ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΚΟΙΛΙΟ-ΔΟΥΛΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2008, 01:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Το θέμα φίλε μου sesostris, είναι ότι ενώ ξέρεις ότι είναι
η ίδια ιστορία, γι αυτό και ο μουσουλμανισμός θεωρείται συγγενής
θρησκεία με τον χριστιανισμό,για όλους, μιλάνε για την ίδια κοσμοθεωρία,
δεν το αποδέχεσαι και ψάχνεις αποδόσεις
που να διαφοροποιούν το ισλάμ, ότι κι αν γίνει....

Η μόνη συγγένεια που έχει φίλε μου ο Χριστιανισμός με το Ισλάμ , είναι το ότι και οι δύο αυτές θρησκείες είναι δύο διαφορετικές αιρέσεις του Ιουδαϊσμού .
Αφού όμως επιμένεις και εξακολουθείς να βλέπης στενότερη συγγένεια μεταξύ Ισλάμ και Χριστιανισμού , εγώ τι να πω ;
Άντε και με το καλό Χατζής στη Μέκκα .
quote:
trexagireve
Γι αυτά δέ, που σου γράφω, δεν λές τίποτε.. Αυτό λές διάλογο;


Για να γίνη ο διάλογος αγαπητέ , θα πρέπη όπως εγώ στην απάντησή μου σου τεκμηρίωσα τις διαφορές των δύο θρησκειών στα επίμαχα εδάφια , να κάνης και εσύ το ίδιο στην απάντησή σου τεκμηριώνοντας την δική σου απάντηση , και όχι να γράφης γενικά και αόριστα ότι και στις δυο θρησκείες είναι η ιστορία του Ιησού που είχε μάνα την Μαρία και σταυρώθηκε , γιατί δεν έκανες καν ούτε τον κόπο να δης ότι για τους Μουσουλμάνους ο Χριστός δεν σταυρώθηκε , μολονότι το έχω γράψει εδώ κατ’ επανάληψη αρκετές φορές .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2008, 06:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για τους Μουσουλμάνους ο Χριστός δεν σταυρώθηκε , μολονότι το έχω γράψει εδώ κατ’ επανάληψη αρκετές φορές .
Και οι μουσουλμάνοι τον θεωρούν κάτι σαν Μύστη-Προφητη αν δεν κάνω λάθος. Μάλλον σαν προφήτη..

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2008, 10:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι το θέμα φίλε Richter, ότι ο αγαπητός Sesostris,
πιστεύει ότι μπορεί να μας τρελάνει.... Η ίδια ιστορία σε διασκευή, λέω φίλε
μου, σε αυτό γιατί δεν απαντάς; Περίμενες να είναι ίδια εντελώς και
να μην έχουν το ..ίδιο όνομα σαν θρησκεία;Αυτό θα ήταν παράδοξο..
Όλες οι θρησκείες του κόσμου διαπραγματεύονται το ίδιο θέμα, αλλά οι
επρισσότερες με γήινες αποδόσεις σε πράγματα θεία...
Μόνο ο Χριστός και ο χριστιανισμός με την χάρη του Αγίου Πνεύματος, μπόρεσε
να φτάσει τόσο ψηλά την ιδέα του ανθρώπου και την ελπίδα του για την
αιώνια ζωή, που είναι και το μεγαλύτερο αγαθό για τον άνθρφπο, σε ένα κόσμο
τέλειο σε μέτρο Θεού...Αυτό δεν το δίνει κανείς, ή μη μόνο ο έχων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 23:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αυτό είναι το θέμα φίλε Richter, ότι ο αγαπητός Sesostris,
πιστεύει ότι μπορεί να μας τρελάνει.... Η ίδια ιστορία σε διασκευή, λέω φίλε
μου, σε αυτό γιατί δεν απαντάς;
……………………………………………………………
Μόνο ο Χριστός και ο χριστιανισμός με την χάρη του Αγίου Πνεύματος, μπόρεσε
να φτάσει τόσο ψηλά την ιδέα του ανθρώπου και την ελπίδα του για την
αιώνια ζωή, που είναι και το μεγαλύτερο αγαθό για τον άνθρφπο, σε ένα κόσμο
τέλειο σε μέτρο Θεού...Αυτό δεν το δίνει κανείς, ή μη μόνο ο έχων...



Πως μπορεί να απαντήση κάποιος φίλε trexagireve , σε τέτοιες φονταμενταλιστικές απόψεις και να κάνη διάλογο ;;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 23:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάται φίλε μου sesostris, αν διάλογο εννοείς
να πείθεται ο άλλος απο σοφιστίες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 01:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Εξαρτάται φίλε μου sesostris, αν διάλογο εννοείς
να πείθεται ο άλλος απο σοφιστίες....

Τότε περιμένω φίλε trexagireve , να αφήσης κατά μέρος τα κηρύγματα , να κατεβής από τον άμβωνά σου , και να συζητήσουμε με επιχειρήματα και ιστορικά ντοκουμέντα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 10:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου sesostris, δημοσιογράφος είμαι, όχι παπάς...
Και επειδή γράφω απο 8 χρονών δικά μου έργα, έχω το στύλ αυτό..
Εσύ, όμως, πως τον πίνεις τον καφέ σου και δεν ξεκολάς απο την
νοοτροπία της καφέκουβέντας;...
Και το λέω αυτό γιατί, δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις ότι όντως
ο χριστιανισμός έφερε μια μεγάλη και θετική αλλαγή στον κόσμο και
έδιωξε κάθε είδους δαιμόνια στο σκοτάδι που κρύβονταν και πιο μέσα...
Γιατί πρέπει να φένουμε πίσω του γκούλ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 10:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να φέρνουμε πίσω τα γκούλ και τα ίνκουμπους, εννοούσα
με την τελευταία πρόταση, φίλε μου sesostris...
Τα ξέρεις τα γκούλ και τα ίνκουμπους, έτσι δεν είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 11:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα ξέρεις τα γκούλ και τα ίνκουμπους, έτσι δεν είναι;

Με ζήτησε κανείς;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 13:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό φίλε D Incubus, πολύ καλό!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 16:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εγώ δεν ξέρω τα γκουλ.
Ξέρω μόνο το γκόλουμ από τον Άρχοντα των Δακτυλιδιών που έλεγε "My precious".
Υπάρχει κάποια αναφορά σε βιβλίο? ή κάπου το άκουσες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 19:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα γκούλ ή και γκόλεμ φίλε pyramid, είναι πλάσματα που
προέρχονται απο ανθρώπους οι οποίοι φέρνουν προς τα ζομπι...
Νεκροζώντανα πλάσµατα μπορείς να πεις...Δηλαδή, μετά το θάνατο του,
µπορεί κανείς να γίνει Γκουλ. Σηκώνεται από τον τάφο του, αλλαγµένος πολύ,
άλλο πλάσµα, κι αρχίζει να ψάχνει για κρέας.
Σύμφωνα με τον μύθο τους,τέσσερα Γκουλ χρειάζονται πέντε λεπτά για ν’
αφήσουν µόνο τα κόκαλα ενός ανθρώπου. Είναι πλάσµατα κοντά, κοκαλιάρικα,
µε κιτρινωπά γουρλωτά µάτια, γεµάτα δόντια σαν ξυράφια, µακριά αδύνατα
χέρια µε νύχια µυτερά και πολύ δυνατά πόδια. Μπλε ανοιχτό είναι το δέρµα τους,
άγαρµπο και πολύ λεπτό. Τις πιο πολλές φορές είναι γυµνά ή φοράνε τα σάβανα
µε τα οποία θάφτηκαν όταν ήταν άνθρωποι. Όλο στα νεκροταφεία γυρίζουν. Σπάνια αποµακρύνονται. Δεν είναι καθόλου έξυπνα και σπάνια µπορούν να πουν µια δυο
κουβέντες. Συνεννοούνται µε χειρονοµίες. Δεν καταλαβαίνουν πόνο, δεν
σκοτώνονται µε τουφέκια και σπαθιά. Μόνο το φως τού ήλιου φοβούνται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 00:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπρρρρρ...

Ελπίζω να είναι παραμύθι αυτό και όχι πραγματικότητα, έτσι τρεχα....;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 00:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Μα αγαπητέ μου sesostris, δημοσιογράφος είμαι, όχι παπάς...
Και επειδή γράφω απο 8 χρονών δικά μου έργα, έχω το στύλ αυτό..
Εσύ, όμως, πως τον πίνεις τον καφέ σου και δεν ξεκολάς απο την
νοοτροπία της καφέκουβέντας;...

Φίλε trexagireve , δεν νομίζω ότι γίνεται συζήτηση καφενείου όταν κάποιος ανοίγει βιβλία και ψάχνει να βρη στοιχεία προκειμένου να απαντήσει . Άλλωστε δεν υπήρξα ποτέ μου θαμώνας καφενείου .
quote:
trexagireve
Και το λέω αυτό γιατί, δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις ότι όντως
ο χριστιανισμός έφερε μια μεγάλη και θετική αλλαγή στον κόσμο και
έδιωξε κάθε είδους δαιμόνια στο σκοτάδι που κρύβονταν και πιο μέσα...

Αυτή είναι μια υποκειμενική απάντηση , η οποία δεν στηρίζεται σε στοιχεία , αλλά σε προσωπικές επιλογές και εκτιμήσεις .
quote:
trexagireve
Να φέρνουμε πίσω τα γκούλ και τα ίνκουμπους, εννοούσα
με την τελευταία πρόταση, φίλε μου sesostris...
Τα ξέρεις τα γκούλ και τα ίνκουμπους, έτσι δεν είναι;

Δεν μπορώ να καταλάβω φίλε μου , τι δουλειά έχει με το θέμα μας ο αστέρας «Αλ Γκούλ» που προκαλούσε τον τρόμο στους δεισιδαίμονες αστρολόγους λόγω της μεταβλητής φωτεινότητάς του , ή «Ρος-χα-Σατάν» (η Κεφαλή του Σατανά) ή «Λίλιθ» (θηλυκός βρικόλακας) , όπως τον αποκαλούν οι Εβραίοι δεισιδαίμονες . Εκτός και αν αναφέρεσαι στην δαιμονολογία των Αράβων και τα Γκούλ κάτι αντίστοιχο με τα Βαμπίρ , στα οποία μεταμορφώνονται οι κολασμένοι Μουσουλμάνοι , τα οποία είναι και αυτά εκτός της θεματολογίας μας .

Όλα αυτά φίλτατε trexagireve , θα μπορούσαμε να τα συζητήσουμε σε ένα άλλο θέμα σχετικό με τις δεισιδαιμονίες και τα φανταστικά δαιμόνια και τέρατα που έπλασε η ανθρώπινη φαντασία και ο φόβος του σκότους από τον αρχέγονο άνθρωπο , αρχίζοντας από τις Ερινύες και τις Άρπυιες του αρχαίου κόσμου , μέχρι τους Καλικάντζαρους , τις Λάμιες , τη Μόρα ή Μάρα , τα Σουκούμπι , και δεν θυμάμαι τι άλλο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 11:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες αγαπητέ μου sesostris, πως αντιδράς σε κατηγορίες;
Απέφυγε να κατηγορείς κι εσύ...Δεν είναι υποκειμενική άποψη
ότι ο χριστιανισμός διεδόθηκε σε όλο τον κόσμο και τάραξε την
έως τότε θρησκευτική υπάρχουσα κατάσταση, αλλά και την κοινωνία..
Ποιός άλλος είχε πει ( έως τότε, όχι 1000 μετά..) το "όταν σε χτυπήσει
ο αδελφός σου οτ ένα μάγουλο, γύρισε και το άλλο.." Και φυσικά για να
ηρεμήσει τα νεύρα του και ταραχτεί ψυχολογικά απο μια τέτοια αντίδραση
ο αδελφός σου κι όχι απο χαζομάρα...

Η αναφορά μου σε γκούλ , ήταν γιατί τελευταία, είναι πολύ της
μόδας, όπως όλα τα μεσαιωνικά αποκρυφιστικά αποβράσματα, που ενώ
κάποτε είχαν διωχθεί και καταδικαστει ώς επίβουλα του ανθρώπου,τώρα
με την άγνοια του μέσου πολίτη, γύρισαν και διαφημιζονται μέσα απο
βιβλία, ταινίες και άλλα..Γενικά δημιουργούν μια αλλοιωμένη ιστορία, επαναφέροντας
στην ουσία τις συνθήκες του μεσαίωνα...Ελπίζοντας έτσι να καθυστερήσουν
την εξέλιξη του ανθρώπου...Γι αυτο το ανέφερα,ως δείγμα ανέλιξης,μιας και είναι
της μόδας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 14:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γενικά δημιουργούν μια αλλοιωμένη ιστορία, επαναφέροντας
στην ουσία τις συνθήκες του μεσαίωνα...Ελπίζοντας έτσι να καθυστερήσουν
την εξέλιξη του ανθρώπου..

τι έγινε; άρχισαν πάλι το πρόβατα του θεού να ανάβουν φωτιές στις πλατείες και να καίνε ανθρώπους που δεν θέλουν να μπουν στο μαντρί τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 15:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Ποιός άλλος είχε πει ( έως τότε, όχι 1000 μετά..) το "όταν σε χτυπήσει
ο αδελφός σου οτ ένα μάγουλο, γύρισε και το άλλο.."

Ο Πλάτων στον "Κρίτωνα", όχι μετά, "πριν."


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 16:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα ξέρεις τα γκούλ και τα ίνκουμπους, έτσι δεν είναι;

?????????????????????
quote:
Με ζήτησε κανείς;
ΧΑΑΧΑΑΧΑΧΧΑΑΑΧΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΧΧΧΧΑΧΑΑ
quote:
Μπρρρρρ...

Ελπίζω να είναι παραμύθι αυτό και όχι πραγματικότητα, έτσι τρεχα....;;;


Οχι γιαπετ , δεν ειναι παραμυθι ! Μαλιστα εναν τον πηραν και συνεντευξη ... ναι ναι ... δεν πιστευεις ; Ε τι να σου πω !
Ξερεις οτι δεν λεω λογια στον αερα ... κοιτα παρακατω την ιστορικη φωτο (χιχιχιχι) μη σε ξεγελασει το μακιγιαζ :


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 16:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 17:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
Aγαπητέ Kostaki!.........κατά Ιωάννη κεφ.δ' στοιχ. 25-26 <<...."λέγει αυτώ η γυνή, οίδα ότι ο μεσίας έρχεται ο λεγόμενος Χριστός όταν έλθη εκείνος αναγγελεί ημίν πάντα>>.. λέγει αυτή ο Ιησούς, <<εγώ ειμί ο λαλών σοι.>>

Γιατί διυλίζεις τον κώνωπα αλλά καταπίνεις την κάμηλον?


kostakis:
Ετυμολογική μετάφραση : Λέγει σε αυτούς (σε ποιους;) η γυναίκα (η Μαρία προφανώς), γνωρίζω ότι ο Μεσσίας έρχεται, ο λεγόμενος Χριστός, όταν έρθει εκείνος θα μας αναγγείλει τα πάντα. Της λέει ο Ιησούς "εγώ είμαι που σου μιλάω"
Ερμηνεία : εδώ θα συμφωνήσω ότι ο Ιησούς ανακοινώνει τον εαυτό του ως Μεσσία Χριστό. Δεν είπα εγώ ότι δεν είναι, τουλάχιστον για την ορθόδοξη πίστη. Είπα, ότι στο κείμενο του Ιώσηπου (και μόνο στο συγκεκριμένο χωρίο που αναλυόταν), δεν υπάρχει συντακτικά ταύτιση Ιησού και Χριστού.
Άλλο το ένα χωρίο, άλλο το άλλο. Άλλο η συντακτική ερμηνεία ενός μη ευαγγελικού χωρίου, άλλο το νόημα των Ευαγγελίων. Το τι δέχεται κανείς εξ' αυτών είναι δική του θεώρηση και δικό του σεβαστό δικαίωμα. Το τι λέει όμως η ετυμολογία, η γραμματική και το συντακτικό είναι συγκεκριμένα, δεν αλλάζουν.
Ελπίζω να κατάλαβες, γιατί πιο σαφή δεν μπορώ να τα κάνω. Δεν τη μάσησα απλά την τροφή, γαργάρα την έκανα...



Aγαπητέ ksotaki o Iώσηπος ήταν Ιουδαίος ως εκ τούτου θα είχε ακούσει ποιον ονόμαζαν "λεγόμενο Χριστό" εξάλλου ο ίδιος έγραψε........

"Γίνεται δε κατά τούτον τον χρόνον Ιησούς, σοφός ανήρ, ει γ' άνδρα αυτόν λέγω χρη. Ην γαρ παραδόξων έργων ποιητής, διδάσκαλος ανθρώπων των ηδονή τ' αληθή δεδομένων και πολλούς μεν Ιουδαίους πολλούς δε και του Ελληνικού υπάγετο.
Ο Χριστός ούτος ήν. Και αυτόν ενδείξη των πρώτων ανδρών παρ' ημίν σταυρώ επιτετιμηκότος Πιλάτου, ουκ επάυσατο οι το πρώτον αυτόν αγαπήσαντες,εφάνη γαρ αυτοίς τρίτην έχων ημέραν πάλιν ζων, των θείων προφητών ταύτα τε και άλλα μύρια θαυμάσια περί αυτού ευρηκότων. Εισέτι τε νύν επέλιπεν φύλον"
(Ιωσήπου, Ιουδαική Αρχαιολογία 18,63-64).
πράγμα που δείχνει ότι γνώριζε την ύπαρξή του.


quote:
Lock_Smith :
Όλα τα έθιμα και το σενάριο του Χριστιανισμού το συναντάμε στα κείμενα αυτών των κατα πολύ αρχαιότερων απο τον χριστιανισμό, γραφτών.

Εννοείται οτι μέσα στο "δίδαγμα" προστέθηκαν τμήματα με απότερο σκοπό την πνευματική υποταγή της μάζας των χαμηλών κοινωνικών στρωμάτων απέναντι στην υψηλή κοινωνία.



Καμία απολύτως σχέση....................διαφορά μέρα με τη νύχτα........αναμένω.........να στηρίξεις την άποψή σου..........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2008, 18:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μωρέ, ξέρουν τι έγινε, αλλά κρύβουν το κεφάλι τους στην
άμμο και πιστεύουν ότι έτσι θα πάψει να είναι αλήθεια ότι
υπήρξε ο Χριστός και η διδασκαλία του.....
Αυτό ,όμως, ούτε φιμωνεται, ούτε κρύβεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2008, 22:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Είδες αγαπητέ μου sesostris, πως αντιδράς σε κατηγορίες;
Απέφυγε να κατηγορείς κι εσύ...Δεν είναι υποκειμενική άποψη
ότι ο χριστιανισμός διεδόθηκε σε όλο τον κόσμο και τάραξε την
έως τότε θρησκευτική υπάρχουσα κατάσταση, αλλά και την κοινωνία..

Δεν αντέδρασα φίλε trexagireve , απλώς σου εξήγησα ότι όταν κάνω διάλογο επάνω σε ένα θέμα φροντίζω να είμαι σοβαρός , και να μη κάνω κουβέντα καφενείου όπως συνηθίζουν κάποιοι μέσα στο forum .
Όταν όμως κόπτεσαι για την ιστορική αλήθεια , φρόντισε τουλάχιστον να χρησιμοποιής και τις κατάλληλες λέξεις για να περιγράψης το πώς επικράτησε η θρησκεία σου . Γιατί στην προκειμένη περίπτωση η κατάλληλη λέξη δεν είναι η διαδόθηκε αλλά η επιβλήθηκε .
quote:
trexagireve
Ποιός άλλος είχε πει ( έως τότε, όχι 1000 μετά..) το "όταν σε χτυπήσει
ο αδελφός σου οτ ένα μάγουλο, γύρισε και το άλλο.." Και φυσικά για να
ηρεμήσει τα νεύρα του και ταραχτεί ψυχολογικά απο μια τέτοια αντίδραση
ο αδελφός σου κι όχι απο χαζομάρα...

Μα…. ο ίδιος φίλε μου που αν πιστέψουμε τα ευαγγέλια είπε :

Μη νομίσητε ότι ήλθον βάλειν ειρήνην επί την γην , ουκ ήλθον βάλειν ειρήνην , αλλά μάχαιραν . Ήλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην κατά της πενθεράς αυτής , και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού …….. Ματθαίος Ι’, 34

Και τα γεγονότα που ακολούθησαν από τους πιστούς του που έσπευσαν να εφαρμόσουν στην πράξη τα λεγόμενά του κατά τους επόμενους αιώνες , τον δικαίωσαν πλήρως .

quote:
trexagireve
Η αναφορά μου σε γκούλ , ήταν γιατί τελευταία, είναι πολύ της
μόδας, όπως όλα τα μεσαιωνικά αποκρυφιστικά αποβράσματα, που ενώ
κάποτε είχαν διωχθεί και καταδικαστει ώς επίβουλα του ανθρώπου,τώρα
με την άγνοια του μέσου πολίτη, γύρισαν και διαφημιζονται μέσα απο
βιβλία, ταινίες και άλλα..Γενικά δημιουργούν μια αλλοιωμένη ιστορία, επαναφέροντας
στην ουσία τις συνθήκες του μεσαίωνα...Ελπίζοντας έτσι να καθυστερήσουν
την εξέλιξη του ανθρώπου...Γι αυτο το ανέφερα,ως δείγμα ανέλιξης,μιας και είναι
της μόδας..

Δεν κατάλαβα τελικά φίλε trexagireve αν θεωρείς τελικά τα Γκουλ σαν υπαρκτά δαιμόνια , ή σαν φανταστικά κατασκευάσματα της μεσαιωνικής δεισιδαιμονίας . Αλλά και ο Μεσαίωνας για τον οποίο αναφέρεσαι συχνά ,και δικαίως , με τόση απαξίωση , είναι γέννημα και απόρροια της επιβολής του χριστιανισμού .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 20:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Δεν αντέδρασα φίλε trexagireve , απλώς σου εξήγησα ότι όταν κάνω διάλογο επάνω σε ένα θέμα φροντίζω να είμαι σοβαρός , και να μη κάνω κουβέντα καφενείου όπως συνηθίζουν κάποιοι μέσα στο forum .
Όταν όμως κόπτεσαι για την ιστορική αλήθεια , φρόντισε τουλάχιστον να χρησιμοποιής και τις κατάλληλες λέξεις για να περιγράψης το πώς επικράτησε η θρησκεία σου . Γιατί στην προκειμένη περίπτωση η κατάλληλη λέξη δεν είναι η διαδόθηκε αλλά η επιβλήθηκε .


Ο λόγιος κ.Θ.Ζιάκας γράφει στο άρθρο του «Γιατί οι Έλληνες έγιναν Χριστιανοί;» (περιοδικό ΑΡΔΗΝwww.ardin.gr/html-txt/ziakas28.htm) :
«Φαίνεται ότι η θεωρία της βίας μόνο στην Ελλάδα έχει οπαδούς. Οι οπαδοί της επικαλούνται τα διωκτικά μέτρα των πρώτων βυζαντινών αυτοκρατόρων εναντίον των παγανιστικών ιερών και σχολών.
Επικαλούνται δηλαδή γεγονότα που συμβαίνουν μετά τον τέταρτο αιώνα, όταν η νίκη του χριστιανισμού ήταν ήδη δεδομένη. Παραβλέπουν το γεγονός ότι ο εκχριστιανισμός των μεγάλων αστικών κέντρων είχε ήδη συντελεστεί, πριν υπάρξουν χριστιανοί αυτοκράτορες να στραφούν εναντίον του αρχαίου παγανισμού.
Ότι στην προβυζαντινή περίοδο συνέβη ακριβώς το αντίθετο: ότι οι Έλληνες έγιναν χριστιανοί παρά τους διωγμούς εκ μέρους της ρωμαϊκής εξουσίας».

Γ.Κορδάτος ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ σελ.44 …<<Μα εκέινον τον καιρό και τους εθνικούς-ειδωλολάτρες, τους οπαδούς δηλαδή των παλαιών θρησκειών, καταδίωξε το Κράτος γιατί και αυτοί με την πολεμική που ασκούσαν ενάντια στο Χριστιανισμό υπονόμευαν τη συνοχή και την εσωτερική ασφάλεια της Αυτοκρατορίας.
.....Δεν πρέπει καθόλου να νομίζουμε πως τα τρομοκρατικά μέτρα του Θεοδόσιου ήταν εκείνα που κατάργησαν τις αρχαίες θρησκείες. Αυτό θα γινόταν και χωρίς τον Θεοδόσιο, ίσως δίχως αίμα και καταστροφές μνημείων και έργων τέχνης.>>

Οι Χριστιανοί αγαπητέ Sesostris, παρά τους διωγμούς που υπέστησαν κυρίως τους 2 πρώτους αιώνες παρέμειναν Χριστιανοί! Σίγουρα η "όπια" επιβολή παίζει το ρόλο της, αλλά δεν είναι πανάκεια, αυτό έχει αποδείξει η ιστορία! έρχεται η στιγμή της επανάστασης και η επαναφορά στην πρότερη κατάσταση! ..........εφόσον φυσικά αυτό είναι το επιθυμητό! Ποιος όμως ήθελε να λατρεύει τα ποτάμια και τους κεραυνούς? Την Αφροδίτη και τον Άρη?.........κανένας......μόνο οι ιερείς τους........και αυτοί για ευνόητους λόγους!!

Ο Πλούταρχος αναφέροντας την παρακμή των αρχαίων μαντείων, γράφει μεταξύ άλλων παραδειγμάτων πανάρχαιων μαντείων που σίγησαν στην εποχή του, ότι το ίδιο το δελφικό μαντείο, άλλοτε είχε δύο «προφήτιδες» και μια τρίτη εφεδρική, ενώ στην εποχή του (1ος –2ος μ.Χ. αι.) μία ήταν αρκετή.

Ο Παυσανίας (2ος μ.Χ. αι.) αναφέρει πλήθος εγκαταλελειμμένων ναών της αρχαιοελληνικής θρησκείας στην ελληνική ύπαιθρο. Μόνο στην Αρκαδία, στο κέντρο της Αρχαίας Κλασσικής Ελλάδας, ο Παυσανίας (Αρκαδικά) αναφέρει πλήθος ναών ερειπωμένων, δίχως στέγη, και εγκατελειμένων: της Αφροδίτης, της Αθηνάς, του Απόλλωνα κ.ο.κ

Αναρωτάτε κανείς πού είχε πάει η θεοσέβεια προς τους παλιούς θεούς, και δεν αναστυλώνονταν τόσοι μεγάλοι ναοί, μεγάλων θεών από τους Έλληνες?
Πολλοί παγανιστικοί ναοί ερήμωσαν επειδή απλούστατα εγκαταλείφθηκαν από τους πρώην πιστούς τους, κι όχι επειδή κατεστράφησαν από τους Χριστιανούς.

Η αρχαία θρησκεία είχε μπει στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας και ο Χριστιανισμός πήρε τη θέση της..........αυτό ακριβώς συνέβη και με τις λοιπές ειδωλολατρικές ανά τον κόσμο θρησεκείες!

quote:
Sesostris:
Μα…. ο ίδιος φίλε μου που αν πιστέψουμε τα ευαγγέλια είπε :

Μη νομίσητε ότι ήλθον βάλειν ειρήνην επί την γην , ουκ ήλθον βάλειν ειρήνην , αλλά μάχαιραν . Ήλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην κατά της πενθεράς αυτής , και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού …….. Ματθαίος Ι’, 34

Και τα γεγονότα που ακολούθησαν από τους πιστούς του που έσπευσαν να εφαρμόσουν στην πράξη τα λεγόμενά του κατά τους επόμενους αιώνες , τον δικαίωσαν πλήρως .



Προφητεία είπε ο Ιησούς!
Μόνο που ξέχασες να πεις ότι πολύ πριν! είχαν ξεκινήσει οι διωγμοί εναντίων των Χριστιανών, και για τους οποίους προειδοποιούσε ο Ιησούς τους μαθητές Του και εκεί αναφερόταν.
Γι’ αυτό και λίγο ποιο πάνω στο στοίχο 22 και πάντα στο ίδιο κεφάλαιο γράφει: <<και έσεσθε μισούμενοι υαπό πάντων διά το όνομά μου, ο δε υπομείνας εις τέλος, ούτως σωθήσεται>>
Και λίγο ποιο πριν στοίχος 17…<<Προσέχετε δε από των ανθρώπων, παραδόσουσι γαρ υμάς εις συνέδρια και εν ταις συναγωγαίς αυτών μαστιγώσουσιν υμάς.>>

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 00:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι τα ίδια αγαπητέ μου sesostris; Πάλι να αρχίσουμε να γράφουμε,
για το ότι η διάδοση, έγινε δίχως χριστιανούς αυτοκράτορες και με
ειδωλολατρικούς διωγμούς κατά χριστιανών; Να γράψουμε πως ήταν τυπική
διαδικασία η καθιέρωση του σαν επίσημη θρησκεία, αφού όλοι είχαν γίνει χριστιανοί;
Δεν τα βαριέσαι, πάλι απο την αρχή;΄
Και πάλι να μιλήσουμε για την έρμη την μάχαιρα που λέει κι εννοεί την
νέα θρησκεία που θα χώριζε παιδιά απο γονείς, συγγενείς και κοινωνία, στην αρχή,
πριν διεδοθεί;Φίλε, ψάξε νοήματα βαθειά εκεί που υπάρχει βάθος.Μην σκάβεις την
λάσπη...
Ο μεσαίωνας, φίλε μου, ήταν στη δύση και ήταν αναμενόμενος απο τον απότομο
πλουτισμό και την προοπτική των επεκτάσεων, μέσω των σταυροφοριών, αλλά και
το κλίμα που επικρατούσε στην σχετικά πρωτογονη ακόμη και νεόπλουτη Ευρώπη...
Ήτν τα αρνητικά της εξέλιξης των... Πάντα στην αρχή βγαίνει ένα κακέκτυπο,
μετά βελτιώνεται... Αλλά ο χριστιανισμός, αν χρησιμποιήθηκε, έβλαψε πιο πολύ τις
χριστιανικές χώρες, όπως το Βυζάντιο...
Για να το πω απλά, επιτίθεσαι στον χριστιανισμό, με ότι του έκανε κακό,δλδ,
την ανωριμότητα παγανιστικών αντιλήψεων, στην εφαρμογή μιας πνευματικής
θρησκείας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 01:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Πάλι τα ίδια αγαπητέ μου sesostris; Πάλι να αρχίσουμε να γράφουμε,
για το ότι η διάδοση, έγινε δίχως χριστιανούς αυτοκράτορες και με
ειδωλολατρικούς διωγμούς κατά χριστιανών; Να γράψουμε πως ήταν τυπική
διαδικασία η καθιέρωση του σαν επίσημη θρησκεία, αφού όλοι είχαν γίνει χριστιανοί;

Αν και έχουν γραφεί πάρα πολλά γι' αυτό τι ζήτημα, προσωπικά θα προτιμούσα να μην ξαναγράψετε τις ίδιες ιστορίες απ' τις χριστιανοσελίδες αποχαύνωσης, αλλά ιστορικά στοιχεία, για το πώς και πού, οι αυτοκράτορες βρήκαν τόσα θύματα, επί τόσους αιώνες, αν όλοι είχαν "ασπασθεί" το χριστιανισμό και η πατρώα θρησκεία, είχε πεθάνει...

Να μας πείς ποιούς σκότωνε τόσο απάνθρωπα και με τόση ευκολία η "ιερή εξέταση", γιατί έγινε το "MALLEUS MALEFICARUM" το πρώτο, σε κυκλοφορία βιβλίο και περιέγραφε τόσο καλά τη "μαγεία", που ούτε οι ίδιοι οι "μάγοι" δεν γνώριζαν.

Γιατί κυνηγήθηκε τόσο πολύ οποιοσδήποτε αλλόδοξος και γιατί χρειάστηκαν τόσοι νόμοι που επέβαλλαν το χριστιανός ή νεκρός...

Να φέρεις στοιχεία ότι οι Έλληνες, έτρεξαν και ασπάστηκαν την εβραϊκή αίρεση, αυτοβούλως και αυθορμήτως.

Το έχει γράψει κάποιος αυτό, πλην ίσως, των "ερευνητών" της ΟΟΔΕ;

Αλλά αν είναι να επαναλάβεις τις ίδιες ανιστόρητες κουταμάρες που σε ταϊζουν οι απολογητές, μην κάνεις τον κόπο, όπως σου γράφω παραπάνω, έχουν ξαναειπωθεί, απ' το σύνολο των ομοϊδεατών σου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 10:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, επαναλαμβάνω ότι με συναρπάζει η
ζωντάνια σου στο να δημιουργείς λάθος εντυπώσεις...Αυτά που
είναι γνωστά τοις πασι, έχουν τεκμηρίωση την ιστορία, με πολύ μικρές,
ενδεχομένως αποκλίσεις, όσον αφορά την ιστορία, αλλά η αλήθεια
των κειμένων, ως τμήματα καταγραφών, την αποδεικνύουν, όχι ως επιχειρηματολογία
όπως εσύ χρησιμοποιείς, αλλά ως αλήθεια, αποδεικνύμενη απο διαφορετικής
προελεύσεως πηγές...
Αυτό είτε το δέχεσαι είτε όχι έτσι είναι...
Κάποια στιγμή να το σκεφτείς λίγο...
Όσο για την ΟΟΔΕ και την όποια χριστιανική ιστοσελίδα, επιτελεί έργο,αφού
όλοι βάλλουν κατά της εκκλησίας,λές και αν διορθωθεί η εκκλησία, θα αλλάξει
τίποτε... Αλλά εδώ είναι το θέμα..Απλά σαν τα μικρά κόμματα, δημιουργείτε
φασαρία, να μαζέψετε ψήφους... Σωστός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 14:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Αν και έχουν γραφεί πάρα πολλά γι' αυτό τι ζήτημα, προσωπικά θα προτιμούσα να μην ξαναγράψετε τις ίδιες ιστορίες απ' τις χριστιανοσελίδες αποχαύνωσης, αλλά ιστορικά στοιχεία, για το πώς και πού, οι αυτοκράτορες βρήκαν τόσα θύματα, επί τόσους αιώνες, αν όλοι είχαν "ασπασθεί" το χριστιανισμό και η πατρώα θρησκεία, είχε πεθάνει...
Να μας πείς ποιούς σκότωνε τόσο απάνθρωπα και με τόση ευκολία η "ιερή εξέταση", γιατί έγινε το "MALLEUS MALEFICARUM" το πρώτο, σε κυκλοφορία βιβλίο και περιέγραφε τόσο καλά τη "μαγεία", που ούτε οι ίδιοι οι "μάγοι" δεν γνώριζαν.

Γιατί κυνηγήθηκε τόσο πολύ οποιοσδήποτε αλλόδοξος και γιατί χρειάστηκαν τόσοι νόμοι που επέβαλλαν το χριστιανός ή νεκρός...

Να φέρεις στοιχεία ότι οι Έλληνες, έτρεξαν και ασπάστηκαν την εβραϊκή αίρεση, αυτοβούλως και αυθορμήτως.

Το έχει γράψει κάποιος αυτό, πλην ίσως, των "ερευνητών" της ΟΟΔΕ;

Αλλά αν είναι να επαναλάβεις τις ίδιες ανιστόρητες κουταμάρες που σε ταϊζουν οι απολογητές, μην κάνεις τον κόπο, όπως σου γράφω παραπάνω, έχουν ξαναειπωθεί, απ' το σύνολο των ομοϊδεατών σου.




Και που τα είχαμε γράψει?
Πάντως όσον αφορά την ιερά εξέταση γιατί δε ρωτάς τους Καθολικούς? Και γιατί αφού ήταν τόσο μα τόσο αυστηρά τα πράγματα επί των ημερών της κυκλοφόρησαν χιλιάδες βιβλία που στρεφόντουσαν κατά του Παπισμού?
Αποτρόπαιες πράξεις που μόνο Χριστιανικές δεν ήσαν και που στο μόνο που απέβλεπαν ήσαν στην εξασφάλιση της καρέκλας κάτι που καμία σχέση δεν έχει με τις οδηγίες των Ευαγγελίων.........σίγουρα έγιναν.........αλλά αυτό να παρουσιαστεί ως "γενικό" και "αυστηρό" φαινόμενο πάει πολύ.
Μη ξεχνάμε τη δίκη του Γαλιλλαίου........απλάπήρε πίσω το λόγο του και γλίτωσε την πυρά...........το βιβλίο του όμως παρά τις αντιδράσεις ή την απαγόρευση,........κυκλοφόρησε μια χαρά. Απόδειξη ότι μπροστά στην αλήθεια το ψέμα, ότι και να σκαρφιστεί στο τέλος θα βουλιάξει.
Αλήθεια! σήμερα που δεν υπάρχει ίχνος βίαιης επιβολής τέτοιων θλιβερών επεισοδίων, γιατί όλη οι Ευρωπαίοι είναι Χριστιανοί? Γιατί δεν αρχίζουν να λατρεύουν και πάλι τα δέντρα και τα φίδια?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/12/2008 14:39:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 16:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
τρεχα....


Πάλι τα ίδια αγαπητέ μου sesostris; Πάλι να αρχίσουμε να γράφουμε,
για το ότι η διάδοση, έγινε δίχως χριστιανούς αυτοκράτορες και με
ειδωλολατρικούς διωγμούς κατά χριστιανών; Να γράψουμε πως ήταν τυπική
διαδικασία η καθιέρωση του σαν επίσημη θρησκεία, αφού όλοι είχαν γίνει χριστιανοί;



γιαπετ
Αν και έχουν γραφεί πάρα πολλά γι' αυτό τι ζήτημα, προσωπικά θα προτιμούσα να μην ξαναγράψετε τις ίδιες ιστορίες απ' τις χριστιανοσελίδες αποχαύνωσης, αλλά ιστορικά στοιχεία, για το πώς και πού, οι αυτοκράτορες βρήκαν τόσα θύματα, επί τόσους αιώνες, αν όλοι είχαν "ασπασθεί" το χριστιανισμό και η πατρώα θρησκεία, είχε πεθάνει

Ό όρος "πατρώα θρησκεία" είναι τελείως αδόκιμος και καταχρηστικός διότι ΠΟΤΕ δεν υπήρξε μια ενιαία θρησκεία τόσο σε εύρος χρόνου όσο και σε εύρος τόπου στον αρχαίο ελλαδικό χώρο.
Πάντως, με παραξενεύει το γεγονός πώς ένας "άθεος" και "αμάντρωτος" επιχειρηματολογεί και χρησιμοποιεί τις ίδιες εκφράσεις όπως και οι διάφοροι αρχαιοκάπηλοι;;
Ας είναι. Όποιος διαβάζει βγάζει τα συμπεράσματά του, αν δεν τα έχει βγάλει ήδη (όπως εγώ για παράδειγμα).

Όσον αφορά τα ερωτήματα που θέτεις, υπό το ρόλο του κατήγορου, θα πρέπει ΕΣΥ να παραθέσεις στοιχεία που να το αποδεικνύουν.
Το ερώτημα, όμως, όπως το έθεσε ο Τρεχα, παραμένει, όσο κι αν εσύ και οι άλλοι το προσπερνάτε σφυρίζοντας αδιάφορα.

Πώς και γιατί ειδωλολάτρες αυτοκράτορες, εν μέσω διωγμών κατά των Χριστιανών, αποφάσισαν "ξαφνικά" να υιοθετήσουν αυτή την καινούργια θρησκεία;
Έτσι στα καλά καθούμενα; Ήπιαν τίποτα και τους τη βάρεσε; Μήπως ήταν ο αέρας;


quote:
γιαπετ
Να μας πείς ποιούς σκότωνε τόσο απάνθρωπα και με τόση ευκολία η "ιερή εξέταση", γιατί έγινε το "MALLEUS MALEFICARUM" το πρώτο, σε κυκλοφορία βιβλίο και περιέγραφε τόσο καλά τη "μαγεία", που ούτε οι ίδιοι οι "μάγοι" δεν γνώριζαν.

Αυτό να το ρωτήσεις στους καθολικούς, αν και οι άνθρωποι έχουν εκφραστεί επ' αυτού και έχουν αναγνωρίσει ό, τι έχει γίνει. Το να το χρησιμοποιείς για να επιτεθείς στους Ορθοδόξους, δεν πιάνει. Παλιό το κόλπο.

**Τουλάχιστον αυτοί παραδέχονται κάποια πράγματα. Εσείς πότε θα παραδεχθείτε και θα απολογηθείτε για τους ανθρώπους του πνεύματος που διώξατε και σκοτώσατε και για το πλήθος των συγγραμμάτων που καταστρέψατε;;

ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΑΚΟΜΗ ΖΗΤΑ ΔΙΚΑΙΩΣΗ!!!

quote:
γιαπετ
Να φέρεις στοιχεία ότι οι Έλληνες, έτρεξαν και ασπάστηκαν την εβραϊκή αίρεση, αυτοβούλως και αυθορμήτως.

Όταν με το καλό προσγειωθείτε με το διαστημόπλοιό σας στην Ελλάδα, ρίξτε μια ματιά τριγύρω. Δεν θα δείτε κανέναν μπαμπούλα να κυνηγά τον κόσμο να τους κάνει Χριστιανούς. Αμάν πια!
Δεν απευθύνεστε στο σινάφι σας που χάφτει την προπαγάνδα σας τελίως αμάσητη!
Θα δείτε πλήθος στοιχείων που μαρτυρούν πως 2000 χρόνια τώρα, οι Έλληνες αγκάλιασαν, τιμούν και σέβονται το Χριστό. Όπως έστειλαν στον αγύριστο τα είδωλα, έτσι έστειλαν στον αγύριστο και το μουσουλμανικό τουρμπάνι.

quote:
γιαπετ
Το έχει γράψει κάποιος αυτό, πλην ίσως, των "ερευνητών" της ΟΟΔΕ;

Αν έχεις οποιαδήποτε ένσταση κατά της ΟΟΔΕ, δεν έχεις παρά να τους την κάνεις γνωστή.
Το να πετάς λάσπες κρυμμένος πίσω από την οθόνη σου δεν ωφελεί σε κάτι παρά μόνο σε εκθέτει.
Αν έχεις κάτι το συγκεκριμένο παράθεσε το εδώ έτσι ώστε να καταδείξεις το επιλήψιμο των όσων λένε. Αν δεν έχεις το θάρρος να τους το μεταφέρεις εσύ, μπορώ να τους γράψω εγώ ένα μήνυμα και να τους πω "κύριοι της ΟΟΔΕ, ο κύριος γιαπετ σας ξεσκέπασε πάνω στο τάδε που λέτε, τι έχετε να απολογηθείτε;"!


quote:
γιαπετ
Αλλά αν είναι να επαναλάβεις τις ίδιες ανιστόρητες κουταμάρες που σε ταϊζουν οι απολογητές, μην κάνεις τον κόπο, όπως σου γράφω παραπάνω, έχουν ξαναειπωθεί, απ' το σύνολο των ομοϊδεατών σου

.... θέλω να δω πότε εσύ και οι ομόσταυλοί σου θα σταματήσετε να κλαψουρίζετε και θα φερθείτε υπεύθυνα.
Εμπρός, παράθεσε εδώ τις "ανιστόρητες κουταμάρες" και σου υπόσχομαι πως, αφού εσύ διστάζεις, θα τις μεταφέρω εγώ στους "ομοϊδεάτες του"!


Edited by - Ψηλός on 16/12/2008 16:19:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 22:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλός

quote:
Πάντως, με παραξενεύει το γεγονός πώς ένας "άθεος" και "αμάντρωτος" επιχειρηματολογεί και χρησιμοποιεί τις ίδιες εκφράσεις όπως και οι διάφοροι αρχαιοκάπηλοι;;

Θύμισέ μου, πότε δήλωσα άθεος και δεν το θυμάμαι εγώ…

quote:
Ας είναι. Όποιος διαβάζει βγάζει τα συμπεράσματά του, αν δεν τα έχει βγάλει ήδη

Ακριβώς…

quote:
Πώς και γιατί ειδωλολάτρες αυτοκράτορες, εν μέσω διωγμών κατά των Χριστιανών, αποφάσισαν "ξαφνικά" να υιοθετήσουν αυτή την καινούργια θρησκεία;
Έτσι στα καλά καθούμενα; Ήπιαν τίποτα και τους τη βάρεσε; Μήπως ήταν ο αέρας;
.......

Υπάρχει θέμα σχετικό το οποίο γνωρίζεις πολύ καλά, όπως και ο τρεχα….
Εκεί υπάρχουν οι απαντήσεις που αναζητάτε εναγωνίως.

Είναι βαρετό να προσπαθείς να γεμίσεις ένα τρύπιο κεφάλι και ευτυχώς τα γραπτά μένουν…


quote:
Δεν απευθύνεστε στο σινάφι σας που χάφτει την προπαγάνδα σας τελίως αμάσητη!
Θα δείτε πλήθος στοιχείων που μαρτυρούν πως 2000 χρόνια τώρα, οι Έλληνες αγκάλιασαν, τιμούν και σέβονται το Χριστό. Όπως έστειλαν στον αγύριστο τα είδωλα, έτσι έστειλαν στον αγύριστο και το μουσουλμανικό τουρμπάνι.

Νομίζεις ότι πείθεις κάποιον εδώ μέσα μ’ αυτήν την τακτική;;
Περιμένεις να μπει κάποιος στην παγίδα να σου απαντήσει, για να ξεκινήσεις νέο κύκλο, σε χιλιοειπωμένα θέματα, επειδή δεν έχεις να πείς κάτι σημαντικό;

Υπάρχει θέμα στο φορουμ, που αναφέρονται και οι τρόποι επιβολής και οι θεάρεστοι σκοτωμοί των ομόθρησκών σου.

quote:
Αν έχεις οποιαδήποτε ένσταση κατά της ΟΟΔΕ, δεν έχεις παρά να τους την κάνεις γνωστή.

Δεν μ’ ενδιαφέρει καθόλου τι σας σερβίρουν και το τρώτε, αυτές τις ηλεκτρονικές φυλλάδες. Αυτό είναι δικό σας πρόβλημα…

quote:
Το να πετάς λάσπες κρυμμένος πίσω από την οθόνη σου δεν ωφελεί σε κάτι παρά μόνο σε εκθέτει.
Αν έχεις κάτι το συγκεκριμένο παράθεσε το εδώ έτσι ώστε να καταδείξεις το επιλήψιμο των όσων λένε. Αν δεν έχεις το θάρρος να τους το μεταφέρεις εσύ, μπορώ να τους γράψω εγώ ένα μήνυμα και να τους πω "κύριοι της ΟΟΔΕ, ο κύριος γιαπετ σας ξεσκέπασε πάνω στο τάδε που λέτε, τι έχετε να απολογηθείτε;"!

Όμως γιατί παιδιαρίζεις;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 00:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλός

quote:
Πάντως, με παραξενεύει το γεγονός πώς ένας "άθεος" και "αμάντρωτος" επιχειρηματολογεί και χρησιμοποιεί τις ίδιες εκφράσεις όπως και οι διάφοροι αρχαιοκάπηλοι;;

γιαπετ
Θύμισέ μου, πότε δήλωσα άθεος και δεν το θυμάμαι εγώ…


Να υποθέσω πως είσαι λάτρης του πολυθεϊσμού; Αν όχι, ποιος είναι ο ή οι θεοί στους οποίους και πιστεύεις; Για να σε ακούσουμε έστω και μια φορά; Ή μήπως θα σου χαλάσουμε το παιχνίδι με το κουβαδάκι και τη λάσπη;

quote:

quote:
Πώς και γιατί ειδωλολάτρες αυτοκράτορες, εν μέσω διωγμών κατά των Χριστιανών, αποφάσισαν "ξαφνικά" να υιοθετήσουν αυτή την καινούργια θρησκεία;
Έτσι στα καλά καθούμενα; Ήπιαν τίποτα και τους τη βάρεσε; Μήπως ήταν ο αέρας;
.......

γιαπετ
Υπάρχει θέμα σχετικό το οποίο γνωρίζεις πολύ καλά, όπως και ο τρεχα….
Εκεί υπάρχουν οι απαντήσεις που αναζητάτε εναγωνίως.

Είναι βαρετό να προσπαθείς να γεμίσεις ένα τρύπιο κεφάλι και ευτυχώς τα γραπτά μένουν…



Και απ’ ό, τι φαίνεται, τι κι αν μένουν τα γραπτά αφού εσύ γράφεις στα ..... σου την ιστορία ολόκληρη και προσπαθείς, μαζί με τους άλλους γνωστούς εδώ μέσα, να τη βιάσετε και να την ξαναγράψετε από την αρχή;;


quote:

quote:
Δεν απευθύνεστε στο σινάφι σας που χάφτει την προπαγάνδα σας τελίως αμάσητη!
Θα δείτε πλήθος στοιχείων που μαρτυρούν πως 2000 χρόνια τώρα, οι Έλληνες αγκάλιασαν, τιμούν και σέβονται το Χριστό. Όπως έστειλαν στον αγύριστο τα είδωλα, έτσι έστειλαν στον αγύριστο και το μουσουλμανικό τουρμπάνι.


γιαπετ
Νομίζεις ότι πείθεις κάποιον εδώ μέσα μ’ αυτήν την τακτική;;
Περιμένεις να μπει κάποιος στην παγίδα να σου απαντήσει, για να ξεκινήσεις νέο κύκλο, σε χιλιοειπωμένα θέματα, επειδή δεν έχεις να πείς κάτι σημαντικό;

Ωρέ γιαπετ νομίζεις πως έχω ανάγκη να πείσω κάποιον;
Αν είναι κάποιος που προσπαθεί εναγωνίως να αλλάξει τα φώτα της ιστορίας, αυτός είσαι εσύ.
Επειδή είστε δυο τρεις κούκοι νομίζετε πως ο κόσμος όλος σας πιστεύει ή/και άρχισε να χτίζει ναούς στο δωδεκάθεο;
Αχ βρε φουκαρά μου, θυμάμαι ένα επισόδειο στην Κατερίνη που πήγαν κάτι αρχαιοπατριδοκάπηλοι και προσπάθησαν να φτιάξουν ναούς και παραμύθια και τους πήρε ο κόσμος με τις ντομάτες και φύγαν νύχτα!!
Πρόσεχε γιατί είναι προτιμότερο να την τρώς με το στόμα τη ντομάτα παρά να την τρώς στη μάπα.

Τι να πω; Επαναλαμβάνω πως ίσως να φταίει πως δεν ζεις στον τόπου που λέγεται Ελλάδα και έχασες πολλά επισόδεια. Δεν εξηγείται αλλιώς!


quote:

quote:
Αν έχεις οποιαδήποτε ένσταση κατά της ΟΟΔΕ, δεν έχεις παρά να τους την κάνεις γνωστή.

γιαπετ
Δεν μ’ ενδιαφέρει καθόλου τι σας σερβίρουν και το τρώτε, αυτές τις ηλεκτρονικές φυλλάδες. Αυτό είναι δικό σας πρόβλημα…

Μωρέ σε παραενδιαφέρει και πολύ μάλιστα. Αν δεν σε ενδιέφερε δεν θα σε έκαιγε τόσο πολύ για τα όσα λένε.
Ορίστε, σου το ξαναλέω και πάλι, αν έχεις οποιαδήποτε ένσταση, δεν έχεις παρά να το παίξεις, έστω για μια φορά, συνεπής και να στηρίξεις τα όσα λες και να μην αρκείσαι σε φτηνές συκοφαντίες. Δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να συμβουλευτείς και τον ίδιο το Ρασιά αν θες.


****Ακόμη περιμένω εκείνον τον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ να μου παραθέσει τη δήθεν παράγραφο που βρήκε, λέει, σε κάποιο βιβλίο. Συκοφαντίες φτηνές σαν και αυτές των τηλεβρυκολάκων της ελληνικής τηλεόρασης.


Βρε, με συκοφαντίες και με λάσπη δεν θα πάτε πουθενά, το καταλαβαίνετε ή όχι; Όσο μίσος και διχόνοια κι αν σπείρετε, θα τα λάβετε μια μέρα πίσω πολλαπλάσια!!
Δεν ζείτε στην κοινωνία του σήμερα; Δεν τα λαβαίνετε τα μηνύματα;
Άντε βγάλτε τις χλαμύδες και αφήστε στην άκρη τα δόρατα και τις ασπίδες!!


quote:

quote:
Το να πετάς λάσπες κρυμμένος πίσω από την οθόνη σου δεν ωφελεί σε κάτι παρά μόνο σε εκθέτει.
Αν έχεις κάτι το συγκεκριμένο παράθεσε το εδώ έτσι ώστε να καταδείξεις το επιλήψιμο των όσων λένε. Αν δεν έχεις το θάρρος να τους το μεταφέρεις εσύ, μπορώ να τους γράψω εγώ ένα μήνυμα και να τους πω "κύριοι της ΟΟΔΕ, ο κύριος γιαπετ σας ξεσκέπασε πάνω στο τάδε που λέτε, τι έχετε να απολογηθείτε;"!


γιαπετ
Όμως γιατί παιδιαρίζεις;;;


Το ήξερα.
Δεν περίμενα ότι θα είχες να πεις και κάτι διαφορετικό ή ουσιώδες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy