ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 18:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Άσε τις μετριοφροσύνες καλέ μου άθεε..Σε καταλάβαμε...Εγχειρισμένη, πρόσφατα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 18:30:44  Εμφάνιση Προφίλ
Σοβαρευτείτε ρε....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 19:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
βρε τρέχα σου το είπα και πριν δεν πέφτω στην παγίδα σου

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 20:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Παγίδες, εγώ, σε σένα τον άνετο;Όχι ρε άθεε...Υπερβάλεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 12:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
τι τιμη ηταν αυτη μου απαντησε ο macedon..πραγματικα χαιρομαι που αν κ δεν με θεωρεις σοβαρο ατομο διαβαζεις τις αποψεις μου..κατι εναι κ αυτο..παντως γενικοτερα ολοι οι αντρες εχετε ενα θεμα οταν σας θιγουν..ξεχνατε τα παντα..οπως το λες παντως φιλαρακι Θεος θεοι κατι υπαρχει..τουλαχιστον συμφωνουμε σε αυτο?για σενα αθεε θα το ονομασω ανωτερη δυναμη.συμφωνεις?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 19:42:43  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
τι τιμη ηταν αυτη μου απαντησε ο macedon..πραγματικα χαιρομαι που αν κ δεν με θεωρεις σοβαρο ατομο διαβαζεις τις αποψεις μου

Αυτό που είπα είναι ότι δεν επιθυμώ να συζητήσω μαζί σου γιατί δεν σε θεωρώ σοβαρό άτομο και γιατί δεν μ'αρέσει το ύφος, το ήθος και το περιεχόμενο του λόγου σου.

Το ότι σου απάντησα για να διορθώσω την ανοησία που είπες περί "από μηχανής θεού" δεν ήταν συζήτηση, ήταν ενημέρωση γιατί αγνοείς και τα βασικά.

Το ότι διαβάζω τις απόψεις σου, είναι επίσης ευνόητο, καθώς αν μη τι άλλο είναι διασκεδαστικές. Ισως πιο διασκεδαστικές κι από του τρεχαγύρευε


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 21:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Νόμισες καλή μου ότι είχες να κάνεις με ανθρώπους πολιτισμένους,ξέρω, ανθρώπους Έλληνες και ομοαίμους, αγαπητή μου hunter1, αλλά, είναι εδώ ο μακεδών, να το κανει παντα σαφές...:
Είμαστε εχθροί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 00:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Θα σταχυολογήσω κάποιες τοποθετήσεις αγαπητών συνforumιτών και θα απαντήσω

Αγαπητή Hunter

quote:
πραγματικα απορια οι αθεοι που πιστευουν οτι βρηκαν τη δυναμη τους?

Ως δεδηλωμένος άθεος, θα σου πω ότι τη δύναμη την οποία έχω και χρησιμοποιώ καθημερινά (και πίστεψέ με δύσκολα θα βρεις άνθρωπο περισσότερο κοντά στην ευτυχία από μένα), την παράγω μόνος μου, με τη σκέψη, με την αγάπη, με την αναζήτηση, με τη συμμετοχή στην κοινωνία μου. Ταυτόχρονα, πυλώνες δύναμης υπήρξαν, όποτε χρειάστηκε, η οικογένεια, η εκάστοτε σύντροφος, οι φίλοι.

quote:
ετσι καποια ξυπνια μυαλα της εποχης βρηκαν τον μεγα αγαπητικο ΔΙΑ που να πασα στιγμη εριχνε τον κεραυνο του κ αμα λαχει κ γουσταρε σου π...ε κ την γυναικα για να εξηγησουν τις καταιγιδες

Δεν εξηγούσε τις καταιγίδες το συγκεκριμένο γεγονός, αγαπητή. Άλλα πράγματα εξηγούσε, άλλωστε δεν επρόκειτο περί "θέωθεν" πίστης, αλλά περί ανθρώπινης.

quote:
δεν βλεπετε οτι σας εχουν κοροιδεψει..ας πιασουμε το θεμα γυναικα πια ηταν ηθεση στης γυναικας στον αρχαιο κοσμο? ενα πλασμα αβουλο χωρις λογο που μονο βασανα προκαλουσε στην οικογενεια που βιαζοταν να την πουλησει..

Είσαι σίγουρη ότι έχεις διαβάσει αρκετά για το ρόλο της γυναίκας στην αρχαία Ελλάδα; εγώ πάλι γνωρίζω ότι δεν ήταν κοινός για όλες τις γυναίκες (όπως άλλωστε και για τους άντρες), αλλά σίγουρα απέχει αρκετά από αυτό που παρουσιάζεις.

quote:
σε λιγο θα μας πειτε οτι στο γαμο στο δε γυνη να φοβιται τον αντρα μιλαει επι της ουσιας για φοβο κ οχι για σεβασμο..

Δυστυχώς ναι... και έχει συζητηθεί και αλλού...

quote:
καποιο φοβο προς το γυναικειο φυλο που καταφερνει τις πιο πολλες φορες να συνδυαζει την αψογη επαγγελματια με τον παραδοσιακο ρολο της νυκοκυρας αριστα?

Θα χαρώ πολύ να το συζητήσουμε αυτό το θέμα σε κάποιο άλλο topic. Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις σου.

quote:
παντως γενικοτερα ολοι οι αντρες εχετε ενα θεμα οταν σας θιγουν..

Αυτό αγαπητή μου είναι "προτέρημα" αμφότερων των φύλων, απλά η αντίδραση έτεινε να εκφράζεται με περισσότερο ένστικτο από τον άντρα... μέχρι πρότινος, πριν την εποχή μας όπου τα κοινωνικά πρότυπα τείνουν να δημιουργήσουν το ένα φύλο.
Αλήθεια, γιατί θεωρείς περίεργο το να θίγεται κάποιος;

quote:
Θεος θεοι κατι υπαρχει..τουλαχιστον συμφωνουμε σε αυτο?

Προσωπικά διαφωνώ, θεωρώ ότι Θεός υπάρχει μόνο για εκείνους που έχουν τη διάθεση να πιστέψουν σε κάτι τέτοιο. Άρα εξαρχής αδίκως κάνουμε συγκρίσεις, γιατί για έναν άθεο, η έννοια του ανώτερου όντος απλά δεν υφίσταται, πες γιατί δεν του καλύπτει κάποια ανάγκη, πες γιατί δεν έχει πειστεί για την παρουσία ενός τέτοιου όντος, πες γιατί δεν αναζητά κάτι τέτοιο στη ζωή του. Μην προσπαθούμε να τα βάλουμε όλα σε συγκεκριμένες βάσεις, απλά και μόνο για τους σκοπούς της συζήτησης. Για έναν Άθεο, Θεός δεν υφίσταται... ούτε ανώτερη δύναμη, ούτε Θεοί, ούτε οτιδήποτε τέτοιο. Γι αυτό λέγεται Άθεος.

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Συγκρίνετε και χωρίζετε αξίες που ειναι ίδιες πια στην συνείδηση του πολίτη, όπως ο χριστιανισμός με την εθνική ταυτότητα του Έλληνα....

Δεν υφίσταται, σε καμία ανθρώπινη λογική, ταύτιση εθνικής ταυτότητας με θρησκευτική πεποίθηση. Ακόμα και σε τριτοκοσμικές χώρες της Ανατολής, τέτοιες απόλυτες συσχετίσεις απλά δεν ισχύουν. Βγάλτο επιτέλους από το μυαλό σου, ας μείνουμε στο ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι χριστιανοί.

quote:
Αγαπητέ Εαρινέ, αν είναι δυνατόν, βγάλε και κάποια πράγματα απο το εμπόριο..Ξέρουμε ότι όλα πουλιούνται, αλλά η φίλη μας hunter1, σου μιλάει για την αξία των μοναστηριών,όχι απαραίτητα στον τουρισμό,
αν δεν σε πειράζει...

Επειδή έχει τύχει να πάω σε κάποια - λίγα - εξ' αυτών, είσαι σίγουρος φίλε μου ότι μπορεί να γίνει διακριτή η διαφορά μεταξύ εμπορικού δαιμονίου και εικαστικής σκοπιάς σε πολλά εκ των μοναστηρίων; δε θα ασχοληθώ με την πνευματικότητα των χώρων, εκτός αν εκεί το πας τελικά.

quote:
Γινόμαστε σκλάβοι...Το αμφισβητεί κανείς;
Ο χριστιανισμός σας φταίει;

Σωστά. Τίνος σκλάβοι; ο χριστιανισμός θα μας σώσει; Αν δεν έχουμε τα μυαλά στο κεφάλι μας να σωθούμε ατομικά, αλλά και ως κοινωνίες (και δεν εννοώ βιβλικές σωτηρίες κλπ.), όχι ο χριστιανισμός, αλλά το σύμπαν ολόκληρο δε θα μας σώσει.

Αγαπητέ Ψηλέ

quote:
Οι μόνοι απαξιωτικοί εδώ μέσα είναι όσοι παρουσιάζονται ως δήθεν άθεοι και αμάντρωτοι. Όλοι αυτοί ή οι περισσότεροι, με περισσή υποκρισία, ενώνονται στον κοινό αγώνα κατά του Χριστιανισμού.

Πάλι γενικεύεις επικίνδυνα, το να είναι κανείς άθεος σημαίνει απλά ότι είναι άθεος. Αν δεν μπορείς να το αποδεχτείς, τουλάχιστον άσε αυτή την κατηγορία στην ησυχία της.
Δεν υπάρχει κοινός αγώνας κατά του Χριστιανισμού, υπάρχει διεκδίκηση για ανεξιθρησκεία και αυτό είναι συνταγματική επιταγή, όσο και αν το Σύνταγμα είναι διαβλητό.

quote:
Πρόσεξες φίλε Εαρινέ γιατί άλλο είπες εσύ και άλλο έρχεται και λέει ο macedon.
Εσύ είπες πως ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Έλληνας ενώ αυτός λέει:

"Αλέξανδρος Φιλίππου και οι Έλληνες πλήν Λακεδαιμονίων ...


Άστοχο το επιχείρημά σου. Ο αφιερώνων απλά διαχωρίζει τον αρχηγό από τους μαχητές του κατά ιεραρχική σειρά, όχι κατά εθνική συνείδηση. Δεν καταλαβαίνω που βρίσκεις το άλογον.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 03/11/2009 00:11:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 01:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

Εγώ δεν κάνω τον κοπτοράπτη

.....
quote:

Κεφ. Ζ’
1. περί δε ων εγράψατέ μοι, καλόν ανθρώπω γυναικός μη άπτεσθαι,
2. διά δε τας πορνείας έκαστος την εαυτού γυναίκα εχέτω και εκάστη τον ίδιον άντρα εχέτω,

......(τα ενδιάμεσα διαβάστε τα μόνοι σας διότι βαριέμαι να γράφω αηδίες)

8. λέγω δε τοις αγάμοις και ταις χείραις, καλόν αυτοις εστίν εάν μείνωσιν ως καγώ.



Και όμως τον κανεις πολύ καλα τον κοπτοραπτη. Γιατι δεν παρεθεσες ΟΛΟΚΛΗΡΟ το χωρίο?
1 ΠΕΡΙ ΔΕ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΜΟΙ ΕΓΡΑΨΑΤΕ ΚΑΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΝΑ ΜΗ ΕΓΓΙΣΗ ΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ
(Α Κορινθιους 7,1)
Ο απ Παυλος λεει την μια αποψη του εδώ. (Η άλλη είναι ο γαμος, και θα σας το δειξω παρακατω). Γιατι ‘’δυο’’ αποψεις? Ο απ Παυλος ηταν από τους ΛΙΓΟΥΣ αποστολους που ηταν ανυπαντρος. Και αυτό διοτι η αποστολη του ηταν να περιτρεχει σε τοσα πολλα μερη. Πηγαινε από τοπο σε τοπο και διδασκε για τον ΙΗΣΟΥ. Με την διακονια του ο Κυριος ιδρυσε πολλες εκκλησιες. Θα ηταν ταλαιπωρια για την γυναικα του και τα παιδια του (αν εκανε) να τους μεταφερει κάθε τοσο από μερος σε μερος και μαλιστα με κινδυνους. Ετσι πηρε αποφαση να μεινει αγαμος. Οι λοιποι αποστολοι που δεν ειχαν την διακονια του Παυλου, ηταν παντρεμενοι. ( Α Κορινθιους 9,5). Ετσι, αυτό που λεει εδώ ΔΕΝ το επιβαλλει. Αποψη εκφραζει για οσους εχουν αυτή την χαρη.
Στο εδαφιο 2 μιλαει για την άλλη μεριδα ανθρωπων που δεν εχουν αποστολη. Και λεει ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ.

2 ΔΙΑ ΤΑΣ ΠΟΡΝΕΙΑΣ ΟΜΩΣ ΑΣ ΕΧΗ ΕΚΑΣΤΟΣ ΤΗΝ ΕΑΥΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΑΣΤΗ ΑΣ ΕΧΗ ΤΟΝ ΕΑΥΤΗΣ ΑΝΔΡΑ
(Α Κορινθιους 7,2)
Λεγοντας ‘’πορνεια’’, δεν εννοει να εχουμε πορνες, αλλα εννοει να παντρευομαστε και να εχουμε φυσιολογικη σεξουαλικη ζωη (εδαφια 3-6). Το ότι δεν εννοει την πορνεια, φαινεται από την διδασκαλια (την καταδικαζει), αλλα και από το εδαφιο αφου λεει ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ και ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ. Έναν αποκλειστικο συντροφο στα ορια του γαμου.
Την διακριση αναμεσα σε αυτους που εχουν την χαρη να μενουν εγκρατεις και σε αυτους που δεν εχουν, την κανει ο απ Παυλος.
7 ΔΙΟΤΙ ΘΕΛΩ ΠΑΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΗΝΑΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΜΑΥΤΟΝ ΑΛΛ ΕΚΑΣΤΟΣ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΝ ΧΑΡΙΣΜΑ ΕΚ ΘΕΟΥ ΑΛΛΟΣ ΜΕΝ ΟΥΤΩΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕ ΟΥΤΩΣ
(Α Κορινθιους 7,7)
Αναγνωριζει λοιπον ότι δεν μπορουν ολοι να μεινουν αγαμοι.


8 ΛΕΓΩ ΔΕ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΓΑΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑΣ ΧΗΡΑΣ ΚΑΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΑΝ ΜΕΙΝΩΣΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ
9 ΑΛΛ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΓΚΡΑΤΕΥΩΝΤΑΙ ΑΣ ΝΥΜΦΕΥΘΩΣΙ ΔΙΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΥΜΦΕΥΘΩΣΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΞΑΠΤΩΝΤΑΙ
(Α Κορινθιους 7,8-9)
Στο 8, μιλαει προς τους αγαμους και τις χηρες και τους λεει ότι ΚΑΛΟ να μεινουν ετσι. Σαφως και απευθυνεται σε αυτους και σε αυτές που δεν εχουν ιδιαιτερες επιθυμιες. Στο 9 όμως εδαφιο λεει ότι αν δεν μπορουν να μεινουν ετσι, να ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ, διοτι είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ παρα να εξαπτωνται!!! Αρα, ΚΑΛΟ να μην παντρευτεις (αν μπορεις), αλλα ΚΑΛΥΤΕΡΟ να παντρευτεις (αν δεν μπορεις).

27 ΕΙΣΑΙ ΔΕΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΗ ΖΗΤΕΙ ΛΥΣΙΝ ΕΙΣΑΙ ΛΕΛΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΟΣ ΜΗ ΖΗΤΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ
(Α Κορινθιους 7,27)

Και λεω ΝΑΙ. Είναι η αποψη του απ Παυλου για αυτους που μπορουν. Από την αρχη εχει κανει αυτή την διακριση.
Όμως στο 28 εδαφιο….που λεει……

28 ΠΛΗΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΥΜΦΕΥΘΗΣ ΔΕΝ ΗΜΑΡΤΗΣΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ Η ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΝΥΜΦΕΥΘΗ ΔΕΝ ΗΜΑΡΤΗΣΕΝ ΑΛΛ ΟΙ ΤΟΙΟΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΧΕΙ ΘΛΙΨΙΝ ΕΝ ΤΗ ΣΑΡΚΙ ΕΓΩ ΔΕ ΣΑΣ ΦΕΙΔΟΜΑΙ
(Α Κορινθιους 7,28). Λεει ότι αν παντρευτεις ΔΕΝ ΑΜΑΡΤΗΣΕΣ!!!! Και είναι η συνεχεια του προηγουμενου εδαφιου. Το λοιπο του εδαφιου εχει να κανει με τα οικογενειακα βαρη που δεν ειχε ο Παυλος.

14 ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΙ ΝΕΩΤΕΡΑΙ ΝΑ ΥΠΑΝΔΡΕΥΩΝΤΑΙ ΝΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΩΣΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΩΣΙΝ ΟΙΚΟΝ ΝΑ ΜΗ ΔΙΔΩΣΙ ΜΗΔΕΜΙΑΝ ΑΦΟΡΜΗΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΝΑ ΛΟΙΔΟΡΗ
( Α Τιμοθεου 5,14) Εδώ λεει οι χηρες που είναι νεες (δυστυχως συμβαινει και αυτό) να παντρευονται και να κανουν οικογενειες.

quote:
απλά αναφέρω αυτά που ο κωλοτούμπας ο Παύλος, έγραφε ανάλογα σε ποιόν απευθυνόταν και πώς πίστευε ότι έπρεπε να γράψει τη συγκεκριμενη στιγμή, κατά περίστασιν δηλαδή.

Ο απ Παυλος (όπως βλεπεις) εγραφε τα ιδια. Ουτε μια αντιφαση στα γραπτα του. Πουθενα ΔΕΝ υποτιμα την γυναικα.

Θα σου φερω όμως και αλλα εδαφια …..
22 ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΥΠΟΤΑΣΣΕΣΘΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΑΣ ΣΑΣ ΩΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ
23 ΔΙΟΤΙ Ο ΑΝΗΡ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ
24 ΑΛΛΑ ΚΑΘΩΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΥΠΟΤΑΣΣΕΤΑΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΝ ΟΥΤΩ ΚΑΙ ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΣ ΥΠΟΤΑΣΣΩΝΤΑΙ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΑΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΑ
(Εφεσιους 5,22-24).

Πρωτα από όλα, μιλαει μεν για υποταγη, ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λεει το κομματι ότι η γυναικα αξιζει λιγοτερο!! Στην συνεχεια θα δουμε μαζι την εννοια της κατά παντα υπακοης.
Τι λενε τα εδαφια? Δειχνουν ένα παραλληλισμο της σχεσης Χριστου και εκκλησιας με την σχεση του ανδρα και της γυναικας. Όπως ο Χριστος είναι η κεφαλη της εκκλησιας, ετσι και ο αντρας είναι κεφαλη της γυναικος. Όπως η εκκλησια υποτασεται στον Χριστο, ετσι και η γυναικα. Και μαλιστα λεει κατά παντα.
Τι είναι η ‘’κεφαλη’’ και η ‘’κατά παντα υποταγη’’?
Που αναφερεται το ‘’κατά παντα’’? Βεβαιως σε ότι είναι σωστο και όχι παραλογο.
Σε ότι απορρεει από την αγαπη και την φροντιδα που ΟΦΕΙΛΕΙ να εχει ο αντρας στην γυναικα του.

25 ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΓΑΠΗΣΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕΔΩΚΕΝ ΕΑΥΤΟΝ ΥΠΕΡ ΑΥΤΗΣ
(Εφεσιους 5,25)

Ώστε δεν μιλαει μονο για την σταση των γυναικων απεναντι στον αντρα τους, αλλα συνεχιζει και με την σταση του αντρος προς την γυναικα. Τι λεει? Να τις ΑΓΑΠΑΝΕ όπως ο Χριστος ΑΓΑΠΗΣΕ την εκκλησια του. Και παρεδωσε το σωμα του θυσια για αυτην. Αρα, η υπακοη της γυναικας ‘’η κατά παντα’’, δεν είναι του στυλ ‘’κατσε κατω’’, ‘’σηκω πανω’’ και τα ομοια αυτων. Αν ο αντρας αγαπαει την γυναικα του , ΠΟΤΕ δεν θα είναι ο ΠΑΣΑΣ του σπιτιου!!
Όταν αγαπας την γυναικα σου, ποτε ΔΕΝ θα την προσβαλλεις,ποτε ΔΕΝ θα την μειωσεις.
Ακομα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λεει ότι ο αντρας μονος του ‘’κοβει και ραβει’’. Και ξερετε γιατι? Δεν νομίζουμε πως άρεσε στο Χριστό να πεθάνει πάνω στο σταυρό, όμως Εκείνος δέχτηκε να θυσιαστεί από αγάπη για την Εκκλησία. Ομοίως και ο άνδρας, εφόσον αγαπάει τη γυναίκα του, θα ξεχάσει το δικό του θέλημα και θα κάνει αυτό που επιθυμεί εκείνη.

Ακομα, αναφορικα με την υποταγη μεσα στην οικογενεια, λεει ο απ Παυλος…..


18 ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΥΠΟΤΑΣΣΕΣΘΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΑΣ ΣΑΣ ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΝ ΚΥΡΙΩ
19 ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΗΣΘΕ ΠΙΚΡΟΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑΣ
20 ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΥΠΑΚΟΥΕΤΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΡΕΣΤΟΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ
(Κολοσσαεις 3,18-20)

Τα παιδια να υπακουουν ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ κατά παντα. Ποιοι είναι οι….γονεις? (τα αυτονοητα). Και ο ΠΑΤΕΡΑΣ και η ΜΗΤΕΡΑ. Δεν κανει διακριση, που σημαινει ότι εχουν την ιδια αξια! Δεν αξιζει η γυναικα λιγοτερο από τον αντρα, είναι το ΙΔΙΟ.
Οι ρολοι τους είναι διαφορετικοι. Αλλα αυτή την διακριση δεν θα την καταλαβουν ποτε οι διαστρευλωτες.
Α΄ Προς Τιμόθεον 2: 9-14,

9 ΩΣΑΥΤΩΣ ΚΑΙ ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΣΤΟΛΗΝ ΣΕΜΝΗΝ ΜΕ ΑΙΔΩ ΚΑΙ ΣΩΦΡΟΣΥΝΗΝ ΝΑ ΣΤΟΛΙΖΩΣΙΝ ΕΑΥΤΑΣ ΟΥΧΙ ΜΕ ΠΛΕΓΜΑΤΑ Η ΧΡΥΣΟΝ Η ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ Η ΕΝΔΥΜΑΣΙΑΝ ΠΟΛΥΤΕΛΗ
10 ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΛΟΜΕΝΑΣ ΘΕΟΣΕΒΕΙΑΝ ΜΕ ΕΡΓΑ ΑΓΑΘΑ
11 Η ΓΥΝΗ ΑΣ ΜΑΝΘΑΝΗ ΕΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΕΤΑ ΠΑΣΗΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ
12 ΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΩ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΗ ΜΗΔΕ ΝΑ ΑΥΘΕΝΤΕΥΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΖΗ
13 ΔΙΟΤΙ Ο ΑΔΑΜ ΠΡΩΤΟΣ ΕΠΛΑΣΘΗ ΕΠΕΙΤΑ Η ΕΥΑ
14 ΚΑΙ Ο ΑΔΑΜ ΔΕΝ ΗΠΑΤΗΘΗ ΑΛΛ Η ΓΥΝΗ ΑΠΑΤΗΘΕΙΣΑ ΕΓΕΙΝΕ ΠΑΡΑΒΑΤΙΣ
(Α Τιμοθεου 2, 9-14)


Στο 9-10 λεει (μιλαει παντα για τις πιστες) πως είναι οι γυναικες. Τι το κατακριταιο?
Στο 11 μιλαει για υποταγη την οποια εξηγησαμε παραπανω.
Στο 12 μιλαει για την διδασκαλια ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. Κατ ιδια ΜΠΟΡΕΙ. Η Πρισκιλλα Διδαξε με τον αντρα της τον Ακυλα ,τον Απολλω.

quote:
Και, επειδή το παραμυθάκι που πιστεύεις και θεωρείς αληθινό, έχει απ’ όλα, ό ίδιος Παύλος, στην προς Κορινθίους Α’ επιστολή του, έγραψε και αυτά (σε αντίθεση με τα προηγούμενα που έλεγε στον Τιμόθεο, εδώ δεν είναι κάθετος):

Ποια αντιθεση? Θα περιμενω να απαντησεις
quote:
προφανώς αναφέρεται στο "προσωπικό»" των μπουρδέλων, στα οποία μετέτρεψαν τους αρχαίους ναούς, οι χριστιανοί.

Μπουρδελλα ηταν οι ναοι της Αφροδυτης στους οποιους εκπορνευονταν νεαρες κοπελες, κατά τον Στραβωνα.
quote:
θεωρεί τάξη να παίζουν οι γυναίκες το ρόλο που έπαιξαν οι κόρες του Νώε ή αυτόν που έπαιζαν οι τσάτσες των προπατόρων του, τύπου Αβραάμ.

Ναι σοβαρα? Τι ακριβως εγινε? Για παραθεσε εδαφια. Παραθεσε τα και θα σου απαντησω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 10:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μυ Kostakis, χαίρομαι πολύ που αποφάσισες έτσι ξαφνικά, να εξηγησεις σε όλους μας και ως απάντηση, σε όλους μας..Αγωνιούσαμε,
αν θα φωτιστούμε....
Καλέ μου φίλε,γιατί δεν κοιτάς αυτά που γράφεις, όπου λές ότι Θεός για τον ΄άθεο, δεν υπάρχει γι αυτό άθεοκαι Θεός για τους ένθεους,αν υπάρχει,δεν μπορεί να είναι πότε έτσι πότε αλλοιώς, αν δεν υπάρχει, ούτε η δική σου,σας, θέση, ότι δεν υπάρχει στέκει....
Κάπου τα έχεις λίγο μπερδεμένα, νομίζω, δλδ....
Όσο για το φόβο και τον σεβασμό,ας αφήσουμε τις καημένες τις λέξεις να είναι αυτό που είναι,ας μην...τις ζωγραφίζουμε μουστάκια, για να τιε κανουμε άσχημες....Είναι άδικο, για τις λέξεις αυτές..Και κανείς δεν έχει τέτοιο διακίωμα για να στερεώσει την επιχειρηματολογία του....
Μιλάμε για παιδικά παιχνίδια, όχι για σοβαρό διάλογο....
Επειδη, δε και το αν έχουν ενωθεί οι ιδέες Έληνας και χριστιανός,αποτελεί γεγονός κι όχι ιδέα, δεν θέλω να ν0ομίζουμε ότι πρέπει να οδύμε οπιός αοπ τους δυο μας είναι ο τρελός ή ο λάθος της υπόθεσης...Θα ήταν άδικο...Για σένα, φυσικα....Βλέπεις,10 εκατομμύρια
΄Ελληνες δεν μπορεί να...κάνουν λάθος, που αισθάνονται Ελληνοχριστιανοί....
Και επιτέλους, είναι βαρετό αυτό το "ο χριστινιασμός θα μας σώσει;.."
Το έχει κάνει πολλές φορές και το κανει κάθε μέρα....
Δεν το βλέπεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 10:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Kostakis, χαίρομαι πολύ που αποφάσισες έτσι ξαφνικά, να εξηγησεις σε όλους μας και ως απάντηση των θέσεων μας, σε όλους μας..Αγωνιούσαμε, αν θα ....φωτιστούμε....
Καλέ μου φίλε,γιατί δεν κοιτάς αυτά που γράφεις, όπου λές ότι Θεός για τον άθεο, δεν υπάρχει γι αυτό άθεος και Θεός για τους ένθεους,αν υπάρχει,δεν μπορεί να είναι πότε έτσι πότε αλλοιώς, αν δεν υπάρχει, ούτε η δική σου,σας, θέση, ότι δεν υπάρχει Θεός, στέκει....
Κάπου τα έχεις λίγο μπερδεμένα, νομίζω, δλδ....
Όσο για το φόβο και τον σεβασμό,ας αφήσουμε τις καημένες τις λέξεις να είναι αυτό που είναι,ας μην...τις ζωγραφίζουμε μουστάκια, για να τιε κανουμε άσχημες....Είναι άδικο, για τις λέξεις αυτές..Και κανείς δεν έχει τέτοιο διακίωμα για να στερεώσει την επιχειρηματολογία του....
Μιλάμε για παιδικά παιχνίδια, όχι για σοβαρό διάλογο....
Επειδη, δε και το αν έχουν ενωθεί οι ιδέες Έλληνας και χριστιανός,αν αποτελεί γεγονός κι όχι ιδέα, δεν θέλω να νομίζουμε ότι πρέπει να δούμε το ποιός απο τους δυο μας είναι ο τρελός ή ο λάθος της υπόθεσης...Θα ήταν άδικο...Για σένα, φυσικα....Βλέπεις,10 εκατομμύρια
΄Ελληνες δεν μπορεί να...κάνουν λάθος, που αισθάνονται Ελληνοχριστιανοί....
Και επιτέλους, είναι βαρετό αυτό το "ο χριστινιασμός θα μας σώσει;.."
Το έχει κάνει πολλές φορές και το κανει κάθε μέρα....
Δεν το βλέπεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 12:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ Robben, αφού σου εκφράσω την εκτίμησή μου για τις θεολογικές γνώσεις που διαθέτεις (έστω και αν διαφέρουμε ιδεολογικά), θα ήθελα να συζητήσουμε κάποια εξ όσων αναφέρεις

quote:
Θα σου φερω όμως και αλλα εδαφια …..
22 ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΥΠΟΤΑΣΣΕΣΘΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΑΣ ΣΑΣ ΩΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ
23 ΔΙΟΤΙ Ο ΑΝΗΡ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ
24 ΑΛΛΑ ΚΑΘΩΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΥΠΟΤΑΣΣΕΤΑΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΝ ΟΥΤΩ ΚΑΙ ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΣ ΥΠΟΤΑΣΣΩΝΤΑΙ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΑΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΑ
(Εφεσιους 5,22-24).

Συμφωνώ μαζί σου ότι πουθενά δεν αναφέρεται η σχετική αξία της γυναίκας ως χαμηλότερη. Από την άλλη όμως αφενός η έννοια "υποτάσσομαι" είναι σαφής και ερμηνεύεται ως σχέση εξουσίας μεταξύ δύο πλευρών, αφετέρου το να τοποθετείς "κεφαλή" ενός σώματος σημαίνει, στην καθομιλουμένη, ότι δίνεις εξουσία σε κάποιον.
Επίσης, το ότι προτρέπονται οι άντρες να αγαπάνε τις γυναίκες τους είναι και αυτό δείγμα (προϋπάρχουσας είναι η αλήθεια) κατάστασης σχέσης εξουσίας : όταν ένα ζευγάρι είναι παντρεμένο, το να προτρέπεις το έναν να αγαπήσει τον άλλο, σημαίνει είτε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, είτε ότι πρέπει να δώσεις μία συμβουλή και στον "ανώτερο" να μην είναι απόλυτα δυνάστης.
Ασφαλώς βέβαια η προτροπή "αγάπα" δεν είναι ίδια με την προτροπή "υποτάξου". Κι όσο για το τι είδους αγάπη προτείνεται, ξέρεις ότι είναι εύκολη η ελαστικοποίηση αυτής στα πλαίσια μίας σχέσης εξουσίας.

quote:
18 ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΥΠΟΤΑΣΣΕΣΘΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΑΣ ΣΑΣ ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΝ ΚΥΡΙΩ
19 ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΗΣΘΕ ΠΙΚΡΟΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑΣ
20 ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΥΠΑΚΟΥΕΤΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΡΕΣΤΟΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ
(Κολοσσαεις 3,18-20)

ας προσθέσουμε και τα δύο επόμενα εδάφια...

quote:
"21 Οι πατέρες, μη ερεθίζετε τα τέκνα υμων, ινα μη αθυμωσιν.
22 Οι δουλοι, υπακούετε κατα πάντα τοις κατα σάρκα κυρίοις, μη εν οφθαλμοδουλία ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ' εν απλότητι καρδίας, φοβούμενοι τον κύριον."

Για άλλη μία φορά εισέρχεται η έννοια της υποταγής της γυναίκας, ενώ ταυτόχρονα εισάγεται ο όρος της υπακοής των τέκνων, αλλά και των δούλων προς τους κυρίους αυτών (και όχι απαραίτητα προς τις κυρίες, όσον αφορά στους δούλους). Άρα, απλά ο Παύλος περιγράφει το σύνηθες σχήμα της πατριαρχικής οικογένειας της εποχής (Πατήρ Φαμίλιας, Μητέρα υποτελής, Παιδιά υπάκουα, δούλοι), με πρόνοια μάλιστα για τα τέκνα ώστε να μη θυμώσιν... αντίθετα, τέτοιες πρόνοιες, πλην της (προβλεπόμενης και εξ ορισμού δεδομένης) αγάπης δεν προβλέπει ο Παύλος για τη σύζυγο. Τέλος πάντων...

quote:
9 ΩΣΑΥΤΩΣ ΚΑΙ ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΣΤΟΛΗΝ ΣΕΜΝΗΝ ΜΕ ΑΙΔΩ ΚΑΙ ΣΩΦΡΟΣΥΝΗΝ ΝΑ ΣΤΟΛΙΖΩΣΙΝ ΕΑΥΤΑΣ ΟΥΧΙ ΜΕ ΠΛΕΓΜΑΤΑ Η ΧΡΥΣΟΝ Η ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ Η ΕΝΔΥΜΑΣΙΑΝ ΠΟΛΥΤΕΛΗ
10 ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΛΟΜΕΝΑΣ ΘΕΟΣΕΒΕΙΑΝ ΜΕ ΕΡΓΑ ΑΓΑΘΑ
11 Η ΓΥΝΗ ΑΣ ΜΑΝΘΑΝΗ ΕΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΕΤΑ ΠΑΣΗΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ
12 ΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΩ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΗ ΜΗΔΕ ΝΑ ΑΥΘΕΝΤΕΥΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΖΗ
13 ΔΙΟΤΙ Ο ΑΔΑΜ ΠΡΩΤΟΣ ΕΠΛΑΣΘΗ ΕΠΕΙΤΑ Η ΕΥΑ
14 ΚΑΙ Ο ΑΔΑΜ ΔΕΝ ΗΠΑΤΗΘΗ ΑΛΛ Η ΓΥΝΗ ΑΠΑΤΗΘΕΙΣΑ ΕΓΕΙΝΕ ΠΑΡΑΒΑΤΙΣ
(Α Τιμοθεου 2, 9-14)


Στο 9-10 λεει (μιλαει παντα για τις πιστες) πως είναι οι γυναικες. Τι το κατακριταιο?
Στο 11 μιλαει για υποταγη την οποια εξηγησαμε παραπανω.
Στο 12 μιλαει για την διδασκαλια ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. Κατ ιδια ΜΠΟΡΕΙ. Η Πρισκιλλα Διδαξε με τον αντρα της τον Ακυλα ,τον Απολλω.


Τίποτα το κατακριτέο στο στίχο 9-10. Στο στίχο 12 όμως δεν αναφέρεται πουθενά το υπονοούμενο "εις εκκλησίαν", αντίθετα το κείμενο αφήνει να εννοηθεί ότι απαγορεύεται η αυθεντία επί του αντρός ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Κάτι το οποίο επιχειρεί στη συνέχεια να νομιμοποιήσει κιόλας με τα του Αδάμ και της Εύας, επιβεβαιώνοντας κατ' αυτόν τον τρόπο ότι η υποτακτική αγαπημένη εκάστου αντρός δεν παύει να είναι ηθικά επιβαρυμένη και άρα εγγενώς ένοχη.
Δε χρειάζεται να έχει κανείς ειδικές γνώσεις ψυχολογίας για να καταλάβει : φορτώνεις σε κάποιον μία ενοχή, την οποία δε δύναται ΕΠΟΥΔΕΝΙ να αποτινάξει, του προσφέρεις αγάπη-οίκτο και απαιτείς την υποταγή του. Απλά πράγματα, βασισμένα στην πατριαρχική κοινωνία του τότε και στο μισογυνισμό του άγαμου Παύλου.
Ο Ιησούς δε θυμάμαι πάντως να έκανε τέτοιους διαχωρισμούς....

Αγαπητέ trexagireve, όταν με το καλό μπορέσω να αντιληφθώ το σύνολο των γραφομένων σου, θα μπορώ να απαντήσω σαφέστερα. Σε όσα είναι σαφή όμως

quote:
Αγωνιούσαμε, αν θα ....φωτιστούμε....

Δε σε είχα για ετερόφωτο

quote:
Καλέ μου φίλε,γιατί δεν κοιτάς αυτά που γράφεις, όπου λές ότι Θεός για τον άθεο, δεν υπάρχει γι αυτό άθεος και Θεός για τους ένθεους,αν υπάρχει,δεν μπορεί να είναι πότε έτσι πότε αλλοιώς, αν δεν υπάρχει, ούτε η δική σου,σας, θέση, ότι δεν υπάρχει Θεός, στέκει....

Εγώ απλά έγραψα ότι Θεός για εμάς του άθεους ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δε μίλησα για το πως θα είναι ο Θεός για τους ένθεους, άλλωστε δε βρίσκω και πολλά κοινά στοιχεία στους θεούς των ένθεων μεταξύ τους. Στην τελική, αδιαφορώ πως είναι ο Θεός για κάθε ένθεο, εφόσον τον κάνει ευτυχισμένο στη ζωή του.

quote:
Όσο για το φόβο και τον σεβασμό,ας αφήσουμε τις καημένες τις λέξεις να είναι αυτό που είναι,ας μην...τις ζωγραφίζουμε μουστάκια, για να τιε κανουμε άσχημες....Είναι άδικο, για τις λέξεις αυτές..Και κανείς δεν έχει τέτοιο διακίωμα για να στερεώσει την επιχειρηματολογία του....
Μιλάμε για παιδικά παιχνίδια, όχι για σοβαρό διάλογο....

Μην το κουράζεις, ξέρεις ότι έχεις λάθος. Ο φόβος είναι φόβος, ο σεβασμός είανι σεβασμός, η αγάπη είναι αγάπη και η υποταγή είναι υποταγή. Δυστυχώς για πολλούς, τα ελληνικά είναι σαφής γλώσσα.

quote:
Βλέπεις,10 εκατομμύρια ΄Ελληνες δεν μπορεί να...κάνουν λάθος, που αισθάνονται Ελληνοχριστιανοί....

Επιμένεις για τους 10 εκατομμύρια Ελληνοχριστιανούς; μη σου χαλάσω την ψευδαίσθηση, 10 εκατομμύρια θες; 10 εκατομμύρια. Στους υπόλοιπους όμως αφήστε το δικαίωμα να είναι μόνο Έλληνες ή μόνο Χριστιανοί.

quote:
Και επιτέλους, είναι βαρετό αυτό το "ο χριστινιασμός θα μας σώσει;.."
Το έχει κάνει πολλές φορές και το κανει κάθε μέρα....
Δεν το βλέπεις;

Όχι, δεν το βλέπω. Και αν εσύ, σε αυτό το συνοθύλευμα γύρω σου που λέγεται Νεοελλάδα, βλέπεις κάτι "σωσμένο", εκτός ίσως από τα δικαιώματα μας σαν ανθρώπων, σαν εργαζομένων και σαν κοινωνικών και πνευματικών οντοτήτων ενγένει (και εδώ χρησιμοποιεί την έννοια του "σωσμένος" ως τελειωμένος, για να μην παρερμηνευτώ), τότε προς τι διαρρηγνύεις τα ιμάτια σου στα θέματα περί μεσαίας τάξης και εμβολίων κλπ.; είδες εσύ το χριστιανισμό να έχει σώσει πολλούς από την ανάγκη της επιβίωσης ή απλά το θέμα είναι να δίνουμε ψεύτικες ελπίδες για να παίρνουμε αληθινή "ύλη" προς ενίσχυσιν των δικών μας αναγκών;
Πρόσεχε ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ την ειρωνεία σου. Ξέρω πολύ καλά αυτό το παιχνίδι, αλλά δε θα σε ακολουθήσω, γιατί θεωρώ ότι το να το πράξω κατά συρροή σημαίνει αφενός ένδεια επιχειρημάτων, αφετέρου υποτίμηση του συνομιλητή μου. Αν δεν μπορείς να απαντήσεις στα όσα σε ρώτησα, πες απλά ότι ρωτάω αδιάφορα θέματα και αγνόησέ τα. Ούτε στο θέμα περί εμπορικής δραστηριότητας των μοναστηριών ΤΟΛΜΗΣΕΣ να απαντήσεις, γιατί γνωρίζεις ότι αυτή είναι η αλήθεια σε μεγάλο βαθμό, ούτε στο ότι δε νοείται συσχέτιση εθνικής ταυτότητας με θρησκευτικές πεποιθήσεις απάντησες, γιατί απλά ξέρεις ότι δε θα σου βγει.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 13:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
αθεε kostaki λες οτι δεν υπαρχει θεος για σενα..πασο..δεν ειμαστε εδω για να σας προσυλητισουμε αλλα για παραθεσουμε τις αποψεις μας..θα σου απευθυνω τα εξης ερωτηματα που εκανα προ καιρου κ στον macedon κ απο τοτε χοντρα χοντρα επαψε να με θεωρει σοβαρο ατομο κ να μιλαει μαζι μου..ταυτοχρονα χαιρομαι που εισαι ευτυχισμενος αλλα βαθυτερα το εχεις ψαξει περα απο τα προσωπα ή τις διανοητικες σου ικανοτητες απο που πηγαζει αυτη η ευδαιμονια που νιωθεις?στη καθημερινοτητα σου πιστευεις στην ελπιδα?το πρωι που ξυπνας λες καλημερα?οσον αφορα το θεμα γυναικα ειναι οντως πολυ μεγαλο..θα μπορουσαμε να το ξεκινησουμε σε ξεχωριστη συζητηση..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 13:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ πάντα θα ελπίζω ότι κάποια μέρα θα μιλήσουμε την ίδια γλώσσα κα θα επικοινωνήσουμε φίλε μου Kostakis,ας κάνεις εσύ τον Αλέκο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...
Καλά ρε σύ,έχεις δουλέψει ποτέ σου;Γιατι αν δεν καταλαβάινεις τι είναι να συνεργάζονται δυο ή περισσότερα άτομα και η ανάγκη κάποιος να ηγείται, ότι ζρειάζεται κεφαλή,να οδηγεί,για το καλό όλων, τι να σου πω...Είναι στοιχειώδη μαθήματα,κοινωνίας...Ελπίζω να τα κατανοήσεις καποτε...
Σου είμαι δυσνόητοςε; Το ξέρω.....Εσύ τότε γιατι το παιδεύεις με πομπώδεις εκφράσεις και βερμπαλισμούς εκφράσεων;Ρε φίλε, υπάρχει μια θρησκεία που την δέχονται όλοι σχεδόν οι ΄Ελληνες, εδώ καιαιώνες, είναι ένα πλέον...Εσείς,αν διαφωνείτε, μην θέλετε να κάνετε τους άλλους λαθός...
Το λένε εγωισμό...
Τι να κουράσω εγώ αγόρι μου;Απο σένα έρχονται κι είναι....κουρασμένα,
μην ψάχνεις δικαιολογίες...
Επειδή στη νεοελλάδα, υπάρχουν πολλοί σαν εσένα, δημοκράτες, νεοτεριστές και πολλά νούμερα διαφορετικότητας,γι αυτό είναι έτσι ....Αν ήταν όπως ήταν,με Έλληνες χριστιανούς, θα ήταν όπως ήταν....
Αν βέβαια, έχεις ακόυσει πως ήταν η Ελλάδα....Γιατί εσύ προφανώς, δεν ξέρεις ότι έτσι είμαστε 2000 χρόνια τωρα...Ελληνοχριστιανοί...
Απο που είσαι, αλήθεια;Εδώ κοντα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 14:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα και πάλι

Αγαπητή hunter, συμφωνώ μαζί σου ότι δεν υπάρχει σκοπός και απόπειρα προσηλυτισμού, από καμία εκ των αντικρουόμενων απόψεων, σίγουρα όχι και από τη δική μου. Θα απαντήσω ευχαρίστως στα ερωτήματά σου :

quote:
το εχεις ψαξει περα απο τα προσωπα ή τις διανοητικες σου ικανοτητες απο που πηγαζει αυτη η ευδαιμονια που νιωθεις?

Δεν υπάρχει λόγος (για μένα προσωπικά) να ψάξω κάτι έτι περαιτέρω, το οποίο δυστυχώς χαίρονται ελάχιστοι, τη στιγμή που γνωρίζω τις βασικές αιτίες ύπαρξής του. Για μένα η ευτυχία έγκειται στα όσα ανέφερα, για σένα μπορεί να είναι σε όλα αυτά ΣΥΝ κάτι παραπάνω, αυτό είναι σεβαστό και ευκταίο, αλλά δεν είναι καθολικό. Πάντως, ελπίζω να βρίσκεις τα αντίστοιχα συναισθήματα στη ζωή σου και για μένα δεν έχει σημασία το που... σημασία έχει να νιώθεις ευτυχισμένη.

quote:
στη καθημερινοτητα σου πιστευεις στην ελπιδα?

Ενδιαφέρον ερώτημα. Θα έλεγα ότι ελπίζω, αλλά μέσα σε καθαρα ρεαλιστικά πλαίσια, μέσα στα όρια της παρούσης ζωής μου και μέσα στις υπάρχουσες συνθήκες. Η έννοια της ελπίδας είναι κάτι το οποίο στη βάση του δε μου είναι αρνητικό, εντούτοις νιώθω ότι μου είναι όλο και λιγότερο απαραίτητο, καθώς ζω αυτό που επιθυμούσα.

quote:
το πρωι που ξυπνας λες καλημερα?

Αν το λες με την απλή, καθημερινή χρήση του, λέω σε πολύ κόσμο. Αν το λες για την εσωτερική του χρήση, αυτό που λέμε "πήγα το πρωί στον καθρέφτη και είπα καλημέρα", είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνω ούτως ή άλλως, με το να λέω ότι είμαι πάντα καλά... και τελικά είμαι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.
Θα ήθελα τις αντίστοιχες δικές σου απαντήσεις.

Αγαπητέ trexagireve, θα προσπεράσω για ακόμα μία φορά το ύφος του μηνύματός σου και θα απαντήσω στα όποια ερωτήματα απευθύνεις

quote:
Καλά ρε σύ,έχεις δουλέψει ποτέ σου;

Όχι, βασικά εργάζομαι.

quote:
Γιατι αν δεν καταλαβάινεις τι είναι να συνεργάζονται δυο ή περισσότερα άτομα και η ανάγκη κάποιος να ηγείται, ότι ζρειάζεται κεφαλή,να οδηγεί,για το καλό όλων, τι να σου πω...Είναι στοιχειώδη μαθήματα,κοινωνίας...Ελπίζω να τα κατανοήσεις καποτε...

Βασικά άλλο πράγμα η συνεργασία, άλλο πράγμα η ηγεσία, το "πολυαγαπημένο" μου management. Δεν υπάρχει ανάγκη του ηγείσθαι απαραίτητα, αν και το σύγχρονο οικονομικό μοντέλο επιβάλλει σχέσεςς ηγεσίας και υφισταμένων στη βασική επιχειρηματική εκδοχή. Παλιότερα ήταν κάπως πιο διακριτός ο ρόλος, υπήρχαν οι σκλάβοι, τώρα υπάρχουν οι συνεργαζόμενοι υπάλληλοι.
Αλήθεια, να σε ρωτήσω κάτι απλό (και θα ευχόμουν να πάρω απάντηση) : συμφωνείς με την "αρχή του ενός"; συμφωνείς με αυτόν που είπε ότι "η πλειοψηφία δεν μπορεί να υποκαταστήσει έναν ηγέτη";

quote:
Σου είμαι δυσνόητοςε;

Μερικές φορές από - καλώς εννοούμενη - βια σου βγαίνουν ασύντακτες φράσεις. Γενικά δεν είσαι καθόλου δυσνόητος.

quote:
Εσύ τότε γιατι το παιδεύεις με πομπώδεις εκφράσεις και βερμπαλισμούς εκφράσεων;

Σου είμαι δυσνόητος; δεν το νομίζω.

quote:
Επειδή στη νεοελλάδα, υπάρχουν πολλοί σαν εσένα, δημοκράτες, νεοτεριστές και πολλά νούμερα διαφορετικότητας,γι αυτό είναι έτσι ....

Ελπίζω να μη θες σχόλιο γι' αυτό. Κράτα τις απαξιωτικές εκφράσεις για τον εαυτό σου, δε θα ενισχύσουν την επιχειρηματολογία σου.

quote:
Αν βέβαια, έχεις ακόυσει πως ήταν η Ελλάδα....Γιατί εσύ προφανώς, δεν ξέρεις ότι έτσι είμαστε 2000 χρόνια τωρα...Ελληνοχριστιανοί...

Θα με ενδιέφερε να κάνω ένα τέτοιο ταξίδι στο χρόνο, αφού το χεις τόσο εύκαιρο, δείξε μου μερικά φιλμς. Μερικές φορές κλαίω τις θερμίδες που καίω να σου απαντήσω...

quote:
Απο που είσαι, αλήθεια;Εδώ κοντα;

Το έχω επαναλάβει πολλάκις, αγαπητέ Λαρισαίε. Κεφαλονιά μένω, Έλληνας Κωνσταντινουπολίτης είμαι και για το εθνικό μου φρόνημα δε θα ανοίξω συζήτηση εδώ μέσα. Άσε λοιπόν τους ρατσιστικούς διαχωρισμούς σε ορθόδοξους και μη Έλληνες και κοίταξε να προστατεύεις την ενότητα της χώρας, γιατί από εθνικούς διχασμούς, τόσο ένεκα κοινωνικών φρονημάτων, όσο και λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων, ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 15:08:06  Εμφάνιση Προφίλ
Robben

Πέραν αυτών που σου απάντησε ο kostakis, με τα οποία συμφωνώ, θέλω να πω ότι πιο πολύ απ' τις θρησκευτικές σου γνώσεις, προσωπικά, θαυμάζω την ικανότητά σου να ερμηνεύεις όπως εσύ βολεύεσαι τις γραφές, να αναφέρεις σκεπτικά των διαφόρων ηρώων τους (λες και είσαι μέσα στο μυαλό τους), να λες πολύ εύκολα "ναι μεν αλλά...", προκειμένου να σου βγεί το αποτέλεσμα που θέλεις.

quote:
Ποια αντιθεση? Θα περιμενω να απαντησεις

Έχω ήδη διευκρινίσει τις αντιφάσεις ανάμεσα στις δύο επιστολές, σχετικά με τις γυναίκες και δεν έχεις παρά να ανατρέξεις στα προηγούμενα μηνύματά μου.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να τα επαναλάβω.


quote:
Μπουρδελλα ηταν οι ναοι της Αφροδυτης στους οποιους εκπορνευονταν νεαρες κοπελες, κατά τον Στραβωνα.

Σίγουρα υπήρχαν πόρνες από αρχαιοτάτων χρόνων, άλλωστε γι' αυτό είναι και το αρχαιότερο επάγγελμα, όμως αμφισβητείς ότι πόρνες είχαν και οι οίκοι ανοχής των χριστιανών;;;

Οι χριστιανοί δεν είναι εκείνοι που ευαγγελίζονται την αγνότητα και τα χρηστά ήθη;; Γιατί μετέτρεπαν τα ιερά των Ελλήνων σε πορνεία;;;;

quote:
Ναι σοβαρα? Τι ακριβως εγινε? Για παραθεσε εδαφια. Παραθεσε τα και θα σου απαντησω.

Ποιά εδάφια θέλεις;

Αυτά που λένε ότι ο Νώε κοιμήθηκε με τις κόρες του και του έκαναν εγγόνια που ήταν, ταυτόχρονα και παιδιά του;;

Η μήπως η Σάρα δεν έκανε τσατσιλίκι για να πηδήξει ο Αβραάμ την υπηρέτρια;

Δεν τα ξέρεις ή είναι ψέματα;;

Περιμένω να μου πείς τους "βαθύτερους" λόγους που το έκαναν αυτό, διότι είμαι σίγουρος ότι τους... γνωρίζεις!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 15:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε Kostakis, έμαθες κι αυτοσαρκάζεσαι ή μου φαίνεται;Ρε φίλε,
εσύ άρχισες τις ...ανακοινώσεις, εσύ είσαι ο ακατανόητος, όχι εγώ,
δεν λέω κάτι διαφορετικό απο τα γνωστά εγώ...Πως να το κανουμε;...
Αν δεις τι γράφεις, θα καταλάβεις....
Δυσνόητος, οχι ποτέ δεν ήσουν..Παντα σαφείς...Εγώ και εσύ..Εσύ λές ότι δεν καταλαβαίνεις...
Το θέμα συνεργασίας πάνω στη δουλειά, πάντως, πρέπει να σε απασχολήσει...Μόνος σοθ δουλεύεις, σε ρωτάω;Γιατί αν δουλεύεις με αλλους,αν είσαι σε ιεραρχία και υπεύθυνη θέση, είμαι πολύ περίεργος να δω τι σχέσεις έχεις με τους συνεργάτες σου, τι σχέαση έχεις μαζί τους...Υφιστάμενος, προιστάμενος, ή ....αδιαβάθμητος;΄
Γιατί, αλλοιώς, δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις οτι ένας πρέπει να παίρνει τις αποφάσεις, για ένα σύνολο κι ότι τα διλλήματα περι ισότητας είναι παγίδες για κότες...Γιατί προς το παρόν, ισότητα σημαίνει ίση εργασία, όχι ίση αμοιβή και θέση σκλάβου, όχι εργαζομένου...
Αλλα, φαντάζομαι, για τα κακώς κείμενα των αφεντικών σου δεν μιλας....Δουλεύεις σε αφεντιά έτσι δεν ειναι;Τους έχεις ....θεούς, ή μου φαίνεται;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 15:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
κ το αυριο τι γινεται kostaki?απλα καμια μερα ολα αυτα τα ωραια που νιωθεις τωρα απλα θα χαθουν?η ψυχη σου δεν υπαρχει?ο φοβος?πραγματικα θα ηθελα να δω το ψυχολογικο σου προφιλ αν μου το επιτρεψεις. κ γω εχω οσα θελω κ μεσα απο τα καθημερινα μου προβληματα νιωθω ευτυχισμενη αλλα ταυτοχρονα ευγνωμωνω τον Κυριο που μου εδωσε το δικαιωμα να επιλεξω αυτη την πορεια στη ζωη μου..εσυ για το αυριο τι λες?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 16:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Αγαπητε φιλε Kostakis, και εγω με την σειρα μου εκφραζω την εκτιμηση μου για την ευγενεια που διαθετεις, και για τις αποψεις που εκφραζεις. Το αν διαφερουμε ιδεολογικα, δεν εχει σημασια. Σημασια εχει ο διαλογος. Περναω λοιπον σε οσα θετεις.
quote:

Συμφωνώ μαζί σου ότι πουθενά δεν αναφέρεται η σχετική αξία της γυναίκας ως χαμηλότερη. Από την άλλη όμως αφενός η έννοια "υποτάσσομαι" είναι σαφής και ερμηνεύεται ως σχέση εξουσίας μεταξύ δύο πλευρών, αφετέρου το να τοποθετείς "κεφαλή" ενός σώματος σημαίνει, στην καθομιλουμένη, ότι δίνεις εξουσία σε κάποιον.

Αγαπητε μου φιλε,καταρχην δεν μιλαμε για ‘’σχετικη’’ αξια αλλα για ΑΞΙΑ της γυναικας. Ακομα, η ‘’υποταγη’’ που αναφερει ο Παυλος δεν εχει καμια σχεση με την υποταγη πχ του δουλου στον αφεντη. Για αυτό και ο Παυλος αμεσως μετα (στα επομενα εδαφια τα οποια εχεις σε παραθεση) αναφερεται στην αγαπη που οφειλει να εχει ο αντρας προς την γυναικα.
‘’οι ανδρες αγαπατε τας γυναικας εαυτων καθως και ο χριστος ηγαπησεν την εκκλησιαν και εαυτον παρεδωκεν υπερ αυτης’’
Αναγκαζεται να γραψει το αυτονοητο και απευθυνεται στους αντρες (ενώ θα περιμενε κανεις να απευθυνθεί και στις γυναικες) για να μην παρεξηγησει κανεις τα λογια του. Να μην νομισει κανενας ότι μιλαει για την υποταγη του δουλου στον αφεντη. Όπως λοιπον ο Χριστος θυσιαστηκε για μας, ετσι και ο αντρας οφειλει να θυσιαζει τον εαυτο του για την γυναικα του. Δεν προκειται λοιπον για μια υποταγη αυταρχικη και δουλικη, αλλα μια υποταγη που πηγαζει από την αγαπη η οποια φανερωνεται με την θυσια. Αναφορικα με την ‘’κεφαλη’’ ενός σωματος, κατά την χριστιανικη πιστη όταν ενας αντρας και μια γυναικα παντρευονται, γινονται ένα σωμα. Ένα σωμα εχει ένα κεφαλι. Εάν ειχε δυο, τοτε δεν θα ηταν φυσιολογικο. Ένα πχ αυτοκινητο εχει ένα τιμονι. Ενας το οδηγει.
Ο αντρας, αφου εχει τεθει ως κεφαλη εχει και την μεγαλυτερη ευθυνη για την οικογενεια του. Δεν θα επρεπε όμως να παρεξηγηθει και αυτή η εννοια. ‘’Κεφαλη’’ σημανει ‘’ευθυνη’’. Δεν σημαινει ότι μονο ο αντρας αποφασιζει. Αν η γυναικα δεν συμφωνει, οφειλει ο αντρας της να την ακουσει (δειχνοντας ετσι την αγαπη του και την θυσια του ‘’εγω’’ του). Οφειλει δηλαδη ο αντρας να υποταχθει στην γυναικα του.
Στο ιδιο κομματι που σχολιαζουμε, λιγο πιο πριν γραφει……
‘’υποτασσομενοι αλληλοις εν φοβω θεου’’
Και ο αντρας υποτασσεται στην γυναικα. Επομενως, η ‘’κεφαλη’’ δειχνει ευθυνη και όχι εξουσια.
quote:
Επίσης, το ότι προτρέπονται οι άντρες να αγαπάνε τις γυναίκες τους είναι και αυτό δείγμα (προϋπάρχουσας είναι η αλήθεια) κατάστασης σχέσης εξουσίας : όταν ένα ζευγάρι είναι παντρεμένο, το να προτρέπεις το έναν να αγαπήσει τον άλλο, σημαίνει είτε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, είτε ότι πρέπει να δώσεις μία συμβουλή και στον "ανώτερο" να μην είναι απόλυτα δυνάστης.
Ασφαλώς βέβαια η προτροπή "αγάπα" δεν είναι ίδια με την προτροπή "υποτάξου". Κι όσο για το τι είδους αγάπη προτείνεται, ξέρεις ότι είναι εύκολη η ελαστικοποίηση αυτής στα πλαίσια μίας σχέσης εξουσίας.

Νομιζω ότι σου απαντησα με το παραπανω σχολιο μου
quote:
Για άλλη μία φορά εισέρχεται η έννοια της υποταγής της γυναίκας,

Λεει ‘’καθως πρεπει εν Κυριω’’. Η εννοια της υποταγης εχει αναφερθει παραπανω
quote:
ενώ ταυτόχρονα εισάγεται ο όρος της υπακοής των τέκνων,

Στους γονεις. Δεν κανει διακριση σε πατερα ή μητερα. Όπως ακουει τον πατερα, ακουει και την μητερα.
quote:
αλλά και των δούλων προς τους κυρίους αυτών (και όχι απαραίτητα προς τις κυρίες, όσον αφορά στους δούλους).

Για τους δουλους να πω ότι την περιοδο που ξεκινησε ο χριστιανισμος ΗΤΑΝ ηδη σε ανθηση η δουλεία.
Στο κομματι που αναφερεις, μιλαει σε χριστιανους δουλους. Και λεει και αλλα πολλα που δεν είναι του παροντος. (Αν θες τα βλεπουμε).
quote:
Άρα, απλά ο Παύλος περιγράφει το σύνηθες σχήμα της πατριαρχικής οικογένειας της εποχής (Πατήρ Φαμίλιας, Μητέρα υποτελής, Παιδιά υπάκουα, δούλοι), με πρόνοια μάλιστα για τα τέκνα ώστε να μη θυμώσιν...

‘’ινα μη αθυμωσιν’’……να μην παροξύνονται δηλαδη και δημιουργηθουν σε αυτά κομπλεξ, κατι που υποστηριζει και η συγχρονη παιδοψυχολογια.
quote:
αντίθετα, τέτοιες πρόνοιες, πλην της (προβλεπόμενης και εξ ορισμού δεδομένης) αγάπης δεν προβλέπει ο Παύλος για τη σύζυγο. Τέλος πάντων...

Μα στα πλαισια της αγαπης συμπεριλαμβανονται όλα τα αλλα. Κάθε άλλη μεριμνα και προνοια. Στην α κορινθιους 13 κεφαλαιο μπορεις να τα δεις.
quote:
Στο στίχο 12 όμως δεν αναφέρεται πουθενά το υπονοούμενο "εις εκκλησίαν", αντίθετα το κείμενο αφήνει να εννοηθεί ότι απαγορεύεται η αυθεντία επί του αντρός ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Να πω σε αυτό το σημειο ότι την επιστολη αυτην την στελνει στον Τιμοθεο που ηταν ποιμενας στην εκκλησια της Εφεσου. Ότι γραφει στην επιστολη , είναι συμβουλες στον νεαρο Τιμοθεο αναφορικα με την ποιμανση της εκκλησιας.
12 ΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΩ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΗ ΜΗΔΕ ΝΑ ΑΥΘΕΝΤΕΥΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΖΗ

Μιλαει για διδασκαλια. Εκει παει η ‘’αυθεντια επι του ανδρος’’. Και φυσικα αναφερεται μεσα στην εκκλησια. Όμως κατ ιδια, μπορει η γυναικα να διδαξει, όπως διδαξε η Πρισκιλλα με τον αντρα της Ακυλα, τον Απολλο. Την ποια ο Παυλος καλει συνεργο του.

quote:
Κάτι το οποίο επιχειρεί στη συνέχεια να νομιμοποιήσει κιόλας με τα του Αδάμ και της Εύας, επιβεβαιώνοντας κατ' αυτόν τον τρόπο ότι η υποτακτική αγαπημένη εκάστου αντρός δεν παύει να είναι ηθικά επιβαρυμένη και άρα εγγενώς ένοχη.

13 ΔΙΟΤΙ Ο ΑΔΑΜ ΠΡΩΤΟΣ ΕΠΛΑΣΘΗ ΕΠΕΙΤΑ Η ΕΥΑ
Η Ευα πλαστηκε από την πλευρα του Αδαμ, που σημαινει ότι πλαστηκε από τα ιδια υλικα και είναι ισοτιμη του Αδαμ. Λες αυτό να μην το γνωριζε ο Παυλος? Και βεβαια το γνωριζε. Αρα δεν μιλαμε για ‘’ υποτακτικη αγαπημενη εκαστου ανδρος’’.
Το ότι πλαστηκε πρωτα ο Αδαμ, δεν σημαινει κατι. Σημασια εχει ότι η Ευα πλαστηκε με τα ιδια υλικα του Αδαμ.

14 ΚΑΙ Ο ΑΔΑΜ ΔΕΝ ΗΠΑΤΗΘΗ ΑΛΛ Η ΓΥΝΗ ΑΠΑΤΗΘΕΙΣΑ ΕΓΕΙΝΕ ΠΑΡΑΒΑΤΙΣ

Δεν κανει τιποτα άλλο ο Παυλος από το να εξιστορει την αφηγηση της Γενεσης. Οντως, κατά την γενεση η Ευα ηταν που απατηθηκε πρωτη. Επειτα ο Αδαμ. Για αυτό και οι συνεπειες βαρυναν και τους δυο. Ο Παυλος αναφερεται στην εξαπατηση της Ευας από τον ‘’οφη’’. Σε αυτό αναφερεται. Και είναι ξεκαθαρο σε οποιον γνωριζει την αφηγηση της Γενεσης. Εκει δεν εξαπατηθηκε ο Αδαμ. Ο Αδαμ εξαπατηθηκε στην συνεχεια από την Ευα.
Όμως συνεχιζει ο Παυλος…….
‘’σωθησεται δε δια της τεκνογονιας εαν μεινωσιν εν πιστει και αγαπη και αγιασμω μετα σωφροσυνης’’
Μιλωντας για την τεκνογονια (και καταλαβαινεις ποσο σημαντικη είναι κατά της υπογεννητικοτητας), λεει ότι θα σωθουν εάν μεινουν στον αγιασμο. (Αυτό είναι άλλο θεμα, το οποιο δεν θα σχολιαστει εδώ).
Και φυσικα η τεκνογονια δεν αφορα μονο τις γυναικες αλλα και τους αντρες. Ο αντρας ‘’γεννα’’ και η γυναικα ‘’τικτει’’.

quote:
Δε χρειάζεται να έχει κανείς ειδικές γνώσεις ψυχολογίας για να καταλάβει : φορτώνεις σε κάποιον μία ενοχή, την οποία δε δύναται ΕΠΟΥΔΕΝΙ να αποτινάξει, του προσφέρεις αγάπη-οίκτο και απαιτείς την υποταγή του.

Συγνωμη φιλε μου , αλλα αυτά που λες εδώ δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Το πιο ευκολο είναι να αποτιναξει καποιος την ‘’ενοχη’’, με το να μην την δεχτει. Ο Παυλος δεν απαιτει τιποτα. Δεν είναι απαιτησεις αυτά που γραφει, αλλα συμβουλες, καθως σε αλλα σημεια των επιστολων του γραφει ‘’σας παρακαλω’’. Χαρακτηριστικα, γραφωντας στην εκκλησια των Κορινθιων, αναφερει…..’’ ως εάν σας παρεκάλει ο Θεός δι' ημών’’ (Β Κορινθιους 5,20)
Σε άλλο σημειο…..’’ Όντες δε συνεργοί αυτού, παρακαλούμεν ενταυτώ να μη δεχθήτε την χάριν του Θεού ματαίως’’ (Β Κορινθιους 6,1).

Και αλλα σημεια στα οποια ο ‘’απαιτητικός’’ Παυλος παρακαλει.
Οσο για την αγαπη, σε παρακαλω να διαβασεις το 13 κεφαλαιο της προς κορινθιους επιστολης. Να δεις τι ελεγε ο Παυλος για την αγαπη.

quote:
στο μισογυνισμό του άγαμου Παύλου.
Ο Ιησούς δε θυμάμαι πάντως να έκανε τέτοιους διαχωρισμούς....

«ουκ έστιν άρσεν και θήλυ» (Γαλ. γ' 28)
«οι άνδρες αγαπάτε τας γυναίκας εαυτών, καθώς και ο Χριστός ηγάπησε την εκκλησίαν και εαυτόν παρέδωκε υπέρ αυτής» και «ούτως οφείλουσιν οι άνδρες αγαπάν τας εαυτών γυναίκας ως τα εαυτών σώματα ο αγαπών την εαυτού γυναίκα εαυτόν αγαπά» (Εφεσ. ε' 25, 28);

Η γυναικα εξουσιαζει το σωμα του αντρα, και ο αντρας ομοιως το σωμα της γυναικας.

4 Η ΓΥΝΗ ΔΕΝ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΑΥΤΗΣ ΣΩΜΑ ΑΛΛ Ο ΑΝΗΡ ΟΜΟΙΩΣ ΔΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΗΡ ΔΕΝ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΑΥΤΟΥ ΣΩΜΑ ΑΛΛ Η ΓΥΝΗ
( Α Κορινθιους 7,4)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 16:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Γιαπετ
quote:

Πέραν αυτών που σου απάντησε ο kostakis, με τα οποία συμφωνώ, θέλω να πω ότι πιο πολύ απ' τις θρησκευτικές σου γνώσεις, προσωπικά, θαυμάζω την ικανότητά σου να ερμηνεύεις όπως εσύ βολεύεσαι τις γραφές, να αναφέρεις σκεπτικά των διαφόρων ηρώων τους (λες και είσαι μέσα στο μυαλό τους), να λες πολύ εύκολα "ναι μεν αλλά...", προκειμένου να σου βγεί το αποτέλεσμα που θέλεις.

Προσπαθω να απανταω απο την Γραφη και μαλιστα οχι απομονώνοντας λεξεις και φρασεις , αλλα βλεποντας τι λεει ως συνολο. Και το ιδιο προσπαθω και σε ολα τα κειμενα. Με αποκομμενες φρασεις, μπορεις να οδηγηθεις σε λαθος συμπερασματα τα οποια σε βολευουν.
quote:
Έχω ήδη διευκρινίσει τις αντιφάσεις ανάμεσα στις δύο επιστολές, σχετικά με τις γυναίκες και δεν έχεις παρά να ανατρέξεις στα προηγούμενα μηνύματά μου.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να τα επαναλάβω.

Επειδη εχω ανατρεξει στα προηγουμενα μηνυματα σου, βλεπω οτι δεν υπαρχουν αντιφασεις.
quote:
Σίγουρα υπήρχαν πόρνες από αρχαιοτάτων χρόνων, άλλωστε γι' αυτό είναι και το αρχαιότερο επάγγελμα, όμως αμφισβητείς ότι πόρνες είχαν και οι οίκοι ανοχής των χριστιανών;;;

Αμφισβητω οτι οι χριστιανοι μετετρεψαν τους ναους σε πορνεια. Η πορνεία ειναι αντιθετη με την εντολη του Χριστου, επομενως ΔΕΝ ηταν χριστιανοι αυτοι που εκαναν αλλα απο αυτα που λεει ο Χριστος. Δεν ευθυνεται ο χριστιανισμος λοιπον. Αντιθετως, η πορνεια ηταν επιβεβλημενη στους ναους της Αφροδυτης. Δεν σε ειδα ομως να το κατακρινεις αυτο. Το αμφισβητεις?
quote:
Οι χριστιανοί δεν είναι εκείνοι που ευαγγελίζονται την αγνότητα και τα χρηστά ήθη;; Γιατί μετέτρεπαν τα ιερά των Ελλήνων σε πορνεία;;;;

Τα ιερα των προγονων μας ηταν πορνεια ΗΔΗ. Δεν χρειάζονταν μετατροπη. Ακριβως επειδη οι χριστιανοι ακολουθουν τον λογο του Χριστου στην εκκλησια (ο οποιος ειναι αντιθετος), για αυτον τον λογο και δεν ηταν χριστιανοι. Δεν μπορεις να καταλογισεις ευθυνες στον χριστιανισμο που δεν πρεσβευει τετοιες θεσεις.
quote:
Ποιά εδάφια θέλεις;
Aυτά που λένε ότι ο Νώε κοιμήθηκε με τις κόρες του και του έκαναν εγγόνια που ήταν, ταυτόχρονα και παιδιά του;;

Η μήπως η Σάρα δεν έκανε τσατσιλίκι για να πηδήξει ο Αβραάμ την υπηρέτρια;

Δεν τα ξέρεις ή είναι ψέματα;;

Περιμένω να μου πείς τους "βαθύτερους" λόγους που το έκαναν αυτό, διότι είμαι σίγουρος ότι τους... γνωρίζεις!!!



Τα εδαφια θελω……..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 20:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
kostakis
quote:
Άσε λοιπόν τους ρατσιστικούς διαχωρισμούς σε ορθόδοξους και μη Έλληνες και κοίταξε να προστατεύεις την ενότητα της χώρας, γιατί από εθνικούς διχασμούς, τόσο ένεκα κοινωνικών φρονημάτων, όσο και λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων, ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ!

Aει γειά σου ρε κούκλε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 20:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
γιαπετ
quote:
Πέραν αυτών που σου απάντησε ο kostakis, με τα οποία συμφωνώ, θέλω να πω ότι πιο πολύ απ' τις θρησκευτικές σου γνώσεις, προσωπικά, θαυμάζω την ικανότητά σου να ερμηνεύεις όπως εσύ βολεύεσαι τις γραφές,

Αυτό γιαπέτ ισχύει για ολους οσους ενστερνίζονται τα της βίβλου.
Προχθές με στρίμωξαν κάτι μάρτυρες του Γιαχβέ να με διδάξουν τα της Βίβλου.
Θεωρείς την Βίβλο θεόπνευστη μου λένε?
Ρε μάγκες τους λέω, τη Βίβλο την έχετε διαβάσει.
Ελληνες συγγραφείς έχετε διαβάσει?
Τον Πλάτωνα τον ξέρανε πάντως
Θεατρικός συγγραφέας δεν ήταν μου απάντησε ο ενας ο αλλος ήξερε οτι είχε σχολή καράτε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 20:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

(Με έκλεισε μέσα ο καιρός σήμερα....)
Αγαπητέ trexagireve, αφού σε πληροφορήσω (για άλλη μία φορά) ότι ο αυτοσαρκασμός είναι από τα δυνατά μου σημεία, θα προχωρήσω στα θέματά μας

quote:
Μόνος σοθ δουλεύεις, σε ρωτάω;Γιατί αν δουλεύεις με αλλους,αν είσαι σε ιεραρχία και υπεύθυνη θέση, είμαι πολύ περίεργος να δω τι σχέσεις έχεις με τους συνεργάτες σου, τι σχέαση έχεις μαζί τους...Υφιστάμενος, προιστάμενος, ή ....αδιαβάθμητος;

Παρότι είναι εκτός θέματος, θα σου πω απλά πως εργάζομαι σε γραφείο, κανονικά, σε υπαλληλική θέση στο Δημόσιο.

quote:
Γιατί, αλλοιώς, δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις οτι ένας πρέπει να παίρνει τις αποφάσεις, για ένα σύνολο κι ότι τα διλλήματα περι ισότητας είναι παγίδες για κότες...Γιατί προς το παρόν, ισότητα σημαίνει ίση εργασία, όχι ίση αμοιβή και θέση σκλάβου, όχι εργαζομένου...

Θα ξεφύγουμε αρκετά από το θέμα, αλλά μου δίνεις μία πρώτη απάντηση σχετικά με το αν πιστεύεις ότι η πλειοψηφία μπορεί να αναπληρώσει έναν άνθρωπο. Προσωπικά δεν το συνεχίζω, δεν έχει σχέση με το θέμα.

quote:
Αλλα, φαντάζομαι, για τα κακώς κείμενα των αφεντικών σου δεν μιλας....Δουλεύεις σε αφεντιά έτσι δεν ειναι;Τους έχεις ....θεούς, ή μου φαίνεται;...

Αφεντικά έχουν μόνο οι δούλοι και οι σκύλοι. Δεν τυχαίνει να γαβγίζω και ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ. Άρα αστόχησες.
Θεούς; Βρε τρελέ.... ΑΘΕΟΣ είμαι, δεν έχω ανάγκη για θεούς, ούτε εν γη, ούτε εν ουρανοίς. Έχεις όμως χιούμορ...
Ξεφύγαμε από το θέμα, ε;

Αγαπητή hunter

quote:
κ το αυριο τι γινεται kostaki?

Αν μιλάς για το αύριο ως καθημερινή έννοια, η απάντηση είναι απλή. Ζω το σήμερα και με την παρούσα δραστηριότητα μου προνοώ για το αύριο. Ευτυχώς τα καταφέρνω πολύ ικανοποιητικά και δε θα μου λείψει τίποτα για τους προσεχείς μήνες.
Αν εννοείς ένα πιο αόριστο αύριο, το μετά θάνατον, ποσώς με ενδιαφέρει. Ξέρω ότι προσφέρω θετικότητα στη ζωή και στους συνανθρώπους μου, ξέρω ότι γενικά δύσκολα θα μου καταλογίσει κάποιος κάτι και το κυριότερο : ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΩ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ. Αυτό που, δυστυχώς, οι επαγγελματίες των θρησκειών (και όχι οι απλοί πιστοί), έχουν αναγάγει σε επιστήμη. Και αυτό, αν το δεις σε βάθος, ευθύνεται για τα κακά της ανθρώπινης κοινωνίας εν γένει.

quote:
απλα καμια μερα ολα αυτα τα ωραια που νιωθεις τωρα απλα θα χαθουν?

Γιατί να χαθούν; όχι μόνο δε θα χαθούν, θα ρθουν και άλλα ωραιότερα. Μην το βλέπουμε αρνητικά.

quote:
η ψυχη σου δεν υπαρχει?

Σαφώς υπάρχει και είναι σχεδόν απόλυτα γαλήνια πλέον...

quote:
ο φοβος?

Όχι με την έννοια που εσύ του δίνεις. Υπάρχουν φοβίες, όπως σε όλους τους ανθρώπους, αλλά όχι φόβος. Η ζωή είναι το ευχάριστο διάλλειμμα που μας επεφύλαξε η τυχαιότητα της παγκόσμιας αρμονίας, δεν την καταστρέφω με το φόβο του θανάτου.

quote:
πραγματικα θα ηθελα να δω το ψυχολογικο σου προφιλ αν μου το επιτρεψεις.

Δεν έχω να κρύψω κάτι, αλλά είσαι σίγουρη ότι είναι ο κατάλληλος χώρος και το κατάλληλο θέμα; στείλε μου ένα μήνυμα και ρώτα με ο,τι θες, δεν έχω πρόβλημα, απλά μη χαλάσουμε το θέμα εδώ.

quote:
κ γω εχω οσα θελω κ μεσα απο τα καθημερινα μου προβληματα νιωθω ευτυχισμενη αλλα ταυτοχρονα ευγνωμωνω τον Κυριο που μου εδωσε το δικαιωμα να επιλεξω αυτη την πορεια στη ζωη μου..

Σημασία έχει ότι νιώθεις ευτυχισμένη. Το που οφείλεται αυτό, εσύ έκρινες ότι είχες λόγο να το αναζητήσεις βαθύτερα, ενώ εγώ ίσως όχι. Πάντως, σημασία έχει τελικά το αποτέλεσμα.

Αγαπητέ robben

quote:
Ακομα, η ‘’υποταγη’’ που αναφερει ο Παυλος δεν εχει καμια σχεση με την υποταγη πχ του δουλου στον αφεντη.

Εγώ να δεχτώ ότι δεν έχει αυτού του είδους τη σχέση. Θα ήθελα συνεπώς να μου εξηγήσεις τι είδους υποταγή έχει η Εκκλησία υπό το Χριστό, για να αντιληφθώ πως το εννοεί. Καλώς ή κακώς, για μένα η λέξη υποταγή συνεπάγεται εξουσιαστική σχέση.

quote:
Ο αντρας, αφου εχει τεθει ως κεφαλη εχει και την μεγαλυτερη ευθυνη για την οικογενεια του. Δεν θα επρεπε όμως να παρεξηγηθει και αυτή η εννοια. ‘’Κεφαλη’’ σημανει ‘’ευθυνη’’. Δεν σημαινει ότι μονο ο αντρας αποφασιζει. Αν η γυναικα δεν συμφωνει, οφειλει ο αντρας της να την ακουσει (δειχνοντας ετσι την αγαπη του και την θυσια του ‘’εγω’’ του). Οφειλει δηλαδη ο αντρας να υποταχθει στην γυναικα του.

Καλώς ή κακώς, παρότι συμφωνώ με τη δική σου θέση, δεν παύει ο συνδυασμός κεφαλής και υποταγής να δημιουργεί άλλους συνειρμούς. Θα στο θέσω όμως και διαφορετικά : πιστεύεις ότι αν η Εκκλησία διαφωνούσε με κάποιες εκ των αρχών του ιδρυτή της (Χριστού) θα μπορούσε να αλλάξει τη δομή και τη λειτουργία της; λογικά όχι, άρα η αντιστοιχία ξέρεις που οδηγεί.

quote:
Για τους δουλους να πω ότι την περιοδο που ξεκινησε ο χριστιανισμος ΗΤΑΝ ηδη σε ανθηση η δουλεία.
Στο κομματι που αναφερεις, μιλαει σε χριστιανους δουλους. Και λεει και αλλα πολλα που δεν είναι του παροντος. (Αν θες τα βλεπουμε).

Συμφωνώ απολύτως. Από την άλλη, αναφέρεται σε υποταγή του δούλου ΜΟΝΟ στον κύριο του, όχι και στην κυρία του. Λεπτομέρεια μεν, ενταγμένη σε συγκεκριμένη λογική δε.

quote:
Μιλαει για διδασκαλια. Εκει παει η ‘’αυθεντια επι του ανδρος’’. Και φυσικα αναφερεται μεσα στην εκκλησια. Όμως κατ ιδια, μπορει η γυναικα να διδαξει, όπως διδαξε η Πρισκιλλα με τον αντρα της Ακυλα, τον Απολλο. Την ποια ο Παυλος καλει συνεργο του.

Αλήθεια, γιατί, ΚΑΤΑ ΠΑΥΛΟ, μέσα στην Εκκλησία απαγορεύεται να διδάσκει η γυναίκα; δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ χρήσιμο να πει για τα κοινά ή την ηθική;

quote:
Σημασια εχει ότι η Ευα πλαστηκε με τα ιδια υλικα του Αδαμ.

Δεν πλάστηκε από τα ίδια υλικά με τον Αδάμ. Πλάστηκε ως μέρος του Αδάμ, σαν κάτι δεύτερο, δεν έπλασε ο Θεός κάτι καινούριο και το ονόμασε γυναίκα. Βέβαια, αν το δει κανείς συμβολικά, αλλάζει, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το βλέπουμε έτσι, γιατί και ο συμβολισμός είναι κατουσίαν ελεύθερη μετάφραση.

quote:
Συγνωμη φιλε μου , αλλα αυτά που λες εδώ δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Το πιο ευκολο είναι να αποτιναξει καποιος την ‘’ενοχη’’, με το να μην την δεχτει.

Διαφωνώ στο συλλογισμό σου. Η "ενοχή" της απάτης της Εύας βαρύνει όλες τις γυναίκες εκ γενετής και δε δύναται να την αρνηθεί καμία, παρά μόνο ακολουθώντας κάποιες συγκεκριμένες διαδρομές και διδασκαλίες. Για εκείνες βέβαια που δε θα τύχει να γνωρίσουν ΠΟΤΕ αυτές τις διδαχές και τις διδασκαλίες, πως προνοεί ο Θεός;
Καλώς ή κακώς, αυτό το προπατορικό αμάρτημα (με τη μεγαλύτερη ευθύνη να τη φέρει ΦΥΣΙΚΑ η γυναίκα) είναι μία φαλλοκρατική αθλιότητα όσων έγραψαν τη Γένεση.

quote:
«ουκ έστιν άρσεν και θήλυ» (Γαλ. γ' 28)
«οι άνδρες αγαπάτε τας γυναίκας εαυτών, καθώς και ο Χριστός ηγάπησε την εκκλησίαν και εαυτόν παρέδωκε υπέρ αυτής» και «ούτως οφείλουσιν οι άνδρες αγαπάν τας εαυτών γυναίκας ως τα εαυτών σώματα ο αγαπών την εαυτού γυναίκα εαυτόν αγαπά» (Εφεσ. ε' 25, 28);

Για το θέμα της αγάπης του άντρα προς τη γυναίκα νομίζω ότι διαφωνούμε κάθετα ως προς το σκοπό που αναφέρεται. Τουλάχιστον εκθέσαμε πολιτισμένα την άποψή μας.

quote:
Η γυναικα εξουσιαζει το σωμα του αντρα, και ο αντρας ομοιως το σωμα της γυναικας.

Αυτό αγαπητέ μου είναι η αρχή της ζωής και ο λόγος ύπαρξης 2 (και όχι 1, 5, ή 437) φύλων. Η παγκόσμια αρμονία (εσύ την ονομάζεις Θεό και καλά κάνεις) γι' αυτό το λόγο "έφτιαξε" δύο φύλα : το ένα ήταν τίποτα και τα περισσότερα ήταν πλεονασμός.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 20:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω αγαπητέ μου Kostakis, αλλά κάποια στιγμή, πρέπει να
αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι λέω...Νοιώθω άσχημα....
Ο λόγος που σε ρώτησα για τη δουλειά σου, ήταν για να δώ αν δουλεύεις πουθενά ομαδικά, για να μου πεις πως συνεργάζεστε, με όσους συνεργάζεσαι...Δεν το κατάλαβες, φαντάζομαι;Εννοώ αν έχεις προιστάμενο, υφιατάμενο κιαν λύνετε ...δημοκρατικά το τι θα κάνεις την κάθε μέρα....
Το δημόσιο, που γράφεις και με κεφαλαίο, ενώ δεν χρειάζεται, δεν ειναι το αφεντικό σου; Το ακούς ως αρχήμ ή σε πληρώνουν για να κάνεις ότι θέλεις;Ή θεωρείτε ότι εργάζεσαι, με το να αποφασίζεις μόνος σου, αν θα κάνεις αυτά που πρέπει, χωρίς εντολή προισταμένου.....
Πιστεύεις μπορείς να κόψεις αυτό το "ντεν καταλαβαίνω ελληνικός" και
να μιλήσουμε, η τζάμπα χάνω τον χρόνο μου;
Λέω, λοιπον, το αφεντικό σου το ακόυς ή το γράφεις στα παλαιότερα των υποδημάτων σου;
Η γυναίκα, πρέπει να ακούει τον άντρα, εφόσον έχουν έν σύνολο, ώστε να δουλέψει το σύνολο αποτελεσματικά...Δεν είναι θέμα ισότητας....Στην δουλειά σου, λέω, είσαι ίσος με τον προιστάμενο σου;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 21:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve, σου μιλάνε σαφώς και καταλαβαίνεις ο,τι θες. Εντούτοις θα σταθώ σε μία συγκεκριμένη φράση σου, για την οποία θα ήθελα πολύ τη γνώμη των υπολοίπων μελών του forum, ειδικά του γυναικείου φύλου

quote:
Η γυναίκα, πρέπει να ακούει τον άντρα, εφόσον έχουν έν σύνολο, ώστε να δουλέψει το σύνολο αποτελεσματικά...Δεν είναι θέμα ισότητας....Στην δουλειά σου, λέω, είσαι ίσος με τον προιστάμενο σου;...

Τα σχόλια δικά σας, αγαπητές γυναίκες του forum. Τουλάχιστον, ο φίλτατος trexagireve έχει το θάρρος και το λέει στα ίσα : "η γυναίκα πρέπει να ακούει τον άντρα" (προφανώς γιατί, συμπληρώνω εγώ, δεν μπορεί να είναι ίση με το διά βίου προϊστάμενό της).
Όσο για τα υπόλοιπα φαιδρά που αναφέρεις, είναι ανάξια απάντησης, εντούτοις θα σου χαρίσω μερικά σχόλια, λόγω καλής καρδιάς

quote:
Ο λόγος που σε ρώτησα για τη δουλειά σου, ήταν για να δώ αν δουλεύεις πουθενά ομαδικά, για να μου πεις πως συνεργάζεστε, με όσους συνεργάζεσαι...Δεν το κατάλαβες, φαντάζομαι;Εννοώ αν έχεις προιστάμενο, υφιατάμενο κιαν λύνετε ...δημοκρατικά το τι θα κάνεις την κάθε μέρα....

Εφόσον εργάζεσαι υπαλληλικά, αυτομάτως εργάζεσαι και ως μέλος ομάδας. Εξίσου αυτομάτως, εργάζεσαι σε θέση υφισταμένου (υπάλληλος = υπό αλλήλων), σε σχέση με ένα τουλάχιστον άτομο και ασφαλώς έχεις κάποιους κανόνες (νομοθετήματα, κυρίως, στο Δημόσιο), τους οποίους οφείλεις να τηρείς. Αυτό βέβαια διαφέρει κάπως από τη σκλαβιά...

quote:
Το δημόσιο, που γράφεις και με κεφαλαίο, ενώ δεν χρειάζεται, δεν ειναι το αφεντικό σου;

Το Δημόσιο, που το γράφω όπως θέλω, είτε χρειάζεται, είτε όχι, είναι η διοκητική αρχή στην οποία υπάγομαι. Αν εσύ θες να υπάρχουν σχέσεις αφεντικών στους χώρους εργασίας, ή σκύλος είσαι ή μπόγιας. Εγώ πάντως αναγνωρίζω προϊσταμένους, διευθυντές και αιρετή αρχή.

quote:
Λέω, λοιπον, το αφεντικό σου το ακόυς ή το γράφεις στα παλαιότερα των υποδημάτων σου;

Μωρέ πολλούς θα πρέπει να γράφω στα παλαιότερα των υποδημάτων, αλλά ας όψεται...
Και εις άλλα. Βγαίνουμε από το θέμα και δεν υπάρχει λόγος, αλλά τοποθετείσαι επί προσωπικών ΜΟΥ θεμάτων και δεν μπορώ να σταματήσω αυτή την ανούσια συζήτηση. Χαίρομαι πάντως που δηλώνεις ότι η συντροφική σχέση για σένα είναι εντέλει σχέση εξουσιαστή και εξουσιαζόμενου. Εκτιμώ την ειλικρίνειά σου, δεν ξέρω βέβαια αν οι συνforumίτισσες θα κάνουν το ίδιο.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Πριν σπεύσεις να ρωτήσεις ποια η γνώμη μου για το ποιος πρέπει να παίρνει αποφάσεις σε ένα σπίτι, θα σε διευκολύνω. Οι αποφάσεις είναι κοινές και λαμβάνεται υπόψη περισσότερο η γνώμη ενός εκ των δύο, αν διαθέτει ειδικές γνώσεις ή εμπειρία στην αντιμετώπιση κάποιας συγκεκριμένης κατάστασης.

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 03/11/2009 21:26:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 22:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κάποια στιγμή αγαπητέ μου Kostakis, πρέπει να σταματήσεις τις φαντασιώσεις για δικαστές, αίθουσε,ς ωραίες ξανθιές που σε παρακολουθούν και σχολιάζουν και λοιπά...
Ρε φίλε, τι λές;Σου λέω ότι υπαρχει σε ένα σύνολο, πρώτος και οι υπόλοιποι,που τον ακούν...Στο είπα για τη δυολειά σου, στο είπα για την οικογένεια, το αμφισβητείς λέω;
Δεν χρειάζεται ιεραρχία λές, ή επειδή είναι η γυναίκα πρέπει να κάνουμε εξαιρεση;
Κοινώς αγόρι μου, μιλάμε για τάξη...Ιεραρχά, όσο ιδεολογικά κι αν το βλέπεις..
Περί φαιδρών ο λόγος σου...Πολύ μου άρεσε...Ξανακάντο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 22:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Η γυναίκα, πρέπει να ακούει τον άντρα, εφόσον έχουν έν σύνολο, ώστε να δουλέψει το σύνολο αποτελεσματικά...Δεν είναι θέμα ισότητας....Στην δουλειά σου, λέω, είσαι ίσος με τον προιστάμενο σου;...

Για να δουλέψει το σύνολο θα πρέπει η γυναίκα να ακούει τον άνδρα και το αντίθετο.
Αυτό λέγεται σέβεται ο ένας την άποψη του άλλου.
Ο άνθρωπος που έχεις δίπλα σου δεν είναι υπάλληλός σου για να σε ακούει μόνο αυτός, αλλά ούτε και δούλος σου να σε φοβάται αν δεν υπακούσεις , είναι ο σύντροφος σου.
Αλλά αυτήν την φαλλοκρατική άποψη διδάσκει η θρησκεία σου, «Η γυνή να φοβείται τον άνδρα» , αν το «φοβείται» σήμαινε «σέβεται» όπως πολύ πονηρά μεταφράζετε τότε θα έλεγε και το αντίθετο αμέσως μετά……
Ξαναδιάβασε και αυτό που σου είπε ο kostakis : Οι αποφάσεις είναι κοινές και λαμβάνεται υπόψη περισσότερο η γνώμη ενός εκ των δύο, αν διαθέτει ειδικές γνώσεις ή εμπειρία στην αντιμετώπιση κάποιας συγκεκριμένης κατάστασης.

Όσον αφορά τώρα την εργασία, πολύ σωστά σου είπε ο kostakis αφεντικά έχουν μόνο οι δούλοι και οι σκύλοι.
Εγώ πχ στην δουλειά μου δεν έχω αφεντικό, έχω εργοδότη.
Του παρέχω εργασία και αμοίβομαι γι’ αυτό.
Εσύ βέβαια μπορείς να έχεις ότι θες, δικαίωμά σου, μόνο να ξεκαθαρίσεις αν είσαι δούλος η σκύλος.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 22:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αχ, αγαπητή μου ar_ia, πολύ σε χαίρομαι που εισαι τόσο ευαίσθητh
με τις λέξεις, οπως κι ο Κωστάκης...Επαναλαμβάνω, λοιόν, σε ένα σύνολο,πρέπει να αποφασίζουν δημοκρατικά και που γίνεται αυτό,
ή υπάρχει κάποιος που κυβερνάει..
Πιστεύω είναι αρκετά σαφές....
Τώρα, όσον αφορά το γάμο και οτ πως είναι οι σχέσεις, πιστεύω καταλαβαίνεις ότι δεν είναι θέμα άποψης...Είναι πως είναι, όχι πως μου αρέσει, ή σου αρεσει...
Όσο για δούλους και σκύλους....Έ, νομίζω ότι είναι είναι, δεν χρειάζεται να το ονομάσω εγώ....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 23:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
aria
quote:
Αλλά αυτήν την φαλλοκρατική άποψη διδάσκει η θρησκεία σου, «Η γυνή να φοβείται τον άνδρα» , αν το «φοβείται» σήμαινε «σέβεται» όπως πολύ πονηρά μεταφράζετε τότε θα έλεγε και το αντίθετο αμέσως μετά……

Αλλες εποχές τότε. Για τις εποχές εκείνες μιλάει η Βίβλος.
Σήμερα βέβαια συμβαίνει το αντίθετο.
Ο άνδρας να φοβείται τη γυναίκα...
Ρε ξέρετε τι παντόφλα τρώει ο τρεχαγύρευε απο την κυρία τρεχαγύρευε.. τι σας παραμυθιάζει..
Δουλεύει σιδέρωμα, μαγείρεμα, πλυντήριο, διάβασμα τα παιδιά.. οχι πως δεν τρώμε και οι υπόλοιποι έτσι..

Edited by - allzzaro on 03/11/2009 23:24:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 10:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro, αλήθεα είναι ότι κάνω δουλειές στο σπίτι, γιατί έμαθα μένοντας χρόνια μόνος μου,αλλά, ότι είναι να γίνεται,
πρέπει να γίνεται,δεν κοιτάμε ποιός το κανει....
Η θέση του άνδρα, είναι ξεκάθρη και την γυναίκας το ίδιο..Ένας ελέγχει το μέσα του οίκου κι ένας το έξω...Απλά πράγματα....
Γιατ΄δέχεστε ότι υπάρχιε κόντρα, όταν ουσιαστικά, ούτε η τυναίκα θα ήθελε να είναι στη θέση του άνδρα, ούτε ο άνδρας στη θέση της γυναίκας...
Είναι διαφορειτκοί τύποι και γι αυτο συμπληρώνονται,οπως πρώτα ήταν ένα, όπως γνωριζουμε, έστω κάποιοι απο μας, απο μύθους και θρησκειες απο όλο τον κόσμο...
Όταν έχεις ένα δεν υπάρχει θέμα ηγεσίας, το κεφάλι αποφασίζει...Όταν θέτεις θέμα δύο, τότε θέλεις να διαλύσεις την οικογένεια...Γιατί ένα ζευγάρι, για να είναι μαζί, ενώθηκε και με τον γάμο, αγιάζεται...Δεν χρειάζεται να φέρονται οι σύζυγοι σαν συνεργάτες, επιχειρηματιές...
Βλέπουν μετά αλλοιώς ο ένας τον άλλο, μπαίνει καχυποψία, χαλαρώνει το πράμα και αρχίζει ο καθένας να έχει τα δικα του...
Ξέρουμε ότι αυτό είναι το πρόβλημα, αλλά δεν κάνουμε τίποτε...
Όλα τα άλλα είναι κοτσάνες...
Άκου δυο απόψεις σε ένα ζευγάρι....!!!!!!
Και η έννοια "έσονται οι δυο εις σάρκα μίαν";ακυρώνεται;
Άρα, όλα είναι απλά μια επιθεση στα ιερά του ανθρώπου, ώστε να μην πιστεύει, ούτε Θεό, ούτε γάμο, ούτε τίποτε...Όλα είναι δουλειά και προσωπικά συμφέροντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy