ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 17:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
http://www.innernet.gr/filesofKnowl/article.asp?article=107



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 10:18:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

oh Jesus .... ζαλίζομαι...σακουλάκι κανείς ?

Tώρα είσαι συ αναρχικός? ή γιαλαντζί αναρχικός?

Πρώτη φορά βλέπω αναρχικό τόσο μυγιάγγιχτο και τόσο στενόμυαλο... και πίστεψέ με έχω κανά δυο καλούς φίλους αναρχικούς.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 10:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Καλημέρα σε όλους.

quote:
ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΛΥΚΟΦΑΤΣΑΣ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕ) **************. ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ. ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΗ ΜΑΣΩΝΙΑ.


Τελικά ποιος είναι ο ειλικρινής? Αυτός που λέει και τεκμηριώνει την άποψη του ή αυτός που λέει κάτι ανυπόστατο και επιμένει σε αυτό?

Καλά θα ήταν να έλεγε αυτά που προαναφέρεις φίλε Σταυραετέ, αλλά νομίζω πως δεν αρκείται σε αυτά αλλά υπερασπίζεται την όποια παραπληροφόρηση έχει και απορρίπτει αυθαίρετα το οτιδήποτε έρχεται σε σύγκρουση με τα λεγόμενά του. Το πρόβλημα όμως δημιουργείται στο ότι κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται να μάθει πραγματικά βλέποντας όλα αυτά σίγουρα μπερδεύεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 11:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
αβαλον... πας να δεις αν έρχομαι λίγο ?
απέκτησες και γνώμη για την αναρχια τώρα ?
Πολύ γνώση αυτά τα παιδιά....με Hemo μεγαλώσανε ?

τεσπα...δεν μπορώ να ασχολούμαι με Μασωνάκια και Ευζωνάκια και Ευνομούμενα μυρμηγκάκια και τις βολεμενες ζωές τους....
Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΚΑΛΕΙ ....σε λίγες ώρες αναχωρώ... και νιώθω μεγάλη ευδαιμονία που έχω επιλέξει το κοκκινο χάπι (αλήθεια γιατι ήταν κόκκινο το χάπι drum x ? )
Οι μελισούλες και τα μυρμηγκάκια γρήγορα στις φωλιές τους και τις ευνομούμενες κυψέλες τους.

Γρήγορα...θα πάρει απουσίες ο Χατζηνικολάου....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 12:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
ΑΙΟΝ, εγώ λέω καλύτερα να επιλέξεις, τώρα, την αριστερή πόρτα (όχι για να την... σπάσεις ) αλλά για να σώσεις την... Τρινιταγάπη σου. Κάνε.. έρωτα, όχι πόλεμο.

Άντε και μετά να επιλέξεις τον Mr. Smith-Βαρραβά . Σου πάει περισσότερο από τον Χριστό, με τον χαρακτήρα που 'χεις.

Πάντως μην τα παίρνεις όλα τόσο σοβαρά. Κι εσύ ένα "πρόγραμμα" είσαι όπως όλοι μας. Σε έχει δημιουργήσει και σε χειραγωγεί κι εσένα ένας... Αρχι-ΤΕΚΤΟΝΑΣ, για να δικαιολογείς το "σύστημά" του . Να δούμε πότε θα το καταλάβεις...


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 13:05:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πολύ γνώση αυτά τα παιδιά....με Hemo μεγαλώσανε ?

Δεν είμαι παιδί φίλε ΑΙΟΝ και η κόρη μου μόνο με ΗΕΜΟ δε μεγαλώνει

quote:
τεσπα...δεν μπορώ να ασχολούμαι με Μασωνάκια και Ευζωνάκια και Ευνομούμενα μυρμηγκάκια και τις βολεμενες ζωές τους....

Tι να κάνουμε? Αυτή είναι η ζωή ... αποτελείται από αυτούς που είναι μυρμηγκάκια και από αυτούς που θέλουν να πιστεύουν ότι δεν είναι μυρμηγκάκια...
quote:
Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΚΑΛΕΙ ....σε λίγες ώρες αναχωρώ...

Πρόσεξε μη σου φύγει κανένας "πόντος" και καλού κακού πάρε και καμμιά σακουλίτσα μαζί σου μήπως και σου χρειαστεί...

... και αν δε μου κρατάς κακία φέρε και κανένα τρίγωνο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 13:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION

what a smart boy ...
Κάνει και πολιτική ανάλυση... (απο αυτές που κάνουν αυτοί που περάσαν νέοι απ'όλα και ΕΙΔΑΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ (αχ που το διαβασα αυτό...α σε αλλο τοπικ ήταν ...for whom the bell tolls ?) που σημαίνει πως είδαν οτι δεν τα παίρνει για γενναιότητες και είπαν ...ΜΕ ESOTERIST !!! ντοντ νοου αμπαουτ ενιθινγκ ελς , λοβ χαπινες φραπεδια καναπεδιά εντ god helper... Ε λέμε και καμια φιλοσοφία για να κάνουμε και κάτι...

Εγώ όμως αι αμ νοτ α προγκραμ αι αμ α ViRUs ....(ναι υπάρχουν και τέτοιοι αλλά δεν τους δίχνει ο Χατζηνικολάου...)

ουφ!! ένας ευνομούμενος κόσμος γεμάτος Χατζηνικολάουδες....
μπρρρρρ...

σε τρείς ώρες φεύγω... πάω να συναντήσω αυτούς που ζούνε ...γιατι εδώ με τα ζόμπι της ευνομούμενης κοινωνίας μυρισε θανατήλα...

ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΟΣ
οι νόμοι για τους ανεκπαίδευτους και τους αμμόρφωτους


Edited by - AION on 20/06/2003 13:29:35

Edited by - AION on 20/06/2003 13:31:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 13:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
αβαλον τρίγωνα ,διαβήτες και λοιπά ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ ....

αν θες κανα γιαουρτάκι .... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 15:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
quote:
Γιατι στην ελλαδα λεγεται τεκτονισμος και στον υπολοιπο κοσμο freemassonry ή freemassony ή masonic η τελος παντων κατι σε masson ...με οποια καταληξη
Ελευθεροτεκτονισμος στην Ελλαδα και κατι διαφορετικο εξω..
Γιατι αραγε
απλα ειναι κακη μεταφραση ή ειναι κατι αλλο ή εγω δεν ξερω να μεταφρασω σωστα

αντιγράφω από το βιβλίο "Ancient and Modern Initiation" του Max Heindel :

« It is stated in the Bible that Joseph was a CARPENTER, but the Greek word is "tekton" which means "builder." In Mystic Masonry God is called the Grant Architect. ARCHE is the Greek word signifying primordial substance, and a tekton is a builder. Thus God is the Great Master Builder, who out of primordial substance fashioned the world as an evolutionary field for various grades of beings. He uses in His universe many tektons, or builders, of various grades. Everyone who follows the Path of spiritual attainment, endeavoring to work constructively with the laws of nature as a servant of humanity, is a TEKTON or builder in the sense that he has the qualifications necessary to aid in giving birth to a great soul. Thus when it is said that Jesus was a carpenter and the son of a carpenter, we understand that they were both TEKTONS or builders along cosmic lines.»



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 15:51:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

αβαλον τρίγωνα ,διαβήτες και λοιπά ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ ....

αν θες κανα γιαουρτάκι .... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ !!!


Mη κρίνεις εξ ιδίων καλέ μου...
δεν έχουμε όλοι πρόβλημα με τη σιλουέτα μας...εγώ για παράδειγμα μπορώ να "χωρέσω" μερικά γαλακτομπούρεκα ή τρίγωνα


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 16:19:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
AION
Νέο Μέλος Posted - 20/06/2003 : 13:18:23


σε τρείς ώρες φεύγω... πάω να συναντήσω αυτούς που ζούνε ...γιατι εδώ με τα ζόμπι της ευνομούμενης κοινωνίας μυρισε θανατήλα...
ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!


Ώρα Ελλάδος 15:25 που γράφω .

Η τηλεόραση μεταδίδει τα επεισόδια από το Μαρμαρά .
Ο αγαπητός φίλος θα αναχωρήσει στις 16:18 ( στην καλύτερη περίπτωση ) όπως αναφέρει και θα φτάσει στην πανέμορφη νύφη του Βορρά το λιγότερο σε 5 ώρες , άρα στις 21:18

Άρα απ ότι καταλαβαίνουμε θα πάει για να δει από κοντά το πόσοι τραυματίστηκαν , πόσοι συνελήφθησαν και πόσοι επέζησαν .

Πως το είπες Avallon ;
Πρόσεχε μη σου φύγει κανας πόντος ;
Εδώ καλέ ολόκληρο καλτσόν σκίσαμε τρέχοντας στα χωράφια με τις γόβες , ο πόντος σε μάρανε ;;;;;;;;

Είπα και άλλοτε μεγάλο ρόλο στα ψυχικά μας τραύματα παίζει η οικογένεια και το πώς μεγαλώσαμε .

Αν τρως κάθε μέρα φάπες , σου στερούν την ελευθερία σου , σε εγκαταλείπουν στο σπίτι μόνο και γυρνάνε από εδώ και από εκεί , κλπ κλπ , τότε μεγαλώνοντας μεταφέρεις όλη αυτή την οργή απέναντι στην κοινωνία που ζεις .

Οι αρχές και οι νόμοι αντιπροσωπεύουν τους κακούς γονείς , δεν αντιδράς απέναντι στην δομή της κοινωνίας αντιδράς απέναντι στους γεννήτορες σου .
Όταν όλη αυτή η οργή καταλαγιάσει τότε επέρχεται η ηρεμία και αρχίζει η λειτουργία μέσα στα κοινωνικά πλαίσια .

Ρώτησα κάποτε ένα φίλο και συνάδελφο ο οποίος ήταν από τα ποιο ενεργά στελέχη της ευρύτερης άκρας αριστεράς και συμμετείχε σε όλες τις ασκήσεις κινητοποιήσεως , «τι έγινε και άλλαξες πολιτική άποψη ; Γιατί παίζεις στο παιχνίδι που κάποτε κατηγορούσες και εναντιωνόσουν ;» .

Με κοίταξε και χαμογέλασε απαντώντας «Απόστολε μου τώρα έχουμε ευθύνες απέναντι στον εαυτό μας και απέναντι στα παιδιά μας , καλή η επανάσταση και η αντίδραση όταν είσαι παιδί και αποδεικνύεις ότι μπορείς να διοικείς τον εαυτό σου αντιδρώντας και προκαλώντας , αλλά το νόημα είναι να δημιουργείς , όχι να αντιδράς στείρα και να νομίζεις ότι και καλά κάποιος είσαι και κάτι κάνεις» .

Ετερόκλητοι σωτήρες του κόσμου , ευαγγελιστές ενός μοντέλου που είτε δεν εφαρμόσθηκε ποτέ ( αναρχία - κομουνισμός ) , είτε όπου και όπως εφαρμόστηκε απέτυχε παταγωδώς ( υπαρκτός σοσιαλισμός ) .

Αντιεξουσιαστές που αρέσκονται να κάνουν ασκήσεις πάλης χάρην του λαού , γινόμενοι φερέφωνα αυτών που θέλουν την εξουσία μέσω της ένοπλης επανάστασης της ολιγαρχίας .

Αχ !

Αν είσαι ειρηνικός είσαι μυρμήγκι .
Αν ψάχνεις τον εαυτό σου και την ψυχική ανάταση είσαι σκουλήκι .
Αν δεν πετάς πέτρες εναντίων συνανθρώπων σου είσαι φερέφωνο της πλουτοκρατίας .
Αν δεν καις την περιουσία του βιοπαλαιστή και δε του σπας το αμάξι του είσαι κότα .
Αν δεν ανήκεις στο περιθώριο και προσέχεις το ρουχισμό σου και την εμφάνιση σου είσαι παλιοκυριλές .
Αν δεν λύνεις τις διαφορές σου και δεν επιβάλεις την άποψη σου με κλωτσιές , μπουνιές , ρόπαλα και μολότοφ είσαι δειλός και βολεμένος .

Που θα πάει θα μετενσαρκωθεί ο Λένιν , ο Τρότσκι , ο Χίτλερ , ο Μουσολίνι , ο Πινοσέτ και όλοι αυτοί που αγάπησαν το λαό και μόχθησαν για το καλό του και θα προοδεύσει η κοινωνία κορόιδα ε κορόιδα !

Μη τυχόν μόνο και μετενσαρκωθεί κάνας Βούδας , Χριστός , Σωκράτης και όλοι αυτοί που σας γέμισαν το μυαλό με αηδίες περί αγάπης και φιλοσοφίας .

( το παραπάνω μπλε κείμενο ουδεμία σχέση έχει με πραγματικά πρόσωπα ή καταστάσεις , η όποια ομοιότης είναι εντελώς τυχαία )


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 18:26:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

χμ...αυριο γινονται...τα παρτυ...παιδια!
σημερα ολοι φευγουν για Μαρμαρα...-
so...+ ο ΑΙΟΝ...προλαβαινει...

Aμ πές το έτσι...
Είναι δηλαδή απ'αυτούς που όταν τους καλούν σε γάμο δεν πάνε στην εκκλησία αλλά κατευθείαν στο τραπέζι


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 20:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΜΗΝ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΗ ΕΧΟΝΤΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.

Ένα μύνημα προς όλους τους φίλους που συμμετείχαν σε αυτό το θέμα:
Πριν κάποιες μέρες έκλεισε ένας χρόνος από τη πρώτη φορά που αντίκρισα το ESOTERICA.gr. Είναι η πρώτη φορά που δεν καταφέρνω να διαβάσω ένα topic όσο και αν προσπαθώ. Έχω ξεκινήσει πολλές φορές με όλη τη μέρα μπροστά μου και δεν το έχω καταφέρει. Με κουράζουν πολύ οι διαμάχες γιατί πιστεύω ότι γίνονται απλά για να γίνουν...
Είναι οι σάκοι πυγμαχίας που απλά προπονούμε τον εγωισμό μας, όπως είχε αναφέρει κάποτε ένας φίλος.

Με αφορμή λοιπόν αυτά μου τα συναισθήματα παρακαλώ όλους να μην παρατάσσονται σε στρατόπεδα. Ποτέ οι πόλεμοι δεν οδήγησαν πουθενά. Αν θέλετε να υποστηρίξετε κάτι τότε κάντε το. Αν σας το θίξουν όμως τότε μη φανερωθεί η αδυναμία σας. Η παράθεση στοιχείων εν βρασμώ ψυχής είναι και αυτή μια μορφή μπουρδολογίας. Η μπουρδολογία είναι και αυτή μια παράθεση στοιχείων του ψυχισμού του κάθε άσχετου με το θέμα. Δεν υπάρχουν standards στη γνώση. Δε γνωρίζει κανείς ποιός θα μας "σώσει" κάποτε. ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.
Πόσες φορές οι "άσχετοι" τελικά είχαν μέσα τους το "ΦΩΣ";

Η προσπάθεια για την επίτευξη ενός ανώτερου σκοπού θέλω να πιστεύω ότι συνήθως έχει αποτέλεσμα. Αν κάποια στιγμή όμως δε μας γίνει το χατήρι τότε ας αποδείξουμε ότι ο σκοπός μας ήταν όντως ΑΝΩΤΕΡΟΣ.

Σκόρπιες σκέψεις χωρίς σημασία από έναν κουρασμένο αναγνώστη...

Με εκτίμηση
Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 00:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
quote:
Γιατι στην ελλαδα λεγεται τεκτονισμος και στον υπολοιπο κοσμο freemassonry ή freemassony ή masonic η τελος παντων κατι σε masson ...με οποια καταληξη
Ελευθεροτεκτονισμος στην Ελλαδα και κατι διαφορετικο εξω..
Γιατι αραγε
απλα ειναι κακη μεταφραση ή ειναι κατι αλλο ή εγω δεν ξερω να μεταφρασω σωστα

εεε... μα τώρα! θα μου το επιτρέψετε αγαπητέ Ράμογλου, να διαφωτίσω τα πλήθη...

θέλετε λοιπόν να μάθετε γιατί οι τέκτονες ονομάζονται μασώνοι?
άντε να το πάρει το ποτάμι...

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ!
(πρόσεξε καλά, πριν το διαβάσεις, τι πας να κάνεις!)
...
λοιπόν, το 1880 σε ένα χωριό της Γαλλίας ζούσαν 3 τέκτονες άντρες -ήταν τότε που ο τεκτονισμός ήταν μόνο γιά το ένα φύλο. μιά γυναίκα ήθελε να γίνει και αυτή τέκτων και έτσι πάει και βρίσκει τους τρείς τέκτονες και τους ζητάει να μπεί στη στοά τους. οι τρείς τέκτονες, συζητούν μεταξύ τους και της απαντούν ότι ναι, εντάξει, θα τη μυήσουν και της εξηγούν την απαραίτητη διαδικασία: το επόμενο απόγευμα, η γυναίκα θα πρέπει να καθαριστεί, πνευματικά και σωματικά, να κάνει λουτρό, να φορέσει έναν λευκό μανδύα και να πάει να τους περιμένει σε ένα καλυβάκι πάνω στο βουνό, φορώντας μίας λευκή μάσκα, που να της κρύβει τα μάτια.
η γυναίκα δέχεται, κάνει ό,τι της λένε και περιμένει στο καλύβι. έρχονται οι τρεις τέκτονες, φορώντας μαύρους μανδύες. μπαίνουν στο καλύβι και αρχίζουν να την..."σεξολοκληρώνουν"...
μιά, δυό, τρείς, ο καθένας, ξανά και ξανά...
κάποια στιγμή η γυναίκα δεν αντέχει άλλο και φωνάζει:
ΜΑ ΣΩΝΕΙ ΠΙΑ! ΜΑ ΣΩΝΕΙ!!!
(ΜΑΣΩΝΟΙ...)

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 10:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλημέρα μου...

Νομίζω πώς είναι καιρός, να ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ αυτό που τόσο ΞΕΚΑΘΑΡΑ έγραψε ο φίλος μας ο Δευτερογεννημένος...

quote:
Πριν κάποιες μέρες έκλεισε ένας χρόνος από τη πρώτη φορά που αντίκρισα το ESOTERICA.gr. Είναι η πρώτη φορά που δεν καταφέρνω να διαβάσω ένα topic όσο και αν προσπαθώ. Έχω ξεκινήσει πολλές φορές με όλη τη μέρα μπροστά μου και δεν το έχω καταφέρει. Με κουράζουν πολύ οι διαμάχες γιατί πιστεύω ότι γίνονται απλά για να γίνουν...
Είναι οι σάκοι πυγμαχίας που απλά προπονούμε τον εγωισμό μας, όπως είχε αναφέρει κάποτε ένας φίλος.

Με αφορμή λοιπόν αυτά μου τα συναισθήματα παρακαλώ όλους να μην παρατάσσονται σε στρατόπεδα. Ποτέ οι πόλεμοι δεν οδήγησαν πουθενά. Αν θέλετε να υποστηρίξετε κάτι τότε κάντε το. Αν σας το θίξουν όμως τότε μη φανερωθεί η αδυναμία σας. Η παράθεση στοιχείων εν βρασμώ ψυχής είναι και αυτή μια μορφή μπουρδολογίας. Η μπουρδολογία είναι και αυτή μια παράθεση στοιχείων του ψυχισμού του κάθε άσχετου με το θέμα. Δεν υπάρχουν standards στη γνώση. Δε γνωρίζει κανείς ποιός θα μας "σώσει" κάποτε. ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.
Πόσες φορές οι "άσχετοι" τελικά είχαν μέσα τους το "ΦΩΣ";


Ας δώσει ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ότι καλύτερο έχει...
Αν ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ας μείνει μαζί μας και θα ΛΑΒΕΙ και αυτός για να έχει στο μέλλον...
Αλλά ΑΣ ΜΗΝ κάνουμε το θέμα, ένα ΒΑΡΕΤΟ ΘΕΜΑ...
Αν σε κάποιον ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ, ας ΜΗΝ ΤΟ ΦΑΕΙ... Αλλά ας αφήσει κάποιον άλλον να τον φάει, που ΘΑ ΘΕΛΕΙ και που ΞΕΡΕΙ τις θρεπτικές αξίες του...

Ας σεβαστούμε την πραγματική έννοια των forums...
Τον ΔΙΑΛΟΓΟ...
Αν κάποιος έχει να πέι κάτι, ΑΣ το πεί...
Ας ΜΗΝ μιλάμε για να μιλάμε...
Τότε είναι που ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ αυτό που ανέφερε ο Δευτερογεννημένος...
"...Η παράθεση στοιχείων εν βρασμώ ψυχής είναι και αυτή μια μορφή μπουρδολογίας. Η μπουρδολογία είναι και αυτή μια παράθεση στοιχείων του ψυχισμού του κάθε άσχετου με το θέμα..."

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 14:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
καλημερα

Φιλε AION ρωτας

quote:
έχω επιλέξει το κοκκινο χάπι (αλήθεια γιατι ήταν κόκκινο το χάπι drum x ? )

Γιατι ρωτας εμενα AION?

Ειναι σαφες οτι το βλεπεις κοκκινο γιατι θελεις να το δεις κοκκινο?

Γιατι καποοι υιοθετησαν το κοκινο για να το χρησιμοποιησουν στην σημαια τους.


Αλλα το προβλημα φιλε μου δεν ειναι το χρωμα της σημαιας
ειναι η ιδια η σημαια.

Που χωριζει του ανθρωπους.

Αν στο Ματριξ το χαπακι ειναι κοκκινο.... τα λαθη ειναι δυο
Τα χαπακια και τα χρωματα -σημαιες.

αλλα φιλε μου Αιον κανενα χαπακι δεν σε κανει Ελευθερο
Ελευθερωνεσαι... οχι αλαξεις σημαια και χρωμα αλλα αν τα αποφυγεις

Και φυσικα δεν ελεθερωνεσαι με τα χαπακια...


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 16:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
quote:

Αν σε κάποιον ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ, ας ΜΗΝ ΤΟ ΦΑΕΙ... Αλλά ας αφήσει κάποιον άλλον να τον φάει, που ΘΑ ΘΕΛΕΙ και που ΞΕΡΕΙ τις θρεπτικές αξίες του...

ΟΠΑ!ΘΡΕΠΤΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ Ο ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΣ?ΜΠΡΑΒΟ!ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΣΠΑΣΤΟΥΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑ!ΒΡΕ ΒΡΕ ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΘΕΡΜΑ ΤΟΝ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟ!ΕΠΕΙΔΗ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΖΗΤΑΤΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΛΕΜΕ,ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΕΜΑΣ ΣΑΝ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΟΥΣ Η ΟΤΙ ΑΣΠΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ,ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟ?ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ?ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΙ Ο ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΡΚΙΖΕΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ!ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟΣΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ?
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΤΕ?ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΟΣΩΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΕΣΑΣ?
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ...ΠΕΡΙΜΕΝΩΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!
ΦΙΛΙΚΑ
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 21/06/2003 16:20:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 17:21:11  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη lencolas

Όσοι υποστήριξαν εδώ μέσα τον Τεκτονισμό και γενικότερα στα φόρουμ τον όποιο –ισμό δεν πρέπει απαραίτητα να ανήκουν και σε αυτόν .
Απλά υποστηρίζουν το δικαίωμα του καθένα να ασπάζεται ότι του αρέσει και ότι νομίζει ότι θα τον οδηγήσει σε μια ατραπό γνώσης και εσωτερικής αναζήτησης .
Κάποιος διαλέγει τον Τεκτονισμό , κάποιος το Ροδοσταυρισμό , κάποιος το Χριστιανισμό και ου το καθ’ εξής .
Δικαιούμαστε να απορρίψουμε την επιλογή του δρόμου που διαλέγει ο καθένας απλά και μόνο επειδή εμάς δε μας κάνει ή επειδή έχουμε ακούσει κάτι που ίσως και να είναι ανακρίβεια ή λάσπη από κάποιους προς κάποιους ;

Η χριστιανική εκκλησία είναι ένας τέτοιος -ισμός και είναι ιστορικά καταγεγραμμένο το ποιόν της ενάντια στην αρχαία Ελληνική γνώση ( κάψιμο βιβλίων , κυνήγι Εθνικών , κλπ ) .
Ακόμα είναι γνωστότατη και καταγεγραμμένη με στοιχεία η δράση της παπικής εκκλησίας το μεσαίωνα .

Αυτή η εκκλησία είναι ο μεγαλύτερος διώκτης του κάθε –ισμού που στόχο έχει όχι να υπερθεματίσει ή να υποκαταστήσει την θρησκεία αλλά να προσφέρει γνώση και να δημιουργήσει μυημένους .

Δεν συμφέρει την εκκλησία να μπορεί το ποίμνιο ( σκέψου τι σημαίνει η λέξη ) να γνωρίζει και ίσως και να αμφισβητεί .
Ο εκάστοτε αρχηγός της εκκλησίας πρέπει να είναι ο εκπρόσωπος του Θεού και ο λόγος του να είναι η Θεϊκή επιταγή .
Αλίμονο αν αυτό αμφισβητηθεί , θα καταρρεύσει όλο το οικοδόμημα ως άλλος πύργος της Βαβυλώνας .

Λες ότι :

quote:
ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΙ Ο ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΡΚΙΖΕΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ!ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟΣΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ?

Αν διαβάσεις ΟΛΟ το θέμα θα δεις ότι παρατίθεται η σχετική βιβλιογραφία .
Οι εκδόσεις Τετρακτύς , παράδειγμα , έχουν πάρα πολλά βιβλία που αναφέρουν την ιστορία , το τυπικό , τους αποσυμβολισμούς , τις αρχές και πολλά άλλα .
Στο μοναστηράκι ακόμα υπάρχουν πολλά ανάλογα βιβλία που δίνουν σαφέστατη ανάλυση και γνώση .
Άρα ο ΜΥΘΟΣ , όλα είναι υπό το σκότος και κρυφά , αποδεικνύετε ψευδής .

Απλά χρειάζεται λίγο ψάξιμο και ανοιχτό μυαλό , δε γίνετε να περιμένουμε να μας έρθουν όλα στο πιάτο .
Ο σοφός λαός λέει «Αν δε βρέξεις κώλο δε τρως ψάρι» κάτι ξέρει .

Ελπίζοντας να βοήθησα λίγο τη σκέψη σου
Φιλικά
Ο Αναζητών
Απόστολος

Edited by - Ramoglou on 21/06/2003 17:28:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 18:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
quote:

Δικαιούμαστε να απορρίψουμε την επιλογή του δρόμου που διαλέγει ο καθένας απλά και μόνο επειδή εμάς δε μας κάνει ή επειδή έχουμε ακούσει κάτι που ίσως και να είναι ανακρίβεια ή λάσπη από κάποιους προς κάποιους ;

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝΕ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΥ?
ΚΑΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ?ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ?ΠΟΛΥ ΜΙΣΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?ΠΟΛΥ ΜΙΣΟΣ.....
ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΠΑΣ ΣΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ ΤΟΝ "ΑΓΓΕΛΙΚΩΝ" ΜΑΣΟΝΙΚΩΝ ΣΤΟΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ?ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΝΩ?
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 19:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Δεν υπάρχουν ΒΛΑΚΕΣ εκ γεννετής...
ΒΛΑΚΑ κάνουν κάποιον οι ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ...

Aπο το Τόμ Χάνκς, στο Forest Gamp

Την καλησπέρα μου...
Νομίζω πώς τελικά ΔΕΝ έγινα αρκετά σαφής!!!

Αγαπητό μέλος Lencolas...
Κάτσε και διάβασε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το θέμα...
Θα δείς ότι όσοι (όπως ΕΣΥ λές) υποστηρίζουν την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, ΜΕ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ, έχουν παραθέσει ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...
Του εναντίων οι υπόλοιποι...
ΚΕΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ...

Επίσεις θα έλεγα ότι έχετε κλείσει (ΕΡΜΗΤΙΚΑ) τους ΟΦΘΑΛΜΟΥΣ και τα ΩΤΑ σας, με αποτέλεσμα να ΜΗΝ αντιλαμβάνεστε ΟΥΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ, αλλά προπαντώς ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΙ ΕΣΕΙΣ ΛΕΤΕ!!!!!!!
Η σύγχηση σε ολόκληρο το μεγαλείο της!!!!!

Δεν θα σου κάνω το χατήρι να σχολιάσω αυτό που έγραψες περί Θρεπτικών Ουσιών του Τεκτονισμού, αλλά ΜΗΝ προσπαθής ότι δεν ΚΑΤΑΝΟΗΣ, να το χλευάζεις...

Στο ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και ΓΙΑΤΙ έγραψα (και γράφω) για το Τεκτονισμό, ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΒΑΣΕΙ τα μηνύματά μου (πράγμα που ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΠΡΑΞΕΣ, αλλά προσπαθείς να διασκεδάσεις τις εντυπώσεις) ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...

Εάν σε όσα έχω παραθέσει στο θέμα, ΜΠΟΡΕΙΣ να αντιτάξεις ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, με χαρά ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ, θα ήθελα να τα ακούσω...
Αλλά στο ΞΑΝΑΕΙΠΑ και πρίν...
ΑΚΟΥΣΑ...
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ...
κλπ κλπ κλπ ΓΕΛΟΙΑ και ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΗ μην κάνεις τον κόπο να τα παραθέσεις, τα έχουμε ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ μεν, αλλά ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΣΤΟΜΙΣΕ, ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ & ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ να παραθέσει ΣΤΟΙΧΕΙΑ....


Μπορείς λοιπόν ΑΝΕΤΑ και ΕΛΕΥΘΕΡΑ να συμφωνείς με τον οποιοδήποτε και να διαφωνείς επίσεις με τον καθένα...
Είναι δικαίωμα σου, αναφέρετω μάλιστα...
ΑΛΛΑ δεν μπορείς ΧΩΡΙΣ να έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ να υποστηρίζεις ΤΙΠΟΤΑ, γιατί απλά γίνεσαι ΦΑΙΔΡΗ...
Μην το κάνεις...
Δε σε τιμά...

Ακόμα λοιπόν περιμένω στοιχεία απο ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 19:54:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


ΒΛΑΚΕΣ

ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΙ ΕΣΕΙΣ ΛΕΤΕ!!!!!!!
Η σύγχηση σε ολόκληρο το μεγαλείο της!!!!!

ΓΕΛΟΙΑ και ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΗ

ΦΕΡΕΦΩΝΑ

ΦΑΙΔΡΗ...


Αυτές οι φράσεις αποκαλύπτουν τον πραγματικό χαρακτήρα του τύπου που το παίζει φιλαλήθης. Όταν κάποιος δεν συμφωνεί μαζί του, αρχίζει να μην ασχολείται με το θέμα και αρχίζει να βάλλει προσωπικά προς τον συνομιλητή του. Αποτέλεσμα αυτού είναι αρκετά παλιά μέλη να μην ξαναγράφουν στο forum. Θα περίμενε κανείς από έναν που στα λόγια του μιλάει για <<αγάπη>> <<κατανόηση>> και άλλα τέτοια να τα τηρεί και στην πράξη και όχι με το που εκνευρίζεται να βρίζει και να ειρωνεύεται τους άλλους. Είναι βέβαια τόσο αλλαζόνας που αποκλείεται να το παραδεχτεί. Το τραγικό είναι πως τώρα τελευταία το παραδειμγμα του ακολουθούν και άλλα <<παπαγαλάκια>> που σαν καλοί μαθητευόμενοι προσπαθούν να μοιάσουν στον δάσκαλο τους. Κέλσο όταν δεν με εκνευρίζεις μου προκαλείς γέλιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 22:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
quote:

Δεν υπάρχουν ΒΛΑΚΕΣ εκ γεννετής...
ΒΛΑΚΑ κάνουν κάποιον οι ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ...

Aπο το Τόμ Χάνκς, στο Forest Gamp

Την καλησπέρα μου...
Νομίζω πώς τελικά ΔΕΝ έγινα αρκετά σαφής!!!

Αγαπητό μέλος Lencolas...
Κάτσε και διάβασε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το θέμα...
Θα δείς ότι όσοι (όπως ΕΣΥ λές) υποστηρίζουν την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, ΜΕ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ, έχουν παραθέσει ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...
Του εναντίων οι υπόλοιποι...
ΚΕΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ...

Επίσεις θα έλεγα ότι έχετε κλείσει (ΕΡΜΗΤΙΚΑ) τους ΟΦΘΑΛΜΟΥΣ και τα ΩΤΑ σας, με αποτέλεσμα να ΜΗΝ αντιλαμβάνεστε ΟΥΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ, αλλά προπαντώς ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΙ ΕΣΕΙΣ ΛΕΤΕ!!!!!!!
Η σύγχηση σε ολόκληρο το μεγαλείο της!!!!!

Δεν θα σου κάνω το χατήρι να σχολιάσω αυτό που έγραψες περί Θρεπτικών Ουσιών του Τεκτονισμού, αλλά ΜΗΝ προσπαθής ότι δεν ΚΑΤΑΝΟΗΣ, να το χλευάζεις...

Στο ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και ΓΙΑΤΙ έγραψα (και γράφω) για το Τεκτονισμό, ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΒΑΣΕΙ τα μηνύματά μου (πράγμα που ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΠΡΑΞΕΣ, αλλά προσπαθείς να διασκεδάσεις τις εντυπώσεις) ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...

Εάν σε όσα έχω παραθέσει στο θέμα, ΜΠΟΡΕΙΣ να αντιτάξεις ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, με χαρά ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ, θα ήθελα να τα ακούσω...
Αλλά στο ΞΑΝΑΕΙΠΑ και πρίν...
ΑΚΟΥΣΑ...
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ...
κλπ κλπ κλπ ΓΕΛΟΙΑ και ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΗ μην κάνεις τον κόπο να τα παραθέσεις, τα έχουμε ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ μεν, αλλά ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΣΤΟΜΙΣΕ, ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ & ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ να παραθέσει ΣΤΟΙΧΕΙΑ....


Μπορείς λοιπόν ΑΝΕΤΑ και ΕΛΕΥΘΕΡΑ να συμφωνείς με τον οποιοδήποτε και να διαφωνείς επίσεις με τον καθένα...
Είναι δικαίωμα σου, αναφέρετω μάλιστα...
ΑΛΛΑ δεν μπορείς ΧΩΡΙΣ να έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ να υποστηρίζεις ΤΙΠΟΤΑ, γιατί απλά γίνεσαι ΦΑΙΔΡΗ...
Μην το κάνεις...
Δε σε τιμά...

Ακόμα λοιπόν περιμένω στοιχεία απο ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ...

Φιλικά,
λσος ο Φιλαλήθης



ΣΩΠΑ ΒΡΕ ΚΕΛΣΟ ΦΙΛΑΛΗΘΗ!!!!ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΧΛΕΥΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΜΕ!ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΠΡΑΒΟ!
ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ!ΖΗΤΗΣΑ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!
ΩΣΤΟΣΟ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΩΝ ΑΚΟΜΗ ΑΝΑΡΩΤΙΟΙΟΥΝΤΕ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕ ΤΙΠΟΤΑ...
ΩΣΤΟΣΟ ΠΑΡΑΘΕΣΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΠΕΣΑΝΕ ΣΑΝ "ΚΟΡΑΚΙΑ" ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ!ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΦΑΙΔΡΗ Η ΓΕΛΟΙΑ Η ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΗ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΦΙΛΑΛΗΘΗ,ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΙΡΩΝΙΚΟΣ,ΞΕΡΟΛΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣ!ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΒΛΑΚΑΣ Η ΟΧΙ ΑΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ....
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΙΘΟΥΣΑ!ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ..ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ Η ΟΧΙ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗ!

-ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ-

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 22:13:04  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Λυκοπρόσωπε δε πας να... βρεις καμμιά απόδειξη στις μπουρδολογίες που έχεις μέχρι τώρα παραθέσει?
Αν σε ενδιαφέρει η αλήθεια αφιέρωσε λίγο χρόνο για διάβασμα μπας και ξεστραβωθείς και ξεθολώσει το μυαλουδάκι σου και μετά τα λέμε σαν άνθρωποι γιατί μέχρι στιγμής το επίπεδο της συζήτησης μόνο ανθρώπινο δεν είναι. Ξέρω ότι μπορεί να μη φταις εσύ αλλά είναι κάποιοι και εσύ μεταξύ αυτών που μας φέρνεται στα όριά μας... Γιατί αυτό? Θέλετε να αποδείξετε κάτι?

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΑΠΌ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΚΡΥΦΑ" (?) ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ?

Αντί αυτού σου είπε ο κουμπάρος... ότι ο μπάρμπας του ... άκουσες από τη κόρη της γιαγιάς του μπατζανάκη σου...

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ!!!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 00:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Χαιρετώ...
Δυστυχώς- ή ευτυχώς- αυτή την εποχή οι ώρες εργασίας μου καθημερινά ξεπερνούν τις 14 και έτσι δεν μπορώ να παρακολουθώ στενά την συζήτηση.Από την Δευτέρα τώρα μου έμεινε λίγος χρόνος γιά να γράψω.
Στο θέμα μας λοιπόν.
Φίλε V.I.T.R.I.O.L. λες:«Ο Ελευθεροτεκτονισμός,απο όσο γνωρίζω,ενώνει τους Ανθρώπους».
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!
Ενώνει τους ανθρώπους της στοάς και εμείς οι υπόλοιποι είμαστε οι «βέβηλοι».
Αλλά γιατί τους ενώνει;Έχεις αναρωτηθεί ποτέ ποιούς σκοπούς εξυπηρετεί μία στοά και γιατί είναι μέσα η αφρόκρεμα της πολιτικής δικαστικής και οικονομικής εξουσίας;
Μάλιστα κύριοι εκεί φτάσαμε.Να λέγεται ότι οι κύριοι που διευθύνουν τις τύχες μας και το μόνο που τους νοιάζει είναι το χρήμα ,η εξουσία ,η δύναμη να είναι και οι άψογοι λαξευτές της ακατεργαστου πέτρας,οι σοβαροί αναζητητές της εσωτερικής γνώσης και άλλες τέτοιες .........
Επίσης λες:«Με δυο λόγια, τα Θρησκευτικά και τα Πολιτικά ζητήματα,χωρίζουν τους ανθρώπους»
Γι αυτό απαγορεύονται οι πολιτικές και θρησκευτικές συζητήσεις;Σοβαρά;;
Χίλια δυό πράγματα χωρίζουν τους ανθρώπους.Αν έχεις προσέξει στις συζητήσεις εδώ στο forum γιά το παραμικρό θέμα υπάρχουν διαφωνίες.
Θα σας πρότεινα να απαγορεύσετε ΟΛΕΣ τις συζητήσεις με τον κίνδυνο να υπάρξει χωρισμός των ανθρώπων.
Μ’αρέσει που μιλάτε και γιά ελευθερία....
Η ελευθερία του λόγου που είναι;;Δέχεσαι να σου απαγορεύουν να συνομιλήσεις με τον πλησίον σου γιά θρησκευτικά θέματα;;ΜΠΡΑΒΟ.
Αρκεί που δέχεσαι τον μεγάλο αρχιτέκτονα του σύμπαντος.Αλήθεια έχει κάποιο άλλο όνομα;;
Τέλος πάντων δεν θα επεκταθώ περισσότερο.
Ο λόγος που απαγορεύονται αυτές οι συζητήσεις είναι γιά να εμπεδώνετε καλύτερα αυτά που σας πλασάρουν.Έτοιμη μασημένη τροφή προς υποψήφιους ευκατάστατους μύστες.Με το αζημίωτο βέβαια...
Και φυσικά οι κατώτεροι βαθμοί δεν διανοούνται καν τι παίζετε στα υψηλότερα κλιμάκια και ποιός ελέγχει όλο αυτό το δίχτυο.
Επίσης λες:«Βέβαια μεγάλες επαναστάσεις της Ανθρωπότητας (Γαλλική,Αμερικανική,Ελληνική,Αλλιέντε στη Χιλή κλπ)ξεκίνησαν εμπνευσμένες απο τα Τεκτονικά ιδεώδη και απο Τέκτονες,αλλά οχι απο Στοές»
Το κλπ μου άρεσε.Τελικά όλες οι επαναστάσεις ξεκίνησαν από τέκτονες.Επαναστατικά στοιχεία.Μήπως και η Οκτωβριανή;;Μόνο που θα ήθελα κατά την προσφιλή σας μέθοδο και κάποια στοιχεία...

Φίλη Avallon λες:«Δεν ήξερα ότι οι πολιτικές και θρησκευτικές συζητήσεις βοηθούν στην εσωτερική μας αναζήτηση »
Και εγώ δεν το ήξερα ότι η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ πολιτικών και θρησκευτικών συζητήσεων συμβάλει στην εσωτερική αναζήτηση και την αλληλοκατανόηση.

Τόσα ωραία σχόλια που ακούγονται γιά το ESOTERICA.gr Forums καιτις συζητήσεις του και το πως βοηθούν τον εσωτερισμό,εσένα σε αφήνουν παγερά αδιάφορη;;Αν είναι να εισηγηθούμε στους συντονιστές να απαγορευθούν...
Δηλαδή εσένα τι σε βοηθάει στην εσωτερική σου αναζήτηση;;
Τα τυπικά του Μασονισμού και οι ποδίτσες,οι κορδελίτσες και ο μύθος του Χιράμ;;
Φυσικά είσαστε ελεύθεροι να ακολουθήσετε όποιο δρόμο θέλετε αλλά και εμείς είμαστε ελεύθεροι να διαφωνήσουμε προς την παραπληροφόρηση που δίδετε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 01:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλοί μου Φίλοι,καλησπέρα σε όλους.
Σας μεταφέρω την Αγάπη μου προς ΟΛΟΥΣ και την ευχή ,το σημερινό Ηλιοστάσιο να φωτίσει την καρδιά και τις Ψυχές μας.
Θα μου επιτρέψετε δυο λογάκια,για ενα θέμα που εδώ και καιρό απασχολεί κάποιους καλούς Φίλους.
-Δε θεωρώ οτι υπάρχει λόγος να πείσω τον οποιοδήποτε συνομιλητή για ο,τιδήποτε.Σκοπός μου μέσα απο ένα διάλογο,μια συζήτηση είναι να προσεγγίσω περισσότερο την Αλήθεια και αυτό συμβαίνει όταν δέχομαι και εκπέμπω ερεθίσματα προς σκέψη και περισυλλογή.Το θέμα που αναπτύσσεται εδώ απο μερικούς Φίλους είναι εντελώς εξω απο αυτή την τακτική μου,αφου το τι είναι ο Τεκτονισμός,δε χρειάζεται να το πω εγώ.Όποιος επιθυμεί και είναι Αληθινός Αναζητητής θα ψάξει και θα το βρεί.Αν θα το δεχτεί ή οχι είναι άλλο θέμα.Η ουσία είναι να ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ, ΄κάτι που πολλοί Φίλοι δεν κάνουν,με αποτέλεσμα να ακούμε ο,τι μπορεί κανείς να φανταστεί:οτι υπάρχουν ευκατάστατοι,άτομα της πολιτικής (???)και δικαστικής εξουσίας(???) κλπ.Καλοί μου Φίλοι πλανάστε πλάνη οικτρά!Τα περισσότερα μέλη,εξ"όσων γνωρίζω,είναι απλοί άνθρωποι,ΟΛΩΝ των επαγγελμάτων,καθημερινοί άνθρωποι.Δεν οδηγεί πουθενά το να προσπαθώ να μεταφέρω τέτοιες απόψεις σε (επιτρέψτε μου τον όρο) ημιμαθή άτομα,γιατί ως γνωστόν η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.Και η αμάθεια καλοί μου Φίλοι οδηγεί σε Φανατισμό και απολυταρχικά "πιστεύω".Μακρυά απο εμάς κάτι τέτοιο!
-Ο "μύθος" των βαθμών πρέπει να σταματήσει.Ο παραδοσιακός Τεκτονισμός σταματά στους τρείς πρώτους βαθμούς.Οι υπόλοιποι είναι οι επιγενόμενοι που τους παίρνουν σχεδόν ΟΛΑ τα μέλη.Στην Ελλάδα κάνουν κάποια χρόνια,στην Αγγλία μετά τον 3ο παίρνουν τον 18ο,ενώ στην Αμερική παίρνουν τους βαθμούς 4-32 σε 2 Σαββατοκύριακα!Επομένως όλα όσα ακούγονται είναι εντελώς παιδαριώδη και δείχνουν παραπληροφόρηση(δε θέλω να πιστεύω σε καμμιά περίπτωση κακοήθεια).
-Καλή μου lencolas,σέβομαι και εκτιμώ το Θείο σου όπως και κάθε Άνθρωπο.Όμως απο οτι αντιλήφθηκα,ο Θείος σου δεν απέκτησε καμμιά Τεκτονική εμπειρία και επομένως δε γνωρίζει περισσότερα απο εσένα.Ερεύνησε λοιπόν,αν θέλεις να μάθεις.
-Μην ασχολείστε καλοί μου Φίλοι με το τι είναι ο Τεκτονισμός,με τόση εμπάθεια.Ασχοληθείτε με τον εαυτό σας,ας προσπαθήσουμε όλοι να γίνουμε καλύτεροι.Συζητήσεις,μέσω φόρουμ σχετικά με τέτοια θέματα, δεν οδηγούν πουθενά και δημιουργούν αντιπάθειες,χωρίς λόγο.Εδώ μέσα ερχόμαστε ώστε να δεχτούμε και να μεταδώσουμε ερεθίσματα προς σκέψη.Ας αφήσουμε αυτό τοζήτπου δεν οδηγεί λοιπόν πουθενά.Όσοι θέλουν ας ερευνήσουν τη βιβλιογραφία.Υπάρχει ΑΦΘΟΝΗ.
-Μεταφέρω την Αγάπη μου προς όλους τους Φίλους και υπενθυμίζω:η ζωή είναι όμορφη.Ας κοιτάξουμε να την κάνουμε καλύτερη.Ας αγαπήσουμε τον εαυτό μας,ώστε να μας αγαπήσουν και οι άλλοι.
Υ.Γ:Πράγματι και στην Οκτωβριανή επανάσταση είχαν συμμετάσχει Τέκτονες.Ας διαβάσουμε και λίγη Ιστορία καλοί μου Φίλοι.
Με Σεβασμό προς όλους
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 02:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Φυσικά καλέ μου φίλε όποιος έχει διαφορετική άποψη είναι αμαθής και ακόμα χειρότερα ...ημιμαθής.
Εσένα όμως πως σου προέκυψε τέτοια ολοκληρωτική γνώση περί τεκτονισμού και με κατατάσσεις στους αμαθείς;
Λες:«Φίλοι πλανάστε πλάνη οικτρά!Τα περισσότερα μέλη,εξ"όσων γνωρίζω,είναι απλοί άνθρωποι,ΟΛΩΝ των επαγγελμάτων,καθημερινοί άνθρωποι».
Εντάξει,μας έπεισες.Έτσι κι αλλιώς όλες οι επαναστάσεις που αναφέρεις ξεκίνησαν από απλούς καθημερινούς ανθρώπους.
Πάντως η ίδια η ιστοσελίδα της μεγάλης στοάς της Ελλάδος μας πληροφορεί γιά τα επιφανή της μέλη...τώρα μέσα σε αυτά μπορεί να είναι και ο μπακάλης της γειτονιάς μου και να κάνει παρέα με τον ...Τρικούπη

Επίσης λες:«-Ο "μύθος" των βαθμών πρέπει να σταματήσει.Ο παραδοσιακός Τεκτονισμός σταματά στους τρείς πρώτους βαθμούς.Οι υπόλοιποι είναι οι επιγενόμενοι που τους παίρνουν σχεδόν ΟΛΑ τα μέλη.Στην Ελλάδα κάνουν κάποια χρόνια,στην Αγγλία μετά τον 3ο παίρνουν τον 18ο,ενώ στην Αμερική παίρνουν τους βαθμούς 4-32 σε 2 Σαββατοκύριακα!Επομένως όλα όσα ακούγονται είναι εντελώς παιδαριώδη και δείχνουν παραπληροφόρηση».

Το ποιά είναι η παραπληροφόρηση θα μας επιτρέψεις να διαφωνήσουμε.
Πράγματι σε αυτούς που δεν θέλουν να τους προχωρήσουν παραπέρα τους λένε ότι οι 3 πρώτοι βαθμοί είναι οι σημαντικοί και οι υπόλοιποι είναι απλώς παιχνιδάκια ώστε να τους καθησυχάσουν που δεν προχωράνε στους υψηλότερους βαθμούς.
Πράγματι σε ορισμένα εξέχοντα και θερμότερα μέλη δίνουν βαθμούς από τον 3ο στον 18ο απανωτά.Και τέλος οι πλέον θερμότεροι καταλαμβάνουν τους υψηλούς βαθμούς 30ο-33ο.
Αυτή είναι η Αλήθεια.

Τέλος δεν μπορείς να ξέρεις τι έχω ερευνήσει και πόσο.
Ισως είναι καλύτερο να ερευνήσεις εσύ περισότερο.

Αντε να πάμε και γιά ύπνο...
Καλό βράδυ σε όλους.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 03:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλέ μου Φίλε.
Το οτι δε γνωρίζεις-κάτι που εύκολα κάποιος διακρίνει-δεν είναι κακό.
Το να παραπληροφορείς όμως εις γνώση σου,είναι κακό!Δεν είναι σωστό να "πέφτεις" στα μάτια των άλλων επειδή διάβασες δυο-τρία βιβλία!Ερεύνησε,ψάξε και μετά να δεχτείς ή να απορρίψεις.
Παρεπιπτόντως,μάθε τα εξής:Υπάρχουν διάφορα Τεκτονικά δόγματα(πάνω απο 40 ανα τον κόσμο).Ο Σκωτικός Τύπος(με τους 33 βαθμούς),που είναι ενα απο αυτά τα "Δόγματα",δεν ασκείται απο όλες τις Μεγάλες Στοές.Άρα εκεί δεν υπάρχουν οι 33 βαθμοί,αλλά άλλοι(πχ Μέμφις-Μισραγήμ,Τύπος της Υόρκης,Ανθρώπινο Δίκαιο κλπ).Όσες Μεγάλες Στοές εργάζονται σε Σκωτικό Τύπο ΔΕΝ εμποδίζουν κανένα μέλος τους να ανέβει ΟΛΟΥΣ τους βαθμούς.ο ΚΑΘΕΝΑΣ, έχει δικαίωμα να ανέβει ΟΛΟΥΣ του βαθμούς και υποχρέωση παράλληλα πιστεύω εγώ.Ο,τιδήποτε άλλο πείς πάνω σε αυτό είναι παραπληροφόρηση και επέτρεψέ μου κακοήθεια!
Μην αναλίσκεις την Ψυχή σου σε "κουτσομπολίστικες" συζητήσεις Καλέ μου Φίλε.Ερεύνησε Επιστημονικά όπως προτάσσει η Εποχή μας-2003.Μάθε να μη μεταφέρεις παιδαριώδεις απόψεις για σοβαρά ζητήματα,σε προσβάλλει!Ερεύνησε,ψάξε και ακολούθα ο,τι θέλεις.Όλοι μας έχουμε χρέος να ερευνούμε κατ"αυτόν τον τρόπο.
Με Τιμή και Αγάπη
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 03:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Ζητώ συγνώμη για ενα λάθος μου.Από παραδρομή ,αντί να πω όσες Μεγάλες Στοές λειτουργούν σε συνεργασία με Ύπατα Συμβούλια,που απονέμουν τους βαθμούς 4-33.Ζητώ συγνώμη.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 03:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Και επανέρχομαι για διευκρινήσω ενα θέμα.
Οι Μεγάλες Στοές εργάζονται στους τρείς πρώτους Βαθμούς ΜΟΝΟ(παραδοσιακός Τεκτονισμός).Οι Βαθμοί 4-33 απονέμονται και δίδονται μετα απο μύηση απο τα Ύπατα Συμβούλια.Αυτά για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα.Συγνώμη για τα συνεχή πισωγυρίσματα,αλλά είναι υποχρέωση να αποκαταστήσουμε την Αλήθεια,που βάλλεται απο την αντιεπιστημονικότητα και την ημιμάθεια.
Με Σεβασμό
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 05:21:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ξεκινάω από το τέλος προς την Αρχή φίλη lencolas
Λες λοιπόν

quote:
ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΠΑΣ ΣΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ ΤΟΝ "ΑΓΓΕΛΙΚΩΝ" ΜΑΣΟΝΙΚΩΝ ΣΤΟΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ?ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΝΩ?

Καλός ή κακός εγώ είμαι Τέκτονας ( αν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη ) εξ επαγγέλματος , το πτυχίο μου αυτό δηλώνει άλλωστε .

Αν θέλεις τώρα να σου απαντήσω περί Τεκτονικής Φιλοσοφικής Στοάς θα σου απαντήσω ευθέως ότι αν ποτέ αποφασίσω να διαβώ το κατώφλι αυτό θα το κάνω για μένα και μόνο για μένα και εν πλήρη συνείδηση , και νομίζω ότι αν το κάνω δεν θα μου προσδώσει και κανένα ιδιαίτερο κοινωνικό αναγνωρίσμα , ίσως μου προσφέρει κάτι σε εντελώς προσωπικό επίπεδο .
Αν εσένα όμως σε βοηθάει για να κάνουμε μια κουβέντα επιπέδου να με χαρακτηρίσεις κάπως σου δίνω το δικαίωμα να το κάνεις .
Μπορείς να με πεις μασόνο , υλιστή , ανθρωπιστή , οικολόγο , μωαμεθανό ή όπως αλλιώς σε βολεύει .

Πάμε παρακάτω .
Λες

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝΕ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΥ?

Αν ενθυμούμε καλός , διότι έχουν περάσει και χρόνια , στο σχολείο μας λέγανε ότι το παιδί το φέρνει ο πελαργός , μετά ουδέποτε μας έκαναν μάθημα για το πώς έρχεται το παιδί πραγματικά στον κόσμο . Άρα εγώ σήμερα πρέπει να πιστεύω πως η κόρη μου ήρθε με ένα πελαργό !
Μπορώ να σου φέρω πλήθος τέτοιων παραδειγμάτων που άλλα σε μαθαίνουν και άλλα ισχύουν , το θεωρώ όμως άσκοπο διότι και εσύ θα έχεις διαπιστώσει τις ανακρίβειες αυτές .

Μετά λες

quote:
ΚΑΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ?ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ?ΠΟΛΥ ΜΙΣΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?ΠΟΛΥ ΜΙΣΟΣ.....

Τι διαβάζετε την Κυριακή της Ορθοδοξίας στους Χριστιανικούς ναούς καλή μου αδελφή εν Χριστό ξέρεις ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Αναθέματα κατά των Ελλήνων !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μίσος εγώ για το Θεό ;
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !
Όχι αδελφή μου εν Χριστό λανθάνεις και πλανάσαι πλάνην οικτράν !
Απλά δε γουστάρω να με θεωρούν πρόβατο ( αμνό ) και να θέλουν να με οδηγήσουν σε ένα Θεοφοβικό σκοταδισμό .
Ο Θεός είναι Πανάγαθος !
Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ;;;;;;
Ότι ο Θεός δεν εκδικείται το δημιούργημα του ακόμα και όταν αυτό κάνει λάθος .
Δεν φοβάμαι το Θεό ΤΟΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΑ .
Κανένα μίσος για το Θεό λοιπόν και για την Εκκλησία , απλά κρίση για το επάγγελμα Ιερέας ίσως .

Συνεχίζω λοιπόν με δικές μου ερωτήσεις αυτή τη φορά όχι μόνο προς εσένα αλλά και απέναντι σε ΟΛΟΥΣ τους φίλους που είσαστε ενάντια του όποιου τεκτονισμού .

Εσείς που υποτίθεται ΔΕΝ είσαστε μέλη κάποιας στοάς μπορείτε να ξέρετε τα τεκταινόμενα μέσα σε αυτή , όπως και τους σκοπούς της .
Εμείς που έχουμε άλλη άποψη ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε τίποτα και χαρακτηριζόμαστε ως ξερόλες , μασόνοι μιαροί , αποβράσματα τις εσωτερικής αναζήτησης κλπ κλπ .
Ερώτηση δική μου λοιπόν ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΑΣΟΝΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΤΑΞΑΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙ ΣΤΟΑ και έτσι ξέρετε όλα αυτά που εμείς δε ξέρουμε ;;;;;;;;;;;

Γιατί δε λέτε ΝΑΙ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ;;;;

Aν δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω , γιατί ΔΕΝ αποδέχεστε ότι κάτι μπορεί να μην είναι σωστό απ όσα ξέρουν κάποιοι άλλοι που απλά έχουν διαβάσει κάποια άλλα βιβλία και έχουν έρθει σε επαφή με κάποια άλλα άτομα απ αυτά που έχετε έρθει σε επαφή εσείς ;;;;;;;;

Μήπως τελικά εσείς είσαστε μασόνοι ; Ξαναρωτώ

Γιατί η εκκλησία δεν αφήνει τους Χριστιανούς να διαβάσουν τα απόκρυφα βιβλία της ;
Τι φοβάται ;
Όταν η ταυτότητα μου γράφει Χριστιανός Ορθόδοξος δεν είναι αποδεικτικό στοιχείο της αγάπης μου προς το Χριστό και τη διδασκαλία του ;
Πρέπει να γίνω μεγαλόσχημος ιεράρχης για να διαβάσω κάτι που ίσως να μου εξηγεί την σκοπιμότητα του ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ μου ;

Μήπως είναι αυτοί τελικά οι μασόνοι που μας λέτε ;
Μήπως κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια ;;;;;;;;;;;;;;;

Το μικρό παιδάκι που έχει πλέον το ακαταλόγιστο και θέλει να ακούει τα εξ αμάξης για να επιβεβαιώνει ότι ζει , ικανοποιώντας παράλληλα τα κόμπλεξ που του έχουν δημιουργηθεί από τα τραύματα της παιδικής του ηλικίας , λέει ότι όταν κάποιος δεν τον εκνευρίζει του προκαλεί γέλιο .
Εμένα δυστυχώς αυτό το τερατογέννημα της φύσης ( λόγο nickname το σχόλιο ) μου προκαλεί ΟΙΚΤΟ και ΛΥΠΗ .
Ο τρόπος έκφρασης , σκέψης και αντίδρασης του , δικαιώνουν περίτρανα τον όποιο χαρακτηρισμό του έχω δώσει .
Θα τον αντιμετωπίσω ως άτομο με ειδικές ψυχολογικές ανάγκες λοιπόν από τούδε και εις το εξής .

Εύχομαι σε όλους μια υπέροχη Κυριακή και περιμένω τις απαντήσεις .

Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy