ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 02:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 08:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
zemfis
quote:
- σε ανακάλυψα ΟΤΙ ΕΚΛΕΒΕΣ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ,

χμμ... απο τότε φαίνεται σου εχει μείνει το κουσούρι..στο να φυτρώνεις εκει που δεν σε σπέρνουν..
Δικαίως λοιπόν ο Azarfis σε .. σφαλιάρωσε..
Μυαλό ομως δεν έβαλες
Ακόμα θέλεις να γίνεις Φαραώ..!!
Με μπερδεύεις ομως ..εγώ ποτέ δεν ήμουν στην Αιγυπτο.
Εκείνη την εποχή .. είχα προβλήματα με την επεκτατική πολιτική του Σαργών του 1ου .. η περιοχή αυτή είχε καταντήσει ενα τεράστιο χωνευτήρι.. και είχα πολύ δουλειά εκεί.
Δεν ξέρω είχες ερθει ποτέ κατά εκεί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 20:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Zemphis

Δεν εχω λογια....
Θαυμαζω την οξεια αντιληψη, την διορατικοτητα και την ορθη κριση σου...
Οπως και στην περιπτωση του μελους Vista το οποιο με τοσο θερμη και σθενος υπερασπιστηκες....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 22:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis
angi,

τι έγινε τελικά με τον vista? Τι έκανε πάλι αυτός?

Εχω χάσει επεισόδια , μου φαίνεται!

quote:
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ

Οσον αφορα το μέλος Vista, είμεθα σωστοί , διότι εψυλλιάσθημεν ότι ήτο ύποπτον..
Εν τέλει οι υποψίαι μας ήσαν αληθιναί.. Το μέλος vista ανήκει εις την οργάνωσιν « Η γάμπα της αράχνης», η οποία , δεν έχει μεν τόσα πόδια όσα η « Σαρανταποδαρούσα», αλλά τα πόδια της είναι πιο μεγάλα και τριχωτά, εξ ού και άκρως επικίνδυνα.Βεβαίως, η « Η γάμπα της αράχνης» είναι οργάνωσις ανταγωνιστική προς την « Σαρανταποδαρούσαν» Είμεθα άκρως πλησίον εις το να εξακριβώσωμεν τους ακριβείς σκοπούς της εν λόγω οργανώσεως, αλλά έχει σχέσιν με το όνομα του συγκεκριμένου μέλους : vista. Διότι, τι σημαίνει vista? Σημαίνει «Θέα». Και από πού έχομεν θέα? Μα από τα υψηλά όρη φυσικά! Και ποίον είναι γνωστόν και υψηλόν όρος της Ελλάδος? Μα ο Ολυμπος, φυσικά! Επίσης, αν λαβει κανείς υπ’ όψιν ότι το «θέα» μπορεί να ερμηνευθεί και ως « Θεά», τότε η απάντησις είναι εξώφθαλμος!

- Θα επανέλθομεν με πλήρη στοιχεία περί των παρανόμων σκοπών της εν λόγω οργανώσεως, καθώς και των μελών της,λίαν συντόμως.


alzzaro:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
- σε ανακάλυψα ΟΤΙ ΕΚΛΕΒΕΣ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ,
--------------------------------------------------------------------------------


χμμ... απο τότε φαίνεται σου εχει μείνει το κουσούρι..στο να φυτρώνεις εκει που δεν σε σπέρνουν..
Δικαίως λοιπόν ο Azarfis σε .. σφαλιάρωσε..
Μυαλό ομως δεν έβαλες
Ακόμα θέλεις να γίνεις Φαραώ..!!


Κάνεις Λάθος Alzarfis, ήταν καθήκον μου ως υπουργού να πιάνω αυτούς που κλέβουν την Εφορία - γιατί , όποιος κλέβει την Εφορία, ΚΛΕΒΕΙ ΕΜΕΝΑ!

Οσον αφορά που θέλω να γίνω Φαραώ..πάνε πιά οι καλές εκείνες εποχές ..( σνιφ-σνιφ..)

quote:
Με μπερδεύεις ομως ..εγώ ποτέ δεν ήμουν στην Αιγυπτο.
Εκείνη την εποχή .. είχα προβλήματα με την επεκτατική πολιτική του Σαργών του 1ου .. η περιοχή αυτή είχε καταντήσει ενα τεράστιο χωνευτήρι.. και είχα πολύ δουλειά εκεί.
Δεν ξέρω είχες ερθει ποτέ κατά εκεί?

ΠΑΛΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΤΙΣ ΨΕΥΤΙΕΣ, ALZARFIS! Κι ο Σαργών μόνο κάτι καλύβες έχτιζε - όποος κι αν ήταν αυτός..
Πουθενά δεν είχες παει, σου είχα καταργήσει το διαβατήριο!

Τέλος πάντων, μια και είμαστε γνωστοί από παληά, και επειδή οι καιροί είναι χαλεποί, σε συγχωρώ , λόγω παλαιότητος - " ο παληός, είναι αλλιώς".( Αλλιώς, αν μ" έπαιρνε, θα σε καταδίκαζα να φτιάξεις την νέα εθνική οδό Ιωαννίνων σκάβωντας μόνος σου!)

ΑΛΛΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 01:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Και υστερα λεει...φταει ο φονιας....
Αντε στο καλο παιδι μου...
Γιατι δεν αποφασισες να γινεις ηθοποιος;
(αλλα ουπςςς...!!! εδω χρειαζονται κοτσια...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 02:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
zemphis, ο λογαριασμός Nausika317 απενεργοποιήθηκε.

Το ερώτημα βέβαια είναι, σε ποιον/ποιαν θα "το" ανακοινώσουμε, την επόμενη φορά.
(όλα τα πράγματα στην ώρα τους πάντως)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 02:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis
quote:
Και υστερα λεει...φταει ο φονιας....
Αντε στο καλο παιδι μου...
Γιατι δεν αποφασισες να γινεις ηθοποιος;
(αλλα ουπςςς...!!! εδω χρειαζονται κοτσια...)

Είμαι πανευτυχής που δεν έχω κότσια! Αν όμως έχεις εσύ, σε συμβουλεύω να πας σε ένα Chiropodist να στα διορθώσει!( Θεραπεύουν και τους κάλους επίσης-αλλά μόνον αυτούς των ποδιών

Λοιπόν, εγώ πάω στο καλό, και σου εύχομαι ολόψυχα, άμα κανείς χάσει το χιούμορ του στο δρόμο, να το βρείς εσύ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 16:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΠΑΛΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΤΙΣ ΨΕΥΤΙΕΣ, ALZARFIS! Κι ο Σαργών μόνο κάτι καλύβες έχτιζε - όποος κι αν ήταν αυτός..
Πουθενά δεν είχες παει, σου είχα καταργήσει το διαβατήριο!

Τι λές καλέ..!!
Τα ζιγκουράτ ποιός τα εχτιζε??
Εγώ
εεε... διαβατήριο δεν χρειαζόμουν.. ταξίδευα με δικό μου μέσον..

quote:
Τέλος πάντων, μια και είμαστε γνωστοί από παληά, και επειδή οι καιροί είναι χαλεποί, σε συγχωρώ , λόγω παλαιότητος - " ο παληός, είναι αλλιώς".

Αντε .. και εγώ σε συγχωρώ.. βρε..

Edited by - allzzaro on 26/03/2007 17:55:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 19:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Mε τι μέσον?
Πέταγα..

Δεν το πιστεύετε??

Ορίστε λοιπόν .. μία φωτογραφία χίλιες λέξεις..

Εγώ .. και τα φτερά μου


Edited by - allzzaro on 26/03/2007 19:52:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 00:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis
Alzzaro:

quote:
Mε τι μέσον?
Πέταγα..

Δεν το πιστεύετε??

Ορίστε λοιπόν .. μία φωτογραφία χίλιες λέξεις..

Εγώ .. και τα φτερά μου


Ωστε έτσι την γλύτωσες τότε!

Γι' αυτό, όταν σε ψάχναμε και δεν σε βρίσκαμε πουθενά, και ρώτησα έναν αυλικό " Τι έγινε ο alzarfis, τον βρήκατε η ακόμα?", μου απάντησε " Δεν τον βρίσκουμε πουθενά, ΕΚΑΝΕ ΦΤΕΡΑ!"

ΚΑΙ ΤΏΡΑ, ΟΙ ΑΝΑΚΟΙΝΏΣΕΙς...

quote:
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ No. 3

: EK ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ

Διεύθυνσις Διακινήσεως Πληροφοριών
Τμημα i.p. *

*ι.p. = internetikis parakolouthisis – to vazoume sta agglika gia na katalavainomaste me tis antistiches ypiresies tou Exoterica)

Διοικητής Sarapis Bull
Υποδιοικητής Sarapis Bull
Αξιωματικός υπηρεσίας Sarapis Bull
Υπεύθυνος υπηρεσίας καφενείου Sarapis Bull

Είμαι ο νέος διοικητής και έχω να σας ανακοινώσω τα εξής:

Εκ των προτέρων να εξηγήσω τον λόγον που εμφανίζομαι με ψευδώνυμον –
Ο παλαιός διοικητής μας, ο οποίος είχε τα κότσια να αναφέρεται με το όνομα του , υπέφερε τόσον λόγω κακοβούλων επιθέσεων από την « Σαρανταποδαρούσαν» , που ηναγκάσθη να παραιτηθεί δια λόγους υγείας. Συγκεκριμένα, Η « Σαρανταποδαρούσα» εντόπισε τον τόπον κατοικίας του, και του χτυπούσαν κάθε βράδυ ανηλεώς , και περί ώραν 3.00 – 4.00 π.μ., τα κουδούνια ! Με αποτέλεσμα ο άνθρωπος να πα΄θει νευρικήν κρίσιν λόγω παρατεταμένης αϋπνιας.
Εγώ όμως έχω λάβει τα μέτρα μου.
Κατά πρώτον, δεν ανακοινώνω το όνομα μου, και κατά δεύτερον, στην περίπτωση που αυτό γνωστοποιηθεί από σπιουνιές εις την « Σαρανταποδαρούσαν», τους ενημερώνω ότι κοιμάμαι με ωτοασπίδες, η δε συζυγός μου είναι κουφή.

Αλλά, να έρθομεν εις την ανακοίνωσιν :

Βεβαιώνομεν εδώ μετά πασης βεβαιότητος, ότι τελικώς ΤΟ ΜΕΛΟΣ JONNIEBEGOOD δεν ανήκει εις την οργάνωσιν « Σαρανταποδαρούσα», πρώτον διότι δεν επέστρεψε , και, δευτερον, διότι ελέγξαμε τα -ψευδή- ίχνη στα οποία μας είχαν οδηγήσει πληροφοριοδότες μας, οι οποίοι, ως απεδείχθη εκ των υστέρων, ήσαν « βαλτοί».
Τα ίχνη αυτά ελέγξαμε, φέροντες εκ Β. Αμερικής ειδικούς ιχνηλάτας, Ερυθροδέρμους, ανήκοντες εις την φυλήν Mohicans. Αυτοί δε είναι εξειδικευμένοι εις παντός είδους ανιχνεύσεις, ανευ ηλεκτρονικών η άλλων μέσων.

Η ανίχνευσις έλαβε χώραν και εις «εσωτερικούς» χώρους , αλλά και εξωτερικούς – συγκεκριμένα εις όρος στα πέριξ των Αθηνών.
Διεπιστώθη ότι ο jonniebegood έχει ως μόνην του απασχόλησιν δημιουργικάς δραστηριότητας , όπως την καταρρίχησιν σκοτεινών σπηλαίων , δια να βρεί ΦΩΣ.

( Τώρα , το πώς θα βρεθεί ΦΩΣ στο τούνελ, είναι άλλον θέμα και δεν εμπίπτει εις την Αρμοδιότητα μας).

Κατόπιν της διαπίστωσης, ότι το εν λόγω μέλος δεν ανήκει εις την εν λόγω οργάνωσιν, πήγαμε να κεράσουμε τους ιχνηλάτας εις ψητοπωλεία εις την κοντινήν πλατείαν. Αυτοί,δε , άκρως ευχαριστήθηκαν, και μας είπαν ότι τους εθύμιζε τους παλαιούς καλούς καιρούς, όταν έψηναν βουβάλια εις τας απεράντους πεδιάδας της πατρίδος των, ενώ τώρα την βγαζουν στα Ταχυφαγεία.
Κατόπιν αυτού, και εφ΄’ όσον είμεθα εις την περιοχήν, παρακαλέσαμε τους ιχνηλατας να γνωμοδοτήσουν δια το περιβόητον « κρυφό σχολειό», εις μονήν της περιοχής, δια το οποίον πολύς θόρυβος έλαβε χώραν προσφάτως.

Οι ιχνηλάτες μας διαβεβαίωσαν, ότι αι εγγραφαί εις τους τοίχους του φερόμενου ως « κρυφού σχολειού» - εγγραφαί του τύπου « Σούλα, σ’ αγαπώ», « Λίτσα, το καλύτερο τσιμ***κι 6999 555555», κατά 99.99% δεν είναι από την εποχήν κατά την οποίαν υποτίθεται ότι υπήρχαν « κρυφά σχολειά’, αλλά μαλλον πολύ πρόσφαται.
Αρα, και ημείς καταλήξαμε εις αρνητικόν συμπέρασμα περί της υπάρξεως του σχολείου τούτου.

Διά ταύτα, ο εν λόγω jonniebegood απαλλασσεται των υποψιών όσον αφορά την σχέσιν του με την « Σαρανταποδαρούσαν».

Αυτό βεβαίως δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθείται, διότι άτομα ως αυτός, με ελεύθερον πνεύμα, που δηλώνουν ευθαρσώς την γνώμην των, και δεν υποτάσσονται εις την πάσας μορφής εξουσίαν, μπορούν να καταστούν ανα πάσαν στιγμήν , επικίνδυνοι.


ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΝΟ. 4

Εάν η « Σαρανταποδαρούσα» επιμένει να κατηγορεί το μέλος zemphis, ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ, ΌΤΙ ΕΊΝΑΙ ΔΙΠΛΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ “NAUSIKA317”, τοιουτοτρόπως προσάπτοντας την εν λόγω «ρετσινιάν» αυθαιρέτως και άνευ παρουσιάσεως αποδεικτικών στοιχείων, είναι ηλίου φαεινότερον ότι κινείται από σκοτεινά κέντρα και χρησιμοποιεί μεθόδους , γνωστάς μόνον εις τας σατανικώτερας μυστικάς υπηρεσίας.
Διότι, ο μόνος τρόπος να αποδειχθεί ότι κάποιος είναι « διπλός λογαριασμός» κάποιου συγκεκριμένου άλλου μέλους- και το τονίζομεν αυτό- ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ –είναι να αναγνωρισθεί το i.p. του μέσω του provider, κατόπιν εισαγγελικής παραγγελίας. Αλλέως, άλλες πιθανές μέθοδοι που μπορεί να χρησιμοποιεί Η « Σαρανταποδαρούσα», ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ.

Εάν δε η « Σαρανταποδαρούσα» δεν διαθέτει τα στοιχεία αυτά, αλλά βασίζεται μόνον σε εικασίες και κουτσομπολιά, φερ’ ειπείν « καλέ, μοιάζει το γράψιμο, δε μπορεί, αυτή θα είναι!» , καταδεικνύει απλώς το χαμηλόν επίπεδον των μελών της, την έλλειψιν κρίσεως και την εμπάθειαν που την διαπνέει.

Ας μας ενημερώσει λοιπόν η « Σαρανταποδαρούσα» πώς, ανάμεσα στα πάρα πολλά μέλη που διήλθαν κατά καιρούς από εδώ – συνολικά περί τις 10,000 - και τους πολλούς υφιστάμενους λογαριασμούς, που προφανώς πολλοί είναι διπλοί και τριπλοί, και χρησιμοποιούνται κατά καιρούς από διάφορα μέλη, τα οποία δεν θέλουν να πούν κάτι με την συνήθη τους
ταυτότητα, πως λοιπόν διέγνωσε ότι « ο zemphis είναι η Ναυσικά?»

Καλόν θα είναι να απαντήσετε με κάτι πιο πρωτότυπο από «το στυλ γραφής το επρόδωσε».

Επειδή ή «Σαρανταποδαρούσα» έχει ήδη αμαυρώσει την ιδιότητα του μέλους zemphis με αβάσιμες κατηγορίες, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ZEMPHIS OTI ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΕΛΟΣ « ΝΑΥΣΙΚΑ» - μέλος το οποίο δεν έχει εμφανιστεί εις τα fora εδώ και κάποιους μήνες κατά τον έλεγχο μας – καταλήγομεν εις το συμπέρασμα ότι επιδιώκει να καταργήσει εμμέσως , τον Zemphis, λόγω του ότι δεν τους άρεσαν τα γραφόμενα του. Μην έχοντας δε , βάσιμον τρόπον να απενεργοποιήσει τον Zemphis, επέλεξε την ύπουλον αυτήν τακτικήν δια να τον ξεφορτωθεί.

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ:

Εάν έχετε ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ – ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ - στοιχεία ότι ο Zemphis ΄είναι η « Ναυσικά», παρακαλείσθε να τα παραθέσετε.

Εάν δε όχι, να ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ.

Μεχρις οτου διαλευκανθει το ζήτημα, ΤΟ ΜΕΛΟΣ ZEMPHIS ΑΥΤΟ-ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΙΣ ΕΝΔΕΙΞΙΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΔΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΟΛΗΝ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 01:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
quote:
Μεχρις οτου διαλευκανθει το ζήτημα, ΤΟ ΜΕΛΟΣ ZEMPHIS ΑΥΤΟ-ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΙΣ ΕΝΔΕΙΞΙΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΔΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΟΛΗΝ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗ

....και οχι διοτι πιαστηκε στα πρασσα...
Κοινως, εκλασε μαλλι...
Αλλα οσα δεν φτανει η αλεπου...τα κανει κρεμασταρια...

ΥΓ.
Τον Τζονυ,
αφησε τον εξω απο την μουρλα που σε δερνει...
Γιατι αλλο εξυπναδα...
και αλλο σαδομαζοχισμος...

Edited by - angi on 27/03/2007 01:34:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 11:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

quote:
Παντως, οπως εξηγησα και προηγουμενος, αν το σχολιο σου δεν ηταν περιπεκτικο, σου ζητω συγγνωμη...

Οχι βρε αδερφέ.. οχι συγνώμες..
Απλά δεν θα ήθελα το θωρηκτό να θεωρηθεί ``αρπακτικο``...
Τώρα σε οτι αφορά τον όρο καταδρομικό σηκώνει κουβέντα μιας και η ταχύτητα του πλοίου άγγιζε τα 25 μίλια...
Η ταχύτητα αυτή για ατμοκίνητο πλοίο είναι φοβερή.
Πάντως είναι θωρηκτό ..εχει φοβερή θωράκιση...



Mπορει να ειχε την θωρακιση Θωρηκτου, οπως ειπα ηταν το μοναδικο στο ειδος του, καθως τα επομενα Θωρακισμενα Καταδρομικα κατασκευαστηκαν την περιοδο 1929-1936 (κυριως απο Γερμανια).

Απλως, απο τον οπλισμο του, δεν ταξινομειται ως Θωρηκτο, καθως εχει 4 πυροβολα 9,2 ιντσων. Ενα Θωρηκτο, το ελαχιστο διαμετρημμα ειναι οι 10 ιντσες... Το μεγιστο που εχουμε δει ηταν στο Θωρηκτο Γιαματο του Ιαπωνικο στολου, με 9 πυροβολα των 18,1 ιντσων!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 11:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Παντως, (αστειευοντας) κατα μια εννοια, θα μπορουσε να παρει ο "Αβερωφ" το παρατσουκλι "Αρπακτικο-Κυνηγος", κυριως την περιοδο των Βαλκανικων Πολεμων, καθως στην ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΑΡΠΑΞΕ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΣΤΟΛΟ... Ενα πλοιο, εναντια σε 4 δικα τους Θωρηκτα (original) !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 15:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Παντως, (αστειευοντας) κατα μια εννοια, θα μπορουσε να παρει ο "Αβερωφ" το παρατσουκλι "Αρπακτικο-Κυνηγος", κυριως την περιοδο των Βαλκανικων Πολεμων, καθως στην ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΑΡΠΑΞΕ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΣΤΟΛΟ... Ενα πλοιο, εναντια σε 4 δικα τους Θωρηκτα (original) !!!

Ο φόβος και ο τρόμος του Σουλτανάτου predator...


Για οσους δεν εχουν επισκεφτεί το πλοίο.. μπορούν να το κάνουν....
Στο Φλοίσβο..
Μια σπάνια αλλά και ωραιότατη φωτογραφία του πλοίου κατά την διάρκεια της καθέλκυσης του..
Αξιοθαύμαστη κατασκευή .. οχι μόνο για την εποχή εκείνη.
Το πλοίο είχε εξαιρετική ταχύτητα 25 μίλλια.. παρά το τεράστιο βύθισμά του...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 15:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
1978 .. Τάραντας.. Α/Γ ΟΙΝΟΥΣΑΙ...

2ος ναύτης πίσω ακριβώς απο τον πυργίσκο ο allzzaro...μολις που διακρίνεται...

Edited by - allzzaro on 27/03/2007 15:52:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 19:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σε Αρματαγωγο ε?

Να και η φωτο απο την Καθελκυση του:

Και λιγη ιστορια:

Το πλοιο ανηκε στην νεα κατηγορια θωρακισμενων Καταδρομικων, σχεδιο του Ιταλικου Ναυτικου. 3 ηταν στο προγραμμα να κατασκευαστουν. Μολις το πρωτο ετοιμαζοταν, η Ιταλικη Κυβερνηση απεσυρε τα κονδυλια και εβγαλε προς πωληση το "υπο κατασκευιν" πλοιο το ετος 1909.

Πρωτο ενδιαφερον ειχε δειξει η Τουρκια, με προσφορα αρκετα ενδιαφερουσα προς την Ιταλια.

Τοτε, ο Γεωργιος Αβερωφ, με πυγμη, παρακαλεσε την Ελληνικη Κυβερνηση στην αμεση "αντεπιθεση" και να παρουν πρωτοι αυτοι το πλοιο, και οχι η Τουρκια. Και μαλιστα, διεθεσε το 1/3 των χρηματων (310.000 χρυσες Λιρες Στερλινες απο το συνολο των σχεδον 1.000.000-οι Τουρκοι διναν τις 500.000!!!) το υπολοιπο 1/3 η Ελληνικη Κυβερνηση και το τελευταιο 1/3 απο τις Μεγαλες Δυναμεις.

Στο παρα δεκα, να περναν οι Τουρκοι το πλοιο, αλλα ενεκα που δωσαμε τα διπλασια χρηματα...

Βεβαια, μετα την ανικανοτητα των Τουρκων να αγορασουν το πλοιο, παρηγγηλαν τα 2 μεγαλα θωρηκτα τους Μπαρμπαροσσα και Μεσουδιε. Αν και με μεγαλυτερο οπλισμο και σε καποια σημεια πιο βαρια θωρακιση, η ταχυβολια τους ηταν υποδιπλασια! Πραγμα αρνητικο, για εκεινη την περιοδο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 20:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
6 μερες και δεν εχει γραψει κανεις κανενα παραπονο!!!! Γουαο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 00:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Γιατί θα έπρεπε;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 12:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Γιατί θα έπρεπε;;;;


μπα, ολα κυλανε ομαλα τωρα που λειπουν οι ταραξιες

[*img]http://img521.imageshack.us/img521/5201/11de6.jpg[*/img]

απο εδω: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=35&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3498

να τον χαιρεσαι τον χεντριξ αμαλια μου!
καμια σχεση με εμας τους αλητες, που ειρωνευομασταν τον βιασμενο απο εξωγηινες που εκαναν βζιν βζουν Γιαννη.
αυτος εχει επιπεδο ρε παιδι μου!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr


_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ
ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ
ΕΑΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ LINK.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ
ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ, ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ
ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΚΑ ΠΑΡΑΤΕΘΕΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:
Όρος Πεντελικόν - μέρος 2ο

4/4/2007
_____________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 13:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ελπιζω να παραμεινει ετσι... Καλυτερα δεν ειναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 03:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Ελπιζω να παραμεινει ετσι... Καλυτερα δεν ειναι?

Έτσι λέω και εγώ ρε παίδες.... πάντως jonniebegood χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 14:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
jonnie
ήρθες και θα φύγεις πάλι ??

εγώ λέω να μείνειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 14:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Oλοι να μεινουν... Αρκει να ειμαστε "μια παρεα", και να μην ξεκατινιαζομαστε, σαν χαζοι... "Ειμαστε" Ανθρωποι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 21:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Διαβάζοντας λοιπόν όσα ειπώθηκαν σε αυτό τη συζήτηση θα ήθελα να παραθέσω έτσι σαν ένα γενικό συμπέρασμα , προσωπικό μου, των όσων έγιναν, ένα απόσπασμα από ένα βιβλίο που αγαπώ ιδιαίτερα.

Επειδή και στο μέλλον και εδώ και σε άλλους χώρους τα ίδια πράγματα μπορεί να επαναληφθούν με την ίδια ή παρόμοια μορφή και είναι φυσικό αφού βρισκόμαστε σε ένα χώρο που ο καθένας λογικά θα έπρεπε να είναι ελεύθερος να εκφράσει την οποιαδήποτε άποψή του, ο αποκλεισμός
οποιουδήποτε μέλους δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνεται έτσι απλά και όλα να είναι ομορφα και ήσυχα στη συνέχεια. Για να αποκλείσουμε κάποιον από ένα χώρο επειδή έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε , γιατί έχουμε το δικαίωμα να το αποφασίσουμε δεν είναι τόσο απλό.

Ενα δημόσιο φόρουμ δεν είναι κάτι σαν το σπίτι μας όπου μπορούμε να κλείνουμε τη πόρτα ή να την ανοίγουμε κατά βούληση. Είναι μια κοινότητα που απαρτίζεται από πάρα πολλά μέλη και το λιγώτερο που θα μπορούσε να γίνει σε μια τέτοια περίπτωση θα ήταν να κατεβαίνει μια πρόταση όπου κάθε μέλος να έχει το δικαίωμα να εκφράσει την άποψή του για ένα ενδεχόμενο αποκλεισμό ή όχι. Είναι η ελάχιστη μορφή δημοκρατίας που θα μπορούσε να αποδωθεί με αυτό το τρόπο.

Ας διαβάσουμε λοιπόν αυτό το απόσπασμα και ας σκεφτούμε πάνω σ’αυτό.
Δεν κάνω το δικηγόρο του διαβόλου σε κανέναν. Απλά αν μεθαύριο συμβεί να είμαι εγώ σ’αυτή τη θέση , θα ήθελα κάποιος να μην με καταδικάσει ερήμην μου και να μην διαγραφώ μένοντας απλά με το συναίσθημα μιας πίκρας και μάλιστα σε ένα χώρο όπου έχω καταθέσει σκέψεις, απόψεις και συναισθήματα καταναλώνοντας ώρες και ώρες από τον μονάκριβο χρόνο μου.

Σημείωση - Παρακαλώ άπαντες να μη βγει κανένα αυθαίρετο συμπέρασμα ότι ανήκω σε κάποια ομάδα, κλίκα, ότι είμαι κανένας κλωνοποιημένος λογαριασμός κλπ. γιατί κάτι τέτοιο απέχει εντελώς από τη δική μου αντίληψη των πραγμάτων.

Κωστής Παπαγιώργης λοιπόν….. οι ξυλοδαρμοί.

«Ολα τα πρόσωπα που ζουν στους κόλπους μιας κοινότητας έχουν αναγκαστικά δύο όψεις. Η μία είναι αυτή που προβάλλουν οι ίδιοι, που την ξέρουν και την υποστηρίζουν, και η άλλη εκείνη που έχει σχηματιστεί από τα κοινωνικά σχόλια.Πρόκειται για ένα γνωστότατο παιχνίδι που διέπεται από τους απλούστερους των κανόνων, εφόσον καθένας είναι ικανός να μιλήσει τη γλώσσα της αλήθειας μόνο για τους άλλους και ειδικά για τους απόντες, η αλήθεια φυσικώ τω λόγω έχει δικαίωμα να ακούγεται μόνο εν απουσία κάποιου, αυτού δηλαδή που πληρώνει τα περίφημα «έξοδα παραστάσεως». Στην περίπτωση που όλοι οι παίκτες είναι παρόντες, βρίσκουν κάποιον απόντα για να του φορτώσουν την «αλήθεια» του. Διαφορετικά το παιχνίδι δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Φαινομενικά αυτή η ρήτρα θυμίζει λίγο ένα μισαλλόδοξο μονάρχη του Μοντεσκιέ που ανίκανος να παραδεχτεί οτιδήποτε αρνητικό για το άτομό του, εξωθούσε όλους τους αυλικούς τους στην κολακεία και το ψέμα, ωσότου εν τέλει καταδίκασε σε θάνατο τον ίδιο του τον εαυτό. Εφόσον οι θεράποντες ιατροί του δεν εξαιρούνταν από αυτή την απαγόρευση, αδυνατούσαν – επί ποινή θανάτου – να κάνουν την οποιαδήποτε θετική διάγνωση. Τον καθησύχαζαν λοιπόν για την καλή του υγεία ακόμα και τις στιγμές που ψυχοραγούσε. Με τη διαφορά ότι στο παιχνίδι της κοινωνικής υποκρισίας δεν έχουμε ένα μονάρχη και πολλούς ιατρούς αλλά καθένας μας, ανάλογα με το αν είναι παρών ή απών εκ περιτροπής παίρνει τη θέση του μονάρχη ή του γιατρού.

Η απουσία του κρινόμενου, για να μιλήσουμε πιο σοβαρά πλέον και χωρίς ιστορικά ανέκδοτα, χαρίζει μαι πρωτοφανή άνεση στους επικρίνοντες. Κυριολεκτικά τους λύνει τη γλώσσα. Γιατί το ζήτημα δεν έιναι να πεις κάτι που η παρουσία του άλλου το απαγορεύει, αλλά να νοιώσεις την ελευθερία να ξεθεμελιώσεις την παρουσία του. Την υπόστασή του. Οσο συμβατικά, δισταχτικά συγκρατημένα κι αν είναι τα κουσέλια, ουσιαστικά αποσκοπούν στην εξουδετέρωση του κρινόμενου. Οι παρόντες, μόνο και μόνο επειδή είναι παρόντες, έχουν μια αδιαμφισβήτητη υπεροχή απέναντι στον απόντα. Και οι διαβουλεύσεις δεν αργούν να καταλήξουν στο συνταρακτικό συμπέρασμα – είναι καιρός να τελειώνουμε με την αφεντιά του . Οι ένορκοι δε φείδονται καταδικαστικών αποφάσεων.

Πάντα ο απών βρίσκεται υπό σχετική ή απόλυτη δυσμένεια, έστω κι αν είναι ο πιο κοντινός φίλος. Η ίδια η απουσία του τον θέτει σε δεύτερη μοίρα . Κατά μία έννοια είναι λίγο νεκρός. Το όνομά του δίνει σκάρτο ήχο, μοιάζει κάπως με τα αδέσποτα και αφύλαχτα πράγματα που δεν τα σέβεται κανείς (δρυός πεσούσης….) Με άλλα λόγια περισεύει στη μοιρασιά. Και η αίσθηση αυτή του υπεράριθμου δεν χρειάζεται να είναι φανερή και εκπεφρασμένη. Αρκούν μερικά σμιξίματα των φρυδιών, κάποιοι αργοί κύκλοι με την άκρη του χεριού, μερικά «μμμμμ…..» για να δημιουργηθεί η ανάλογη ατμόσφαιρα.»

Αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω αυτό το κείμενο γιατί περισσότερο από μια απόφαση που μπορεί να θεωρώ άδικη, περισσότερο από το αν κάποια μέλη δεν θα είναι πλέον παρόντες εδω μέσα, με άφησε σκεπτική η χαλαρότητα εμάς των υπόλοιπων, σαν να μην συνέβει τελικά τίποτα το σπουδαίο…

Και αν εγώ είμαι από τα πιο τελευταία μέλη εδώ μέσα και με όσους αποκλείστηκαν δεν έτυχε καν να ανταλλάξω απόψεις μαζί τους εκείνοι που μίλαγαν χρόνια μαζί τους τι έγιναν?

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε όσα έγραψα και ελπίζω να γίνει κατανοητό ότι δεν θέλω να θίξω κανέναν αλλά σίγουρα θέλω να θίξω μια κατάσταση.

Ισως να μην είχα ξαναμιλήσει καν σχετικά μ’αυτό αλλά το σχόλιο ενός μέλους
«καλά δεν είμαστε έτσι?...» με έκανε να νοιώσω κάπως άβολα για το πόσο «ταιριάζω» με μια τέτοια άποψη.
Ισως να αναρωτηθεί κάποιος γιατί φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν. Ισως γιατί ποτέ δεν ζήτησα την άδεια κάποιου για να φυτρώσω κάπου.

Για τα μέλη δε που θίχτηκαν από τους διαγραμμένους και δημιουργήθηκε όλο το θέμα θα ήθελα να πω πως με τον ίδιο τρόπο που υπερασπίζομαι το δικαίωμα της ελεύθερης άποψης, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο αν βρισκόμουν σε μία συζήτηση και ένοιωθα πως κάποιος προσβάλει κάποιον άλλον θα έμπαινα στη μέση και θα έλεγα φίλε πάψε πολλά λες κι άσχημα.

Το να διαγραφεί όμως οποιοσδήποτε άνθρωπος με ένα κοκκινάδι είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα από ένα καυγά ή οποιοδήποτε προσωπικό θίξιμο. Είναι η προσωπική επιλογή αυτών που το έκαναν και στα μάτια τα δικά μου ειλικρινά δεν φάνηκε σαν υπεράσπιση των αδικημένων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 16:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ισως να μην είχα ξαναμιλήσει καν σχετικά μ’αυτό αλλά το σχόλιο ενός μέλους
«καλά δεν είμαστε έτσι?...» με έκανε να νοιώσω κάπως άβολα για το πόσο «ταιριάζω» με μια τέτοια άποψη.

Αγαπητή Vasiliskos, θεωρώ πως έβγαλες κάποια συμπεράσματα λανθασμένα σχετικά με το σχόλιο που αναφέρεις - για να είμαι ειλικρινής δεν είδα κάπου ακριβώς αυτό το σχόλιο αλλά είδα κάτι διαφορετικό...
Αν κοιτάξεις καλύτερα τα τελευταία μηνύματα νομίζω πως θα το δεις κι εσύ.

Ο λόγος που ειπώθηκε μάλιστα δεν ήταν για να δείξουν κάποια άτομα την "ευχαρίστηση" τους για την αποχή κάποιων μελών από τις Συζητήσεις των Forums, ήταν για να δείξουν την συγκατάθεση τους στην ηρεμία που επικρατεί.
Νομίζω πως αυτό θα πρέπει να αποσαφηνιστεί γιατί είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο.

Θα ήθελα επίσης να πω ότι η "διαγραφή" κάποιου μέλους που ανέφερες είναι "χρονική απενεργοποίηση" και το ένα κοκκινάδι είναι λόγοι που έχουν αναφερθεί επαρκώς στο παρελθόν.

Θα ήθελα όμως να σταθώ σε μια φράση του μηνύματος σου την οποία ακούω συχνά στην ζωή μου και με έχει κάνει να σκεφτώ κάποια πράγματα που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας:

quote:
Επειδή και στο μέλλον και εδώ και σε άλλους χώρους τα ίδια πράγματα μπορεί να επαναληφθούν με την ίδια ή παρόμοια μορφή και είναι φυσικό αφού βρισκόμαστε σε ένα χώρο που ο καθένας λογικά θα έπρεπε να είναι ελεύθερος να εκφράσει την οποιαδήποτε άποψή του, ο αποκλεισμός οποιουδήποτε μέλους δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνεται έτσι απλά και όλα να είναι ομορφα και ήσυχα στη συνέχεια.

(Η υπογράμμιση είναι δική μου)

Προσωπικά αυτή η άποψη με μπερδεύει πάντα στο κατά πόσο μπορεί να είναι εφικτή και να αποτελεί μια εγγύηση για την αρμονία στις σχέσεις των ανθρώπων μεταξύ τους.
Στην ουσία πιστεύω πως το μόνο που μπορεί να επιφέρει είναι ταραχή και σύγχυση στις σχέσεις των ανθρώπων παρά αρμονία...

Γνωρίζω πως οι απόψεις μου έχουν όρια και θα πρέπει να έχουν όρια γιατί τα δικά μου όρια τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα όρια των υπολοίπων ανθρώπων.
Φυσικά κι έχω το δικαίωμα να εκφράσω μια άποψη μου αλλά ποιούς περιορισμούς θα πρέπει να έχω θέσει στον εαυτό μου προτού το κάνω αυτό?
Θα πρέπει να έχω αναρωτηθεί προηγουμένως μήπως η άποψη μου προσβάλλει τον συνάνθρωπο μου που την ακούει, θα πρέπει να έχω σκεφτεί προηγουμένως μήπως αυτή η άποψη προκαλέσει αρνητικά συναισθήματα στους υπολοίπους και θα πρέπει να έχω εξετάσει ποιοί μηχανισμοί της σκέψης μου με κάνουν να εκφράζω αυτή την άποψη.
Είναι αποτέλεσμα κάποιας λογικής διεργασίας που έχω εξετάσει όλες τις παραμέτρους κι έχω δει την άποψη μου μέσα από διάφορες σκοπιές ή είναι κάτι άλλο που με υποκινεί να την εκφέρω?

Φανταστείτε τι θα γινόταν στην καθημερινή ζωή όλων μας αν εκφράζαμε κάθε άποψη μας αδιάκριτα την στιγμή που αλληλεπιδρούμε συνεχώς με άλλους ανθρώπους...
Αυτό είναι ένα πρώτο βήμα για να διευρύνουμε λίγο την συνείδηση μας, να κάνουμε μια προσπάθεια να εντάξουμε στην θέαση μας την θέαση άλλων ανθρώπων και να αποκτήσουμε διάκριση, μια έννοια που απειλείται με εξαφάνιση...

Κι έχοντας όλα αυτά στο μυαλό του ένας άνθρωπος θα μπορούσε να αναρωτηθεί για τους περιορισμούς, τι σκοπούς εξυπηρετούν αυτοί και το νόημα που έχει η ύπαρξη τους.
Αν μείνει σ' αυτό που φαίνεται δεν θα μπορέσει να πάει παραπέρα και να μπει στο βαθύτερο νόημα τους.
Αν κάνει μια προσπάθεια να τους εξετάσει μέσα από ένα άλλο πρίσμα, πιο εσωτερικό, θα εντυπωσιαστεί από αυτά που θα ανακαλύψει για τον εαυτό του πρώτα απ' όλα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 17:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Γεια σου gigenis.
γεια σου αμαλια
Μιας και ο μήνας της χρονικής σου απενεργοποίησης έφτασε στο τέλος του, σου γράφω για να σε ενημερώσω πως ο λογαριασμός σου ενεργοποιήθηκε. Βέβαια, το εάν επιλέξεις να συμμετάσχεις ξανά στα forums είναι δική σου απόφαση, εμείς από την πλευρά μας ευχόμαστε να έχεις πράγματι σκεφτεί κάποια πράγματα από όσα σου έχουμε απευθύνει κι εμείς, αλλά και κάποια άλλα μέλη των forums.

τι ακριβως να εχω σκεφτει απο αυτα που ειπατε;
τα περι γιδοβοσκου-μαναβη,σκεπτικιστη του κωλου
και τα λοιπα σαλονατα;;
γιατι αυτα ειπε ο τζελυ-μαν και εσυ συμφωνησες



Επίσης πιστεύουμε (και γι αυτό το λόγο ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός σου ανεξάρτητα με το εάν έστειλες ή όχι κάποιο email, ή αν σκοπεύεις ή όχι να το κάνεις), πως η ουσία δεν βρίσκεται στο εάν αποφασίσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας όπως ήταν ο όρος για την επανενεργοποίηση του λογαριασμού σου, αλλά στο να σκεφτείς ειλικρινά κάποια πράγματα και να επανεξετάσεις τις συμπεριφορές που οδήγησαν στην μηνιαία απενεργοποίησή σου. Που είναι και η δεύτερη σε σειρά, χρονική απενεργοποίηση.

Θα έχεις διαπιστώσει φαντάζομαι, πως η μηνιαία απενεργοποίηση του λογαριασμού σου οφείλεται σε συμπεριφορές που είχες τον τελευταίο καιρό και όπως και πολλά μέλη, θεωρούμε πως η συνολικότερη και μακρόχρονη συμμετοχή σου στα forums ήταν αρκετά δημιουργική, το έχουμε δηλώσει εξάλλου στη σχετική συζήτηση. Το ποιες ήταν οι συμπεριφορές αυτές, που οδήγησαν τα πράγματα έτσι ώστε να απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου, τα έχουμε γράψει αρκετές φορές και δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλάβω (εκτός εάν θες βέβαια να τα συζητήσουμε εκτενέστερα μέσω email και να μου γράψεις τις δικές σου απόψεις σχετικά με το θέμα).

σαν γιδοβοσκος μαναβης δεν τα πιανω και πολυ ευκολα
θα ηθελα λοιπον με απλα λογια να μου πεις τους λογους της μηνιαιας μου απενεργοποιησης μου

τι φταιει;
φταιει το οτι δεν κοσμω και εγω με σαλονατα επιθετα τους συνομιλιτες μου;
φταιει το οτι ζηταω αποδηξεις οταν καποιος λεει οτι μπορουμε με την δυναμη του μυαλου να φτιαξουμε υλη απο το πουθενα;;
τι ακριβως φταιει;



Ούτως ή άλλως, πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να είχαμε μια ειλικρινή θέση από τη δική σου μεριά, τι εισέπραξες από όλη αυτήν την ιστορία, σε περίπτωση που τις μέρες που απείχες από τα forums σκέφτηκες κάποια πράγματα σχετικά με αυτή.


τι εισεπραξα;;
το οτι για να εισαι εσωτεριστης σαλονατος πρεπει να βριζεις και να κρατας μανιατικο τουλαχιστον για δυο χρονια την οποια αντιπαραθεση εχεις με αλλα μελη


Ευελπιστώ, πως εκτός από τα όποια (φυσιολογικά μέχρις ενός βαθμού) αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις σου δημιουργήθηκαν, να άφησες λίγο χώρο και για στοχασμό σχετικά με τη συμμετοχή σου στις συζητήσεις.

αρνητικα συναισθηματα;;;
κανενα
κοιτα σαν γιδοβοσκος ξερω οτι δεν μπορεις να κρατας κακια στον λυκο που ηρθε χειμωνα στην στανη και σου εφαγε κανα δυο ζωα
ειναι στην φυση του αυτη η πραξη
ετσι οπως ειπαρχουν στην φυση λυκοι αετοι φιδια σκουλικια και λοιπα ετσι υπαρχουν και στα φορουμ ατομα που εχουν αναλογη συμπερηφορα

αλλος φερετε σαν λυκος αλλος σαν αετος αλλος σαν προβατο αλλος σαν σκουλικι......




Ένας λόγος λοιπόν που σου γράφω, είναι επειδή θεωρώ (και θεωρούμε) πως είναι αναγκαίο να έχεις καταλάβει την ουσία του λόγου που απενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός σου και να συζητήσουμε οτιδήποτε σε απασχολεί σχετικά με αυτό, ώστε να μην υπάρχουν μνησικακίες και σκοτεινά σημεία, όταν θα συμμετάσχεις ξανά στα forums. Ξέρεις, μπορεί να φαίνεται δύσκολο να ανταλλάξεις μερικές φιλικές και ειλικρινείς κουβέντες με ανθρώπους, που λόγω κάποιων περιστάσεων τους τοποθέτησες σε μία θέση απέναντί σου κι όχι δίπλα σου, αλλά πίστεψέ με το βήμα για μια διαφορετική θέαση αυτών των σχέσεων, δεν έχει ούτε καν μήκος μιας τρίχας.


ουδεποτε τοποθετησα καποιον απεναντι μου
αντιθετως υπαρχουν ατομα που ξεκινησαν μονοι τους εναν πολεμο εφτιαξαν χαρακωματα ναρκοθετησαν περιοχες και αρχησαν τους βομβαρδισμους
και ενω για χρονια <<πολεμουν>> ειναι τοσο αστοχοι που νομηζεις οτι απλα κανουν ασκησεις ετοιμοτητας



Εύχομαι να μπορέσει να υπάρξει από μεριάς σου μια νέα, καλύτερη αρχή. Το παρελθόν βέβαια δεν μπορεί να διαγραφεί, αλλά εάν υπάρχει καλή θέληση μπορεί σαφώς το παρόν να το αλλάξει.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Καλές γιορτές,

καλες γιορτες σε ολους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 05/04/2007 17:13:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 17:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειά σας...

Θέλω να ευχηθώ σε ολους σας .. Καλό Πάσχα.

Υπήρχε λοιπόν κάποτε μια εποχή ..που τα μέλη του εσωτερικά ήταν αθάνατα.
Ναί.. δεν πεθαίναμε... ΧΡΥΣΟΥΝ ΓΕΝΟΣ 2003-2005 ΠΧ....

Με λίγα λόγια.. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

Μετά .. το 2005 ΠΧ.. τα μέλη .. άρχισαν να γίνονται θνητά.. ΧΑΛΚΟΥΝ ΓΕΝΟΣ...
Τι να συνέβη άραγε..??

Και τότε λοιπόν τσακωνόμαστε.. εγώ προσωπικά εχω ρίξει στο φουκαρά τον ΑΙΟΝ... τα π...ια.. της ζωής του.
Με τον avatar.. στο θέμα του Τέως .. τι να σας πώ...
Με την Καποδίστρια.. για την γραμμική γραφή..

Ξαφνικά ομως.. κάτι έγινε.
Κάποιοι παραπονέθηκαν στους υπεύθυνους των forums (μεταξύ τους και εγώ) τότε... οτι τα forums εχουν γίνει μπάχαλο...
Και από τότε αρχίσαμε να γινόμαστε θνητοί... ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟΝ ΑΜΑΡΤΗΜΑ..

Φίλε vasiliskos αν δεν τα γνωρίζεις... μιας που δεν έγραφες τότε.. μάθετα ..και ψάξετα... και οταν βρείς την αιτία.. μας λές και εμάς..
Η λέξη μπάχαλο ίσως σου φανεί χρήσιμη στην αναζήτηση της αιτίας..


Edited by - allzzaro on 05/04/2007 18:09:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 19:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Μιλάμε πάντα για ένα φόρουμ έτσι? Στο δίκτυο. Οπου άνθρωποι μπαίνουν και εκφράζουν απόψεις σε διάφορα θέματα, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων (ναι μπορεί μερικοί να γνωρίζονται δεν αμφιβάλω) αλλά η ουσία είναι ότι μιλάμε για μια συζήτηση σε φόρουμ.

Εκεί ακριβώς μπαίνει η απορία μου και οι ενστάσεις μου. Δεν είναι πολιτική παράταξη με συγκεκριμένους κανόνες όπου αν παρεκλίνεις υπάρχει μομφή και αν επιμείνεις υπάρχει διαγραφή.

Δεν μιλάμε για εργασιακό χώρο όπου ασχημομίλησα στο συνάδελφο και ο διευθυντής με επέπληξε και αν συνεχίσω θα περάσω από το ταμείο.
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εκατομύρια φόρουμ σε όλο το κόσμο.
Αν μπεις και διαβάσεις υπάρχει ότιδηποτε μπορούν ν'ακούσουν τ'αυτιά σου.
Από τα πιο σοφά λόγια μέχρι τα πιο χοντροκομμένα καλαμπούρια.

Μήπως έχουμε παρανοήσει γιατί ακριβώς μιλάμε?
Παράβαση κανόνων στο ιντερνετ σημαίνει να χακεράρω το μειλ σου, να σου στείλω ιούς και να σου κρασάρω τον υπολογιστή, να δημοσιοποιήσω προσωπικά σου δεδομένα, να τραβήξει κάποιος τη φιλενάδα του πορνοβίντεο και να τη κάνει ρόμπα κλπ κλπ.
Μήπως κάνω λάθος?

Μήπως δεν μιλάμε για ανοιχτή ελεύθερη συζήτηση δικτυακού χαρακτήρα και μιλάμε για κάτι άλλο?

Τότε ειλικρινά ίσως να μην έχω αντιληφθεί τα πράγματα στη πραγματική τους διάσταση ή να έχουν αλλάξει από τότε που τα ήξερα...
Γιατί στο εσωτέρικα μπορεί να μπαίνω λίγο καιρό αλλά φόρουμ στο δίκτυο και μάλιστα και εκτός ελλαδικού χώρου παρακολουθώ κάτι χρονάκια.

Εγώ έχω φτιάξει τα μπλογκάκια μου. Στις ρυθμίσεις έχω βάλει ελεύθερο post από όποιον θέλει να πει το οτιδήποτε. Αυτό ίσως κάτι λέει.

Η ένστασή μου λοιπόν ήταν ίσως γιατί έχω καταλάβει λάθος τους κανόνες που υπάρχουν εδώ στο συγκεκριμένο φόρουμ.

Αλλά αγαπητοί υπεύθυνοι του χώρου αυτού επιπλήξεις με προσωρινές απενεργοποιήσεις και σε μη συμόρφωση διαγραφή περισσότερο θυμίζει Περισσό μεριά. Αυτή είναι η δική μου αντίληψη και δεκτό να πείτε ότι είναι βλακώδες κατά τη γνώμη σας. Κανένα πρόβλημα.

Οσο για τις παλιές συζητήσεις στο εσωτέρικα έχω παρακολουθήσει πάρα πολλές. Ομηρικά έπη ήταν όχι συζητήσεις. Παρακολουθούσαμε ένα σωρό άνρωποι ανελλιπώς συζητήσεις που θα μπορούσαν να γίνουν βιβλίο!! Ισως είχα χάσει την ενδιάμεση εποχή την εποχή της μετατροπής σε θνητούς άρα έχασα κάπου το τι έχει γίνει όντως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 19:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
quote:
Κι έχοντας όλα αυτά στο μυαλό του ένας άνθρωπος θα μπορούσε να αναρωτηθεί για τους περιορισμούς, τι σκοπούς εξυπηρετούν αυτοί και το νόημα που έχει η ύπαρξη τους.
Αν μείνει σ' αυτό που φαίνεται δεν θα μπορέσει να πάει παραπέρα και να μπει στο βαθύτερο νόημα τους.
Αν κάνει μια προσπάθεια να τους εξετάσει μέσα από ένα άλλο πρίσμα, πιο εσωτερικό, θα εντυπωσιαστεί από αυτά που θα ανακαλύψει για τον εαυτό του πρώτα απ' όλα.

Αγαπητέ dying incubus μου δίνεις την ευκαιρία λοιπόν να σε ρωτήσω. Ποιό εννοείς βαθύτερο νόημα και τι ακριβώς θα ανακαλύψει από τον ευατό του?

Και θα εξηγήσω γιατί το ρωτάω. Σ'αυτό εδώ το χώρο οι συζητήσεις γίνονται σε θέματα πολύ "ειδικού" ενδιαφέροντος. Δεν μιλάμε εδώ μέσα για την ανεργία το πληθωρισμό το ποιός θα βγει στις επόμενες εκλογές κλπ. Ετσι δεν είναι?

Τα θέματα πηγαίνουν εκτός των άλλων, από το αν υπάρχει θεός ή όχι, αν υπάρχουν βρυκόλακες ή όχι, μαγείες, αν τα ούφο έχουν κατέβει ήδη στη γη, αν οι εξωγήινοι ή οι δρακονιακοί έχουν κατακτήσει το κόσμο, αν τα παιδιά ιντιγκο είναι το μέλλον της ανθρωπότητας, συζητάμε για μεταφυσικές εμπειρίες που έχει βιώσει ο καθένας, και πράγματα τα οποία για τους "έξω από εδώ" στις περισσότερες περιπτώσεις φαίνονται καθαρά σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

Οταν λοιπόν κάποιος ανοίγει μια συζήτηση και πει π.χ. το βράδυ είδα ένα ούφο στο δωμάτιο μου και πέσει σε κάποιον ο οποίος του σηκώνεται η πέτσα μόλις το ακούσει, ποια θα είναι η συνέχεια της συζήτησης?

Θα του πει "αγαπητέ μου ίσως να εξετάσεις καλύτερα το ενδεχόμενο ότι υπάρχει η πιθανότητα να έχεις πέσει σε μια κατάσταση ονειρέματος και η εικόνα που είδες κλπ κλπ " ή θα του πει π.χ. "ούφο είσαι και φαίνεσαι".
Καταλαβαίνεις ότι σε τέτοια θέματα οι "αντίπαλες" παρατάξεις δεν παίζουν. Εχουν αντιλήψεις όπως η μέρα με τη νύχτα.

Αν επιπλήξεις εσύ αυτόν που είπε ούφο είσαι και φαίνεσαι τι θα τον βάλεις να σκεφτεί δηλαδή??? Οτι την επόμενη φορά να είναι πιο ψύχραιμος όταν ακουει κάτι που τον βγάζει από τα ρούχα του?

Καταλαβαίνεις με ποιό τρόπο το λέω?

Είναι ο χώρος που σηκώνει μεγάλες μάχες και παρεκτροπές δεν είναι οι άνθρωποι. Είναι η θεματολογία που ανάβει τους καυγάδες αναγκαστικά.
Εδώ για θέματα πίστης π.χ. σε άλλες εποχές οι μισοί ρίχνανε στη πυρά τους υπόλοιπους και μιλάμε για το αν κάποιος θα πει μια κουβέντα παραπάνω?

Συμπέρασμα : στο χώρο των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτά τα θέματα δεν υπάρχει μόνο ο γκουρού που έχει κατέβει από το βουνό και μέσα στην αιώνια κατακτημένη γαλήνη του κοιτάζει τον άλλο με ένα απόκοσμο χαμόγελο,
υπάρχει και εκείνος που έχει φάει τα μάτια του στα μικροσκόπια, ο άλλος που έχει βράσει αυγά να περιμένει να παρατηρήσει διάφορα φαινομενα στον ουρανό μέσα από το τηλεσκόπιό του, υπάρχει κι εκείνος που μπαίνει για να ξεφτιλίσει τα κατά τη γνώμη του απίστευτα πράγματα που λέγονται, υπάρχει ο φανατισμένος θρησκόληπτος, ο τσαντισμένος άθεος, ο μπερδεμένος, ο φανατικός, ο πλακατζής, αυτός που νομίζει ότι είναι ο θεός ο ίδιος!!! όλοι υπάρχουν κι ακόμα άλλες κατηγορίες που δεν φαντάζεσαι!!
Εχω τόσο άδικο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 12:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Φιλη vasiliskos...Η Ελευθερια του καθενος, σταματαει εκει που ξεκιναει η Ελευθερια του Αλλου...

Οντως, το Φορουμ (Αγορα, για τους Ελληνες) ειναι ενας τοπος συναθροισης και συζητησης...

Κανονικα, πρεπει να το διεπουν ορισμενοι ΚΑΝΟΝΕΣ, ωστε να υπαρχει συνοχη και ομαλοτητα... Δεν ειμαστε αγροικοι αλλα ουτε υπερανω (ουτε αι Αγοραι ηταν ετσι, παντα ειχαν κανονες, ΣΕΒΑΣΜΟΥ πιο πολυ)...

Δεν πρεπει να χυδαιολογεις ουτε αλλους, ουτε τι πιστευουν αλλοι...

Αν το κανεις, δεν εχεις το δικαιωμα να συμμετασχεις, γιατι δεν ανηκεις στους Ανθρωπους...

Οποτε η λυση ειναι η διαγραφη... και μαλιστα, οι Διαχειριστες, ορισμενες φορες δειχνουν μεγαλες ανοχες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy