ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
epta
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 22:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΟΜΑΔΑ(-ΕΣ) ΕΨΙΛΟΝ . ΕΙΣ(Μ)ΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ? ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙΤΕ ΣΕ ΙΔΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ? ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΟΜΑΔΑ Ε (ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΟΤΗΤΑ), ΑΣ ΣΚΕΦΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΣΜΕΝΟ ΤΟΥΤΟ ΤΟΠΟ. ΟΠΟΥ ΣΤΑΘΩ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΝΕΟΥΣ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΟΥΦΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ... ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΕ ΤΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ... Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΜΑΔΑ Ε ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΕΕΕΕΕΕΕ ΞΥΠΝΕΙΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ. ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΤΟ ΥΦΟΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΑΣΚΑΛΙΣΤΙΚΟ. ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΔΥΣΣΕΙΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 00:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΔΥΣΣΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Girtos, χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς σε αυτά που μας λες για τους εξής λόγους:

α. Ένας άνθρωπος που λέει ανοιχτά ότι είναι μέλος της Ομάδας Ε, αν μη τι άλλο δεν το λέει τόσο εύκολα, ιδιαίτερα στην περίπτωση του γνωστού σου, που όπως μας αναφέρεις είναι άνθρωπος ο οποίος φοβάται ακόμα και την σκιά του.

β. Απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω αν μη τι άλλο τα βασικά στοιχεία της θεωρίας περί της Ομάδας Ε, κάθε άλλο παρά νευρικότητα και φόβο συναισθημάτων μπορούνε να προκαλέσουν, τόσο στους φίλους που είναι υπέρ της Ομάδας Ε, αλλά και ιδιαίτερα σε αυτούς που ανήκουν στην Ομάδα Ε. Αν μη τι άλλο το λιγότερο που κάνει η ΟΜΑΣ Ε είναι η ανάδειξη του υψηλού Εθνικού Φρονήματος και ως εκ τούτου είναι κάτι το οποίο αποβάλει από μόνο του κάθε φόβο και νευρικότητα. Στους αντιπάλους ίσως να το κάνει.

γ. Η αρχή ιδρύσεως της Ομάδας Ε το 125μ.Χ., οπωσδήποτε δεν στέκει, την στιγμή που όπως θα έχεις ξανακούσει υπάρχουν αγγεία με την αναγραφή της ΟΜΑΣ Ε, πάνω σε αυτά, τα οποία χρονολογούνται αν μη τι άλλο πολύ πιο πίσω από την γέννηση του Χριστού.

δ. Στην θεωρία αναφέρονται ως ιδρυτές τα Ελληνικά Ιερατεία, που εμένα προσωπικά μου φαίνονται πιο αληθοφανή από τον Αιγύπτιο ΧΟΠΟΥΡΑΝΕΜΙ, αν είναι ιστορικό πρόσωπο. Επίσης αναφέρονται ονόματα τα οποία έχουν διαδραματίσει ιστορικές πράξεις ενώ τον ΧΟΠΟΥΡΑΝΕΜΙ εγώ προσωπικά ουδέ ποτέ τον έχω ματα-ξανακούσει.

ε. Όπου ακούω βίβλος, κάτι μου γυρίζει ανάποδα, μην είναι τ’ αντεράκια μου;

Τέλος θέλω να σου πω με πολύ φιλικότητα ότι, οποιοσδήποτε μέσα στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, αλλά και ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ αυτού, έχει το δικαίωμα, να έχει την δική του κρίση αλλά και να καταγράφει την δική του άποψη, ακόμα και αν δεν βρίσκεται πολύ καιρό στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ και έστω ότι γράφει για πρώτη φορά ένα μήνυμά του.
Για σκέψου ότι με αυτήν την λογική, κανείς μέχρι τώρα δεν θα έπρεπε να δώσει σημασία σε αυτά που λες μόνο και μόνο γιατί απ’ ότι διακρίνω κι εσύ καινούργιος είσαι και μάλιστα με λιγότερα μηνύματα από τον ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, έναντι 71 προς 14. (Αυτό για την ιστορία).

Όσο για την δική μου άποψη είναι ότι προσωπικά αν και πιστεύω στην ύπαρξη της Ομάδος Ε, δεν πιστεύω ως αληθινά τα δικά σου στοιχεία για τους προαναφερόμενους λόγους και ο μόνος λόγος που γράφω αυτή μου την άποψη είναι γιατί διέκρινα την επιθυμία σου να μάθεις κάποια πράγματα για το θέμα της συζήτησής μας. Ως εκ τούτου έχω να σου προτείνω να διαβάσεις όλα τα μηνύματα αυτών των 22 σελίδων του συγκεκριμένου θέματος και θα διαπιστώσεις και μόνος σου, ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτά που μας λες. Αυτό που επίσης σου προτείνω είναι να μην αποθαρρυνθείς από αυτό το μήνυμα, άλλωστε όλοι μας από το μηδέν ξεκινήσαμε το ψάξιμο. Ακόμα μπορούν να σε βοηθήσουν αν πράγματι ενδιαφέρεσαι και διάφορα βιβλία που κυκλοφορούν.
Πολλά θα ακούσεις και στην κρίση σου είναι πια θα πιστέψεις ή όχι βάσει της λογικής επεξεργασίας που θα πρέπει να κάνεις. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι όποιος μιλάει για την Ομάδα Ε, πάει να πει ότι και λέει την αλήθεια. Το γιατί; Στο χέρι σου είναι να το κατανοήσεις.

Φιλικά ΟΔΥΣΣΕΙΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 01:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ, ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ;

quote:
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΜΑΔΑ Ε. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΔΙΝΤΥΑΚΟ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΕΡΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "ΗΜΕΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ"(?)

http://clubs.pathfinder.gr/epsilon/53267


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 08:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OLYON:

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΕΤΣΙ ΣΑΝ ΦΛΑΣ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ, ΜΗΠΩΣ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΕΒΡΑΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΚΟΠΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΡΩΕΤΟΙΜΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ? ΠΑΡΑΔΕΙΓΜA:
"ΗΜΕΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ" ΣΚΑΦΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ,
"ΑΡΜΑΓΕΔΩΝ" ΚΑΤΙ(?) ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ "Ε" ΚΑΙ ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΗΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗ ΓΗ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 09:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon χαίρομαι που με διόρθωσες για το ημερολόγιο τον Mayas και μια σύντομη αναζήτηση που έκανα στο internet να μάθω περισσότερα επιβεβαιώνει αυτά που είπες καθώς βρήκα κείμενα να αναφέρονται σε αυτό και στο ότι τελειώνει στο 2012 που είναι γραμμένα και πριν το 1990! Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 09:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΕΧΕ ..ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ..ΠΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 10:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΟΜΑΔΑ(-ΕΣ) ΕΨΙΛΟΝ

Δεν είναι αγωνία φίλε μου... απλός και υγιής προβληματισμός...
Οσο για τα υπόλοιπα... πολύ καλά τα λες!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 12:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυστυχως όσο και να ψάχνουμε δεν βρίσκουμε τπτ! γιατί? δεν υπάρχει? είναι τόσο καλά "κρυμμένη" αυτη η ομάδα?

και στο τόπικ (το εχω διαβάσει όλο) δεν υπάρχει καμία τεκμηριωμένη απάντηση ή στοιχείο.

αν κάποιος ξέρει κάτι ας το αναφέρει, όλο θεωρείες γράφουμε (μερικές απο αυτές εχουν γραφτεί 4-5 φορές).

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Omni
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 13:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Omni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το θέμα των Ε έχουν ειπωθεί πάρα πολλά. Ακόμα περισσότερα έχουν γραφεί, από αξιόπιστους και μή, συγγραφείς. Και όπως φαίνεται θα συνεχίσουν να λέγονται και να γράφονται πολλά πολλά περισσότερα. Απόδειξη αυτού του συνεχώς αυξανόμενου ενδιαφέροντος, είναι οτι το παρόν τόπικ, είναι το πιο πολυσέλιδο από όλα τα υπόλοιπα, με εξαίρεση το “Όρος Πεντελικόν” για την σπηλιά του Νταβέλη, το οποίο όμως στις προεκτάσεις του κάπου συναντιέται με τους Ε.
Θέλω να εκφράσω κάποιους συλλογισμούς μου, που εδώ και πολλά χρόνια μου καίνε το μυαλό. Δεν σας κρύβω οτι οι συλλογισμοί μου αυτοί, με οδηγούν στο συμπέρασμα οτι κάπου στο βάθος, κρυμμένο, υπάρχει "κάτι άλλο", και θέλω να τους μοιραστώ μαζί σας.
Όλες οι απορίες μου έχουν γεννηθεί διαβάζοντας για την επανάσταση του 1821 η οποία και έφερε την ελευθερία στην χώρα μας. Για 400 περίπου χρόνια η Ελλαδίτσα μας ήταν σκλαβωμένη από μια μεγάλη αυτοκρατορία η οποία κυριαρχούσε τότε στα Βαλκάνια. Όλοι λίγο-πολύ γνωρίζουμε το τι συνέβη, έτσι δεν θα μπω σε ιστορικά στοιχεία αλλά θα εκφράσω τις απορίες και τις σκέψεις μου.

- 400 χρόνια ισοδυναμούν με περίπου 15 (!!!) γενιές Ελλήνων
- Γιατί χρειάστηκαν 400 χρόνια για να ξεσηκωθούν οι Έλληνες ?
- Πως συμβαίνει όλοι οι Ήρωες της Επανάστασης να γεννήθηκαν την ίδια περίοδο ?
- Για το Κρυφό Σχολειό και την εικόνα που μας μεταφέρουν, μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι (για 15 γενιές) γέροντες (συνήθως ρασοφόροι) διδάσκουν τα παιδιά και προσπαθούν να ανάψουν μέσα τους τη σπίθα, ιδιαίτερα μάλιστα όταν γνωρίζουν ότι οι ίδιοι δεν θα ζουν για να δουν το αποτέλεσμα.
- Υπάρχει αλληγορία πίσω από το Κρυφό Σχολειό, και ποια ?
- Πως συνεννοήθηκαν όλοι μαζί για τον ξεσηκωμό, αν σκεφτούμε ότι με τα μέσα της εποχής, για να μεταφέρεις κάποιο μήνυμα έπρεπε να πάρεις το άλογο και να ταξιδεύεις μερόνυχτα ?
- Πως επικοινωνούσαν με την Νησιωτική Ελλάδα, που διέπρεψε με τους αγώνες της, και όλοι μαζί ξεκίνησαν τον Αγώνα σε όλα τα μέτωπα ?
- Ο ξεσηκωμός, είναι αποτέλεσμα συλλογικής συνειδησιακής αφύπνισης ή όχι ? Και μετά από 400 χρόνια ?
- Υπάρχει παρόμοιο ιστορικό προηγούμενο στην παγκόσμια ιστορία ? Μάλλον όχι.

Όλα τα παραπάνω αγαπητοί Φίλοι, με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι υπήρξε ένα σχέδιο τεράστιο, τόσο σε σύλληψη όσο και σε εκτέλεση.
Επειδή διακρίνω τα τελευταία χρόνια στην Ελληνική κοινωνία, κάποιου είδους αφύπνιση σχετικά με την Ιστορία μας, αλλά και τον Αρχαίο μας Πολιτισμό, μήπως συμβαίνει και τώρα κάτι ανάλογο ? Το αυξανόμενο ενδιαφέρον για τους Ε μήπως είναι σημάδι κάποιας συνειδησιακής μεταστροφής ? Και προς ποιο στόχο ?

Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω σε όλα αυτά.

Edited by - Omni on 13/11/2003 13:40:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Omni
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 14:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Omni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κοινοτική δημοσκόπηση που πραγματοποιήθηκε στα κράτη μέλη μεταξύ 8 και 16 Οκτωβρίου και εμφανίζει το 59% των Ευρωπαίων πολιτών να θεωρεί το Ισραήλ ως τη μεγαλύτερη απειλή για την παγκόσμια ειρήνη.
Κατά σειρά, οι 5 πιο επικίνδυνες χώρες για τους Ευρωπαίους πολίτες είναι:
Tο Ισραήλ με 59%
Οι ΗΠΑ με 53%
Η Β. Κορέα με 53%
Το Ιράν με 53%
Το Ιράκ με 52%.
Στο σύνολο της Ευρωπαϊκής Ενωσης πρώτη απειλή θεωρείται το Ισραήλ με 61%,γεγονός που προκάλεσε και τις διαμαρτυρίες της ισραηλινής κυβέρνησης.
Για τους Ελληνες η σειρά έχει ως εξής:
ΗΠΑ 88%
Ισραήλ 61%
Β. Κορέα 30%
Ιράκ 27%
Ιράν 26%
Πάντως, το 14% των Ελλήνων θεωρεί ως μεγαλύτερη απειλή την... Ευρωπαϊκή Ένωση, της οποίας η χώρα μας είναι μέλος.

Παράλληλα με όλα τα παραπάνω το Ισραηλινό Συμβούλιο της Ελλάδας προχώρησε χθες 12/11/03 σε διάβημα διαμαρτυρίας, για τις δηλώσεις του κορυφαίου Έλληνα μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη, όσον αφορά τις δηλώσεις του ότι «Η ρίζα του Κακού είναι οι Εβραίοι». Ό Έλληνας μουσικοσυνθέτης ξεκαθάρισε απόλυτα το τοπίο, εξηγώντας ότι δεν στρέφεται κατά των Εβραίων πολιτών, τους οποίους έχει τιμήσει με το έργο του « Μαουτχάουζεν » αλλά εναντίον της πολιτικής των Εβραίων και ιδιαίτερα του Σαρόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 16:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως συμβαίνει όλοι οι Ήρωες της Επανάστασης να γεννήθηκαν την ίδια περίοδο ?

ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΜΜΕΣΑ ΟΤΙ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ???(ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ???)
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ!
ΑΠ ΤΗ ΜΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩΓΗΙΝΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ κτλ....(ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΜΕ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΙ ΤΙ ΛΕΤΕ?)
ΚΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ (ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ "ΚΡΑΤΟΣ" ΝΙΚΙΣΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ).
ΑΝ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΕΡΥΦΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΩΡΘΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΩΝΩΝ ΜΑΣ!!!


Η ΑληθΕΙα δΕν εΙΝαΙ πΑνΤΑ λΟγΙΚη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alf_nikaia
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 21:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alf_nikaia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως συμβαίνει όλοι οι Ήρωες της Επανάστασης να γεννήθηκαν την ίδια περίοδο ?

quote:
ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΜΜΕΣΑ ΟΤΙ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ???(ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ???)


Φίλε ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ νομίζω ότι ο Omni θέλει να πεί οτι εκείνη την επόχη κρίθηκε, οτι ήρθε η ώρα της επανάστασης και όσοι γεννήθηκαν τότε θα πρέπει να "εκπαιδευτούν" ώστε να ηγηθούν αυτής σωματικά.

"Είχαμε φτιάξει ένα αμάξι με καρυδότσουφλο
μια κουβαρίστρα βάλαμε για ρόδες
ζέψαμε δυο μερμύγκια και φορτώσαμε τριφύλλι
σε κανένα μην πεις που πηγαίνουμε"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

savel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 21:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους savel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

den ithela na to pw ,alla anagazome


e nai ime melos tis omadas E(kai igetiko malista stelexos)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 01:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
den ithela na to pw ,alla anagazome
e nai ime melos tis omadas E(kai igetiko malista stelexos)

ελα???
να με κανεις και εμενα μελος???

κριμα που καποιοι προσπαθουν να ριξουν το επιπεδο της συζητησης....

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολυδεύκης
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 04:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολυδεύκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος Omni έκανε κάποια ερωτήματα σχετικά με την Ελληνική Επανάσταση. Είναι πραγματικά απίστευτο ότι μετά από
τετρακόσια χρόνια σκλαβιάς οι Έλληνες κατάφεραν να απελευθερωθούν από τον Τουρκικό ζυγό. Χρειάστηκε πολύ υπομονή
και επιμονή αλλά και γνώση της ιστορίας και της κληρονομιάς μας για να γίνει αυτό.

Η περίοδος εκείνη ήταν κατάλληλη για μια επανάσταση γιατί οι Τούρκοι είχαν παρακμάσει αρκετά για πολλούς λόγους
και δεν είχαν πλέον τις ίδιες δυνατότητες για να αντιμετωπίσουν μια ένοπλη επανάσταση. Στο παρελθόν οι Έλληνες
είχαμε επαναστατήσει πολλές φορές αλλά αποτύχαμε γιατί δεν είχαμε καμια ουσιαστική βοήθεια από κανέναν άλλον λαό
ή "Μεγάλη Δύναμη". Ήμασταν οι πρώτοι που καταλάβαμε ότι η Οθωμανική Αυτοκρατορία έπνεε τα λοίσθια (κυρίως λόγω
των Φαναριωτών που στην ουσία την διοικούσαν) και αυτή η πληροφορία μεταδόθηκε.

Κάποτε δόθηκε και το σύνθημα της επανάστασης στην Πελοππόνησο. Παρότι δεν είχαν τηλεόραση και βίντεο μαθεύτηκε
πολύ γρήγορα. Ακόμα και με άλογο πόσες μέρες θα χρειαστείς για να πας από το ένα μέρος της Πελοππονήσου στο άλλο;
Άλλωστε οι κοτζαμπάσηδες, οι κλέφτες και αρματωλοί καθώς και οι Φιλικοί ήταν οργανωμένοι και προετοιμασμένοι και
όλοι λίγο πολύ περίμεναν πότε θα ξεκινήσει η Επανάσταση.

Η Επανάσταση δεν ήταν αποτέλεσμα απότομης συνειδησιακής αφύπνισης. Οι παπάδες διατήρησαν την συνείδηση μας ζωντανή
και μόνο αυτοί μπορούσαν. Μόνο η Εκκλησία μπορούσε να λειτουργεί στην Οθωμανική Αυτοκρατορία χωρίς προβλήματα και
να μπορεί να μορφώνει τους εκπροσώπους της. Ο Αγ. Κοσμάς ο Αιτωλός μπόρεσε και "ξεσήκωσε" ολόκληρη την Ήπειρο και
την Μακεδονία (που είχαν επηρεαστεί περισσότερο από την Στερεά και την Πελοππόνησο) με την δράση του. Φυσικά οι
περισσότεροι "ρασοφόροι" το έκαναν όχι για να επωφεληθούν προσωπικά αλλά γιατί πίστευαν στο Θεό και στην Ελλάδα.
Ήταν απλοί άνθρωποι και καλύτερα να μην τους συγκρίνουμε με πολλούς από τους σημερινούς ιερωμένους γιατί θα μας
πιάσει κατάθλιψη...

Οι ήρωες της Επανάστασης ήταν (όπως όλοι άλλωστε) προιόντα της εποχής τους. Αν δεν υπήρχε επανάσταση και συνθήκες
τέτοιες για να καρποφορήσει δεν θα τους θυμόμασταν, όπως οι περισσότεροι δεν θυμόμαστε τα ονόματα των ηρώων που
σκοτώθηκαν στις προηγούμενες απόπειρες για επανάσταση.

Η Επανάσταση υπήρξε ένα τεράστιο έργο.

Έχει όμως σχέση η ομάδα Ε; Τι σχέση μπορεί να έχουν οι εκδοτικές δραστηριότητες κάποιων σήμερα με την Ελληνική
Επανάσταση;

Πολυδεύκης

"Good night, you Princes of Maine, you Kings of New England..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολυδεύκης
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 04:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολυδεύκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτόντως αν διαβάσει κανείς το βιβλίο "Οι Μαυρόλυκοι" του Πετσάλη-Διομήδη
(μπορεί να κάνω λάθος στον συγγραφέα) από τις Εκδόσεις του Βιβλιοπωλείου της Εστίας
θα βρει μια λεπτομερή περιγραφή της ζωής των Ελλήνων της Τουρκοκρατίας.

"Good night, you Princes of Maine, you Kings of New England..."

Edited by - Πολυδεύκης on 15/11/2003 04:38:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολυδεύκης
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 04:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολυδεύκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να συμφωνήσω με τον epta πάνω από όλα.

Θα παραθέσω κάποια κομμάτια από άλλο μου μήνυμα ("Περί αποκαλύψεων Γκιόλβα", σελ. 2):


Θεωρία - Ομάδα Έψιλον:

Η μόνη ένδειξη που υπάρχει είναι μια επιγραφή σε ένα αγγείο (νομίζω στο μουσείο του
Βερολίνου). Όλα τα υπόλοιπα περί ιερατείων κτλ. κτλ. βασίζονται στις καταγραφές των
συγγραφέων - δηλαδή στα όσα αυτοί ισχυρίζονται ότι γνωρίζουν - που δεν συνοδεύονται από
στοιχεία. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο προς αυτή την κατεύθυνση.

Το αυτονόητο ερώτημα που πρέπει να τεθεί: Τόσα χρόνια που βρισκόταν η Ομάδα Έψιλον; Περί
άλλων τύρβαζε; Η εισβολή στην Κύπρο τους διέφυγε; Η Μικρασιατική Καταστροφή; Ο πόλεμος
του 1897 που κοντέψαμε να χάσουμε την ανεξαρτησία μας από τους Τούρκους; Η δολοφονία
του Καποδίστρια; Τα 400 χρόνια σκλαβιάς;

Η Ομάδα Έψιλον είναι ένα σύγχρονο υποκατάστατο της "Μεγάλης Αρχής" της Φιλικής Εταιρίας.
Οι Φιλικοί, για να μπορέσουν να προσελκύσουν κόσμο στον ύψιστο αγώνα, μετά από αρκετές
αποτυχημένες απόπειρες εξεγέρσεως, έπρεπε να εφεύρουν κάποια "δύναμη" ή "αρχή" που θα
στήριζε την απόπειρα. Τα νέα μέλη αντλούσαν κουράγιο από αυτήν (είχαν αφήσει να εννοηθεί
ότι ήταν η Ρωσία).

Όπως τότε, έτσι και τώρα, αυτή η αρχή βρίσκεται μόνο στο μυαλό των δημιουργών της.


Το Όπιο του Λαού;

Έτσι, λοιπόν, σήμερα αποκτήσαμε μια νέα θρησκεία ("Ιερά Ελλάς";) που βασίζεται στη
λατρεία των Έψιλον. Παρότι οι δημιουργοί της είναι αντισημιτιστές, έχουν δανειστεί όλα
τα βασικά στοιχεία της ιουδαικής/χριστιανικής θρησκευτικής παράδοσης για να την
λανσάρουν.

Μεσσιανισμός: Οι Έψιλον θα έρθουν να μας σώσουν. Αν δεν απατώμαι, αυτό θα γίνει το 2011,
σύμφωνα με βιβλίο του Γκιόλβα. Η ημερομηνία λήξης της θρησκείας πλησιάζει λοιπόν.

Το Αντίπαλον Δέος: Οι Σιωνιστές, που αποτελούν προσωποίηση του κακού, σύμφωνα πάντα με
την θρησκεία.

Γραπτή Παράδοση: Τα βιβλία και περιοδικά πάνω στο θέμα (στο ρόλο Καινής Διαθήκης) που
κάνουν αναφορές στα αρχαία κείμενα (σε ρόλο Παλαιάς Διαθήκης).

Παράδεισος (επί γης): Εχω διαβάσει επίσης σε διάφορα περιοδικά, ότι οι Έψιλον θα
αποκαταστήσουν την πρωτοκαθεδρία του ελληνικού έθνους και θα φέρουν ένα καθεστώς
δικαιοσύνης και αλληλεγγύης.


Μπορεί να έκανα λάθος στα βιβλία και τους συγγραφείς. Συγχωρέστε με, βγαίνουν τόσα πολλά βιβλία
και περιοδικά (ανθεί γενικώς το εμπόριο) που δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω όλα...

"Good night, you Princes of Maine, you Kings of New England..."

Edited by - Πολυδεύκης on 15/11/2003 04:49:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 09:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Για το θέμα των Ε έχουν ειπωθεί πάρα πολλά. Ακόμα περισσότερα έχουν γραφεί, από αξιόπιστους και μή, συγγραφείς. Και όπως φαίνεται θα συνεχίσουν να λέγονται και να γράφονται πολλά πολλά περισσότερα. Απόδειξη αυτού του συνεχώς αυξανόμενου ενδιαφέροντος, είναι οτι το παρόν τόπικ, είναι το πιο πολυσέλιδο από όλα τα υπόλοιπα, με εξαίρεση το “Όρος Πεντελικόν” για την σπηλιά του Νταβέλη, το οποίο όμως στις προεκτάσεις του κάπου συναντιέται με τους Ε.
Θέλω να εκφράσω κάποιους συλλογισμούς μου, που εδώ και πολλά χρόνια μου καίνε το μυαλό. Δεν σας κρύβω οτι οι συλλογισμοί μου αυτοί, με οδηγούν στο συμπέρασμα οτι κάπου στο βάθος, κρυμμένο, υπάρχει "κάτι άλλο", και θέλω να τους μοιραστώ μαζί σας.
Όλες οι απορίες μου έχουν γεννηθεί διαβάζοντας για την επανάσταση του 1821 η οποία και έφερε την ελευθερία στην χώρα μας. Για 400 περίπου χρόνια η Ελλαδίτσα μας ήταν σκλαβωμένη από μια μεγάλη αυτοκρατορία η οποία κυριαρχούσε τότε στα Βαλκάνια. Όλοι λίγο-πολύ γνωρίζουμε το τι συνέβη, έτσι δεν θα μπω σε ιστορικά στοιχεία αλλά θα εκφράσω τις απορίες και τις σκέψεις μου.


Σας χαιρετώ.
Από καιρό διαβάζω το topic αν και δεν έχω να πω τίποτα για την ομάδα Ε, μια και οι γνώσεις μου περιορίζονται σε κάποια βιβλιά που έχω διαβάσει... Θέλω να παρέμβω για την ιστορία της Ελλάδος και τον συλλογισμό "συσχετισμό" που κάνει το μέλος Omnia.

quote:

- 400 χρόνια ισοδυναμούν με περίπου 15 (!!!) γενιές Ελλήνων
- Γιατί χρειάστηκαν 400 χρόνια για να ξεσηκωθούν οι Έλληνες ?
- Πως συμβαίνει όλοι οι Ήρωες της Επανάστασης να γεννήθηκαν την ίδια περίοδο ?


H ιστορία έχει κατεγράψει πολλές επαναστάσεις που πνιγηκαν στο αίμα δυστυχώς, κατά την τουρκική εισβολή και κατοχή των 400 χρόνων. Δεν έγιναν ευρύ γνωστές, γιατι δεν είχανε το ποθούμενο αποτέλεσμα το της Ελευθερίας του γένους, ήρωες υπήρξαν αρκετοί μέσα στα 400 χρόνια σκλαβιάς μην ξεχνάτε την ρωσική συμμαχία και τον όλεθρο.
quote:

- Για το Κρυφό Σχολειό και την εικόνα που μας μεταφέρουν, μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι (για 15 γενιές) γέροντες (συνήθως ρασοφόροι) διδάσκουν τα παιδιά και προσπαθούν να ανάψουν μέσα τους τη σπίθα, ιδιαίτερα μάλιστα όταν γνωρίζουν ότι οι ίδιοι δεν θα ζουν για να δουν το αποτέλεσμα.
- Υπάρχει αλληγορία πίσω από το Κρυφό Σχολειό, και ποια ?


Είναι μύθος το κρυφό σχολειό, ουδέποτε ασχολήθηκαν οι τούρκοι με τα Ελληνικά γράμματα. Ο μύθος γεννήθηκε από την Εκκλησία για να σφετεριστεί, άλλη μία φορά την Ελληνική ιστορία. Αντίθετα το παπαδαριό, (εδώ θέλω να τονίσω όχι ότι ο Χριστός, τους υποκινούσε), υπήρξε με την ευκαιρία της τουρκικής κατοχής διώκτης του Ελληνικού πνεύματος.
quote:

- Πως συνεννοήθηκαν όλοι μαζί για τον ξεσηκωμό, αν σκεφτούμε ότι με τα μέσα της εποχής, για να μεταφέρεις κάποιο μήνυμα έπρεπε να πάρεις το άλογο και να ταξιδεύεις μερόνυχτα ?
- Πως επικοινωνούσαν με την Νησιωτική Ελλάδα, που διέπρεψε με τους αγώνες της, και όλοι μαζί ξεκίνησαν τον Αγώνα σε όλα τα μέτωπα ?
- Ο ξεσηκωμός, είναι αποτέλεσμα συλλογικής συνειδησιακής αφύπνισης ή όχι ? Και μετά από 400 χρόνια ?


H ελευθερία του έθνους δεν ήρθε μετά από 400 χρόνια, αλλά μετά από περίπου 1780 χρόνια! Πιό μπροστά είμαστε υπόδουλοι της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, κατόπιν Βυζαντινής, μέχρι την τουρκική όπου αφύπνησε την Ελληνική συνείδηση και άρχισαν δειλά-δειλά οι μικρο-εξεγέρσεις, εώς που έφτασε η επανάσταση, από το 1779 και μετά, σε διάφορα μέρη της Ελλάδος. Όπως Στερεά Ελλάδα, Ηπειρο, Θεσσαλία, με την γενίκευση της Πελοποννήσου με πρώτη πόλη την Καλαμάτα!
Έτσι μπορούμε να πούμε πως ο ξεσηκωμός είναι συλλογικής συνειδησιακής αφύπνισης των Ελλήνων.
quote:

- Υπάρχει παρόμοιο ιστορικό προηγούμενο στην παγκόσμια ιστορία ? Μάλλον όχι.


Όχι μέχρι στιγμής.

quote:

Όλα τα παραπάνω αγαπητοί Φίλοι, με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι υπήρξε ένα σχέδιο τεράστιο, τόσο σε σύλληψη όσο και σε εκτέλεση.
Επειδή διακρίνω τα τελευταία χρόνια στην Ελληνική κοινωνία, κάποιου είδους αφύπνιση σχετικά με την Ιστορία μας, αλλά και τον Αρχαίο μας Πολιτισμό, μήπως συμβαίνει και τώρα κάτι ανάλογο ? Το αυξανόμενο ενδιαφέρον για τους Ε μήπως είναι σημάδι κάποιας συνειδησιακής μεταστροφής ? Και προς ποιο στόχο ?


Omnia ,η Ελληνική ιστορία, μας αναφέρει μια φυσική κατάληξη του Γένους μας στην επανάσταση κατά του Ισλάμ. Ξέρεις, από τη στιγμή που οι βυζαντινοί αποφάσισαν τον Χριστιανισμό σαν επίσημη θρησκεία, γύρω στα 450 μ.Χ. και μας τον επέβαλαν. Εμείς, όταν πια έχει διαλυθεί αυτή η Αυτοκρατορία, και ζώντας για 1000 χρόνια στην θρησκεία του Χριστιανισμού, αποζητούμε ελευθερία στην πίστη και αφυπνήζετε τότε το Ελληνικό Ιδεώδες όπου Έλληνες, μαζί χριστιανοί και μουσουλμάνοι οραματίζονται μια Ε Λ Λ Α Δ Α !!! Και τότε, όπως μας λέει ο ποιητής:
Απ΄τα κόκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα Ιερά.....
Σας χαιρετώ
Υ.Γ.
Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 11:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ omni θα συμφωνήσω και γω με την φίλη:
To κρυφό σχολιό δεν είναι παρά μια θεωρία χωρίς απόδειξη... μια καλοστημένη προπαγάνδα του ιερατείου για να δείξει το σημαντικό ρόλο που έπαιξε στην επανάσταση... και κατ'εμέ για να "καλύψει" τις άλλες πομπές της...

Το ότι γεννήθηκαν όλοι οι ήρωες την ίδια εποχή δε με παραξενέυει καθόλου μιας και "ενός καλού μύρια έπονται"...
Είναι γνωστό ότι οι έντονα γενναίες πράξεις βρίσκουν και πολλούς μιμητές γιατί "το θάνατο πολύ εμίσησαν τη δόξα ουδείς".
Μη μου πείτε ότι ακόμα και στις διαπροσωπικές σας σχέσεις μέσα σε παρέες δεν το έχετε παρατηρήσει αυτό... Αρκεί κάποιος να κάνει μια σούζα με τη μηχανή, ή κάτι άλλο παράτολμο και σπεύδουν και οι υπόλοιποι...
Νομίζω σε αυτό συμβάλει ο χαρακτήρας του Ελληνα που δε θέλει να μένει ποτέ πίσω...

Με τον Πολυδεύκη θα διαφωνήσω ως προς το ότι απ'όσο είναι γνωστό ο Γκιόλβας ουδέποτε έγραψε βιβλίο (μέχρι σήμερα που πέθανε δεν έδωσε παρά μόνο συνεντεύξεις) οπότε και θα ήθελα να μας παραθέσεις που ακουσες για το βιβλίο αυτό , τις εκδόσεις και τον τίτλο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 12:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα αναφερω κατι μια απορια ,ισως ηδη την εχετε αναφερει και ζητω συγνωμη

Ε μπορει να σημαινει και Ε-ξεγερμενοι ;;; η Ε-ξοργισμενοι ;;;

σας ευχαριστω για την κατανοηση σας

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epta
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 19:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΝΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕΛΙΔΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ.ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΡΩΣΣΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΛΕΕΙ. ''ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙ, ΠΕΣ ΤΟΥ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΣΟΥ''. ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΟ,ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ Ε, ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΤΟΝ. ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΡΗΓΑ ΦΕΡΡΑΙΟ....ΣΤΟΥ ΜΥΑΛΛΟΥ ΤΗ ΜΝΗΜΗ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 04:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Filoi Polydeykh kai Zezmperg, kala ta eipate....!

File Omni, oi dekades epanastaseis apo thn Makedonia mexri ton Ponto kai apo thn Krhth mexri th Moldoblaxia, ginontousan SYNEXWS kai apetygxanan... Ap' oso exei ginei gnwsto, h Filikh Etaireia leitoyrgoyse se Teytonika protypa, kai o rolos tou Kapodistria s aythn den exei ginei apolyta gnwstos mexri shmera... Sthn ousia EKEINOS HTAN h "Anwtath Arxh"... Pragmatika mia kolossiaia proswpikothta...

H olh "messianikh" proseggish toy 8ematos einai prosblhtikh gia ena lao pou exei ma8ei na maxetai enantion ari8mhtika isxyroterwn antipalwn, na toys nika kai na epibiwnei epi 5000 kai pleon xronia...

AN yparxei kapoia omada E (proswpika apo xlwmo ews kataspro to blepw), kalws kanei kai yparxei. Emeis ti kanoume...? Loyfaroume s aythn th zwh h thn zoume...? Eimaste toso narkissistes kai progonolatres pou exoume apoblakw8ei teleiws...? Eimaste toso pswnares pou na 8ewroume ton eayto mas "eklekto lao" kai alles paromoies alazonikes mpourdes...? Nomizete oti p.x. o Kolokotrwnhs h o Palaiologos h o Kynaigeiros pou mas blepoun apo kei pshla na perimenoume tous E na mas "swsoun", ais8anontai PERHFANOI gia mas, h mhpws tous ahdiazoume...? Pou einai re h PERHFANEIA kai h PSYXH tou Ellhna...? Pou einai o ANDRISMOS kai h PALLHKARIA enos Lewnida pou perifronei ton SIGOYRO 8anato gia na yphrethsei thn Patrida toy...? Emeis "tois peri E syggrafeysi rhmasi pei8omenoi" 8a pame na xtyphsoume kana frapogalo perimenontas na mas "swsoun"...???

Ti einai xeirotero, to oti eimaste toso koroida wste na tsimpame toso eykola, h' to oti 8ewroume DEDOMENO oti monoi mas den kanoume tipota kai prepei kapoios na ma boh8hsei na sw8oume...???

______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)

Edited by - Phantom II on 18/11/2003 04:29:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 08:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα αναφερω κατι μια απορια ,ισως ηδη την εχετε αναφερει και ζητω συγνωμη

Ε μπορει να σημαινει και Ε-ξεγερμενοι ;;; η Ε-ξοργισμενοι ;;;

σας ευχαριστω για την κατανοηση σας

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας




Επισης μπορεί να σημαίνει : Ε-λεος !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 10:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΚΑΙ Ε-ΠΑΝΟΔΟΣ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alf_nikaia
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 18:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alf_nikaia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Pou einai o ANDRISMOS kai h PALLHKARIA enos Lewnida pou perifronei ton SIGOYRO 8anato gia na yphrethsei thn Patrida toy...?

When boyhood's fire was in my blood
I read of ancient freemen,
For Greece and Rome who bravely stood,
Three hundred men and three men;
And then I prayed I yet might see
Our fetters rent in twain,
And Ireland. long a province, be
A Nation once again!

Φίλε Phantom II ο Ανδρισμός και η Παλληκαριά του Λεωνίδα έχει πάει προς το παρών στην Ιρλανδία(το A Nation once again οπού οι πρώτοι στίχοι είναι οι πιο πάνω είναι ένα από τα επαναστατικά τραγούδια των Ιρλανδών). Όταν θα έρθει η ώρα θα έρθει και σε μας δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά.

"Είχαμε φτιάξει ένα αμάξι με καρυδότσουφλο
μια κουβαρίστρα βάλαμε για ρόδες
ζέψαμε δυο μερμύγκια και φορτώσαμε τριφύλλι
σε κανένα μην πεις που πηγαίνουμε"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 04:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΥΠΟΨΙΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ

ΕΞΕΡΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΟΠΩΣ Π.Χ. ΤΟΥ ΠΑΡΩΝ SITE,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΟΥ Η ΜΟΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΟΥ 1821 ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ
ΓΜΩΡΙΖΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΙΩΝΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΑΘΕΙΑΣ

ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η` ΟΧΙ ΟΙ Ε ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΜΕ ΑΠΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΒΑΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΕΚΤΟΣ ΑΝ Ο savel ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ;
ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΙ ΤΙ ΜΑΣ ΔΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ

ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ

ΙΣΩΣ Ε ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ε-ΠΑΝΟΔΟΣ Η` Ε-ΙΜΑΙ


ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 22:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H ελευθερία του έθνους δεν ήρθε μετά από 400 χρόνια, αλλά μετά από περίπου 1780 χρόνια! Πιό μπροστά είμαστε υπόδουλοι της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, κατόπιν Βυζαντινής

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ???
Η ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!!!!!!!!!!!
.......................................................


ΜΙΑ ΤΡΑΝΤΑΧΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ Ε ΕΙΝΑΙ Η ΜΥΘΩΔΙΑ!!!!


Η ΑληθΕΙα δΕν εΙΝαΙ πΑνΤΑ λΟγΙΚη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 23:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ" ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΒΥΖΝΤΙΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΗΤΑΝ Η ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΚΕΙΝΗ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ ΚΑΙ ΑΣΕΛΓΗΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.
-ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΑΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ.
-ΣΦΑΓΙΑΣΝΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΕΡΕΩΝ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ [ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ, ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΚΛΠ].
-ΚΑΨΙΜΟ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΑΓΓΡΑΦΩΝ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΟΧΗΣ]
-ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥ ΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΝΑ ΕΣΤΕΡΝΙΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΙΟΥΔΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ.
-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΚΛΠΚΛΠΚΛΠ [ΑΠΕΙΡΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ]
ΟΧΙ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΑΥΤΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gpa
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 00:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gpa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά διαστήματα παρακολουθώ τα αναγραφόμενα για περίεργες θεωρίες, ομάδα Ε και πολλά άλλα. Ένα είναι το βασικό ερώτημα. Αξίζει τέτοιος προβληματισμός για θέματα που τις περισσότερες φορές είναι δυσνόητα στο απλό μυαλό; Αξίζει να παίρνουμε ιδέες,απόψεις από διάφορα βιβλία και να προσπαθούμε κάθε φορά να τις καταλάβουμε ή να αναλύουμε που το πάει ο συγραφέας ή ο ρήτορας του κάθε site; Ένα και μοναδικό θα πω. Το μόνο που αξίζει σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε είναι να οπλισθούμε με υπομονή. Να είμαστε δύσπιστοι σε αυτά που προσπαθούν να μας περάσουν . Το θείο δώρο που έχει ο κάθε άνθρωπος <<η ψυχή του>> και η καλιέργεια του μυαλού του θα δώσει μετά από καιρό την απάντηση. Τι και αν είμαστε δημιουργήματα του ΘΕΟΥ τι και αν είμαστε οποιουδήποτε άλλου αλλάζει τίποτε; Δεν νομίζω πάντα θα είμαστε κάτω από την εξουσία κάποιου ορατού ή αοράτου άρχοντα που θα μας χρησιμοποιεί για κάποιο σκοπό.Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 02:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poloi apo tous prwtergates ths epanastashs P.x Mpotsarhs den htan kan Ellhnes htan Alvanoi... Oute egw to pisteva alla isxyei o mpotsarhs htan kai protergaths sto na graftei ellhnoalvaniko lexiko

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy