ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο 5ος κι η Ελληνική Επανάσταση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 11:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και πάλι ΧΩΡΙΣ σχόλια.

Edited by - Αίολος on 29/04/2007 11:43:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 12:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνοδινέ, το προηγούμενο μήνυμα σου (Απεστάλη: 29/04/2007, 03:17:32) μεταφέρθηκε στην "Γενική Σαλάτα Μηνυμάτων".

Η γελοιοποίηση ενός συνομιλητή μας κι ο εμπαιγμός του - κατ' αυτόν ή άλλον τρόπο - είναι κάτι το οποίο δεν προωθείται στις Συζητήσεις των Forums κι ειλικρινά απορώ πως σκέφθηκες ότι κάτι τέτοιο είναι επιτρεπτό!
Αναλογίστηκες τα συναισθήματα που μπορεί να βίωσε αυτός ο άνθρωπος με αυτήν σου την κίνηση?
Προσπάθησες να βάλεις τον εαυτό σου στην δική του θέση ώστε να κρίνεις πως θα ένιωθες εσύ σ' ανάλογη περίπτωση?
Απορώ πραγματικά μ' αυτήν σου την κίνηση την στιγμή που σε κάποια άλλα θέματα στο παρελθόν σε έχω δει να συμμετέχεις δημιουργικά κι όχι μ' αυτόν τον τρόπο...

Κι απορώ παρατηρώντας την τροπή αυτού του θέματος και την συμμετοχή κάποιων μελών.
Έχουν προηγηθεί τουλάχιστον 2 παρεμβάσεις μου - απ' ό,τι μπορώ να θυμηθώ αυτή την στιγμή - στο θέμα και σκέφτομαι ποιά μπορεί να είναι η καλύτερη λύση ώστε να σταματήσει αυτή η ένταση.
Δυσκολεύομαι πολύ στο να καταλάβω το λόγο για τον οποίον τα στοιχεία που παρατίθενται δεν έχουν ως σκοπό την τεκμηρίωση των απόψεων κάποιου μέλους αλλά την κατάρριψη των απόψεων και των επιχειρημάτων των υπολοίπων καθώς και τον υποβιβασμό των ίδιων των συνομιλητών.

Το ζητούμενο είναι αυτό?
Να αποδείξουμε ποιός έχει τα πιο ισχυρά επιχειρήματα προκειμένου να "κλείσει το στόμα" του συνομιλητή του?
Αυτό είναι το μόνο είδος διαλόγου το οποίο μπορείτε να προσφέρετε ο ένας στον άλλον και στον εαυτό σας κυρίως?



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 12:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ο Παλαιολόγος, απ' ότι θυμάμαι, υπέγραφε ως "Αυτοκράτωρ των Ρωμαίων"... Θέλεις απόδειξη γι αυτό;


Όχι, γιατί;

Όλοι οι Έλληνες, από το 212 μ.Χ. ονομάζονταν Ρωμαίοι, και μάλιστα μας άρεσε πολύ λόγω των δικαιωμάτων που απέρρεαν από τον τίτλο αυτό. Ο Graf Fritz, 'Εισαγωγή στην Αρχαιογνωσία', τόμ. Β' αναφέρει (το πασίγνωστο άλλωστε) ότι οι περισσότεροι υπήκοοι ονομάστηκαν Ρωμαίοι:

"...όταν ο Καρακάλλας χορήγησε ρωμαϊκή υπηκοότητα σ' όλους τους ελεύθερους πολίτες των επαρχιών (212), οι οποίοι έτσι απέκτησαν πλέον τη δυνατότητα να καταλάβουν θέσεις της ρωμαϊκής διοίκησης..."


Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια, λήμμα: 'Βυζάντιον':

"οι Έλληνες του μεσαίωνος, ωνόμαζον εαυτούς Ρωμαίους. Και ελέγοντο αληθώς Ρωμαίοι, επί την εποχήν από την οποίαν εξεδόθη επί της αυτοκρατορίας του Καρακάλλα (211—217 μ.Χ.) το περίφημον διάταγμα, το οποίον εκήρυσσε Ρωμαίους πολίτας όλους τους κατοίκους της αυτοκρατορίας."


Από εκεί το Ρωμαίοι, το Ρωμιοί κ.λπ. που χρησιμοποιούσαν πάρα πολύ και οι αγωνιστές του 1821.

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 12:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η γελοιοποίηση ενός συνομιλητή μας κι ο εμπαιγμός του - κατ' αυτόν ή άλλον τρόπο - είναι κάτι το οποίο δεν προωθείται στις Συζητήσεις των Forums κι ειλικρινά απορώ πως σκέφθηκες ότι κάτι τέτοιο είναι επιτρεπτό!


Όντως παραφούντωσε το πράγμα. Έχεις δίκιο. Πρέπει να πέσουν οι τόνοι.
Προσωπικά θα κάνω ένα μικρό φορουμικό διάλειμμα.

-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 12:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θέλεις καλέ μου να συζητήσουμε αυτά που γράφεις (στα οποία διαφωνώ), θα πρέπει ν' ανοίξεις κάποιο ανάλογο θέμα, διότι θα κσεφύγουμε από το θέμα του τόπικ και θα το ξεφτυλίσουμε πάλι.

Γι' αυτό επιμένω στο "ΧΩΡΙΣ σχόλια".

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 13:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

- Κατά παντός υπευθύνου -

Κρίμα...
Η απάντησή μου έκανε φτερά.
Η ήττα αυτή ήταν βαριά. Δύσκολο να την αντέξει το στομάχι μου.
θα έφταιγαν οι "υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί."
Κι όμως, ήταν μέσα στο πνεύμα του θέματος όπως αυτό είχε εξελιχθεί.
Το ωραίο είναι, ότι το 90% των χαρακτηρισμών αυτών δεν ήταν δικοί μου, αλλά αντιγραφή από διάφορα θέματα του σεβασμιώτατου ιερέως Ρέκτο...
Αυτό σημαίνει, ότι οι υποτιμητικοί αυτοί χαρακτηρισμοί εξακολουθούν να υπάρχουν διάσπαρτοι σε διάφορα θέματα...
Το σύνολό τους ξεπερνά τον αριθμό πενήντα.
Θεωρώ δεδομένο και λογικό ότι θα τους βγάλεται το συντομότερο δυνατό. Εάν για διάφορους λόγους δεν μπορεί να συμβεί αυτό, απαιτώ την επιστροφή της απάντησής μου στο θέμα τούτο, το ταχύτερο.

quote:
Συνοδινε πρόσεχε μην εκραγείς

Χαίρεσαι έ... κουφάλα μαυροφόρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 15:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνοδινός Απεστάλη: 29/04/2007
Χαίρεσαι έ... κουφάλα μαυροφόρα...

Όχι έτσι ρε φίλε, το χάλασες πολύ.


ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 16:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνοδινέ
σε μία συζήτηση όπου κάποιοι άνθρωποι ανταλάσσουν μεταξύ τους επιχειρήματα για να υποστηρίξουν την μία ή την άλλη άποψη, δεν θεωρείται ως επιχείρημα να στρέφεσαι γενικά κατά του συνομιλητή σου, ώστε να αποδειχθεί ότι, εφόσον ο συνομιλητής σου προσβάλλει, είναι φανατικός, είναι το ένα ή το άλλο τέλος πάντων, τα επιχειρήματά του είναι αβάσιμα. Αυτή η ταχτική λέγεται "αχυράνθρωπος" (straw man στα αγγλικά) και αποσκοπεί στον έμμεσο υποβιβασμό του ανθρώπου που εκφέρει μία άποψη και όχι στην με επιχειρήματα κατάρριψη της αντίθετης από τη δική σου, άποψη. Αποσκοπεί δηλαδή στη δημιουργία εικόνας και εντυπώσεων σχετικά με τον συνομιλητή ή το γενικότερο ιδεολογικό πλαίσιο στο οποίο αυτός εντάσσεται.

Αυτη η ταχτική έχει υιοθετηθεί κατά καιρούς από διάφορα μέλη που συζητούν στην ενότητα
.-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. (και σε άλλες ενότητες βεβαίως) και έχει πυροδοτήσει σκληρές κόντρες επί προσωπικού, με αποτέλεσμα να διακόπτει τη ροή του θέματος και πολλές φορές να καταστρέφεται ολόκληρη η συζήτηση. Έχει προκαλέσει επίσης και "έχθρες" μεταξύ ανθρώπων που συζητούν.
Καλό θα ήταν λοιπόν, να την αποφεύγουμε.

A straw man argument is an informal fallacy based on misrepresentation of an opponent's position. To "set up a straw man" or "set up a straw-man argument" is to create a position that is easy to refute, then attribute that position to the opponent. A straw-man argument can be a successful rhetorical technique (that is, it may succeed in persuading people) but it is in fact a misleading fallacy, because the opponent's actual argument has not been refuted.

Straw man - Wikipedia


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 16:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ: Όχι έτσι ρε φίλε, το χάλασες πολύ.

Για μένα δεν υπάρχει τίποτα ποιό υποτιμητικό από αυτό:

quote:
Πρώτα έvα μικρό μάθημα για τo πoιoς έσωσε τηv αρxαία γραμματεία

Υπάρχει κάτι ποιό υποτιμητικό απ΄αυτό..;
Εσύ θα το δεχόσουν αυτό...;
Θα το δεχόσουν αυτό από έναν καραγκιόζη που πιστεύει ότι τα παραμύθια των εβραίων είναι η αλήθεια των Ελλήνων..;
Και έχει το θράσος να μιλά για βιβλιογραφίες...;
Που τόσο με τον Καραγκιόζη όσο και με τον Χατζατζάρη, εγώ δεν απευθύνθηκα επί προσωπικού μέχρι τώρα...;
Από που παίρνουν το θράσος οι παπατζήδες αυτοί..;
Εδώ δεν είναι η ενορία τους...
Εδώ δεν είμαστε πρόβατα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 17:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Συνοδινέ,

ηρέμισε !

Ο GreenLantern ή πράσινη λατέρνα, αυτόν τον ρόλο παίζει: Σπασα....ης εκνευριστής.

Δεν επιχειρηματολογεί δεν τεκμηριώνει δεν αναλύει, μόνο σπάει ....

Ένα χριστεπώνυμο Εβραιοχριστιανόπουλο είναι !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 17:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι νομίζω ότι και πολύ ευγενικά μιλάμε στον recto με όσα κατά καιρούς έχει γράψει. Αλλά μάλλον αυτά δεν τα βλέπετε...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 17:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
___________________________________________

Μεταφορά του μηνύματος στη
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

29/4/2007
___________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 18:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
__________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
29/04/2007
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 19:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν εγώ ζήτησα κάποτε προ μηνών να κλειδωθεί το θέμα αποδείχτηκε περίτρανα οτι δέν είχα άδικο, επαναλαμβάνω λοιπόν για άλλη μιά φορά το αίτημα μου που είχε απορριφθεί τότε. Το θέμα έφθασε σε έναν πολύ μεγάλο αριθμό μυνημάτων και σελίδων τα περισσότερα χωρίς κανένα νόημα και πολύ υποτημιτικά για το ίδιο το θέμα με χυδαιότατες αδικιολόγητες εκφράσεις, ώστε δέν συντρέχει κανένας λόγος για την συνέχιση του.
Παρακαλώ πολύ να κλειδωθεί γιατί καταντά το θέμα πολύ προσβλητικό και για το πρόσωπο μου που είμαι ο δημιουργός του.
Όσο για τους υπόλοιπους φίλους θα παρακαλούσα να αποφεύγουν τα χυδαία υβριστικά μυνήματα απέναντι του Recto και να απαντούν με επιχειρήματα και βιβλιογραφία όπως κάνω εγώ, πιστεύω οτι έχουν όλες τις δυνατότητες να το κάνουν. Καταφεύγοντας σε κοσμητικά επίθετα δημιουργούν την εντύπωση οτι αδυνατούν να καταφύγουν σε πειστικά επιχειρήματα, κάτι που βρίσκει σάν αφορμή ο ίδιος προκειμένου να περάσει ευκολότερα τις απόψεις του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 19:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
___________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
30/04/2007
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 20:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά θεωρώ τη μεταφορά του μηνύματος του Συνοδινού άτοπη ενέργεια. Εκτός του ότι ήταν ευφυές και διασκεδαστικό, ο Συνοδινός δε χρησιμοποίησε παρά εκφράσεις που ο γνωστός διασκεδαστής του forum έχει κατά καιρούς πει στα διάφορα μηνύματά του.

Κι αφού για εκείνα δεν υπήρξε αντίδραση, δε βλέπω το λόγο να υπάρξει αντίδραση για κάποιον που τα συγκέντρωσε όλα σε ένα μήνυμα.

Μερικές φορές φαίνεται η ευθιξία να είναι εξαιρετικά μονόπλευρη και μεροληπτική.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 20:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερικές φορές φαίνεται η ευθιξία να είναι εξαιρετικά μονόπλευρη και μεροληπτική.


οχι βρε μακεδονα γιατι το λες αυτο;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 22:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μερικές φορές φαίνεται η ευθιξία να είναι εξαιρετικά μονόπλευρη και μεροληπτική.


οχι βρε μακεδονα γιατι το λες αυτο;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

(οι συντονιστες με αποκαλουν γιδοβοσκο/μαναβη εγω τους ευχομαι να μιασουν
εστω και στο μικρο δαχτυλακι ενος γιδοβοσκου/μαναβη)


Εκεί που μας χρωστούσαν, μας πήραν και το γάιδαρο!!!

Τόσο καιρό εδώ μέσα, το γνωστό «επιχείρημα» στο οποίο κατέφευγαν και καταφεύγουν οι χριστιανομάχοι, ήταν και είναι να χρησιμοποιούν υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς που αφορούσαν τους Χριστιανούς (εβραιοχριστιανούς, απολογητές, διασκεδαστές, ......) και κανείς από τους τωρινούς θιγμένους τάχα, δεν έθεσε θέμα ευθιξίας!!!

Τώρα όμως, φαίνεται πως άλλαξαν τα πράγματα.
Μη μπορώντας να εφεύρουν κάποιο άλλο επιχείρημα, αφού έχουν αναμασήσει χιλιάδες φορές τα ίδια και τα ίδια, στέρεψαν και δοκιμάζουν την επί προσωπικού επίθεση με χυδαίους χαρακτηρισμούς.
Αυτό βέβαια είναι καλό, γιατί βλέπουν τα χάλια τους όσοι τυχαίνει να διαβάζουν τα διάφορα θέματα στο Εσωτέρικα αλλά δεν συμμετέχουν ενεργά.

Συμφωνώ με την Αμαλία σχετικά με την επισήμανσή της. Είναι γνωστή η τακτική υποτίμησης του συνομιλητή και το μόνο που καταφέρνει είναι να ανάβουν τα αίματα και να καταστρέφονται τα θέματα συζητήσεων.

Όσον αφορά το Συνοδινό, θα μπορούσε να απαντήσει στο recto με τα ίδια «όπλα» που χρησιμοποιεί και ο recto.
Φαίνεται όμως πως μόνο στο φραμπαλά είναι καλός.

Κρίμα, πάντως, δυο τρεις «φραμπαλατζίδες» να χαλάνε ένα τόσο ωραίο θέμα στο οποίο παρατέθηκαν τόσο χρήσιμες πληροφορίες και στοιχεία και να μην αφήνουν τα μέλη που έχουν να προσφέρουν κάτι, να συνεχίσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 00:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Όσο για τους υπόλοιπους φίλους θα παρακαλούσα να αποφεύγουν τα χυδαία υβριστικά μυνήματα απέναντι του Recto και να απαντούν με επιχειρήματα και βιβλιογραφία όπως κάνω εγώ, πιστεύω οτι έχουν όλες τις δυνατότητες να το κάνουν. Καταφεύγοντας σε κοσμητικά επίθετα δημιουργούν την εντύπωση οτι αδυνατούν να καταφύγουν σε πειστικά επιχειρήματα, κάτι που βρίσκει σάν αφορμή ο ίδιος προκειμένου να περάσει ευκολότερα τις απόψεις του.

Φίλε EPAITH θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Η δική μου απάντηση είχε να κάνει μόνο με τους θεατρινισμούς του εν λόγου τσαρλατάνου και τις προσβολές του.
Γελοιοποιήθηκε μόνος του. Με τις δικές του κοτσάνες γελοιοπήθηκε.
Αυτός με τον καιρό άρχισε να χάνει κάθε έλεγχο. Να μην σου πω ότι άρχισε να πιστεύει ότι έχει την εύνοια του θεού...
Να μου πεί εμένα "να μαθαίνω από αυτόν"..;
Δεν θα του δείξω ότι είναι βλάκας για να μην το ξανακάνει..;
Τον είδες να διαμαρτύρεται; "Παραφούντωσε το πράμα" είπε, "να πέσουν οι τόνοι" είπε και πήγε να κάνει άδεια σε άλλο θέμα...
Γιατί ξέρει ότι δεν έχει δίκιο να πεί τίποτα.
Αυτοί που ενοχλήθηκαν ήταν οι υπεύθυνοι.
Γιατί οι υπεύθυνοι να προστατέψουν από την γελοιοποίηση ένα άτομο που έχει κάνει κανόνα για τον εαυτό του τις προσβολές και τους θεατρινισμούς..;
Αφού είναι "σπάνιο φαινόμενο" όπως λέει ο ίδιος, άς τον αφήσουν να προστατέψει μόνος του τον εαυτό του.
Κανέναν που προσπαθεί να είναι σοβαρός δεν μπορούμε να τον γελοιοποιήσουμε εύκολα. Άν αυτός μέσα σε 100 μυνήματα μπορεί να γράψει ένα βιβλίο, εμένα μου έδωσε υλικό για να γράψω μια εγκυκλοπαίδεια και να γελάμε όλο τον χρόνο.
Εγώ περιμένω οι υπεύθυνοι να διορθώσουν το λάθος που έκαναν...
Δεν μου απάντησαν τι έχουν σκοπό να κάνουν.
Θα περιμένω μέχρι αύριο το βράδυ.
Ή θα βγάλουν όλες τις προσβολές του "σπανίου φαινομένου" ή θα επαναφέρουν την απάντησή μου. Άν δεν κάνουν τίποτα από τα δύο, θα επαναφέρω την απάντησή μου από μόνος μου και βλέπουμε...

quote:
Όσον αφορά το Συνοδινό, θα μπορούσε να απαντήσει στο recto με τα ίδια «όπλα» που χρησιμοποιεί και ο recto.

Τα ίδια όπλα χρησιμοποίησα.
Τις ίδιες του τις λέξεις.
Μη φοβάσαι, τα επιχειρήματά του είναι εκεί. Δεν τα πείραξα καθόλου. Κι αυτός είναι εδώ, θα συνεχίσει να γράφει.
Απλά στο μέλλον θα είναι λίγο ποιό ευγενικός.
quote:
Όσον αφορά το Συνοδινό Φαίνεται όμως πως μόνο στο φραμπαλά είναι καλός

Εσύ μη μιλάς καθόλου για φραμπαλά...
Είσαι ο κατεξοχήν εκφραστής του...
quote:
Συμφωνώ με την Αμαλία σχετικά με την επισήμανσή της. Είναι γνωστή η τακτική υποτίμησης του συνομιλητή και το μόνο που καταφέρνει είναι να ανάβουν τα αίματα και να καταστρέφονται τα θέματα συζητήσεων.


Αυτό το αφιερώνω στην Αμαλία κατευθείαν...
Να το γράψει και να μην ξεχάσει ποτέ τα λόγια σου αυτά...

Καλά που ήρθες Ψηλέ, σε είχα ανάγκη αυτή την στιγμή.
Χαλάρωσα λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 01:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνοδινέ,
Όταν ο συνομιλητής σου, για να επικυρώσει όσα λέει σου φέρνει πλήθος στοιχείων, εσύ δεν μπορείς να το ρίχνεις στο φραμπαλά και να το παίζεις και προσβεβλημένος και από πάνω.

Προσπάθησε, αν το λέει το κακαρδάκι σου, να τον αντιμετωπίσεις με τα ίδια μέσα.
Φαίνεται όμως, πως δεν έχεις τα προσόντα για να σταθείς σε ετούτη εδώ τη συζήτηση. Ξέρεις, δεν είναι ντροπή να το παραδεχτείς. Ούτε και εγώ θα μπορούσα να «παίξω μπάλα» σε ετούτο εδώ το γήπεδο.

Εγώ επέλεξα να την απολαμβάνω «εκ του ασφαλούς». Εσύ επέλεξες να φραμπαλιαστείς με ένα άτομο που, πιστεύω, δεν σε παίρνει.
Άραξε λοιπόν τα κυβικά σου στην πολυθρονάρα σου ή στην ντιβανοκασέλα σου και, απόλαυσέ το.

******Άλλωστε, εμείς οι δύο, έχουμε άλλο θεματάκι όπου μπορούμε και να τα λέμε και να κοντράρουμε.
Σε λίγο θα σου παραθέσω και τα τελευταία του Αρχιεπίσκοπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 02:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευεργετική εφεύρεση το μπολάκι με την σαλάτα. Νομίζω ότι ο κλειδοκράτορας πρέπει να διαθέτει πάντοτε την διακριτική ευχέρεια να συντονίζει με τον καλύτερο τρόπο την αξιοπρέπεια του φόρουμ του.

Στην περίπτωση του αγαπητού φίλου μας Συνοδινού απλά νομίζω η ενέργεια του συντονιστή να μεταφέρει το καλοδουλεμένο και κατά τ’ άλλα ανώδυνο μήνυμά του πρώτου στο μπολάκι με την σαλάτα ότι ήταν αρκετά άδικη.
(φίλε Συνοδινέ, εγώ πάντως το «Αριστοφάνειο» μήνυμά σου το ευχαριστήθηκα και το χαρακτήρισα πολύ ευφυές άσχετα με το που κατέληξε. Μη ξεχνάς ότι ο καθένας μας μπορεί να διαθέτει το ιδιωτικό μπολάκι του και εκεί να βάζει ότι θεωρεί άσχετο και άχρηστο με την συζήτηση).

Έχουν γραφτεί πολύ χειρότερα πράγματα και πάντοτε ανώνυμα τα οποία και παρέμειναν ανηρτημένα χωρίς καμία παρατήρηση. Ιδιαίτερα οι πλούσιοι σε ειρωνεία και έπαρση χαρακτηρισμοί του και πάλι και πάντα αγαπητού φίλου μας Recto ο οποίος φαίνεται να το έχει πάρει πολύ πατριωτικά το θέμα στον οποίο και λεω «...χαλάρωσε ρε φίλε και λίγο, δεν έφτασε το τέλος του κόσμου, πως κάνεις έτσι;»
Επανέρχομαι λοιπόν στο μπολάκι με την σαλάτα και λέγω ότι αν εφαρμοστεί με αυστηρότητα και δικαιοσύνη θα ευεργετήσει γενικά όλα τα φόρουμ ανεβάζοντας την αξιοπρέπεια του Esoterica ακόμη υψηλότερα.

Φίλε κλειδοκράτορα καλή συνέχεια.
Φίλοι συνομιλητές έχετε υπ’ όψη σας ότι ο μόνος που μπορεί να βλάπτεται όταν καταγράφετε ύβρεις και απρεπείς χαρακτηρισμούς είναι το φόρουμ και το όνομα του Esoterica που μας φιλοξενεί.


Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 03:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΕΡΙΩΠΙΣ, σε καμιά περίπτωση δεν θεωρούμε ότι μόνο ένας συγκεκριμένος άνθρωπος (στην περίπτωσή μας ο Συνοδινός) ευθύνεται για την τροπή που παίρνει κάποια στιγμή μια συζήτηση, τροπή η οποία για να μην παρεκλίνει περαιτέρω η συζήτηση, μας αναγκάζει να μεταφέρουμε ένα μήνυμα στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.

Σε κάθε περίπτωση, στόχος δεν είναι ούτε να δείξουμε ποιος "φταίει" περισσότερο σε μία τέτοια κατάσταση, ούτε να κρατηθεί μία συζήτηση εντός θέματος, με το να μετακινούνται συνεχώς μηνύματα στην παραπάνω "ΣΑΛΑΤΑ", αλλά να καταλάβουν οι ίδιοι οι συνομιλητές ότι δεν έχει νόημα να συντηρούνται οποιεσδήποτε κόντρες επί προσωπικού και ότι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν και να συνεχιστεί απρόσκοπτα η συζήτηση.

Και καλό επίσης είναι, να μην εκμεταλεύεται κάποιος τη μεταφορά αυτή του μηνύματος, για να την χρησιμοποιήσει ως επιχείρημα εναντίον των εκφραστών των απόψεων, με τις οποίες διαφωνεί. Είναι κι αυτό μία έκφραση του Straw-man.
Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα πιο πάνω μηνύματα του Ψηλού...
και το κλείνω εδώ, με την σύσταση να επανέλθουμε στο θέμα της συζήτησης.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 03:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή σε όλους μας Αμαλία, πολλές φορές έχω δυσανασχετήσει και απορήσει με την απουσία σας ή την σιωπηλή ανοχή σας σε μέλη που κυριολεκτικά ασελγούν με τα βάναυσα γραπτά τους σε βάρος του Esoterica.

Καιρός είναι ο συντονισμός σας να πάρει μια πιο ουσιαστική μορφή. Σου επαναλαμβάνω, το κακό και εχθρικό ύφος είναι χειρότερο απ’ τις απ’ ευθείας ύβρεις.
Για χάρη μίας ακροαματικότητας από 5-6 τακτικούς ακροατές (φίλους/κόλακες) πολλοί ραδιοφωνικοί σταθμοί έχουν πιάσει πάτο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα μαγαζιά. 5 αλάνια να κάνουν στέκι τους ένα μαγαζί και το μαγαζί τέλειωσε.

Μέχρι και σήμερα ακόμη το Esoterica δείχνει ανοχή σε μερικούς τακτικούς που άλλα φόρουμ δεν θα πρόσφεραν. Το μπολάκι με την σαλάτα δεν είναι αρκετό. Έβρισε κάποιος, υποτίμησε, χλεύασε, κλπ. διαγράψτε το μήνυμα. Τέρμα και τελεία.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 04:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνοδινέ,
Όταν ο συνομιλητής σου, για να επικυρώσει όσα λέει σου φέρνει πλήθος στοιχείων, εσύ δεν μπορείς να το ρίχνεις στο φραμπαλά και να το παίζεις και προσβεβλημένος και από πάνω.

Εκεί που ο συνομηλιτής έχει δίκιο μπορεί να ανταποκριθεί με στοιχεία, βιβλιογραφία, πηγές εκτός απο τα προσωπικά επιχειρήματα εκεί που δέν έχει δίκιο δέν μπορεί. Ο Recto πραγματικά φέρνει όπου χρειάζεται άφθονα βιβλιογραφικά στοιχεία, αλλά μερικές απόψεις του ιδιαίτερα όσον αφορά την προσφορά του διαφωτισμού, και τον Κοραή ήταν τόσο πολύ άδικες και ακραίες που ούτε κάν βρήκε την κατάλληλη βιβλιογραφία για να τις υποστηρίξει.
Έφθασε στο σημείο να αναγνωρίσει σάν διαδόχους του διαφωτισμού τα κομμουνιστικά καθεστώτα σε Κίνα και Σοβιετική Ένωση, ενώ στην πραγματικότητα διάδοχος κατάσταση του διαφωτισμού είναι τα δημοκρατικά καθεστώτα που είδαμε τον 20ο αιώνα στα δυτικά κράτη σε αντίθεση με τον πλήρη απολυταρχισμό του μεσαίωνα. Εάν ξεπήδησαν ανάμεσα τους κάποιοι Χίτλερ και Μουσουλίνι ο τελευταίος που φταίει είναι ο διαφωτισμός.Διάδοχος κατάσταση του διαφωτισμού είναι κυρίως η ανάπτυξη του πολιτισμού, της τεχνολογίας, της έρευνας, των επιστημών σε αντίθεση με την μεσαιωνική στασιμότητα.
Βρίζει τον Κοραή με ακραίους και άδικους χαρακτηρισμούς χωρίς βιβλιογραφικά στοιχεία ενώ όπως έδειξα η προσφορά του Κοραή απέναντι στον Ελληνισμό είναι οικουμενική και αναγνωρισμένη ακόμα και απο τους υποτιθέμενους εχθρούς του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 09:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, όπως έχουμε πει αρκετές φορές κατά το παρελθόν η διαγραφή μηνύματος/θέματος κτλ δεν συμβαίνει στις Συζητήσεις.
Ακόμη και μηνύματα υβριστικά ή που έχουν ως κύριο στόχο τη λασπολογία, δεν διαγράφονται αλλά μεταφέρονται σε δεσμευμένο χώρο και φυλάσσονται εκεί.

Σχετικά με την ανεπάρκεια στον Συντονισμό των θεμάτων που αναφέρεις, θα ήθελα να πω κάτι που παρατηρώ 1,5 χρόνο τώρα που έχω αναλάβει το ρόλο του Συντονιστή.
Έχω λάβει αρκετά προσωπικά μηνύματα ή e-mails μελών τα οποία ζητούν κάποια συντονιστική παρέμβαση σε ένα θέμα για μια λογομαχία τους με κάποιο άλλο μέλος.
Έχω λάβει περίπου 5 - 6 e-mails ή προσωπικά μηνύματα από μέλη τα οποία παρατηρούν ένα πρόβλημα σε κάποιο θέμα και το αναφέρουν απλώς.
Γιατί συμβαίνει αυτό?
Όποτε το έχω αναφέρει αυτό στο παρελθόν η δικαιολογία που έχω ακούσει είναι ότι είναι μέλημα των Συντονιστών να το δουν και να επέμβουν.
Ένα μέλος όμως το οποίο συμμετέχει στις Συζητήσεις ενεργά εκθέτοντας τις απόψεις του, παραθέτοντας τα επιχειρήματα του κι αφήνοντας πίσω του κομμάτια από τον εαυτό του, δε νιώθει την ανάγκη να βοηθήσει στην διατήρηση της ευρυθμίας στον Χώρο όπου συνδιαλέγεται με άλλους ανθρώπους?

Όταν ένα θέμα που καθημερινά ανεβαίνει 2 σελίδες κι έχει εκδηλωθεί σ' αυτό κάποια ένταση είναι πιθανόν να μην έχει υποπέσει στην αντίληψη κάποιου Συντονιστή.
Γιατί όταν ένα μέλος παρατηρεί αυτήν την ένταση δεν στέλνει μια απλή ειδοποίηση?

quote:
Στην περίπτωση του αγαπητού φίλου μας Συνοδινού απλά νομίζω η ενέργεια του συντονιστή να μεταφέρει το καλοδουλεμένο και κατά τ’ άλλα ανώδυνο μήνυμά του πρώτου στο μπολάκι με την σαλάτα ότι ήταν αρκετά άδικη.

Φίλε μου, για να προσεγγίσεις μια όψη της Δικαιοσύνης θα πρέπει να προσπαθήσεις να υπερασπιστείς το δίκιο αλλά και τα δικαιώματα ακόμη κι εκείνου του ατόμου με το οποίο μπορεί να έχεις κοντραριστεί/διαφωνήσει έντονα στο παρελθόν όπως θα υπερασπιζόσουν τα δικά σου δικαιώματα.
Θα πρέπει να βάλεις τον εαυτό σου στην θέση εκείνου και να βιώσεις τα συναισθήματα που μπορεί να βίωσε εκείνος όταν κατά κάποιον τρόπο αδικήθηκε - ασχέτως αν αδίκησε κι ο ίδιος κάποιους άλλους ανθρώπους.
Ξέρω ότι στην πράξη αυτό είναι αρκετά δύσκολο αλλά δεν είναι ανέφικτο.
Πιστεύοντας ότι έχεις την διάκριση να καταλάβεις τι εννοώ, σταματώ εδώ, συστήνοντας κι εγώ την συνέχιση του θέματος στον αρχικό σκοπό δημιουργίας του.

Αν παρόλα αυτά επιθυεμείς να επεκταθούμε περαιτέρω στο θέμα αυτό, μπορούμε φυσικά να τα πούμε και μέσω e-mail.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 17:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Επαίτη,
όσον αφορά την διαμάχη σχετικά με τον Κοραή, γνώμη μου είναι πως δεν έχει να κάνει με το αν πρόσφερε ή όχι στην απελευθέρωση του Γένους.

Και ο recto, στο παρακάτω απόσπασμα, αναφέρει το εξής:

quote:
recto
Κι όμως, οι ιστορικοί μας, κράτησαν από τον Κοραή, την τεράστια επαναστατική φλόγα του για την ελεύθερη Ελλάδα. και καλά έκαναν στο κάτω κάτω.

Ο Κοραής, πιστεύω, πως κρίνεται και κατακρίνεται για κάποιες συγκεκριμένες ιδέες του και για το ό, τι, εξ αποστάσεως και εκ του ασφαλούς, κατέκρινε ο ίδιος ανθρώπους οι οποίοι όχι μόνο δεν εγκατέλειψαν τον τόπο, αν και θα μπορούσαν να το είχαν πράξει, αλλά θυσίασαν ως και τη ζωή τους για την απελευθέρωση.

Γνώμη μου είναι, επίσης, πως αρκετοί χριστιανομάχοι, χρησιμοποιούν κάποια κείμενα του Κοραή και, και τραβώντας τα από τα μαλλιά, τα παρουσιάζουν ως αντίθετα προς την Εκκλησία και τον ρόλο της κατά την προετοιμασία και κατά την απελευθέρωση του Γένους.

Το παραπάνω, προκαλεί κόντρες και οδηγεί στο να δημιουργηθούν δύο ακραίες πλευρές. Η μια να προσπαθεί να "αγιοποιήσει" τον Κοραή και η άλλη, να προσπαθεί να αποδείξει το αντίθετο.

Θεωρώ όμως πως ο recto, όπως και άλλοι, παραθέτει τεκμηριωμένα στοιχεία, από τα οποία μπορείς να σχηματίσεις μια σχετική γνώμη για τη φυσιογνωμία του Κοραή.

Όπως ο recto, έτσι και ο trainman, πιστεύω πως είναι τα μοναδικά μέλη της συζήτησης τα οποία και παραθέτουν στοιχεία με τη σχετική βιβλιογραφία, τα οποία είναι πολύτιμα σε όσους δεν έχουν την ευχέρεια, αλλά ούτε και τη δυνατότητα να έχουν πρόσβαση σε ευρεία βιβλιογραφία.

Κρίμα που άναψαν τα αίματα και η συζήτηση πήρε τέτοια τροπή.


Edited by - Ψηλός on 30/04/2007 17:57:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 23:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ψηλός Απεστάλη: 30/04/2007, 02:08:44
.....Θεοπάτορες, Προφήτες, Πατριάρχες, Βασιλείς κ.λπ. λέγονται Δίκαιοι, (δηλαδή Άγιοι προ Χριστού).
--------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ φίλε, θα ήθελα να μας εξηγήσεις ποιοι είναι οι «θεοπάτορες» και γιατί τους ονομάζεις αγίους.
Βιβλιογραφία σε παρακαλώ.

Λουκάς


Άρχισες φίλε Ψηλέ και εσύ τα κόλπα του Recto;

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 00:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΑΙΤΗΣ: Όταν εγώ ζήτησα κάποτε προ μηνών να κλειδωθεί το θέμα αποδείχτηκε περίτρανα οτι δέν είχα άδικο, επαναλαμβάνω λοιπόν για άλλη μιά φορά το αίτημα μου που είχε απορριφθεί τότε. Το θέμα έφθασε σε έναν πολύ μεγάλο αριθμό μυνημάτων και σελίδων τα περισσότερα χωρίς κανένα νόημα και πολύ υποτημιτικά για το ίδιο το θέμα με χυδαιότατες αδικιολόγητες εκφράσεις, ώστε δέν συντρέχει κανένας λόγος για την συνέχιση του.

quote:
Dying Incubus: Κι απορώ παρατηρώντας την τροπή αυτού του θέματος και την συμμετοχή κάποιων μελών.
Έχουν προηγηθεί τουλάχιστον 2 παρεμβάσεις μου - απ' ό,τι μπορώ να θυμηθώ αυτή την στιγμή - στο θέμα και σκέφτομαι ποιά μπορεί να είναι η καλύτερη λύση ώστε να σταματήσει αυτή η ένταση.
Το ζητούμενο είναι αυτό?
Να αποδείξουμε ποιός έχει τα πιο ισχυρά επιχειρήματα προκειμένου να "κλείσει το στόμα" του συνομιλητή του?
Αυτό είναι το μόνο είδος διαλόγου το οποίο μπορείτε να προσφέρετε ο ένας στον άλλον και στον εαυτό σας κυρίως?

quote:
Ψηλός: Όπως ο recto, έτσι και ο trainman, πιστεύω πως είναι τα μοναδικά μέλη της συζήτησης τα οποία και παραθέτουν στοιχεία με τη σχετική βιβλιογραφία, τα οποία είναι πολύτιμα σε όσους δεν έχουν την ευχέρεια, αλλά ούτε και τη δυνατότητα να έχουν πρόσβαση σε ευρεία βιβλιογραφία.
Κρίμα που άναψαν τα αίματα και η συζήτηση πήρε τέτοια τροπή.

quote:
recto: Όντως παραφούντωσε το πράγμα. Έχεις δίκιο. Πρέπει να πέσουν οι τόνοι.
Προσωπικά θα κάνω ένα μικρό φορουμικό διάλειμμα.

Αγαπητοί αναγνώστες
Κύριοι

Το παρόν thread ξεκίνησε με τις αιτιάσεις του ΕΠΑΙΤΗ σχετικά με τον «ανθέλληνα» Πατριάρχη Γρηγόριο τον Ε’, ο οποίος συνεχίστηκε και με υβριστικούς ισχυρισμούς («γραικύλοι» κλπ) από τους Schwabe και Macedon. Ο ίδιος λούστηκα τις ύβρεις του ΕΠΑΙΤΗ, ο οποίος μάλιστα, όταν ξεκίνησα την παράθεση των δικών μου στοιχείων (όπως πάντα αργά, σταθερά, ψύχραιμα και με σχέδιο για μια σφαιρική και δίκαιη αντιμετώπιση του ζητήματος) ζήτησε να κλείσει το thread. Ο Macedon επίσης με χαρακτήρισε «επαγγελματία απολογητή», κάποιος άλλος που έχει φύγει υποστήριξε πως «θα μπορούσα να δικαιώσω και τον Εφιάλτη με την επιχειρηματολογία μου» - αργότερα αρρώστησε ο Macedon, έκανα υπομονή.

Το thread ξεκίνησε μετά από λίγους μήνες με καλύτερους οιωνούς - στο μεταξύ ασχολιόμουνα να υπερασπιστώ τον δόλιο τον Παλαιολόγο που καθυβρίζεται συστηματικά εδώ μέσα - και τώρα βρέθηκε κάποιος «χριστιανός» να πάρει το αίμα της Ορθοδοξίας πίσω, ασελγώντας στη μνήμη τιμημένων νεκρών όπως ο Κοραής ή ο Καΐρης.

Σε όλη αυτή την πορεία, ο μόνος «διάλογος» που διεξαγόταν, ήταν αυτός με τον Macedon και βεβαίως με το πραγματικά φίλο Λουκά-Ερίωπη. Οι υπόλοιποι, είτε επευφημούσαν κάποιον από τους δύο μονομάχους, είτε προτιμούσαν να τρώνε γαριδάκια περιμένοντας τον επόμενο γύρο στο ρινγκ. Τώρα βλέπω να μπαίνει στη συζήτηση και άλλος ένας από εκείνους που υποστήριζαν ότι ο Παύλος έκαψε τη Ρώμη σε συνεργασία με τον Σενέκα.

Μπαίνοντας στο Esoterica, πίστευα πως κάτι απ’ όσα γνώριζα, σκεφτόμουν, ή μπορούσα να μάθω, θα ήταν δυνατόν να αφορούν περισσότερο κόσμο, ή πως θα ήταν δυνατόν να τα βρει κάποιος σερφάροντας στο Διαδίκτυο. Λάθος. Ακόμα και όταν καλούσα τους χριστιανούς αναγνώστες να συστήσουν στον recto να σταματήσει τις άσχετες και ακαλαίσθητες επιθέσεις του, εκείνοι αδιαφόρησαν. Και όσο για το ψάξιμο, το Esoterica απ’ ό,τι φαίνεται δεν πληρώνει το Google αρκετά ώστε να προβάλλεται – χώρια που για να καταφέρει να μπει κανείς στο site θα πρέπει να ξαγρυπνά μέρα-νύχτα πάνω στον υπολογιστή του.

Βαρέθηκα κύριοι. Μπορεί να είμαστε στην τελική ευθεία από πλευράς θέματος, αλλά και πάλι βαρέθηκα. Ίσως στην αρχή να είχε και πλάκα, αλλά βαρέθηκα.

Όποιος, παρά τα στοιχεία που έχω καταθέσει για τον Γρηγόριο, εξακολουθεί να θεωρεί πως υπήρξε «ανθέλληνας», «προδότης», «γραικύλος», «τσιράκι των Τούρκων» κλπ. κλπ., δεν νομίζω πως πρόκειται να αλλάξει τις πεποιθήσεις του με τα προσεχή μου post, διότι από δω και στο εξής, το μόνον που θα μου απέμενε να γράψω, είναι για ποιόν λόγο (πάντα κατά την ταπεινή, μη επιστημονική μου άποψη) αφόρισε ο Γρηγόριος τον Υψηλάντη και γιατί δεν ισχύει ο αφορισμός αυτός. Τίποτε περισσότερο.

Νομίζω πως η τακτική του recto, αποδεικνύεται κατά πολύ προσφορότερη της δικής μου: Ο ίδιος λέει πως διαλέγει 2-3 άτομα να τους επιτεθεί, έχοντας βεβαίως συγκεντρώσει προηγουμένως τα απαραίτητα τσιτάτα, κομμένα και ραμμένα στα μέτρα της τακτικής του. Για μια τέτοια Εκκλησία, τοιούτοι χρειάζονται απολογητές, όντως.

Επειδή στη διαμάχη μου με τον recto έμειναν αρκετές εκκρεμότητες, θα απαντήσω παρακάτω με τα μισά μόνον απ’ όσα είχα ετοιμάσει και με την ηπιότερη δυνατή διατύπωση, προκειμένου να μην οξύνω εκ νέου την ατμόσφαιρα. Ελπίζω να μην ξαναγυρίσει στο thread, αλλά βεβαίως, δεν είμαι εκείνος που θα του το επιβάλλει.

Από κει και πέρα, όποιος πιστεύει ότι έχουν ενδιαφέρον τα όσα γράφω και έχει την περιέργεια να γνωρίσει μια λίγο διαφορετική οπτική σχετικά με το ζήτημα «Εκκλησία – Τουρκοκρατία – Επανάσταση – Γρηγόριος» θα πρέπει να μου το δηλώσει ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.

Αν θα υπάρξει ένας αριθμός αναγνωστών, ικανός στο να με παρακινήσει να συνεχίσω το μικρό μου συγγραφικό Γολγοθά ανοιξιάτικα, θα συνεχίσω. Αλλιώς, θα σας αποχαιρετήσω, με μόνον ενδεχόμενο να συνεχίσω την αλληλογραφία μου με το Λουκά – μέσω των ΕΛΤΑ αυτή τη φορά. Να κολακεύω την ανία και την ραθυμία 3-4 ανθρώπων, δεν νομίζω πως έχει οποιοδήποτε νόημα.


Witness my hand
Trainman

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 00:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
recto: Αλλά εδώ το πράγμα φεύγει μακριά από τη σφαίρα του λογικού. Εδώ ο φίλος μας έχει μεταφυσικές απαιτήσεις:

Εν μέσω Τουρκοκρατίας, με μοναδικό στόχο την επιβίωση του Γένους, ο φίλος μας ζητά η εκκλησία να είχε εκδόσει ...βιβλιοκρισίες για το έργο του Τζον Λοκ!

Προφανώς θέλει να μας κάνει κάποια πλάκα με όσα λέει!


Σε επιστολή του προς τον Μητροπολίτη Σμύρνης Άνθιμο (1798), με αφορμή την ίδρυση του Πατριαρχικού Τυπογραφείου, ο Γρηγόριος ο Ε’ ακριβώς την ανάγκη αυτή επικαλείται – ασχέτως εάν η ζωή τελικά, τα έφερε κάπως διαφορετικά:

«Ει και περί άλλων πραγμάτων, των καθόλου και μερικών πρόνοιαν ποιείται η εκκλησία του Θεού επί κοινή ωφελεία, πώς ουκ αναγκαίον καταβαλείν μεγάλην την επιμέλειαν και περί της εξετάσεως και ερεύνης των τυπουμένων εις διάφορα μέρη βιβλίων, ελληνικών τε και ρωμαϊκών, ίνα μη εκ των δολίως εν αυτοίς γραφομένων προξενήται λύμη και κοινή βλάβη και κατ’ άμφω ζημία, ψυχική τε και σωματική προς το ευσεβές πλήρωμα;

quote:
recto: «… ο διαφωτισμός στην Ελλάδα δεν ήταν φυσική εξέλιξη ζυμώσεων καί διαδικασιών, πού έλαβαν χώρα στην ελληνική κοινωνία. Ήταν άκριτη μεταφύτευση από νεογραικύλους που δεν σέβονταν τίποτα και κανένα

quote:
recto: Είναι αλήθεια ότι από τον Ευγένιο Βούλγαρη και τον Νικηφόρο Θεοτόκη ως τον Βάμβα και τον Φαρμακίδη, οι εκπρόσωποι του ευρωπαϊκού Διαφωτισμού στην ελληνόφωνη διανόηση είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία κληρικοί

Καλώ τον αναγνώστη να συνδυάσει τις δύο παραγράφους και να καταλήξει μόνος του στα προκύπτοντα λογικά συμπεράσματα.

quote:
recto: Και βέβαια, ως στοιχείο της λαογραφίας, οι Βρυκόλακες είναι παγανιστικής προέλευσης, και ενσωματώθηκε στη λαογραφία μας ως κατάλοιπο της αρχαίας θρησκείας

quote:
recto: Ψάξε αλλού λοιπόν και όχι στον χριστιανισμό. Και να προσθέσω ότι, αν εγώ που λέω ότι είμαι χριστιανός πιστεύω στα βουντού, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πίστη του χριστιανισμού, όπως έγραψε ο άλλος ανεκδιήγητος για τους βρυκόλακες

quote:
recto: Περιμένω με αγωνία να τις δω. Μέχρι τώρα, όπως κάνει η γνωστή αρχαιοπαγανιστική τακτική, η απουσία γνώσης φέρνει απουσία δευτερολογίας. Έτσι, πηγαίνεις από το ένα θέμα στο άλλο, πράγμα που όπως βλέπεις μπορώ να το πετύχω καλύτερα...

quote:
recto: Εν μέσω Τουρκοκρατίας, με μοναδικό στόχο την επιβίωση του Γένους...

ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ

ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ: «Ο «αφωρεσμένος» κατά την πίστιν του Ελληνικού λαού βρικολακιάζει μετά θάνατον όπως βρικολακιάζουν όσοι νεκροί όντες επηδήθησαν υπό γαλής ή δεν «εδιαβάστηκαν» καλώς υπό του ιερέως, οι αμαρτωλοί (ιδιαιτέρως οι τοκογλύφοι και φονείς), οι βιαίως αποθανόντες, οι υποπεσόντες εις ανάθεμα και κατάραν ιερέως. Όπως και ο τύπος του αφορισμού λέγει, γίνονται τυμπανιαίοι, μένουν «άλειωτοι» και κάτι περισσότερον: ενώ έχουν ταφή, η τριχοφυία και ονυχοφυία των εξακολουθεί. Καταντούν η μάστιξ και το φόβητρον των ζώντων αλλά συγχρόνως και αυτοί τυραννούνται. Η ψυχή των ψήνεται εις την γέεναν του πυρός.

ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ: Ενώ ο αφορισμός σήμερον είνε κυρίως εκκλησιαστική τιμωρία, εις παλαιότερους χρόνους εγένετο εντελώς όργανον λαϊκής δικαιοσύνης. Ο απολέσας ζώα ή ο αδικούμενος κετέφευγε συνήθως εις τον ιερέα όστις εδιάβαζε «αφορίσματα», εξεστόμιζε δηλαδή κατάρας επ’ εκκλησίας κατά του γνωστού, ή αγνώστου κλέπτου, σπουδαιοτέρα των οποίων ήτο «να μη λειώση» μετά θάνατον. Το τοιούτον εσήμαινε ότι ούτος θα μετεβάλλετο εις βρυκόλακα. Δια τούτο και όταν πράγματι ευρίσκετο τις κατά το άνοιγμα του τάφου άλειωτος, ανεγιγνώσκετο επ’ αυτού ευχή λύουσα αυτόν από πάσης κατάρας. Αι λαϊκαί αύται δοξασία εισεχώρησαν και εις την Εκκλησίαν και δια τούτο και εν τη ακολουθία γίνεται λόγος περί διαλύσεως του σώματος του τεθνεώτος και εις τους νομοκανόνας περιελήφθησαν κεφάλαια περί βρυκολάκων, καθορίζοντα την επί του προκειμένου ενέργειαν του ιερέως».

Ομολογώ πως τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια για τη λαογραφία, καθώς και για τους ιερείς που, μη έχοντας άλλον τρόπο να σταματήσουν τη ζωοκλοπή, κατέφευγαν σε αφορισμούς και κατάρες – στους οποίους κατά πάσα πιθανότητα πίστευαν κιόλας.

Ομολογώ επίσης πως έχω ελάχιστες γνώσεις για τους «εκκλησιαστικούς νομοκανόνας». Σίγουρα εκείνοι που τους ξέρουν καλύτερα, μπορούν να μας ενημερώσουν για τα «κεφάλαια περί βρυκολάκων, τα καθορίζοντα την επί προκειμένου ενέργειαν του ιερέως».

Η ΠΡΟΣΤΥΧΗ ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΓΕΝΝΑΔΙΟΣ

Από το έργο του Μ. Γεδεών, "Πατριαρχικοί Πίνακες", αντιγράφω:΅

"Η πατριαρχία του Γενναδίου Σχολαρίου παρετάθη μέχρι του μαΐου του 1456, ότε, συκοφαντηθείς υπό φαυλοβίου γυναικός ως έχων αθεμίτους προς αυτήν σχέσεις, παρητήσαντο την πατριαρχικήν αξίαν και ανεχώρησεν εις Άγιον Όρος".

Στο ίδιο σύγγραμμα του Γεδεών, παρατίθεται η ακόλουθος διευκρινιστική περικοπή από το σύγγραμμα του επισκόπου Δωροθέου Μονεμβασίας, «Σύνοψις Ιστοριών:

«Και ενθυμήθησαν οι κληρικοί, ότι εις καιρόν ήτο μία πρεσβυτέρα ομπρός στην πόρταν της Παμμακαρίστου, γυνή μιαρά και πόρνη κατά πολλά. Και ο πατριάρχης την ωνείδιζε και αυτή δεν εδύνετο τους λόγους του πατριάρχου να ακούη και εσυκοφάντει τον πατριάρχην κυρ Γεννάδιον τον σοφώτατον και αγιώτατον ότι την δείνα ημέραν και ώραν εκοιμήθη μετ’ εμένα. Και ηκούσθη ο λόγος εις όλην την πόλιν, και άλλοι το επίστευσαν, άλλοι ουχί. Και ο πατριάρχης μίαν δεσποτικήν εορτήν έκαμεν αφορισμόν δικαίως, και είπε, να είναι συγκεχωρημένη ει δε ψευδώς, αφωρισμένη από Θεού και απέθανεν αφωρισμένη. Και άνοιξαν και ηύραν την, ω του θαύματος, ακέραιον»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 01:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
recto: Ναι, θέλησαν να καταργήσουν την σκληρότητα της Φεουδαρχίας με σφαγές δεκάδων χιλιάδων αθώων...

Όπως έκαναν στην άπω ανατολή και στη Ρωσία οι λάτρεις του Διαφωτισμού που άφηναν ζωντανό μόνον όποιον φιλούσε το σφυροδρέπανο και θεοποιούσε τις ίδιες αξίες με τους διαφωτιστές. Το ίδιο έσφαξαν και οι χιτλερικοί που μισούσαν τον χριστιανισμό το ίδιο θανάσιμα με τους Διαφωτιστές επειδή τους αναγούλιαζαν τα κυρήγματα ...δειλίας (έτσι έλεγαν το δόγμα της αγάπης...).


quote:
recto: Ψάξε αλλού λοιπόν και όχι στον χριστιανισμό. Και να προσθέσω ότι, αν εγώ που λέω ότι είμαι χριστιανός πιστεύω στα βουντού, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πίστη του χριστιανισμού, όπως έγραψε ο άλλος ανεκδιήγητος για τους βρυκόλακες...

quote:
recto: Η Εκκλησία ως σύνολο, έχει έναν ρόλο, τη σωτηρία του ανθρώπου. Αυτό είναι γνωστό σε κάθε έναν. Το να αναθέτει κανείς ρόλους στην Εκκλησία που δεν της ανήκουν είναι απλώς συκοφαντία.

ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΗ

Βρισκόμαστε στα 1905. Ο λαός της Αγίας Πετρούπολης, παρακινημένος από έναν ιερέα, τον π. Γκεόργκι Γκαπόν, οργανώνει πορεία προς το παλάτι για να διαδηλώσει τη δυσφορία του σχετικά με τις συνθήκες ζωής του. Ο μετέπειτα κεντρώος Πρωθυπουργός της Ρωσίας, Αλεξάντερ Κερένσκι στο έργο του «Η ρωσική επανάσταση όπως την έζησα» (Εκδόσεις Πάπυρος) γράφει σχετικά με τα γεγονότα, γνωστά ως «Ματωμένη Κυριακή», ή αλλιώς, «εξέγερση του 1905»:

«Παρακολουθήσαμε ένα θαυμάσιο θέαμα. Από την μεριά των εργατικών συνοικιών ανέβαιναν σε απανωτές σειρές τη λεωφόρο με τάξη κι επισημότητα οι εργάτες, ντυμένοι με τα κυριακάτικά τους. Μπροστά απ’ όλους ο Γκαπόν, σήκωνε ένα σταυρό, ενώ άλλοι κρατούσαν ιερές εικόνες, καθώς και φωτογραφίες του Τσάρου. Η τεράστια πομπή προχωρούσε αρκετά αργά κι έτσι βαδίσαμε κι εμείς μαζί της από το Λιτέινυ ως την αρχή της λεωφόρου Νέφσκυ. Κόσμος είχε μαζευτή παντού στα πεζοδρόμια για να δη την πορεία και η αγωνία έσφιγγε κάθε καρδιά.

(…)Μα εκείνη ίσα-ίσα τη στιγμή από τη μεριά του Στρατηγείου της πόλης βγήκε ένα απόσπασμα ιππικού κι ακούστηκε η πρώτο ομοβροντία. Άλλο ένα τμήμα στρατού, που το είχαν καθώς φαίνεται παρατάξει από την άλλη μεριά της πλατείας, αντίκρυ στο Ναυαρχείο, άρχισε κι αυτό να πυροβολή. Η πρώτη ομοβροντία ρίχτηκε στον αέρα, μα έπειτα οι στρατιώτες άρχισαν να σημαδεύουν και είδα μερικούς να πέφτουν. Τότε το πανικόβλητο πλήθος γύρισε μεμιάς και καθένας έτρεχε να σωθή. Τους πυροβολούσαν όμως τώρα κι από πίσω, το βάλαμε λοιπόν στα πόδια κι εμείς, οι θεαταί, μαζί με όλους τους άλλους. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο φριχτά νιώσαμε εκείνη τη στιγμή. Φαινόταν καθαρά το τρομαχτικό λάθος που έκαναν οι αρχές. Παρεξήγησαν ολότελα τις προθέσεις των εργατών. Όποια κι αν ήταν τα σχέδια των οργανωτών της πορείας, οι εργάτες δεν πήγαιναν στο παλάτι με κακό σκοπό. Πίστευαν ειλικρινά, πως θα τους άφηναν να γονατίσουν μπρος στ’ ανάκτορα και πως θα έβγαινε να τους συναντήσει ο Τσάρος, ή πως θα εμφανιζόταν τουλάχιστο στο μπαλκόνι. Αντί γι’ αυτό, τους πυροβόλησαν…»

ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΙ ΤΩΝ «ΑΓΙΩΝ»: «ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!»

Αντιγράφω από τη μονογραφία του κορυφαίου εσωτεριστή Ιωάννη Μπρικώ με τίτλο «Ο διδάσκαλος Φίλιππος (Εκδόσεις Κυβέλη) σχετικά με τον μυστήριο χριστιανό μυστικιστή Φίλιππο της Λυών, (διδάσκαλο – συν τοις άλλοις - του περίφημου Papus), και την επιρροή του στην καθαγιασθεία τσαρική οικογένεια:

«Το πνεύμα που καλούσε συχνότερα ο Τσάρος, ήταν εκείνο του πατέρα του, Αλεξάνδρου Γ’. Είναι γνωστή η λατρεία με την οποία περιέβαλλε ο Νικόλαος Β’ τη μνήμη του πατέρα του. Στη διάρκεια των συνεδριών, λοιπόν, το πνεύμα του Αλεξάνδρου Γ’ έβαζε συχνά το γιό του να του υποσχεθεί ότι θα διατηρήσει τη γαλλο-ρωσική συμμαχία. Ο Νικόλαος Β’ το υποσχόταν – και αυτό συνέβαλε στη συνέχεια, στο να κρατηθεί έξω από τις, ολοένα αυξανόμενες στη ρωσική Αυλή, γερμανόφιλες επιρροές. Ο Κ. Μωρίς Παλαιολόγος, στον τρίτο τόμο των Αναμνήσεών του, μεταφέρει μια διήγηση που του είχε γίνει, για μια συνεδρία του «Πνευματικού Διδασκάλου» τον οποίο συγχέει με τον Papus, αγνοώντας χωρίς αμφιβολία ότι αυτή ήταν προσωνυμία του Διδασκάλου Φιλίππου. Επρόκειτο για την κρίση φιλελευθερισμού που υπέβοσκε τότε στη Ρωσία και σταδιακά γινόταν απειλητική για τη μοναρχία. Ο Τσάρος δεν μπορούσε να αποφασίσει: Έπρεπε να ακούσει εκείνους που τον συμβούλευαν να λάβει υπ’ όψιν του τις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής και να καθιερώσει σε νομικό πλαίσιο το συνταγματικό καθεστώς, ή εκείνους που ισχυρίζονταν ότι δεν είχε το δικαίωμα να απαρνηθεί την πατροπαράδοτη μοναρχία;

Ο Διδάσκαλος προσκλήθηκε στο Τσάσκογιε Σέλο και ύστερα από συζήτηση με το τσαρικό ζεύγος, αποφασίστηκε να οργανωθεί συνεδρία για την επομένη μέρα:

«Με εντατική συγκέντρωση της θέλησής του και εκπληκτική έξαρση του μαγνητικού δυναμισμού του, ο «Πνευματικός Διδάσκαλο» κατόρθωσε να καλέσει το φάντασμα του ευσεβέστατου Τσάρου Αλεξάνδρου Γ’. Αδιαμφισβήτητα σημάδια βεβαίωσαν την αόρατη παρουσία του πνεύματος.

Με όλη την αγωνία που του έσφιγγε την καρδιά, ο Νικόλαος Β’ , ρώτησε σιγανά τον πατέρα του αν έπρεπε ή όχι να αντιδράσει ενάντια στο ρεύμα του φιλελευθερισμού που απειλούσε να παρασύρει τη Ρωσία. Το πνεύμα απάντησε:

«Πρέπει πάση θυσία να συντρίψεις την επανάσταση που αρχίζει. Αλλά θα ξαναγεννηθεί μια μέρα και θα είναι τόσο βιαιότερη, όσο αμείλικτη θα είναι σήμερα η καταστολή της. Δεν πειράζει! Κουράγιο γιε μου! Μην εγκαταλείψεις τον αγώνα!»

ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΗΣ ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΣΑΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΪ ΡΩΜΑΝΩΦ
(http://www.pravoslavie.ru/english/tsarcanonization.htm):

• «Η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει παραδείγματα από χριστιανούς που διήγαν μια αμαρτωλή ζωή μετά το Βάπτισμα, αλλά οι οποίοι στοιχήθηκαν στις τάξεις των αγίων. Η αγιοποίησή τους έλαβε χώρα ακριβώς επειδή εξιλέωσαν τις αμαρτίες τους, όχι μόνον δια της μετάνοιας, αλλά και μέσω ειδικών εκδηλώσεων, δια του μαρτυρίου και του ασκητισμού»

«Στις 21 Ιουλίου 1918, η Αγιότης του ο Πατριάρχης Τύχων, στο κήρυγμά του κατά τη θεία λειτουργία στον καθεδρικό ναό της Μόσχας, διευκρίνισε κάπως τα ερωτηματικά και τις αμφιβολίες στις οποίες η Ρωσική Εκκλησία προσπαθεί να νοηματοδοτήσει μετά από οκτώ δεκαετίες: «Γνωρίζουμε, ότι αυτός (ο Αυτοκράτωρ Νικόλαος ο Δεύτερος), παραιτούμενος του θρόνου, το έπραξε προς όφελος της Ρωσίας και της αγάπης του γι’ αυτήν. Ακολουθώντας την παραίτησή του θα μπορούσε να είχε επιλέξει μια ασφαλή και σχετικά ειρηνική ζωή στο εξωτερικό, αλλά δεν ήθελε να πράξει ούτως, επιθυμώντας να υποφέρει μαζί με τη Ρωσία. Δεν έκανε τίποτα για να βελτιώσει την κατάστασή του, υποτάσσοντας εαυτόν στη μοίρα…»

• «Η πλειοψηφία των μαρτύρων των τελευταίων ημερών των Ρωμανώφ, ομιλεί για τους φυλακισμένους του κυβερνήτη του Τομπόλσκ και της οικίας Ιπάτιεφ στο Αικατερίνεμπουργκ, ως ανθρώπους που υπέφεραν και παρά τις προσβολές και την κακομεταχείριση, διήγαν μια ζωή αφιέρωσης. Στην έγκλειστη Βασιλική Οικογένεια, βλέπουμε ανθρώπους που ειλικρινώς πασχίζαν να φέρουν το μήνυμα του Ευαγγελίου στις ζωές τους»

• «Η Αυτοκρατορική Οικογένεια αφιέρωσε πολύ χρόνο για πνευματικά επωφελή ανάγνωση, πρωτίστως για την Αγία Γραφή και τακτικά – πρακτικά συνεχόμενα – παρίστατο στη θεία λειτουργία. Να πως ο πρωθιερέας Αθανάσιος Μπελιάεφ περιγράφει την προσευχητική συμπεριφορά της Βασιλικής Οικογένειας: «Θα έπρεπε να βλέπατε και να είστε κοντά για να καταλάβετε και να πειστείτε πώς η τέως Βασιλική Οικογένεια προσευχόταν στο Θεό με ορθόδοξο τρόπο, συχνά στα γόνατα. Με τι ειλικρίνεια, πραότητα και ταπείνωση, παραδίδοντας πλήρως τον εαυτό της στη θέληση του Θεού, στέκονταν στις Θείες Λειτουργίες». Η μαρτυρία του π. Αθανάσιου σχετικά με την εξομολόγηση του Αυτοκράτορα, είναι πολύ συγκινητική: «Δίπλα μου στεκόταν κάποιος που δεν είχε όμοιο ανάμεσα στους ζώντες επί της γης. Μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν ο Θεόσταλτος Κεχρισμένος, εκείνος που, βάσει το νόμου της Διαδοχής, βασίλευε επί 23 χρόνια ως Ρώσος Ορθόδοξος Τσάρος. Και τώρα, ο ταπεινός υπηρέτης του Θεού Νικόλαος, ως πράος αμνός, αγαθοεργός απέναντι σε όλους του τους εχθρούς, ξεχνώντας όλες τις προσβολές, με ζήλο προσεύχεται για το καλό της Ρωσίας, βαθειά πιστεύοντας στο λαμπρό της μέλλον, γονατίζοντας και κοιτώντας προς τον σταυρό και το βιβλίο των Ευαγγελίων, εξομολογείται προς τον Επουράνιο Πατέρα με μένα, έναν ανάξιο, ως μάρτυρας των μυχιότατων μυστικών της βαθειά μαρτυρικής του ζωής, μειώνοντας τον εαυτό του στο χώμα έμπροσθεν του Κυρίου του Ουρανού, δακρυσμένος ζητώντας να συγχωρηθεί για τις συνειδητές και ασυνείδητες παραβάσεις του».

• Μαζί με την Αυτοκρατορική Οικογένεια, πυροβολήθηκαν και οι πιστοί τους υπηρέτες που την ακολούθησαν στην εξορία της. Κατανοούσαν πλήρως το τραγικό τέλος που τους ανέμενε, όπως μπορεί να διαπιστωθεί στις επιστολές του Βασιλικού γιατρού E. C. Botkin, αλλά δεν εγκατέλειψαν την Βασιλική Οικογένεια. (…) Λαμβανομένου υπόψη ότι οι υπηρέτες εθελοντικώς παρέμειναν μαζί με την Βασιλική Οικογένεια και υπέφεραν έναν βίαιο θάνατο, θα ήταν σωστό να τεθεί θέμα αγιοποίησής τους. Εκτός εκείνων που εκτελέστηκαν με τη Βασιλική Οικογένεια, (ο Δρ. Μπότκιν, η καμαριέρα της Αυτοκράτειρας, Α.Σ. Ντεμίντοβα, ο βασιλικός μάγειρας Ι. Μ. Χαριτόνωφ και ο υπηρέτης Α. Ε. Τρουπ), συνάντησαν την τύχη τους σε διαφορετικά μέρη και περιστάσεις στα 1918, ο υπασπιστής στρατηγός Τατίσεφ, ο βασιλικός τελετάρχης Πρίγκηπας Β.Α. Ντολγκορούκωφ, ο θεράπων του Διαδόχου Κ. Γκ. Ναγκόρνυ, ο υπηρέτης των παιδιών Ι. Ντ. Σνέντοφ, η κυρία επί των τιμών Α. Β. Γκεντρίκοβα και ο βασιλικός παιδαγωγός, Κ. Α. Σνάιντερ. Η Επιτροπή δεν θεωρεί ότι είναι δυνατόν στον παρόντα χρόνο να διατυπώσει οριστική κρίση εάν υφίσταται βάση για αγιοποίηση της ομάδος αυτής των υπηρετών, των οποίων καθήκον ήταν να υπηρετούν την Βασιλική Οικογένεια κατά την περίοδο της κρατήσεώς τους και οι οποίοι υπέφεραν βίαιο θάνατο. Η Επιτροπή δεν έχει καμία μαρτυρία περί ευκρινούς προσευχητικής λατρείας εκ μέρους των υπηρετών αυτών, ή θαυμάτων συνδεομένων με αυτούς. Επιπροσθέτως, υπάρχει επί του παρόντος μια έλλειψη ουσιαστικών στοιχείων για την θρησκευτική ζωή και την προσωπική ευσέβεια των υπηρετών αυτών, με εξαίρεση ορισμένων αποσπασματικών μαρτυριών σχετικά με την πνευματική ζωή του Ε.Σ. Μπότκιν. Την ίδια ώρα, είναι γνωστό πως δύο απ’ αυτούς – ο Ρωμαιοκαθολικός Α.Ε. Τρουπ και ο Λουθηρανός Κ.Α. Σνάιντερ, δεν ήσαν υπηρέτες ορθόδοξης ομολογίας».

Σημείωση: Η Ρωσσική Εκκλησία, είναι η μεγαλύτερη σε μέγεθος Ορθόδοξη Εκκλησία στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy