ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2019, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας
Εθεσα ένα θέμα/ερώτημα, το οποίο επαναλαμβάνω, απάντηση μεπεριεχόμενο δεν μπόρεσα να εντωπίσω, μόνο "αντεπιθέσιες" στο τι νομίζω γώ και αν αυτά που νομίζω πιστεύω είναι ορθά κλπ .

//
Θα ήθελα να ρωτήσω, η πλαστογράφηση της ιστορίας της Μακεδονίας, κατά την γνώμη σας, προέρχεται ΜΟΝΟ απ την μια πλευρά ή και από τις δύο?

Οι Νεοέλληνες, δεν έχουν καλλιεργήσει μυθεύματα εις βάρος των Μακεδόνων?
//

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2019, 14:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίτσα.

Ποια "Μακεδονία" εννοείς; Την γεωγραφική Μακεδονία ή την υποτιθέμενη εθνική Μακεδονία; Η πρώτη ως γνωστόν μοιράζεται ανάμεσα σε 3 χώρες, υπήρχε σαν νομός της Ελλάδας και πρόσφατα η ΠΓΔΜ συμπεριλήφθηκε στον γεωγραφικό προσδιορισμό.
Η εθνική Μακεδονία από την άλλη είναι ένας καλλιεργημένος μύθος, μια ψευδαίσθηση. Κυρίως κάποιων εθνικιστών της Β.Μ που προσπαθούν να πιαστούν από τα μαλλιά τους και αρκετών δικών μας που φαντασιώνονται ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων.
Η έρευνα στην καταγωγή των Ελλήνων, όπως και της ευρύτερης περιοχής έχει δείξει πάντως άλλα πράγματα. Ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει μια γενετική σούπα πληθυσμών, που απλώνονται από την ευρωπαϊκή Τουρκία, περνάνε στην Ελλάδα, συμπεριλαμβάνεται όλη η Βόρεια Μακεδονία, η νότια Βουλγαρία, η νότια Αλβανία και φτάνει μέχρι την νότια Ιταλία. Κατά περίεργο λόγο (ίσως όχι και τόσο) είναι η έκταση της πάλαι ποτέ Magna Graecia.
Φυσικά όλοι αυτοί δεν είναι 100% Έλληνες, κυριαρχεί φυσικά το Ελληνικό γονιδίωμα (ας το πιάσουμε από τη λεγόμενη Μυκηναϊκή περίοδο), αλλά συνυπάρχει μαζί με Λατίνους (σαφώς λόγω Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας), Σλάβους, Αλβανούς, Τούρκους και άλλες μικρότερες εθνικές ομάδες.
Αν πάλι θέλεις να θίξεις συγκεκριμένα μυθεύματα που κυκλοφορουν, θα πρότεινα να αναφέρεις και συγκεκριμένες πηγές. Όχι ότι γράφει στο blog του ο κάθε καμένος, εγχώριος και αλλοδαπός, ούτε το γνωστό "σύγγραμα" του Φαλμεράιερ, που πρόκειται για ψευδοϊστορία.
Κάτι από τα καθιερωμένα, κατά προτίμηση όχι Ελληνικά, για να μην υπάρχει και η όποια εθνική πόλωση.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 01/02/2019 14:24:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2019, 12:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
///Λίτσα.

Ποια "Μακεδονία" εννοείς; Την γεωγραφική Μακεδονία ή την υποτιθέμενη εθνική Μακεδονία;

///

Έλα τώρα, ποια εννοώ και ποια δεν εννοώ.
Υπάρχουν δύο "εκδοχές", η μία η ελληνική και η άλλη η άλλη, η ελληνική πλευρά, ΔΕΝ έχει "πλαστογραφήσει" το κάτι τις της? Όλα όσα διαβάζουμε στα ελληνικά βιβλία γυμνασίου λυκείου κλπ, αντανακλούν ΜΟΝΟ την πραγματικότητα χωρίς την παραμικρή προπαγανδίτσα?

Αυτό ρωτώ.

Τα απομνημονεύματα του μητροπολίτη Καραβαγγέλη Γερμανού τα έχετε υπόψη σας?
Μέχρι και μπράβο και επαίνους λάμβανε από υπουργούς και πρωθυπουργούς.

Μέσα εκει ό ο παπάς καμαρώνει που σε ένα γάμο γλέντι σλαβόφωνων, μπούκαραν οι ελληνικές συμμορίες και καθάρισαν σε ξέρω και γω πόσους.
Μικρό κοριτσάκι βρέθηκε μαχαιρωμένο από ελληνική μπαγιονέτα.
’λλος πρωτοπαλίκαρο του Καραβαγγέλη, ντυνόταν "βούλγαρος", ξεγέλαγε αθώους πολίτες και αν δεν του τα έλεγαν όπως ήθελε, τους έσφαζε και μετά πήγαινε στα καφενεία να παίξει χαρτιά και να ξεκουραστεί.

Έτσι, λίγα δεδομένα σας λέω, αν τα ξέρετε.
Πηνελόπη Δέλτα, έχετε διαβάσει? Ή μόνο σημαίες στις συγκεντρώσεις? ε?

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧ

Edited by - Radmila on 06/02/2019 12:32:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2019, 14:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Radmila, Λιτσα κλπ κλπ

Είναι προφανές ότι ήρθες εδώ για να τρολάρεις, μάλλον είσαι τρολ γενικά. Εκεί έχω καταλήξει από όλη την παρουσία σου που έχω δει, και στο metafysiko και εδώ. Το να χανω την ώρα μου με τρολ, είναι μάλλον κουταμάρα, θα απαντήσω σε μερικά όμως από αυτά που υποτίθεται πως ρωτάς, για όσους τύχει να διαβάσουν.

Λοιπόν, δώσε φάση: Δεν με ενδιαφέρουν τι λένε ο Παλαιών Πατρών Γερμανός, ο Καραβαγγγέλης, οι μακεδονομάχοι, οι Σκοπιανοί, οι "Μακεδόνες του Ουράνιου τόξου" και ο κάθε μλκας γενικά. Ούτε καν οι καλοπροαίρετοι Έλληνες. Σου είπα να βρεις τι αναφέρουν τα αναγνωρισμένα ιστορικά συγγράμματα για το θέμα της Μακεδονίας, ειδικά μη Ελλήνων, ειδικά δε μετά την απελευθέρωση της Ελλάδας, τον σχηματισμό του Ελληνικού κράτους, τους Βαλκανικούς πολέμους και τον εμφύλιο. Εγώ αυτά αναγνωρίζω.

Στο θέμα των συνόρων τώρα, η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι έτσι, και έτσι θα μείνει. Ότι έγινε, έγινε. Όπως και το ποια ήταν η δράση της Βουλγαρίας και των κομιτατζήδων που οδήγησε τους Έλληνες στον Μακεδονικό αγώνα, το ότι οι εναπομείναντες σλαβόφωνοι πληθυσμοί της Β. Ελλάδας στη συνέχεια, είχανε ξεπουλήσει όλη τη Μακεδονία στον Στάλιν για να τους βοηθήσει να κάνουν την Ελλάδα "σοσιαλιστικό παράδεισο", είναι γνωστό τοις πάσι. Αν υπέστησαν μετά αντίποινα, όπου δράση και αντίδραση, είναι φυσικός νόμος.

Εσύ μάλλον ισχυρίζεσαι πως έχεις καταγωγή από Βουλγαρία, Σκόπια, ΠΓΔΜ, Β. Μακεδονία ή κάτι τέτοιο, αν κατάλαβα καλά. Αν σου αρέσει η χώρα που βρίσκεσαι, παραμένεις εδώ και έχει καλώς (από εμένα), μπορεί να έχεις ήδη την ελληνική υπηκοότητα, οπότε τίμησέ την. Αν δεν σου αρέσει, να μην σε κρατάμε άλλο. Αν δε "εκπέμπεις" εκτός συνόρων, θα σου συνιστούσα να πας να παίξεις πουθενά αλλού. Αυτά, όσον αφορά το τρολάρισμα που υπέθεσα πως κάνεις. Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με και με συγχωρείς.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 06/02/2019 14:12:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2019, 08:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατάλαβα καλά, όποιος δεν συμφωνεί με τις πεποιθήσεις σου είναι τρολ.

quote:
να βρεις τι αναφέρουν τα αναγνωρισμένα ιστορικά συγγράμματα για το θέμα της Μακεδονίας,

Αναγνωρισμένα, όπως?? Μπορείς να παραθέσεις μερικά?

quote:
θα απαντήσω σε μερικά όμως από αυτά που υποτίθεται πως ρωτάς, για όσους τύχει να διαβάσουν.

Δεν είδα καμία "απάντηση" σε μερικά από αυτά που τέθηκαν ως ερώτημα.
Βασικά ένα απλό ερώτημα υπάρχει.

Η επίσημη ελληνική εκδοχή περί ιστορίας, περιέχει "προπαγάνδες" και μισές αλήθειες ή αυτό είναι αποκλειστικό προνόμιο της αντίπαλης πλευράς? ε?

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧ

Edited by - Radmila on 07/02/2019 08:53:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2019, 10:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω καμία "πεποίθηση". Αυτά που σου αναφέρω είναι απλά ιστορικά δεδομένα. Δεν ξέρω επίσης πόσο κατανοείς και χειρίζεσαι σωστά τα Ελληνικά. Ούτε και ξέρω καμιά επίσημη Ελληνική θέση που να ισχυρίζεται ότι όλοι οι ξένοι είναι οι κακοί και εμείς οι καλοί. Η επιστημονικά καταγεγραμμένη ιστορία είναι μια και αν προβληματίζεσαι για κάτι, μπορείς εσύ να ψάξεις να βρεις τι γράφει. Εγώ ιστορικός δεν είμαι, κι ούτε σκοπεύω να χάσω την ώρα μου ψάχνοντας σε βιβλιοθήκες για να σου αποδείξω τα γνωστά.

Αλλά είναι προφανές ότι από αυτά που γράφει ο κάθε αγράμματος ή καμένος στο blog του στο ίντερνετ, όπως αυτά που παραθέτεις, δεν βγαίνει κανένα σοβαρό συμπέρασμα. Εγκλήματα σε βάρος αμάχων πληθυσμών γίνονται από την αρχή της ανθρώπινης προϊστορίας και θα γίνονται όσο οι άνθρωποι ζουν με ψευδαισθήσεις κυριαρχίας πάνω στους άλλους. Αν τώρα νομίζεις ότι έγιναν "γενοκτονίες" και μαζικές "εθνικές εκκαθαρίσεις" σε βάρος σλαβικών πληθυσμών που έζησαν στην Ελλάδα, από τους Έλληνες ή υπάρχουν "αλύτρωτοι" σλαβικοί πληθυσμοί, μπορείς εσύ να φέρει στοιχεία για να το αποδείξεις. Εγώ, όπως σου είπα, θεωρώ τον χρόνο μου πολύτιμο για να ασχολούμαι με τα κόμπλεξ του καθενός ανύπαρκτου που ονειρεύεται αλλαγές συνόρων.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2019, 14:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η επιστημονικά
καταγεγραμμένη ιστορία είναι μια και αν προβληματίζεσαι για κάτι, μπορείς εσύ να ψάξεις να βρεις τι γράφει.

Δυο τρία βιβλία σου ζητήσαμε να μας παραθέσεις, εσύ είπες ότι αναγνωρίζεις μόνο τα "επιστημονικά". Ε, ποιά είναι αυτά ?

quote:
αυτά που γράφει ο κάθε αγράμματος ή καμένος στο blog του στο ίντερνετ, όπως αυτά που παραθέτεις,

Δεν νομίζω να παρέθεσα κανένα blog. Ανέφερα το βιβλίο απομνημονεύματα του Μητροπολίτη Καραβαγγέλη Γερμανού ο οποίος
έζησε το 1904 ως Πατριαρχικός Μητροπολίτης στη Καστοριά και έζησε τον Μακεδονικό ζήτημα, αυτά που γράφει είναι "πηγές"
και οι σημερινοί ιστορικοί επιστήμονες τα μελετάνε και τα αναλύουν/φιλτράρουν.
Σόρρυ, δεν είχα καταλάβει πόσο χαμηλό επίπεδο έχεις περί του ιστορικού αυτού θέματος, αν το ήξερα θα είχα χρησιμοποιήσει
άλλες μεθόδους.

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧ

Edited by - Radmila on 07/02/2019 14:22:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2019, 14:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς και έχω χαμηλό επίπεδο όπως όλοι εδώ μέσα. Να πας στο Ουράνιο Τόξο, να βρεις ανθρώπους με σοβαρό επίπεδο. Εδώ εμφανώς υστερούν.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2019, 15:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σαφώς και έχω χαμηλό επίπεδο όπως όλοι εδώ μέσα. Να πας στο Ουράνιο Τόξο, να βρεις ανθρώπους με σοβαρό επίπεδο. Εδώ εμφανώς υστερούν.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)


Εγώ αναφέρθηκα σε χαμηλό επίπεδο αντίληψης γύρω απ το συγκεκριμένο ιστορικό θέμα και μόνο σε αυτό.
Το που θα πάνε οι άλλοι για να βρουν σοβαρό επίπεδο,άστο, δεν σε αφορά.

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2019, 18:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι δεν χρησιμοποιείς τα Ελληνικά σωστά. Δεν υπάρχει "χαμηλό επίπεδο αντίληψης γύρω από κάποιο θέμα". Το επίπεδο αντίληψης αναφέρεται σε μόνιμη ιδιότητα του κατόχου. Ακόμα επίσης δεν έχεις παρουσιάσει ποιες είναι οι επίσημες θέσης της ιστορίας στην Ελλάδα. Αυτά που λένε στα Ελληνικά [πανεπιστήμια; Αυτά που λένε στα σχολεία; Αυτά που λέει ο Φίλης και η Ραγκούση; Αυτά που γράφει στα απομνημονεύματά του ο κάθε χουντικός κληρικός; Ή αυτά που νομίζουν ότι είναι κάποιοι, επειδή διαβάζουν αυτά που γράφουν οι ακροδεξιοί στα blogs; Αναμένω να δω ποια είναι η επίσημη ιστορία του Μακεδονικού Αγώνα. Οι καλοί Έλληνες που εξόντωσαν του κακούς Βούλγαρους;

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2019, 09:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίτσα,
έχουμε απαντήσει στο ερώτημά σου,
και πέραν αυτού μάλιστα - καθώς όσα θεωρείς εσύ ως 'αντεπιθέσεις' είναι συμπληρωματικά/διευκρινιστικά ερωτήματα για να αποφύγουμε ασάφειες και λογικούς/λεκτικούς ακροβατισμούς.

Από την άλλη όμως, δεν μπορούμε παρά να επισημάνουμε ότι ο τρόπος που θέτεις το ερώτημα, όσο και το είδος της απάντησης που περιμένεις, είναι ίδιον ανθρώπου με περιορισμένη νοημοσύνη -ή εστω χρήση/κατανόηση της Ελληνικής γλώσσας, διότι θελεις να τα βλέπεις όλα άσπρο-μαύρο, σε μια πραγματικότητα πολυσύνθετη.

Αν θέλεις να πάρεις λοιπόν απάντηση στα μέτρα σου και στο επίπεδό σου τότε:

1) Προσδιόρισε σωστά τον όρο Μακεδονία/Μεκδόνες.

2) Η προπαγάνδα είναι σλαβικής προέλευσης. Οι 'Ελληνες δεν είχαν λόγο να κάνουν τέτοια (για να αποδείξουν τα οφθαλμοφανή και αυτονόητα???)

3) Στα περί πλαστογράφησης: Όταν οι Σκοπιανόγυφτοι και οι συν αυτώ, από την εποχή Τίτο έχουνε αραδιάσει ένα κάρο ανιστόρητες μ@λακίες, τότε το τί είπε και το τί έκανε ένας Π.Μελάς ή ένας Καραβαγγέλης -εάν αυτό θεωρηθεί "πλαστογραφία" δεν είναι ούτε το 1% μπροστά σε αυτά των αλλονών. Οπότε ναι, οι Σκοπιανοτσόγλανοι (και εσύ μαζί τους) είναι πλαστογράφοι της Ιστορίας κατά 99% και οι Ελληνες κατά 1% στο θέμα της Μακεδονίας, έτσι για να μη λες ότι είμαστε και απόλυτοι. Δεν μπαίνουν όμως όλα στο ίδιο καντάρι.
Ακόμα και η παπ@ριά και η μ@λακία έχει διαβάθμιση, και δεν μπορείς να συγκρίνεις και να συμψηφίζεις το μπιζέλι με το καρπούζι.

4) Δεν υπάρχει "Μακεδονικό έθνος" , Μακεδονική γλώσσα, κλπ, που να προσδιορίζουν μια ξεχωριστή ανθρωποκοινωνική οντότητα, όπως δεν υπάρχει πχ "Κοσοβαρικό έθνος" ή "Κυπριακό ένθος".

5) Όπως σου είπε κι ο Heretic, αν βρίσκεσαι σε Βουλγαρία ή Σκόπια ή Αλβανία, κάτσε εκεί που είσαι και γλέντα με το συνάφι σου. Αν δεν είσαι εκεί και είσαι στην Ελλάδα, τότε σεβάσου και εκτίμησε αυτά που σου δίνει αυτός ο τόπος, της γλώσσας συμπεριλαμβανομένης -την οποία φρόντισε να τη μάθεις και λίγο καλύτερα, όπως και την Ιστορία.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2019, 15:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβα, σε τι ακριβώς εξυπηρετούν οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί.

Όποιος έχει διαφορετική άποψη πρέπει να υποστεί τέτοια αντιαισθητικά κείμενα και χαρακτηρισμούς? Βοηθάει στο διάλογο αυτό?

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2019, 06:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν κατάλαβα, σε τι ακριβώς εξυπηρετούν οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί.

Αν το κλέφτη-απατεώνα-πλαστογράφο-καραγκιόζη
τον αποκαλέσεις
κλέφτη-απατεώνα-πλαστογράφο-καραγκιόζη
σημαίνει ότι τον 'απαξιώνεις΄'???

Απαξιώνεται μόνος του ο κάθε Ζάεφ και οι συμπατριώτες του, όταν μιλά για 'Μακεδονικό' έθνος και 'Μακεδονική γλώσσα'
και βεβαίως οι πιο πριν από αυτόν όταν μιλούσαν για Μεγαλέξανδρους και σημεία και τέρατα.

quote:
Όποιος έχει διαφορετική άποψη πρέπει να υποστεί τέτοια αντιαισθητικά κείμενα και χαρακτηρισμούς? Βοηθάει στο διάλογο αυτό?

Διαφορετική άποψη υφίσταται και νοείται σε θέματα Υποκειμενικά ή θέματα που επιδέχονται διαφορετικές οπτικές.
Όχι όμως στην ιστορική ή επιστημονική αλήθεια.

Αλλιώς γίνεσαι ...Βασιλάκης (που έχει κι αυτός 'άποψη' αλλά είναι για τον π$%$%ο...)

Αν θες να κάνεις σοβαρή συζήτηση λοιπόν, να έχεις σοβαρές και τεκμηριωμένες απόψεις για να σου απαντάμε και αναλογως.

Και μιας και ρώτησες εσύ, να σε ρωτήσω κι εγώ:


Εσύ πώς αισθάνεσαι και τί είσαι (δηλ. πώς αυτοπροσδιορίζεσαι)? ενν. εθνικά/γλωσσολογικά/πολιτισμικά


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2019, 14:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν το κλέφτη-απατεώνα-πλαστογράφο-καραγκιόζη
τον αποκαλέσεις
κλέφτη-απατεώνα-πλαστογράφο-καραγκιόζη
σημαίνει ότι τον 'απαξιώνεις΄'???

Από την στιγμή που το κράτος αυτό συνάπτει σύμφωνα συνεργασίας με την χώρα σου, τότε όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί
δεν έχουν κανένα νόημα εκτός αν εννοείτε πως και η δική σας χώρα είναι εξίσου άξια λύπησης όσο και οι γείτονες.
Αλλά, νταξ, στο εσωτερικό σας μπορείτε να καταναλώνετε ότι περίεργο επιχείρημα θέλετε και να ονομάζετε όποιον λαό και έθνος και κράτος θέλετε, όπως θέλετε, νο πρόμπλεμ. Ο υπόλοιπος κόσμος κάνει αυτό που ξέρει.
Η ιστορία δεν περιμένει.

Τεςπα, νομίζω δεν υπάρχει και πολύ περιθώριο για διάλογο. Δεν φταίτε εσείς, η οικονομική κρίση και η ανέχεια σας έχει καταντήσει έτσι.


---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2019, 14:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν κατάλαβα, σε τι ακριβώς εξυπηρετούν οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί.

Όποιος έχει διαφορετική άποψη πρέπει να υποστεί τέτοια αντιαισθητικά κείμενα και χαρακτηρισμούς? Βοηθάει στο διάλογο αυτό?


Αγαπητή Λίτσα. Αν η πληροφόρησή σου για την επίσημη Ελληνική ιστορία γίνεται μόνο από τα σχολικά βιβλία, σαφώς και δεν είναι αυτή η επίσημη. Στα σχολικά βιβλία έχουν παραλειφθεί σκοπίμως διάφορα, για να μην δηλητηριάζουν τους μαθητές από μικρή ηλικία. Αρκετή δουλειά κάνουν τα ΜΜΕ, ηλεκτρονικά και μη, ας μην το κάνουν και τα σχολικά.

Έχουν αμβλυνθεί διάφορα θέματα, και από τις δυο πλευρές. Σαφώς στη δράση του ’ξονα ή των Οθωμανών (βλ Μικρασιατική κλπ) δεν χωράνε εκπτώσεις. Εσύ βασικά κατηγορείς τους Έλληνες ότι αποκρύπτουν στοιχεία για τον Μακεδονικό Αγώνα και φέρνεις παραδείγματα τα "μυστικά του βάλτου" της Π.Δ και τα άπαντα ενός παπά μακελάρη. Σε ρωτάω τώρα: διάβασες καλά τι γράφουν αυτοί, έστω και μέσω αυτών; Γιατί από μια πρόχειρη μάτια που κάνει κανείς, αυτοί λένε κάτι σε "οι Βούλγαροι μας έκαναν αυτά και σε αντίποινα τους κάνουμε αυτά", ίσως "για να τους διώξουμε να ησυχάσουμε". Δεν βλέπω κάτι άλλο.

"Αυτά" και αλήθεια να είναι καλό είναι να τα ξεχάσουμε, μιας και με τη Βουλγαρία έχουμε πια καλές σχέσεις και ότι έγινε, έγινε.
Με τη δε Βόρεια Μακεδονία ελπίζω να έχουμε καλές σχέσεις, αρκεί να μείνουν στον γεωγραφικό προσδιορισμό του κράτους τους και στον εθνικό τους προσδιορισμό σαν Σλάβοι και να αφήσουν τις παπαριές περί απογόνων των αρχαίων Μακεδόνων. Αυτό στα λέω εγώ, που είμαι ίσως ο πιο διεθνιστής εδώ μέσα. Αν θέλεις λοιπόν να κάνεις συζήτηση, στην οποία ο άλλος δεν θα βγει από τα ρούχα του και θα σου απαντήσει αναλόγως, σου συνιστώ να αναθεωρήσεις τα ιστορικά στοιχεία που νομίζεις ότι ξέρεις.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2019, 15:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μωρέ, ήρθε να κάνει μια αθώα συζήτηση η κοπέλα και την αποπήρατε. Παρόμοιο στιλάκι (αλλά από την αντίθετη πλευρά) με τους δικούς μας ακροδεξιούς , απλά "ανοίγεται" λιγότερο για ευνόητους λόγους. Προκλητικός τρόπος γραφής, υποτιμητικά σχόλια για τον (κατά φαντασία) εχθρό , "οι καλοί δικοί μας και οι κακοί οι απέναντι", κτλ.

Αλλά ειδικά αυτό :

quote:


Τεςπα, νομίζω δεν υπάρχει και πολύ περιθώριο για διάλογο. Δεν φταίτε εσείς, η οικονομική κρίση και η ανέχεια σας έχει καταντήσει έτσι.


---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧ


Παρ'όλο που είναι κάτι με το οποίο κατά βάσει συμφωνώ και είναι μέρος μιας συλλογικής αυτοκριτικής που πρέπει να κάνουμε σαν Έλληνες, ώστε να έχουμε ελπίδες για ένα καλύτερο μέλλον, απ'το πληκτρολογιο μιας Ραντμίλας που ήρθε ξεκάθαρα για να προκαλέσει και να μας την πει, αποτελεί ρατσιστικό σχόλιο και μεγάλη κακοήθεια!

Edited by - ilias1990 on 13/02/2019 15:46:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2019, 16:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα: Ενδεχομένως να θίχτηκες από κάποιους άσχημους χαρακτηρισμούς που έχουν γραφτεί στο παρόν θέμα για τους Σκοπιανούς. Η αλήθεια είναι ότι ούτε σε εμένα αρέσει να χαρακτηρίζεται κάποιος αρνητικά λόγω της εθνικότητάς του, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των μελών είναι Έλληνες, οπότε είναι και λογικό. Γι'αυτό κι εγώ αν γνώριζα π.χ σλάβικα, δεν θα έμπαινα σε ένα φορουμ της Β.Μακεδονίας να τους ρωτάω αν τα λένε καλά τα δικά τους βιβλία.

Υ.Γ: Το ότι είναι λογικό, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Οι έχθρες και οι αλυτρωτισμοί που έχουμε μεταξύ μας οι λαοί των Βαλκανίων, αποτελούν έναν από τους κύριους λόγους που καταντήσαμε (τα Βαλκάνια) "σκουπιδότοπος της Ευρώπης"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2019, 06:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την στιγμή που το κράτος αυτό συνάπτει σύμφωνα συνεργασίας με την χώρα σου, τότε όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί
δεν έχουν κανένα νόημα εκτός αν εννοείτε πως και η δική σας χώρα είναι εξίσου άξια λύπησης όσο και οι γείτονες.

Συνεργασία έχουμε με όλους. Αλλά άλλο πράγμα είναι η συνεργασία και άλλο η Ιστορία.

Τα περί λύπησης δεν τα κατάλαβα εδώ. Τι σχέση έχουν?


quote:
Αλλά, νταξ, στο εσωτερικό σας μπορείτε να καταναλώνετε ότι περίεργο επιχείρημα θέλετε και να ονομάζετε όποιον λαό και έθνος και κράτος θέλετε, όπως θέλετε, νο πρόμπλεμ. Ο υπόλοιπος κόσμος κάνει αυτό που ξέρει.
Η ιστορία δεν περιμένει.

Δεν είναι θέμα εσωτερικού ή εξωτερικού.

Ούτε ο υπόλοιπος κόσμος είναι 'κριτήριο'.

Ο υπόλοιπος κόσμος μπορεί να ζει στο χαβά του και στην ασχετοσύνη του. Το ότι κάποιες χώρες αναγνώρισαν κάποτε το Σκοπιανό μορφωμα ως "Μακεδονία" δεν λέει κάτι, γιατί δεν είχαν ιδέα.
Ακούγανε το Μακεδονία σαν ένα οποιοδήποτε όνομα.

Όπως εμείς μπορεί να ακούμε το Κιριμπάτι ή τη Μπουρκίνα Φάσο.
Που δεν θα μας έκανε και καμιά διαφορά άν το ακούγαμε Φασίνα Μπούρκο ή Μπιρι-κάτι.

Όταν δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο δεν μετράει η γνώμη σου.

¨Οποιος γνώριζε και γνωρίζει, και δεν μιλώ μόνο για Ελληνες ιστορικούς και ακαδημαϊκούς, αλλά παγκοσμίως,
αντιλαμβάνεται ότι αυτό το όνομα και οι όροι, μόνο σύνδεση με την Ελλάδα έχουν,και από τη μεριά των Σκοπιανών πρόκειται για

καπηλεία και πλαστογραφία.

Οι χαρακτηρισμοί λοιπόν πήγαιναν σε αυτό το γεγονός.

Αν αύριο εγώ πχ. πω ότι είμαι Ισλανδός, και τάχαμου ο προπάππους μου ήταν ο Ερικ ο Βίκινγκ, και του στήνω και αγάλματα, τότε προσπαθώ να καπηλευτώ κάποιου άλλου την ιστορία, και θα έχει κάθε δίκαιο αυτός ο άλλος, εν προκειμένω αυτός που είναι ορίτζιναλ Ισλανδός να μου την πει, και να με χαρακτηρίσει καραγκιόζη και απατεώνα εφόσον δεν έχω καμία σχέση με την Ισλανδία. Για τέτοιου είδους καραγκιοζιλίκια και πλαστογραφίες μιλάμε από την πλευρά των Σκοπίων.

Και για να μη ξεχνιόμαστε
Λίτσα-κοτίτσα-προπαγανδίτσα

χρωστάς μια απάντηση, και μη στρίβεις δικολαβίστικα:

quote:

Εσύ πώς αισθάνεσαι και τί είσαι (δηλ. πώς αυτοπροσδιορίζεσαι)? ενν. εθνικά/γλωσσολογικά/πολιτισμικά

quote:
Τεςπα, νομίζω δεν υπάρχει και πολύ περιθώριο για διάλογο. Δεν φταίτε εσείς, η οικονομική κρίση και η ανέχεια σας έχει καταντήσει έτσι.

Ναι, καλά, λυπήσου μας κιόλας!

quote:
Με τη δε Βόρεια Μακεδονία ελπίζω να έχουμε καλές σχέσεις, αρκεί να μείνουν στον γεωγραφικό προσδιορισμό του κράτους τους και στον εθνικό τους προσδιορισμό σαν Σλάβοι και να αφήσουν τις παπαριές περί απογόνων των αρχαίων Μακεδόνων. Αυτό στα λέω εγώ, που είμαι ίσως ο πιο διεθνιστής εδώ μέσα. Αν θέλεις λοιπόν να κάνεις συζήτηση, στην οποία ο άλλος δεν θα βγει από τα ρούχα του και θα σου απαντήσει αναλόγως, σου συνιστώ να αναθεωρήσεις τα ιστορικά στοιχεία που νομίζεις ότι ξέρεις.

Kαι από κάποιον πιο 'νηφάλιο' στο παρόν θέμα
(όλοι τα ίδια σου λέμε, ίσως διαφέρει ο τρόπος μόνο).

quote:
Και κάτι ακόμα: Ενδεχομένως να θίχτηκες από κάποιους άσχημους χαρακτηρισμούς που έχουν γραφτεί στο παρόν θέμα για τους Σκοπιανούς. Η αλήθεια είναι ότι ούτε σε εμένα αρέσει να χαρακτηρίζεται κάποιος αρνητικά λόγω της εθνικότητάς του, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των μελών είναι Έλληνες, οπότε είναι και λογικό. Γι'αυτό κι εγώ αν γνώριζα π.χ σλάβικα, δεν θα έμπαινα σε ένα φορουμ της Β.Μακεδονίας να τους ρωτάω αν τα λένε καλά τα δικά τους βιβλία.

Δεν χαρακτήρισα τους Σκοπιανούς ως παρακατιανούς εθνοτικά,
δηλ. του στυλ είναι Μαλ@κες επειδή είναι Σκοπιανοί ή Σλάβοι πχ.

Αυτό που χαρακτήρισα και μου τη σπάει, είναι η πράξη τους ως προς την καπηλεία/απατεωνιά/κλεψιά/κουτοπονηριά (παπ@ριά που λέει και ο Heretic) όσον αφορά την ιστορικότητα και τη συνδεση με τον όρο Μακεδονία και ότι αυτός συνεπάγεται.

Επιπλέον επειδή το έργο θα έχει και συνέχεια,
θα δείτε ότι αύριο αυτά τα καλόπαιδα από κει πάνω θα δημιουργούν συνεχώς προβλήματα όταν πχ. θα λένε ότι το κρασί της Μπίτολα είναι το γνήσιο (βορειο)Μακεδονικό,
ο χαλβάς της Γευγελής επίσης ο μόνος γνήσιος (βορειο)Μακεδονικός,
και ότι τα αντίστοιχα προϊόντα της Ελλάδας πρέπει να λέγονται Ελληνικά ή βορειο Ελληνικά και όχι "Μακεδονικά" διότι η (Νοτια)Μακεδονία είναι 'εσωτερικός' ελληνικός όρος/προσδιορισμός.

Κατάλαβες τι έχει να γίνει?

Εντωμεταξύ, ο όρος "Βορεια Μακεδονία" είναι μόνο γεωγραφικός.

Αυτοί οι μπαγλαμάδες θα συνεχίζουν να ισχυρίζονται ότι είναι "Μακεδόνες" και ότι μιλούν "Μακεδονικά", αλλά απλώς διαμένουν στη Βόρεια Μακεδονία.

Γι'αυτό λέμε ότι ήταν και είναι μια κακή συμφωνία για την Ελλάδα και μάλλον δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2019, 09:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε σένα. Έχω διαβάσει το νήμα απ'την αρχή και παρατήρησα πολλά τέτοια σχόλια.

Τέλοσπάντων, εμένα δεν με ενοχλεί ο γεωγραφικός προσδιορισμός. Ποιός δεν δέχεται ότι το έδαφος αυτό αποτελεί τμήμα της αρχαίας Μακεδονίας; Και μάλιστα, τμήμα του πυρήνα της και όχι μια εφήμερη κατάκτησή της*.

Το θέμα της γλώσσας είναι ξεκάθαρο και δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε αναλύσεις επί αναλύσεων. Βάλε ένα απόσπασμα από κάτι που είπε ο Μ.Αλέξανδρος και δίπλα ένα κείμενο στη Νεολληνική και στη Σλαβική ή έστω, Σλαβομακεδονική. Θα φανεί ξεκάθαρα ποιά απ'τις δύο έχει γλωσσικές ομοιότητες με το πρώτο.

Το μπέρδεμα του θέματος είναι η φυλετική/εθνική συγγένεια με τους Α.Μ, ποιός είναι απόγονός τους ή περισσότερο κοντά σ'αυτούς. Εκεί πιστεύω ότι μόνο ειδικοί μπορούν να μιλήσουν, γιατί, στον χώρο των Βαλκανίων, διαχρονικά έχουν γίνει τόσες αλλαγές, τόσες επιμειξίες κτλ, που είναι αδύνατον να βγάλεις άκρη. Και στην τελική, τη θεωρώ και γραφική την συζήτηση απ'αυτήν τη σκοπιά. Πέρα του ότι είναι και επικίνδυνη γιατί συνδέεται στενά με απόψεις περί φυλετικής καθαρότητας και άλλα παρόμοια...


*Από Φίλιππο Β κι έπειτα.


Edited by - ilias1990 on 14/02/2019 09:21:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2019, 09:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγόρα, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε σένα. Έχω διαβάσει το νήμα απ'την αρχή και παρατήρησα πολλά τέτοια σχόλια.

Ok, κι εγώ γενικότερα αναφέρθηκα, επειδή έχω κάνει και μερικούς χαρακτηρισμούς -αλλά για το συγκεκριμένο λόγο όπως ανέλυσα - μη μας πει η Λίτσα ότι την προσβάλλουμε κιόλας όταν λέμε το σόι της 'κλέφτες ιστορίας'.

Ο γεωγραφικός όρος σκέτος μόνος θα μπορούσε να είναι είπαμε αποδεκτός, το θέμα είναι όμως ότι οι άλλοι δεν το είδαν ποτέ έτσι και δεν το βλέπουν έτσι.

Σε αυτό είπαμε, ακόμα και ο Τούρκος, τους έχει βάλει τα γυαλιά, που κράτησε πολλές ονομασίες από τις παλιές στη Μ.Ασία
αλλά ουδέποτε ισχυρίστηκε (σε επίσημη γραμμή -όχι σε γραφικές μεμονωμένες περιπτώσεις) ότι όλα ήταν Τουρκικά "εξ απ ανέκαθεν".

Ίσα ίσα που οι περισσότεροι Τούρκοι, αναγνωρίζουν ότι όλα αυτά που έχουν ήταν ξένα/ελληνικά/ρωμαικά/βυζαντινά, και θεωρούν εαυτούς μάγκες που τα κατέκτησαν/κατέλαβαν.

Οι Σκοπιανοί κουτοπόνηροι είπαμε το πήγαν απ'την αρχή ανάποδα το παιχνίδι. Δεν είπαν και δεν λένε (σε επίσημη γραμμή) ότι να κοιτάχτε είμαστε Σλάβοι,κλπ άσχετα με τη Μακεδονία φύλα, αλλά σε κάποιον ιστορικό χρόνο κατεβήκαμε και βρεθήκαμε εδώ σε αυτόν το χώρο όπου ήταν μέρος της πάλαι ποτέ Ελληνικής ιστορικής Μακεδονίας και τώρα απλώς μένουμε εδώ εμείς, ως νεότεροι κάτοικοι/κατακτητές/άποικοι, κλπ αλλά θέλουν να συνδεθούν με αυτό το όνομα και τον όρο!

Σαν να σου λέει ο Τούρκος δηλαδή που μένει τώρα στη Μίλητο την 'Εφεσσο ή την Αλικαρνασσό, ότι είναι απόγονος του Θαλή και των άλλων ελληνων Σοφών, επειδή τώρα μετά από κάποιους αιώνες μένει αυτός στα μέρη που κάποτε έζησαν και λειτούργησαν εκείνοι!

Αυτό το πράγμα είναι η Παράνοια!

quote:
Το θέμα της γλώσσας είναι ξεκάθαρο και δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε αναλύσεις επί αναλύσεων. Βάλε ένα απόσπασμα από κάτι που είπε ο Μ.Αλέξανδρος και δίπλα ένα κείμενο στη Νεολληνική και στη Σλαβική ή έστω, Σλαβομακεδονική. Θα φανεί ξεκάθαρα ποιά απ'τις δύο έχει γλωσσικές ομοιότητες με το πρώτο.

Για πες το όμως αυτό και στους απατεώνες πλαστογράφους ψευτοΜακεδόνες της Λίτσας...
Να σου πουν ότι τα "Μακεντόνσκι" είναι ...κατευθείαν η γλώσσα του "Αλεκσανταρ Βέλικι" (μή χέσω...) και τους καταπίεσαν οι κακοί Ελληνες 'παραχαράκτες' της ιστορίας, αυτούς εκεί τους "γνήσιους"....

Κατάλαβες πού είναι το πρόβλημα, το οποίο δεν λύθηκε και ούτε πρόκειται να λυθεί όσο είναι κολλημένοι γκασμάδες οι από πάνω εκεί?

quote:
Το μπέρδεμα του θέματος είναι η φυλετική/εθνική συγγένεια με τους Α.Μ, ποιός είναι απόγονός τους ή περισσότερο κοντά σ'αυτούς. Εκεί πιστεύω ότι μόνο ειδικοί μπορούν να μιλήσουν, γιατί, στον χώρο των Βαλκανίων, διαχρονικά έχουν γίνει τόσες αλλαγές, τόσες επιμειξίες κτλ, που είναι αδύνατον να βγάλεις άκρη. Και στην τελική, τη θεωρώ και γραφική την συζήτηση απ'αυτήν τη σκοπιά. Πέρα του ότι είναι και επικίνδυνη γιατί συνδέεται στενά με απόψεις περί φυλετικής καθαρότητας και άλλα παρόμοια...

Μα κι εδώ απλό ειναι το θέμα.
Δεν πάει γενετικά.

Αν από τη μιά έχεις έναν Σλάβο (οποιονδήποτε) και από την άλλη έναν Ελληνα (οποιονδήποτε)
τα ενδεχόμενα όσον αφορά την όποια υποτιθέμενη σχεση με ανιόντες συγγγενείς έως της γραμμής του Μ.Αλέξανδρου ή του Θαλή ή οποιουδήποτε αρχαίου Ελληνα είναι τα εξής:

1. Ο Σλάβος δεν έχει καμία σχέση με κανέναν από αυτούς ούτως ή άλλως.

2. Αν έχει σχέση, τότε θα είναι επειδή στο παρελθόν υπήρξε προϊόν επιμειξίας -άρα είναι κατά ένα μέρος αυτός Ελληνας και έχει σχέση λόγω της ελληνικής του ρίζας και όχι της τωρινής Σλαβικής ταυτότητας.

3. Ο Έλληνας μπορεί να έχει ή να μην έχει σχέση, από 1% έως 99%, αναλόγως της περιοχής ή της γενεαλογίας. Σε κάθε περίπτωση όμως, παραπάνω από το Σλάβο που είναι στο "0" (μηδέν)

4. Υπάρχει πάντοτε και ισχύει το κριτήριο της παλαιότητας (ποιος προηγήθηκε ποιου) σε κάθε τόπο και χρόνο. Έτσι ο κάτοικος πχ. της Σικελίας, που τυγχάνει να είναι mix από Ελληνα/Ρωμαίο/Λατίνο/Ιταλό και σήμερα είναι Ιταλός, αυτός είναι ιστορικά Ελληνας που Ιταλοποιήθηκε, και όχι Ιταλός που Ελληνοποιήθηκε.
Έτσι και στα Σκόπια, που βεβαίως κάποιο ποσοστό του πληθυσμού έχει και γενετική σχέση με Ελλάδα/Ελληνες (και άρα Μακεδόνες ορίτζιναλ) αυτοί είναι Έλληνες/Μακεδόνες που εκΣλαβίστηκαν στο διάβα των χρόνων και για διαφορους λόγους, και όχι το αντίστροφο.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2019, 11:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα απομνημονεύματα του μητροπολίτη Καραβαγγέλη Γερμανού τα έχετε υπόψη σας?
Μέχρι και μπράβο και επαίνους λάμβανε από υπουργούς και πρωθυπουργούς.
Ο Καραβαγγέλης δεν ήταν που ξεσήκωσε τους ποντίους να χτυπάνε τους Τούρκους από πίσω, όταν οι Τούρκοι πολεμούσαν με τους Ρώσους;
Ο οποίος εξαφανίστηκε (την κοπάνησε) όταν οι Τούρκοι ξεκίνησαν την γενοκτονία τους (δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα;);
Δεν γνωρίζετε ότι, όπου παπάς καταστροφή οτιδήποτε ελληνικού;
ΙΣΤΟΡΙΑ το λένε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2019, 14:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Ο Σλάβος δεν έχει καμία σχέση με κανέναν από αυτούς ούτως ή άλλως.
Σωστά. Ο Ιουστινιανός κατέβασε τους Σλάβους στις ελληνικές περιοχές διότι είχαν σφαγή οι Ελληνες για τα φρονήματά τους και δεν είχαν δούλους. Πως είπαμε ότι λέμε όσους διώκουν το φρόνημα;
Φασίστες ή κάτι άλλο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2019, 20:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εθεσα ένα πολύ απλό ερώτημα.
///Θα ήθελα να ρωτήσω, η πλαστογράφηση της ιστορίας της Μακεδονίας, κατά την γνώμη σας, προέρχεται ΜΟΝΟ απ την μια πλευρά ή και από τις δύο?///

Κάποιος απάντησε ότι, ναι, και 1% απο την ελληνική πλευρά... οκαυ,θενξ.

Δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς ενόχλησε η παρουσία μου και κακώς γράψατε όσα γράψατε.

Επίσημη άποψη μιας χώρας, είναι η άποψη που παραθέτουν οι διπλωμάτες της μιας πλευρά,όταν έρχονται σε επαφή με τους διπλωμάτες
της άλλη πλευράς. Σημειώστε πως όλα αυτά τα χρόνια, οι Έλληνες διπλωμάτες ήταν παροπλισμένοι από τους πολιτικούς εξαιτίας φόβου
"εκλογικού κόστους". Ουδέποτε κατάφεραν να φέρουν εις πέρας το έργο τους. Υπήρχαν περιπτώσεις όπου όλα θα μπορούσαν να έχουν
τακτοποιηθεί πολύ καλύτερα αλλά οι πολιτικοί τους έλεγαν, φύγε τώρα γύρνα πίσω διότι κάνανε συλλαλητήριο οι αντίπαλοι και πήγαν
και οι πελάτες μας.

Το τι γράφουν τα σχολικά βιβλία, τι γράφουν εξωσχολικά βιβλία, τι λένε οι πολιτικοί απ τα μπαλκόνια, τι λένε οι διάφοροι τηλεπώλες βιβλίων,
τι λένε στα καφενεία, τι λένε οι εφημερίδες, τι γράφουν στα μπλογκ στα τουίτερ και φεισμπουκ, αυτά όλα επηρεάζουν την κοινή γνώμη
αλλά δεν είναι απαραίτητα και η επίσημη και επιστημονικά ορθή άποψη μιας χώρας.

Οι επιστήμονες ιστορικοί που γράφουν ιστορικά βιβλία, δεν τους έρχεται επιφοίτηση, διαβάζουν τις "πηγές" (δηλαδή, διαβάζουν και τον Μητροπολίτη
Καραβαγγέλη Γερμανό) και τα απομνημονεύματα του κάθε ένα που έζησε και οτιδήποτε άλλη πηγή υπάρχει, τα φιλτράρουν τα αξιολογούν τα συγκρίνουν
και εκθέτουν την εργασία τους στην επιστημονική κοινότητα, δηλαδή σε ιστορικούς από άλλα πανεπιστήμια. Οι άλλοι ιστορικοί μπορούν να σχολιάσουν,
να διασταυρώσουν να συμφωνήσουν ή να διαφωνήσουν με κάποια θέση.
Ο Μητροπολίτης λοιπόν, έγραψε απομνημονεύματα, εκεί καμαρώνει για διάφορα εγκλήματα που οργάνωσε.
Είναι τόσο απλό να το διαπιστώσετε και εσείς όσο το να ξοδέψετε μερικά ευρώ να αγοράσετε το βιβλίο (μάλλον εξαντλημένο) ή να το βρείτε σε κανένα σαιτ.
Δεν ισχυρίζομαι πως αυτή είναι η μοναδική πηγή, αλλά αυτό θα έπρεπε να σας κάνει να υποψιαστείτε πως πιθανότατα η ιστορία δεν είναι
τόσο απλή, ότι έσφαζαν οι κομιτατζήδες και οι έλληνες πήγαν για τα χίλια δίκια τους.
Οι έλληνες ήταν τόσο καλά ενημερωμένοι για την γεωγραφία της Μ που ήθελαν να στείλουν στόλο στις Σέρρες και στη Δράμα.

Τεςπα, διάβασα και μερικές σαχλαμάρες που εξετάζουν την δημογραφική εξέλιξη της περιοχής από ζωολογική σκοπιά και οι χιλιετίες
είναι κάτι σαν στραγάλια. Δεν ξέρω αν αξίζει να αφιερώσω χρόνο για τέτοιες ανοησίες.

Αλλο, οι σύγχρονοι κάτοικοι της Μακεδονίας, είναι στην πλειοψηφία τους Ποντιακής καταγωγής, ένα σημαντικό ποσοστό μιλούσε ΜΟΝΟ
τούρκικα όταν αφίχθηκε στην Ελλάδα το 1924, και τέλος πάντων, είναι 100 χρόνια αυτόχθονες και επομένως οι σλάβοι που αφίχθησαν το
600 είναι είναι αυτόχθονες για τόσους αιώνες, εφόσον μας ενδιαφέρει η ιστορία, τα τελευταία 100 χρόνια οι κάτοικοι αυτοί, ονομάζονται
επίσημα Μακεδονία και αυτοί Μακεδόνες, με την σύμφωνη γνώμη της Ελλάδας (ως ομόσπονδο κράτος της Γιουγκοσλαβίας, ονομαζόταν Μακεδονία).

Τα υπόλοιπα που λέτε είναι εξυπνάδες επειδή είσαστε ημιμαθείς και υπερφίαλοι.

Και άλλη μια ερώτηση,
Οι Αυστριακοί, είναι Γερμανοί? Οι Λευκορώσοι είναι Ρώσοι?


---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2019, 12:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουντμιλίτσα, μια χαρά τα πας. Συνέχισε σε αυτό το μοτίβο και όπου να ναι κάποιος θα εμφανιστεί και θα σου γράψει αυτό που θες να δεις: "Καλά σας έκανε ο μητροπολίτης" ή το "θα σας ξανα-κάνουμε τα ίδια στην πρώτη ευκαιρία". Αυτό δεν περιμένεις να διαβάσεις;

Δε νομίζω κανένας από δω μέσα ξέρει Βουλγάρικα. Είναι πολύ εύκολο να εντοπίσει αντίστοιχους Βούλγαρους "παπάδες " που έκαναν τα ίδια (ίσως και χειρότερα) σε βάρος των Ελλήνων. Εσύ έχεις κολλήσει με τους Έλληνες. Αν δοκίμαζες ψυχοθεραπεία, θα σου έφευγε το άχτι που έχεις. Είναι προφανές ότι με αυτό που γράφεις , μάλλον χειροτερεύεις.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2019, 12:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλο, οι σύγχρονοι κάτοικοι της Μακεδονίας, είναι στην πλειοψηφία τους Ποντιακής καταγωγής, ένα σημαντικό ποσοστό μιλούσε ΜΟΝΟ τούρκικα όταν αφίχθηκε στην Ελλάδα το 1924, και τέλος πάντων, είναι 100 χρόνια αυτόχθονες και επομένως οι σλάβοι που αφίχθησαν το 600 είναι είναι αυτόχθονες για τόσους αιώνες, εφόσον μας ενδιαφέρει η ιστορία, τα τελευταία 100 χρόνια οι κάτοικοι αυτοί, ονομάζονται επίσημα Μακεδονία και αυτοί Μακεδόνες, με την σύμφωνη γνώμη της Ελλάδας (ως ομόσπονδο κράτος της Γιουγκοσλαβίας, ονομαζόταν Μακεδονία).

Για το παραπάνω απάνθισμα βλακείας, εμπάθειας και αγραμματοσύνης δεν θα σχολιάσω. Μάλλον θα το κάνουν άλλοι.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2019, 12:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εθεσα ένα πολύ απλό ερώτημα.

///Θα ήθελα να ρωτήσω, η πλαστογράφηση της ιστορίας της Μακεδονίας, κατά την γνώμη σας, προέρχεται ΜΟΝΟ απ την μια πλευρά ή και από τις δύο?///

Κάποιος απάντησε ότι, ναι, και 1% απο την ελληνική πλευρά... οκαυ,θενξ.


Λίτσα -μπαγλαμαδίτσα,
έρχεσαι σε ένα φόρουμ, σχετικά καινούρια.
Θέτεις ένα ερώτημα, σε ύφος Πρετεντέρη/Ευαγγελάτου, λες και είναι κανένα σόου εδώ ή τσιφλίκι σου του τύπου εγώ ρωτάω εσείς απαντάτε .

Αγνοείς επιδεικτικά όχι μόνο τις απαντήσεις μας -γιατί σου απαντήσαμε- αλλά και όλη την επιπλέον πληροφορία, εξιστόρηση, επεξήγηση και ανάλυση.

Και όταν ρωτάμε εμείς, μας γράφεις και στρίβεις διά του...άλλα λέτε βρε παιδιά.

(Ξανα)Ρωτάω λοιπόν κι εγώ:

Εσύ πώς αυτοπροσδιορίζεσαι? (Εχει σημασία αυτό)
Ποιο είναι το βάσανό σου? Πού βλέπεις την 'αδικία'?
Εχει καμία σχέση ο σημερινός λαός και η ηγεσία του κρατιδίου αυτού με πρωτεύουσα τα Σκόπια, με οτιδήποτε Ελληνικό?

Επίσης, μιλάς και ξαναμιλάς για Ποντίους κλπ.
Ναι, με την ανταλλαγή πληθυσμών είναι γνωστό ότι ήρθαν σε όλη τη Β.Ελλάδα ελληνικής καταγωγής/συνείδησης (χριστιανικοί) πληθυσμοί. ¨Οχι μονο από Πόντο, αλλά από όλη τη Μ.Ασία, Κων/πολη, παράλια, και Ανατολική Θράκη. Ελληνικότατοι από αρχαιοτάτων χρόνων.

Και βεβαίως αυτοί έχουν περισσότερη σχέση με τους Μακεδόνες
και ας γεννήθηκαν στην Τραπεζούντα ή στην Καππαδοκία ή στη Σμύρνη,
από τη μηδενική και ανύπαρκτη σχέση που έχουν οι Σλάβοι (οποιασδήποτε χρονολογίας εμφανίσεως στο χώρο) με τη Μακεδονία.

quote:
Το τι γράφουν τα σχολικά βιβλία, τι γράφουν εξωσχολικά βιβλία, τι λένε οι πολιτικοί απ τα μπαλκόνια, τι λένε οι διάφοροι τηλεπώλες βιβλίων,
τι λένε στα καφενεία, τι λένε οι εφημερίδες, τι γράφουν στα μπλογκ στα τουίτερ και φεισμπουκ, αυτά όλα επηρεάζουν την κοινή γνώμη
αλλά δεν είναι απαραίτητα και η επίσημη και επιστημονικά ορθή άποψη μιας χώρας.

Μάλιστα...Ενώ οι δικές σου οι αρλούμπες είναι "Επιστημονική άποψη". Νταξ, πάρ'το αλλιώς....

quote:
Τεςπα, διάβασα και μερικές σαχλαμάρες που εξετάζουν την δημογραφική εξέλιξη της περιοχής από ζωολογική σκοπιά και οι χιλιετίες
είναι κάτι σαν στραγάλια. Δεν ξέρω αν αξίζει να αφιερώσω χρόνο για τέτοιες ανοησίες.

Ανοησία είναι οι ανιστόρητες και συγκεκριμένης οπτικής γωνίας θεσεις σου/απόψεις σου επί του θέματος.

Το "ζωολογική" τι σχέση έχει? Πού το είδες αυτό?Το έβγαλε η μετάφραση στο google?'Η έτσι λέτε την ανθρωπογεωγραφία στα Βουλγάρικα και στα Σκοπιανογύφτικα?

quote:
Οι έλληνες ήταν τόσο καλά ενημερωμένοι για την γεωγραφία της Μ που ήθελαν να στείλουν στόλο στις Σέρρες και στη Δράμα.

Η "επιστημονική πηγή" σου για αυτό?

quote:
Αλλο, οι σύγχρονοι κάτοικοι της Μακεδονίας, είναι στην πλειοψηφία τους Ποντιακής καταγωγής, ένα σημαντικό ποσοστό μιλούσε ΜΟΝΟ
τούρκικα όταν αφίχθηκε στην Ελλάδα το 1924, και τέλος πάντων, είναι 100 χρόνια αυτόχθονες και επομένως οι σλάβοι που αφίχθησαν το
600 είναι είναι αυτόχθονες για τόσους αιώνες, εφόσον μας ενδιαφέρει η ιστορία, τα τελευταία 100 χρόνια οι κάτοικοι αυτοί, ονομάζονται
επίσημα Μακεδονία και αυτοί Μακεδόνες, με την σύμφωνη γνώμη της Ελλάδας (ως ομόσπονδο κράτος της Γιουγκοσλαβίας, ονομαζόταν Μακεδονία).

Το εξηγήσαμε αυτό.
Ρε μανία με τους Πόντιους, μήπως κανας Πόντιος στην έφερε αγρίως και τους έχεις άχτι?

Εξηγήσαμε επίσης και την πουστιά του Τίτο (την οποία σήμερα πληρώνουμε όλοι...)

quote:
Τα υπόλοιπα που λέτε είναι εξυπνάδες επειδή είσαστε ημιμαθείς και υπερφίαλοι.

Επιστρέφονται οι χαρακτηρισμοί, όταν μάθεις να διαβάζεις, να ακούς και να κατανοείς.
Α, και να απαντάς κι εσύ σε καμιά ερώτησή μας....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 07:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίτσα, κατά διαστήματα όλοι περνάμε περιόδους α..μίας, αλλά δεν αποτελεί ( η α..μία ) χαρακτηριστικό γνώρισμα της συμμετοχής μας στα φόρουμ...

Edited by - ilias1990 on 25/02/2019 07:58:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 08:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και άλλη μια ερώτηση,
Οι Αυστριακοί, είναι Γερμανοί? Οι Λευκορώσοι είναι Ρώσοι?

Αυτό τί σχέση έχει?

-Και πρίν απαντήσουμε, δεν μας απαντάς κι εσύ σε αυτά που έχουμε ρωτήσει πρώτα?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2019, 09:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήτσο, κατ' αρχήν δες λίγο κάτι. Κοίτα ποιους θεωρεί "Μακεδόνες" ... (από εδώ αρχίζει το παραμύθι ...)

quote:
Μακεδόνες, οι σημερινοί κάτοικοι της Δημοκρατίας της Μακεδονίας συν η Μακεδονική μειονότητα που κατοικεί στην Ελλάδα ομιλούντες το σλαβομακεδονικό ιδίωμα.

1o. Δεν υπάρχει "Δημοκρατία της Μακεδονίας" αλλά "Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας". Οι κάτοικοι του γειτονικού κράτους ονομάζονται "Μακεδόνες / πολίτες της Βόρειας Μακεδονίας".

2ο. Η συμφωνία των Πρεσπών δεν αναγνωρίζει εθνότητα αλλά ιθαγένεια. Κατά συνέπεια δεν υπάρχει "Μακεδονικό" έθνος και κατ' επέκταση, δεν υπάρχει ούτε "Μακεδονική" μειονότητα. Απλά πράγματα.

3ο. Η "σλαβομακεδονική" γλώσσα είναι γλώσσα που ανήκει στον κατάλογο των Σλαβικών γλωσσών. Στην ουσία είναι Βουλγάρικα αλλά έχουν κάποιους ιδιωματισμούς. Οι original Έλληνες Μακεδόνες, που κατάγονται δηλ. από τ' αρχiδια του Μ. Αλεξάνδρου - όχι "οι Μακεδόνες του Τσίπρα" - μιλάνε, μιλούσαν και θα μιλάνε Ελληνικά. ’μα θέλουν να τους τα μάθουμε, πολύ ευχαρίστως ...

Ντομπρέ καμαράτ ;

Ξέρεις γιατί βάζει τους Πόντιους μέσα στον αχταρμά που έχει στο κεφάλι της ; Γιατί βλέπει Ποντιακό έθνος και Ποντιακή γλώσσα. Ξεχνάει όμως ότι οι Πόντιοι είναι Έλληνες και ότι η γλώσσα τους βασίζεται στα αρχαία Ελληνικά. Κι ύστερα μου λες, να κάνεις διάλογο με το άτομο ...

Έχουμε να κάνουμε με γιούφτους κλέφτες, Βαρντασκιανούς (αυτό είναι το original όνομά τους) που επειδή είναι ότι να' ναι, απ' όπου να' ναι και μιλούν ότι να' ναι, έκλεψαν και καπηλεύτηκαν την Ελληνική ιστορία. Απλά πράγματα.

Παρά την συμφωνία των Πρεσπών, διατηρώ ακόμη μια μικρή ελπίδα : Ότι ακριβώς επειδή οι κάτοικοι αυτού του κρατιδίου είναι ότι να' ναι και δεν έχουν ομοιογένεια, θα διαλυθούν από μόνοι τους πολύ σύντομα.

Ως Έλληνας πολίτης, είμαι υποχρεωμένος - αν και δεν ρωτήθηκα - να σεβαστώ την συμφωνία των Πρεσπών και να τους ονομάζω "Μακεδόνες / πολίτες της Βόρειας Μακεδονίας". Ως Έλληνας Μακεδόνας όμως, όχι, ούτε διάλογο κάνω μαζί τους, ούτε τίποτε, γιατί πολύ απλά για μένα δεν υπάρχει απολύτως τίποτε να συζητήσω.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 01/03/2019 10:24:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2019, 13:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουντμίλα, δες τι υπέγραψες ...

quote:
’ρθρο 7

1.Τα μέρη αναγνωρίζουν ότι η εκατέρωθεν αντίληψή τους ως προς τους όρους «Μακεδονία» και «Μακεδόνας» αναφέρεται σε διαφορετικό ιστορικό πλαίσιο και ιστορική κληρονομιά.

[ Αυτό σημαίνει, άλλο πράγμα για σένα ο "Μακεδόνας" και η "Μακεδονία", άλλο πράγμα για μένα. Τι ακριβώς ; Δες παρακάτω ... ]

2.Αναφορικά με την Ελλάδα, με αυτούς τους όρους νοούνται όχι μόνο η περιοχή και ο πληθυσμός της βόρειας Ελλάδας αλλά και τα χαρακτηριστικά τους, καθώς και ο ελληνικός πολιτισμός, η ιστορία, η κουλτούρα και η κληρονομιά αυτής της περιοχής από την αρχαιότητα έως σήμερα.

[Για μένα, "Μακεδόνας" σημαίνει Ελλάδα, αρχαιότητα, ιστορία, Βουκεφάλας, Μ. Αλέξανδρος, γόρδιος δεσμός, Γαυγάμηλα, καμιά 200αριά Αλεξάνδρειες και τα ρέστα ... ]

3.Αναφορικά με την ΠΓΔΜ, με αυτούς τους όρους νοούνται η επικράτεια, η γλώσσα, ο πληθυσμός και τα χαρακτηριστικά τους, με τη δική τους ιστορία, πολιτισμό και κληρονομιά, διακριτώς διαφορετικά από αυτά που αναφέρονται στο παραπάνω εδάφιο (άρθρο 7.2)

[ Για σένα, "Μακεδόνας" είναι αυτός που κατοικεί στην ευρύτερη γεωγραφική περιοχή της Μακεδονίας, μιλάει ό,τι να' ναι, Σλάβικα πάντως, δεν ξέρω ... έχει ιστορία και κληρονομιά ; Μάλλον όχι, πάντως ότι και να 'χει, όπως και να μιλάει ... όλα αυτά είναι διακριτώς διαφορετικά από τα δικά μου. Τώρα τι είναι αυτά ; Εχέσθην προσωπικώς διότι δεν θα κάτσω εγώ να σας βρω Ιστορία, πολιτισμό και κουλτούρα, όπως καταλαβαίνεις. ]


Όταν εσύ λοιπόν λες "Μακεδόνας" εννοείς κάτι άλλο απ' αυτό που εννοώ εγώ όταν λέω "Μακεδόνας". Τώρα, τι εννοείς εσύ όταν λες "Μακεδόνας" ; Μόνο εσύ ξέρεις και προφανώς χεστήκαμαν κιόλας ... Μπορείς να αυτο-προσδιορίζεσαι ως "Μακεδόνας", μπορείς να αυτο-προσδιορίζεσαι και ως "Πινόκιο". Δικό σου θέμα. Όχι δικό μου. Γι' αυτό,

- ’λλαξε το όνομά σου από "Μακεδονία" σε "Βόρεια Μακεδονία"
- Βγάλε από τα σύμβολά σου το αστέρι της Βεργίνας (δεν είναι δικό σου)
- Αφαίρεσε από τα χωριά και τις πόλεις σου ότι άγαλμα, ότι καρικατούρα έφτιαξες, που να θυμίζει Μέγα Αλέξανδρο (δεν είσαι απ' τα μέζεά του)
- Και γενικώς, κοίτα να τηρείς τους όρους της συμφωνίας που υπέγραψες ...

... γιατί η Ελλάδα διατηρεί, ωστόσο, το δικαίωμα ένστασης και βέτο στην ενταξιακή πορεία της Βόρειας Μακεδονίας στην ΕΕ σε περίπτωση που παραβιάζεις τη Συμφωνία των Πρεσπών ή/και δεν προχωράς ικανοποιητικά στην αλλαγή της εσωτερικής ονομασίας της χώρας σε θεσμούς και έγγραφα.

Ξέρεις τι σημαίνει το παραπάνω ; Ότι μπορώ, επειδή είσαι γιούφτος και κλέφτης και δεν σου έχω καμία εμπιστοσύνη, ανα πάσα στιγμή, να επικαλεστώ ή να - πρόσεξε - εφεύρω, να φτιάξω / κατασκευάσω ένα "πάτημα" (γατί κατάγομαι κι απ' τον πολυμήχανο Οδυσσέα να' ουμ') για να σε μπλοκάρω όταν πας να μπεις στην Ε.Ε. Δηλ. σου λέω ... "ναι μεν αλλά" και μετά ; τι κρίμα ; - θα πάει στράφι αυτό που σε άφησα, που δέχθηκα να εννοείς όταν εσύ λες "Μακεδόνας".

Γι' αυτό, άσε αυτές τις πουτινίστικες (εκ του Πούτιν) πονηράδες του τύπου

quote:
Και άλλη μια ερώτηση,
Οι Αυστριακοί, είναι Γερμανοί? Οι Λευκορώσοι είναι Ρώσοι?

και πήγαινε να τις ρωτήσεις σε κανέναν μπαρ-μαν που πίνεις το βράδυ το ποτάκι σου. Εδώ αυτά, δεν περνάνε.

Ντομπρέ μάϊνε λίμπε ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 01/03/2019 14:59:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy