ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 14:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστω πολυ που με σημβουλευεται αν και δν με γνωριζετε προσωπικα...μια ερωτηση..για να ξεκινισω διαλογισμο τι πρεπει να εχω?υπαρχει καποιο βιβλιο το οποιο μπορω να παρω η οχι? Και παλι ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 15:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου,

Θα σε συμβουλευα να παρεις ή αν μπορεις να βρεις online, το Book 4: Magick του Aleister Crowley. Εμενα με βοηθησε παρα πολυ, καθως εχει εκτενεις αναφορες σε τεχνικες διαλογισμου και σωματικης αντοχης.
Το σημαντικο ειναι να μπορεις να αδειαζεις το μυαλο σου απο καθε σκεψη και να μπορεις να συγκεντρωνεσαι σε ενα πραγμα την φορα.
Σε αυτο, οι συμβουλες μου ειναι:
1. Οταν προσπαθεις να διαλογιστεις ή να συγκεντρωθεις και σκεψεις σου ερχονται συνεχεια στο μυαλο, μην το παλεψεις, μην προσπαθεις να αντισταθεις στη σκεψη. Δεξου τη σκεψη και αφησε την πισω σου. Σαν να την παιρνει ενα ποταμι μακρια απο σενα.
2. Οταν με το καλο φτασεις σε αυτην την κατασταση που το μυαλο σου μοιαζει "αδειο", να ξερεις πως η πρωτη αντιδραση ειναι να γεμισεις το μυαλο σου ξανα με σκεψεις. Μαθε να αισθανεσαι ανετα στο "κενο". Αυτο γινεται μονο με την πρακτικη..ξανα και ξανα.
3. Προσπαθησε να εχεις μια σταση με την πλατη σου ισια. Πολυ καλη ειναι η σταση του Θεου (God posture).
4. Προσπαθησε να κανεις την ασκηση του διαλογισμου την ιδια ωρα καθε μερα. Βοηθαει το μυαλο να μπει στην κατασταση που θελουμε.
5. Μεινε ακινητος στη σταση που εχεις διαλεξει οσο και να πονας. Θα δεις πως οταν πετυχεις τον διαλογισμο σωστα, δεν θα καταλαβαινεις κανενα πονο.
6. Ουσιαστικα, προσπαθεις να αποσυνδεσεις το μυαλο απο ολες τις αισθησεις σου.

Τωρα, ενας γρηγορος και καλος διαλογισμος που εμαθα, για να αρχισεις καπως.
1. Κατσε στην σταση που ειπαμε πριν.
2. Παρε μερικες ανασες προσπαθωντας η διαρκεια της εκπνοης να ειναι διπλασια απο την διαρκεια της αναπνοης. Απο τη μυτη μονο.
3. Πρωτα, επικεντρωνεσαι στην ακοη. Ακου τους ηχους στον χωρο σου. Τους ακους, χωρις ομως να τους προσδιδεις χαρακτηριστικα (Ωραιος, ασχημος, δυνατος, ηρεμος,...). Απλα τους ακους.
4. Μετα απο λιγο συγκεντρωνεσαι στο σωμα σου. Παρατηρεις το σωμα σου, καθε του σημειο και δινεις ιδιαιτερη προσοχη στα σημεια του σωματος σου που τα νοιωθεις σφιγμενα.
5.Μετα απο λιγο, οταν νοιωσεις ετοιμος, προχωρας στην αναπνοη σου.
Εδω απλα προσπαθεις να κρατησεις ενα σταθερο ρυθμο, με εκπνοη διπλασια απο την αναπνοη και προσπαθεις οι αναπνοες σου να γινονται οσο πιο μακριες γινεται, χωρις ομως να ζοριζεσαι και να σου δημιουργει δυσφορια.
6. Τωρα, δες την σπονδυλικη σου στηλη να μεγαλωνει προς τα κατω και προς τα πανω, να περναει τη Γη και τον Ουρανο σαν ακτινα φωτος.
7. Στο σημειο αυτο παρατηρεις τι γινεται μεσα στο μυαλο σου και καθεσαι οσο θες στην κατασταση αυτη. Εισαι σε ενα πολυ καλο σημειο να δουλεψεις στην συγκεντρωση σου ή σε κατι συγκεκριμενο που θες να διαλογιστεις πανω.

Και κατι αλλο..αφου θες να αρχισεις, θα σου προτεινα να αρχισεις με το Lesser Banishing Ritual of the Pentagram. Ειναι μια πολυ καλη ασκηση και ενα απο τα πιο βασικα τελετουργικα για τον Μαγο.
Οτι θες να ρωτησεις, εδω ειμαι.

L.V.X

quote:

Σας ευχαριστω πολυ που με σημβουλευεται αν και δν με γνωριζετε προσωπικα...μια ερωτηση..για να ξεκινισω διαλογισμο τι πρεπει να εχω?υπαρχει καποιο βιβλιο το οποιο μπορω να παρω η οχι? Και παλι ευχαριστω.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 18:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας ευχαριστω πολυ που με σημβουλευεται αν και δν με γνωριζετε προσωπικα...μια ερωτηση..για να ξεκινισω διαλογισμο τι πρεπει να εχω?υπαρχει καποιο βιβλιο το οποιο μπορω να παρω η οχι? Και παλι ευχαριστω.

Ένα καλό βιβλίο για διαλογισμό είναι το Orange Book (Το πορτοκαλί βιβλίο) του Osho. Εκεί έχει διάφορες μεθόδους διαλογισμού και μπορεί να σε βοηθήσει στην κατανόηση του. Οι συμβουλές του fratercv επίσης για το θέμα είναι καλές.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/05/2012 18:44:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MYALTEREGO
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2012, 14:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαθαρά από ενημερωτικό ενδιαφέρον, γνωρίζει κανείς πού φυλάσσονται τα αυθεντικά χειρόγραφα της Σολομωνικής? Η παραφιλολογία λέει οτι εάν βέβαια σώζονται έως σήμερα, βρίσκονται στη βιβλιοθήκη του Βατικανού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 12:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτα τα βιβλια ειναι ακριβα η οχι?ρωταω επειδη δν 8ελω να επιβαρυνω πολυ οικονομικα τουσ δικους μου..και παλι σας ευχαριστω πολυ και παλι..κατι τελευταιο..μου ειπε μια φιλη μου οτι ηξερε ενα αγορι ο οποιος ειχε την σολομωνικη σπιτη του και ολα στο δωματιο του αιορουταν..υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 12:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτορο

Ένα καλό βιβλίο για διαλογισμό είναι το Orange Book (Το πορτοκαλί βιβλίο) του Osho.


Ααα Ντοτόρο,δεν ήξερα ότι είσαι κι εσυ θύμα του Οσο!!!
Διαφωνώ κάθετα,οζιζόντια και επι τα αυτά με την διδασκαλία του Οσο.
Πόσο μάλλον με τους τρόπους διαλογισμού που προτείνει.

Αλλά δεν είναι θέμα για αυτο το τόπικ.

Θα τα ξαναπούμε.

ΑΝΩΝΥΜΟΣ:

quote:

.κατι τελευταιο..μου ειπε μια φιλη μου οτι ηξερε ενα αγορι ο οποιος ειχε την σολομωνικη σπιτη του και ολα στο δωματιο του αιορουταν..υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο?

Αφου θα μπλέξεις με τον...διάολο,όλα να τα περιμένεις!
Ακόμη και γαϊδούρια θα μπορούν να πετάνε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 12:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου...αν δεν θελεις να επιβαρυνεις οικονομικα τους δικους σου, θα σου προτεινα να αρχισεις με αυτα που σου εγραψα παραπανω. Αν σου φαινεται οτι δεν σου κανουν, γιατι δεν ψαχνεις online για τεχνικες διαλογισμου? Ειμαι σιγουρος πως θα βρεις παρα παρα πολλα.
Επισης...ξεχνα τη Σολωμονικη ή Clavicula Solomonis ή Grimorium Verum. Αν προχωρησεις θα δεις οτι υπαρχουν παρα πολλα γριμορια τα οποια ειναι πολυ πιο πρακτικα απο αυτο. Τα βιβλια απο μονα τους δεν κανουν τιποτα.
Και ερωτησεις τετοιου τυπου εμενα προσωπικα με κανουν να αμφιβαλω για το τι ακριβως ψαχνεις στη Μαγεια.
Επισης...εχεις την ευκαιρια να ρωτησεις τοσα πραγματα και εσυ ρωτας ποσο ακριβα ειναι τα βιβλια ή αν θα πετανε πραγματα στο δωματιο σου?
Σου τα λεω με πολυ φιλικο τονο και για το δικο σου καλο

quote:

αυτα τα βιβλια ειναι ακριβα η οχι?ρωταω επειδη δν 8ελω να επιβαρυνω πολυ οικονομικα τουσ δικους μου..και παλι σας ευχαριστω πολυ και παλι..κατι τελευταιο..μου ειπε μια φιλη μου οτι ηξερε ενα αγορι ο οποιος ειχε την σολομωνικη σπιτη του και ολα στο δωματιο του αιορουταν..υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 15:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
anonymos
αυτα τα βιβλια ειναι ακριβα η οχι?ρωταω επειδη δν 8ελω να επιβαρυνω πολυ οικονομικα τουσ δικους μου..και παλι σας ευχαριστω πολυ και παλι..κατι τελευταιο..μου ειπε μια φιλη μου οτι ηξερε ενα αγορι ο οποιος ειχε την σολομωνικη σπιτη του και ολα στο δωματιο του αιορουταν..υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο?


και αυτό που σου πρότεινα εγώ και αυτά που σου πρότεινε ο φίλος fratercv μπορείς να τα βρεις σε ηλεκτρονική μορφή (π.χ. " Όνομα βιβλίου pdf" και google)
Αλλά σε αγγλικά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/05/2012 16:08:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 15:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ντοτορο

Ένα καλό βιβλίο για διαλογισμό είναι το Orange Book (Το πορτοκαλί βιβλίο) του Osho.


Ααα Ντοτόρο,δεν ήξερα ότι είσαι κι εσυ θύμα του Οσο!!!
Διαφωνώ κάθετα,οζιζόντια και επι τα αυτά με την διδασκαλία του Οσο.
Πόσο μάλλον με τους τρόπους διαλογισμού που προτείνει.


Δεν υπάρχουν θύματα φίλε μου...
Κάποιος άλλος θα μπορούσε να είναι θύμα, εγώ όχι. Εξαρτάται απο την εμπειρία του καθενός, την ηλικία, την ωριμότητα κλπ.
Anyway εγώ τον Όσχο τον ανακάλυψα πρόσφατα, τον διάβασα και είδα διάφορες συνεντεύξεις του και γενικά με βρίσκει πολύ σύμφωνο. Οι μέθοδοί του έιναι λίγο... ανορθόδοξοι. Αλλά πιστεύω οτι ο άνθρωπος πρέπει να ξεκινάει από το "ανορθόδοξο" και μετά να μπαίνει σιγά σιγά στο "ορθόδοξο"... αυτό σου δίνει μια κατανόηση.
Ο Όσχο ειναι ο,τι πρέπει για beginners γιατί καταστρέφει όλες τις ιδέες, ελπίδες και προκαταλήψεις που είχε προηγούμενως ο άνθρωπος..
Μόνο ένα πράγμα που είπε ο Όσχο με άφησε λίγο σε απορία (κάτι για το αστρικό), αλλά του το συγχωρώ... όλοι κάνουμε λάθη, κάποιοι κατα λάθος και κάποιοι επίτηδες...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/05/2012 16:02:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2012, 12:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπορω ενω ασχολουμε με τον διαλογισμο να ασχοληθω παραλληλα και με βιβλια πρακτηκξς μαγειας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2012, 17:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς μπορείς, αλλά το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί απο την δικιά σου δύναμη (σε ο,τι κανεις)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 12:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη?τι θες να πεις με αυτο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 14:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως δεν ειναι σωστο που απαντω εγω αντι για τον Dr., καθως επισης δεν νομιζω οτι εχεις προσεξει ιδιαιτερως αυτα που σου εχω γραψει, αλλα θελω να σου πω οτι η Μαγεια ειναι κατα ενα μεγαλο μερος προσωπικη. Μπορεις να δοκιμασεις τα παντα, κανενας δεν στο απαγορευει. Απλα, τι εννοεις οταν λες πρακτικη Μαγεια? Εννοεις ξορκια? Εννοεις τυπικα?
Τι θες να πεις με τον ορο αυτο? Εχεις διαβασει κατι και εχεις καποια απορια? Εχεις δοκιμασει κατι? Οσα πιο πολλα λες, τοσα καλυτερα για σενα.
Αυτο που σου ειπε ο φιλος Dr. ειναι οτι με την Μαγεια, οτι και να κανεις, το αποτελεσμα εξαρταται απο την ενεργεια σου, απο τη δυναμη σου. Ο Μαγος ειναι σαν μπαταρια...αν η μπαταρια ειναι αδεια, δεν θα εχεις αποτελεσμα. Αν η ενεργεια σου δεν ειναι καθαρη, θα μπουκωσεις και ειτε δεν θα εχεις κινηση ειτε θα χαλασεις τη μηχανη..καταλαβαινεις τι θελω να πω?
quote:

δηλαδη?τι θες να πεις με αυτο?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 16:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρακτηκη εννοω ξορκια γι αφτο ρωταω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 20:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακυρο το προηγουμενο.Οχι μονο φι αυτο που ειπα αλλα να μπορω να μετακινω αντικειμενα με μια σκεψη.Δηλαδη σχεδον τα παντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 23:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να μετακινω αντικειμενα με μια σκεψη.Δηλαδη σχεδον τα παντα.

τα bold,δικα μου

Με αναγκάζεις να γίνω λίγο δυσάρεστος νεαρέ μου .
Λυπάμαι πολυ που το λεω αυτό, αλλα οι "σκέψεις" σου
δεν συμβαδίζουν με την ηλικία σου.
Ενας νεαρός 17 ετών (κατα δήλωση του)
ειναι υποχρεωμένος (!) να μπορεί να διαχωρίζει
τη "μαγεία" απο την τηλεκίνηση ,
το ξεμάτιασμα απο τα μάγια
Να ειναι σε θεση να αντιληφθεί, οτι ο Harry Potter είναι ΑΠΛΑ μια κινηματογραφική ταινία (φαντασίας)
και αλλα πολλα !

Οπως πολύ ορθά προσπάθησαν να σου πουν και οι προλαλήσαντες
το να ασχοληθείς με τη μαγεία
(αυτο που λες εσυ δηλαδή, να γίνεις ... "μάγος")
ΔΕΝ ειναι σαν να θες να γίνεις "Ιατρός" ... !
στο παραπάνω επάγγελμα αν το θέλεις πραγματικά, θα διαβάσεις πολυ , και κάποια στιγμή θα το καταφέρεις
(το αν θα γίνεις "καλός" ιατρός, ειναι αλλο θέμα)
αλλα θα το καταφέρεις .

Αυτο που θέλεις να πάρεις (ή να δώσεις) με τη "μαγεία"
ειναι πέρα απο οποιαδήποτε ... μελέτη

Πρέπει :
α) να πιστεύεις σε αυτο, και στην ύπαρξη "σκοτεινών δυνάμεων"
(μια και το αλισβερίσι, με αυτές γίνετε )
β) να "το εχεις" ...

Το α, είναι βασικό μια και ο επίδοξος "μάγος" πρέπει να πιστέψει σε αυτα, ετσι ωστε να τα ..."δημιουργήσει"
και αργότερα να έρθει σε ενα είδος "συναλλαγής" μαζι τους,
(εδω ισχύει το "για να πάρεις , πρέπει και να δώσεις")
Το β, έρχεται δεύτερο, αλλα εξίσου σημαντικό
πριν ακόμα προσπαθήσεις (έστω) να γίνεις ... "μάγος"
πρέπει να εχεις μια "ιδιαίτερη" σχέση με τον εσωτερικό σου κόσμο
(πράγμα που ΑΝ το είχες , θα το είχες συνειδητοποιήσει προ πολλού)

κτλ κτλ κτλ .....

Εύκολα μπορώ να σου γράψω περισσότερα,
αλλα φοβάμαι οτι δεν θα με καταλάβεις ,

Τέλος, σαν προτροπή, θα σου έλεγα να το κουβεντιάσεις με ενα μεγαλύτερο άτομο απο το οικογενειακό σου περιβάλλον,
ετσι να δεις τι θα σου πει κι αυτό ...



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2012, 23:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μου ειπε μια φιλη μου οτι ηξερε ενα αγορι ο οποιος ειχε την σολομωνικη σπιτη του και ολα στο δωματιο του αιορουταν..υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο?

Αν το κατέβασω σε PDF λέτε να μου ξεβιδωθει η motherboard Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 10:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν το κατέβασω σε PDF λέτε να μου ξεβιδωθει η motherboard

Όχι βρε, θα καταληφθεί ο υπολογιστής σου απο ακάθαρτα πνεύματα και άντε μετά να βρεις παπά να στον εξορκίσει

ΥΓ: ο φίλος fratercv με κάλυψε με το προηγούμενο μήνυμά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 10:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε anonymos μάλλον καλύτερα να αφήσεις την μαγεία για αργότερα...
η ενέργεια του ατόμου ωριμάζει γύρω στα 21 με 23, οπότε περίμενε ως τότε, και αν ενδιαφέρεσαι ακόμα το ψάχνεις και προχωράς.
Μέχρι τότε, καλύτερα εστίασε στις υποχρεώσεις σου, τους φίλους, και δε χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 11:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι Dr και Aitherovamon...με καλυψατε σε παρα πολλα ως προς αυτα που ρωταγε ο anonymos. Θυμαμαι τον εαυτο μου να μου φαινεται και εμενα τρομερο να εχω εξουσια απανω στον υλικο κοσμο, να μπορω να μετακινω αντικειμενα με τη σκεψη...με μια διαφορα...ημουν στην 6η δημοτικου...
Οπως ειπε και ο φιλος Aitherovamon, καποια πραγματα ειτε τα εχεις ειτε οχι. Εχω δει αρκετους ανθρωπους που ασχολουνται με τη Μαγεια, οι οποιοι απλα δεν το εχουν σε καμια περιπτωση. Μπορει να εχουν τις καλυτερες προθεσεις, αλλα παντα κατι τους λειπει και αυτο φαινεται ξεκαθαρα.
Γιαυτο ακριβως σου ειπα να ασχοληθεις πρωτα με τον διαλογισμο, ωστε να αφυπνισεις τον εσωτερικο σου κοσμο, να κοιταξεις μεσα σου και να δεις που θα σε βγαλει αυτο. Γιατι αν δεν μπορεις να ακουσεις αυτα που εχεις μεσα σου, πως θα μπορεσεις να ακουσεις πραγματικα τις εξωγενεις ενεργειες?
Στο μονο σημειο που θα διαφωνησω λιγο με τον Aitherovamon ειναι ως προς τις σκοτεινες δυναμεις. Ως προς τον ορο σκοτεινες θα συμφωνουσα με την λογικη οτι ειναι κατι περα απο τη φυση μας και ετσι δεν μπορουμε να το κατανοησουμε. "Σκοτεινες" λοιπον ως προς την αντιληψη και ως προς το τι ειναι. Αυτο βεβαια θελει παρα παρα πολυ αναλυση και δεν αναιρει αυτο που ειπε ο φιλος Aitherovamon. Η συνναλλαγη με Δαιμονες, πχ Goetic Spirits, αλλα και αλλες οντοτητες που μπορει να παρουσιαστουν στον Μαγο, θελει παρα πολυ προσοχη. Κατα κανονα θελουν να ικανοποιησουν και μπορεις να εχεις μια πραγματικα φανταστικη σχεση μαζι τους. Αλλα, αν δεν πληρεις καποιες προυποθεσεις, τα αποτελεσματα μπορει πραγματικα να ειναι καταστροφικα. Και οχι γιατι θελουν να κανουν κακο, καποια θελουν, αλλα γιατι τους μπερδεψες και τους νευριασες και δεν ξερουν πως να σε ικανοποιησουν. Εχω τοσα πολλα να πω στο θεμα αυτο, αλλα νομιζω πως τα λογια μου πανε χαμενα. Περισσοτερο απευθυνομαι στους φιλους Dr. και Aitherovamon και ισως πιασεις κατι και εσυ. Και δεν στο λεω με κακια, αλλα απλα δεν εισαι ακομα ετοιμος για κατι τετοιο. Ξεχνα τη Μαγεια προς το παρον, οπως ειπε και ο φιλος Dr. Αρχισε τον διαλογισμο, μαθε τα βασικα, καθαρισε το μυαλο και την ψυχη σου και μετα βλεπεις. Δεν ξερω πως αλλιως να σε συμβουλεψω..αλλα..αν απαντησεις...σε παρακαλω να ειναι κατι παραπανω απο μια γραμμη. Ειναι τραγικο να σου γραφουμε τοσα πολλα και εσυ να ρωτας ασχετα πραγματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 15:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο μονο σημειο που θα διαφωνησω λιγο με τον Aitherovamon ειναι ως προς τις σκοτεινες δυναμεις. Ως προς τον ορο σκοτεινες θα συμφωνουσα με την λογικη οτι ειναι κατι περα απο τη φυση μας και ετσι δεν μπορουμε να το κατανοησουμε. "Σκοτεινες" λοιπον ως προς την αντιληψη και ως προς το τι ειναι. Αυτο βεβαια θελει παρα παρα πολυ αναλυση

Δε θα διαφωνήσω. Αλλα πως να μπεις στα "παραμέσα" ?
Όμως όταν εχεις ενα παιδί απέναντι σου, που πιάνει για πρώτη φορά μαχαίρι στα χέρια του, δεν του λες ποσο χρήσιμο είναι αυτο το εργαλείο
Αλλά... "Πρόσεχε μην κοπείς"
γιατι πολύ απλά δεν είναι σε θεση να προστατεύσει τον εαυτό του
Άγνοια κινδύνου

Γι αυτο το σκοπό ο λόγος μου ήταν καθαρά αποτρεπτικός
ο φίλος μας δείχνει να μην γνωρίζει τι ακριβώς είναι αυτο που ψάχνει.
κι αυτό δυστυχώς εντάσσεται στην γενικότερη έλλειψη γενικών γνώσεων
(εστω και επιδερμικών) στη νεολαία μας .


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 15:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λογος σου φιλε Aitherovamon ηταν πολυ σωστα αποτρεπτικος και συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου. Καταλαβα πως το ειπες, αλλα θεωρησα σκοπιμο να κανω μια μικρη παρεμβαση ως προς το σημειο των σκοτεινων δυναμεων, απλα και μονο για να μην μεινει η εντυπωση οτι προκειται για ειδος Δαιμονολατρειας. Σιγουρα δεν υπαρχει λογος να μπει καποιος παραμεσα, ειδικα οταν φαινεται οτι δεν υπαρχει πραγματικο ενδιαφερον.
Αμα δεις σε καποια προηγουμενη απαντηση μου, του ειπα καθαρα να μεινει μακρια απο επικλησεις Δαιμονων ή οποιαδηποτε σχεση με αυτους, γιατι στην κατασταση που ειναι, θα τον φανε ζωντανο...αν δειξουν καν ενδιαφερον.
Οπως ειχα διαβασει καπου...θα εδειχνες ποτε προσοχη σε ενα μυρμηγκι? Οχι. Αλλα αν το μυρμηγκι ξαφνικα αρχιζε να σου μιλαει στη γλωσσα σου? Τοτε τα πραγματα θα αλλαζαν :-)
Προσπαθησα, μεχρι που του εγραψα και εναν τροπο διαλογισμου...πιστευω θα συμφωνησεις οτι αν ηθελε καποιος απο εμας να τον παρασυρει και να τον εκμεταλλευτει για δικια του ενδυναμωση, θα ηταν το πιο ευκολο πραγμα πιστευω. Παρολαυτα, προσπαθησαμε ολοι να του πουμε καποια σοβαρα πραγματα...και οι απαντησεις ηταν τουλαχιστον αχαρακτηριστες...
Μακαρι να βαλει μυαλο και να θελησει πραγματικα να μαθει καποια πραγματα...Σε χαιρετω φιλε Aitherovamon

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ghostakos
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2012, 19:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, εδώ και λίγο καιρό ψάχνω διάφορα που αφορούν την Σολομωνική όχι επειδή θέλω να μάθω ξόρκια κτλ. αλλά από περιέργεια! (θα μου πείτε η περιέργεια σκότωσε την γάτα)...

Είχα ασχοληθεί ξανά και είχα ψάξει όπως και τώρα τα πάντα για την Σολομωνική αλλά φοβήθηκα και όπως μου είπε και η γιαγιά μου καλύτερα να μην ασχολούμαι γιατί έχει τρελαθεί κόσμος από αυτό.

Όλα ξεκίνησαν όταν έμαθα πως η προγιαγιά μου έκανε τέτοια ξόρκια με Σολομωνική...συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά λεγόταν ζαμπάι (κάπως έτσι) ένα από τα ξόρκια και ήταν για τα φίδια. Αν πήγαινε να σε τσιμπήσει φίδι και έλεγες το ξόρκι το φίδι "πάγωνε" (έμενε ακίνητο) και δεν σε ακουμπούσε.
Ή αν σε τσιμπούσε σου έκανε το ξόρκι και περνούσε με την μία.

Μου τα έλεγε μια μέρα η γιαγιά μου που μιλούσαμε και μου φάνηκε περίεργο, μου είπε πως ο παπάς δεν την κοινωνούσε για αυτό που έκανε.
Είχε αφήσει ένα χαρτί με το ξόρκι αυτό στην γιαγιά μου και όταν είπα στην γιαγιά μου να μου το δώσει φυσικό ήταν να μου αρνηθεί.

Από τότε που έμαθα όλα αυτά μου μπήκε στο μυαλό να αρχίσω να ψάχνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 00:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γκοστάκος καλωσόρισες, ελπίζουμε να κάτσεις καιρό στο φόρουμ μας
quote:

Καλησπέρα, εδώ και λίγο καιρό ψάχνω διάφορα που αφορούν την Σολομωνική όχι επειδή θέλω να μάθω ξόρκια κτλ. αλλά από περιέργεια! (θα μου πείτε η περιέργεια σκότωσε την γάτα)


Μπορώ να σου εγγυηθώ οτι η περιέργεια δεν σκότωσε κανέναν... η βλακεία σκότωσε πολλούς. Ειδικά απο τον φόβο οτι κάνουνε βλακεία.

quote:
Όλα ξεκίνησαν όταν έμαθα πως η προγιαγιά μου έκανε τέτοια ξόρκια με Σολομωνική...συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά λεγόταν ζαμπάι (κάπως έτσι) ένα από τα ξόρκια και ήταν για τα φίδια. Αν πήγαινε να σε τσιμπήσει φίδι και έλεγες το ξόρκι το φίδι "πάγωνε" (έμενε ακίνητο) και δεν σε ακουμπούσε.
Ή αν σε τσιμπούσε σου έκανε το ξόρκι και περνούσε με την μία.
Δεν νομίζω ότι αυτό που έκανε η γιαγιά σου σχετιζόταν με τη Σολομωνική..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ghostakos
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 03:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως έχει να κάνει με την Σολομωνική...η προγιαγιά μου το έκανε όχι η γιαγιά μου...δεν ήταν μόνο αυτό με τα φίδια,γενικά έκανε διάφορα και είχαν σχέση με τη Σολομωνική είμαι σίγουρος.

Έχω διαβάσει σε διάφορες σελίδες για το θέμα αυτό και έχω μπερδευτεί...μερικοί λένε ότι είναι σατανιστικό και έχει να κάνει με επικλήσεις σε δαίμονες κτλ. ,άλλοι λένε πως ο Θεός ρώτησε τον βασιλιά Σολομώντα αν θέλει πλούτη και δόξα ή γνώση και σοφία και ο Σολομών διάλεξε την γνώση και του έστειλε ο Θεός έναν άγγελο να του διδάξει αυτή τη γνώση και του έδωσε ένα δαχτυλίδι με το οποίο μπορούσε να ελέγχει τους δαίμονες όμως για καλό σκοπό.

Δεν ξέρω τι παίζει...τι είναι αλήθεια και τι ψέμα.
Πάντως έχω διαβάσει κάπου ότι τα πραγματικά χειρόγραφα της Σολομωνικής υπάρχουν σε μια μυστική βιβλιοθήκη στο Βατικανό.

Πείτε μου κι εσείς τι γνωρίζετε για το θέμα μπας και βγάλουμε καμιά άκρη και καταλάβω τι είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 13:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω διαβάσει σε διάφορες σελίδες για το θέμα αυτό και έχω μπερδευτεί...μερικοί λένε ότι είναι σατανιστικό και έχει να κάνει με επικλήσεις σε δαίμονες κτλ. ,άλλοι λένε πως ο Θεός ρώτησε τον βασιλιά Σολομώντα αν θέλει πλούτη και δόξα ή γνώση και σοφία και ο Σολομών διάλεξε την γνώση και του έστειλε ο Θεός έναν άγγελο να του διδάξει αυτή τη γνώση και του έδωσε ένα δαχτυλίδι με το οποίο μπορούσε να ελέγχει τους δαίμονες όμως για καλό σκοπό.
Για τη Σολομωνική ισχύει ο,τι και για όλα τα βιβλία. Μπορείς να σχηματίσεις άποψη μόνο αν το διαβάσεις ο ίδιος. Το τι λέει ο καθένας δεν έχει και μεγάλη σημασία.
quote:
Πάντως έχω διαβάσει κάπου ότι τα πραγματικά χειρόγραφα της Σολομωνικής υπάρχουν σε μια μυστική βιβλιοθήκη στο Βατικανό.
Και πολύ σημαντικότερα βιβλία θα βρίσκονται εκεί.
quote:
Πείτε μου κι εσείς τι γνωρίζετε για το θέμα μπας και βγάλουμε καμιά άκρη και καταλάβω τι είναι.
Μπορείς να βρεις τη Σολομωνική στο διαδίκτυο και να τη διαβάσεις.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/06/2012 15:28:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 13:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνησω με τον Dr ως προς την αξια του βιβλιου. Εχει αρκετες γνωσεις μεσα, αλλα σιγουρα δεν θα προσφερει πολλα σε καποιον που αρχιζει τωρα. Βασικα...δεν υπαρχει βιβλιο Σωλομονικη...θα το βρεις σαν Clavicula Salomonis και Grimorium Verum. Θα σου προτεινα να παρεις το Goetia of Dr Rudd. Ειναι ενα παρα πολυ καλο βιβλιο. Γενικα για μενα, τα πνευματα της Goetia ειναι πιο προθυμα και καλυτερα για να εργαστεις μαζι τους.
Ξεχνα αυτα που ξερεις για Δαιμονες και Αγγελους. Και τι ακριβως σημαινει Σατανιστικο? Τελοσπαντων...δεν θα ηθελα να μπω παλι στα ιδια. Εσυ τι πιστευεις? Ασε τι λενε οι αλλοι...εσενα ποια ειναι η αισθηση σου για την Μαγεια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 13:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια πολυ καλη πηγη κειμενων Μαγειας... http://www.esotericarchives.com/


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 14:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γενικα για μενα, τα πνευματα της Goetia ειναι πιο προθυμα και καλυτερα για να εργαστεις μαζι τους.

Ναι αλλά... γιατί;

quote:
Εχει αρκετες γνωσεις μεσα, αλλα σιγουρα δεν θα προσφερει πολλα σε καποιον που αρχιζει τωρα. Βασικα...δεν υπαρχει βιβλιο Σωλομονικη...θα το βρεις σαν Clavicula Salomonis και Grimorium Verum.

Αυτή είναι η κανονική ονομασία. Άν όμως γράψεις "Σολομωνική pdf" στο διαδικτυο όλο και κάτι θα βρεις. Υπάρχει η Σολομωνική κατα την εκδοχή του Mathers στα ελληνικά σε ηλεκτρονική μορφή σίγουρα. Νομίζω σε rapidsphere. Δεν χρειάζεται να είσαι premium user για να τη κατεβάσεις.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/06/2012 14:27:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 15:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Dr., αυτα που ειπα πηγαιναν στον φιλο που ρωταγε για αυτα και οχι σε εσενα, καθως ειμαι σιγουρος πως τα γνωριζεις ολα αυτα. Ανεφερα τις γνησιες ονομασιες, ωστε να μπορεσει να βρει περισσοτερα πραγματα γιαυτα τα βιβλια.
Για την ερωτηση σου στα πνευματα της Goetia...δεν μπορω να σου απαντησω με ακριβεια, αλλα θεωρω οτι βρισκονται πιο κοντα στην δικια μας σφαιρα.
Φυσικα μπορει να ειναι προσωπικη προτιμηση, καθως αυτα αλλαζουν απο μαγο σε μαγο. Επισης, αμφιβαλλω αν ενα πνευμα, οπως πχ. ο Ασταρωθ, θα κανει τον κοπο να φανερωθει. Και γιατι να θελεις να αναγκασεις μια τοσο μεγαλη ενεργεια να υλοποιηθει στην σφαιρα των αισθησεων σου. Δικια μου σκεψη, μπορει να ειναι και λαθος, δεν λεω οχι :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy