ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 12:55:18  Εμφάνιση Προφίλ
χαχαχαχα, συννενόηση κουδούνι.
Dr και osmosis, γράψτε μου άκυρο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 13:09:19  Εμφάνιση Προφίλ
Η επεξήγηση παρά ταύτα,αν και δεν ήταν τελικά απορία του dr ή του osmosis, ισχύει ως έχει.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 13:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
http://www.youtube.com/watch?v=K8Z0nN1GlLQ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2012, 14:23:20  Εμφάνιση Προφίλ
Αντε γεια.http://www.youtube.com/watch?v=C3lN-Kb-sAA&feature=related

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 11:38:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

Αυτό λέμε στο τέλος θα μείνει μόνο ένας, σαν το Highlander από τα πολλά σχίσματα, διχοτομήσεις, διαφωνίες και δε συμμαζεύεται, θα πεθάνει και αυτός (πιθανότατα από απόπειρα σχίσματος με τον...εαυτό του) και θα ησυχάσουμε. :D


Δε μου απάντησες όμως, πόσοι είστε; Γεμίζετε ταξί;


Είμαστε όσοι θες εσύ ώστε να αισθάνεσαι καλά το πρωι που σηκώνεσαι και το βράδυ που κοιμάσαι ώστε να σε έχω εδώ κοντά μου και να ποστάρεις...

quote:

quote:
Ψιτ, μελλοντικέ επιστήμονα?
Θέλω να μου πεις από τότε που έχουμε το ΠΡΩΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ έως τον ΑΡΙΣΤΑΡΧΟ(? αν κάποιο μέλος ξέρει κάποιον προγενέστερο ας το ποστάρει) και ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ ΤΟ ΓΑΛΙΛΑΙΟ φοιτητάκο/αναγνώστη του Scientific American και του Popular Science...


Σου είπα ότι στον αρχαίο κόσμο υπήρχαν 4 σοφοί (μεταξύ αυτών και ο πασίγνωστος Αρίσταρχος) που ήξεραν ότι η γη δεν είναι επίπεδη. Οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου.


Δεν μου απαντάς.
Θέλω να μου πεις με ιστορικά στοιχεία από τότε έως τότε πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη άρα το σύνολο τόσα χρόνια.

Άντε να σε δω...

quote:

quote:
Αλήθεια, αυτοί γράφουν και για κάτι Ινδοευρωπαίους και για κάτι Αφρικανικές κοιτίδες πολιτισμού.

Π.χ
http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=scientists-connect-indian

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΡΘΡΑ????




Απολύτως. Έχω δηλώσει ότι υποστηρίζω την αφροκεντρική θεωρία και στο παρελθόν. Ο άνθρωπος είναι όρθιος και ιδρώνει (δεν ιδρώνουν όλα τα ζώα). Αυτό σημαίνει μικρή επιφάνεια στον ήλιο, μεγάλη επιφάνεια στον αέρα (για ψύξη). Επίσης η στερεοσκοπική όραση και η δίποδη βάδιση μεγάλωνα αποστάσεων βολεύουν άψογα το κυνήγι "επιμονής" (και όχι καταδίωξης) στην αφρικανική σαβάνα. Με βάση αυτά αλλά και άλλα πολλά που δεν είναι της παρούσης βγαίνει το συμπέρασμα αυτό.


Τωρα για τους Ινδοευρωπαίους, από όσο ξέρω, αυτό είναι γλωσσικός χαρακτηρισμός ομάδων όχι γενετικός.


Εσύ πανούλη τι υποστηρίζεις; Και με τι επιχειρήματα;


Για την καταγωγή

«....Ταύτην γάρ οικούμεν ούχ εταίρους εκβαλόντες ουδ' έρημον καταλαβόντες ούδ' εκ πολλών εθνών μιγάδες συλλεγέντες, αλλ' ούτω καλώς καί γνησίως γεγόναμεν, ώστ' εξ ήσπερ έφυμεν, ταύτην έχοντες άπαντα τόν χρόνον διατελούμεν, αυτόχθονες όντες καί τών ονομάτων τοίς αυτοίς οίσπερ τούς οικειωτάτους τήν πόλιν έχοντες προσειπείν: μόνοις γαρ ημιν των Ελλήνων την αυτήν τροφόν και πατρίδα και μητέρα καλέσαι προσήκει..»

και τον πολιτισμό

α) από το ίδιο ως άνω "δικό" μας παιδί

«Τοσούτον δ' απολέλοιπεν η πόλις ημών περί το φρονείν και λέγειν τους άλλους ανθρώπους, ώσθ' οι ταύτης μαθηταί των άλλων διδάσκαλοι γεγόνασιν, και το των Ελλήνων όνομα πεποίηκεν μηκέτι του γένους, αλλά της διανοίας δοκείν είναι, και μάλλον Ελληνας καλείσθαι τους της παιδεύσεως της ημετέρας ή τους της κοινής φύσεως μετέχοντας.»

και
β) από τον αγαπημένο του forum και πολύυυυυυυυ μεταγενέστερο

Nietzsche Friedrich ("Η Γένεση της Τραγωδίας", κεφ. XV, 1872)

"Αποδεδειγμένα σε κάθε περίοδο της εξέλιξής του ο δυτικοευρωπαϊκός πολιτισμός προσπάθησε να απελευθερώσει τον εαυτό του από τους Έλληνες. Η προσπάθεια αυτή είναι διαποτισμένη με βαθύτατη δυσαρέσκεια, διότι οτιδήποτε κι αν (οι δυτικοευρωπαίοι) δημιουργούσαν, φαινομενικά πρωτότυπο και άξιο θαυμασμού, έχανε χρώμα και ζωή στη σύγκρισή του με το Ελληνικό μοντέλο, συρρικνωνότανε, κατέληγε να μοιάζει με φθηνό αντίγραφο, με καρικατούρα. Έτσι ξανά και ξανά μια οργή ποτισμένη με μίσος ξεσπάει εναντίον των Ελλήνων, εναντίον αυτού του μικρού και αλαζονικού έθνους που είχε το νεύρο να ονομάσει βαρβαρικό (για κάθε εποχή) ό,τι δεν είχε δημιουργηθεί στο έδαφός του.
Μα ποιοί, επιτέλους, είναι αυτοί των οποίων η ιστορική αίγλη υπήρξε τόσο εφήμερη, οι θεσμοί τους τόσο περιορισμένοι, τα ήθη τους αμφίβολα έως απαράδεκτα, και οι οποίοι απαιτούν μια εξαίρετη θέση ανάμεσα στα έθνη, μια θέση πάνω από το πλήθος; Κανένας από τους επανεμφανιζόμενους εχθρούς τους δεν είχε την τύχη να ανακαλύψει το κώνειο, με το οποίο θα μπορούσαμε μια για πάντα να απαλλαγούμε από αυτούς. Όλα τα δηλητήρια του φθόνου, της ύβρεως, του μίσους έχουν αποδειχθεί ανεπαρκή να διαταράξουν την υπέροχη ομορφιά τους.
Έτσι, οι άνθρωποι συνεχίζουν να νιώθουν ντροπή και φόβο απέναντι στους Έλληνες. Βέβαια, πού και πού, κάποιος εμφανίζεται που αναγνωρίζει ακέραιη την αλήθεια, την αλήθεια που διδάσκει ότι οι Έλληνες είναι οι ηνίοχοι κάθε επερχόμενου πολιτισμού και σχεδόν πάντα τόσο τα άρματα όσο και τα άλογα των επερχόμενων πολιτισμών είναι πολύ χαμηλής ποιότητας σε σχέση με τους ηνίοχους (Έλληνες), οι οποίοι τελικά αθλούνται οδηγώντας το άρμα στην άβυσσο, την οποία αυτοί ξεπερνούν με αχίλλειο πήδημα".


@Agnostic και Industrial_Angel

Εκ παραδρομής έγραψα τη λέξη "πολιτισμός" στην πρόταση της "Αφρικανικής κοιτίδας" και εννοούσα αυτό που ορθώς κατάλαβε ο Industrial περί Αφρικανικής προέλευσης του Ανθρώπου και αποτελεί το "scientific fact" των ημερών μας.


Περί Αφρικανικής προέλευσης του Πολιτισμού ούτε λόγος...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 14:25:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel
quote:
Αυτό καταρρίπτεται ακόμα και αν μιλήσουμε ΜΟΝΟ για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ οικογενειακό περιβάλλον έχω την εντύπωση.

Αν πρόερχεσαι από "θρησκευόμενο περιβάλλον" το καταρρίπτεις, αν προέρχεσαι από "αθειστικό περιβάλλον" το επιβεβαιώνεις μεν αλλά δεν το θέλεις μ'αυτό τον τρόπο δε....




Πώς ακριβώς καταρρίπτεται ρε Πανούλη;


Απάντησε στην ερώτησή μου και θα δεις πως καταρρίπτεται.

Το δικό σου περιβάλλον τι θρησκευτικά πιστεύω είχε???

Τόσο δύσκολο σου είναι και αυτό???

quote:

Οι Βυζαντινοί, οι Έλληνες της Τουρκοκρατίας και οι σημερινοί Έλληνες δεν είναι Χριστιανοί; Τυχαίο;

Στο Βυζάντιο οι Χριστιανοί ήταν μια τραγική μειοψηφία (macedon) επί Τουρκοκρατίας και σύμφωνα με το περιοδικό της Ελληνικής Νομαρχίας οι Έλληνες μισούσαν και αποστρέφονταν την Ορθοδοξία καθώς η Ιεραρχία ήταν φιλότουρκη (Σωτήρης) και οι σημερινοί Ελληνες βαπτίζονται επειδή είναι υποχρεωτικό και δηλώνουν Ορθόδοξοι για να μπορούν να... διοριστούν στο δημόσιο (macedon).

Ελπίζω να σε κάλυψαν οι υπόλοιποι άθεοι του forum...

quote:

Μου λες ότι σε μια χώρα ξαφνικά οι Ορθόδοξοι θα αρχίσουν να γεννάνε Καθολικούς και οι Καθολικοί να γεννάνε Βουδιστές; Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι υποστηρίζεις.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω διότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ έγραψα κάτι τέτοιο...

quote:

Εσένα οι γονείς σου Πανούλη ήταν Μουσουλμάνοι ή Ορθόδοξοι; Αν απαντήσεις το δεύτερο, I rest my case.

Πρώην άθεοι και νυν Ορθόδοξοι (τους προσυλήτισα εγώ με τα κόλπα των Βυζαντινών που μου έμαθε ο macedon).

Εσένα???

quote:

quote:
Σωστά ως ενδεχόμενα και τα τρία αλλά ως μελλοντικός επιστήμονας και κάνοντας χρήση της επαγωγικής μεθόδου με την οποία προχωρά τόσα χρόνια η Επιστήμη ποιο είναι το πιθανότερο και άξιο λόγου για να συνεχίσει η κουβέντα μας???

Δεδομένων των πυρηνικών οπλοστασίων που υπάρχουν σήμερα; Όλα!


Χωρίς να απαντάς την πήρα την απάντησή μου...

quote:

quote:
α) Μέχρι στιγμής λοιπόν ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ???

β) Όποιο και να είναι προσπέρνα το και απάντησέ μου κατ'ευθείαν στο ΑΛΛΟ!!!

Άντε, παρακάλια θέλεις???



Δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα της θέσης και της ορμής του ηλεκτρονίου.


Ούτε φιλοσοφικά (ρασιοναλιστικά)?
Σε κάθε περίπτωση δεν επιμένω και πάμε στο άλλο.

Την φιλοσοφική απόδειξη της μη ύπαρξης Θεού που μας υποσχέθηκες.

quote:

Στο άλλο σου απάντησε ο Feynman.

Το άλλο ήταν η φιλοσοφική απόδειξη της μη ύπαρξης Θεού που μας υποσχέθηκες ότι θα μας δώσεις.

Ο Feynman θεωρείς ότι απέδειξε φιλοσοφικά τη μη ύπαρξη Θεού?

Πες μου "ναι" και δεν επανέρχομαι ούτε σ'αυτό.


quote:

quote:
Φέρε τα σχετικά quotes μου.

Εγώ σου έφερα αυτά που αποδεικνύουν ΟΤΙ ΕΣΥ ΞΕΧΝΑΣ ΤΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ.

Άντε να σε δούμε θαρραλέε μου!!!


Τα έφερα. Και εσύ μπορείς να κάνεις ΟΣΕΣ τζιριτζάτζουλες θέλεις, για τι είπα εγώ, το τι εννοούσες εσύ κτλ κτλ.


Τα έφερες???
Σώωωωωωπα...
Οκ!
Τίποτα απλούστερο.
Δώσε μας ΕΝΑ link όπου να αποδεικνύει ότι ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΕΦΕΡΕΣ για να με κάνεις ρεζίλι μιας που είναι και ο διακαής πόθος σου...

quote:

quote:
Αν την ΙΔΙΑ απάντηση (σε ερώτηση σου για τη δημιουργία, το σύμπαν, την ατελή όραση του ανθρώπου (τρομάρα σου)) στην έδινε Ο ΙΕΡΕΑΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ ΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ???


Μα ο ιερέας δε θα μου έλεγε ότι τα πράγματα είναι έτσι όπως είναι λόγω της φύσης αλλά ότι είναι η θέληση του Θεού να είναι έτσι.


Μα αυτό εννοώ!
Ότι στην πρόταση
"Είναι έτσι όπως είναι επειδή έτσι είναι...
α) η Φύση

β) η θέληση του Θεού"

ως συνδρομητής και "(ευ) πιστός" του Scientific American ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ούτε από το Φυσικό (αλλά ούτε από τον ιερέα να υποθέσω) αλλά μόνο το ΑΙΤΙΟ για το οποίο ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

Η Αναλυτική σκέψη πήγε περίπατο σε ΚΑΘΕ περίπτωση ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΩ ΓΕΝΙΚΩΣ, και σ'ευχαριστώ πολύ Industrial_Angel που με βοήθησες...

quote:

Επίσης, η ατελής όραση (ατελέστατη, βλέπει ένα πολύ μικρό ποσοστό του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος, για ν μη μιλήσουμε για το ότι είναι ανεπαρκής στο σκοτάδι, έχει τυφλά σημεία κτλ κτλ) είναι δημιούργημα ενός ΤΕΛΕΙΟΥ όντος το οποίο μάλιστα τα είδε μετά (όπως είπε ο ζιπ) και είπε "ΜΠΡΑΒΟ ΜΟΥ τα έκανα καλά". Με λίγα λόγια ο Θεός είναι (αν είναι όντως ο σχεδιαστής του ανθρώπινου σώματος) ένας ΠΟΛΥ κακός μηχανικός. Σκέψου ότι χρησιμοποιεί τον ίδιο αγωγό για απόβλητα και για αναπαραγωγή!!! Τόσο χάλια δηλαδή!

Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό!!!

Μπες στο εργαστήριο και τελειοποίησε τον Άνθρωπο φτιάχνοντας ΕΞ'ΑΡΧΗΣ (ab initio) την κυτταρική του δομή.

ΜΠΟΡΕΙΣ???

ΝΑΙ, ΟΧΙ και ΓΙΑΤΙ???

Εδώ δεν υπάρχουν ούτε Αρχές Απροσδιοριστίας ούτε "συσχετισμοί" με υπάρξεις Θεών για να πνιγείς σε μια κουταλιά νερό οπότε θα απολαύσουμε την εμβριθή και βαθειά επιστημονική σου απάντηση...

Όταν η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ συναντάει το ΚΟΜΠΕΛΞ είναι το καλύτερό μου για "ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ"...


quote:

quote:
Αυτό που ξεφεύγει και από το Feynman και από εσένα είναι ένα ακόμα μεγαλύτερο ΑΠΕΙΡΟ.

Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΨΥΧΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΑΤΕΛΕΣΤΕΡΟ ΑΥΤΩΝ!

ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!



Ατελέστερος των δημιουργημάτων ο άνθρωπας; Αυτός που είναι το ενσαρκωμένο χνώτο του Θεού; Μάλιστα ότι πεις Πανούλη.


Βέβαια δε θες να καταλάβεις αυτό που είπα και εγώ με άλλο τρόπο. Ότι η σκέψη ενός τέλειου (αλλά λίγο τσαπατσούλικου τελικά όπως φαίνεται αφού ότι φτιάχνει είναι...ατελές) Δημιουργού που φτιάχνει ένα αχανές και απίστευτα πολύπλοκο μάτριξ (στην ουσία μάτριξ είναι) για να δει τους ανθρώπους να κάνουν ΗΘΙΚΕΣ επιλογές είναι ΕΓΓΕΝΩΣ ΓΕΛΟΙΑ. Δε χρειάζεται "επιστήμη" για να το καταλάβεις αυτό. Λίγο να το σκεφτείς ελεύθερα.


Αφού δεν κατάλαβες ποια όντα είναι Τελειότερα του Ανθρώπου και ΑΓΝΟΕΙΣ την Ορθόδοξη Πίστη γιατί μπαίνεις στη διαδικασία της αυτογελοιοποίησης???

Δικό σου θέμα πάντως και δεν επεμβαίνω...

quote:

quote:
Η ερώτησή μου για τον ιερέα που θα σου απάνταγε με τον ίδιο τρόπο ισχύει πάντως και να ξέρεις ότι θα τη δώσεις.

Θέλω να μου γνωρίσεις αυτόν τον νατουραλιστή Ιερέα. Και εγώ θα σου γνωρίσω εκείνο τον Κρητικό βοσκό.


Πως ο ιερέας στο προηγούμενο quote σου απαντάει ορθώς περί τη θέληση του Θεού και σ'αυτό το quote γίνεται νατουραλιστής για να ταυτιστεί με το Feynman μόνο εσύ μπορείς να το καταφέρεις...

Ελπίζω να σε έχουμε για πολύ καιρό σ'αυτό το thread!!!!


quote:

quote:
Με το Feynman που είπε ότι η Φύση είναι ΕΤΣΙ γιατί ΕΤΣΙ είναι δεν σε είδα να τρομάζεις πάντως...

Μια χαρά το κατάπιες!

Έτσι λοιπόν και οι Ορθόδοξοι σου λέμε ότι ΕΜΕΙΣ έχουμε την Αλήθεια διότι ΕΤΣΙ είναι!

Για απάντα έτσι για αλλαγή?



Κοίτα το πρόβλημα: Εμείς οι μπορούμε να συμφωνήσουμε για αυτό που είπε για τη φύση. Και μαζί με εμάς, ένα Ινδουιστής, ένας Ρεμπουπλικάνος, μια τρανσέξουαλ, ένας Πασοκτζής, ένας ΠΑΟΚΤΣΗΣ,ένας Μουσουλμάνος και ένας θηριοδαμαστής αρκεί να ξέρουν αρκετή φυσική.


Για πες μας συγκεκριμένα ποιους τομείς της Φυσικής πρέπει να γνωρίζουμε ΑΡΚΕΤΑ ώστε να δεχτούμε τη φράση

"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι""

ΑΠΑΙΤΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ!
Εντάξει μελλοντικέ επιστήμονα???

Άντε να σε δω και εδώ...

quote:

Το ίδιο ΔΕΝ πρόκεται ΠΟΤΕ να συμβεί για το βιβλίο σου γιατί υπάρχουν άλλα βιβλία που λένε ΑΛΛΑ με το ίδιο ακριβώς επιχείρημα "γιατί έτσι".

Για άρχισε να μας λες τα άλλα βιβλία.
Θέλω μόνο τα προγενέστερα του "δικού μου" βιβλίου.
Οκ?

quote:

Μέχρι λοιπόν να γίνουν τα θρησκευτικά βιβλία τόσο ενιαία και αντικειμενικά/πειραματικά παρατηρήσιμα όσο η φύση (δηλαδή ΠΟΤΕ)

...όπου από τα τόοοοοοοοσα παράδοξα και ΜΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΙΜΑ της Φύσης ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ο Feynman να ισχυριστεί ότι "είναι έτσι διότι, έτσι είναι και σε όποιον γουστάρει..."

quote:

θα καταπίνω ευχαρίστως τη ΦΥΣΙΚΗ

την οποία ΑΓΝΟΕΙΣ οπότε πρόσεχε μη μας πνιγείς και σε χάσουμε...

quote:

και θα αφήνω εσένα και τους άλλους 5-6 (άντε το γεμίσατε το ταξάκι, είδες τι χουβαρντάς είμαι;)

Πολλούς λες και εκτίθεσαι στα μάτια μας...

quote:

να παίζεται μπουνιές με τους άλλους και τις πολλαπλές "αλήθειες" σας.

Ουδεμία μπουνιά.

"Όστις θέλει..."

Αλήθεια, οι "άλλοι" που λες είναι και αυτοί 5-6, λιγότεροι ή περισσότεροι???

quote:

quote:
Ακολουθώντας τη συλλογιστική σου περί Επιστημονικότητας θα έπρεπε να γυρίσω πίσω στο χρόνο και να ρωτήσω όοοοοολους τους Βυζαντινούς τι πίστευε ο καθένας επί του θέματος.

Μόνο τότε δεν θα έπαιρνες την απάντησή μου στα σοβαρά???

Αλλιώς fallacy και Άγιος ο ...άστο καλύτερα γιατί σε θέλω ψύχραιμο για τη συνέχεια!



Δε ζητάω για κάθε ένα Βυζαντινό, αλλά για το μέσο άνθρωπο της εποχής. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι κάποιοι από την πνευματική ελίτ μπορεί να ήξεραν και να είχαν καταλάβει ΠΟΛΛΑ πράγματα. Μπορεί να ήταν ακόμα και άθεοι (κρυφά).

Ας πούμε η γνώση ότι η ομοφυλοφιλία είναι μια έκφραση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας δε διαφοροποιεί τον τρόπο που βλέπεις τους ομοφυλόφιλους; Ή τους βλέπεις όπως τους έβλεπαν τότε;(Και μη μου πεις δεν υπήρχαν )


Οχι.
Για παράδειγμα.

Εγώ και τότε και τώρα αν μάθαινα ότι είσαι ομοφυλόφιλος θα στενοχωριόμουν ακόμα και αν μου έχει αποδείξει η Επιστήμη ότι το ευχαριστιέσαι όσο και οι ετεροφυλόφιλοι καθώς αποτελεί μια άλλη έκφραση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.


quote:

quote:
Κανένας θρησκευόμενος σοβαρός επιστήμονας δεν έμπλεξε την ιδέα ότι ο Θεός έφτιαξε τους φυσικούς νόμους σε κάποια εργασία.

Πιθανόν!
Αλλά έχεις διαβάσεις ΟΛΕΣ τις εργασίες ΟΛΩΝ των επιστημόνων για να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο???

Δε το γλιτώνεις το fallacy λέμεεεεεε....



Δεν έχω διαβάσει όλες τις εργασίες αλλά ξέρω αρκέτα από φιλοσοφία της επιστήμης για να σου εγγυηθώ ότι δεν υπάρχει σε καμία.


Αυτό που χρησιμοποιείς τώρα είναι ο επαγωγικός τρόπος σκέψης ο οποίος είναι άκρως επιστημονικός.

Υποθετικά λοιπόν.

Βρίσκεται ΕΝΑΣ σωστός και καλός επιστήμονας που το ισχυρίζεται αυτό σε paper του!

Ποια είναι η στάση σου τότε???

Άντε να σε ματα/ξαναδώ...

quote:

quote:
Επειδή σε περιμένουν δύσκολες ώρες στο thread άντε, να σε διαβεβαιώσω πως όχι δεν έχω γράψει κάτι τέτοιο...

Γιατί δεν το έγραψες; Δεν το πιστεύεις;


Τους το φυλάω για έκπληξη όταν συζητάω face to face μαζί τους και θέλω να βλέπω τις αντιδράσεις τους όταν δεν μπορούν να τα αντικρούσουν όπως και εσείς άλλωστε.

Αλλά τουλάχιστον αυτοί δεν καταφεύγουν σε fallacies και...παρατυπίες!


quote:

quote:
Ούτε ως πιθανότητα????

Άντε καλά!

Κάτι τέτοια "σιγουράκια" έλεγαν και οι εργαζόμενοι στους δίδυμους πύργους πάντως...


Πάλι θα πούμε για τις κατσίκες που πετάνε ε;


It's fine by me...

quote:

quote:
Είμαι όλος αυτιά να ακούσω από έναν μελλοντικό ΚΑΙ ΑΘΕΟ επιστήμονα, που αγνοούσε ότι τα impact factors δεν αφορούν δημοσιεύσεις αλλά journals αλλά ας το θεωρήσουμε μια κακιά στιγμή, πως σκέφτεται Ο ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ...

Ελπίζω να μπορείς να στηρίξεις την απάντησή σου Επιστημονικά ή έστω ρασιοναλιστικά (τρομάρα σου....)



Δε χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω.


Κρίμα...


quote:

quote:
Μπαααα!!!
Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί!
Μια χαρά τους κάνεις κοιμώμενος όπως είσαι.

Για μακάκες ψάχνεις???




Ανάλογα πώς εννοείς τον ύπνο και τον ξύπνιο! Εγώ πάντως δε φοβάμαι να τσεκάρω ΤΙΠΟΤΑ και θέλω να ψάξω τα πάντα. Εσύ από την άλλη παρόλο που και τα keywords σου έδωσα ακόμα να ψάξεις.


Μείνε στο ροζ συννεφάκι είπαμε και άσε με εμένα....

quote:

quote:
Γράψτο τότε καλέ φοιτητάκο, γιατί από... παρατυπίες με έχει χορτάσει ένα μέλος του esoterica...




Είσαι εντελώς τυφλός; Έγραψα πουθενά το όνομα του Σοπενάουερ; Όταν αντέγραψα τη ρήση του Feynman το έκανα αντιγράφοντας το όνομά του και τη ρήση στην ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ γλώσσα (όπως πρέπει να γίνεται δηλαδή).


Να σε ενημερώσω ότι όταν γράφω κάτι και δεν έχει το όνομα κάποιου άλλου από κάτω έχει τη δικιά μου υπογραφή. Έτσι πάει.


Όχι όταν ΠΑΡΑΦΡΑΖΕΙΣ κάποιον.

Σ'αυτήν την περίπτωση γράφεις "Παραφράζοντας τον Σοπενάουερ κτλ κτλ"

Τότε είσαι έντιμος και εντάξει.
Το'πιασες πιτσιρίκο???


quote:

quote:
Έχεις ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Φέρε quotes MOY που να ισχυρίζομαι "ότι δεν προλάβαιναν και ήταν τσαπατσούλικη η έρευνα"

Σου απάντησε πάντως ο Feynman και μείνε σ'αυτό.

Είναι ΕΤΣΙ γιατί ΕΤΣΙ είναι!



Ναι δεν τα είπες ε;;;;;;


Ότι "δεν προλάβαιναν" και περί "τσαπατσούλικης έρευνας"???
(Δικές σου ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ που μου έβαλες ότι έγραψα.)

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!

quote:

1η δικαιολογία


Καταλαβαίνεις ότι οπουδήποτε εμπλέκεται ο άνθρωπος ως πειραματόζωο το πείραμα άρα και τα συμπεράσματα μπορείς να τα βάλλεις από παντού...


Εδώ βλέπεις το ότι "δεν προλάβαιναν" ή το περί "τσαπατσούλικης έρευνας" ή και τα δύο???

quote:

2η δικαιολογία

Έχεις πλήρη ΑΓΝΟΙΑ για το πως λειτουργεί η Επιστήμη και απλά έχεις φτιάξει ένα ροζ συννεφάκι και είσαι επάνω του.

Δηλ κόστη και πως πρέπει να τα δικαιολογήσει, τα deliverables που πρέπει να παραδοθούν είτε υπάρχει πρόοδος είτε όχι, ο αριθμός των δημοσιεύσεων ανά έτος για να κρατήσει ένας επιστήμονας τη θέση του και τις πιστώσεις του κτλ κτλ.



Εδώ βλέπεις το ότι "δεν προλάβαιναν" ή το περί "τσαπατσούλικης έρευνας" ή και τα δύο???

quote:

3η δικαιολογία

Τι είδους επιστημονική απόδειξη μπορεί να έχει το "ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει την τάση να εφεύρει θρησκείες".

Δηλαδή από ένα "αχαρτογράφητο" στο μεγαλύτερο μέρος του όργανο όπως είναι ο εγκέφαλος έχουμε προλάβει ως επιστήμονες να αποδείξουμε ότι έχει την τάση να εφεύρει θρησκείες...

Είσαι σοβαρός???


Εδώ βλέπεις το ότι "δεν προλάβαιναν" ή το περί "τσαπατσούλικης έρευνας" ή και τα δύο???

quote:

Πριν καν δεις για τη μιλάμε, σκαρφίστηκες 3 δικαιλογίες!

Όσον δεν απαντάς επί των γραφομένων φοιτητάκο για να μας αποδείξεις με αντεπιχειρήματα ότι ΔΕΝ ισχύουν τα παραπάνω και άρα είναι "δικαιολογίες" παραμένουν ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ που δεν δύνασαι όχι μόνο να αντιμετωπίσεις αλλά ούτε καν να καταλάβεις καθώς μιλάς για "δεν προλάβαιναν" και "τσαπατσούλικη έρευνα"...

quote:

Κατά τα άλλα ΕΝΤΙΜΗ επιστημονική ΕΡΕΥΝΑ των γραφών. Και πέφτουμε στα πατώματα από τα γέλια!!!!

Συνέχισε να ποστάρεις και άσε το ποιος πέφτει στα πατώματα από τα γέλια...

quote:

quote:
Για κοίτα την υπογραφή μου φοιτητάκο!!!!

Είδα ναι πόσο ερεύνησες. Σε πόσα άρθρα συνάντησες τη λέξη neurotheology;



Επίσης δεν ερεύνησα και κάποια reviews για καινούρια videogames.
Θα με επιπλήξεις και γι'αυτό???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 14:27:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
zip
quote:
από http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970325g.html

The validity and predictive power of this equation are well documented and can be seen every day: a recent example is the lunar eclipse that was visible to much of the world last Sunday. This calculation would not cover any time before the present, so some missing day many centuries ago, if it had occurred, could not be uncovered with this method.


Νο comments. Απλά ... http://www.solarsystemscope.com Κλίκ στην ημερομηνία και βάλε άμα θες και την ημέρα εκείνη που ο Homo Sapiens ανακάλυψε το σουφλέ.


Καλέ μου zip, τι εννοείς "No comments"?

Ισχύει αυτό που γράφει ο αστροφυσικός στο επίσημο site της NASA ή όχι???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 14:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

zip,


Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να συνέβει αυτό που λέει ο Ιησούς του Ναυή :

quote:
Ιησoυς του Ναυη Ι' - 12 - 13 -

(12) Τότε ελάλησεν ο Ιησούς προς τον Κύριον, καθ' ην ημέραν ο Κύριος παρέδωκε τους Αμορραίους έμπροσθεν των υιών Ισραήλ, και είπεν ενώπιον του Ισραήλ, Στήθι, ήλιε, επί την Γαβαών, και συ, σελήνη, επί την φάραγγα Αιαλών.

(13) Και ο ήλιος εστάθη και η σελήνη έμεινεν, εωσού ο λαός εξεδικήθη τους εχθρούς αυτού. Δεν είναι τούτο γεγραμμένον εν τω βιβλίω του Ιασήρ; Και εστάθη ο ήλιος εν τω μέσω του ουρανού, και δεν έσπευσε να δύση έως μιας ολοκλήρου ημέρας.



zip, ΕΣΤΩ ότι έγινε με κάποιο τρόπο υπερβατικό/μαγικό/παράλογο.

Τα θέματα είναι δύο

α) Γιατί ο αστροφυσικός λέει ότι δεν μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω μ'αυτή τη μέθοδο?

β) Που οφείλεται η "missing day" που βρήκαν οι άλλοι επιστήμονες της NASA τη δεκαετία του 60?


Υ.Γ Επειδή ρωτάς σε άλλο σου ποστ πως έδωσα αυτό το λινκ της NASA ήταν επειδή ο Industrial_Angel με ρώτησε αν πιστεύω και για το εν λόγω περιστατικό με τον Ιησού του Ναυή. Μετά από το λινκ της ΝΑΣΑ δεν επανήλθε βεβαίως-βεβαίως αλλά αυτά είναι γνωστά τερτίπια...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 19/07/2012 14:44:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 18:03:06  Εμφάνιση Προφίλ
Σορρυ γκάις, ένα μήνυμα που έστειλα εδώ πήγαινε αλλού.
Αυτό το θέμα θα νεκρώσει, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνεχίστε παρακαλώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 19:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
PanosT

Εκ παραδρομής έγραψα τη λέξη "πολιτισμός" στην πρόταση της "Αφρικανικής κοιτίδας" και εννοούσα αυτό που ορθώς κατάλαβε ο Industrial περί Αφρικανικής προέλευσης του Ανθρώπου και αποτελεί το "scientific fact" των ημερών μας.


Ναι αλλά δεν ανατρέπεις την θεωρία της Αφρικανικής καταγωγής του ανθρώπου με κείμενα ρητόρων και φιλοσόφων. Δεν είναι ορθή μέθοδος αυτή για ευνόητους λόγους

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 20:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
Δηλαδή μια μαρτυρία έχει μικρότερο βάρος από μια θεωρεία;
Υπάρχει μήπως κάποια αντίστοιχη μαρτυρία που να υποστηρίζει την εν λόγω θεωρεία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 21:06:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είμαστε όσοι θες εσύ ώστε να αισθάνεσαι καλά το πρωι που σηκώνεσαι και το βράδυ που κοιμάσαι ώστε να σε έχω εδώ κοντά μου και να ποστάρεις...


Βρε πόσοι νομίζεις ότι είστε. Το γεμίζετε το ταξί;


quote:
Δεν μου απαντάς.
Θέλω να μου πεις με ιστορικά στοιχεία από τότε έως τότε πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη άρα το σύνολο τόσα χρόνια.

Άντε να σε δω...


Παράδειγμα η περιγραφή του κόσμου από τον Ησίοδο.


quote:
Για την καταγωγή

«....Ταύτην γάρ οικούμεν ούχ εταίρους εκβαλόντες ουδ' έρημον καταλαβόντες ούδ' εκ πολλών εθνών μιγάδες συλλεγέντες, αλλ' ούτω καλώς καί γνησίως γεγόναμεν, ώστ' εξ ήσπερ έφυμεν, ταύτην έχοντες άπαντα τόν χρόνον διατελούμεν, αυτόχθονες όντες καί τών ονομάτων τοίς αυτοίς οίσπερ τούς οικειωτάτους τήν πόλιν έχοντες προσειπείν: μόνοις γαρ ημιν των Ελλήνων την αυτήν τροφόν και πατρίδα και μητέρα καλέσαι προσήκει..»


Μιλάει για τους Αθηναίους συγκεκριμένα όχι για τους Έλληνες. Όχι πώς έχουν ιδιαίτερη επιστημονική βαρύτητα οι ανθρωπολογικές γνώσεις του Ισοκράτη.


Μου αρέσει που έχεις δηλώσει ότι "Ως φυσικός δέχομαι ΜΟΝΟ την Επιστημονική Απόδειξη όταν ο άλλος έρχεται ως επιστήμονας να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ κάτι.¨". Η επιστημονική απόδειξη είναι η ρήση ενός φιλοσόφου; 2 μέτρα και 2 σταθμά κύριε Πανούλη;


Κάτι πράγμα που λέγονται οστά, ραδιοχρονολογήσεις, βραχογραφίες, mtDNA, DNA και τα τοιαύτα τα έχεις ακουστά;


quote:
Απάντησε στην ερώτησή μου και θα δεις πως καταρρίπτεται.

Το δικό σου περιβάλλον τι θρησκευτικά πιστεύω είχε???

Τόσο δύσκολο σου είναι και αυτό???



Οι γονείς μου ήταν Ορθόδοξοι (αν και ο πατέρας μου πετάει διάφορα αιρετικά πού και πού) και εγώ μικρός βαφτίστηκα σε αυτήν τη θρησκεία. Ακριβώς αυτό που έλεγα δηλαδή. Οι Ορθόδοξοι γεννάνε Ορθόδοξους κ.ο.κ.. Αργότερα όταν άρχισα να συνειδητοποιώ κάποια πράγματα άρχισα να αμφιβάλλω για πολλά. Ακριβώς το άλλο που έγραψα.


quote:
Στο Βυζάντιο οι Χριστιανοί ήταν μια τραγική μειοψηφία (macedon) επί Τουρκοκρατίας και σύμφωνα με το περιοδικό της Ελληνικής Νομαρχίας οι Έλληνες μισούσαν και αποστρέφονταν την Ορθοδοξία καθώς η Ιεραρχία ήταν φιλότουρκη (Σωτήρης) και οι σημερινοί Ελληνες βαπτίζονται επειδή είναι υποχρεωτικό και δηλώνουν Ορθόδοξοι για να μπορούν να... διοριστούν στο δημόσιο (macedon).

Ελπίζω να σε κάλυψαν οι υπόλοιποι άθεοι του forum...



Ασπάζεσαι αυτές τις απόψεις; Αυτό θες να μου πεις;


quote:
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω διότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ έγραψα κάτι τέτοιο...


Διαρκώς μου λες τι δεν έγραψες. Πες μου τι έγραψες; Βλέπεις ΠΟΛΛΟΥΣ Μουσουλμάνους να γεννάνε παιδιά που να ασπάζονται διαφορετική θρησκεία στο άμεσο μέλλον;


quote:
Πρώην άθεοι και νυν Ορθόδοξοι (τους προσυλήτισα εγώ με τα κόλπα των Βυζαντινών που μου έμαθε ο macedon).

Εσένα???


Και είπες να το κάνεις χόμπυ και στο ίντερνετ;


quote:
Ούτε φιλοσοφικά (ρασιοναλιστικά)?
Σε κάθε περίπτωση δεν επιμένω και πάμε στο άλλο.

Δεν μπορώ να απαντήσω στην έκβαση ΚΑΝΕΝΟΣ πιθανοτικού γεγονότος. Ούτε ποιες είναι οι 7 πρώτες κάρτες μια "τίμια" ανακατεμένης τράπουλας ούτε πόσο θα ρίξω σε ένα "τίμιο" κυβικό ζάρι. Τι σημαίνει αυτό;


quote:
Το άλλο ήταν η φιλοσοφική απόδειξη της μη ύπαρξης Θεού που μας υποσχέθηκες ότι θα μας δώσεις.

Ο Feynman θεωρείς ότι απέδειξε φιλοσοφικά τη μη ύπαρξη Θεού?

Πες μου "ναι" και δεν επανέρχομαι ούτε σ'αυτό.



Θεωρώ ότι έδωσε ένα πολύ καλό επιχείρημα στο οποίο η απολογητική απάντηση που έδωσες (και που δίνεται) δεν είναι πειστική.

Άλλα επιχειρήματα είναι η μη αναγκαιότητα του Θεού ως συντελεστή στα φυσικά φαινόμενα (γνώση που οφείλουμε στη σύγχρονη επιστήμη), η ύπαρξη μαρτυρίου, αρρώστιας, θανάτου στη φύση και στην ανθρωπότητα, η απίστευτη σπατάλη ζωής στη φύση, η ύπαρξη του κακού στον κόσμο, η μη αναγκαιότητα θρησκευτικής πίστης για την ύπαρξη ηθικής στον άνθρωπο και άλλα πολλά.


quote:
Ότι στην πρόταση
"Είναι έτσι όπως είναι επειδή έτσι είναι...
α) η Φύση

β) η θέληση του Θεού"



Η πρόταση απαντάει σε ποια ερώτηση; Στο γιατί υπάρχει απροσδιοριστία; Και γιατί να ρωτήσω μια ερώτηση φυσικής τον ιερέα; Αποσκοπώντας σε τι είδους απάντηση;


Υπάρχει μια *μικρή* διαφορά μεταξύ Θεού και φύσης. Για τη φύση είμαι κάπως σίγουρος ότι υπάρχει. Παίρνω λοιπόν το ξυραφάκι του Ωκαμ και κόβω του Θεό, οποίος "κάνει τη φύση να είναι έτσι"... Κατάλαβες;


quote:
ως συνδρομητής και "(ευ) πιστός" του Scientific American ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ούτε από το Φυσικό (αλλά ούτε από τον ιερέα να υποθέσω) αλλά μόνο το ΑΙΤΙΟ για το οποίο ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.


Ποια απόδειξη λείπει ακριβώς; Το ότι υπάρχει απροσδιοριστία έχει αποδειχτεί επαρκώς από όσα γνωρίζω. Εκτός αν έχει στοιχεία για το αντίθετο.


Υπάρχει διαφορά μεταξύ του "αγνοώ 2 φυσικές ποσότητες" και "δεν έχω αποδείξεις". Εγώ ξέρω ότι η επιστήμη μας έχει πει ότι "έχει αποδειχτεί ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε 2 φυσικές ποσότητες".


quote:
Η Αναλυτική σκέψη πήγε περίπατο σε ΚΑΘΕ περίπτωση ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΩ ΓΕΝΙΚΩΣ, και σ'ευχαριστώ πολύ Industrial_Angel που με βοήθησες...


Μα η αναλυτική σκέψη δε θα απαντήσει στο φιλοσοφικό "γιατί".

quote:
Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό!!!

Μπες στο εργαστήριο και τελειοποίησε τον Άνθρωπο φτιάχνοντας ΕΞ'ΑΡΧΗΣ (ab initio) την κυτταρική του δομή.

ΜΠΟΡΕΙΣ???

ΝΑΙ, ΟΧΙ και ΓΙΑΤΙ???



Δεν είναι αντεπιχείρημα σε αυτό που λέω εγώ. Είναι σα να μου λες ότι δεν μπορώ να βρω ένα κατασκευαστικό ελάττωμα σε ένα μηχάνημα παρά μόνο αν είμαι σχεδιαστής ή βιομήχανος. Χρειάζεται να ξέρεις να φτιάχνεις αυτοκίνητα (ή να είσαι βιομήχανος αυτοκινήτων) για να καταλάβεις ότι το αυτοκίνητό σου έχει βλάβη; Ή ότι έχει νεκρές γωνίες στους καθρέπτες που κοιτάνε πίσω; Ή ότι θέλει λάδια; Χρειάζεται να είσαι hacker για να καταλάβεις ότι έχει το pc σου ιό; Ή χρειάζεται να έχεις πτυχίο προγραμματιστή για καταλάβεις αν έχει bugs το τάδε πρόγραμμα;


Οπότε η ερώτηση ναι ή όχι είναι άκυρη γιατί δε μου στερεί το δικαίωμα να εξετάσω το ανθρώπινο σώμα με κριτικό βλέμμα και να διαπιστώσω ότι έχει συγκεκριμένα ελαττώματα ακριβώς όπως δε χρειάζεται να είσαι υδραυλικός για να διαπιστώσεις αν η βρύση στάζει ή όχι. Εσύ διαφωνείς ή συμφωνείς με τις διαπιστώσεις μου; Εκεί είναι το θέμα!

quote:
Εδώ δεν υπάρχουν ούτε Αρχές Απροσδιοριστίας ούτε "συσχετισμοί" με υπάρξεις Θεών για να πνιγείς σε μια κουταλιά νερό οπότε θα απολαύσουμε την εμβριθή και βαθειά επιστημονική σου απάντηση...

Όταν η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ συναντάει το ΚΟΜΠΕΛΞ είναι το καλύτερό μου για "ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ"...


Τόση "σοβαρή πλακίτσα" που την πρώτη φορά που έθεσα το θέμα της κακής ποιότητας του ανθρώπινου ματιού ως οπτικού οργάνου μου είπες να πάω να βγάλω τα μάτια μου και τώρα μου είπες να πάω να φτιάξω ανθρώπους. Η έλλειψη επιχειρημάτων, ο εκνευρισμός και η ακατάσχετη μπουρδολογία άλλα δηλώνουν και όχι ότι κάνεις "πλακίτσα".


quote:
Αφού δεν κατάλαβες ποια όντα είναι Τελειότερα του Ανθρώπου και ΑΓΝΟΕΙΣ την Ορθόδοξη Πίστη γιατί μπαίνεις στη διαδικασία της αυτογελοιοποίησης???

Δικό σου θέμα πάντως και δεν επεμβαίνω...



Το σίγουρο είναι ότι δε βγάζω νόημα. Συμφωνείς ότι είναι ατελής ή διαφωνείς; Αν διαφωνείς γιατί με προκάλεσες "να φτιάξω ανθρώπους"; Αν συμφωνείς τότε αυτό ποια θεολογική σημασία έχει;


quote:
Πως ο ιερέας στο προηγούμενο quote σου απαντάει ορθώς περί τη θέληση του Θεού και σ'αυτό το quote γίνεται νατουραλιστής για να ταυτιστεί με το Feynman μόνο εσύ μπορείς να το καταφέρεις...

Ελπίζω να σε έχουμε για πολύ καιρό σ'αυτό το thread!!!!



Μα δεν καταλαβαίνω πώς θα απαντήσει σε ερώτηση φυσικής ο ιερέας...


quote:
Για πες μας συγκεκριμένα ποιους τομείς της Φυσικής πρέπει να γνωρίζουμε ΑΡΚΕΤΑ ώστε να δεχτούμε τη φράση

"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι""

ΑΠΑΙΤΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ!
Εντάξει μελλοντικέ επιστήμονα???

Άντε να σε δω και εδώ...



Ρώτα αυτόν που το είπε. Έχει Νόμπελ. ΜΑΛΛΟΝ ξέρει περισσότερη φυσική από μας.

quote:
Για άρχισε να μας λες τα άλλα βιβλία.
Θέλω μόνο τα προγενέστερα του "δικού μου" βιβλίου.
Οκ?


Δεν ξέρεις ότι υπάρχουν άλλα ιερά βιβλία; Οι Βέδες, το Κοράνι κτλ κτλ; Θεωρείς ότι αυτά λένε τα ίδια με το δικό σου;


quote:
.όπου από τα τόοοοοοοοσα παράδοξα και ΜΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΙΜΑ της Φύσης ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ο Feynman να ισχυριστεί ότι "είναι έτσι διότι, έτσι είναι και σε όποιον γουστάρει..."


Μη με ρωτάς εμένα. Αυτός το είπε. Αποκυρηξέ τον.


quote:
Ουδεμία μπουνιά.

"Όστις θέλει..."

Αλήθεια, οι "άλλοι" που λες είναι και αυτοί 5-6, λιγότεροι ή περισσότεροι???



Ναι γιατί ΠΟΤΕ οι θρησκείες δεν οδήγησαν σε βιαιότητες. Ανάλογα για το ποιους ρωτάς


quote:
Οχι.
Για παράδειγμα.

Εγώ και τότε και τώρα αν μάθαινα ότι είσαι ομοφυλόφιλος θα στενοχωριόμουν ακόμα και αν μου έχει αποδείξει η Επιστήμη ότι το ευχαριστιέσαι όσο και οι ετεροφυλόφιλοι καθώς αποτελεί μια άλλη έκφραση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.


Θα στεναχωριόσουν διότι θα το θεωρούσες αμαρτία (δηλαδή συνειδητή επιλογή) ή θα ήξερες λίγο περισσότερα και θα έλεγες κάτι άλλο;


quote:
Αυτό που χρησιμοποιείς τώρα είναι ο επαγωγικός τρόπος σκέψης ο οποίος είναι άκρως επιστημονικός.

Υποθετικά λοιπόν.

Βρίσκεται ΕΝΑΣ σωστός και καλός επιστήμονας που το ισχυρίζεται αυτό σε paper του!

Ποια είναι η στάση σου τότε???

Άντε να σε ματα/ξαναδώ...



Just a wild guess... Δε θα δημοσιευτεί πουθενά. Οπότε μην το βασανίζεις, δε θα μπω ποτέ στο δίλημμα. Εδώ ρε Πανούλη δεν το τόλμησες ΕΣΥ, θα το τολμήσουν άλλοι;

quote:
Τους το φυλάω για έκπληξη όταν συζητάω face to face μαζί τους και θέλω να βλέπω τις αντιδράσεις τους όταν δεν μπορούν να τα αντικρούσουν όπως και εσείς άλλωστε.

Αλλά τουλάχιστον αυτοί δεν καταφεύγουν σε fallacies και...παρατυπίες!


Ακριβώς. Μέχρι εκεί φτάνεις. Στην κουβεντούλα ΑΠΕΞΩ από το εργαστήριο ή το συνέδριο. ΟΧΙ μέσα. Εκεί δε χωράνε αυτά :)


quote:
Όχι όταν ΠΑΡΑΦΡΑΖΕΙΣ κάποιον.

Σ'αυτήν την περίπτωση γράφεις "Παραφράζοντας τον Σοπενάουερ κτλ κτλ"

Τότε είσαι έντιμος και εντάξει.
Το'πιασες πιτσιρίκο???



Απαγορεύεται να έχω φτάσει σε ένα συμπέρασμα που να μοιάζει πολύ τυχαία; Ή να μη θυμόμουν αν το είχα εμπνευστεί από κάπου;


quote:
Εδώ βλέπεις το ότι "δεν προλάβαιναν" ή το περί "τσαπατσούλικης έρευνας" ή και τα δύο???


τα deliverables που πρέπει να παραδοθούν είτε υπάρχει πρόοδος είτε όχι


Ναι έχει δίκιο, δεν έπρεπε να το πω τσαπατσουλιά. Αυτό που περιγράφεις με τα deliverables δεν είναι τσαπατσουλιά, είναι παραπλάνηση και κομπίνα στεγνά.

quote:
Όσον δεν απαντάς επί των γραφομένων φοιτητάκο για να μας αποδείξεις με αντεπιχειρήματα ότι ΔΕΝ ισχύουν τα παραπάνω και άρα είναι "δικαιολογίες" παραμένουν ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ που δεν δύνασαι όχι μόνο να αντιμετωπίσεις αλλά ούτε καν να καταλάβεις καθώς μιλάς για "δεν προλάβαιναν" και "τσαπατσούλικη έρευνα"...


Δικαιολογίες είναι γιατί δεν έχεις διαβάσει ΚΑΝ τις εργασίες που ανέφερα. Είσαι ο πρώτος στον κόσμο που καταθέτει επιχειρήματα διαφωνώντας με κάτι που δεν έχει ΚΑΝ διαβάσει εκ των προτέρων. Και έλεγες για γελοιοποίηση πριν.


Ενημερωτικά, επιχειρήματα θα γίνουν ότι ΔΕΙΣ τι λένε πραγματικά.

quote:
Επίσης δεν ερεύνησα και κάποια reviews για καινούρια videogames.
Θα με επιπλήξεις και γι'αυτό???


Δε σε επιπλήττω σε ρωτάω.


quote:
Υ.Γ Επειδή ρωτάς σε άλλο σου ποστ πως έδωσα αυτό το λινκ της NASA ήταν επειδή ο Industrial_Angel με ρώτησε αν πιστεύω και για το εν λόγω περιστατικό με τον Ιησού του Ναυή. Μετά από το λινκ της ΝΑΣΑ δεν επανήλθε βεβαίως-βεβαίως αλλά αυτά είναι γνωστά τερτίπια...



Γιατί ακόμα δεν έχεις απαντήσει επί της ουσίας για το αν ΕΣΥ πιστεύεις ή όχι. Αν και κάτι μου λέει ότι μάλλον το πιστεύεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 21:14:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δηλαδή μια μαρτυρία έχει μικρότερο βάρος από μια θεωρεία;
Υπάρχει μήπως κάποια αντίστοιχη μαρτυρία που να υποστηρίζει την εν λόγω θεωρεία;


Ο Ισοκράτης μιλάει για άλλο χρονικό και χωρικό πλαίσιο. Η μαρτυρία του αφορά το πολύ κάμποσες γενιές ΑΘΗΝΑΙΩΝ παρά θέματα όπως την καταγωγή του ανθρώπου (100 000 χρόνια πριν και βάλε).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 22:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
Αυτή η θεωρία έχει reserve τα καλύτερα θεωρεία δε λέω.
Όσον αφορά τώρα τη μαρτυρία, δε θα υπήρχε κάποια αναφορά για μετακίνηση από κάποιο σημείο σε ένα άλλο εξαιτίας ενός γεγονότος;
Έστω υπό τη μορφή μύθου, προφορικής παράδοσης. Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 02:16:46  Εμφάνιση Προφίλ
Δε ξέρω για εσάς, εγώ κατάγομαι απο αράπηδες πάντως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 05:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Osmosis

Αυτή η θεωρία έχει reserve τα καλύτερα θεωρεία δε λέω



Τι εννοείς?

quote:
Osmosis

Όσον αφορά τώρα τη μαρτυρία, δε θα υπήρχε κάποια αναφορά για μετακίνηση από κάποιο σημείο σε ένα άλλο εξαιτίας ενός γεγονότος;
Έστω υπό τη μορφή μύθου, προφορικής παράδοσης. Υπάρχει κάτι τέτοιο;


Οχι δεν θα ήταν δυνατό να υπάρχει διότι μιλάμε για μια περίοδο πριν από 120.000-60.000 χρόνια όποτε και έγινε η έξοδος του σύγχρονου ανθρώπου από την Αφρική. Δεν έφτανε η μνήμη κανενός λαού της ιστορικής περιόδου τόσο παλιά. Ακριβώς επειδή οι αρχαίοι άνθρωποι αγνοούσαν την απώτατη καταγωγή τους, έπλαθαν διασκεδαστικούς μύθους με θεούς ή διάφορα υπερφυσικά όντα που τους δημιουργούν με ποικίλους τρόπους. Π.χ. στη μυθολογία των Μάγια οι θεοί έπλασαν τους ανθρώπους από καλαμπόκι...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 10:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT,

quote:
α) Γιατί ο αστροφυσικός λέει ότι δεν μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω μ'αυτή τη μέθοδο?

Γιατί, κατά πάσα πιθανότητα, δεν είναι Αστροφυσικός. Άποψή μου δηλ ...

quote:
β) Που οφείλεται η "missing day" που βρήκαν οι άλλοι επιστήμονες της NASA τη δεκαετία του 60?

Κατά πάσα πιθανότητα, σε υπολογιστικό λάθος. Κι αυτή, άποψή μου ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 12:18:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

PanosT,

quote:
α) Γιατί ο αστροφυσικός λέει ότι δεν μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω μ'αυτή τη μέθοδο?

Γιατί, κατά πάσα πιθανότητα, δεν είναι Αστροφυσικός. Άποψή μου δηλ ...

quote:
β) Που οφείλεται η "missing day" που βρήκαν οι άλλοι επιστήμονες της NASA τη δεκαετία του 60?

Κατά πάσα πιθανότητα, σε υπολογιστικό λάθος. Κι αυτή, άποψή μου ...




Thanks zip!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 12:32:22  Εμφάνιση Προφίλ
@Agnostic

Ίσως να έχει συζητηθεί και σε άλλο thread οπότε ας με παραπέμψεις εκεί αλλά εμείς ως Έλληνες έχουμε και κάτι άλλες διασκεδαστικές ιστορίες ότι οι Πελασγοί ήταν...προσελλήνιο φύλο σ'αυτά τα χώματα!

Αυτή η διασκεδαστική ρήση πόσες χιλιάδες/εκατομμύρια/δισεκατομμύρια χρόνια μας στέλνει πίσω?

Από καθαρή (απλή) λογική και ΜΟΝΟ και ΧΩΡΙΣ να έχω γνώσεις ανθρωπολογίας θεωρώ ότι στατιστικά αποκλείεται ένας τέτοιος "αυστηρός" χωρικός εντοπισμός της εμφάνισης του πρωτ-ανθρώπου με δεδομένη την τυχαιότητα που οδήγησε εξ'αρχής στη δημιουργία του από τη Φύση όπως αυτή ισχύει στην κρατούσα επιστημονική αντίληψη.

Πάντως και εγω θα ήθελα να κατάγομαι από τους "αράπηδες" όπως ο Doc...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 12:40:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Agnostic
quote:
PanosT

Εκ παραδρομής έγραψα τη λέξη "πολιτισμός" στην πρόταση της "Αφρικανικής κοιτίδας" και εννοούσα αυτό που ορθώς κατάλαβε ο Industrial περί Αφρικανικής προέλευσης του Ανθρώπου και αποτελεί το "scientific fact" των ημερών μας.


Ναι αλλά δεν ανατρέπεις την θεωρία της Αφρικανικής καταγωγής του ανθρώπου με κείμενα ρητόρων και φιλοσόφων. Δεν είναι ορθή μέθοδος αυτή για ευνόητους λόγους



Ούτε θέλω αλλά (κυρίως) ούτε δύναμαι να ανατρέψω καμμία επιστημονική θεωρία εκτός του επιστημονικού μου πεδίου.

Αυτό που κρατάω είναι μια μαρτυρία και ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ η Επιστήμη εξετάζοντας ΜΟΝΟ τον τομέα όπου μπορώ να έχω επιστημονικό λόγο και άποψη δηλ. τη Φυσική.

Για παράδειγμα ο Αστροφυσικός από ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE ΤΗΣ NASA έχει πει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ όσον αφορά τη Φυσική.

Κρίνοντας από ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ και χρησιμοποιώντας την επαγωγική σκέψη θεωρώ ότι αντίστοιχα φαινόμενα εμφανίζονται και στους υπόλοιπους επιστημονικούς τομείς.

Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά η ιστορία του Άρη Πουλιανού με κάνει να πιστεύω ότι δεν κάνω λάθος ούτε στον τομέα της Ανθρωπολογίας...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 13:40:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Είμαστε όσοι θες εσύ ώστε να αισθάνεσαι καλά το πρωι που σηκώνεσαι και το βράδυ που κοιμάσαι ώστε να σε έχω εδώ κοντά μου και να ποστάρεις...


Βρε πόσοι νομίζεις ότι είστε. Το γεμίζετε το ταξί;


Ούτε ποδήλατο.
Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος!


quote:

quote:
Δεν μου απαντάς.
Θέλω να μου πεις με ιστορικά στοιχεία από τότε έως τότε πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη άρα το σύνολο τόσα χρόνια.

Άντε να σε δω...


Παράδειγμα η περιγραφή του κόσμου από τον Ησίοδο.


Για να πω τη μαύρη αλήθεια δεν θυμάμαι να έχω συγκρατήσει κάτι τέτοιο από τον Ησίοδο αλλά εντελώς... "συγκαταβατικά" και επειδή δεν έχω χρόνο αυτή τη περίοδο να τον ξαναδιαβάσω το δέχομαι.

Σε κάθε περίπτωση.
Πες μου μέχρι πότε ίσχυσε από ιστορικά εύρηματα κάνε την αφαίρεση και δώσε μας τα χρόνια της ισχύος της.


quote:

quote:
Για την καταγωγή

«....Ταύτην γάρ οικούμεν ούχ εταίρους εκβαλόντες ουδ' έρημον καταλαβόντες ούδ' εκ πολλών εθνών μιγάδες συλλεγέντες, αλλ' ούτω καλώς καί γνησίως γεγόναμεν, ώστ' εξ ήσπερ έφυμεν, ταύτην έχοντες άπαντα τόν χρόνον διατελούμεν, αυτόχθονες όντες καί τών ονομάτων τοίς αυτοίς οίσπερ τούς οικειωτάτους τήν πόλιν έχοντες προσειπείν: μόνοις γαρ ημιν των Ελλήνων την αυτήν τροφόν και πατρίδα και μητέρα καλέσαι προσήκει..»


Μιλάει για τους Αθηναίους συγκεκριμένα όχι για τους Έλληνες. Όχι πώς έχουν ιδιαίτερη επιστημονική βαρύτητα οι ανθρωπολογικές γνώσεις του Ισοκράτη.


Καλά άσε τον Ισοκράτη γιατί μας τον κατακρεούργησες...

Πες μας για τον Πουλιανό γιατί δεν τον άφησαν να μας πει για τις ανθρωπολογικές του γνώσεις...

Ή μάλλον άσε, άλλαξα γνώμη...

Συνέχισε να ζεις κοιμώμενος!


quote:

Μου αρέσει που έχεις δηλώσει ότι "Ως φυσικός δέχομαι ΜΟΝΟ την Επιστημονική Απόδειξη όταν ο άλλος έρχεται ως επιστήμονας να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ κάτι.¨". Η επιστημονική απόδειξη είναι η ρήση ενός φιλοσόφου; 2 μέτρα και 2 σταθμά κύριε Πανούλη;

Αυτό είναι το μνημείο σου Industrial_Angel οπότε δεν επεμβαίνω για να μην το χαλάσω.

Επίσης το αφήνω ασχολίαστο διότι αφορά προσωπικά ιατρικά σου δεδομένα και ορθώς η Δ.Ο θα με επιπλήξει...


quote:

Κάτι πράγμα που λέγονται οστά, ραδιοχρονολογήσεις, βραχογραφίες, mtDNA, DNA και τα τοιαύτα τα έχεις ακουστά;

Για τα impact factors τα έμαθες καλά ως προς το τι αφορούν???

Τεσπα.
Μήπως σου είναι πρόχειρη η ραδιοχρονολόγηση του αρχανθρώπου του Σπηλαίου των Πετραλώνων γιατί την είχα κάπου εδώ αλλά δεν τη βρίσκω ρε γμτ...

Επίσης υπάρχουν και κάτι papers ξένω βιολόγων για το Ελληνικό DNA όπου θύμισέ μας αν τα γνωρίζεις και αν θες βέβαια, τι λέγανε...


quote:

quote:
Απάντησε στην ερώτησή μου και θα δεις πως καταρρίπτεται.

Το δικό σου περιβάλλον τι θρησκευτικά πιστεύω είχε???

Τόσο δύσκολο σου είναι και αυτό???



Οι γονείς μου ήταν Ορθόδοξοι (αν και ο πατέρας μου πετάει διάφορα αιρετικά πού και πού) και εγώ μικρός βαφτίστηκα σε αυτήν τη θρησκεία. Ακριβώς αυτό που έλεγα δηλαδή. Οι Ορθόδοξοι γεννάνε Ορθόδοξους κ.ο.κ.. Αργότερα όταν άρχισα να συνειδητοποιώ κάποια πράγματα άρχισα να αμφιβάλλω για πολλά. Ακριβώς το άλλο που έγραψα.


Έγραψες το ένα, έγραψες το άλλο, αλλά ΤΕΛΙΚΑ, ΔΥΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΕΚΝΟ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕΣ ΩΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΙΤΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΓΕΝΙΑΣ.

ΝΑΙ Ή ΟΧΙ????


quote:

quote:
Στο Βυζάντιο οι Χριστιανοί ήταν μια τραγική μειοψηφία (macedon) επί Τουρκοκρατίας και σύμφωνα με το περιοδικό της Ελληνικής Νομαρχίας οι Έλληνες μισούσαν και αποστρέφονταν την Ορθοδοξία καθώς η Ιεραρχία ήταν φιλότουρκη (Σωτήρης) και οι σημερινοί Ελληνες βαπτίζονται επειδή είναι υποχρεωτικό και δηλώνουν Ορθόδοξοι για να μπορούν να... διοριστούν στο δημόσιο (macedon).

Ελπίζω να σε κάλυψαν οι υπόλοιποι άθεοι του forum...



Ασπάζεσαι αυτές τις απόψεις; Αυτό θες να μου πεις;


Εγώ προφανώς και όχι!

Το θέμα είναι ΑΝ ΕΣΥ, ΩΣ ΑΘΕΟΣ, ΤΙΣ ΑΣΠΑΖΕΣΑΙ.

quote:

quote:
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω διότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ έγραψα κάτι τέτοιο...


Διαρκώς μου λες τι δεν έγραψες.


Αυτό συμβαίνει επειδή "διαβάζεις" και σχολιάζεις μάλιστα, πράγματα που ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ.

Πως θα γίνει συζήτηση έτσι?


quote:

Πες μου τι έγραψες;

Πλάκα μου κάνεις???

Θα σου γράφω κάτι. Θα ισχυρίζεσαι ότι έγραψα κάτι άλλο, θα το σχολιάζεις επικριτικά μάλιστα, θα σου φέρνω quote για να σου αποδεικνύω τι έγραψα και θα με ξαναρωτάς τι έγραψα???

Παράνοια...


quote:

Βλέπεις ΠΟΛΛΟΥΣ Μουσουλμάνους να γεννάνε παιδιά που να ασπάζονται διαφορετική θρησκεία στο άμεσο μέλλον;

Δεν έχω τέτοιου είδους ενόραση.
Εσύ?

Πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατί σου έχω έτοιμο fallacy...


quote:

quote:
Πρώην άθεοι και νυν Ορθόδοξοι (τους προσυλήτισα εγώ με τα κόλπα των Βυζαντινών που μου έμαθε ο macedon).

Εσένα???


Και είπες να το κάνεις χόμπυ και στο ίντερνετ;


O macedon και ο Σωτήρης με θεωρούν έμμισθο πάντως...


quote:
Ούτε φιλοσοφικά (ρασιοναλιστικά)?
Σε κάθε περίπτωση δεν επιμένω και πάμε στο άλλο.


Δεν μπορώ να απαντήσω στην έκβαση ΚΑΝΕΝΟΣ πιθανοτικού γεγονότος. Ούτε ποιες είναι οι 7 πρώτες κάρτες μια "τίμια" ανακατεμένης τράπουλας ούτε πόσο θα ρίξω σε ένα "τίμιο" κυβικό ζάρι. Τι σημαίνει αυτό;


Σημαίνει:
Σεμνά και ταπεινά όταν ο "Θεός" (πρόσεχε τα quotes, please) παίζει ζάρια.


quote:

quote:
Το άλλο ήταν η φιλοσοφική απόδειξη της μη ύπαρξης Θεού που μας υποσχέθηκες ότι θα μας δώσεις.

Ο Feynman θεωρείς ότι απέδειξε φιλοσοφικά τη μη ύπαρξη Θεού?

Πες μου "ναι" και δεν επανέρχομαι ούτε σ'αυτό.



Θεωρώ ότι έδωσε ένα πολύ καλό επιχείρημα στο οποίο η απολογητική απάντηση που έδωσες (και που δίνεται) δεν είναι πειστική.


ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ?????

Έχεις λάθος αντίληψη περί επιχειρήματος...


quote:

Άλλα επιχειρήματα είναι η μη αναγκαιότητα του Θεού ως συντελεστή στα φυσικά φαινόμενα (γνώση που οφείλουμε στη σύγχρονη επιστήμη), η ύπαρξη μαρτυρίου, αρρώστιας, θανάτου στη φύση και στην ανθρωπότητα, η απίστευτη σπατάλη ζωής στη φύση, η ύπαρξη του κακού στον κόσμο, η μη αναγκαιότητα θρησκευτικής πίστης για την ύπαρξη ηθικής στον άνθρωπο και άλλα πολλά.

Έλα ρε συ???

Φοβερά επιχειρήματα...

Απορώ πως δεν έχετε πεισθεί ακόμη περισσότεροι μετά από τέτοια...επιχειρηματολογία!


quote:

quote:
Ότι στην πρόταση
"Είναι έτσι όπως είναι επειδή έτσι είναι...
α) η Φύση

β) η θέληση του Θεού"



Η πρόταση απαντάει σε ποια ερώτηση; Στο γιατί υπάρχει απροσδιοριστία; Και γιατί να ρωτήσω μια ερώτηση φυσικής τον ιερέα; Αποσκοπώντας σε τι είδους απάντηση;


Τον Feynman θα τον ρώταγες για τα "κατασκευσστικά" λάθη της Φύσης (απροσδιριστία, προέλευση της βαρύτητας, ορισμός της ενέργειας) και τον ιερέα γιατί ο Θεός έκανε τόσα κατασκευαστικά λάθη στο ανθρώπινο σώμα.

Η απάντηση του Feynman θα ήταν έτσι είναι η Φύση και του ιερέα έτσι το έφτιαξε ο Θεούλης.

Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι είναι ταυτόσημες οι απαντήσεις???


quote:

quote:
ως συνδρομητής και "(ευ) πιστός" του Scientific American ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ούτε από το Φυσικό (αλλά ούτε από τον ιερέα να υποθέσω) αλλά μόνο το ΑΙΤΙΟ για το οποίο ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.


Ποια απόδειξη λείπει ακριβώς; Το ότι υπάρχει απροσδιοριστία έχει αποδειχτεί επαρκώς από όσα γνωρίζω. Εκτός αν έχει στοιχεία για το αντίθετο.


Υπάρχει διαφορά μεταξύ του "αγνοώ 2 φυσικές ποσότητες" και "δεν έχω αποδείξεις". Εγώ ξέρω ότι η επιστήμη μας έχει πει ότι "έχει αποδειχτεί ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε 2 φυσικές ποσότητες".


quote:
Η Αναλυτική σκέψη πήγε περίπατο σε ΚΑΘΕ περίπτωση ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΩ ΓΕΝΙΚΩΣ, και σ'ευχαριστώ πολύ Industrial_Angel που με βοήθησες...


Μα η αναλυτική σκέψη δε θα απαντήσει στο φιλοσοφικό "γιατί".


Μνημείο...


quote:

quote:
Ιδού πεδίον δόξης λαμπρό!!!

Μπες στο εργαστήριο και τελειοποίησε τον Άνθρωπο φτιάχνοντας ΕΞ'ΑΡΧΗΣ (ab initio) την κυτταρική του δομή.

ΜΠΟΡΕΙΣ???

ΝΑΙ, ΟΧΙ και ΓΙΑΤΙ???



Δεν είναι αντεπιχείρημα σε αυτό που λέω εγώ. Είναι σα να μου λες ότι δεν μπορώ να βρω ένα κατασκευαστικό ελάττωμα σε ένα μηχάνημα παρά μόνο αν είμαι σχεδιαστής ή βιομήχανος. Χρειάζεται να ξέρεις να φτιάχνεις αυτοκίνητα (ή να είσαι βιομήχανος αυτοκινήτων) για να καταλάβεις ότι το αυτοκίνητό σου έχει βλάβη; Ή ότι έχει νεκρές γωνίες στους καθρέπτες που κοιτάνε πίσω; Ή ότι θέλει λάδια; Χρειάζεται να είσαι hacker για να καταλάβεις ότι έχει το pc σου ιό; Ή χρειάζεται να έχεις πτυχίο προγραμματιστή για καταλάβεις αν έχει bugs το τάδε πρόγραμμα;


Οπότε η ερώτηση ναι ή όχι είναι άκυρη γιατί δε μου στερεί το δικαίωμα να εξετάσω το ανθρώπινο σώμα με κριτικό βλέμμα και να διαπιστώσω ότι έχει συγκεκριμένα ελαττώματα ακριβώς όπως δε χρειάζεται να είσαι υδραυλικός για να διαπιστώσεις αν η βρύση στάζει ή όχι. Εσύ διαφωνείς ή συμφωνείς με τις διαπιστώσεις μου; Εκεί είναι το θέμα!


Αυτά στο κυλικείο κ.φοιτητά και όχι σε εμένα.


quote:

quote:
Εδώ δεν υπάρχουν ούτε Αρχές Απροσδιοριστίας ούτε "συσχετισμοί" με υπάρξεις Θεών για να πνιγείς σε μια κουταλιά νερό οπότε θα απολαύσουμε την εμβριθή και βαθειά επιστημονική σου απάντηση...

Όταν η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ συναντάει το ΚΟΜΠΕΛΞ είναι το καλύτερό μου για "ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΑΚΙΤΣΑ"...


Τόση "σοβαρή πλακίτσα" που την πρώτη φορά που έθεσα το θέμα της κακής ποιότητας του ανθρώπινου ματιού ως οπτικού οργάνου μου είπες να πάω να βγάλω τα μάτια μου και τώρα μου είπες να πάω να φτιάξω ανθρώπους. Η έλλειψη επιχειρημάτων, ο εκνευρισμός και η ακατάσχετη μπουρδολογία άλλα δηλώνουν και όχι ότι κάνεις "πλακίτσα".


Μιλάμε για τρελλή πλακίτσα...

quote:

quote:
Αφού δεν κατάλαβες ποια όντα είναι Τελειότερα του Ανθρώπου και ΑΓΝΟΕΙΣ την Ορθόδοξη Πίστη γιατί μπαίνεις στη διαδικασία της αυτογελοιοποίησης???

Δικό σου θέμα πάντως και δεν επεμβαίνω...



Το σίγουρο είναι ότι δε βγάζω νόημα. Συμφωνείς ότι είναι ατελής ή διαφωνείς; Αν διαφωνείς γιατί με προκάλεσες "να φτιάξω ανθρώπους"; Αν συμφωνείς τότε αυτό ποια θεολογική σημασία έχει;


Ουφ.
Με κουράσες.

Δεν μπορώ να στα γράφω δύο και τρεις φορές


quote:

quote:
Για πες μας συγκεκριμένα ποιους τομείς της Φυσικής πρέπει να γνωρίζουμε ΑΡΚΕΤΑ ώστε να δεχτούμε τη φράση

"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι""

ΑΠΑΙΤΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ!
Εντάξει μελλοντικέ επιστήμονα???

Άντε να σε δω και εδώ...



Ρώτα αυτόν που το είπε. Έχει Νόμπελ. ΜΑΛΛΟΝ ξέρει περισσότερη φυσική από μας.[/quote]

Βρε εσύ δεν έγραψες ότι πρέπει να ξέρει ΑΡΚΕΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ FEYNMAN???

Άστο βαρέθηκα.

Τα λέμε από Δευτέρα...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 21:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
PanosT

Ίσως να έχει συζητηθεί και σε άλλο thread οπότε ας με παραπέμψεις εκεί αλλά εμείς ως Έλληνες έχουμε και κάτι άλλες διασκεδαστικές ιστορίες ότι οι Πελασγοί ήταν...προσελλήνιο φύλο σ'αυτά τα χώματα!

Αυτή η διασκεδαστική ρήση πόσες χιλιάδες/εκατομμύρια/δισεκατομμύρια χρόνια μας στέλνει πίσω?


Ε εντάξει, και οι Χόπι είναι παλιότεροι κι από τον ήλιο στους μύθους τους, τι να κάνουμε τώρα
http://www.indigenouspeople.net/howthegr.htm

Όσα χρόνια και να μας στέλνει νομίζω ότι συμφωνείς κι εσύ ότι μιλάμε για φανταστικές αναφορές με μηδενική επιστημονική αξία.

quote:
PanosT

Για παράδειγμα ο Αστροφυσικός από ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE ΤΗΣ NASA έχει πει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ όσον αφορά τη Φυσική.

Κρίνοντας από ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ και χρησιμοποιώντας την επαγωγική σκέψη θεωρώ ότι αντίστοιχα φαινόμενα εμφανίζονται και στους υπόλοιπους επιστημονικούς τομείς.


Απλά χρειάζεται λίγη προσοχή ώστε να μην κάνουμε τις πιθανές ανακρίβειες ενός άρθρου σημαία αμφισβήτησης για οποιαδήποτε στέρεα τεκμηριωμένη επιστημονική θεωρία.

quote:
PanosT

Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά η ιστορία του Άρη Πουλιανού με κάνει να πιστεύω ότι δεν κάνω λάθος ούτε στον τομέα της Ανθρωπολογίας...


Ακριβώς εδώ λοιπόν ήθελα να σταθώ. Για όποιον έχει στοιχειώδεις γνώσεις ανθρωπολογίας και έχει διαβάσει 4-5 σοβαρά βιβλία, ορισμένα βασικά σημεία των απόψεων του Πουλιανού είναι φανερό ότι πάσχουν στο θέμα της εγκυρότητας.

Π.χ. μιλάει για Homo Erectus Triglienis 12.000.000 ετών, όταν ακόμα όχι μόνο ο homo erectus δεν έχει εμφανιστεί, αλλά δεν έχει ακόμα διαχωριστεί η εξελικτική γραμμή του ανθρώπου από τον πίθηκο.

Σε άρθρο του καθηγητή ανθρωπολογίας Ξυροτήρη στο περιοδικό άρδην καταγράφονται λεπτομερώς οι παπάτζες του Πουλιανού, σε υποκεφάλαιο "Ο Πουλιανός και η εκτροπή από την επιστημη". Μπορείς να το διαβάσεις εδω:
http://ardin-rixi.gr/archives/6694

Αλλά και χωρίς το ανωτέρω άρθρο είναι εύκολο για όποιον κατέχει σχετική επιστημονική βιβλιογραφία και ξέρει να ψάχνει, να καταλάβει τις παπατζες του Πουλιανού.

Αλήθεια πόσο σοβαρά μπορείς να πάρεις κάποιον που διαδίδει τις ανακρίβειές του...στον Λιακόπουλο?
http://www.youtube.com/watch?v=7lS3WPZPunU
Πόσοι σοβαροί επιστήμονες θα το έκαναν αυτό?

quote:
PanosT

Πες μας για τον Πουλιανό γιατί δεν τον άφησαν να μας πει για τις ανθρωπολογικές του γνώσεις...


Μα τις είπε...γι'αυτό και έφαγε το κράξιμο.
Εχει βγάλει βιβλία για το θέμα (έχω διαβάσει δύο απ' αυτά), έχει την ΑΕΕ με σχετική ιστοσελίδα, τον έχει φιλοξενήσει το Τρίτο Μάτι(!!), ο Λιακόπουλος, ο Δαυλός...δεν μπορείς να πεις. Φουλ επιστημονικές πηγές υψηλής αξιοπιστίας.

Αλήθεια πώς βλέπεις το γεγονός ότι τον έχει φιλοξενήσει ένα γνωστό "νεοπαγανιστικό" και αντιεπιστημονικό περιοδικό? Πώς βλέπεις το γεγονός ότι στην συνέντευξή του χώνεται στα χωράφια της γλωσσολογίας χωρίς να είναι ειδικός, δηλώνοντας ένα σωρό ανακρίβειες που οποιοσδήποτε γλωσσολόγος θα έσκαγε από τα γέλια αν τις διάβαζε?

http://www.davlos.gr/webfiles/yearspec.php?id=7538&kod=9310&page=23

Συμπερασματικά λοιπόν, λάθος παράδειγμα δίνεις στον Industrial Angel για να δείξεις ότι κάτι τρέχει και στον τομέα της ανθρωπολογίας (εγώ βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι κάτι τρέχει και σε άλλους τομείς αλλά έστω...)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 21:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
PanosT

Καλά άσε τον Ισοκράτη γιατί μας τον κατακρεούργησες...


Πού ή πώς ακριβώς τον κατακρεούργησε?
Σου μπολντάρει κιόλας το σημείο που ενισχύει την αποψή του ότι αναφέρεται στους Αθηναίους (ξεχωρίζοντάς του από τους υπόλοιπους Ελληνες).

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2012, 23:27:08  Εμφάνιση Προφίλ
Λευκοί... όλοι ίδιοι είστεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 01:04:27  Εμφάνιση Προφίλ
Και στις παπάντζες ομου μαζί αμφότεροι!!

Εσυ σκυλάραπα Ντοτορο διαφέρεις? Κουτσουλιάρη!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 11:53:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
O macedon και ο Σωτήρης με θεωρούν έμμισθο πάντως...

Μα το θεωρούν απολύτως λογικό, όταν κάποιος για πολύ καιρό,(7-9 χρόνια ας πούμε) κάνει το ίδιο πράγμα, δεν πρέπει να είναι έμμισθος;
..Ξέρουν αυτοίΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 12:01:21  Εμφάνιση Προφίλ
Και μια κουτσουλιά για τον συνκουτσουλιτή Νικόμαχο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2012, 17:11:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για να πω τη μαύρη αλήθεια δεν θυμάμαι να έχω συγκρατήσει κάτι τέτοιο από τον Ησίοδο αλλά εντελώς... "συγκαταβατικά" και επειδή δεν έχω χρόνο αυτή τη περίοδο να τον ξαναδιαβάσω το δέχομαι.

Σε κάθε περίπτωση.
Πες μου μέχρι πότε ίσχυσε από ιστορικά εύρηματα κάνε την αφαίρεση και δώσε μας τα χρόνια της ισχύος της.


quote:
Καλά άσε τον Ισοκράτη γιατί μας τον κατακρεούργησες...

Πες μας για τον Πουλιανό γιατί δεν τον άφησαν να μας πει για τις ανθρωπολογικές του γνώσεις...

Ή μάλλον άσε, άλλαξα γνώμη...

Συνέχισε να ζεις κοιμώμενος!


Κωλοτούμπες; Να αφήσουμε τον Ισοκράτη; Γιατί; Ποια είναι η ακριβής μετάφραση;

Panost mode::ON


ΠΕΡΙΜΕΝΩ εσύ να μου αποδώσεις τη φράση και να μου δείξεις ότι το "μόνοις γαρ ημίν" δεν αναφέρεται μόνο στους Αθηναίους!

Panost mode::OFF


Τώρα τον έμαθες εσύ τον Πουλιανό; Εγώ τον ξέρω εδώ και χρόνια. Επίσης γνωρίζω και για τους υπόλοιπους επιστήμονες ανά τον κόσμο που ασχολούνται με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Για πες μας έχεις 2-3 ονοματάκια εύκαιρα; Για πες μας, Ω μεγάλε διανοητή, τι υποστηρίζουν οι 2 πλευρές και με ποια επιχειρήματα;


Να σε ρωτήσω ο Ηοmo που έχει βρει ο Δρ Πουλιανός, θεωρείται ότι πέθανε σε βαθιά γεράματα για τα δεδομένα της εποχής τους, 35 ετών το πολύ, σύμφωνα με το Δρ Πουλιανό. Είναι αυτό συμβατό με το βιβλίο σου που θέλει τους ανθρώπους να ζούσαν κάτι αιώνες; Ξέρεις Μαθουσάλας, Αδάμ και λοιποί συγγενείς. Να ξέρουμε δηλαδή τι πιστεύεις...


http://www.aee.gr/hellenic/6petrlona/cave_tour/cave_tour.html

"
Πέθανε σε ηλικία περίπου 30-35 ετών, ήταν δηλαδή πολύ ηλικιωμένος για την εποχή του, αφού η μέση ηλικία κυμαινότανε τότε ανάμεσα στα 18 και τα 20 χρόνια. Γύρω του βρέθηκαν διάσπαρτα οστά ζώων, τα περισσότερα υπολείμματα τροφής, πολλές οστέινες βελόνες και ίχνη φωτιάς
"

quote:
Αυτό είναι το μνημείο σου Industrial_Angel οπότε δεν επεμβαίνω για να μην το χαλάσω.

Επίσης το αφήνω ασχολίαστο διότι αφορά προσωπικά ιατρικά σου δεδομένα και ορθώς η Δ.Ο θα με επιπλήξει...



Έλλειψη επιχειρήματων. Άσε τις τζιριτζάτζουλες Πανούλη, τι είδους επιχείρημα είναι η επίκληση μια άσχετης φράσης ενός φιλοσόφου σε μια ερώτηση ανθρωπολογικού ενδιαφέροντος τη στιγμή που έχεις δηλώσει ότι δέχεσαι ότι σου λένε μόνο με αποδείξεις. Άσε τη δήθεν ανωτερίλα και τα υπονοούμενα.

quote:
Για τα impact factors τα έμαθες καλά ως προς το τι αφορούν???

Είπα ότι έκανα λάθος. Εγώ αντίθετα με σένα δεν κάνω τζιριτζάτζουλες, ξέρω να διορθώνω τον εαυτό μου. Εσύ να δούμε πότε θα καταλάβεις τα δικά σου λάθη, δήθεν ταπεινέ Χριστιανέ.


quote:
Τεσπα.
Μήπως σου είναι πρόχειρη η ραδιοχρονολόγηση του αρχανθρώπου του Σπηλαίου των Πετραλώνων γιατί την είχα κάπου εδώ αλλά δεν τη βρίσκω ρε γμτ...

Επίσης υπάρχουν και κάτι papers ξένω βιολόγων για το Ελληνικό DNA όπου θύμισέ μας αν τα γνωρίζεις και αν θες βέβαια, τι λέγανε...



Ναι ναι για βρες την. Και μετά βρες και τις ΑΛΛΕΣ δύο που έχουν γίνει που βγάζουν ΑΛΛΑ νούμερα από αυτά που λέει ο Δρ Πουλιανός.


quote:
Έγραψες το ένα, έγραψες το άλλο, αλλά ΤΕΛΙΚΑ, ΔΥΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΕΚΝΟ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕΣ ΩΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΙΤΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΓΕΝΙΑΣ.

ΝΑΙ Ή ΟΧΙ????


Περιμένω να μου δείξεις κάποια στατιστική που να με διαψεύδει καθώς τα προσωπικά παραδείγματα δεν επαρκούν. Όχι πως το δικό μου παράδειγμα σε επιβεβαιώνει καθώς ΗΜΟΥΝ ορθόδοξος, αφού αυτά με δίδασκαν οι γονείς μου.


quote:
Εγώ προφανώς και όχι!

Το θέμα είναι ΑΝ ΕΣΥ, ΩΣ ΑΘΕΟΣ, ΤΙΣ ΑΣΠΑΖΕΣΑΙ.



1) Μπορείς να μου απαντήσεις σύμφωνα με αυτά που πιστεύεις ΕΣΥ μιας και κάνω διάλογο με ΕΣΕΝΑ;

2) Η δεύτερη και η τρίτη άποψη δεν αναιρούν το ποια θρησκεία δηλώνουν οι άνθρωποι και το αν αυτό καθορίζεται από τη θρησκεία των γονιών τους. Για την πρώτη, δεν έχω άποψη.

quote:
Πλάκα μου κάνεις???

Θα σου γράφω κάτι. Θα ισχυρίζεσαι ότι έγραψα κάτι άλλο, θα το σχολιάζεις επικριτικά μάλιστα, θα σου φέρνω quote για να σου αποδεικνύω τι έγραψα και θα με ξαναρωτάς τι έγραψα???

Παράνοια...


Μα δεν έχεις φέρει quote. Κουράζεσαι να κάνεις copy paste;

quote:
Δεν έχω τέτοιου είδους ενόραση.
Εσύ?

Πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατί σου έχω έτοιμο fallacy...


Ούτε εγώ. Αφού αγνοούμε και οι 2 το αποτέλεσμα θα πάμε ένα στοιχηματάκι. Θα βρεθούμε σε 20 χρόνια και θα κοιτάξουμε αν οι Τούρκοι έχουν παραμείνει ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ή έχουν γίνει Χριστιανοί. Αν είναι Μουσουλμάνοι όπως ποντάρω εγώ, κερδίζω εγώ αν όχι, κερδίζεις εσύ. Αν κερδίσω εγώ θα παραδεχτείς ότι είσαι "ο μεγαλύτερος βλάκας που έχει πατήσει το πόδι του στη γη". Τι λες; Σε πάει;


quote:
O macedon και ο Σωτήρης με θεωρούν έμμισθο πάντως...



Δεν έχω τέτοια ενόραση. Μπορεί και να είσαι.

quote:
Σημαίνει:
Σεμνά και ταπεινά όταν ο "Θεός" (πρόσεχε τα quotes, please) παίζει ζάρια.


Μα εδώ δεν ξέρω το αποτέλεσμα όταν ΕΓΩ παίζω τα ζάρια ανακατεύω την τράπουλα, θα το ξέρω όταν τα παίζει η φύση; Δεν έχει να κάνει με το ποιος παίζει τα ζάρια αλλά με την ίδια την υφή ενός πιθανοτικού φαινομένου.

quote:
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ?????

Έχεις λάθος αντίληψη περί επιχειρήματος...



Ποιος ο ορισμός του επιχειρήματος και γιατί η συγκεκριμένη πρόταση δεν είναι επιχείρημα;


quote:
Έλα ρε συ???

Φοβερά επιχειρήματα...

Απορώ πως δεν έχετε πεισθεί ακόμη περισσότεροι μετά από τέτοια...επιχειρηματολογία!


Εσύ μόνος σου παραδέχτηκες ότι οι δικοί σου δε γεμίζουν ούτε ποδήλατο. Εκτός αν θες να αναθεωρήσεις την άποψή σου.

Πάντως θα σου απαντήσω με τη γνωστή πλέον Panost mode

"

Όσον δεν απαντάς επί των γραφομένων ΕΡΕΥΝΗΤΑΚΟ για να μας αποδείξεις με αντεπιχειρήματα ότι ΔΕΝ ισχύουν τα παραπάνω

"


quote:
Τον Feynman θα τον ρώταγες για τα "κατασκευσστικά" λάθη της Φύσης (απροσδιριστία, προέλευση της βαρύτητας, ορισμός της ενέργειας) και τον ιερέα γιατί ο Θεός έκανε τόσα κατασκευαστικά λάθη στο ανθρώπινο σώμα.

Η απάντηση του Feynman θα ήταν έτσι είναι η Φύση και του ιερέα έτσι το έφτιαξε ο Θεούλης.

Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι είναι ταυτόσημες οι απαντήσεις???



Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πώς ένας άνθρωπος που δεν έχει το επίπεδο να διαχωρίσει έννοιες μεταξύ τους κατάφερε να...σπουδάσει. Βέβαια, κάτι φάνηκε από το τι θεωρείς "σκέψη" (τις ρετσέτες επίλυσης προβλημάτων στο σχολείο).


1) Δε σκέφηκες ότι εγώ πιστεύω ότι το ανθρώπινο σώμα (με τις ατέλειες που έχω υπογραμμίσει) είναι προϊόν φυσικών διεργασιών και όχι θεϊκού σχεδίου; Δεν απόρησες γιατί δε βρίσκω καμία αντίφαση στη φράση " το σώμα έχει λάθη καθώς είναι αποτέλεσμα φυσικών διεργασιών" αλλά βρίσκω στη φράση " Ο ΘΕΟΣ σχεδίασε λανθασμένα το ανθρώπινο σώμα".


2) Η φύση δεν έχει ΚΑΜΙΑ υποχρέωση να είναι ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ, τέλεια, ηθική, δίκαιη ή "λογική" με τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ μέτρα και σταθμά. Αντιθέτως, ένας Θεός ορισμένος ως τέλειος (και ως λογικός αφού λόγω του κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν οφείλει να έχει λογική με την ανθρώπινη έννοια) οφείλει να έχει όλα τα ανωτέρω. Μπορεί κάλλιστα να εφαρμόζει την trial and error τεχνική (πληροφοριακά, αυτό ακριβώς κάνει, εξού και η σπατάλη ζωής που ανέφερα πιο πάνω)

3) Για τη φύση μπορώ να είμαι σίγουρος, για το ΘΕΟ όχι. Γιατί να βάζω στη σκέψη μεταβλητές (αγνώστους Χ) οι οποίες αυξάνουν την πολυπλοκότητα χωρίς να με βοηθάνε ουσιαστικά;

quote:
Αυτά στο κυλικείο κ.φοιτητά και όχι σε εμένα.


Έλλειψη επιχειρημάτων. Σε ρωτάω αν είμαι σε θέση ή όχι να κρίνω οτιδήποτε χωρίς απαραίτητα να είμαι κατασκευαστής του!


quote:
Μιλάμε για τρελλή πλακίτσα...


Το είδαμε πόση πλάκα έσπασες.


quote:
Ουφ.
Με κουράσες.

Δεν μπορώ να στα γράφω δύο και τρεις φορές



Μα δεν απάντησες επί της ουσίας. Τι είναι τέλειο, τι δεν είναι, γιατί ο τέλειος τα φτιάχνει τέλεια ή δεν τα φτιάχνει τέλεια κτλ. Δεν έχεις ξεκαθαρίσει τίποτα.


quote:
Βρε εσύ δεν έγραψες ότι πρέπει να ξέρει ΑΡΚΕΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ FEYNMAN???

Άστο βαρέθηκα.

Τα λέμε από Δευτέρα...



Αφού δεν ξέρεις εσύ αρκετή, δε νομίζω εγώ να μπορώ εγώ ο φοιτητάκος να σε καλύψω. Ρώτα κανένα τακτικό καθηγητή στο Πολυτεχνείο.


Μη χαθούμε κύριε ΕΡΕΥΝΗΤΑ !!!

Edited by - IndustrialAngel on 21/07/2012 17:18:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 15:46:04  Εμφάνιση Προφίλ
http://en.wikipedia.org/wiki/Heaven's_Gate_(religious_group)

Ομαδική αυτοκτονία 39 ατόμων που πίστευαν ότι ένα εξωγήινο σκάφος θα έπαιρνε τις ψυχές τους

http://www.watchtower.org/g/hb/article_06.htm

Η γνωστή υπόθεση της άρνησης μετάγγισης αίματος από τους Μάρτυρες του Ιεχωβά. Σημείωση, δεν υιοθετώ τις θέσεις τους απλώς φέρνω ως πηγή δικιά τους σελίδα


http://en.wikipedia.org/wiki/9-11_attacks

H επίσης γνωστή υπόθεση των επιθέσεων αυτοκτονίας το 2001 στις ΗΠΑ.


Ερώτηση:

Πώς εξηγούνται αυτά τα φαινόμενα; Γιατί οι άνθρωποι σκέφτονται έτσι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 16:06:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

http://en.wikipedia.org/wiki/Heaven's_Gate_(religious_group)

Ομαδική αυτοκτονία 39 ατόμων που πίστευαν ότι ένα εξωγήινο σκάφος θα έπαιρνε τις ψυχές τους



Τι σου κάνει το Hollywood...
quote:

http://www.watchtower.org/g/hb/article_06.htm

Η γνωστή υπόθεση της άρνησης μετάγγισης αίματος από τους Μάρτυρες του Ιεχωβά. Σημείωση, δεν υιοθετώ τις θέσεις τους απλώς φέρνω ως πηγή δικιά τους σελίδα


http://en.wikipedia.org/wiki/9-11_attacks

H επίσης γνωστή υπόθεση των επιθέσεων αυτοκτονίας το 2001 στις ΗΠΑ.


Ερώτηση:
Πώς εξηγούνται αυτά τα φαινόμενα; Γιατί οι άνθρωποι σκέφτονται έτσι;



Γιατί μεγάλωσαν χωρίς παιδεία;
Γιατί ζούμε σε μια κοινωνία που η βία και η μιζέρια αναπαράγεται ελεύθερα παντού;
Γιατι ζούμε σε μια κοινωνία που γενικά, είναι σκατά;

Διάλεξε και πάρε.

Πάντως το τρελός στη τρέλα θα πάει, το θέμα είναι να μην γίνει τρελός

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/07/2012 16:17:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.390625
Maintained by Digital Alchemy