ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 12 STRAND DNA ACTIVATION+INDIGO
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 55
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 13:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

PaNo λέει.....

PRIN 100 XRONIA BRE8HKE SE ZOYNKLA THS AFRIKHS ENA 12XRONO AGORI POY KATAFERE NA EPIBIWSEI KAI NA MEGALWSEI METAKSY PI8HKWN. DEN MHLOYSE KAMIA GLWSSA OMWS EIXE APOLYTH EPIKHNWNIA ME TA ZWA.
FILOKSENOYMENOS SE MIA EPAYLH APO THN PRWTH KIOLAS MERA ARXHSE NA TRYGIRHZEI KAI NA EPEKSERGAZETAI OTIDHPOTE APO PERIERGIA. KAPIA STHGMH PHGE STHN KOYZINA KAI ENA MAGHRAS EBRAZE MHLA GIA NA FTIAKSEI MHLOPHTA.TO PAIDI KSEREI TO NERO KSEREI TO FROYTO ETSI LOIPON BAZEI TO XERI MESA STHN KATSAROLA KAI PERNEI ENA MHLO.DEN KAHKE GIATI DEN HKSERE OTI TO BRASTO NERO 8A TOY DHMIOYRGHSEI ENGAYMATA OYTE YPHRXE MESA STO PHSTEYW SYSTHMA TOY OTI MPOREI NA KAEI APO BRASTO NERO.
AYTO SHMAINEI OTI "PHSTEYWNTAS BLEPEIS" KAI OXI "BLEPWNTAS PYSTEYEIS". ETSI DHMIOYRGHTAI H PRAGMATIKOTHTA.....

LOVE AND LIGHT
PaNo


Πάνο ....κοίτα τί συμβάινει σε ένός παιδιού το χέρι που μόλις έχει καεί.....

Δεν νομίζω πρίν κάνει ο΄τι έκανε, να ήξερε οτι θα του συμβεί κάτι τέτοιο, άρα με την δική σου λογική δεν έπρεπε να του συμβεί...
Δυστυχώς ζούμε στην πραγματικότητα και εσύ όχι....

Πιστέυω οτι έχει ΞΕΦΥΓΕΙ παντελώς..λές βλακείες, χαζομάρες και ανυπόστατα πράγματα, κοινώς ΜΑ@@@ΙΕΣ...ΝΑΙ έτσι θα σου μιλήσω τώρα γιατί πιστεύω πως είσαι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ...

ΡΕ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΑ@@ΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΡΩΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ...

ΑΠΟΡΩ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΠΩΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΕΙ ΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΑΘΩΕΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ....

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.....ΑΛΛΟ 12ο ΕΛΙΚΑ DNA ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΕΙΣ ...ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΕΙΣ....

ΜΑΖΕΨΤΕ ΤΟΝ, ...ΚΑΛΑΜΠΟΥΡΙ ΚΑΛΑΜΠΟΥΡΙ ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.......


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 14:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Αυτό το παραμύθι "μπαίνουν παιδιά στο forum" νομίζω πως κάποια στιγμή πρέπει να το προσπεράσουμε. Το internet είναι ανέξέλεγχτο και στην τελική είναι ευθήνη του κάθε γονιού τι ιστοδελίδες διαβάζει το παιδί του. 'Εχουμε διαβάσει σημεία και τέρατα στα διάφορα θέματα, μην μας πιάνει και υστερία ρε παιδιά....

Ο PaNo ίσως αλλού ήθελε να το πάει και όχι στο να προτρέψει να βάλουμε τα χέρια μας σε βραστό νερό. Επαναλαμβάνω, ΙΣΩΣ.....

Μπορεί το παράδειγμά του να σχετίζεται με τα φαινόμενα τύπου αναστενάρηδων.

Το αποκλείετε αυτό, ή είμαι πολύ γραφικός Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 15:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
PaNo λέει.....
quote:

PRIN 100 XRONIA BRE8HKE SE ZOYNKLA THS AFRIKHS ENA 12XRONO AGORI POY KATAFERE NA EPIBIWSEI KAI NA MEGALWSEI METAKSY PI8HKWN. DEN MHLOYSE KAMIA GLWSSA OMWS EIXE APOLYTH EPIKHNWNIA ME TA ZWA.
FILOKSENOYMENOS SE MIA EPAYLH APO THN PRWTH KIOLAS MERA ARXHSE NA TRYGIRHZEI KAI NA EPEKSERGAZETAI OTIDHPOTE APO PERIERGIA. KAPIA STHGMH PHGE STHN KOYZINA KAI ENA MAGHRAS EBRAZE MHLA GIA NA FTIAKSEI MHLOPHTA.TO PAIDI KSEREI TO NERO KSEREI TO FROYTO ETSI LOIPON BAZEI TO XERI MESA STHN KATSAROLA KAI PERNEI ENA MHLO.DEN KAHKE GIATI DEN HKSERE OTI TO BRASTO NERO 8A TOY DHMIOYRGHSEI ENGAYMATA OYTE YPHRXE MESA STO PHSTEYW SYSTHMA TOY OTI MPOREI NA KAEI APO BRASTO NERO.


Υπάρχει κάποιο τεκμήριο, απόδειξη, ότι ΟΝΤΩΣ αυτό έγινε ... ή...
quote:

AYTO SHMAINEI OTI "PHSTEYWNTAS BLEPEIS" KAI OXI "BLEPWNTAS PYSTEYEIS". ETSI DHMIOYRGHTAI H PRAGMATIKOTHTA.....


επειδή θέλει να το πιστεύει ο ΠαΝο, αυτή είναι και πραγματικότητα?
*οπότε είδατε και την "επιστημονικότητα", κάποιοι...

Πάμε ένα βήμα πιο κάτω.

quote:

Αυτό το παραμύθι "μπαίνουν παιδιά στο forum" νομίζω πως κάποια στιγμή πρέπει να το προσπεράσουμε. Το internet είναι ανέξέλεγχτο και στην τελική είναι ευθήνη του κάθε γονιού τι ιστοδελίδες διαβάζει το παιδί του. 'Εχουμε διαβάσει σημεία και τέρατα στα διάφορα θέματα, μην μας πιάνει και υστερία ρε παιδιά....

Ο PaNo ίσως αλλού ήθελε να το πάει και όχι στο να προτρέψει να βάλουμε τα χέρια μας σε βραστό νερό. Επαναλαμβάνω, ΙΣΩΣ.....



Αυτό εγώ το κατατάσσω στο "λογική και ευαισθησία"
Ξαναλέω, εγώ προσωπικά πιστεύω, ότι όταν κάποιος/κάποια μιλά με υπερβολική "ευαισθησία" και κοπανάει πολύ τη λέξη "ευγένεια", ΣΥΝΗΘΩΣ κρύβονται από πίσω ιδιαίτερα παθολογικό υπόβαθρο.

quote:

Μπορεί το παράδειγμά του να σχετίζεται με τα φαινόμενα τύπου αναστενάρηδων.


Εγώ προσωπικά, η άποψή μου είναι, ότι τι παράδειγμα δεν έχει να κάνει με τους αναστενάρηδες. Απενετίας, έιναι ένα πάρα πολύ καλό παράδειγμα, για να δεί το αγοραστικό κοινό, συγνώμη, το αναγνωστικό κοινό ένα παράδειγμα αντιμετώπισης της πραγματικότητας. Δηλαδή, καμία επαφή μαζί της. Από ένα "παράδειγμα" του τύπου κάπου, κάπου, κάποτε, ήταν ένας, που έκανε (και εδώ έρχεται το "παράξενο") και η αφήγηση σταματά εδώ. Μηδέν τεκμήριο, μηδέν απόδειξη, αλλά ΕΙΝΑΙ η πραγματικότητα.

Ας μιλήσουμε λοιπόν για την έννοια "γραφικός".
Ας πούμε λοιπόν, εγώ, η Μέντ-Τέκ, ο Αζάχ, ο Ντίμ.Καρ, είμαστε όλοι γραφικοί. Τι κοινό έχουμε? Δεν ζούμε στην πραγματικότητα του ΠαΝο. Και του το λέμε, απευθείας και χωρίς δισταγμό. Είμαστε λοιπόν γραφικοί, και το αγοραστικό κοινό έτσι αποφάσισε.

***
Άν και θα ήθελα να εξετάσουμε, άν αυτός που λέει τέτοια πράγματα αντιπροσωπεύει όντως μεγάλο μέρος του αναγνωστικού κοινού, ή άν μεγάλο μέρος του αναγνωστικού κοινού είναι ... αυτός ο ένας που τα λέει...
Άντε Βρίλ, φαρμακόγλωσσε !
***


Ερώτηση.
Αν εμείς είμαστε οι γραφικοί, ο άνθρωπος που λέει όλα αυτά τα παλαβά, τι είναι ?
Ο άνθρωπος που λέει, ξέρετε, ο ΠαΝο άλλο ήθελε να πεί, μιλάει για τους αναστενάρηδες, τι είναι ?
ο άνθρωπος που λέει, ξέρετε, εγώ είμαι ευγενικός, αλλά ο άλλος δεν είναι, και απειλεί τον άλλον, τι είναι ?

Μπορούμε κάποια στιγμή να ξεχωρίσουμε μια κοινά αποδεκτή βάση, μαι πραγματικότητα, ή θα δημιουργεί ο καθένας την αυθαίρετη δική του ?

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι ο ΠαΝο είναι επικίνδυνος. Και ίσως όχι μόνο με αυτό το παράδειγμα. Πιστεύω ότι έχει μια ικανότητα να παρασύρει στο παράλογο, όπως ανάλογη ικανότητα έχουν όλοι οι δημιουργοί Δικών τους πραγματοτήτων. Πάει το μυαλο μου στον Αδόλφο, στις σέχτες κλπ κλπ.

Θα μου πείτε, καλά, όσοι τα διαβάζουν, δεν μπορούν να κρίνουν μόνοι τους ? Εσείς τι είστε ? Αυτόκλητοι ?
Λοιπόν, ναί. Είμαστε αυτόκλητοι. Τους χαλάμε την πελατεία και το διασκεδάζουμε. Είμαστε σαδιστές, που δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε και ξυπνάμε τον κόσμο από τη φασαρία. Κάποια στιγμή θα ξυπνήσουν και θα φύγουν. Και θα μείνει ο Πραμματευτής με τη σαπίλα του μόνος του.
Βλέπω πολύ αντίδραση σε αυτό και με βάζει σε υποψίες...

Για να κάνουμε ένα τέστ.
Πέστε μου, βρέστε μου, σε ποιά σελίδα του παρόντος τόπικ ο ΠαΝο έχει ξεφύγει από το θέμα του *ενεργοποίηση του 12κλωνου DNA* και πέστε το...
Θα εκπλαγείτε...


Edited by - Βρίλ on 09/05/2006 15:31:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 15:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
ΑΠΟΡΩ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΠΩΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΕΙ ΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΑΘΩΕΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ....

Ομολογω οτι το βλακώδες παράδειγμα με το παιδακι που δηθεν δεν εγινε φλαμπέ επειδή δεν πίστευε οτι θα γίνει φλαμπέ,με ανακάτεψε και μένα.

Αμ το παραδειγμα με τους καρκινοπαθεις που υποτιθεται έγιναν καλά επειδη ΠΙΣΤΕΨΑΝ οτι έγιναν καλά?Πόσες φορές εχω ακούσει αυτη την βλακεια των τσαρλατανοθεραπευτων να επαναλαμβανεται ξανα και ξανα και ξανα!Πόσες ζωες χάθηκαν εξαιτίας αυτων των τσαρλατάνων!


quote:
Μπορεί το παράδειγμά του να σχετίζεται με τα φαινόμενα τύπου αναστενάρηδων.

ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΗΔΩΝ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 15:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Kerry King λέει....

Αυτό το παραμύθι "μπαίνουν παιδιά στο forum" νομίζω πως κάποια στιγμή πρέπει να το προσπεράσουμε. Το internet είναι ανέξέλεγχτο και στην τελική είναι ευθήνη του κάθε γονιού τι ιστοδελίδες διαβάζει το παιδί του. 'Εχουμε διαβάσει σημεία και τέρατα στα διάφορα θέματα......


Απο πού και ως πού είναι παραμύθι;; Θες να μου πείς οτι δεν μπαινουν παιδία στο εσοτερικα;;; Είσαι μάλλον βαθιά νυχτομένος...
Το ιντερνετ είναι ανεξέλεγχτο....το φορουμ αυτό όμως όχι...αυτοί που το ελέγχουν λέγονται συντονιστές.....

...Εσυ μεγάλε προσπέρνα... προσπέρνα και άμμα δείς και βαπορακια να πλασάρουν δίαφορα στο σχολείο των παιδίων σου...προσπέρνα γιατι το φαινόμενο είναι γενικό, κατα τη γνώμη σου....

Εγώ δεν είμαι κατά του παράξενου...υπάρχει...και κάποτε μέσα από την επιστήμη θα εξηγηθούν πολλά πραγματα..αλλά δεν ανέχομαι, θα κυνηγω και θα ειρωνευομαι κάθε τσαρλατάνο σαν τον Πανο...Το γιατί το έχουμε πεί...


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 15:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Λοιπόν, ναί. Είμαστε αυτόκλητοι. Τους χαλάμε την πελατεία και το διασκεδάζουμε. Είμαστε σαδιστές, που δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε και ξυπνάμε τον κόσμο από τη φασαρία. Κάποια στιγμή θα ξυπνήσουν και θα φύγουν.

Ελπίζω να βοηθήσω τους συνανθρωπους μου να είναι περισσοτερο σκεπτικιστές. Συχνα εχω ακούσει την ερωτηση "αφου είσαι σκεπτικίστρια γιατί εισαι εδω"? (ερωτηση που ακούω συνήθως οταν εχω καραστριμώξει εναν εσωτεριστή με επιχειρήματα).Είμαι εδω για να σας δείξω οτι πολλά απο αυτα τα "μαγικα" και "ονειρεμενα" ειναι παντελώς ατεκμηρίωτα.Οτι πολλά απο τα δηθεν μυστηριώδη δεν είναι δίολου μυστηριωδη.Οτι το ανεξηγητο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πειστηριο τεκμηρίωσης της ύπαρξης των "μαγικων" και "ονειρεμενων".


Ειμαι εδώ γιατι εχει σημασία να μάθεις να ξεχωρίζεις την πραγματικότητα απο την φαντασία!

Ο ΠΑΝΟΣ και οι ΙΔΕΕΣ του ειναι τρανταχτο παράδειγμα!

Σκεφτητε εναν καρκινοπαθη που υιοθετει την ιδεολογία του Panos και παρατάει τα φάρμακα του πιστέυοντας οτι αν πιστέψει οτι θα γίνει καλά θα γίνει καλά.Θα χάσει την ζωή του και θα εχει και τύψεις απο πάνω γιατι θα νομίζει οτι φταίει ο ίδιος για τον θαναντό του που δεν είχε αρκετη πίστη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 16:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
ΑΖΑΧ, άμα σε κάθε θέμα που θίγεται εδώ μέσα πετάμε και το "σταματήστε μας βλέπουν παιδιά", θεωρώ πως θα είχανε κλειδωθεί τουλάχιστον τα μισά θέματα. Δεν έχω δει την ίδια ευαισθησία αλλού, που διαβάζουμε πραγματικά σημεία και τέρατα...

Δεν ξλερω ρε παιδιά, άρχισα να διαβάζω το θέμα από κάποιες απαντήσεις που είχε στέιλει η Medtech. Δεν είχα καν μπει στον κόπο να διαβάσω τα κατεβατά του PaNo γιατί με κουράζουν τα greeklish. Είδα πως γινόταν κουβέντα για κάτι "κουφό", διάβασα όλα τα ποστ και απλά μου φάνηκε ενδιαφέρουσε η όλη αντιπαράθεση. Κάπου-κάπου πετάγονταν κάποοι με τις εξυπνάδες τους και απλά παρακάλεσα να περιοσιστούμε σε έναν πολιτισμένο διάολογο χωρίς χαρακτηρισμούς.

Τελικά βγήκα θύμα της Λευκής Αδελφότητας, με κάποιας φύσης παθολογικά προβλήματα (tres sic), βαθειά νυχτομένος και εγώ δεν ξέρω τι άλλο....

Δεν πρόκειτε να ασχοληθώ άλλο με την προσωπική μου αντιπαράθεση με τον Βριλ, δεν έχω και τίποτα προσωπικό εδώ που τα λέμε με τον άνθρωπο.... Ελπίζω να πέσουν οι τόνοι και προσβλέπω στην συνέχεια των ποστ του Gentleman και του ΟΕΑ και ελπίζω η Medtech να έχει το κουράγιο και την υπομονή να δίνει τις απαντήσεις σας.

Δεν "την κάνω", όποιος θέλει προσωπική αντιπαράθεση υπάρχουν τα e-mail......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 16:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Medtech, αν δεν υπήρχε η γνώμη σου (ορθολογιστικη-επιστημονικη) θα είχε καταντήσει Espressο η όλη κουβέντα....

Τα περί πίστης και θεραπείας είναι μεγάλη κουβέντα, ίσως σε κάποιο άλλο θέμα να ανταλλάξουμε κάποιες απόψεις.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 17:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
GENTLEMAN εντάξει με τις φωτογραφίες τοποθέτησα τα λινκ, έτσι ώστε όποιος θελήσει να μπορεί να τις δει στο κανονικό τους μέγεθος.

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ.

ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟΨΕΩΝ ΝΑΙ.
ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ, ΥΒΡΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΟΧΙ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
loveworks
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 17:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loveworks
pano:

η προσωπική μου έρευνα διασταυρώνεται με όλα όσα γράφεις εδώ.

είμαι όμως λίγο επιφυλακτικός με την "new age" ιδεολογία, η οποία κατά βάση στηρίζεται στο channeling και στην προσδοκία των "εξωγήϊνων ανελημμένων" για τη σωτηρία της ανθρώπινης ψυχής. η σωτηρία του καθ'ενός πηγάζει εκ των έσω, όπως άλλωστε είπες κι εσύ. δεν ξέρω τι γνώμη έχεις για το channeling, αλλά εγώ είμαι επιφυλακτικός, λόγω του ότι μπορούν τα διάμεσα να δεχθούν παρεμβολές από οπουδήποτε άνετα και να δίνουν λάθος πληροφορίες, ή σωστές πληροφορίες αλλά κατευθυνόμενες.

για τους indigos, έτσι όπως το γράφεις, μου φαίνεται σωστό, δηλαδή κάποιος μπορεί να μην ξέρει ότι είναι indigo ή angelic ή δεν ξέρω τι άλλο, απλά να νιώθει διαφορετικός και ξένος. όπως π.χ. εγώ προσωπικά, που από μικρός βλέπω ότι δεν ταιριάζω εδώ. αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι είμαι indigo, αλλά ότι γνωρίζω ότι όλα γύρω μου είναι ψέμμα εδώ και πολλά χρόνια. και αυτό το μήνυμα περνώ με αυτά που ασχολούμαι, για όποιον έχει αυτιά να το ακούσει.

θα ήθελα, προς το παρόν να σε ρωτήσω, επειδή ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος, αν έχεις υπόψη σου το "11:11 experience" και αν ναι, τι πιστεύεις ότι σημαίνει, γιατί εδώ και καιρό έχω διαβάσει εκατοντάδες εξηγήσεις και δεν έχω βρει άκρη. την απάντηση βέβαια την έχω από μόνος μου και δεν θα την πω, απλά θα με ενδιέφερε η γνώμη σου, η προσωπική όμως, μην με στείλεις σε links που πιθανότατα έχω ήδη επισκεφτεί.
εκτός από το "solara 11:11 doorway", θα ήθελα τη δική σου προσωπική άποψη.

να 'σαι καλά, θα τα πούμε.

μη μου το dna τάρατεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

O.E.A.
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 19:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους O.E.A.
Αγαπητέ Gentleman,

έλεγξε το e-mail σου.


]+[
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 21:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
ΩΩΩΩ άκουσα την λέξη chaneling?

χεχεχε!(τρίβει τα χέρια της).

Νομίζω οτι είναι καιρός να συζητήσουμε για την κυρία ΤΖ.Κ.ΝΑΙΤ


Οοοοχι μην ανησυχήτε δεν θα βγούμε εκτός θέματος.

Η κυρια ΤΖ.Κ.ΝΑΙΤ ειναι μια αμερικανίδα που ισχυρίζεται οτι εκπορευει ενα πνευμα ηλικίας 35000 ετών απο την Ατλαντιδα ονόματι Ραμθα.Εχει βγαλει δισεκατομμύρια πουλώντας μια ιδεολογία φτυστη σχεδον με την ιδεολογία του PANOS:

"ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ."

Οπαδοι αυτης της κυριας,έφτιαξαν και την βλακωδη (και ΑΝΕΝΤΙΜΗ)ταινια "ΤΙ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠ ΞΕΡΟΥΜΕ" (ναι αυτη που βλέπετε να αναβοσβήνει εβδομάδες τώρα στο εσωτερικά) οπου παρερμηνεύοντας την κβαντική φυσική και με αλλα ψευδοεπιστημονικά επιχειρήματα προσπαθούν να μας πείσουν για την ορθότητα των απόψεων τους (οτι με την δυναμη του μυαλού δημιουργείς πραγματικότητα).Μια ταινία οπου υποτίθεται παρουσιαζει εξέχοντες ακαδημαικους να υποστηρίζουν την αποψη αυτη ενω στην πραγματικότητα ο μόνος αξιόλογος ακαδημαικός που παρουσιάζεται ειναι ένας φυσικός ο οποιος δήλωσε:

"Με επισκέφτηκε το συνεργειο για συνεντευξη.Περασα πολυ ώρα εξηγώντας τους οτι η φυσική δεν δικαιολογεί την άποψη τους.Αλλα μετά έκοψαν και εραψαν την συνεντευξη ωστε να φαίνεται οτι την υποστηρίζω"!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 21:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητοί Βρίλ και KERRY KING, διαβάζοντας τις τελευταίες απαντήσεις μεταξύ σας νομίζω πως ίσως έχει επέλθει μια μικρή παρεξήγηση, η οποία ίσως και να μην έχει βάσεις...

Καταλαβαίνω οτι ο φίλος KERRY KING έχει κάθε καλή διάθεση να βοηθήσει όσο μπορεί για να επιτευχθεί ένας ομαλός διάλογος, σε μεστά επίπεδα όπου σημαντική θέση θα καταλαμβάνει ο σεβασμός προς τον κάθε συνομιλητή μας.
Αυτό είναι κάτι που το βρίσκω πολύ σωστό και χαίρομαι για την αντιμετώπιση αυτή που έχει ο φίλος μας.

Από την άλλη ο φίλος Βρίλ νομίζω πως θέλει να ακούει κάποια πράγματα σε ένα διάλογο που έχουν μια λογική βάση και μια αλληλουχία μεταξύ τους.
Κι η προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι μπορεί να στηρίξει ένα διάλογο σ' αυτά τα πλαίσια.

Οπότε πιστεύω πως μπορεί να γίνει ένας συνδυασμός μεταξύ των θέσεων που προτείνετε κι οι 2, αγαπητοί!
Μια αντιπαράθεση απόψεων σε πλαίσια σεβασμού προς τον συνομιλητή μας και μια παράθεση λογικών εξηγήσεων επάνω σε κάποια ζητήματα.
Για αυτό το λόγο λοιπόν βρίσκω την "παρεξήγηση" μεταξύ σας άσκοπη...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 22:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Medtech θα σου πω το εξής δεν μπορείς να στριμώξεις έναν πραγματικό εσωτεριστή γιατί από την δουλειά που έχει κάνει μόνος του, αυτός και ο εαυτός του, δεν παρασύρεται και δεν έχει έντονες συναισθηματικές εξάρσεις.

Κατά την άποψή μου είναι καλό να υπάρχουν σκεπτικιστές, είναι καλό να ακούγονται και άλλες απόψεις, ποιός θα προχώραγε εάν δεν υπήρχε κάποιος δίπλα του να του δίνει και μιά άλλη οπτική. Με τον καιρό ίσως καταλάβεις ότι τους περισσότερο σκεπτικιστές θα τους βρεις μέσα στους εσωτεριστές, βλέπεις λόγω του ότι βιώνουν κάποια πράγματα είναι υποχρεωμένοι να τα βάζουν με τις διαπιστώσεις τους και να τις εξετάζουν ξανά και ξανά.
Κανένας εσωτεριστής δεν θα σου πει αυτό είναι, θα σου πει εγώ έτσι νομίζω, αυτή είναι η κοσμοθεωρία μου, πιθανόν να είναι και το αντίθετο, πες μου τι έχεις αντιληφθεί εσύ.

Διαβάζω ότι δεν πιστεύεις πως εμείς διαμορφώνουμε την πραγματικότητά μας, και λέω καλά κάνεις ίσως να έχεις δίκιο. Εσύ ως medtech δεν έχεις καμμία απόδειξη γι΄αυτό εγώ ως pyramid έχω κάποιες αποδείξεις, ναι μπορεί να είναι συμπτώσεις μπορεί όμως και να μην είναι. Δεν με ενδιαφέρει να πείσω εσένα ούτε κανέναν άλλον για του λόγου μου το αληθές.

Βλέπεις τι λέω «για του λόγου μου το αληθές», δηλαδή ότι δεν σου λέω ψέματα και έχω κάποιες αποδείξεις/συμπτώσεις/ενδείξεις, δεν λέω «έτσι είναι medtech, πίστεψε και εσύ, να οι αποδείξεις μου». Και δεν το κάνω αυτό γιατί οι αποδείξεις/συμπτώσεις/ενδείξεις είναι παρατηρήσεις δικές μου στον εαυτό μου στην ζωή μου, δεν είναι δυνατόν να γίνουν οι ίδιες και δικές σου γιατί είμαστε δύο διαφορετικοί άνθρωποι.

Οι δικές σου παρατηρήσεις είναι διαφορετικές και σε οδηγούν στην αντίθετη άποψη από μένα, και να μου πεις «να pyramid αυτές είναι οι αποδείξεις μου, πίστεψε», δεν θα καταφέρεις κάτι γιατί είναι μόνο δικές σου, δεν μπορώ να γίνω εσύ.

Λες ότι προσπαθείς να δείξεις στους άλλους κάποια πράγματα, μα πως θα τα δούν εάν δεν καταφέρεις πρώτα να σε ακούσουν? Δεν έχει σημασία εάν γράφει κάποιος κατεβατά δεν έχει σημασία εάν λέει τα σωστότερα πράγματα που μπορεί να υπάρξουν, τα πιό σοφά, σημασία έχει να βρει τον τρόπο να μιλήσει στον άλλον έτσι ώστε να τον ακούσει. Όταν λοιπόν τον ακούσει μετά πιθανόν να βοηθηθεί από όσα άκουσε, και πάλι όμως δεν είναι κάτι σίγουρο.

Μεγάλη σημασία έχει και το κίνητρο που σε κάνει να θέλεις να δείξεις κάποια πράγματα στον άλλον. Το κάνεις από αγάπη, από ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο, το κάνεις για να ξορκίσεις δικά σου φαντάσματα, το κάνεις για να επιβεβαιωθείς, κ.λ.π. Ποιό είναι το σωστό κίνητρο και για σένα και για τους άλλους? Και άντε και βρίσκουμε το σωστό κίνητρο αυτό κιόλας σημαίνει ότι εμείς κινούμαστε από αυτό?

Απευθύνομαι σε εσένα αλλά και σε όλους συγχρόνως, είτε είναι σκπετικιστές είτε υποστηρικτές των όσων λέει ο PaNo, είτε βρίσκονται ενδιάμεσα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 00:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

pyramid

Διαβάζω ότι δεν πιστεύεις πως εμείς διαμορφώνουμε την πραγματικότητά μας, και λέω καλά κάνεις ίσως να έχεις δίκιο.


ισως να εχει και αδικο...

αυτο που βιωνουμε μεσα απο τις αισθησεις το αναπαραγει ο εγκεφαλος - δεν ειναι τρυπες τα ματια μας μεσα απο τις οποιες κοιταμε "εξω" - η πραγματικοτητα που βιωνουμε ειναι αποτελεσμα ηλεκτροχημικων αντιδρασεων των νευρωνων του εγκεφαλου

μπορει να συμφωνουμε οτι την συγκεκριμενη συχνοτητα του ορατου φασματος που συλλαμβανει το ματι μας την λεμε κοκκινο χρωμα πχ, αλλά ποτε δεν θα μαθουμε τι ακριβως βιωνει ο καθενας μας ως "κοκκινο" στον εγκεφαλο του


αν λαβουμε υποψη τα διαφορα "φιλτρα" (που πηγαζουν απο παιδεια, θρησκεια, πολιτικη, εργασια, ενδιαφεροντα, κτλ) στην αντιληψη του καθενος, φυσικα συμπεραινουμε οτι δεν βιωνουμε ολοι την ιδια πραγματικοτητα

για πολλους πραγματικοτητα ειναι μονο ο,τι εχει σχεση με την προσωπικη τους ζωη - τα υπολοιπα τα αγνοουν ή τα αντιλαμβανονται ως ψυχαγωγια στην τηλεοραση - για αλλους πραγματικοτητα ειναι μονο η πολη


η πραγματικοτητα που βιωνουμε ειναι θεμα αντιληψης και επιλογης, αρα οντως ο καθενας διαμορφωνει την πραγματικοτητα του


οσον αφορα την πραγματικοτητα που ολοι συμφωνουμε και αναγνωριζουμε ως τετοια, ειναι περιορισμενη αφου βασιζεται μονο στις αισθησεις μας - ειναι μονο ο,τι μπορουμε να συλλαβουμε

εδω ερχεται να βοηθησει η επιστημη διευρυνοντας τις αισθησεις μας με οργανα ωστε να "βλεπουμε" πραγματα "αορατα", οπως την ακτινοβολια Χ ενος αστρου, αλλά και να μας προβληματισει λεγοντας μας οτι αυτο που αντιλαμβανομαστε ως συμπαν ειναι μια τρισδιαστατη προβολη ενος τετραδιαστατου συμπαντος (αυτα απο τους πιο "συγκρατημενους" φυσικους - αλλοι μιλανε για συμπαν περισσοτερων διαστασεων)


παντα θα υπαρχει ομως ενα μεγαλο μερος της πραγματικοτητας αγνωστο

ενα μερος απο αυτο το αγνωστο μπορει να το συλλαβει ο ανθρωπινος εγκεφαλος στις σπανιες περιπτωσεις που λειτουργει ολιστικα, σαν αισθητηριο οργανο ο ιδιος - ειναι αυτο το μερος της πραγματικοτητας που αποκαλουν εσφαλμενα μεταφυσικο, παραφυσικο, υπερφυσικο - εγω το λεω Αγνωστο μερος της Φυσης


με αυτα δεν δικαιωνω αυτα που γραφτηκαν, ποσο μαλλον την περιπτωση με το παιδακι που συγκριθηκε μαλιστα με τους αναστεναρηδες

το παιδακι εχει αγνοια και φυσικα θα καει - οι αναστεναρηδες μπαινουν στα καρβουνα σε εκστατικη κατασταση που οφειλεται στην πιστη και στην ολη διαδικασια της προετοιμασιας που ξεκινα πολλες μερες πριν τα αναστεναρια


εξακολουθω να λεω οτι αυτα που διαβασα απο τους PaNo και O.E.A. ειναι ενας αχταρμας απο διαφορα που ακουμε εδω και χρονια

συγνωμη αν διεκοψα τον ροη του θεματος - παρακαλω συνεχιστε


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 01:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


γλυκεια μου pyramid ξεχασα να σε ενημερωσω οτι οι Δρακονιανοι μπαινουν με υπολογιστες "σκιες" και παρακολουθουν το φορουμ με αποτελεσμα να ανοιγουν απελπιστικα αργα οι σελιδες του

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 01:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
μπορει να συμφωνουμε οτι την συγκεκριμενη συχνοτητα του ορατου φασματος που συλλαμβανει το ματι μας την λεμε κοκκινο χρωμα πχ, αλλά ποτε δεν θα μαθουμε τι ακριβως βιωνει ο καθενας μας ως "κοκκινο" στον εγκεφαλο του



Mπορούμε να μάθουμε bro, έχω κάνει και πείραμα σε 400 παιδιά.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Βλέπουμε διαφορετικό κόκκινο απλά έχουμε ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ότι αυτό ονομάζεται ΚΟΚΚΙΝΟ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 05:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo
quote:

pano:

η προσωπική μου έρευνα διασταυρώνεται με όλα όσα γράφεις εδώ.

είμαι όμως λίγο επιφυλακτικός με την "new age" ιδεολογία, η οποία κατά βάση στηρίζεται στο channeling και στην προσδοκία των "εξωγήϊνων ανελημμένων" για τη σωτηρία της ανθρώπινης ψυχής. η σωτηρία του καθ'ενός πηγάζει εκ των έσω, όπως άλλωστε είπες κι εσύ. δεν ξέρω τι γνώμη έχεις για το channeling, αλλά εγώ είμαι επιφυλακτικός, λόγω του ότι μπορούν τα διάμεσα να δεχθούν παρεμβολές από οπουδήποτε άνετα και να δίνουν λάθος πληροφορίες, ή σωστές πληροφορίες αλλά κατευθυνόμενες.

για τους indigos, έτσι όπως το γράφεις, μου φαίνεται σωστό, δηλαδή κάποιος μπορεί να μην ξέρει ότι είναι indigo ή angelic ή δεν ξέρω τι άλλο, απλά να νιώθει διαφορετικός και ξένος. όπως π.χ. εγώ προσωπικά, που από μικρός βλέπω ότι δεν ταιριάζω εδώ. αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι είμαι indigo, αλλά ότι γνωρίζω ότι όλα γύρω μου είναι ψέμμα εδώ και πολλά χρόνια. και αυτό το μήνυμα περνώ με αυτά που ασχολούμαι, για όποιον έχει αυτιά να το ακούσει.

θα ήθελα, προς το παρόν να σε ρωτήσω, επειδή ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος, αν έχεις υπόψη σου το "11:11 experience" και αν ναι, τι πιστεύεις ότι σημαίνει, γιατί εδώ και καιρό έχω διαβάσει εκατοντάδες εξηγήσεις και δεν έχω βρει άκρη. την απάντηση βέβαια την έχω από μόνος μου και δεν θα την πω, απλά θα με ενδιέφερε η γνώμη σου, η προσωπική όμως, μην με στείλεις σε links που πιθανότατα έχω ήδη επισκεφτεί.
εκτός από το "solara 11:11 doorway", θα ήθελα τη δική σου προσωπική άποψη.

να 'σαι καλά, θα τα πούμε.

μη μου το dna τάρατε


AGAPHTE FILE loveworks
XAIROMAI IDIETERA POY PSAXNEIS KAI DIASTAYRWNEIS TIS PLHROFORIES MAKARI OLOI NA KANANE TO IDIO.
APO TIS KEYLONTIES TEXNOLOGIES KSEROYME OTI TO channeling EINAI EPIKYNDYNO KAI DEN SYNHSTATAI.
KATARXHN GIA NA GINEI TO channeling PREPEI NA TERIAZOYN OI DNA TAMPLETES KAI TWN DYO , ALLIWS EINAI ADYNATON NA EPITEX8EI.
H DIADIKASIA EINAI H EKSHS,EAN H ONTOTHTA YPARXEI SE YPSHLOTERH DIASTASH PREPEI NA XAMHLWSEI THN PERISTRWFH TWN SWMATIDIWN TOY EISERXETAI MESA STO SWMA KAI TO XRHSIMOPHEI.AYTOS POY DANHZEI TO SWMA TOY DEN 8YMATAI APOLYTOS TIPOTA APO THN OLH DIADIKASIA.
YPARXEI KYNDYNOS LOGO TWN YPSHLWN SYXNOTHTWN NA KATASTRAFEI H DNA TAMPLETA TOY. O KANALISMOS EINAI O TROPOS EPIKHNONIAS POY XRHSIMOPIOYN PERISSOTERO OI FALLEN ANGELIC GIA NA PERASOYN TA PSEFTIKA MHNYMATA TOYS, SYNEPWS OTAN DIABAZEIS MHNYMATA MESW KANALISMOY KANEIS POLY KALA KAI EISAI "επιφυλακτικός"
KAMIA APO TIS KEYLONTIES TEXNOLOGIES DEN EXEI METADW8EI MESW KANALISMOY.

H PERHGRAFH POY KANEIS GIA TON EAYTO SOY EXEI ARKETA STOIXEIA TWN INDIGO KAI FYSIKA TO ENSTIKTO SOY EINAI POLY SWSTO SXETIKA ME TO OTI YPARXOYME SE ENA KALOSTHMENO PSEMA. TO AN EISAI H DEN EISAI INDIGO AGAPHTE FILE DEN EXEI KAI TOSH SHMASIA SE AYTO TO XRONIKO SHMEIO . SYMANTIKO EINAI NA ARXHSEIS *TWRA* NA DOYLEYEIS ESWTERIKA KAI NA EISAI SHGOYROS OTI AYTO POY PSAXNEIS 8A TO BREIS SYNTOMA.
DEIKSE EMPISTOSYNH STON ESWTERIKO YPSHLOTERO EAYTO EKEINOS KSEREI PIO EINAI ALH8EIA KAI PIO EINAI PSEMA ,GIATI BLEPEI PANW APO TO PEPLO THS PARES8HSHS KAI PANTA SE ODHGOYSE KAI SE ODHGEI MESW TOY ENSTIKTOY(WRA GIA ANABA8MHSH)WSTE NA BREIS TO SWSTO MONOPATI.


OSON AFORA TO DEYTERO SKELOS THS ERWTHSHS SOY ONTOS YPARXEI TO DOORWAY 11:11 KAI TO ONOMAZOYMAI “Krist Heroic Probability WAVE”.
SYMBANEI KA8E 144 WRES(6 MERES)KAI KRATAEI GIA 12 WRES.
EINAI H PORTA POY MAS DEINEI THN DYNATOTHTA NA EREYNHSOYME TIS PI8ANOTHTES KAI NA ENTOPISTH H YPSHLOTERH 8ETIKH PI8ANOTHTA APO AYTES POY EINAI YPOPSIFIES STO NA EMFANISTOYN STHN PRAGMATIKOTHTA TIS EPOMENES 6 HMERES.
GINONTAI EIDIKES TEXNHKES GIA NA KLEIDWSEI H YPSHLOTERH 8ETIKH PI8ANOTHTA GIA TON PLANHTH SE SYNOLIKO KAI PROSOPIKO EPIPEDO.

AYTH H DIADHKASIA OPWS EIPA GINETAI KA8E 144 WRES KAI YPARXOYN EIDIKES INDIGO OMADES POY ASXOLOYNTAI ME AYTO TO 8EMA.
TO KYMA PERASE MOLIS EX8ES STIS 11.11pm 8th May to 12.12am.

"The Heroic Probability is a creation of the Unified Field and Cosmic Matrix. All probabilities can be explored and for many eons, our race has been exploring what a conflict drama is. In each place where something went wrong there is an equivalent place in space / time where it went right…and everything in between. The Heroic Probability is the fullest expression of Divine Blueprint across time. "

This reminder is for the Krist Heroic Probability wave for the ALL TEAMS (6-Day, 12-Day, 24-Day & 48-Day Teams).
This wave will take place at 11.11pm 8th May to 12.12am (Aiming to close/complete the technique at 12.12am) 9th May local time for each time zone, which is called Universal Co-resonance Time.

An overview of what it is

The intention is to co-create a Heroic Self/Probability WAVE (many arcs & sparks) where every 6 days (144 hours) at 12.12am (after midnight) for each time zone an imprint/intention of the HEROIC PROBABILITY in DRO is encrypted/intended individually and collectively.
Thank you ALL for our collective CO-CREATION in this Krist Heroic Probability WAVE.

LoVe aNd LiGhT
PaNo

Edited by - PaNo on 10/05/2006 05:25:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 09:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Να θέσω το εξής ερώτημα:

Είμαι έξω από μια σπηλιά. Για λόγους ανεξάρτητους από το παρόν πρέπει να τραβήξω ένα καλώδιο που θα μεταφέρει ρεύμα (πχ, θέλω να θέσω σε λειτουργία μια αντλία). Πως θα γίνει αυτό:

Α Μέθοδος Pano. Οραματίζομαι τα καλώδια. Τα πετάω μέσα. Ανοίγω το ρεύμα. Κάποιο σκοτώνονται, κάποιοι τραυματίζονται. Οι ζωντανοί με κάνουν τουλούμι στο ξύλο. Λιποθυμώ. Ξυπνάω στη φυλακή.

Β. Μέθοδος Vril. Βάζεις κάτι παράξενα πράγματα που λέγονται αριθμοί μέσα σε κάτι ακόμη πιο παράξενα που λέγονται εξισώσεις. Έπειτα σχεδιάζεις το δίκτυο. Μετά το φτιάχνεις. Ύστερα δίνεις ρεύμα. Κάνεις τη δουλειά σου. Και όλοι είναι ευτυχισμένοι. Φυσικά δεν ξυπνάς στη φυλακή, αλλά στη σκηνή σου.

Θα μπορούσα να αναφέρω και αντίστοιχα παραδείγματα τόσο με τη medtech όσο και με τον AZAX_XAZA. Δεν θα το κάνω όμως…

Διότι μονίμως η μέθοδος Panos μονίμως καταλήγει στη φυλακή ενώ η «άλλη» μέθοδος, με εξαίρεση τη βαριά αμέλεια, στα ζητούμενα αποτελέσματα…

Αλήθεια δάσκαλε ο κομπιούτορας σου σχεδιάστηκε με «οραματισμό» ή από κάποιο μηχανικό του Πολυτεχνείου της Σαγκάης;

Ωχ, τι είπα: Μήπως τελικά δάσκαλε ο κομπιούτορας είναι «κοριός» των σαυροειδών;

Και ας μην σπεύσουν κάποιοι να πουν πως βρίζω… Δάσκαλο τον είπα!!!

Δημήτρης


________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 10:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Λοιπόν...

Να μιλάμε για ελευθερία του Λόγου, εντάξει, είναι σοβαρό.
Να μιλάμε για ελευθερία Απόψεων, εντάξει, είναι σοβαρό.
Να μιλάμε για σεβασμό του συνομιλητή, εντάξει, ας πούμε ότι είναι σοβαρό. Άλλοι αντέχουν πιο πολλά και άλλοι όχι.

Αλλά να μιλάμε για επίπεδο συζήτησης, όπου τουλάχιστον ένας έχει καταφύγει, τι καταφύγει... έχει βρεί άσυλο στο παράλογο, ε, όχι, νομίζω πια ότι υποτιμάμε τους υπόλοιπους. Να συζητήσω με τον ΠαΝο, που προφανώς ζεί στον δικό του κόσμο, αυτό παραπάει. Πολύ αξία του δίνετε και δεν νομίζω ότι εγώ θα πρέπει να κοσμώ αυτό το παραλλήρημα και αχταρμά κερματισμένων γνώσεων.

Άν θέλετε να συμμετέχετε και να του δίνετε και θάρρος, κάντε το. Εγώ δηλώνω ότι δεν συμφωνώ με τους όρους και αποχωρώ.
Καλή συνέχεια.

Φώτιζέ μας Δάσκαλε. Δίνε μας τα Φώτα Σου, ας είναι και ... λαμπάκια.

Υ.Γ. Θα μπορούσα με πολύ μάυρο χιούμορ να το τραβήξω σε βάθος. Αλλά ενημερωτικά, επειδή με τον Dim.Kar και τον Azax κάνουμε όντως επικίνδυνα πράγματα, όπως σχοινοκαταβάσεις, ειλικρινά είμαι ευτυχής που τουλάχιστον αυτοί οι δύο ζούν στην πραγματικότητα...
Δε νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα, από το να πάς στο βουνό, στο φαράγγι, στη σπηλιά με έναν σαλταρισμένο και να εμπιστεύεσαι το σαλταρισμένο του μυαλό για "πραγματικότητα"...

Λυπάμαι, αλλά η ελευθερία απόψεων, όπως και αυθαιρεσία στη φράση "ο καθένας δημιουργεί τη δική του πραγματικότητα" έχουν και κάποιο όριο.
Δε θυμάμαι ποιός το έλεγε, αλλά έλεγε "γνώρισε τα όριά σου και προσπάθησε να τα ξεπεράσεις". Εδώ μιλάμε για αυθαίρετη παρερμηνεία και παραποίηση...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 10:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Medtech χθες ξέχασα να απαντήσω στην ερώτησή σου σχετικά με τα αστεράκια που έβαλα στο post που έγινε η επέμβση.

Τα 2 ονόματα υπήρχαν κάτω από ένα συγκεκριμένο κείμενο μαζί με το όνομα του υπογράφοντος του κειμένου και με χαρακτηρισμό από εσένα ως άτομα της ίδιας συνομοταξίας. Το ότι πιθανόν, δεν το ξέρω εάν ισχύει, ξεκινάνε όλοι από κάποια κοινή σκέψη δεν σημαίνει ότι είναι και της ίδιας συνομοταξίας, δεν σημαίνει ότι όλοι λένε τα ίδια.


Βρε Johnie βρήκες το πιό ακατάλληλο άτομο για να αναφέρεις την εισβολή, δεν ξέρω τίποτα από υπολογιστές, server και τα συναφή και βέβαια δεν χρειάζεται να πω ότι οι Δρακονιανοί δεν είναι η ειδικότητά μου, φαίνεται η ασχετοσύνη μου. Εμένα μου άνοιγαν κανονικά οι σελίδες, λογικά λόγω της ώρας που μπήκες θα έπρεπε να ανοίγουν γρήγορα, κάνε μιά ερώτηση στα τεχνικά θέματα για να σε κατατοπίσουν.


Dim.kar μένω έκπληκτη, που το λέει αυτό ο PaNo, για βοήθα λίγο να βρω το μήνυμά του. Είναι δυνατόν να γράφει ότι θα οραματιστεί τα καλώδια και θα πραγματοποιηθεί το δίκτυο????????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 10:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Συγνώμη, αλλά δεν άντεξα !

Είδα το εξής
Η Pyramid λέει

quote:
μένω έκπληκτη, που το λέει αυτό ο PaNo, για βοήθα λίγο να βρω το μήνυμά του. Είναι δυνατόν να γράφει ότι θα οραματιστεί τα καλώδια και θα πραγματοποιηθεί το δίκτυο????????

O Dim.Kar είπε

quote:

Να θέσω το εξής ερώτημα:
(...)
Α Μέθοδος Pano.Οραματίζομαι τα καλώδια. Τα πετάω μέσα. Ανοίγω το ρεύμα. Κάποιο σκοτώνονται, κάποιοι τραυματίζονται. Οι ζωντανοί με κάνουν τουλούμι στο ξύλο. Λιποθυμώ. Ξυπνάω στη φυλακή.


Επειδή το έχω ξαναπροσέξει, μήπως βιάζεστε να σχηματίσετε κάποια γνώμη και γενικά βιάζεστε να διαβάσετε, να μιλήσετε, να αποφασίσετε κλπ...
Κάποια πράγματα, εκτώς το ότι είναι και θέμα αντίληψης, θέλουν και λίγη προσοχή όταν τα διαβάζουμε.
Αυτό το πρόβλημα το ξαναείχαμε και παλιότερα, όπου κάποιο θυλικό μέλος
του φόρουμ έκανε ολόκληρο σαματά, επειδή άλλο έγραψα, άλλο διάβασε και άλλο κατάλαβε. Μην επανερχόμαστε στα ίδια.

Εξάλλου, ο Dim.Kar στο μήνυμά του είπε εξίσου "Ο Βρίλ σχεδιάζει να βάλει καλώδια με τη δική του μέθοδο, που είναι εξισώσεις και ...". Θίχτηκα εγώ ? Όχι δα ! Γιατι όντως, αυτό έκανα, μπροστά και σε κοινό. Η διαφορά είναι, ότι εγώ οραματίζομαι και κάνω πραγματικότητα μια μέθοδο, που έχει μαθηματικά μοντέλλα, καλώδια από χαλκό και από πίσω της ένα παρακάδι της Φυσικής, που λέγεται Ηλεκτρολογία.
Δε λέω, θα βάλω το χεράκι από το παιδάκι στο ζεματιστό νερό, και αυτό δε θα τσουρουφλιστέι, επειδή δεν ξέρει τι είναι καυτό νερό !!!
Αυτό και μόνο, λέει πολλά. Κρίμα που δεν τα βλέπετε...

Σχόλια τέλος.
Πιστεύω ότι είμαστε σε άλλο μήκος κύματος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 11:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
αν δεν κανω λαθος καπου ο πανο ειπε οτι το dna αποθηκευει και μεταφερει στον απογονο πληροφοριες

στην συνεχεια μας ειπε οτι ενα παιδι που δεν ηξερε οτι το νερο που ειναι καυτο θα του καψει το χερι εβαλε το χερι του μεσα και δεν επαθε τιποτα

η ερωτηση μου ειναι απλη
οι γονεις του παιδιου δεν ειχαν δωσει κληρονομια στο παιδι τους μεσο του dna την πληροφορια αυτη;;

γιατι εδω και χιλαδες χρονια οι ανθρωποι ξερουν οτι αν βαλουν το χερι τους μεσα στο καυτο νερο θα καουν
αυτο μετα απο χιλιαδες χρονια <<αποθηκευεται>> στο dna και το κληρονομουν οι απογονοι

κατι ακομη στην αφρικη καποια ατομα πιστευουν οτι για να φυγει το aids αρκει να πανε με μια παρθενα
εχουν βιαστει αρκετα κοριτσακια
το αποτελεσμα ειναι να μην εχει γινει κανεις απο τους βιαστες καλα
και να εχουν κολησει ολα τα κοριτσακια

ισως να θυμαστε πριν χρονια εναν στην αυστραλια που πιστευε οτι ειναι ο χαιλαντερ και ειχε βγει στους δρομους με σπαθι στο χερι
το αποτελεσμα ηταν να κερδισει μια θεση στο δωματιο με τους στρωματενιους τοιχους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 11:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Βριλ, εδώ ακριβώς είναι η ουσία της παρέμβασης που άρχισα να κάνω.
Θεωρείς τον PaNo ανάξιο διαλόγου, συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί σου δεν έχει σημασία.

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι με το να τον βρίζετε και να τον χλευάζετε, του δημιουργείτε ρέυμα συμπάθειας - δεν μιλάω απαραίτητα προσωπικά....

Θεωρείς παράλογα αυτά που λέει, μπορεί και να συμφωνούμε κατά βάθος. Διαφωνούμε όμως στον τρόπο αντιμετώπισης. Οι αφορισμοί και τα μπινελίκια δημιουργούν αντίθετο αποτέλεσμα. Και μιας και αναφέρατε ότι διαβάζουν και παιδιά, αναρωτηθήκατε ποτέ πως τα παιδιά κλείνουν τις περισσότερες φορές προς την αντίδραση και δεν γουστάρουν τους "προστάτες" ??? Έτσι θα φυλλάξουμε τα παιδιά μας, λέγοντας "κλείστε το ταγάρι, είναι επικύνδινος και λέει μ@@@@@ες" ??? Σκεφτήκατε πως άμα κλείσετε το θέμα, υπάρχουν τόσες παραπομπές που τα παιδιά μας μπορούν άνετα να πέσουν "θύματα" ???

Όχι Βριλ, ο PaNo πρέπει να πει ότι "μ@@@@@κια" θέλει και άμα θέλετε να κάνετε καλό στο σύνολο πρέπει να βάλέτε την λογική σας (ίσως και μας - δεν έχει σημασία) απέναντι στην κάθε άποψη και να αφήσετε το κοινό να διαμορφώσει άποψη.

Μέσα από τα ακατανόητα του PaNo, ξεπηδήσανε και τα συνομωτικά του OEA και κάποια ενδιαφέροντα ερωτήματα του Gentleman. Ξαφνικά το θέμα έγινε πολυδιάστατο και απλά ο PaNo συνεχίζει το βιολί του. Κατά βάθος με ενδιαφέρει να δω που το παει ο PaNo και λαμβάνω μεγάλη ικανοποίηση όταν βλέπω σωστές απαντήσεις (παράδειγμα μπανάνας). Το δούλεμα τι το θέλετε ? Απλά δημιουργεί λάθος εντυπώσεις για εσάς προσωπικά και δίνει και τροφή σε άλλους να οργιάζει η φαντασία τους.

Δεν είμαστε ψώνια αγαπητέ και ούτε σημαίνει ότι με το να ασχολούμαστε με τον PaNo είμαστε κάποιου πνευματικού επιπέδου χαμηλού. Ζήτησες την γνώμη μου πάνω σε αυτά που διαβάζω. Η δική μου προσέγγιση στο θέμα συμβαδίζει με αυτή του Gentleman - χωρίς αυτό να σημαίνει πως υιοθετό τις απόψεις του. Άμα κουραστό από το θέμα θα αποχωρήσω, την γνώμη μου την έχω αγαπητέ. Δεν χρειάζεται όμωε να στερηθώ την όποια ικανοποίηση μου προσφέρει η όλη αντιπαράθεση. Αμα νιώσω πως χάνω την ώρα μου και πως υποτιμάω το πνευματικό μου επίπεδο, απλά θα αποχωρήσω...

Δεν ζητάω την αποχώρηση του αντίλογου. Αντιθέτος την απαιτώ γιατί θεωρώ πως υπάρχουν άτομα τα οποία μπορούν να δώσουν γνώση. Ακόμα και εσύ Βριλ μου έχεις δώσει πολλές απαντήσεις σε πράγματα που δεν κατανοώ (γι'αυτό και η αναφορά σε εμάς τους άσχετους από φυσικές επιστήμες) και χαίρομαι που υπερασπίζεις με πάθος την λογική (για όσους είναι Η λογική - μπορεί να είναι και η λογική ΜΟΥ, αλλά δεν έχει σημασία αυτό). Είναι λάθος όμως να ξεφεύγει η κουβλεντα σε ύβρεις, χαρακτηρισμούς και αφορισμούς. Δεν είναι θέμα ευγένιας Βριλ, δεν είμαστε δα και Μαρίες Αντουανέτες..... Χάνεται η ουσία όμως και η ουσία είναι στον διάλογο. Άμα δεν μπορείς να κάνεις διάλογο άσε τους άλλους να τον κάνουν. Δόξα τον Θεό υπάρχει και από αλλού η φωνή της "λογικής", είστε (είμαστε - δεν έχει σημασία) αρκετοί οι ορθολογιστές εδώ μέσα.

Δεν πρέπει να κλείσει έτσι το θέμα Βριλ και ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ, περιμένουμε τον PaNo να λέει τα δικά του και εσάς να αντιλέγετε. Για το καλό των παιδιών σας (μας) ΕΣΕΙΣ είστε που πρέπει να δίνετε το παράδειγμα και προπάντων να είστε η ήρεμη δύναμη του χώρου.

Μην το επεκτείνουμε προσωπικά σας παρακαλώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 12:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Βριλ δεν κατάλαβα γιατί ζητάς συγγνώμη.
Τι εννοείς με όσα λες, ότι άλλο έγραψε ο dim.kar άλλο διάβασα άλλο κατάλαβα?

Έγραψε για μία μέθοδο και την ονόμασε μέθοδος PaNo, δηλαδή γιατί να αντιληφθώ ότι δεν έχει γίνει ποτέ αυτό το post. Εγώ ξέρω μόνο ότι βλέπω, όλα τα υπόλοιπα περιέχονται σε αυτές τις θεωρίες που λένε ότι ο καθένας διαμορφώνει την πραγματικότητά του, δηλαδή μεταφράζει όπως επιθυμεί τα γεγονότα, τις απόψεις κάποιου, κ.λ.π.
Και ποιός θίχτηκε, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Βριλ πιθανόν η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση.
Δες πως αντέδρασες, αμέσως χωρίς να εξετάσεις τι λέω και γιατί, χωρίς να ρωτήσεις, άρχισες να αναφέρεις παλιές καταστάσεις, κρίμα που δεν βλέπουμε κ.λ.π. Δηλαδή τι έκανες? Μετέφρασες τις κουβέντες μου κατά τα βιώματά σου και τα πιστεύω σου, κατά την δική σου κοσμοθεωρία. Εγώ που είμαι σε όλα αυτά? Που είναι τα λόγια μου?
Πουθενά, δεν υπάρχω. Άρα αφού είπες κάτι που δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα δηλαδή σε όσα εγώ είπα, γιατί δεν είπα αφού δεν με ρώτησες, διαμόρφωσες μία δική σου και υπέθεσες ότι είναι και δική μου.

Και κάτι τελευταίο, τι είναι αυτό το μήκος κύματος που λές? Α Βριλ σε λίγο θα αρχίσεις να μας λες και για τηλεπάθεια και δεν θα τ΄αντέξω!!!
Τώρα είδα ότι οραματίζεσαι κιόλας, δεν μου τα λες καθόλου καλά, βρε μπας και η παρέα με τον Γιάννη σε παρασύρει σε αυτές τις θεωρίες new age?
Αστειεύομαι βέβαια, μην τα πάρεις κατά γράμμα και μου τα σούρεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 12:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Σχετικά με το χέρι και το καυτό νερό.

Τι είναι πόνος.

Πόνος, έιναι μια πληροφορία που δέχεται ο εγκέφαλος, που το δίνει ένα σήμα, του χτηπάένα καμπανάκι, ότι το τάδε μέρος έχει κάποιο πρόβλημα και κάτι δεν πάει καλά.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, του λέει
"Συναγερμός ! Το χέρι σου καίγεται. ΠΟΝΟΣ !"
Η αντίδραση είναι, το παίρνει το χέρι. Τα υπόλοια, οι φωνές κλπ είναι αυτό που λέμε "φυσική αντίδραση"

Λοιπόν.
Τι είναι αυτό που προκαλεί τον πόνο ?
Το ΓΕΓΟΝΩΣ, ότι βιολογικά το χέρι δεν αντέχει πάνω από 42 βαθμούς κελσίου. Πήζει η προτεϊνη, σταματά η κυκλοφορία, νεκρώνεται ο ιστός, πεθαίνει το μέλος. Αυτό. Και τίποτε άλλο. Δεν υπάρχει ούτε τεχνική να το ξεπεράσεις αυτό, ούτε τον πόνο να μην νοιώσεις, ούτε το χέρι σου να βάλεις στο νερό και να μήν καείς επειδή δεν το ξέρεις (αυτό είναι γελοίο) ούτε να αλλάξεις τη δομή του χεριού σου από διαλογισμό κλπ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις κάποιο ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΟ, μια ουσία δηλ. που αδρανοποιεί τη μετάδοση του πόνου, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δεν θα καταστραφεί το μέλος, το χέρι στο παράδειγμα.
Σκεφτείτε το εμπειρικά, σε τραυματισμούς, ακρωτηριασμούς κλπ.

Τι μεταφέρεται μέσω DNA.
Μεταφέρονται πληροφορίες. Μεταφέρεται η πληροφορία, πώς θα χτιστούν τα κύτταρα, που αποτελούν τον οργανισμό. Τη δομή και τις ιδιότητες του κυττάρου. Του χεριού, του ποδιού, όλων των μερώ του σώματος.
Και του εγκέφαλου ? Ναι, και του εγκέφαλου. Περιέχει πληροφορίες που επιδρούν στο περιεχόμενο του εγκεφάλου ? Μάλλον όχι.
Εκτώς απο ορισμένες βασικές λειτουργίες, τις ασυνείδητες, όπως η αναπνοή, η αντίδραση στον πόνο κ.ά., άλλες πληροφορίες στο επίπεδο της ΛΟΓΙΚΗΣ και ΓΝΩΣΗΣ, όχι, δεν μεταδίδονται. Αυτές μεταδίονται από τους γονείς, στη φάση που το παιδί μαθαίνει από τους γονείς, είτε με διδαχή είτε από μιμηση συμπεριφοράς.

Αυτα, σε λίγες και απλοποιημένες γραμμές, σχετικά με το μύθο ότι μεταφέρεται η πληροφορία ότι θα καέι το χέρι από την ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ των γονέων.

Επιμένω, άν δεν μας δόσει στοιχεία και αποδείξεις για το "συμβάν" της Αφρικής πρίν 100 χρόνια, το παράδειγμα που ανέφερε ο ΠαΝο θα το θεωρήσουμε ότι βγήκε από τη ΦΑΝΤΑΣΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 12:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:

Επιμένω, άν δεν μας δόσει στοιχεία και αποδείξεις για το "συμβάν" της Αφρικής πρίν 100 χρόνια, το παράδειγμα που ανέφερε ο ΠαΝο θα το θεωρήσουμε ότι βγήκε από τη ΦΑΝΤΑΣΙΑ.


Συμφωνούμε 100% !!!!!!!!!!!

Επί την ευκαιρία, ανοίγω θέμα σχετικά με την διαφωνία που είχαμε σε θέματα παιδιών και "ευγένιας".....

Ελπίζω οι συμμετέχοντες από εδώ, να το διαβάσουν προκειμένου να μην διαμορφόνονται λάθος εντυπώσεις για την στάση κάποιων.

Ζητώ συγνώμη από τους συντονιστές άμα η κίνηση αυτή είναι αυθέρετη, δεν θέλω όμως να γεμίζουμε σελίδες άσχετες στο παρόν θέμα και να ξεφύγει η κουβέντα με την προσωπική μας διαφωνία.

το θέμα θα μπει στην Γενική Κατηγορία - Απόψεις και θα έχει θέμα "Μας διαβάζουν και παιδιά...."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 13:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:
DEN HKSERE OTI TO BRASTO NERO 8A TOY DHMIOYRGHSEI ENGAYMATA OYTE YPHRXE MESA STO PHSTEYW SYSTHMA TOY OTI MPOREI NA KAEI APO BRASTO NERO.
AYTO SHMAINEI OTI "PHSTEYWNTAS BLEPEIS" KAI OXI "BLEPWNTAS PYSTEYEIS". ETSI DHMIOYRGHTAI H PRAGMATIKOTHTA.....

Είπα πιο πάνω, ΓΙΑΤΙ όλο αυτό είναι λάθος και ότι είναι από τη φαντασία του.

Πάμε λιγο στο ΑYTO SHMAINEI OTI "PHSTEYWNTAS BLEPEIS" KAI OXI "BLEPWNTAS PYSTEYEIS". ETSI DHMIOYRGHTAI H PRAGMATIKOTHTA.....

Δεν δημιουργείται έτσι η πραγματικότητα. Η πραγματικότητα υπάρχει, και όσοι καταφέρνουν να την καταλάβουν, έιναι και αυτοί που επιβιώνουν.

Σκεφτείτε τι θα συμβεί άν
-πηδήξουμε μέσα στη φωτιά
-πηδήξουμε στον γκρεμό
-πηδήξουμε μεσα στον ωκεανό

Θα πούμε, "βλέποντας πιστεύεις" ή ότι έτσι δημιουργείται η πραγματικότητα ? Η πραγματικότητα είναι, ότι δεν είμαστε κατασκευασμένοι ούτε να μην καιγόμαστε, ούτε να πετάμε, ούτε να κολυμπάμε μέσα σε ωκεανούς.

Θέλετε παραδείγματα, για να καταλάβετε ΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ λέει ο ΠαΝο ?

Πέρτε το πρωτο.
Είναι μια πόλη. Πάνω της πετάει ένα αεροπλάνο. Το αεροπλάνο αφήνει ένα μαύρο πράγμα, σαν κουτί, να πέσει. Οι κάτοικοι δεν ξέρουν τι είναι. Το κουτί ανοίγει και βγαίνει μια λάμψη, ένα κρότο, καπνό και χαλάει τον κόσμο.
Λοιπόν. Οι 50.000 άνθρωποι, που δεν ήξεραν ότι το αεροπλάνο ήταν αμερικάνικο και αφήνει μια ατομική βόμβα να πέσει στην ωραία πόλη τους, που τη λένε Χιροσίμα, κακώς εξαϋλώθηκαν επί τόπου. Αφού δεν ήξεραν τι είναι η ατομική βόμβα, δεν υπήρχε μέχρι τότε στο σύστημά τους, γιατί εξαϋλώθηκαν επί τόπου ? Θα μπορούσαν να πού τη βλακεία του ΠαΝο, "PHSTEYWNTAS BLEPEIS" KAI OXI "BLEPWNTAS PYSTEYEIS". ETSI DHMIOYRGHTAI H PRAGMATIKOTHTA.....
Το ίδιο θα μπορούσαν να πούν και οι 100.000 που πέθαναν μετά, το ίδιο και το DNA των παιδιών που γεννήθηκαν με παραμορφώσεις μετά κλπ κλπ.

Το πρόβλημα του ΠαΝο είναι ότι λέει διάφορες σοφιστείες, που λειτουργούν σε ένα επίπεδο πολύ πιο ... χαμηλό, από αυτό να διαμορφώνεις πραγματικότητες.

Θέλετε άλλο παράδειγμα, πω διαμορφώνεις πραγματικότητες ?

Πετάει ένα αεροπλάνο, πάνω από μια πόλη, και οι κάτοικοί της έχουν ειδοποιηθί ότι θα πετάξει ένα αεροπλάνο και θα πετάξει ένα μαυρο κουτί, που είναι μια ατομική βόμβα.
Πετάει λοιπόν το αεροπλάνο, αλλά αντί για αληθινή ατομική βόμβα, πετάει ένα μαυρο κουτί, που όταν φτάσει κάτω, ανοίγει, και πετάγεται από μέσα ένας φασουλής με ελατήριο, και γράφει "πλάκα σας κάναμε".
Γιατί λοιπόν δεν εξαϋλώθηκαν εππί τόπου 50.000 άνθρωποι, που ΞΕΡΟΥΝ και διαμόρφωσνα την πραγματικότητα βλέποντας (ένα κουτί) και πιστεύοντας (ότι θα γίνει ατομική έκρηξη) ?

Βλακείες, ΠαΝο. Βλακείες.

Τι είναι οραματισμός και πώς χτίζεις την πραγματικότητα.

Μπορείς να οραματιστείς κάτι και να το πετύχεις. Όπως ο αρχιτέκτονας οραματίζεται το κτήριο που ΘΑ χτίσει, ο κηπουρός τον κήπο που ΘΑ φτιάξει, ο αθλητής τις κινήσεις που ΘΑ κάνει...
Τίποτα από αυτά όμως δεν γίνεται από μόνο του, επειδή ΕΤΣΙ το οραματίστηκε !
Το οραματίζομαι δεν σημαίνει ότι η πραγματικότητα διαμορφώθηκε ΜΟΝΟ επειδή το ορματίστηκε κάποιος. Διαμορφώνεται ΙΣΩΣ, άν πετύχει η σκληρή δουλειά που πρεπει να ΚΑΝΕΙ ο αρχιτέκτονας, ο κηπουρός, ο αθλητής κλπ.

Αν κάποιος έχει ΧΑΣΕΙ την επαφή με την πραγματικότητα, ίσως να μην καταλαβαίνει και τι ακριβώς συμαβαίνει, και ίσως να νομίζει ότι όλα αυτά γίνονται από μόνα τους... Άραγε, άν οραματιστεί κάποιος μέσα στη νύχτα ότι ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ, θα αλλάξει την πραγματικότητα ? Ξημερώνει μέα στη νύχτα ? Ή απλά, έχει χάσει την επαφή με την πραγματικότητα, έχει χάσει την επαφή με το χρόνο, και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΡΕΦΑ ότι έχεουν περάσει 7-8 ώρες μέχρι που ξημέρωσε.

Και μου λέτε να πάρω στα σοβαρά τον ΠαΝο ? Καλά, για χαζό με έχετε ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
O.E.A.
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 13:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους O.E.A.
Αγαπητέ Gentleman,
στην ερώτηση σου για το που βρίσκονται το σήμα εγκατάλειψης της ΟΕΑ καθώς και άλλα κείμενα της, η απάντηση είναι ότι πολλά από αυτά βρισκόταν στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του ιστού Ε προ του 2004.
Οι συγκεκριμένοι υπολογιστές της ιστοσελίδας όμως κατασχέθηκαν παρανόμως από την ασφάλεια και μάλιστα στάλθηκαν προς εξονυχιστική εξέταση σε στρατιωτική βάση του εξωτερικού(!)...
Όπως φάνηκε δηλαδή, σε πολλούς με ανώτερη εξουσία δεν άρεσε καθόλου να ενημερώνονται οι Έλληνες από τα αναρτημένα κείμενα της ΟΕΑ σε σταθερό ιστοχώρο του διαδικτύου, καθώς και από άλλες αποκαλυπτικές πληροφορίες του Ιστού προ της παρανόμου κατασχέσεως.

Όσον αφορά για τον χριστιανισμό του εβραίου Σαούλ/Παύλου απορώ πραγματικά πως μπορεί κανείς να τον υπερασπίζεται γι'αυτά που έχει κάνει στην ανθρωπότητα και στον ελληνισμό...
Ξεχνάς τον μεσαίωνα και τους χιλιάδες φρικιαστικούς θανάτους την πυρά από την "ιερά εξέταση"; Τον Γαλιλαίο και τον Tζιορντάνο Μπρούνο;
Ξεχνάς το κλείσιμο των φιλοσοφικών σχολών, την κατάργηση των ολυμπιακών αγώνων, την δολοφονία της Υπατίας και την ολοκληρωτική καταστροφή των μεγάλων βιβλιοθηκών (Αλεξάνδριας και Σεραπίου);
Ξεχνάς μήπως τα στρατόπεδα θανάτου των εθνικών στην Σκυθόπολη;
Ή το ότι το όνομα "ΕΛ-ΛΑΣ" ήταν απαγορευμένο από την εκκλησία για 17 αιώνες επι ποινής θανάτου; (ακόμα και μέχρι σήμερα διαβάζονται τα αναθέματα εναντίον των ελλήνων από την εκκλησία)
Η ότι η εκκλησία πρόδοσε τη χώρα με την πτώση της Κωνσταντινούπολης εκτός κι αν δεν έχεις ακούσει για τον "περιορισμό"(εγκλεισμό σε μοναστήρια) των 350,000 αντρών που ήθελαν να την υπερασπίσουν αλλά τους αναθεμάτισαν οι παπάδες και δεν τους άφησαν...
Η το σύνθημα των παπάδων "ήταν θέλημα Θεού=Γιαχβέ η πόλη να τουρκέψει"
Ή ότι η εκκλησία δεν έχασε ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ προνόμιο από τους Τούρκους και μάλιστα παπάδες έλεγαν όταν με ρωτάνε τι είμαι δηλώνω "εγώ είμαι Χριστιανός, όχι Έλληνας" και τους άφηναν αμέσως ήσυχους...
Η στο σημείο που η εκκλησία πρόδοσε ΞΑΝΑ τη χώρα και κατέπνιξε στο αίμα την Ελληνική επανάσταση του 1750, καταδίδοντας οι παπάδες τους τότε οπλαρχηγούς στους Τούρκους (τους είπαν ότι δε γίνεται τίποτε και να γυρίσουν οι οπλαρχηγοί στα σπίτια τους, όπου και τους περίμεναν οι Τούρκοι)...
Η τον ΑΦΟΡΙΣΜΟ της επανάστασης του 21 από το πατριαρχείο...
Μετά τα άνωθεν, πώς περιμένεις να δω έγω ή οποιοσδήποτε άλλος αντικειμενικός κριτής το Χριστιανισμό και τους προπατορές του (ιουδαισμό); Και ανέφερα μόλις τη νεωτέρα ιστορία... γιατί εάν γυρίσω και πιο παλιά, βλέπε Ξέρξη & Εσθηρ εξτρατείες κατά της Ελλάδος, Μακαβαίους, δολοφονία Μεγάλου Αλεξάνδρου... ή και ακόμη πιο πίσω... άστα........

«ΑΔΕΛΦΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,

Η Ο.Ε.Α. ΩΣ ΑΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΥΛΩΝ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟΥ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥ-ΦΟΡΕΩΣ ΤΟΥ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΪΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ, ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΜΟΝΟΥ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟΥ ΦΡΟΥΡΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΪΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΘΑΝΑΣΙΜΗ ΠΑΓΙΔΑ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΦΙΛΕΛΛΗΝΑ" ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΕΩΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΩΣ ΕΘΝΟΥΣ, ΑΠΟ ΤΟ 147 Π.Χ. ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.


ΙΣΤΟΡΙΚΟ

ΤΟ 147 Π.Χ. ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΜΕ ΔΙΑΤΑΓΗ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΚΡΟΝΙΩΝ Ή SATURN Ή SAVITURN Ή SAVIT SAVACTH Ή SAVAT Ή SAVAT, ΚΑΤΑΛΥΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΚΑΙ ΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΩΣ ΣΑΦΩΣ ΕΧΘΡΟΙ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ, ΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΩΜΑΪΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ.

ΤΟ 300 Μ.Χ. Η ΑΜΦΙΚΤΥΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΟΛΕΩΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΙΝΑΞΕΙ ΤΟΝ ΡΩΜΑΪΚΟ ΖΥΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ ΓΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΤΑ ΚΡΟΝΙΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΠΡΟΔΩΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΑ ΚΡΟΝΙΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΡΩΜΗΣ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΜΕΤΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ, ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΑΣΣΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΡΟΝΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ (ΧΡΙΣΤΟΥ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ "ΝΕΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝG" ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΤΑΝ ΩΣ "ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ" ΤΟΥ ΑΡΧΕΤΥΠΟΥ ΚΡΟΝΟΥ (ΓΙΑΧΒΕ ΤΟΥ ΕΒΡΑΪΣΜΟΥ), ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ.

ΤΟ 324 Μ.Χ. Ο ΡΩΜΑΙΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ, ΔΟΛΟΦΟΝΕΙ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΣΥΝΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΤΗΣ ΡΩΜΑΪΚΗΣ ΤΕΤΡΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ, ΤΗΝ ΡΩΜΑΪΚΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΜΕ ΣΦΑΓΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΤΟ "ΝΕΟ MARKETING" ΤΟΥ ΚΡΟΝΙΟΥ ΥΙΟΥ (ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ). ΑΠΟ ΤΟ 70 Μ.Χ. ΕΩΣ ΤΟ 324 Μ.Χ. ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΪΚΩΝ ΠΑΡΟΙΚΙΩΝ "ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΘΕΝΤΑ" ΜΕ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΡΑΒΒΙΝΩΝ ΠΡΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ "ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΤΟ 525 Μ.Χ. Ο ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ (ΑΠΟ ΓΕΝΟΒΑ ΙΤΑΛΙΑΣ) ΜΕ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ ΚΩΝ/ΛΕΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΕΚ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ, ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ, ΑΦΡΙΚΗΣ, ΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΟΚΤΟΝΕΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ. ΟΙ ΔΙΑΣΩΘΕΝΤΕΣ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΚΗ ΑΥΛΗ. ΑΦΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΡΟΙ "ΕΛΛΗΝ" ΚΑΙ "ΕΛΛΑΣ", ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ, ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΡΓΑ ΤΕΧΝΗΣ, ΑΝΑΚΥΡΗΣΣΟΝΤΑΙ ΩΣ "ΔΑΙΜΟΝΙΚΑ" Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΔΩΔΕΚΑΕΔΡΟΥ (ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ) ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥ (ΔΙΟΤΙ ΑΠΡΟΣΙΤΟΥ) ΘΕΟΥ. (ΘΕΟΣ ΦΑΝ Ή ΦΑΝΗΣ Ή ΕΜ-ΦΑΝ-ΙΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕΣΩ ΟΡΑΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ). ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΕΛΕΩ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΠΟΜΥΖΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΤΟ 1450 ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΚΟΜΝΗΝΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΟ-ΡΩΜΑΙΩΝ ΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΒΕΝΕΤΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙΛΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ. ΤΟ 1453 ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΠΙΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΩΝ/ΛΗ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΤΗΝ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ ΕΝΩ ΔΙΔΟΥΝ ΔΙΑΤΑΓΗ ΣΤΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΥΛΩΝ ΝΑ "ΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ ΕΣΩΘΕΝ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΨΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΕΞΩ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ" ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΥΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ. ΔΥΟ ΕΤΗ ΕΝΩΡΙΤΕΡΑ Ο ΕΒΡΑΙΟ-ΙΤΑΛΟΣ ΓΕΝΝΑΔΙΟΣ ΩΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΚΩΝ/ΛΕΩΣ ΔΙΕΔΙΔΕ ΟΤΙ "ΛΟΓΩ ΑΠΙΣΤΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΝ Η ΠΟΛΙΣ ΜΕΛΛΕΙ ΦΘΑΡΗΝΑΙ", ΔΙΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΤΑ ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΚΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΝ. Ο ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΜΟΙΩΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΩΣ ΚΡΟΝΙΟΝ ΥΙΟΝ ΤΟΥ ΚΡΟΝΙΟΥ ΑΛΛΑΧ (ΕΒΡΑΪΣΤΙ ΕΛΛΟΧ Ή ΕΛΛΟΧΙΜ).

ΤΟ 1750 Μ.Χ. Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΝΕΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΙΚΟΥ ΖΥΓΟΥ, ΑΛΛΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ ΟΠΛΑΡΧΗΓΩΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ, ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑΤΟΛΥΛΙΣΜΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ. ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΦΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.

ΤΟ 1810 ΕΩΣ 1821 Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΜΩΡΙΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΝΕΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΑΦΟΡΙΖΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΔΟΣΙΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ Η ΝΕΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΙ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΞΟΝΤΩΝΕΙ ΗΘΙΚΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΕΣ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ, ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ, ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗΔΕΣ Κ.Λ.Π. ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΒΡΑΙΟ-ΒΑΥΑΡΟ ΟΤΤΟ GLUXBERGER (ΟΘΩΝΑ) ΩΣ ΑΝΩΤΑΤΟ ΗΓΕΤΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΤΑΝ Σ΄ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ.

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΨΗΦΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΠΟ "ΕΛΛΗΝΕΣ" ΛΟΓΙΩΤΑΤΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΕΚ ΡΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΓΑΛΛΙΑΣ, ΕΝΩ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ Ή ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ. Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ "ΣΥΝΤΡΙΜΜΑ" ΤΩΝ ΕΛΠΙΔΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΔΙΑΚΥΡΗΣΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΩΣ ΑΠΟΤΥΧΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΘΕΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΔΙΑΤΑΓΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ GLUXBERGER ΣΥΡΕΤΑΙ ΙΣΟΒΙΩΣ ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ "ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ". ΟΜΟΙΑ ΤΥΧΗ ΕΙΧΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ, ΕΝΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΒΑΥΑΡΟΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΑΠΡΟΣΧΗΜΑΤΙΣΤΑ (ΒΑΥΑΡΙΚΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΚΑΤΟΧΗ).

ΤΟ 1910 Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΥΡΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ "ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ" ΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟ (ΕΒΡΑΪΚΟΣ ΚΛΑΔΟΣ VENISAL Ή VENISTHAL ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΕΒΡΑΪΚΟΥ ΚΛΑΔΟΥ VISENTHAL). Ο VENISTHAL ΕΝ ΜΕΣΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΕΝΔΟΧΩΡΑ, ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΕΜΟΦΟΔΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟΥ, ΠΡΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ "ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΗ ΔΙΑΜΑΧΗ" ΜΕ ΤΟΝ ΕΒΡΑΙΟ-ΒΑΥΑΥΡΟ ΒΑΣΙΛΗΑ CONSTANTIN GLUXBERGER, ΠΡΟΚΥΡΗΣΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΤΙΣ ΧΑΝΕΙ ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΑ ΜΕ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΣΤΟΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΝΥΜΦΕΥΕΤΑΙ ΕΒΡΑΙΟ-ΑΜΕΡΙΚΑΝΑ "ΣΥΖΥΓΟΝ" ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΕΙ ΓΙΑ ΓΑΜΗΛΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΙΝΔΙΕΣ. ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ ΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΜΑΛ ΑΤΑΤΟΥΡΚ "ΤΕΚΤΟΝΙΚΟΝ ΑΔΕΛΦΟΝ" ΤΟΥ VENISTHAL ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΣΤΟΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΚΑΘΕ ΤΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ "ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ".

ΤΟ 1974 ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΥΡΗΣΣΕ "ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΠΑΡΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ", Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΙΣΒΑΛΛΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΑΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΚΕΙ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.

ΤΟ 1987 Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΣΤΟ "ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ" ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΟΔΕΠ, ΗΤΟΙ ΣΕ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ, ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΗΣ, ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΔΩΡΗΣΑΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ (ΑΓΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ!!!) ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ, ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1453-1821, ΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΔΟΣΙΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑΘΕΙΣΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ 300 Μ.Χ. ΕΩΣ ΚΑΙ 1821. ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΓΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ 67% ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ, ΤΟ 67% ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΤΗΣ ΕΤΒΑ, ΤΟ 67% ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΤΗΣ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ, ΤΟ 67% ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ, ΚΑΙ ΤΟ 67% ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ, ΔΙΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟ ΙΔΡΥΣΕΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ, "ΑΔΙΚΩΣ" ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΗΣ. Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΜΑΧΗΤΙ.»


ΠΗΓΗ: Ο.Ε.Α. - "ΑΜΑΧΗΤΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΕΔΑΦΩΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ, ΑΠΟ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ", 31 ΜΑΪΟΥ 1988, σελ. Ζ 29-30
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 14:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:

Medtech θα σου πω το εξής δεν μπορείς να στριμώξεις έναν πραγματικό εσωτεριστή γιατί από την δουλειά που έχει κάνει μόνος του, αυτός και ο εαυτός του, δεν παρασύρεται και δεν έχει έντονες συναισθηματικές εξάρσεις.

Δεν μπορω να ΜΕΤΑΠΕΙΣΩ εναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟ εννοείς.Αλλά εγω δεν αναφέρθηκα στο να μεταπείσω.Αναφέρθηκα στο στριμώξω με επιχειρήματα.Και στριμώχνεστε πολύ ευκολα,ιδίως όταν πάτε να επενδυσετε τις ιδέες σας με ενα ψευδοεπιστημονικό μανδύα.

Δες πόσο ωραία (και εύκολα) στριμωχνεται ο PANOS (XEXEXE):

ΠΑΝΟΣ:Επιχειρει αιτιολογηση των ιδεων του με παράθεση ανεκδοτης μαρτυρίας (κοινό χαρακτηριστικο των εσωτεριστων):

quote:
.
PRIN 100 XRONIA BRE8HKE SE ZOYNKLA THS AFRIKHS ENA 12XRONO AGORI POY KATAFERE NA EPIBIWSEI KAI NA MEGALWSEI METAKSY PI8HKWN. DEN MHLOYSE KAMIA GLWSSA OMWS EIXE APOLYTH EPIKHNWNIA ME TA ZWA.
FILOKSENOYMENOS SE MIA EPAYLH APO THN PRWTH KIOLAS MERA ARXHSE NA TRYGIRHZEI KAI NA EPEKSERGAZETAI OTIDHPOTE APO PERIERGIA. KAPIA STHGMH PHGE STHN KOYZINA KAI ENA MAGHRAS EBRAZE MHLA GIA NA FTIAKSEI MHLOPHTA.TO PAIDI KSEREI TO NERO KSEREI TO FROYTO ETSI LOIPON BAZEI TO XERI MESA STHN KATSAROLA KAI PERNEI ENA MHLO.DEN KAHKE GIATI DEN HKSERE OTI TO BRASTO NERO 8A TOY DHMIOYRGHSEI ENGAYMATA OYTE YPHRXE MESA STO PHSTEYW SYSTHMA TOY OTI MPOREI NA KAEI APO BRASTO NERO.
AYTO SHMAINEI OTI "PHSTEYWNTAS BLEPEIS" KAI OXI "BLEPWNTAS PYSTEYEIS". ETSI DHMIOYRGHTAI H PRAGMATIKOTHTA.....

LOVE AND LIGHT
PaNo


Εδω υπενθυμίζοντας απλά ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΦΛΑΜΠΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΦΛΑΜΠΕ,του κανεις σκόνη το επιχείρημα του.Αλλαξε γνώμη o ΠΑΝΟΣ?Εκατσε να σκεφτεί αυτό που του ανέφερα?ΟΧΙ.Που αποδεικνύει οτι τα αληθινά κλειστα μυαλά ειναι ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΠΙΣΤΟΙ.

Eπιπλεον μη με κανεις να γελάω λεγοντας μου οτι ο εσωτεριστης δεν θα στριμωχτει επειδή... δεν εχει συναισθηματικες εξάρσεις.Το στρίμωγμα του δεν εχει σχέση με το αν είναι ήρεμος ή όχι.Τωρα αν εννοεις οτι ο πιστος δεν στριμωχνεται με την εννοια οτι δεν αλλαζει γνωμη όσες αποδείξεις και αν του φερεις και οσα λογικα επιχειρηματα και εαν του παραθέσεις θα συμφωνησω απόλυτα.Επιπλεόν πολλοι εσωτεριστές ειναι απόλυτα ικανοι για συναισθηματικές εξάρσεις και ιδιως οταν τους υποδεικνυεις το διάτρητο των πιστεύω τους(ή ακομα και εαν απλά διαφωνησεις...)

quote:
Διαβάζω ότι δεν πιστεύεις πως εμείς διαμορφώνουμε την πραγματικότητά μας, και λέω καλά κάνεις ίσως να έχεις δίκιο. Εσύ ως medtech δεν έχεις καμμία απόδειξη γι΄αυτό εγώ ως pyramid έχω κάποιες αποδείξεις, ναι μπορεί να είναι συμπτώσεις μπορεί όμως και να μην είναι. Δεν με ενδιαφέρει να πείσω εσένα ούτε κανέναν άλλον για του λόγου μου το αληθές.


Πιστευω με βαση την εμπειρία χιλιάδων χρόνων της ανθρωπινης ιστορίας,με βάση τα διδαγματα της νευρολογίας αναφορικά με τις ικανότητες του ανθρωπινου εγκεφαλου,της φυσικής,των πειραματων που εγιναν και απέρριψαν την ιδεα του mind over matter οτι δεν μπορουμε να αλλάξουμε πραγματικότητα με αλλαγή της συνείδησης.

Κάποιοι νομιζαν οτι με την δυναμη του μυαλου (με διαλογισμο κτλ) μπορείς να αλλάξεις τον κόσμο,να ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και φυσικά την πάτησαν επειδη η πραγματικότητα χρειάζεται ΠΡΑΞΕΙΣ για να αλλάξει.Το περισσότερο που καταφεραν ειναι μια γνωστική παρερμηνεία της πραγματικότητας (κοινώς να ζούν στον κόσμο τους).Μπορούμε να κανουμε και πειραματα αν θες αν και νομιζω οτι απλά η εμπειρια και h χρηση του του κοινού νου δείχνει οτι οσο και εαν διαλογιστεις,ο κοσμος θα συνεχίζει ανεπηρέαστος απο την δική σου νοητικη προσπάθεια αλλαγης του.

ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ/ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.

quote:
Οι δικές σου παρατηρήσεις είναι διαφορετικές και σε οδηγούν στην αντίθετη άποψη από μένα, και να μου πεις «να pyramid αυτές είναι οι αποδείξεις μου, πίστεψε», δεν θα καταφέρεις κάτι γιατί είναι μόνο δικές σου, δεν μπορώ να γίνω εσύ.

Πολυ μεταμοντερνιστική αντίληψη.Υπάρχει μια πραγματικότητα ανεξάρτητη απο την αντίληψη την δική σου ή την δική μου.Το αν εσυ αρνεισαι να δεχτεις τις έγκυρες αποδείξεις,αυτό είναι άλλο ζήτημα.

quote:
Λες ότι προσπαθείς να δείξεις στους άλλους κάποια πράγματα, μα πως θα τα δούν εάν δεν καταφέρεις πρώτα να σε ακούσουν? Δεν έχει σημασία εάν γράφει κάποιος κατεβατά δεν έχει σημασία εάν λέει τα σωστότερα πράγματα που μπορεί να υπάρξουν, τα πιό σοφά, σημασία έχει να βρει τον τρόπο να μιλήσει στον άλλον έτσι ώστε να τον ακούσει. Όταν λοιπόν τον ακούσει μετά πιθανόν να βοηθηθεί από όσα άκουσε, και πάλι όμως δεν είναι κάτι σίγουρο.

Δεν είμαι διπλωμάτης PYRAMID.Δεν χαιδεύω αυτιά.Το αν δεν με ακούσουν κάποιοι επειδη ειμαι ωμή και άμεση και κάνω κομάτια τις παραισθησεις τους είναι δικό τους πρόβλημα.Πρέπει να μου αναγνωρίσεις όμως οτι παρόλη την ωμότητα μου,παραθέτω επιχειρήματα και δεν περιγελω απλα τις ιδεες που θεωρω γελοίες.

quote:
Μεγάλη σημασία έχει και το κίνητρο που σε κάνει να θέλεις να δείξεις κάποια πράγματα στον άλλον. Το κάνεις από αγάπη, από ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο, το κάνεις για να ξορκίσεις δικά σου φαντάσματα, το κάνεις για να επιβεβαιωθείς, κ.λ.π. Ποιό είναι το σωστό κίνητρο και για σένα και για τους άλλους? Και άντε και βρίσκουμε το σωστό κίνητρο αυτό κιόλας σημαίνει ότι εμείς κινούμαστε από αυτό?

Σε αυτό απαντω:

1.Η ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ.

2.Ωρες ώρες έχω την εντυπωση οτι οι εσωτεριστες πιστευουν οτι οι επιστήμονες ειναι ψυχροί υπολογιστες,επειδη χρησιμοποιούν την λογική και όχι την διαίσθηση για να λύσουν τα προβλήματα.Σε αυτη την περίπτωση θυμησου:

α)πολλούς εσωτεριστες που εκμεταλευτηκαν τους οπαδούς τους

β)τους επιστημονες που σε όλα τα πεδία,έφεραν ανακούφηση στα βασανα του κόσμου με τις ανακαλύψεις τους.

quote:
pyramid

Διαβάζω ότι δεν πιστεύεις πως εμείς διαμορφώνουμε την πραγματικότητά μας, και λέω καλά κάνεις ίσως να έχεις δίκιο.

ισως να εχει και αδικο...

αυτο που βιωνουμε μεσα απο τις αισθησεις το αναπαραγει ο εγκεφαλος - δεν ειναι τρυπες τα ματια μας μεσα απο τις οποιες κοιταμε "εξω" - η πραγματικοτητα που βιωνουμε ειναι αποτελεσμα ηλεκτροχημικων αντιδρασεων των νευρωνων του εγκεφαλου

αυτο που βιωνουμε μεσα απο τις αισθησεις το αναπαραγει ο εγκεφαλος - δεν ειναι τρυπες τα ματια μας μεσα απο τις οποιες κοιταμε "εξω" - η πραγματικοτητα που βιωνουμε ειναι αποτελεσμα ηλεκτροχημικων αντιδρασεων των νευρωνων του εγκεφαλ


Mην μπερδεύεις την ΕΡΜΗΝΕΙΑ της πραγματικότητας απο τον εγκέφαλο με την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ διαμόρφωσης πραγματικότητας.Ο PanoS ισχυριζεται ΟΤΙ αν ενεργοποιήσουμε την συνείδηση μας με διαλογισμο θα μπορέσουμε να αλλάξουμε την πραγματικοτητα με την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ.ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ=ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΔΗΛ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΑΓΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.Ισχυρίζεται οτι αν πιστεψεις οτι θα γίνεις θεός θα γίνεις.Οτι αν δεν γνωρίζεις οτι θα καεις,δεν θα καείς!Κατάλαβες?

Η αποψη αυτη εκτός οτι ειναι παντελως λανθασμένη είναι και επικίνδυνη.Γιατι φυσικά οδηγεί στον παθητικισμο:Μμμ σαπισε το δόντι μου δεν θα παω στον οδοντίατρο απλα θα πείσω τον εαυτό μου οτι δεν εχει σαπισει και το δόντι θα γινει καλά.Μμμ την χώρα την κυβερνουν ανικανοι και διεφθαρμενοι?Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι για να αλλαξει η κυθβέρνηση απλα θα κάτσω σπίτι και θα πείσω τον εαυτο μου οτι οι κακοι θα φυγουν μακρια και έτσι θα γίνει...

quote:
ενα μερος απο αυτο το αγνωστο μπορει να το συλλαβει ο ανθρωπινος εγκεφαλος στις σπανιες περιπτωσεις που λειτουργει ολιστικα, σαν αισθητηριο οργανο ο ιδιος - ειναι αυτο το μερος της πραγματικοτητας που αποκαλουν εσφαλμενα μεταφυσικο, παραφυσικο, υπερφυσικο - εγω το λεω Αγνωστο μερος της Φυσης

Απολυτα λανθασμενη αντίληψη.Η αισθηση χρειάζεται απαραίτητα κάποιο αισθητητηριο όργανο πχ η άισθηση της όρασης τον οφθαλμό,η ακοή το αυτί κτλ. για να λάβει χώρα.Που ειναι λοιπόν τα αισθητήρια όργανα των υποτιθέμενων υπερφυσικων αισθήσεων?

Να σου υπενθυμισω επίσης οτι όλα τα πειραματα που εγιναν απέτυχαν να δείξουν την ύπαρξη υπερφυσικων δυνάμεων και εξωαισθηριακων αντιλήψεων.

quote:
το παιδακι εχει αγνοια και φυσικα θα καει - οι αναστεναρηδες μπαινουν στα καρβουνα σε εκστατικη κατασταση που οφειλεται στην πιστη και στην ολη διαδικασια της προετοιμασιας που ξεκινα πολλες μερες πριν τα αναστεναρια

Και παλι λάθος.Η ακαια των αναστεναρηδων δεν εχει τίποτα το υπερφυσικό.

Κάποιες απο τις αιτίες συνοπτικα:

-η στάκτη αποτελει καλο μονωτικο απέναντι στην θερμοκρασία

-περπατανε με ειδικό τροπο-δεν τρέχουν γιατι τότε κινδυνευει το πέλμα να περάσει μεσα απο το μονωτικό στρώμα της στάκτης και να γίνουν φλαμπέ ακουμπωντας την επιφάνεια των καρβούνων

-υπάρχουν ουσίες για να αλειψεις το πέλμα σου και να μην καεις καθόλου

κτλ

Δεν ειναι λοιπόν ζητημα mind over matter αλλά εφαρμογης απλών κανόνων της φυσικής.

quote:
Βρε Johnie βρήκες το πιό ακατάλληλο άτομο για να αναφέρεις την εισβολή, δεν ξέρω τίποτα από υπολογιστές, server και τα συναφή και βέβαια δεν χρειάζεται να πω ότι οι Δρακονιανοί δεν είναι η ειδικότητά μου, φαίνεται η ασχετοσύνη μου. Εμένα μου άνοιγαν κανονικά οι σελίδες, λογικά λόγω της ώρας που μπήκες θα έπρεπε να ανοίγουν γρήγορα, κάνε μιά ερώτηση στα τεχνικά θέματα για να σε κατατοπίσουν

Χιουμορ κάνει.Η ιστοσελίδα ανοιγει με δυσκολία την ώρα που ποστάρουν πολλοί ταυτόχρονα σε αυτην.

quote:
Dim.kar μένω έκπληκτη, που το λέει αυτό ο PaNo, για βοήθα λίγο να βρω το μήνυμά του. Είναι δυνατόν να γράφει ότι θα οραματιστεί τα καλώδια και θα πραγματοποιηθεί το δίκτυο????????

Ναι αυτη ειναι η μέθοδος του PANOS.Απλα οραματισου οτι θα κερδισει ο Παναθηναικος και θα κερδίσει!(το είπε και αυτο!!!!!).

quote:
αν δεν κανω λαθος καπου ο πανο ειπε οτι το dna αποθηκευει και μεταφερει στον απογονο πληροφοριες

στην συνεχεια μας ειπε οτι ενα παιδι που δεν ηξερε οτι το νερο που ειναι καυτο θα του καψει το χερι εβαλε το χερι του μεσα και δεν επαθε τιποτα

η ερωτηση μου ειναι απλη
οι γονεις του παιδιου δεν ειχαν δωσει κληρονομια στο παιδι τους μεσο του dna την πληροφορια αυτη;;


Χαρακτηριστικο της ψευδοεπιστημης είναι οτι πέφτει σε αντιφάσεις ακόμα και μέσα στα πλαίσια των ίδιων της των όρων...(απο το αρθρο αναφορικα με τα χαρακτηριστικα της ψευδοεπιστήμης).

Μην περιμένεις τον PANOS να σου απαντησει.Δεν τον ενδιαφερει να βρει την αλήθεια,δεν καθεται να σκεφτει τις αντιφάσεις.Αλλά καλα κανεις και το αναφέρεις για να μαθαίνουν και οι άλλοι (αν ενδιαφερονται να μάθουν).[/blacκ]

quote:
Medtech χθες ξέχασα να απαντήσω στην ερώτησή σου σχετικά με τα αστεράκια που έβαλα στο post που έγινε η επέμβση.

Τα 2 ονόματα υπήρχαν κάτω από ένα συγκεκριμένο κείμενο μαζί με το όνομα του υπογράφοντος του κειμένου και με χαρακτηρισμό από εσένα ως άτομα της ίδιας συνομοταξίας. Το ότι πιθανόν, δεν το ξέρω εάν ισχύει, ξεκινάνε όλοι από κάποια κοινή σκέψη δεν σημαίνει ότι είναι και της ίδιας συνομοταξίας, δεν σημαίνει ότι όλοι λένε τα ίδια.


[black]ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΣ!


Επισης EINAI ατομα της ιδιας συνομοταξιας με την εννοια οτι πιστεύουν σε ενα μυθικο παρελθον οπου οι Ελληνες είχαν υπερόπλα.

Επίπροσθετως οι Φουρακης και οι e-e-e.gr εχουν ξεκαθαρα ναζιστικες-ρατσιστικες αντιλήψεις.(οι Ελληνες ειναι ανωτεροι,οι Εβραιοι η/και οι Κινεζοι (ελεος!) μας μισουν κτλ).

Αντε λογοκρινε και αυτό.


Edited by - medtech on 10/05/2006 14:33:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 55 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy