ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2011, 04:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ριχνοντας μια γρηγορη ματια στη πρωτη σελιδα μιας κ βαριεμαι να διαβασω τις υπολοιπες.. εχω να πω οτι κι εγω διαβασα τη σολομωνικη. κ σε καμια περιπτωση δε ακουγα αλυσιδες κ δε ξερω κι εγω τι αλλο. ελεος... καποιοι προσπαθειτε να δημιουργησετε εντυπωσεις κ δε αντιλαμβανεστε οτι απλα γινεστε φαιδροι.
η σολομωνικη οπως κ το καθε παρομοιο βιβλιο... πιστευω ειναι σαν το μαχαιρι. δε κοβει απο μονο του αλλα απο λαθος χειρισμο.
οταν περιοριστει καποιος μονο στη αναγνωση.. ωστε να του φυγει η οποια περιεργεια που μπορει να εχει.. κ δεν ασχοληθει με επικλησεις... κ τελετουργικα... τοτε δεν πιστευω οτι θα παθει κατι απλα κ μονο απο μια αναγνωση.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2011, 11:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν συμβαίνουν ή δεν συμβαίνουν όλα αυτά. Συζητήσεις για το εν λόγω βιβλίο κάναμε από παιδιά από το γυμνάσιο κιόλας. Τον άνθρωπο γενικά τον εξιτάρει να αναδιφεί το υπερφυσικό και το άγνωστο. Πρέπει όλα όμως να έχουν κάποιο όριο και δεν χρειάζεται πιστεύω να ανοίγεις πόρτες τέτοιου είδους γιατί 1) δεν έχει κανείς ιδέα από αυτά, 2) δεν ξέρεις που θα καταλήξουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2011, 16:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως σε ανάλογες περιπτώσεις ο σημαντικότερος παράγοντας είναι ο άνθρωπος και οι σκέψεις ή οι φόβοι που θα αφήσει να εισβάλλουν στο μυαλό του.
Δεν πιστεύω πως η ανάγνωση της Σολομωνικής από μόνη της έχει την δύναμη να επιφέρει διαφόρων ειδών αρνητικές συνέπειες στον άνθρωπο που θα την διαβάσει.
Από την άλλη, τα διάφορα "ανεξήγητα" και τρομακτικά φαινόμενα που μπορεί να ακολουθήσουν, είναι πολύ πιθανόν να είναι συνυφασμένα με τον φόβο ή τις ενοχές που ενδεχομένως να νιώθει ο άνθρωπος που την διάβασε, καθώς ίσως νομίζει πως διάβασε κάτι το "διαβολικό", κάτι το οποίο μπορεί να τον βλάψει κλπ.
Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν, το πιο πιθανόν είναι να κινδυνεύουμε περισσότερο από τους φόβους μας και τις ενοχές μας παρά από την οποιαδήποτε Σολομωνική.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jmds
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 23:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ Ο Dying_Incubus

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warrax
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2011, 21:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία η οποία είναι 100% αληθινή και το λέω σε όσους θέλουν να ασχοληθούν - ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. Ποτέ δεν έκανα τελετές, μαγικά, ξόρκια κτλ...το 2001 κάλεσα στο σπίτι μου κάτι φίλους και αράζαμε ένα βράδι..μιλούσαμε για παραφυσικά κτλ και τους λέω ότι έχω τη Σολωμονική, το είχα αγοράσει τότε από ένα βιβλιοπωλείο. Αρχίζω να διαβάζω για πλάκα τα ονόματα των δαιμόνων (τα 72 goetia)...δε με νοιάζει αν με πιστέψετε ή όχι...είχα μία πληγή στο χέρι η οποία είχε κλείσει 2 μέρες πιο πριν και 1-2 λεπτά αφότου διάβασα αυτά τα πράματα, χωρίς να το πάρω χαμπάρι η πληγή είχε ανοίξει και ΕΤΡΕΧΕ ΑΙΜΑ, ΕΣΤΑΖΕ, όχι αστεία. Σας διαβεβαιώνω δεν είχα ακουμπήσει πουθενά αλλού, δεν είχα ξυθεί, δεν είχα προκαλέσει ΤΙΠΟΤΑ. Από τότε δεν έχω ξανασχοληθεί με αυτό το θέμα, πιστεύω στην κακία των δαιμόνων που κρύβεται εκεί μέσα και σίγουρα δε θα κάνουν κάτι χωρίς αντάλλαγμα. Αυτό το λέω ως προειδοποίηση σε όσους δυσανασχετούν και σκέφτονται να ασχοληθούν.
ΜΑΚΡΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2011, 14:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον starstruck...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mixalis spuropoulos
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2012, 19:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
που μπορω να βρω την σολομωνικη??????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2012, 19:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε φιλοσοφικού ενδιαφέροντος βιβλιοπωλεία
ή στο βιβλιοπωλείο της "γειτονιάς" επι παραγγελία
Ζητάς "Clavicula Salomonis" δηλαδή "Το Κλειδί του Σολομώντα"
Επίσης με μια απλη αναζήτηση στο internet θα το βρεις σε e-book
ή pdf με μικρο κόστος.
(με λιγο ψάξιμο ακόμα και free)...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
polagiamoni
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2012, 19:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αξιζει να ψαξει κανεισ!!!!!!απο απλη περιεργεια!!!!!!το βρηκα Το κλειδί του βασιλιά Σολομώντα απο εκδοσεισ διδυμοι!!!αυτο ειναι το βιβλιο?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

polagiamoni
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2012, 20:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το βρηκα και free.......αθανατη google!!!!!
αν τοχει κανεις ας μου πει αν ειναι το εν λογω!!!!
και οχι αλλο........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2012, 23:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σημασία έχει, αυτό δεν είναι κανένα σημαντικό βιβλίοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2012, 18:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...."Clavicula Salomonis" δηλαδή "Το Κλειδί του Σολομώντα"

Κοίτα να δεις τι γίνεται....

Εξαιτίας αυτού του τόπικ, όπου έπεσε το μάτι μου
τώρα αντιλήφθηκα ότι ο "ορίτζιναλ" τίτλος της περίφημης Σολομωνικής (που την είχα ακουστά βέβαια...)
είναι το Κλειδί του Σολομώντα!

Εγώ μέχρι τώρα, το μόνο "κλειδί του Σολομώντα" που ήξερα ήταν εκείνο το πολύ αγαπημένο μου video-game (Solomon's Key)...από τα "παλιά" τα χρόνια.....
που με είχε πορώσει για αρκετό καιρό (σε σημείο που μερικοί φίλοι μου να με φωνάζουν τότε και ...Solomonιάρη! ) , και δεν μπορούσα να το τερματίσω, να δω τι γίνεται στις επόμενες "πίστες"...
(πάντως ακόμα παραδέχομαι το concept εκείνου του παιχνιδιού!)....

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Solomonskeyscreenshot.jpg


Γηράσκω αεί διδασκόμενος!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2012, 18:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
insert coin PY8AGORAS


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2012, 23:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω τη ειχα αγορασει απο εκθεση βιβλιου. παρεπιπτοντως αυτη τη περιοδο εχει εκθεση βιβλιου στο πεδιο του αρεως . αραγε να παιζει κανενα νεκρονομικον ? το χα πετυχει στο μετροπολις αλλα δε το αγορασα.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 12:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia xairetai..eimai kainourgios sthn selida kai 8a 8ela thn voh8eis sas..me enan filo m 8eloume na 3ekinisoume na saxolh8oume me thn mageia kai dn 3eroume me poia vivlia na 3ekinisoume..an mporeite peite m thn gnwmh sas..efxaristw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 13:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου,
Το θεμα της ενασχολησης με τη Μαγεια, δεν εχει να κανει τοσο με τα βιβλια, οσο με το τι σκοπο εχεις και τι ειναι αυτο που θες να πετυχεις με τη Μαγεια. Τι ειναι αυτο που σε τραβαει να ασχοληθεις?
Αν θελεις να απαντησεις με ειλικρινεια, τοτε πολυ ευχαριστως να σου προτεινω καποια βιβλια. Αλλα εχε υποψη σου, οτι τα βιβλια Μαγειας, δεν ειναι βιβλια μαγειρικης...δηλαδη, αν κανεις αυτο και αυτο, θα εχεις αυτο. Η Μαγεια εχει πολυ βαθος, θελει πολυ διαβασμα, επιμονη και υπομονη και εχει πολυ πονο...να εισαι ετοιμος, αν εισαι σοβαρος στις αναζητησεις σου, για μεγαλες αλλαγες. Η αποδομηση του ΕΓΩ ειναι ενα απο τα πρωτα βηματα. Αυτα προς το παρον...θα περιμενω μηνυμα σου.
quote:

paidia xairetai..eimai kainourgios sthn selida kai 8a 8ela thn voh8eis sas..me enan filo m 8eloume na 3ekinisoume na saxolh8oume me thn mageia kai dn 3eroume me poia vivlia na 3ekinisoume..an mporeite peite m thn gnwmh sas..efxaristw



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2012, 13:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anonymos πριν σου απαντήσω θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις
α) ξέρεις εσυ και ο φίλος σου τι είναι μαγεία ?
β) πόσο ετών είσαστε ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 19:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1on kai gw kai ofilos m 8eloume na xrhsimopoihsoume thn mageia gia na voh8hsoume pio poly tous ghrw mas kai oxi gia prosopikh xrhsh..2on eimaste kai oi dio 17 xronon

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 19:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε anonymos προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish ώστε να διαβάζονται ευκολότερα τα μηνύματά σου.

Ευχαριστώ

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dimitris Alamanos
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 10:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδιά η σολομωνική είναι για να κάλαμε δαίμονες?

αίμα τιμή χρυσή αυγήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 16:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παιδιά η σολομωνική είναι για να κάλαμε δαίμονες?

Τώρα δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει κανείς με τη Σολομωνική,

αλλά απ' ότι βλέπω εσύ και χωρίς αυτήν
καλάς
άνετα το Δαίμονα του ...Τυπογραφείου!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 22:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και γω και ο φιλος μου θελουμε να την χρησιμοποιησουμε πιο πολυ για να βοηθαμε τουσ γυρω μας και λιγοτερο για προσωπικη χρηση..οσον αφορα την ηλικια ειμαστε και οι δυο 17 και ελπιζω να μην υπαρχει καποιο προβλημα με την ηλικια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 03:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@
Dimitris Alamanos

Υπάρχει ένα ζήτημα με την ψηφιακή υπογραφή που χρησιμοποιείς:
"αίμα τιμή χρυσή αυγή"

Δεν επιτρέπεται στα forums η χρήση ψηφιακών υπογραφών που να έχουν οπαδικό, γηπεδικό, κομματικό, κ.λπ. χαρακτήρα και η υπογραφή σου εμπίπτει στην κατηγορία αυτή.
Για να την αλλάξεις θα πρέπει να μπεις στο προφίλ σου και να κάνεις edit.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 13:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και γω και ο φιλος μου θελουμε να την χρησιμοποιησουμε πιο πολυ για να βοηθαμε τουσ γυρω μας και λιγοτερο για προσωπικη χρηση..οσον αφορα την ηλικια ειμαστε και οι δυο 17 και ελπιζω να μην υπαρχει καποιο προβλημα με την ηλικια


Φίλε anonymos τι καταλαβαίνεις με την λέξη μαγεία; Δηλαδή τι είναι για σένα μαγεία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 21:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για μενα ειναι ενας τροπος να κανω διαφορα πραγματα με την βοηθεια μιασς ανοτερης δηναμης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 23:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για μενα ειναι ενας τροπος να κανω διαφορα πραγματα με την βοηθεια μιασς ανοτερης δηναμης

Ανώτερη δύναμη είναι και ο Θεος
Γιατί δεν έχετε σκεφτεί να στραφείτε σε αυτήν ?

Επίσης Θα μπορούσες να μας αναφέρεις μερικά απο αυτα που θα ήθελες να κάνεις ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 11:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου,

Δεν μπορω να σου πω συγκεκριμενα πραγματα γιατι αυτα που λες δεν ειναι συγκεκριμενα. Οταν λες διαφορα πραγματα, τι εννοεις?
Σκεφτηκες καθολου γιατι μια ανωτερη δυναμη να θελει να σου προσφερει βοηθεια? Ως τι, με ποια εξουσια, θα απευθυνθεις σε κατι που δεν ζει στην ιδια διασταση με σενα? Σε κατι που δεν σκεφτεται σαν εσενα?
Δεν προσπαθω να σε διωξω απο τον εκπληκτικο κοσμο της Μαγειας, αλλα μην αρχισεις την ενασχοληση σου απλα απο περιεργεια.
Χρειαζεται πολλα σταδια εκπαιδευσης και ποτε δεν σταματας. Αυτο να το ξερεις. Διαλογισμο ξερεις? Αν δεν ξερεις, αρχισε να τον εξασκεις καθημερινα. Αυτο ειναι η αρχη. Οταν μαθεις να σιωπας το ΕΓΩ, τοτε μπορεις να ακουσεις καλυτερα αυτα που υπαρχουν εκτος του εαυτου σου.
Αν θες να κανεις ξορκια, τοτε νομιζω οτι δεν εχω κατι αλλο να σου πω.
Αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με τη Μαγεια, τοτε μια καλη αρχη ειναι τα τυπικα της Golden Dawn και το διαβασμα της Καμπαλα που θα σε βοηθησει να κατανοησεις καλυτερα την ουσια του Θεου. Περιμενω να ακουσω περισσοτερα απο σενα. Για καποιον που ψαχνει να ασχοληθει με την Μαγεια σοβαρα, εισαι πολυ σιωπηλος.
Και προς Θεου...μην τολμησεις να ασχοληθεις με επικλησεις Δαιμονων.
Δεν ειναι για σενα ακομα. Στην καλυτερη περιπτωση δεν θα κανεις τιποτα και στην χειροτερη, θα φερεις πονο στη ζωη σου και στις ζωες των γυρω σου λογω της αμυητης φυσης σου.

L.V.X

quote:

για μενα ειναι ενας τροπος να κανω διαφορα πραγματα με την βοηθεια μιασς ανοτερης δηναμης



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 22:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με το θεμα θρησκεια εχω ενα θεμα..δν πολυπιστευω στον θεο..οσ για το πωσ 8ελω να την χρησιμοποιησω ενας λογοσ ειναι να βοη8ησω την οικογενεια μ και αλλοσ λογος ειναι οτι απο μικρος πιστευα οτι υπαρχει μαγεια και τωρα μπορω να το ψαξω λογο ηλικιας η ακομα και να κανω χρηση μαγειας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 22:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

με το θεμα θρησκεια εχω ενα θεμα..δν πολυπιστευω στον θεο..οσ για το πωσ 8ελω να την χρησιμοποιησω ενας λογοσ ειναι να βοη8ησω την οικογενεια μ και αλλοσ λογος ειναι οτι απο μικρος πιστευα οτι υπαρχει μαγεια και τωρα μπορω να το ψαξω λογο ηλικιας η ακομα και να κανω χρηση μαγειας..


Η ερμηνεία σου για τη μαγεία μου άρεσε. Νομίζω οτι οι άλλοι θα έπρεπε να είναι πιο ανοιχτοί απέναντί σου.

Κατα τη γνώμη μου, το να πιστεύεις σε κάποιον θεό, με το να πιστεύεις σε κάποια ανώτερη δύναμη είναι κατα τη γνώμη μου το ίδιο. Απλά οι δύο έννοιες μπορεί να αποκτάνε διαφορετική χροιά στο μυαλό σου, θετική ή αρνητική, ανάλογα με τις εικόνες που έχεις προσάψει σε κάθε μια απο αυτές. Αν προτιμάς αντί να λες θεός να λες μια ανώτερη δύναμη, να λες αυτό. Να λες ο,τι σε εκφράζει.

Θα συμφωνήσω με τους συνομιλητές μας, στο εξής σημείο: Πρέπει πρώτα να μάθεις την άλφα-βήτα. Δηλαδή μπορείς βέβαια να βρεις στο διαδίκτυο διάφορα αξιόλογα βιβλία για τη μαγεία, άμα ψάξεις σωστά. Εγώ π.χ. έχω πάρα πολλά. Έχω διαβάσει όμως λιγότερο από τα 2/10.

Στην πραγματικότητα το καλύτερο είναι να δέχεσαι κάποια καθοδήγηση σε σχέση με το ζήτημα από κάποιον παλιότερο.
Αυτό ενέχει κινδύνους, καθώς οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν καλές προθέσεις. Ή έχουν καλές προθέσεις, αλλά δεν είναι αρκετά έμπειροι και μπορούν να σου προσφέρουν μόνο περιορισμένη βοήθεια, ενώ και οι ίδιοι μπορεί να βρίσκονται σε ένα τέλμα.


Σαν γενικές σημειώσεις, θα συμφωνίσω με τον φίλο που μιλάει για διαλογισμό και αναγνώριση του ΕΓΩ.
Ψάξε να δεις τι είναι εγώ; στον εσωτερισμό.
Αργότερα μπορείς να αναρωτηθείς για τη διάλυση του.. και αυτό θα σημαίνει να ασχοληθείς απευθείας με τις ενέργειες και με αυτό που λέγεται αλχημεία.
Αν θες πληροφορίες για διαλογισμό και παρεμφερή θέματα, θα μπορούσες να ξεκινήσεις απ' το υλικό που υπάρχει από τον Osho και άλλους όπως τον Κρισναρμούτι, τον Ουσπένσκη κλπ. Ξεκίνα με το ανοίγεις το μυαλό σου, και μετά μπορείς να μπεις σε πιο περίπλοκες θεωρίες. Η πολυπλοκότητα όμως δεν είναι απαραίτητη για να κάνεις το Έργο.


Καλό βράδυ!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/05/2012 22:48:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 15:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνησω σε πολλα με τον Dr.
Καταρχας η πιστη σε ανωτερες δυναμεις ειναι απαραιτητη.
Αλλα, η ανωτερη δυναμη στην πιο αγνη μορφης της, η πηγη των παντων.
Φιλε ανωνυμε, μην μπερδευεις τον Θεο οπως μας τον μαθανε στο σχολειο, με τον Θεο του εσωτερισμου, της Καμπαλα και της Μαγειας.
Δεν μπορουμε ουτε στο ελαχιστο να κατανοησουμε την ουσια του Θεου.
Αυτα που μπορουμε να δουμε, ειναι αυτα που μας επιτρεπει το πνευματικο μας επιπεδο και τις εκμφανσεις Του που μπορει το μυαλο μας να καταλαβει.
Αλλα σκεψου, χωρις κατι ανωτερο, πραγματικα ανωτερο, στον χωρο της Μαγειας, ειτε θα βαλεις τον εαυτο σου στη θεση του Θεου ειτε θα αναλωθεις στη δαιμονολατρεια. Χωρις να κατακρινω το δευτερο, καθως για καποιους ανθρωπους ειναι μια επιλογη.
Θα σου προτεινα να γραψεις πιο πολλα εδω..ανοιξε την καρδια και το μυαλο σου και πες μας τι κρυβεις μεσα σου. Αν δεν μπορεις να το κανεις εδω στην ανωνυμια, πως θα μπορεσεις να κοιταξεις μεσα σου με τα ματια της Ειλικρινειας και να αναγεννηθεις? Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να σου πω. Γυρναω πισω στον Θεο...σε καποιες τεχνικες Μαγειας, αναλαμβανεις καποια Θεομορφη, ενσαρκωνοντας μια Θεοτητα. Αυτο χρειαζεται πιστη και την σταθερη γνωση οτι Υπαρχουν εκτος μας. Μην αρχισεις με την εγωιστικη λογικη οτι ολα ειναι μεσα μας, ειμαστε η αρχη και το τελος και τιποτα δεν υπαρχει περα απο το μυαλο μας. Το μυαλο ειναι το εργαλειο, οχι η ουσια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy