ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 23:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Κραταω τα λογια σας για το περιζωμα ως μαγιά για περαιτερω ερευνα στο μελον και ευχαριστω..

Στο θεμα τεκτονισμος και freemasony τωρα ...

Μου δινεται η εντυπωση οτι στο εξωτερικο εχουν μηνει ποιο κοντα στην τεχνη του μαστορου απο οτι στο εσωτερικο (ελλαδα)
και αναφερομαι στην ορολογια

καθως το τεκτονισμος παραπεμπει λογω της συνωνυμιας μετα των καλουμενων "τεκτονικων πλακων" σε κατι υπογειο ... ενω το freemasonry παραπεμπει ευθεως στην τεχνη της οικοδομης.

και κατι ασχετο για την κουβεντα.
Αληθεια... το γνωριζεται οτι το μασονος στο "λεξικο" του μπαμπινιωτη αναφαιρεται και μεταφορικα
"ως ο κακος ανθρωπος που δρα στο παρασκηνιο κλπ κλπ..."

Ενω απο τα γραφομενα του ραμoγλου αλλα και του ιδιου του μπαμπινιωτη το το masson αποτελει μεταφορα στην ελληνικη....απο την γαλικη και την αγγλικη γλωσα ...

μαλλον προκειτε για αλλο ενα ατυχες σημειο στο λεξικο αυτο.


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 00:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Χαιρετώ...
Στην ιστοσελίδα της μεγάλης στοάς της Ελλάδος διαβάζω ότι στις συναντήσεις των μελών απαγορεύονται μεταξύ τους οι θρησκευτικές συζητήσεις....
Επίσης απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις...
Αλήθεια... τι συζητάτε στις ανήλιαγες στοές σας;;
Γιά γυναίκες και ποδόσφαιρο;;
Έτσι κάνετε την εσωτερική σας αναζήτηση;

Σίγουρα κάτι θα σας έχουν μάθει να δίνεται σαν απάντηση στην ερώτηση που κάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 01:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλέ μου Φίλε nagual,καλημέρα σου.
Χαίρομαι για τις απορίες που διατυπώνεις.Σε παρακαλώ όμως,απέφυγε το να γίνεσαι τόσο επιθετικός στις συζητήσεις σου,γιατί εξέρχεσαι της ουσίας.Οι απορίες σου θα λυθούν ,κατά το δυνατό,αλλά πρέπει να δεχτείς τα παρακάτω:α)κανείς εδώ δεν κατηγορεί κανέναν,β)δεν θίγονται Θεσμοί,γ)υπάρχει η καλή διάθεση από όλες τις πλευρές για αλληλοκατανόηση και επίλυση διαφορών στις απόψεις,δ)κυβερνάει η δίψα για γνώση κατά τη διατύπωση των ερωτήσεων και η ειλικρίνεια στις απαντήσεις.
Με δυο λόγια, τα Θρησκευτικά και τα Πολιτικά ζητήματα,χωρίζουν τους ανθρώπους.Ο Ελευθεροτεκτονισμός,απο όσο γνωρίζω,ενώνει τους Ανθρώπους,δεχόμενος κάθε διαφορετικότητα μεταξύ των Ανθρώπων.Για τον Ελευθεροτεκτονισμό ο Θεός είναι ενας(ο Θεός της Πατρίδας του κάθε Τέκτονος) και η Πολιτική είναι υπερ μιας παγκόσμιας αδελφομένης Ανθρωπότητας,αλλά οχι ισοπέδωσης των Χωρών και των Κρατών.Ο Τέκτων αγαπά,σέβεται και υπακούει στους νόμους της χώρας του.Επομένως ως ελεύθερος πολίτης έχει δικαίωμα να ανήκει στο "α" ή στο "β" κόμμα ή πολιτικό οργανισμό,όπως κάθε ελεύθερος πολίτης,αλλά η Στοά δεν παίρνει θέση υπεράσπισης οποιουδήποτε κόμματος.
Και επειδή ακριβώς ο Τεκτονισμός δεν ασχολείται με Πολιτικά ούτε και με θρησκευτικά ζητήματα,ΔΕΝ προσηλυτίζει.
Βέβαια μεγάλες επαναστάσεις της Ανθρωπότητας (Γαλλική,Αμερικανική,Ελληνική,Αλλιέντε στη Χιλή κλπ)ξεκίνησαν εμπνευσμένες απο τα Τεκτονικά ιδεώδη και απο Τέκτονες,αλλά οχι απο Στοές.
Συγνώμη αν σε κούρασα.Θα χαρώ να συνεχιστεί ο Διάλογος υπο το πνεύμα της αλληλοκατανόησης.Νομίζω οτι είναι το ζητούμενο τόσο απο εμάς τα Μέλη του esoterica,όσο και απο τους Διαχειριστές.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 01:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλε μου drumx13
quote:
ουτε αυτη με καλυπτει γιατι ειναι Η προφανης εξηγηση

Tις περισσοτερες φορες οι πιο μεγαλες αληθειες βρισκονται στα πιο προφανη σημεια, απλα εμεις δεν το βλεπουμε γιατι θεωρουμε οτι ολα ειναι κρυμενα με τοσο μυστικες εννοιες και λεξεις που θα πρεπει να "ψαξουμε" στα πιο βαθεια υπογεια :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 03:25:12  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Drumx δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί το να στρέψουμε τι σκέψη μας σε κάτι που δεν είναι έτσι .
Αναφέρω ότι τέκτων σημαίνει ΚΤΙΣΤΗΣ και εσύ μεταφέρεσαι σε γεωλογικό φαινόμενο που επιπροσθέτως χαρακτηρίζετε ωσαύτως διότι κτίζει γεωλογικά .

Τέκτων στην Ελληνική σημαίνει κτίστης
Μέϊσον στην Αγγλική σημαίνει κτίστης
Μεζόν στα Γαλλικά σημαίνει σπίτι ( εξ ου και η μεζονέτα )
Παραφθορά στις παραπάνω αλλοδαπές λέξεις είναι το μασόνος .

Ανάλογες παραφθορές έχουμε και σε άλλες λέξεις που χρησιμοποιούμε π.χ.

Baci ( Μπάτσι ) στα Ιταλικά σημαίνει φιλί ενώ στα Ελληνικά λέμε θα σου δώσω ένα μπάτσο και εννοούμε χτύπημα .

Police man είναι ο αστυνομικός μέχρι πρόσφατα στην Ελληνική υπήρχε η λέξη πολισμάνος που εννοούσε τον αστυνόμο – χωροφύλακα .

Υπάρχουν και άλλες λέξεις που έχουν παραφθαρεί και χρησιμοποιούνται και λανθασμένα π.χ.

Δαίμων , η αρχαία λέξη είναι Δαήμων και σημαίνει σοφός , ενώ σήμερα εννοούμε τον κακό , ίσως διότι το να γνωρίζεις δεν είναι καλό .

Άρα η Ελληνική λέξη του κτίστη είναι ΤΕΚΤΩΝ εξ ου και το ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ τις οποίες λόγο επαγγέλματος γνωρίζω πολύ καλά .
Αν έλεγες ότι στο εξωτερικό με το mason εννοούν ποιο πολλά ( κτίστης – οικία ) θα με έβρισκες σύμφωνο αλλά δυστυχώς είπες για την Ελληνική και η Ελληνική είναι η ποιο σωστή γλώσσα και με αυτό που λες εννοείς ακριβώς αυτό που θέλεις να δηλώσεις ή να κατονομάσεις , αν τη χρησιμοποιείς σωστά βέβαια .

Όσο αφορά τον κύριο Μπαμπινιώτη θυμήσου το Βούλγαρος !
Βέβαια η άποψη που έχει περάσει η Εκκλησιαστική αρχή στην κυρία Κατίνα ( που ενημερώνεται και από τον πρωινό καφέ εκτός από τον παπά της ενορίας ) είναι αυτή που αναφέρει ο εν λόγο κύριος .


Με φιλικούς χαιρετισμούς

Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 08:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλοι μου καλημέρα,
προς αποφυγή παρεξηγήσεων θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση, η οποία σαφέστατα και εκφράζει την προσωπική μου γνώμη.

Έγινε αναφορά τόσο από τον φίλο Drumx13 όσο και από τον φίλο Ράμογλου στο όνομα και λεξικό του Μπαμπινιώτη.
Δεν θα πω ποιός είναι ο Μπαμπινιώτης, καθώς νομίζω ότι όλοι μας λίγο πολύ ξέρουμε για το επιστημονικό του έργο.

Εκείνο που θα ήθελα να σημειώσω είναι ότι Μπαμπινιώτης δίνοντας τις ερμηνείες που έδωσε στις λέξεις "Μασόνος" και "Βούλγαρος", ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλες για τις οποίες υπάρχει ένσταση, δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να αποδίδει σε αυτές τις λέξεις και αυτή την ερμηνεία.

Ας μην εθελοτυφλούμε...δεν αναφέρονται αυτές οι δύο ανωτέρω λέξεις στην καθημερινή ζωή με αυτή την ερμηνεία; Δεν εξετάζω το ορθό ή όχι αυτής της ερμηνείας, αλλά το αναντίρρητο γεγονός ότι όντως χρησιμοποιούνται.
Απλά αυτό που κάνει ο Μπαμπινιώτης, είναι πιστεύω το χρέος του ως Επιστήμων.



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 10:21:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στην ιστοσελίδα της μεγάλης στοάς της Ελλάδος διαβάζω ότι στις συναντήσεις των μελών απαγορεύονται μεταξύ τους οι θρησκευτικές συζητήσεις....
Επίσης απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις...
Αλήθεια... τι συζητάτε στις ανήλιαγες στοές σας;;
Γιά γυναίκες και ποδόσφαιρο;;
Έτσι κάνετε την εσωτερική σας αναζήτηση;

nagual έγραψες. Από εμένα έχεις συγχαρητήρια για το πολύ εύστοχο σχόλιο.

quote:
δεν θίγονται Θεσμοί

V.I.T.R.I.O.L. όλα έχουν και ένα όριο. Από πότε έχει γίνει Θεσμός η μασονία και δεν το έχουμε πάρει είδηση εμείς; Ακόμα και να θέλατε όμως να τον κάνετε Θεσμό, είμαστε εμείς εδώ για να το εμποδίσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 11:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Καλημέρα σε όλους.

quote:
Ακόμα και να θέλατε όμως να τον κάνετε Θεσμό, είμαστε εμείς εδώ για να το εμποδίσουμε

Wolffaced, εάν θες πες μου σε ποιους αναφέρεσαι όταν χρησιμοποιείς τη λέξη «εμείς»?

Αυτοί - οι περισσότεροι, γιατί παντού υπάρχουν εξαιρέσεις - που βρίσκονται εδώ μέσα είναι άτομα με εσωτερική αναζήτηση και θέληση για την απόκτηση της γνώσης.

Αν εσύ αναφέρεσαι λοιπόν σε αυτές τις εξαιρέσεις νομίζω πως δεν μπορείτε να εμποδίσετε τίποτα και κανέναν μέσα από την πορεία προς τη γνώση.

Το μόνο που ίσως καταφέρεις/τε είναι να εμποδίσετε τους ίδιους σας τους εαυτούς να προχωρήσουν και να εξελιχθούν σαν άτομα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 11:55:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στην ιστοσελίδα της μεγάλης στοάς της Ελλάδος διαβάζω ότι στις συναντήσεις των μελών απαγορεύονται μεταξύ τους οι θρησκευτικές συζητήσεις....
Επίσης απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις...
Αλήθεια... τι συζητάτε στις ανήλιαγες στοές σας;;
Γιά γυναίκες και ποδόσφαιρο;;
Έτσι κάνετε την εσωτερική σας αναζήτηση;

quote:
nagual έγραψες. Από εμένα έχεις συγχαρητήρια για το πολύ εύστοχο σχόλιο.

Δεν ήξερα ότι οι πολιτικές και θρησκευτικές συζητήσεις βοηθούν στην εσωτερική μας αναζήτηση
Συγχαρητήρια!
Τώρα το έμαθα κι'αυτό, να'στε καλά δώσατε νόημα στην εσωτερική αναζήτηση

Φίλε wolfaced μη φοβάσαι.... δεν είναι κολλητικό!!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 12:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλέ μου Φίλε,Wolffaced,καλημέρα.
Χαίρομαι που βρίσκεσαι εδώ στο Φόρουμ,γιατί περιβάλλεσαι απο Ανθρώπους που σε αγαπούν ως ανθρώπινη ύπαρξη και ως ενσαρκωμένη ψυχή,άσχετα αν εσυ δεν αγαπάς τον εαυτό σου.Εργάσου πολύ Φίλε μου.
Ο Δρόμος της Αγάπης είναι τραχύς και δύσκολος.Το ξέρεις καλά υποθέτω.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 14:52:35  Εμφάνιση Προφίλ
Το να κατέλθεις στο βάθος της συνειδήσεως σου και να μπορέσεις να κάνεις το «γνώθι σ’ εαυτόν» πράξη είναι μια πολύ δύσκολη και επίπονη διεργασία .
Άτομα φαιδρά τα οποία δεν έχουν ούτε καν την ικανότητα να διακρίνουν το πότε εξευτελίζονται , δεν μπορούν να δουν και το λάθος τους .

Δε γελώ , απλά λυπάμαι .

Είναι τραγικό να εξευτελίζεσαι και να γελάς , νομίζοντας ότι γελάς με τους άλλους ενώ στην πραγματικότητα γελοιοποιείς την ίδια σου την ύπαρξη .

Πόσα παιδιά δεν κουβαλάνε άσχημα παιδικά βιώματα τα οποία δημιουργήθηκαν μέσα από την ίδια την οικογένεια τους ;

Δεν είναι ο εσωτερισμός παιχνίδι του playstation ούτε γκομενίτσα που θα τις πουλήσουμε μούρη ( πουλ μουρ ) .

Ας δούμε το πόσο μπορεί κάποιος να προσπαθήσει να ισοπεδώσει την όποια αξία , θεσμό , ιδέα μέσα από τον απόλυτο αυτοεξευτελισμό του , και ας πάρουμε γνώση .


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 16:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...
Φαντασιοπληκτιζομενοσυνομοσιομπουρδολογους και ΜΗ.....

Ο καθείς, υποθέτω τοποθετεί ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ τον εαυτό του εκεί που ΠΙΣΤΕΥΕΙ πώς ανήκει...

Σε κάποιο προηγούμενο post μου είχα ΞΑΝΑΝΑΦΕΡΕΙ την παγίδα που στήνουν τα διάφορα έντυπα (λεξικά τα ΤΟΛΜΑΝΕ να τα λένε) σε εκείνον που ΑΓΝΑ προσπαθεί να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ...
Αν θυμάμαι καλά, ήταν σε συζήτηση με το φίλο DrumX13 και είχε να κάνει με τη λέξη ΠΝΕΥΜΑ....

Λοιπόν, να βράσω και τους "Μπαμπινιώτιδες" και τους "Φυτράκιδες" και γενικά όσους ΜΟΝΟΜΕΡΟΣ προσεγγίζουν τα λήμματα (λέξεις)...
Το ΧΑΛΙ και η ΚΑΤΑΝΤΙΑ τους, είναι οφθαλομοφανεστατη ΚΑΙ σε ετούτο το τόπικ...

Ζητώ συγγνώμη απο τους φίλους, αλλά ρε παιδιά ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ...
Βλέπω ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ να μιλάμε για λέξεις και ΟΥΣΙΑ καμία...
ΕΛΕΟΣ....

Λοιπόν, η λέξη ΤΕΚΤΩΝ όπως πολύ σωστά είπαν οι φίλοι "υπερασπιστές" της ΕΝΝΟΙΑΣ που είναι κρυμένη σε αυτή τη λέξη, είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ...
ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ θα έλεγα μιας και ΑΠΑΝΤΑΤΑΙ μέσα στο ΟΜΗΡΙΚΟ ΕΡΓΟ (τόσο ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ είναι η λέξη ΤΕΚΤΩΝ...)

( Αποροία μου δημιουργεί το γεγονός ότι μερικώς και ειδικώς τα μέλη που ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ του "ελληνισμού" ΘΕΛΟΥΝ και ΑΠΑΙΤΟΥΝ να αποκαλούμε τον ΙΗΣΟΥ ως Τζέσουα ή Τζεσουά, ΜΙΑΣ και αυτό είναι το ΕΒΡΑΪΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ, στα ΕΒΡΑΪΚΑ...
Ενω τον ΤΕΚΤΟΝΑ στα ελληνικά θα πρέπει να τον αποκαλούμε ΜΑΣΩΝΟ, ΦΡΑΜΑΣΩΝΟ κλπ κλπ εκ των λατινογεννών γλωσσών!!!!!
ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ & ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ....
ΕΥΓΕ....)

Στο ΟΜΗΡΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟΝ του καθηγητού Πανταζίδου, στο λήμμα ΤΕΚΤΩΝ αναφέρει ακόμα και το ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΤΑΙ στην Ιλιάδα & Οδύσσεια η λέξη!!!!
Δ 110
Ζ 315
Ρ 384
Ε 59
Ι 126 κ.αλ.
Γράφει λοιπόν ο καθηγητής ΠΑΝΤΑΖΙΔΗΣ...

Τέκτων, (εκ του ΤΕΚ και συγγενικό πρός το τεκείν, τεύχω), πάς ο ΠΟΙΟΝ και ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝ τι, εργάτης, τεχνίτης, μάστορας (τέκτων κεραοξόος δηλαδή τεχνίτης κερατουργός).
Ιδίως ο Ξυλουργός, ο Κτίστης, ο Ναυπηγός, ο Αμαξοπηγός.

Και συνεχίζω πάλι απο το ΙΔΙΟ το ΟΜΗΡΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟΝ, στο λήμμα ΤΙΚΤΩ, λόγο της ΚΟΙΝΗΣ ΡΙΖΑΣ του ΤΕΚ (κατα τον καθηγητή ΠΑΝΤΑ)
Τίκτω (εκ του ΤΕΚ, εξ ής τέχνη, τέκτων) τίκτω, ΓΕΝΝΩ...

Αυτά απο το ΟΜΗΡΙΚΟΝ ΛΕΞΙΚΟΝ του Πανταζίδη...
Ας δούμε όμως και το ΛΕΞΙΚΟΝ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ του Ιωάννη Σταματάκου τι έχει να μας πεί για το θέμα...
Τέκτων, ο ασχολούμενος είς την κατεργασίαν του ΞΥΛΟΥ γενικώς, ο κατασκευαστής έργων εχόντων βάση τη ξυλείαν, ο ξυλουργός ("μαραγκός"), ο λεπτουργός, ο επιπλοποιός ΑΛΛΑ ΚΑΙ ο οικοδόμος, ο αρχιτέκτων, ο κτίστης, ο ναυπηγός (νήων τέκτων = ναυπηγός).
Επίσης πάς εργάτης, χειρώναξ, ή ασκών οιονδήποτε τέχνη (π.χ γλυπτική).
Ακόμα υπάρχει η έκφραση Τέκτονες Επέων που σημαίνει οι ΠΟΙΗΤΕΣ, οι στιχοπλόκοι.

Για να ΜΗΝ σας κουράζω άλλο με γραμματικές ετυμολογίες, καταθέτω το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, αλλά αφήνω και ένα μεγάλο και ΕΥΡΗ ΠΕΔΙΟ για όποιον επιθυμεί και ΜΠΟΡΕΙ να κάνει τους απαραίτητους συσχετσιμούς με ΟΛΑ αυτά ποου παραθέτει η Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, σε σχέση με τους ΤΕΚΤΟΝΕΣ (ποιητές, δημιουργούς κλπ κλπ κλπ)

Απο όσα έχουν ΗΔΗ λεχθεί απο όλους τους φίλους, καταλήγω στο συμπέρσμα ότι ο ΤΕΚΤΩΝ και ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ εν γένη, έχει να κάνει με την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ, αφου πρώτα υπάρξει η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ των Πρώτων Υλών (prima materia...)

Αυτό που θα ήθελα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, είναι ΠΡΙΝ να ξεκινήσει ΚΑΠΟΙΟΣ να λέει ΚΑΤΙ, ας ψάξει πρώτα...
Και αν ΔΕΝ έχει μάθει να ΨΑΧΝΕΙ, ας μην φαντάζεται συνομοσίες απόκρυψης της γνώσης....
Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΟΛΟΥΣ...
Αλλά για να ξεκινήσουμε να πάμε ΕΚΕΙ, ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ, θα πρέπει να πούμε ΠΡΩΤΑ με περισή τιμιότητα στον εαυτό μας:

ΕΝ ΟΙΔΑ, ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Αυτό, παρακαταθήκη μας το άφησε ο ΥΨΙΣΤΟΣ ΟΛΩΝ, ο Σωκράτης και ξέρετε ποιανού γιός ήταν;;;;
'Ηταν του Σωφρονίσκου, του ΛΙΘΟΞΟΟΥ!!!!
Να ποιόν είχε πατέρα και να γιατί έγινε ένας ΣΩΚΡΑΤΗΣ!!!!
Η λάξευση της Λίθου...
Το ΠΕΛΕΚΙΣΜΑ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ...
Τη πέτρα "επάνω στη οποία θα στηρίξω την εκκλησία μου" είχε πεί ο Υιός του Τέκτονος και ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΩ...

Τώρα σε όσα προσπάθησε να πεί και ο Λυκοπρόσωπος αλλά ΚΑΙ η Lengolas απλά δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΩ...
Με αποστόμωσαν...

Καλό απόγευμα σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 02:12:19  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα φίλοι

Με αφορμή την παράθεση του Κέλσου ας πάμε τη σκέψη μας λίγο ποιο κάτω .

Ποια είναι αυτή η λίθος που αναφέρει ο φίλος μας ;
Μήπως η φιλοσοφική λίθος ;

Για να χτίσεις πρέπει να τοποθετήσεις τα δημιουργήματα το ένα επάνω στο άλλο , και για να είναι στέρεο το οικοδόμημα πρέπει να ταιριάζει – εφάπτεται το ένα στοιχείο με το άλλο .
Αν λοιπόν θεωρήσουμε τη φιλοσοφική λίθο σαν ένα από τα νοητικά μας στοιχεία τότε θα καταλάβουμε γιατί κάθε τέτοια «λίθος» χρήζει λαξεύσεως ούτως ώστε να απομακρυνθούν οι όποιες ατέλειες του ελαττώματος και των προσωπικών παθών μας και έτσι να ταιριάζει και να εφάπτεται με τα επόμενα .
Έτσι δημιουργώντας δυνάμεθα να οικοδομήσουμε τον προσωπικό ναό της Αρετής .

Άρα εμείς είμαστε ο Κτίστης – Τέκτων και η εργασία μας είναι ο Τεκτονισμός – Οικοδόμηση του εαυτού μας .


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 10:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
quote:

Άρα εμείς είμαστε ο Κτίστης – Τέκτων και η εργασία μας είναι ο Τεκτονισμός – Οικοδόμηση του εαυτού μας .
Ο Αναζητών
Απόστολος

ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ" ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ!ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ.
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΔΕΝ ΜΠΡΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ ΚΙΝΗΜΑ!ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ ΣΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝΕ ΣΑΝ ΣΤΟΕΣ!ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΖΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ "ΣΤΟΑ" ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΣΑΝ ΤΗ ΜΑΣΩΝΙΚΗ ΣΤΟΑ.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΤΟΣ,ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΑΣΠΑΣΤΟΥΝΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ?ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΕΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ?
ΕΙΜΑΙ ΑΤΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗ ΜΕΤΟΚΟΜΙΣΗ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΟΜΩΣ!ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ!
ΦΙΛΙΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 10:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλη lencolas καλημέρα,
αναφέρεις
quote:
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ ΣΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝΕ ΣΑΝ ΣΤΟΕΣ!ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΖΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ "ΣΤΟΑ" ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΣΑΝ ΤΗ ΜΑΣΩΝΙΚΗ ΣΤΟΑ.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΤΟΣ,ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΑΣΠΑΣΤΟΥΝΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ?ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΕΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ?


κατά την ταπεινή μου άποψη η περιουσία που ενδεχομένως έχει το εκάστοτε Τεκτονικό Τάγμα και όχι ο Τεκτονισμός, είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στην περιουσία που έχουν άλλοι...

Δεν θέλω να πάω μακριά και να σου αναφέρω για διάφορες αιρέσεις ή φωτισμένους γκουρού στην Αμερική π.χ. που απομυζούν τους πιστούς τους...όχι, θα σε πάω κάπου πολύ πιο κοντά...

Εκκλησία της Ελλάδος. Ο πιο πλούσιος οργανισμός στην Ελλάδα...
Με τεράστια ακίνητη περιουσία τόσο στην Αθήνα όσο και στην επαρχία, με μεγάλες συμμετοχές σε πολύ μεγάλες Ελληνικές εταιρίες (ΑΝΕΚ Lines, Eθνική τράπεζα κλπ).

Με δεδομένο ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από την ακίνητη τουλάχιστον περιουσία, αποτελεί δωρεές πιστών, γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για τον Τεκτονισμό, σε πολύ μικρότερη κλίμακα μάλιστα;
Και μία πολυκατοικία δεν νομίζω ότι δείχνει μεγάλο πλούτο, από την στιγμή που όπως αναφέρεις εξυπηρετεί καθαρά τις λειτουργικές του ανάγκες.

quote:
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΔΕΝ ΜΠΡΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ ΚΙΝΗΜΑ!ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ!!


Μήπως τελικά τον έχεις δεχθεί και δεν το έχεις καταλάβει;


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 11:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Μια καλημέρα και από εμένα σε όλους

quote:
Μήπως τελικά τον έχεις δεχθεί και δεν το έχεις καταλάβει;

και μια καλημέρα στον φίλο τίγρη επειδή μου άρεσε το σχολιό του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 11:17:09  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σας

Θα ξεκινήσω με την παρατήρηση της αλλαγής του λουκουμά .
Εύγε old tiger το λίφτινγκ πέτυχε !!!

Iencolas αναφέρεις

quote:
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΔΕΝ ΜΠΡΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ ΚΙΝΗΜΑ!

Μα εγώ δεν είπα πουθενά φίλη μου ότι πρέπει να ασπαστούμε όλοι κάποιο κοινωνικό-φιλοσοφικό σύστημα .
Ακριβώς αυτό φωνάζω σε τόσα πόστ μου .
Απλά , πιστεύω ακράδαντα ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται και να εργάζεται μέσα απ όποιο τέτοιο σύστημα θέλει , έτσι δεν μπορούμε να καταδικάζουμε συλλήβδην την όποια προσπάθεια εσωτερικής αναζήτησης .
Αν δούμε τα στοιχεία κάθε τέτοιας κίνησης και τα εξετάσουμε με ανοιχτό μυαλό και χωρίς εμπάθειες τότε θα ωφεληθούμε και θα βρούμε τρόπους ποιο σωστής δικής μας εσωτερικής πορείας .

Μπορεί για κάποιον να είναι ο Τεκτονισμός , μπορεί ο Ροδοσταυρισμός , μπορεί ο Μοναχισμός , η ουσία είναι μία , η εργασία της λάξευσης της προσωπικής μας φιλοσοφικής λίθου και η ανοικοδόμηση του Ναού της Αρετής , στόχος λοιπόν εμείς .

Θα συμφωνήσω με τον φίλο old tiger ( ξανά με ‘γεια το νέο look ) στο ότι πολλοί οργανισμοί διαθέτουν πλούτο αλλά δεν διαπομπεύονται γι αυτό , ενώ τα Τεκτονικά Τάγματα είναι υπόλογα και εν δυνάμει ύποπτα για ανάλογα και με συγκριτικά στοιχεία λιγότερα περιουσιακά στοιχεία .

Δεν ενθυμούμε κατά το παρελθόν να έχω δει πουθενά οικονομικούς απολογισμούς της Εκκλησίας της Ελλάδος , ούτε των Κομμάτων , ούτε Συλλόγων που διαθέτουν πολυτελή ακίνητα .
Γιατί να σκεφτούμε ανάποδα για τους Τέκτονες ;


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 12:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
quote:

[Μήπως τελικά τον έχεις δεχθεί και δεν το έχεις καταλάβει;


ΑΝΟΣΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ!


Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ,ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ!ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΔΩΡΕΕΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ!
ΔΗΛΑΔΗ Ο ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΚΕΡΑΚΙΑ?ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΜΑΣΩΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ?ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!!!
ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΔΙΕΧΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ!ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ,ΥΠΟΥΡΓΟΥ,ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ Κ.Α ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΘΩΟ!ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ..Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΑΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ...
ΦΙΛΙΚΑ
ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ!!!

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 12:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Φίλη lencolas,

Δεν είναι απαραίτητο να προσκυνάς κάτι και να του ανάβεις κερί για να το αποδεχτείς κιόλας. Υπάρχουν άνθρωποι που ο τεκτονισμός τους εκφράζει και τους βοηθάει στην εξέλιξή τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι τον έκαναν «εκκλησία» σημαίνει όμως ότι μπορούν να συντελέσουν θετικά – όπως δύναται ο καθένας.

Όσο για τους εφοπλιστές κλπ. αναρωτήσου αν στον τεκτονισμό υπάρχουν μόνο άνθρωποι αυτής της κοινωνικής τάξης ή απλά υπάρχουν και αυτοί μαζί με τις άλλες κοινωνικές τάξεις.

Καλά κάνεις και έχεις την προσωπική σου άποψη για το θέμα – και για όλα τα θέματα. Κανείς δεν προσπαθεί να σε κάνει να ασπαστείς κάτι. Καλό όμως θα ήταν – κατά την άποψη μου – ότι ακούς να μην το απορρίπτεις αυθαίρετα. Άκουσε το, κράτα το και προσπάθησε μόνη σου να δεις κατά πόσο αυτό μπορεί να ανταποκρίνεται στην αλήθεια.

Φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 13:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Εχετε δικιο αποστολε και μαρα εχετε δικιο τις περισοτερες φορες η προφανης απαντηση ειναι και η σωστη...

Φιλε αποστολε πιστευα- και για αυτο ρωτησα για το ονομα Τεκτονισμος και freemasony- οτι εξω πιστευουν οτι ο ο τεκτονισμος ειναι τεχνη αλλα μετα τα γραφωμενα σου και τωρα και με τα γραφωμενα του φιλου κελσου πιστευω οτι εδω στην Ελλαδα οι οροι ειναι ποιο κοντα στην τεχνη..
Το σιγουρο ειναι ενα
Ο τεκτονσμος ειναι ΤΕΧΝΗ


quote:
Με αφορμή την παράθεση του Κέλσου ας πάμε τη σκέψη μας λίγο ποιο κάτω .

Ποια είναι αυτή η λίθος που αναφέρει ο φίλος μας ;
Μήπως η φιλοσοφική λίθος ;


Σιγουρα η Φιλοσοφικη λιθος ειναι πρωσοπικη υποθεση του καθενος και ειναι η λιθος που μπορει να τρεψει τα παντα στο ποιο ευγενες μεταλο
Στον χρυσο

και τελικα οπως λει και ο απαοστολος.

quote:
Άρα εμείς είμαστε ο Κτίστης – Τέκτων και η εργασία μας είναι ο Τεκτονισμός – Οικοδόμηση του εαυτού μας .

quote:
Δεν ενθυμούμε κατά το παρελθόν να έχω δει πουθενά οικονομικούς απολογισμούς της Εκκλησίας της Ελλάδος , ούτε των Κομμάτων , ούτε Συλλόγων που διαθέτουν πολυτελή ακίνητα .
Γιατί να σκεφτούμε ανάποδα για τους Τέκτονες ;



Κρατηθητε
Πρωτη επιχειρηση σε τζιρο στην Ελλαδα συμφωνα με την περσινη δημοσιευση της εφοριας για τα κερδη των επιχειρησεων
ειναι η Εκλησια της Ελλαδος
Και δευτερη (ξανακρατηθητε)
Το Κομουνιστικο Κομα Ελλαδος) τα στοιχεια ειναι απο καποιο "βημα της Κυριακης"... περσινο φυλο...δεν θυμαμαι λεπτομεριες και ειμαι ετοιμος να ανακαλεσω αν καποιος τα αμφησβητισει διοτι δεν εχω τα στοιχεια (τευχος ,ημερομηνια, και δημοσιογραφος) για να τα παραθεσω.
Τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 13:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
quote:

Το Κομουνιστικο Κομα Ελλαδος) τα στοιχεια ειναι απο καποιο "βημα της Κυριακης"... περσινο φυλο...δεν θυμαμαι λεπτομεριες και ειμαι ετοιμος να ανακαλεσω αν καποιος τα αμφησβητισει διοτι δεν εχω τα στοιχεια (τευχος ,ημερομηνια, και δημοσιογραφος) για να τα παραθεσω.


ΤΙ?ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ?ΤΟΤΕ ΣΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΤΤΤΤΤ!ΜΗΝ ΞΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ "ΝΤΑΝΤΑ"!
ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ!


Edited by - lencolas on 18/06/2003 13:59:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 14:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Θα ξεκινήσω με την παρατήρηση της αλλαγής του λουκουμά .
Εύγε old tiger το λίφτινγκ πέτυχε !!!

Οντως πετυχε...τον μεταμορφωσε σε αλλο ζωο!!! :)

Αναρωτιεμαι κατα ποσο τελικα μπορουμε να δουμε τι ακριβως μπορει να μας προσφερει το οποιοδηποτε κινημα/ταγμα σε μας σαν ατομα, σαν οντοτητες,
Μιας και πιασατε το οικονομικο κομματι της υποθεσης και επειδη η ενημερωση μου ειναι καπως (εως πολυ) ελλειπης μπορει να μου θυμισει η να με ενημερωση καποιος καποιο περιστατικο που κατηγορηθηκε καποια στοα οτι προσπαθησε να "βαλει χερι" σε οικονομικα κεφαλαια των μελων του?
Αν και η ενημερωση μου οπως προ-ειπα ειναι ελλειπης στο νου μου ερχονται καποιες τετοιες καταστασεις απο την εκκλησια μας μεχρι και οργανωσεις που υποσχονταν τον πορτα προς το παραδεισο στους πιστους του!!

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 15:22:22  Εμφάνιση Προφίλ
Καλή μου Μάρα

Το θέμα είναι πως όπου υπάρχουν άνθρωποι και λεφτά θα υπάρχει ατασθαλία .
Αυτό είναι από τα πλέον σίγουρα .
Η Εθνική Στοά της Ελλάδος είχε κάποτε πρόβλημα με οικονομική κακοδιαχείριση ή ατασθαλία και αυτό δημοσιεύτηκε στον ημερήσιο τύπο και το συμβούλιο έφτασε στην επίλυση μέσω της δικαστικής οδού , στρεφόμενο κατά του οικονομικού διαχειριστή που είχε διαπράξει την ατασθαλία ( δεν το απέκρυψε στους κόλπους του αλλά το έβγαλε προς τα έξω ολοφάνερα ) .

Αλλά ξαναλέω δεν είναι εκεί το θέμα , το θέμα είναι στην δυνατότητα που σου δίνει ο κάθε –ισμος να αυτοβελτιωθείς .

Ναι φίλε μου Drumx είναι τέχνη και οι κανόνες της τέχνης είναι αυτοί που σου επιτρέπουν να οικοδομήσεις ( δομώ τον οίκο μου ) το Ναό της Αρετής ΣΟΥ .


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 18:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
ΝΑ ΕΝΑ ΚΟΥΚΛΙΣΤΙΚΟ ΘΕΜΑΑΑΑΑ.

ΑΧ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,. ΜΟΝΟ Ο ΗΛΙΟΣ ΛΕΙΠΕΙ. ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΣΤΟ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ. ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΕΡΜΗΣ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ Ο ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΡΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ.

ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΛΥΚΟΦΑΤΣΑΣ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕ) **************. ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ. ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΗ ΜΑΣΩΝΙΑ.

ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ, ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΠΕΝΤΕ-ΕΞΙ «ΑΠΛΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ» ΠΟΥ ΚΑΜΙΑΑΑΑΑΑΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΜΑΣΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΜΥΝΗΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΛΥΚΟΦΑΤΣΑ ΟΡΜΟΥΝ ΣΑΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ (ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΑΠΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΕΠΙΧΗΡΗΜΑΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΑΘΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.

ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ;

ΟΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΟΡΚΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΤΙΣ ΚΛΩΣΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΠΩΜΙΔΕΣ ΤΟΥΣ, ********** ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΘΑΤΕ ΑΠΟ ΔΥΟ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΝ; ΓΙΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ.

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΡΜΠΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΟΝ ΡΩΤΟΥΣΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ. ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΕΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ. ΤΟΝ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑ. ******* Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΧΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΑΙΜΑ. ΕΤΡΕΧΑ Ο ΚΟΠΑΝΟΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΙΜΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΙΣΑ-ΙΣΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΙΑΝΤΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΙΔΙΑ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΜΟΝΙΜΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ : ΑΝΤΕ ΡΕ ΞΕΦΤΙΛΑ ΥΠΟΚΡΙΤΗ.

ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΤΕΡΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

Α! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ. ΔΕΝ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΑΝ ΤΟ ΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ (ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΑΝ ******** ) ΠΙΕΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ.


Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 19:37:25  Εμφάνιση Προφίλ
Μένω άναυδος και άφωνος 3ος όροφος !!!!

Ωρέ τι συνειρμός !
Ωρέ τι αποκάλυψη !
Νάτοι νάτοι οι μασόνοι !

Ρε δε μαςσώνει τίποτα

Και κάτι άλλο έχω διαβάσει πολλά , έχω μιλήσει με πολλούς , αλλά δε μου είπαν ποτέ γμτ μου για σώβρακα και φανέλες .

Τελικά έχω να μάθω πολλά ακόμα .
Μέχρι τώρα κατάλαβα ότι για να μιλάς πρέπει , ή να δηλώνεις εξ αρχής πως μιλάς και αερολογείς και έχεις μπουρδολογικοσυνομοσιολογική γνώση επί παντός επιστητού , ή να έχεις ταμπέλα που να λέει , μασόνος , χριστιανός , εβραίος , κλπ κλπ .

Π.Χ. Αν το παρόν θέμα είχε θέμα «ομοφυλοφιλία» τότε θα έπρεπε ή να πούμε εκ προοιμίου ότι δεν έχουμε γνώση γύρω από τη σωματική επαφή , ή να βάλουμε ταμπέλα "ο gay που καίει" !

ΑΜΑΝ Ο ΚΑΖΑΜΠΟΥΜΠΟΥ !!!


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 19:50:08  Εμφάνιση Προφίλ
lencolas ξέρεις πόσα χρειάζονται για να χτιστεί μια ΣΤΟΑ και πόσα για μια εκκλησία?
Ξέρεις πόσες εκκλησίες υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα και πόσες Στοές?
Λες ότι έχουν οικονομική δύναμη οι Στοές αλλά ξέρεις μήπως την οικονομική δύναμη που έχει η εκκλησία στην Ελλάδα?
Οτι είναι κράτος εν κράτει?
Οτι τα 2/3 των δημοσίων κτιρίων ανήκουν σε αυτήν?
Και ότι ενώ θα μπορούσαν να λυσουν το πρόβλημα χιλιάδων φτωχών Ελλήνων αν εκποιούσαν ένα μέρος της περιουσίας αυτής δε το κάνουν παρά μόνο ξέρουν να ζητάνε από τους απλούς πολίτες βγάζοντας δίσκο κάθε Κυριακή?

old tiger you look great! It was about time...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 23:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Σταυραετέ στο χωριό μου λένε οτι


η ιερόδουλη θέλει να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 09:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL
Αγαπητοι φιλοι καλημερα.
Νομιζω πως πρεπει πρωτα , ο καθε ενας απο εμας,
να ξεκαθαρισει μεσα του, αν τα μυητικα ταγματα
επιτελουν καποιο εργο.
Αυτο το συζηταμε ηδει σε αλλη σελιδα.

Μετα να βρουμε τον προσωπικο μας δρομο.
Δηλ τον τροπο εργασιας που ταιριαζει στον χαρακτηρα μας,

Βεβαια γνωριζω, οτι για να ειναι καποιος σε αυτο το σημειο,
αναγνωριζει την αναγκη αναζητησης του Φωτος της Αληθειας και
της Ατραπου και ως εκ τουτου δεν ειναι αρνητικος σε διαφορετικους τροπους εργασιας και ερευνα με θετικη σκεψη.
Δηλαδη ερευνα για να μαθει και οχι για να απορριψει.
Ακομα δε χωρις προκαταληψεις.

Τον Μεσαιωνα δεν βγαιναν απο το Γιβλαταρ, μην τυχον και πεσουν στο κενο η τους φανε τα τερατα. Χρειαστηκε ας πουμε το 'αυγο του Κολομβου"
για να ληξει. Τολμη και θαρρος. Επι ο ελληνικοτερον "Θαρσειν Χρη"

Απ εξω, δεν μπορουμε να κατηγορουμε, κανενα
Πολυ δε περισσοτερο να κατακρινουμε οσους αναζητουν
Αν μπορουμε να βοηθησουμε την προσπαθεια τους ας γινουμε
συνοδοιποροι τους, αν οχι, τουλαχιστον ας μην βαζουμε
εμποδια στον δρομο τους. Πχ αφορισμοι υβρεις κλπ.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 13:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλοί μου Φίλοι,καλημέρα σας.
Παρακολουθώ με προσοχή τα όσα γράφουν όλοι οι καλοί μας Φίλοι.Εντύπωση δε, μου προκαλούν τα λόγια των Φίλων που οχι μόνο εκθέτουν την άποψή τους,αλλά παράλληλα προχωρούν σε επιθετικές τακτικές εναντίων Θεσμών,όπως ο Τεκτονισμός,η Εκκλησία,αλλά και Αξιών όπως η Δημοκρατία και η Ελευθερία της σκέψης,της Πράξης και της αυτοδιαχείρησης.
Αυτά που θα ήθελα κατά την ταπεινή μου γνώμη να εκφράσω είναι τα παρακάτω:
-Κανείς δεν έχει δικαίωμα να θίγει Θεσμούς.Έχει το δικαίωμα να ασκεί Κριτική,να προχωρεί σε συγκρίσεις,παρουσιάζοντας επίσημα και αποδεικτικά στοιχεία για όσα λέει.Οχι όμως να θίγει πεποιθήσεις άλλων ανθρώπων και ειδικά Θεσμούς που είναι ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΝΟΜΙΚΑ,όπου σε αυτούς ανήκουν χιλιάδες καλής θελήσεως Άνθρωποι,οι συντριπτική πλειοψηφία των οποίων προσπαθεί να οδηγηθεί στην αυτοβελτίωση.Ο Τεκτονισμός και η (οποιαδήποτε αναγνωρισμένη απο το Νόμο) Εκκλησία,είναι Θεσμοί διαχρονικοί,που συμβάλλουν τα μέγιστα στην ηθικοφιλοσοφική ανύψωση των μυημένων τους,όσων δηλαδή ερευνούν ,ψάχνουν,προβληματίζονται και εμπνέονται απο αγνά αισθήματα(σε αντιδαστολή με όσους θεωρούν οτι είναι αρκετό το να είναι απλά μέλη,χωρίς περαιτέρω υποχρεώσεις, πχ της Εκκλησίας).
-Κανείς δεν έχει δικαίωμα να "απειλεί" συμπολίτες του,λέγοντας οτι "γι αυτό είμαστε εδώ ώστε να σταματήσουμε τη δράση του Τεκτονισμού...".
Αυτό καλοί μου Φίλοι,θυμίζει όπως έχω ήδη αναφέρει, άλλες εποχές και οδηγεί σε πρακτικές Ιεράς Εξέτασης.Στη σημερινή εποχή,όλα μπαίνουν υπο το μικροσκόπιο της Επιστήμης,της Ανοχής και της Ελευθερίας της αυτοδιάθεσης,αρκεί να είναι έννομα.Οι νόμοι του Κράτους αλλά και οι Άγραφοι Νόμοι του Ανθρωπισμού,επιβάλλουν στη σημερινή εποχή,όπου ο Άνθρωπος είναι μορφωμένος,να ενισχυθεί ο Διάλογος μεταξύ των Ανθρώπων.
-Αντιλαμβανόμαστε οτι όλοι οι Άνθρωποι δεν είναι έτοιμοι για την αποκάλυψη Αληθειών,κάτι που άλλωστε είναι προιόν καθαρά εσωτερικής πορείας και συνεχούς,τραχειάς Εργασίας.Χρέος λοιπόν όσων έχουν την όρεξη για παρουσίαση μέρους κάποιων εννοιών,είναι η προσοχή σε ο,τι λένε,γιατί όλα παρερμηνεύονται,από όσους καλούς Φίλους δεν έχουν την όρεξη να σκύψουν με ευλάβεια πάνω απο τις Ιερές Έννοιες.Όλοι έχουν δικαίωμα στη Γνώση.Αλλά ο Δρόμος είναι προσωπικός και απαιτεί μόχθο.Όποιος θέλει θα βρεί!Επομένως αντιλαμβανόμαστε οτι τα στοιχεία της προσωπικότητας που είναι αναγκαία στην εσωτερική αναζήτηση είναι:η Ανοχή,η Θέληση,η απόφαση για σκληρή Εργασία,η Αγνότητα στις προθέσεις.Γι αυτό πριν απο κάθε μύηση ήταν αναγκαίος ο "εξαγνισμός" του δόκιμου,διαδικασία που λάμβανε χώρα σε Σαράντα ημέρες(για τον αποσυμβολισμό του Αριθμού θα συζητήσουμε άλλη φορά).
-Χρέος όλων των Ανθρώπων,είναι η Ηθικοπνευματική αφύπνιση της Ανθρωπότητας.Εξάλλου το παρακάτω τρίπτυχο,συμπυκνώνει όλα τα παραπάνω με σοφό τρόπο:Ελευθερία-Ισότης-Αδελφότης.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 14:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
oh Jesus .... ζαλίζομαι...

σακουλάκι κανείς ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy