού μακαριότητα έγινε γνωστή προς ημάς, η σύσταση της Εθνικής ημών Διοικήσεως και οι εξ αυτής διορισθέντες ελεύθεροι νόμοι, τους οποίους ασμένως εδέχθημεν. Και κατ’ αυτούς πεποιθότες τη θεία προνοία ελπίζομεν διοικείσθαι εις τους επόμενους αιώνας, Θεού συναιρουμένου και ευλογούντος τα ελληνικά έργα.

Δεν δυνάμεθα να εκφρασθώμεν με προφορικούς λόγους την εσωτερικήν της καρδίας μας ευχαρίστησιν, δια την ήδη συσταθείσαν ανεξάρτητον Διοίκησίν μας, αφ’ ης ελπίζομεν κάθε καλόν ρυθμόν και ευστασίαν, ζώντες του λοιπού ανέτως υπό την υπεράσπισιν των εθνικών μας νόμων, χαιρόμενοι τα προνόμια της ανεξαρτησίας μας, άπερ η εθνική μας Διοίκησις θέλει θεσπίσει δια το συμφέρον των τέκνων της. Κατά το απαραίτητον χρέος μας και κατά την σεβαστήν διαταγήν της, δεν λείπουμε να συμβουλευόμεθα την μακαριότητά του δι’ όσα αφορώσι προς σύστασιν της πατρίδος και ημών των δούλων της, υπακούοντες ευπειθώς καθ’ α διατάττει ημίν. Δια της οδηγίας της μακαριότητός του ρυθμίζομεν και τας υποθέσεις της πατρίδος μας, προσπαθούντες να συντελέσωμεν το κατά δύναμιν εις την ποθητήν ανεξαρτησίαν μας…

…ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΗΣ ΔΙΧΟΝΟΙΑΣ

* Επιστολή των προκρίτων της Πάτμου (Ρ. Καλλονάς, Γ. Καλλιγάς, Μ. Φωτίλης, Ι. Καρπαθάκης, Δ. Θωμαΐδης, Χ. Καλλιγάς) προς την ελληνική Διοίκηση της 1ης/08/1822 μαρτυρά για την προσπάθεια που κατέβαλλε ο Θεόφιλος με συμβουλές προς τον αυταρχικό αντέπαρχο, για την ομόνοια στο νησί. Ζητώντας αντικατάσταση του αξιωματούχου, οι πρόκριτοι σημειώνουν μεταξύ άλλων…συν τούτοις δε και η σεβασμιοτάτη πατρότης του μακαριωτάτου Πατριάρχου Αλεξανδρείας, δι’ ιδιαιτέρας αυτού παραινέσεως, δεν έλειψε να συμβουλεύσει τον αυτόν πάντα τα δέοντα και ανήκοντα τω αυτού επαγγέλματι…

* Επιστολή του Θεόφιλου προς τους Αρμοστές της ελληνικής κυβέρνησης στη Σάμο (1η/12/1822) : Βεβαίαν γαρ φέρομεν την ελπίδα, ότι η παρά πάντων εφετή υμετέρα περιήγησις εποίσει την της Ελλάδος τελείαν ευνομίαν και αρίστην πολιτείαν, απωθουμένη τε και αποσοβούσα ως πορρωτάτω αυτής τη δραστική συνέσει εκείνην την έκπαλαι αναρχίαν είτε αστασίαν (δι’ ην υπήνεγκε και μέχρι του νυν υπομένει τον των αθέων και βαρβάρων ζυγόν). Άμα δε και τας αναδεδυμένας της διχονοίας αναθυμιάσεις διασκεδάσει, και αντ’ αυτής επάξει την ομόνοιαν, το εκτελεστικόν των καλών απάντων, μεθ’ ης και τον τύραννον τροπώσαι και τη δυστυχή Ελλάδι κατατρυφήσαι εκείνων, ων είχεν αγαθών, παρέξαι δυνάμεθα.

Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ

Τον Ιούλιο του 1821, ενώ τα πλοία του ελληνικού στόλου ετοιμάζονται από τη Νίσυρο να αντιμετωπίσουν τον τουρκικό για την προστασία της Σάμου, οι Ψαριανοί, ένεκα διαφωνιών, αποφασίζουν να αποχωριστούν από το σώμα του στόλου. Ο Θεόφιλος σπεύδει στη νήσο Λειψώ όπου βρίσκονταν τα πλοία των Ψαριανών και με τις εκκλήσεις του πετυχαίνει την επιστροφή τους. Εκεί, όπως σημειώνει ο ίδιος σε επιστολή του, τους προέτρεψε να προχωρήσουν «ομοψύχως και ευψύχως κατά των εχθρών». Αναφέρει σχετικά ο Φιλήμων:

«Ο σεβάσμιος ούτος, δια την υψηλήν θέσιν και δια την αρετήν και δια το βαθύτατον γήρας, εκκλησιαστικός πατήρ, εθεωρήθη θεόπεμπτος εν τοιαύτη ώρα. Ως τοιούτου δε την χείρα κατησπάσθησαν μεθ’ απάσης της ευλαβείας και την ευλογίαν επεκαλέσθησαν όλοι οι ναύται και όλοι οι πλοίαρχοι. Διέμεινε δ’ εν τω στόλων ημέρας τινάς αγιάζων, νουθετών και ενθαρρύνων τους πάντας.

Ο Θεόφιλος θα πεθάνει στην Πάτμο στα 1833, διατηρώντας πάντα κάποιες τύψεις για το ότι άφησε τους Έλληνες της Αλεξάνδρειας ορφανούς. Παρότι ο ηγεμόνας της Αιγύπτου τον είχε προσκαλέσει επανειλημμένως να επιστρέψει στον πατριαρχικό του θρόνο, υποσχόμενος ότι δεν θα τον τιμωρούσε για την συμμετοχή του στην Επανάσταση, ο Θεόφιλος δεν επέστρεψε. Αποτέλεσμα ήταν, να ζητηθεί από το Οικουμενικό Πατριαρχείο η αντικατάστασή του στα 1825 – όπερ και εγένετο. Ο Θεόφιλος πικράθηκε ιδιαίτερα, διαμαρτυρήθηκε, ζήτησε μάλιστα και τη μεσολάβηση του Καποδίστρια, αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

ΣΧΟΛΙΟ: Γιατί ο Θεόφιλος παρέμεινε στα μετόπισθεν των εθνικών τιμών; Αυτό κατά τη γνώμη μου συνέβη προκειμένου να μην γίνουν συγκρίσεις με τον Γρηγόριο τον Ε’. Έτσι κι αλλιώς, το Πατριαρχείο της Αλεξάνδρειας ήταν ένα μικρό, απομονωμένο Πατριαρχείο, χωρίς μεγάλο ποίμνιο – κάτι που αντικειμενικά του προσέδιδε ελευθερία κινήσεων και ευελιξία, πολύ μεγαλύτερη εκείνη των άλλων Πατριαρχείων. Ο Γρηγόριος από την άλλη, προΐστατο του κεντρικού εθνικού θεσμού με έδρα το μεγαλύτερο ελληνικό κέντρο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, την Κωνσταντινούπολη. Όμως, σε περίπτωση που διδασκόταν η ιστορία του Θεόφιλου στα σχολεία, όλο και κάποιες «ασεβείς» συγκρίσεις θα γινόντουσαν. Και κάτι τέτοιο, το ελληνικό κράτος το απευχόταν - οπότε η μνήμη του αγωνιστή Πατριάρχη καταχωνιάστηκε.

Αν το ελληνικό κράτος ενδιαφερόταν πρωτίστως να καταλάβει την Αλεξάνδρεια και όχι την Κωνσταντινούπολη, σίγουρα στα σχολεία μας θα μαθαίναμε πολλά περισσότερα για τον Θεόφιλο Παγκώστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 11:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trainman: Φίλε μου Λουκά

Με μέγιστη χαρά και ανακούφιση σε βλέπω να επιστρέφεις, όχι γι’ αυτά που γράφεις προκειμένου να με υπερασπιστείς, αλλά διότι υποθέτω πως τα πράγματα στο σπίτι σου έχουν αρχίσει να βαίνουν καλώς.

Έπιασαν τόπο οι ευχές μας; Η ευχή μου;

Μην μπαίνεις σε αχρείαστες αντιπαραθέσεις. Φτάνει που έχω μπει εγώ μέχρι το λαιμό μέσα στη χαβούζα...


Αγαπητέ φίλε, η Εριώπιδα έκλεισε τα όμορφα μάτια της στις 27 Μαρτίου για πάντα πλήρης ημερών.

Σε διάβαζε με τις ώρες και σε χαιρόταν.

Νάσαι καλά για τις ευχές.

Έχει κάνει και μιά σημείωση για σένα. θα σου την στείλω με email.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 13:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Λουκά,

σου στέλνω τα συλλυπητήριά μου και σου εύχομαι "καλή δύναμη".

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 17:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα μόνον θα υπενθυμίσω: Πως, όταν κάποιοι βασανίζονταν στα μπουντρούμια της οδού Μπουμπουλίνας, κάποιοι άλλοι, «απλώς διάβαζαν».

Έτσι είναι...

και κάποιοι άλλοι "διανοούμενοι" της συμφοράς, ξυνόντουσαν καπνίζοντας, κοιτώντας έξω από το παράθυρο, σε κάποιο ...φτωχικό στο Παρίσι και σκέφτονταν ποια Γαλλίδα θα βρουν και σε ποια ταβέρνα θα φάνε.

Ακόμα χειρότερα βέβαια, όταν κάποιοι βασανίζονταν στα κρατητήρια, υπήρχαν και κάποιοι που τους βασάνιζαν και μετά το έπαιζαν τιμητές...καλή ώρα.


quote:
πριν από μερικές δεκαετίες όλοι (κι εγώ μαζί), πλην των ανθρώπων της Εκκλησίας, θεωρούσαν προδότη το Γρηγόριο Ε’, ο μεν Γρηγόριος ήταν αδικημένος, αλλά και η Εκκλησία συνεσταλμένη. Αργότερα, κάποιοι άνθρωποι (κι εγώ μαζί), κατάφεραν να ξεπεράσουν μερικά πατροπαράδοτα στεγανά και να δουν την ιστορία με ψυχραιμότερο μάτι κι ακόμα και να υπερασπιστούν τη μνήμη του ανθρώπου αυτού – πόσο δε μάλλον, όταν βλέπουν το ποιόν των περισσοτέρων από τους ηχηρούς επικριτές του.

Η Υπεράσπιση του Γρηγορίου για όσους δεν γνωρίζουν, είναι στο προσκήνιο τουλάχιστον 50 χρόνια, και χωρίς να ψάξω πόσο ποιο πριν πηγαίνει.

Υπάρχει για παράδειγμα το άρθρο του Τάσου Γριτσόπουλου με παράθεση λεπτομερούς βιβλιογραφίας:

"Γρηγόριος Ε' ο πατριάρχης του έθνους", στο 'Δελτίο Ιστορικής και Εθνολογικής Εταιρείας', 1959, σελ. 164-229

Υπεράσπιση υπάρχει το 1965 από τον Δασκαλάκη "Αδ. Κοραής και η Ελευθερία των Ελλήνων",

το ίδιο και σε άρθρο του Ζώρα στο περιοδ. "Παρνασσός" το 1976 με δημοσίευση έκθεσης του Ολλανδού Επιτετραμένου στην Πόλη από το 1821.

Υπέράσπιση του Γρηγορίου υπάρχει επίσης στο:

"Ιστορία Εικονογραφημένη", εκδ. Πάπυρος, τεύχ. 121 του έτους 1978.

Επίσης, υπεράσπιση με στοιχεία υπάρχει στο βιβλίο του Ι. Χατζηφώτη "Βυζάντιο και Εκκλησία, Η απομυθοποίηση και η Ιστορική Αλήθεια", πάλι του 1978, όπως και σε άρθρο του Χατζηφλωτη το 1975 πάλι στην "Ιστορία Εικονογραφημένη".


Απλώς, όπως και σήμερα έτσι και τότε, οι τυφλοί ήταν πολλοί...


quote:
απ’ αλλού την περίμενες και από αλλού σου ήρθε


Αυτό μειώνει εσένα και όχι εμένα. Προσωπικά έχω πολλά χρόνια στο διαδίκτυο και έχω δει τόσους ανόητους που δεν μου κάνει τίποτα εντύπωση πια.

quote:
Οι «ανοησίες περί βρυκολάκων» καταγράφονται από τον Μ. Γεδεών στο βιβλίο του «Πατριαρχικοί Πίνακες» (Έκδοση 1885-1890, Κωνσταντινούπολη) και συγκεκριμένα στην αναφορά του για την τρίτη πατριαρχία του Παρθενίου του Δ’: «Ανέκδοτοι δε μένουσιν, εφ’ όσον εμοί γνωστόν, τρεις διατάξεις (…) Η από Ιουνίου 1693 κατά των πιστευόντων ύπαρξιν «βουλκολάκων» και κατά της συνηθείας της εντός των ναών ταφής».


Αναγκαζόμενος να περιοριστώ στο πολύ μικρό πεδίο κατανόησης που δείχνεις να έχεις, να πω ότι ως "ανοησίες" εννοούσα το να αναφερθείς σε ΜΕΝΑ με την ατάκα αυτή.

Και βέβαια, ως στοιχείο της λαογραφίας, οι Βρυκόλακες είναι παγανιστικής προέλευσης, και ενσωματώθηκε στη λαογραφία μας ως κατάλοιπο της αρχαίας θρησκείας:


Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τόμ. Β', Αρχαϊκός ελληνισμός 1100-479 π.Χ., Εκδοτική Αθηνών Α.Ε.

"Άπό παραμύθι ξεκίνησε και ό μϋθος τής Σφίγγας, ή οποία φαίνεται ότι αρχικά ήταν ένα άπό τά ζηλότυπα εκείνα θηλυκά τέρατα τά κυριευμένα άπό τό πάθος νά ξεσκίζουν ή νά καταβροχθίζουν ωραίους νέους κατά τόν ίδιο τρόπο βρυκόλακες ή αρσενικά τέρατα ζητούν γιά τόν εαυτό τους ή θανατώνουν ώραία κορίτσια..."


Επίσης είναι παράδοση πανάρχαια και όχι Χριστιανική:

Ωμπουαγιέ Ζανίν, 'Η Καθημερινή Ζωή στην Αρχαία Ινδία (μέχρι τον 8ο αιώνα μ.Χ.)', Παπαδήμας, Αθήνα 1988

"Η θεωρία της μετεμψύχωσης, που ήταν τόσο βαθειά ριζωμένη στην ινδική νοοτροπία, δεν μπορούσε παρά να δώσει περισσότερη αληθοφάνεια στην ύπαρξη μιας ολόκληρης κατηγορίας υπερφυσικών όντων, που οι κακοποιές ή ευεργετικές πράξεις τους ασκούσαν συνεχή επίδραση στη ζωή των ανθρώπων. Υπήρχε μεγάλη ποικιλία από τέτοια όντα: πειναλέα πνεύματα, που διέτρεχαν κάθε νύχτα την επιφάνεια της γης κι έτρωγαν τα σάπια κρέατα των πτωμάτων, που ξερνούσαν φωτιές και διατάραζαν τις θυσίες· πονηροί και σκληροί καλικάντζαροι· βρυκόλακες πού τους άρεσε το ωμό κρέας..."


Με βάση αυτές τις παραδόσεις, ονόμαζαν οι Ρωμαίοι όσους επιβουλεύονταν την οικογενειακή περιουσία:

Salles Catherine, 'Η Άλλη όψη της Αρχαιότητας - ο Υπόκοσμος' Παπαδήμας, Αθήνα 1998

"Σε μια κοινωνία που ανύψωσε στη σφαίρα του προτύπου τη φροντίδα για τη διατήρηση της κληρονομιάς της, όπου η οικονομία και η αυστηρότητα αποτελούν ακόμα εθνικές αρετές, βλέπουν με δύσπιστο μάτι τις ευκαιρίες που δίνονται για το ξόδεμα αυτών των πολύτιμων περιουσιών. "Βρυκόλακες" και "αρπακτικά πουλιά" είναι οι λέξεις που χρησιμοποιούν συχνά οι Ρωμαίοι όταν αναφέρονται σ' αυτούς τους επικίνδυνους, κυρίως για το οικογενειακό κεφάλαιο..."


Όπως και πάρα πολλά άλλα πράγματα, το αρχαίο μας παρελθόν κάνει την εμφάνισή του στην παράδοσή μας.

Εσύ μπορείς, ως νέος Κοραής, να τα κόψεις όλα αυτά από τις παραδόσεις, όπως και τους καλικάντζαρους και ό,τι άλλο νομίζεις...
Ήταν και τότε προφανές άλλωστε ότι η τρέχουσα ιστορική πραγματικότητα του λαού και του λαϊκού πολιτισμού των Ελλήνων ήταν κάτι αδιάφορο για τον Κοραή όπως άλλωστε και σήμερα, για τους ακριτοεπείς μιμιτές του.

quote:
Θα προτιμούσα να είχες απαντήσει στα πολλά και πολύ σοβαρά ερωτήματα και θέματα που έθιξα ενώπιόν σου, όπως εκείνα για παράδειγμα που αφορούν

Έτσι ονομάζεις τις εξυπναδίστικες ατάκες και τις βωμολοχίες που γέμισες το μήνυμά σου;

quote:
τη στάση της Εκκλησίας απέναντι στον μη «σφαγιαστικό», αγγλικό Διαφωτισμό του Τζων Λοκ και τον μη «σφαγιαστικό» ριζοσπαστισμό του Τόμας Παίην.

Ήδη σου απάντησα ότι το αντιχριστιανικό και αντικληρικαλιστικό πνεύμα του Διαφωτισμού ήταν πολύ πρόσφατο.

Αλλά εδώ το πράγμα φεύγει μακριά από τη σφαίρα του λογικού. Εδώ ο φίλος μας έχει μεταφυσικές απαιτήσεις:

Εν μέσω Τουρκοκρατίας, με μοναδικό στόχο την επιβίωση του Γένους, ο φίλος μας ζητά η εκκλησία να είχε εκδόσει ...βιβλιοκρισίες για το έργο του Τζον Λοκ!

Προφανώς θέλει να μας κάνει κάποια πλάκα με όσα λέει!

Αλλά, έτσι ή αλλιώς, όσοι και να γνώριζαν τον Λοκ από τις μεταφράσεις του Ευγένιου Βούλγαρη, ασφαλώς και θα διαφωνούσαν απολύτως μαζί του αφού όπως γράφει ο καθ. Μ. Μπέγζος:

"Η θρησκευτική αδιαφορία (γερμ. Indif-ferentismus: «αδιαφορισμός») εμφανίζεται στη δυτική Ευρώπη ... για να αποκρυσταλλωθεί κοσμοθεωρητικά στη "φυσική θρησκεία" ... Πρωτοπόροι της θρησκευτικής αδιαφορίας είναι οι Βρετανοί εμπειριστές φιλόσοφοι με επικεφαλής τον Λοκ και σκυταλοδρόμοι αναδεικνύονται οι Γάλλοι εγκυκλοπαιδιστές με ηγήτορα τον Βολταίρο..."

Επίσης, το ίδιο αρνητικοί θα ήταν αν γνώριζαν ότι ο Λοκ επηρεάστηκε από τη σχολή τής θρησκευτικής κίνησης των λατιτουδιναρίων που πίστευαν ότι αν ένας άνθρωπος ομολογούσε πίστη στον Χριστό, αυτό και μόνο θα ήταν αρκετό να του επιτρέψει να γίνει μέλος της Χριστιανικής Εκκλησίας.

Το πνεύμα της αθεϊας ή της ισοπέδωσης που προερχόταν απο εκεί δεν ήταν δυνατό να γίνει δεκτό σε καμμία περίπτωση.

-

Edited by - recto on 24/04/2007 18:08:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 17:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Trainman έχει στολιστεί με διάφορα επίθετα από την ώρα που μπήκε στο Forum.

...και είπες να κάνεις το ίδιο και στους άλλους, ε;...

Μάλλον είναι το "ποιόν" για το οποίο μίλησες...

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 03:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
recto: ...και κάποιοι άλλοι "διανοούμενοι" της συμφοράς, ξυνόντουσαν καπνίζοντας, κοιτώντας έξω από το παράθυρο, σε κάποιο ...φτωχικό στο Παρίσι και σκέφτονταν ποια Γαλλίδα θα βρουν και σε ποια ταβέρνα θα φάνε.

Ούτε εγώ δεν θα περιέγραφα τόσο πιστά τον πατριάρχη σας τον Ζουράρι! Εύγε recto!

quote:
recto: Ακόμα χειρότερα βέβαια, όταν κάποιοι βασανίζονταν στα κρατητήρια, υπήρχαν και κάποιοι που τους βασάνιζαν και μετά το έπαιζαν τιμητές...καλή ώρα.

Για τα βασανιστήρια, άσε να μιλήσει κανένας άλλος…

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΣΤΟΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ ΣΤΥΛΙΑΝΟ ΠΑΤΤΑΚΟ (Μάιος 2001):

«Στρατηγέ (sic)

Με ιδιαίτερη χαρά έλαβα το πόνημα με τον τίτλο 'Οδοιπορικόν ενός
στρατιώτου 90 ετών', το οποίον είχατε την ευγενή καλωσύνην να μου
αποστείλετε και σας ευχαριστώ πολύ.

Το αποσταλέν βιβλίον σας, στις σελίδες του οποίου εκθέτετε τις σκέψεις, τις επισημάνσεις, τις τοποθετήσεις σας σχετικά με περιστατικά, επεισόδια και γεγονότα από την μακρόχρονη διαδρομή και πορεία της ζωής σας, εντυπωσιάζει τον αναγνώστην με την απλότητα και την γλαφυρότητα του λόγου, το ανυπόκριτο πατριωτικό φρόνημα και την πηγαία ειλικρίνεια, τη συγκινητική εξιστόρηση και τη διάθεση αυτοκριτικής και αυτοσαρκασμού.

Όπως προκύπτει από τα γραφόμενά σας και την αυτοβιογραφούμενη
σταδιοδρομία σας, υπήρξατε εκφραστής ξεχωριστών προσόντων και αρετών και γράψατε ιστορία, την οποίαν ο ιστορικός του μέλλοντος καλείται να εκτιμήσει και να προσδιορίσει. Εύχομαι ο Δομήτωρ κύριος ημών Ιησούς Χριστός, ο δίκαιος Κριτής πάντων, να σας χαρίζει πλούσια την Χάριν και την ευλογίαν Του.

Μετ' ευχών διαπύρων»

quote:
recto: Η Υπεράσπιση του Γρηγορίου για όσους δεν γνωρίζουν, είναι στο προσκήνιο τουλάχιστον 50 χρόνια, και χωρίς να ψάξω πόσο ποιο πριν πηγαίνει. (…) Απλώς, όπως και σήμερα έτσι και τότε, οι τυφλοί ήταν πολλοί...

Δεν ήταν οι τυφλοί πολλοί. Οι Πηρουνάκηδες ήταν ελάχιστοι.

quote:
recto: Προσωπικά έχω πολλά χρόνια στο διαδίκτυο και έχω δει τόσους ανόητους που δεν μου κάνει τίποτα εντύπωση πια.

quote:
recto: αν και στα τόσα χρόνια στα φόρουμ, μάλλον μένω ΑΦΩΝΟΣ από την περίπτωσή σου...

Έξεστι Kλαζομενίοις ασχημονείν.

quote:
recto: Και βέβαια, ως στοιχείο της λαογραφίας, οι Βρυκόλακες είναι παγανιστικής προέλευσης, και ενσωματώθηκε στη λαογραφία μας ως κατάλοιπο της αρχαίας θρησκείας

Όταν οι αρχαίοι Έλληνες πιστεύουν στους βρυκόλακες, φταίει ο δεισιδαίμων παγανισμός.

Όταν οι χριστιανοί Έλληνες πιστεύουν στους βρυκόλακες 1100 χρόνια μετά την απαγόρευση της παγανιστικής πίστης και αξιώνουν να θάβονται εντός των ναών - και όταν οι εγκάθετοι της Εκκλησίας 150 χρόνια μετά, ανοίγουν τον τάφο του Καΐρη (αφού τον αφορίσουν και τον ξεπαστρέψουν με τις συκοφαντίες τους) και του μπήγουν έναν πάσαλο στο θαμμένο του κορμί, είναι απλώς φύλακες της λαογραφίας!

Εύχομαι να συνεχίσεις σ’ αυτό το στυλ, γιατί το σεντούκι του Trainman, έχει και άλλα «λαογραφικά» στοιχεία για σένα recto…

quote:
recto: (…)Ήταν και τότε προφανές άλλωστε ότι η τρέχουσα ιστορική πραγματικότητα του λαού και του λαϊκού πολιτισμού των Ελλήνων ήταν κάτι αδιάφορο για τον Κοραή όπως άλλωστε και σήμερα, για τους ακριτοεπείς μιμιτές του.

Ήταν και παραμένει προφανές, ότι από την επιβολή του Χριστιανισμού και μέχρι τον 18ο αιώνα, η Εκκλησία αδιαφόρησε πλήρως για τη μόρφωση εκείνη που συνδέει το αίτιο με το αιτιατό και προάγει την επιστημονική γνώση. Και αν στη συνέχεια βρέθηκαν ορισμένοι, όντως αξιότιμοι ιεράρχες να πραγματοποιήσουν ορισμένες εκπαιδευτικές προσπάθειες – και αυτοί, κάτω από το πνεύμα του Διαφωτισμού το έπραξαν.

Εάν δεν υπήρχε ο Διαφωτισμός, οι άνθρωποι θα ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ τους βρυκόλακες για άλλα 1200 χρόνια.

quote:
Trainman: τη στάση της Εκκλησίας απέναντι στον μη «σφαγιαστικό», αγγλικό Διαφωτισμό του Τζων Λοκ και τον μη «σφαγιαστικό» ριζοσπαστισμό του Τόμας Παίην.

quote:
recto: Ήδη σου απάντησα ότι το αντιχριστιανικό και αντικληρικαλιστικό πνεύμα του Διαφωτισμού ήταν πολύ πρόσφατο.
Αλλά, έτσι ή αλλιώς, όσοι και να γνώριζαν τον Λοκ από τις μεταφράσεις του Ευγένιου Βούλγαρη, ασφαλώς και θα διαφωνούσαν απολύτως μαζί του…

Επίσης, το ίδιο αρνητικοί θα ήταν αν γνώριζαν ότι ο Λοκ επηρεάστηκε από τη σχολή τής θρησκευτικής κίνησης των λατιτουδιναρίων που πίστευαν ότι αν ένας άνθρωπος ομολογούσε πίστη στον Χριστό, αυτό και μόνο θα ήταν αρκετό να του επιτρέψει να γίνει μέλος της Χριστιανικής Εκκλησίας.

Το πνεύμα της αθεϊας ή της ισοπέδωσης που προερχόταν απο εκεί δεν ήταν δυνατό να γίνει δεκτό σε καμμία περίπτωση.


Χαίρομαι που εγκατέλειψες τις αιτιάσεις για το «σφαγιαστικό πνεύμα της γαλλικής επανάστασης» και τις «χορεύτριες πάνω στην Αγία Τράπεζα» για να ομολογήσεις το πραγματικό πρόβλημα: Ότι η Εκκλησία στο σύνολό της, δεν είχε κανένα πρόβλημα με τους Γάλλους επαναστάτες καθεαυτούς, αλλά με το Διαφωτισμό - ακόμα και αν προερχόταν από έναν άνθρωπο που δήλωνε χριστιανός, όπως ο Λοκ.

Ή, όπως καλύτερα το έγραψε ο Άγιος Αθανάσιος ο Πάριος (αγιασθείς από τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο) σε επιστολή του προς τον άσπονδο φίλο του – τον Κοραή:

«Πρέπει να ξέρης και να παραδέχεσαι αγαπητέ μου, πως ημείς, κάθε σοφίαν και γνώσιν η οποία είναι συνδυασμένη με την ευσέβειαν, την θεωρούμεν μέγα απόκτημα και από όλα τα αγαθά το κάλλιστον και υπέρτερον. Και διατί όχι; Είναι πράγμα που και αυτοί οι θείοι και εξαίρετοι άγιοι Πατέρες πάρα πολύ εκαλλιέργησαν εις την ζωήν των. Και εκείνοι εδιάλεξαν ό,τι καλό ευρήκαν και εις τους άλλους το μετέδωκαν, ώστε να επέρχεται κοινή ωφέλεια. Χωρίς όμως την ευσέβειαν, όχι μόνον δεν την θαυμάζομεν την σοφίαν, αλλ’ απ’ εναντίας την θεωρούμεν μισητήν και απόβλητον…».

Από τη στιγμή που το λέει ο Άγιος, τα δικά μου σχόλια περιττεύουν.

Κατά τα άλλα recto, μπορείς να συνεχίσεις την κατεδάφιση, όσων κατάφερα να συγκεντρώσω προς υπεράσπισιν του Γρηγορίου τόσες σελίδες. Διότι, για κάθε τι που γράφεις, επιμένοντας στις προσβολές σου («εξυπναδίστικες ατάκες και τις βωμολοχίες» κλπ), θα λαμβάνεις και από μία απάντηση.

Ο Πόντιος Πιλάτος δεν μου ήταν ποτέ αντιπαθής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 03:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ: Αγαπητέ φίλε, η Εριώπιδα έκλεισε τα όμορφα μάτια της στις 27 Μαρτίου για πάντα πλήρης ημερών.
Σε διάβαζε με τις ώρες και σε χαιρόταν.
Νάσαι καλά για τις ευχές.

Φίλε μου Λουκά

Τέτοια τιμή δεν την προσδοκούσα, ούτε την ευχόμουν.

Έχε δύναμη Εριώπη!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 03:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (Μέρος 5ον)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ

Στο πλαίσιο των αναφορών μας για την ενημέρωση της ηγεσίας της Εκκλησίας, είδαμε μέχρι στιγμής, την ενημέρωση του Πατριάρχη Γρηγόριου για την δραστηριότητα της Φιλικής Εταιρείας, την ενημέρωση του Πατριάρχη Ιεροσολύμων, την μύηση του Πατριάρχη Αλεξανδρείας και την συνεισφορά του στην προετοιμασία και τη διεξαγωγή της Επανάστασης, καθώς και τη συμμετοχή πολλών άλλων ιεραρχών στην επαναστατική μας οργάνωση.

Ομολογώ πως δεν διαθέτω αναφορές για την όποια συνεισφορά του Πατριαρχείου Αντιοχείας που εδρεύει στη Συρία, αλλά είμαι βέβαιος πως, αν κανείς είχε τη δυνατότητα και την επιστημονική ιδιότητα να σκαλίσει μερικά ακόμη αρχεία, σίγουρα κάτι θα εύρισκε. Αντί τέτοιας αναφοράς (και με κίνδυνο να κατηγορηθώ από τον Macedon για τακτικές…λάστιχου) καταγράφω τα παρακάτω – όχι τόσο για να υπονοήσω συμμετοχή ή γνώση του Πατριαρχείου Αντιοχείας στην διεξαγωγή της συνομωσίας, όσο για να υπογραμμίσω την ΣΥΝΟΛΙΚΟΤΗΤΑ του ρωμέικου Ελληνισμού, ήδη από την εποχή εκείνη: Μια συνολικότητα, που είχε ξεκινήσει από τα χρόνια της Μακεδονικής κατάκτησης για να διαμορφωθεί πλήρως στο πλαίσιο της βυζαντινής Αυτοκρατορίας.

Στο επετειακό λεύκωμα της Ακαδημίας Αθηνών, με τίτλο «Η Φιλική Εταιρεία» για τα 150 χρόνια από την ίδρυση της Οργάνωσης, ο καθ. Ε.Γ. Πρωτοψάλτης διευκρινίζει ότι η επαφή του Αρχιεπισκόπου Κύπρου, Κυπριανού, «και άλλων προκρίτων της Ελληνικής μεγαλονήσου», έγινε κατά την επιστροφή του «αποστόλου» Ίπατρου από την Αίγυπτο. Μετά την εξασφάλιση της οικονομικής συνεισφοράς του Κυπριανού για την οικοδόμηση του «σχολείου» στην Πελοπόννησο, ο Ίπατρος επιστρέφει στην Κωνσταντινούπολη, όπου λαμβάνει ξανά την εντολή να μεταβεί εκ νέου μαζί με τον Αντώνιο Πελοπίδα στην Αίγυπτο και την Κύπρο, για την συγκέντρωση των υπεσχημένων χρηματικών εισφορών και κατόπιν στο Λίβανο «προς συνεννόησιν μετά των εν τη χώρα ταύτη Χριστιανών». Στο δρόμο, οι απόστολοι μυούν στην Πάτμο τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας και στη Χίο τον πρόξενο της Ρωσίας, Νικόλαο Μυλωνά.

«Φθάσαντες εις Αλεξάνδρειαν, οι δύο απεσταλμένοι εισέπραξαν το παρά του Τασίκα συγκεντρωθέν μέγα ποσόν εκ 200.000 γροσίων, έπειτα δε, ο μεν Α. Πελοπίδας παρέμεινεν εις Αίγυπτον δια να συνεχίση τους εράνους του εις χρήματα και εις εφόσια, ο δε Ίπατρος επεσκέφθη εκ νέου εις τας αρχάς Ιουνίου την Κύπρον και εν συνεχεία μετέβη εις τον Λίβανον».

Ξαναλέω, ότι δεν επιθυμώ να αποδείξω πράγματα που δεν είμαι σε θέση να αποδείξω. Αναρωτιέμαι όμως: Αν στην Αίγυπτο, οι απόστολοι της Φιλικής, είχαν την τύχη να βρουν έναν εύψυχο Πατριάρχη και στην Κύπρο έναν πατριώτη Αρχιεπίσκοπο, τι άραγε συνάντησαν στον (υπαγόμενο στο Πατριαρχείο Αντιοχείας) Λίβανο; Αναμφισβήτητα μια ακόμα σύμφωνη ρωμέικη κοινότητα. Μήπως όμως και ένα εχέμυθο ιερατείο;

Ας μην ξεχνάμε ότι, κατά πάσα πιθανότητα, οι απόστολοι της Εταιρείας, έφεραν μαζί τους τις συστατικές «πατριαρχικές επιστολές για την ίδρυση της Σχολής» τις οποίες περιγράψαμε στη σελ. 20.


ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΥΨΗΛΑΝΤΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΚΥΠΡΟΥ: «ΣΤΕΙΛΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ Ή ΖΩΟΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!»

«Προς τον Μακαριώτατο και Θεοπρόβλητον Μητροπολίτην της Νήσου Κύπρου Κ.Κ. Κυπριανόν.

Προσκυνητώς. Εις Κύπρον

Μακαριώτατε και φιλογενέστατε Δέσποτα

Ο φιλογενέστατος κύρος Δημήτριος Ύπατρος με εβεβαίωσε περί της γενναίας συνεισφοράς την οποίαν η υμετέρα Μακαριότης υπεσχέθη προς αυτόν δια το Σχολείον της Πελοποννήσου. Όθεν ως Γενικός Έφορος του Σχολείου τούτου, κρίνω χρέος μου απαραίτητον να ευχαριστήσω την υμετέραν Μακαριότητα και να την ειδοποιήσω ότι η έναρξις του Σχολείου εγγίζει. Δια τούτο λοιπόν, στέλλω εξεπίτηδες τον κύριον Αντώνιον Πελοπίδαν, άνδρα ενάρετον, φιλογενή και πάσης πίστεως άξιον δια να την βεβαιώση και δια ζώσης φωνής την όσον ούπω ανέγερσιν του ιερού τούτου καταστήματος. Ας ταχύνη λοιπόν η υμετέρα Μακαριότης να εμβάση τόσον της υμετέρας Μακαριότητος τας συνεισφοράς, όσο και των λοιπών αυτού ομογενών, είτε χρηματικαί είναι, είτε εις ζωοτροφίας, προς τον εν Παλαιά Πάτρα της Πελοποννήσου κύριον Ιωάννην Παπαδιαμαντόπουλον, συντροφεύουσα αυτάς, ή με άνθρωπόν της επίτηδες, ή με τον κομιστήν του παρόντος μου.

Ων δε εύελπις ότι η υμετέρα Μακαριότης θέλει φιλοτιμηθεί να δείξη την συνεισφοράν αξίαν του μεγάλου ζήλου και του πατριωτισμού Αυτής τε και όλου Της του ποιμνίου, εξικετεύω τας μακαρίας Αυτής ευχάς και μένω με βαθύ σέβας.

Της υμετέρας Μακαριότητος
Τέκνον ευπειθές
Αλέξανδρος Υψηλάντης

Ισμαήλ την 8η Οκτωβρίου 1820»

ΣΧΟΛΙΟ: Στην επιστολή του Υψηλάντη προς τον Αρχιεπίσκοπο της Κύπρου (υπαγόμενο τότε στο Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως) μπορεί να διακρίνει κανείς την πλήρη εφαρμογή του συνωμοτικού κωδικού «Σχολή», καθώς

• …ο Υψηλάντης δηλώνει γενικός έφορος της Σχολής στην Πελοπόννησο, αλλά στέλνει την επιστολή του από το Ισμαήλι της Μολδοβλαχίας και ενώ όλοι γνωρίζουν (ή είναι εύκολο να μάθουν) πως τυπικά είναι εκπατρισμένος αξιωματικός του Τσάρου

• …ζητά χρηματική ενίσχυση, αλλά και…ζωοτροφές (τι να τις έκανε τις ζωοτροφές, εάν θα ήθελε ν’ ανοίξει σχολείο;)

• …προτρέπει να σταλούν τα χρήματα και οι ζωοτροφές, είτε με πρόσωπο εμπιστοσύνης του Αρχιεπισκόπου, είτε με τον ίδιο τον Πελοπίδα


Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΑΡΧΗ ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΓΕΡΜΑΝΟ, ΕΦΟΡΟ ΤΗΣ ΦΙΛΙΚΗΣ: «ΣΥΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΛΙΣΜΟ»

Πανιερώτατε Άγιε Χριστιανουπόλεως Κύριε Γερμανέ

Αποκρινόμεθα εις το από Μαΐου 25 1819 γεγραμμένον γράμμα της σεβαστής σου πανιερότητος προς ημάς, εφοσιάζοντες το παρόν μας με τους οφιλομένους επαίνους τη φιλογενεία σου δια τον ζήλον και προθυμίαν, τα οποία τρέφεις υπέρ των κοινωφελών (sic), ως έγνωμεν εκ των γραφομένων σου. Ως άνδρα ου γενναίον και θύοντα την ψυχήν υπέρ του κοινού καλού, κατεστήσαμεν και την Σεβασμιότητά σου μέλος της εν Πελοποννήσω Γενικής Εφορίας, καθώς το κοινόν ημών προς τους προύχοντας διαλαμβάνει γράμμα περιστατικώτερον και πλατύτερον. Έχομεν ουν πεποίθυησιν εις την αξιότητα του σεβασμίου υποκειμένου σου, ότι όλαις δυνάμεσι θέλεις επιμεληθεί να φανής των φρονημάτων μας αξιώτερος…

Περί τούτου του κεφαλαίου, ήτοι περί του οπλισμού των……, συσκέφθητι και μετά των λοιπών Εφόρων πρότερον και εύρετε τον προφυλακτικώτερον τρόπον. Αγωνίσθητι, Σεβάσμιε. Η πατρίς θέλει σε συναριθμήσει με τους Λυκούργους, με τους Σόλωνες, με Βασιλείους και Χρυσοστόμους. Έρρωσο.

(Η ολοκλήρωση της ενότητας στο επόμενο, με λίγο ακόμα Γρηγόριο Ε’…)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 03:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λουκά τα θερμά μου συλληπητήρια.

Κι όσο κι αν ακούγεται τυπικό, πίστεψέ με, δεν είναι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 08:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακόμα χειρότερα βέβαια, όταν κάποιοι βασανίζονταν στα κρατητήρια, υπήρχαν και κάποιοι που τους βασάνιζαν και μετά το έπαιζαν τιμητές...καλή ώρα.

...

Ούτε εγώ δεν θα περιέγραφα τόσο πιστά τον πατριάρχη σας τον Ζουράρι! Εύγε recto!


Προφανώς πρέπει να βρεις και κάτι καλύτερο από αυτή την επιστολή γιατί δεν αναφέρει τίποτε για θαυμασμό ή διάπραξη βασανιστηρίων από τον αποστολέα...

Επίσης μπορείς να μας εκφράσεις το θαυμασμό σου για τον Βρέντζο...

quote:
Δεν ήταν οι τυφλοί πολλοί. Οι Πηρουνάκηδες ήταν ελάχιστοι.

Οι πηρουνάκηδες που θυσιάστηκαν για την ελευθερία ήταν πολλοί.

Ήταν πολλοί όμως και οι τυφλοί, και πρώτος απ' όλους ο Βολταίρος που έλεγε ότι σε 100 χρόνια ο Χριστιανισμός δεν θα υπήρχε επί προσώπου της γης. Τα 100 χρόνια πέρασαν...

Επίσης, το ότι δεν ήξερες τα περί Γρηγορίου και πήρες απαντήσεις για τα όσα μας φλόμωσες με τις ρητορίες, να τα επισημάνουμε...

quote:
Εύχομαι να συνεχίσεις σ’ αυτό το στυλ, γιατί το σεντούκι του Trainman, έχει και άλλα «λαογραφικά» στοιχεία για σένα recto…

Στοιχεία δεν βλέπω. Για τα περί βρυκολάκων πήρες τρία βιβλία ως απάντηση. Από εσένα είδα μόνο μια ατάκα χωρίς βιβλιογραφία.


quote:
Ήταν και παραμένει προφανές, ότι από την επιβολή του Χριστιανισμού και μέχρι τον 18ο αιώνα, η Εκκλησία αδιαφόρησε πλήρως για τη μόρφωση εκείνη που συνδέει το αίτιο με το αιτιατό και προάγει την επιστημονική γνώση. Και αν στη συνέχεια βρέθηκαν ορισμένοι, όντως αξιότιμοι ιεράρχες να πραγματοποιήσουν ορισμένες εκπαιδευτικές προσπάθειες – και αυτοί, κάτω από το πνεύμα του Διαφωτισμού το έπραξαν. Εάν δεν υπήρχε ο Διαφωτισμός, οι άνθρωποι θα ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ τους βρυκόλακες για άλλα 1200 χρόνια.


Αν θες ξανακάνουμε την γνωστή αρχαιοπαγανιστική συζήτηση για το ότι, κάθε τι που γνώρισαν οι Διαφωτιστές, το διέσωσαν και τους το παρέδωσαν οι Βυζαντινοί απευθείας, ή το είχαν πάρει πρώτα από τους Βυζαντινούς οι Άραβες, καλώς.

Επίσης άσε τους επιστημονισμούς αν δεν γνωρίζεις την ουσία των πραγμάτων. Η Εκκλησία ως σύνολο, έχει έναν ρόλο, τη σωτηρία του ανθρώπου. Αυτό είναι γνωστό σε κάθε έναν. Το να αναθέτει κανείς ρόλους στην Εκκλησία που δεν της ανήκουν είναι απλώς συκοφαντία. Όπως αναφέρει η Σοφία Σολομόντως, η επιστήμη και η έρευνα είναι θεόδοτα όπως και κάθε τι άλλο και γίνονται αποδεκτά όταν σέβονται την πίστη των ανθρώπων. Όταν ερευνούν το "ΠΩΣ έγινε κάτι", χωρίς να λαϊκίζουν απαιτώντας να αποδεχτεί κάποιος και τις άθεες απόψεις για το "ΠΟΙΟΣ το έκανε".

Η Εκκλησία ανέλαβε τη διοίκηση της θρησκευτικής ομάδας των χριστιανών βάση προνομίων που έδωσαν για διοικητικούς λόγους οι οθωμανοί. Δε ανέλαβε τη διοίκηση γιατί ήταν αυτός ο ρόλος της. Και όταν έπρεπε η διοίκηση πήγε στους πολιτικούς.

Και όπως θα γνωρίζεις, αν και ο Διαφωτισμός ξεκίνησε και ως αντιχριστιανισμός, η επιλογή αυτή θάφτηκε κάτω από την απαίτηση του λαού να τηρεί τις παραδόσεις του. Και ενώ ο άθεος διαφωτισμός, επιχείρησε να διαλύσει τη χριστιανική θρησκευτικότητα, στην ουσία αποδέχτηκε τις επιλογές του λαού υποχρεωτικά. Έτσι, κάθε πρόοδος, συντελέστηκε στον μεγαλύτερο βαθμό στα χριστιανικά εδάφη.

Και έτσι εισπράτουν την τάπα τους όσοι ισχυρίζονται ότι με οποιονδήποτε τρόπο το να είσαι χριστιανός σημαίνει οπισθοδρόμηση ή πίστη σε βρυκόλακες.

Βλέπουμε όλους τους λαούς (που το Βυζάντιο σταμάτησε με θυσίες αιώνων), που έμειναν κάτω από άλλα καθεστώτα μη χριστιανικά, σε τι βαθμό οπισθοδρόμησης έφτασαν.

Κάθε τι καλό που έφερε ο Διαφωτισμός, πέρασε κυρίως σε έθνη που είχαν αποδεχτεί τον Χριστιανισμό, το οποίον εκείνοι οι ανόητοι μισούσαν.

quote:
Χαίρομαι που εγκατέλειψες τις αιτιάσεις για το «σφαγιαστικό πνεύμα της γαλλικής επανάστασης» και τις «χορεύτριες πάνω στην Αγία Τράπεζα» για να ομολογήσεις το πραγματικό πρόβλημα: Ότι η Εκκλησία στο σύνολό της, δεν είχε κανένα πρόβλημα με τους Γάλλους επαναστάτες καθεαυτούς, αλλά με το Διαφωτισμό - ακόμα και αν προερχόταν από έναν άνθρωπο που δήλωνε χριστιανός, όπως ο Λοκ.

Ο φόβος για το σφαγιαστικό πνεύμα ήταν ζωντανός και οι εκτελέσεις πρόσφατες. Η εποχή ήταν πολύ κοντά και ήταν απόλυτα λογικό να θεωρούν επίφοβα αντίστοιχα παρατράγουδα.

Ασφαλώς όμως και το πνεύμα της Ευρώπης έδειξε τις προθέσεις του:

Είναι απίστευτο, αλλά αλληθινό ότι επέβαλαν τον νεοκλασικό ρυθμό ακόμα και στους ναούς, καταπατώντας παράδοση αιώνων. Για το σκοπό αυτό, και με βάση το φωτισμένο επίπεδο των διαφωτισμένων, κατεδαφίστηκαν 72 βυζαντινές και μεταβυζαντινές εκκλησίες στην Αθήνα ιστορικής αξίας, αφού όλοι οι φωτισμένοι, Έλληνες και Ξένοι, απεχθάνονταν κάθε τι που είχε σχέση με τη βυζαντινή παράδοση.

Επίσης, η ατάκα "το να δηλώνεις Χριστιανός όπως ο Λοκ", είναι μια τρύπα στο νερό, γιατί χριστιανός δηλώνει και ο Μπους...

quote:
θα λαμβάνεις και από μία απάντηση

Περιμένω με αγωνία να τις δω. Μέχρι τώρα, όπως κάνει η γνωστή αρχαιοπαγανιστική τακτική, η απουσία γνώσης φέρνει απουσία δευτερολογίας. Έτσι, πηγαίνεις από το ένα θέμα στο άλλο, πράγμα που όπως βλέπεις μπορώ να το πετύχω καλύτερα...
Αν σε βολεύει όμως, δικαίωμά σου.


quote:
Όταν οι χριστιανοί Έλληνες πιστεύουν στους βρυκόλακες 1100 χρόνια μετά την απαγόρευση της παγανιστικής πίστης και αξιώνουν να θάβονται εντός των ναών - και όταν οι εγκάθετοι της Εκκλησίας 150 χρόνια μετά, ανοίγουν τον τάφο του Καΐρη (αφού τον αφορίσουν και τον ξεπαστρέψουν με τις συκοφαντίες τους) και του μπήγουν έναν πάσαλο στο θαμμένο του κορμί, είναι απλώς φύλακες της λαογραφίας!

Ο Καΐρης δεν θα είχε ποτέ πρόβλημα, αν δεν τον έπαιρνε στο λαιμό του ο Κοραής με τις θρησκειοπλαστικές απόπειρες του. Επίσης αθωώθηκε από τον Άρειο Πάγο, αλλά η απόφαση δυστυχώς έφτασε αργά.

Για τα περί πασσάλου να μας πεις την πηγή σου πρώτα με λεπτομέρεια.

Έτσι λοιπόν, σύμφωνα με το λογίδριό σου, καθώς άνθρωποι πιστεύουν στην αστρολογία ή επιδίδονται σε "δεσίματα" και μαγγανείες, απέτυχε το πνεύμα του Διαφωτισμού.

Γιατί τις ατάκες: "Εάν δεν υπήρχε ο Διαφωτισμός, οι άνθρωποι θα ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ τους βρυκόλακες" πρέπει εκτός από το να τις λες, να τις αποδεικνύεις κιόλας. Εκτός αν έχεις καμμιά καλή δικαιολογία για ποιο λόγο ο Διαφωτισμός δεν φώτισε τους ανθρώπους μέχρι σήμερα και εξακολουθούν να είναι δεισιδαίμονες ή γιατί δεν είχε φωτίσει τους ανθρώπους της αρχαιότητας η τεράστια γνώση τους, γνώση την οποία άρπαξαν μέχρι και οι διαφωτιστές.

Εφόσον λοιπόν σήμερα οι άνθρωποι πιστεύουν σε ανοησίες και δεισιδαιμονίες, περιμένω να δικαιολογήσεις την αποτυχία του Διαφωτισμού που εσύ ο ίδιος τελικά ομολογείς.


quote:
Ή, όπως καλύτερα το έγραψε ο Άγιος Αθανάσιος ο Πάριος (αγιασθείς από τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο) σε επιστολή του προς τον άσπονδο φίλο του – τον Κοραή


Και όπως έγραψε ο Σολωμός για τις ηλιθιότητες του Κοραή και όλων όσων άκριτα τις υπερασπίζονται:

"Θέλουν νά γράφουμε μία γλώσσα, ή οποία μήτε όμιλιέται, μήτε άλλες φορές ομιλήθηκε, μήτε θέλει ποτέ όμιληθή...Οι δικοί μας χύνουν τό αίμα τους άποκάτου άπό τό Σταυρό για νά μας κάνουν ελεύθερους, και τούτος και όσοι του ομοιάζουν πολεμούν γι' ανταμοιβή νά τους σηκώσουν τή γλώσσα ... Αυτά είναι τα μαθήματα πού τους δίνετε και θέλετε νά τους φωτίσετε;"


Χαιρετίσματα...

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 09:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όπως θα γνωρίζεις, αν και ο Διαφωτισμός ξεκίνησε και ως αντιχριστιανισμός, η επιλογή αυτή θάφτηκε κάτω από την απαίτηση του λαού να τηρεί τις παραδόσεις του. Και ενώ ο άθεος διαφωτισμός, επιχείρησε να διαλύσει τη χριστιανική θρησκευτικότητα, στην ουσία αποδέχτηκε τις επιλογές του λαού υποχρεωτικά. Έτσι, κάθε πρόοδος, συντελέστηκε στον μεγαλύτερο βαθμό στα χριστιανικά εδάφη.

O διαφωτισμός αποδέχθηκε τον χριστιανισμό, και δέν θα είχε πρόβλημα να συμβαδίσει με οποιαδήποτε θρησκεία γιατί δέν ενδιαφερόταν για την θρησκεία παρα μονάχα για την ανθρώπινη πρόοδο.

quote:
Βλέπουμε όλους τους λαούς (που το Βυζάντιο σταμάτησε με θυσίες αιώνων), που έμειναν κάτω από άλλα καθεστώτα μη χριστιανικά, σε τι βαθμό οπισθοδρόμησης έφτασαν.

Οπισθοδρόμηση υπάρχει παντού όπου υπάρχει θρησκευτικός φανατισμός. Και όσο ο χριστιανισμός έως τον 18ο αι. είχε την απόλυτη κυριαρχία στα κράτη που ήταν υπο της επιρροής του ίδια και μεγαλύτερη ακόμα οπισθοδρόμηση υπήρχε. Μονάχα όταν χαλάρωσε η επιρροή του, καταργήθηκαν οι σκληρές θανατικές τιμωρίες που επέβαλλε σε όσους κάτι τους ξίνιζε άρχισε η ανθρώπινη πρόοδος με την βιομηχανική επανάσταση και την επιστημονική έξαρση.

quote:
Γιατί τις ατάκες: "Εάν δεν υπήρχε ο Διαφωτισμός, οι άνθρωποι θα ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ τους βρυκόλακες" πρέπει εκτός από το να τις λες, να τις αποδεικνύεις κιόλας. Εκτός αν έχεις καμμιά καλή δικαιολογία για ποιο λόγο ο Διαφωτισμός δεν φώτισε τους ανθρώπους μέχρι σήμερα και εξακολουθούν να είναι δεισιδαίμονες ή γιατί δεν είχε φωτίσει τους ανθρώπους της αρχαιότητας η τεράστια γνώση τους, γνώση την οποία άρπαξαν μέχρι και οι διαφωτιστές.

Υπάρχει όμως τεράστια διαφορά δέν είναι όλα ίσα και όμοια.
Απο την εποχή της "ελέω θεού βασιλείας", του "βασιλιά ήλιου - ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ", απο την εποχή που υπήρχαν λίγοι φεουδάρχες που είχαν όλη την εξουσία και η συντριπτική πλειοψηφία των λαών ήταν δούλοι, απο την εποχή που όποιος έλεγε οτι η γή είναι στρογγυλή, κινείται και ο κόσμος δέν δημιοργήθηκε το 4000 π.χ. αλλά ακόμα παλιότερα καιγόταν στην πυρά σάν μάγος φτάσαμε σε κάτι πολύ καλύτερο.
Φτάσαμε στην εποχή που εσύ ο ίδιος επιλέγεις με την ψήφο σου τους κυβερνήτες σου, χωρίς να είσαι δούλος κάποιου μεγαλοφεουδάρχη, χωρίς η ζωή σου να εξαρτάται απο τις ανισσόροπες ορέξεις κάποιου ανθρώπου που γεννήθηκε απόλυτος μονάρχης. Όσο για την επιστημονική πρόοδο δέν φαντάζομαι να έχεις την παραμικρή αμφιβολία οτι έγινε πλέον με γεωμετρική πρόοδο σε όλες τις θετικές επιστήμες απο την εποχή του διαφωτισμού και μετά.
Δεισιδαιμονίες υπάρχουν ακόμα αλλά είναι σε πολύ πιό περιοορισμένο βαθμό σε σχέση με τότε πρό διαφωτισμού και τις βρίσκεις στις τάξεις μονάχα των φανατικών χριστιανόπληκτων.

Edited by - EPAITHS on 25/04/2007 09:17:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 16:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O διαφωτισμός αποδέχθηκε τον χριστιανισμό, και δέν θα είχε πρόβλημα να συμβαδίσει με οποιαδήποτε θρησκεία γιατί δέν ενδιαφερόταν για την θρησκεία παρα μονάχα για την ανθρώπινη πρόοδο.

εεεεμμ...ναι...μήπως δεν τα ξέρεις καλά:

"Στις μετεπαναστατικές γενιές τής Γαλλίας αφθονούν οι απόπειρες δημιουργίας μιας αστικής, μή χριστιανικής ηθικής, ανάλογης με τή χριστιανική· με τή ρουσσωική «λατρεία τού ανώτατου όντος» (Ροβεσπιέρος, 1794), με ποικίλες ψευδοθρησκεΐες πού κατασκευάστηκαν πάνω σε ορθολογικά και μή χριστιανικά θεμέλια άλλα διατηρούσαν ακόμη όλο το τελετουργικό τής λατρείας (οί Σαινσιμονιστές και ή «θρησκεία τής ανθρωπότητας» τοϋ Cotnte)."

(Hobsbawm J. Eric, 'Η εποχή των επαναστάσεων, 1789-1848', ΜΙΕΤ, Αθήνα 1992)

Η ηλιθιότητα πολλών διαφωτιστών στα θρησκευτικά ζητήματα ηταν τόσο μεγάλη που μόνο τη θεία τους δεν θεοποίησαν τότε προσπαθώντας να εξοντώσουν τις παραδόσεις του λαού...


quote:
Οπισθοδρόμηση υπάρχει παντού όπου υπάρχει θρησκευτικός φανατισμός. Και όσο ο χριστιανισμός έως τον 18ο αι. είχε την απόλυτη κυριαρχία στα κράτη που ήταν υπο της επιρροής του ίδια και μεγαλύτερη ακόμα οπισθοδρόμηση υπήρχε. Μονάχα όταν χαλάρωσε η επιρροή του, καταργήθηκαν οι σκληρές θανατικές τιμωρίες που επέβαλλε σε όσους κάτι τους ξίνιζε άρχισε η ανθρώπινη πρόοδος με την βιομηχανική επανάσταση και την επιστημονική έξαρση.

Ναι, θέλησαν να καταργήσουν την σκληρότητα της Φεουδαρχίας με σφαγές δεκάδων χιλιάδων αθώων...
Όπως έκαναν στην άπω ανατολή και στη Ρωσία οι λάτρεις του Διαφωτισμού που άφηναν ζωντανό μόνον όποιον φιλούσε το σφυροδρέπανο και θεοποιούσε τις ίδιες αξίες με τους διαφωτιστές. Το ίδιο έσφαξαν και οι χιτλερικοί που μισούσαν τον χριστιανισμό το ίδιο θανάσιμα με τους Διαφωτιστές επειδή τους αναγούλιαζαν τα κυρήγματα ...δειλίας (έτσι έλεγαν το δόγμα της αγάπης...).

Στην άπω ανατολή, οι απόγονοι των διαφωτιστών, για να καταργήσουν τις παραδόσεις, εκτελούσαν όλους όσους δεν αποδέχονταν να γίνουν αγρότες, όπως ήταν η πρωταρχική εργασία του λαού τους.


Τα παραπάνω δείχνουν ότι είσαι μακριά από την πραγματικότητα:

Οπισθοδρόμηση υπάρχει παντού, όπου υπάρχει ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ σκέτο.

Γι αυτό πήραν ένα καλό μάθημα ανοχής και προόδου από όλους τους χριστιανούς, οι οποίοι σε πείσμα των ηλιθιοτήτων του θρησκευτικού διαφωτισμού, κράτησαν την πίστη τους, αλλά και κάθε τι θετικό που προέκυψε.


quote:
Υπάρχει όμως τεράστια διαφορά δέν είναι όλα ίσα και όμοια.
Απο την εποχή της "ελέω θεού βασιλείας", του "βασιλιά ήλιου - ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ", απο την εποχή που υπήρχαν λίγοι φεουδάρχες που είχαν όλη την εξουσία και η συντριπτική πλειοψηφία των λαών ήταν δούλοι, απο την εποχή που όποιος έλεγε οτι η γή είναι στρογγυλή, κινείται και ο κόσμος δέν δημιοργήθηκε το 4000 π.χ. αλλά ακόμα παλιότερα καιγόταν στην πυρά σάν μάγος φτάσαμε σε κάτι πολύ καλύτερο.
Φτάσαμε στην εποχή που εσύ ο ίδιος επιλέγεις με την ψήφο σου τους κυβερνήτες σου, χωρίς να είσαι δούλος κάποιου μεγαλοφεουδάρχη, χωρίς η ζωή σου να εξαρτάται απο τις ανισσόροπες ορέξεις κάποιου ανθρώπου που γεννήθηκε απόλυτος μονάρχης. Όσο για την επιστημονική πρόοδο δέν φαντάζομαι να έχεις την παραμικρή αμφιβολία οτι έγινε πλέον με γεωμετρική πρόοδο σε όλες τις θετικές επιστήμες απο την εποχή του διαφωτισμού και μετά.
Δεισιδαιμονίες υπάρχουν ακόμα αλλά είναι σε πολύ πιό περιοορισμένο βαθμό σε σχέση με τότε πρό διαφωτισμού και τις βρίσκεις στις τάξεις μονάχα των φανατικών χριστιανόπληκτων.

Καταρχάς, όποιος παρακολουθήσει τα πράγματα θα δει είτε εκπομπές είτε περιοδικά που προωθούν κάθε είδους ιδέα, που καμμία σχέση δεν έχουν με τον χριστιανισμό. Εκτός αν τα ...Βριλ του Χαρδαβέλλα τα προωθούν Χριστιανοί.

Ίσα ίσα που φανατική επιστροφή στη δεισιδαιμονία πρεσβεύουν οι τάξεις της διαφωτισμένης αρχαιολατρείας, που θέλει να επιστρέψουμε στην πίστη μας σε αυτά.

Ο Χριστιανισμός πάντα τα καταδίκαζε. Οι ιεροί κανόνες είναι γεμάτοι καταδίκες προς τις πρακτικές της μαντείας, μαγγανείας, δεσιμάτων και κάθε είδους άλλης πνευματικής χολέρας από την οποία ο ..Διαφωτισμός τελικά δεν μας απάλλαξε.

Ψάξε αλλού λοιπόν και όχι στον χριστιανισμό. Και να προσθέσω ότι, αν εγώ που λέω ότι είμαι χριστιανός πιστεύω στα βουντού, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πίστη του χριστιανισμού, όπως έγραψε ο άλλος ανεκδιήγητος για τους βρυκόλακες...


Επίσης ο Διαφωτισμός ήταν ενα κίνημα πολυδιάστατο: άλλοι ήταν κατά της μοναρχίας, άλλοι όπως ο Μοντεσκιέ υπέρ. Άλλοι έβριζαν το λαό που ήταν ανίκανος να συλλάβει τα νοήματα τους, άλλοι τον τιμούσαν.

Είχε γενικά αντιφεουδαρχικό πνεύμα και τάση για τη διάδοση των θετικών επιστημών αλλά με παράλληλη απόρριψη κάθε έννοιας παράδοσης.

Αυτό ήταν τεράστιο πρόβλημα γιατί ο διαφωτισμός στην Ελλάδα δεν ήταν φυσική εξέλιξη ζυμώσεων καί διαδικασιών, πού έλαβαν χώρα στην ελληνική κοινωνία.

Ήταν άκριτη μεταφύτευση από νεογραικύλους που δεν σέβονταν τίποτα και κανένα. Όσο καταδικαστέα είανι η Πατρική Διδασκαλία άλο τόσο και οι ανοησίες σε στιλ κουτσομπολίστικου περιοδικού της "Ελλ. Νομαρχίας" που μάζευε ότι έβρισκε από φήμες κατά κληρικών και τις έριχνε άκριτα και ισοπεδωτικά σαν να ήταν μεσημεριανή εκπομπή...

Και αν δεν υπήρχε αντίδραση στην Ελλάδα, θα μας κατέκλειαν σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό κάθε είδους θρησκείες και θεωρίες όπως των Μοντεσκιέ και του Ρουσσώ που έλεγαν ότι η διάδοση του ανθρωπίνου είδους είναι ζήτημα ...καλής διακυβέρνησης.

Όσοι όμως ήταν ριζωμένοι στη παράδοση τους, αντί να αντιγράψουν με στείρο τρόπο, δημιούργησαν έναν έλληνότροπο Διαφωτισμό. Αυτό σημαίνει, ότι δέχτηκαν όσα αποτελούσαν πρόοδο στό χώρο τής επιστήμης, τής φιλοσοφίας καί τής κοινωνίας, χωρίς όμως νά οδηγηθούν στην υποτίμηση καί απόρριψη τής παράδοσης, μέσα στην οποία ζυμώθηκε τό Γένος.


Και σήμερα άλλωστε, παρά τις μάχες αυτές, η πνευματική υποδούλωση στή Δύση αποτελεί μόνιμο πρόβλημα του Νέου Ελληνισμού.


-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 00:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πνευματική ασημαντότητα και ο ανυπόφορος βορβορόζωμος λήρος της σε πλήρη ανάπτυξη


ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2802734
Maintained by Digital Alchemy