ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 18:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε εννοώ τον Χριστο αυτά που ρωτάς με επιτακτικό ύφος τα έχω απαντήσει σε προηγούμενα ποστ, αν δεν ακολούθηςες το θέμα ειναι δικό σου προβλημα. και δεν τους ξέρω αυτούς τους κύριους του new age. Κάτι σε Αρλετα; :) Τη Wicca ξέρω αν εννοείς αυτό να σου πω ότι δεν είμαι υπέρ Της άσκησης μαγείας εκ προθέσεως, το χω γράψει πολλές φορές. Και νομίζω ναι γράφω θεωρητικές αρλούμπες, η πρακτική στην προσωπική μου ζωή αν μου επιτρέπεις..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 18:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθος δικό μου, σε πέρασα για κάποιον από τους κατα τα άλλα πολύ συμπαθείς οπαδούς του Κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 18:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα new age αξίζει πολύ συζήτηση, γιατί διαπιστώνω ότι βρισκομαστε υπο το καθεστως εισβολής. Ναι δεν κάνω πλάκα. Είχα πρόσφατα μέσα στο Σ/Κ μια πολύ μεγάλη κόντρα, καυγά να το ονομάσω, με κάποιους από αυτούς για συγκεκριμένα θέματα και συνειδητοποίησα ορισμένα πράγματα.

Πρώτον η προβατοποίηση τους έχει φτάσει σε απίστευτο σημείο, μάλιστα φαίνεται πως ο κάθε προβληματικός που θα μπλέξει με κάποιο από τα παρακλάδια του, θεωρεί πως βρήκε το νόημα της ζωής του και αρχίζει τις επιθέσεις σε όποιον δεν κάνει το ίδιο. Φαίνεται επίσης ότι κατακτά όλο και μεγαλύτερο κομμάτι από το άλλο φύλο, συνεχώς. Το προφίλ είναι συνήθως κάτι 40+ χωρισμένες ή στα πρόθυρα, σε κατάσταση νευρικής κρίσης.

Δεύτερον, η θεωρία του όλοι είμαστε ένα, τα πάντα είναι ο Θεός, ενωνόμαστε με το κάθε τι στη φύση και τα άλλα ψευτοσαμανιστικά των λευκών Αμερικάνων συγγραφέων της πεντάρας, έχει καταντήσει μια ενοχλητική τσιχλόφουσκα. Πιο παλιά παπαγάλιζαν ατάκες της Μπλαβάτσκι και της Μπέιλι, αλλά επειδή αυτά είναι αφενός δυσνόητα, αφ’ ετέρου χρειάζεται να στρώσεις κώλο για διάβασμα, τελικά έχει κάτσει η εύκολη λύση. Σεμινάρια.

Φταίνε φυσικά οι διάφοροι απατεώνες που ταΐζουν το κουτόχορτο, φταις όμως και εσύ που πας και το τρως.

Τρίτον και σημαντικότερο, φαίνεται πως τα ορμητήρια τους έχουν γίνει οι διάφοροι χώροι "εναλλακτικών θεραπειών", όπου απ ότι έχω διαπιστώσει ούτε θεραπείες γίνονται, ενδεχομένως κάποιοι να πάνε και να γίνονται χειρότεροι από πριν, αρκετοί παραμυθιάζονται και δεν βλέπουν τίποτα γύρω τους, αλλά όλοι φεύγουν με πιο ξελαφρωμένο πορτοφόλι. Και η κατάσταση ανατροφοδοτείται μόλις πάει να τους φύγει η νάρκωση με νέα σεμινάρια και νέο ξαλάφρωμα…

Το χειρότερο είναι πως νομίζουν πως έχουν πάρει και μαθήματα πνευματικότητας και μάλιστα από διάφορους περιφερόμενους αγράμματους, πρώην μέντιουμ/αστρολόγους/καφετζούδες, απατεώνες, μέχρι και περιπτώσεις για εγκλεισμό σε ίδρυμα, που περιφέρονται και παπαγαλίζουν όλα τα παραπάνω, έναντι αμοιβής φυσικά.

Δεν είμαι υπέρ συνομωσιολογικών θεωριών, όπως αυτά που γράφουν στο φόρουμ του Icke για παράδειγμα, ότι γίνεται εκτεταμένο mind control από ξένα κέντρα, αλλά τόση καλλιεργούμενη απάθεια, καταντά ύποπτη. Δεν ξέρω εσείς τι λέτε για αυτό το θέμα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 20:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω εσείς τι λέτε για αυτό το θέμα...

Εχω ένα τσουβάλι που βάζω όλα αυτά.
Απο Κρισναμούρτι και Βέορ, έως Μπλαβάτσκυ και Μπέιλι.

Απο mind control και εναλακτικές θεραπείες, έως ζωδιακούς κύκλους και αστροπαπαρολογίες.

Το τσουβάλι, γράφει απ'έξω: << Μαλακίες >>.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 21:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια δεν είναι τότε; Τι βάζεις απ' έξω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 21:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποια δεν είναι τότε; Τι βάζεις απ' έξω;



Tον εαυτό μου, φυσικά!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 06:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Δάσκαλος Aivanhov, ο Δάσκαλος Swami Sivananda, η κα Μπλαβατσκυ.. επίσης η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ ήταν πολύ σημαντική.

quote:
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν.
Δεν θέλω να υποτιμήσω κανέναν εσωτεριστή, που προσέφερε πραγματικά κάτι καλό στην Τέχνη, η ένσταση μου αφορούσε συγκεκριμένα τον Κρόουλι.
Δεν κατατάσσω τους άλλους που ανέφερες π.χ. την Dion Fortune στην ίδια κατηγορία. Και φυσικά είναι καλό νε μελετάμε πολλά έργα, πολλών εσωτεριστών, για να διευρύνουμε την αντίληψή μας στα διαφορετικά ζητήματα που πραγματεύεται η Επιστήμη αυτή. Άλλωστε και ο ίδιος ο Δ. Σαμαέλ αυτό προτείνει και σε αυτό είναι που διαφέρει απο πολλούς άλλους, δηλαδή στο οτι δεν αφορίζει καμία παράδοση, διδασκαλία ή θρησκεία ΠΛΗΝ αυτών που αφορούν την μαύρη μαγεία.
Επομένως η ορθή στάση είναι κάποιος να ξεκαθαρίσει τη θέση απέναντι σε κάποιες "διασημότητες" μαύρων μάγων, όπως είναι ο Κρόουλι. Αυτό είναι πρόληψη.


Gnostic student θα σου μιλήσω λίγο φιλοσοφικά, έχω διαβάσει λίγα πράγματα για τους ανθρώπους που αναφέρεις, δεν θα τους ονομάσω δάσκαλους γιατί ένας είναι ο δάσκαλος για εμένα και θα στο εξηγήσω στην πορεία.

Όλοι οι ποιο πάνω ασχολήθηκαν με τον γνωστικισμό, αποκρυφισμό και θεοσοφία και όλοι ήθελαν το ίδιο, να βγάλουν τις ιδέες τους και τις θεωρίες τους προς τα έξω και ονειρεύτηκαν τον άνθρωπο να πιστεύει σε έναν Θεό, μία θρησκεία.

Εγώ και είναι δικιά μου άποψη, θέλω να σου δώσω ένα παράδειγμα, φαντάσου δηλαδή κάπου να υπήρχε μία πόλη με ψηλά χρυσά τοίχοι και μέσα της να κατοικούσαν οι άνθρωποι αρμονικά με όλα τα είδη, θα μπορούσαν δηλαδή οι άνθρωποι να ζήσουν και να ερωτευτούν και αναπαραχθούν χωρίς να έρθουν σε επαφή, οπότε δεν θα υφίστανται φύλα, δεν θα υπήρχε το χρήμα, πόλεμος, λιμός-αρρώστια και η γλώσσα του μυαλού θα ήταν η ίδια, οι σκέψεις σου θα ακούγονταν και ο μόνος κυβερνήτης, νόμος και όλα τα συναφή να ήταν ο Θεός.

Βέβαια αν υπήρχαν όλα αυτά θα υπήρχε και η ανάλογη αγαθότητα του είδους.

Και βάζω έναν αρχηγό και μία θρησκεία γιατί θα υπήρχε ο νόμος της Ελευθερίας βέβαια, αλλά θα γλίτωνε τους ανθρώπους από το χάος, σαν Ειρηνοδίκης δηλαδή.

Αυτός θα ήταν ο ονειρικός κόσμος για εμένα και για να γίνει αυτό θα χρειαζόταν αιώνες σκληρής δουλειάς.

Κάπως έτσι φαντάζομαι τον κόσμο που ήθελαν να δημιουργήσουν οι ποιο πάνω και πάντα επηρεασμένη από τον Χριστό τον απόλυτο Θεάνθρωπο, οπότε και ο σύνδεσμος της ανθρωπότητας δηλαδή αυτής της ονειρικής πόλης θα ήταν ο πρωτόπλαστος Χριστός και γι αυτή την πόλη μιλάνε στην δευτέρα παρουσία, γιατί για να γίνει αυτό δυστυχώς ο άνθρωπος θα πρέπει να ξανά αρχίσει από την αρχή.

Αυτός είναι και ο ανώτερος εαυτός του κάθε ανθρώπου, που ίσως ζει μέσα σε αυτά τα τοίχοι και το μονοπάτι το ξέρει μόνο το ασυνείδητο μας.

Γεια εμένα δηλαδή γνωστικισμός, θεοσοφία και αποκρυφισμός είναι αυτό, γιατί το ένα συμπληρώνει το άλλο, μαθαίνοντας ο άλλος να είναι γνωστικός, προσπαθεί να αποκτήσει την θεοσοφία και εκπαιδεύει το μυαλό για το παράδειγμα που έδωσα ποιο πάνω, με τον αποκρυφισμό.

Για αυτό και πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι είχαν κοινή πορεία και προσπάθησαν να βάλουν την πινελιά τους ο καθένας με το δικό του χαρακτήρα και τρόπο, ναι πρέπει να σου σεβόμαστε γιατί κάποιοι ήταν και πρωτοπόροι και πήραν το μήνυμα, αλλά να αποδεχόμαστε τα λόγια τους με το δικό μας νου και την δικιά μας άποψη και πορεία.

Ο κάθε άνθρωπος εκπαιδεύεται διαφορετικά και υπάρχουν πολλά μονοπάτια που καταλήγουν στον προορισμό, άλλα είναι ποιο γρήγορα και άλλα ποιο μεγάλα και κουραστικά.

Γιαυτό μίλησα και σε παλιότερο θέμα για τις σκεπτομορφές και μου είπες δεν πρέπει γιατί μας τρώνε ενέργεια και δική μου άποψη βέβαια ήταν ότι είσαι επηρεασμένος από την Dion Fortune και την σκεπτομορφή της με τον λύκο, όπου και προσπάθησε να διακόψει να την τροφοδοτεί με τον ομφάλιο λώρο.

Ναι γιατί δυστυχώς τις σκεπτομορφές τις έχουμε συνδέσει με πνευματικές επιθέσεις και τελετουργικές μαγείες.

Και θα σου πω παρακάτω, γιατί σε ρώτησα ποια πιστεύεις ότι ηγείται και ποιες είναι όμοιες όταν τις δημιουργήσεις, δηλαδή κάνουν ομάδα;

Μα όλοι αυτοί που αναφέραμε ποιο πάνω ενώ έχουν περάσει αιώνες για κάποιους, άφησαν την σκεπτομορφή τους σε εμάς, με μία σκεπτομορφή να ηγείται αυτή του Χριστού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 08:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ποια δεν είναι τότε; Τι βάζεις απ' έξω;



Tον εαυτό μου, φυσικά!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Αχμμμ... μάλιστα. Αγαπητέ Νικόμαχος είναι γνωστή αυτή η θέση. Ολοι είναι μαλάκες εκτός απο εμένα. Την συναντάω καθημέρινά γύρω μου. Πάντως είναι καλό οτι είσαι συνειδητοποιημένος σε αυτό, γιατί οι περισότεροι που σκέφτονται έτσι το κάνουν σαν αποτέλεσμα αυτοματισμού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 11:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Αχμμμ... μάλιστα. Αγαπητέ Νικόμαχος είναι γνωστή αυτή η θέση. Ολοι είναι μαλάκες εκτός απο εμένα.

Οχι όλοι heretic.

Μόνο το 98% του παγκόσμιου πληθυσμού.

Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, βλέπεις...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 12:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK. Μια τελευταία ερώτηση: Το ποσοστό αυτό πως έχει προκύψει; Με εμπειρικό τρόπο δικής σου έμπνευσης, έχεις προσβαση σε μελέτες, πχ ποσοστά μαλακών στον γενικό πληθυσμό ή υπάρχει κάτι σαν μαλακιόμετρο που μετράει τον άλλον; Ενδιαφέρομαι δηλαδή να πάω να μετρηθώ κι εγω, δεν ξέρεις τι γίνεται καμμιά φορά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 14:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

OK. Μια τελευταία ερώτηση: Το ποσοστό αυτό πως έχει προκύψει; Με εμπειρικό τρόπο δικής σου έμπνευσης, έχεις προσβαση σε μελέτες, πχ ποσοστά μαλακών στον γενικό πληθυσμό ή υπάρχει κάτι σαν μαλακιόμετρο που μετράει τον άλλον; Ενδιαφέρομαι δηλαδή να πάω να μετρηθώ κι εγω, δεν ξέρεις τι γίνεται καμμιά φορά...



Εχεις ήδη μετρηθεί.

Και...κόπηκες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 14:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα διαφωνούσα. Αν με παραδεχόταν ή εστω κάθιζαν να διαβάσουν και κυρίως να καταλάβουν τι γράφω, άνθρωποι που σκέφτονται σαν κι εσένα, θα αρχιζα να ανησυχούσα. Τέλος πάντων, καλή συνέχεια στο Υπέρτατο Εργο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 15:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θα διαφωνούσα. Αν με παραδεχόταν ή εστω κάθιζαν να διαβάσουν και κυρίως να καταλάβουν τι γράφω, άνθρωποι που σκέφτονται σαν κι εσένα, θα αρχιζα να ανησυχούσα. Τέλος πάντων, καλή συνέχεια στο Υπέρτατο Εργο.



To ξέρω ότι θα ανησυχούσες, φίλε Heretic.

Οι άνθρωποι που σκέπτονται, θα μπορούσαν να καταρρίψουν τις θέσεις σου, μία προς μία,

Αν δεν τις ακυρώσουν ολοσχερώς, τουλάχιστον θα τις θέσουν σε χώρο αμφιβολίας, προτείνοντας απλά μια άλλη οπτική, επι του αυτού θέματος.

Οπτική του τύπου: << Γιατί να είναι έτσι, αφου μπορεί να είναι και αλλιώς >..

Ελπίζω να εννόησες τώρα την μεγάλη διαφορά, στους αριθμούς ένδειας της διανοίας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 15:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα που παρατηρώ εγώ αγαπητέ Νικόμαχος, δεν είναι αυτό. Οι θέσεις μου είναι απλά οι θέσεις μου και τίποτε άλλο. Το πρόβλημα είναι η παντελής έλλειψη του «Γνώθι σαυτόν», της αυτογνωσίας ας το λέμε από εδώ και πέρα, για να μην το γυρίζουμε σε αρχαιοελληνικά, και στη συνέχεια το «κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια». Το έχω διαπιστώσει αυτό να συμβαίνει έντονα, όπως και διαπίστωσα το «όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες», για να το γυρίσουμε στην λαϊκή δημοτική.

Μιας και οι κότες ήδη με τσίμπησαν, λέω να δοκιμάσω άλλη μια φορά και ας προκαλέσω την τύχη μου.
Πες μου λοιπόν που διαφωνείς με τις θέσεις μου. Μην τις πιάσεις μια μια, διάλεξε μερικές στην τύχη. Φαντάζομαι ότι θα σου είναι εύκολο να αποδείξεις ότι είμαι άλλος ένας μαλάκας, όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα (κατά την γνώμη σου), οι περισσότεροι γύρω σου. Άντε... ρίξε την και εσύ την συνεισφορά σου, και μην ντρέπεσαι.

Δεν θα παρεκτραπεί η συζήτηση καθόλου, τουλάχιστον όσον αφορά από την μεριά μου. Επίσης δεν θα κάνω καθόλου χαρακτηρισμούς. Θα αφήσω όποιος μας διαβάζει να κρίνει εκείνος. Άντε... βγάλτα από μέσα σου. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να δυσκολεύεσαι να εκφραστείς στην προσωπική σου ζωή, όπως και άλλοι, τουλάχιστον στο ίντερνετ μπορείτε να το κάνετε χωρίς προβλήματα και συνέπειες.


Edited by - Heretic on 03/02/2014 15:38:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 15:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε κάτι συγκεκριμένο αγαπητέ heretic.

Μόλις τα...είπες όλα!

Ηθελες, δεν ήθελες, με επιβεβαίωσες.

Ευχαριστώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 16:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ, αφού δεν χρειάζεται, τότε να μην γεμίζουμε το φόρουμ με άχρηστο όγκο συζητήσεων, αρκετά έχει ήδη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 17:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Ο κάθε άνθρωπος εκπαιδεύεται διαφορετικά και υπάρχουν πολλά μονοπάτια που καταλήγουν στον προορισμό, άλλα είναι ποιο γρήγορα και άλλα ποιο μεγάλα και κουραστικά.
Εν μέρει διαφωνώ. Ο Ιησούς δεν είπε οτι υπάρχουν πολλά μονοπάτια, είπε οτι το μονοπάτι για την αλήθεια είναι στενό. Ενώ αυτό της καταστροφής πλατύ.
Προτιμώ αυτή τη διατύπωση.

quote:
Όλοι οι ποιο πάνω ασχολήθηκαν με τον γνωστικισμό, αποκρυφισμό και θεοσοφία και όλοι ήθελαν το ίδιο, να βγάλουν τις ιδέες τους και τις θεωρίες τους προς τα έξω και ονειρεύτηκαν τον άνθρωπο να πιστεύει σε έναν Θεό, μία θρησκεία.
Τι είναι για σένα θρησκεία;
Για μένα θρησκεία είναι το να έχει ο άνθρωπος επαφή με την Αληθινή του Ύπαρξη.

quote:
Και βάζω έναν αρχηγό και μία θρησκεία γιατί θα υπήρχε ο νόμος της Ελευθερίας βέβαια, αλλά θα γλίτωνε τους ανθρώπους από το χάος, σαν Ειρηνοδίκης δηλαδή.
Αυτοί που "γλιτώνουν" από το "χάος" κατ' εμέ, είναι αυτοί που δουλεύουν για την τελειοποίησή τους.
Αυτοί που μένουν οι ίδιοι, όποιας θρησκείας και να είναι, αμφιβάλλω αν αυτή τους σώζει από κάτι (και ειδικά από το εσωτερικό του ανθρώπου χάος).
quote:
Γιαυτό μίλησα και σε παλιότερο θέμα για τις σκεπτομορφές και μου είπες δεν πρέπει γιατί μας τρώνε ενέργεια και δική μου άποψη βέβαια ήταν ότι είσαι επηρεασμένος από την Dion Fortune και την σκεπτομορφή της με τον λύκο, όπου και προσπάθησε να διακόψει να την τροφοδοτεί με τον ομφάλιο λώρο.
Όταν μιλάμε για σκεπτομορφές, δεν μου έρχεται καθόλου στον νου το παράδειγμα με τον λύκο.

Το μείζον είναι να μάθουμε να χρησιμοποιούμε τον νου. Αυτή τη στιγμή ο νους του ανθρώπου είναι διασπασμένος και ελέγχεται απο τα διάφορα "εγώ" που φέρουμε στο υποσυνείδητό μας.
Με άλλα λόγια ο νους μας είναι ένα κακο-χρησιμοποιούμενο εργαλείο, όσο βρίσκεται υπο τον έλεγχο του διαβόλου, ο οποίος δεν είναι άλλος απο ένα μάτσο απο υποκειμενικά ψυχολογικά στοιχεία, που φέρουμε στο εσωτερικό μας. Αυτά τα στοιχεία μας "υποβάλλουν" στον νου, διάφορα πράγματα που εμείς τα αποκαλούμε "επιθυμίες", "θέλω", κ.λπ.
Είναι τα στοιχεία της ζήλειας, της λαγνείας, της οκνηρίας κ.ο.κ.

Οι σκεπτομορφές λοιπόν δεν είναι παρα εκδηλώσεις του περιεχομένου του υποσυνειδήτου μας και επομένως και όλων αυτών των υποκειμενικών στοιχείων.

Εμείς πρέπει να φέρουμε το υποσυνείδητο στο συνειδητό, δουλεύοντας με τον διαλογισμό και τις διάφορες βοηθητικές τεχνικές της αυτοπαρατήρησης κ.ο.κ.
Τότε θα πάψουμε να έχουμε όνειρα (τα όνειρα είναι σκεπτομορφές) γιατί θα έχουμε καθαρίσει το υποσυνείδητο. Θα έχουμε όμως (εν)οράσεις.

Για να επιστρέψω στην αρχική θέση του ποστ, καταλήγω στο οτι οι σκεπτομορφές δεν είναι το μείζον, το μείζον είναι να μάθουμε να διαχειριζόμαστε τον νου. Αργότερα συζητάμε για τις σκεπτομορφές.

Edited by - Gnostic Student on 03/02/2014 17:43:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 17:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι σκεπτομορφές δεν είναι κάτι το αρνητικό, ούτε θετικό. Είναι κάτι που συμβαίνει, κατά μια μεταφυσική εκδοχή της πραγματικότητας, για να το περιγράψω καλύτερα.
Τι υπόσταση έχουν αυτές οι σκεπτομορφές, αυτό είναι ένα θέμα που μπορεί να τις χαρακτηρίσει. Αν αναφερθούμε σε ανθρώπινα κατασκευάσματα, αυτά μπορούν και να κριθούν με βάση τον τρέχοντα ηθικό κώδικα. Μια σκεπτομορφή για παράδειγμα είναι αυτή του εκδικητικού Θεού-τιμωρού. Κάποτε ήταν συνώνυμο του υπέρτατου, σήμερα είναι κάτι το αποκρουστικό, ανήκει στο σκοτάδι θα συμπληρώσουν κάποιοι.

Αλήθεια, maria3, προχωρημένες οι απόψεις σου, απλά δεν ανήκουν σε αυτό που γενικώς ονομάζεται χριστιανική ορθόδοξη πίστη. Είναι μεταφυσικές αντιλήψεις αρκετά προσωπικές. Γιατί προσδιορίζεσαι σαν χριστιανή ορθόδοξη; Αφού είναι προφανές ότι δεν σε εκφράζει κάτι τέτοιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 18:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εν μέρει διαφωνώ. Ο Ιησούς δεν είπε οτι υπάρχουν πολλά μονοπάτια, είπε οτι το μονοπάτι για την αλήθεια είναι στενό. Ενώ αυτό της καταστροφής πλατύ.
Προτιμώ αυτή τη διατύπωση.


Edited by - Gnostic Student on 03/02/2014 17:43:41



Μην ταυτίζεις ότι λέω με την διδασκαλία του Χριστού, επειδή δηλώνω το θρήσκευμα μου, το μονοπάτι προς την λύτρωση του κάθε ανθρώπου είναι ο Θεός αλλά για να φτάσουμε σε αυτόν ο καθένας παίρνει το δικό του δρόμο και καταλήγει ναι στον μικρό μονοπάτι λίγο πριν φτάσει στο προορισμό του ίσως.

Και εννοείται ότι δεν μπορώ να ταυτιστώ ή να ταυτίσω τον Χριστό, με τον δρόμο που επιλέγει ο καθένας προς το Θεό.

Και δεν το θυμάμαι αυτό που λες που είναι στο Κατά Μάρκον;

Γιατί αυτό που θυμήθηκα είναι Στενή είναι η πύλη, και τεθλιμμένη η οδός η φέρουσα εις την ζωήν.» (Ματθ. [7]ζ΄14)


quote:

Τι είναι για σένα θρησκεία;
Για μένα θρησκεία είναι το να έχει ο άνθρωπος επαφή με την Αληθινή του Ύπαρξη.

Edited by - Gnostic Student on 03/02/2014 17:43:41


Θρησκεία είναι ο υπέρτατος μου εαυτός, εκεί που τελειώνουν όλα να μην σταματάει η ελπίδα, είναι η αρμονία μου με το είναι και το μηδέν, οπότε τίποτα για εμένα δεν είναι μάταιο.


quote:

Εμείς πρέπει να φέρουμε το υποσυνείδητο στο συνειδητό, δουλεύοντας με τον διαλογισμό και τις διάφορες βοηθητικές τεχνικές της αυτοπαρατήρησης κ.ο.κ.
Τότε θα πάψουμε να έχουμε όνειρα (τα όνειρα είναι σκεπτομορφές) γιατί θα έχουμε καθαρίσει το υποσυνείδητο. Θα έχουμε όμως (εν)οράσεις.

Για να επιστρέψω στην αρχική θέση του ποστ, καταλήγω στο οτι οι σκεπτομορφές δεν είναι το μείζον, το μείζον είναι να μάθουμε να διαχειριζόμαστε τον νου. Αργότερα συζητάμε για τις σκεπτομορφές.


Edited by - Gnostic Student on 03/02/2014 17:43:41


Για εμένα όλα αυτά που λες μου δόθηκαν απλόχερα και ήταν έμφυτα από παιδική ηλικία μπορώ να σου πω, τα όνειρα πάντα ξεχωρίζαν από τα οράματα μου και το παρελθόν, το παρών και το μέλλον ήταν η ενόραση μου.

Το δύσκολο για εμένα όμως ήταν δαμάσω την φαντασία μου, γιατί αυτή δυστυχώς κάποια στιγμή σε ξεστρατίζει, οπότε σε ένα παιδί που θα γνώριζες και θα τα είχε έμφυτα όλα αυτά και δεν θα μπορούσε να τα εκ φράση, πως θα του έλεγες να τα εκπαιδεύσει;

Μία τεχνική είναι αυτό που λες, αλλά η ποιο απλή τεχνική είναι να γράφεις και να αποτυπώνεις το τι σκέφτεται το ασυνείδητο σου κομμάτι, χωρίς να σκέφτεσαι και να πηγαίνει στο συνειδητό.

Ναι να κλείνεις τα μάτια σου ναι μεν με το διαλογισμό αλλά να εκφράζεσαι με τις σκέψεις και ίσως με τις εικόνες που σου δημιουργούνται, οπότε αυτό μπορεί να θεωρηθεί και αστρική προβολή ταξιδεύοντας στο παρόν, με τον διαλογισμό και έμφυτα, χωρίς τεχνικές με αναπνοές κτλ.

Άρα σου εξηγώ για έναν άνθρωπο που είναι συνειδητοποιημένος με την ενόραση, ξέρει πότε μιλάει για σκεπτομορφές και πότε εμφανίζονται και για να σε προλάβω, γιατί με αυτά που θα διαβάσεις θα πεις πλήρης άγνοια, γιαυτό μίλησα ποιο πάνω ότι ο καθένας έχει το δικό του μονοπάτι και ξέρει αν είναι το σωστό.

quote:

Απεστάλη: 03/02/2014, 17:21:55

Αλήθεια, maria3, προχωρημένες οι απόψεις σου, απλά δεν ανήκουν σε αυτό που γενικώς ονομάζεται χριστιανική ορθόδοξη πίστη. Είναι μεταφυσικές αντιλήψεις αρκετά προσωπικές. Γιατί προσδιορίζεσαι σαν χριστιανή ορθόδοξη; Αφού είναι προφανές ότι δεν σε εκφράζει κάτι τέτοιο.


Γιατί πιστεύω στον Χριστό και πιστεύω ότι είμαι στην ορθή πίστη και στο σωστό δρόμο.

Συν ότι όταν ήμουν επτά χρονών χωρίς κανένας να μου την δόση ή να μου πει διάβασε την, έπεσε στα χέρια μου η Αγία Γραφή και την βρήκα σε ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι όπου έκανα εξερευνήσεις, μπορεί να ακούγεται μυθιστορηματικό αλλά αυτή είναι η αλήθεια μου και η επιλογή μου, δεν την αρνήθηκα τότε και δεν με φόβισε, γιατί να το κάνω τώρα;

Με εκφράζει το μεταφυσικό και δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ σαν χριστιανή ορθόδοξη προσπαθούσα να το αποφύγω, ότι δεν υπάρχει ή δεν μπορώ να δω τα πράγματα σαν παρατηρητής καθαρά.


Edited by - maria3 on 03/02/2014 18:50:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 19:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν εννοείς εκείνον τον άθλιο αντιπρόσωπο της ανατολικής σοφίας ονόματι Κρισναμούρτι τότε δε χρειάζεται απλά διόρθωση αυτό που λες, αλλά διαγραφή και ξαναγράψιμο.


Εχεις καποια στοιχεια για αυτα που λες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 20:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Maria3 εννοώ οτι δηλώνοντας κάποιος χριστιανός ορθόδοξος, μένει πιστός στο δόγμα της ανατολικής εκκλησίας. Είναι πολύ απλό το πράγμα, είναι σαν να δηλώνει κάποιος θεοσοφιστής και να διαφωνεί με τα μισά απο αυτά που έχει γράψει η Μπλαβάτσκι.

Ενα άλλο παράδειγμα: Αρκετοί πιστοί έχουν πνευματικό, έχουν δηλαδή επιλέξει εναν ιερέα-εξομολόγο που συμβουλεύονται για πνευματικά και μεταφυσικά θέματα. Αν αυτός είναι ενημέρωμένος -λίγοι είναι- θα σου απαντήσει συμφωνα με το δόγμα της πίσης. Αν τώρα του απαριθμήσεις μερικά απο τα παραπάνω που έχεις γράψει, το λίγοτερο που θα σου πεί είναι πως βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο, ενδέχεται να ακούσεις και πως είσαι υποχείριο του Σατανά.

Τα λέω γιατί τέτοια έχουν ακούσει διάφοροι γνωστοί μου, που εκμηστηρεύτηκαν πράγματα σε ιερείς. Την καλύτερη πάντως δήλωση την έκανε ο Ιταλός, δήλωσε χριαστιανός ανορθόδοξος, παρόλα αυτά βλέπω πολλούς φίλους εδω που ασπάζονται μια μυστικιστική θεώρηση του χριστιανισμού.

Προσωπικά δεν με εκφράζει σχεδόν σε τίποτε, την θεωρώ υποκριτική θρησκεία, να σου πω την αλήθεια δηλωνω πως δεν θρησκεύομαι γενικά, αλλά αρκετοί εσωτεριστές που διαβάζω, όπως η Ντιόν Φόρστιουν που ανέφερες, ήταν χριστιανοί. Απλά είχαν μια δική τους οπτική γωνία για τον χριστιανικό μυστικισμό, πολύ ενδιαφέρουσα κατα την άποψη μου.

Edited by - Heretic on 03/02/2014 20:27:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 20:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Γιατί αυτό που θυμήθηκα είναι Στενή είναι η πύλη, και τεθλιμμένη η οδός η φέρουσα εις την ζωήν.» (Ματθ. [7]ζ΄14)

Κατά Ματθαίον Ζ'

13 Εἰσέλθετε διὰ τῆς στενῆς πύλης· ὅτι πλατεῖα ἡ πύλη καὶ εὐρύχωρος ἡ ὁδὸς ἡ ἀπάγουσα εἰς τὴν ἀπώλειαν, καὶ πολλοί εἰσιν οἱ εἰσερχόμενοι δι᾿ αὐτῆς.

14 Τί στενὴ ἡ πύλη καὶ τεθλιμμένη ἡ ὁδὸς ἡ ἀπάγουσα εἰς τὴν ζωήν, καὶ ὀλίγοι εἰσὶν οἱ εὑρίσκοντες αὐτήν!

quote:
το μονοπάτι προς την λύτρωση του κάθε ανθρώπου είναι ο Θεός αλλά για να φτάσουμε σε αυτόν ο καθένας παίρνει το δικό του δρόμο και καταλήγει ναι στον μικρό μονοπάτι λίγο πριν φτάσει στο προορισμό του ίσως.
Αυτές είναι επικίνδυνες απόψεις
quote:
Το δύσκολο για εμένα όμως ήταν δαμάσω την φαντασία μου, γιατί αυτή δυστυχώς κάποια στιγμή σε ξεστρατίζει, οπότε σε ένα παιδί που θα γνώριζες και θα τα είχε έμφυτα όλα αυτά και δεν θα μπορούσε να τα εκ φράση, πως θα του έλεγες να τα εκπαιδεύσει;
Τα παιδιά απο μικρή ηλικία - αν και είναι δύσκολο - είναι καλό να μυούνται στον διαλογισμό και άλλες πρακτικές, καθώς και να δέχονται μια γενικότερη γνωστική-εσωτεριστική παιδεία.
quote:
Ναι να κλείνεις τα μάτια σου ναι μεν με το διαλογισμό αλλά να εκφράζεσαι με τις σκέψεις και ίσως με τις εικόνες που σου δημιουργούνται, οπότε αυτό μπορεί να θεωρηθεί και αστρική προβολή ταξιδεύοντας στο παρόν, με τον διαλογισμό και έμφυτα, χωρίς τεχνικές με αναπνοές κτλ.
Μην μπερδεύεις πολλά πράγματα μεταξύ τους, έτσι δημιουργείται σύγχυση.
Άλλο ο διαλογισμός, άλλο η αστρική προβολή, άλλο η φαντασία, άλλο το πραναγιάμα. Διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Διαφορετικός και ο σκοπός τους.
Διαλογισμός δεν είναι απλά να "κλείνεις τα μάτια σου", αστρική προβολή δεν είναι απλά να 'ταξιδεύεις με την φαντασία σου', στον παρον ΕΙΣΑΙ, δεν "ταξιδεύεις", και οι ασκήσεις της αναπνοής σχετίζονται με τον διαλογισμό αλλά είναι άλλο κεφάλαιο.

quote:
Άρα σου εξηγώ για έναν άνθρωπο που είναι συνειδητοποιημένος με την ενόραση, ξέρει πότε μιλάει για σκεπτομορφές και πότε εμφανίζονται και για να σε προλάβω, γιατί με αυτά που θα διαβάσεις θα πεις πλήρης άγνοια, γιαυτό μίλησα ποιο πάνω ότι ο καθένας έχει το δικό του μονοπάτι και ξέρει αν είναι το σωστό.
Κατά την δική μου αντίληψη, αυτό που μας έμαθαν με τη φιλοσοφία τους ο Σωκράτης και άλλοι, είναι οτι η παραδοχή της άγνοιας είναι η αφετηρία για την μάθηση

Edited by - Gnostic Student on 03/02/2014 21:05:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 21:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic από τη στιγμή που στην Ορθόδοξη εκκλησία Πατριάρχης είναι ο Βαρθολομαίος, απο τη στιγμή που ΤΙΠΟΤΑ από ότι προβάλλουν δεν έχει να κάνει με Χριστιανισμό πραγματικά νομίζω ότι αυτοί δεν είναι ορθόδοξοι. Γιατί για να λες ότι είσαι ο αγγελιοφόρος του Χριστού επί της γης, και να μου κυκλοφορείς με Μερσέντα και iphone5 αντί να τα χεις ξεπουλήσει όλα και να ταίζεις τα παιδάκια στην Αφρική που πεθαίνουν κάθε μέρα, μόνο να ντρέπεσαι θα έπρεπε. Που και πότε είχε ακίνητα και κινητά ο Χριστός περιμένω έναν αρμόδιο να μου πει. Στην καπιταλιστική αηδία που ζούμε, η εκκλησία μόνο ύπνο βαθύ προσφέρει, ταυτίζεται με τον Ελληνισμό λες και ο Χριστός είχε εκλεκτούς και μη, πωω φόρτωσα τώρα.

Η εκκλησία είναι μέσα μας. Δεν είναι ούτε σε χρυσά κηροπήγια ούτε σε ρουμπινένιες εικόνες. Ο θησαρός μας είναι η αγάπη η κατανόηση και η ταπεινότητα. Και όπως και στους Χριστιανούς υπάρχουν άξιοι, υπάρχουν και παντού. Οι πράξεις μετράνε. Νομίζω επαναλαμβάνομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 21:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Maria3 εννοώ οτι δηλώνοντας κάποιος χριστιανός ορθόδοξος, μένει πιστός στο δόγμα της ανατολικής εκκλησίας. Είναι πολύ απλό το πράγμα, είναι σαν να δηλώνει κάποιος θεοσοφιστής και να διαφωνεί με τα μισά απο αυτά που έχει γράψει η Μπλαβάτσκι.


Edited by - Heretic on 03/02/2014 20:27:38


Κάνεις λάθος ο Χριστός νευρίασε με το εμπόριο που γινόταν στο ναό του Θεού και τους γραμματείς και φαρισαίους και συμφωνώ με τον italo που μας αντιπροσωπεύουν όλα αυτά;

Ναι έχω πάει πολλές φορές για εξομολόγηση αλλά είδα ότι οι Ιερείς το έβλεπαν σαν επάγγελμα, α οκ εντάξει τίποτα παραπάνω, συν ότι κανείς δεν πίστεψε στις μεταφυσικές μου ανησυχίες.

Οπότε πορεύτηκα και εγώ μόνη μου σε κάποια πράγματα, γιατί δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι για όλα φταίνε τα δαιμόνια, ναι μεν ο διάβολος παίζει μεγάλο ρόλο στο να χάσεις τον δρόμο σου, αλλά σε πολλά φταίει και ο άνθρωπος και η φύση του.

Ο άνθρωπος έχει προκαλέσει τόσα πράγματα σε αυτόν τον πλανήτη, όπου αν ήθελε θα ήξερε τι ήταν κακό, θα το έβλεπε θα το αισθανόταν και δεν θα ήταν επηρεασμένος από τον διάβολο, με καταλαβαίνεις;

quote:

Απεστάλη: 03/02/2014, 20:58:17

Μην μπερδεύεις πολλά πράγματα μεταξύ τους, έτσι δημιουργείται σύγχυση.
Άλλο ο διαλογισμός, άλλο η αστρική προβολή, άλλο η φαντασία, άλλο το πραναγιάμα. Διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Διαφορετικός και ο σκοπός τους.
Διαλογισμός δεν είναι απλά να "κλείνεις τα μάτια σου", αστρική προβολή δεν είναι απλά να 'ταξιδεύεις με την φαντασία σου', στον παρον ΕΙΣΑΙ, δεν "ταξιδεύεις", και οι ασκήσεις της αναπνοής σχετίζονται με τον διαλογισμό αλλά είναι άλλο κεφάλαιο.

Edited by - Gnostic Student on 03/02/2014 21:05:56


Θα διαφωνήσω μαζί σου, για εμένα αν θέλεις να στο αναλύσω η αστρική προβολή είναι τηλεμεταφορά, αν θέλεις τον ακριβή όρο από εμένα.

Όταν το έχεις έμφυτο το πρώτο πράγμα είναι που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να μπορεί να μετριάζει τους σφυγμούς του, για να μην έχει προβλήματα με την καρδιά του, όταν το κάνει συχνά, γιατί δεν είναι τυχαίο που όταν είσαι πολύ ώρα στο αστρικό πεδίο κατά την άποψη μου, αν το θέσουμε έτσι, έχεις προσέξει ότι παγώνεις δηλαδή αισθάνεσαι το κρύο και μην μου πεις ότι έχει σχέση με τεχνικές, αλλά έχει σχέση με το τι θέλεις να δεις και πόση ώρα θα χρειαστεί, όλα αυτά που ανέφερα έχουν να κάνουν με την προϋπόθεση, ότι κάνεις αστρική προβολή στον ύπνο σου.

Δες το σαν μία μεταθανάτια εμπειρία.

Ναι στο παρόν είσαι αλλά μπορεί να είσαι σε άλλο μέρος του πλανήτη με την αστρική προβολή ή σε άλλον πλανήτη δεν έχει σχέση αυτό που λες, αυτό εννοώ παρόν.

Έχουμε συνηθίσει να νομίζουμε ότι κάνοντας αστρική προβολή είναι να βλέπουμε τον εαυτό μας να κοιμάται ή από ψηλά κάνεις λάθος, μας προσφέρει πολλά περισσότερα πράγματα.

Και αστρική προβολή τηλεμεταφορά μπορείς να κάνεις και ξύπνιος με οπτικές και ακουστικές ενδείξεις, γιαυτό και το διαχώρισα και ποιο πάνω, το ότι ακούς και βλέπεις με εικόνες δεν το ζεις, όπως στην τηλεμεταφορά, συνδέονται με την τηλεπάθεια.

Άρα για εμένα είναι αλληλένδετα.

Αυτό που ανέφερα για την φαντασία και δεν το κατάλαβες και θα γίνω ποιο κατανοητή, ότι όταν το κάνεις αυτό και ταξιδεύεις με αστρική προβολή ή έχεις όλα τα παραπάνω που ανέφερα, το ξέρεις ο ίδιος δεν μπορεί κανείς να σου το επιβεβαιώσει, ούτε να σου πει κάποιος το μέρος απλά εσύ το συνειδητοποιείς, οπότε και μπορεί πολύ εύκολα να νομίζεις ότι είναι της φαντασίας σου και είσαι ευάλωτος.

Και σε όλα αυτά που ανέφερα εκεί μπαίνουν οι τεχνικές που πιστεύω ότι δεν μας τις προσφέρει ο αποκρυφισμός αλλά η εκπαίδευση, όπου αρχίζεις και τα βγάζεις όλα αυτά από το ασυνείδητο και μπορείς πλέον συνειδητά να τα εφαρμόσεις όποτε θέλεις και χωρίς διαλογισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 21:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Έχουμε συνηθίσει να νομίζουμε ότι κάνοντας αστρική προβολή είναι να βλέπουμε τον εαυτό μας να κοιμάται ή από ψηλά κάνεις λάθος, μας προσφέρει πολλά περισσότερα πράγματα.
Κανείς δεν είπε οτι μόνο αυτό είναι αστρική προβολή.
quote:
Και αστρική προβολή τηλεμεταφορά μπορείς να κάνεις και ξύπνιος με οπτικές και ακουστικές ενδείξεις, γιαυτό και το διαχώρισα και ποιο πάνω, το ότι ακούς και βλέπεις με εικόνες δεν το ζεις, όπως στην τηλεμεταφορά, συνδέονται με την τηλεπάθεια.
Δεν καταλαβαίνω τι λες, βελτίωσε τη διατύπωση, βάλε τα πράγματα σε σειρά. Ένα ένα, χωρίς βιασύνη.
quote:
Και σε όλα αυτά που ανέφερα εκεί μπαίνουν οι τεχνικές που πιστεύω ότι δεν μας τις προσφέρει ο αποκρυφισμός αλλά η εκπαίδευση, όπου αρχίζεις και τα βγάζεις όλα αυτά από το ασυνείδητο και μπορείς πλέον συνειδητά να τα εφαρμόσεις όποτε θέλεις και χωρίς διαλογισμό.
Περίμενε. Πες μου πρώτα, ποιος είναι ο στόχος του διαλογισμού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 22:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλός, γι αυτο εγραψα για χριστιανικο μυστικισμο και οχι για χριστιανικη θρησκεια. Σαφως και το δευτερο ειναι πιο ενδιαφερον, αν ψαξουμε ομως στις απαρχες του "φοβαμαι" οτι θα καταλληξουμε στον Νεοπλατωνισμο. Κατι σαφες πιο βαθια μεταφυσικο, που υπηρξε ο μεγαλος χαμενος της ιστοριας, οπως και ο γνωστικισμος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 22:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν καταλαβαίνω τι λες, βελτίωσε τη διατύπωση, βάλε τα πράγματα σε σειρά. Ένα ένα, χωρίς βιασύνη.


Ναι έχεις δίκαιο θα σου το εξηγήσω, όταν κάνεις αστρική προβολή στον ύπνο σου μπορείς να μεταφερθείς να το θέσω ποιο απλά, από την Ελλάδα στην Αυστραλία και να δεις μία σκηνή σαν τρίτος, ή να αισθανθείς ότι μπορεί να είσαι μέσα και σε άλλον άνθρωπο, χωρίς πραγματικά να είσαι, δηλαδή δεν αντιλαμβάνεσαι το πόνο, γιατί δεν έχεις ύλη εκείνη την στιγμή.

Τώρα για να το διαχωρίσω, αστρική προβολή μπορείς να κάνεις και ενώ είσαι ξύπνιος, απλά βλέπεις ένα οπτικό ερέθισμα και μπορεί να ακούσεις και τις φωνές από το σημείο, δεν έχεις βέβαια το όραμα αν το θέσουμε έτσι που έχεις στον ύπνο σου, αυτό το έχουμε συνδέσει βέβαια περισσότερο με την τηλεπάθεια και όχι την αστρική προβολή.

quote:

Περίμενε. Πες μου πρώτα, ποιος είναι ο στόχος του διαλογισμού;


θα μου πεις υπάρχουν και άνθρωποι που το πετυχαίνουν αυτό όπως ανέφερα ποιο πάνω με την άσκηση δηλαδή να διαδραματίζεται καθαρά μία σκηνή και να κλείνεις τα μάτια σου και να την βλέπεις χωρίς να κοιμάσαι, καθαρά με το τρίτο μάτι σου, δεν σου έχει τύχη να κλείνεις τα μάτια σου και να βλέπεις καθαρά το περιβάλλον γύρω σου;

Ο ανθρώπινος νους σκέφτεται και βγάζει και εικόνες όταν επικοινωνεί, δηλαδή όταν έχεις κάτι έντονα στο μυαλό σου και δεν το θυμάσαι δεν βγάζεις την εικόνα του, ε άλλος που λαμβάνει αυτή την εικόνα βλέπει με το τρίτο μάτι, ίσως και κοινώς είναι τηλεπαθητικός.

Φαντάσου να κλείνεις τα μάτια σου ξύπνιος και να διαδραματίζεται μία σκηνή, αυτό είναι o διαχωρισμός και η άσκηση, γιατί δεν μπορείς να ζήσεις έτσι, δηλαδή να σου έρχονται εικόνες όταν είσαι ξύπνιος και να μην μπορείς να το ρυθμίσεις.

Ο διαλογισμός βοηθάει όταν δεν έχεις το χάρισμα και ίσως στο να προσπαθήσεις να ρυθμίσεις τα ποιο πάνω που ανέφερα, αλλά κουράζει, πόση ώρα μπορείς να κάνεις διαλογισμό κατά την διάρκεια της ημέρας για να το ρυθμίζεις το ασυνείδητο σου κομμάτι αν το θέσουμε έτσι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 11:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι εγω τοσον καιρο πριν μπω στο φορουμ σας νομιζα οτι ενας αναζητητης της γνωσης που διαλογιζεται απλα μενει εσωστρεφης και λιτος στις εκφρασεις του? Γιατι νομιζα οτι ουδεποτε προβαλλει τις γνωσεις την θεωρηση την πιστη στους αλλους με ανταγωνιστικο τροπο? Ακομα το νομιζω. Κανεις που εχει φωτισθει στην εξελιξη δεν συζητα καν παρα μονο με τον δασκαλο η οσους ακολουθουν. την ιδια πορεια.
Το ποσο διασκεδαστικο κ απογοητευτικο ειναι να βλεπω σκυλοκαυγαδες στη τηλεοραση και αναζητησεις μαγων και μαγισων σε φορουμ δεν λεγεται.
Η προοδος και η ελευθερια ειναι εννοιες χωρις αντικρυσμα στον ανθρωπο λεει καπου στα πρωτοκολλα των σοφων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 11:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατι εγω τοσον καιρο πριν μπω στο φορουμ σας νομιζα οτι ενας αναζητητης της γνωσης που διαλογιζεται απλα μενει εσωστρεφης και λιτος στις εκφρασεις του? Γιατι νομιζα οτι ουδεποτε προβαλλει τις γνωσεις την θεωρηση την πιστη στους αλλους με ανταγωνιστικο τροπο? Ακομα το νομιζω. Κανεις που εχει φωτισθει στην εξελιξη δεν συζητα καν παρα μονο με τον δασκαλο η οσους ακολουθουν. την ιδια πορεια. ...
Αυτό είναι τεράστεια παγίδα. Αν αναζητάς την εξέλιξη, αυτή έρχεται από την πρόκληση, όχι το βόλεμα. Αν περιτριγυρίζεσαι από ομοϊδεάτες μόνο, αν ακούς το 'δάσκαλο' χωρίς διάκριση και με μόνη επιλογή το να συμφωνείς... η εξέλιξη θα έχει πρόβλημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 12:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mariaa, και μόνο ότι αναφέρεις κάτι που γράφουν "Τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών" σαν επιχείρημα, αυτομάτως θέτεις σε αναξιοπιστία αυτά που ισχυρίζεσαι. Δεν μπορώ να κάτσω να συζητήσω με βάση κατασκευασμένα βιβλία. Έπειτα σκέφτεσαι με στερεότυπα. Ο αναζητητής της γνώσης μπορεί να συζητά στα φόρουμ για να βρει συνταξιδιώτες του, δεν έχει σχέση να κάνει με κανενός είδους ανταγωνισμό. Εγώ δεν έχω δασκάλους, δεν τους χρειάζομαι. Δεν πιστεύω σε φωτισμένους να στο πω απλά. Επίσης, άλλο η αναζήτηση και άλλο ο διαλογισμός. Είναι δυο διαφορετικά πράγμα, μήλα και πορτοκάλια ας πούμε.

Έπειτα, το θέμα το παρόντος νήματος είναι η μαγεία. Αν δεν πιστεύεις σε αυτήν ή νομίζεις ότι όλα αυτά είναι απλά σαχλαμάρες για ανόητους, όπως δήλωσε και κάποιος άλλος εδώ μέσα, τότε τι ακριβώς ζητάς εδώ πέρα; Ήρθες για να εμάς υποδείξεις εσύ τι πρέπει να κάνουμε εμείς; Έλεος ρε παιδιά...

Ειλικρινά: τίποτε καλύτερο δεν έχετε να ασχοληθείτε, από το να γυρίζετε στα φόρουμ και να την λέτε στους άλλους;

Edited by - Heretic on 04/02/2014 12:15:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy