ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΟΡΑ - μία ανεπιθύμητη επίσκεψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 17:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NIKOMAXOΣ
Αν εχω αναρωτηθεί?
Σίγουρος είμαι οτι ο Ψηλός νομίζει οτι δέχθηκα <θείο> μήνυμα.



Μα αφού μου είπες πως ήπιατε και φραπεδάκι με το Θεό, τώρα μου τα γειρνάς;


Α ρε ευρωπαίε, που είσαι με εκείνα τα ωραία εικονίδια βρε μαμώτο. Μου φαίνεται πως θα ψάξω να το βρω εκείνο ...... ξέρεις, εκείνο με την παλινδρομική κίνηση γιατί μερικές φορές είναι το μόνο που πάει ως απάντηση!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OBandon
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 21:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OBandon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Εχθες το βραδυ ειχα μια παρομοια εμπειρια.Κατ'αρχας εβλεπα ενα ονειρο στο οποιο προσπαθουσα να πιασω μια μικρη γατα... μετα απο την δευτερη προσπαθεια να την πιασω ενιωσα μια μαυρηλα να τυλιγει ολο μου το σωμα ... και δεν ειχα την δυναμη ουτε να σηκωθω ουτε να μιλησω ουτε τιποτα.Θυμαμε οτι ανοιξα τα ματια μου και εβλεπα το μικρο φωτακι του ψυγειου (που φαινεται απο το δωματιο μου) χωρις να κανω τιποτα.Επισης ενιωθα μουδιασμα σε ολο το μερος του σωματος.Προφανως μετα απο καποια στιγμη ξανακοιμηθηκα... τα θυμαμε ολα λιγο θολα

Η ερωτηση μου ειναι αν η Μόρα εχει σχεσει με τις γατες η κατι τετοιο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Morfeas1981
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 11:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Mορα λενε καποιοι ειναι ο θυληκος δαιμονας η Λιλιθ, δεν ξερω δεν την εχω δει παρα μονο τη σκια της στο πλακωμα οταν ερχεται. Η παραλυση ειναι το 1ο που συμβανει, μετα η αδυναμια να μιλησεις και μετα το βαρος που νιωθεις, τουλαχιστον σε εμενα. Δεν μου εχει τυχει μονο ανασκελα οταν κοιμαμαι αλλα και μπρουμητα. Μαλιστα την τελευταια φορα κρατησε και πιο πολυ ωρα, λεπτα για την ακριβεια... καθυστερησα να πω το "Ιησους Χριστος νικα..." οπως κανω συνηθως για να φυγει, και απλα περιμενα να δω τι θα γινει. Οταν ομως ενιωσα και την παρουσια κι αλλων στο δωματιο αρχισα το γνωστο ψαλτιρι για να φυγουν. Οταν με "ελευθερωσε" ακουσα τα γελια των.... δαιμωνων να το πω;.... καθως εβγαιναν απο το δωματιο, χωρις να δω σκιες η' κατι και ακουσα το σκυλο να γαυγιζει πολυ επιθετικα, οπως οταν καποιος πλησιαζει το σπιτι. Βγηκα γρυγορα στο μπαλκονι και ο σκυλος ειχε τελειως σαλταρει ετρεχε στον κηπο σαν να κυνηγουσε κατι.
Απ'οτι εχω καταλαβει ο στοχος της ειναι ο τρομος και τπτ αλλο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 14:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω δεν πιστευω οτι υπαρχει μορα...Συμφωνα ομως με μαρυριες και γνωστες του αντικειμενου,υπαρχουν πνευματα ή οντοτητες οι οποίες δεν ειναι εχθρικες απλα διασκεδάζουν με το να δημιουργουν τρομο και φοβο στουσ ανθρωπους...Μπορουν επισης να παρουν και διαφορες μορφες αναλογα με το τι τρομαζει τον καθένα...Προφανως και στα πνευματα αρεσουν τα παιχνιδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 17:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Morfeas1981, πολλές φορές αυτό που περιγράφεται ως Μόρα μπορεί να σχετίζεται με μια αστρική προβολή.
Εάν λοιπόν αληθεύει μια τέτοια πιθανότητα, μπορεί να μην συνάντησες κανένα δαίμονα ή κάποιο άλλο κακοποιό στοιχείο αλλά να βρισκόσουν σε φάση αστρικής προβολής.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 19:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλα οποιος βγαινει στο αστρικο καλο ειναι να ειναι ενημερος οσον αφορα τις οντοτητες που βρισκονται εκει....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Morfeas1981
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 21:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Morfeas1981, πολλές φορές αυτό που περιγράφεται ως Μόρα μπορεί να σχετίζεται με μια αστρική προβολή.
Εάν λοιπόν αληθεύει μια τέτοια πιθανότητα, μπορεί να μην συνάντησες κανένα δαίμονα ή κάποιο άλλο κακοποιό στοιχείο αλλά να βρισκόσουν σε φάση αστρικής προβολής.

Λογικα την αστρικη προβολη την ζεις σαν ονειρο... αυτο το πραγμα με την Μορα ομως ΞΕΡΕΙΣ, την στηγμη που γινεται πως δεν κοιμασαι, εχεις ξυπνησει απο το "βαρος" που νιωθεις και απλα δεν βγαινει φωνη και εχεις παραλυσει. Ολοι μας πιστευω ξερουμε να ξεχωριζουμε τα ονειρα απο αυτο που μας συμβαινει στην πραγματικοτητα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 14:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι αλλα οποιος βγαινει στο αστρικο καλο ειναι να ειναι ενημερος οσον αφορα τις οντοτητες που βρισκονται εκει....

Συμφωνώ απόλυτα, αγαπητή μου!
Πολλές φορές ο άνθρωπος θέλει να δοκιμάσει πράγματα και να πειραματιστεί με καταστάσεις για τις οποίες είτε δεν έχει γνώσεις, είτε έχει ελλιπείς πληροφορίες είτε δεν είναι σε θέση ακόμη να διαχειριστεί.

Φίλε Morfeas1981, έχω τις αμφιβολίες μου σχετικά με το κατά πόσο αναγνωρίζει κάποιος ότι συνέβη μια αστρική προβολή ή όχι, ειδικά όταν είναι κατά την διάρκεια του ύπνου.
Σύμφωνα με κάποιες εσωτερικές παραδόσεις τα όνειρα του ανθρώπου είναι το αποτέλεσμα της αστρικής προβολής, η ψυχή δηλαδή κινείται στο αστρικό πεδίο ακόμη κι αν δεν το γνωρίζουμε.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 14:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω λιγακι υπερβολικο να παλευεις μερα νυχτα να βγεις στο αστρικο συνειδητα και χωρις να γνωριζεις καποια πραγματα..Τωρα ασυνειδητα,μεσα απο τα ονειρα ειναι πιστευω πιο φυσικο...
Εγω εχω δει 5-6 ονειρα στα οποια γνωριζα πως ονειρευομουν..καταλαβαινα πως ειμαι σε αλλη διασταση και μια φορα μεταξυ υπνου και ξυπνιου μου μιλησε τηλεπαθητικα μια οντοτητα,σαν μοναχη πολυ ψηλη και φοβηθηκα τοσο πολυ που ακομα φοβαμαι μη μου ξαναεμφανιστει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

revolousion
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 18:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.

Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα πλευρά τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.
Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου κ.α.
Η Μόρα φοράει ένα μαύρο σκουφάκι, ο μύθος λέει πως όποιος καταφέρει να της το πάρει θα έχει τρεις ευχές (κάτι παρόμοιο με τον μύθο των Νεράιδων), στην περίπτωση που η Μόρα καταφέρει να του το ξαναπάρει πίσω τότε αυτός πεθαίνει. Από όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα μόνο ένας είχε καταφέρει να της πάρει το σκουφάκι, η ευχή του ήταν, η Μόρα να γίνει πραγματική γυναίκα. Έτσι κι έγινε, αυτός παντρεύτηκε αυτή την γυναίκα και έκανε παιδία μαζί της. Φρόντισε να κρύψει το σκουφάκι κάπου πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα η Μόρα ξαναβρίσκει το σκουφάκι της και μετά εξαφανίστηκε πάλι.
Λίγα λόγια για τον μύθο. Μία εκδοχή είναι ότι η Μόρα είναι η Λίλιθ (Lilith) η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, ή μια από της τρεις κόρες της. Όπως αναφέρουν τα γνωστικά κείμενα και τα απόκρυφα της Παλαιάς Διαθήκης η Λίλιθ αποχώρισε από τον Παράδεισο για δύο πιθανούς λόγους:
1- Ήταν εκείνη που μύησε τον Αδάμ (μετά από προτροπή του Σατανά) στην απόλαυση του σεξ. Ήταν δηλαδή εκείνη που του δίδαξε ότι το σεξ δεν είναι μόνο για αναπαραγωγή αλλά και για ευχαρίστηση και αυτό εξόργισε τον Θεό και την εξόρισε. 2- Ο Αδάμ προσπάθησε να βιάσει την Λίλιθ, κι εκείνη τρομαγμένη έφυγε από τονΠαράδεισο.
Ο Αδάμ, λυπήθηκε για την φυγή της Λίλιθ και ζήτησε από τον Θεό να του τηνφέρει πίσω. Εκείνος έστειλε τους 3 αγγέλους να την βρούν και να την φέρουν πίσω, όπου την βρήκαν κάπου στην Μεσοποταμία. Την παρακάλεσαν επανειλημμένα να επιστρέψει αλλά εκείνη αρνήθηκε. Τους είπε επίσης ότι για τους αιώνες των αιώνων, θα επισκέπτεται τα μικρά παιδιά στον ύπνο τους και θα τα πνίγει, για να εκδικηθεί. Οργισμένοι οι άγγελοι, την απείλησαν ότι θα ξεσηκώσουν την θάλασσα να την πνίξουν. Η Λίλιθ άρχισε να κλαίει και να τους παρακαλάει να την λυπηθούν. Όντως οι άγγελοι υπέκυψαν στα παρακάλια της και εκείνη για «ανταμοιβή» ορκίστηκε ότι δεν θα πειράζει τα παιδιά που θα έχουν τα ονόματα των 3 αυτών αγγέλων γραμμένα πάνω στην κούνια τους (εξ' ου και το χαρτί/περγαμηνή).

Τώρα, γιατί την άφησαν να φύγει παρόλο που δεν πήρε τον λόγο της πίσω (ότι δηλαδή θα εκδικηθεί), είναι ένα ερώτημα χωρίς απάντηση. Αλλά η Βίβλος βρίθει από τέτοια ερωτήματα έτσι κι αλλιώς. Για να ολοκληρώσω την ιστορία, στην συνέχεια λέγεται ότι ο Σατανάς την έκανε γυναίκα του και αρχόντισσα όλων των σκοτεινών υπάρξεων. Λέγεται επίσης ότι η Λίλιθ είναι και το πρώτο Βαμπίρ. Από τότε στοιχειώνει τα όνειρα των ανδρών και κάνει έρωτα μαζί τους, επιτίθεται στις έγκυες γυναίκες και τελικά τις σκοτώνει. Σύμφωνα με τα κείμενα εμφανίζεται και αυτή μαυροφορεμένη.

Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μώρα είναι "ψυχικός βρικόλακας" δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει. Μία μορφή Voodoo ή κάτι τέτοιο.

Το να προστατευτεί κάποιος από την Μόρα είναι πολύ δύσκολο. Για προστασία υπάρχουν πολλά ξόρκια, αλλά λέγεται ότι το πιο αποτελεσματικό είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τα ονόματα των τριών αγγέλων που έστειλε ο Θεός να την καταδιώξουν (την Λίλιθ) όταν έφυγε από τον Παράδεισο, ο Σανβί, ο Σανσαβί και ο Σαμενγκελάφ. Τα ονόματά τους γράφονται κατά προτίμηση σε ενοχιανή ή αγγελικανή γραφή, με καθαγιασμένη πένα σε παρθένα περγαμηνή. Την περγαμηνή την βάζεις πάνω από το κρεβάτι. Υπάρχει και μία προσευχή που σε προστατεύει. Η προσευχή αυτή δεν έχει γραφτεί σε κανένα βιβλίο και η διάδοσή της γίνετε από στόμα σε στόμα εδώ και πολλούς αιώνες. Η προσευχή είναι η εξής:
Μόρα - Μόρα κακαβού μέτρα τα'στρα του'ρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σε'μένα
Tην προσευχή αυτή την λες τρεις φορές όταν πέσεις για ύπνο και ως που να τα μετρήσει όλα αυτά η Μόρα, εσύ έχεις ξυπνήσει.
Πάντως, άπαξ και σε επισκεφτεί, κανένα ξόρκι δεν πρόκειται να πιάσει. Το μόνο που θα σε σώσει είναι το θάρρος και το θράσος. Πρέπει να την κοιτάξεις ίσια στα μάτια και να της δείξεις ότι δεν την φοβάσαι.
Η Μόρα δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και για μια ολόκληρη ζωή. Γνωρίζουμε ακόμα ότι το φαινόμενο αυτό είναι κληρονομικό και μπορεί να εμφανιστεί σε άτομα της ίδια οικογένειας και στους απογόνους τους.
Μύθος ή πραγματικότητα; Κανείς δεν ξέρει. Εκατοντάδες άτομα τα οποία δεν σχετίζονται καθόλου με τον κόσμο του απόκρυφου έχουν αναφέρει παρόμοια περιστατικά σαν αυτό της Μόρα.

ΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΟΞΗ:

Η Υπνική Παράλυση είναι μια κατάσταση που λαμβάνει χώρα μόλις πριν αποκοιμηθούμε (υπναγωγικό στάδιο) ή ακριβώς πριν ξυπνήσουμε πλήρως από τον ύπνο ( υπνοπομπικό στάδιο). Η κατάσταση αυτή χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ομιλίας ή κίνησης. Συχνά ακολουθείται από μια αίσθηση ότι υπάρχει κάποια παρουσία στο δωμάτιο, μια αίσθηση που συχνά προκαλεί φόβο η οποία συνοδεύεται και από την ανικανότητα του να φωνάξει κάποιος. Η παράλυση αυτή μπορεί να διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα. Η περιγραφή των συμπτωμάτων της υπνικής παράλυσης ομοιάζει με την περιγραφή που δίνουν πολλά θύματα απαγωγής από εξωγήινους, όταν ανακαλούν την εμπειρία τους. Η υπνική παράλυση θεωρείται από πολλούς ότι δεν εξηγεί μόνο τις απαγωγές από τους εξωγήινους αλλά και πολλές άλλες παραισθήσεις που σχετίζονται με παραφυσικές ή υπερφυσικές εμπειρίες.
Η Υπνική Παράλυση είναι κάτι που βιώνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μια ή δυο φορές στην ζωή τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 09:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω εχω δει 5-6 ονειρα στα οποια γνωριζα πως ονειρευομουν..

Νομίζω πως αναφέρεσαι στο συνειδητό ονείρεμα (lucid dreaming) το οποίο είναι περίπου αυτό που περιγράφεις, το να αποκτάς δηλαδή επίγνωση ενώ βρίσκεσαι στο όνειρο πως ονειρεύεσαι.

Εάν θέλεις, μπορείς να δεις και το σχετικό θέμα που μπορεί να σου φανεί ενδιαφέρον (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Συνειδητό Ονείρεμα




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bob sfouggarakis
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 01:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
m exei sumvei alla oxi toso entona mia duo fores koimomoun sto idio domatio m ts aderfes m alla ekeines dn fenete n eniwsan kt gt htan polu hremes k dn ts akouga katholou htan san eimai s ena allo kosmo k kapoios hthele kt ekeino t vradu dn koimhthika katholou....alla katalava oti an fomouna oti k n htane auto epestrefe suxnotera ystera k poio pl poio entono


helenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 11:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
bob sfouggarakis, όπως σου έχω γράψει και στο θέμα που άνοιξες με τον τίτλο ":(", η συγγραφή μηνυμάτων σε greeklish είναι ακατανόητη. Προσπάθησε να γράφεις σε παρακαλούμε στε ελληνικά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordΕ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 03:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και απο εμενα.

Εχω να σας πω και εγω την δικη μου ιστορια.
Ενα βραδυ πριν 3 χρονια, γυρισα απο εξω κ επεσα να κοιμηθω.
Ολα τα φωτα ηταν κλειστα, ησυχια και στο δωματιο κοιμομουν μονος μου.
Εβλεπα ενα ονειρο που ηταν μια γρια ψηλη με ασπρα μαλια, να με πηγαινει σε ενα σπιτι ψηλα στον ουρανο.Οταν μπηκα μεσα ειδα μεσα σε ολα τα δωματια παιδια να παιζουν χαρουμενα και μου ελεγε αυτη να παιξω κ εγω μαζι με τα παιδια αλλα δεν ηθελα και αρνηθικα και πηγα να φυγω , μολις λοιπον εκανα την σκεψη , αμεσως νιωθω ενα πλακωμα στο σωμα μου, μια πιεση, να θελω να φωναξω να κουνηθω αλλα τπτ, μετα απο πολυ ζορι, τελικα σε πνευματικη κατασταση ανοιγω τα ματια μου κ βλεπω αυτη την γρια μπροστα μου (γρια ψηλη με ασπρα μακρια ισια μαλλια και οχι με χαλασμενα δοντια) και διπλα μια αλλη παρουσια που εμοιαζε το χριστο απλα να με κοιταει και να μου λεει η γρια ¨ελα μαζι μου¨ εγω ελεγα οχι και οσο αρνομουνα τοσο πιο πολυ πιεση ενιωθα, τοτε σκεφτηκα να πω ψεματα για να ξεφυγω και της λεω ναι για να σταματησει η πιεση και μολις της ειπα ναι αισθανθηκα τρομερη πιεση, ομως επειδη ειχα δει το χριστο ( μαλλον ) διπλα της, πηρα θαρρος και αρχισα να λεω το πιστευω, αμεσως ολα στρωσανε εφυγε η πιεση κ ανοιξα επιτελους τα ματια μου. Δεν ξερω κατα ποσο ολα αυτα ειναι φαντασια η οχι, αλλα η θρησκεια μας εχει δειξει αλλα κ μας εχει μαθει πολλα. Ετσι κ αλλιως θρησκεια και επιστημη δεν πανε μαζι! Εγω εξακολουθω να μενω πιστος και σε καθε δυσκολη στιγμη να πολεμαω αλλα να ζητω και την βοηθεια του χριστου . Τα συμπερασματα δικα σας.
ευχαριστω
φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordΕ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 03:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και απο εμενα.

Εχω να σας πω και εγω την δικη μου ιστορια.
Ενα βραδυ πριν 3 χρονια, γυρισα απο εξω κ επεσα να κοιμηθω.
Ολα τα φωτα ηταν κλειστα, ησυχια και στο δωματιο κοιμομουν μονος μου.
Εβλεπα ενα ονειρο που ηταν μια γρια ψηλη με ασπρα μαλια, να με πηγαινει σε ενα σπιτι ψηλα στον ουρανο.Οταν μπηκα μεσα ειδα μεσα σε ολα τα δωματια παιδια να παιζουν χαρουμενα και μου ελεγε αυτη να παιξω κ εγω μαζι με τα παιδια αλλα δεν ηθελα και αρνηθικα και πηγα να φυγω , μολις λοιπον εκανα την σκεψη , αμεσως νιωθω ενα πλακωμα στο σωμα μου, μια πιεση, να θελω να φωναξω να κουνηθω αλλα τπτ, μετα απο πολυ ζορι, τελικα σε πνευματικη κατασταση ανοιγω τα ματια μου κ βλεπω αυτη την γρια μπροστα μου (γρια ψηλη με ασπρα μακρια ισια μαλλια και οχι με χαλασμενα δοντια) και διπλα μια αλλη παρουσια που εμοιαζε το χριστο απλα να με κοιταει και να μου λεει η γρια ¨ελα μαζι μου¨ εγω ελεγα οχι και οσο αρνομουνα τοσο πιο πολυ πιεση ενιωθα, τοτε σκεφτηκα να πω ψεματα για να ξεφυγω και της λεω ναι για να σταματησει η πιεση και μολις της ειπα ναι αισθανθηκα τρομερη πιεση, ομως επειδη ειχα δει το χριστο ( μαλλον ) διπλα της, πηρα θαρρος και αρχισα να λεω το πιστευω, αμεσως ολα στρωσανε εφυγε η πιεση κ ανοιξα επιτελους τα ματια μου. Δεν ξερω κατα ποσο ολα αυτα ειναι φαντασια η οχι, αλλα η θρησκεια μας εχει δειξει αλλα κ μας εχει μαθει πολλα. Ετσι κ αλλιως θρησκεια και επιστημη δεν πανε μαζι! Εγω εξακολουθω να μενω πιστος και σε καθε δυσκολη στιγμη να πολεμαω αλλα να ζητω και την βοηθεια του χριστου . Τα συμπερασματα δικα σας.
ευχαριστω
φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordΕ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 03:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και απο εμενα.

Εχω να σας πω και εγω την δικη μου ιστορια.
Ενα βραδυ πριν 3 χρονια, γυρισα απο εξω κ επεσα να κοιμηθω.
Ολα τα φωτα ηταν κλειστα, ησυχια και στο δωματιο κοιμομουν μονος μου.
Εβλεπα ενα ονειρο που ηταν μια γρια ψηλη με ασπρα μαλια, να με πηγαινει σε ενα σπιτι ψηλα στον ουρανο.Οταν μπηκα μεσα ειδα μεσα σε ολα τα δωματια παιδια να παιζουν χαρουμενα και μου ελεγε αυτη να παιξω κ εγω μαζι με τα παιδια αλλα δεν ηθελα και αρνηθικα και πηγα να φυγω , μολις λοιπον εκανα την σκεψη , αμεσως νιωθω ενα πλακωμα στο σωμα μου, μια πιεση, να θελω να φωναξω να κουνηθω αλλα τπτ, μετα απο πολυ ζορι, τελικα σε πνευματικη κατασταση ανοιγω τα ματια μου κ βλεπω αυτη την γρια μπροστα μου (γρια ψηλη με ασπρα μακρια ισια μαλλια και οχι με χαλασμενα δοντια) και διπλα μια αλλη παρουσια που εμοιαζε το χριστο απλα να με κοιταει και να μου λεει η γρια ¨ελα μαζι μου¨ εγω ελεγα οχι και οσο αρνομουνα τοσο πιο πολυ πιεση ενιωθα, τοτε σκεφτηκα να πω ψεματα για να ξεφυγω και της λεω ναι για να σταματησει η πιεση και μολις της ειπα ναι αισθανθηκα τρομερη πιεση, ομως επειδη ειχα δει το χριστο ( μαλλον ) διπλα της, πηρα θαρρος και αρχισα να λεω το πιστευω, αμεσως ολα στρωσανε εφυγε η πιεση κ ανοιξα επιτελους τα ματια μου. Δεν ξερω κατα ποσο ολα αυτα ειναι φαντασια η οχι, αλλα η θρησκεια μας εχει δειξει αλλα κ μας εχει μαθει πολλα. Ετσι κ αλλιως θρησκεια και επιστημη δεν πανε μαζι! Εγω εξακολουθω να μενω πιστος και σε καθε δυσκολη στιγμη να πολεμαω αλλα να ζητω και την βοηθεια του χριστου . Τα συμπερασματα δικα σας.
ευχαριστω
φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordΕ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 03:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη που βγηκε 3 φορες το μνμ μου αλλα κολλαει ο σερβερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 04:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordΕ:
quote:
Συγνωμη που βγηκε 3 φορες το μνμ μου αλλα κολλαει ο σερβερ

Και να ήταν μόνον αυτό...
Για κάποιον λόγο, που προφανώς έχει να κάνει με την αλλόκοτη συμπεριφορά του server που παρατηρούμε κατά διαστήματα τις τελευταίες ημέρες, ενώ θα έπρεπε το Όνομα Μέλους σου να συνοδεύεται από τον σωστό αριθμό μηνυμάτων που έχεις αποστείλλει -δηλαδή 4- αντ'αυτού αναγράφεται μόνον "1"!!

Ζητούμε συγνώμη για τα διάφορα σφάλματα/καθυστερήσεις κ.λπ. που αφορούν τη λειτουργία των Forums κατά το τελευταίο χρονικό διάστημα.
Προσπαθούμε να επιλύσουμε το θέμα σε συνεργασία με τους machine and network providers.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
airmodeller
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 00:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera..vasika eimai neos edo kai sas vrika logo tis "moras"...to exo pathei arketes fores alla pote ma pote den exo dei skia i kapoia alli figoyra na me koitazei ktl..apla akouo ena vouito kai na min mporo na kounitho,eno eimai xypnios..pia i exigisi???

jjjΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 17:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ airmodeller, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ούτως ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wild_rose
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2011, 15:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Κατά τύχη διάβασα το θέμα σας. Το 'χω πάθει κάποιες φορές στο παρελθόν.Συμπτώματα: στον ύπνο αδυναμία να κουνηθώ,να φωνάξω, με πατούσε κάτι,χωρίς ποτέ να βλέπω κάποια μορφή ή σκιά. Από τη γιαγιά μου το άκουγα ως "πάτημα του ίσκιου"(και γελούσα κοροιδευτικά), ενώ ψάχνοντας το επιστημονικά είδα ότι λέγεται "υπνική παράλυση".Γενικά, έχω μάθει το κάθετι να το αντιμετωπίζω ορθολογιστικά.

Όμως, μερικές μέρες πριν αυτό που μου συνέβη πραγματικά με κάνει να αμφιβάλλω, γι αυτή τη λογική εξήγηση.
Σε μια κάτάσταση ενδιάμεση,ούτε σε ύπνο ούτε ξύπνια (κοιμόμουν μπρούμυτα)ένιωθα αυτό το βάρος πάνω μου αρκετά πιο έντονο,σαν απανωτά χτυπήματα και με διάρκεια.Προσπαθούσα να κουνηθώ, να γυρίσω να δω τι ήταν, αλλά τίποτα.Το πιο τρομακτικό απ όλα και το διαφορετικό ήταν ότι άκουγα κάτι ακαταλαβίστικα λόγια, και την ανάσα του...
Ξύπνησα με πόνο στη μέση μου.Η ώρα 7.30 το πρωί.

Υπάρχει περίπτωση να είναι και αρνητική ενέργεια από κάποιον που θέλει να μου κάνει κακο?
Τελικά θεωρώ ότι είναι κάτι υπερκόσμιο,υπερφυσικό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Boommax
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 14:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς σαν νέος χαιρετώ την παρέα σας, έκατσα και διάβασα όλα τα post σε αυτό το θέμα, πραγματικά δεν είχα ιδέα για την μόρα - σκιά - υπνική παράλυση η με άλλες ονομασίες που διάβασα εδώ μέσα, και έπαθα ένα μικρό σοκ όταν διάβασα της εμπειρίες μελών σε αυτά τα post, μιας που νόμιζα ότι αυτό που συνέβαινε ήταν κάτι ιδιαίτερο και προσωπικό...
Άλλα ας τα πάρω όλα από την αρχή
Την εποχή από το 2000 έως το 2003 που παρουσιάστηκα φαντάρος είχα συνεχώς αυτές της εμπειρίες, δηλαδή να ξυπνάω ξαφνικά γνωρίζοντας ότι δεν είμαι μόνος μέσα στο δωμάτιο, να έχω παραλύσει εντελώς η φωνή μου να μην βγαίνει ενώ μπορούσα να αναπνεύσω κανονικά, ένα βάρος να με πλακώνει στο στήθος και το απαίσιο βουητό υψηλής συχνότητας να μου τρυπάει το τύμπανο, δεν έδωσα βάση και απλά τότε το μετάφρασα ως της συνέπειες της καθημερινότητας μου. Δουλειά έντονη γυμναστική ξενύχτια και αρκετά συχνά αλκοόλ (σαν νέος καταλαβαίνετε)
Και ερχόμαστε στο 2011... όπου ξαναέζησα αυτές της εμπειρίες μπόλικες φορές στο πέρασμα του 2011 σε πολύ ήπιο βαθμό, όμως από της αρχές του καλοκαιριού εωςκαι σήμερα (συγκεκριμένα εχθές το βράδυ) οι εμπειρίες αρχίζουν και γίνονται φοβερά οδυνηρές και έχω φτάσει στα όρια μου,αυτός ήταν και ο λόγος στην αναζήτηση μου στο ίντερνετ βρήκα το θέμα αυτό (μιας και το φόρουμ το είχα ξαναβρεί και πιο παλιά)
κυριακή βράδυ βλέπω όνειρο ότι είμαι στο σπίτι ενός φίλου και συνομιλώ με τον πάτερα του ο ποιος έχει πεθάνει 3 χρόνια τώρα, όλα είναι γαλήνια και ήρεμα νιώθω πολλή άνετα και γνωρίζω ότι βρίσκομαι σε όνειρο και προσπαθοντας παρατηρήσω τα πάντα γύρο μου ώστε να μη τα ξεχάσω όταν ξυπνήσω, και ξαφνικά όλα αλλάζουν το μέρος που είμαι χάνετε και εγώ βλέπω τον τοίχο του δωματίου μου ακίνητος και ανίκανος να κουνήσω, καταλαβαίνω αμέσως περί τίνος πρόκειται και προσπαθώ να μην πανικοβληθώ και να τ αφήσω να τελείωση μόνο του πραγματικά μετά από μερικά δευτερόλεπτα προσπαθώ κουνάω τα δάκτυλα μου ξύνοντας το σεντόνι και κάνοντας έναν θόρυβο ο οποίος με βοήθησε να κουνήσω το σώμα μου και να ανάψω το φως, την δυσάρεστη εμπειρία ένιωθα παράξενα χαλαρός και γαλήνιος κοιμήθηκα σχεδόν αμέσως βαθιά και ήσυχα
Εχθές δευτέρα.... βλέπω όνειρο πως είμαι στο χωριό και μιλάω με τον παππού (είναι νεκρός και αυτός αρκετά χρόνια τώρα) μου στην ταράτσα στο χωριό εκείνος χαμογελάει και εγώ ξέρω πως είμαι σε όνειρο ξανά και προσπαθώ να παρατηρήσω πάλι τα πάντα γύρο μου ψάχνοντας για μια εξήγηση σε αυτο μου συμβαίνει, βλέπω κάποια γράμματα στον τοίχο παλιά ξεθωριασμένα σκαλισμένα η κάτι τέτοιο και τον ρωτάω
-παππού τη είναι αυτά?
-εσύ τα έγραψες μανολιό μου λέει διάβασε τα και θα θυμηθείς...
δεν πρόλαβα να εστιάσω στον τοίχο το έβλεπα μου και συνεβη το ίδιο πάλι όλα χάθηκαν σαν κάτι να τα ρούφηξε μακριά μου και βρέθηκα στην ίδια ακριβός θέση ακίνητος να κοιτάω τον τοίχο, ξέρω και κατανοώ πλήρως την φάση την οποία βρίσκομαι αυτή την στιγμή και προσπαθώ να το αφήσω να περάσει μόνο του.. όμως τώρα εκτός από την γνώριμη αίσθηση παρουσίας μέσα στο δωμάτιο ακούω και δίπλα μια βαριά ανάσα και κάτι σαν γέλιο - μουρμουριτό ευχαρίστησης, δεν δέχομαι να το πιστέψω το αγνοώ νοητά και προσπαθώ να σκεφτώ κάτι άλλο, όμως ένα δυνατό κτύπημα στο στήθος με κάνει να βγω από την κατάσταση που ήμουν απότομα Προσπαθώ να καταλάβω ότι, ότι και αν ήταν αυτό που ήταν εκεί μαζί μου με κτύπησε... ο σκύλος μου που είναι στο σαλόνι αρχίζει και γαβγίζει ασταμάτητα με λύσσα (σπάνια γαβγίζει έτσι) αρκετά δευτερόλεπτα αφότου έχω σηκωθεί από το κρεβάτι
Πραγματικά δεν ξέρω τη να κάνω εκεί που σχεδόν το αγνόησα τώρα φοβάμαι και να κοιμηθώ... ξέρω ότι ακούγεται τρελό αλλά παιδιά... μέχρι και το βάρος του ένιωσα στο κρεβάτι και μιας που έχω σοβαρά θέματα με την θρησκεία μου είναι αδύνατον να πω το πάτερ υμών πριν κοιμηθώ... οπότε κάτι άλλο σαν προστασία θα με βοηθούσε αν γνωρίζεται παρακαλώ πείτε μου το.
Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για την μακρηγορία.
Μάνος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2012, 16:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έψαξα και βρήκα πως η Μόρα στην πραγματικότητα μπορει να είναι μια φυλή απο οντότητες όπου incubi λέγεται το αρσενικό (ο dying incubus το ήξερε αυτό;) και succubi λέγεται το θηλυκό. Σκοπός αυτών των πλασματων είναι να τραφούν απο την ενέργεια του θύματος. Συχνά όταν βρίσκουν ένα εύκολο θύμα το επισκέπτονται αρκετές φορές. Για να τα εμποδίσεις να έρθουν τοποθετείς μια ονειροπαγιδα πάνω απο το κρεβάτι σου η στο λαιμό σου ή λες 3 φορές πριν πέσεις για ύπνο "Μόρα-Μόρα κακαβου μέτρα τ άστρα τ ουρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θάλασσας και τις πέτρες της γης και μετά έλα σ εμένα (ή έλα να με βρεις δε θυμάμαι πως τελείωνε). Μόλις το πεις λένε πως μέχρι να τα κανει όλα αυτα ξημερώνει και ξυπνάς οπότε δε μπορει να έρθει σ εσένα μέχρι το επόμενο βράδυ...
Να σε ρωτήσω, όταν λες πως προσπαθείς να παρατηρήσεις τα πάντα γύρω σου δηλαδή μπορείς να ελέγχεις τι κάνεις στο όνειρο-

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2012, 20:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα και απο εμενα.

Εχω να σας πω και εγω την δικη μου ιστορια.
Ενα βραδυ πριν 3 χρονια, γυρισα απο εξω κ επεσα να κοιμηθω.
Ολα τα φωτα ηταν κλειστα, ησυχια και στο δωματιο κοιμομουν μονος μου.
Εβλεπα ενα ονειρο που ηταν μια γρια ψηλη με ασπρα μαλια, να με πηγαινει σε ενα σπιτι ψηλα στον ουρανο.Οταν μπηκα μεσα ειδα μεσα σε ολα τα δωματια παιδια να παιζουν χαρουμενα και μου ελεγε αυτη να παιξω κ εγω μαζι με τα παιδια αλλα δεν ηθελα και αρνηθικα και πηγα να φυγω , μολις λοιπον εκανα την σκεψη , αμεσως νιωθω ενα πλακωμα στο σωμα μου, μια πιεση, να θελω να φωναξω να κουνηθω αλλα τπτ, μετα απο πολυ ζορι, τελικα σε πνευματικη κατασταση ανοιγω τα ματια μου κ βλεπω αυτη την γρια μπροστα μου (γρια ψηλη με ασπρα μακρια ισια μαλλια και οχι με χαλασμενα δοντια) και διπλα μια αλλη παρουσια που εμοιαζε το χριστο απλα να με κοιταει και να μου λεει η γρια ¨ελα μαζι μου¨ εγω ελεγα οχι και οσο αρνομουνα τοσο πιο πολυ πιεση ενιωθα, τοτε σκεφτηκα να πω ψεματα για να ξεφυγω και της λεω ναι για να σταματησει η πιεση και μολις της ειπα ναι αισθανθηκα τρομερη πιεση, ομως επειδη ειχα δει το χριστο ( μαλλον ) διπλα της, πηρα θαρρος και αρχισα να λεω το πιστευω, αμεσως ολα στρωσανε εφυγε η πιεση κ ανοιξα επιτελους τα ματια μου. Δεν ξερω κατα ποσο ολα αυτα ειναι φαντασια η οχι, αλλα η θρησκεια μας εχει δειξει αλλα κ μας εχει μαθει πολλα. Ετσι κ αλλιως θρησκεια και επιστημη δεν πανε μαζι! Εγω εξακολουθω να μενω πιστος και σε καθε δυσκολη στιγμη να πολεμαω αλλα να ζητω και την βοηθεια του χριστου . Τα συμπερασματα δικα σας.
ευχαριστω
φιλικα



παρομοιο συνεβη κ σε εμενα...κοιμομουν ηταν νυχτα κ ξαφνικα δεν ξερω πως εγινε κ σαν να βγηκα απο τον ληθαργο του υπνου το καταλαβαινα δηλαδη οτι κοιμομουν στο κρεβατι ξυπνητος...ενοιωσα βαρος να με πιεζει σαν να με ειχαν δεμενο με εκατο σχοινια κ δεν μπορουσα να κουνηθω σαν παραλυμενος αλλα ενοιωθα δεμενος σαν να με κρατουσαν εκατο χερια κ με πιεζαν...τα χρειαστηκα καπως κ μετα απο λιγο αρχισα να λεω απο μεσα μου το πιστευω...πιστευω εις ενα θεο πατερα παντοκρατορα κ λοιπα κ αυτο ηταν...μεχρι να πω ολο το πιστευω λυθηκαν εκατο χερια απο πανω μου εγινα ελαφρυς σαν πιπουλο ενοιωθα χαλαρος χωρις πιεση κ βαρος κ σηκωθηκα χωρις φοβο μετα ξαναπεσα για υπνο ηρεμος...δεν μου ειχε ξανασυμβει ποτε

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 04/12/2012 20:24:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2012, 05:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έψαξα και βρήκα πως η Μόρα στην πραγματικότητα μπορει να είναι μια φυλή απο οντότητες όπου incubi λέγεται το αρσενικό (ο dying incubus το ήξερε αυτό;) και succubi λέγεται το θηλυκό. Σκοπός αυτών των πλασματων είναι να τραφούν απο την ενέργεια του θύματος.

Φίλε camelot, όντως έτσι είναι.
Κατά το Μεσαίωνα ήταν αρκετά διαδεδομένη η πίστη στην ύπαρξη αυτών των 2 δαιμόνων (κάποιοι έλεγαν ότι στην ουσία ήταν ένα και το αυτό πλάσμα, το φύλο του οποίου άλλαζε ανάλογα με το άτομο που επισκεπτόταν) και πίστευαν ότι σχετιζόταν κυρίως με την εξασθένηση του θύματος μέσω της σεξουαλικής πράξης μαζί του.
Απ' όσο ξέρω όμως, η Μόρα δεν έχει σχετιστεί με τα succubus...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2012, 20:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.artofwise.gr/html/categories_content/anadromes/incubisuccubi.html

Από αυτήν την ιστοσελίδα το είχα δει οπου σε κάποιο σημείο λέει: "Σχετίζονται με την Μόρα, με τις Γηραιές της Νύχτας, και δεν είναι λίγοι αυτοί που υποστηρίζουν ότι είναι παιδιά της Λίλιθ."

Επίσης λέγεται πως η Λίλιθ είναι η Μόρα

( http://storyafterdark.wordpress.com/2009/02/03/mora/ ).

άρα τα Incubi & Succubi είναι παιδιά της?
Αν το πιάσεις σοβαρά το θέμα άκρη δεν βγάζεις...

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 01:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus
[quote] πολλές φορές αυτό που περιγράφεται ως Μόρα μπορεί να σχετίζεται με μια αστρική προβολή.

Από τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου, νομίζω ότι η Μόρα έχει να κάνει όντως με την αστρική προβολή. Το αν είναι επώδυνη ή όχι, έχει να κάνει πιστεύω με τη δική μας αντίδραση στο συμβάν. Ο τρόμος και ο πανικός που νοιώθουμε για κάτι που δεν γνωρίζουμε, στο αστρικό πεδίο, μεταφράζεται διαφορετικά απ' ότι στο φυσικό πεδίο. Σύμφωνα με τον C.W. LEADBEATER ένας αόρατος βοηθός που βρίσκεται σε "υπερδιέγερση", όταν θέλει να βοηθήσει ένα πρόσφατα νεκρό ή και ζωντανό στο αστρικό πεδίο, περισσότερο κακό κάνει παρά καλό και αυτό γιατί η "υπερδιέγερση" εμφανίζεται στο αστρικό σώμα με μια μεγάλη αύξηση μεγέθους, βίαιη δόνηση και εκλάμψεις ζωηρών χρωμάτων. Οπότε θεωρώ, ότι η Μόρα με τα συνεπακόλουθά της - μελανιές, τρόμος, αίσθημα βάρους κ.λ.π. - είναι αποτέλεσμα κακής επικοινωνίας στο αστρικό πεδίο. Σημειωτέον ότι αυτό που αποκαλούμε Μόρα το έχω βιώσει επανειλλημένα τόσο εγώ όσο και άλλοι στην οικογένειά μου ή και γνωστοί μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LianaBong
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2013, 17:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος LianaBong  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια!
Εψαχνα γιαυτο που μου συνεβει πριν χρονια αγνωοντας το τοσα χρονια και βρηκα κατι που ονομαζετε Μορα.Ομολογω τρομοκρατηθηκα.Δεν το ειχα ξανακουσει ποτε μου!Δεν πυστευα με τιποτα οτι θα εβρησκα κατι τετοιο.Ετσι θελησα και εγω να σας πω την εμπειρια μου να μου πειτε βαση με αυτα που ξερετε και εσεις αν οντως ηταν αυτο.
Εχει ακρετο καιρο ισως 2 χρονια πριν.Παντα στο υπνο μου βλεπω εφιαλτες απο μωρο.Δεν εχει τυχει μια φορα στην ζωη μου μεχρι τωρα να δω ενα καλο ονειρο ή τουλαχιστον να το θυμαμαι!Ετσι ενα πρωι ξυπνησα με μελανιες στα χερια μου.Δεν θυμαμαι να ηρθε ουτε κατι κατα πανω μου να προσπαθει να με πνιξει ουτε να ξυπνησα μεσα στον υπνο μου και να εχει παραλισει.Ετσι εδωσα στον εαυτο μου την εξιγηση οτι επεσα απο το κρεβατι μου την νυχτα και χτυπησα.Καθε μερα ομως επι μια βδομαδα εβρισκα διαφορετικες μελανιες στα χερια μου.Πλεον η εξηγηση δεν ητανε οτι επεφτα απο το κρεβατι.Οταν το πα στην μανα μου κατι εκανε δεν εχω ιδεα τι και μου ειπε οτι, ο,τι κα καν ητανε δεν θα ξαναερθει!
Πριν λιγες μερες ομως ημουνα σκεπασμενη κυριλεκτικα μεχρι τα αυτια και κοιμομουν.Ξαφνηκα ξυπνησα και ενιωθα κατι να ειναι τρυγιρω μου.Ειχα φρικαρει τα ματια μου δακριζαν!Δεν ηθελα να γυρισω παρ'ολο που στο πισω μερος του μυαλου μου ελεγα αντε βρε χαζη τιποτα δεν ειναι.Αυτη η κακη αυρα που ενιωθα πισω απο την πλατη μου γινοταν ολο και χειροτερη.Ευτυχος με φωτησε ο θεος και εκανα το σταυρο μου και ειπα Θεε μου βοηθα με!Τοτε ακουσα την πορτα μου να κανει αυτο τον χαρακτιριστικο ηχο απο της παλιες πορτες οταν τις κουνας.Ξαφνηκα οτι υπηρχε εκει ή οτι πυστευα οτι υπηρχε ειχε εξαφανιστει.Ηλικρινα εχω τρομαξει και σκευτομαι να παω σε παπα!Με φρικαρε ασχημα!

LianaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psykick
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 15:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χερετω τιν παρεα παρολο που βλεπω η τελευτεα αναρτισι ειναι
τον ιανουαριο ελπιζω να συνεχιζει κανονικα το τοπικ.

Δεν θελω να γινω αδιακριτος αλλα η αποψη μου ειναι οτι καμια φορα ο εγκεφαλος μας εχει κατανοηση το γεγονος και μετα ειναι η προφυλαξη μας στο να μην μας συμβει, εγινε η πρωτη και δεν ξερουμε αμα συμβει ξανα. στην δευτερη αμα συμβει, αμα ειναι η μορα αμα ειναι κολπα του μυαλου μας που περιμενουμε κατι τετιο και να σοθουμε κιολας.

ελπιζω να καταλαβατε αλλα ελπιζω ναι, δεν διαβασα τα παντα ακομα αλλα θα βαλω μπρος να δω τι συμβαινει με την κυρα μορα που δεν μας αφινει ησυχους, δεν μου εχει συμβει κατι τετιο και ελπιζω οχι σημερα ουτε αυριο ουτε ποτε, μιλισα με κατι συμφοιτιτες για αυτο και να με εδω, ξεκινισαμε οταν ο φιλος που καθοταν διπλα μου ενιωσε πιεση κατω απο τον αριστερο πνευμονα, και ενας αλλος που καθοταν παρα διπλα μας ειπε ενα βραδυ που ξαπλονε χωρις να κανει τιποτα απολιτος συκοθηκαν λιγο τα χερια του και μετα επεσαν κατω, μονο αυτα εχω να πω, τον δευτερο δεν μου φενετε να τον επισκεφτικε η ψωρομορα, αυτα απο εμενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2013, 23:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πιστευω στη μορα γιατι απο μικρη το παθαινα τωρα κανα 2 χρονια οχι.καθε φορα που με πιανε μου λεγε η μητερα μ ισκιος ειναι δλδ μορα.τελως παντων σε ηλικια13ετων εφυγαν οι γονεις μ στο χωριο κ μας προσεχε ο αδερφος μ εμενα κ την αδερφη μ 9 χρονια μεγαλυτερος μ.τεσπα παμε για υπνο με την αδερφη στο δωματιο των γονιων να κοιμομασταν μαζι.ακριβως απεναντι πλιαγια του κρεβατιου ηταν ο μεγαλος καθρεφτης τησ τουαλετας ομορφιας.με βλεπα κανονικα.με πιανει μορα κ ανοιγω τα ματια κ βλεπω στο καθρεφτη που ηταν απενανρι μ.ειδα μια γυναικα γυμνη απο τους ωμους κ πανω κατασπρη,χωρις τριχα πανω της,αγρια στο βλμα της.ερχοταν σιγα προς σε μενα κ προσπαθουσα να κουνηθω.ευτυχως κατι καταλαβε η αδερφη μου οτι παλευα κ με σκουντηξε.κ ξαφνικα ολα τελειωσαν.το ψαξα κ διαβασα οτι ειναι καραφλη ασπρη τελειωςκ οτι αν την δεις σε κυνηγαει συνεχεια κ σ καταστρεφει τους στοχους σ.Να πω την αληθεια δεν παν τελεια καθε φορα π γιβεται κατι καλο ξαφνικα κατι το σκεπαζει.οποιος γνωριζει καλυτερα ας μς βοηθησει.συγνωμη αν σας κουρασα

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy