ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 13:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Zadok sprehen,

quote:

Ποιού διαλόγου;;; Παράξενη αίσθηση περί διαλόγου έχεις.

Τελευταία απόπειρα. Ας το πιάσουμε απ' την αρχή λοιπόν. Ακόμα περιμένω απάντηση στο μέιλ που σου έστειλα, ενώ συνεχίζεις να ολισθαίνεις...

Αν θέλεις, απάντησε εδώ, δε με πειράζει:

"Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχες το θάρρος να μου πεις ευθέως γιατί αντιπαρατίθεσαι μαζί μου.

Γνωριζόμαστε; Έχουμε ανταλλάξει ουδέποτε απόψεις και με ειρωνεύεσαι εξ αντανακλάσεως ή απλά έχεις χάσει κάθε μέτρο και αντιπαρατίθεσαι με τους πάντες είτε συμφωνούν, είτε διαφωνούν;

Νομίζω ότι το παρακάνεις και δε σε τιμά!
Αν πάλι δεν το καταλαβαίνεις, καλή συνέχεια..."

Τις υποδείξεις κράτα τες για τον εαυτό σου.


Εγώ θα πρότεινα καλύτερα να μας πει εσύ, αγαπητή μας Zadok, πρώτα τις απόψεις σου, τις οποίες αγνοώ, και μετά να μπούμε στη διαδικασία των ερωτήσεων.

Εγώ από την πλευρά μου πάντως δεν κατάλαβα να θέτεις κάποια ερώτηση, αντίθετα σε 4 μηνύματα που έστειλες, έμπαινες, έβριζες και έφευγες. Γιατί και στο πρώτο μήνυμα, αν δεν έχεις απωλέσει την μνήμη σου, πάλι ύβρεις (με την αρχαιολληνική έννοια του όρου) εκτόξευσες. Αν πάλι για σένα η φράση .."έχεις ξεφύγει..." είναι φράση αντιπαράθεσης με επιχειρήματα, καθώς και η φράση "Οι μόνοι Χριστιανοί είναι (υποτίθεται) οι Έλληνες;" είναι το σχόλιό σου σε όσα έχω πει, τότε μάλλον καλό θα ήταν να ξαναπάς στο νηπιαγωγείο ή δεν ξέρω και γω που διδάσκουν στις μέρες μας τους κανόνες της κριτικής και του πολιτισμένου διαλόγου.

Όσο για την παντελή έλλειψη θέσεων που σε διακρίνει γίνεται περισσότερο εμφανής με τα ποιηματάκια του Γκαίτε που κάθεσαι και αραδιάζεις. Το ότι έχει πει κάτι ο τάδε ή ο δείνα, για να γίνει δικό μας θα πρέπει πρώτα να το έχουμε καταλάβει!

Λοιπόν, νομίζω ότι απάντησα στην ερώτησή σου.

Εσύ αν έχεις την καλωσύνη μπορείς να μας απαντήσεις στην παρακάτω ερώτηση..

Η φρασεολογία που χρησιμοποιείς είναι προϊόν της κοινωνικής σου ανατροφής, του περιβάλλοντος που μεγάλωσες, οπότε να σε θεωρήσω απαλλαγμένη από πνευματικά ελλατήρια; Η υπάρχει υποβόσκων κόμπλεξ, οπότε αρμόδιοι είναι οι ψυχολόγοι;

Αν απαντήσεις θετικά στο πρώτο σκέλος θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως και θα κατανοήσω σε μεγάλο βαθμό ότι απλώς έτσι έχεις μάθει να μιλάς και δεν ευθύνεσαι εσύ για τις λέξεις που χρησιμοποιείς.

Αν όμως γνωρίζεις να χειρίζεσαι την γλώσσα, τότε τι άλλο θα μπορούσε να συμβαίνει, αφού ούτε εσύ δεν με γνωρίζεις, αλλά παρά ταύτα τίποτα δεν είδα να σε εμποδίζει να μου απευθύνεσαι με τον δέοντα σεβασμό που απαιτούν οι κανόνες του διαλόγου.

Φιλικά,

(και αν νομίζεις ότι δεν πρόσεξα το "φιλικά!", που ειρωνικά παράθεσες κάνεις λάθος)

Ξανά φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 13:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Εγώ θα πρότεινα καλύτερα να μας πει εσύ, αγαπητή μας Zadok, πρώτα τις απόψεις σου, τις οποίες αγνοώ, και μετά να μπούμε στη διαδικασία των ερωτήσεων.

Μετά το υβρεολόγιο και την ειρωνία προς το πρόσωπό μου με τιμά που παρ' όλα αυτά ενδιαφέρεσαι εντέλει να μάθεις την άποψή μου.

Βέβαια, το πόσο σέβεσαι το Φόρουμ και τους συνομιλητές σου φαίνεται απ' το γεγονός ότι δεν έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις τις εικοσι-τρεις σελίδες του παρόντος τόπικ και να μάθεις τί λέγεται. Η άποψή μου βρίσκεται εκεί...
Όταν η εγωπάθειά σου παραμερίσει, ίσως μπορέσεις να αξιοποιήσεις τη δυνατότητα που σου έδωσε η φοίτηση στο δημοτικό, την ανάγνωση. Αν το επιθυμείς, εμβάθυνε κιόλας...
Νομίζω ότι είσαι μεγαλύτερος από 6 ετών τουλάχιστον ανατομικά.


quote:
Εγώ από την πλευρά μου πάντως δεν κατάλαβα να θέτεις κάποια ερώτηση, αντίθετα σε 4 μηνύματα που έστειλες, έμπαινες, έβριζες και έφευγες. Γιατί και στο πρώτο μήνυμα, αν δεν έχεις απωλέσει την μνήμη σου, πάλι ύβρεις (με την αρχαιολληνική έννοια του όρου) εκτόξευσες. Αν πάλι για σένα η φράση .."έχεις ξεφύγει..." είναι φράση αντιπαράθεσης με επιχειρήματα, καθώς και η φράση "Οι μόνοι Χριστιανοί είναι (υποτίθεται) οι Έλληνες;" είναι το σχόλιό σου σε όσα έχω πει, τότε μάλλον καλό θα ήταν να ξαναπάς στο νηπιαγωγείο ή δεν ξέρω και γω που διδάσκουν στις μέρες μας τους κανόνες της κριτικής και του πολιτισμένου διαλόγου.

Έκανα μία φυσιολογικότατη ερώτηση (τα υπόλοιπα τα έχω προ-γράψει, όταν εσύ δε διάβαζες) και δεν είχα να γράψω κάτι άλλο. Δεν επικροτώ τις άσκοπες φλυαρίες.
Όσο για τα υπόλοιπα, να μας συγχωρείς που δεν τηρούμε τους κανόνες που μας έβαλες, δε θα το ξανακάνουμε. Όμως γιατί θεώρησες ότι σε έβρισα;
Ανέφερα πουθενά το όνομά σου ή επειδή μου επιτέθηκες πρώτος και αναιτίως, "όποιος έχει τη μύγα...";


quote:
αν νομίζεις ότι δεν πρόσεξα το "φιλικά!", που ειρωνικά παράθεσες κάνεις λάθος

Όσο ειρωνικό ήταν το δικό σου, ήταν και το δικό μου. Οπότε συλλογίσου, ήταν...;

(Τα σχόλια περί αγωγής και τα συναφή μάλλον εκφράζουν τη νοητική σύγχιση στην οποία βρίσκεσαι.) Σε χαιρετώ φιλικά και να έχεις μία όμορφη Κυριακή!


Αγαπητέ ΠΛΩΤΙΝΟΣ,

χαίρε!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 18/04/2004 13:55:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 13:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

Athakandr, με απογοήτευσες, δεν με κατέταξες πουθενά, παρότι απάντησα στα ερωτήματα σου, ακόμη και στα Ιταλικά….

Πλωτινάκο,

Θα σου απαντήσω, αλλά μην το πάρεις προσωπικά!

Ίσως να είμαι απόλυτος στις θέσεις μου και να κάνω λάθος γιατί πράγματι παίρνω πολύ στα σοβαρά τα πράγματα, ενώ ο λόγος που μπαίνει κανείς σε ένα forum, όπως εσύ, μπορεί να είναι για να διαδκεδάσει, να ψυχαγωγηθεί, πετάει και ένα ΠΛΩΤΙΝΟΣ για nick name και όποιον πάρει ο χάρος!

Ποιός είναι ο λόγος λοιπόν για να μετέχει κανείς στη διαδικασία μίας συζήτησης; Για να καταθέτει τις απόψεις του; Αυτό δεν μπορεί να αποτελεί αυτοσκοπό γιατί τις απόψεις του ο κάθένας τις γνωρίζει και επομένως το να τις καταθέτει δεν τον κάνει καλύτερο.

Για να ειρωνεύεται, να βρίζει, να χλευάζει, κλπ.; Αυτό πάλι θα μπορούσε να το κάνει εξίσου καλά και καλύτερα ακόμα σε ένα τσίρκο, σε ένα ζωολογικό κήπο ή στην ζούγκλα καλύτερα παρέα με τους αγρίους.

Για να γίνει καλύτερος; Αυτό ναι, θα μπορούσε να αποτελεί στόχο κάποιου για να λάβει μέρος σε μια συζήτηση γιατί όλοι θα θέλαμε να γίνουμε καλύτεροι.

Κάθομαι λοιπόν εγώ και καταθέτω και αναλύω κάποιες θέσεις, άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε. Και κάποια στιγμή πετάω και μία γνωστή και ωραία φράση. Αφού κανείς από τους τόσο μεγάλους αναζητητές της αλήθειας και φωστήρες δεν είδα να απαντάει, σε ρωτάω ευθεως...

Αν ήμασταν σε συζήτηση τετ-α-τετ, θα ήταν διαφορετικά. Αλλά εδώ υποτίθεται πως υπάρχει ο χρόνος για να αναζητήσει κανείς, να ψάξει να βρεί, ώστε όχι μόνο να αντιπαρατεθεί αλλά να γίνει καλύτερος.

Με λύπη διαπίστωσα (και μην το πάρεις προσωπικά) πως τίποτα από αυτά δεν ενδιαφέρει. Πέταξες μία άσχετη μετάφραση και περιμένεις από μένα τι;

Και σαν να μην φτάνει αυτό, επανέρχεσαι πάλι ειρωνικά και ζητάς και τα ρέστα.

Πλωτίνε, δεν είναι αναγκασατικό ξέρεις να συμμετέχουμε στη διαδικασία μιας συζήτησης, ιδιαίτερα όταν δεν έχουμε τη διάθεση να κάνουμε κάτι τέτοιο.

Πήγαινε για κανένα καφέ, Κυριακή γαρ, παίξτο και λίγο εγγράμματος και φιλόσοφος για περισσότερο πρεστίζ και νομίζω πως δεν θα απέχεις και πολύ από το ζητούμενο σου. Θα μπορούσες νομίζω να κάνεις και καλή παρέα με την Zadok, εκείνη θα ψέλνει Γκαίτε, κι εσύ θα λες willcomen!

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 18/04/2004 14:12:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 14:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Ένα νόμισμα:

Η κορώνα:

Τα γράμματα:







Οι θεατές του παιχνιδιού:

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Ο ΕΝΑΣ και ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ΘΕΟΣ που δεν σταματάει κανεις:

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.

Edited by - Telxinas on 18/04/2004 14:14:39



--------------------------------
Sanitized message due
to Google's report
of Code Injection
into Image

Admin - 16/03/2013
--------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 16:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητέ η απάντηση μου μόνο επί προσωπικού θα μπορούσε να είναι όποτε, αποσύρομαι στην λήθη μου…

Δεν θα σου απαντήσω λοιπόν επί προσωπικού, αλλά θα δηλώσω ότι ειλικρινά με λυπεί το γεγονός, να υποστηρίζεις ότι αξιόλογα μέλη που αφιερώνουν χρόνο από την ζωή τους εδώ γράφουν για πλάκα...
Άποψη σου σεβαστή αλλά ισοπεδωτική..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 16:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητέ η απάντηση μου μόνο επί προσωπικού θα μπορούσε να είναι όποτε, αποσύρομαι στην λήθη μου…

Δεν θα σου απαντήσω λοιπόν επί προσωπικού, αλλά θα δηλώσω ότι ειλικρινά με λυπεί το γεγονός, να υποστηρίζεις ότι αξιόλογα μέλη που αφιερώνουν χρόνο από την ζωή τους εδώ γράφουν για πλάκα...
Άποψη σου σεβαστή αλλά ισοπεδωτική..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 16:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ

Ωραίος ο αγαπητός Τελχινας 7 φωτογραφίες χίλιες λέξεις..….

Σήμερα δολοφονήθηκε και ο νέος αρχηγός της «Χαμας».
Όταν ρωτήθηκε πριν απ 2-3 εβδομάδες έαν φοβάται για την ζωή του απάντησε ότι η ζωή του είναι στα χέρια του Αλλαχ…

Άρα πιο το συμπέρασμα οι ηττημένοι έχουν ψεύτικο Θεό…, η δεν ήταν καλοί πιστοί η μαρτύρησαν για την πίστη τους…

Από την άλλη ποίος στρατός οποιασδήποτε θρησκείας δεν έχασε μάχη..?


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 16:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Πλωτίνε,

Να πω κι εγώ κάτι τελευταίο και τελειώνω εδώ.

Όσο αφορά την Zadok, και σε άλλα topics που έχω διαβάσει απόψεις τις, όλο τα ίδια και τα ίδια λέει. Διαβάστε τα προηγούμενα και ξαναδιαβάστε τα προηγούμενα και πετάει και καμία μονοκονδυλιά και σοφιστείατου στυλ υπάρχει και 12ος πλανήτης σε άλλα topics αλλά και εδώ και αλλού έχει το ίδιο ειρωνικό στυλάκι της πυθίας zadok που απευθύνεται τάχα σε ιθαγενείς και τους νουθετεί με το ύφος της πάνσοφης θεάς. Το στυλάκι αυτό όμως είναι τόσο ξεπερασμένο και μπανάλ που δεν μπορώ να μείνω απαθής ιδιαίτερα όταν μου απευθύνεται προσωπικά με ύφος 10 καρδιναλίων.

Όσο αφορά εσένα όμως σε άλλα topics που έχω διαβάσει απόψεις σου οφείλω να ομολογήσω πως ήταν πολυ θαυμάσιες και σοβαρές. Δεν ξέρω γιατί εδώ σε έχει πιάσει και σένα μανία να ειρωνεύεσαι.

Εν' πάσει περιπτώσει σταματάω εδώ.

Ο Schwabe τι να κάνει άραγε; Μας έχει λείψει! Κανένα κήρυγμα μάλλον περί εχθρών και φίλων και αλλοφύλων!

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 17:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Schwabe,

Όσο θα λείπω εγώ κάποιες ωρίτσες για ψυχαγωγικούς λόγους, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις λιγάκι τα εξής:

Ο Ρενέ Ντεκάρτ γεννήθηκε το 1556 στο La Haye. O Ντεκάρτ δεν πίστευε ούτε στις υπαγορεύσεις των αισθήσεων, ούτε είχε εμπιστοσύνη στην λογική. Σε αυτή τη δραματική καμπή στη φιλοσοφία του Ντεκάρτ αποκαλύπτετσι η πρώτη και μοναδική -κατά τη γνώμη του-- αλήθεια: "Cogito ergo sum".

Αφού διαβάσεις λιγάκι αυτά στη συνέχεια κάνε μας αν έχεις την καλωσύνη και μία σύγκριση με τις βασικές φιλοσοφικές αρχές του Καντ.

Ο πρώτος πρεσβεύει την ύπαρξη Θεού, ο δεύτερος όχι.

Αυτό ως έμμεση και ευγενική απάντηση στις ιαχές σου "ΑΣΧΕΤΟΣ, ΑΣΧΕΤΟΣ", ΑΣΧΕΤΕ!

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 17:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Όσο αφορά την Zadok, και σε άλλα topics που έχω διαβάσει απόψεις τις, όλο τα ίδια και τα ίδια λέει. Διαβάστε τα προηγούμενα και ξαναδιαβάστε τα προηγούμενα και πετάει και καμία μονοκονδυλιά και σοφιστείατου στυλ υπάρχει και 12ος πλανήτης σε άλλα topics αλλά και εδώ και αλλού έχει το ίδιο ειρωνικό στυλάκι της πυθίας zadok που απευθύνεται τάχα σε ιθαγενείς και τους νουθετεί με το ύφος της πάνσοφης θεάς. Το στυλάκι αυτό όμως είναι τόσο ξεπερασμένο και μπανάλ που δεν μπορώ να μείνω απαθής ιδιαίτερα όταν μου απευθύνεται προσωπικά με ύφος 10 καρδιναλίων.



Πυθία Zadok! Πολύ καλό! Θα το υιοθετήσω... (ακούς ATMA;)

"Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε..." έλεγε κι ένα όμορφο τραγουδάκι.

Γιατί με διαβάζεις άραγε; Μπορείς και να μην το κάνεις. Πού να μπαίνεις στον κόπο να προβληματίζεσαι τώρα...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 18/04/2004 17:36:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 17:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητέ athakandr είμαι ένας κοινός άνθρωπος με αδυναμίες, προβλήματα, και ένα μεγάλο και ατίθασο «ΕΓΩ»…
Όπως και να’ χει να σαι καλά.

Kαι μια ιστοριουλα απο τον Ρουμι (την εχω ξαναγραψει νομιζω...)

Ο Μωησής κάποτε άκουσε έναν βοσκό να απευθύνεται στον θεό.
Η φωνή του βοσκού ήταν ήρεμη και γεμάτη οικειότητα.

Έλεγε στον Θεό Πόσο θα ήθελε να τον υπηρετήσει, να του βγάλει τις ψείρες, να του πλύνει τα ρούχα, να του φιλήσει τα χέρια και τα πόδια.

Ο Μωησής αναστατωμένος από την ανάρμοστη οικειότητα του βοσκού του έβαλε τις φωνές

Άνθρωπε μου , έχεις αντιληφθεί ότι απευθύνεσαι στον δημιουργό του σύμπαντος, και όχι σε κανένα θειο σου..;

Ο βοσκός ντροπιασμένος για την άγνοια του έσκυψε το κεφάλι και έφυγε.

Ο Θεός όμως επέπληξε τον Μωησή λέγοντας του

Αυτό που εσύ θεωρείς λάθος είναι σωστό για εκείνον.
Αυτό που ταιριάζει στον έναν δεν ταιριάζει απαραίτητα σε όλους.
Αγνότητα μακαριότητα , αμέλεια ή επιμέλεια τι σημασία έχουν για εμένα;
Είμαι υπεράνω όλων αυτών.
Οι τρόποι λατρείας ΔΕΝ μπορούν να ταξινομηθούν ως καλοί ή κακοί. Είναι τρόποι λατρείας και ιάνει σωστοί.
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΟΞΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΟΧΙ ΕΓΩ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΛΟΓΙΑ.
ΚΟΙΤΑΖΩ ΒΑΘΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ.
Μόνο αυτή η ταπεινή και προσδεκτική κενότη είναι αληθινή.
Ξέχνα τα λόγια. Αυτά που επιθυμώ είναι η εσωτερική φλόγα. Συμφιλιωθείτε με αυτή την φλόγα.
Κάψτε σε αυτά τις προειλημμένες ιδέες σας και τα λατρευτικά σας λόγια..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 18/04/2004 17:44:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 17:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Kαι μια ιστοριουλα απο τον Ρουμι (την εχω ξαναγραψει νομιζω...)



Αγαπητέ ΠΛΩΤΙΝΟΣ, επαναλαμβάνεσαι;;; Μας αναγκάζεις να ξαναδιαβάσουμε. Τσκ, τσκ, τσκ... Απαράδεκτο!

Τί είπες; Όλα οδηγούν στη μία και μόνη αλήθεια και δεν το 'χουμε εμπεδώσει;

Και πώς θα ικανοποιηθεί η κενολογία του athakandr;

Για να πάμε όλοι να διαβάσουμε και να γυρίσουμε με τον κηδεμόνα μας όταν επιστρέψει από τη διασκέδασή του.

Πυθία Zadok! Nearly 1500 μηνύματα εις μάτην...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 19:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
1.500
Kαι εγώ από 01/02/2002 ακόμη ούτε 1000?
Θα με απολύσουνε…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 20:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:

1.500
Kαι εγώ από 01/02/2002 ακόμη ούτε 1000?
Θα με απολύσουνε…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»



ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ !!!

Όχι, όχι... δεν έχουμε λεφτά για την αποζημίωση.

Αμάν κι εσύ ρε παιδάκι μου. Κάθεσαι και γράφεις άρθρα και βιβλία αντί να γεμίζεις το forum με μηνυματάκια.

Ντροπή σου...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 20:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
To forum όμως είναι για μηνύματα boss…
Τες πα με κάνεις και κοκκινίζω…

Αυξάνονται αυξάνονται…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 18/04/2004 20:56:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Αυξάνονται αυξάνονται…

Άντε για να γλυκάνω, φίλε μου, θα σου δώσω μια εφικτή ευχή.

Να τα χιλιάσεις !!!

Μόνο μην μας πουν... χιλιαστές

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 00:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Χιλιαστές!




ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 01:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Μπααα... το thoth για δυομισιχιλιαστή τον κόβω!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 11:25:24  Εμφάνιση Προφίλ
athakandr,
Λες:

«Ο πρώτος πρεσβεύει την ύπαρξη Θεού, ο δεύτερος όχι.»

Αν και είναι θλιβερό πλέον να παρακολουθεί κανείς την «εξέλιξη» σου εδώ μέσα, βλέπεις το προσωπείο δεν αργεί να πέσει, παρόλα αυτά θα σου υποδείξω για μια ακόμη φορά την θρησκοληψία που σε ταλαιπωρεί.

Αυτό κατάλαβες τόσο καιρό φίλτατε? Μετά την ΚΟΤΣΑΝΑ της «έναρξης του χριστιανισμού από τον Ιησού», βλέπω ότι φροντίζεις να………βελτιώνεσαι!

Εάν ποτέ σου καταφέρεις να βρεις το ΘΑΡΡΟΣ να βγεις από το καβούκι του ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΘΕΟΥ που σε βάλανε, τότε σκέψου ξανά τα όσα έχω πει:

Ο Θεός είναι το αίτιο του εαυτού του. Είναι δύναμη και ενέργεια. ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. (και ο νοών…νοείτω!) Ενεργεί ΧΩΡΙΣ αρχή και τέλος, με νόηση και αυτογνωσία, ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΙΚΟ ΑΙΤΙΟ. Δηλαδή, ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΠΟ!

Η αποχαύνωση και τα καραγκιοζλίκια λοιπόν που προσπαθείς να προπαγανδίσεις ως «θρησκεία» και «Θεό», είναι ΤΑ ΟΣΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑΝ ΚΑΤΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ ΘΕΟΛΑΓΝΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ. Σαρκικές θυσίες για…«εξαγνισμό», «άμωμος» σύλληψη για να εξηγήσουμε την ενσάρκωση που μας λείπει, τρισυπόστατο αλλά συνάμα…ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ (!), παιχνίδια και δοκιμασίες για να κερδίσουμε την εύνοια του, υλικές προσφορές και εξευτελισμούς για να κάνει το «θαύμα» του, και κάθε λογής ματζούνι και παραλογισμό της ιουδαϊκής ερήμου ντυμένο με φαντεζί εξελληνισμένες λέξεις!

Παν ότι υπάρχει φίλτατε, υπάρχει μέσα στο Θεό και τίποτα δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό. Το σύμπαν είναι η άπειρη ουσία του Θεού, γι’αυτό και αποτελούν ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ: Θεός η φύση, που είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ. Ο άνθρωπος, είναι ένα τμήμα της Θείας ουσίας.

Εάν ο ΘΕΟΣ ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό (σαν τις τιμωρίες, τις κρίσεις, τις νεκραναστάσεις, τα «θαύματα» και τους παραδείσους σας), θα ποθούσε κάτι ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και που θα περίμενε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο. Αλλά αυτό ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ στους αναλλοίωτους νόμους της Θείας νόησης. Άρα, δεν θα ήταν τέλειος και άχρονος!

Και αν θες εσύ και οι ομοϊδεάτες σου RUM ORTHODOX να προπαγανδίσεις τον εξευτελισμό του ελληνισμού με το φιλοξενούμενο ασιατικό δόγμα, απόλαυσε το παρακάτω link για να καταλάβεις ΤΟΣΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ του «Θείου» που διαφημίζεις αλλά όσο και ΤΗΝ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΗ ΣΑΣ ΘΕΩΡΗΣΗ:

http://www.greatlie.com/gr/articles.cfm?action=detail&id=34

Τις σοφιστείες σου επομένως μπορείς να τις διατυμπανίζεις σε κανένα μοναστήρι ή σε καμιά συγκέντρωση οπαδών. Εδώ θα ακούς, ΟΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ, την πραγματικότητα και την διαφορετική άποψη.

Και εάν το μεσσιανικό μυαλουδάκι σου έχει μπερδέψει την ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ της θεομαχίας και του ορθού Λόγου με τις εσχατολογικές αερολογίες της υφαρπαγμένης ιουδαϊκής σας μήτρας….ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ!

Αν θες βοήθεια πάντως, ΣΥΖΗΤΑ με τους συνομιλητές του φόρουμ και πάψε να παριστάνεις τον ταυροαββά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 11:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:

Χιλιαστές!




ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Ωωωωππππ!!!!

Μας την "είπε", ο.... Φρούτος μας

Που είσαι ρε, άπιστο Φρούτο;;; Γύρνα πίσω να... ξεζουμιστείς πάλι στα γέλια !!!

Που χάθηκες; Κατέφυγες στην Φρουτοπία, επειδή σε κυνηγάει κανένας... Μανάβης;

Έλα πίσω,
την υπόσχεση θα σου κρατήσω
κανένα Μανάβη να μην αφήσω
να σου την "φέρει από πίσω".


Zadok εγώ πλέον με τόσα μηνύματα είμαι ένας μαϊντανός του forum. Δεν έχω ψευδαισθήσεις.

Μαϊντανός είπα;;; Ωχχχ, Πάνω να βρω τον Ananasss, στην Φρουτοπία για να μην με αρπάξει κανένας Μανάβης.

Άντε θα προλάβω εκεί και την αγαπημένη μου ταινία: Τα Σέλινα στην... Σελήνη

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 12:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Πάλι ζημιά τους κάνει ο Καλόπουλος. Βρε άνθρωπε δεν τους λυπάσαι? Business κάνουν οι άνθρωποι να βγάλουν λεφτά. Εσύ τι θες τώρα, να τους κόψεις το cash flow?

Αχ, με αυτές τις αυταναφλέξεις του. Ανάβουν πολλές φωτιές στο σύστημα.
Δεν τις αντέχει και είναι επικίνδυνο γιατί τα έξοδα τρέχουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 12:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητε Schwabe , μιας και με υπομένεις (δεν ξέρω για πόσο ακόμη..) επέτρεψε μου να επέμβω λίγο στα γραφωμενα σου, απλώς για να τα κάνω πιο κομψά.
Δεν θέλει κόπο να γράφεις αυτά που ήδη γνωρίζεις(και χωρίς πολλές παραπομπές από την παλαια/νεα δαιθηκη, Θέλει τρόπο για να διευκολύνουμε τον διάλογο.
Αν παραποίησα ακούσια κάτι ζήτω εκ προοιμίου συγνώμη.

"Ο Θεός είναι το αίτιο του εαυτού του. Είναι δύναμη και ενέργεια. ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Ενεργεί ΧΩΡΙΣ αρχή και τέλος, με νόηση και αυτογνωσία, ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΑΙΤΙΟ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ.
Σε ένα ελεύθερο από παρεμβάσεις , σύμπαν ο Θεός δεν επεμβαίνει επιλεκτικά αμείβοντας η τιμωρώντας τις άσχημες επιλογές των κτισμάτων Του. Κάτι τέτοιο θα φανέρωνε άλλωστε κάποιο σοβαρό ελάττωμα στο όλο σχέδιο Του.
Αντί να είναι ξεκομμένος από το σύμπαν ο Θεός βρίσκεται παντού ως η πηγή της κάθε ύπαρξης .
Σαρκικές θυσίες για…«εξαγνισμό», «άμωμος» σύλληψη για να εξηγήσουμε την ενσάρκωση που μας λείπει, τρισυπόστατο αλλά συνάμα…ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ, παιχνίδια και δοκιμασίες για να κερδίσουμε την εύνοια του, υλικές προσφορές και εξευτελισμούς για να κάνει το «θαύμα» του, και κάθε λογής ματζούνι και παραλογισμό της ιουδαϊκής ερήμου ντυμένο με φαντεζί εξελληνισμένες λέξεις! .
Εάν ο ΘΕΟΣ ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό (σαν τις τιμωρίες, τις κρίσεις, τις νεκραναστάσεις, τα «θαύματα» και τους παραδείσους σας), θα ποθούσε κάτι ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και που θα περίμενε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο. Αλλά αυτό ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ στους αναλλοίωτους νόμους της Θείας νόησης. Άρα, δεν θα ήταν τέλειος και άχρονος!..
Παν ότι υπάρχει λοιπόν φίλτατε, υπάρχει μέσα στο Θεό και τίποτα δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς Θεό.
Το σύμπαν είναι η άπειρη ουσία του Θεού, γι’αυτό και αποτελούν ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ: Θεός η φύση, που είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ. Ο άνθρωπος, είναι ένα τμήμα της Θείας ουσίας."

Ανανά γύρνα απο την Φρουτοπία σου....

Aυτός που σε λίγο θα τα καταφέρει...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 13:35:41  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα και από μένα και καλή εβδομάδα.

Νονέ για τι λαμπάδα κουβέντα δεν έγραψες ! Τες πα.

Λοιπόν θα εκφράσω όσο ποιο λιτά γίνετε την άποψη μου περί θρησκείας – Θεού – Ανθρώπου μιας και ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα του Φωτός.
Ελπίζω να γίνω κατανοητός και να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις του λόγου μου.

Ο καθένας εφ’ όσον είναι ελεύθερος μπορεί να πιστεύει ότι του αρέσει και να λατρεύει με όποιο τρόπο του αρέσει αυτό που πιστεύει.
Κανείς δεν είναι σε θέση να απαντήσει μετά απολύτου βεβαιότητος στα ερωτήματα που μπορεί ο καθένας να εκφράσει.
Π.Χ. Υπάρχει Θεός ; Αν ναι τι πρέπει να κάνει και τι όχι ; Γιατί αν υπάρχει δεν κάνει αυτό ή εκείνο ή το άλλο ; Ποιος είναι ο σωστός τρόπος λατρείας ; Ποιο είναι το όνομα του πραγματικού Θεού ; Έχει μορφή ; κλπ κλπ κλπ .

Έτσι το μόνο που απομένει είναι η προσωπική θεώρηση του καθένα, η οποία πηγάζει εκ των έσω.
Μπορεί κάποιος να πιστεύει γιατί κάποια στιγμή στη ζωή του ζήτησε ( παρακάλεσε ) κάτι και αυτό του εδόθη.
Άλλος μπορεί να μην πιστεύει διότι έχασε σε μικρή ηλικία κάποιο συγγενικό πρόσωπο και έτσι αποφάσισε ότι δεν υπάρχει Θεός.

Προσωπικά σέβομαι την όποια άποψη έχει ο καθένας και δε θα προσπαθούσα ποτέ να πείσω κάποιον για το αν έχει δίκιο να πιστεύει ή όχι.
Ο καθένας μας έχει μια οπτική και μέσα από το δικό του πρίσμα βλέπει και ανακαλύπτει ή απλά πείθετε και πιστεύει.

Ποιος μπορεί να πει ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο ;

Εκεί όμως που νομίζω ότι θα μπορούσαμε να βρούμε νοήματα ( ακόμα και αν μας χαρακτήριζαν αιρετικούς , ε καλά σιγά μη μας χαλάσουν και το μητρώο ) είναι στα κοινά νοήματα, στις κοινές αποδοχές, στα όποια μηνύματα έχουν έστω και μια κοινή σκέψη με το συνομιλητή μας.

Εκεί είναι φίλοι μου το ζουμί, από εκεί θα πάρουμε και θα δώσουμε ο ένας στον άλλο στοιχεία για την περαιτέρω προσωπική αναζήτηση και εξέλιξη.
Αν αναλωθούμε στο ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι θα γράψουμε άλλες τόσες σελίδες και ακόμα ο καθένας θα είναι στο ταμπούρι του.

Ο αγαπημένος μου φρούτος μας έδωσε ένα βήμα, που όπως προείπα όλοι μας το σεβαστήκαμε παρ’ όλες μας τις διαφορές.
Ε καιρός είναι να το πάμε και λίγο ποιο κάτω και να προσφέρουμε και στους εαυτούς μας και στους άλλους ένα ακόμα λιθαράκι στο Ναό της σκέψης.

Billy δεν απάντησα γιατί αφ’ ενός συμφωνώ αφ’ ετέρου στο μικρό σημείο διαφωνίας που έχω δε θεωρώ ότι είναι άξιο αναφοράς και γραπτού λόγου, είναι απλά θέμα προσωπικής οπτικής.

Annaniko Χρόνια Καλά γεμάτα υγεία και ευτυχία φίλε.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 14:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Λαμπάδα; Ποια λαμπάδα;

Ποιος πιστεύει ότι αυτός είναι ο λόγος για το οποίον υπάρχει συζήτηση σε αυτό το topic;

Η "λαμπάδα" είναι σαν τον καρπό της Γνώσης του καλού και του κακού, στον Παράδεισο. Όπως και ο καρπός, αυτός καθαυτός έτσι και η λαμπάδα κρύβει πίσω της φιλοδοξίες, συγκρούσεις, αμφιβολίες. Εάν τώρα είναι μήλο, σύκο, αχλάδι ή... ανανάς ή αν είναι φρέσκα ή μουχλιασμένα, αληθινά ή πλαστικά μικρή σημασία έχει. Το τι υπάρχει πίσω της είναι το καυτό θέμα.

Και για αυτό το καυτό θέμα νομίζω ότι κατέθεσα την άποψή μου...

Αρχαίος Χριστιανικός Γνωστικισμός (Σειρά Γνώσης)

...και θα συνεχίζω να την καταθέτω, εκεί που πρέπει, εκεί που θα πιάσει τόπο, για όσους "γνωρίζουν ότι δεν γνωρίζουν" αλλά και θέλουν να μάθουν.

Για τους άλλους "στου κουφού την πόρτα..."

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 15:40:16  Εμφάνιση Προφίλ
"Αν παραποίησα ακούσια κάτι ζήτω εκ προοιμίου συγνώμη."

ΠΛΩΤΙΝΕ, απλά να σημειώσω ότι οι παρεμβάσεις σου πάντοτε γονιμοποιούν τον διάλογο. Και δέν φημίζομαι για το ότι μασάω τα λόγια μου.

Άσχετα αν για κάποιους (ποιούς άραγε??) ο διάλογος έχει μπερδευτεί.....με την έννοια της αίρεσης του χριστιανισμού!!

Ας σκεφτούνε καλύτερα λοιπόν ορισμένοι πως δίνοντας ένα όνομα στον άνθρωπο συνήθως τον αναγνωρίζουμε. Δίνοντας ένα όνομα στον Θεό τον κάνουμε...........ΑΓΝΩΡΙΣΤΟ!

Πόσο μάλλον όταν πέραν του ονόματος του δώσαμε και τραγελαφικές ιδιότητες μέσα σε ένα κακογραμμένο θέατρο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 01:12:09  Εμφάνιση Προφίλ
Thoth απλά εκεί παρακολουθώ τη δική σου ροή

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 01:30:57  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέπω διαρκώς στη ζωή μου μερικούς ανθρώπους να εμμένουν στην άποψη τους σαν να προσπαθούν να αποδείξουν πρώτα στον ίδιο τους τον εαυτό ότι έχουν δίκιο.
Τους διακατέχει μια τύφλωση και μια επιλεκτική κώφωση, τους δείχνεις το δάσος και κολλάνε στο κλαδί του δέντρου, νομίζουν πως είναι επαναστάτες και πρεσβεύουν την Μεγάλη και Απόκρυφη αλήθεια, νομίζουν ότι έχουν ανακαλύψει το Παν.

Ας είναι, μακάρι να έχουν δίκιο και μακάρι να είναι τόσο ψηλά στη γνώση έτσι που με τον καιρό να μπορέσουν να δώσουν αυτό το Άσβεστο Φως και στους υπόλοιπους, με μαγικά ή με επιστημονικά κόλπα.

Ελπίζω να μην ενοχλούν όσοι δε γνωρίζουν αλλά βιώνουν, όσοι βρίσκουν και άλλα φυτά μέσα στο δάσος έστω κι αν είναι θάμνοι και δε κοιτάνε μόνο τα κλαδιά ενός συγκεκριμένου δέντρου.
Όσοι πολλές φορές ξεκόβουν από την αγέλη.

Καλό ξημέρωμα φίλοι.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 01:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Εάν ο ΘΕΟΣ ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό (σαν τις τιμωρίες, τις κρίσεις, τις νεκραναστάσεις, τα «θαύματα» και τους παραδείσους σας), θα ποθούσε κάτι ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και που θα περίμενε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο. Αλλά αυτό ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ στους αναλλοίωτους νόμους της Θείας νόησης. Άρα, δεν θα ήταν τέλειος και άχρονος!..

Ματ. Ο άνθρωπος κέρδισε! Εύγε schwabe!

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 01:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Καταλαβαίνω ότι ο Αριστοτέλης είναι δύσκολος για μερικούς όχι μόνο να τον καταλάβουν, αλλά και να τον παπαγαλίσουν.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 02:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη Athakandr! Γιατί όχι;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy