ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 19:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
call me starflower...

παω ν'ανοιξω μια τρυπα στο κεφαλι μου να δω τι διαολο περιεχει!

quote:
για σκεψου το σκηνικο αυτο να γινεται σε κανα δασος με χιλια ατομα...

με την trance δεν κανεις κατι τετοιο. θελει κλειστους χωρους, ξηρο παγο, strobble lights.... ατμοσφαιρα ρε παιδι μου. και ψαγμενη trance. με διαφορα οργανα [αρπες, κλασσικο πιανο, overdriven οσο δεν παει κιθαρες...], με αλλαγες στο τεμπο και τη μελωδια. και φυσικα αρκετο χωρο για να χωρεψεις σωστα, καθως ο χορος της σωστης τρανς θελει και καλη φυσικη κατασταση. ποτε δεν μπορεις πχ να εχεις και τα δυο ποδια στο εδαφος, και σπανια και τα δυο στον αερα!!!


gretel...ναι. γιατι ρωτας;;;
καλο μεταφραστη στο ιντερνετ D_I... σα να λες μεταλα τρεντουλο...
καλυτερα βρες τους στιχους ηδη μεταφρασμενους και τελειωσε!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 01:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
D.I. μ'έστειλες με το For My Fallen Angel των My Dying Bride γιατί το άκουγα πριν λίγο. Αυτό θα πει σύμπτωση.

Τα λέμε.

crucifire σήμερα πήρα το καινούργιο hammerfall. Αν το έχεις ήδη θα σε περιμένω να γράψεις πρώτος αν δεν το έχεις θα γράψω εντυπώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 13:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Που να βρίσκω τώρα Φινλανδικούς στίχους, βρε crucifire?
Κι αν τους βρω θα καταλάβω οτι είναι Φινλανδικά?
Χεχε!

Εδώ με δυσκολία "πιάνω" λιγάκι τα Γερμανικά (τα αναφέρω μιας κι είναι μια γλώσσα της βόρειας Ευρώπης).

quote:
D.I. μ'έστειλες με το For My Fallen Angel των My Dying Bride γιατί το άκουγα πριν λίγο. Αυτό θα πει σύμπτωση.

Ωχ!
Η πλάκα είναι οτι εχθές άκουγα Inkubus Sukkubus και στα ξαφνικά μου βιδώθηκε να ακούσω το συγκεκριμένο τραγούδι των My Dying Bride, το οποίο είναι καταπληκτικό!

Υ.Γ. Τώρα ακούω το Everything από Mortal Love το οποίο σας συστήνω για να το βρείτε...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 14:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
gretel...ναι. γιατι ρωτας;;;

Μη μου πεις ότι τους λένε και crucifire???!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 14:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Που να βρίσκω τώρα Φινλανδικούς στίχους, βρε crucifire?
Κι αν τους βρω θα καταλάβω οτι είναι Φινλανδικά?

δε με καταλαβες.
να το αναλυσω.
ακους πχ ενα κομματι των nile. δεν ξερεις σε ποια γλωσσα ειναι. [καλα, μαλλον καποια αρχαια αιγυπτιακη διαλεκτος, αλλα λεμε τωρα]

τι κανεις; πας στο ψαχτηρι σου και γραφεις "{τιτλος τραγουδιου} lyrics translation"

1389750 αποτελεσματα... διαλιεχτε!

κι εγω ετσι βρισκω τις μεταφρασεις, και μετα το παιζω γλωσσομαθης!!!

quote:
Μη μου πεις ότι τους λένε και crucifire???!!!

χε χε, αλλος!!! οχι, αυτοι το κλεψαν απο 'μενα!
χωρις πλακα, μια μερα εψαχνα για κατι, και επεσα πανω σε μια αφισα τους.
αν τους εχεις ακουσει για κανε μια παρουσιαση!

kircher, ριχ'την. πηγα να το παρω, αλλα τελικα ακουσα καποιον εξυπνακια απο αυτο το τοπικ [αμα σε πετυχω ρε π***τη θα σε σκισω!] που τελευταια στιγμη μου ειπε "παρε το with oden on our side των amon amarth"... κλαιω τα λεφτα μου...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 17:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Από το περασμένο Σαββατοκύριακο που πλάκωσα στα viking metal ακούσματα. σκέφτηκα να επαναφέρω ένα γκρουπ για το οποίο οι πιό πολλοί φαντάζομαι δεν έχετε ακουστά. Μιλάω για τους ELUVEITIE. Eίχε πει γι'αυτούς στο παρελθόν αλλά με γράψατε κανονικά

Λοιπόν, ELUVEITIE σημαίνει "Είμαι Ελβετός" στα Ελβετικά (υπάρχει και τέτοια γλώσσα τελικά). Και όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, είναι Ελβετοί !!! Θεωρώ ότι μετά τους Celtic Frost είναι ότι πιό ενδιαφέρον έχει βγάλει η ελβετική μεταλ σκηνή (εδώ ίσως έπρεπε να γίνει κάποια μνεια στους Krokus και τους Coroner αλλά δεν έχω και πολλά ακούσματα από αυτούς για να κρίνω....).

Το αξιοπερίεργο με τους ELUVEITIE είναι πως ενώ είναι Ελβετοί, ο ήχος τους είναι πάντρεμα μεταλ με Κέλτικη παραδοσιακή μουσική ! Ενδεικτικά αναφέρο τα όργανα που χρησιμοποίησαν κατά την τελευταία τους ηχογράφηση :

* fiddles
* Irish flute
* tin whistle, low whistle
* bass-shalm
* bass-crumhorn
* gaita (celtiberian bagpipe)
* uilleann pipe (Irish bagpipe)
* hurdygurdy
* accordion
* 10-stringed mandola
* accoustic guitar
* bodhrán

Είναι μία πολυπληθής μπάντα με ούτε λίγο ούτε πολύ ΟΚΤΩ μουσικούς !!!
Το Line-up τους είναι το ακόλουθο :

Sarah- Hurdygurdy, Bass-Shalm, Crummhorn, Zugerörgeli (Helvetic Accordeon), Vocals
Chrigel Glanzmann - Tin and Low Whistles, Uilleann Pipes, Acoustic Guitar, Bodhrán, Additional Vocals
Ivo - Guitar
Sime - Guitar
Meri Tadic- Fiddle, Vocals
Rafi- Bass
Merlin - Drums
Sevan Kirder - Irish Flute, Tin Whistles

Έχουνε κυκλοφορήσει μόλις δύο άλμπουμ.
Το EP VEN (2003) και το Spirit (2006) το οποίο είναι και δισκάρα και πρέπει να το ακούσετε (ειδικά ο φίλος μας ο NTAVELIS666).

Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα γι'αυτούς ας κάνει μια βόλτα στο www.eluveitie.chΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 12:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το Spirit των Eluveitie το έχω κι εγώ και θα πρέπει να ομολογήσω πως είναι μια πολύ καλή δουλειά από ένα συγκρότημα το οποίο μπορεί να προσφέρει αρκετά στον χώρο.
Μου το πρότεινε κι εμένα ένας φίλος!
Χεχε!

Ωραία παρουσίαση, φίλε μου KERRY KING!

Φίλε μου crucifire, προσπάθησα λίγο εχθές αλλά δεν βρήκα κάποια μετάφραση για τα τραγούδια που έβαλα παρόλο που εμφανίστηκαν πολλά αποτελέσματα.
Ίσως όμως να βοηθάει αν γράψεις δίπλα και τη γλώσσα στην οποία θες να σου βγουν τα lyrics.

Πάντως, από πολλά τραγούδια σε Γερμανικούς - Γαλλικούς στίχους έχω βρει Αγγλικές μεταφράσεις με τον τρόπο που είπες!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 13:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Πάντως, από πολλά τραγούδια σε Γερμανικούς - Γαλλικούς στίχους έχω βρει Αγγλικές μεταφράσεις με τον τρόπο που είπες!

κοινη λογικη οποιουδηποτε χρηστη η/υ!

kerry τι ηταν αυτη η βομβα που πεταξες;!
που θα τους βρω αυτους;!
κανα δισκοπωλειο στην αθηνα που να τους εχει στανταρ; φαντασια εχουν;
απο γρηγορες φολκ μελωδιες πως πανε;
γιατι δε γραφεις επιτελους μια ολοκληρωμενη αναφορα;
ξερεις ποσους πινασμενους κελταδες εχεις εδω;
θα σταματησουν εδω οι ερωτησεις;
...απαντα γρηγορα!!!!!!!!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 13:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
πωπω, μολις ακουσα το your gaulish war... δακρυσα... μονο τα brutal να μην ειχε... η εισαγωγη του... "δεν υπαρχει"!!!!

παρεπιπτοντως, προς νταβελη και gretel... και εμενα μαλλον, το darkness.de γραφει για αυτους
even bands like ensiferum or finntroll can buy the farm now!

μας φαγανε!

γεια σου ρε kerry!!!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 18:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Ετοιμαζόμουνα να κάνω την παρουσίαση των ATARAXIA όταν έκανα το "θεϊκό" λάθος να μπω σε ένα folderaki από τη χθεσινή μου συγκομιδή. Κι εκείνη την στιγμή όλα τα άλλα γίνανε απλά τίποτα.....

Γίνομαι ακατανόητος έτσι δεν είναι ?

Φίλοι μου έχω χάσει τα λόγια μου ύστερα από αυτό που άκουσα.

Με λίγα λόγια :

ΑRΚΟΝΑ

Είναι από την Ρωσία, αποτελούνται από τους

Masha "Scream" - Vocals
Aleksei ``Lesiar`` Agafonov - Vocals
Sergej "Lazar" - Guitars
Ruslan "Kniaz" - Bass
Vlad "Artist"- Synths, Drums

και έχουνε κυκλοφορήσει τα Vozrozdenie (2003), Lepta (2004), Vo Slavu Velikim - For the Glory of Great (2005 - KOΡΥΦΑΙΟ !!!), και το live Zizn' vo Slavu - Live for the Glory (2006) .

Aπό την πώρωση μου τους χαρακτηρίζω αυτή την στιγμή ως το κορυφαίο Pagan - Epic Metal group. O μόνος λόγος για να μην κολλήσετε μαζί τους είναι να σας την σπάσουν τα ρώσσικα.

ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ !!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 18:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Άντε πάρτε και μια photo της θεάς Masha για να έχετε.....


Τι ΜΑΣΑ....... μπουκιά και συγχώριο είναι αυτή.......

Edited by - KERRY KING on 12/11/2006 18:47:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 19:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε Νταβέλη, μιάς και είμαστε λάτρεις των βορείων, σου έχω κάτι μοναδικό και για σένα :

FOLKEARTH

Θα αφήσω την Wikipedia να σας πει περί τίνος πρόκειται :

Folkearth is an international music project, created by musicians playing folk, viking and pagan metal. Starting in 2004 the first edition was made with the bands: Dol Amroth (Greece), Ravenclaw (Lithuania), Forefather (Great Britain), Eluveitie (Switzerland), Hrossharsgrani (Austria), Yggdrasil, Nae`blis, Broken Dagger and Trymheim (Sweden). Around 60 minutes were recorded but the album "A Nordic Poem" is only 40 minutes long. Members of music bands: Van Langen, Thiasos Dionysos (Germany), Hildr Valkyrie (Greece), Death Army (Italy), The Soil Bleeds Black and Moonroot (USA), have joined Folkearth project in the production of the second album. Currently, more than 30 musicians are working on this project.

Έχουνε κυκλοφορήσει 2 album,

* A Nordic Poem (2004)
* By the Sword of My Father (2006)

και είναι αυτό ακριβώς που φαντάζεστε : ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΩΝ ΒΙΚΙΝΓΚΣ.

Αξίζει μια βόλτα στο site τους http://members.lycos.co.uk/folkearth/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 08:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε KERRY KING, βλέποντας εχθές τον ενθουσιασμό σου για τους Ankora άρχισα να τους ψάχνω, γνωρίζοντας οτι οι προτάσεις σου είναι καλές!

Βρήκα το Lepta ενώ με δυσκολία βρήκα το Vozrozdenie.
Το Vo Slavu Velikim στάθηκε αδύνατον να το βρω κάπου...
Το τελευταίο πάντως είναι το live του Vo Slavu Velikim, σωστά?

Θα προσπαθήσω να ακούσω σήμερα το album που βρήκα και γράφω εντυπώσεις!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 10:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε μου Dying_Incubus το Lepta είναι κάπως άγριο...
Το Vo Slavu Velikim είναι Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο γιατί έχει πάρα πολύ folk στοιχείο. Αναζήτησέ το κατευθείαν με το όνομα του αλμπουμ για να το βρεις (εγω από την μανία-αγωνία μου το κατέβασα από 5 διαφορετικές πηγές ).

Θα σου αρέσουν και οι FOLKEARTH πάντως. Παίζει κι εκεί πολύ folklor....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 10:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Το τελευταίο πάντως είναι το live του Vo Slavu Velikim, σωστά?

Kοίτα, με την ασταμάτητη μανία που τους άκουγα χτες, μου είναι αδύνατον να συγκρατήσω από που πήρε τα κομμάτια το live τους. Σίγουρα έχει κομμάτια από το Vo Slavu Velikim, πρέπει όμως να έχει και παλιότερα.

Βασικά εγώ δεν είμαι fan των live albums. Το συγκεκριμένο όμως το άκουσα πάνω από τρεις φορές, οπότε καταλαβαίνεις τι κόλλημα είχα φάει... Μετά άκουσα 2 φορές το Vo Slavu Velikim και έκανα ένα γρήγορο πέρασμα από το Lepta.

Τα υπόλοιπα ακούσματα της ημέρας ήτανε οι FOLKEARTH και τα τρία καταπληκτικά άλμπουμ των STOA.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 12:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Με τον τίτλο το αναζήτησα αλλά δεν...
Θα προσπαθήσω και σήμερα κι ό,τι βγει!

Δεν έχω ακούσει ούτε STOA ούτε Folkearth...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 14:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ STOA ??????

Πως είναι δυνατόν ???????????

Χάνεις, παράτα τα epic και πλακώσου να κατεβάσεις τα τρία καταπληκτικά τους άλμπουμ. Ξέρω το στυλ σου και είμαι σίγουρος πως θα σου αρέσουν πολύ !!!!

Μετά...... βρες και τα μέταλα

Ειδικά οι FOLKEARTH θα σου φανούνε πολύ ενδιαφέρον.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 16:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παίδες γειά σας,
για οτιδήποτε ερωτήματα σχετικά με δισκογραφίες, τίτλους τραγουδιών, στίχους και οτιδήποτε σχετίζεται με μέταλ συγκροτήματα οποιουδήποτε είδους μπορείτε να χρησιμοποιείτε το Encyclopedia Metallum.

http://www.metal-archives.com/

Έχει τα πάντα και συμφέρει!

Αγαπητή μου Gretel
σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Να είσαι πάντα καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 17:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Τους το έχω πει εδώ και κάτι μήνες αγαπητέ A. Kircher αλλά και αυτό το πέρασαν στο ντούκου

Όντως είναι από τις πιο έγκυρες και πλήρεις πηγές πληροφοριών για την metal μουσική.

Επίσης, φοβερή πηγή για έρευνα και νέα ακούσματα είναι μέσα από τα προσωπικά sites των γκρουπ στο "my space". Από εκεί βρήκα και τους ARKONA, καθώς έψαχνα στο site του LORDWIND.

Για παράδειγμα, στο site των ARKONA βρήκα στοιχεία για τις ΕΜPIRE, ενα γυναικείο γκρουπ από την Ουκρανία στο στυλ των APOCALYPTICA και έχω αρχίσει ήδη το ψάξιμο γι'αυτές.

Όρεξη νά'χεις και ώρα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 19:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Δηλώνω παραίτηση από το τόπικ λόγω σοβαρότατης ασθένειας. Πρόκειται για μια σπάνια ασθένεια που ήρθε από τη Φινλανδία και λέγεται Γουιντερσανοενσιφερουμίτιδα.

Ακούω αυτή τη μουσική 17 χρόνια και πρώτη φορά έφτασα στο σημείο να ακούω μόνο δύο συγκροτήματα. Πρώτη φορά που ξεστόμισα τη φράση «γαμώ το Metal όλο...μόνο αυτοί!!!» Δεν με αναγνωρίζω…

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, πρέπει να το κοιτάξω επειγόντως. Μέχρι τότε παραιτούμαι διότι αν συνεχίσω θα σας τα πρήξω ποοολύ άσχημα με δαύτους…

Αφήνω μονάχα λίγους στίχους και μια εικόνα του Θεού του Βορρά …

I,M FLOATING IN THE SEA OF STARS
I,M DRIFTING AWAY FROM THE SHORE
I WILL BE LOST IN THE DREAM WHEN THE DARK DAYS COME
BUT I WILL MAKE THE TIME RUN BACKWARDS AND
I’LL MAKE THE STARS SHINE AGAIN
I WILL LIGHT UP THE SKY TO A BRIGHT CRIMSON NIGHT
…AND THEY’LL SHINE TOGETHER FOREVER
WITH BRILLIANT SILVER COLOURS THEY’LL SHINE FOREVER !

(Wintersun: Starchild)


A WINDSTORM DROPPED A BIRD FROM THE SKY
IT FELL TO THE GROUND AND IT’S WINGS BROKE AND DIED
BUT WHEN THE TIME GOT BY, BACK TO SKY IT FLIED
CAUSE THE WINGS HEALED IN TIME AND THE BIRD WAS I

TIME IS THE DEATH AND THE HEALING
TAKE YOUR LAST BREATH, CAUSE DEATH IS DECEIVING
TIME IS THE PAST, NOW AND TOMORROW
DAYS FLY SO FAST AND IT LEAVES ME SO HOLLOW

A SNOWSTORM BLEW INSIDE A WOLF’S EYES
AND THE FROZEN TEARS COVERED ALL THE MOUNTAINSIDES
BUT THE TIME GOT BY AND THE WOLF DIED
AND SOMEDAY THAT WOLF WOULD BE I

(Wintersun : Death and the healing)

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 07:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ακούγοντας τα 2 πρώτα albums των STOA, τα Urthona & Porta III θα πω οτι μου άρεσαν αρκετά!!!

Απορώ γιατί δεν τους είχα ανακαλύψει νωρίτερα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 15:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Δηλώνω παραίτηση από το τόπικ λόγω σοβαρότατης ασθένειας. Πρόκειται για μια σπάνια ασθένεια που ήρθε από τη Φινλανδία και λέγεται Γουιντερσανοενσιφερουμίτιδα.

μ@λ@κ@, μια φορα ακομα να γραψεις για αυτους τους ασχετους θα ερθω εκει και θα κανω τα cd σου φριζμπι!!!!!!

ρε kerry γραφεις για γαματα συγκροτηματα, μας πορωνεις, και μετα δε μας λες, εμας τους πολεμιους του downloading, που θα τα βρουμε!!!

folkearth και eluveitie συγκεκριμενα...
απο τους δευτερους κατεβασα μερικα τραγουδια αλλα ειναι τοσο γαματα, που θελω το αλμπουμ... αν τα κατεβασω σκοτωνω τη μουσικη τους... ασχετως αν η "μουσικία διαδιδει τον πειρατη"...

ξερεις κανα δισκοπωλειο που να τα εχει στανταρ; κι ας ειναι και στον εβρο! δε νομιζω να σε κατηγορισουν για διαφημιση!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 21:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
μ@λ@κ@, μια φορα ακομα να γραψεις για αυτους τους ασχετους θα ερθω εκει και θα κανω τα cd σου φριζμπι!!!!!!



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 13:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε crucifire τσέκαρε το maill σου.....

quote:
ξερεις κανα δισκοπωλειο που να τα εχει στανταρ; κι ας ειναι και στον εβρο! δε νομιζω να σε κατηγορισουν για διαφημιση!

Γιατί δεν "ψωνίζεις" κατευθείαν από το site των group ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 13:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε Ntavelis666 μείνε στην παρέα μας και γράφε μόνο για τους Wintersun. Δικαίωμά σου να είσαι κολλημένος με κάποιο group, εμείς την παρέα σου γουστάρουμε και θα είναι μεγάλη ξενέρα να αποχωρήσεις.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 22:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
gretel αν μοιαζεις εστω και στο μισο με την εικονιζομενη, σε συνδυασμο με τα ρουχα που φορας... θα αρχισω να βριζω τον jari να 'ρθεις να με μαστιγωσεις! χεχε

οσο για τον τασο:

quote:
Φίλε Ntavelis666 εμείς την παρέα σου γουστάρουμε

αλλα εσυ μας γραφεις και μιλας μονο για τον jari...
quote:
θα είναι μεγάλη ξενέρα να αποχωρήσεις

αλλα αμα σε ξαναπετυχω εδω μεσα, τη γ***σες!!!

kerry, την πιστωτικη μου, την υπογραφη μου και την **** μου προσεχω που τα δινω!!! και, οπως προανεφερα, δε θελω να τα κατεβασω... το digipack και το Booklet δεν downloadαρονται βρε αδερφε! thanks anyway brother!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 03:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε crucifire,
είμαι και εγώ της ίδιας γνώμης.

Εννοώ όχι αυτό

quote:
την πιστωτικη μου, την υπογραφη μου και την **** μου προσεχω που τα δινω!!!

αλλά αυτό

quote:
το digipack και το Booklet δεν downloadαρονται βρε αδερφε!

Προσπαθώ να αγοράζω κάποια πράγματα που πραγματικά αξίζουν και κάποια συγκροτήματα που προσπαθούν σκληρά να καταφέρουν κάποια πράγματα. Και νοιώθω και καλύτερα με την συνείδηση μου. Από την άλλη πόσα να αγοράσεις, υπάρχουν χιλλιάδες συγκροτήματα από όλο τον κόσμο και τα περισσότερα δεν τα φέρνουν καν τα δισκάδικα.

Οπότε όπως είπε και ο kerry

quote:
Γιατί δεν "ψωνίζεις" κατευθείαν από το site των group ???

το έχω κάνει αρκετές φορές. Και σου προτείνω να το κάνεις και συ. Με την πιστωτική δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και στο κάτω κάτω ότι παράνομες αγορές γίνουν (που δεν θα γίνουν είμαι σίγουρος) τις ανακαλείς.

Hammerfall=>δεν έχω προλάβει να το ακούσω ακόμα με την ησυχία μου με έχει πιάσει τώρα και ακούω όλα των Meshuggah αλλά θα επανέλθω.

Amon Amarth=>it rocks!!!!Το ακούω το πρωί στο αυτοκίνητο όταν πάω δουλειά για να παίρνω δυνάμεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 11:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλοι μου να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις....

Η φράση «η πειρατεία σκοτώνει την μουσική» δεν αφορά το downloading. Το downloading προωθεί την μουσική, είναι η καλύτερη διαφήμηση και βοηθάει τον κόσμο να μάθει κάποιοα γκρουπ, που σε άλλη περίπτωση ούτε καν θα είχε ασχοληθεί μαζί τους. Σκεφτήτε μόνο πόσα κουφά ονόματα έχουνε κάνει παρέλαση μέσα από το θέμα μας...

Τα γκρουπ βγάζουνε λεφτά από το live. Εκεί είναι το ψωμί γι’άυτούς. Και με το να γνωρίζεις ένα γκρουπ και τις δουλειές του, αυξάνεις και τις πιθανότητες να πας να το δεις και live.

Το downloading δεν είναι τίποτα άλλο, από την εξέλιξη της κασέτας που κάποτε κυκλοφορούσε χέρι-χέρι μεταξύ φίλων. Ποιός μπορούσε να το σταματήσει αυτό ? Και θα ήτανε παράλογο να το σταματήσει, την στιγμή που στο εμπόριο υπήρχαν άγραφες κασέτες και συσκευές εγγραφής και αντιγραφής. Σε κάθε κενο CD, σε κάθε recorder, σε όλα υπάρχει ποσοστό επί των πνευματικών δικαιωμάτων μέσα στην τιμή. Οπότε αυτοί που είναι να τα κονομήσουν, θα τα κονομήσουν με κάθε τρόπο.

Πειρατεία δεν είναι το downloading. Πειρατεία είναι να πουλάς το αντικείμενο του downloading. Τα μαυράκια με τα πειραστικά CD δρούνε ανενόχλητα ανάμεσά μας και έχω δει και μπάτσους εν ώρα υπηρεσίας να ψωνίζουν από αυτούς. Οπότε ας μην κοροϊοδευόμαστε.....

Και στο κάτω-κάτω, ούτε τα μαυράκια «σκοτώνουνε» την μουσική. Ζημειά στις πολυεθνικές κάνουνε, όχι στα συγκροτήματα. Έχετε ποτέ αναλογιστεί πόσο είναι το κόστος ενός CD ? Σε σχέση με αυτό που πληρώνουμε δεν είναι ούτε το 5%. Από αυτο το κόστος, στα συγκροτήματα πάει ένα ποσοστό από τα πνευματικά δικαιώματα, μια σκατούλα με λίγα λόγια. Τα υπόλοιπα πάνε στην τσέπη της δισκογραφικής και του καταστήματος. Γι΄αυτό και τα site των γκρουπ προωθούν την ηλεκτρονική πώληση (λιγότερο κέρδος για μαγαζί – μεγαλύτερο ποσοστό σε αυτά), ενώ δεν είναι και λίγα τα γκρουπ που στήνουν δική τους δισκογραφική για να επιβιώσουνε... Αυτό είναι κοινό μυστικό μέσα στον χώρο, αυτοί που το πιάσανε το νόημα και τους την σπάσανε οι δισκογραφικές προωθούν την δουλειά τους μέσω του downloading (πχ Smashing Pumpkins), ενώ κάποιοι ξεφτίλες πουλημένοι το καταδιώκουνε (πχ Metallica) και κάποιοι που δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4, πετάνε και αυτοί την μαλακία τους ότι το downloading σκοτώνει την μουσική (πχ Κότσιρας).

Το digipack θα το αγόραζες, ακόμα και αν είχες ήδη το CD σε άλλο version. Η μανία της συλλογής δεν καταλαβαίνει ούτε downloading ούτε τίποτα. Εγώ πιστέυω πως οι ARKONA πχ θα με ευγνωμωνούνε που έκανα downloading την δουλειά τους, γιατί άμα έρθουνε για live πχ, θα βρούνε έστω και έναν παραπάνω φανατικό οπαδό που θα τα ακουμπήσει για να τους δει, ενώ σε άλλη περίπτωση θα έλεγε «ρωσικό metal ???? χαχαχα, το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε ????».....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 16:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
kircher, εχεις δικιο για τους αμον. οφειλω να ζητησω συγγνωμη απο το νταβελη [ο π***της που γραφω!].

οσο για το κατεβασμα τραγουδιων. δεν ειμαι αντιθετος, kerry, στο κατεβασμα μερικων sample η και ολοκληρων τραγουδιων, αφου κατεβασα και το gaulish war, για να δω αν τελικα μου αρεσουν οι ελβετοι, αλλα οχι σε ολοκληρους δισκους. ενταξη, για ενα συγκροτημα που δεν μπορω να πω οτι τρελενομαι, η για καποιο που δεν προσφερει και τπτ αλλο εκτος απο καλη μουσικη, οπως πχ για τους metallica, οκ. αλλα για ενα αλμπουμ οπως των αμον αμαρθ, η των therion... ε, αυτο δεν το κατεβαζεις... οικονομια, οπως λεει ο kircher, αλλα οχι τσιγγουνια!

και μιας και η κουβεντα ειναι στους βορειους...

εχω ενα προβλημα.
δε βρισκω με τιποτα την τελεια ισορροπεια, αναμεσα σε μεταλ και φολκ. οι αμαρθ, μουσικα... ειναι καφροι. οι ensiferum... ξεφευγουν απ'το φολκ. οι eluvietie, καπου παραφωνουν λιγο, αν και τα παλικαρια κανουν φιλοτιμη και εξαιρετικη προσπαθεια. αλλοι φολκαδες, ξεχνουν να παιξουν μεταλ...

οι μονες περιπτωσεις που ενιωσα οτι ειμαι σε drakkar, θα το ξαναπω κινδυνευοντας να γινω νταβελης[!] [hail brother!] ηταν:
-- therion - the three ships of berik [εδω τα brutal γινονται δεκτα επειδη τραγουδαει ο θεος!]
-- cruachan - the middle kingdom [η κοπελια ομως θελει μερικα μαθηματα ορθοφωνιας!]

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! θελω ενα τραγουδι του δασους, και ενα της βορειας θαλασσας, χωρις πολλα brutal, και με πολλα φολκ στοιχεια... τοσο πολλα ζηταω;


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 18:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
cruachan - the middle kingdom [η κοπελια ομως θελει μερικα μαθηματα ορθοφωνιας!]

Εύγε νέε μου!

Τους cruachan (ακούγεται σαν κρουασάν χε χε) τους παρακολουθώ από το 90 που ήμουν ακόμα Ελλάδα και δεν με έχουν απογοητεύσει ακόμα.

Την Παρασκευή στις 17 κυκλοφορεί το καινούργιο CD τους με τίτλο The Morrigan's Call.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.

Φίλε Kerry King έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που γράφεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1425781
Maintained by Digital Alchemy