ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 13:07:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εδώ πρέπει να ξεκαθαρίσει ο Πάνος τι εννοεί λέγοντας "Αφρικανικές κοιτίδες πολιτισμού". Αναφέρεται στην επιστημονική θεωρία της καταγωγής του ανθρώπου από την Αφρική ή στο ψευτοϊστορικό κίνημα του Αφροκεντρισμού το οποίο απορρίπτει η πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας? Εσύ προφανώς Γιώργο μιλάς για το πρώτο που είναι και η επικρατούσα επιστημονική θεωρία.

Αν ο Πάνος μιλάει για το δεύτερο -δηλαδή τον Αφροκεντρισμό- θα ήθελα να δω τι γράφει το Scientific American γι' αυτόν (με κάποιο link ίσως).



Ναι ρε Μήτσο προφανώς. Δεν πρόσεξα τη λέξη πολιτισμός. Απλώς αποδέχομαι το λογικό, ότι ο άνθρωπος φαίνεται να είναι προσαρμοσμένος για ζωή στη Σαβάνα. Μιλάμε για προϊστορικά γεγονότα όχι για το πού αναπτύχθηκε ο πολιτισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 13:08:54  Εμφάνιση Προφίλ
Προσπαθείς με ανούσιες εξυπνάδες,να τραβήκεις την προσοχή απο την "πατάτα" που έκανες,λέγοντας ότι θα εκσφενδονισθούμε στο διάστημα!!

Ναι Ζιπάκο,θα γίνουμε...διαστημικά ζόμπι.
κανένα άλλο τέτοιο καλό,έχεις να μας πείς?


Doc...συμαζέψου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 13:26:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι ρε Μήτσο προφανώς. Δεν πρόσεξα τη λέξη πολιτισμός. Απλώς αποδέχομαι το λογικό, ότι ο άνθρωπος φαίνεται να είναι προσαρμοσμένος για ζωή στη Σαβάνα. Μιλάμε για προϊστορικά γεγονότα όχι για το πού αναπτύχθηκε ο πολιτισμός.

Μα και κάποιοι από τους αρχαιότερους πολιτισμούς, αναπτύχθηκαν εκεί, κατα μήκος του Νείλου.

Anastasios12 καλώς όρισες στα φόρουμ μας

ΝΙΚΟΜΑΧΕ τι είπες; Δε σ'άκουσα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 13:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Προσπαθείς με ανούσιες εξυπνάδες,να τραβήκεις την προσοχή απο την "πατάτα" που έκανες,λέγοντας ότι θα εκσφενδονισθούμε στο διάστημα!!

Μπλα, μπλα, μπλα, μπλα ...

quote:
zip

γιατί είτε σταματούσε η περιστροφή, είτε επιβραδυνόταν η περιστροφή, αυτός και όλη η ανθρωπότητα θα εκσφενδονιζόταν στο διάστημα στην εφαπτομένη της περιστροφής.


quote:
zip

Αν λοιπόν η Γη σταματούσε την περιστροφή της, τότε οτιδήποτε μη σταθερό επάνω της θα εκσφενδονιζόταν προς το διάστημα με την ίδια ταχύτητα [ δηλ. με 1600 klm/h ] λόγω αδράνειας σε μια διεύθυνση εφαπτόμενη του σημείου της περιστροφής της.


Η φράση μου "Θα εκσφενδονισθούμε στο διάστημα" αφορά την κατεύθυνση της ... σφεντονιάς, ρε σφεντόνα. Θα εκσφενδονιστούμε προς το διάστημα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα βγούμε κιόλας στο διάστημα. Τρομερό να το σκεφτείς, ε ; Λες να μην γνωρίζω την ταχύτητα διαφυγής ; Ε, πως με κόβεις ;

Τι θα γίνει με εκείνους τους υπολογισμούς ;

[ Ααα! περίμενε ... σου 'χω κι άλλο : θέλω να μου πεις τι θα συμβεί στο μαγνητικό πεδίο της γης, έτσι και η γη πατήσει φρένο. Για πες μου ... ]

Edited by - zip on 17/07/2012 13:38:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 13:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΕ τι είπες; Δε σ'άκουσα ...

Πού να τον ακούσεις ... ; Μες στην γη είναι. Άσ' τον ... υπολογίζει. Κάτσε πρώτα να βγει απ' την τρύπα του ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 14:42:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[ Ααα! περίμενε ... σου 'χω κι άλλο : θέλω να μου πεις τι θα συμβεί στο μαγνητικό πεδίο της γης, έτσι και η γη πατήσει φρένο. Για πες μου ...

Σε ποιά απο τις κινήσεις της να πατήσει φρένο εξυπνάκια?
Σε μια σε δυο σε όλες?

Οσο για τους υπολογισμούς,θα περιμένεις όσο περίμενα κι εγω,όταν σου ζήτησα να λύσεις 2-3 εξισώσεις,για να δεις και μόνος σου,το μέγεθος της ασχετοσύνης σου,περι αστροφυσικής.

¨ωστε έτσι ε?
Θα εξσφενδονισθούμε προς το διάστημα.Θα ξεκινήσουμε δηλαδή να πετάμε και θα ξαναπέσουμε στη Γη?Κοίτα που θυμήθηκες την ταχύτητα διαφυγής!!!
Ποιά ταχύτητα διαφυγής βρε...χαζοπούλι,πύραυλοι θα γίνουμε?

Καταλαβαίνεις τι λές βρε αθεόφοβε φυσικοεκτελωνιστή?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 15:14:28  Εμφάνιση Προφίλ
Στα ζητήματα που αφορούν θεούς,δαίμονες,φιλοσοφία,αμπελοφιλοσοφία,πολιτική,ιδεολογίες και λοιπά,μπορείτε να σκοτώνεστε(με κάποια όρια βέβαια) ελεύθερα.
Αν μη τι άλλο προσθέτει ενδιαφέρον και σασπένς,για τους παρακολουθούντες τα αντίστοιχα topic.
Στο σημείο όμως που εμπλέκονται επιστήμες όπως η φυσική,καλό θα ήταν αυτοί που ξέρουν κάτι παραπάνω να το αναγνωρίζουν μεταξύ τους,ώστε να προσθέτουν στο topic τις γνώσεις τους,για τους υπόλοιπους που υπολοίπονται.
Προσωπικά μαντεύω ότι κατά βάθος και ο zip και ο Νικόμαχος π.χ. γνωρίζουν ότι και ο άλλος εκ των δυο έχει τουλάχιστον ικανοποιητικό επίπεδο γνώσεων στη φυσική.Αν δεν έβαζαν τρικλοποδιά ο ένας στον άλλον κάθε φορά που τους δινόταν η ευκαιρία λόγω της όποιας εκατέρωθεν απροσεξίας,θα ήταν πιο εύκολο για τους υπόλοιπους να κερδίσουν από τις αναφορές τους.
Το επίπεδο μου στη φυσική είναι κατώτερο και των δυο παραπάνω,αρκετό όμως για να καταλάβω ότι κανείς τους δεν είναι άσχετος όπως συνεχώς ισχυρίζονται ο ένας για τον άλλο.
Παίδες κάντε μια ανακωχή στο συγκεκριμένο σημείο που έθεσα.Και συνεχείστε να τσακώνεστε,όπως κάνουμε όλοι άλλωστε, στα υπόλοιπα υποκειμενικά θέματα,που το σηκώνουν κιόλας ως περιεχόμενο.

ΥΣ: Γνωρίζω αν και νέος στο forum, ότι κάποιοι μεταξύ τους τσακώνονται παραδοσιακά και από συνήθεια... δε ζητώ να το κόψουν τελείως

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 15:39:45  Εμφάνιση Προφίλ
AMEINIA

Περίμενε να δεις τι θα σου πει ο Ζιπ!!
Εχω αρχίσει ήδη να γελάω!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 15:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

πρωτού "εξαφανισθείς" εντελώς κι εσύ σαν τον ΠΛΑΤΩΝΑ, έχεις τρεις επιλογές :

α) Διακόπτεις την συμμετοχή σου στο θέμα.

β) Δεν διακόπτεις την συμμετοχή στο θέμα αλλά συμμετέχεις στο θέμα μιλώντας ... για το θέμα.

γ) Συνεχίζεις την συμμετοχή σου στο θέμα μιλώντας για Φυσική. [ σε συμβουλεύω να μην επιλέξεις το γ) γιατί αν δεν μου υπολογίσεις αυτά τα δύο πολύ απλά πράγματα (απλά πράγματα για έναν αστροφυσικό), όπως καταλαβαίνεις ... θα πέσει πολύ δούλεμα. Τόσο δούλεμα, που θα απορείς κι εσύ μ' αυτό. ]

Παράδειγμα : Βρε πασά μου, τους τύπους μας τους έφερες, τα δεδομένα τα έχεις, πάρε το κομπιουτεράκι σου από το σχολείο και κάνε μια αντικατάσταση των τύπων που βρήκες στο internet και πες μας :

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, "αστροφυσικέ" μου ... η επιλογή είναι δική σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 15:52:56  Εμφάνιση Προφίλ
Εχω και δ επιλογή.

Σε συνδέω με το...υπερπέραν,όπως ακριβώς σου αρμόζει.
Εκει θα βρείς όλες τις γνώσεις ολοκληρωμένες.

Στο ξαναλέω:

Θα σου απαντήσω όταν απαντήσεις κι εσυ στις τρείς ερωτήσεις που σου έχω υποβάλλει στο παρελθόν.
Νομίζεις οτι ξεχνάω εξυπνάκια?

Η 'καρκινική" τακτική σου,δεν έχει πέραση σε μένα Ζιπάκο.
ούτε πίσω κάνω,ούτε υποκύπτω σε τελεσίγραφα.

Ειδικά απο κάποιον υποκλοπέα πνευματικής εργασίας άλλου.
Σου το ξαναείπα και το άφησες να περάσει.
Ακου το πάλι λοιπόν:

Οσο ζούσε ο μακαρίτης,έγραφες όμορφα κείμενα,επειδή τα παρουσίαζες για δικά σου,χωρίς να είναι.Οταν 'εφυγε",το πυθάρι έμεινε όπως ήταν και πριν.Αδειο!!!!

Σου απέμεινε μόνο η ικανότητα διαστρέβλωσης κειμένων άλλων,η παραπλανητική αρθρογραφία σου και η άκρατη επίδειξη της κουτοπονηριάς σου.

Ακου να σου πώ την ταχύτητα περιστροφής στον Αρκτικό!!!!
Τι με πέρασες ρε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 16:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, [ επέλεξες το γ. Καθόλου σοφή επιλογή, θα έλεγα ... ]

quote:
Ακου να σου πώ την ταχύτητα περιστροφής στον Αρκτικό!!!!
Τι με πέρασες ρε?

Μα, για ... Αστροφυσικό φυσικά! Γιατί απορείς αγόρι μου ; Εσύ δεν είπες πως η ταχύτητα περιστροφής σε γεωγραφικό πλάτος 50° Β είναι 312 m/sec ; Ε, εγώ σου ζητώ να μου υπολογίσεις την ταχύτητα περιστροφής της γης λίγο βορειότερα ... Ο Αρκτικός κύκλος έχει γεωγραφικό πλάτος 66° B. Τόσο δύσκολο είναι ;

Άνευ πλάκας ... για κάνε μια προσπάθεια. Ψάξε ρε παιδί μου ... μπας κι έχεις τίποτε σημειώσεις από τότε που ήσουν στο Αμέρικα, ξέρεις, εκεί στη NASA ; Ψάξε ρε φίλε ... που ξέρεις ; Μπορεί να βρεις εκεί στις σημειώσεις σου έτοιμα τα αποτελέσματα και απλώς να μας τα αντιγράψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 16:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Ακου να σου πώ την ταχύτητα περιστροφής στον Αρκτικό!!!!
Τι με πέρασες ρε?

Εδώ ρε φίλε έχεις κάνει ολόκληρη θεωρία για το μποζόνιο, τις Χορδές και την σκέψη! Πλάκα μας κάνεις ; Δεν μπορείς να υπολογίσεις μια ταχύτητα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 16:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

και για να μην νομίζεις πως έχω κάτι εγώ με τους αστροφυσικούς [ με τους πραγματικούς δηλ. αστροφυσικούς, όχι με τους γιαλατζί ], θα σου παραθέσω πως ξεκίνησε όλη αυτή η κουβέντα για την περιστροφή της γης σε ένα θέμα που ασχολείται με τους άθεους.

Ο PanosT, έφερε προς παράθεσει ένα άρθρο [ προσωπικά, δεν γνωρίζω για ποιον λόγο το παρέθεσε, αλλά 'ντάξει ] και μου ζήτησε να το σχολιάσω. Εγώ λοιπόν, διαβάζοντας από τις πρώτες κιόλας γραμμές αυτό :

quote:
από http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970325g.html

According to the laws of physics, there are only two possible explanations for having the Sun stand still in the sky for a day: (1) the Earth would essentially have to stop spinning on its axis...for which there is no evidence.


λέω αυτός ... μας δουλεύει. Γιατί μας δουλεύει ; Γιατί αναφέρει πως δεν υπάρχει απόδειξη ότι η γη σταμάτησε να περιστρέφεται γύρω από τον άξονά της. Και απόρρησα. Λέω, πως είναι δυνατόν να μην έχει απόδειξη ; Έχει απόδειξη. Γιατί έχει ; Γιατί αν η γη σταματούσε την περιστροφή της ... κλπ, κλπ, κλπ, έγραψα το τι θα συνέβαινε. Αυτός ο ... "αστροφυσικός" [ κολλητός σου είναι ; δεν ξέρω ] αγνοεί το τι θα συμβεί στο πλανήτη αν σταματήσει η περιστροφή του. Συνεπώς για μένα ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αστροφυσικός. Και συνεπώς, ότι και να λέει παρακάτω ... για μένα είναι τρίχες.

Αλλά μετά μπήκες εσύ στο θέμα, [ μπήκε και το trollάκι, ε ; ], βρήκες εκεί μια σελίδα που μας έλεγε για την περιστροφή της γης, χωρίς να διαβάσεις πως μιλούσε για μια επιμήκυνση της ημέρας της τάξεως των δύο χιλιοστών του δευτερολέπτου ανά αιώνα (!!!), πήγες να μας κάνεις τον έξυπνο ως συνήθως, ε, και τα γνωστά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 16:59:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ζιπ
λέω αυτός ... μας δουλεύει. Γιατί μας δουλεύει ; Γιατί αναφέρει πως δεν υπάρχει απόδειξη ότι η γη σταμάτησε να περιστρέφεται γύρω από τον άξονά της. Και απόρρησα. Λέω, πως είναι δυνατόν να μην έχει απόδειξη ; Έχει απόδειξη. Γιατί έχει ; Γιατί αν η γη σταματούσε την περιστροφή της ... κλπ, κλπ, κλπ, έγραψα το τι θα συνέβαινε. Αυτός ο ... "αστροφυσικός" [ κολλητός σου είναι ; δεν ξέρω ] αγνοεί το τι θα συμβεί στο πλανήτη αν σταματήσει η περιστροφή του. Συνεπώς για μένα ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αστροφυσικός. Και συνεπώς, ότι και να λέει παρακάτω ... για μένα είναι τρίχες.

Είσαι δηλαδή εντελώς άσχετος?
Καλά τις ώρες διδασκαλίας,καμάκι έκανες?

Η Γη επιβραδύνει πολλές φορές την ταχύτητά της.
Αν οι τεκτονικές πλάκες για κάποιο λόγο σταματήσουν ή επιβραδύνουν,το ρευστό του εξωτερικού φλοιού,καθώς και ο πυρήνας,θα συνεχίσουν την κίνησή τους.
Κατάλαβες τώρα τι λέει ο αστροφυσικός?
Τρείς βασικές κινήσεις κάνει η Γη.
πρέπει να σταματήσουν και οι τρείς ταυτόχρονα,για να έχουμε φαινόμενα αποδόμησης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 17:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

συνεχίζεις βλέπω. Ε, μάλλον κολλητός σου θα ήταν αυτός ο ... "αστροφυσικός".
Με τους υπολογισμούς τι γίνεται ; Βρήκες τίποτε στο internet ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 17:14:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ξεχασα να σου επισημάνω ότι ο αστροφυσικός στο λινκ,εξηγεί το πώς είναι δυνατόν να βλέπεις τον Ηλιο περισσότερο χρόνο απο την διάρκεια μιας μέρας.
Και η επιβράδυνση είναι ένας τρόπος.

Το θέμα σας ήταν,ότι η βίβλος κάπου λέει για την ακινησία της γης όπου έβλεπαν τον ηλιο να μην δυει.
Ο Πάνος Τ έκανε μια προσπάθεια να εξηγήσει το γεγονός επιστημονικά,θέλοντας να δείξει οτι η βίβλος,ίσως να μην λαθεύει.Κατα την άποψή του πάντα.

Εσπευσες εσυ,να απορρίψεις τον αστροφυσικό και εκεί σαλτάρησα εγω.
Ετσι έχουν τα πράγματα Ζιπάκο.

Του Δημοτικού είμαι.Δεν είμαι αστροφυσικός.Εντάξει εξυπνάκια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 17:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
NΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Η Γη επιβραδύνει πολλές φορές την ταχύτητά της.

Ναι, με τέτοια επιβράδυνση όμως που δεν την καταλαβαίνει ... ούτε η ίδια.

quote:
Αν οι τεκτονικές πλάκες για κάποιο λόγο σταματήσουν ή επιβραδύνουν,το ρευστό του εξωτερικού φλοιού,καθώς και ο πυρήνας,θα συνεχίσουν την κίνησή τους.
Κατάλαβες τώρα τι λέει ο αστροφυσικός?

Ποουυ ακριβώς ο "αστροφυσικός" μιλάει για τεκτονικές πλάκες ;

Πουυ μιλάει για τον πυρήνα της γης ; Α, κατάλαβα ... είδες κι εσύ την ταίνια "The Core", ε ; [ http://www.imdb.com/title/tt0298814/ ] Να μην βλέπεις πολλές ταινίες ... πειράζουν τον εγκέφαλο.

quote:
Τρείς βασικές κινήσεις κάνει η Γη.
πρέπει να σταματήσουν και οι τρείς ταυτόχρονα,για να έχουμε φαινόμενα αποδόμησης.

Και μόνο αυτό που είπες τώρα ... φτάνει. Δεν χρειάζεται να πεις τίποτε άλλο ...

Και να δεις, που ρε γμτ το σκέφτηκα όταν το διάβαζα αυτό το άρθρο. Λέω ... "αυτός ο αστροφυσικός είναι αστροφυσικός τύπου NIKOMAXOY". Αλλά είπα να μην το γράψω τότε ... Ε, δεν πειράζει. Το γράφω τώρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 17:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Εσπευσες εσυ,να απορρίψεις τον αστροφυσικό και εκεί σαλτάρησα εγω.

Ε, ναι, βέβαια, αφού "σου θίξαμε τον μπογιατζή ..." που έλεγε κι ο Κωνσταντάρας σε μια ταινία του.

quote:
Του Δημοτικού είμαι.Δεν είμαι αστροφυσικός.

Όχι. Αστροφυσικός είσαι και θα μας υπολογίσεις αυτά που σου έγραψα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 18:25:16  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι ρε,μη με πιέζεις.Του Δημοτικού είμαι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 19:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΕΕ, ΝΙΚΟΜΑΧουυύληη,

έλα ... ώρα για πείραμα :

Σε έναν περιστρεφόμενο ανεμιστήρα οροφής, στερέωσε πάνω σε ένα πτερύγιό του ένα αντικείμενο. Άρχισε να περιστρέφεις τον ανεμιστήρα με σταθερή ταχύτητα. Κατά την διάρκεια της περιστροφής, σταμάτησε απότομα τον ανεμιστήρα [ Μην το κάνεις με το χέρι σου παιδί μου, θα τραυματισθείς ... ] και παρακολούθησε την ... σφεντονιά που θα "αρπάξει" το αντικείμενο. [ κοίτα μην σπάσεις κα'να τζάμι ... γιατί είσαι και σφεντόνας εσύ ].

Μόλις κάνεις το πείραμα, πες μας :

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 00:16:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ποουυ ακριβώς ο "αστροφυσικός" μιλάει για τεκτονικές πλάκες ;

Πουθενα.

quote:

Πουυ μιλάει για τον πυρήνα της γης ;

Πουθενά.

Αυτα πρέπει να τα καταλαβαίνεις μόνος σου.
Να βλέπεις πιο πολλές ταινίες.Το core,φαίνεται δεν φθάνει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 03:19:32  Εμφάνιση Προφίλ
Έχω την αίσθηση πως από μόνη της η συμμετοχή στο forum έχει το σπέρμα της εσωτερικής αμφιβολίας. Αλλιώς γιατί να συμμετάσχει κανείς?

Αναρωτιέμαι: πόσο φανατικός μπορεί να είναι κάποιος που εσωτερικά αμφισβητεί? Θέλω να πω, η εσωτερική αμφιβολία, πως καταλήγει σε εξωτερικευμένη επιθετικότητα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 07:23:00  Εμφάνιση Προφίλ
DSM,

Η απάντηση στην ρητορική σου, μάλλον, ερώτηση είναι:

από κόμπλεξ ανωτερότητας ή κατωτερότητας.

Προσωπικά πέρασα και από τα δυο,κατά καιρούς.Ακόμα δεν έχω καταλήξει πιο ήταν το χειρότερο.
Σίγουρα όμως κάνουν μεγαλύτερη ζημιά αν δεν τα έχει αντιληφθεί κάποιος.Τον φρενάρουν όσον αφορά τον εαυτό του και τον εκθέτουν όσον αφορά τους τρίτους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 07:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΕΕ, ΝΙΚΟΜΑΧουυύληη,

Δε μου λες ... στη NASA εκεί που ήσουν, ρε παιδί μου ... καμιά φορά, έτσι, δεν αναρρωτηθήκατε εκεί όλοι οι επιστήμονες :

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 07:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ,

είσαι ψυχολόγος ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 11:54:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η απάντηση στην ρητορική σου, μάλλον, ερώτηση είναι:

από κόμπλεξ ανωτερότητας ή κατωτερότητας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 12:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

quote:

Η απάντηση στην ρητορική σου, μάλλον, ερώτηση είναι:

από κόμπλεξ ανωτερότητας ή κατωτερότητας.




;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 12:38:57  Εμφάνιση Προφίλ
συμφωνώ με τον ΑΜΕΙΝΙΑ, τα λέει πολύ ωραία
(βέβαια αυτό που λέει δεν ισχύει για όλους, αλλά ισχύει για πολλούς)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 12:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
Εγώ απλά συμπλήρωσα το σημείο στίξης, αν εσύ κατάλαβες ότι αναρωτιόμουν για την τοποθέτηση σου είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 12:52:53  Εμφάνιση Προφίλ
Osmosis,

Η εξωτερικευμένη επιθετικότητα είναι κάτι αρνητικό και προυποθέτει κόμπλεξ.
Απάντησα στην ερώτηση του DSM,υπέθεσα ότι κατά βάθος γνώριζε την απάντηση(εξ' ου και το "ρητορική").
Διακατεχόμουν κι εγώ παλαιότερα από υπέρμετρη επιθετικότητα,και μόλις το τιθάσευσα ένοιωσα καλύτερα.Αυτή είναι και η προτροπή μου,με καλή πρόθεση.Τα πάσης φύσεως κόμπλεξ,δεν είναι μεσαιωνική λέπρα.Τα έχουμε οι περισσότεροι λίγο ή πολύ.Αν τα συνειδητοποιήσουμε, τα αποβάλλουμε εύκολα.Αν όχι συνεχίζουμε και τα κουβαλάμε.Ελπίζω να ήμουν σαφέστερος.

ΥΣ: παρεπιπτόντως δεν αναφερόμουν σε εσένα,όσον αφορά την επιθετικότητα.

zip,
Μην αρπάζεσαι,και όχι δεν είμαι ψυχολόγος.

Dr,
με σκέτο το quote δεν μπορώ να κάνω κάτι.Ο osmosis τουλάχιστον έβαλε ένα ερωτηματικό.

(((άκυρο,γράφαμε παράλληλα... )))

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 18/07/2012 12:58:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy