ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 02:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Δε θα τόλεγα...

Δεν έχει ούτε ένα Τέρας μέσα !


πως, πως!


εγω ειδα Σημεια και Τερατα εκει μεσα!


τον ταραξαν στην υποκλοπη παλι...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Βρήκα όμως και ένα ωραίο κομμάτι κείμενο εκεί μέσα, δηλ. στο www.iranon.gr, το οποίο ταιριάζει με το θέμα μας (Πεντέλη και τέρατα) και ταιριάζει ιδιαίτερα στο RPG-πρόσωπο που έχω εδώ στο Esoterica.gr ... και το αφιερώνω ειδικά στη μεγάλη μου ... αγάπη.( Σ'αγαπάω, μ'ακοούούύςςςς.... )



ενάντια στο φανατισμό και την αποβλάκωση (τα δύο αυτά χαρακτηριστικά είναι αλληλένδετα και αλληλοτροφοδοτούμενα), το μόνο αποτελεσματικό αμυντικό όπλο που γνωρίζουμε είναι το χιούμορ και το μόνο επιθετικό, η ειρωνεία. Μην κάνετε ποτέ το λάθος να προσπαθήσετε να αντιμετωπίσετε τα παραπάνω δύο φαινόμενα μέσω συζήτησης και λογικών επιχειρημάτων. Το μόνο που θα καταφέρετε είναι να τα επιτείνετε. Η αδιαφορία βέβαια, όπου αυτή μπορεί να επιδειχθεί, παραμένει η καλύτερη τακτική.

Από μια άποψη, ναι, έχουμε και μια δόση λόξας και έχουμε αναλάβει -αυτόκλητα, άτυπα και χωρίς ίχνος δικαιοδοσίας- και το ρόλο των υπερασπιστών κάποιων πραγμάτων. Δε θέλουμε να τα βλέπουμε να ξεφτιλίζονται και ν' ασχημαίνουν από τις παρεμβάσεις ή τα γραφόμενα άσχημων ανθρώπων. Η εμμονή μας αυτή πιθανώς έχει ιδιοσυγκρασιακές ή και ψυχολογικές ρίζες, κυρίως όμως πηγάζει από τις τύψεις που νοιώθουμε για το ότι εκθέτουμε κάποια όμορφα, γεμάτα ζεστασιά πράγματα, στην αδιάφορη και ψυχρή δημοσιότητα.

Δεν περιμένουμε από τους επισκέπτες μας να επικροτούν και να συμφωνούν με όλα όσα γράφουμε. Στο σημείο αυτό, σας παρακαλούμε να ξαναδιαβάσετε προσεκτικά το προηγούμενο μας μήνυμα. Η διαφωνία είναι ανεκτή και σεβαστή, η κακεντρέχεια και η ανοησία όμως, όχι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 12:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

ενάντια στο φανατισμό και την αποβλάκωση (τα δύο αυτά χαρακτηριστικά είναι αλληλένδετα και αλληλοτροφοδοτούμενα), το μόνο αποτελεσματικό αμυντικό όπλο που γνωρίζουμε είναι το χιούμορ και το μόνο επιθετικό, η ειρωνεία. Μην κάνετε ποτέ το λάθος να προσπαθήσετε να αντιμετωπίσετε τα παραπάνω δύο φαινόμενα μέσω συζήτησης και λογικών επιχειρημάτων. Το μόνο που θα καταφέρετε είναι να τα επιτείνετε. Η αδιαφορία βέβαια, όπου αυτή μπορεί να επιδειχθεί, παραμένει η καλύτερη τακτική.

Από μια άποψη, ναι, έχουμε και μια δόση λόξας και έχουμε αναλάβει -αυτόκλητα, άτυπα και χωρίς ίχνος δικαιοδοσίας- και το ρόλο των υπερασπιστών κάποιων πραγμάτων. Δε θέλουμε να τα βλέπουμε να ξεφτιλίζονται και ν' ασχημαίνουν από τις παρεμβάσεις ή τα γραφόμενα άσχημων ανθρώπων. Η εμμονή μας αυτή πιθανώς έχει ιδιοσυγκρασιακές ή και ψυχολογικές ρίζες, κυρίως όμως πηγάζει από τις τύψεις που νοιώθουμε για το ότι εκθέτουμε κάποια όμορφα, γεμάτα ζεστασιά πράγματα, στην αδιάφορη και ψυχρή δημοσιότητα.

Δεν περιμένουμε από τους επισκέπτες μας να επικροτούν και να συμφωνούν με όλα όσα γράφουμε. Στο σημείο αυτό, σας παρακαλούμε να ξαναδιαβάσετε προσεκτικά το προηγούμενο μας μήνυμα. Η διαφωνία είναι ανεκτή και σεβαστή, η κακεντρέχεια και η ανοησία όμως, όχι.



ειναι το κομματι που θα "εκλεβα" με την καρδια μου απο την ιστοσελιδα των Ιρανον, για να το χρησιμοποιησω!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 13:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

ειναι το κομματι που θα "εκλεβα" με την καρδια μου απο την ιστοσελιδα των Ιρανον, για να το χρησιμοποιησω!

Δεν είσαι εσύ η αγάπη μου !

Ξούτ !

"Παρεμβάλεσαι" και δεν θα με διαβάση η καλή μου, που τόσο με αγαπάει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 16:21:25  Εμφάνιση Προφίλ
Xαιρετώ την "παρέα"...

Χωρίς να θέλω να σας κάνω να χάσετε τον ειρμό των very profound σκέψεών σας θα πω το εξής:

Ο τίτλος του τόπικ είναι "Ανεξήγητες εμπειρίες στην Πεντέλη" και αν δεν κάνω λάθος εδώ και πάρα πολλές σελίδες μόνο για ανεξήγητες εμπειρίες δεν μιλάμε...

Μετά από τόσα ποστ που θυμίζουν chat βρέθηκε κάποιος έστω και αν είναι "σουπιά"... να πει κάτι επιτέλους σχετικό με το θέμα (όσο τραβηγμένο κι αν είναι αυτό) - ή τουλάχιστον με τον τίτλο του γιατί έτσι όπως το καταντήσαμε ουδεμία σχέση έχει με αυτό - και σεις τι κάνετε?

Αρχίζετε τις ειρωνίες, τις μομφές, τις προσβολλές και τη γελοιοποίηση...

Mη με ρωτήσετε αν πιστεύω το μέλος soupia... Δεν είναι εκεί το θέμα αλλά ούτε και είναι δίκαιο γιατί δε με ρωτήσατε το ίδιο όταν "άκουσα" με πολύ προσοχή την εμπειρία του Jonniebegood (sorry Johny nothing personal ... )

Kατά περίεργο μάλιστα τρόπο αυτοί που τώρα γέλασαν με την εμπειρία της σουπιάς τότε έκαναν τουμπεκί και δεν εξέφρασαν καμμιά αμφιβολία ή ειρωνία στο πρόσωπο του "οικοδεσπότη" του τόπικ... Θέλω να πιστεύω ότι αυτό έγινε από ευγένια αλλά πάλι που στο καλό χάθηκε αυτή η ευγένια στην πορεία τόσων σελίδων

Ετσι λοιπόν ενώ είναι πολύ συνηθισμένο η εμφάνιση ενός εξωκοσμικού όντος με διαβολικό βλέμμα από το πουθενά (βλέπε ποστ συγγραφέα)ξαφνικά ξενερώνουμε αν αυτή η επαφή γίνει 3ου τύπου (βλέπε τις δαγκωματιές στην πλάτη της σουπιάς)

Λυπάμαι που σε κάποιους δεν θα αρέσει το ποστ μου αυτό αλλά περισσότερο λυπάμαι γιατί το τόπικ έχει ξεφύγει προ πολλού από το θέμα του τίτλου ... (τα περί πολιτικής και συλλόγου μάλλον ανήκουν στο τόπικ "Ορος Πεντελικόν" παρά εδώ.-

Υ.Γ. Ο αριθμός των μηνυμάτων δεν είναι το πάν αφού ως γνωστόν "ουκ εν το πολλώ το ευ"

quote:
Τέλος θα πρότεινα ότι θα βοηθούσε να ξαναγίνονται λειτουργίες τακτικά στο ρημαγμένο εκκλησάκι (κάτι τέτοιο ακούστηκε τελευταία), μπας και φύγουν τα δαιμονικά στοιχειά και ξορκιστεί το κακό.

Αγαπητέ/ή soupia το μόνο από αυτά που πρέπει να ξορκιστεί είναι οι ανεγκέφαλοι, περίεργοι επισκέπτες...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 00:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

καλη μου Avallon, οταν στο τοπικ εριχνα τις πληροφοριες και τις φωτογραφιες με τη σεσουλα, ποιοι εγραφαν?

θυμασαι?


δηλωσα εδω και κανα διμηνο οτι σταματω να βαζω πληροφοριες και φωτογραφιες προσωρινα για προσωπικους λογους.


αυτοι που εγραφαν τοτε ομως, ειναι κακο να γραφουν τωρα, εστω και σε μορφη τσατ (οπως λες) αμα ετσι θελουν?

δεν ειδα να διαμαρτυρηθεις (ουτε και καναν αλλο) για την πληθωρα των ανουσιων τοπικ που ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια (λογω φθινοπωρου αραγε?) και που λογω θεματολογιας μονο σε μορφη τσατ μπορουν να φιλοξενησουν μερικα μηνυματα...

σου ελειψαν οι πληροφοριες για την Πεντελη?


σου υποσχομαι πολλες μαζεμενες συντομα.

ομως μην με ταυτιζεις με την σουπια η οποια ειναι εμφανεστατα κλωνος και μπηκε για χαβαλε.

αλλα και αν θεωρησω οτι οντως πιστευει αυτα που λεει, τοτε παλι δεν εχει θεση σε ενα τοπικ με ανεξηγητες εμπειριες αλλα καπου αλλου...


αν θυμασαι εχω υπερασπιστει αρκετους που τολμησαν να γραψουν μια εμπειρια τους και τους παροτρυνα να συνεχισουν.


μεχρι να δω τις δαγκωματιες στην πλατη της σουπιας ομως, επετρεψε μου να αμφιβαλλω για την σκοπιμοτητα του ποστ της και να θεωρω οτι μας δουλευει ψιλο γαζι...

νασαι καλα

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 01:29:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
σου ελειψαν οι πληροφοριες για την Πεντελη?

σου υποσχομαι πολλες μαζεμενες συντομα.


Καπετάνιο, για την "ανεξήγητη λακούβα" της Πεντέλης
που κόντεψε να με σκοτώσει τις προάλλες το είπες? Δεν το είπες....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 09:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Καπετάνιο, για την "ανεξήγητη λακούβα" της Πεντέλης
που κόντεψε να με σκοτώσει τις προάλλες το είπες? Δεν το είπες....


το ψαχνει Η Υπηρεσια αδελφε...

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:
καλη μου Avallon, οταν στο τοπικ εριχνα τις πληροφοριες και τις φωτογραφιες με τη σεσουλα, ποιοι εγραφαν?

θυμασαι?

δηλωσα εδω και κανα διμηνο οτι σταματω να βαζω πληροφοριες και φωτογραφιες προσωρινα για προσωπικους λογους.

αυτοι που εγραφαν τοτε ομως, ειναι κακο να γραφουν τωρα, εστω και σε μορφη τσατ (οπως λες) αμα ετσι θελουν?

δεν ειδα να διαμαρτυρηθεις (ουτε και καναν αλλο) για την πληθωρα των ανουσιων τοπικ που ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια (λογω φθινοπωρου αραγε?) και που λογω θεματολογιας μονο σε μορφη τσατ μπορουν να φιλοξενησουν μερικα μηνυματα...



Συμφωνώ απόλυτα. Έκανα ένα κόπο να βρώ το πρώτο μου πόστ σε αυτό το θέμα... Και το βρήκα στην τρίτη ή τέταρτη σελίδα, δηλ. εκεί που η ροή της συζήτησης ασχολούταν πια με τα "χειροπιαστά", δηλ. πράγματα που έχαμε παρατηρήσει και ήταν εκεί, που ο οποιοσδήποτε ανα πάσα στιγμή μπορούσε να πάει και να τα δεί.


quote:

σου ελειψαν οι πληροφοριες για την Πεντελη?


αι που τις δόσαμε βρε Τζώνη, ποιός ασχολήθηκε ?

Βρήκα ένα σημείο, όπου μιλούσαμ για κάποιες διαμορφώσεις του χώρου και εμφανίστηκε ο φίλος μας ο Σπηλαιολόγος Γ. Ζήνας. Ανταλλάξαμε κάποιες πληροφορίες και έμεινε εκεί.

Βρήκα ένα άλλο σημείο, όπου εμείς οι άσχετοι μιλούσαμε για κάποια πετρώματα. Εμφανίστηκε ο φίλος μας ο Άγγελος και μας διευκρίνησε κάποιες απορίες που είχαμε.

Βρήκα ένα άλλο σημείο, που εσύ και εγώ είχαμε κάποια διαφωνία ώς πρός τη "θετική ενέργεια". Αντί να τσακωθούμε και να μπινελικωθούμε, μιλήσαμε κια μιλάμε σαν άνθρωποι με διαφορετικές απόψεις.

Βρήκα ένα άλλο σημείο, όπου μια παρέα, μέσα από μια διάθεση για παρέα, ανέλαβαν να καθαρίσουν (έστω!) ένα μικρό μέρος της Πεντέλης και να φυέψουν (έστω!) και δυό δεντράκια. Όποιος νομίζει οτι δεν είναι τίποτα αυτό, ας κάτσει να περιμένει να πέσει το ... μάννα εξ ουρανού.

Βρήκα ένα άλλο σημείο, όπου κάποιοι από εμάς "κοντραριστήκαμε" με κάποιους άλλους, σχετικά με κάποιες διατυπώσεις, οι οποίες προφανώς ήταν αντίθετες με τα δικά μας πιστεύω. Κοντραριστήκαμε, αλληλομπινελικωθήκαμε, αλλά δεν το αφήσαμε εκεί. Βρήκαμε μια γέφυρα επικοινωνίας, λύσαμε τις διαφορές μας, και στο κάτω κάτω άν τυχόν δεν συμφωνούμε, πετύχαμε να μιλάμε σαν άνθρωποι που ασχολούνται και αγαπούν το ίδιο αντικείμενο.

Βρήκα ένα άλλο σημείο, όπου έχουμε μια επικοινωνία μεταξύ αστείου και σοβαρού, που δημιουργήθηκε μέσα από κάποια διάθεση παρέας και αυτοσαρκασμού. Είναι λάθος ?

Μετά όμως βρήκα ένα σημείο, που μπάινει κάποια "σουπιά", αμολάει κάτι μελάνια και μετά εξαφανίζεται. Αυτό που έγραψε, εγώ προσωπικά το θεωρώ οτι είναι πλάκα. Πλάκα και ψιλό γαζί. Ίσως και κάτι σε προβοκάτσιο, μήπως βγώ εγώ και τον αρχίσω στην ειρωνεία και με διαγράψουν, επειδή διώχνω και καλά τα νέα μέλη.
Αν αυτού του τύπου "νέα" μέλη είναι αυτό που θέλουμε, τότε εντάξει, να αναθεωρήσω και εγώ κάποια πράγματα. Ίσως και εφ΄όλης της ύλης...

Αλλά να βάλω την προσφορά ειδικά αυτού του νέου μέλους, με ότι έχει κάνει ο Τζώνης ή εγώ ο Βρίλης σε αυτό το τόπικ, να συγκρίνω το ένα με το άλλο, έ, έλεος πιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 13:47:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
δεν ειδα να διαμαρτυρηθεις (ουτε και καναν αλλο) για την πληθωρα των ανουσιων τοπικ που ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια (λογω φθινοπωρου αραγε?) και που λογω θεματολογιας μονο σε μορφη τσατ μπορουν να φιλοξενησουν μερικα μηνυματα...

Aν ήσουν λίγο πιο παρατηρητικός θα έβλεπες την εδώ και 3 περίπου βδομάδες απουσία μου...
Μάλλον θα πρέπει να σε τιμά το γεγονός ότι το πρώτο μου ποστ μετά από τόσο καιρό το κάνω εδώ γιατί το τόπικ αυτό το αγαπώ και δεν αναλώθηκα να ψάξω να δω τι "παίζει" στον ευρύτερο χώρο του φόρουμ...

Πάντως χαίρομαι που με κατανοήσατε και δε με παρεξηγήσατε...
Είναι κι αυτό ένα από τα ανεξήγητα της Πεντέλης να φέρνει κοντά τόσο ετερόκλητα άτομα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 14:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:
Πάντως χαίρομαι που με κατανοήσατε και δε με παρεξηγήσατε...

Και γιατί να σε παρεξηγήσουμε ?

Σε γνωρίσαμε και σε μάθαμε πια ... [:-o]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 17:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Aν ήσουν λίγο πιο παρατηρητικός θα έβλεπες την εδώ και 3 περίπου βδομάδες απουσία μου...



δεν ειμαι καλη μου, το ομολογω!

το εμενταλ με βασανιζει...


quote:

Μάλλον θα πρέπει να σε τιμά το γεγονός ότι το πρώτο μου ποστ μετά από τόσο καιρό το κάνω εδώ γιατί το τόπικ αυτό το αγαπώ και δεν αναλώθηκα να ψάξω να δω τι "παίζει" στον ευρύτερο χώρο του φόρουμ...


με τιμα (οπως και την υπολοιπη ληστοσυμμορια) το οτι ηρθες να σκαψεις για να φυτεψεις δενδρακια!

καλως μας ηρθες απο τις διακοπες!

quote:

Πάντως χαίρομαι που με κατανοήσατε και δε με παρεξηγήσατε...
Είναι κι αυτό ένα από τα ανεξήγητα της Πεντέλης να φέρνει κοντά τόσο ετερόκλητα άτομα...



γλυκεια μου, αν ειμαστε ανωτεροι ανθρωποι μπορουμε να διαφωνουμε και να παραμενουμε φιλοι!!!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 22:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Το κακό άρχισε πρίν από πολλά χρόνια.
Αυτή η κατάσταση επικρατεί σήμερα σε ένα τμήμα της βόρειας και βορειοανατολικής πλευράς της Πεντέλης.


Ότι δάσος απέμεινε εκεί, πολύ πιθανό να αφανιστεί σύντομα και αυτό γιατί έτσι γουστάρει ο κ.Σουφλιάς.

Το παραπάνω έγγραφο προέρχεται από τον ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ ο οποίος έκανε ξανά λόγο για την οικοπεδοποίηση στην Πεντέλη.
Σα να μην έφτανε το Ντράφι, τώρα αρχίζει νέα οικοδομική εκστρατεία στη Ραπεντώσα, το Διόνυσο, τη Σταμάτα και τον άγιο Στέφανο, περιοχές που αποτελούν τη ΒΑ πλευρά του βουνού.

Η περιοχή που βλέπετε στη φωτογραφία είναι αυτή που στην αρχαιότητα αποτελούσε τον δήμο Ικαρίας, την περιοχή όπου ο Διόνυσος επισκέφθηκε, φιλοξενούμενος από τον τοπικό άρχοντα Ίκαρο. Σε εκείνη την περιοχή πρωτοεμφανίστηκε η Διονυσιακή Λατρεία, εκεί πρωτοδιδάχθηκαν οι άνθρωποι την τέχνη της αμπελοκαλλιέργειας, εκεί εμφανίστηκε η πρώτη μορφή θεάτρου και είναι η περιοχή που γέννησε τους πιο σημαντικούς αρχαίους κωμικούς.
Αλλά αυτά είναι «ψιλά γράμματα» για ένα έθνος που ζεί επί 17 αιώνες υπό ιουδαιοχριστιανική κατοχή. Τσιμέντο να γίνει. Άλλωστε...οι Χριστιανοί δεν είναι αυτοί που κραυγάζουν «ΚΟΡΩΝΙΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ» ;

Τι να πώ ρε παιδιά...σκέτη απογοήτευση.

Τέλος πάντων. Αυτά προς ενημέρωση.

Χαιρετώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 23:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar
Φίλοι μου γειά σας και καλό χειμώνα

Νταβέλη μ' αυτή σου τη φωτογραφία μου έκοψες τις φλέβες...

quote:

Το κακό άρχισε πρίν από πολλά χρόνια.
Αυτή η κατάσταση επικρατεί σήμερα σε ένα τμήμα της βόρειας και βορειοανατολικής πλευράς της Πεντέλης.



Έπεσε μάλιστα τη στιγμή που άκουγα το καινούργιο αριστούργημα του Bruce Dickinson από το Tyranny Of Souls "Kill Devil Hill" !...
Καταλαβαίνεις πόσο επέδρασε πάνω μου αυτός ο συγχρονισμός.

As the wind whips over the hillside
20 knots over Kill Devil Hill
Steady wind blows over the sand
20 knots over Kill Devil Hill
As the breeze whips straight as an arrow
Let her go over Kill Devil Hill
Gasoline and wind in the wires
Kill Devil Hill and the way to the stars

We stand on this seashore and wonder
What madness, what secrets we plunder
All failure we learn from, discovery
The wreckage of heaven lies on the sand
First chance is abandoned
With wood string and wire we can barely control our desire
For destiny's arrows...

Where are those secrets, holding our dreams?...

Και σαν επιστέγασμα μια "διαβολική" σκέψη έβαλε φωτιά στη φαντασία μου.

"Αν, άραγε, Η ΖΩΣΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, αποφάσιζε να παίξει με μια χαριτωμένη κατολίσθηση ακριβώς σ' αυτό το, γεμάτο "καρκινώματα" από την απύθμενη ανθρώπινη ματαιοδοξία, μέρος του ΙΕΡΟΥ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΣ...θα είχαμε να μιλάμε για ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ή για ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ ;...

Ας είναι όμως... Κάποτε θα συμβεί κι αυτό...

Να είστε όλοι καλά και...ψυχραιμία παιδιά.

ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΛΛΕΞΩ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΣΑΣ, ΠΡΙΝ ΑΥΤΑ ΕΠΙΠΕΣΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ (Bruce Dickinson)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 23:37:28  Εμφάνιση Προφίλ


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 14:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

γενναται αυθορμητα το ερωτημα: ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ???


απαντηση: Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ!

καθε χτυπημα, οσο μικρο και να ειναι, μπορει να φερει αποτελεσματα αν συνδυαστει με αλλα μικρα χτυπηματα.


στειλτε μεϊλ οπου μπορειτε. (ΜΜΕ, πολιτικους, υπουργεια, κτλ)

στειλτε επιστολες διαμαρτυριας.


και μηπως να φτιαχνοταν εκεινος ο ρημαδοσυλλογος???

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

biglarry
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 16:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους biglarry
Μήπως είναι καιρός από το να καθόμαστε μπροστά από έναν υπολογιστή και να λέμε ή να διαβάζουμε διάφορα, να γίνουμε πιο "ομάδα"!!!

Προτείνω να κανονίσουμε μία συγκέντρωση-συνάντηση για να γνωριστούμε και να μιλήσουμε.

Άντε καπεταναίοι "η ώρα έφτασε".

Ας το κανονίσει κάποιος.


"Ότι αξίζει, πονάει (λερώνει) και είναι δύσκολο"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 00:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Προτείνω να κανονίσουμε μία συγκέντρωση-συνάντηση για να γνωριστούμε και να μιλήσουμε.

Άντε καπεταναίοι "η ώρα έφτασε".

Ας το κανονίσει κάποιος.


δεν φανταζεσαι ποσο ευκολο ειναι να μας συναντησεις αδελφε...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 02:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.


με χαρα μου πληροφορηθηκα οτι ο "δικος μας" πανειος, ο Θανασης Ξανθοπουλος, εγραψε νεο βιβλιο που εκδοθηκε και κυκλοφορει απο τις εκδοσεις Εσοπτρον.


ο τιτλος αυτου, "Αδηλος Ελλας".


μολις το διαβασω, το κουβεντιαζουμε.

καλη επιτυχια αδελφε Θαναση!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 00:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

χαιρετω απαντες!


Λοιπόν…

Το τοπικ "τα πενταχρονα γεννεθλια της κορης μου στην Πεντελη" κλειδωθηκε…

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7504

Ειχα λογους να εξακολουθησει να υπάρχει, μπας και καταλαβω ποιος "φιλος" εκμεταλευεται τις πληροφορίες που του μεταδιδω πριν τις γραψω και σπαει πλακα νομιζοντας ότι θα το χαψω!


Τώρα αλλαζουν τα δεδομενα…

"φιλε" μου σε πληροφορω ότι θα ηθελα πολύ να εισαι εσυ αυτός που συνάντησα στο βουνό, για πολλους λογους.

(Αν όντως εισαι με λενε Γιαννη Τριανταφυλλη (ο βοσκος) και περιμενω να σε μηνυσω επωνυμα για γονικη αμελεια, εκθεση ανηλικων σε κινδυνο και για παρανομη οπλοφορια)

δεν εισαι όμως και μην ξαναγραψεις αν δεν δωσεις τα στοιχεια σου όπως εκανα εγω!


Αν πάλι νομισες ότι θα με αποτρεψεις από το να γραψω την ιστορία, γελαστηκες γιατί αυτό ακριβώς θα κανω τώρα, οπως σκοπευα – και παρακαλω τους φιλους (όχι "φιλους") που τους την διηγηθηκα πριν ανεβασει το τοπικ ο ντραγκαν, να με διαψευσουν αν πω κάτι διαφορετικο!

.


Σαββατο 12 Νοεμβριου 2005

Πρόκειται να παω σε ετεροχρονισμενη γιορτη κάποιου Μιχαλη μετα τις 12 το βραδυ και κατά τις 9.30, βλεποντας ότι "γλαρωνω" από το φαγητο που ειχα πριν λιγο φαει, η γυναικα μου προτεινε να πεταχτουμε στο βουνό.

Ειχα αρκετες μερες ν ανεβω και δεχτηκα ευχαριστως.

Όταν φτασαμε στην σπηλιά έκανε κρυο και για πρώτη φορά πλησιασα με το αυτοκινητο (έχουν βγαλει τις πέτρες απ τον δρόμο) για το χατηρι της γυναικας μου που δεν προνοησε χοντρο μπουφαν) μέχρι το πευκακι.

Αφησα τους προβολεις ανοιχτους για να περιφερεται χωρίς φακο, και μπηκα στο εκκλησάκι να αναψω τα καντηλια.

Κάποιος είχε περάσει πριν από μενα και είχε αναψει το μόνο εναπομειναν καντηλι για λαδι (εγώ αναβω ρεσω και καταργησα τον πολεμο με τους ποντικους που γουσταρουν και το λαδι και τους φελους) στο ένα ιερο.

Όλα ήταν θετικοτατα!


Τα ρεσω έχουν και το καλο ότι μπορεις να αναβεις όσα θέλεις, έτσι όταν εβγαινα από το εκκλησάκι ελαμπε ολοκληρο.


Εκείνη τη στιγμή ένα τζιπ σταμάτησε κολλητα πίσω από το αυτοκινητο μου, αφηνοντας αναμενους τους προβολεις, ενώ ήδη αναβαν οι δικοι μου.

Βγήκε ένας τυπος με γιλεκο πορτοκαλι με ασπρες ριγες, αυτά που φορανε οσοι εργαζονται στους δρομους, γύρω στα τριαντα με ψιλοφαλακριτσα και μουσακι.


Τον καλησπερισα και τον ρώτησα αν ήταν πυροσβεστης και μου απάντησε «όχι ελληνος» χωρίς να σταματησει και μπηκε στο εκκλησάκι.


Εγώ ηθελα να μπω αστην σπηλιά πριν φυγουμε και αφησα την γυναικα μου στο αυτοκινητο και μπηκα μέσα.


Όλα ήταν θετικοτατα όπως και έξω όταν πρωτορθαμε, και θα ηθελα να κατσω περισσότερο χρονο μέσα αλλά ειχα και τον τυπο στο μυαλο μου.


Βγηκα και είχε φυγει.


Άφησε κάτι στο άνοιγμα δεξιά έξω απ το εκκλησάκι όμως μου λέει η γυναικα μου και αναψε ρεσω μεσα, αλλά ρε γαμωτο μπηκε σαν κλεφτης, στα μουλωχτα (αυτά ενώ αναβαν οι προβολεις του αυτοκινητου μου, συν του δικου του και την γυναικα μου να παρακολουθει θελει δεν θελει – από ποιον κρυβοτανε?)

Απορησα για το που βρηκε ελευθερο χώρο να αναψει ρεσω και μπηκα να δω – ο τυπος είχε φτιαξει στο πεζουλι μπροστα στο μεγάλο παραθυρο μια πενταλφα με 5 ρεσω.


Πήγα στο άνοιγμα να δω τι άφησε και είδα ένα μεγάλο μαυρο κουτι με δεκα παιδικα δακτυλακια κολλημενα με σελοτεϊπ πάνω του, αλλά πως – επρόκειτο για κάτι μακαβρια ζελεδακια που πουλανε στα ψιλικατζιδικα και τα είχε τοποθετήσει ανά 5 στην κάθε πλευρά, με το κομμενο μέρος να ακουμπά στην ακμη του κουτιου, σαν να κοπηκαν τα δακτυλα ενός παιδιου με μπαλτα και έμειναν πάνω στο κουτι.

Ανοιξα το κουτι και μέσα είχε γλυκισματα του ψιλικατζιδικου με τα περισσότερα ναναι παιδικες μασελιτσες και δακτυλακια.


Ομολογω ότι τα πηρα στο κρανιο γιατί συμπερανα ότι επρόκειτο για κάτι αρνητικο που έχει σχέση με παιδι και κατεστρεψα το κουτι.

Η γυναικα μου με προετρεπε να φυγουμε γιατί τα δακτυλακια με τον τρόπο που ήταν τοποθετημένα την είχαν σοκαρει, αλλά ειπαμε ταχα παρει στο κρανιο που μου ξεφυγε κάτω από την μυτη μου ο τυπος.

Έτσι, τσατισμενος οσο δεν παιρνει, κατευθυνομαι αντιθετα απ την σπηλιά στον δρόμο και βριζω με ολη μου την δυναμη και όλο τον πλουτο μπινελικιου της Ελληνικης γλωσσας τον τυπο.

Έχω φτασει στα μισα του δρομου και ξαφνικα ξεπροβαλουν απ το σκοταδι (χωρίς φακους, κερια, φαναρακια, κάτι που να φεγγει) πιτσιρικια, όλα στο ίδιο ύψος να έχουν γεμίσει τον δρόμο σε όλο του το πλατος και κατευθυνονται καταπανω μου με σταθερο βηματισμο σαν να μην τρεχει τιποτα.

Η τσατιλα μου αυτοματως εξανεμιστηκε μπροστα σε παιδακια και μετατραπηκε σε ενοχες.

Αυτά με προσπερασαν "τιτιβιζοντας" και χασκογελωντας φυσιολογικοτατα, σαν να πηγαιναν εκδρομη μερα μεσημερι και σαν εγώ να ημουν ένας φυσιολογικος άνθρωπος (ειπαμε, εβριζα με την ψυχη μου!)


Ανάμεσα στα παιδακια διεκρινα μια ξανθη κοπελιτσα και την ρώτησα στα Αγγλικα αν είναι κάποιο σχολειο ή παιδικος σταθμος – δεν μου απάντησε, δεν με κοιταξε, απλα συνεχησε να περπαταει στον ίδιο ρυθμο με τα παιδακια και με προσπερασε χαμογελωντας και σφιγγοντας τα χερια της από το κρυο.

Μου απάντησε ο τυπος που εμφανιστηκε μετα από τα παιδια, στο τέλος (χωρίς φακο κι αυτός) σε σπασμενα Αγγλικα ότι είναι τα πενταχρονα γεννεθλια της κορης του.


Αυτό σε συνδυασμό με τα παιδακια με αποσυντονησε πλήρως με το να με γεμίσει ενοχες και επαψα να αναλυω αμεσα τα γεγονοτα.

Τον σταματησα με κοπο μπορω να πω λεγοντας του, ξερεις εδώ ο τοπος είναι ιερός, αλλά δε μουρχοταν το χολυ (γμτ το εμενταλ μου) και με προφταινει αυτός και λέει "αϊ νοου, ματζικ" και μου την ξανακοπαναει.


Εγώ τρεχω πίσω του χωρίς να δινω σημασια στο ότι τα παιδια με την άλλη έχουν μπει στην σπηλιά με σταθερο ρυθμο και χωρίς κανένα φακο.

Τον προφταινω στο πευκακι και προσπαθω να του εξηγησω την «παρεξηγηση» με χιλια ζορια, μέχρι που λέω κάτι για το κουτι – «τι έγινε το κουτι?» με ρωταει σοβαρευοντας

Μέχρι να του εξηγησω είχε φτασει κοντα και το ειδε μόνος του.


Τσατιστηκε, και επαψε να μου απανταει ενώ τον πιεζα να τρεξω στην πλατεια να του φερω γλυκα πριν βγουν τα παιδακια.


Έκανε σαν να μην υπηρχα και κατευθυνθηκε προς την σπηλιά με εμένα από πίσω να απολογουμαι και να ακολουθω.

Εφτασα μέχρι την γωνια της τσιμεντενιας υποστήριξης των βυζαντινων δεξαμενων και εκεί φρεναρα αποτομα και εφυγα, φωναζοντας την τελευταια μου προταση "σορυ σε περασα για σατανιστη".


Μπηκα στο αυτοκινητο και φυγαμε.

Συναντησαμε το τζιπ του τυπου παρκαρισμενο λίγο πριν την τελικη ανηφορα, και ένα μικρό πουλμανακι στο πλάτωμα με την λάσπη από κοκκινοχωμα, λίγο μετα την ασφαλτο.

Τα παιδια έκαναν την διαδρομη στο σκοταδι και στο κρυο χωρίς φακους?

Γιατί στο τζιπακι δεν χωρουσαν όλοι, ούτε καν οι μισοι – θαπρεπε να κάνει 3-4 βολτες ο τυπος.


Στην επιστροφη δεν συνάντησα Κανένα αυτοκινητο να ανεβαινει ή να κατεβαινει – ακόμη και η πλατεια ήταν ερημη. (ακόμη κάτι που χρησιμοποιησε ο «φιλος» μου στην αφηγηση του νταγκαν)


.

Εδώ τελειωνει η αφηγηση έτσι όπως την βιωσα εκεί.

Ακολουθησαν ένα σωρο αποριες…

Ποσα ήταν τα παιδακια?

Άγνωστο – η γυναικα μου λέει 7-10 εγώ λέω πάνω από 15 (από το ποσα με προσπερασαν)

Και οι δυο δεν θυμομαστε κανενός παιδιου το προσωπο, το χρωμα των μαλλιων ή τα ρουχα.

Θυμομαστε τον τυπο και την τυπα, αν και την θεωρουμε σαν να πηγαινε πακετο με τα παιδια.


Ένα από τα παιδακια μας χαιρετησε σε αψογα Αγγλικα λεγοντας χελοου γκοστς – αυτό εγώ δεν το άκουσα καν. (και αυτο το γκοστς το χρησιμοποιησε ο "φιλος" μου)

Από τα παιδια θυμαμαι μόνο σκουρες φιγουρες στο ίδιο ύψος και το συνοθυλευμα των φωνων τους – παρεπιπτοντως δεν καταλαβαμε σε τι γλώσσα μιλουσαν.


Ο τυπος μιλουσε σπασμενα τα Ελληνικα και στα ίδια χαλια τα Αγγλικα, δεν είχε Γερμανικη προφορα ή κάποια άλλη, έτσι υπεθεσα ότι ήταν Βαλκανιος (γι αυτό τον παρουσίασε Ρουμανο ο "φιλος" μου, αλλά έτσι μου μικρηνε και τον καταλογο των υποπτων)


Γιατί δεν μπηκα μέσα στην σπηλιά πίσω από τον τυπο αλλά φρεναρα?

Το καταλαβα μετα, αφού εκείνη την στιγμή δεν σκεφτομουν – η λογική μου μπορεί να είχε κολλησει στις τυψεις, αλλά οι αισθησεις και το υποσυνειδητο λειτουργουσαν και διαπιστωσα ότι μέσα από την σπηλιά δεν ερχοταν ο παραμικρος ηχος, η παραμικρή αναλαμπη φωτος.

Και όμως το πρώτο πλάτωμα ήταν αδειο – υπήρχε αρκετο φως από τους προβολεις μου μέχρι εκεί και δεν υπήρχε κανενας!

αρα ειχαν κατεβει στον πατο χωρις φακους και σιωπηλα, γιατι η γυναικα μου επιμενει (και στο υποσυνειδητο το εχω καταγεγραμενο και εγω) οτι μολις μπηκαν στην σπηλια σταματησαν αμεσως να μιλανε και επεσε σιωπη.

Αυτό που ενιωσε το σωμα μου ήταν ότι η σπηλιά είναι αδεια και Φευγα – (το γνωστο Φευγα που έχω ξαναναφερει)

.


Αφηγηθηκα την ιστορία σε μερικους φιλους με τον καπεταν βριλη πρώτο, επειδη είναι λογικός, είναι σκεπτικιστης και έχει εκπαιδευτει στο να μπαινει σε σπηλαια..

Ανάμεσα σε αλλά με ρωτησε γιατί δεν τηλεφωνησα στην αστυνομια και μου προσθεσε ενοχες γιατί έτσι θαπρεπε να ειχα πραξει!

Η μονη μου δικαιολογια είναι οι ενοχες απεναντι σε παιδακια.

Όμως του φανηκε αδιανοητο να βαζεις ανθρωπους σε σπηλιά μέσα στην νυχτα, χωρίς προσωπικους φακους και κρανη, πόσο μάλλον πενταχρονα.


Και εδώ μου εδωσε ένα στοιχειο ένας από τους βασικους υποπτους για το τοπικ των γεννεθλιων, λεγοντας μου οταν του διηγηθηκα την ιστορια "μπορεί να είχαν ξαναπαει στην σπηλιά" ενώ ο ντραγκαν το χρησιμοποιει επισης σαν δικαιολογια: είχαν ξαναπαει, άρα μπαινουν χωρίς φακο 11-12 τη νυχτα.

Ελεος…


Παρακαλω τους ενηλικες που γνωριζουν την σπηλιά να δηλωσουν αν μπαινουν χωρίς φακο νυχτα (χασμα αριστερά μετα το σταλαγμιτικο δωματιακι, σκαμα αριστερά αμεσως μετα, σίδερα να προεξέχουν δεξιά, γκρεμος μετα το πρώτο πλάτωμα δεξια, λασπες που γλυστρανε, κτλ)


Για να μην αναφερθω στην σποντα του ντραγκαν: "γιατί δεν εκατσαν να παρακολουθησουν τα γεννεθλια από μακρια" - ένας μόνο μου τοχει πει κατ ιδιαν… αυτός ξερει…

Ας σταματησει ο φαρσερ ρομανος τις παρεμβολλες – δεν έχει νοημα, πέραν του εγώ του ίσως.

Προσωπικα κατέληξα στο ίδιο συμπερασμα με την γυναικα μου: καλά του εκανα αν όντως ήταν εκεί και όντως έκανε τρομοπαρτυ στην σπηλιά του Πανος, της Πεντέλης, των λατομειων του Παρθενώνα, στο εκκλησάκι των Αμωμων…

Κανουμε ολοκληρο αγωνα να αποκαταστησουμε το όνομα του βουνού και της σπηλιάς – δεν θα επιτρεψουμε ως Έλληνες να γινονται τρομοπαρτυ που μεταδιδουν λαθος μηνυματα σε πενταχρονα!

.

το λέω χωρίς να ντρεπομαι, αυτό που με προβληματίζει είναι το αν υπηρξαν όντως παιδακια…

και επειδη το λέω, το χρησιμοποιησε κι αυτό ο "φιλος" μου λεγοντας ότι η αδελφη του ντραγκαν μας ειδε 3 και δεν θυμουνται τα χαρακτηριστικά μας.


.


παρεπιπτοντως, ηταν η μοναδικη φορα που ανεβηκα χωρις φωτογραφικη μηχανη γιατι ηταν αφορτιστη.

θα ηταν ενδιαφερον να μου πουν και αλλοι την γνωμη τους ως προς το ποσο μακαβριο ηταν το κουτι


Αυτά, κι αν κάποιοι με θεωρουν βοσκο, τιμή μου!

.


ΥΓ. ο βριλης ειναι και ο πρωτος που χωρις να εχει καν διαβασει το τοπικ του ντραγκαν υποπτευθηκε προβοκατσια και με προετρεψε να κοιταξω αν εχει ανεβασει το ιδιο θεμα σε αλλα φορουμ - οχι, μονο στο εσωτερικα το ανεβασε επειδη σαφως ξερει οτι μονο εδω γραφω...

ΥΓ2. οι τονοι στο κειμενο μου μπηκαν απο το γουορντ στο οποιο εγραψα το κειμενο γιατι ηταν μεγαλο, και προφανως στο γουορντ το εγραψε κι ο ντραγκαν - το ποϊντ ειναι οτι μιμηθηκε το δικο μου στυλ να μην βαζω τονους - συμπτωση ή προβοκατσια σε δευτερο επιπεδο?

θα δειξει...


ναστε καλα!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 18:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Τελικά αυτή η έρμη η σπηλιά προκαλεί φαινόμενα ως και στο διαδίκτυο(μεταξύ σοβαρού και αστείου).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 23:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

DAGON

Τελικά αυτή η έρμη η σπηλιά προκαλεί φαινόμενα ως και στο διαδίκτυο(μεταξύ σοβαρού και αστείου).


χαιρετω το πρωτο σχολιο στην ιστορια φιλτατε!


οπως τα λες ειναι τελικα...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 23:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.


περιμενω τις γνωμες και αλλων μελων...


τουλαχιστον αυτων που εγραψαν στο τοπικ του ντραγκαν, οπως και του wolfowitz.


ο καπεταν βριλης ειναι ακομη εξορια...

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 00:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7
Τελικά υπάρχουν ακόμη πιο περίεργοι άνθρωποι από εμάς!

Δεν θα έκανα τρομοπάρτυ στα παιδιά μου αργά το βράδυ σε μία σπηλιά χωρίς φως με κίνδυνο να χτυπήσουν. Ένα τρομοπάρτυ θα ήταν πιο ασφαλές μέσα στο σπίτι με χαμηλά φώτα κολοκύθες μάσκες κ.α.

Θα τα πήγαινα μία βόλτα την μέρα σε ένα δάσος ή σε σε ένα σπήλαιο όμως για να έχουν κάποια επαφή με την φύση.

_____________________
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο και τ'ονομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 01:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
Αυτη η ιστορια δειχνει τη σκοτεινη πλευρα της πεντελης.

Κι οι τοποι εχουν μια σκοτεινη πλευρα κι οι ανθρωποι το ιδιο - και πολλες φορες το ενα "μιλαει" στο αλλο.

Ακομα και στα φορουμ μπορουμε να δουμε τους "σκοτεινους" και τοθς "φωτεινους" να συμπλεκονται ποικιλοτροπως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 01:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
4 εκδοχές αγαπητέ JBG

α) κάποιος σου κάνει πλάκα
β) κάποιος προσπαθεί συνειδητά να μπερδέψει καταστάσεις στέλνοντας παράσιτα
γ) και τα δύο παραπάνω
δ) έπεσες στην περίπτωση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 01:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
ε)τα δημιούργησες εσύ όλα αυτά γιατί ως γνωστόν είσαι ελληνάρας του 2006 και ψάχνεις αφορμή για να υποβιβάζεις τους ρουμάνους.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7506


χιούμορ κάνω, χωρίς παρεξήγηση έτσι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 02:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

orfeas7

Δεν θα έκανα τρομοπάρτυ στα παιδιά μου αργά το βράδυ σε μία σπηλιά χωρίς φως με κίνδυνο να χτυπήσουν.



μου δινεις την ευκαιρια να πω κατι φιλε μου...

με κατηγορησαν (οι υποπτοι φιλοι ) οτι ενω εβαλα την 15χρονη κορη μου στο ανοιγμα της λιμνουλας, σαλταρα με το τρομοπαρτυ.

οτι ηταν πιο παρατολμο αυτο που εκανα εγω με το παιδι μου.


δεν το νομιζω ομως...


πρεπει να διευκρινησω (και ο νταβελης μπορει να το επιβεβαιωσει γιατι αυτος ηταν ο οδηγος μας οταν μπηκαμε) οτι εκανα περιπου 6 μηνες μεχρι να νιωσω οτι μπορουσα να μπω στο ανοιγμα.

μπηκα οταν ενιωσα οτι με δεχοταν, (ερμηνευστε οπως θελετε αυτο) και ενιωθα και γω και η κορη μου σα στο σπιτι μας!


ωστοσο πρεπει να τονισω οτι ειχα τρεις φακους εγω, δυο ο Τασος, και δυο η κορη μου, οπως και οτι φροντισα να υπαρχει καποιος αλλος εξω (η συγχρονικοτητα μου τον εστειλε να λεμε την αληθεια, γιατι δεν εβρισκα κανεναν εθελοντη) και αναβα ρεσω-κερακια σε καθε στροφη, σε καθε πλατωμα, οπως και οτι παρολλο που υπηρχαν δυο σχοινια ηδη παρατημενα, χρησιμοποιησαμε το δικο μας για οδηγο.

δεν ειμαι εκπαιδευμενος απο κανεναν σπηλαιολογικο συλλογο, αλλα βασιζομαι στο βασικο ενστικτο της αυτοσυντηρησης και καποιοι εκπαιδευμενοι μου εχουν εμπιστοσυνη να βρισκομαι εγω εξω απο το βαραθρο που κατεβαινουν (περιεργως, γιατι δεν συνηθιζεται, κουβαλαω και καποιο υποτυπωδες φαρμακειο) - αυτο φτανει!


δεν βαζω τα παιδια μου οπου ναναι, και μαλιστα νυχτα χωρις κανενα φακο!


εγω ο ιδιος δεν μπαινω στην σπηλια (κι ας την γνωριζω καλα) χωρις φακο, εκτος κι αν παω μπουσουλωντας σαν κομαντο (και δεν βρισκω τον λογο να το κανω - αλλο να κατεβεις και να σβυσεις τον φακο, κι αλλο να κατεβεις χωρις φακο).

ειναι ενδιαφερον να συζητησουμε την "λογικη" της ιστοριας των "τρομογεννεθλιων", γι αυτο και ηθελα να μεινει ανοιχτο για λιγο το τοπικ του "ντραγκαν".

για να αναπτυχθουν αποψεις και πανω σε αυτη τη βαση, αφου μας εδωσε την ευκαιρια.


ωστοσο γνωριζοντας πλεον ποιος μου την "εκανε" ως ντραγκαν και αναγνωριζοντας οτι δεν ειχε κακη προθεση απ την δικη του οπτικη γωνια, θαθελα να δουμε το θεμα και σαν να μην υπηρξε το τοπικ για τα γεννεθλια.

αποψε ανακαλυψαμε με την γυναικα μου οτι αλλη εικονα εχει αυτη για τον τυπο και την τυπα, απ ο,τι εγω, με εξαιρεση τα παιδακια που και οι δυο μας δεν θυμομαστε ουτε φατσες, ουτε ρουχα, ουτε χρωμα μαλλιων.


θεωρουσαμε και οι δυο δεδομενο οτι ειδαμε τα ιδια πραγματα, μεχρι αποψε που της ειπα τι εγραψα και πως περιεγραψα τον τυπο στο τοπικ.


εγω περιεγραψα τον τυπο μελαχρινο στο μαλλι, με προχωρημενη φαλακριτσα δεξια και αριστερα, ασπρο δερμα και μουσακι ισπανικο (μουστακι και γενακι) - τον πλησιασα απο πολυ κοντα για να κανω λαθος!


την κοπελα την θυμαμαι ολοξανθη με καρε κοντο μαλλι και δεν με κοιταξε ουτε μια φορα.


η γυναικα μου λεει οτι δεν ειχε μουσακι ουτε φαλακρα, και ηταν λιγο πιο μελαχρινος στο δερμα.

την κοπελα την θυμαται καστανοξανθη με τα μαλλια μακρια, μαζεμενα κοτσο ή κοτσιδα.


οπως επισης επιμενει οτι σταματησε και με κοιταξε (αδυνατον να μην το θυμαμαι αν συνεβει), και ισως λεει και να μου μιλησε.

τελικα μονο στα δακτυλακια του κουτιου συμφωνουμε ως προς τις εικονες που μας εμειναν...

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 02:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

wolfowitz

Αυτη η ιστορια δειχνει τη σκοτεινη πλευρα της πεντελης.

Κι οι τοποι εχουν μια σκοτεινη πλευρα κι οι ανθρωποι το ιδιο - και πολλες φορες το ενα "μιλαει" στο αλλο.


χαιρομαι που τοπες!


ετσι το νιωθω κι εγω.


επεσες μεσα!

αλλα αδελφε μου για μενα το βουνο, η Νοηση, παρολλο τον δυαδικο χαρακτηρα που διαπιστωσα εξ αρχης οτι εχει, ειναι Ενα πραγμα, Ενα βουνο, Μια Νοηση (οπως κι ο δικος μας εγκεφαλος με τα δυο ημισφαιρια που ομως λειτουργει σαν ενας).


εμαθα πολλα απο εκεινο το βραδυ και μετα, και μαλιστα πολυ συγκεκριμενα, σε σχεση με καταστασεις που αφορουν το Βουνο, που δεν εχω αναφερει στο φορουμ.

καταληγω σε αυτο που ειπα παραπανω: καλα εκανα και εκανα ο,τι εκανα! δεν βρεθηκα απο συμπτωση εκεινο το βραδυ εκεινη την ωρα στο βουνο (δεν πιστευω εξαλλου στις συμπτωσεις)


ΥΓ. ο βριλης που το εμαθε πρωτος μου ειπε κλεινοντας οτι αυτη ειναι η πιο παραξενη ιστορια που του εχω αφηγηθει (ισως επειδη ενεχονται παιδακια).


το περιεργο ειναι πως οταν μου τολεγε εγω ειχα ακομη τυψεις οτι χαλασα τα γεννεθλια καποιου πενταχρονου...

.

ΥΓ. αν υποθεσουμε οτι η μια πλευρα "χρησιμοποιει" εμενα, απο ποιους θα επελεγε κατα την γνωμη σου η αλλη πλευρα για να "εκδηλωθει"?

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 02:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

DAGON

4 εκδοχές αγαπητέ JBG

α) κάποιος σου κάνει πλάκα
β) κάποιος προσπαθεί συνειδητά να μπερδέψει καταστάσεις στέλνοντας παράσιτα
γ) και τα δύο παραπάνω
δ) έπεσες στην περίπτωση



"α) κάποιος σου κάνει πλάκα" - αυτο το επαληθευσα αγαπητε μου DAGON.


το "ε" με προβληματησε, οταν καλος μου φιλος που του ειχα αφηγηθει την ιστορια, αφου διαβασε το τοπικ μου ειπε οτι νομισε οτι τογραψα εγω, επειδη δεν υπηρχαν τονοι, για να κανω πλακα.

δυο εχω να πω:

1ον. αν θελησω να γραψω χωρις να με αναγνωρισουν, ειμαι ικανος να το κανω (η ουρσουλα, αν και δεν την εκρυβα, εβαζε παντα τονους, και αν πω οτι χρησιμοποιησα το συστραν θα το εχω κανει οντως)


2ον. αν και ειμαι υπερ του ακραιου χιουμορ, με την Πεντελη ή όποιο αλλο βουνο ή τοπο δεν παιζω!


μπορω να κανω πλακα σε βρυκολακες, σε πιστους προφητειων, σε μορες και μωρές (αμα θελω βαζω τονους, ειδες?) αλλα περιοριζομαι στους ανθρωπους...


και παντα με καλη προθεση!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy