ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 00:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
trexagireve αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά σε αυτό το ντοκιμαντέρ που αναφέρει κάποια πράγματα για την φωτογραφία Kirlian.

Το Σύμπαν Που Αγάπησα - Η Φωτογραφία Kirlian (1/3)
Το Σύμπαν Που Αγάπησα - Η Φωτογραφία Kirlian (2/3)
Το Σύμπαν Που Αγάπησα - Η Φωτογραφία Kirlian (3/3)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 00:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios2
Παραμύθια της χαλιμάς.
Οι δεκάδες κώδικες και τα εκατοντάδες πατερικά κείμενα δεν αφήνουν κανένα περιθώριο πλαστογραφίας.
Για πλαστότητα και νοθεία φημίζονται οι χριστιανομάχοι.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 11:17:48  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαιος2 , το τι αρεσει ομως σε εσενα ή σε εμενα , δεν ειναι ουτε νομος, ουτε αξιωμα , ουτε κανονας αλλα ουτε και σωστο!!! αρα μπορει αυτο που μας αρεσει να ειναι ΛΑΘΟΣ σωστα? ... αρα μικρη σημασια εχει εαν εμενα μου αρεσει να υπαρχει εξελιξη ή εσενα να σου αρεσει να μην υπαρχει ... τα στοιχεια και τα επιστημονικα δεδομενα αλλα λενε ... και ειναι ασχετο απο "μαρεσει" , απορω μαλιστα με την λογικη αυτη !!!

ομως να κανουμε και μια μικρη διευκρινηση , η εξελιξη αφορα το καθε ειδος , το καθε παιδι , και ειναι προιον της αναπαραγωγης γιαυτο και κανενα ειδος δεν ειναι ΙΔΙΟ με τον γονεα. Ο δαρβινος , αυτο που αλλαξε ηταν με την προταση της φυσικης επιλογης , δηλαδη οτι ο καλυτερα προσαρμοσμενος οργανισμος αναπαραγεται περισσοτερο αρα μεταφερει τα χαρακτησριστικα του στα επομενα ειδη και αρα υπαρχει επικρατηση.

μεχρι και το δαρβινο υπηρχε η πιστη στην δημιουργια ειδων που ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ αρα απο την δημιουργια τους και μετα μενουν ΙΔΙΑ , αυτο ερχετε να αλλαξει με την θεωρια της εξελιξης που λεει οτι οχι απλα αλλαζουν αλλα πολλα ειδη εχουν κοινους προγονους και οι περιβαλοντικες συνθηκες , η απομονωση της ή η επαφη τους με αλλα ειδη , οδηγησε σε αλλαγες που μεσα απο την φυσικη επιλογη οδηγησαν σε νεα και διαφορετικα ειδη. αυτα ειναι ευκολα αποδειξημα με διαφορους τροπους ειτε παρατηρησης ειτε με εξετασεις dna

τρεχαγυρευε , το ηλεκτρομαγνητικο πεδια (και το λεω ετσι γιατι κατι τετοιο θεωρω οτι εχει το καθε σωμα γυρω του , ΟΜΩΣ υπαρχει και το θεμα με τον τροπο με τον οποιο βγαινει η εν λογω φωτογραφια εμπεριεχει απο μονη της ηλεκτρισμο - ηλεκτρικη εκενωση μερικων χιλιαδων βολτ - , και το "στεφανια" που εμφανιζονται εχουν να κανουν και με τον τροπο που επιδρα αυτη η εκενωση στο καθε σωμα ) που περιβαλει τα παντα , δεν ονομαζεται ουτε ψυχη , ουτε ορια , ουτε συνορα , εχει εναν και μονο ορισμο ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ , εσυ μπορεις να το λες οπως θες , νο προμπλεμα , αλλα εαν του δινεις διαφορετικα χαρακτηριστικα πρεπει και να το αποδειξης ... γνωριζω οτι υπαρχουν ερευενες για την χρηση αυτου του πεδιου για την διαγνωση ασθενειων αλλα και τον τροπο που επιρεαζουν τα φαρμακα τον οργανισμο ... αλλα τα περι ψυχης και αλλων ειναι απλα φαντασια ... τουλαχιστον εως οτου εχουμε μια αποδειξη !!!

φυσικα με εχεις καταμπερδεψει , καθως το θεμα αυρα και χρωματα και ψυχη μας τα λεει και ο τζαϊνισμος (εαν το θυμαμαι καλα) κατι που ειναι ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ... καπου στις μακρυνεες ινδιες , αρα συμπφωνεις μαζι τους ?!!!!

τελος το γεγονος οτι εχεις διαβασει ψευδοεπιστημονικα βιβλια (συμφωνω με τον ορο που εδωσε ο "αγγελος") δεν τα κανει ουτε αξιοπιστα ουτε επιστημονικα ... αλλα ξεχασα εσυ εισαι κατα τις επιστημης ... πως και δεχεσε ενα τετοιο επιστημονικο ευρημα οπως η φωτογραφια κιρλιαν ? ή απλα ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ αρα γιατι να μη το δεχθεις ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 11:37:29  Εμφάνιση Προφίλ
οσο αφορα την εξελιξη , βρηκα ενδιαφερον το παρακατω βιντεο και τα οσα λεει ο κυριος Ουζουνης ...

οποιος θελει το βλεπει

http://www.youtube.com/watch?v=B7xxYFDtFcY&feature=related

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 11:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτή είναι η αλήθεια,αγαπητέ μου elo...Η γυναίκα μου μόλις μου θύμισε, να σου υπενθυμίσω το γιατί λεμε, ότι καποιος πρασίνισε απο τη ζήλια του,...Το πράσινο είναι ζωώδες και άσχημο χρώμα...Αυτά που λέμε,δλδ, αντανακλώνται στα χρώματα που μας περιβάλλουν...
Νσ θυμίσω, δε, ότι άνθρωποι που έχουν χάσει κάποιο μέλος του σώματος τους, συχνά παραπονιούνται,μετά τον ακρωτηριασμό ότι τους πονάει το μέλος, ενώ σε φωτογραφίες μερικών, υπήρχε σε αρνητική σκιά το κομμένο μέλος σαν ζωντανό..
Το ηλεκτρικό ρεύμα του Τέσλα,δεν έχει σχέση με την ενέργεια του ανθρώπου, του ζώου και των πραγμάτων, αφόυ είναι προιόν...Ο άνθρωπος, δεν παράγει απο έξω, διαθέτει....Έχει σημασία...
Κι ότι λεει ο συμπαθής κι Δανέζης,πως δεν έγινε,σκέψου αν έγινε και δεν το ξέρουμε εμείς...
Ξέρεις κι εσύ,φαντάζομαι,για τον ψυχρό πόλεμο και τις επιστήμες που αναπτυχθηκαν μεταξύ ΗΠΑ και ΕΣΣΔ..Ψυχικές,τηλεκινητικές, κλπ...Μέχρι με μαγεία καθαρή ασχολήθηκαν...
Άρα, υάρχουν δυνάμεις των ..υπερδυνάμεων του πλανήτη μας, που δεν ξέρουμε και δεν ξέρουμε επίσης, πως προσπαθούν να περάσουν αυτές τις δυνάμεις,για τους δικούς τους σκοπούς σε μας...
Αγαπητέ μου Εαρινέ, ότι δεν καταλαβαίνεις,μην το κρίνεις, εκτίθεσαι..πάντα φιλικά...Κρινεις και σχολιάζεις εμένα κι οχι ότι γράφω...Βγαίνεις εκτός έτσι, δεν καταλαβαίνεις;..Δεν είναι καλό αυτό για σένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 13:05:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
νώ σε φωτογραφίες μερικών, υπήρχε σε αρνητική σκιά το κομμένο μέλος σαν ζωντανό..
εαν εχει καποια πηγη για αυτο θα με ενδιεφερε να μου την δωσεις ...

νομιζω οτι και παλι υπαρχει μια παραποιηση (οχι εσκεμενη απο σενα , αλλα απο αυτους που σου την μεταφεραν!!!) των επιστημονικων στοιχειων , αρχικα δεν μιλαμε για φιλμ κοινης φωτογραφικης μηχανης αλλα για κιρλιαν και ΜΟΝΟ ... επισης δεν εχω καποια εικονα (γιαυτο και ζηταω περισσοτερες πληροφοριες) για το κατα ποσο συμβαινει αυτο που λες σε ανθρωπινα μελη , ΑΥΤΟ που συμβαινει και που δεν μπορει να εξηγηθει (ακομη και κανει την φαντασια να οργιαζει!!!) ειναι οτι εαν εχω ενα φυλο απο ενα δεντρο και κοψο ενα κομματι του (οχι να το αφαιρεσω ολο, πχ να βγαλω μια λωριδα απο ενα "δαχτυλο" απο το πλατανοφυλο δηλαδα να αφησω την κορυφη και το σωμα και απο μεσα ανα λειπει μια λωριδα) ΤΟΤΕ σε καποιες ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ , στην φωτογραφια κιρλιαν ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ !!! ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ αφαιρεθει ΟΛΟ το κομματι του φυλου δεν εχω καποια εικονα για το τι συμβαινει και πολυ περισσοτερο οπως ειπα για τα ανθρωπινα μελη!!!

αυτο που συμβαινει με το χερι που απουσιαζει αλλα ΠΟΝΑΕΙ , εχει να κανει με το κεντρο του εγκεφαλου , που υπαρχει ή δεν υπαρχει το χερι , αυτο (το κεντρο στον εγκεφαλο) συνεχιζει να υπαρχει να δεχετε και να στελνει μυνηματα , επισης τα νευρα του χεριου εξακολουθουν να υπαρχουν απλα ΚΟΒΟΝΤΑΙ - ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ εκει που εχει κοπει το χερι , ΑΡΑ ο εγκεφαλος θεωρει οτι υπαρχει και τα νευρα εξακολουθουν να στελνουν μυνηματα (μια κακη επεμβαση μπορει να φερνει και πονο) εως οτου ο εγκεφαλο ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ... που αυτο απαιτει χρονο απο λιγο εως πολυ και εξαρταται απο πολλους παραγοντες !!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 15:19:56  Εμφάνιση Προφίλ
Απογοητεύομαι τρέχαγυρευε. Σε είχα για σοβαρό Χριστιανό. Πιστεύεις ότι η πνοή του Θεού, η ψυχή, μπορεί να φωτογραφηθεί με οποιοδήποτε ανθρώπινο, τεχνικό μέσο;Αυτό αναιρεί ακόμα και το γεγονός ότι είναι αόρατη. Αν όλα ακόμα και η ψυχή είναι "ορατά" τότε ποιων αοράτων είναι ποιητής ο Θεός που λέει και το "πιστεύω"; Και βρίσκεις στήριγμα στην πίστη σου από το γεγονός ότι κάποιος υποτίθεται φωτογράφισε την ψυχή; Δηλαδή χρειάζεσαι τέτοιου είδους αποδείξεις για πιστέψεις; Πολύ σαθρή πίστη έχεις. Φωτογραφία του Θεού έχουμε ή βγαίνει μόνο σε screensaver;

Σύμφωνα με τον τρέχαγύρευε:
Ψυχικό σώμα είναι αυτό το "γύρω γύρω" από μας που έχει χρώμα. Και το έχει φωτογραφίσει ένας τυπάκος που το λένε Κίρλιαν. Επίσης ψυχικό σώμα (άρα και ψυχή;;;) έχουν όλα απλώς οι άνθρωποι έχουν "καθαρό" και τα άλλα βρώμικο. Δηλαδή ένα προβατάκι είναι βρώμικο και ένας βιαστής καθαρός.Σωστα; Εγώ ήξερα ότι μόνο οι άνθρωποι σύμφωνα με τη χριστιανική θρησκεία έχουν ψυχή. Τώρα μας λες ότι έχουν ψυχή και τα υπόλοιπα αλλά είναι βρώμικη; Καταλαβαίνεις ότι είναι αντιχριαστινικά αυτά που λες;


Επιμένεις τρέχαγυρευε να λες ότι πειραματίστηκαν οι υπερδυνάμεις του ψυχρού πολέμου με τα "παραψυχολογικά". Ναι πειραματίστηκαν, γιατί στον πόλεμο δε θες να αφήσεις ούτε ένα πεδίο όπου ο αντιπαλός σου μπορεί να έχει ή να αποκτήσει σοβαρό πλεονέκτημα. Τα έψαξαν όλα. Όμως τα αποτελέσματα ΔΕΝ ήταν ικανοποιητικά. Αν ήταν δε θα είχαν ανάγκη πράκτορες αλλά μέντιουμ, δε θα φτιάχνανε πυρηνικά αλλά στρατούς "ψιονικών" δυνάμεων(αδόκιμος ο όρος αλλά έτσι τον γνωρίζω). Το επιχείρημα ότι και αν πετύχαινε, δε θα το μαθαίναμε δεν ευσταθεί.Γιατί δηλαδή μάθαμε για τη βόμβα υδρογόνου, για τα στελθ, για τις έξυπνες βόμβες κτλ; Αυτά είναι πιο "αδύναμα" όπλα; Η λογική σου του "δεν ξέρουμε" μου θυμίζει το ανέκδοτο στο τρελάδικο όπου ρωτάει ο ένας τρελός τον άλλο τι κάνεις και του απαντάει "κυνηγάω ροζ ιπποπόταμους" "μα δεν υπάρχουν ροζ ιπποπόταμοι" "Είδες τι καλή δουλειά που κάνω;". Δηλαδή στα σοβαρά επιχείρημα ΥΠΕΡ της ύπαρξης ένος φαινόμενου ή γεγονότος είναι η ΑΓΝΟΙΑ που έχουμε για αυτό; Δηλαδή αν αρνούνταν ότι έγιναν πειράματα ή λέγανε ότι δεν πέτυχαν θα έλεγες ότι το λένε επίτηδες για να παραπληροφορήσουν;


Επίσης, χρησιμοποείτε, μιμόζα και τρέχαγυρευε, όρους που δεν είναι σωστοί για να περιγράψουν αυτό που θέλετε(αν υπάρχει). Ο αυστηρός ορισμός του πεδίου, είναι "ο χώρος όπου σε καθετί που θα έχει ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό θα ασκηθούν δυνάμεις". Δυνάμεις μετρήσιμες με μέτρο(σε νιούτον),με φορά και διεύθυνση. Πχ βαρυτικό πεδίο είναι ο χώρος όπου ότιδήποτε έχει μάζα(το χαρακτηριστικό) δέχεται δυνάμεις. Μαγνητικό πεδίο είναι ο χώρος όπου κάθε κινούμενο φορτισμένο σωματίδιο δέχεται δυνάμεις κ.ο.κ. Το ψυχικό πεδίο ασκει δυνάμεις πού και γιατί; Αν δεν ασκεί δυνάμεις τότε δεν είναι πεδίο με την αυστηρή ένοια του όρου. Ονομάστε το αλλιώς,μην το λέτε πεδίο.
Και τρέχαγυρευε δεν υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα του Τέσλα, του Χανς ή του Μήτσου. Ένα ρεύμα υπάρχει και μετριέται σε αμπέρ. Στους ζωντανούς οργανισμούς, διαρρέει περιοδικά το νευρικό μας σύστημα και έχει μετρηθεί κανονικότα. Όλα τα υπόλοιπα είναι ψευδεπιστήμη.


Edited by - IndustrialAngel on 18/02/2010 15:20:51

Edited by - IndustrialAngel on 18/02/2010 15:21:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 17:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Σιγά μωρέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, που είμαι τόσο δυσκολος στο να με καταλάβει κανεις...Αν δεν μπορεις να δεις ότι άλλο το ζώο κι αλλο ο άνθρωπος που είναι αθάνατος, τότε εσύ το βλέπεις ελαφρά...
Α ! @$#&^ %$@#!%^# *^%#% @ .-

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 20:14:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ο άνθρωπος, δεν παράγει απο έξω, διαθέτει....Έχει σημασία...
Λες εσυ,
ασε που την μεταδιδει κιολας,
γι'αυτο και πηξαμε το τυρογαλο και απο το πολυ πολυ ο milky milky way
θα γινει τις καριολας,
( )συμπληρωστε τη φραση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 22:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μισή αλήθεια ότι είπες φίλε geostat, γιατί έχω μελετήσει, απο παιδί,ότι δεν μελετάνε ούτε μεγάλοι ακόμη και σήμερα....Αλλά, έχω μάθει ότι δεν μεταδίδεις γνώση, όπου δεν πρέπει..Ειναι μια λέξη, αυτο το πρέπει,με μια έννοια, που σήμερα οι άνθρωποι δεν την χρησιμοποιούν, την καταργούν,όπου την βρούν, την αποκυρρήσουν μετά μανίας...Κομπλεξικά καθαρά αντιμετώπιση, γιατι,ούτε το πρέπει, ούτε το δεν πρέπει, όμως, ειναι κανόνας...
Μεγαλυτέρα πασών των αρετών η διάκριση του ορθού, όπου κι αν βρισκεται,λαικιστοί, κι όσοι μπορούν και βλέπουν, πρέπει να συντελούν κι όχι να αλλοιώνουν, την πορεία των δρωμένων..
Αγαπητοί IndustrialAngel και makfor, ειλικρινά, πρέπει να μιλάτε για άλλο ατομο, όχι για μένα...Ρε παιδιά, τι με περάσατε, ......πιτσιρικά του '90;....
Το 65 γεννηθείς και πρώτο βραβείο ποίησης στη Λάρισα στα 14, με μεγάλους,ενώ στο σχολείο, οι καθηγητές, με ρωτούσαν για πράγματα που δεν ήξεραν....Και αυτό είναι ωμή αλήθεια, οχι καύχημα...Μιας και το συζητήσαμε...
Επι της ουσίας, για να το πω απλά, αν δεν έχετε δει ,αν δεν ξέρετε, ρωτάτε πριν αμφισβητήσετε, γιατί τα βιντάκια που έδειξε ο φίλος elo,ειναι κατατοπιστικά,τουλάχιστον,για να ξέρετε ποιός απο μας, εγώ ή εσεις, λέτε το τι πιστευει σήμερα η επιστήμη...
Δεν ξέρετε τίποτε για την επιστήμη...Καταλάβετε το..Απλά είστε ....φαν.....
Βαριέμαι τώρα, να κάθομαι να γράφω, για το που μπορείτε να δείτε ότι δήποτε αμφισβητείτε, κάντε το μόνοι σας...
Κανένας καλός;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 22:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

Μισή αλήθεια ότι είπες φίλε geostat, γιατί έχω μελετήσει, απο παιδί,ότι δεν μελετάνε ούτε μεγάλοι ακόμη και σήμερα....Αλλά, έχω μάθει ότι δεν μεταδίδεις γνώση, όπου δεν πρέπει..Ειναι μια λέξη, αυτο το πρέπει,με μια έννοια, που σήμερα οι άνθρωποι δεν την χρησιμοποιούν, την καταργούν,όπου την βρούν, την αποκυρρήσουν μετά μανίας...Κομπλεξικά καθαρά αντιμετώπιση, γιατι,ούτε το πρέπει, ούτε το δεν πρέπει, όμως, ειναι κανόνας...
Μεγαλυτέρα πασών των αρετών η διάκριση του ορθού, όπου κι αν βρισκεται,λαικιστοί, κι όσοι μπορούν και βλέπουν, πρέπει να συντελούν κι όχι να αλλοιώνουν, την πορεία των δρωμένων..
Αγαπητοί IndustrialAngel και makfor, ειλικρινά, πρέπει να μιλάτε για άλλο ατομο, όχι για μένα...Ρε παιδιά, τι με περάσατε, ......πιτσιρικά του '90;....
Το 65 γεννηθείς και πρώτο βραβείο ποίησης στη Λάρισα στα 14, με μεγάλους,ενώ στο σχολείο, οι καθηγητές, με ρωτούσαν για πράγματα που δεν ήξεραν....Και αυτό είναι ωμή αλήθεια, οχι καύχημα...Μιας και το συζητήσαμε...
Επι της ουσίας, για να το πω απλά, αν δεν έχετε δει ,αν δεν ξέρετε, ρωτάτε πριν αμφισβητήσετε, γιατί τα βιντάκια που έδειξε ο φίλος elo,ειναι κατατοπιστικά,τουλάχιστον,για να ξέρετε ποιός απο μας, εγώ ή εσεις, λέτε το τι πιστευει σήμερα η επιστήμη...
Δεν ξέρετε τίποτε για την επιστήμη...Καταλάβετε το..Απλά είστε ....φαν.....
Βαριέμαι τώρα, να κάθομαι να γράφω, για το που μπορείτε να δείτε ότι δήποτε αμφισβητείτε, κάντε το μόνοι σας...
Κανένας καλός;....


και αφού είπε αυτά τα λόγια έστρεψε το βλέμμα του στον ουρανό περιμένοντας να έρθει η νέα ιερουσαλήμ στην γη και να καλύψει τα ερείπια της κωνσταντινούπολης

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 22:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό είναι που δεν μπορείς να καταλάβεις, ότι δεν περιμένω τίποτε,καλέ μου άθεε..Έτσι λένε, όσα έχω διαβάσει...Με μπερδεύεις με άλλον,γιατι σε βολεύει, μου φαίνεται...
Κι ότι έχω διαβάσει, ανάλογα τη θέση που έχει στη ζωή μου, του δίνω προτεραιότητα....
Εσύ, μπορείς να πεις το ίδιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 23:01:12  Εμφάνιση Προφίλ
τρέχαγυρευε, από σπουδές εκτός από γυμνάσιο έχεις άλλες; Γιατί εγώ είμαι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ηλεκτρολόγος μηχανικός, και έχω φάει τα πεδία και το φαινόμενο corona ή αλλιώς στεματοειδών εκκενώσεων με το κουτάλι. Το αν είμαι φαν ή γνώστης ή ακόμα και εν δυνάμει δημιουργός επιστήμης άσε με να το γνωρίζω εγώ. Οι ανταγωνισμοί που υποσυνείδητα ανάγονται στο πόσο μεγάλη την έχουμε δεν έχουν καμία θέση στη συζήτηση. Θέση έχουν μόνο τα επιχειρήματα.


Έχω δει από κοντά γεννήτριες υψηλών τάσεων,τις έχω δει να δουλεύουν και έχω πιάσει με τα χέρια μονωμένο αγωγό 150 kv. Έχω διδαχτεί τι ακτινοβολίες εκπέμπονται σε φαινόμενα υψηλής τάσης. Εσύ έχεις τέτοια πρωτογενή γνώση ή απλώς χάφτεις ότι σου λένε ή ότι ακούς το μπολιάζεις με ότι σου κατέβει για να υποστήριξεις ότι θες; Η φωτογραφία Κιρλίαν δε φωτογραφίζει ούτε το Θεό ούτε την ψυχή αλλά το φαινόμενο κορόνα.Αυτό ακριβώς λένε οι σοβαρότατοι κύριοι καθηγητές. Εσύ καταλαβαίνεις ότι θες για να υποστηρίξεις τη σαθρή σου πίστη. Είναι χριστιανικό να ισχυρίζεσαι ότι φωτογραφίζεται η ψυχή, η πνοή του Θεού(ξαναρωτάω);Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 23:21:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μισή αλήθεια ότι είπες φίλε geostat, γιατί έχω μελετήσει, απο παιδί,ότι δεν μελετάνε ούτε μεγάλοι ακόμη και σήμερα....Αλλά, έχω μάθει ότι δεν μεταδίδεις γνώση, όπου δεν πρέπει..

Ειναι μια λέξη, αυτο το πρέπει,με μια έννοια, που σήμερα οι άνθρωποι δεν την χρησιμοποιούν, την καταργούν,όπου την βρούν, την αποκυρρήσουν μετά μανίας...


..Κομπλεξικά καθαρά αντιμετώπιση, γιατι,ούτε το πρέπει, ούτε το δεν πρέπει, όμως, ειναι κανόνας...



ΠΡΕΠΕΙ...μαγική λέξη φίλε Ευάγγελε , την ακούμε απο την πρώιμη παιδική ηλικία και ο κύριος φορέας ... θεματοφύλακας και εισηγητής αυτής της λέξεως , εντολής για την ακρίβεια δεν είναι άλος απο τον γονεικό λόγο!

Ο Θεματοφύλακας των κοινωνικών νόμων αλλα και προσταγών συνάμα , το γονεικό περιβάλλον αλλα και το -όνομα του πατέρα- πρωτίστως , που συμβολοποιεί την δύναμη και την ισχύ..εισάγεται στην ψυχική οικονομία του παιδιού -ανίκανου να ελέγξει- δια μέσου του μητρικού λόγου...

Πρέπει και αν δεν το κάνεις , τώρα που θα έρθει ο πατέρας σου ... θα τα πούμε..

Πρέπει να .... και αυτό, διότι οι καλοί άνθρωποι δεν μιλάνε με χριστιανούς -λέει η μουσουλμάνα στο παιδάκι της-....

Πρέπει να μην πιάνεις κουβέντα με Παλιο-ημερολογίτες -λέει , η χριστιανή η ορθόδοξη στο παιδάκι της και αυτό διότι είναι επικίνδυνοι άνθρωποι.

Πρέπει να βάλεις αυτές τις χειροβομβίδες στην μέση σου και να πατήσεις το κουμπί , ενώ το τρίνο θα είναι γεμάτο κόσμο..λέει , ο φονταμενταλιστής στο παιδί του και θα γίνεις μάρτυρας και θα καθήσεις δίπλα στον θεό..και το πατάει , όντας σίγουρος ότι επιτελεί ένα σημαντικό έργο και αποστολή..!


Κοντά στα ζωοσωτήρια "πρέπει" και προσταγές φίλε μου που μας επιβάλλονται ... έρχονται και αυτά τα καταστροφικά που αποτελούν τις προκαταλλήψεις και τις παραβατικές σκέψεις και συμπεριφορές..!

Είναι αυτά τα "πρέπει" που σηκώνουν τείχη ανάμεσα σε μας και τους υπολοίπους συνανθρώπους μας και που θεωρούνται και απο τον χριστιανό και τον Μουσουλμάνο και τον Βουδιστή ή τον πλούσιο και τον φτωχό ως δεδομένα και αυτά που διακρίνουν το σωστό και ωφέλιμο απο τα κακό και επικίνδυνο και είναι αυτό επίσης που νομιμοποίησε το χέρι του Μουσουλμάνου ή του Χριστιανού ή του οποιουδήποτε άλλου απέναντι στο διαφορετικό και που δεν είναι καθώς - πρέπει...!

Πρέπει , πρέπει , πρέπει , πρέπει ... παντού και απο τότε που γεννηθήκαμε ακολουθούμε έναν προστακτικό κώδικα γεμάτο πρέπει και είναι αυτός που μας έφθασε εδώ..είναι αυτός που μας φέρνει αντιμέτωπος ... τα πρέπει του καθενός!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 00:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Όπως έχουν πεί και άλλα μέλη εδώ, η επιστήμη υπάρχει για να αναθεωρεί... και αυτό συμβαίνει επειδή εμβαθύνει.
Κάτι που σήμερα "φαίνεται" έτσι, αύριο θα θεωρηθεί απαρχαιωμένη αντίληψη. Η επόμενη γενιά πάντα θα είναι ένα βήμα πιο μπροστά από την προηγούμενη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 00:22:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όπως έχουν πεί και άλλα μέλη εδώ, η επιστήμη υπάρχει για να αναθεωρεί... και αυτό συμβαίνει επειδή εμβαθύνει.
Κάτι που σήμερα "φαίνεται" έτσι, αύριο θα θεωρηθεί απαρχαιωμένη αντίληψη. Η επόμενη γενιά πάντα θα είναι ένα βήμα πιο μπροστά από την προηγούμενη.

Σωστό είναι αυτό που λές φίλη μου και λογικό!

Όσο θα ερμηνεύονται διάφορα φαινόμενα που μας κρατούν δέσμιους απο φόβο και τους αποδίδεται η πραγματική υπόστασή τους , μέσα απο την επιστήμη και την γνώση ... τότε θα απομυθοποιούνται όλο και περισσότερο πράματα που σήμερα θεωρούνται ανεξήγητα και δημιουργούν ... όλα όσα δημιουργούν , στην ζωή των ανθρώπων!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 00:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Επίσης απομυθοποιούνται και τα εξηγήσιμα από την επιστήμη, που όμως είναι εξηγήσιμα μόνο επιφανειακά.
Η επιστήμη εμβαθύνει, δεν ξεχειλώνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 09:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε σύ IndustrialAngel, πας καλά αγόρι μου;Τρια πτυχία έχω, πολιτικού μηχανικού,δημοσιογραφίας και προγγραμματισμού υπολογιστή..Εκτός αυτόυ, κάποιες σεμιναριακές παρακολουθήσιες,για ζητήματα, που δεν επιτρέπεται να σου πω,όχι μονο λόγου,με κάνουν να πιστεύω, ότι μου κανεις πλάκα...
Τι να μας πεις ρε ....νιάτο, απο τη ζωή σου; Μια μέρα απο τη δικη μου, ολάκερη η δική σου...Σύνελθε, νιάτο!!!!
Σου ειπα να διαβάσεις, γιατί η ημιμάθεια σου, βγάζει κέρατα....Καταλαβαίνεις, ή πρεπει να στο αποδειξω άμεσα;
Αν δεν ξέρεις κάτι..Ρώτα..Έτσι μαθαίνεις..Όχι απορρίπτοντας και γελοιοποιούενος...
Με τις κοτσάνες που λές παιδί μου, όχι επιστήμονα δεν μπορώ να σε δώ,αλλά ούτε ....τρελό επιστήμονα..Σκέτο τρελό,κάτι παίζει...
Όταν λες τριτοβάθμια εκπαίδευση, εννοείς, προφανώς, ΤΕΙ...Γιατί μονο αυτοί χρησιμοποιούν αυτόν τον όρο για να καλύπτονται μέσα του...
Απο κει κι έπειτα ο elo,έδειξε τρια βιντεάκια, που είναι κατατοπιστικά..Κάνε την επανάλειψη, μπας και μας φτάσεις,γιατι σε βλέπω να απομακρύνεσαι πολυ και να μένεις πίσω...
Αλλά,αν πιάνεις καλώδια υψηλής τάσεως,δεν πρέπει να με παραξενεύει η κατάσταση σου...
Επειδή υποθέτεις, για όλα τα άλλα, καλά θα ήταν επαναλαμβάνω, να διαβάσεις να ρωτήσεις, γιατί μου μοιάζεις εντελώς ....χωρικός, ως προς τις γνώσεις...
Αγαπητέ μου Εαρινέ,πολύ σωστά δείχνεις, ποσο δίκοπο μαχαίρι είναι τα πρέπει,όπως, όμως και ...πρέπει κάποτε, να στεκόμαστε όλοι μας στο υψος των περιστάσεων...
Αν φύγουν κάποια πρέπει και ζήσουμε άλλα, θα αλλάξουν πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 09:39:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλά, έχω μάθει ότι δεν μεταδίδεις γνώση, όπου δεν πρέπει.

αρα να θεωρησω οτι ΔΕΝ πρεπει να μας "μεταδοσεις" γνωση ? πες μας τι πρεπει να κανουμε "δασκαλε" για να γινουμε αξιοι της "γνωσης" σου !!!

δες τωρα ,με τα 3 πτυχια κλοσα για να πω την αληθεια ... αλλα πτυχιο προγραμματισμου πρωτη φορα ακουω απο ποιο πανεπιστημιο το πηρες ? επισης δημοσιογραφιας μαλλον το πηρες εδω κοντα ? γιατι απο οσο ξερω μεχρι πριν μερικα χρονια δεν υπηρχε κατι τετοιο , μπραβο σου ομως γιατι δειχνει οτι εχεις κουραγιο , του πολιτικου μηχανικου οκ αποδεκτο αλλα απο που ? και φυσικα τι σχεση εχουνε αυτα τα 3 με την ενεργεια , τα μαγνητικα πεδια , την φυσικη και ιδιαιτερα τα ανωτερα μαθηματικα ? για κανε ενα εξπλαϊν πλιιιζ !!!! και επισης να ρωτησω εγω ο αδαης και μικρος και αναξιος μαθητης , εαν αυτα που λες τα κρινει ως ηλιθιοτητες καποιος που εχει 3 πτυχια εχει εδρα σε ενα απο τα μεγαλυτερα πανεπιστημια της αμερικης και εχει συμμετασχει σε δεκαδες πειραμτα και εχει μερικες δεκαδες δημοσιευσεων ... ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΑΗΣ? ή θα του πεταξεις τα πτυχια σου στη μουρη του και θα του πεις "ΣΚΑΣΙ δε Ξιερς ισυ" ??? αα? για πες

ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΕ ρε φιλε ΠΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ? που ακομη και ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ το χανεις ρε φιλε ... το χανεις γιαυτο και κανεις δε σε παιρνει στα σοβαρα ... εχεις 3 πτυχια ΚΑΙ ?? χσκε η φουραδα σταλων ... και εγω εχω 7 τι παει να πει αυτο ? οτι σε νικαω ??? ελεος δηλαδη ... ντιμπ καταντιπ παραλογος ? ντιμπ

παρεμπιπτόντως το γεγονος οτι χειριζεσαι καλα την γλωσσα (ποιητης-δημοσιογραφος) δεν σε κανει και κάτοχο ΓΝΩΣΗΣ η γνωση ειναι αλλο πραγμα (εαν δε το ξερεις) ... αρα εξηγησε μας για να καταλαβουμε γιατι μπορει πραγματι να σε εχουμε παρεξηγηση ρε συ τρεχαγυρευε... μπορει λεω και ειναι κριμα!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 17:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αφου δεν παρακολουθείς, φίλε makfor, γιατι λες αρλούμπες;Ο φίλος μας ο Βιομηχανικός άγγελος,είπε περί γνώσεων και επιστημών....Αλλα, απορία ψάλτου, βήξ...Βρε άσχετοι, δεν ξέρετε βασικά πράγματα της επιστήμης και τολμάτε να λέτε ότι την υπερασπίζεστε κι όλας,μόνο και μόνο για να την χρησιμοποιήσετε ενάντια στον χριστιανισμό όταν απο τον χριστιανισμό,ξεπηδησε και η σύγχρονη επιστήμη...;Την ρωτήσατε την ...κυρία, αν θέλει να την εκπροσωπείτε, ...βλάχοι των Αθηνών;
Ανοίξτε κανένα ΒΙΒΛΊΟ,ΑΝΤΙ ΤΩΝ...ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΙΏΝ, ΠΟυ ΑΣΚΕΊΤΕ, γιατι ..δείχνετε .....ξεβράκωτοι...
Το ύφος σου φιλαράκι, δειχνει ότι κατέβηκες απο τίποτε στουρναροχώρια,αλλά αυτό, πίστεψε με..ειναι καθαρά δικό σου πρόβλημα...
Απο διάλογο, σε ζητήματα σημαντικά,ρε μπαρουφατζήδες,με επιχειρήματα και θέσεις, ποτε θα μας πείτε τι πιστεύετε;Πότε θα μας πείτε τι Θεό πιστεύετε; Αλλά, πρώτα πρέπει να το μάθετε εσείς...Γιατί, ούτε τι πιστεύετε,δεν ξέρετε...΄Η δεν τολμάτε να παραδεχτείτε...
Κανένας καλός;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 20:20:31  Εμφάνιση Προφίλ
Εσύ τι πιστεύεις δηλαδή τρέχαγυρευε; Ένα συγκρητισμό μεταξύ new age, alternative θεωριών μαζί με ότι σε βολεύει από χριστιανισμό, με ολίγη από επιστημονικοφάνεια αλά κρεμ; Υπάρχουνε και μέντιουμ υπάρχουνε και άγγελοι και μάγοι γιατροί της αφρικής και βουντού και ζόμπι και όλα; Για πες μας εσύ για αρχή τι πιστεύεις για να σου πούμε και εμείς


Σπουδάζω στο ηλεκτρολόγος ΕΜΠ.Δηλαδή ξέρω να προγραμματίζω σε assembly,c και λίγη java. Επίσης έχω ασχοληθεί με υψηλές τάσεις και εν γένει ηλεκτρικά συστήματα στα πλαίσιο των σπουδών μου. Τα περί ηελκτρομαγνητικών πεδίων τα έχω λιώσει και τα ξέρω καλύτερα από οποιοδήποτε πολιτικό μηχανικό (ποιου πολυτεχνείου απόφοιτος είσαι;) Προσλαμβάνομαι; Στα σοβαρά εδώ δεν έχει καμία αξία το τι είναι ο καθένας. Γράφουμε ανώνυμα. Δε με ξέρεις και δεν έχεις κανένα τρόπο να γνωρίζεις ποιος είμαι και τι ξέρω. Το μόνο που γνωρίζεις είναι τα επιχειρήματα μου και ας αρκεστούμε σε αυτά.


Και περνάμε στα επιχειρήματα. Το να υμνείς τον εαυτό σου, να λες ότι επειδή είσαι ο Τσακ Νόρις έχεις δίκιο, και το να χαρακτηρίζεις τις απόψεις των άλλων μειωτικά δεν είναι επιχείρημα.Σε ρώτησα αν στέκει θεολογικά να φωτογραφίζεται η ψυχή. Απάντηση-αντεπιχείρημα μηδέν. Σχολίασα για το φαινόμενο corona και από τη μεριά σου σιωπή. Σε ρώτησα γιατί έχουν αύρα τα υλικά σώματα αφού μόνο οι άνθρωποι έχουν ψυχή και δεν είδα καμία απάντηση.


3 ποστ ανούσια, γεμάτα αυτοθαυμασμό, που βαφτίζουν τις απόψεις των άλλων άσχετες χωρί το παραμικρό επιχείρημα που να στηρίζει αυτόν τον ισχυρισμό. Αυτή είναι η αντίληψη σου για το διάλογο; Σοβαρέψου τρεχαγύρευε. Δεν ξέρω τι πιστεύεις για τον εαυτό σου, ότι είσαι ο πιο έξυπνος άνθρωπος στον κόσμο μετά τον Τσάκ Νόρις, (αλήθεια αυτή είναι η ταπεινότητα που διδάσκει η θρησκεία σου;). Η αλήθεια όμως είναι ότι έχω γνωρίσει πολλούς εξυπνότερους από σένα, και το πνευμά σου σε εμένα δεν πουλάει. Αυτά στους άλλους.

Το ότι είμαι νιάτο δε σημαίνει τίποτα για αυτά που λέω ούτε ότι είναι κατανάγκην σωστά ούτε λάθος.Πάντως πληροφοριακά, οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έχουν γίνει από νέους ανθρώπους.Για παράδειγμα ο Einstein ήταν 26 ενώ ο Turing 30αρης όταν άλλαξαν τον κόσμο με τον έργο τους. Ξέρεις ποιος είναι ο Turing αφού είσαι προγραμματιστής. Τα σάπια και γερασμένα μυαλά ποτέ δεν πήγαν μπροστά τον κόσμο.Να προσέχεις να μην ενταχθείς σε αυτή την κατηγορία. Και να μη βιάζεσαι να κάνεις χαρακτηρισμούς εξυπναδίστικα, σηκώνω το βάρος μιας οικογένειας που ένα μέλος της είναι βαριά άρρωστο το τι έχω ζήσει και το τι ωριμότητα σε σχέση με την ηλικία μου έχω δεν το ξέρεις γιατί δε με γνωρίζεις προσωπικά. Άσε λοιπόν κατά μέρος τους χαρακτηρισμούς


Εσύ ποια βιβλία έχεις διαβάσει;Παρεπιπτόντως, εκτός από βιβλία στη σύγχρονη εποχή υπάρχουν και papers. Πριν αρχίσεις τις εξυπνάδες τράβα διάβασε κάνα paper του ΙΕΕΕ για το φαινόμενο corona. Κοτζάμ πολιτικός μηχανικός+ποδοσφαιριστής+δημοσιογράφος(σχολή που ιδρύθηκε πρόσφατα, στα 35 σου την έβγαλες;) πίστευω έχεις το επίπεδο να καταλάβεις.Αν είσαι αλήθεια όλα αυτά που λες.


Και ξαναλέω ΔΕΝ ενδιαφέρεται κανείς για το ποιος είσαι εσύ ή ποιος είμαι εγώ. Εδώ χρειάζονται επιχειρήματα. Επιστημονικές δημοσιεύσεις,πειράματα, μαθηματικοί τύποι. Έχεις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάω. Επικλήσεις στην αυθεντία δεν περνάνε(ειδικά όταν η αυθεντία είναι ο ίδιος μας ο εαυτός)

Edited by - IndustrialAngel on 19/02/2010 20:21:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 20:25:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αφου δεν παρακολουθείς, φίλε makfor, γιατι λες αρλούμπες;Ο φίλος μας ο Βιομηχανικός άγγελος,είπε περί γνώσεων και επιστημών....Αλλα, απορία ψάλτου, βήξ...Βρε άσχετοι, δεν ξέρετε βασικά πράγματα της επιστήμης και τολμάτε να λέτε ότι την υπερασπίζεστε κι όλας,μόνο και μόνο για να την χρησιμοποιήσετε ενάντια στον χριστιανισμό όταν απο τον χριστιανισμό,ξεπηδησε και η σύγχρονη επιστήμη...;Την ρωτήσατε την ...κυρία, αν θέλει να την εκπροσωπείτε, ...βλάχοι των Αθηνών;
Ανοίξτε κανένα ΒΙΒΛΊΟ,ΑΝΤΙ ΤΩΝ...ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΙΏΝ, ΠΟυ ΑΣΚΕΊΤΕ, γιατι ..δείχνετε .....ξεβράκωτοι...
Το ύφος σου φιλαράκι, δειχνει ότι κατέβηκες απο τίποτε στουρναροχώρια,αλλά αυτό, πίστεψε με..ειναι καθαρά δικό σου πρόβλημα...
Απο διάλογο, σε ζητήματα σημαντικά,ρε μπαρουφατζήδες,με επιχειρήματα και θέσεις, ποτε θα μας πείτε τι πιστεύετε;Πότε θα μας πείτε τι Θεό πιστεύετε; Αλλά, πρώτα πρέπει να το μάθετε εσείς...Γιατί, ούτε τι πιστεύετε,δεν ξέρετε...΄Η δεν τολμάτε να παραδεχτείτε...
Κανένας καλός;...

Καλά ρε Βαγγέλη , ποιός νομίζεις ότι είσαι και μιλάς κατ'αυτόν τον τρόπο σε όλους , όσων ο λόγος δεν σου αρέσει?

Είσαι τόσο μάγκας και τσαμπουκάς...είσαι ρε???

Ποιός νομίζεις ότι είσαι ... επεναλαμβάνω...ποιός νομίζεις ότι είσαι??

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 20:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ανέκδοτο,φίλε μου Εαρινέ είναι ότι εγώ είμαι συνομιλητής, εσύ μάλλον έχεις μπερδεψει το ποιός είσαι,οπως πλειστάκις σου λέω,αλλά είσαι κουφάλογο και δεν ακούς....
Δεν ζητήσαμε ρυθμιστή του διαλόγου,δεν ζητήσαμε μαέστρο μπάντας, δεν ζητήσαμε μπουλντόγκ να γαβγίζει,έχουμε δικά μας...
.Πιάσε δουλειά αλλού...
Μα επιτέλους, ελληνικά δεν ξέρεις;...Αφού δεν απαντάς σε τιποτε,μόνο το μαντρόσκυλο θα παριστάνεις, που γαβγιζει;Είναι πληκτικό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 21:09:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το ανέκδοτο,φίλε μου Εαρινέ είναι ότι εγώ είμαι συνομιλητής, εσύ μάλλον έχεις μπερδεψει το ποιός είσαι,οπως πλειστάκις σου λέω,αλλά είσαι κουφάλογο και δεν ακούς....
Δεν ζητήσαμε ρυθμιστή του διαλόγου,δεν ζητήσαμε μαέστρο μπάντας, δεν ζητήσαμε μπουλντόγκ να γαβγίζει,έχουμε δικά μας...
.Πιάσε δουλειά αλλού...
Μα επιτέλους, ελληνικά δεν ξέρεις;...Αφού δεν απαντάς σε τιποτε,μόνο το μαντρόσκυλο θα παριστάνεις, που γαβγιζει;Είναι πληκτικό..

Ανθρωπέ μου , είσαι ιδιαίτερη ψυχο-παθολογητική περίπτωση , αυτό είναι απόλυτα σίγουρο και θα πρέπει να έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ στην ζωή σου αλλα δεν σου φταίει κανείς τίποτα!

Απλά μάζεψε το βρωμοστομά σου και αν τα όσα πιστεύεις και λές και στους άλλους ότι είναι υγιή προκειμένου να γίνουν καλοί άνθρωποι...εσένα δεν σε έχουν κάνει καλύτερο και πιο εγκρατή , τότε δεν μένει παρά να αναθεωρήσεις την εγκυρότητά τους και την αλήθεια τους!

Σύ ανθρωπέ μου , είσαι κινητή δυσφήμιση για τον Χριστιανισμό...βλέποντάς σε και διαβαζοντάς σε ο οποιοσδήποτε ...όχι μόνο δεν θα πιστεψει ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ...αλλα θα τον πιάνει ρίγος σκεπτόμενος τι ωραίους ανθρώπους δημιουργεί!

Συνέχισε την ειρωνία και την βωμολοχία τώρα...άνετα!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 21:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Όσον αφορά,το μυαλό και την ψυχή, ειναι απλό..Η ψυχή είναι το σώμα και το μυαλό το πνεύμα...



Τόσο απλό

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 22:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε trexagireve, μέσα σε λίγες ώρες ήρθες σε αντιπαράθεση με 3 συνομιλητές σου (IndustrialAngel, makfor, Εαρινός) κι έγινες κι αρκετά επιθετικός.

Ειλικρινά, δεν έχω ξαναδεί στις Συζητήσεις τόσα χρόνια κάποιον συνομιλητή μας να συγκρούεται με τόσους συνομιλητές τους μέσα σε λίγες ώρες και δεν είναι η πρώτη φορά που παρατηρώ να έχεις μια τέτοια συμπεριφορά...

Το να έχει ένας άνθρωπος 3 πτυχία - όπως τουλάχιστον αναφέρεις - είναι δείγμα ενός μορφωτικού επιπέδου όμως αυτό ίσως να μη λέει και τόσα πολλά όταν στην πράξη αντιμετωπίζει του συνανθρώπους του με τρόπο υποτιμητικό και προσβλητικό.
Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να μπορείς να κάνεις διάλογο τόσο με εσένα τον ίδιο και κυρίως με τους συνομιλητές σου, να σέβεσαι τα όρια τους και τις απόψεις του ειδικά όταν επιθυμείς να συμβαίνει αυτό για το άτομο σου.
Αν μη τι άλλω, ένας άνθρωπος ο οποίος τείνει να γίνεται προσβλητικός κι υποτιμητικός απέναντι στους συνομιλητές του δεν δημιουργεί και την θετικότερη διάθεση στους συνομιλητές του για να κάνουν ένα γόνιμο διάλογο μαζί του κι ίσως τους κάνει περισσότερο αμυντικούς...






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 22:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω αγαπητέ μου Dying Incubus,αν κάποιον κλάφτηκε, πάλι,αλλά με ενδιαφέρει το με ποιόν τρόπο κάνεις την διάκριση,μεταξύ εμού και υμών...Όμως,αν και υπόσχομαι κάποτε να καταλάβω,αλλά, καλά θα ήταν να διαβάσεις τα μηνύματα, όχι των αριθμό πόσων ....γενναιων τα βάζουν υβριζοντες με έναν, την θρησκεία, τον ίδιο και τον χώρο που ανήκει..Το γήπεδο καλά κρατει...
Μπουλούκια, άμα δουν κανέναν αντιπαλο φίλαθλο...
Τώρα,όσο για το ....φίλαθλο πνεύμα μου, με ξιτάρουν, οι μάγκες, ειναι βιτσιο μου, το ομολογώ...Αλλά, δνεν είμαι ωραίοις,για να τραβάω τόση προσοχή, για τις γνώσεις, το επίπεδο μου,την πιστη μου,
το τι λέω,άσχετα απο τα στοιχεία που παραθέτω και επικεντρώνονται σε μένα...Είμαι πολύ γοητευτικός,φαίνεται...
Απο κει κι έπειτα, πίστευα ότι είχες παρατηρήσει κι άλλα πράγματα, απο τη συμπεριφορά μου στο φόρουμ, όχι μόνο οτι βολεύει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 22:39:08  Εμφάνιση Προφίλ
Εξακολουθείς να είσαι τόσο εγωκεντρικός, εγωπαθής και εγωλάτρης; Σε ζηλεύουμε γιατί σε ξέρουμε προσωπικά ότι είσαι τόσο μάγκας και σε κυνηγάμε. Αυτή είναι εξήγηση. Με κατάλαβες. Εκείνος ο περίεργος με το τσιγάρο στο καφενείο, που σε αγριοκοίταζε προχτές,εγώ είμαι. Και οι άλλοι θέλουνε τι θέση σου να ψέλνουν,είναι μοχθηροί άνθρωποι. Τρέχαγυρευε δεν παίζουμε μπουνιες να παίζει ρόλος πόσοι βαράνε.Συζήτηση κάνουμε. Υποστήριξες κάτι και σου ήρθαν αντεπιχειρήματα και διαφωνίες. Αντί να απαντήσεις άρχισες τους χαρακτηρισμούς. Αυτή είναι η πορεία. Δε δέχτηκες βία αλλά διαφωνίες. Αντιθέτως εσύ το μόνο που κατάφερες να αντιτάξεις ήταν η λεκτική βία.


Ένιωσες ευάλωτος; Μάλλον οι φίλοι σου πήγανε στους χαιρετισμούς και δεν μπορούν να σε υποστηρίξουν. Παρεπιπτόντως εγώ δεν κλάφτηκα, ούτε νομίζω κανένας άλλος. Οι συντονιστές έχουν ευθύνη να παρακολουθούν τις συζητήσεις και να μην τις αφήνουν να παρεκτρέπονται.

Περασμένα ξεχασμένα. Απαντήσεις έχεις να δώσεις ή μόνο εξυπνάδες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:01:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν ξέρω αγαπητέ μου Dying Incubus,αν κάποιον κλάφτηκε, πάλι,αλλά με ενδιαφέρει το με ποιόν τρόπο κάνεις την διάκριση,μεταξύ εμού και υμών...Όμως,αν και υπόσχομαι κάποτε να καταλάβω,αλλά, καλά θα ήταν να διαβάσεις τα μηνύματα, όχι των αριθμό πόσων ....γενναιων τα βάζουν υβριζοντες με έναν, την θρησκεία, τον ίδιο και τον χώρο που ανήκει..Το γήπεδο καλά κρατει...
Μπουλούκια, άμα δουν κανέναν αντιπαλο φίλαθλο...
Τώρα,όσο για το ....φίλαθλο πνεύμα μου, με ξιτάρουν, οι μάγκες, ειναι βιτσιο μου, το ομολογώ...Αλλά, δνεν είμαι ωραίοις,για να τραβάω τόση προσοχή, για τις γνώσεις, το επίπεδο μου,την πιστη μου,
το τι λέω,άσχετα απο τα στοιχεία που παραθέτω και επικεντρώνονται σε μένα...Είμαι πολύ γοητευτικός,φαίνεται...
Απο κει κι έπειτα, πίστευα ότι είχες παρατηρήσει κι άλλα πράγματα, απο τη συμπεριφορά μου στο φόρουμ, όχι μόνο οτι βολεύει...

Μα καλά , τα πιστεύεις όλα όσα λές και συνεχίζεις την μεθόδευση υποβιβασμού ανθρωπίνων προσωπικοτήτων και μάλιστα με αήθη και πλάγιο τρόπο ???

Και ποιά είναι αυτά τα πράγματα , που αναφέρεις στον επίλογό σου και που όσο είμαι εδώ -περίπου ενα χρόνο..αν δεν κάνω λάθος- δεν είδα?

Καταθέτεις στοιχεία λές...τα στοιχεία όμως που ΠΑΝΤΑ καταθέτεις , αποτελούν και ονομάζονται "στοιχεία" μόνο απο σένα...

Λές ότι επιτιθέμεθα στην θρησκεία σου...αλλα και σύ επιτίθεσαι στις θρησκείες και τα πιστεύω των υπολοίπων και μαλιστα με αήθη και ασέβαστο τρόπο!

Αλλά για να βάλουμε τα πράματα στην θέση τους -λέμε τώρα..- κανείς δεν επιτίθεται σε σένα -προσωπικά- αλλα ούτε και στην θρησκεία σου ...απλά , δεν συμφωνούμε -πολλοί- με τα όσα ευαγγελίζεται και προτάσσει ως αληθή και το καταθέτουμε επισημαίνοντας τους λόγους ..!

Προσωπικά δεν ήξερα , ότι το φόρουμ ανήκει αποκλειστικά σε χριστιανούς που συζητούν μόνοι τους , επιβεβαιώνοντας ο ένας τον άλλο!

Προσωπικά , έχω καταθέσει τις πολύ σοβαρές αιτιάσεις-ενστάσεις μου και -ασφαλώς- ουδέποτε πήρα απάντηση και αυτό διότι δεν υπάρχουν ... απλά πράματα !

Αλλα εσύ δεν θές απλά να πιστεύεις ότι πιστεύεις -κατοχυρωμένο συνταγματικά για όλους εξάλλου..- θέλεις να επιβάλλεις και την πίστη σου και να "αποδομήσεις" και να ευτελίσεις κάθε διαφορετικό αλλα και τους ανθρώπους οι οποίοι το εκφράζουν-παλιό τέχνασμα...δεν πιάνει..-...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!

Κατάλαβέ το λοιπόν και πιστέψέ το , διαφορετικά θα βρίσκεσαι -ες αεί..- στην ίδια συναισθηματική κατάσταση και η οποία είναι υπεύθυνη για την εν γένει στάση σου και συμπεριφορά σου!

Μην βρίζεις-στο έχω πεί τόσες φορές..-, διότι μπορούν και οι άλλοι ...ασχέτως αν δεν το υιοθετούν ως τρόπο "επίλυσης" των όποιων διαφωνιών και εσωτερικών εκνευρισμών!

Προσπάθησε να ξεφύγεις απο παιδικά σύνδρομα και φέρσου ώριμα ... Τόσο δύσκολο σου είναι να το καταλάβεις???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειναι πολύ κουρατικό, να μπαίνεις για συζήτηση, αγαπητέ μου IndustrialAngel και να πέφτεις σε ...ψυχολόγο, κριτή και διακονιάρη....Λες,δεν κοιτάνε τα χάλια τους,εμένα κοιτάνε;
Βλέπεις ελπίζω ο καημένος, κάποτε να διαβάζετε και να μιλάτε..Όχι το αντίθετο...Απο όσα είπα, όλα βγήκαν αλήθεια...Γι αυτό και μόνο για μένα μιλάτε...Αλλου,στα θέματα,είστε ταπωμένοι...
Κι επαναλαμβάνω, με όσα διαβάζω απο σας,πως πιστεύετε βλέπω τις κρισεις και τις ....αξιολογήσεις σας;
Κι αυτά που λές με το καφενειο,κοίτα το, μην το αφήνεις..Έτσι ξεκινάει και μετά γράφουν οι εφημερίδες ειδήσεις...:
"Νεαρός την είδες...ζούπερμαν..."
Όσο για απαντήσεις, καλε μου, εγώ τις εστειλα, εσύ,ομως, δεν τις διάβασες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy