ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 21:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Allzaro ξέρεις κάτι για το πυρουβικό οξύ?

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paradisenios
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 09:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paradisenios
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΔΙΑΙΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ. ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΛΕΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΝΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΑΣ. ΑΣΚΗΣΗ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ -ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΩΡΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΗ-) ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΝΕΡΟ. ΠΟΛΛΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΑ, ΜΕ ΕΞΥΠΝΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ. ΟΧΙ ΤΗΓΑΝΙΤΑ, ΓΛΥΚΑ, ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ. ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ. ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ (ΕΓΩ ΒΑΖΩ 2 ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΩΣ 4) ΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ. ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΝΑ ΦΑΜΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ. ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΙΝΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΗΘΟΥΜΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΓΩΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΗ. ΣΑΝ ΜΑΜΑ ΘΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΝΑ ΤΟΥ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙΕΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ, ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΗ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΖΩΗ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΔΩΣΟΥΜΕ. ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ ΟΝΤΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ. ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΨΕΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΣΚΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΣΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Ο ΜΥΙΚΟΣ ΙΣΤΟΣ.

ΦΙΛΕ ALLZZARO ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑ Η ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΕΡΥΘΡΟΧΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΧΡΟΥΣ ΠΥΤΙΡΙΑΣΗ? ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΛΑΙΜΟΣ-ΣΒΕΡΚΟΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΜΕΛΑΝΙΝΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ?


Edited by - paradisenios on 18/01/2006 09:43:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paradisenios
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 09:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paradisenios
ΦΙΛΕ ALLZZARO ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑ Η ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΕΡΥΘΡΟΧΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΧΡΟΥΣ ΠΥΤΙΡΙΑΣΗ? ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΛΑΙΜΟΣ-ΣΒΕΡΚΟΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΜΕΛΑΝΙΝΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 09:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Βρε Gretel μου, στείλε μου ένα βυτίο per favore! :))))

Allzzaro, ομολογώ οτι δεν είχα σκεφτεί αυτό με τους μύς που λές... Γενικά πάντα είχα τονισμένο μυικό ιστό! Λές αυτό να φταίει???
Ωραία θα ξεκινήσω λοιπόν να τρώω μακαρόνια (σκέτα), και να τρώω ψωμί ολικής αλέσεως και θα συνεχίσω να πίνω το γάλα με τα λίτρα, και θα τρώω καμμιά δεκαριά ασπράδια αυγών την ημέρα... ναι? Μέχρι να πάρω 2-3 κιλά? Καλά τα λέω, ή θα με πυροβολήσει ο αντρας μου στο τέλος???

Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mama
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 11:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mama
Καλημέρα και πάλι,
Κατά λάθος άνοιξα νέο topic, συγγνώμη θα είμαι πιο προσεκτική.
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Φίλε Allzaro, έχεις αναφέρει σε προηγούμενη σελίδα να απoφεύγουμε τα γιαούρτια φρούτων που πωλούνται στα Super Market. Αυτό για ποιον λόγο? Τίθεται θέμα μετάλλαξης ή κάτι τέτοιο? Επίσης να προτιμώ το γιαούρτι με μειωμένα λιπαρά από το πλήρες?
Ευχαριστώ και πάλι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 16:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΦΙΛΕ ALLZZARO ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑ Η ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΕΡΥΘΡΟΧΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΧΡΟΥΣ ΠΥΤΙΡΙΑΣΗ? ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΛΑΙΜΟΣ-ΣΒΕΡΚΟΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΜΕΛΑΝΙΝΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ?

Για να γνωρίζεις ακριβώς τον εξειδικευμένο όρο τέτοιας μορφής λοίμωξης.. οπως είναι η ποικιλόχρους πυτιρίαση.. σίγουρα θα εχεις επισκεφθεί δερματολόγο!! και σίγουρα αν εχεις επισκεφθεί δερματολόγο θα σου εχει δώσει φαρμακευτική αγωγή...

Για να ζητάς ομως επιπλέον κάποιο σκεύασμα η κάποια αλλη θεραπεία..
μάλλον θα εχει υποτροπιάσει.. θέλει πολύ προσοχή.. μόνο σε δερματολόγο και μόνο θεραπεία καθαρά φαρμακευτική...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 16:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Allzaro ξέρεις κάτι για το πυρουβικό οξύ?


Το pyruvic acid στις συνηθισμένες φυσικές δόσεις.. δεν εχει κάποιο ιδιαίτερο θετικό αποτέλεσμα στην καύση του λίπους οπως πχ... η λεκινθίνη ή η καρνιτίνη...
Σε πενταπλάσιες δόσεις ομως .. πέραν του κανονικού .. οπως κυκλοφορεί στο εμπόριο.. υποσχόμενο οτι είναι φυσική ουσία... λειτουργεί ως λιποδιαλυτικό..

Αθλητές που επιδιώκουν .. γράμμωση το χρησιμοποιούν συχνά..
Η πενταπλάσια ομως αυτή δόση.. πέραν του κανονικού νομίζω οτι θα πρέπει να μας απασχολήσει αρκετά σοβαρά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 16:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Φίλε Allzaro, έχεις αναφέρει σε προηγούμενη σελίδα να απoφεύγουμε τα γιαούρτια φρούτων που πωλούνται στα Super Market. Αυτό για ποιον λόγο? Τίθεται θέμα μετάλλαξης ή κάτι τέτοιο? Επίσης να προτιμώ το γιαούρτι με μειωμένα λιπαρά από το πλήρες?

Γειά σου φίλη μου...
Ειδα το τόπικ σου... και υπάρχει στην προηγούμενη σελίδα.. απάντηση σχετικά με τη παθητική γυμναστική.. καθώς και για τη δυσκοιλιότητα...

Σε οτι αφορά τα γιαούρτια πλήρες ή μειωμένα λιπαρά.. κάποιος που κάνει διαίτα .. προσπαθεί να πάρει οσο μπορεί περισσότερες πρωτείνες και λιγότερα λιπαρά...
Αυτό ομως δεν μπορεί να γίνεται εφόρου ζωής.. Η διατροφή μας πρέπει να αποτελείται κυρίως απο υδατάνθρακες απο πρωτείνες αλλά και απο φυτικά λιπαρά.. της τάξεως του 20%.
Τα λιπαρά αυτά βοηθούν πολύ τον οργανισμό...
Είναι προτιμότερο λοιπόν να αποφεύγεις τα ζαμπόν.. τα λουκάνικα κλπ και να τρώς ενα πλήρες γιαούρτι..
Τα γάλατα .. και τα γιαούρτια του εμπορίου.. δεν εχουν καμμία σχέση με αγνά προιόντα.. εχουν επιπλέον χημικές ουσίες.. επιπλέον σκόνη γάλακτος.. επιπλέον ορό γάλακτος.. γενικώς εχουν πολλά.
Τα γιαούρτια με φρούτα.. εχει κάποια κομματάκια φρούτων.. αλλά εχει και πολλές χρωστικές ουσίες..

Κόψε ενα μήλο ή ένα πορτοκάλι.. ή ενα ροδάκινο ή λίγο σταφύλι με γιαούρτι...

Edited by - allzzaro on 18/01/2006 16:46:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 17:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ωραία θα ξεκινήσω λοιπόν να τρώω μακαρόνια (σκέτα), και να τρώω ψωμί ολικής αλέσεως και θα συνεχίσω να πίνω το γάλα με τα λίτρα, και θα τρώω καμμιά δεκαριά ασπράδια αυγών την ημέρα... ναι? Μέχρι να πάρω 2-3 κιλά? Καλά τα λέω

Σίγουρα δεν τα λές καλά....
Το ιδιο λάθος που έκανες οταν έχασες κιλά.. το ίδιο λάθος θα ξανακάνεις...

Όταν χάνει κάποιος κιλά.. χάνει και μύς και λίπος.
Όταν παίρνει κάποιος κιλά παίρνει και μύς και λίπος.
Η αναλογία παίζει ρόλο.Δηλαδή πόσο μύς θα πάρεις και πόσο λίπος.
Το να χάσει κανείς σωστά κιλά με το να πάρει κανείς σωστά κιλά.. διαφέρει κατά πολύ.
Μπορούμε να κάψουμε λίπος εως και 400 γρ.. εβδομαδιαίως με 45 λεπτά αεροβικής ημερησίως…
Για να πάρουμε όμως 400 γρ. καθαρού μυικού ιστού θέλουμε 2 μήνες… και φοβερά εξειδικευμένη διατροφή επιπλέον συμπληρώματα διατροφής.. και εναερόβια άσκηση...
Μπορείς να αναλογιστείς λοιπόν τι ζημιά εχεις κάνει στον εαυτό σου με την λανθασμένη αυτή δίαιτα που έκανες.
Το μυικό ιστό που έχασες.. χρειάζεσαι χρόνια για να τον ξαναποκτήσεις.
Όταν τον ξαναποκτήσεις.. τότε και μόνον τότε μπορείς να ξαναξεκινήσεις.. να χάσεις βάρος.

Edited by - allzzaro on 18/01/2006 17:26:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 17:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Kαλέ μου allzzaro η ποιότητα του νερού. Μακάρι να τόξερα από την αρχή. Οισοφαγική παλινδρόμηση έπαθα, αναγούλιαζα με την παραμικρή ποσότητα τροφής, μέχρι και το χαμομήλι με πειραζε, καφέδες έκοψα, τα πάντα έκοψα αλλά τελικά το νερό ήταν ο εγκληματίας, μέχρι που μου είπαν ότι υπάρχει σοβαρό προβλημα με το νερό της περιοχής που μένω, και το έκοψα, και κόπηκαν σχεδόν όλα τα συμπτώματα

Ναί.. ξέρεις.. ναί μεν οταν πίνουμε εμφιαλωμένα νερά..ή οταν πινουμε νερό απο φίλτρο νερού.. να μην πίνουμε βλαβερά σωματίδια.. αλλά ο οργανισμός συνηθίζει..
Οταν ομως ερθει η ώρα να πιούμε νερό με μικροοργανισμούς.. επειδή δεν είμαστε πλέον συνηθισμένοι.. παθαίνουμε ολα αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 19:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ποτέ δεν έπινα εμφιαλωμένο. Το αντιπαθώ και όταν είδα που τα κουβαλάνε με ανοιχτά φορτηγά κάτω από ντάλα ήλιο.... Απλώς εδώ το νερό της βρύσης έχει πρόβλημα. Απ'ότι έμαθα πριν 3 χρόνια σχεδόν όλη η Ξάνθη έπαθε γαστρεντεριτιδα εξαιτίας του νερού.

Αυτό που δεν είπανε -μου το είπε ο γιατρός- ήταν ότι έσπασαν οι σωλήνες της αποχέτευσης που είναι πάνω από τους σωλήνες που μεταφέρουν το πόσιμο και χύθηκαν τα λύματα μέσα στο νερό. Μπλιαααχ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 10:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Gretel, άσε μην μου στείλεις το βυτίο... θα ξεράσω!!! (είναι κι αυτός ένας τρόπος να αδυνατίσω βέβαια)
Allzzaro, μου φαίνεται οτι αυτή η δίαιτα που είχα κάνει και είχα χάσει τα δέκα κιλά ήταν αυτή που λές στην ουσία! Παρανόησες!
Σ'εκείνη την δίαιτα έπαιρνα συμπληρώματα πρωτεϊνούχα, και ένα τσάι λιποδιαλυτικό (ή κάτι τέτοιο) απο βότανα. Εχασα κιλά (10) αλλά έμοιαζα σαν να είχα χάσει 15, και είχα σφίξει λές και πήγαινα γυμναστήριο όλη μου την ζωή!!! Ενιωθα δυνατή, είχα χάσει γύρω στο 15% σε λίπος σε περίπου 6-7 μήνες, κι όλα ήταν υπέροχα... Αυτό προ εγκυμοσύνης!!! Μετά την γέννα, ξανάκανα την ίδια δίαιτα!!! Εχασα κάτι ψιλά (4-5 κιλά απο τα ΠΟΛΛΑ που πρέπει να χάσω) σε 4 μήνες, αλλά δεν συνέχισα κάν με τον ίδιο ρυθμό (τους επόμενους δύο μήνες δεν έχασα γραμμάριο,κι αισθανόμουν ράκος, κι αυτό είναι περίεργο, γιατί δεν άλλαξα ΤΙΠΟΤΑ στην δίαιτα!!)
Μετά τους έξι μήνες πήρα κι αυτά τα κιλά που είχα χάσει μέσα σε ένα μήνα. Πήρα κι άλλα τόσα, τρώγοντας φυσιολογικά (δεν μπορούσα να πληρώνω τα πρωτεϊνούχα!!)
Ενώ την πρώτη φορά, και αφού σταμάτησα την δίαιτα διατήρησα με μία φυσιολογική διατροφή τα κιλά μου για σχεδόν 2 χρόνια!!!!
Αυτό είναι το πρόβλημά μου! Πιθανά τώρα, με το έξτρα λίπος δεν μπορώ να δώ εάν ο μυικός μου ιστός έχει πρόβλημα, αλλά αφού δεν είχα κάνει άλλη δίαιτα μετά απο την πρώτη, δεν ξέρω γιατί να έχω χάσει! Μήπως έχασα με την τωρινή διατροφή μου; Η διατροφή που κάνω τώρα είναι κυρίως κοτόπουλο ή μοσχάρι με σαλάτα, 1 φορά την εβδομάδα όσπρια, και άλλη μία λαδερό... Το βράδυ τρώω γιαούρτι ή πίνω γάλα... Το πρωί ξεκινάω με ένα καλό τόστ (χωρίς αλλαντικά, μόνο με τυρί) κι ένα ποτήρι γάλα! Ψωμί δεν τρώω με το φαγητό, κι αναψυκτικό πίνω ένα την βδομάδα και άν!!! Την τελευταία βδομάδα τρώω και καμμιά τυρόπιτα στην δουλειά, αλλά τρώω λιγότερο ακόμα στο σπίτι!
Μα τί κάνω λάθος! Δεν μπορώ να καταλάβω! Λές να κάνω καμμία ειδική εξέταση? Μήπως θα επανέλθει ο μεταβολισμός μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα? Μήπως τώρα που πέρασαν πιά έξι μήνες απο την τελευταία προσπάθεια να ξαναξεκινήσω την δίαιτα με τα πρωτείνούχα και το τσάι, μπάς και αντιδράσει διαφορετικά ο οργανισμός?
Τί σόι διατροφή πρέπει να κάνω...?
Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου Allzzaro... νιώθω πολύ κουρασμένη απο την συνεχή προσπάθεια δώδεκα μήνες τώρα... (ούτε χιούμορ δεν μού'μεινε πιά!)
Είναι η τελευταία φορά που ρωτάω γι'αυτό το θέμα... τώρα που εξέθεσα το πρόβλημα ακριβώς όπως είναι, γιατί μέχρι τώρα πλακίτσα κάναμε (έκανα)... Θα διαβάσω με προσοχή ό,τι μου προτείνεις και θα πορευτώ! Να κανω και το ρόφημα της Gretel μπάς και γίνει κανά θαύμα...? Gretel μου, το έχεις δοκιμάσει και έχεις δεί αποτελέσματα?
Αναμένω, όποτε έχεις τον χρόνο, Allzzaro και σε χιλιοευχαριστώ...

η πικραμένη μάνα

Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mama
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 11:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mama
Φίλη pagwna, μήπως, λέω μήπως, είσαι πολύ στρεσαρισμένη, τσιτωμένη, τρέχεις πανικόβλητη για να τα προλάβεις όλα και δεν βρίσκεις χρόνο να ξεκουράζεσαι και να χαλαρώνεις? Ειδικός δεν είμαι, αλλά από προσωπική πείρα μιλώντας, σε περιόδους μεγάλης κούρασης μόνο πρόγραμμα σωστής διατροφής δεν μπορούσα να ακολουθήσω. Άσε που το στομάχι μου από το άγχος και την κούραση γίνονταν κόμπος και δεν ένιωθα πείνα, ή αίσθηση κορεσμού, ή γεύση σε αυτά που έτρωγα.
Allzaro μου δημιουργήθηκε άλλη μια απορία. Κάπου αναφέρεις ότι ένα μπιφτέκι στον ατμό έχει λιγότερες θερμίδες από ένα μπιφτέκι στη σχάρα. Πώς γίνεται αυτό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 16:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Αγαπητή μου Πέγκυ εδώ στην Ξανθη δεν μπορώ να βρω ταμαρίντ και μαυρο αλάτι. Θα κατέβω Αθηνα στο τέλος του μήνα και θα πάρω από κει.

Ταμαριντ βρήκα έχει ένα κατάστημα ασιατικών τροφών στην Κυψέλη απέναντι από το σπίτι μου. Τώρα μαύρο αλάτι (το ακατέργαστο πρέπει να είναι υποθέτω) αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πού μπορούμε να βρούμε θα είναι πολύ καλό.

Θα αρχίσω από αρχές του άλλου μήνα να πίνω το ρόφημα. Προσωπικά δεν το δοκίμασα μια φίλη από τη θεσ/νικη που το δοκίμασε είχε αποτέλεσμα, μαζί με διαίτα βέβαια, που είχε πάθει αυτό που έπαθες εσύ δηλ. με τη δίαιτα μόνο δεν έχανε παρα μόνο κάτι γραμμάρια. Τώρα έχει χάσει 5 κιλά σε σχεδόν ένα μήνα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μπλε
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 16:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μπλε
Κατ' αρχήν να υπενθυμήσω ότι είμαι κοριτσάκι!!!!
Σε ρώτησα γιατί μπορεί να πεινάω περισσότερο, επειδή μετράω τις θερμίδες που τρώω κάθε μέρα και μέχρι να πάω σπίτι από την δουλειά-απογευματάκι δηλαδή-υπολόγιζα ότι έχω φάει 500-550 θερμίδες και τώρα βλέπω ότι με τις ίδιες θερμίδες πεινάω (γουργούριζει το στομάχι μου συνέχεια). Μήπως φταίει και το κρύο;; Χρειάζομαι περισσότερη ενέργεια; Μήπως να ελατώσω λίγο το γυμναστήριο μέχρι να χάσω τα κιλά που θέλω; Ξέρω ότι το πρόβλημα μου είναι τοπικό (γοφοί-μπουτάκια) και σ' αυτά τα κιλά έχω μεινει πολλά χρόνια, οπότε έχουν κάτσει που λένε.
Για τις κάψουλες από μυλόξυδο τι έχεις να πεις; Κάνουν δουλειά;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 16:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Εμένα οι καψούλες μηλόξυδου δεν με βοήθησαν καθόλου.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 16:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Allzaro μου δημιουργήθηκε άλλη μια απορία. Κάπου αναφέρεις ότι ένα μπιφτέκι στον ατμό έχει λιγότερες θερμίδες από ένα μπιφτέκι στη σχάρα. Πώς γίνεται αυτό?

Πάρα πολύ σωστή η παρατήρηση σου φίλη μου...
Οταν κάποιος παίρνει βάρος.. αναμφισβήτητα λαμβάνει περισσότερες θερμίδες ..
Το δεν τρώω και παχαίνω .. είναι μύθος..

Με το να μαγειρεύουμε πιο σωστά μπορούμε να λαμβάνουμε τις μισές θερμίδες...
Το κατά πόσο θα αυξηθεί η θερμιδική αξία σε κάτι που το τηγανίζουμε.. εχει να κάνει με πολλά λάθη...

Το λάδι.. ή γενικώς σπορέλαια.. κλπ.. όταν υπερθερμανθεί ..πολλές φορές (πάνω από τρεις), οξειδώνεται και παράγονται υποπροϊόντα οξείδωσης, τα οποία μπορεί να έχουν καρκινογόνο δράση.
Εκτός αυτού το τηγάνισμα υπερθερμαίνει τις τροφές και προσθέτει μεγάλες ποσότητες λίπους καθώς ενα μεγάλο ποσοστό καμένου λαδιού ποτίζει το καμένο φαγητό.. με αποτέλεσμα να αυξάξει τη θερμιδική του αξία... . Κατά τη διάρκεια του τηγανίσματος ..η πρωτείνη καίγεται.. αυξάνονται στο κατακόρυφο τα κορεσμένα λιπαρά..
Ετσι λοιπόν σε ενα οταν ενα μπιφτέκι το τηγανίσουμε.. θα αυξηθούν οι ποσότητες του σε λιπαρά.. και θα μειωθεί η αξία του σε πρωτείνες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 17:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Allzzaro, μου φαίνεται οτι αυτή η δίαιτα που είχα κάνει και είχα χάσει τα δέκα κιλά ήταν αυτή που λές στην ουσία! Παρανόησες!

Οχι ακριβώς..

Εχω τονίσει πολλές φορές.. σε προηγούμενα πόστ.. οτι δίαιτες της τάξεως των 15 κιλών γίνονται άπαξ

Δεν είναι υγιεινό .. το να βρισκόμαστε σε τόσο μεγάλες διακυμάνσεις.
Δεν είναι το ίδιο να χάσουμε 2 κιλά.. με 15 κιλά...

Οταν κάποιος αποφασίζει να κάνει μια διαίτα.. για να χάσει αρκετό βάρος... θα πρέπει να καταλάβει πολύ καλά.. οτι πάρα πολύ δύσκολα θα μπορέσει αυτό να το ξανακάνει στη ζωή του.

Ετσι λοιπόν μετά απο μια τέτοια εξουθενωτική για τον οργανισμό διαδικασία χάσιμου βάρους.. πρέπει για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα.. να αναπληρώσουμε οτι χάσαμε. Ο μυικός ιστός είναι ενα απο αυτά.
Στην καλύτερη περίπτωση που κάποιος χάσει 15 κιλά.. στην καλύτερη περίπτωση .. το 1 κιλό ειναι μυικός ιστός. Και αυτό με πολύ προσεγμένη διατροφή με συμπληρώματα ορού γάλακτος , με αεροβική με.με.με..
Για να ξαναπάρει αυτό το 1 κιλό που έχασε.. για εμένα προσωπικά .. είναι αδύνατον.. τουλάχιστον με φυσικούς τρόπους.

Τώρα το κατά πόσο έχασες .. και τι έχασες..

quote:
Τί σόι διατροφή πρέπει να κάνω...?

Ειδική διατροφή για αύξηση μυικού βάρους...
Υπολογισμένη μέχρι αηδίας...
Θα πρέπει να βρείς πόσες θερμίδες καίς ημερησίως.. και να παίρνεις τόσες... λίγο περισσότερες...
Θα πρέπει να βρείς..ποιές τροφές περιέχουν πρωτείνες.. και λίγα λιπαρά.. και να αποφύγεις τους πολλούς υδατάνθρακες.
Η θα πρέπει λοιπόν να απευθυνθείς σε εναν διαιτολόγο.. ή να διαβάσεις απο την αρχή τις σελίδες αυτού του τόπικ.. ή να βρείς εναν πολύ καλό θερμιδομετρητή..


Edited by - allzzaro on 19/01/2006 17:53:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 17:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Σε ρώτησα γιατί μπορεί να πεινάω περισσότερο, επειδή μετράω τις θερμίδες που τρώω κάθε μέρα και μέχρι να πάω σπίτι από την δουλειά-απογευματάκι δηλαδή-υπολόγιζα ότι έχω φάει 500-550 θερμίδες και τώρα βλέπω ότι με τις ίδιες θερμίδες πεινάω (γουργούριζει το στομάχι μου συνέχεια).

Οταν γουργουρίζει.. σημαίνει οτι διαμαρτύρεται
Εγώ φυσικά το δικό μου το εχω μάθει.. να μην διαμαρτύρεται...

quote:
Για τις κάψουλες από μυλόξυδο τι έχεις να πεις; Κάνουν δουλειά;;;;

Ολα κάνουν καλή δουλειά.. φτάνει να τα χρησιμοποιείς.. οπως πρέπει.. και οταν πρέπει..

Εμένα προσωπικά η συμβουλή μου.. εάν θέλετε να χάσετε βάρος.. είναι το πρόγραμμα ``καύση λίπους``.
Το εφαρμόζω.. 30 χρόνια τώρα.. με επιτυχία...
Να σας δώσω να καταλάβετε πως το δουλεύω...
Αυτή τη στιγμή είμαι 74 κιλά..
Εχω 4 περισσότερα κιλά που τα αποκτώ σχεδόν κάθε χρόνο τέτοια εποχή..ενώ ταυτόχρονα γυμνάζομαι με πρόγραμμα ``αύξησης βάρους``.
Παράλληλα προσπαθώ να αντισταθμίσω.. τις καύσεις μου.. σε σχέση με το επιπλέον μικρό ποσοστό θερμίδων.. Αυτό το κάνω εμπειρικά.. με τη βοήθεια του προγράμματος ``καύση λίπους``...
Ενώ δηλαδή αναβολίζομαι.. ταυτόχρονα προσπαθώ να κάνω αρκετές καύσεις.. φτάνει να μην ξεπερνώ το ανώτατο όριο ..
Αυτό το επιτυγχάνω.. με ενα περπάτημα.. γρήγορο απο το σταθμό του Συντάγματος.. εως τους Αμπελοκήπους.
Ενας δρόμος ευθεία.. που μπορώ να αναπτύξω ταχύτητα .. εως να φτάσω τους 100-120 ΜΚΣ που αναλογούν για την ηλικία μου...σταθερούς για 35 λεπτά...
Το συνολικό αποτέλεσμα σε οτι αφορά την αναλογία μυικού ιστού - λίπους.. για εμένα ξέρω οτι εχει πάρει την κατηφόρα... εδώ και χρόνια..παρόλα αυτά.. προσπαθώ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osev
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 22:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osev
Είμαι 40 ετών, 1.68 υψος, 88 κιλα, διαβητικός τύπου 2, με χολοκυστεκτομή και θυρεοειδεκτομή, μη καπνιστής (εδώ και 10 χρόνια).
Πήρα διάδρομο και ασχολούμαι μαζί του 3 ώρες περίποου την ημέρα , με ταχύτητα 6 χλμ την ώρα. Ακόμα πήρα και ζώνη εφίδρωσης (απλή - νεοπρενίου).
Βλέπω στην ένδειξη του διαδρόμου πως ξοδεύω περί τις 1400 θερμίδες κάθε φορά. Ερωτηση: είναι πραγματική αυτή η ένδειξη; Ακόμα, σε πόσον καιρό θα χάσω 20 κιλά, αν συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό , 3 ώρες την ημέρα;
Ακόμα, δυσκολεύομαι (αντικειμενικά) να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα μείωσης της πρόσληψης τροφής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mama
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 10:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mama
Φίλε Allzaro καλημέρα και πάλι,
Δεν ρώτησα ακριβώς αυτό.. Βέβαια οτιδήποτε και αν αναλύσεις μας είναι χρήσιμο. Στη σελ. 1 γράφεις συγκεκριμένα:


"...Ας δούμε λοιπόν και ας αναλύσουμε πως μπορούμε να φάμε ενα κομμάτι κιμά απο κρέας....

Ενα κανονικό μπιφτέκι δηλαδή.

Αν το ψήσουμε στον ατμό ενα μεγαλούτσικο μπιφτέκι εχει 290 θερμίδες.
Το ιδιο μπιφτέκι αν το ψήσουμε στη σχάρα, ή στο μαντέμι αποκτά 350 θερμίδες".

Είναι ξεκάθαρο ότι αν αυτό το μπιφτέκι το τηγανίσουμε θα αποκτήσει πολύ περισσότερες θερμίδες. Παρόλα αυτά γιατί στη σχάρα θα αποκτήσει περισσότερες θερμίδες απ'ότι στον ατμό αφού σε καμιά από τις δύο περιπτώσεις δεν θα χρησιμοποιήσω λάδι για την παρασκευή του.
Συγγνώμη εαν επαναλαμβάνομαι απλά δεν ξεκαθάρισα αυτή την απορία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 10:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Gretel μου, βρήκα οτι το μαύρο αλάτι λέγεται kala namak, και είναι Ινδικής προέλευσης... Θα ψάξουμε τώρα για μαγαζί με ινδικά μπαχαρικά :) Βρήκα κι ένα site που το πουλάνε. θα το μελετήσω, κι αν δεν ενδιαφέρεσαι θα σου στείλω το link.

Allzzaro, συμφωνώ οτι μεγάλες διακυμάνσεις βάρους είναι ό,τι χειρότερο για τον οργανισμό, όμως (απο περιέργεια τώρα), δεν είναι αλλης τάξης διακύμανση τα 10 κιλά για έναν άνθρωπο 1.60, κι άλλης για έναν ύψους 1.80 πχ??? Δηλαδή, προσωπικά, τα 10 κιλά δεν μου φαίνονταν και υπερβολικά. Για να είμαι ειλικρινής, πάντα άφηνα τουλάχιστον 5 κιλά πάνω απο το απόλυτα σωστό βάρος μου, γιατί μου 'πήγαινε', ενώ όταν ήμουν υποτίθεται στα σωστά κιλά, παρόλο που αισθανόμουν μία χαρά, έδειχνα κοκκαλιάρα!!!
...μην μου καταστρέψεις τις ελπίδες! :))))) Είμαι σε μία ηλικία που το ξέρω οτι δεν μπορώ και δεν πρέπει να κάνω άλματα στην ζυγαριά, γιατί όντως ο οργανισμός δεν θα ανταποκρίνεται, αλλά θέλω να ελπίζω οτι είναι ένα σόκ του οργανισμού απο την εγκυμοσύνη, και θα το ξεπεράσω...
Πάντως, θα αρχίσω να μετράω τις θερμίδες απο σήμερα (βρήκα τον θερμιδομετρητή της μάνας μου...το γνωστό κόκκινο βιβλιαράκι), και θα γίνω 'ο πιο καλός ο μαθητής'! :))))
Επίσης, πάω να εκτυπώσω όλο το τόπικ (θα με απολύσουν!!!), για να το μελετήσω ενδελεχώς!
Σ'ευχαριστώ γλυκύτατε και down to earth ξάδελφε... Η πρώτη μέρα της μάχης ενάντια στο -πολύ- περιττό βάρος, ξεκίνησε.


Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 16:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Είναι ξεκάθαρο ότι αν αυτό το μπιφτέκι το τηγανίσουμε θα αποκτήσει πολύ περισσότερες θερμίδες. Παρόλα αυτά γιατί στη σχάρα θα αποκτήσει περισσότερες θερμίδες απ'ότι στον ατμό αφού σε καμιά από τις δύο περιπτώσεις δεν θα χρησιμοποιήσω λάδι για την παρασκευή του.


Ετσι λοιπόν σε ενα οταν ενα μπιφτέκι το τηγανίσουμε.. θα αυξηθούν οι ποσότητες του σε λιπαρά.. και θα μειωθεί η αξία του σε πρωτείνες...
Είναι η απάντηση που σου έδωσα...

Να στο αναλύσω λοιπόν ώστε να το καταλάβεις καλύτερα.
Πρόσεξε..

Εχουμε ένα κομμάτι 100 γρ. κιμά από βοδινό κρέας.
Αποτελείται κυρίως από πρωτείνη, υδατάνθρακες, λίπος.΄
Τα ποσοστά αυτά ειναι ενδεικτικά γιατί εξαρτάται απο πιο μέρος του βοδιού θα είναι το κρέας.. πχ.. το μπούτι εχει περισσότερο πρωτείνη και λιγότερο λίπος απο τη λάπα.. οπου ισχύει το αντίθετο...

Τα ποσοστά του βοδινού αυτού στα 100 γρ..είναι:
14% πρωτείνη
20% υδατάνθρακες
8% λίπος.
Ένα γρ. πρωτείνης ισοδυναμεί με 4 θερμίδες.
Ένα γρ. υδατανθράκα ισοδυναμεί με 4 θερμίδες.
Ένα γρ. λίπους ισοδυναμεί με 9 θερμίδες.

Η ενέργεια που θα πάρουμε από το μπιφτέκι άψητο.. είναι:
14 χ 4 = 56 θερμίδες
20 χ 4 = 80 θερμίδες
8 χ 9 = 72 θερμίδες
Σύνολο 208 θερμίδες

Kατά τη διάρκεια του (ψησίματος) καψίματος τα αμινοξέα που αποτελούν τη δομή της πρωτείνης επιφανειακώς θα καούν.. με αποτέλεσμα να υποστούν οξείδωση και η θερμιδική τους αξία θα ανέλθει από 4 γρ.. σε 9..
Τώρα τα υγρά λίπη που περιέχουν μικρής αλυσίδας τριγλυκερίδια είναι ακόρεστα λίπη. Κατά τη διάρκεια του καψίματος τα υγρά αυτά τα λίπη θα μετατραπούν σε στερεά λίπη και από ακόρεστα θα μετατραπούν σε κορεσμένα λιπαρά οξέα.

Eτσι λοιπόν η θερμιδική αξία του κιμά θα αλλάξει. Ανάλογα με το κάψιμο .. θα χαθεί μέρος της πρωτείνης η οποία θα μετατραπεί σε άχρηστη καμένη ύλη η θερμιδική αξία της οποίας θα είναι μεγαλύτερη του λίπους..
Οσο πιο μεγάλο μέρος καεί.. τόσο μεγαλύτερη θα είναι.
Η καλύτερη περίπτωση λοιπόν ώστε να μην καεί είναι ο ατμός ο οποίος εκτός του ότι δεν θα υπερθερμάνει το κρέας αντίθετα αφαιρεί ένα μεγάλο μέρος της λιπώδους μάζας.. σε σχέση με το μαντέμι οπου το λίπος που τρέχει παραμένει στο μαντέμι και έτσι το κρέας τηγανίζεται…

Τώρα απο οτι αντιλαμβάνεσαι η αξία του κομματιού αυτού του κιμά.. δεν μπορεί να προσδιοριστεί.. και εάν τηγανιστεί.. ειδικά σε μικρά κομμάτια .. πχ κεφτεδάκια.. τότε το ποσοστό λίπους θα ανέλθει κατακόρυφα.
Περιττό ομως να πώ οτι ορισμένα μπιφτέκια..πχ.. φάστ φούντ.. περιέχουν τεράστιες ποσότητες λίπους.. και σαν να μην φτάνει αυτό.. ψήνονται κατευθείαν.. σε φλόγα υγραερίου...

Edited by - allzzaro on 20/01/2006 17:38:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 17:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Βλέπω στην ένδειξη του διαδρόμου πως ξοδεύω περί τις 1400 θερμίδες κάθε φορά. Ερωτηση: είναι πραγματική αυτή η ένδειξη;

Απο οτι κατάλαβα.. επι τρείς ώρες ημερησίως .. ασκείσαι στο διάδρομο με ρυθμό 6 χλμ .. την ώρα ..
Συνεπώς σε τρείς ώρες θα πρέπει να εχεις κάνει 3 χ 6 =18 χλμ..
Ο κάθε διάδρομος διαθέτει ειδικές λαβές.. οπου μπορούν και μετρούν τους ΚΣ καρδιακούς σφυγμούς.
Σύμφωνα λοιπόν με τους καρδιακούς σφυγμούς.. τα χιλιόμετρα και το βάρος που του δίνουμε .. βγάζει τις θερμίδες που καίμε...

Οταν ενας ασκούμενος φτάνει τους 140 ΜΚΣ εχει ήδη ενεργοποιηθεί ο αερόβιος μηχανισμός και θα έλεγα οτι βρίσκεται στο κατώφλι του εναερόβιου. Οι θερμίδες ανα ώρα σε αυτή τη συγκεκριμένη κατάσταση είναι 450 ανα ώρα... κατα προσέγγιση.
Για να κάνεις 3 χιλμ ανα ώρα οντως χάνεις τόσα..

quote:
Ακόμα, σε πόσον καιρό θα χάσω 20 κιλά, αν συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό , 3 ώρες την ημέρα;

3.000 θερμίδες μείον ισοδυναμούν με μισό κιλό σωματικού βάρους περίπου.
Εαν οι θερμίδες αυτές είναι μείον απο το ημερήσιο θερμιδικό σου ισοζύγιο τότε ουσιαστικά τις καταναλώνεις, αρα χάνεις περίπου 200 γρ.. ημερησίως.. 200 χ 7 = χονδρικώς 1,5 κιλό την εβδομάδα.


quote:
Ακόμα, δυσκολεύομαι (αντικειμενικά) να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα μείωσης της πρόσληψης τροφής.

Αυτό εξυπακούεται... αλλά και τόσα πολλά χιλιόμετρα ημερησίως..είναι πολύ επικίνδυνο να σου δημιουργήσουν τραυματισμούς και κακώσεις.. και θα πρέπει να ξέρεις οτι μία απλή κάκωση τένοντα απο υπέρχρηση.. θα σε αφήσει τουλάχιστον 2 χρόνια χωρίς άσκηση.


Edited by - allzzaro on 20/01/2006 17:29:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 17:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Για να είμαι ειλικρινής, πάντα άφηνα τουλάχιστον 5 κιλά πάνω απο το απόλυτα σωστό βάρος μου, γιατί μου 'πήγαινε', ενώ όταν ήμουν υποτίθεται στα σωστά κιλά, παρόλο που αισθανόμουν μία χαρά, έδειχνα κοκκαλιάρα!!!

Eτσι ε..

quote:
Είμαι σε μία ηλικία που το ξέρω οτι δεν μπορώ και δεν πρέπει να κάνω άλματα στην ζυγαριά, γιατί όντως ο οργανισμός δεν θα ανταποκρίνεται, αλλά θέλω να ελπίζω οτι είναι ένα σόκ του οργανισμού απο την εγκυμοσύνη, και θα το ξεπεράσω...

Αυτό αφορά ολες τις ηλικίες.. εγώ θέλω να σου πω να μην απελπίζεσαι.. γιατί είσαι παιδί ακόμα...
Είσαι πολύ νέα.. και μπορείς να κάνεις πολλά. Τόσα πολλά που δεν φαντάζεσαι πόσα... το μέλος osev αν και αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας.. κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες να φέρει τον οργανισμό του εκεί που πρέπει. Φαντάσου τη τρομακτική θέληση αυτού του ανθρώπου ωστε να διανύει καθημερινώς .. 20 χλμ ημερησίως... και με τόσο πολύ περιορισμένη διατροφή..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osev
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 18:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osev
[/quote]


Ο κάθε διάδρομος διαθέτει ειδικές λαβές.. οπου μπορούν και μετρούν τους ΚΣ καρδιακούς σφυγμούς.
Σύμφωνα λοιπόν με τους καρδιακούς σφυγμούς.. τα χιλιόμετρα και το βάρος που του δίνουμε .. βγάζει τις θερμίδες που καίμε...

Οταν ενας ασκούμενος φτάνει τους 140 ΜΚΣ εχει ήδη ενεργοποιηθεί ο αερόβιος μηχανισμός και θα έλεγα οτι βρίσκεται στο κατώφλι του εναερόβιου. Οι θερμίδες ανα ώρα σε αυτή τη συγκεκριμένη κατάσταση είναι 450 ανα ώρα... κατα προσέγγιση.


ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:
Διάβασα σχεδόν όλο το topic και σχημάτισα την εντύπωση πως αδυνατίζεις όταν οι παλμοί σου φτάνουν τους 120 και πάνω...

ο δικός μου διάδρομος δείχνει πως οι παλμοί μου είναι μεταξύ 72 και 88

σπάνιες ως ελάχιστες φορές ανεβαίνει πάνω από 120...

ο ιδρώτας όμως είναι ποτάμι... (όπως και η απώλεια βάρους στη ζυγαριά στο 20ήμερο...)

οπότε... μάλλον ή δεν είναι ακριβής η ένδειξη των καρδιακών παλμών στο διάδρομό μου ... ή κάτι άλλο συμβαίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 18:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
δικός μου διάδρομος δείχνει πως οι παλμοί μου είναι μεταξύ 72 και 88

Kάτι δεν πάει καλά... αλλά μην παιδεύεσαι...

75 σφυγμούς εχουμε σε πλήρη ηρεμία..
85 σε ενα περίπατο..
95 σε ενα βάδην..
105-120 σε γρήγορο βάδην...
Απο 95 και πάνω αρχίζει η αναπνοή να γίνεται έντονη...
Στους 120 με δυσκολία μιλάς....

Κρίνοντας στο οτι σε μία ώρα κάνεις 3 χλμ.. η μέτρηση αυτή του μηχανήματος είναι σωστή... αποκλείεται να κάνει λάθος..(εννοώ τη μέτρηση των χλμ) κρίνοντας λοιπόν απο αυτή την ένδειξη βαδίζεις γύρω στους 90-100 ΚΣ.

Είναι αδύνατον το μηχανημα να μετρήσει τους ΚΣ αφού απο δευτερόλεπτο σε δευτερόλεπτο πέφτουν ή ανεβαίνουν.


Edited by - allzzaro on 20/01/2006 18:51:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 18:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Πώς μπορούμε να μετρήσουμε απο μόνοι μας τον ΚΣ...


Τον καρδιακό παλμό τον μετράμε :
α) από την κερκιδική αρτηρία, τοποθετώντας τα δύο πρώτα δάκτυλα κάτω από τη βάση του αντίχειρα στη μέσα πλευρά του καρπού,
β) από την καρωτιδική αρτηρία τοποθετώντας τα δύο πρώτα δάκτυλα στη πλευρά του λαιμού, δίπλα από το "μήλο του Αδάμ" στο αυλάκι που σχηματίζεται στο πλάι του λαιμού.
Όταν θέλουμε να δούμε εάν ένα άτομο προπονείται σε ένα αποτελεσματικό επίπεδο έντασης πρέπει να παίρνουμε τον καρδιακό παλμό κατά την προπόνηση.
Όταν το άτομο βρίσκεται σε σταθερή προπονητική ένταση, διακόπτουμε για λίγο και μετράμε τον καρδιακό παλμό από τον καρπό ή τον λαιμό για 10 δευτερόλεπτα.
Μόλις διακόψετε την προπόνηση μετρήστε αμέσως ....τον καρδιακό παλμό, γιατί ο καρδιακός παλμός αλλάζει πολύ γρήγορα.
Το μέτρημα στα 10 δευτερόλεπτα είναι περισσότερο ακριβές από ότι το μέτρημα στα 15 δευτερόλεπτα.
Όταν μετρήσετε τον καρδιακό παλμό στα 10 δευτερόλεπτα, πολλαπλασιάστε επί 6 και θα βρείτε τον καρδιακό παλμό ανά λεπτό.
Αν ο καρδιακός παλμός είναι χαμηλότερος από αυτόν που θέλετε, αυξήστε την ένταση στη προπόνηση και εάν είναι υψηλότερος μειώστε την ένταση της προπόνησης.


MKΣ
Μέγιστος Καρδιακός Σφυγμός.
Ο ΜΚΣ εχει να κάνει με το κατά πόσο μπορεί ο κάθε αθλούμενος να αναπτύξει τους ΚΣ ανάλογα με την ηλικία του...

Κατ αρχήν η ένταση πρέπει να είναι τέτοιας μορφής έτσι ώστε ο ασκούμενος να μπορεί να ασκηθεί για αρκετό χρονικό διάστημα.

Στην αρχή ενός αθλητικού προγράμματος θα πρέπει να ξεκινάμε με το 40-50% της ΜΚΣ.
Η ΜΚΣ θεωρητικά, μπορεί να βρεθεί από τον παρακάτω τύπο. ΜΚΣ (σφυγμούς ανά λεπτό)=220-ηλικία (έτη). Δηλαδή για ένα άτομο που είναι 40 ετών, χρησιμοποιώντας τον τύπο, βρίσκουμε ότι η ΜΚΣ είναι 180 σφυγμοί ανά λεπτό (ΜΚΣ=220-40=180 σφυγμοί ανά λεπτό).

Εννοείτε πως δεν πρέπει ποτέ να φτάνουμε τους ΜΚΣ κατά τη διάρκεια μιας άσκησης. Αν και οι ΜΚΣ αντιπροσωπεύουν το Μέγιστο... υπάρχουν πολλοί αλλοι παράγοντες που ίσως να μην το επιτρέπουν .. ετσι λοιπόν θα πρέπει να κινούμαστε γύρω απο το 75%.

Ο βασικός στόχος της έναρξης του προγράμματος με χαμηλής έντασης άσκηση είναι να μην αποκαρδιώσει το συμμετέχοντα από την υπερβολική κούραση και τον καθυστερημένο μυϊκό πόνο που συνοδεύουν την υψηλής έντασης άσκηση.


Edited by - allzzaro on 20/01/2006 18:44:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 22:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Aν βρεις λινκ φίλη μου Πέγκυ γράψτο μου. Η μητέρα μου είπε ότι βρηκε στη Θεσ/νικη αλλά ποιος ξέρει τί θα φέρει

Πάντως το ταμαριντ βρέθηκε.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
osev
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 22:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osev
κάπου διάβασα πως το μάξιμουμ των σφυγμών που πρέπει να ΜΗΝ ξεπεράσεις κατά την άσκηση είναι 200-την ηλικία σου σε έτη.

τι γίνεται αν τα ξεπεράσεις;
ή για πόση ώρα μπορείς να τα ξεπεράσεις;


ακόμα...
βοηθά σε κάτι η ζώνη εφίδρωσης;

btw σήμερα αγόρασα και ποδήλατο (πόλης)....

να τολμήσω να βγω στο δρόμο ή θα με φάνε λάχανο;

----
σχετικά με τα ατυχήματα στο διάδρομο...
τη δεύτερη μέρα με πονούσε στο βάδισμα το αριστερό πόδι, κάπου πρέπει να παραπάτησα... αλλά με το ζέσταμα το ξεχνούσα..
στη βδομάδα πάνω έβγαλα από 2 κάλλους στις πατούσες... έκανα χωρίς παπούτσια!

πάντως σε 1 μήνα περίπου έχω κατέβει περί τα 6 κιλά... και η πτώση έγινε ορατή μετά το 15ήμερο/20ήμερο!


quote:

[quote] δικός μου διάδρομος δείχνει πως οι παλμοί μου είναι μεταξύ 72 και 88

Kάτι δεν πάει καλά... αλλά μην παιδεύεσαι...



75 σφυγμούς εχουμε σε πλήρη ηρεμία..
85 σε ενα περίπατο..
95 σε ενα βάδην..
105-120 σε γρήγορο βάδην...
Απο 95 και πάνω αρχίζει η αναπνοή να γίνεται έντονη...
Στους 120 με δυσκολία μιλάς....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy