ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 02:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
καλημερα φιλοι μου,συναρπαστικα ολα αυτα που γραφετε:)μπορει οντως τα συγκεκριμενα radar να μην χρειαζονταν πλεον. ο στρατος και η αεροπορια πλεον εχουν στην κατοχη τους το συστημα αυτοκινουμενων αντιεροπορικων πυραυλων hawk(γερακια),το οποιο υποστηριζεται απο ενα πακετο με τελευταιου τυπου (αυτοκινουμενα )και αυτα radar.ειναι γυρω γυρω στα βουνα της αττικης.επισης υπαρχουν και τα εναερια μεσα επιτηρησης-παρατηρησης.υπαρχει πλεον και δορυφορος.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,το φιλαρακι σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 10:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΕΙΔΑ ΤΟ ΙΡΑΝΟΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΟΥ BROWSER. ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΕΧΘΡΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΩΤΕ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΕΥΝΑ. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΤΣΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΝ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΠΩΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΗΛΙΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΛΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΕ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΠΑΖΑΝ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥΣ. ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΤΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΤΕ ΜΙΚΡΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΝΤΑΒΕΛΗ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΤΕ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΝΤΑΒΕΛΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΝ. ΕΣΑΣ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΞΕΡΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΒΡΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΤΑΒΕΛΗ666 ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΟ ΑΧΤΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΑΥΤΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΤΑΒΕΛΗ666 ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ. ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΙ ΑΛΗΘΙΕΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΒΡΕΙΣ.

ΥΓ. ΑΓΑΠΗΤΟ ΙΡΑΝΟΝ ΚΛΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ( ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ) ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΣΟ ΝΕΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΚΙΠΤΡΑ)

ΦΙΛΙΚΑ Ο ΤΥΦΛΟΣ ΦΥΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 12:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
Νομίζετε πως ο ntavelis666 τά΄χει με το www.iranon.gr ή με όσους νομίζει πως κρύβονται από πίσω;

Από την 05/07/2003 γνωρίζει πως τον "βρίζουν" και δεν το κάνει θέμα!
(βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1686)

Τί είναι αυτό που τον έκανε να "εκραγεί" στις 26/07/2003;
(βλ.http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=21&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1020)

Μα αυτό ακριβώς που τον έκανε να αποχωρήσει από αυτό το topic στις 23/05/2003:
(βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=15&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1020)

Είναι αρκετά περίεργο:
όποτε κάποιος χώσει λίγο παραπάνω την μύτη του σ΄αυτό πού λέμε "μυστήρια τής πεντέλης" ο ntavelis666 τσαντίζεται αγρίως και λυσσάει!!!

Επαναλαμβάνω:


  • μετά το περιστατικό στην σπηλιά που έζησαν οι pinhead, secondborn, κ.λπ., ο ntavelis666 αποχωρεί!!!

  • μετά τα στοιχεία που παραθέτουν οι OldTiger και Παύλος ο ntavelis666 θυμώνει!!!

  • όσο τα πράμματα μένουν σ΄ένα γλαφυρό και ανούσιο "φυσιολατρικό" επίπεδο (να καθαρίσουμε το βουνό από τα χώματα) ο ntavelis666 είναι όλο γλύκα!!!


Ομολογουμένως μια αντιφατική συμπεριφορά, δεδομένου πως άνοιξε το topic ακριβώς για να μπορέσει να μιλήσει για τα παράξενα τής πεντέλης! κι όμως, όταν φτάνουμε στο ψητό, ο ntavelis666 προσπαθεί όλα να τα παγώσει...
Είναι, νομίζω, απορίας άξιον...

τέρμα οι διακοπές

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Snack Pack
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 15:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Snack Pack
Ειμαι γενικά ήρεμος άνθρωπος και μου αρέσει να συζητώ και να ανταλλάσω απόψεις με τους γύρω μου . Συχνά στις συζητήσεις προκύπτουν διαφωνίες και όποτε αυτό συμβαίνει προσπαθώ με επιχειρήματα και καλή διάθεση να υποστηρίξω την άποψη μου αλλά και να ακούσω την άποψη του άλλου και αν μπορώ να κερδίσω κάτι απ' αυτή. Αυτό λέγεται διαλογική συζήτηση και τα φόρουμ είτε είναι ηλεκτρονικά όπως το esoterica είτε υλικά , γι αυτό το είδος συζήτησης επινοήθηκαν . Δυστυχώς , στις συζητήσεις αυτές παρατηρώ συχνά το φαινόμενο κάποιοι , είτε λόγω έλλειψης επιχειρημάτων είτε λόγω άσχημου χαρακτήρα , αντί να απαντούν στα επιχειρήματα με επιχειρήματα να προσβάλλουν όποιον διαφωνεί μαζί τους και να διαστρεβλώνουν πράγματα που έχουν διαβάσει με προσωπικές απόψεις σερβίροντας τα όλα αυτά υπο τον γενικό όρο ΑΠΑΝΤΗΣΗ . Αυτού του είδους οι απαντήσεις χρησιμοποιούνται πολύ συχνά από πολιτικούς με στόχο ο "εχθρός" να αποθαρρυνθεί από τον οχετό των ύβρεων και η όποια συζήτηση να εκφυλιστεί σε ανταλλαγή άσχημων χαρακτηρισμών και αλληλοκατηγοριών . Αυτό βολεύει αυτόν που δε διαθέτει επιχειρήματα γιατί έτσι η διαμάχη μεταφέρεται απο την ουσία της στη μαγκιά τον τσαμπουκά και τη βρωμικη γλώσσα.

Από την ως τωρα πείρα μου με τέτοιου είδους καταστάσεις έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να αποσυρρεται . Ο εκφυλισμός θεριεύει και η κατάληξη κάθε είδους συζήτηση με τέτοιου είδους ανθρώπους είναι γνωστή και πάντα η ίδια .

Εγραψα στο αρχικό μου μηνυμα οτι αποφάσισα να γράψω σ' αυτό το φόρουμ επειδή είχα πολλά να πω και να ακούσω . Μετά το τελευταίο μήνυμα του Davelis*** άλλαξα γνώμη , μάλλον δεν έχω διάθεση να πω τίποτα και σίγουρα δεν θέλω και να ακούσω τίποτα άλλο . Δε μπορώ όμως να αντισταθώ στον πειρασμό να απαντήσω στο συγκεκριμένο μέλος με το ύφος που εκείνο επέλεξε . Δεσμεύομαι ότι δε θα υπάρξει άλλο μήνυμα εκ μέρους μου άσχετα με τις τυχόν προκλητικές απαντήσεις .

Λοιπόν , ΛΕΒΕΝΤΗΣ670 στην όλη σου προσπάθεια να συκοφαντήσεις και να παραπληροφορήσεις παρατηρώ ότι όσο πάει και λιγοστεύουν τα δοντάκια σου . Πονηρούλη . Πρίν προχωρήσω στα ΛΑΘΗ να σου θυμήσω κάποια άλλα πραγματάκια που θα ήταν κι αυτά λάθη άν δεν ήταν πανούργες παραποιήσεις με σκοπιμότητα.

quote:
Αγαπητοί φίλοι γεια σας. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ αλλα όχι στο θέμα του. Εχω παρακολυθήσει απο καιρό την ενδιαφέρουσα συζήτηση και υπάρχουν πολλά που θέλω να πω και να ακουσω. Αφορμή για το πρωτο μου αυτό μήνυμα στάθηκε κάτι που διαβασα


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Όσο για τις διάφορες απόψεις που έγραψα παραπάνω σχετικά με την ερμηνεία του ονόαματος ΤΑΩ ο Καμπούρογλου είναι κάθετα αντίθετος πρός αυτές και τις χαρακτηρίζει κάπως έτσι αυτές, αλλά και αυτούς που τις επιννόησαν :

" ...η ερμηνεία μας αυτή προσέκορουσεν είς συμβολικάς αντιρρήσεις".

" μιά και αυτή απο τας αμαρτίας των επιλύδων."

" Αυτά όλα θα ημπορούσαν ίσως να κλονίσουν την ΑΡΧΑΙΟΠΡΕΠΕΙΑΝ της Μονής."

" Πρόκειται περί ηχητικών συμπώσεων και μας οδηγεί και είς την πρό το Βυζάντιον άγουσαν, απο την οποία κακώς, φαίνεται, απεμακρύνθημεν."

--------------------------------------------------------------------------------


Ομως νομίζω πως αυτό δεν ευσταθεί γιατί ο Καμπούρογλου στο βιβλιο του ΑΝΑΔΡΟΜΑΡΗΣ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ απο οπου προέρχονται αυτές οι αποσπασματικες προτάσεις γραφει

..Αυτά ημερώνουν την ψυχήν και πλησιάζετε ποιητικότεροι εις το ιστορικόν και τεχνικόν μυστήριον που ονομάζεται Ταώ μεν από τους λογίους, Νταού δε από τον λαόν.

Κάποιον σύμπλεγμα απο ένα Τ και ένα Ω (Ταώ δηλαδή)που παρατηρείται εκεί, προσεπαθήσαμεν να το ερμηνεύσωμεν ως σχετιζόμενον με το Παντοκράτωρα - Σωτήρα, επ ονόματι του οποίου τιμάται η Μονή, αλλ' η ερμηνεία μας αυτή προσέκρουσεν εις συμβολικάς αντιρρήσεις.

Άλλοι προσπαθουν ν' αποδείξουν ότι είναι Φραγκική η προέλευσις του ονόματος και άλλοι θέλουν την Ταώ ως εξελλήνισιν του λαϊκου ονόματος Νταου - μια και αυτή απο τας αμαρτίας των επηλύδων. Προσκαλούν μάλιστα συνεπικούρους τον Ντουσην και τον Ντάβον και προπάντων κάποιον Νταούτην.

Αυτά όλα θα ημπορούσαν ίσως να κλονίσουν κάπως την αρχαιοπρέπεια της Ταώς.

Μια φράσις όμως παρατηρούμενη ευτυχώς εις την τοπογραφικώς αμαθέστατην επιστολήν του Πάπα Ινοκεντίου κατά τα πρώτα της Φραγκοκρατίας έτη, πείθει, ότι πρόκειται περί ηχητικών συμπτώσεων και μας οδηγεί εις την προς το Βυζάντιον άγουσαν, από την οποίαν κακώς, φαίνεται, απεμακρύνθημεν.


Ουσιαστικά δηλαδή ο Καμπούρογλου πιστεύει στην Βυζαντινή προέλευση του ονόματος Ταω, δηλαδή Παγώνι και το βασίζει στην εμφανιση του ονοματος Ταω που υπήρχε στην επιστολή του Πάπα που αφού γράφτηκε στα χρόνια της φραγκοκρατίας δε μπορει να βασίζεται στις ηχητικές συμπτώσεις τυπου Νταουσης.

Θα παρακαλούσα να μην αναφέρονται αποσπασματικες φράσεις που μπορουν εύκολα να χρησιμοποιηθουν ώστε να οδηγησουν σε συμπερασματα αντίθετα απο το νόημα αλλά ολόκληρα εδάφια καθώς και οι πηγή τους.


και

quote:
Και κάτι συμπληρωματικό

Η φράση στο κείμενο του Καμπούρογλου είναι

... μας οδηγεί εις την προς το Βυζάντιον άγουσα...

και οχι

...μας οδηγεί εις την προ το Βυζάντιον άγουσα...

Η αφαίρεση ενός απλού "ς" μπορεί να έχει τεράστια σημασία και να μας οδηγήσει σε παντελώς λανθασμένη κατεύθυνση [/qoute]


Τα προηγούμενα αυτά μηνύματα τα παρέθεσα για να μην έχεις τη δικαιολογία ότι τα ξέχασες.

Δε σου άρεσε το βυζάντιο μίζερε ψεύτη έ; Είπες κι εσύ να "προσαρμόσεις" λίγο το κείμενο για να πάει με το ζόρι στους αρχαίους Έλληνες . Μην ξανακάνεις το λάθος να ξεχάσεις οτι το θέμα της Πεντέλης απασχολεί πολύ κόσμο και υπάρχουν και μερικοί που έχουν τα βιβλία που έχεις εσύ (και πολύ περισσότερα) και μπορούν να τα ανοίξουν και να διαβάσουν τι λένε. Εκτος αυτού το εδάφιο που εσύ προσπάθησες να διαστρεβλώσεις υπάρχει αυτούσιο και χωρις επεμβασούλες στο μισητό σου iranon.gr.

quote:
Ο Νίκος Νέζης, στο βιβλίο του " Τα Βουνά της Αττικής" λέει ξεκάθαρα : " ΣTHN ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΟΡΕΙΝΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΒΟΥΝΟ". Το πρόσεξες αυτό το τελευταίο ; "...αναγνωρίζεται ως ξεχωριστό βουνό". Απο ΠΟΙΟΝ αναγνωρίζεται ώς ξεχωριστό βουνό ; Μα φυσικά απο εμάς. Ο άνθρωπος είναι αυτός που τεμάχισε την Πεντέλη σε ξεχωριστά βουνά. Και θα κάτσω εγώ τώρα να δεχτώ την Πεντέλη έτσι όπως μας την παρουσιάζουν οι κάθε είδους άσχετοι, ή όπως πραγματικά είναι ;

Ναι το πρόσεξα αυτό το τελευταίο , εσύ το πρόσεξες εκείνο το πρώτο ; Βρε αστοιχείωτε γιατί αποφεύγεις να παραδεχτείς ότι στην προσπάθεια σου να γελοιοποιήσεις κάποιους άλλους έκανες λάθος (πάλι) και γελοιοποίησες τον εαυτό σου ; Ακόμα και η Ostria σου παρέθεσε τι γράφει το λεξικό του Ελευθερουδάκη .

quote:
Καλησπέρα και πάλι!
Βρήκα μιά πρόταση σχετικά με την Πεντέλη στο εγκυκλοπαιδικό λεξικό μου (το παλιό του Ελευθερουδάκη '29-'32) που μου έκανε εντύπωση, πώς και δεν την είχα προσέξει νωρίτερα...

"Αποτελεί μία μόνον ράχιν εν Δ προς Α και έχει σχήμα πυραμίδος (1109 μ.υ.ε.θ.)"


Εντάξει ημιμαθή που σου αρέσουν τα βουνά ; Δεν το γράφουν μόνο τα λεξικά , το γράφουν ΟΛΑ τα βιβλία γεωγραφίας . Πως να το κάνουμε τώρα , ΑΛΛΟ Η ΚΟΡΥΦΗ , ΑΛΛΟ Η ΡΑΧΗ , ΑΛΛΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ . Εσυ βέβαια πονηρούλη κατάλαβες ότι έγραψες κοτσάνα και προσπάθησες να απανορθώσεις μπουρδουκλώνοντας τα πραγματα και γράφοντας για τεμαχισμένα βουνά , λατόμους , οικοπεδοφάγους και ανθρώπινες ονομασίες της μιας και της άλλης πλευράς του βουνού και μη παραλείποντας να κατηγορήσεις άλλους για ασχετοσύνη . Δηλαδή , Ω Διαφωτιστά , όταν ένα βουνό έχει διαφορετικές ονομασίες για κάθε απο τις πλευρές και τα τμήματα του αυτό το κάνει πολλά βουνά ; Χώνεψε το η Πεντέλη είναι ΕΝΑ βουνό με ΜΙΑ Ράχη και ΠΟΛΛΕΣ κορφες και κορφούλες . Αν ήταν περισσότερα του ενός βουνα θα ονομαζόταν Πεντελικά Όρη . Πάντως να σου προτείνω κάτι . Στα πλαίσια της διαφώτισης πάρε τηλέφωνο τον Ελευθερουδάκη και πέστου τα ένα χεράκι . Και επίσης το βιβλίο που λες ότι θέλεις να γράψεις για την Πεντέλη προτείνω να το ονομάσεις "Τα Πεντελικά Όρη" , θα είναι πολύ πρωτότυπο και εύθυμο . Και για να σε βοηθήσω περισσότερο έχω και μια άλλη πρόταση , εκεί που κάθεσαι γονατιστός και γελάς μόνος σου , βάλε κανένα βιβλίο Γεωλογίας μπροστά σου και διάβασε . Θα γεμίσει τον άδειο σου χρόνο και το άδειο σου κεφάλι.

quote:
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΑΒΟΛΟ, ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΗ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΡΟ ΠΟΙΟΣ ΣΤΟΝ ΕΜΑΘΕ ; ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΟΡΟΣ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΚΩΣ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ; ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΓΑΠΗΤΕ. ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ. ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΘΕΪΣΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ. ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΥΤΟ ;

Τον όρο δωδεκάθεο και δωδεκαθεϊσμός τον έμαθα στο μάθημα της ιστορίας όταν πήγαινα τρίτη δημοτικού πριν 29 χρόνια . Εσύ είχες γεννηθεί τότε; Τα υπόλοιπα που γράφεις για το δωδεκάθεο και εκφράζουν δικες σου απόψεις τι σχέση έχουν ; Αλλά μιας και τα αναφέρεις , γιατί γράφεις

quote:
ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΓΙΑΧΒΕ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝ ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. Η ΠΙΣΤΗ ΣΑΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ : ΠΑΤΗΡ, ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ. Ο ΥΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ. Ο ΠΑΤΗΡ, ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ; ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ; ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΧΒΕ. Ο ΑΙΜΟΒΟΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ (ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ) ΩΣ ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΟΝΙΑΣ. ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΕΝΑ ΘΕΟ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΔΙΧΑΣΜΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ.

Αφού ΑΘΛΙΕ καταλαβαίνεις τον - κατα τη δική σου άποψη - πολυμορφισμό του ενός Θεού των αρχαίων Ελλήνων γιατί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις "Τον διχασμό προσωπικότητας" του Χριστιανικού Θεού ; Μήπως επειδή είσαι κάφρος ; Στη Χριστινική θρησκεία ΚΑΦΡΕ υπάρχουν τα λεγόμενα μυστήρια και ένα απ' αυτά ειναι και το μυστήριο της ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ . Λέγονται μυστήρια γιατί εξ ορισμού αν εμείς οι άνθρωποι μπορούσαμε να καταλάβουμε όλες τις εκφάνσεις του Θείου , δε θα ήμασταν ανθρωποι αλλά Θεοί κι εμείς. Αλλά βέβαια δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνεις , απλά κάνεις αυτό που κάνουν και οι σοβατζήδες . Πετας λάσπη .

quote:
ΑΝΟΙΞΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΙΜΙΛΙΟΥ ΑΘΗΝΑΙΟΥ " Ο ΛΗΣΤΑΡΧΟΣ ΝΤΑΒΕΛΗΣ " ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΒΩΣΟΥ. ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΝΤΑΒΕΛΗΣ" ΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΞΟ ΛΗΣΤΗ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΩΣ ΓΑΛΑΤΑΣ. ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΝΤΑΒΕΛΗΣ" ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΓΕΝΝΑΙΟΣ, ΛΕΒΕΝΤΗΣ" ΚΑΙ ΟΧΙ "ΔΙΑΒΟΛΟΣ" ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤHΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ. Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 666 ΕΙΝΑΙ Ο ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ ΤΗΣ ΦΡΑΣΗΣ "Ο ΝΤΑΒΕΛΗΣ" Ο=70 Ν=50 Τ=300 Α=1 Β=2 Ε = 5 Λ=30 Η=8 Σ=200

Δε χρειάζεται παιδί μου ΛΕΒΕΝΤΗΣ670 να ανοίξω το εν λόγω βιβλίο γιατί απλά η πληροφορία αυτή έχει δημοσιευτεί κατ' επανάληψη και είναι γνωστή σε όλους όσους ασχολούνται . Μεταξύ άλλων σημειώνεται και σε ένα ωραίο άρθρο του ΔΡΟΣΟΥ ΔΡΟΛΑΠΑ για το ιστορικό της σπηλιάς της Πεντέλης στο περιοδικό "Ανεξηγητο" τεύχος Σεπτεμβρίου '87.

Πριν πάμε παρακάτω πεφωτισμένε , το άθροισμα των γραμμάτων της λέξης "ΝΤΑΒΕΛΗΣ" είναι 596 . Αν ήταν 666 , άντε να δεχτούμε κάποιο σκοτεινό νόημα . Τώρα με την προσθήκη του Ο σαν άρθρου μπροστά γίνεται 666 . Aυτό διάννοια το θεωρείς σημαντικό ; Αν δεν έβγαινε με το "Ο" μπροστά μπορεί να εβγαινε σαν "Νταβέλη" , "Του Νταβέλη" , "Ω Νταβέλη" , "Ο Μεγάλος Νταβέλης" κοκ . Κατάλαβες αριθμοσοφέ ; Το άθροισμα 666 μπορούν να το σχηματίσουν μυριάδες λέξεις και συνδυασμοί αυτών . Αυτό δε σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ εκτός από καποιες σπάνιες , πραγματικά εντυπωσιακές περιπτώσεις . Το "Ο Νταβέλης" δε σημαίνει απολύτως τίποτα . Πάντως επειδή βλέπω σου αρέσει η αριθμητική και οι λεξάριθμοι να μια καλή άσκηση για 'σενα , άθροισε τα γράμματα των λέξεων "Ο πολύξερος" , "Ο προπέτης" , "Ο αδαής" . Μετά , βρες και το ελάχιστο κοινό πολλαπλάσιο. Η αριθμητική είναι κι αυτή χρήσιμη όπως και η Γεωλογία.
Για να μη ξεφύγω απο το άρθρο που ανέφερα παιδί μου ΛΕΒΕΝΤΗΣ670 σου παραθέτω δυο αποσπάσματα.

Ο συγγραφtας του άρθρου Δρόσος Δρόλαπας εΙναι μικρανεψιός του ληστή Καραμtρη.

ΤΟΥ ΔΡΟΣΟΥ ΔΡΟΛΑΠΑ

Εδώ και αιώνες, η φημισμένη σπηλιά στο Πεντελικό όρος υπήρξε τόπος λατρείας, καταφύγιου και ανεξήγητων Φαινομένων . Στα νεότερα χρόνια συνδέθηκε με τον λήσταρχο Νταβέλη, απ' όπου και το όνομά της. Τι κρύβεται, άραγε, πίσω από τον περιβόητο αρχιληστή;

Αφορμή για το ερώτημα αυτό, στάθηκαν τα πολλά «εξωφρενικά» που κυκλοφόρησαν τα τελευταία δέκα χρόνια, περί του φερώνυμου άντρου της Πεντέλης. Τα αποτελέσματα μιας μικρής έρευνας ήταν τουλάχιστον αναπάντεχα.
Η πρώτη αξιοπερίεργη επισήμανση είναι η ίδια η φήμη του ονόματος. '0ποιος 'Ελληνας έχει. ακουστά ένα ληστή, αυτός είναι ο Νταβέλης! Πράγμα δυσεξήγητο, αφού ο Νταβέλης έχει πολύ μικρή ιστορική δράση να επιδείξει τόσο σε "κατορθώματα" όσο και σε διάρκεια- την ώρα που άλλοι αρχιληστές έφτασαν να ηγούνται πραγματικών ανταρτικών σωμάτων και ήρθαν σε άμεση σύγκρουση με το διοικούμενο απ' τους Βαυαρούς κράτος. 'Ομως όλοι ξεχάστηκαν σύντομα εκτός απ' αυτόν . Ίσως να βοήθησε το εύηχον του ονόματος. άλλο να λέγεσαι Νταβέλης κι άλλο Χονδρογιάννης ή Γεωργαράκος (λησταντάρτες του 1836 και 1839 αντίστοιχα). Πάντως, σαν πραγματικό του όνομα φέρεται το Χρήστος Νάτσος.
. Επίσης, ποιος δε "γνωρίζει" τη σχέση του Νταβέλη με τη δούκισσα της Πλακεντίας! Οι καλά πληροφορημένοι μάλιστα, βεβαιώνουν πως υπήρχε κρυφή αντιζηλία μεταξύ της δούκισσας και της Κόρης της Ελίζας με αντικείμενο την αγάπη του λήσταρχου. Κι όμως! Τέτοια γνωριμία πρέπει ν' αποκλειστει. 'Οταν η Σοφία Λεμπρέν ήρθε για πρώτη φορά στην Αθήνα το 1834, ήταν ήδη 49 ετών, Δυο χρόνια αργότερα, μόνα και κόρη ταξΙδεψαν στην Ανατολή και το 1837 η ΕλΙζα πέθανε στη Βηρυπό, μάλλον από φυματΙωση, σε ηλικία 33 ετών. Το 1847, το ταριχευμένο σώμα της αποτεφρώθηκε- σε πυρκαγιά μέσα στην προσωρινή κατοικία της δούκισσας στην οδό Πειραιώς. Η Ιδια πέθανε απομονωμένη το 1854 σε ηλικία 69 ετών, στο χειμερινό της μέγαρο (σημερινό Βυζαντινό Μουσείο) απο το οποίο είχε αρκετό καιρό να βγει. Το καστέλο της Ροδοδάφνης στην Πεντέλη - όρχισε να χτίζεται το 1840- έμεινε ημιτελές. Σ' αυτό ακριβώς το μέγαρο θέλουν οι διαδόσεις να συναντιούνται μυστικά ο Νταβέλης με τη δούκισσα, χάρη σε μια σήραγγα που ενώνει Καστέλο και σπηλιά.

Ποιος ήταν ο Νταβέλης;

ΠληροφορΙες για τη δράση του Νταβέλη υπόρχουν μόλις απ' το 1854 -κι αυτές ανεξακρίβωτες. Για πρώτη φορά παρουσιάζεται στο προσκήνιο το 1855 με την απαγωγή ενός Γάλλου αξιωματικού (πρόκειται για την περίοδο της συμμαχικής -αγγλογαλλικής- κατοχής του Πειραιά, με αίτιο την επανάσταση που ξέσπασε σε Ηπειρο και Θεσσαλία κατό τη διάρκεια του Ρωσοτουρκικού πολέμου, γνωστού ως Κριμαϊκού). Η σταδιοδρομία του λήσταρχου λήγει το 1856, όταν σκοτώνεται σε νεαρή ηλικΙα. Πριν δηλαδή ο Νταβέλης ανδρωθεί και ηγηθεί συμμορίας, η δούκισσα εΙχε ήδη αποσυρθεί απ' τα εγκόσμια (αφού στο μεταξύ ασπάστηκε τη μωσαϊκή θρησκεία).
Ποιος ήταν λοιπόν «το μήλον της έριδος" για μητέρα και κόρη; Μα, ο Ηλίας Κατζόκος Μαυρομιχάλης (ανιψιός του Πετρόμπεη). Η γνωριμΙα έγινε στο Ναύπλιο το 1830 κατό την πρώτη διαμονή της δούκισσας στην Ελλάδα. Η συνέχεια δόθηκε στην Αθήνα το 1835, όταν ο 'Οθωνας -σαν βασιλιός πια- διόρισε τον Ηλία υπασπιστή του. Τον επόμενο χρόνο, συνόδεψε τον 'Οθωνα στο Μόναχο, όπου μετά πολύμηνη παραμονή -ώσπου να βρει νύφη ο βασιλιάς πέθανε από χολέρα.
Παλιό λαϊκό ανάγνωσμα για τον αρχιληστή, αγνοεί εντελώς όχι μόνο τη Γαλλίδα δούκισσα μα και την Πεντέλη γενικότερα, τοποθετώντας το λημέρι του Νταβέλη στο Δαφνί, ενώ τον εμπλέκει αισθηματικά με μια Ιταλίδα υποκόμισα ! Το σπήλαιο των Αμώμων Πεντέλnς φέρεται -και Kατ' αΛΛες πηγες- σαν κρησφύγετο κάποιου ληστή Κίτσου. Ο δε ληστής με τον οποίο ψιθυρίζεται πως η δούκισσα είχε φιλικές -αγνές παρακαλώ- σχέσεις, λεγόταν Μπίμπεσης (ή Μπίμπιζας ή Μπιμπίσης).
Να, λοιπόν που μια πρόχειρη εξέταση μιας όψης του ζητήματος αποκαλύπτει ένα εκπληκτικό ανακότωμα. 'Οσο κι αν φαίνεται απίστευτο, αυτός είναι ο κανόνας. Ιστορικά γεγονότα που σχετίζονται με την ακμή της ληστείας στην Ελλάδα, διάρκειας ενός ολόκληρου αιώνα (από τον Χοσάδα του 1833 ως τους ΚουμπαΙους του 1928) συνδέονται με τον Νταβέλη σε ένα πρωτοφανές σύμφυρμα, διανθισμένα με φανταστικές λεπτομέρειες και δάνεια από κάθε παράδοση, Η υπόθεση έχει ξεφύγει από τις ρίζες της και εξελΙσσεται μέσα στην ανώνυμη μάζα, χωρίς να υπολογΙζονται πια οι χρονικές μεταθέσεις και τα γεωγραφικά παράδοξα.

Η μορφή του Νταβέλη (δεξιά} ενσωματώνει στοιχεία τον τραγοποδαρο Πάνα και απο τον χριστιανικό Διάβολο

και αλλόυ,

Η πεποίθηση λοιπόν ότι το σπήλαιο των Αμώμων , ήταν στα αρχαία χρόνια λατρευτικός χώρος του Πάνα, είναι βάσιμη. 'Ομως, ποιον άλλον "κατσικοπόδαρο" και , "τραγογένη" ξέρετε; Είναι όμως βέβαιο ότι "Παν ο Μέγας τέθνηκε;" (πολλοί επιμένουν πως το γέλιο και ο αυλός του εξακολουθούν να ακούγονται στην Πεντέλη). Ας πούμε ότι απλά άλλαξε η οπτική γωνία από την οποία τον έβλεπαν οι άνθρωποι. Το τι είναι "καλό" και τι ,"κακό" διδάσκεται σε συνάρτηση με τις ,"κορυφές" και τις "κοιλιές" της κοινωνικής εξέλιξης. Από θεωρούμενος ως προσωποίηση του Παντός (Νεοπλατωνικοί, Ορφικοί, Στωϊκοί) ο Πάνας κατάντησε να περιβάλλει με τα εξωτερικά χαρακτηριστικά του γνωρίσματα τον Διάβολο των χριστιανών και μπορούμε να πούμε πως επέζησε λάθρα μέσω του αρνητικού του αντιτύπου.
Ίσως αναρωτιέστε τι δουλειά έχουν αυτά με το θέμα μας; Μα, η ηχητική 0μοιότητα του ονόματος Νταβέλης με το Devilish καθώς και με το γερμανικό Teufellisch είναι Κατάδηλη (θυμηθείτε και την συμμαχική απόβαση που συμπίπτει με την εμφάνιση του Νταβέλη). Και κάπου είναι αστείο, αφού η ελληνική λέξη Διάβολος μεταφέρθηκε στα ξένα λεξιλόγια σαν Devil, Teufel, Diable, Diablo, Diavolo κτλ., να κλείνει κύκλο επι
στρέφοντας στην πηγή της παραφθαρμένη, με τη μορφή ελληνοποιημένης απόδοσης μιας ξένης λέξης.
Η εκφορά του ονόματος Διάβολος είναι ταμπού (όχι τόσο σήμερα, όσο στο παρελθόν) και γι ' αυτό αντικθίστανται από τα γνωστά: "οξαποδώ", "τρισκατάρατος", "ξορκισμένος", "αντίχριστος", κτλ. Πιθανότατα στην ευκολία αποδοχής του Νταβέλης, να κρύβεται μια ασυνείδητη παράκαμψη της δεισιδαιμονικής επιταγής. Να αποκαλύπτεται, δηλαδή, κάποια αλήθεια, ενώ ταυτόχρονα αυτή σκεπάζεται.
Σε πρώτη ματιά, οι αποδεικτικοί συνειρμοί μοιόζουν παρόλογοι και ασύμβατοι. αυτό δεν σημαίνει όμως πως είναι και ανυπόστατοι. Οι λογικές μας αρχές -και ιδιαίτερα αυτή του αποκλειόμενου τρίτου αποτελούν αναγκαία γνωστικά μας στηρίγματα, δεν παύουν όμως να μας οριοθετούν δεσμευτικό. Είναι δύσκολο να δεχτεί κανείς πως η σπηλιά επέστρεψε στο «νόμιμο» κότοχό της, ύστερα από ένα τέτοιο λαβύρινθο μεταθέσεων και υποκαταστάσεων, 'Ομως, οι μύθοι και τα όνειρό μας βρίθουν από παρόμοια "λογοπαίγνια" σε ένα προ-λογικό (ή α-λογικό αν θέλετε) επίπεδο. 'Οσο περισσότερο θεωρούμε τη λογική μας ακλόνητη, τόσο οι αντισταθμιστικές μη-συνειδητές λειτουργίες μας θέτουν «πειρακτικά προσκόμματα (γιατί να μη μετονομαστεί από σπήλαιο Αμώμων σε Νταβέλη; Και το Τρίγωνο των Βερμούδων έγινε γνωστό σαν Τρίγωνο του Διαβόλου. και οι δυο περιοχές έχουν κοινό σημείο τις διαδόσεις ότι "κάτι συμβαίνει εκεί". 'Εχουμε σαν προηγούμενο μοντέλο, τον κοσμοκρότορα του σκότους ν' αποκαλείται Εωσφόρος (αυτός που φέρνει το φως), ενώ κάποιος «διαβολικός» 0νομόζεται επίτηδες Χρήστος (Χρίστος, Χριστός), Αυτή η σύγκραση, αυτό το διττό αντιθετικό σχήμα, φανερώνεται . και μέσα από το αφιερωμένο στο ληστή δημοτικό τραγούδι, όπου προσφωνείται σαν ,"Χριστο-Νταβέλης", 'Ομως, ο Νταβέλης δεν είναι ο πρώτος που παίζει έναν τέτοιον ρόλο. Η ιστορία του παρουσιάζει αξιοσημείωτες αναλογίες με τον περιβόητο Fra Diavolo (αδερφός-καλόγερος-Διάβολος), ψευδώνυμο του Ιταλού ληστή Μικέλε Πέτσα, 1771-1806, Το 1830 οι Γάλλοι Auber (σύνθεση) και Scribe (λιμπρέτο) παρουσίασαν τα κατορθωματά του σε οπερέτα "λίαν γνωστή εν Ελλάδι" (κατά το εγκυκλοπαιδικό λεξικό Ελευθερουδόκη)! Ο Νταβέλης, λοιπόν, είναι ένας ακόμη αμφιλεγόμενος ήρωας της μεγάλης σειράς τύπου Ρομπέν των Δασών, που ενσαρκώνει κότι περισσότερο απ' την ιστορική ατομική του ύπαρξη, συνήθως όμως -τι ειρωνεία- μετά το θάνατό του.
'Ολα αυτά, δεν είναι παρό μια πρόταση ερμηνείας' είναι ευνόητο ότι οι διασταυρούμενες συμπτώσεις δεν μπορούν να εκληφθούν σαν αξιόπιστα τεκμήρια γενικής παραδοχής. Αλλά οι συντεταγμένες του πεδίου έρευνας έχουν τεθεί, κάποιος απ' τους κόμπους του "Γόρδιου δεσμού" έχει χαλαρώσει. Ας μην ξεχνάμε ότι τα πρόγματα καθε αυτό είναι αυτό που είναι η μορφή τους εξαρτάται από τον παρατηρητή και μοναδικός στόχος κι ελπίδα, η βελτίωση του «οπτικού" μας οργάνου.

Συνοψίζοντας τις αντιθέσεις

Οπωσδήποτε ο Νταβέλης ήταν "χρηστός" ευεργέτης για τους φτωχούς, που υποτίθεται ότι βοηθούσε, και μοχθηρός "διόβολος" για τους πλουσίους που υποτίθεται ότι λήστευε. Επίζηλος υπεράνθρωπος και για τις δυο πλευρές, αφού έκανε ό,τι δεν μπορούσαν -ή δεν τολμούσαν- να κάνουν οι όλλοι. Το όνομά του δίνει από μόνο του πλόγια απόντηση στο πρόβλημα της δυιστικής θεώρησης του κόσμου, η οποία δεν αφορίζεται με θεολογικές αποφάνσεις, Το ζητούμενο είναι: η ένωση των αντιθέτων, η υπέρβαση της ανθρώπινης πραγματικότητας του ,άσπρου-μαύρου στον καθένα μας είναι οι δυο όψεις του ενυπάρχοντος εαυτού μας, Και αυτός είναι ο λόγος που δεν υπάρχουν αδιάφοροι μπροστά στην είδοσο ενός ανεξερεύνητου σπηλαίου. Έλκονται ή απωθούνται, και αυτό δεν είναι παρά οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος,
Κάτι που δίνει μια επιβεβαιωτική διάσταση στην παραπόνω άποψη, είναι μια σύμmωση -για πολλούς "σατανική"- που πρέπει να αξιολογηθεί με ιδιαίτερη περίσκεψη και επιφύλαξη, γιατί ναι μεν μαζεύονται πολλές συμmώσεις (ανοίγεται ο δρόμος και για περισσότερες) αλλ;a τα επιφανειακό συμπερόσματα είναι βολικά και οι παρανοήσεις ενεδρεύουν. Αναφερόμαστε στον εξής λεξάριθμο:

Ο-Ν-Τ-Α-Β-Ε-Λ-Η-Σ=

70+50+300+1 +2+5+30+8+200= 666

Αυτό είναι ένα μόνο απο τα πολλά κείμενα που έχω επάνω στο θέμα του Νταβέλη και της Σπηλιάς. Τα ίδια πράγματα επαναλαμβάνονται και αλλού αλλά βαρυέμαι να γράφω.

Κατάλαβες τώρα καλό μου παιδί τι ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ γράφεις τόσο καιρό ; O Νταβέλης δεν έχει σχέση ούτε με τη σπηλιά ούτε με τη Δούκισσα ούτε με τα όσα βγαίνουν από το θολωμένο σου μυαλό. Και μια συμβουλή , όταν προσπαθείς να ενημερωθείς πραγματικά για ένα θέμα , διάβασε όσα περισσότερα βιβλία και κείμενα μπορείς. Ποτέ μόνο ένα.

(Πάντως αν θέλεις να εξακολουθήσεις να πιστεύεις ότι το Νταβέλης βγαίνει από το Λεβέντης (γέλια) εντάξει. Θα είναι το μικρό μας μυστικό)

quote:
Ύστερα αναρωτιέσαι απο που γνωρίζω όλα αυτά για τους ΙΡΑΝΟΝ. Δεν θέλει ιδιαίτερη ευφυϊα. Ήδη απο τα γραφόμενα τους έχεις να καταλάβεις πολλά απο αυτά.

Ούτε χρειάζεται πολλή ευφυϊα για να καταλάβει κανείς ότι μόλις έδωσες τον τελειο ορισμό και παράδειγμα του ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ. έ ΛΕΒΕΝΤΗ ;

quote:
Σε ενόχλησε που απεκάλεσα τον "άγιο" Τιμόθεο "τσουτσέκι" και "ξεφτιλισμένο" ; Θίχτηκε τόσο πολύ η πίστη σου ; Μήπως ξέρεις για ποιό λόγο τον χαρακτήρισα έτσι ; Ευχαρίστως να σου πώ. Αυτός ο Τιμόθεος που οι πατέρες της εκκλησίας αποκαλούν "άγιο" ήταν αυτός που ψάχνοντας την ιδανική θέση για την ίδρυση του Μοναστηριού του, διάλεξε να καταπατήσει τον Αρχαίο Ιερό Ναό της Παρθένου Θεάς και να τον αφιερώσει σε μια άλλη παρθένο, την Παναγία. Αν νομίζεις οτι "πετάω" αερολογίες, δές τι αναφέρει ο ηγούμενος της Μ. Πεντέλης Κύριλλος Δεγλέρης

Aλλο ένα ατράνταχτο επιχείρημα.

quote:
Γράφεις : " Δεν μου αρέσει η παραπληροφόρηση ειδικά όταν γίνεται με εμπάθεια και συγκεκριμένο σκοπό". Για ποιά παραπληροφόρηση μιλάς αγαπητέ επιπόλαιε φίλε ; ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ

quote:

Όσο για 'σένα Kakao,
ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ! Τριγυρνάς απο τόπικ σε τόπικ ψάχνωντας να βρείς ερεθίσματα για να με κατηγορήσεις. Ξέρεις πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω.

Συγνώμη κύριε LEVENTIS . Δε θα το ξανακάνουμε κύριε LEVENTIS . Μή βαράς κύριε LEVENTIS

quote:
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΣΟΥ. ΑΠΑΡΝΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ. ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ;

Αφού δεν έχεις σχέση ΑΧΡΗΣΤΕ γιατί προσπαθείς να τη βρωμίσεις; Πες σ' αυτούς που σου μάθανε για τον Πάνα και τον Μαραθώνα να πάνε να πνιγούνε.

quote:
Μια απο τις χειρότερες ημέρες της ζωής μου ήταν εκείνη η ημέρα, που έκατσα και διάβασα όλες αυτές τις ύβρεις κάποιων ΙRΑΝΟΝ είς βάρος μου. Δεν είναι η πρώτη φορά...όλη μου τη ζωή, οτιδήποτε κι'αν έκανα, υπήρχε πάντα κάποιος να με αποδοκιμάζει και να με χλευάζει. Δεν ξέρω γιατί. Κορόϊδευαν αυτά που ζωγράφιζα, κορόϊδευαν τη μουσική που άκουγα, κορόϊδευαν τις ταινίες που έβλεπα, κορόϊδευαν που δεν με συγκινούσε ποτέ τίποτα το εγκόσμιο, που ήμουν μια ζωή στη κοσμάρα μου, κορόϊδευαν οτιδήποτε ασχολιόμουν και πίστευα

Καλό το μελόδραμα για πρόλογος αλλά λίγο μπανάλ. Πάντως μήπως LEVENTIS τα άσχημα βιώματα της παιδικής σου ηλικίας οφείλονται στον κακό σου χαρακτήρα και τα ψεμματάκια που έλεγες ; Μήπως οι ζωγραφιές σου ήταν τερατώδεις και άσχημες;

Όσο για τους κακούς IRANON , αυτοί δεν επεδίωξαν προβολή ούτε κράτησαν αυτά που είχαν να πουν για να τα βγάλουν σε βιβλίο . Έφτιαξαν ένα καταπληκτικό site και μίλησαν ελεύθερα. Επαναλαμβάνω ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με αυτούς αλλά πολύ θα ήθελα να αποκτήσω. Φθονερέ ζηλόφθονα τύπε , δεν κρίνεις ένα κείμενο από τα όποια λάθη ή παραλήψεις μπορεί να έχει - τέτοια υπάρχουν και στις πιο αξιόλογες πραγματείες - αλλά από το σύνολο του. Μη προσπαθείς λοιπόν να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι . (δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τα ενδεχόμενα λάθη. Η αναφορά για τα "περι του αντιθέτως φημολογούμενου λειτουργόντα ρανταρ" δεν γνωρίζω πότε γράφτηκε και ίσως όταν δημοσιεύτηκε τα ρανταρ να λειτουργούσαν ακόμα). Το ότι στο φόρουμ συζητούνται τα ερεθίσματα που εκείνοι έδωσαν και όχι οι χοντροκομένες κοτσάνες σου είναι ενδεικτικό.

Ακου LEVENTIS, αυτά που θα μπορούσα να γράψω ακόμα είναι ατέλειωτα , όμως βαρέθηκα. Επίσης διαπίστωσα ότι μου κοστίζει να αναγκάζομαι να ασχολούμαι και να δέχομαι προσβολές από άτομα σαν και σένα . Μπροστά στην ηλιθιότητα ακόμη και οι θεοί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Ξέρω ότι μπορεί να υπάρξουν κι άλλα προσβλητικά ή εξευτελιστικά μηνύματα απο σενα και την παρέα σου (Αλήθεια ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ , το θειάφι το εντόπισες στο μήνυμα του καημένου του kakao και όχι στα δηλητηριώδη μηνύματα του φίλου σου; Πάντως αν τον αγαπάς καντου ένα δώρο. Πάρτου ένα καλό βιβλίο Γεωλογίας). Δεσμεύομαι ότι δεν πρόκειται να γράψω τίποτ' άλλο . Οριστε σου αφήνω το πεδίο ελεύθερο για περισσότερες μπούρδες και πονηριές. Να θυμάσαι όμως

Μπορείς να κοροϊδέψεις λίγους για πολύ.
Μπορείς να κοροϊδέψεις πολούς για λίγο
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ

Ευχαριστώ.

Τώρα ή ΠοτέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 15:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 16:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
????????

Μα ΓΙΑΤΊ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΆ ΤΕΤΟΙΟ ΜΊΣΟΣ ...ΠΟΛΕΜΟ ΕΧΟΥΜΕ ????????

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 20:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ Η ΓΑΤΟΥΛΑ.
ΚΑΝΕΤΑΙ ΑΝΑΚΟΧΗ.ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ.

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΑΙ ΤΩΡΑ.ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΤΑΙ.

ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mud
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 22:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mud
ΝΟΜΙΖΩ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΕ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

http://www.lib.unipi.gr/~ctypaldo/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδυσσεας
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 23:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδυσσεας  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Οδυσσεας
Ήθελα να ρωτήσω ποίος είναι ο κανονισμός του τόπου αυτού όσον αφορά τα flames. Κατανοώ την ανέχεια και σαφώς κανείς δεν θέλει την λογοκρισία αλλά μηνύματα τα οποία δεν προσφέρουν τίποτα στην όποια συζήτηση και μόνος τους σκοπός είναι να χαρακτηρίσουν κάποιο με διάφορα κοσμητικά επίθετα συνήθως διαγράφονται από τα εκάστοτε forums. Έτσι πληροφοριακά αν μπορούν να απαντήσουν οι διαχειριστές θα το εκτιμούσα.

Προσωπικά θεωρό εμφανές την προσπάθεια καταστροφής ενός πολύ όμορφου topic που έχει προσφέρει πολλά ιδιαίτερα σε εμάς που δυστυχώς δεν μένουμε στην Αθήνα και δεν έχουμε πρόσβαση σε πληροφορίες για την Πεντέλη.


εν οίδα οτι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 00:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Βρε παιδιά... είναι κρίμα!

Ελπίζω να μην φύγει κανείς επειδή όλοι είσαστε πολύτιμοι, με τα λάθη, τις ανακρίβειες, το πάθος που φτάνει σε αντιπαραθέσεις...
Κανείς μας δεν είναι μύστης των Πεντελικών μυστηρίων, όλοι ψάχνουμε χωρίς να ξέρουμε τι θα βρούμε, αν ποτέ βρούμε κάτι.

Ελπίζω όταν επιστρέψω σε λίγες μέρες να είστε όλοι εδώ, μονιασμένοι και να κανονίσουμε να πιούμε ένα καφεδάκι στην Πεντέλη, να συζητήσουμε, να συμφωνήσουμε, να διαφωνήσουμε και τελικά να περάσουμε ωραία!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 00:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
ΠΡΟΣ ΚΑΚΑΟ :

1. Το οτι άργησα να απαντήσω στο "θάψιμο" των ΙΡΑΝΟΝ, νομίζω οτι εξήγησα τον λόγο, σε προηγούμενο μύνημα. Είπα, πως προσπάθησα να αδιαφορήσω. Πέρασαν κάποιες μέρες αλλά τελικά δεν κατάφερα να κρατήσω την στάση αυτή της αδιαφορίας.

2. Ναι αποχωρώ, όταν νιώθω οτι "βιάζουν" αυτό που νιώθω ώς σπίτι μου. Μην ξεχνάς όμως, ( αυτό δεν το ανέφερες πονηρέ ) οτι δεν κράτησα μούτρα σε κανένα απο τα παιδιά εκείνα γιατί ακριβώς γνώριζα, οτι οι προθέσεις τους ήταν αγνές. Εντάξει, δεν έχω την απαίτηση να συμμερίζονται όλοι τις ιδιοτροπίες μου σχετικά με το Βουνό. Αυτό είναι κάτι που εξήγησα και σε προσωπικό mail στον Pinhead και στους άλλους και οι άνθρωποι, καθότι άνθρωποι με μυαλό και όχι γιαούρτι, κατάλαβαν τι εννοούσα.
Οπότε φίλτατε μην κρίνεις μια κατάσταση χωρίς να την έχεις ζήσει. Απο τη στιγμή που δεν ξέρεις ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τι συμβαίνει, μην το ανοίγεις το ριμάδι το στόμα σου.

3. Ουδέποτε θύμωσα με τον OLD TIGER και τον ΠΑΥΛΟ. Αντιθέτως τους ευγνωμονώ για τις γνώσεις που μας χαρίζουν. Μάλιστα, θα ήθελα πολύ να μου πούν οι ΟLD TIGER και ΠΑΥΛΟΣ αν σε κάποιο μύνημα μου ένιωσαν οτι "θύμωσα" μαζί τους. Παρακαλώ πολύ και όποιον άλλο νομίζει οτι κράτησα εχθρική στάση στους δύο αυτούς Φίλους να το πεί τώρα.

3. Η φυσιολατρεία και η αποκατάσταση της φύσης για'σένα είναι ΑΝΟΥΣΙΑ ; Αν πραγματικά το πιστεύεις αυτό, τότε λυπάμαι πολύ. Άνθρωπος που δεν αγαπά και δεν φροντίζει τη Φύση με όποιον τρόπο μπορεί, δεν αξίζει να λέγεται Άνθρωπος.

4. Όσον αφορά την Παραδοξότητα του Πεντελικού Όρους για την οποία άνοιξα και αυτό το τόπικ, όχι δεν προσπαθώ να "παγώσω" τίποτα. Απλώς ορισμένα πράγματα δεν θέλω να τα προβάλλω ή να συζητήσω για αυτά μέσα απο'δω, γιατί αγγίζουν προσωπικές καταστάσεις. Και αυτό δεν είναι δικαιολογία. Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις κάποιους απο δω μέσα που ξέρουν πολύ καλά τι θέλω να πώ.

ΠΡΟΣ SNACK PACK :

1. Η μαγκιά, ο τσαμπουκάς και η βρώμικη γλώσσα δεν με χαρακτηρίζουν και είναι απο τις "αρετές" εκείνες τις οποίες ποτέ δεν διέθετε ο χαρακτήρας μου για τον απλούστατο λόγο οτι δεν θεώρησα ποτέ τον εαυτό μου μάγκα και τσαμπουκά. Τέτοιου είδους άτομα τα σιχαίνομαι όπως και εσύ απ'οσο καταλαβαίνω. Αν παραβίασα τις αρχές μου και σου επιτέθηκα είναι επειδή εσύ με ανάγκασες. Εγώ δεν είχα καμία πρόθεση. Αλλά όχι να μου λές οτι δεν σου απάντησα με επιχειρήματα.

2. Θα σε παρακαλούσα να μην με ξανααποκαλέσεις Λεβέντη. Δεν είμαι. Πάνε αυτοί. Ήταν μια φορά και έναν καιρό, όπως ο Νταβέλης. Το οτι διάλεξα το όνομα του για nickname δεν είναι επειδή ταυτίζω τον εαυτό μου με τον έν λόγω ΗΡΩΑ και ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ, ( κάθε άλλο, δεν είμαι ούτε μια τρίχα απο τα ...***... του ) απλώς τον θαυμάζω και τον τιμώ για το Έργο που έκανε, που ξεβρόμισε έστω και για λίγο τον τόπο απο τους χαφιέδες και τους ρουφιάνους της εποχής του.

3. Σωστή η παρατηρήση σου σχετικά με τις αναφορές του Καμπούρογλου, το βυζάντιο όμως, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το'βλεπα να τυλίγεται στις φλόγες.

4. Θα ήθελα πολύ να σου πώ πόσα βιβλία, πόσες καταγραφές, ακόμα και κάποια τραγούδια όταν αναφέρονται στο βουνό, λένε "τα βουνά της Πεντέλης" ή "στα βουνά της Πεντέλης", αλλά δεν νομίζω πως αξίζει πλέον τον κόπο. Ο καθένας έχει τη γνώμη του.

5. Αν νομίζεις οτι αυτά που σου (μας) μάθαιναν στην ιστορία του σχολείου είναι αληθινά και διόλου παραποιημένα, τότε Φίλε μου πλανάσαι. Αλήθεια δεν έχεις ακούσει το θόρυβο που έχει γίνει ώς πρός την μή εγκυρότητα των σχολικών βιβλίων, κύριως αυτών της Ιστορίας και των ευτράπελων που αυτά περιέχουν ; Ο τραγικά λανθασμένος όρος "Δωδεκαθεϊσμός" είναι το λιγότερο που θα συναντήσεις εκεί μέσα.

5. Μην συγκρίνεις την κολώνια με το μπουγαδοκόφινο. Ουδεμία σχέση υπάρχει μεταξύ στον - ας μου επιτραπεί η έκφραση - "χαρακτήρα" του Ενός Θεού των Ελλήνων και του Γιαχβέ. Και δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί πρέπει με το ζόρι να αποδεχτώ μια ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ψευδοθεότητα. Η μέγιστη εξαθλίωση. Δηλαδή πρίν έρθει ο χριστιανισμός στην Ελλάδα οι Έλληνες ήταν ανεγκέφαλοι ειδωλολάτρες που πίστευαν σε άψυχα αγάλματα (μα τι ηλίθιοι αυτοί οι πρόγονοι μας) και ερχόμαστε τώρα εμείς οι ξύπνιοι ελληνορωμιοί, και καυχιόμαστε οτι γνωρίζουμε τον ΑΛΗΘΙΝΟ θεό ; Άλλο ΕΛΛΗΝΑΣ και άλλο " ΕΛΛΗΝΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ". Εκεί είναι η διαφορά μας. Ο πολυμορφισμός του Θείου δεν είναι δικιά μου άποψη, ούτε δικιά μου επιννόηση. Απλά αν παρατούσες για λίγο να διαβάζεις για το γενάρχη σου Αβραάμ και στρεφόσουν για λίγο στα "ειδωλολατρικά" και "διαβολικά" βιβλία σχετικά με την "απαίσια" Ελληνική Θρησκεία, ίσως να καταλάβαινες τι σου λέω.
Και βέβαια είμαι κάφρος αφού αντιτίθεμαι στα πιστεύω σου. Δεν σε παρεξηγώ. Αν δεν υπερασπιστείς τα πιστεύω σου, ποιόν θα υπερασπιστείς ;

6. Νταβέλης-Διάβολος : Ήθελα να'ξερα πως κατάφεραν κάποιοι να περάσουν με τόση επιτυχία ως αληθινή την ύπαρξη κάποιου...διαβόλου (ένα επίσης χυδαίο εβραϊκό κατασκεύασμα όπως και ο Γιαχβέ ) σε ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΟΛΛΗΣΕ ΣΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΑΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΩΜΑΤΑ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΗΡΩΕΣ.
Την ανάλογη τύχη είχε και ο δύστηχος Νταβέλης. Όσο για την ταύτιση του διαβόλου με τον Τρισμέγιστο Θεό Πάν, είναι κάτι παραπάνω απο απλή βλασφημία. Ο ένας αντιπροσωπεύει το ΣΥΜΠΑΝ ή πιο σωστά ΣΥΝΠΑΝ και ο άλλος, τίποτα παρά ένα κατασκεύασμα των αρρωστημένων μυαλών κάποιων ερπετών της ανατολής. Μα τι ομοιότητα μεταξύ τους βρέ παιδί μου...

7. Απο πού συμπέρανες, πως πίστευα, οτι ο Νταβέλης έχει σχέση με τη Σπηλιά και τη Δούκισσα ; Ποτέ μου δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Μήπως βιάστηκες πάλι ;

8. Δεν είπα οτι το όνομα ΝΤΑΒΕΛΗΣ βγαίνει απο τη λέξη ΛΕΒΕΝΤΗΣ. Είπα οτι το όνομα ΝΤΑΒΕΛΗΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΙΟΣ.
Άλλο "βγαίνει απο" και άλλο "σημαίνει". ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΓΡΑΦΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

9. Περί Άγιου Τιμόθεου. Δεν πρόκειται για συκοφαντία αλλά για ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Μην τα λέμε όλα έτσι όπως μας συμφέρουν.

10. Να βρωμίσω ποιά θρησκεία ; Αυτή που εδώ και αιώνες βρωμίζει τον Τόπο αυτό ;

11. " Πές σε αυτούς που σου μάθανε για τον Πάνα και τον Μαραθώνα να πάνε να πνιγούνε ". Τ'ακούσατε αυτό ; Ωριμότατη απάντηση. Αυτή ήταν κουβέντα...Έλληνα. Και 'γώ μαζί σου. Ζήτω η Σιών, ζήτω ο Ναός του Σολομώντα ζήτω ο Γιαχβέ και ο Υιός του ο Αγαπητός, ζήτω η έρημος, κάτω ο Πολιτισμός. Κάψτε τη σατανοκίνητη Ελλάδα και τα ειδωλολατρικά σκουλήκια που την κατοικούν.

ΕΠΡΕΠΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΙΘΟΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΑΠΛΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ; ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΧΑΝΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΧΗ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ; ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΑΡΑΘΩΝΟΜΑΧΟΙ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ Ο ΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΘΗΣΕΑ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΛΗΓΜΕΝΑ ; ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑ.

12. Όποιος νιώθει οτι τον κοροϊδεύω θα τον παρακαλούσα να μου το πεί.

13. Και κάτι για το τέλος...Φίλε Snack Pack μη βροντοφωνάζεις για την ουδεμία σχέση σου με τους ΙΡΑΝΟΝ. Έννοια σου και μπόρεσα να μάθω ποιός είσαι και τι ρόλο βαράς. Μη φοβάσαι δεν θα το πώ. Θα μείνει μυστικό μεταξύ μας. Ξέρεις όμως κάτι ε ; Προβάλλοντας ένα άλλο πρόσωπο σου μέσα απο το Εsoterica, αποδεικνύεις το πόσο θρασύδειλος είσαι που βρίζεις κάποιον, (καλή ώρα, εμένα) και φοβάσαι να πείς ποιός είσαι πραγματικά. Και δεν εννοώ φυσικά το πραγματικό σου όνομα. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.

Μόλις αθέτησα κάτι που είπα. Οτι δεν θα ξανασχοληθώ. Δεσμεύομαι λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου όπως και ο φίλος μας, οτι δεν ξανασχολούμαι (οριστικά) και ζητώ συγγνώμη απο όλα τα μέλη, που το τόπικ ξέφυγε εντελώς απο την πορεία του με όλη αυτή την κατάσταση. Αν συνεχιστεί η επίθεση, απο πλευράς Kakao και Snack Pack (σίγουρα όχι απο 'μενα) ζητώ απο τους αξιότιμους Συντονιστές του Esoterica, το παρόν τόπικ να κλειδωθεί αμέσως.

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 01:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
φιλοι μου καλημερα:)
ntaveli εισαι αυτος που εισαι και σε οποιον αρεσεις.
λεγε αυτα που νοιωθεις και αυτα που πιστευεις,κανενας ανθρωπος δεν εχει το δικαιωμα να υβριζει κανεναν ανθρωπο.
απο την στιγμη που ξεκινησες μια κουβεντα,ηξερες οτι θα υπαρχουν καποιοι,ευτυχως ελαχιστοι,που θα εναντιωθουν με φριχτο τροπο.
σιγουρα δεν συμφωνουμε με ολα οσα λες,ομως ακουμε με προσοχη ολα,σιγουρα υπαρχουν και πολλα που αναφερεις στα οποια συμφωνουμε,κανενας ομως δεν εχει το δικαιωμα να σου απαγορεψει να λες οσα λες.δεν ειμαι γνωστης καθολου της πεντελης,δεν κατεχω τα περισσοτερα απο οσα λετε,θα ηθελα ομως ,αν και εφοσον το θελετε και εσεις,να συναντηθουμε ,οπως προαναφερατε,για μια πορτοκαλαδα ,να μιλησουμε και απο κοντα.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,το φιλαρακι σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 11:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Έκτακτη ανακοίνωση

Πληροφορήθηκα από τον αξιότιμο Νταβέλη, κατά κόσμων Τάσο, ότι προτίθεται να μας γεμίσει τα μυαλά με απείρου κάλους χαρακτηρισμούς για την Πεντέλη για να εξάψει την περιέργεια περί του βουνού αυτού !!!!!

Ο λόγος είναι είναι έχει σκοπό να στήσει μια παράγκα ..στο δρόμο για τα radar !!! επίσης προτίθεται να κλείσει τον δρόμο, εφόσον αυτός δεν φυλάσσεται πλέον και δεν έχει καμία χρησιμότητα για κανέναν !!!

Στην παράγκα αυτή λοιπόν θα φιλοξενεί άφθονο υλικό φωτογραφικό και μη από τις περιηγήσεις στο βουνό το οποίο θα πουλάει στην τιμή των 6 euro έκαστο.

Λοιπόν το σατανικό του σχέδιο να πλουτίσει κατά αυτόν τον τρόπο μας έβαλε όλους να συμμετάσχουμε σε αυτό το topic για να απόκτηση πελατεία !!!!

Επίσης έμαθα πως προτίθονται να ανοίξουν δίπλα και αναψυκτήριο η Λίλιθ - Αμαλία όπου θα πουλάνε αναψυκτικά και σουμάδα !!!!! απαγορεύονται τα αλκοολούχα λόγο της ιερότητας του χώρου.

Με όλα αυτά αποφάσισε να συμμετάσχει και ο Εχεμβροτος με το δικό του καλλιτεχνικό τρόπο. Θα στήσει πάγκο όπου άπαντες περαστικοί θα έχουν την ευκαιρία να τους φιλοτεχνήσει το πορτρέτο τους σε τιμή πολύ προσιτή !!

Πιο κάτω η Avalon θα περιφράξει χώρο 200 τετραγωνικών και θα το κάνει νηπιαγωγείο, για τους γονείς που θέλουν αλλά δεν μπορούν να επισκεφτούν την σπηλιά !!!!οπου θα στήσει κούνιες και καροτσάκια για μωρά, επίσης θα στρώση χλωροτάπητα για να μην τραυματίζονται τα μεγαλύτερα παιδιά που θα παίζουν ποδόσφαιρο και κουτσό !

Eπίσης θα μπει πορτα στην σπηλιά για να μην μπαίνουν αβέρτα άγνωστοι, ανίδεοι, ναρκομανείς και σατανιστές!!
Σε ρόλο πορτιέρηδων θα μπαίνουν ανά διαστήματα βροντερά ονόματα του Esoterica
Πρώτος το βαρύ πυροβολικό ο Κέλσος !!
Μετά θα ακολουθήσουν Αrzuma, Avatargr, Avalon, Darkangel, Old tiger, Secondborn, Satyros, Παυλος, Πετρος, Atma, Thoth, Πλωτινος Ananass, Reptilesalonica, Alastis, Silverwoolf κ.λ.

Επίσης ο Ramoglou θα διαθέσει το κότερο του για να φέρει όσους είναι μακριά από τον χώρο και βρίσκονται παραθαλάσσια

Σε ρόλο τροχονόμου θα μπεί ο Wicca για να επιβάλει την τάξη !!!!από την κοσμοσυρροή ……

Αυτά για ελαφρύνει λίγο το κλίμα …..

Τελικά τι φωνασκείτε ……..όλοι έχετε να κερδίσετε από αυτό !!!!!

Να σαι καλά Νταβέλη που έδωσες άλλη διάσταση στην ανεργία !!!!!


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 17:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_
Ma ti sto kalo .......

meta pao arketo kairo edo eimai kai pali :)
-lipon oson afora ti basi stin korifi tou bounou den yparxei kanenas, ostoso leitourgoun kapia apo ta radar kai epipleon exei stithei anametadotis kinitis tilefonias, kathos kai kapia alla tilepikoinoniaka mixanimata. (Gia perisotera sxetika alla kai gia photos e-mail me)
-pio pano apo tin gnosti spilia tou ntaveli, yparxoun arketes spilies, oi opoies dixnoun na exoun exereunithei, afou yparxoun sxoinia mesa se autes.
-oso gia tis 2 "kainourgies" trypes mesa stin gnosti tripoula ma tin limnoula, den tis exoume exereunisei akomi. :(

auta apo emena.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 11:49:12  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΚΟΝΤΡΕΣ" ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΤΙ.
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΡΟΣ ?

ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ?

ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΕΠΟΝΤΑ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ?

ΟΧΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΑΥΜΑΣΕΙΣ.
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΙΣΕΙΣ.

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ.

ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 15:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
Θα ηθελα να πω ενα μικρο περιστατικο που μου διηγηθηκε ενας φιλος και συνοδοιπορος το τελευταιο διαστημα στις εξορμησεις που κανουμε σε διαφορα μερη .
Ειχε κανονιστει μια συναντηση στο σπιτι ενος αγνωστου σε μενα ατομου που ασχολειτο με την ΠΕΝΤΕΛΗ για να δουμε καποιες φωτογραφιες και να ανταλαξουμε γνωμες και πληροφοριες σχετικα με οτι τελος παντων ¨ψαχνει¨ ο καθενας απο εμας .
Στην διαδρομη ρωτησα τον Κωνσταντινο (οχι τον ¨γνωστο¨ να μην παρεξηγηθουμε ) πως ειχε γνωρισει τον συγκεκριμενο ανθρωπο.
Μια μερα μου ειπε που ειχε ανεβει στο σπηλαιο στην Πεντελη ειδε κοντα σην εισοδο της σπηλιας καποιον να εχει κατι στα χερια του και κατι να κανει στο τοιχωμα του σπηλαιου.
Στην αρχη νομισε πως θα ηταν καποιος με κανα σπρευ και θα εγραφε τιποτα συνθηματα στην σπηλια .
Αρχισε να τον πλησιαζει με λιγο αγριες και απειλιτικες διαθεσεις αλλα οταν τον πλησιασε μια εντονη οσμη τον παραξενεψε. Νομισε οτι μαλλον θα ηταν κανενας περιεργος που προσπαθουσε να μαστουρωσει με βενζινη η κατι τετοιο απο οτι μου ειπε. Τελικα ειδε οτι το ατομο αυτο ειχε ενα πανι στα χερια του βουτηγμενο σε καποιο ειδικο υγρο που ειχε αγορασει απο το εμποριο και προσπαθουσε με αυτο να καθαρισει τα τοιχωματα του σπηλαιου απο τις διαφορες επιγραφες.
Του εκανε μεγαλη εντυπωση το ενδιαφερον που εδειχνε αυτος ο αγνωστος μεχρι τοτε ανθρωπος για την καθαριοτητα της σπηλιας και ετσι επιασαν κουβεντα και ανταλαξαν τηλεφωνα μετα απο λιγο καιρο εκαναν μαζι και καποιες επισκεψεις στην Πεντελη .
Σε λιγο ειχαμε φτασει στο σπιτι του τασου αυτος ηταν ο μεχρι τοτε αγνωστος και σε μενα ανθρωπος που ειχε συναντησει ο Κωνσταντινος.
Αρχισαμε να μιλαμε για την Πεντελη και μας εδειξε και μερικες και απο τις εκατονταδες φωτογραφιες που εχει στο προσωπικο του αρχειο καποιες απο αυτες πρεπει να ομολογησω οτι μου εκαναν εντυπωση (ειδικα αυτες με τις περιεργες πατημασιες ) ηταν πολυ παραξενες .
Αυτη ηταν και η μια και μοναδικη φορα που τα ειπαμε απο κοντα με την υποσχεση οτι θα ξαναβρισκομασταν συντομα πραγμα που δυστυχως δεν εγινε ακομη (ελπιζω συντομα να γινη ομως).
Κανενας μας δεν ειναι ουτε αλαθητος ουτε και γνωστης των παντων εμενα προσωπικα η κινηση αυτου του ανθρωπου να παει να καθαριζει τα τοιχωματα του σπηλαιου κατι μου λεει σε αλλους ισως οχι δεν πειραζει τι να κανουμε απο εκει και περα νομιζω οτι και ο τασος θα εχει καταλαβει οτι σε καποια σημεια θα επρεπε να εχει κινηθει διαφορετικα αλλα θα τα πουμε κατ ιδιαν καποια στιγμη αυτα ετσι κι αλλιως το φορουμ δεν το αφορουν αυτα τα θεματα.
ΠΑΝΕΙΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 16:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
quote:
προσπαθουσε {...} να καθαρισει τα τοιχωματα του σπηλαιου απο τις διαφορες επιγραφες.

Μάλιστα!!!
"φυσιολατρία" θα πει: να καθαρίζεις τα βράχια!!!

και ποιός ξέρει τί έσβηνε...

Edited by - kakao on 30/07/2003 16:24:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 16:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Ρε kakao, αν όλες σου οι απαντήσεις έχουν ως στόχο να ειρωνευτείς τον οποιοδήποτε θέλει να μοιραστεί κάτι με τους υπόλοιπους... γράψε ημερολόγιο. Αυτό για μένα ήταν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα κ κατανοητά topics κ έχει γίνει... μη πω τι...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 17:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
Επαναλαμβάνω χάριν τών προνομιούχων πλασμάτων:

τί έσβηνε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 18:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Τις #@$%#@##%%%@%@$!@$^$^**@#$$$$##$^*$^@$!!!!!!!!!! που εγραφαν κάτι ατομάκια σαν εσένα !!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Οδυσσεας
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 19:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδυσσεας  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Οδυσσεας
Ποίος ο λόγος ακριβώς της παρουσίας σου εδώ κακάο; Από ότι βλέπω από τα 4-5 ποστ σου που έχω δει το μόνο που κάνεις είναι να ειρωνεύεσαι σε διάφορα τοπικ χωρίς να προσφέρεις το παραμικρό. Αν δεν σε ενδιαφέρει ούτε να μάθεις ούτε να μοιραστείς αυτά που πιστεύεις με τους άλλους και απλά μπαίνεις για να εκτονωθείς προτείνω να πας σε κάνα γήπεδο και να αφήσεις τα κακόμοιρα τα τοπικ που από εκεί που διαβάζουμε κάτι ενδιαφέρον καταντούν μια ατελείωτη αψιμαχία

εν οίδα οτι ουδέν οίδα

Edited by - Οδυσσεας on 30/07/2003 20:03:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 21:56:03  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ>

ΦΙΛΕ ΠΑΝΕΙΕ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΑΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 00:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
Έχεις δίκιο, Οδυσσέα!
Όταν με 4 απ΄τα 44 βγάζεις συμπέρασμα,... είναι ν΄απορείς!!!
(όχι, βέβαια, με μένα!!!)

Αγαπητέ Αβατάρ,
μ΄όλο το θάρρος, (και τον σεβασμό!!!! έτσι που με κοιτάς...), δουλειά δεν γίνεται με τέτοια "άχρωμα" αισθήματα!!!

κάπου άφησα τον αναφτήρα μου

Παρεμπιπτόντως, Ταώς σημαίνει (και) κάποιο (άγνωστο) είδος πολύτιμου λίθου...
Τα προνομιούχα πλάσματα παραπάνω θα μπορούσαν (ίσως) ν΄ανοίξουν κάποιο λεξικό και να μάς πούν: τί σημαίνει η λέξη "μπριλλάντι";

THE END???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδυσσεας
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 00:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδυσσεας  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Οδυσσεας
Δεν φταίω εγώ φίλε μου που έχεις 4 στα 4

εν οίδα οτι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 00:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
η λέξη μπριλλάντι ...προέρχεται απο την Λατινογενής λέξη

brillànte = diamante sfaccettato.

Ο πολυεδρικός αδάμας, κομμένος κατά πολυεδρικό τρόπο

Σε ελέυθερη μετάφραση ειναι το επεξεργασμένο διαμάντι !!!!!!!

Ακόμα σημαίνει = λαμπρός, στιλπνός, πνευματώδης, η Εξαίρετος , εξοχος, θαυμάσιος ....

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 13:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
Το μπριλλάντι είναι πράγματι το (επεξεργασμένο) διαμάντι.
Ω, πως τ΄αγαπούν τα προνομιούχα πλάσματα!!!

Η λέξη, πάντως, είναι αντιδάνειο και προέρχεται από την ελληνική λέξη βήρυλλος.
(βλ. μπαμπινιώτη: γαλλ. brillant < μετοχή briller = λάμπω < ιταλ. brillare < brillo < λατιν. beryllus < βήρυλλος)
Η λέξη βήρυλλος με τη σειρά της προέρχεται(?) απ΄το πρακριτικό veruliya < velurija < Velur, μια πόλη τής Ινδίας πού έβγαζε πολύτιμους λίθους.
(ο ίδιος μπαμπινιώτης)

Αν σάς θυμίζει κάτι η προφορά...δεν εννοώ αυτό!!!
Καθόλου δεν εννοώ αυτά πού λέει ο tasos(?) εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1780,
αλλά (περίπου) αυτά πού (σωστά) λέει ο ntavelis666(!) εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1305.
(το "γαβρίλ" πάντως τό΄πα πρώτος!!!)

λογικό, δεν είν΄έτσι, αγαπητέ μου Ουάτσον;

τι σκορ να έχω τώρα;

THE END

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 21:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητοί μου Φίλοι, σας ευχαριστώ πολύ για όλα !!! Είστε μέσα στην καρδιά μου. Να'στε καλά γιατί τα λόγια σας, τα λόγια αυτά που αποπνέουν συναισθήματα συμπαράστασης και κατανόησης, είναι αυτά που με συντροφεύουν στις περιπλανήσεις μου στο Λατρευτό Βουνό ΜΑΣ και μου δίνουν το κίνητρο να συνεχίσω να κάνω αυτό που κάνω. Λυπάμαι και ζητάω ξανά συγγνώμη για τις όποιες διαμάχες συνέβησαν εδώ μέσα και που χάλασαν τη ροή του τόπικ. Ελπίζω να μην συνεχιστούν.
Πάντα δικός σας
Νταβέλης666

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 23:48:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επαναλαμβάνω χάριν τών προνομιούχων πλασμάτων:

τί έσβηνε;


Επειδή μόλις γύρισα από διακοπές και έχω πέσει από τα σύννεφα...
και επειδή μάλλον ανήκω στα μη προνομιούχα πλάσματα (ευάερα, ευήλια)
μήπως καλέ μου να το πάρει το ποτάμι?

τι έσβηνε??


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 31/07/2003 23:49:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 12:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Καλημέρα!

Επειδή θέλω να δω και γω τις φωτογραφίες που έχετε βγάλει στην Πεντέλη και να μάθω περισσότερα για το μοναστήρι του Νταού (δεν βρίσκω πληροφορίες πχ. υπάρχει σήμερα;) ας κανονίσουμε κάποια συνάντηση όσοι έχουν (ξε)μείνει Αθήνα για ένα καφεδάκι στην Παλιά Πεντέλη, τί λέτε;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 18:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Εγω φίλοι μου σας χαιρετώ !!!!!!!!!!!

Επιτέλους ηρθε η πολυπόθητη μέρα της ΄αδειας μου

και ετοίμαζομαι για το βουνό των κεντάυρων!!!!!

Καλά να περάσετε ειτε μεινετε εδώ ειτε φυγετε ...

Ραντεβού στις 25 /////εκτός αν βρω κανενα pc στο κατσικοχώρι !!!!!


Και ελπίζω οταν γυρίσω να μην εχετε γκρεμίση το topik !!!!! και να μονιάσετε !

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy