ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 01:31:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λεβαντίνος
Και τη δημοκρατία τι την θέλουμε, αν είναι να την καταλύσουμε να τελειώνει το πάρτυ.

Γιώργο, μην το κάνεις αυτό. Ποιά δημοκρατία? Θέλω να δω, πότε θα κάνουμε επιτέλους αυτή την κουβέντα. Να αφήσουμε τις πίπες και τα κομιλφό, να πιάσουμε πέντε γραμμές στα ίσα και να του γαμήσουμε τα ράμματα.

Άμα θέτε, το στήνω εγώ. Με τη βοήθεια του Αμεινία. Και του Μάριου. Του Κηφέα, του Κλειδαρά, του Δόκτορα, της Αμαλίας, του Σωτήρη, του Αιρετικού, του Αίολου, του Αιθέρα, τη δική σου.

Δημοκρατία δεν είναι ο κοινοβουλευτισμός. Αριστερά δεν είναι το ΚΚΕ. Δεξιά δεν είναι οι στρατόκαυλοι με τα φουσκωμένα μπράτσα.

Αλλά χωρίς αναστολές. Σεξ μέχρις της τελικής πτώσεως. Και να είμαστε μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 01:37:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δηλαδή τώρα, μου είπες συριζαίο, και εγώ ψάρωσα. Sure. Δεν σε ρώτησα Πύρινε Να μου παρουσιάσεις έγκριτο οικονομολόγο που ονειρεύεται συσσίτια. Σε ρώτησα ΕΣΥ από που έβγαλες το συμπέρασμα, και το αναμεταδίδεις.
Απ' το απλό γεγονός, ότι η χώρα μας εισάγει τα πάντα. Απ' όσο ξέρω τουλάχιστον. Μακάρι να υπάρχει και κάτι που να το φτιάχνουμε από το μηδέν αλλά δε γνωρίζω ποιο είναι αυτό και πόσο χρήσιμο είναι. Τουλάχιστον έχουμε τον λιγνίτη, κάτι είναι και αυτό.
Από πού παίρνουμε όμως τις πρώτες ύλες γενικά;
..Τις δε μεταφορές των υλών, θα τις κάνουμε με ποδήλατο να φανταστώ; Όχι βενζίνη και πετρέλαιο φυσικά..
Γιατί και κάπως πρέπει να πάει το προϊόν στα ράφια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 01:43:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSM
Γιώργο, μην το κάνεις αυτό. Ποιά δημοκρατία? Θέλω να δω, πότε θα κάνουμε επιτέλους αυτή την κουβέντα. Να αφήσουμε τις πίπες και τα κομιλφό, να πιάσουμε πέντε γραμμές στα ίσα και να του γαμήσουμε τα ράμματα.

Άμα θέτε, το στήνω εγώ. Με τη βοήθεια του Αμεινία. Και του Μάριου. Του Κηφέα, του Κλειδαρά, του Δόκτορα, της Αμαλίας, του Σωτήρη, του Αιρετικού, του Αίολου, του Αιθέρα, τη δική σου.

Δημοκρατία δεν είναι ο κοινοβουλευτισμός. Αριστερά δεν είναι το ΚΚΕ. Δεξιά δεν είναι οι στρατόκαυλοι με τα φουσκωμένα μπράτσα.

Αλλά χωρίς αναστολές. Σεξ μέχρις της τελικής πτώσεως. Και να είμαστε μπέσα.


Αυτό θα ήταν μια καλή ιδέα, αν και έχουν γίνει νομίζω τέτοιες συζητήσεις στο παρελθόν.
Όπως νομίζω είχα τοποθετηθεί και παλιότερα, δεν θεωρώ οτι έχουμε πραγματικά δημοκρατία, θεωρώ οτι έχουμε μιας μορφής εκλεγμένη ολιγαρχία
Εν γνώση αυτής της κατάστασης κάνω πολιτικές επιλογές
Πολιτικές με την ευρεία έννοια του όρου, δηλαδή ως πολίτηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 01:47:30  Εμφάνιση Προφίλ
Επί της συζήτησης Μάνο για να ρολάρει η συζήτηση. Αυτό που μας πασάρουν ως ιδανικό έστω. Εγώ είμαι μέσα για μια τέτοια συζήτηση. Χωρίς αναστολές.

Πύρινε δεν έχω κάτι μαζί σου, το αντίθετο.
θέλω απλά να πω ότι αυτό που φαίνεται συμφέρον δεν είναι πάντα και το αληθινό συμφέρον. Σε αυτό που βιώνουμε οι Δαναοί δεν είμαστε εμείς, και τα δώρα είναι δηλητήριο, ούτε καν έντιμος θάνατος. Καλύτερα να το φτιάξουμε από την αρχή, παρά να γίνουμε σκλάβοι, και χειρότερα (για χειρότερα πρόκειται αλλά θα το πλατειάσω. Δηλαδή για να μην νομίζεις, αν αύριο βγει ένας καραδεξιός που αγαπάει τον τόπο και δεν είναι ψαχασθενής να σκοτώνει και να βασανίζει κόσμο (βλέπε Στάλιν), εγώ την ταμπέλα του δεξιού δεν θα την δω. Οι άνθρωποι δεν είμαστε πολιτικές θέσεις, είμαστε ηθικός κώδικας και συναισθήματα. Και αυτοί που θέλουν τώρα να μας "βοηθήσουν" δεν έχουν κανένα από τα δύο προσόντα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον διαχωρισμό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 01:55:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι, εντάξει, ούτε και εγώ διαφωνώ επί της αρχής μαζί σου Ιταλές, δηλαδή οτι είμαστε άνθρωποι και όχι κόμματα ή πολιτικές θέσεις, όπως είπες
Και ξέρεις το σκέφτομαι και εγώ αυτό, δηλαδή το χτίσιμο από την αρχή. Είναι κάτι που στο θυμικό μου, του φαίνεται καλό, αλλά στο λογικό μου, του φαίνεται οτι θα βάλουμε τον εαυτό μας σε πολύ επικίνδυνες καταστάσεις.
Και τουλάχιστον με αυτή τη κυβέρνηση, την παρούσα, δεν θα ήθελα να μπω σε αναταραχές.
Με μια κυβέρνηση σοβαρή, ίσως θα το σκεφτόμουν, αλλα με αυτούς.. είναι απρόβλεπτοι. Με εκπλήσσουν δυσάρεστα κάθε μέρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:01:08  Εμφάνιση Προφίλ
Παίδες ,

επειδή ο dr δεν έχει απαντήσει περί της ταμπακέρας,ας πάμε σε πιο "νιανιά" νοήματα...

Είμαι υπέρ της ελεύθερης οικονομίας.Όσοι με γνωρίζουν μπορούν να το βεβαιώσουν ,αν και δε νομίζω ότι χρειάζομαι επιβεβαίωση στο παρόν forum.

Αν λοιπόν μια τράπεζα δανείσει σε κάποιον χρήματα και αυτός ο κάποιος:
α. είτε επειδή είναι μαλάκ@ς
β.είτε επειδή είναι κακός επιχειρηματίας
γ. είτε επειδή είναι κακός νοικοκύρης
δ. είτε επειδή είναι γκαντέμης
ε.είτε ακόμη επειδή είναι αλητάκος

δεν καταφέρει να αποπληρώσει τα χρήματα που οφείλει,πρέπει να υποστεί σαφώς τις όποιες νομικές συνέπειες ΑΛΛΑ πρέπει επίσης και η τράπεζα -ως επιχείρηση που είναι- ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΡΙΣΚΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗ- να δανείσει τον παραπάνω μαλάκ@-άτυχο-you name it.
Το αποτέλεσμα του ρίσκου για την τράπεζα όταν δανείζει σωστά είναι να κερδίζει τόκους.
Όταν δανείζει λάθος,αντίστοιχα το δίκαιο είναι να χάνει κεφάλαιο.
ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ δηλαδή, που να πάρει ο διάολος το ηλίθιο μυαλό μερικών λοβοτομημένων που το παίζουν και "δεξιοί" αλλά δεν λένε να καταλάβουν το παραπάνω.

Όταν τώρα κάποιοι "φροντίζουν" τη χασούρα των επιχειρήσεων-τραπεζών να την φορτώσουν σε λαούς(και στην προκειμένη περίπτωση στους λαούς της Ευρώπης),τότε αυτοί οι κάποιοι είναι για ΚΡΕΜΑΛΑ.

Τώρα επειδή ο ελληνικός λαός είχε διαχειριστές αλητάκους δεν σημαίνει ότι αυτό τους καθιστά προδότες.Εδώ είναι λεπτό το σημείο.Καταχραστές πιθανόν.Όχι όμως προδότες.
Πότε λοιπόν κανείς, παίρνει .."προαγωγή" και καθίσταται προδότης ε?

Όταν βάζει την πατρίδα του αντιμέτωπη αντί με 5 τράπεζες που θα ήταν το δίκαιο και που όλα είναι μαχητά και για τις δυο πλευρές,,, με σχεδόν όλους τους λαούς της Ευρώπης,οι οποίοι εξαπατήθηκαν από τους δικούς τους προδότες, που φρόντισαν να φορτώσουν σε ευρωπαίους πολίτες τα επιχειρηματικά λάθη-ή κομπίνες σε μερικές περιπτώσεις- τραπεζιτών και τραπεζικών στελεχών.

Αλλά τους ξένους προδότες ας τους αναλάβουν οι λαοί τους(αν ξυπνήσουν κι αυτοί-λοβοτομημένοι υπάρχουν παντού,όχι μόνο στην Ελλάδα..)

Εμείς πρέπει να αναλάβουμε τους δικούς μας προδότες.Τόσο απλά.

Όσον αφορά για τη δημοκρατία που απ' ότι βλέπω πάει η κουβέντα,είμαι μέσα.
Αλλά πρώτα πρέπει να τελειώνουμε -έστω θεωρητικά- με τις εκκρεμότητες.
Οταν δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε την έννοια της προδοσίας μην ψάχνουμε για πιο σύνθετες έννοιες,ναι?

ΥΣ: dr θα απαντήσεις ή όχι? (για το αν υπάρχουν προδότες ντε....σου έδωσα και hints )

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 20/06/2015 02:02:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:11:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dr Jekyll and Mr Hyde
Αυτό θα ήταν μια καλή ιδέα, αν και έχουν γίνει νομίζω τέτοιες συζητήσεις στο παρελθόν.

Στο παρελθόν έχουν γίνει πολλά. Κανένα παρελθόν δεν είχε το σημερινό παρόν. Αν και βέβαια, προφανώς όλα το είχαν. Αν όμως το πάμε έτσι, αντί για θέματα των πολιτών, πάλι θα μιλάμε για πολιτικά θέματα.

Δεν είμαι νέο μέλος. Γνωρίζω τη διαδικασία της αναζήτησης. Στα παλιά μέσω google θέματα. Όχι παίζουμε...

Εμένα λοιπόν με λένε Μάνο Νιωτάκη, κι έχω κάθε καλή διάθεση να γίνω κακός. Να μιλήσω για Πολίτευμα κι όσα νομίζω που είναι. Μόνο μπέσα όμως.

Πείτε μου που να ανοίξω το θέμα. Γιατί όπως είναι το πράγμα τώρα, κάνει το Παράξενο, ο Μύθος και Θρησκεία, οι Απόψεις-Προτάσεις, η Σοφία, η Γνώση, αλλά και δυο κατηγορίες που δεν υπάρχουν στο forum:

Η Επιθυμία, η Ανάγκη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:12:19  Εμφάνιση Προφίλ
Φυσικά και επί της αρχής συμφωνούμε Πύρινε, γιατί δεν είμαστε τραπεζίτες.

Παρεπιπτόντως ο Σύριζα δεν θέλει να ξεκινήσουμε κάτι από την αρχή, και μεταξύ μας, και τα καλύτερα παιδιά να ήταν (που η πλειοψηφεία είναι για τα πανηγύρια), δεν έχουν τέτοια δύναμη. Αν κάτι προσπαθούν κάποιοι στο Σύριζα, (και σε άλλα κόμματα, βέβαια όχι οι ψυχασθενείς που σουλατσάρουν στα κανάλια), είναι να μας κρατήσουν σε ανεκτό επίπεδο στην πυραμίδα της οικονομίας. Το σενάριο που το συναίσθημα σου και μου επιθυμεί (γιατί είμαστε και έλληνες)θα είχε ήδη ρίξει το αεροπλάνο του Τσίπρα. Οι τραπεζίτες δεν αστειεύονται.

Οσον αφορά τα γεγονότα και τη λογική σου, μην υποτιμάς ότι έχεις μια Αμερικανική βάση στην Ελλάδα. Μην υποτιμάς επίσης, ότι πτώχευση εντός ευρώ, κλείνει και τις εταιρείες των δανειστών στην Ελλάδα, μεταξύ των οποίων τσιγαράδες και φαρμακάδες (καλά παιδιά) και ότι το ευρώ αν πέσει σαν νόμισμα, ΔΕΝ θα πέσει μόνο στην Ελλάδα αφοιύ θέλανε ενιαία οικονομία τα καμάρια.
Και κάποιοι στην ευρώπη θα δανείζονται χρήμα και θα αγοράζουν ακριβότερα, ενώ θα πουλάνε φθηνότερα.

Οι δε πονηροί που λένε θα γλιτώσουνε την ύφεση, για να το κάνουνε αυτοό θα πρέπει να δανειστούνε από τους ροκφέλλερ χρήμα για να κουμαντάρουνε τον πανικό, άρα και το χρέος τους θα μεγαλώσει.

Είναι πολλά τα λεφτά Αρη.

Και ο Αμερικάνος θα δυσαρεστηθεί πολύ από αυτό όλο το σκηνικό. Του χαλάς το άρμεγμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:13:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Με μια κυβέρνηση σοβαρή, ίσως θα το σκεφτόμουν, αλλα με αυτούς.. είναι απρόβλεπτοι. Με εκπλήσσουν δυσάρεστα κάθε μέρα.


Δεν υπάρχει "σοβαρή" κυβέρνηση πουθενά στον κόσμο. Ακόμα και σε χώρες VIP όπως η Σιγκαπούρη, σε βουρδουλιάζουν στις πλατείες επειδή έκανες γκράφιτι σε κάποιο τοίχο. Ζήσαν κάποτε ενα παράθυρο ευτυχίας οι Σκανδιναβοί, ύστερα εξαπλώθηκε κι εκεί η επιδημία του καζινοκαπιταλισμού, και μετά ήρθε το χάος. Ο κόσμος έχει τις κυβερνήσεις που του αξίζει, πάνω κάτω. Κάτι πρέπει να κάνεις με τον κόσμο λοιπόν και όχι με τις κυβερνήσεις. Συνήθως ξυπνάνε μερικοί παραπάνω πάνω στο ταρακούνημα. Κάτι τέτοιο πάει να γίνει εδω. Πιστεύω.

@Ιταλος

To € είναι ενα project του $. Κάτι σαν yin & yang φαντάσου τα, για να ζυγίζουν τις πρέσσες της FED. Και να ρέουν τα κέρδη απο τις κατευθυνόμενες ισοτιμιές. Ετσι και σπάσει το €, θα αποκτήσει πολύ σοβαρό προβλημα το $. Και σκέψου πόσο χρεωμένοι είναι οι αμερικάνοι για να το ρισκάρουν.

Edited by - Heretic on 20/06/2015 02:19:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:14:30  Εμφάνιση Προφίλ
Μύθος και θρησκεία, να ζήσουμε το μύθο μας;
Όπου θες Μάνο.

Γιώργος Παρτσινέβελος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:15:49  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic
quote:
Κάτι τέτοιο πάει να γίνει εδω. Πιστεύω.

Από το στόμα σου και στου Ελληνα... το αυτί...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:16:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
καζινοκαπιταλισμού

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:19:33  Εμφάνιση Προφίλ
Κοινά και απλά Αμεινία, οι τράπεζες που μοιράζαν λεφτά που δεν είχαν και πτώχευσαν έπρεπε να κλείσουν, και όχι να τις ταίσουμε εμείς. Και κάπου εκεί θα τελείωνε το πάρτυ. Να μην το παίζαν χουβαρντάδες. Κάποιοι λοιπόν τις βάλαν στο σβέρκο μας. Και τριπλασιάσαν το (κανονικά ανύπαρκτο) κέρδος τους. Ποιοι;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:23:46  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν μοίρασαν μόνο λεφτά, έφτιαξαν και στοιχήματα πάνω σε αυτά τα (ανύπαρκτα) λεφτά = Παράγωγα. Τραγικά πράγματα. Και μετά ήρθαν τα bail-in. Να σου φάνε κι από πάνω τα λεφτα που δούλεψες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:36:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ήμουν ανέκαθεν της απόψεως ότι η κοινή λογική γεφυρώνει τγις ιδεολογικές διαφορές.
Θα το πάω και παραπέρα όμως.
Θεωρώ ότι η τελειοποίηση των διαφόρων ιδεολογιών όταν και αν αυτή επιτευχθεί,τις ωθεί προς σύγκλιση.

Σε όλα τα πολιτεύματα υπάρχει η έννοια της δικαιοσύνης.
Στην ιδανική μορφή τους το αποτέλεσμα της απονομής της πρέπει να είναι το ίδιο.Αν διαβάσει κανείς προσεκτικά και σε βάθος τον Αριστοτέλη θα καταλάβει τι εννοώ.

Η ατιμωρησία δεν συνάδει με την δικαιοσύνη.Καλώς ή κακώς.

Επειδή δεν βλέπω να ακολουθούν παραδοχές στο θέμα των προδοτών,το αντιπαρέρχομαι προς το παρόν.

Αν θέλετε συζήτηση περί δημοκρατίας,ευχαρίστως να καταθέσω τον οβολόν μου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:40:57  Εμφάνιση Προφίλ
Αμεινίας
quote:
Είμαι υπέρ της ελεύθερης οικονομίας.Όσοι με γνωρίζουν μπορούν να το βεβαιώσουν ,αν και δε νομίζω ότι χρειάζομαι επιβεβαίωση στο παρόν forum.

Του Ρικάρντο ίσως. Σε ένα παράλληλο σύμπαν που το χρήμα δεν θα το κόβαν δανειστές ιδιώτες.
Ίσως βέβαια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:43:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν θέλετε συζήτηση περί δημοκρατίας,ευχαρίστως να καταθέσω τον οβολόν μου.

Παρακαλείται ο DSM να ανοίξει το θέμα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:51:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ιταλέ,

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά μεταξύ μας.

Στη θεωρία του σχετικού πλεονεκτήματος παίζουν ρόλο και οι πηγές.
Τότε που ζούσε ο Ρικάρντο(1800 κάτι) η κατοχή των πηγών παιζόταν ακόμη.
Τώρα παίζουν με τον ...πόνο μας.(όσον αφορά τις πηγές και όχι μόνο)

Αλλά ας μη βάζουμε "δύσκολα".
Αν είναι να διαβάσουν κάποιοι βραδυάτικα,ας το κάνουν για τα πολιτεύματα.
Με τα οικονομικά έχουν μπλέξει τα μπούτια τους πολλά εξυπνοπούλια.

Και προφανώς και δεν εννοώ εσένα φίλε μου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 02:58:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Παρακαλείται ο DSM να ανοίξει το θέμα...

Αν δεν έχει κοιμηθεί ήδη.

Στην όποια περίπτωση και επειδή πρέπει να την πέσω κι εγώ,σας καληνυχτώ.
Εις αύριον τα ωραία.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 03:04:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλό βράδυ κύριοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 03:33:17  Εμφάνιση Προφίλ
Να δώ πότε θα καταλάβετε, ότι η οικονομία και τα παράγωγά της, είναι μια καλοστημένη απάτη.Κέρδος και χρέος.
Από ποιόν σε ποιούς ρε βούρλα?
Από ανθρωπο σε άνθρωπο?

Αυτός που έχει το χρήμα, που το βρήκε?Του το έδωσε ο...θεός?
Ποιό είναι και πως "στήθηκε" το αρχικό κεφάλαιο του πλανήτη?

Ολα είναι, ολοκληρώματα και παράγωγα αλγορίθμων.
Ακόμη και τότε που οι αλγόριθμοι δεν είχαν ανακαλυφθεί, πάλι τέτοια ήταν.Μόνο που τότε δεν το ήξεραν.

Για να δουλέψει σωστά ο πλανήτης, το χρήμα είναι απαραίτητο?
Σαφώς όχι.Υπάρχουν πλείστα άλλα κίνητρα, μόνο που θα είναι για όλους και όχι για την ελιτ αποκλειστικά.

Και αυτό οι 300 δεν το θέλουν.Και όσο οι υπόλοιποι κοιμούνται, τόσο αυτοί θα κυβερνούν.

Χαζοπούλια έχει πολλά ο πλανήτης.Κοντά 7,5 δις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 03:39:36  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε κρατάω αυτό:
quote:
Αυτός που έχει το χρήμα, που το βρήκε?Του το έδωσε ο...θεός?
Όπου χρήμα, εγώ θα έλεγα κεφάλαιο.
Για αυτό και είπα ΙΣΩΣ στον Αμεινία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 09:33:16  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε, αυτά που λέμε εδώ αφορούν τους "κανονισμούς" για τους πολλούς.
Εσύ λες για τους ...πάνω.

Αυτοί δεν έχουν κανονισμούς για την οικονομία,..,είναι η οικονομία.

καλημέρα φίλε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 10:19:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ας ξεκινήσουμε με ορισμένες παραδοχες, οτι

α) Ζούμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα

β) Αυτό το καπιταλιστικό σύστημα δεν λειτουργεί με τον σωστό τρόπο. Τουτέστιν ακόμα και ο καπιταλισμός πρέπει να υπόκειται σε κάποιους κανόνες αλλά στον παρόν καπιταλισμό οι κανόνες αυτοί έχουν αλλοιωθεί.

γ) Ο Έλληνας δεν είναι σε θέση να βγει από τον καπιταλισμό υπό τις παρούσες συνθήκες και όποιος πιστεύει στο αντιθετο ζει στην ονειροχώρα.

δ) Ο Έλληνας θα μπορούσε, ιδανικά, να υποδείξει κάποιες απ' τις λάθος πρακτικές ή κατευθύνσεις του παρόντος καπιταλισμού αλλά αυτό δεν συνεπάγεται οτι θα μπορούσε να τις αλλάξει προς όφελός του

ε) Οι άλλες Ευρωπαϊκές χώρες δεν επηρεάζονται από τις λάθος εφαρμογές εντός του καπιταλισμού, το ίδιο άσχημα με την Ελλάδα

στ) Οι άλλες Ευρωπαϊκές χώρες πιθανότατα θα επιστρέψουν σε ένα υψηλό βιοτικό επίπεδο, ανεξάρτητα των λανθασμένων εφαρμογών εντός του παρόντος καπιταλισμού

ζ) Το ελληνικό πρόβλημα δεν είναι ένα γενικό πρόβλημα του καπιταλισμού, είναι ένα ειδικό πρόβλημα της Ελλάδας, το οποίο σε συνδυασμό με το γενικό πρόβλημα παράγει έκρηξη

η) Το ειδικό πρόβλημα της Ελλάδας δεν έχει ακόμα λυθεί

θ) Μια επιστροφή της Ελλάδας στη δραχμή δεν συνεπάγεται έξοδο από τον καπιταλισμό.

ι) Μια επιστροφή της Ελλάδας στην δραχμή δεν συνεπάγεται κατ' αναγκη κλείσιμο των τραπεζών. Οι τράπεζες μπορούν να λειτουργήσουν με δραχμή. Προς το παρόν αυτό που συζητιέται είναι έλεγχος κεφαλαίων (capital control).

κ) Μια επιστροφή της Ελλάδας στη δραχμή δεν συνεπάγεται διαγραφή όλων των ιδιωτικών χρεών. Για να υπάρξει διαγραφή των χρεών (που δημουργήθηκαν σε νόμισμα ευρώ) θα πρέπει να κλείσουν οι τράπεζες στις οποίες κάποιος χρωστάει και μην μετατεθούν οι υποχρεώσεις και οι απαιτήσεις τους σε άλλους φορείς.


Ενδέχεται συνέχεια.
Προς το παρόν θέλω να ακούσω ενστάσεις

Edited by - Πύρινος on 20/06/2015 10:23:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 10:50:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Να δώ πότε θα καταλάβετε, ότι η οικονομία και τα παράγωγά της, είναι μια καλοστημένη απάτη.Κέρδος και χρέος.
Από ποιόν σε ποιούς ρε βούρλα?
Από ανθρωπο σε άνθρωπο?

Αυτός που έχει το χρήμα, που το βρήκε?Του το έδωσε ο...θεός?
Ποιό είναι και πως "στήθηκε" το αρχικό κεφάλαιο του πλανήτη?

Ολα είναι, ολοκληρώματα και παράγωγα αλγορίθμων.
Ακόμη και τότε που οι αλγόριθμοι δεν είχαν ανακαλυφθεί, πάλι τέτοια ήταν.Μόνο που τότε δεν το ήξεραν.

Για να δουλέψει σωστά ο πλανήτης, το χρήμα είναι απαραίτητο?
Σαφώς όχι.Υπάρχουν πλείστα άλλα κίνητρα, μόνο που θα είναι για όλους και όχι για την ελιτ αποκλειστικά.

Και αυτό οι 300 δεν το θέλουν.Και όσο οι υπόλοιποι κοιμούνται, τόσο αυτοί θα κυβερνούν.

Χαζοπούλια έχει πολλά ο πλανήτης.Κοντά 7,5 δις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 11:50:06  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα.
Πύρινε: α,γ,θ σωστά.
β)
quote:
Αυτό το καπιταλιστικό σύστημα δεν λειτουργεί με τον σωστό τρόπο. Τουτέστιν ακόμα και ο καπιταλισμός πρέπει να υπόκειται σε κάποιους κανόνες αλλά στον παρόν καπιταλισμό οι κανόνες αυτοί έχουν αλλοιωθεί.

Σε έναν ιδεατό καπιταλισμό ίσως να μιλάγαμε για αλλοίωση. Στον παρόντα, απλά οι κανόνες είναι ανάλογα τη βαθμίδα στην ιεραρχία. Αλλοι κανόνες για μένα, άλλοι για τον Μαρινάκη, άλλοι για τον Σόιμπλε άλλοι για τον... Η μάλλον κανένας για τον Ρο..για τον κάτοχο των πόρων. Αυτός φτιάχνει τους κανόνες.

δ)

quote:
Ο Έλληνας θα μπορούσε, ιδανικά, να υποδείξει κάποιες απ' τις λάθος πρακτικές ή κατευθύνσεις του παρόντος καπιταλισμού αλλά αυτό δεν συνεπάγεται οτι θα μπορούσε να τις αλλάξει προς όφελός του

Αυτό θα το λέει ο Τσίπρας όταν απογοητεύεται. Ο Ελληνας δεν πρέπει να υποδείξει κανένα λάθος στο παρόν σύστημα, πρέπει να εκμεταλλευτεί τα λάθη του παρόντος συστήματος, και να τα χρησιμοποιήσει προς όφελος του. Και μπορεί πίστεψε με. Όσο το πιόνι πλησιάζει την 8η σειρά, η αντικειμενική του αξία ανεβαίνει, γιατί το να γίνει βασίλισσα είναι ορατός κίνδυνος. Απλά πρέπει να παίξει καλά την παρτίδα.
Και ακόμα πιο ξεκάθαρα.Σε ένα δωμάτιο γεμάτο άπλυτους, δεν πλένεσαι. Γιατί θα είσαι ο πρώτος υποψήφιος να σκύψεις για το σαπούνι. Ο νοών νοείτω.

ε)

quote:
Οι άλλες Ευρωπαϊκές χώρες δεν επηρεάζονται από τις λάθος εφαρμογές εντός του καπιταλισμού, το ίδιο άσχημα με την Ελλάδα

Ολες οι χώρες επηρρεάζονται το ίδιο από τον καπιταλισμό. Απλά, αυτές που έχουν διαλέξει οι τραπεζίτες να μαζεύουν το μαρούλι, θεωρούν εαυτόν σε κυρίαρχη θέση. Νομίζουν. Για παράδειγμα, αν οι Ρόθτσιλντ αποφασίσουν αύριο ότι οι Αμερικάνοι δεν είναι αδέρφια τους (που αποκλείεται όλοι ένα σόι είναι) και κάνουν απαιτητά τα χρέη των τραπεζών προς το άτομο τους, για να στήσουν τη μπίζνα στη Μποτσουάνα βρε αδερφέ, μάλλον κάποια εκατομμύρια αμερικάνοι θα πεθάνουν της πείνας, ή οι Ρόθτσιλντ θα κρεμαστούν στην πλατεία (χλωμό).

Επίσης για κάτι πιο απτό, μετά από μας, σειρά έχουν άλλες χώρες , πχ Πορτογαλία. Για να σου εξηγήσω το λόγο, πρέπει να μιλήσω "μαρξιστικά" και θέλει χρόνο, και τώρα εσύ ξινίζεις τα μούτρα, και ο Αμεινίας γελάει.

στ)

quote:
Οι άλλες Ευρωπαϊκές χώρες πιθανότατα θα επιστρέψουν σε ένα υψηλό βιοτικό επίπεδο, ανεξάρτητα των λανθασμένων εφαρμογών εντός του παρόντος καπιταλισμού

Ανάλογα τη συσσώρευση δηλαδή όπως λέει ο Μπαρουφάκης, τη λιτότητα. Πάντως επειδή καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι, ούτε καν. Τα "παιδιά" θέλουν να φτιάξουν μια εννιαία οικονομία. Θα πάρει και άλλους η μπάλα, για να φανεί η ανάγκη για μία εννιαία παγκόσμια οικονομία. Τα έλεγε ο Γαπ και ο Αβραμόπουλος πριν καμιά 5αετία.

ζ)

quote:
Το ελληνικό πρόβλημα δεν είναι ένα γενικό πρόβλημα του καπιταλισμού, είναι ένα ειδικό πρόβλημα της Ελλάδας, το οποίο σε συνδυασμό με το γενικό πρόβλημα παράγει έκρηξη

Οχι απλά είναι γενικό, αλλά είναι και από αρχής του. Ξυπνάς τη Ρόζα μέσα μου. Η ελλάδε δεν πληρώνει χρέη, αλλά τόκους. Συγκεκριμένα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, παρά μάλλον ένα σχέδιο.

Κοίτα να δεις. Για να τρέξει η οικονομία σου, δανείζεσαι (όλοι δανείζονται) λεφτά από την ΕΚΤ, τον ELA και το κακό συναπάντημα. Οταν σου δίνει, όλα καλά. Οταν δεν σου δίνει, ουπς! Κρίση! Το πρόβλημα συγκεκριμένα, είναι ο καπιταλισμός ο ίδιος.

η)"Το ειδικό πρόβλημα της Ελλάδας δεν έχει ακόμα λυθεί"

Και ούτε πρόκειται. Εκτός και ξυπνήσει ο Ελληνας και τους στείλει σπίτι τους. Που κα ιτότε μάλλον απλά θα μετατοπιστεί το πρόβλημα. Από οικονομικό σε γεωπολιτικό, αν με εννοείς, και ναι μιλάω για κακά μαντάτα.

ι)

quote:
Μια επιστροφή της Ελλάδας στην δραχμή δεν συνεπάγεται κατ' αναγκη κλείσιμο των τραπεζών. Οι τράπεζες μπορούν να λειτουργήσουν με δραχμή. Προς το παρόν αυτό που συζητιέται είναι έλεγχος κεφαλαίων (capital control).

Ναι, αρκεί να κόψουμε, και εγώ δεν βλέπω να παραγγέλνει χαρτί από το Canada κανένας. Αρα το σενάριο δραχμή μου φαίνεται μάλλον επιστημονική φαντασία προς το παρόν.

κ)

quote:
Μια επιστροφή της Ελλάδας στη δραχμή δεν συνεπάγεται διαγραφή όλων των ιδιωτικών χρεών. Για να υπάρξει διαγραφή των χρεών (που δημουργήθηκαν σε νόμισμα ευρώ) θα πρέπει να κλείσουν οι τράπεζες στις οποίες κάποιος χρωστάει και μην μετατεθούν οι υποχρεώσεις και οι απαιτήσεις τους σε άλλους φορείς.

Οπως το πάρει κανείς. Πέρα του ότι αν σε ζορίσουν με κίνηση του στύλ " σου πάω τη δραχμή στον πάτω, εκεί που δεν υπάρχει πιο κάτω" τους κόβεις ένα χαρτονόμισμα πεντακοσίων τρισεκατομμυρίων δραχμών και τους το κολλάς κουτελο, άρα δεν τους παίρνει, ο σωστός ο μάγκας τα χρέη των τραπεζών, τα αφήνει στις τράπεζες, στηρίζει μια κρατική και μια ιδιωτική υγιής, και φιλάκια πολλά, να τα βρούνε μόνοι τους.

Αναμένουμε...


Edited by - Italos on 20/06/2015 11:56:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 12:10:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτός που έχει το χρήμα, που το βρήκε? Του το έδωσε ο...θεός?
Ποιό είναι και πως "στήθηκε" το αρχικό κεφάλαιο του πλανήτη?


Ας μιλήσουμε για "απόκρυφη" οικονομία. Έτσι κι αλλιώς σε forum εσωτερισμού είμαστε

Τα πάντα στο σύμπαν είναι δωρεάν. Σε πλήρη επάρκεια και διαθέσιμα για όλους και για κάθε ανάγκη. Αυτή είναι ίσως η μόνη διαθέσιμη Αλήθεια, επαρκής για να την καταλάβει ακόμα και ο μέσος άνθρωπος. Δεν τα λέω εγώ, τα λέει και η φυσική, η φιλοσοφία και η μεταφυσική. Ο άνθρωπος από την Αυγή του πολιτισμού του το έχει ήδη κατανοήσει αυτό και ζει αρμονικά με την Φύση, αυτό από το οποίο προήλθε, και τους γύρω του. Είναι η εποχή της μητριαρχίας, της κυριαρχίας του θηλυκού. Της Μεγάλης Θεάς, όπως έφτασε σε εμάς να λέγεται, διαβάζοντας σήμερα τους μύθους που τότε δημιούργησαν.

Μέχρι που μια μέρα αφυπνίζεται ξανά το ζωώδες ένστικτο των πρωτευόντων και περνάει βίαια στην εποχή της πατριαρχίας, όπου κυριαρχεί το αρσενικό. Αυτό ή μάλλον κάποιοι από αυτά, μια μέρα αποφασίζουν ότι τίποτα δεν πρέπει να είναι δωρεάν. Στο σύμπαν ή στο χωριό που ζουν. Δεν υπάρχει δωρεάν γεύμα στο σύμπαν, το παπαγαλίζουν ακόμα και χιλιετίες μετά, οι νεοφιλελέδες.

Έτσι, την επόμενη ημέρα, αποφασίζει να βάλει έναν φράκτη γύρω από τα αγαθά που έκλεψε από την Φύση, και έναν τιμοκατάλογο απ' έξω. Σαν τα μαγαζιά της παραλιακής, ένα πράγμα. Για να φας πρέπει να πληρώσεις κύριε. Τότε αρχίζει να δημιουργείται το κεφάλαιο. Η γέννηση του κεφαλαίου. Συμπίπτει με την γέννηση της οικογένειας, του γάμου και των νομίμων απογόνων. Η ανάγκη να φτιάξεις οικογένεια προκύπτει όχι επειδή το είπε ο Πατέρας Θεός, αυτό είναι η φιοριτούρα που έντυσαν την ξετσιπωσιά τους, αρκετά αργότερα.

Προήλθε από την ανάγκη να μεταβιβάσεις τα κλεμμένα στον διάδοχο σου, τον κλέφτη Jr. Και έκτοτε, συνεχίζεται μέχρι τις ημέρες μας, που η κλοπή έχει πάρει διαστάσεις επιστημονικής διατριβής, βλέπε "η ανάγκη για μεταρρυθμίσεις". Που βρίσκεται το τέλος της κλοπής; Στην επιστροφή στην Μεγάλη Θεά. Τι μας λες ρε heretic; (θα βγει κάποιος δικαιολογημένα και θα πει) Στο νέο-παγανιστικό μας το γύρισες, κάτι σε wiccan μήπως;

Όχι, δεν εννοώ αυτό που νομίζεις. Πρέπει να ξαναθυμηθούμε τους παλιούς τρόπους, τους Μυθικούς Κώδικες εκείνης της περιόδου, όπου ο άνθρωπος ήταν αρμονικό κομμάτι της Φύσης και όχι ο μετέπειτα κυρίαρχος της. Να ξαναγίνουμε ο άνθρωπος που διάλεγε ο ίδιος αυτά που χρειαζόταν και δεν το έκαναν άλλοι για αυτόν.

Όταν θα καταλάβουμε ότι τις θέσεις εργασίας και την αποκαλούμενη κατ' ευφημισμόν «ανάπτυξη» δεν τις δημιουργούν πια οι εταιρίες και το μεγάλο κεφάλαιο, είτε πρόκειται για ιδιωτικό είτε για δημόσιο, αλλά οι καταναλωτές. Εμείς δηλαδή. Και όταν ο καταναλωτής πάψει να είναι «καταναλωτής», οι πολυεθνικές τους, οι τράπεζες και τα χρημ/πιστωτικά ιδρύματα τους, η παγκόσμια σκιώδης κυβερνήση δηλαδή, θα καταρρεύσουν εν μια νυκτί. Και οι μέτοχοι τους θα συνθηκολογήσουν άνευ όρων. Για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξουμε συνήθειες.

Δεν προτείνω να γίνουμε νεολουδίτες ή αναχωρητές σε κοινόβια. Αρκεί να σταματήσουμε να είμαστε «καταναλωτές». Αγαθών και τρόπων ζωής. Αυτό αρκεί. Να απορρίψουμε την διαφήμιση, μέσο επιβολής εξουσίας των εταιριών τους και να αναπροσδιορίσουμε τι πραγματικά θέλουμε και πως πρέπει να ζούμε την ζωή μας. Τι μας χρειάζεται πραγματικά, ακόμα και στον χώρο της τεχνολογίας. Όταν δεν αγοράζεις αυτά που έχουν στα ράφια τους, τότε κι αυτοί δεν πουλάνε. Κι όταν δεν πουλάνε αγχώνονται. Κινδυνεύουν οι καρέκλες τους αλλά συμβαίνει και κάτι ακόμα. Εσύ δεν δανείζεσαι για να αγοράζεις. Δεν μπορούν να σε ελέγχουν. Έρχονται τα πάνω-κάτω στο καζίνο. Και τότε συνθηκολογούν. Σκέψου τώρα να βρίσκεσαι και στην Ελλάδα που δεν παράγεις αυτά που σου πουλάνε, τι πανικός έχει να τους πιάσει.
Αυτά.

-Οι παραπάνω ασυναρτησίες μου δεν ήταν μόνο προϊόν πρωινής τρικυμίας εν κρανίω, αλλά μπορώ και να παραπέμψω σε δυο-τρία καλά αναγνώσματα μου, σχετικά με αυτά:


Φ. Έγκελς: Η καταγωγή της οικογένειας, της ατομικής ιδιοκτησίας και του κράτους

και ενός Ελληνα, σχεδόν ξεχασμένου:

Α. Γεωργίου: Το τέλειο κράτος - η νύχτα των ερπετών και Οι μυθικοί κώδικες

Αντρέας Γεωργίου :
Δημοσιογράφος με πολύχρονη δουλειά σε αθηναϊκές εφημερίδες και στη σουηδική ραδιοφωνία. Σπούδασε κοινωνική ανθρωπολογία και θεωρητική φιλοσοφία και διετέλεσε ερευνητής στο Ινστιτούτο Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου της Στοκχόλμης. Ανήκει στη γενιά της Εθνικής Αντίστασης, με ό,τι αυτό σημαίνει σε εμπειρίες αγώνων και διωγμών. Μερικά από τα βιβλία του είναι : Ελληνική μυθολογία (1960), Το τέλειο κράτος, η νύχτα των ερπετών (Γλάρος, 1987), Μυθικοί κώδικες (Γλάρος, 1989), Ο βιασμός της Θεάς: 2500 χρόνια από τη γέννηση της ελληνικής δημοκρατίας (Γλάρος, 1992), Κυνηγοί της αθανασίας (Φιλίστωρ, 1996).


Edited by - Heretic on 20/06/2015 12:32:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 12:11:30  Εμφάνιση Προφίλ
...όχι τους μάγκες Πύρινε, αυτούς τους πάτησε το τραίνο. Τιε απόμενες θέσεις σου αναμένω.

Στο θέμα με τη Δημοκρατία DSM θα μπω το βράδυ που θα χω κοιμηθεί, γιατί νομίζω μπήκε δυνατά, και θέλει να σαι φρεσκαδούρα για να εκφράσεις άποψη.
Να πω μόνο, καθώς έχω χάσει και γω την αδερφή μου σε νεαρή ηλικία, σκυλίτσα ράτσας γενικής και αόριστης, ότι αυτοί που αγαπάμε δεν πεθαίνουν, παρά κατοικούν μέσα μας. Είμαστε μέρος τους και αυτοί δικό μας. Και για μένα θα ναι πάντα η μικρή αδερφή μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 12:18:32  Εμφάνιση Προφίλ
Αιρετικά τα αναγνώσματα σου Heretic...ts ts θα σε μαλώσω... αλλά χτυπάς τη ρίζα του κακού και μ'αρέσεις. Φονιάδες των λαών...νοικοκυραίοι..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2015, 13:07:25  Εμφάνιση Προφίλ
Χωρις λόγια:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy