ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα? Νο2"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 16:49:29  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί είναι μουλωχτός. Και έχει φανεί πολλάκις. Το αν έχει κάψει κιόλας, είναι άλλη συζήτηση. Απλά θεωρώ ότι τέτοιου τύπου νουβελικοί χαρακτήρες πρέπει να αγνοούνται. Γιατί μετά παίρνουν το ρόλο του αντιήρωα και στο τέλος αποκτάνε και κοινό.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 16:57:00  Εμφάνιση Προφίλ
Θα μας τρελάνεις εντελώς Λεβαντίνε? Εσύ δεν είσαι, που κάνεις εδώ και μήνες διάλογο μαζί του?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
Προς απάντηση του "troll" "italos" που πετάει ένα σωρό μουλωχτές και αδικαιολόγητες κοτσάνες(δεν με ενδιαφέρει να μάθω τον λόγο)

http://cosmicfingerprints.com/intelligent-evolution-quick-guide/

Η διαφορά μεταξύ των δομών που προκύπτουν στην φύση τυχαία και τον δομών που μεταφέρουν πληροφορία.

Και εδώ τα λόγια ενός γνήσιου αιρετικού με μεγάλη ευασθησία και πόνο για το κυνήγι των αιρέσεων από τις επίσημες θρησκείες

quote:

heretic
ο Ευφυής Σχεδιασμός είναι μασκαρεμένος Δημιουργισμός. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, πρέπει να προέρχεται από παραθρησκευτικές ομάδες των ΗΠΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:06:04  Εμφάνιση Προφίλ
Κάνω διάλογο, και τονίζω τις "παρασπονδίες" του, όταν το πάει εκεί που θέλει.
Δεν δημιουργώ αντίδραση.
Η κόντρα δημιουργεί αντίδραση, ακόμα και αν είναι ένας προς 55. Αφού δεν χαμπαριάζει τον βλέπεις. ΘΑ πάρει το κλαψιάρικο ύφος του θιγμένου και μετά πάλι επίθεση.
Κανένας ανίδεος περαστικός δεν θα δει το αληθές στο κράξιμο που του προσάπτεται δικαίως, θα δει απλά ένας καταφρονεμένο και πολύ κόσμο να του την πέφτει, καθώς ελάχιστοι θα έχουν διαβάσει τα εκατοντάδες μυνήματα επικίνδυνης "λογικής" του Ελ.
Μάνο δεν με απασχολεί ο Ελ. Το Εσωτέρικα με απασχολεί.
Την άποψη μου λέω απλά.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:07:20  Εμφάνιση Προφίλ
Τον βλέπεις Μάνο που αρπάχτηκε; Γιατί αρπάχτηκε;

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:15:26  Εμφάνιση Προφίλ
Διονύσιε Σκυλόσοφε είχαμε μια συζήτηση για τον Χρίστο Ελ. Εσύ σύμφωνα με τα λεγόμενα σου να σου θυμίσω δεν είσαι ο Χρίστος Ελ των εκπαιδευτικών εκδρομών στα δασάκια, των εξαγνισμών και των καλών ιερών εξετάσεων. Τι ζορίζεσαι φίλε μου και πετάγεσαι; Πες τα δικά σου ελεύθερα, δεν με απασχολεί το θέμα που συζητάτε έτσι και αλλιώς, είναι εκτός θεματολογίας και γνώσεων μου.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Κάνω διάλογο, και τονίζω τις "παρασπονδίες" του, όταν το πάει εκεί που θέλει.
Δεν δημιουργώ αντίδραση.
Η κόντρα δημιουργεί αντίδραση, ακόμα και αν είναι ένας προς 55. Αφού δεν χαμπαριάζει τον βλέπεις. ΘΑ πάρει το κλαψιάρικο ύφος του θιγμένου και μετά πάλι επίθεση.
Κανένας ανίδεος περαστικός δεν θα δει το αληθές στο κράξιμο που του προσάπτεται δικαίως, θα δει απλά ένας καταφρονεμένο και πολύ κόσμο να του την πέφτει, καθώς ελάχιστοι θα έχουν διαβάσει τα εκατοντάδες μυνήματα επικίνδυνης "λογικής" του Ελ.
Μάνο δεν με απασχολεί ο Ελ. Το Εσωτέρικα με απασχολεί.
Την άποψη μου λέω απλά.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0


Φίλε έχεις πρόβλημα. Πέρασα μια βόλτα από το esoterica και είδα να γράφεις κάτι μπούρδες ότι είμαι μουλωχτός και ότι χρειάζομαι κράξιμο κτλ.

Σε ανάγκασε κανείς να δεχθείς τον Δημιουργισμό; Σε πειράζουν οι σελίδες που στέλνω και λένε για δημιουργία και ευφυή σχεδιασμό; Μην τις διαβάζεις, όπως επίσης μην διαβάζεις την Βίβλο αν σου τη δίνει. Σε πειράζει το Ωρολόγιο το Μέγα; Μην το διαβάζεις. Κάνεις λες και γέμισες ψείρες ρε φίλε, τί είχε η σελίδα cosmic fingerprints που έστειλα;

Ποιος σου είπε ότι θίχτηκα; Ήξερα ότι δεν είσαι χριστιανός(τουλάχιστον βιβλικός) και ότι είσαι παιχνιδιάρης που σου αρέσει να "κράζεις" την άλλη άποψη. Αλλά καμμιά φορά ξεγελάς τον συνομιλητή σου γιατί το παίζεις φιλεύσπλαχνος και συγκαταβατικός. Οπότε άλλη φορά να ξέρουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
Lol, ίσα ίσα που αυτός ο τύπος ο Perry Marshall είναι ενάντια στην οργανωμένη θρησκεία και δέχεται την εξέλιξη(υπό την προυπόθεση ότι είναι κατευθυνόμενη από διάνοια και δεν γίνεται βάση τυχαίων μεταλλάξεων και φυσικής επιλογής)...

Αλλά τί είχε αυτή η σελίδα και θίχτηκε ο άλλος; Αυτό μου έκανε μονάχα εντύπωση και γ' αυτό απόρησα. Δεν λέει κάτι για ιερά εξέταση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:23:16  Εμφάνιση Προφίλ
Η συζήτηση παραπάνωαφορά τον Χρίστο Ελ., όχι τον Δημιουργισμό. Αν θες να συζητήσουμε τον Χρίστο Ελ και την παρουσία του στο εσωτέρικα ευχαρίστως.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:34:04  Εμφάνιση Προφίλ
Νιάου νιάου νιάου, φρρρρρρρρ....

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

kost

…αποτέλεσμα εξέλιξης..ο άνθρωπος…


quote:

Vassilis_1

Επηρεασμένος λοιπόν ο φίλος kost από την «επιστήμη», που φαντάστηκε την εξελικτική θεωρία, η οποία λέει ότι ο άνθρωπος, όπως και όλοι οι έμβιοι οργανισμοί, προήλθαν από ένα κύτταρο.

Για παράθεσέ μας φίλε kost, και την απάντηση της «επιστήμης» στο ερώτημα:
Και το κύτταρο πως προήλθε;


quote:

Sesostris

…η απάντηση έχει εν μέρει δοθεί…


quote:

Vassilis_1

Τα διάφορα εν μέρει φίλε Sesostris, δεν στοιχειοθετούν απάντηση.



quote:

Sesostris

Ο Στάνλεϊ Μίλλερ (Stanley Lloyd Miller 1930 - 2007) και ο Χάρολντ Ούρι (Harold Clayton Urey 1893-1981) το 1952 στο Πανεπιστήμιο του Σικάγο δημιούργησαν εργαστηριακά τις συνθήκες της «πρωταρχικής αρχέγονης σούπας». Η πειραματική συσκευή που θα προσομοίωνε τις αρχικές συνθήκες στη Γη…


quote:

Vassilis_1

Ώστε “Η πειραματική συσκευή” φίλε Sesostris! Εμ για αυτό η «επιστήμη» είναι καταδικασμένη να πορεύεται εσαεί με τα διάφορα εν μέρει, και να μη έχει ποτέ ούτε μισή αποδειγμένη θέση έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση (= για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν, για το πώς ξεκίνησε η ζωή, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή, στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα). Διότι για την εξιχνίαση αυτών θεμάτων κατέφυγε στη χρήση των πειραμάτων. Τα οποία η επιστήμη έχει απορρίψει, όταν αυτά, σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα πάνω θέματα.
Κοίταξε εδώ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12133&whichpage=1&ARCHIVE

Τώρα θα δούμε την πραγματική εικόνα της «επιστήμης», καθώς δεν μπορεί να αρθρώσει ούτε μισή αποδεδειγμένη θέση ως προς την εξιχνίαση όλων των μεγάλων θεμάτων, που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, πλέοντας σε πελάγη παντελούς σκοταδισμού και αγνωσίας. Μια έκφραση των οποίων είναι αυτή:
http://kpe-kastor.kas.sch.gr/biodiversity_site/b/article4.htm

quote:
Το… κυνήγι εκείνου του “παγκόσμιου προγόνου”, του πρώτου μορίου που αποτέλεσε συστατικό της ζωής, έχει πια αποδειχθεί μάταιο.

Το ρεζουμέ; Παραμύθι λοιπόν το πρώτο μόριο.

quote:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο μυστήριο στη Γη και στο Σύμπαν από το πώς ξεκίνησε η ζωή. Κάθε νέα θεωρία (και εμφανίζονται πολλές τέτοιες τον τελευταίο καιρό) αντί να ξεδιαλύνει, περιπλέκει ακόμη περισσότρερο τα πράγματα. Όσο περισσότερα μαθαίνουμε τόσο πιο δαιδαλώδεις γίνονται οι διαδρομές που οδηγούν στη λύση του μυστηρίου…

Συμπέρασμα πρώτο: Όσο προχωράει η «επιστήμη» όλο και πιο πολύ αυξάνεται ο σκοταδισμός και η αγνωσία της.

Συμπέρασμα δεύτερο: Η επιστήμη όταν παράγει μεθόδους, πρέπει αυτές να τηρούνται. Διαφορετικά οι μέθοδοι τιμωρούν αλύπητα όσους τις παραβαίνουν, εν προκειμένω την «επιστήμη».


quote:

Συνοδινός.1

Συμπέρασμα Τρίτο...
Δεν έχετε ξεκαθαρίσει ακόμη, αν τα φαινόμενα υφίστανται από Θαύμα ή έχουν ως βάση την εξέλιξη.


ΟΛΑ τα σχετιζόμενα με την κοσμογονική πρόταση θέματα, τα έχει ξεκαθαρίσει
η επιστήμη εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12133&whichpage=1&ARCHIVE
βγάζοντας τελεσίδικο αποδεικτικό συμπέρασμα. Οπότε η εξέλιξη φίλε Συνοδινέ, επιστημονικά αποδεδειγμένα, δεν ίσχυσε, δεν ισχύει, δεν πρόκειται εσαεί να ισχύσει.

Μετά το αποδεικτικό συμπέρασμα της επιστήμης, απλά, η θεωρία της εξέλιξης, έχει εξελιχθεί σε ένα παραμύθι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Η συζήτηση παραπάνωαφορά τον Χρίστο Ελ., όχι τον Δημιουργισμό. Αν θες να συζητήσουμε τον Χρίστο Ελ και την παρουσία του στο εσωτέρικα ευχαρίστως.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0


Δηλαδή σου ήρθε έτσι ξαφνικά η ενθύμηση του "Χρίστου Έλ" και της "Ιεράς Εξέτασης"; Πως; Τί διάβασες;

Άσε τώρα να γράψει ο Βασίλειος, μην χαλάμε τώρα τις υπέροχες αναρτήσεις του στις οποίες αρνείσαι να απαντήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:52:08  Εμφάνιση Προφίλ
Θα τολμήσω να πω ότι συμφωνώ πάραυτα με τον φίλο Βασίλειο.

Έτσι λοιπόν, θα θελα μετά χαράς να τονίσω ότι:


ΟΛΑ τα σχετιζόμενα με την κοσμογονική πρόταση θέματα, τα έχει ξεκαθαρίσει
η επιστήμη εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12133&whichpage=1&ARCHIVE
βγάζοντας τελεσίδικο αποδεικτικό συμπέρασμα. Οπότε η εξέλιξη φίλε Συνοδινέ, επιστημονικά αποδεδειγμένα, δεν ίσχυσε, δεν ισχύει, δεν πρόκειται εσαεί να ισχύσει.

Μετά το αποδεικτικό συμπέρασμα της επιστήμης, απλά, η θεωρία της εξέλιξης, έχει εξελιχθεί σε ένα παραμύθι.

Ετσι λοιπόν, το αληθές συμπέρασμα που εξάγεται είναι ότι:

"Η ακατάληπτος αύτη και ανερμήνευτος γέννησις του Χριστού εγένετο, κατά την χρονολογίαν της Ανατολικής Εκκλησίας, τω 5508, από κτίσεως κόσμου…"

Η δημιουργία του σύμπαντος κόσμου διήρκησε έξη (6) ημέρες.

Η πρώτη μέρα της δημιουργίας του σύμπαντος ξεκίνησε πριν 7.523 χρόνια.

Η δημιουργία όλης της ζωντανής ύπαρξης ξεκίνησε την πέμπτη (5) ημέρα και ολοκληρώθηκε με την δημιουργία του Αδάμ και της Εύας την έκτη (6) ημέρα.

Προτείνω δε και σε όλα τα μέλη του Εσωτέρικα, να παραδεχθούν τοαληθές των λόγων του φίλου Βασίλειου.

Τώρα Βασίλειε που όλοι συμφωνούμε, θεωρώ το θέμα λήξαν, και εσύ με μεγαλύτερη ευκολία μπορείς να καταπιαστείς και με τα άλλα θέματα του παρόντος Forum, στα οποία μπορείς να προσφέρεις τις όποιες γνώσεις σου, και τα οποία αγνοούμε εδώ και καιρό για ένα τόσο απλό ζήτημα, μια παρεξήγηση αν προτιμάς.

Αν βέβαια δεν σε ενδιαφέρουν τα άλλα θέματα δεν είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις, αν και θα είναι κρίμα καθότι δεν έχουμε δει την άποψη σου αφού απλά δεν προλαβαίναμε με το συγκεκριμένο θέμα που μας απασχολούσε τους τελευταίους μήνες.

Τώρα όμως που τα βρήκαμε, το θέμα θεωρώ είναι λήξαν, και δεν χρειάζεται περεταίρω ενδοσκόπηση. Ε;

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:55:24  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι ειναι που έχω μνήμη ελέφαντα αγαπητέ Διονύσιε Σκυλόσοφε.
Θες να το συζητήσουμε;

Με τον φίλο Βασίλειο τα βρήκαμε.

Οπότε ας μην αποφεύγουμε το κυρίως πιάτο. Εχεις κάτι να προσθέσεις επί Χρίστου Ελ;

Αν όχι θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις επί της θεματολογίας σου και να μην ασχολείσαι με περιφερειακά θέματα που δεν σε ενδιαφέρουν όπως είναι προφανές.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 17:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
Μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που λέει για τον πολλαπλασιασμό;

Γεννιέται η ζωή από την άψυχη ύλη ακόμη και σήμερα όπως τάχα κάποτε; Είναι κάτι το οποίο μπορεί να αποδειχθεί στην φύση και στο εργαστήριο δια πειράματος;

Ή μήπως ξέρουμε ότι μόνο η ζωή γεννάει ζωή βάση του βιολογικού σχεδιασμού του Θεού;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 18:04:28  Εμφάνιση Προφίλ
Την απάντηση στο ερώτημα σου την έδωσε ο αγαπητός Βασίλειος παραπάνω, και το θέμα θεωρείται λήξαν, άρα δεν υπάρχει λόγος να πλατειάζουμε, καθώς και να συνεχίσει το θέμα.

Εμένα το θέμα του πολλαπλασιασμού δεν με ενδιαφέρει μετά το τελευταίο μου μήνυμα, αφού συμφωνήσαμεότι έτσι είναι τα πράματα.
Μπορούμε να συζητήσουμε άλλα θέματα στο εσωτέρικα αν θες.

Εμένα στι παρόν με ενδιέφερε ο Χρίστος Ελ. Αν εσένα δεν σε ενδιέφερε, νομίζω πως το θέμα είναι λήξαν, και δεν έχουμε κάτι να πούμε, δεν νομίζεις;

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 18:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Την απάντηση στο ερώτημα σου την έδωσε ο αγαπητός Βασίλειος παραπάνω, και το θέμα θεωρείται λήξαν, άρα δεν υπάρχει λόγος να πλατειάζουμε, καθώς και να συνεχίσει το θέμα.

Εμένα το θέμα του πολλαπλασιασμού δεν με ενδιαφέρει μετά το τελευταίο μου μήνυμα, αφού συμφωνήσαμεότι έτσι είναι τα πράματα.
Μπορούμε να συζητήσουμε άλλα θέματα στο εσωτέρικα αν θες.

Εμένα στι παρόν με ενδιέφερε ο Χρίστος Ελ. Αν εσένα δεν σε ενδιέφερε, νομίζω πως το θέμα είναι λήξαν, και δεν έχουμε κάτι να πούμε, δεν νομίζεις;

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0


Τί έπαθες ρε φίλε; Τελείωσε το μελάνι ή μήπως δεν χωράει ο δίσκος του server άλλα mb?

Αν δεν τα θεωρείς όλα αυτά θέματα πνευματικού επιπέδου μην ασχολείσαι. Ασχολήσου με εκείνο που θεωρείς εσύ πνευματικό.

Τα περί "δυσφήμισης" και "υποτίμησης" του φόρουμ είναι πάλι στην φαντασία κάποιων ανόητων. Ξέρω τί σου λέω αλλά είμαι σίγουρος ότι στην δικιά σου κοσμοθέαση δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό.

Υπάρχει διαφορά μεταξύ του έξυπνου και του κολλημένου. Εγώ αντί να βλέπω έξυπνα άτομα μάλλον βλέπω κολλημένα και μισαλλόδοξα να νομίζουν ότι έχουν υψηλό iq επειδή είναι άθεοι και εξελικτές. Αυτά είναι βλακείες...ο χριστιανισμός και ο δημιουργισμός πραγματικά δεν είναι για γριές και γυναικόπαιδα ενώ ο αθεισμός και η εξέλιξη για επιστήμονες και φιλοσόφους. Στην φαντασία σου είναι όλα αυτά...

Απλά είσαι κολλημένος και δεν θες ούτε καν να διαβάσεις κείμενο στα αγγλικά και να το καταλάβεις, ακόμη και αν στο κάτω κάτω δεν συμφωνήσεις μαζί του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 18:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
Ξέρω τί σου λέω διότι πολλά άτομα ακόμη και αν είναι μορφωμένα και καθηγητές, έχουν ένα είδος κόμπλεξ και κολλήματος με μπόλικο εγωισμό. Ακούνε θρησκεία, θεός και σε κόβουν με την μια πριν μιλήσεις...αυτό είναι φασιστικό κόμπλεξ και αθεοπάθεια...

Δυστυχώς απ' ότι έχω καταλάβει κάποιοι βλέπουν την χαμηλή νοημοσύνη, έλλειψη μόρφωσης και αφέλεια σε κάποια άτομα(παιδιά, γριές) και καταδικάζουν έτσι πράγματα τα οποία έχουν βαθύ νόημα.

Έλα όμως που η Βίβλος λέει ότι ο Θεός διάλεξε τα μωρά για να ντροπιάσει τους "σοφούς" που είναι στην ουσία τυφλωμένοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 18:35:33  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν καταλαβαίνω γιατί ζορίζεσαι αγαπητέ φίλε. Οπως σου είπα, συμφώνησα με τον αγαπητό Βασίλειο και δεν έχω κάτι να προσθέσω.

Επαναλαμβάνω ότι η παρούσα θεματολογία δεν είναι του πεδίου γνώσεων μου και δεν με αφορά.
Υπενθυμίζω δε, ότι το παρόν θέμα καταπιάνεται περί Αθείας των μελών του Εσωτέρικα, και έχει παρεκτραπεί σφόδρα.
Τονίζω τελικώς, ότι ουδεπόποτε προσωπικώς δεν αναφέρθηκα σε σένα ούτε σε εμπόδισα να γράψεις τις απόψεις σου.

Η παρέμβαση μου αφορούσε το μέλος Χρίστος Ελ, καθώς και της επικινδυνότητας της μουλωχτής παρουσίας του στο εσωτέρικα όσον αφορά το παρόν site, αυτό που πραγματικά πρεσβεύει, καθώς αυτών που το προκείμενο μέλος έχει αφήσει κατά καιρούς να εννοηθούν, κάτι που εσένα όπως μας έχεις πληροφορήσει, εκτός και έχεις διαφορετική άποψη και θες να μας διαφωτίσεις, δεν σε αφορά.

Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αναφέρεσαι σε μένα επί προσωπικού και δεν συνεχίζεις τον διάλογο σου με τα άλλα αγαπητά μέλη, καθώς και γιατί αρπάζεσαι.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 18:36:42  Εμφάνιση Προφίλ
1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η «επιστήμη», για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;

2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η «επιστήμη», για το πώς ξεκίνησε η ζωή;

3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η «επιστήμη», για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η «επιστήμη», για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 18:42:24  Εμφάνιση Προφίλ
Τα παμε αυτά αγαπητέ Heretic. Το θέμα θεωρείται λήξαν. Ο αγαπητός Βασίλειος τούδε και στο εξής, θα καταπιαστεί με τα υπόλοιπα θέματα ελεύθερος από τις προγενέστερες παρεξηγήσεις, αφού συμφωνήσαμε και δεν θα επαναλάβουμε για πλείστη φορά τη σαφή αλήθεια της γνώμης του.
Ετσι δεν είναι αγαπητέ Βασίλειε;
Σε ευχαριστώ αγαπητέ Heretic.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 19:31:20  Εμφάνιση Προφίλ
Δ.Σ μπήκα στον πειρασμό και διάβασα λίγο από το βιβλίο του κατά φαντασία επιστήμονα που αναφέρεις συνέχεια. Ομολογώ ότι δεν φτάνει στο βάθος του Αιγύπτιου πυρηνο-γεοκεντριστού επιστήμονα που γράφει τα αριστουργήματα του κλεισμένος προφανώς σε κάποιο άσυλο, όπως έκανε ο Μαρκήσιος ντε Σάντ, έγκλειστος απο τον Ναπολέοντα στο Σαραντόν. Είναι ελαφρά καλύτερος, γιατί πρόκειται απλά για κάποιο λαμόγιο που γράφει πιασαρικές μπούρδες για να πουλάει βιβλία στους αγράμματους σαν κι εσένα. Έτσι διέσωσα λίγα παραπάνω εγκεφαλικά κύτταρα, χωρίς η ζημιά να γίνει ανεπανόρθωτη. Για να μην στα πολυλογώ η θεωρίες του είναι για τα μπάζα επιεικώς. Γιατί παρακαλώ; Θα στο κάνω όσο πιο λιανά γίνεται, μήπως παρ’ ελπίδα το καταλάβεις.

Από τα τέλη του 20ου αιώνα και μετά, ο άνθρωπος μπορεί να σχεδιάσει ψηφιακά συστήματα όπου μεταδίδουν πληροφορία εν μέσω θορύβου, διερχόμενη από πολύ στενά και πολύ θορυβώδη κανάλια μετάδοσης, και αυτή θα αναπαράγεται μη απωλεστικά στον οποιονδήποτε δέκτη ή θα αναμεταδίδεται αυτούσια σε άλλους δέκτες μαζικά. Κι όλα αυτά μη έχοντας λύσει ούτε το πρόβλημα του γονιδιώματος του ανθρώπου. Πες μου τώρα αυτά τα υπερόντα, ή καλύτερα ο Κύριος, πως στο διάτανο έκατσαν και σχεδίασαν αυτό το όλο προβλήματα dna, που αποδεδειγμένα κουβαλάει όλη την γενετική γραμμή του πλανήτη από την εποχή που υπήρχαν μόνο μικροοργανισμοί στους ωκεανούς; Παθαίνει 1002 μεταλλάξεις και οι πιο προχωρημένοι φορείς του, τα πρωτεύοντα, είναι για τα μπάζα σε θέματα υγείας και επιβίωσης, έτσι και συμβεί μια μετάλλαξη, από τις πολλές που παθαίνουν;

Πολύ σατανικοί πρέπει να ήταν ρε φίλε για να μας κάνουν τέτοιο χουνέρι. Έπρεπε να είχαμε καλύτερη υγεία, μεγαλύτερη μακροζωία και ας κάναμε by design και λιγότερους απογόνους, για να μην βαρύνουμε το περιβάλλον. Εδω έχουμε ενσωματώσει μέσα στο dna μας ολόκληρο το dna χιλιάδων ιών, μικροβίων και βακτηριδίων που έχουν περάσει από τον πλανήτη. Τι σκατά, ένα debugging της προκοπής δεν μπόρεσε να κάνει ο Κύριος, έστω η ομάδα προγραμματιστών των Ελοχίμ; Έτσι για τα μπάζα μας έφτιαξαν; Και άντε εμάς, τους άλλους, Νεάντερνταλ, Χόμο Ερέκτους, Χόμο Χαιτνελμπερτζενέσις (άνθρωπος των Πετραλώνων), Χόμο Πιθιβλάκους (Χρίστος Ελ κτλ) τι ήταν όλοι αυτοί; Alpha release ή beta release; Μόλις ασχοληθείς λίγο με information theory θα μπορέσεις να μου απαντήσεις. Ξεκίνα λοιπόν να διαβάζεις Shannon, εκεί ειδικά που λέει πως όσο αυξάνεται ο θόρυβος στο κανάλι, τόσο μειώνεται το διαθέσιμο εύρος της διερχόμενης πληροφορίας, και θα με εννοήσεις. Ίσως να καταλάβεις γιατί γκρινιάζουμε εμείς οι 4-5 γραφικοί, επειδή έχετε κάνει το φόρουμ μπ... εσείς οι 2-3 μαο-μαο. Άιντε, να μην σε κρατάω, ξεκίνα το διάβασμα κι ότι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 19:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Italos
Είστε σίγουροι ότι με το να τον κράζετε δεν πετυχαίνει αυτό ακριβώς που θέλει, και να έχει το προφίλ του καταφρονεμένου που επιθυμεί στο Εσωτέρικα; Γιατί εμένα αυτή την εντύπωση μου δίνει.

Σ' αυτό φίλε Γιώργο δεν έχεις και τόσο άδικο. Το σφάξε με αγά μου ν' αγιάσω είναι παλιό κόλπο των φανατικών χριστιανών για να εμφανίζονται ως θύματα διώξεων. Κατά τους πρώιμους χρόνους του χριστιανισμού επεδίωκαν τον θάνατο προκειμένου να κερδίσουν όπως πίστευαν την αιώνια ζωή στον παράδεισο. Κάτι αντίστοιχο με τους σημερινούς Ταλιμπάν.
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτόβουλου μαρτυρικού θανάτου είναι το παρακάτω.

(Ο αυτοκράτορας Τραϊανός στην Αντιόχεια).....ἐπειδὴ οἱ χριστιανοὶ ὑπέξιζον τοῖς Ἕλλησι καυχώμενοι. τὰ δὲ πρῶτα χαλκία ἀναχώσας ἐποίησε στήλας χαλκᾶς πέντε ταῖς αὐταῖς γυναιξί, λέγων ὅτι Ἰδοὺ ἐγὼ αὐτὰς ἀνέστησα καθὼς εἶπον καὶ οὐχὶ ὁ θεὸς αὐτῶν. αἵτινες στῆλαι εἰς αὐτὸ τὸ δημόσιον λουτρὸν ἵστανται ἕως ἄρτι. ἐποίησε δὲ καὶ κάμινον πυρός, καὶ ἐκέλευσε τοὺς βουλομένους χριστιανοὺς βάλλειν ἑαυτοὺς ἐν προθέσει. καὶ πολλοὶ ἔβαλλον ἑαυτοὺς καὶ ἐμαρτύρησαν. ἐμαρτύρησε δὲ τότε ἡ ἁγία Δροσινὴ καὶ ἄλλαι παρθένοι πολλαί. Ιωάννη Μαλάλα “ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΙΑ” 277

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 20:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Το να αγνοηθεί ο Σκυλόσοφος το κόβω αδύνατο, σήμερα θα τσιμπήσει ο ένας αύριο ο άλλος...και όποτε τυχαίνει να μην του απαντάει κανείς παίρνει σβάρνα όλα τα θέματα για να προκαλέσει και να μονοπωλήσει το θέμα (έστω και με μπινελίκια απέναντί του)...διότι έχει εμμονή με το φόρουμ...το έχω προτείνει παλιά, το ξαναρίχνω και τώρα και δεν κάνω καθόλου πλάκα...εξοστρακισμός! ό,τι πει ο λαός, δημοκρατία δε θέλουμε; (λέμε τώρα)...κάθε μήνα θα ψηφίζουν τα μέλη, τουλάχιστον όσοι έχουν δώσει κάποια έστω και λίγα δείγματα γραφής, ποιόν θέλουν να αποχωρήσει...γιατί δηλαδή να λουζόμαστε τις βλακείες του καθενός; με ποιό δικαίωμα; εάν λοιπόν ψηφιστείς κύριε έφυγες...εντάξει όχι οριστικά, για ένα μήνα ας πούμε, να χαλαρώσεις κι εσύ να ηρεμήσουν κι οι υπόλοιποι. Και όταν ξανάρθεις θα έχεις και ένα περιθώριο εβδομάδων ώστε να μην ξαναφύγεις στα καπάκια. Και δεν θα είναι βέβαια ο καθένας υποχρεωμένος να ψηφίσει, θα μπορεί να ρίξει και άκυρο, η δε ψήφος μπορεί να είναι είτε φανερή είτε μυστική...να έχει και λίγο ίντριγκα βρε αδερφέ, ν πρωτοτυπήσουμε και σαν φόρουμ...πολύ σοβαρά μιλάω και όταν φανούν Αιθεροβάμμων ή amalia θα το προτείνω, και μακάρι να συμφωνήσετε οι περισσότεροι να συμφωνήσουν και αυτοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 20:14:41  Εμφάνιση Προφίλ
Σωτήρη η πρόταση των ταλιμπάν έιναι πιο δελεαστική, κατά έναν τραγικό τρόπο. 72 Παρθένες βλέπεις...
Πράματα του Θεού...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 20:20:23  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω θα πρότεινα κάτι πιο δραστικό που είχα κάνει κάποτε, αλλα θα μείνουμε 10 άτομα, κι αν. Οποιος γράφεται στο φόρουμ, επιβεβαιώνει τα στοιχεία του μέσω κινητού, με κωδικό sms. To gmail & hotmail που το κάνουν δηλαδή γιατί; Να σου πω μετα ποιός θα γράφει γαβ-γαβ ολη μέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 20:37:11  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ πάλι είμαι ενάντια σε εξοστρακισμούς μελών και το να δίνουμε υποχρεωτικά στοιχεία, και νομίζω ότι αν απλά (κάτι που καταλαβαίνω ότι ίσως να είναι αδύνατο αυτή τη στιγμή και το δέχομαι) υπήρχε πιο ενεργή συμμετοχή συντονιστών, κανένα μέλος δεν θα "τολμούσε"να παρεκτραπεί και να εκφέρει "απόψεις" που σηκώνουν μηνύσεις.

Ανοιχτό φόρουμ είναι, δεν είναι κακό να εκφράζεται ο καθένας όπως νομίζει, και μένα προσωπικά με θεωρώ extreme σε πολλά από αυτά τα καλλικαντζαροειδή που λέω, το θέμα είναι να μην κάνουμε το χώρο κ...χανείο και χαρά των τρολ.

Το θέμα δεν είναι να εκπέμπεται αυτστηρότητα, αλλά υγεία.
Αυτή είναι η άποψη μου.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 20:38:44  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ είμαστε kost, το οτι δεν επεμβαίνουμε καθημερινά δε σημαίνει οτι δεν παρακολουθούμε.

Προσωπικά αναμένω...
οι συντονιστικές παρεμβάσεις τελευταίως, σε διάφορα μέλη, έπεφταν στο κενό,
Επόμενη φάση ήταν η προσωρινή απενεργοποίηση... κι αυτή δεν κρίθηκε σωστή λόγω μεγάλου αριθμού μελών.

Ίσως δεν έχεις παρακολουθήσει, αλλά αρκετές φορές εχω ζητήσει να μην ασχολείστε με trolls,
ειδικότερα το συγκεκριμένο troll, το οποίο όσες φορές και να το διαγράψεις απλά θα επανέρθει με διαφορετικό acc πολύ πιο προκλητικό
και μια και οι καιροί είναι περίεργοι, η "ανάφλεξη" ολόκληρου του φόρουμ ειναι πιθανή.
Μπορεί κάποιοι να το διασκεδάζουν, κάποιοι άλλοι όμως όχι...

Όσο δεν θέλετε να καταλάβετε οτι εσείς είσαστε η δύναμη του
εμείς λίγα πράγματα μπορούμε να καταφέρουμε.


edit:

Italos πίστεψε με η "αυστηρότητα" είναι η μόνη λύση.
το θέμα είναι αν "είσαι" σε θέση να την δεχθείς...
καταλαβαίνεις οτι αν εφαρμοστούν οι κανόνες, πρέπει να εφαρμοστούν για όλους, και οι "κανόνες" τηρούνται απο όλους! οχι να τους θυμόμαστε à la carte
απλά έχουμε μια διαφορετική προσέγγιση στην ελευθερία του λόγου και τον απόψεων,
βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι προσφέρουμε άσυλο σε κάθε διαταραγμένη προσωπικότητα
αν τωρα αυτη, ειναι και πολυλογού... χρειάζεται η βοήθεια των "υγειών" για να παραμείνει ενας χώρος υγιείς

Edited by - AitheroVamon on 27/10/2015 20:55:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 20:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Italos
Σωτήρη η πρόταση των ταλιμπάν έιναι πιο δελεαστική, κατά έναν τραγικό τρόπο. 72 Παρθένες βλέπεις...
Πράματα του Θεού...


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 20:57:53  Εμφάνιση Προφίλ
Τι έχετε να πείτε για αυτό

http://www.google.lu/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBwQtwIwAGoVChMIs9GMqarjyAIVhQgaCh1p_gVH&url=http%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DsKYIBc3wHug&usg=AFQjCNH6mAnvZDLjgbQZ67MCfLiGXAWebQ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy