ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα? Νο2"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 21:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Vassilis_1
Τα διάφορα εν μέρει φίλε Sesostris, δεν στοιχειοθετούν απάντηση.

Ενώ το "Μέγα Ωρολόγιον" Ε!!! Δίνει σε όλα τεκμηριωμένες απαντήσεις.
Γράφε κάτι τέτοια και στο τέλος οι χριστιανοί σαν κι εσένα θα χωράνε σ' ένα ταξί.

Υ.Γ.
Όταν χτιζόταν το Δρομοκαΐτειο, ένας περαστικός ρώτησε τους τεχνικούς που μετρούσαν εκεί, τι πρόκειται να χτίσουν. Και όταν του απάντησαν ότι θα κτίσουν τρελοκομείο φώναξε:
-Τράβα κορδέλα μάστορααα!
Κάτι ήξερε ο άνθρωπος.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 21:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Εγώ πάλι είμαι ενάντια σε εξοστρακισμούς μελών και το να δίνουμε υποχρεωτικά στοιχεία, και νομίζω ότι αν απλά (κάτι που καταλαβαίνω ότι ίσως να είναι αδύνατο αυτή τη στιγμή και το δέχομαι) υπήρχε πιο ενεργή συμμετοχή συντονιστών, κανένα μέλος δεν θα "τολμούσε"να παρεκτραπεί και να εκφέρει "απόψεις" που σηκώνουν μηνύσεις.

Ανοιχτό φόρουμ είναι, δεν είναι κακό να εκφράζεται ο καθένας όπως νομίζει, και μένα προσωπικά με θεωρώ extreme σε πολλά από αυτά τα καλλικαντζαροειδή που λέω, το θέμα είναι να μην κάνουμε το χώρο κ...χανείο και χαρά των τρολ.

Το θέμα δεν είναι να εκπέμπεται αυτστηρότητα, αλλά υγεία.
Αυτή είναι η άποψη μου.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0



Ποιά άποψη ρε φίλοι Ιταλος και kost σηκώνουν μύνηση; Το Ωρολόγιο το Μέγα ή το Cosmic Fingerprints;

Και τί εννοεί ο kost ότι έχουμε πάρει σβάρνα τα θέματα που ανοίξαμε εμείς οι ίδιοι; Και για ποιες βλακείς μιλάει; Για τον Δημιουργισμό και την πίστη σε προσωπικές οντότητες; Εάν ο διαχειριστής δεν θέλει δημιουργιστές ας το πει, ε όχι και βλακεία η άλλη άποψη. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Και τί εμμονή έχεις με τον Έλ δηλαδή Ιταλός και γιατί ξεσκονίζεις παλιές φασαρίες; Ναι εγώ είμαι ο Έλ, τί κατάλαβες τώρα;

Θες να με ρωτήσεις εάν βρίσκω ευχαρίστηση στον βασανισμό των άθεων και αντίχριστων με τα όργανα βασανισμού της Ιεράς Εξέτασης; Τώρα το θυμήθηκες να με ρωτήσεις;

Kost και Italos πιστεύω είστε πιο σοβαρά άτομα, μην πέφτετε στο επίπεδο των άλλων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 21:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Τι έχετε να πείτε για αυτό

http://www.google.lu/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBwQtwIwAGoVChMIs9GMqarjyAIVhQgaCh1p_gVH&url=http%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DsKYIBc3wHug&usg=AFQjCNH6mAnvZDLjgbQZ67MCfLiGXAWebQ



Συγγνώμη φίλε, άλλαξε η σελίδα. Για να μην χαθεί λοιπόν το μύνημά σου το κάνω quote.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 21:16:32  Εμφάνιση Προφίλ
Aitherovamon, δεν είναι εύκολο να αγνοήσεις τον συγκεκριμένο. Καταστρέφει συστηματικά όποιο θέμα μπαίνει. Δεν είναι τόσο τα διάφορα προκλητικά που γράφει, αν ηταν λίγα θα τα αγνούσα. Το θέμα είναι τα πολλαπλά post με ανοησίες, που πρέπει να ψάχνεις να βρείς αν έχει γράψει προηγουμένος κανένας σοβαρός κάτι άλλο. Και κάτι τελευταίο: αντιλαμβάνεσαι τι είκονα δίνει το φορουμ σε εναν τυχαίο επισκέπτη; Αυτό των παλαβών που πλακώνονται μεταξύ τους, που βρίζουν και απειλούν ο ένας τον άλλο. Είναι μετά να απορείς γιατί εχει ερημώσει; Θέλει κάποια... πως να το πω... πιο σφιχτή διαχείρηση. Και φυσικά όχι α λα κάρτ.

ψηλός, η εξέλιξη δεν γίνεται γραμμικά, αλλά σε milestones, σε ενδιάμεσα είδη και δείχνει να πηδάει μικρότερα στάδια και να φαίνεται ασυνεχής. Για ποιό λόγο; Είναι απόλυτα φυσική διεργασία και αυτή, έχει ήδη περιγραφεί αναλυτικά από την θεωρία συστημάτων. Αν θέλει κάποιος που γνωρίζει το θέμα, μπορεί να αναφέρει λεπτομέρειες. Πάντως εγω θα διαχώριζα το μεταφυσικό απο το εξελικτικό. Ακομα και θεολογική συζήτηση μπορεί να γίνει χωρίς τον εξελικτισμό ή τον δημιουργισμό. Στο θέμα της "αθεϊας των μελών", νομίζω οτι είναι άκυρος ο τίτλος γενικά. Οπως είπα και πρίν, το "άθεος" είναι μια ταμπέλα-κατηγορητήριο που χρησιμοποιούν οι πιστοί των γνωστών Αβρααμικών πεποιθήσεων, εναντίων όλων των άλλων. Συχνά και μεταξύ τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 21:39:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
heretic
Aitherovamon, δεν είναι εύκολο να αγνοήσεις τον συγκεκριμένο.

Μπορείς Γιάννη.Μπορείς.

Απλά κάνε ότι κάνω.
Σε κάθε δύο τρείς δημοσιεύσεις του, ρίχτου μιά σφαλιάρα ήπιας μορφής, τόσο ώστε να καταδείξεις, για νέους αναγνώστες, το μέγεθος της χαζομάρας του.

Και ποτέ μην απαντάς επί των αναρτήσεών του.Οπως κάνω κι εγώ.Κι ο DSM.
Ετσι δεν έχει εφαλτήριο να...πετάξει την επόμενη μαλακία του, παρά μόνον επί των δικών του προηγούμενων.

Ο Ιταλος, ο Sesostris, η Χρυσή, απλώς του δίνουν βήμα...ταχύ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 21:59:25  Εμφάνιση Προφίλ
Αιθεροβάμμων

quote:
Italos πίστεψε με η "αυστηρότητα" είναι η μόνη λύση.
το θέμα είναι αν "είσαι" σε θέση να την δεχθείς...
καταλαβαίνεις οτι αν εφαρμοστούν οι κανόνες, πρέπει να εφαρμοστούν για όλους, και οι "κανόνες" τηρούνται απο όλους! οχι να τους θυμόμαστε à la carte

Συμφωνώ και επαυξάνω. Και δεν νομίζω ότι εδώ τίθεται θέμα αυστηρότητας αλλά συνέπειας.

quote:
απλά έχουμε μια διαφορετική προσέγγιση στην ελευθερία του λόγου και τον απόψεων,
βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι προσφέρουμε άσυλο σε κάθε διαταραγμένη προσωπικότητα
αν τωρα αυτη, ειναι και πολυλογού... χρειάζεται η βοήθεια των "υγειών" για να παραμείνει ενας χώρος υγιείς

Διαφωνώ. ΟΛΑ τα μέλη ενός φόρουμ πρέπει να σέβονται τον χώρο που τα φιλοξενεί, και όταν δεν το κάνουν πρέπει να επέρχεται η καμπάνα, η οποία δεν είναι όπως προείπα θέμα αυστηρότητας, αλλά συνέπειας.
Περικλείομαι και εγώ μέσα σε αυτά τα μέλη.

Βρισκόμαστε σε έναν χώρο όπου δύναται και πρέπει να συζητιούνται θέματα όπως βρυκόλακες, κοίλη γη, εξωγήινοι,πολιτική, τα πάντα. Το τι είναι παλαβό είναι θαρρώ σχετικό σε τέτοια θέματα.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Edited by - Italos on 27/10/2015 22:05:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 22:05:29  Εμφάνιση Προφίλ
Λεβαντίνε

Δεν είναι καθόλου σχετικό όμως, να ζητάει κάποιος την εξαφάνιση και φυσική εξόντωση των κομμουνιστών, των εβραίων, των προσφύγων κλπ. Ούτε το να προπαγανδίζει υπέρ των νεοναζιστών.

Κι ας πει κάποιος στο καθυστερημένο χρυσαύγουλο, πως "εξελικτές" είναι η AMG, η BRABUS, η ABARTH κλπ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 22:18:17  Εμφάνιση Προφίλ
Μα εκεί επέρχεται το περί συνέπειας που ανέφερα παραπάνω Μάνο.

Και γω όταν διαβάζω τέτοια καλλιγραφικά γίνομαι πυρ και μανία.

Αλλά αυτό το πράμα δεν έχει τέλος. Γιατί θα αρπαχτώ εγώ (βάζω εμένα είναι νομίζω το πιο σωστό) θα γίνει τζέρτζελος και μετά σε κάθε θέμα θα το θυμόμαστε, και θα καταλήγουμε εκεί. Ήταν μη γίνει η αρχή.

Και είναι κρίμα για το φόρουμ αυτό που γίνεται, το οποίο είναι και ανατροφοδοτούμενο.

Προτιμώ λοιπόν να υπάρχει μια συνέπεια που θα παρέχει ασφάλεια σε όποιον θέλει να γράψει, παρά να γράφει ένας τα ίδια σε κάθε θέμα για να σπάσει τα νεύρα των υπολοίπων, και μετά λαθεμένα και οι άλλοι να του την πέφτουν με αποτέλεσμα να είμαστε όλοι στο ίδιο έργο θεατές.

Και νομίζω φαίνεται και η εκτίμηση μου για το φόρουμ και για πολλά από τα μέλη του, δεν λέω κάτι για κακό.
Υπάρχει όριο στο τι είναι άποψη,λαθεμένη η μη, υπάρχει όριο και στο τι είναι προσβολή.

Και αυτό είναι θέμα συνέπειας ολονών μας.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 22:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
Italos ξέρει ότι όλη αυτή την ακατάσχετη μπουρδολογία την προκάλεσε η ζήλεια σου; Εγώ φταίω που σου έδωσα σημασία και απάντησα.

Γι' αυτό διάβασε και το τελευταίο μύνημά μου προς εσένα. Έπειτα φίλε σε αγνοώ γιατί είσαι βαλτός μπελάς. Είσαι πολύ φανατικός οπαδός τελικά.

Βήμα έχεις να γράψεις τα δικά σου. Από εκεί και πέρα αν χτικιάζετε εσύ και ο kost και βγάζετε σπυράκια αν ακούτε για Δημιουργία, για τον Θεό, για γεωκεντρισμό, για θυσίες, για ιερές εξετάσεις...είναι απλά θέμα γούστου και αφήστε τις βλακείες για εξορίες και εξοστρακισμούς

Άκου εκεί πέρα "μόλυνση του χώρου". Τί αρρωστημένες ιδέες είναι αυτές; Τελικά έχεις κοτέτσι Ιταλέ; Γιατί νόμιζα ότι είσαι έξω από χώρους και παρατάξεις. Νιώθεις τον "χώρο σου" βεβηλωμένο; Θα απαγορέψεις εσύ σε εσωτεριστή να πιστεύει στον Θεό, στην Δημιουργία, στον Γεωκεντρισμό; Και μίασμα να τα θεωρείς αυτά, δεν μπορείς να καθορίσεις τί θα πιστεύει ο άλλος.

Και εξάλλου αυτό το φόρουμ έχει ευρύτερη θεματολογία από τον εσωτερισμό. Έτσι δεν είναι;

Kost και Itale αν δεν το έχετε καταλάβει, βρίσκεστε σε μια κατηγορία που λέγεται "Μύθος και Θρησκεία". Περίεργο να ακούσετε για πίστη σε θεούς εδώ έτσι; Κάνετε λες και είδατε κάτι εντελώς άσχετο με την θεματολογία. Λες και έγραψα για τον Γιαχβέ σε φόρουμ φυσικής. Και τόσο πολύ σας χαλάει ρε γαμώτο; Σας κάνει ρυτίδες δηλαδή αν κάποιος πιστεύει στον Θεό;

Απορώ γιατί κάθησα να γράψε όλα αυτά που εξυπακούονται. Συγγνώμη φίλε Ιταλέ αλλά είσαι μπελάς και πειραχτήρι σαν τα άτομα στα οποία δεν απαντώ πλέον, λόγω μη αναστρέψιμου κομπλεξικού συνδρόμου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 22:36:58  Εμφάνιση Προφίλ
Κατάλαβες τώρα Ιταλε την...μαλακία σου?

Αγκάλιασέ τον, περικύκλωσέ τον συναισθηματικά.
Θα περάσεις καλά μαζί του.
Αν δεν με πιστεύεις, απάντησέ του να...δεις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 22:46:18  Εμφάνιση Προφίλ
Μπελάς για σένα είμαι σίγουρα. Γιατί δεν σε βρίζω και δεν έχεις άλλοθι.
Και γιατί δεν τσιμπάω σε τυράκια.
Βλέπεις φίλε μου καταλαβαίνω πολύ καλά τι ακριβώς κάνεις και γιατί.

Το πρόβλημα για σένα είναι ότι υποστηρίζω το δικαίωμα σου να εκφέρεις άποψη, σεβόμενος όμως τη άποψη του άλλου.

Εκεί ζορίζεσαι λίγο. Καταλαβαίννω γιατί, αλλά συμβαίνει, οι γάτες δεν τρώνε από φάκες. Αλλο άποψη, άλλο εμμονή.

Και ξέρεις Χρίστο ή Διονύσιε ή όπως αλλιώς σε λένε, όταν πετάς κάτι του στυλ "οι εβραίοι έιναι τέρατα" και άλλα κομψά ανθρωπιστικά, γίνεσαι κόκκινο πανί.
Οπότε μετα, ότι και να γράψεις σε άλλα θέματα, πάλι κόκκινο πανί θα είσαι. Το θέμα είναι αν το κάνεις εσκεμμένα.
Και εκεί έχουμε ένα θέμα, συζητήσιμο.

Στα παραπάνω μηνύματα (σε όλα) τοποθετήθηκα επί αυτών που εσύ ο ίδιος έχεις πει. Ποτέ επί εσού του ιδίου.

Και για να τελειώνουμε, ναι με ενδιαφέρει να είναι ο χώρος πεδίο ελεύθερων απόψεων. Δεν με ενοχλεί καθόλου να πιστεύεις ότι θέλεις, το έχω αποδείξει.

Με ενοχλεί να προκαλείς μπάχαλο εσκεμμένα, και εσύ και ο οποιοσδήποτε. Στα παραπάνω μηνύματα μου θα "παρατήρησες" ότι δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά σε όλη τη φάση. Και τον Νικόμαχο έχω προτρέψει να μην σε κοσμεί με επίθετα όταν δεν προσβάλλεις την κοινή αίσθηση (δεν εννοώ λογική), και στον Αιθεροβάμμωνα πρότεινα να τρώμε όλοι κάρτες αναλόγως της "εξυπνάδας" που πετάξαμε.

Και Χρίστο Σκυλόσοφε κουράστηκα από όλο αυτό. Και όταν κουράζομαι είμαι πολύ επίμονος στο να τελειώσει το νταχτιρντί.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Edited by - Italos on 27/10/2015 22:51:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 22:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Τι έχετε να πείτε για αυτό

http://www.google.lu/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBwQtwIwAGoVChMIs9GMqarjyAIVhQgaCh1p_gVH&url=http%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DsKYIBc3wHug&usg=AFQjCNH6mAnvZDLjgbQZ67MCfLiGXAWebQ




Ευχαριστώ για τα links. Μόλις το κατέβασα, θα σου πω την γνώμη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2015, 22:52:53  Εμφάνιση Προφίλ
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ρύπανσης. Χρησιμοποιεί post άλλου χρήστη, προσπαθώντας να τον κάνει συναιτέρο του, μιας και νομίζει οτι υπάρχει κοινός τόπος για δράση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 00:09:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Συνοδινός, ο Ευφυής Σχεδιασμός είναι μασκαρεμένος Δημιουργισμός.

Heretic, δεν διαφωνώ με αυτό που λες.
Επειδή όμως, άκουσα, για αρχές αυτής της ψευδοεπιστήμης, και από όσα έχει τύχη να διαβάσω κι εγώ, ανέφερα ότι αυτή (υποτίθεται) ότι δεν προβλέπει κάποιον συγκεκριμένο δημιουργό ή δημιουργούς.
Μπορεί δηλαδή, ελεύθερα, να την επικαλείται ο καθένας που έχει τέτοιου είδους αντιλήψεις.
Επίσης, (υποτίθεται) ότι δεν αμφισβητεί την επιστήμη, αλλά προσπαθεί φυσικά, να την παντρέψει με τις θρησκείες.
Για παράδειγμα, δεν αμφισβητούν την εξέλιξη, αλλά "βλέπουν" χέρι Δημιουργού ή Δημιουργών και όχι τύχη.
Βέβαια, ανάλογα με το ακροατήριο στο οποίο απευθύνεται αυτή η θεωρία, μπορεί να είναι ένας μασκαρεμένος Χριστιανισμός, μασκαρεμένος Ισλαμισμός, αλλά και άλλου είδους μασκαρεμένες αντιλήψεις.
quote:
Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, καταλήγουμε στο ον ή στα όντα που βρίσκονται έξω από το σύμπαν, που είναι δηλαδή εκτός τόπου και χρόνου και δημιουργούν σύμπαντα, ζωή και πολιτισμούς. Άλλη μια αναπόδεικτη υπόθεση δηλαδή, η οποία μπορεί να μην στερείται λογικής, είναι όμως αυθαίρετη, γιατί στηρίζεται σε υποθέσεις.
Όταν όμως έχεις μπροστά σου πιο απτά στοιχεία που λένε άλλα, είσαι υποχρεωμένος να ασπαστείς πρώτα αυτά.
...Η πόρτα της παράνοιας είναι πολύ κοντά στην πόρτα της ενόρασης.

Διάβασα αυτά που παρέθεσες συνολικά και εγώ προσωπικά δεν διαφωνώ μαζί σου. Μάλλον με έχεις κατατάξει σε αυτούς που είναι κοντά στην πόρτα της παράνοιας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 00:31:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Συνοδινός, ο Ευφυής Σχεδιασμός είναι μασκαρεμένος Δημιουργισμός.

Διάβασα αυτά που παρέθεσες συνολικά και εγώ προσωπικά δεν διαφωνώ μαζί σου. Μάλλον με έχεις κατατάξει σε αυτούς που είναι κοντά στην πόρτα της παράνοιας.


Όχι Συνοδινός, κάθε άλλο, και ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες. Είναι ο τρόπος που γράφω, και αν δεν με έχεις ξαναδιαβάσει, μπερδεύεσαι. Σε σένα απευθύνομαι μόνο στην πρώτη πρόταση. Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές μου σκέψεις. Καταγράφω συνήθως τους συνειρμούς που μου δημιουργεί αυτό που σχολίασα αρχικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 10:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Τι έχετε να πείτε για αυτό

http://www.google.lu/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBwQtwIwAGoVChMIs9GMqarjyAIVhQgaCh1p_gVH&url=http%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DsKYIBc3wHug&usg=AFQjCNH6mAnvZDLjgbQZ67MCfLiGXAWebQ



Το είδα φίλε. Λοιπόν, μου έκανε τεράστια εντύπωση γιατί πρώτη φορά είδα βίντεο κατά της εξέλιξης από έλληνα πανεπιστημιακό, έστω και σε αρκετα μετριοπαθές ύφος. Αυτό που τονίζει και μπράβο του είναι η ανθρώπινη αλαζονεία, που δεν μπορεί να παραδεχτεί ότι υπάρχει κατασκευαστής όπως ακριβώς υπάρχει και επιστήμονας στο εργαστήριο..

Να σου συστήσω εδώ ένα pdf, το οποίο όποιος εξελικτής το διαβάσει θα του φύγει η μαγκιά. Πολύ ωραίο το σάιτ του pathlights, το είχα βρει πριν χρόνια και πραγματικά ήταν το καλύτερο που με είχε διαφωτίσει πάνω στα προβλήματα της εξέλιξης και της αβιογένεσης.
http://www.pathlights.com/ce_encyclopedia/sci-ev-PDF/Sci-Ev-07.pdf

Σχετικά με την άλλη κουβέντα κάποιων ανόητων για να την τελειώνουμε. Παρατήρησα ότι τσατίστηκαν επειδή το όνομα μου βρίσκεται σε όλα τα θέματα και επειδή πάντα απαντώ τελευταίος μην αφήνοντας τίποτε αναπάντητο.

Πολύ σωστό ότι συνήθως ο εσωτερισμός έρχετε σε αντίφαση με την πίστη και λατρεία προσωπικών θεοτήτων, μια και έχουν συσχετίσει αυτή την πίστη με λατρεία και υποταγή(αυτοί είναι ελεύθεροι). Επίσης έρχεται σε αντίφαση με την Δημιουργία, γιατί πολύ εσωτεριστές πιστεύουν στην Εξέλιξη δια των μετενσαρκώσεων. Και όπως εξυπακούεται συγκρούεται και με την πίστη σε μια ακίνητη Γη, κέντρο του σύμπαντος, μια και πιστεύουν στην αλλαγή και εξέλιξη.

Ως εδώ καλά. Από εκεί και πέρα όμως το φόρουμ αυτό δεν περιορίζεται μόνο στον εσωτερισμό, στον πανθεισμό, στην μετενσάρκωση, αλλά έχει μέχρι και κατηγορίες για πολιτικά και μουσική... Είναι λογικό και εξυπακούεται πως σε μια κατηγορία με τίτλο "μύθος και θρησκεία" θα βρεις πιστούς θεοτήτων, είτε αυτοί είναι παγανιστές είτε χριστιανοί.

Έτσι λοιπόν δεν μπορούν να μιλάνε για εισβολή, ρύπανση και χίλια άλλα δυο, την ώρα μάλιστα που κάποιοι ανοίγουν και θέματα εξαιρετικά γλοιώδη όπως το βλάσφημο και ειρωνικό "ιησούς χριστός νικά όλα τα κακά(σκατά) σκορπά".

Τώρα το ότι νιώθουν άσχημα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Και εμένα δεν μου αρέσουν οι εξελικτικές θεωρίες και ο αθεισμός αλλά από εκεί πέρα δεν μπορώ να τους πω "μην γράφετε γιατί αηδιάζω με αυτά που λέτε". Θα ήταν αστείο. Μια καλή συμβουλή είναι να μην διαβάζουν τα μηνύματά μου. Και εγώ το έχω εφαρμόσει.

Τέλος, δεν σου ζητάω να με υποστηρίξεις, μπορεί και να είσαι φιλαράκι με όλους αυτούς. Απλώς να ξεκαθαρίσω ότι εδώ γράφουμε ως μονάδες και μέχρι στιγμής δεν βρίσκομαι σε κάποιο "χριστιανικό τάγμα εφόδου" όπως ανόητα συμπεραίνουν κάποιοι. Δεν ήρθα για να επιτεθώ σε κανένα νεοπαγανιστή, αλλά για να εκφράσω και να καταγράψω τις σκέψεις μου, όπως και κάνουν σε όλα τα φόρουμ.

Ότι κατάλαβαν. Ήμουνα απόλυτα συγκεκριμένος και ότι κατάλαβαν italos, kost και "αιρετικός".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 15:05:22  Εμφάνιση Προφίλ
Να πω απλά εδώ ότι και η άποψη μου είναι Σκυλόσοφε ότι πίσω από την ύπαρξη υπάρχει η Πρόθεση, οπότε η διαφορά μας είναι στο τι θεωρούμε Θεό και το πόσο κεντρικές φιγούρες είμαστε στο όλον οι άνθρωποι, και όχι στο αν υπάρχει μια ανώτερη πνευματική διάνοια γενικότερα.
Για να μην σε παίρνω μόνο αμπάριζα.

Καλή μέρα σε όλους. μας.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 18:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Vassilis_1

Τα διάφορα εν μέρει φίλε Sesostris, δεν στοιχειοθετούν απάντηση.


quote:

Sesostris

Ενώ το "Μέγα Ωρολόγιον"…


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12133&whichpage=1&ARCHIVE

Αφού η επιστήμη αγαπητέ Sesostris, απέδειξε την βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας, φυσικό είναι, και, η χρονολόγηση που διατυπώνει η Ορθόδοξη Εκκλησία στο "Μέγα Ωρολόγιον", να είναι επιστημονικά αποδεδειγμένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 19:33:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ψηλός, η εξέλιξη δεν γίνεται γραμμικά, αλλά σε milestones, σε ενδιάμεσα είδη και δείχνει να πηδάει μικρότερα στάδια και να φαίνεται ασυνεχής. Για ποιό λόγο; Είναι απόλυτα φυσική διεργασία και αυτή, έχει ήδη περιγραφεί αναλυτικά από την θεωρία συστημάτων.

Ομολογώ πως μου έδωσες μια πληροφορία που δεν γνώριζα σχετικά με τη θεωρία των συστημάτων. Πήγα και έψαξα να βρω πληροφορίες, αλλά δεν βρήκα κάτι που να αφορά συγκεκριμένα στην θεωρία της εξέλιξης και να την περιγράφει αναλυτικά και τεκμηριωμένα.

Αυτά που βρήκα και διάβασα αφορούν περισσότερο σε μια φιλοσοφική/φιλολογική προσέγγιση σχετικά με τις ιδιότητες του όλου και αναφέρει πως είναι διαφορετικές από τις ιδιότητες των επιμέρους τμημάτων. Επίσης, υποστηρίζει πως το όλο είναι διαφορετικό από το άθροισμα των μερών του και για να κατανοηθεί το όλο, θα πρέπει να εξεταστεί ως ένα ενιαίο σύστημα και όχι ως σύνολο από επιμέρους τμήματα

Βέβαια, αυτή η θεώρηση έρχεται σε σύγκρουση με τη θεώρηση της γραμμικής και αναλυτικής μεθόδου που ακολούθησε και ο Καρτέσιος (σύμφωνα με τις πληροφορίες που βρήκα) και, που θέλει την κατανόηση του όλου να επιτυγχάνεται μέσω της κατανόησης των κανόνων που ρυθμίζουν τα μέρη που συνθέτουν το όλο.

Τέλος πάντων, αυτά είναι κάποια από στοιχεία που βρήκα για την εν λόγω θεωρία, αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο, όπως είπα πιο πάνω, που να αφορά στην εξέλιξη με αναλυτικά και τεκμηριωμένα επιστημονικώς στοιχεία.

Αναρωτιέμαι αν ο κος Δανέζης δεν γνωρίζει την εν λόγω θεωρία και προέβη σε μια τόσο ανατρεπτική για τα επιστημονικά δεδομένα δήλωση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 20:13:23  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέποντας και πάλι την αρχή του βίντεο με τον κο Δανέζη, συνειδητοποιώ πως το χρονικό διάστημα που δεχόμαστε και δικαιολογούμε ως απαραίτητο, με δεδομένη την ηλικία της γης, και σύμφωνα με τις υπάρχουσες αποδεκτές αντιλήψεις της εξελιγκτικής θεωρίας, για την εμφάνιση και την εξέλιξη της ζωής στη γη, δεν ανταποκρίνεται στο χρόνο που υπολόγισαν ειδικοί ερευνητές, όπως λέει ο ίδιος.

Ο χρόνος αυτός ανέρχεται σε ένα ασύλληπτο νούμερο το οποίο βγαίνει από τον πολλαπλασιαμό του αστρονομικού αριθμού των μεταλλάξεων επί του χρόνου που χρειάζονται για να ολοκληρωθούν, και αυτό, όπως λέει πάλιο ίδιος, "μόνο για να τοποθετηθούν στη σωστή τους θέση όλα τα αμινοξέα ενός απλούστατου έμβυου συστήματος"

Μια τέτοια δήλωση, από έναν τέτοιο άτομο με το κύρος που έχει, δεν πρέπει απαραίτητα να σε ωθήσει προς τη μία ή την άλλη θρησκεία που σου προσφέρει στο "πιάτο" έτοιμη τη λύση, αλλά τουλάχιστον να σε κάνει να αναρωτηθείς και να ψάξεις, και ίσως να μη σταματήσεις ποτέ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 21:07:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]

Αυτά που βρήκα και διάβασα αφορούν περισσότερο σε μια φιλοσοφική/φιλολογική προσέγγιση σχετικά με τις ιδιότητες του όλου και αναφέρει πως είναι διαφορετικές από τις ιδιότητες των επιμέρους τμημάτων. Επίσης, υποστηρίζει πως το όλο είναι διαφορετικό από το άθροισμα των μερών του και για να κατανοηθεί το όλο, θα πρέπει να εξεταστεί ως ένα ενιαίο σύστημα και όχι ως σύνολο από επιμέρους τμήματα

Βέβαια, αυτή η θεώρηση έρχεται σε σύγκρουση με τη θεώρηση της γραμμικής και αναλυτικής μεθόδου που ακολούθησε και ο Καρτέσιος (σύμφωνα με τις πληροφορίες που βρήκα) και, που θέλει την κατανόηση του όλου να επιτυγχάνεται μέσω της κατανόησης των κανόνων που ρυθμίζουν τα μέρη που συνθέτουν το όλο.

Τέλος πάντων, αυτά είναι κάποια από στοιχεία που βρήκα για την εν λόγω θεωρία, αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο, όπως είπα πιο πάνω, που να αφορά στην εξέλιξη με αναλυτικά και τεκμηριωμένα επιστημονικώς στοιχεία.

Αναρωτιέμαι αν ο κος Δανέζης δεν γνωρίζει την εν λόγω θεωρία και προέβη σε μια τόσο ανατρεπτική για τα επιστημονικά δεδομένα δήλωση;


Ψηλός, ο Καρτέσιος έπαιξε τον ρόλο του στην εποχή του, όπως ο Νεύτωνας, ή ο Ευκλείδης και οι αρχαίοι αστρονόμοι. Καλό είναι να περάσουν στο μουσείο των ηρώων του πνεύματος και να παραμείνουν εκεί, γιατί νέα δεδομένα έχουν ανατρέψει τα παλιά εδω και έναν αιώνα, τουλάχιστον. Ξεκίνα απο την Wikipedia, για να πάρεις μια ιδέα για τι πράγμα μιλάω:

https://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium

Οσον αφορά τον Δανέζη, καλό είναι να παραμείνει στα χωράφια του. Εκεί τα λέει καλά και συμφωνώ στα περισσότερα. Οσο επεκτείνεται όμως σε άλλα πεδία, διολισθαίνει σε new age φόρμες, και στο τέλος θα καταλλήξει μάλλον κάποιος σαν τον Deepak Chopra. Θα αποκτήσει ευρύ κοινό δηλαδή, αλλά θα καταλαβαίνουν άλλα αντί άλλων. Ολοι μαζί.

Edited by - Heretic on 28/10/2015 21:12:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρυσή
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 22:45:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι έχετε να πείτε για αυτό

http://www.google.lu/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBwQtwIwAGoVChMIs9GMqarjyAIVhQgaCh1p_gVH&url=http%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DsKYIBc3wHug&usg=AFQjCNH6mAnvZDLjgbQZ67MCfLiGXAWebQ



Επίσης τά σχόλια κάτω από τό βίντεο έχουν μεγάλο ενδιαφέρον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 23:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Vassilis_1
Αφού η επιστήμη αγαπητέ Sesostris, απέδειξε την βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας, φυσικό είναι, και, η χρονολόγηση που διατυπώνει η Ορθόδοξη Εκκλησία στο "Μέγα Ωρολόγιον", να είναι επιστημονικά αποδεδειγμένη.

Ήθελα να 'ξερα ρε Βασίλη τι πίνεις και γράφεις αυτές τις παπάρες.
Είχαν γνώσεις βιολογίας, αστροφυσικής, και αστρονομίας αυτοί που έγραψαν την εποχή του Μεσαίωνα το "Μέγα Ωρολόγιον" για να είναι η άποψή τους επιστημονικά αποδεδειγμένη; Αποδέχομαι το δικαίωμά τους να γράφουν προσευχές, κανόνες και ότι άλλο, για να πείσουν αυτούς που τους πιστεύουν. Δεν αποδέχομαι όμως το ανακάτεμα και το μπέρδεμα της όποιας θρησκείας με τις επιστήμες, και κάτι τύπους σαν και σένα που ισχυρίζονται ότι αυτοί κατέχουν την μοναδική αλήθεια, όταν ευρήματα δεκάδων χιλιάδων ετών τους διαψεύδουν.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2015, 23:25:30  Εμφάνιση Προφίλ
Μα, δεν υπάρχουν ευρήματα δεκάδων χιλιάδων ετών. Οι μέθοδοι χρονολόγησης που βγάζουν τέτοια νούμερα, είναι "επιστημονικές".

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2015, 00:22:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οσον αφορά τον Δανέζη, καλό είναι να παραμείνει στα χωράφια του. Εκεί τα λέει καλά και συμφωνώ στα περισσότερα. Οσο επεκτείνεται όμως σε άλλα πεδία, διολισθαίνει σε new age φόρμες, και στο τέλος θα καταλλήξει μάλλον κάποιος σαν τον Deepak Chopra. Θα αποκτήσει ευρύ κοινό δηλαδή, αλλά θα καταλαβαίνουν άλλα αντί άλλων. Ολοι μαζί.

Ο Δανέζης δεν αμφισβητεί την εξέλιξη (είναι σαφέστατο αυτό) αλλά υποστηρίζει ότι ο χρόνος στην γη δεν ήταν αρκετός για να εκδηλωθεί αυτή, όπως την ξέρουμε σήμερα στη γη.
Αν δεις όλο το βίντεο της εκπομπής (και όχι επιλεγμένα κομμάτια από πιστούς) θα δεις ότι ο ίδιος υποστηρίζει την θεωρία της εξωγήινης παρέμβασης και της "κατευθυνόμενης πανσπερμίας". Την οποία θεωρεί την πιο σοβαρή θεωρία. (20.00- 22.10)
Επίσης όταν κάνει λόγο για κοσμική νοημοσύνη, υποστηρίζει σαφέστατα την θεωρία των "φυσικών δημιουργών" αφού αυτοί προήλθαν με φυσικό τρόπο στο Σύμπαν και όχι κάποιον Θεό μιας θρησκείας ή άλλο μεταφυσικό ον. (22.40-22.50)
Δεν υπάρχει τίποτα σε αυτά που παραθέτει, που να αποτελεί καινούργια είδηση ή δώρο για τις θρησκείες. Είναι γνωστές θεωρίες. Αυτά που λέγαμε οι δυο μας χθες.
Όλο το βίντεο εδώ...
http://www.veoh.com/watch/v1326702WRf8nYfg

Edited by - Συνοδινός.1 on 29/10/2015 00:24:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2015, 00:35:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

[quote]

Αυτά που βρήκα και διάβασα αφορούν περισσότερο σε μια φιλοσοφική/φιλολογική προσέγγιση σχετικά με τις ιδιότητες του όλου και αναφέρει πως είναι διαφορετικές από τις ιδιότητες των επιμέρους τμημάτων. Επίσης, υποστηρίζει πως το όλο είναι διαφορετικό από το άθροισμα των μερών του και για να κατανοηθεί το όλο, θα πρέπει να εξεταστεί ως ένα ενιαίο σύστημα και όχι ως σύνολο από επιμέρους τμήματα

Βέβαια, αυτή η θεώρηση έρχεται σε σύγκρουση με τη θεώρηση της γραμμικής και αναλυτικής μεθόδου που ακολούθησε και ο Καρτέσιος (σύμφωνα με τις πληροφορίες που βρήκα) και, που θέλει την κατανόηση του όλου να επιτυγχάνεται μέσω της κατανόησης των κανόνων που ρυθμίζουν τα μέρη που συνθέτουν το όλο.

Τέλος πάντων, αυτά είναι κάποια από στοιχεία που βρήκα για την εν λόγω θεωρία, αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο, όπως είπα πιο πάνω, που να αφορά στην εξέλιξη με αναλυτικά και τεκμηριωμένα επιστημονικώς στοιχεία.

Αναρωτιέμαι αν ο κος Δανέζης δεν γνωρίζει την εν λόγω θεωρία και προέβη σε μια τόσο ανατρεπτική για τα επιστημονικά δεδομένα δήλωση;


Ψηλός, ο Καρτέσιος έπαιξε τον ρόλο του στην εποχή του, όπως ο Νεύτωνας, ή ο Ευκλείδης και οι αρχαίοι αστρονόμοι. Καλό είναι να περάσουν στο μουσείο των ηρώων του πνεύματος και να παραμείνουν εκεί, γιατί νέα δεδομένα έχουν ανατρέψει τα παλιά εδω και έναν αιώνα, τουλάχιστον. Ξεκίνα απο την Wikipedia, για να πάρεις μια ιδέα για τι πράγμα μιλάω:

https://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium

Οσον αφορά τον Δανέζη, καλό είναι να παραμείνει στα χωράφια του. Εκεί τα λέει καλά και συμφωνώ στα περισσότερα. Οσο επεκτείνεται όμως σε άλλα πεδία, διολισθαίνει σε new age φόρμες, και στο τέλος θα καταλλήξει μάλλον κάποιος σαν τον Deepak Chopra. Θα αποκτήσει ευρύ κοινό δηλαδή, αλλά θα καταλαβαίνουν άλλα αντί άλλων. Ολοι μαζί.

Edited by - Heretic on 28/10/2015 21:12:47



Ο Δανέζης (ή μάλλον ο συνάδελφός του) στο βίντεο που παρέθεσα μιλά για δυο εκδοχές, αφού χρονολογικά υπάρχει αυτή η αδυναμία να ερμηνευθεί/ταυτισθεί η εξέλιξη με τη διαθέσιμη χρονική περίοδο.

1) ή κάποιες περιόδους δημιουργήθηκαν συνθήκες και μηχανισμοί που επιτάχυναν δραματικά τον ελάχιστο χρόνο κάθε μετάλλαξης

ή

2) η ζωή μεταφέρθηκε από περιοχές εκτός γης, σε πιο εξελιγμένη μορφή έτσι ώστε να λιγοστέψει το απαιτούμενο χρονικό διάστημα εξέλιξής της.

οπότε, με την πρώτη εκδοχή που αναφέρει, δεν αρνείται το γεγονός να έχουν γίνει όντως οι μεταλλάξεις μέσα στη διαθέσιμη χρονική περίοδο.

Αυτό που λείπει όμως είναι πως δεν υπάρχουν αποδείξεις τόσο για την πρώτη, όσο και για τη δεύτερη εκδοχή.
Να μη γνωρίζει άραγε την ύπαρξη της θεωρίας των συστημάτων;

Αυτό στο οποίο επιμένω, και πρέπει να το ψάξω περαιτέρω, είναι το κατά πόσο η συγκεκριμένη θεωρία επιβεβαιώνει την πρώτη εκδοχή αλλά με τεκμήρια. Διαφορετικά, ενδέχεται να συμβεί αυτό που συνέβει όπως και με τους Καρτέσιο, Νεύτωνα, Ευκλείδη και τους αρχαίους αστρονόμους, που ανέφερες εσύ.

Τώρα, για αυτό που λες για τα χωράφια του καθενός, πιστεύω πως για να μπορέσει να εξηγηθεί, αν ποτέ γίνει αυτό, ένα τόσο μεγάλο ζητούμενο, όπως αυτό της δημιουργίας και εξέλιξης της ζωής στη γη, σε καμία περίπτωση δεν θα επιτευχθεί με τη χρήση μιας μόνο επιστήμης. Θα πρέπει να υπάρξει συνεργασία, όπως και έχει γίνει, περισσοτέρων κλάδων της επιστήμης. Διαφορετικά, το αποτέλεσμα θα είναι λειψό και θα μπάζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2015, 00:40:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ο Δανέζης δεν αμφισβητεί την εξέλιξη (είναι σαφέστατο αυτό) αλλά υποστηρίζει ότι ο χρόνος στην γη δεν ήταν αρκετός για να εκδηλωθεί αυτή, όπως την ξέρουμε σήμερα στη γη.
Αν δεις όλο το βίντεο της εκπομπής (και όχι επιλεγμένα κομμάτια από πιστούς) θα δεις ότι ο ίδιος υποστηρίζει την θεωρία της εξωγήινης παρέμβασης και της "κατευθυνόμενης πανσπερμίας". Την οποία θεωρεί την πιο σοβαρή θεωρία. (20.00- 22.10)
Επίσης όταν κάνει λόγο για κοσμική νοημοσύνη, υποστηρίζει σαφέστατα την θεωρία των "φυσικών δημιουργών" αφού αυτοί προήλθαν με φυσικό τρόπο στο Σύμπαν και όχι κάποιον Θεό μιας θρησκείας ή άλλο μεταφυσικό ον. (22.40-22.50)
Δεν υπάρχει τίποτα σε αυτά που παραθέτει, που να αποτελεί καινούργια είδηση ή δώρο για τις θρησκείες. Είναι γνωστές θεωρίες. Αυτά που λέγαμε οι δυο μας χθες.


Εχω παρακολουθήσει διάφορα άλλα που έχει εμφανιστεί. Δεν ξέρω αν έχει ανοιχτεί σε ιδιωτικούς κύκλους και έχει εκδηλώσει μια πιο προσωπική μεταφυσική οπτική, απ' όσο έχω καταλάβει εγώ, διατηρεί μια πανθεϊστική αντίληψη των πάντων και προσπαθεί να δέσει, αλλοτε επιτυχώς και άλλοτε ατυχώς, κομμάτια των σύγχρονων φυσικών επιστημων στις πεποιθήσεις του. Θα υπέθετα επίσης οτι μπορεί να έχει επαφές με τον σύγχρονο θεοσοφισμό, έχει πολλές τέτοιες θέσεις στις τάξεις του. Το θέμα τωρα είναι πως επιχειρρεί να επεκτείνει την φυσική στην μεταφυσική και το κάνει με άλμα βήματος που δεν το επιτρέπει η κοινά αποδεκτή επιστήμη. Κάνει υποθέσεις δηλαδή, μεταφυσικού τύπου, αν όχι θεολογικού, και βάσει αυτών καταλλήγει σε αυτά τα συμπεράσματα. Δεν έχω αντίρρηση με αυτό, αν πρόκειται για προσωπικές θέσεις, κι εγω έχω άλλες. Χρησιμοποιεί όμως την ιδιότητα της έδρας του γι' αυτό και τώρα τελευταία επεκτείνεται και σε χωράφια που μάλλον τα γνωρίζει επιφανειακά, όπως ίσως και εμείς (εδώ). Τα πρώτα βήματα τα είχα δεί τότε με τον Θεοδοσίου και την γνωστή σειρά, αλλά τώρα τελευταία θα έλεγα οτι έχει επεκταθεί σε "πνευματική διδασκαλία". Spirituality ας το πούμε. Και είναι ο χώρος αβαθή, θολά νερά. Πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2015, 00:42:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Τι έχετε να πείτε για αυτό

http://www.google.lu/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBwQtwIwAGoVChMIs9GMqarjyAIVhQgaCh1p_gVH&url=http%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DsKYIBc3wHug&usg=AFQjCNH6mAnvZDLjgbQZ67MCfLiGXAWebQ



Επίσης τά σχόλια κάτω από τό βίντεο έχουν μεγάλο ενδιαφέρον



Ναι, τα διάβασα τα σχόλια από κάτω, τουλάχιστον τα περισσότερα.

Ιδιαίτερα εκείνων που κομπάζουν και κάνουν τους ξερόλες και περιγελούν τον καθηγητή, που είτε το θέλουν, είτε όχι, θα ήθελαν να του έμοιαζαν (σε γνώσεις και σε κατάρτιση), τουλάχιστον και στο ελάχιστο.

Παρατηρώ πως συχνά υπάρχει σύγκρουση μεταξύ των διάφορων κλάδων της επιστήμης. Π.χ., οι βιολόγοι νομίζουν πως είναι δικό τους χωράφι το να εξηγήσουν τη δημιουργία και την εξέλιξη και, αλοίμονο σε όποιον τολμήσει να τους πλησιάσει. Οι αστροφυσικοί, θεωρούν πως το σύμπαν τους ανήκει και μην τυχόν και πατήσει και κανείς άλλος το πόδι του εκεί και ....... καλά βαστά το μονοπώλιο του "εγώ τα ξέρω όλα".

Εγώ πιστεύω πως κάπου στη μέση βρίσκεται η λύση.

Edited by - Ψηλός on 29/10/2015 00:44:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2015, 00:50:35  Εμφάνιση Προφίλ
Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι ο Δανέζης. Ειδικά, αν η κουβέντα περί Δανέζη προκύπτει από τους ασυνάρτητους ταλιμπανισμούς του πύραυλου και των υπολοίπων αθυρμάτων του κάθε κτηνοβατικού δόγματος και θρησκοληψίας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2015, 01:18:09  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic, εγώ μόνο τυχαία τον έχω δει στην τηλεόραση κάποιες φορές και δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω αυτό που λες.
Στο συγκεκριμένο βίντεο πάντως, δεν αμφισβητεί την εξέλιξη για να μας προτείνει, αντί αυτής, το θαύμα ενός Θεού.
Υποστηρίζει, ότι τον σπόρο τον έριξαν εξωγήινοι. Άλλοι, επικαλούνται τους κομήτες. Παλιές και γνωστές θεωρίες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy