ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σου έχω πει πολλές φορές,Εαρινέ, ότι έχεις χοντρό πρόβλημα,εγω στη θέση σο, θαειχα λίγο εγωισμό, δεν μπορείς να ξεαφρίσεις λίγο;
Άσε, βρε ενοχλητικέ και τραμπούκε να συνομιλούμε...
Μονο εμπόδιο μπορεις να εισαι στην δημοκρατία, την ελευθερια της επικοινωνίας, τίποτε άλλο, δεν το βλέπεις;Δεν αφήνεις θέμα να ανοιχτει...Γυρνάς και διαλύεις...
Τόσο σαμποτάζ;Και το θεωρείς τέχνη;
Πάντως, εδώ μιλούσαμε πρώτα...
Το κάναμε μια χαρά πριν και μετά απο σένα το ίδιο...Εσύ επαγγέλεσαι μόνο το διάλλειμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:16:51  Εμφάνιση Προφίλ
οπως εχω ξανα πει ειναι αδυνατος ο διαλογος μαζι σου , τα φασιστικα σου ιδεωδη περι αποψεως και ελευθεριων ειναι γνωστα σε ολους μας και καλα κανεις να μας το θυμιζεις καθε 2-3 μυνηματα για να μη ξεχνιομαστε και νομιζουμε οτι μιλαμε με ανθρωπο!!!
αλλα τα χαπακια που σου εδωσε ο γιατρος μη τα κοβεις ετσι αποτομα ... γιατι αγριευεις και θα δαγκασεις κανα πληκτρολογιο

ελευθερη βουληση ,σαρεσει δε σαρεσει γιαλατζι μαγκα , ειναι ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ σαρεσει δε σαρεσει ... και οτι ο μονος νομος για μενα ειναι ΟΤΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ .... τωρα εαν αυτο εσενα σου πεφτει πολυ .. δεν μπορω να κανω τιποτα για σενα ειτε δε διαβαζεις τα οσα γραφω , ειτε δεν απαντας ... οκ "μαγκα" ?

και προσεχε με τοση γνωση μαλλον θα γερνεις οταν περπατας... προσεχε μη βρεις πουθενα και σε χασουμε ... γιατι τοτε ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΓΕΛΑΜΕ ? !!!! ενταξει μεγαλε δασκαλε με 3 πτυχια πολιτικε μηχανικε δημοσιογραφε κομπιουτερα 45ντεαρη ψαλτη και παππου ??? ωρε φαντασια και τρελα που κουβαλαει ο τυπος ....

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:24:17  Εμφάνιση Προφίλ
ποιοι είναι ταπωμένοι; από ποιον; Ποιες απαντήσεις έστειλες; Σου έκανα τρεις ερωτήσεις και μόνο αοριστολογίες διάβασα. Σε ρώτησα για το "ψυχικό σώμα" αν η πιστή σε αυτό αντιβαίνει στην ορθή πίστη και δεν είδα απάντηση. Σε ρώτησα αν είναι θεολογικά σωστό να λες ότι αποτυπώνεται η ψυχή, η πνοή του Θεού, και πάλι σιωπή. Σε ρώτησα τι πιστεύεις πάλι απάντηση δεν είδα.Ζήτησα αυστηρούς ορισμούς για το μυαλό, το πνεύμα,την ψυχή και προσθέτω τώρα και το ρόλο του εγκεφάλου (που είναι ένα υλικό όργανο)σε όλα αυτα και δεν μπήκες στον κόπο να τα ορίσεις.Από φόβο μήπως αρχίσεις να αντιφάσκεις και αποκαλυφθεί η πλάνη σου;


Ξεκαθάρισε τις θέσεις σου. Τι πιστεύεις ακριβώς για να σου απαντάμε αναλόγως. Τα είδη είναι στατικά ή μεταβάλλονται; Αν σταματήσεις τις επιθέσεις στους άλλους, εγώ πρώτος θα πάρω το μέρος σου αν κάποιος σου επιτεθεί, όπως έχω κάνει στο παρελθόν. Δε θέλουμε χαρακτηρισμούς, επιθέσεις, λεκτική βία. Θέλουμε επιχειρήματα και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Α και για να επιστρέψουμε στη συζήτηση περί προέλευσης, για ψάξε στο φίλο μας το "γούγλη" για τον australopithecus και πες μας τι είδους πλάσμα ήταν αυτό. Ανθρώπινο σώμα με πιθηκόμορφο κεφάλι. Επίσης, μια επαρκής απάντηση γιατί ο Θεός χρησιμοποίησε μια ήδη υπάρχουσα "πλατφόρμα" γενετικού υλικού και δεν έφτιαξε τον άνθρωπο από την άρχη αν θες εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θιασωτής του δημιουργισμού να μας δώσετε.Επίσης μια εξήγηση για τα περιττά οστά του ανθρώπινου σώματος όπως ο κόκκυς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:32:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ειναι πολύ κουρατικό, να μπαίνεις για συζήτηση, αγαπητέ μου IndustrialAngel και να πέφτεις σε ...ψυχολόγο, κριτή και διακονιάρη....Λες,δεν κοιτάνε τα χάλια τους,εμένα κοιτάνε;
Βλέπεις ελπίζω ο καημένος, κάποτε να διαβάζετε και να μιλάτε..Όχι το αντίθετο...Απο όσα είπα, όλα βγήκαν αλήθεια...Γι αυτό και μόνο για μένα μιλάτε...Αλλου,στα θέματα,είστε ταπωμένοι...
Κι επαναλαμβάνω, με όσα διαβάζω απο σας,πως πιστεύετε βλέπω τις κρισεις και τις ....αξιολογήσεις σας;
Κι αυτά που λές με το καφενειο,κοίτα το, μην το αφήνεις..Έτσι ξεκινάει και μετά γράφουν οι εφημερίδες ειδήσεις...:
"Νεαρός την είδες...ζούπερμαν..."
Όσο για απαντήσεις, καλε μου, εγώ τις εστειλα, εσύ,ομως, δεν τις διάβασες;

Απ'οσα είπες , όλα εμπεριέχουν την υπερμεγέθη φαντασία σου και την αδυναμία να επιχειρηματολογήσεις με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...το μόνο που προβάλλεις είναι η αδυναμία σου και η ψυχολογική σου κατάσταση που αίρει την αρμονία και την ηρεμία εντός σου ...

Και είναι αυτή η αιτία των όσων σου συμβαίνουν ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΝ!

Ηρέμησε , δεν έχει κανείς τίποτα μαζί σου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 00:01:59  Εμφάνιση Προφίλ
η θεση της εκκλησιας μεσα απο μια συζητηση που ειχα χτες με εναν ιερεα ειναι οτι αποδεχονται τον κοινο προγονο (ακομη και σε επιπεδο μικροοργανισμων , αποδεχονται τα επιστημονικα ευρηματα) , μαλιστα θεωρουν οτι η εξελιξη ειναι απολυτος συμβατη με τον χριστιανισμο , εκει που εχουν τις ενστασεις τους ειναι στο σημειο της φυσικης επιλογης για τον ανθρωπο και θεωρουν οτι αποτελει θεϊκη παρεμβαση και ετσι εγινε ο ανθρωπος !!!!!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 00:36:17  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό που λέει ο μακφόρ στα μάτια μου είναι αποδεκτό. Εκεί που οι άλλοι βλέπουν τυχαιότητα οι άλλοι μπορούν να βρουν το Θεό. Αν θεωρήσουμε ότι ο Θεός μετάλλαξε ένα πίθηκομορφο ζώο για να φτιάξει τον άνθρωπο βρισκόμαστε στην ίδια θεώρηση της πραγματικότητας από διαφορετική σκοπιά. Αυτό το συζητάμε. Τα υπόλοιπα είναι στείρα άρνηση της πραγματικότηταςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 02:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
trexagireve αν άκουσες καλά αυτά που λέγονται στα βίντεο από τον Δανέζη και θεοδοσίου, ξεχωρίζουν την επιστήμη από τις διάφορες μυστικιστικές θεωρίες και παραδόσεις..!!

Ο Τέσλα ήταν ο πρωτοπόρος τις ανακάλυψης των υψίσυχνων ηλεκτρικών ρευμάτων και εκεί στηρίχτηκε και η τεχνολογία Kirlian, ακόμα όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο makfor, το φαινόμενο της αίσθησης πόνου από ένα χαμένο (ακρωτηριασμένο)μέλος, δεν έχει να κάνει με τίποτε «μεταφυσικό» αλλά καθαρά με τον εγκέφαλο μας…

quote:
trexagireve-Ρε σύ IndustrialAngel, πας καλά αγόρι μου;Τρια πτυχία έχω, πολιτικού μηχανικού,δημοσιογραφίας και προγγραμματισμού υπολογιστή..Εκτός αυτόυ, κάποιες σεμιναριακές παρακολουθήσιες,για ζητήματα, που δεν επιτρέπεται να σου πω,όχι μονο λόγου,με κάνουν να πιστεύω, ότι μου κανεις πλάκα...
Τι να μας πεις ρε ....νιάτο, απο τη ζωή σου; Μια μέρα απο τη δικη μου, ολάκερη η δική σου...Σύνελθε, νιάτο!!!!

Δυστυχώς για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι τα πτυχία (γνώση) δεν προσφέρουν στον άνθρωπο τίποτα, αν πρώτα δεν έχει καταφέρει να καλλιεργήσει τον σεβασμό, αλλά και την μετριοπάθεια..

Δυστυχώς εσύ φίλε trexagireve χάνεις πολύ σε αυτό το κομμάτι, ακόμα και αν είσαι όπως λες άνθρωπος μορφωμένος, δεν παύει να παρασύρεσαι από τα πάθη σου (εγωισμό), βάζοντας συνέχεια μπροστά, πρώτα τα προσωπικά σου (υποκειμενικά) βιώματα και δεύτερον τις γνώσεις σου, που δυστυχώς ο τρόπος που τις αναδεικνύεις φανερώνουν άλλα πράγματα…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 11:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ elo, εγώ δεν ειπα ότι τις συνταιριάζει, αλλά,οτι τις δέχεται...Θέσεις που υποστηρίζονται, απο επιστήμονες και ερευνητές,τέτοιων φαινομένων...Χθές διάβαζα, για έναν βιοχημικό, αμερικάνο, που αποδεικνύει την βιβλική εξήγηση δημιουργίας του κόσμου...Θέσεις, επιστημονικά κατοχυρωμένες...
Δεν λέω ότι τελείωσε το ζήτημα...Αλλά, βλέπεις,οτι η θεωρία του χάους, έχει εφαρμογή, σε όλα;
Ρε φίλε,είναι πολύ ωραιο πράγμα, να βλέπεις τον κόσμο που περιβάλει τον άνθρωπο,όχι μόνο της ύλης, αλλά και του πνεύματος..Δεν φαινεται με γυμνούς οφθαλμούς, αλλά, ειναι τέλειο και πολλοί άνθρωποι θα το χαρούν..Πως το ξέρω;Υπάρχουν καταγραφές και μαρτυρίες,απο πολλά σημεια του κόσμου...Κάποτε θα ειναι για όλους..Εύχομαι να το ζήσουμε...
Όσο για την μετριοπάθεια,είναι καλή, αλλά υπάρχει και το υψηλόν φρονημα, που αλλάζει τα πράγματα...Αν το έχεις, δεν μπορεις να εισαι μετριοπαθής, γιατι ατιμάζεις το φρόνημα....Κι εγώ, δεν μπορώ να το κάνω....
Όσο για τις γνώσεις,είναι μεγάλη κουβένα,φίλε μου...Κάποια άλλη φορά...
Αλήθεια, όμως, ποια είναι αυτή η ....σχολή κριτικών θρησκείων, που τελειώνετε όλοι και κρινετε ποσο σωστοί είναι οι αλλοι,ενώ όποιοι εσείς κρίνετε έτσι,μένουνε στο απυρόβλητο;
Γιαλατζι, κομμάτι, μου φαινεται....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 12:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ιησούς:

1) "[...]Μάθετε από μένα ότι πράος είμαι και ταπεινός στην καρδιά[...]"

2) "[...]Αλλ' ουαί εις εσάς, γραμματείς και Φαρισαίοι[...]"




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 12:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειλικρινά, κρύβονται πολλά μέσα σε αυτές τις δυο φράσεις φιλε μου....Πάρα πολλά....
Και μερικές φορές, περισσότερα απο ότι νομίζουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 13:44:50  Εμφάνιση Προφίλ
φυσικα και ειναι αποδεκτο ως ΘΕΣΗ απο καποιον που πιστευει ή θεωρει την υπαρξη ενος θεου ή ανωτερου δε ξερω τι ... και επι της ουσιας της εξελιξης δηλαδη υπαρχει πληρη αποδοχη ...

θελοντας και μη , εφοσον τα επιστημονικα δεδομενα γινονται αποδειξεις η εκκλησια θα αναγκαστει εκ των πραγματων να δεχθει τα νεα στοιχεια , φυσικα αυτο θα γινεται παντα με πολυ αργο ρυθμο και φυσικα θα κραταει παντα τις εναστασεις τις σε οτι δεν εχει δοθει ξακαθαρη απαντηση και εκει οπου χωραει θα τοποθετει ειτε τον θεο ειτε το πνευμα , χωρις φυσικα κανεις να μπορει να την κατηγορησει σε τιποτα για αυτο ...

απο την αλλη αυτος που δεν δεχετε τον θεο ή το πνευμα ως κατι υπαρκτο δεν εχει καμια υποχρεωση να δεχθει τα οσα λεει η καθε θρησκεια ...

το γεγονος της "υποχρεωτικης" θα ελεγα ελαστικοτητας στις νεες ιδεες που δειχνει η εκκλησια ειναι εμφανες και απο το παρελθον , απο τον τροπο που βλεπαμε την γη , ως επιπεδη, απο το οτι η γη ηταν το κεντρο του κοσμου και μεταφερθηκε σε μια μικρη γωνιτσα στη μεση του πουθενα , απο τον ανθρωπο που ηταν φταγμενος απο λασπη πριν 6-7 χιλιαδες χρονια και πολλα αλλα μικρα ή μεγαλα που δεν εχει νοημα να αναφερουμε

ειναι γεγονος οτι η εξελικτικη θεωρια ειναι αποδεκτη απο ενα μεγαλο μερος ανθρωπων , θρησκειων και επιστημονων και οι αντιρησεις σε αυτη πλεον περιοριζονται σε πολυ λιγοτερα σημεια απο οτι στο παρελθον , φυσικα σε ολα αυτα (κυριως για τον απλο ανθρωπο - πιστο ) εχει λογο και η αμαθεια ή η στραβη πληροφορηση ... τρανταχτο παραδειγμα "ο ανρθωπος προερχετε απο τον χιμπατζη" ενω το σωστο ειναι "ο ανθρωπος και ο χιμπατζης καπου στο πολυ παλιο παρελθον εχουν ενα κοινο προγονο , οπως και ολοι οι οργανισμοι εχουν ενα κοινο προγονο στο χρονο που πρωτοεμφανιστηκε ζωη στο πλανητη ΓΗ"

η αγια γραφη τωρα , ειτε το θελουμε ειτε οχι , θα ηταν αδυνατο να ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ή να ΠΡΕΡΙΓΡΑΨΕΙ την εξελιξη ή οτι αλλο , την εποχη που γραφτηκε ολα αυτα ηταν αγνωστα , ο κοσμος ηταν επιπεδος και τα παντα γυριζαν γυρω απο αυτον ... ο ανθρωπος ηταν λασπη με πνοη θεου ή οτι αλλο λενε οι αλλες θρησκειες ... αρα οσο και εαν θελουμε να συνδεσουμε αυτα τα δυο -αγια γραφη με εξελιξη - ειναι θα ελεγα αδυνατο καθως δεν εχουν κανενα σημειο επαφης

οσο αφορα τα οσα λεει η αγια γραφη για την προελευση του ανθρωπου αποτελουν απλα μια ομορφη ιστορια για το πως εβλεπε ο τοτε κοσμος τον ανθρωπο και τον θεο και τα σιγουρα συμπερασματα που μπορουμε να βγαλουμε αφορουν κυριως τον τροπο που λειτουργουσε ο ανθρωπος ΤΟΤΕ ... σημερα ομως αυτα τα πραγματα εχουν αλλαξει και εαν σημερα γραφοταν μια αγια γραφη αυτη θα ελεγε διαφορετικα πραγματα για την προελευση μας και θα ειχε την εξελιξη ως ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ !!!

οταν ομως ζουμε σε μια χωρα που η εκκλησια - παιδεια - κρατος ΑΡΝΕΙΤΑΙ πεισματικα να τοποθετησει την εξελιξη ως μαθημα στα σχολεια , ειναι αναμενομενη η στρεβλη εικονα που εχει ο μεσος ελληνας για την εξελιξη των ειδων και που κραταει ως βασικο τροπο δημιουργιας την λασπη ΑΚΟΜΗ και οταν του εξηγης οτι αυτο ειναι κατι το ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΟ ή ΑΠΛΑ η αντηληψη που ειχαν οι ανθρωποι πριν απο πολλους αιωνες !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 15:50:14  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου , ποτέ δεν ήταν εύκολο για μια κοινωνία , να περάσει απο έναν κώδικα πεποιθήσεων και αρχών σε έναν άλλο , για την ακρίβεια η αντιστάσεις που παρουσιάζει -η κοινωνία- στην αποδοχή των νέων αντιλήψεων -όσο σωστές και να είναι αυτές..- υπήρξαν πάντοτε σθεναρές και το αναφερόμενο ως "ενδογενές σύστημα επιτυχίας που εδράζει εντός του..- διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο σ'αυτά τα φαινόμενα και συναισθηματικές αγκυλώσεις αλλα και φορτίσεις!

Αν δε δεχθούμε ότι ο άνθρωπος προέρχεται απο πολλαπλές ταυτίσεις , μία αλλα και θεμελιωδέστερη είναι ο κώδικας πεποιθήσεων και αρχών του , τότε μπορούμε να αντιληφθούμε -και έχουμε τα παραδείγματα μπροστά μας..- το πόσο μεγάλη απειλή βιώνει το υποκείμενο απο κάθε καινούργιο και ενδεχομένως εντελως διαφορετικό απο αυτό το οποίο είναι καταχωρημένο ως αληθές και με το οποίο δεν μπορεί να διαχωρισθεί αλλα εμφανίζεται ως ...όχι απλά μέρος του είναι του ....αλλα ως το ίδιο του το είναι..και εξ'αυτού ορίζεται όχι μια απειλή επι μιας ιδέας αλλα ως μια απειλή επι του ιδίου προσωπικά!

Ήδη συντελλούνται όλες οι ζυμώσεις , προκειμένου σταδιακά να μπορέσει ο άνθρωπος να περάσει σε ένα άλλο διαφορετικό επίπεδο αντίληψης των πραγμάτων και ίσως χρειαθεί κάποιος χρόνος , θα δοθεί λοιπόν αυτός ο χρόνος -όπως πάντα- και θα υπάρξει αυτό το πέρασμα σε μια νέα γενιά αξιών και πεποιθήσεων , η πορεία δεν μπορεί να ανακοπεί!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 16:00:35  Εμφάνιση Προφίλ
trexagire
o dying incubus για σένα μετέφερε τις ρήσεις του Χριστού.Εσύ δεν είσαι ο πράος δηλαδή. Και παρεπτιπτόντως εσύ δεν πιστεύεις ότι ο κάθε άνθρωπος είναι εικόνα και ομοίωση του Θεού; Αυτό δεν επιβάλλει το σεβασμό στο συνάνθρωπο; Ακόμα και όσοι διαφωνούν εξακολουθούν να είναι εικόνες του Θεού,σωστά; Ο Χριστός απόσο ξέρω δε μίλησε ποτέ για φρόνημα. Όταν σε βολεύει θυμάσαι το Χριστό ή πάντα; Για να ξέρουμε. Επίσης,όταν καταθέτεις τις απόψεις σου αυτές θα κρίνονται πάντα. Τουλαχιστόν εγώ σε κρίνω κόσμια. Ούτε βλάχο ούτε στουρνάρι σε αποκάλεσα ποτέ σε αντίθεση με σένα.Αν δε σου αρέσει η κόσμια κριτική των ΑΠΟΨΕΩΝ σου(στις βρισιές έχεις κάθε δίκιο να αντιδράς) τότε είναι αδύνατο να κάνεις διάλογο


Για πες μας και το όνομα του βιοχημικού που λες ότι και καλά απέδειξε τη βιβλική κσομογονία. Σαν (παν)επιστήμονας που είσαι, θα ξέρεις ασφαλώς ότι για να γίνει μια θέση επιστημονικά τεκμηριωμένη και δεκτή πρέπει για να γίνει αποδεκτή σε κάποιο διεθνές ειδικευμένο έντυπο ή σε κάποι συνέδριο. Όπως επίσης ότι όλα τα πειράμετα δεν έχουν θετική απάντηση. Ή για να είναι ένα πείραμα σωστό δεν πρέπει να συμβαίνει άπαξ αλλά πάντα και ανεξαρτήτως ερευνητή.Αν και εγώ δε νομίζω να αποδειχτεί ποτέ ότι η οντότητα του Θεού ακόμα και αν ο Θεός είναι,γιατί η γνώση αυτού του γεγονότος θα αναιρούσε την ελεύθερη βούληση, θα αναγκαζόμασταν να πιστέψουμε όχι από επιλογή αλλά επειδή ξέρουμε. Σε αυτόν τον προβληματισμό τι απαντάς


Όσο για τον πολύ κόσμο που πιστεύει που βάζεις μπροστά, και αυτοί που "πιστεύουν" στο flying spaghetti monster είναι 10 000 000 και το βάζουν και πάνω στο δέντρο των Χριστουγέννων. Δε λέει τίποτα ο πληθυσμός.


Μακφόρ,
100 φορές έχω γράψει ότι αν ο Θεός αποκάλυπτε συμπαντικές αλήθειες σε έναν νομά της ερήμου, ακόμα και αν αυτός τις καταλάβαινε(δύσκολο) θα ήταν αδύνατο να τις εξηγήσει στους συμπατριώτες του. Αν του έδειχνε το DNA ή το Big Bang πώς θα τα ονόμαζε όταν δεν υπήρχαν καν οι λέξεις εκείνη την εποχή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 18:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Με συγχωρείς καλέ μου IndustrialAngel,αλλά,δεν ειναι κριμα να μην καταλαβαίνεις ότι οι λέξεις δεν ειναι για έναν,αλλά για όλους;Τι μανια σας πιάνει να νιμίζετε ότι αφορά στον άλλον;Απο μόνο του λέει ποιόν αφορά..Όσο κι αν το καθοδηγείς, πάει μόνο του...
Εσυ προφανώς, νοιώθεις οτι εισαι εκεί..Μονος σου φυσικά..Εγώ, απαγορεύεται..Πας καλά ρε δικέ μου;
Τόση τρέλα κουβαλάτε;
Και λέτε για μας τους χριστιανούς....Ρε ρίξτε μια ματιά στην κασίδα σας....Φτάνει...Όσο για το πότε θυμάμαι εγώ τον Χριστό,εσύ που δεν έχεις Χριστό μηπως δεν έχεις δικαίωμα να το λές αυτό;Πάλι στο απυρόβλητο, εσύ λόγω τύχης;Ή λόγω βλακείας;
Ρε για συνέθετε, σας λέω πράγματα δεδομένα και νομίζετε ότι παίζουν...Ρε συνέλθετε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 18:49:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ότι οι λέξεις δεν ειναι για έναν,αλλά για όλους;

Δηλαδή άμα βρίζεις πολλούς μαζί, δεν πειράζει;

Το αν έχω εγώ Χριστό δεν το ξέρεις, δε με γνωρίζεις προσωπικά. Βαφτισμένος όπως και εσύ είμαι εγώ. Συμπεράσματα για το ποιος είμαι και τι πιστεύω δεν μπορείς να βγάλεις από μόνος σου. Ξεβίδωσε το επιτέλους από το μυαλό σου, δεν έχω προσωπικά μαζί σου και δεν έχω τίποτα εναντίον της Χριστιανικής θρησκείας. Ξαναλέω, είναι σωστό να έχεις τέτοιο μένος εναντίον ανθρώπων που δε συμφωνούν μαζί σου αλλά δεν παύουν να είναι εικόνες του Θεού, όπως πιστεύεις; Εγώ χαρακτήρισα αυτά που λές βλακείες;


Εσύ για σύνελθε με τα "δεδομένα" σου. Επιχειρήματα θέλουμε, όχι θέσφατες αλήθειες. Σου έχω κάνει 800 φορές ερωτήσεις και αναλώνεσαι να κατηγορείς όσους διαφωνούν μαζί σου ότι είναι το λιγότερο σύγχρονοι Νέρωνες. Απαντήσεις και επιχειρήματα όχι βρισιές.


Τέλος πάντων, εγώ δεν κρατάω κακίες, παραπομπές ζήτησα.Το όνομα αυτού του βιοχημικού που αναφέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 03:59:33  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
παραπομπές ζήτησα.Το όνομα αυτού του βιοχημικού που αναφέρεις...

Θα περιμένεις λίγο, προηγούνται άλλοι. Τα τελευταία 2 χρόνια ψάχνει το όνομα του σεϊχη που έραψε η Παναγία στο πορτμπαγκάζ ενός ιορδανικού ταξί.

Υπολογίζω να πάρεις την απάντησή σου περίπου το 2076

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 10:17:06  Εμφάνιση Προφίλ
εαρινε , συμφωνω , αλλα πρεπει να αναγνωρισουμε το γεγονος οτι τα τελευταια 50 ή 100 χρονια η ταχυτητα με την οποια αποδεχεται το νεο η κοινωνια εχει αλλαξει , ειδικα εαν δεις τα τελευτια 30 χρονια οι αλλαγες ειναι θα ελεγα ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και σε αυτο εχει παιξει καθοριστικο ρολο το γεγονος οτι ο κοσμος μας εχει γινει ποιο μικρος μεσα απο τα ΜΜΕ και το Ιντερνετ.

IndustrialAngel, το ξερω αλλα οπως αντιλαμβανεσαι δεν γινεται ευκολα κατανοητο αυτο απο ολους , οπως επισης εαν πρεπει να δεχθω εναν θεο τοτε αυτος σε τιποτα δεν θα μπορουσε να εχει ανθρωπινα χαρακτηριστικα και να ειναι τιμωρος ή να επεμβαινει οποτε του καπνισει ή να κανει προσυλητισμο υπερ της μιας ή της αλλης θρησκειας με θαυματα και με αρεστους λαους και αλλα τετοια "χαζα" ... και φυσικα δεν θα εκανε εναν κοσμο απλα για να σκοτωσει την ωρα του και να κανει ζωυφια για να τον υμνουν... και διαβολου για να εχει καποιον να μαλωνει χαχαχα .... αυτα ειναι ολα ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΙΖΕΡΙΑ για να μη πω τιποτα ποιο βαρυ χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 11:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
τρεχαγυρευε:
ενώ στο σχολείο, οι καθηγητές, με ρωτούσαν για πράγματα που δεν ήξεραν....
Οπως ;
quote:
δειχνει ότι κατέβηκες απο τίποτε στουρναροχώρια
Λιγο σεβασμο σ΄αυτους που σε ταϊζουν ...
quote:
Πότε θα μας πείτε τι Θεό πιστεύετε;
Ειναι υποχρεωτικο να πιστευουμε καπου ; Γιατι ;
quote:
Dying_Incubus :
"[...]Αλλ' ουαί εις εσάς, γραμματείς και Φαρισαίοι[...]"

Βαλε κατι αλλο βρε Dying_Incubus ,δεν ακουει τετοια τραγουδια ο φιλος μας

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 11:30:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

εαρινε , συμφωνω , αλλα πρεπει να αναγνωρισουμε το γεγονος οτι τα τελευταια 50 ή 100 χρονια η ταχυτητα με την οποια αποδεχεται το νεο η κοινωνια εχει αλλαξει , ειδικα εαν δεις τα τελευτια 30 χρονια οι αλλαγες ειναι θα ελεγα ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και σε αυτο εχει παιξει καθοριστικο ρολο το γεγονος οτι ο κοσμος μας εχει γινει ποιο μικρος μεσα απο τα ΜΜΕ και το Ιντερνετ.

IndustrialAngel, το ξερω αλλα οπως αντιλαμβανεσαι δεν γινεται ευκολα κατανοητο αυτο απο ολους , οπως επισης εαν πρεπει να δεχθω εναν θεο τοτε αυτος σε τιποτα δεν θα μπορουσε να εχει ανθρωπινα χαρακτηριστικα και να ειναι τιμωρος ή να επεμβαινει οποτε του καπνισει ή να κανει προσυλητισμο υπερ της μιας ή της αλλης θρησκειας με θαυματα και με αρεστους λαους και αλλα τετοια "χαζα" ... και φυσικα δεν θα εκανε εναν κοσμο απλα για να σκοτωσει την ωρα του και να κανει ζωυφια για να τον υμνουν... και διαβολου για να εχει καποιον να μαλωνει χαχαχα .... αυτα ειναι ολα ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΙΖΕΡΙΑ για να μη πω τιποτα ποιο βαρυ χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Όντως φίλε μου , οι αλλαγές που συντελλούνται είναι θεαματικές και "προωθούνται" με μεγάλη ταχύτητα , παρ'ολ'αυτά θα χρεισθεί ένας "ικανός" χρόνος προκειμένου να αφομοιωθούν απο τις κοινωνίες νέες γνώσεις και δεδομένα και τα οποία είναι εντελώς ασύμβατα με τα όσα μέχρι σήμερα γνωρίζαμε και αναγνωρίζαμε ως αληθή!

Σε κάθε περίπτωση και αναφερόμενος σε αυτό που είπες και όρισες ως ανθρώπινη μιζέρια , θα ήθελε να σου πώ αυτό:"Η μιζέρια , όπως η φοβία και όλα όσα παρουσιάζονται ως ανθρώπινες συμπεριφορές και αποτελέσματα συμπεριφορών, έχουν την ρίζα τους στην ανθρώπινη ψυχολογία και η οποία δομείται επι εμπειριών του παρελθόντος ενός ανθρώπου -κυρίως κατα την πρώιμη παιδική του ηλικία-αλλα και συντονίζεται απο έναν κώδικα αρχών και θέσεων-που θεωρούνται αληθείς- διαστρωματώνοντας την σκέψη και την νοησή του και στα οποία ο άνθρωπος είναι υποκείμενος και χειραγωγούμενος καθημερινά , με όλα τα αποτελέσματα που υπάρχουν σε αυτούς ... άλλοτε καλά και άλλοτε άσχημα!

Είναι θέλω να πώ φίλε μου μια φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων και αναμενόμενη...και θεωρώ ότι δεν φταίνε οι άνθρωποι αλλα το γενικότερο σύστημα αξιών και εκπαίδευσης δια μέσου των οποίων "συλλαμβάνουν την ζωή" και αντιλαμβάνονται και αξιολογούν ή ερμηνεύουν το περιβάλλον τους!

Νά'σαι καλά Makfor..καλή σου μέρα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 15:37:34  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι σίγουρα η παιδεία πάσχει. Και στο όνομα μιας στρεβλής αντίληψης του ελεύθερου λόγου και άποψης ο καθένας λέει ότι θέλει και ότι τον βολεύει. Η μόνη ελπίδα είναι ο δημοκρατικός διάλογος με επιχειρήματα και σεβασμό δηλαδή όχι ο "ελληνικός" που είναι "ελάτε να σας πείσω ότι έχω δίκιο"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 15:59:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι σίγουρα η παιδεία πάσχει. Και στο όνομα μιας στρεβλής αντίληψης του ελεύθερου λόγου και άποψης ο καθένας λέει ότι θέλει και ότι τον βολεύει. Η μόνη ελπίδα είναι ο δημοκρατικός διάλογος με επιχειρήματα και σεβασμό δηλαδή όχι ο "ελληνικός" που είναι "ελάτε να σας πείσω ότι έχω δίκιο"

Θα συμφωνήσω κάνοντας μια επισήμανση όμως..και που -κατα την γνώμη μου- έχει σημασία..

Άλλο Ελληνικός λόγος και άλλο Νεο-Ελληνικός λόγος..και αυτό διότι ο νούς των Νεο-Ελλήνων δεν νοηματοδοτείται απο τον κατ'εξοχήν γνήσιο Ελληνικό λόγο , που δεν είναι άλλος απο τον Αρχαίο Ελληνικό λόγο!

Και έχω την αίσθηση , εκεί βρίσκεται και η αιτία των όσων "στρεβλών" μορφωμάτων εμφανίζονται σήμερα..!

Απόψή μου..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 16:13:29  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι ακριβώς "νεο-ελληνικός" διάλογος όπως λέμε νεοπλασία. Το ίδιο αρνητικά φαινόμενα είναι και τα δύο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 16:32:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι ακριβώς "νεο-ελληνικός" διάλογος όπως λέμε νεοπλασία. Το ίδιο αρνητικά φαινόμενα είναι και τα δύο.

Για να συντελεσθεί φίλε μου , ή όποια αλλαγή νοητικής στάσης ως αναγκαία προυπόθεση εμφανίζεται η γνώση μιάς -ή της παρούσας εν προκειμένω- αναποτελεσματικής-θυματοποιητικής και απο κεί ενεργοποιείται η επιθυμία ή η δυναμική εξόδου απο μη υγιώς εισφέρουσες ...και η επισήμανση που έκανες εμπεριέχει αυτόν τον σπόρο!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 19:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έφτασε κι ο βιοχημικός, που επειδή υπάρχει, θα περίμενε κανείς μετά τα ......ούφο να σωπαίνουν,αλλά, απο τότε που βγήκε η συγνώμη,χάθηκε το φιλότιμο....Ενώ απο τότε που βγήκαν τα ...ούφο, χάθηκε η αντίληψη....:
" Ο Αμερικανός βιοχημικός Φεζεϊλ Ράνα, επιστημονικά απέδειξε τη Βιβλική θεωρία της δημιουργίας. Ήταν από τους πρώτους που έθεσαν το ζήτημα, το οποίο ποτέ δεν τέθηκε στη χριστιανική απολογητική.
Στο βιβλίο του «Η σύσταση του κυττάρου: Πώς η Χημεία αποκαλύπτει την τέχνη του Δημιουργού», ο Ράνα αποκάλυψε δεκάδες διαφορετικών συστημάτων σε κάθε κύτταρο. Διασαφήνισε πώς σ'αυτά τα συστήματα καθρεφτίζεται ο λόγος του Δημιουργού, κατ'εικόνα του Οποίου δημιουργήθηκε ο άνθρωπος.
«Το κύτταρο διαθέτει ποικίλες μεταφορικές βιομηχανικές πράξεις, οι οποίες χρησιμοποιούν τον έλεγχο της ποιότητας, συστήματα αιτίου-αποτελέσματος, συγκοινωνίες, πληροφοριακές μεθόδους , και ακόμη και τη διεργασία της διορθώσεως, και πολλά άλλα ολοκληρωμένα χαρακτηριστικά. Το κύτταρο αποκαλύπτει την κομψότητα της μορφής και της λειτουργίας, την λεπτή ομορφιά του χαρακτήρα του Βιβλικού Ποιητή »,- είπε ο Ράνα.
Ο Φεζεϊλ Ράνα είναι χριστιανός εμπειρογνώμονας για την προέλευση της ζωής. Τα έργα του έχουν λάβει πολλές επιδοκιμαστικές αξιολογήσεις από πολλά περιοδικά , επιστημονικές συναντήσεις και παγκόσμια Πανεπιστήμια.

ΠΗΓΗ: ΠΗΓΗ: www.bogoslov.ru.-greek-text-386548-index.html."
Και τώρα, που θα το γυρίσετε;
Ρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, αν ταίζουν εσένα κάποιοι, πάει να πει ότι συμβαίνει το ίδιο με τους άλλους;Λίγο σεβασμό στη...διαφορετικότητα...Δεν ειναι όλοι, απαραίτητα, ....ομόσταυλοι σου...
Απο κει κι έπειτα,η αλλαγή, σημαίνει ότι κάτι πάει στραβά,συνήθως, απ δικές μας ενέργειες..Συνήθως, πράγματα, που δεν μπορούμε να αφήσουμε πίσω, ή μάθαμε να κρατάμε....Η ύπαρξη του ανθρώπου,έχει μια περιεργη και μυστηριώδη πορεια,που αυτό και μόνο λέει πολλά...Δεν ειμαστε ζώα, για να κρίνουμε τους εαυτούς μας με νόμους που αφορούν σε ζώα...Γι αυτό και δεν μπορούμε να βρούμε την δική μας πορεία,αφού την συγκρίνουμε με όντα, κατώτερα απο μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 23:20:54  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτή είναι η πηγή σου τρέχαγυρευε; To intelligent design; Που είναι στην ουσία μασκαρεμένος δημιουργισμός(creationism); Για την ακριβεία βγήκε από το μανίκι των δημιουργιστών όταν άρχισε να γίνεται κατανοητή η πλάνη τους και το δικαστήριο στην Αμερική θεώρησε τη διδασκαλία του δημιουργισμού παραβίαση της ανεξιθρησκείας. Μπορώ να σου βρω όχι μόνο ένα αλλά ένα κάρο βιβλία για το ευφυές σχέδιο, όπως μπορώ να βρω άλλα τόσα και για τον παπουτσωμένο γάτο. Το θέμα είναι που είναι η αλήθεια.


Πάμε να τα δούμε αναλυτικά όμως:
1. Η πηγή σου δεν είναι έγκυρη, ένα βιβλίο που δημοσιεύει ο οποισδήποτε μπορεί να ισχυρίζεται οτιδήποτε. Με την ίδια λογική και ο Dan Brown και βιβλίο έγραψε, έκανε και έρευνα για αυτό άρα ότι λέει ισχύει.Σωστά; Ασφαλώς όχι. Για να μιλήσουμε για σοβαρή πηγή πρέπει να έχουμε δημοσίευση σε peer-reviewed journal, δηλαδή διεθνή τύπο με επιτροπή ειδικών. Ο λόγος για αυτό είναι αυτονότητος. Μόνο αν μια θεωρία υποστεί και αντέξει την κριτική και δεν έχει χάσματα τότε μόνο μπορεί να σταθεί. Υπόψιν, για να μην ακουστεί τίποτα περί ρατσισμού κτλ όταν στέλνει κάποιος εργασία για δημοσίευση σε διεθνή επιστημονικό τύπο το όνομα του το καλύπτει o editor, κανένας δηλαδή από τους κριτές δεν ξέρει ποιον κρίνει. Κρίνει μόνο τα γραφόμενα. Έχεις στη διάθεση σου paper του συγκεκριμένου που να αφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα και να έχει γίνει δεκτό σε κάποιο journal; Το συγκεκριμένο βιβλίο θα το χαρακτήριζα εκλαϊκευμένη ψευδεπιστήμη. Η εξελικτική θεωρία έχει να αντιτάξει ΣΩΡΕΙΑ επιστημονικών δημοσιεύσεων.

2. Η όλη θεωρία του ευφυούς σχεδίου έχει δύο σοβαρά προβλήματα. Πρώτον, δεν αποδεικνύεται με κανενός είδους πείραμα. Ο ίδιος ο Ράνα επικαλείται διεργασίες του κυττάρου που είναι πασίγνωστες ότι συμβαίνουν αλλά δεν αποδεικνύει παρά μόνο μέσω του επιχειρήματος της άγνοιας την ύπαρξη σχεδιαστή. Δηλαδή δεν μπορούμε να φανταστούμε πώς αλλιώς θα γινόταν το σχέδιο τόσο "ευφυώς" παρά μόνο αν υποθέσουμε την ύπαρξη Δημιουργού(ο οποίος υπαινικτικά προκύπτει να είναι ο Χριστιανικός Θεός).Συμφωνώ ότι οι διεργασίες του κυττάρου είναι θαυμαστές, τα υπόλοιπα δυστυχώς είναι λογικό άλμα. Το ότι κάτι είναι χαρακτηρίζεται "ευφυές" δε σημαίνει πάντα ότι είναι προϊόν σχεδίου. Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι πέραν της σκέψης πριν το σχέδιο υπάρχει και η trial and error τεχνική, κάνουμε δηλαδή δοκιμές και ότι πετύχει. Αυτό ακριβώς συμβαίνει στην εξελικτική θεώρηση. Δεύτερον, πάσχει λογικά,αφού αν η ζωή στη γη είναι προϊόν ευφυούς σχεδίου πώς θα ήταν ΑΝ ήταν "κακό" το σχέδιο. Πώς αξιολογείται η ευφυία του σχεδίου; Και πώς εξηγεί το γεγονός ότι η φύση πολλές φορές "αποτυγχάνει" σε μεμονωμένους οργανισμούς ή ακόμα και σε ολόκληρους πληθυσμούς ζώων τα οποία εξαφανίζονται; Ένα ακόμα προβληματικό σημείο είναι ότι δεν εξετάζεται η πιθανότητα της δημιουργίας ενός τυχαίου (και όχι ευφυούς) κόσμου από ένα Δημιουργό. Η΄πώς αποδεικνύει γιατί ΔΕ θα μπορούσε ο Θεός να φτιάξει το νόμο της εξέλιξης.Παρεπιπτόντως, οι περισσότεροι υποστηρικτές του ευφυούς σχεδίου δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με την εξέλιξη της ζωής γιατί εκεί αποδεικνύεται η πλάνη τους αλλά με την προέλευση της ζωής, σημείο που είναι ΕΝ ΜΕΡΕΙ ακόμα σκοτεινό στη σύγχρονη επιστήμη


3.Θα μπορούσε να αντιτάξει κάποιος, ότι και αν το σχέδιο είναι όντως "ευφυές", τότε θα μπορούσαμε κάλιστα να ζούμε στον εγκέφαλο του υπολογιστή του Μάτριξ ή θα μπορούσαμε να έχουμε σχεδιαστεί από μια εξωγήινη φυλή (που θεωρητικά και αυτοί θα κατείχαν την απαραίτητη ευφυία)


4.Κανένας μέχρι σήμερα δεν έχει αποδείξει αδιάψευστα ότι η εξέλιξη ΔΕΝ ισχύει.Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, με τα χρόνια συσσωρεύονται αποδείξεις και ενδείξεις υπέρ αυτής. Τα μόνα που υπάρχουν είναι σοφιστείες που παίζουν με τις έννοιες της πιθανής και της αναγκαίας συνθήκης(είναι αναγκαία η συνθήκη να είναι ευφυες το σχέδιο, ή απλώς μπορεί να έγινε και έτσι;)


Να σημειωθεί ότι τα ανωτέρω τα γράφω με απόλυτο σεβασμό στο Χριστιανισμό και τον τρέχαγυρευε. Στα πλαίσια του δημοκρατικού διαλόγου, μπορούμε ΧΩΡΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ να εκθέτουμε τις απόψεις μας.Όπως και έκανε ο τρέχαγυρευε στο τελευταίο του ποστ. Επίσης είναι δικαίωμα μας αν δε συμφωνούμε να "πολυβολήσουμε" τις απόψεις του άλλου πάντα με σεβασμό και επιχειρήματα, όπως κάνω τώρα. Και αναγκαστικά δικαίωμα είναι να υπερασπίζεται κάποιος τις απόψεις του εναντίον των βολών που δέχεται. Επομένως, παρακαλώ εμπρός τρεχαγύρευε αναμένω τα επιχειρήματα σου.

Edited by - IndustrialAngel on 21/02/2010 23:24:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 02:41:00  Εμφάνιση Προφίλ
Μια ακόμα παράμετρος που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι η πολυπλοκότητα που επικαλούνται οι διάφοροι christian scientists(που μετέφρασες ως χριστιανούς "εμπειρογνώμονες") θεωρεί ως δεδομένο το σημερινό κόσμο, όπου πράγματι η πολυπλοκότητα της φύσης είναι ιδιαίτερα υψηλή. Δηλαδή πραγματεύεται το πώς θα μπορούσε να φτιαχτεί ο κόσμος των ζώντων οργανισμών όπως τον γνωρίζουμε σήμερα εκ του μη όντος.Παραλείπει όμως να εξετάσει τη μορφή που είχαν οι οργανισμοί όταν ξεκίνησε η ζωή στη γη. Αυτή η μορφή ήταν κατά πολύ απλούστερη. Οι πράγματι θαυμαστές και πολύπλοκες διεργασίες του κυττάρου (αντιγραφή, μεταγραφή και μετάφραση) όπου το γενετικό υλικό είναι ο φορέας της πληροφορίας που περιγράφει τις πρωτεΐνες αλλά ταυτόχρονα οι πρωτεΐνες αποτελούν καταλύτες των αντιδράσεων των διεργασιών αυτών δεν είναι απαραίτητο να συνέβαιναν τότε. Για την ακρίβεια έχει αποδειχτεί ότι το άλλο ριβονουκλεϊκό οξύ το rna(που είναι σαφώς πιο πρωτόγονο για αυτό και το συναντάμε σήμερα σε απλούς οργανισμούς πχ σε ιούς ως κύριο γενετικό υλικό ενώ στους πιο αναπτυγμένους δρα επικουρικά πχ βοηθάει στη μεταγραφή και τη μετάφραση) μπορεί ΚΑΙ να φέρει γενετική πληροφορία ΚΑΙ να καταλύσει αντιδράσεις. Εν ολίγοις αρκεί ένα και μόνο μακρομόριο για να γίνει η δουλειά. Άρα όλα τα περί πολυπλοκότητας πάνε για βρούβες.

Αναμένουμε την επόμενη προσπάθεια του ινστιτούτου "Reasons to believe" των κυρίων Ross, Samples και Rana για να μας "πείσει" ότι δεν υπάρχει τυχαίο σύμπαν επειδή έτσι κατάλαβαν αυτοί την Παλαιά ΔιαθήκηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 08:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ο εγωισμός και ειδικά στις νεαρές ηλικίες, είναι κακό πράγμα, φίλε μου IndustrialAngel..Τι έγινε, μετά το όνομα του βιοχημικού, τώρα μας βρωμάει η πηγή;Διαψεύστηκε ή αμφισβητήθηκε απο κανέναν;Έχεις κάτι υποψην σου, ή μόνο επειδή ....ρουμπώθηκες;
Ρε ..καημένε,δεν έχεις φερει ούτε ένα στοιχείο,απο καμία θέση,απο ότι λές,απλά γράφεις ότι νομίζεις ότι ισχύει και πολεμάς ότι σου φέρω, αλλάζοντας κάθε φορά το λόγο και κατεύθυνση...Καταντάει πληκτικό.Τάπες, και πάλι τάπες και λιγο μετά, τάπες παραπερα...
Με κανετε και βαριέμαι...
Τον βιοχημκό, με τον παραμυθατζή και τον αδαή, μπορείς να τους δεις ξεχωριστά, ή είναι το ίδιο;Ο βιοχημικός,δλδ, γράφει κοτσάνες, περι βιοχημμίας;Όπως λές,εσύ,δλδ;...
Ετοιμάσου,θα φέρω μερικά μεγάλα ονόματα επιστημόνων, που λένε ότι πιστεύουν στον Θεό και την δημιουργία Του,όπως το λέει η θρησκεία...
Θέλω να σε δω να τους αποκηρρύτεις κι αυτούς..
Στο γράφω, για να μην βιαστείς να γράψεις τις γνωστές εξυπνάδες....
που σε εκθέτουν,αλλα δεν μετανοιώνεις κι όλας που τις λές...
Ο ορισμός του εγωισμου, έχετε καταντήσει ορισμένοι..
Εγώ περιμένω εσένα, να δω πόσο θα ακολουθάς ότι σου λένε,τα γραφεία που προπαγανδίζουν την Νέα σας Εποχή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 17:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Ετοιμάσου,θα φέρω μερικά μεγάλα ονόματα επιστημόνων, που λένε ότι πιστεύουν στον Θεό και την δημιουργία Του,όπως το λέει η θρησκεία...

Ο IndustrialAngel γράφει κάτι παραπάνω και δεν καταλαβαίνω γιατί το πέρασες στο ντούκου :
quote:
100 φορές έχω γράψει ότι αν ο Θεός αποκάλυπτε συμπαντικές αλήθειες σε έναν νομά της ερήμου, ακόμα και αν αυτός τις καταλάβαινε(δύσκολο) θα ήταν αδύνατο να τις εξηγήσει στους συμπατριώτες του. Αν του έδειχνε το DNA ή το Big Bang πώς θα τα ονόμαζε όταν δεν υπήρχαν καν οι λέξεις εκείνη την εποχή.

Περιμένω σχόλια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 17:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή δεν το πέρασα καθόλου στο ντούκου,mimosa καλή μου,γι αυτό έγραψα, ότι η επιστήμη, παίρνει απο τον χριστιανισμό, βασίζεται σε ότι λέει και του οφείλει πολλά,αφού σε αυτόν πάντα καταλήγει...
Ακόμη και το πεντάγραμμο καλόγερος της Ιταλίας το έγραψε,απο βυζαντινούς λόγιους επηρεαζόμενος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 19:25:36  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή τι θες να πεις τρέχαγυρευε; Ότι η Παλαιά διαθήκη μιλάει για το Big Bang; Ότι διαβάζοντας την Παλαιά διαθήκη που λέει ότι ΠΡΩΤΑ φτιάχτηκε το φως και ΜΕΤΑ ο ήλιος μορφωνόμαστε σα να διαβάσαμε μια καλή εγκυκλοπαίδεια; Ότι το big bang, η ατομική θεωρία και η κβαντομηχανική προέκυψε από βαθειά μελέτη της Παλαιάς διαθήκης;Μήπως έχει και τη θεραπεία του καρκίνου; Και άμα τα λέει όλα σωστά γιατί κυνηγούσανε το Γαλιλαίο;Επι της ουσίας δεν απάντησες στη μιμόζα (και εμένα)

Τη "θεωρία" του ευφυούς σχεδίου την έχω υπόψη μου εδώ και 5 χρόνια. Δεν περίμενα εσένα να μου τη δείξεις και ασφαλώς δε συνταράχτηκα από την "τρομερή" αυτή ανακάλυψη. Εμφανίστηκε ως δια μαγείας όταν ο δημιουργισμός ξεβρακώθηκε στο δικαστήριο στην Αμερική. Χρειάζεται απλώς λίγη υπομονή και λίγο χρόνο για να ξεβρακωθεί εντελώς και αυτή. Το ότι είναι βιοχημικός δε σημαίνει κατάναγκην ότι ότι λέει είναι σωστό. Αυτό το ξέρει οποιοσδήποτε ακόμα και φοιτήτης. Δεν υπάρχουν αυθεντίες, μόνο και μόνο επειδή είναι σπουδαγμένοι. Κόλλησες στο ένα επιχείρημα ότι δεν έχει δημοσιευτεί. Αν ΚΑΙ αυτό αποδεικνύει την πλάνη. Τα κύρια ζητήματα είναι άλλα

1. ΔΕΝ υπάρχει ΟΥΤΕ 1 (ξαναλέω ΟΥΤΕ 1) πείραμα που να επαληθεύει το ευφυές σχέδιο.
2. ΔΕΝ υπάρχει ούτε 1 (ξαναλέω ΟΥΤΕ 1) εμπειρικό δεδομένο που να ερμηνεύεται από το ευφυές σχέδιο.

Αντιθέτως η θεωρία της εξέλιξης βγήκε ΠΡΙΝ την κληρονομικότητα, ΠΡΙΝ την κυτταρική θεωρία. Παρόλα αυτά, επειδή εμπεριέχει αλήθεια δεν αντιβαίνει αλλά αντίθετα συμπληρώνεται και ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ από αυτές.


Ξαναλέω το επιχείρημα όλων των Christian Scientists που θα μας φέρεις είναι το εξής 1. ΑΓΝΟΙΑ. Ο Θεός των κενών. Δεν ξέρουμε γιατί έγινε τόσο περίπλοκο, η επιστήμη έχει ένα κενό εδώ, άρα αυτό το κενό το γεμίζει ο Θεός. Τρομερό επιχείρημα.

Ξεχνάνε επίσης ότι η πολυπλοκότητα που επικαλούνται δεν υφίσταται στους πανάρχαιους αρχικούς οργανισμούς αλλά μόνο στους σημερινούς που είναι προϊόντα εξέλιξης. Αρκεί μόνο 1 ξαναλέω μόνο 1 μακρομόριο για να φτιάξεις ζωή. Και αυτό έχει αποδειχτεί. Άρα για ποια πολυπλοκότητα μιλάμε;


Επιχειρήματα δεν είδα να προβάλλεις, το μόνο που είπες είναι ότι είμαι εγωιστής και ότι με κατευθύνουν κέντρα. Μόνο ότι είμαι κουμπάρος του Κίσινγκερ δεν είπες. Έχεις γνώσεις βιολογίας για να υπερασπιστείς αυτά που λες; Όσο καιρό δε θα ξέρεις και θα πιστεύεις τον καθένα τυχαίο εγώ θα σφουγγαρίζω το πάτωμα με τις τρύπιες απόψεις σου.


Μού είπες ότι λέω κοτσάνες. Σου απαντώ ομοιοτρόπως. Χάφτεις ότι σου λένε, πιστεύεις οτιδήποτε όσο λάθος και να είναι αρκεί να συμφωνεί με την κοσμοθεωρία σου. Διάβασε ένα σοβαρό βιβλίο βιολογίας, συστήνω τα σχολικά που είναι φτηνά. Πλασάρεις τον εαυτό σου ως έξυπνο άνθρωπο. Εγώ ξέρω ότι οι έξυπνοι άνθρωποι ελέγχουν ως προς την ορθότητά τους αυτά που διαβάζουν και κατά μείζοντα λόγο αυτά που ασπάζονται. Εσύ απλώς βρήκες έναν που λέει ότι λες και εσύ και είπες "εδώ είμαστε, αυτός είναι επιστήμονας, αυτός έχει δίκιο".

Ζητώ συγγνώμη αν σε εκνεύρισα αλλά απαντάω όπως απαντάς εσύ. Δε μου αρέσει να το κάνω, είσαι ηλικιακά πολύ μεγαλύτερός μου και οφείλω να σε σέβομαι αλλά δεν μπορώ την απρεπή συμπεριφορά. Αν μάθεις να κάνεις διάλογο σοβαρό και κόσμιο εγώ θα είναι τύπος και υπογραμμός


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy