ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 13:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
25 ΜΑΡΤΙΟΥ


Συμφωνα με αρχαια παραδοση της Εκκλησιας ο κόσμος δημιουργήθηκε από τον Θεό κατά το μήνα Μάρτιο και στις 25 Μαρτίου ακριβώς ο Αδάμ, πλανηθείς από την υπόσχεση του όφεως και θέλοντας να γίνει θεός, παρέβη την θεία εντολή και εξορίστηκε από τον Παράδεισο*.

Άρμοζε λοιπόν η ίαση της φύσεώς μας να επιτελεστεί, ως δεύτερη δημιουργία, διά των ιδίων μέσων και τις ίδιες ημέρες όπως και η πτώση μας. Και καθώς το ανθρώπινο γένος υποδουλώθηκε στον θάνατο διά της παρακοής της Εύας, στην άνοιξη του κόσμου, άρμοζε να λυτρωθεί κατά τον Μάρτιο μήνα διά της υπακοής της Παρθένου.

«Και ως εκείνη εξηπατήθη εις το παρακούσαι του Θεού, ούτως και αυτή επείσθη υπακούσαι τω Θεώ, ίνα της παρθένουν Εύας η Παρθένος Μαρία γένηται παράκλητος. Και ως συνεδέθη τω θανάτω το γένος των ανθρώπων διά παρθένου, ελύθη διά παρθένου, αντιταλαντευθείσης της παρθενικής παρακοής διά της παρθενικής υπακοής». (Άγιος Ειρηναίος Λουγδούνου)

Επομένως, διά μέσου μίας ελεύθερης συνεργίας της ανθρωπότητας (στο πρόσωπο της Παρθένου Μαρίας) και της θείας βουλής, εκπληρώθηκε το Μέγα Μυστήριο που προετοιμαζόταν από τον Θεό προ καταβολής χρόνου: «Εκείνος ενηνθρώπησε ίνα ημείς θεοποιηθώμεν».

Η διάσημη φράση ανήκει στον Άγιο Αθανάσιο, εκείνον που διατύπωσε την διδασκαλία της ενανθρωπήσεως με τον λαμπρότερο και πληρέστερο τρόπο. Και είναι η ίδια διδασκαλία που αναπτύσσεται θαυμάσια στο Δοξαστικό των Αίνων της σημερινής εορτής:

«Το απ’ αιώνος μυστήριον, ανακαλύπτεται σήμερον, και ο Υιός του Θεού, Υιός ανθρώπου γίνεται, ίνα του χείρονος μεταλαβών, μεταδώ μοι του βελτίονος. Εψεύσθη πάλαι Αδάμ, και Θεός επιθυμήσας ου γέγονεν, άνθρωπος γίνεται Θεός, ίνα Θεόν τον Αδάμ απεργάσηται...»

*Αναφέρεται επίσης ότι κατά τον μήνα Μάρτιο ο εβραϊκός λαός εξήλθε από την Αίγυπτο και διέσχισε την Ερυθρά Θάλασσα «αβρόχοις ποσί», ότι ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός ανέστη εκ νεκρών στις 25 Μαρτίου και ότι η τελική Ανάσταση και η Κρίση θα λάβουν χώρα και αυτές την ίδια ημερομηνία. Αυτός ο μήνας που ήταν ο πρώτος του έτους στους Εβραίους και που δήλωνε με το όνομά του την τελειότητα, ανακεφαλαιώνει επομένως όλα τα μυστήρια της θείας Οικονομίας, από τη Δημιουργία μέχρι την έσχατη ανάσταση.

(Πηγή: Νέος Ορθόδοξος Συναξαριστής της Ορθοδόξου Εκκλησίας, εκδ. Ίνδικτος)

"ΤΗΝ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ ΦΩΝΗΝ "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 13:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-O Παϊσιος δε χωράει καμία αμφιβολία ότι επρόκειτο για Άγιο!
-Το αν όμως συμβούν ή όχι γεγονότα! δεν είναι βέβαιο! Δεν ξέρουμε κατά πόσο ο Παΐσιος ήθελε ή όχι και τι! να περάσει ως μήνυμα!
-Μακάρι να μη συμβεί τίποτα! γιατί άποψη μου είναι ότι σίγουρα για τις σημερινές ημέρες! η Ελλάδα και συνεπώς εμείς οι Έλληνες βρισκόμαστε σε παρακμή! Και ποτέ καμιά χώρα δεν κέρδισε κάτι από γεγονότα ενώ βρισκόταν σε παρακμή!
-Αν θέλουμε να είμαστε αισιόδοξοι καλά θα κάνουμε να κοιτάξουμε να φτιάξουμε την Ελλάδα εκ των έσω! και μετά βλέπουμε για τα έξω!
-Τώρα εάν είμαστε τόσο κωλόφαρδoι και μας χτυπήσουν την πόρτα για να μας δώσουν πίσω τα δικαιώματά μας! τι να πω! αναλογιζόμενος την ιστορία θα πρέπει η τύχη μας να κοιμάται!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 14:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Ο Μάρτιος μήνας ονομάζεται άρτιος, δηλαδή πλήρης.

Αλλά και ο κατακλυσμός του Νώε, τον Μάρτιο μήνα έγινε και προεικονίζει την ημέρα του Πάσχα, τότε έγινε η φθορά των αμαρτωλών και τώρα η φθορά των αμαρτιών μας. Τότε, διαφυλάχθηκε ο δίκαιος Νώε με την οικογένειά του και τώρα διαφυλάσσονται όσοι λατρεύουν και υπηρετούν το μυστήριο της Αναστάσεως. Τότε ήταν η κιβωτός, τώρα είναι ο Χριστός. Γι’ αυτό, έγινε η Ανάσταση του Χριστού τον Μάρτιο μήνα.
Ο Θεός την τέταρτη ημέρα είπε και έγινε αυτή σωστή και ακέραιη, όπως ακριβώς είναι κατά την δέκατη τέταρτη ημέρα. Άρα ο Θεός την 12η μέρα του Μαρτίου άρχισε να δημιουργεί τα ποιήματά του. Η 12η λοιπόν του μηνός Μαρτίου είναι η πρώτη μέρα για τα κτίσματα του Θεού και η 18η είναι έβδομη για τα κτίσματα του Θεού. Μέχρι τις 25 του μηνός λείπουν επτά μέρες. Αλλά επτά ημέρες έζησε ο Αδάμ στον Παράδεισο, ίσες με τις ημέρες της εβδομάδος, ίσες με τα επτά χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος, ίσες με τα επτά χαρίσματα που χάρισε ο Θεός στον Αδάμ. Του χάρισε πρώτα την σοφία, δεύτερον την πραότητα, τρίτον την σωφροσύνη και το κάλλος, τέταρτον την κώμη της κεφαλής, πέμπτον την φιλοξενία, έκτον την ανδρεία, και έβδομον την υπομονή στους πειρασμούς. Και το μεν πρώτο χάρισμα το είχε ο Σολομών, το δεύτερο ο Δαβίδ, το τρίτο ο Ιωσήφ ο Πάγκαλος, το τέταρτο ο Αβεσσαλώμ, ο γιος του Δαβίδ, το πέμπτο ο Αβραάμ, το έκτο ο Σαμψών και το έβδομο ο Ιώβ. Επτά λοιπόν ήταν τα χαρίσματα του Αδάμ, επτά ήταν και οι ημέρες που έμεινε στον Παράδεισο. Έπρεπε λοιπόν την ίδια ημέρα κατά την οποία διώχθηκε από τον Παράδεισο, την ίδια ημέρα να επιστρέψει πάλι σ‘ αυτόν.

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.............

Edited by - ROMIOS on 11/03/2008 14:56:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kosh
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 15:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kosh
Με λυπεί που κάποιοι στρατόκ@βλοι μιλάνε με άνεση για τον αφανισμό των δυο τρίτων του πληθυσμού του πλανήτη. Δηλαδή για 4.4 δισεκατομμύρια ψυχές, κακοποιών, απίστων, αμαρτωλών, αθώων παιδιών, γυναικών, αμάχου πληθυσμού κλπ.

Ποιος πανάγαθος συναινεί σε κάτι τόσο αποτρόπαιο;

Δεν είναι η θέληση του Θεού υπεύθυνη για τις ανομίες και την ασχήμια στον κόσμο. Η ανθρώπινη φύση φταίει. Απόδειξη είναι πως τις εποχές μας τις χωρίζουμε ανάλογα με τους πολέμους: είτε λέγεται Πελλοπονησιακός είτε Α' Β' Γ' Παγκόσμιος, του Βιετνάμ, Βορείων-Νοτίων κλπ.

Μόνο όταν δαμάσουμε το κτήνος μέσα μας θα δούμε την πραγματική εικόνα: Ο πλανήτης μας, μάς προσφέρει τα πάντα δωρεάν και εμείς του το ανταποδίδουμε καταστρέφοντάς τον. Εύχομαι να μην δω την ημέρα που θα φταρινστεί και θα μας πετάξει σαν χλαπάτσα από πάνω του. Ήδη αλλάζει πλευρό και μας ταρακουνάει.

Δεν φταίει ο Θεός αλλά το ξερό μας το κεφάλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 15:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Φίλε europaios2συμφωνώ απόλυτα με όσα προανάφερες αλλα πιστεύω ότι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να "στείλει" καποιον ο Θεός που θα επαναφέρει τουλάχιστον την αξιοπρέπεια στην Ελλάδα. Αν δεν το παρατηρήσατε αυτοί που αγωνίζονταν για τον Ελληνισμό[βλέπε Τάσσος Παπαδόπουλος και Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος (κατα την αποψη μου] ο πρώτος έφυγε απο την εξουσία και ο άλλος εκοιμήθη...Ιδωμεν

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 17:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
Χρυσίου τιμιότερον το εναπομείναν τρίτον επί της γης

Στον Ιεζεκιήλ λθ΄ 6 : « και θα αποστείλω φωτιά στο Γωγ, και τα νησιά θα ζήσουν ειρηνικά, και θα γνωρίσουν ότι εγώ είμαι ο Κύριος. Και το όνομά μου το άγιο θα γίνει γνωστό στο λαό Ισραήλ και δεν θα βεβηλωθή πλέον..». Εδώ βλέπουμε ότι προφητεύεται η επιστροφή του Ισραήλ, μετά το μεγάλο πόλεμο, στο Χριστό και ότι τότε θα βασιλέψει ειρήνη. Γι αυτή την ιστορική στιγμή έχει προφητέψει και ο Απόστολος Παύλος και λέει ότι εάν η πτώση του Ισραήλ ήταν καλό για τα έθνη πόσο μάλλον η επάνοδός του. Το ερώτημα που είναι αναπάντητο για τους ερμηνευτές είναι: Πότε θα γίνει ο πόλεμος που αναφέρεται στο παραπάνω χωρίο, πριν ή μετά τον αντίχριστο; Κάποιοι Άγιοι Πατέρες λένε ότι θα υπάρξουν 3ος και 4ος Παγκόσμιοι πόλεμοι. Ο 3ος προ αντιχρίστου και ο 4ος επί της εποχής του αντιχρίστου.

Στον Ησαϊα κδ΄12 γράφει: « ..Και θα μείνουν οι πόλεις έρημοι, και τα σπίτια εγκαταλελειμμένα. Αυτά θα γίνουν στη γη ανάμεσα στα έθνη, όπως όταν ραβδίζεται η ελιά και όπως όταν τελειώση ο τρύγος. Αυτοί θα φωνάξουν, οι απομείναντες στη γη θα χαρούν τη δόξα του Κυρίου». Στο β΄ 2 του Ησαϊα επίσης βλέπουμε: « Στις έσχατες ημέρες θα είναι εμφανές το όρος Κυρίου…και θα έρθουν σε αυτό όλα τα έθνη.. και κρίνει αναμέσον των εθνών και θα ελέγξη πολύν λαόν , και θα μετατρέψουνε τα τα μαχαίριά τους σε άροτρα και τα υπόλοιπα πολεμικά σκευή σε δρέπανα και δεν θα σηκώνεται έθνος κατά άλλου και δεν θα μάθουν να πολεμούν». Στον πόλεμο όμως που θα προηγηθή θα έχουν σκοτωθή τα δύο τρίτα της ανθρωπότητας, Ζαχ. Ιγ΄ 8 : «και θα είναι σε όλη τη γη, λέγει Κύριος, τα δύο μέρη αυτής θα εξολοθρευτούν και θα μείνη το έν τρίτον. Θα τους περάσω δια πυρός όπως τον άργυρο και όπως ο χρυσός δοκιμάζεται θα τους δοκιμάσω. Αυτοί θα επικαλεσθούν το Όνομά μου και θα τους ακούσω και θα ειπώ λαός Μου αυτός είναι. Θα ειπούν αυτοί , Κύριός μου και Θεός μου».
Όλες οι προφητείες συμφωνούν ότι ένας καταστροφικός πόλεμος θα φέρη ειρήνη στη γη για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα. Αν θεωρήσουμε δεδομένο το ότι στην εποχή του αντιχρίστου ο πόλεμος που θα γίνει θα είναι και ο πόλεμος μετά τον οποίο θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία του Χριστού και το τελος, συμπεραίνουμε ότι αυτός ο πόλεμος στον οποίο αναφέρονται οι προφητείες αυτές θα προηγηθή του αντιχρίστου και ότι θα υπάρξει περίοδος ειρηνική .Η περιοδος των 32 ετων του βασιλεα ιωαννη.

"ΤΗΝ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ ΦΩΝΗΝ "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 17:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
O Κύριος ο Θεός έχει διατηρήσει στον κόσμο, όπως στους καιρούς του προφήτη Ηλία, επτά χιλιάδες άνδρες που δεν έχουν κλίνει γόνυ στον Βάαλ(Ρωμ. 11:4)- ένα άγνωστο αριθμό πραγματικών Ορθόδοξων Χριστιανών, που δεν είναι ούτε πνευματικά νεκροί.Ας ενδυναμωθούν όλοι οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί για την μάχη που βρίσκεται μπροστά μας, μην ξεχνώντας ποτέ ότι εν Χριστώ η νίκη είναι ίδη δική μας. Εκείνος υποσχέθηκε ότι οι πύλες της κόλασης δεν θα υπερισχύσουν απέναντι στην Εκκλησία Του (Ματθ. 16:18 ), κι ότι για χάρη των εκλεκτών θα συντομεύσει τις μέρες της τελευταίας μεγάλης θλίψης (Ματθ. 24:22). Και στα αλήθεια, αν ο Θεός είναι μαζί μας, ποιός μπορεί να είναι εναντίον μας (Ρωμ. 8:31).

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.............................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 17:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
ΜΕΓΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΔΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΙΩΑΝΝΗ.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΟΡΑΜΑ ΥΠΟ ΟΣΙΟΥ ΔΑΝΙΗΛ ΕΞ ΑΓΑΡΗΝΩΝ...

Στίς 18 Νοεμβρίου του σωτηρίου έτους 1764 πήγα στην αγορά, αγόρασα δύο κεριά κι επέστρεψα στην κατοικία μου. Αγωνίστηκα την νύκτα εκείνη προσευχόμενος εκτενέστερα, μέχρι την ενάτη ώρα της νυκτός μετά δακρύων, οπότε από την κούραση αποκοιμήθηκα.
Βλέπω λοιπόν τότε κατ' εύδοκίαν Θεού έναν αστραπό-μορφο νέο, πού με ρώτησε:
- Τί έχεις Δανιήλ καί λυπάσαι; Θα έπρεπε μάλιστα νά χαίρεσαι.
- Ποιος είσαι σύ, πού μου λες νά χαίρομαι; τόν ρώτησα κι έγώ μέ τήν σειρά μου.
- Δέν μέ γνωρίζεις, ώ φίλε, ποιος είμαι; μέ ξαναρώτησε ό νέος.
- Όχι, δέν σε γνωρίζω.
- Δέν είμαι ό Αναστάσιος, πού ο πατέρας σου μέ έστειλε διά τοϋ μαρτυρίου στην βασιλεία των ουρανών, έστω και χωρίς νά θέλει;
- Καί πώς, άνθρωπε του Θεού, καταδέχθηκες νά έρθεις σε μένα τόν ταλαίπωρο καί αμαρτωλό; Ρώτησα εγώ τόν μάρτυρα γεμάτος χαρά.
- Πίστεψε με, μου απάντησε, ότι από τήν ώρα πού αναχώρησες άπό τό πατρικό σου σπίτι, δέν παρέλειψα ούτε αμέλησα νά εύχομαι στον Θεό γιά σένα. Χαίρε λοιπόν καί ευφραίνου, γιατί σήμερα θ' αξιωθείς νά δεις μεγάλα μυστήρια.
Με πήρε τότε από τό δεξί χέρι λέγοντας:
- Έλα μαζί μου...
Περπατήσαμε πολύ δρόμο, ώσπου φτάσαμε σ' ενα μουσουλμανικό τέμενος.
- Βλέπεις αυτό τό τζαμί; Αυτός ήταν κάποτε ό ναός των Αγίων Πάντων, μου είπε. Όταν πλησιάσαμε πιό κοντά, βγήκε ένας άνθρωπος από τήν θύρα του ναού καί μας είπε:
- Ελάτε γρήγορα, γιατί σας περιμένουν.
Μπαίνοντας μέσα είδαμε πλήθος ανθρώπων, νέους καί γέρους, κι εγώ ρώτησα τόν Αναστάσιο:
- Ποιοί είναι αυτοί;
- Οι Άγιοι Πάντες, μου αποκρίθηκε.
Ένας από τους αγίους μέ ρώτησε:
- Ήρθες, Δανιήλ;
- Ήρθα ό αμαρτωλός, του απάντησα
…………………………………………………..
"Υψωσαν λοιπόν τόν Τίμιο Σταυρό κι αμέσως έπεσαν οί τρούλλοι του ανίερου τζαμιού μαζί με τόν βέβηλο Χότζα. Έμείς δέν μπήκαμε στό ακάθαρτο τζαμί, αλλά προχωρώντας προς τό κέντρο της Πόλεως φθάσαμε στον Ναό της του Θεού Σοφίας. Ξαφνικά ανοίγει μιά πύλη καί βγαίνουν δυό διάκονοι, πού φορούσαν τίς διακονικές τους στολές καί κρατούσαν θυμιατά χρυσωμένα καί στολισμένα μέ πολύτιμους λίθους. Ρώτησα τόν μάρτυρα Αναστάσιο καί μου είπε πώς αυτός, πού έστεκε στά δεξιά ήταν ό πρωτομάρτυς Στέφα-νος καί στ' αριστερά ό αρχιδιάκονος Λαυρέντιος. Κι ενώ αυτοί θύμιαζαν τόν Τίμιο Σταυρό κι όλους τους Αγίους κι εμάς τελευταία, εισήλθαμε στον ναό καί πλησιάσαμε προς τό άγιο Βήμα. Έκεί στό δεξιό μέρος ήταν μιά πύλη κλειστή, πού άνοιξε ξαφνικά.
Μόλις μπήκε μέσα ό Τίμιος Σταυρός μέ όλους τους αγίους, αντικρύσαμε ενα θαύμα εξαίσιο: Πίσω από τήν κλειστή πύλη υπήρχε ένας περικαλλέστατος ναός, άξιοθαυμαστός, με ολόχρυσες εικόνες, καντήλια, μανουάλια κι αλλά Ιερά σκεύη, όλα χρυσά, πού λαμποκοπούσαν. Στό σημείο πού έπρεπε νά είναι ή εικόνα της Θεοτόκου, δεν υπήρχε εικόνα, αλλά θρόνος βασιλικός, όπου καθόταν ή ίδια ή άειπάρθενος Παντάνασσα, στην οποία είναι αφιερωμένη ή Βασιλεύουσα, ενώ γύρω της παράστεκε πλήθος αγγέλων και αρχαγγέλων. Στ' αριστερά τοϋ θρόνου, λίγο παρακάτω, ήταν ένας άλλος θρόνος, όπου καθόταν κάποιος γηραλέος (δεν ξέρω άν κοιμόταν ή αν ήταν ξύπνιος)· στην κεφαλή του είχε διάδημα και στά χέρια του κρατούσε ευαγγέλιο κλειστό, πού ήταν καταστόλιστο. Κυκλικά μέσα στον ναό υπήρχαν κι άλλοι θρόνοι. Ρώτησα τόν Αναστάσιο:
- Τί θρόνοι είναι αυτοί;
- Σ' αυτούς τους θρόνους, πού βλέπεις, μου αποκρίθηκε, κάθονταν οί αρχιερείς, πού συγκρότησαν τίς επτά οικουμενικές Συνόδους. Είναι ετοιμασμένοι γιά νά καθίσουν πάλι καί νά καταπολεμήσουν όλες τίς αιρέσεις καί
τά σχίσματα καί νά διαφυλάξουν την ενότητα της Εκκλησίας, γιά νά είναι στό έξης ανενόχλητη.
Όταν στήθηκε ό Τίμιος Σταυρός στό μέσον του ναού, ό Μαρκιανός πήρε άπό τά χέρια μας τ' αναμμένα κεριά καί τά έβαλε στον Τίμιο Σταυρό.
Έξαφνα ανοίγει ή Ωραία Πύλη του ίερού Βήματος κι εξήλθαν κάποιοι λευκοφόροι νέοι, πού μετέφεραν ενα ύπέρλαμπρο θρόνο καί τόν τοποθέτησαν στην θέση του άρχιερέως. Την ίδια στιγμή βλέπουμε μέ δέος νά εξέρχεται ό Δεσπότης Χριστός συνοδευόμενος άπό πλήθος αγγέλων, φορώντας μιά ύπερθαύμαστη αρχιερατική στολή κι έχοντας στην κεφαλή στέφανο αστραφτερό. Πλησίασε κι ανέβηκε στον ετοιμασμένο αρχιερατικό θρόνο. Αμέσως ό άγιος Ιάκωβος ό Αδελφόθεος του έβαλε μετάνοια καί πήρε καιρό γιά ν' αρχίσει την ιερή μυσταγωγία.
Στήν Μικρή Είσοδο ό Μέγας Αρχιερεύς Ίησούς Χριστός εισόδευσε στό άγιο Βήμα μαζί μέ όλους τους παριστάμενους. "Οταν ήρθε η ώρα τοΰ Αποστόλου, τόν άνέ-γνωσε ό άγιος Λαυρέντιος· ή περικοπή έλεγε: «Αδελφοί, οι άγιοι Πάντες διά πίστεως κατηγωνίσαντο βασιλείας...». Τό ιερό Ευαγγέλιο άνέγνωσε άπό τόν άμβωνα ό πρωτομάρτυς Στέφανος· ή περικοπή έλεγε: «Εγώ ειμί ή Άμπελος, υμείς τά κλήματα...». Κατά τήν Μεγάλη Είσοδο των Τιμίων Δώρων ό Δεσπότης Χριστός στάθηκε στην Ωραία Πύλη καί τά ευλο-γούσε, καθώς επίσης καί κατά τήν τοποθέτηση τους έπί της άγιας Τραπέζης.
"Οταν ολοκληρώθηκε τό Κοινωνικό ο άγιος Στέφανος εξήλθε του ιερού Βήματος κι εκφώνησε τό «Μετά φόβον Θεού, πίστεως καί αγάπης προσέλθετε». Τότε ό Κύριος έλαβε τό άγιο Ποτήριο στά χέρια του καί στάθηκε πάλι στην Ωραία Πύλη. Καί αφού κοινώνησαν όλοι οι Άγιοι, αμέσως οι δύο πατριάρχες τής Κωνσταντινουπόλεως, άγιος Μητροφάνης καί άγιος Ιωάννης ό Χρυσόστομος, πήγαν καί ξύπνησαν τόν γηραλέο εκείνο, πού κοιμόταν στον θρόνο· καί ό μέν Μητροφάνης πήρε από τήν κεφαλή του τό διάδημα, ό δέ Χρυσόστομος άπό τά χέρια του τό ιερό Ευαγγέλιο. Τόν σήκωσαν, τόν οδήγησαν στην Θεοτόκο καί ασπάστηκε ευλαβικά τά άγια κράσπεδα τών ιματίων της. "Επειτα πλησίασαν στην Ωραία Πύλη, όπου έστεκε ό Κύριος. Ό γηραλέος προσκύνησε μέ κατάνυξη καί ό Κύριος του μετέδωσε τά άχραντα μυστήρια άπό τό άγιο Ποτήριο. Ακολούθως πήρε τό Ευαγγέλιο άπό τά χέρια του Χρυσοστόμου καί τό παρέδωσε στά χέρια του· επίσης καί τήν κορώνα άπό τά χέρια του Μητροφάνη καί του τήν τοποθέτησε στην κεφαλή.
[ Γιά τό μυστηριώδες αυτό πρόσωπο του εστεμμένου γηραλέου τό χειρόγραφο μεταξύ άλλων αναφέρει τά έξης: «Σημείωσε ότι αυτός ό γηραιός ήταν ό μέλλων νά βασιλεύσει, περί τον οποίου ό Άγιος Ταράσιος λέει: Θά εγερθεί ό βασιλεύς, πού στην αρχή του ονόματός του έχει τό Ι καί στό τέλος τό ς δηλαδή Ιωάννης».]


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.......................


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trevor
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 18:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trevor
Για όσους ζήτησαν πληροφορίες για την αληθινή κατάσταση των Ρώσων.

quote:

Will Arms Program Fall Short?


This year Russia will concentrate on a State Arms Program to be carried out by 2015. One of the program's priorities is to equip the armed forces with high accuracy weapons.

Last February the Military-In­dustrial Commission headed by First Deputy Prime Minister Sergei Ivanov held a special session at the Moscow Research Institute of Precision Instrument-Making.

At first glance, it seems that the plans and legislative initiatives fully correspond with military-technical achievements. The latter include the development of the non-nuclear tactical Iskander missile (NATO reporting name SS-26) for the ground troops.

High survivability, a quick refilling system, a perfect data processing system, and a dual capability to carry both ballistic and cruise missiles allow Iskander to deal surgical strikes at small size command and communication posts, and to destroy area targets, such as enemy troops. Proceeding from the results of tests, Russian military experts maintain that given active enemy resistance, Iskander is capable of hitting standard targets with one or two missiles, which is equivalent to the use of a nuclear warhead.

Under the program, the ground forces will be equipped with such modern weapons. But this raises some questions.

Last June, Commander-in-Chief of the Ground Forces General of the Army Alexander Maslov said that under the Arms Program until 2015 the missile and artillery forces will receive five missile brigades, each equipped with the Iskander-M missiles (NATO reporting name SS-26 Stone).

But why not six? The ground forces, which had nine combined arms armies and one army corps in 2004, are divided into six military districts. It would be logical for each district to have at least one brigade.

By the end of last year, only the North Caucasus Military District received a missile brigade. Two years ago, Major-General Vladimir Zaritsky, head of Russia's artillery and missile forces, promised that in 2007 missile brigades in the Volga-Urals Military and Far Eastern Military Districts will receive Iskander-M systems.

The introduction of these badly needed systems, developed by the Kolomenskoye Design Bureau of Machine-Building more than ten years ago, has been going at a very slow pace. But the production of even such a small number of Iskanders at the current rate does not make sense because high technology weapons quickly become obsolete, and these missiles may soon lose all of their advantages.

It transpires that now the program itself will be amended. Deputy director of the Industry and Energy Ministry's defense and industrial complex department Valery Voskoboinikov reported in early February that a number of financial parameters will be specified in the course of the program's adjustment. It appeared that the program's cost is much higher than its budget parameters because of rising prices of materials and spare parts, and it is impossible to meet its goals both in the range and quantity of hardware.

This lack of foresight is simply amazing, considering that the program was endorsed quite recently - at the end of 2006. This was a serious miscalculation.

Defense Ministry planners have now made the unmistakable conclusion about the need to reduce the range or the quantity of military hardware. I have strong doubts that the reduction will affect the range - modern Russian arms have been reliably hidden into the golden cage of export contracts. T-90 tanks in the Russian armed forces can be counted on the fingers of one hand. But 310 of these tanks have already been produced for India, and there are contractual commitments to supply it with another 347. The Iskander system is no exception. It has long been popular in the Middle East.

If the situation remains the same, our tanks will leave our tank-training grounds, and our surface aircraft will land on foreign ships. But the effectiveness of our own program of rearmament will be close to zero.

By Andrei Kislyakov


Πηγή: http://mnweekly.ru/columnists/20080221/55311487.html


και κάποιες ακόμα:

quote:

Russian industry hits high-tech low

By Nikolai Novichkov and Guy Anderson

15 January 2008

The creation of the Russian Technologies Corporation (Rostekhnologii) by presidential decree in November 2007 was preceded by a study of Russia's position in the world's high-tech market that showed it is on the verge of a crisis.

By the most optimistic estimates, Russia's slice of high-tech sales globally has slumped to 0.5 per cent, while the share of Russian machinery and equipment in world exports of manufactured high-tech products stands at about 0.3 per cent.

In recent years, the share of high-tech engineering products in Russia's exports has plunged, accounting today for some 5 per cent of the country's total foreign sales.


Technologically, Russia's machine-building industry is in a sorry state. In many research-and-development (R&D) areas the country remains where it was in the 1970s and 1980s.

It is also apparent that the organisational structures of Russia's defence companies remain unreconstructed after the Soviet era - design bureaus and research institutes continue, to an extent, to exist as separate entities.

Boris Alyoshin, president of the Russian League of Assistance to Defence Enterprises (LADE), was quoted as saying in early 2007 that "the entire work pattern of the Russian [defence] industry is obsolete", adding that efforts are necessary to allow "Russia to compete on the world market as a fully fledged player".

In addition to eroding Russia's position in the global market place, it has been argued that the country's poor position in terms of high technologies has made domestic defence organisations unduly reliant on imported foreign technology and has left the economy too reliant on the production and export of raw materials.



Πηγή:http://www.janes.com/news/defence/jdw/jdw080115_2_n.shtml


quote:

Russian fighters to use Thales Damocles targeting pods
By Vladimir Karnozov

Russia will license-produce the Thales Damocles reconnaissance and target designation pod for its air force strike aircraft, following successful tests of the system with Malaysia's Sukhoi Su-30MKM multirole fighter.

Made late last year, the decision will see Damocles become the first piece of Western equipment approved for integration with Russia's combat aircraft, and the first to be produced locally under an official licence with the system's developer.

Comparative trials involving Damocles and the Ural Optical and Mechanical Plant (UOMZ)-produced Sapsan and Solux targeting pods went in favour of the French design.

UOMZ received production approval from Thales in late 2007 and will now assemble a customised version of the system for the Russian market using locally written software. However, the company will also continue to refine its Sapsan system to pursue future sales to Russia and potential export users.

Moscow has yet to reveal which of its aircraft could be equipped with the Damocles system (white pod pictured below carried by French navy Dassault Rafale), but its Su-27SM2 and Su-34 fighters are considered lead candidates, along with upgraded Su-24M2s and Su-27SMs.

Russia could also be set to produce Sagem Matis thermal imagers for its manned surveillance aircraft and unmanned air vehicles, under a separate joint venture agreement with UOMZ.


Πηγη: http://www.flightglobal.com/articles/2008/01/16/220747/russian-fighters-to-use-thales-damocles-targeting-pods.html


Η πρώτη είδηση αφορά τα προβλήματα υλοποίησης εξοπλιστικού προγράμματος για Iskander που είναι κυρίως οικονομικά. Επίσης αναφάρει ότι ενώ οι εξαγωγές νέων ρωσικών οπλικών συστημάτων είναι υψηλές, με συνολικά 657 παραλαβές αρμάτων Τ-90 από την Ινδία, η κατάσταση για τον ρωσικό στρατό είναι τραγική. Τα Τ-90 του πουτινιάρη μετριώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Οι άλλες δύο ειδήσεις αφορούν την απελπιστική κατάσταση της βιομηχανίας high tech των ρώσων. Συγκεκριμένα η τελευταία αναφέρεται στην προμήθεια συστημάτων "κλειδιά" όπως το Damocles από ξένες χώρες(εν προκειμένω από τη Γαλλία).

p.s 1.Τον Λιακόπουλο έτσι τυχαία τον ανέφερα, ως αντιπροσωπευτικό παράδειγμα παραπληροφόρησης, δεν ήθελα να θίξω κανέναν.
2. Ο Μαιτρέγια που ορισμένοι πιστεύουν ότι πρόκειται για τον αντίχριστο είναι ένας ψευδοπροφήτης που το θρησκευτικό κίνημα που τον προωθεί και λέγεται Share International, θέλει να μας τον πλασάρει σαν το Μαιτρέγια Βούδα. Ισχυρίζονται ότι πληρεί όλες τις προφητείες για τους Μεσσίες όλων των θρησκειών.
Ο ίδιος κηρύσσει την πανθρησκεία λέγοντας ότι το σύμβολο κάθε θρησκείας είναι ένα μήνυμα του θεού προς τους ανθρώπους. Για παράδειγμα ο σταυρός συμβολίζει την αυτοθυσία και έλλειψη εγωκεντρισμού, η ημισέληνος την υποταγή του ανθρώπου σε έναν ανώτερο σκοπό κτλ. Άρα όλες οι θρησκείες με βάση αυτά που λέει πρέπει να ενωθούν σε μία.
Οι υποστηρικτές του λένε ότι κάποια στιγμή, την Ημέρα της Διακύρηξης(Day of Declaration) θα μιλήσει δημόσια μέσα από τα κανάλια και θα φανερώσει μετά στους ανθρώπους τον Αφέντη Ιησού της εποχής του Υδροχόου. Σύμφωνα με αποκρυφιστές ο Ιησούς δεν μιλούσε για αληθινό τέλος του κόσμου αλλά για μια νέα εποχή που θα ξεκινήσει, την εποχή του Υδροχόου(2150μχ έως δεν θυμάμαι τώρα). Η εποχή που φεύγει,αστρολογικά είναι η εποχή των Ιχθύων. Για να καταλάβετε τι σημαίνουν όλα αυτά δείτε αυτό το βίντεο που προσπαθεί να απομυθοποιήσει τον Ιησού και να δείξει ότι η διδασκαλία του και η ιστορία του έχουν ειδωλολατρική προέλευση, από τότε που οι άνθρωποι λάτρευαν τον Ήλιο ως θεό. http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082. Μιλάει για τις απίστευτες ομοιότητες μεταξύ της ζωής του Ιησού και άλλων μεσσιών και εξηγεί ότι όλες αυτές οι ιστορίες είναι μύθοι σχεικοί με τη λατρεία του θεού ήλιου.

Μοιάζει ο Μαιτρέγια να είναι ο Αντίχριστος, ή ο πρόδρομός του, αλλά σκεφτείται πόσοι ψευδόχριστοι θα εμφανιστούν με βάση τα όσα προφήτεψε ο Ιησούς και στα οποία πιστεύετε. Εκτός αυτού για να τον δεχτούν οι Βουδιστές ως τον προφητευόμενο Μαιτρέγια Βούδα πρέπει να εκπληρώθούν κάποια γεγονότα. Ποιά είναι αυτά δείτε το στο future coming of Maitreya εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Maitreya . Λίγο απίθανα δεν είναι όλα αυτά να συμβούν στις μέρες μας. Και μην ακούσω για Νιμπίρου γιατί αν ήταν να περάσει από μας το 2012 ακόμα και οι ερασιτέχνες αστρονόμοι θα τον έβλεπαν σήμερα σε κάποια σχετικά μικρή απόσταση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 21:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ

Και στις ημερες αυτες της μεγάλης θλίψης, από την οποία δεν θα σωζόταν κανείς άνθρωπος, αν για χάρη των εκλεκτών δεν περιεκόπτοντο αυτές οι ημέρες, σ' αυτές τις ημέρες, οι πιστοί που θα έχουν απομείνει πρόκειται να βιώσουν οι ίδιοι, κάτι σαν αυτό που βιώθηκε από τον ίδιο τον Κύριο, όταν κρεμασμενος επί του Σταυρού, όντας τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος, αισθάνθηκε τον Εαυτό του τόσο εγκαταλειμένο από τη Θεοτητα Του που εκραυγασε προς Αυτην΄΄Θεε μου Θεε μου,ινατι με εγκατελειπες΄΄(αγιος σεραφειμ σαρωφ)

ΕΡΧΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ..........................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 22:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Προχώρησες βήματα λάθος, Ρομιέ…
Εσύ ο αποκαλυπτόμενος, έκανες λάθος στην εννόηση, όπως κι ο Άγιος Σεραφείμ του Σαρώφ, για το τι σημαίνει το «Ιλύ, Ιλύ, λαμα σαβαχθανί…»;
Θεέ μου Θεέ μου ινατί εγκατέλειπες με… είναι κι όχι γιατί με εγκατέλειψες… Μην προσθέτεις και μην αφαιρείς ότι θέλεις αφαιρεθεί από το βιβλίο της ζωής, αγαπητέ μου…
Τα λάθη γίνονται πάντα, από τον εγωισμό, γι’ αυτό τώρα πρόσεχε τι θα λες έχεις πάρει φόρα και θα φανεί ποιος είσαι…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 10:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ
46 περὶ δὲ τὴν ἐνάτην ὥραν ἀνεβόησεν ὁ Ἰησοῦς φωνῇ μεγάλῃ λέγων· Ἠλὶ ἠλὶ, λιμᾶ σαβαχθανί; τοῦτ' ἔστι Θεέ μου, Θεέ μου, ἱνατί με ἐγκατέλιπες;


Μέσα από εικόνες και συμβολισμούς έχει παραδοθεί στούς πιστούς το μήνυμα, ότι πρίν την δεύτερη έλευση του Κυρίου, θά συμβούν κάποια γεγονότα με αποκορύφωμα την εξαπάτηση των ανθρώπων από τον Αντίχριστο. Tα σημεία αυτά, δεν μας δόθηκαν γιά να αποτρέψουμε τον ερχομό του Αντιχρίστου, αλλά γιά να μας βοηθήσουν να τον αναγνωρίσουμε. Αυτό δεν είναι απλό και εύκολο Τα σημεία έχουν δοθεί με τρόπο αλληγορικό και όχι άμεσο. Δοθήκανε σε απλοϊκούς ανθρώπους που δεν είχαν ιδέα σε ποιο βαθμό θα μπορούσαν να εξελιχτούν οι συνθήκες της ζωής μετά από δύο χιλιετίες.Οι Καιροί των εσχάτων χρόνων θά είναι πολύ δύσκολοι. Ο διάβολος, ο πατέρας της πλάνης, χρησιμοποιεί κάθε μέσο γιά να σπείρει σύγχυση και παρερμηνείες.

Πίστη αδαμάντινη στον ΙΗΣΟΥ.


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.................

Edited by - ROMIOS on 12/03/2008 10:10:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 10:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Μετανοήστε για να συμμετάσχετε στην δοξολογική αδιάλειπτη μελωδία που σαλπίζουν οι άγγελοι. Μελωδία για τα αυτιά των πιστών.


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............................
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 10:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Στο τέλος αυτού του αιώνα δεν θα υπάρχει έλλειψη προφητών του Κυρίου του Θεού, ούτε υπηρετών του σατανά. Αλλά στους έσχατους καιρούς αυτοί που πραγματικά θα υπηρετούν το Θεό θα επιτύχουν να κρυφτούν από τους ανθρώπους και δεν θα κάνουν θαύματα ανάμεσά τους όπως στον παρόντα καιρό, αλλά θα βαδίζουν ένα δρόμο δράσης αναμεμειγμένης με ταπεινότητα, και στη βασιλεία των Ουρανών θα είναι μεγαλύτεροι από τους Πατέρες που δοξάστηκαν με θαύματα. Επειδή εκείνη την εποχή κανείς δεν θα κάνει ενώπιον των ανθρώπων θαύματα που θα τους διεγείρουν και θα τους εμπνέουν να κοπιάζουν με ζήλο σε ασκητικούς αγώνες... πολλοί, διακατεχόμενοι από άγνοια, θα πέσουν στην άβυσσο, παραστρατώντας στο πλάτος, του φαρδιού κι ευρύχωρου δρόμου.
Προφητεία του αγ. Νήφωνα της Κωσταντιανής Κύπρου (έχει εκδοθεί στα Ρωσικά μαζί με τα συγγράμματα των αγίων Βαρσανουφίου του Μεγάλου και Ιωάννου, Μόσχα 1855, σελ. 654-655).


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............................
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 10:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
Χμμ, κι αν ο Χριστός έλθει πρώτος από τον αντίχριστο? Έτσι για να δοκιμάσει ο θεός την κατανόηση μας και το κολλημένο μυαλό μας? Το έχετε σκεφτεί? Ή έστω για να κάνει πλάκα και να δοκιμάσει το χιούμορ μας?

Αρκετά με το θρησκευτικό σκοταδισμό που βάζει τους λαούς να αλληλοσφάζονται αιώνες τώρα. Αν πρέπει να μετανοήσουμε από κάτι τότε αυτό είναι που αφήσαμε παραμύθια να σταματούν την πρόοδο και την πνευματική μας ανάπτυξη.
Και ακόμα κάτι φίλε Romie, κι αν δεν θέλουμε να συμμετάσχουμε "στην δοξολογική αδιάλειπτη μελωδία που σαλπίζουν οι άγγελοι" αλλά προτιμούμε να δούμε τους λαούς να αποτινάζουν τα δεσμά, να γκρεμίζουν θεούς και είδωλα και να χαμογελούν?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 11:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Εν ελευθερία ο Θεός γνωρίζεται.Ο Θεός θέλει να γνωρίζεται ότι υπάρχει για μας, για μένα. Θέλει δηλαδή αυτή την προσωπική σχέση. Θέλει τη γνώση που προέρχεται από προσωπική σχέση, όχι τη γνώση τη γενική, ότι υπάρχει ένας Θεός.

Ελευθερία........

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 13:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Μιάς και το αναφέραμε,υπάρχει καμία μετάφραση σε οποιαδήποτε γλώσσα ή απλά λέμε ότι το "Ηλί, Ηλί λαμά σαβαχθανι" σημαίνει "Θεέ μου Θεέ μου ινατί με εγκατέλειψες"; Διότι δεν πιστεύω προσωπικώς πώς ο Υιός του Θεού, Θεός ο ίδιος, παρά την ανθρώπινη φύση του και εφ'όσον προγνωρίζει τι θα του συμβεί, απευθύνεται στον Πατέρα του με παράπονο γιατί τον εγκατέλειψε. Δεν το θεωρό πώς η φράση αυτή σημαίνει κάτι τέτοιο...δεν ταιριάζει πιστεύω.
Θα μπορούσαμε να πούμε πώς στα Ελληνικά έχουμε "Ήλιε μου, Ήλιε μου (Θεέ μου, Θεέ μου,)/.....(λαμά) /με ευχαρίστηση (σαβάϊ-σαβαί)/ για τους ανθρώπους (χθονοίοι). (Το λαμά αν και αρχαία Ελληνική λέξη, δεν έχω καταφέρει να ανακαλέσω την πηγή της αποδόσεώς της και την ίδα την απόδοση). Αν κάποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήση. Συγνώμη για την εκτός θέματος παρέμβασή μου.

Με εκτίμηση,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 15:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Ηλί Ηλί λαμά σαβαχθανί΄΄θεέ μου Θεέ μου ινατί με εγκατέλειπες΄΄.

ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΕΙΣ ΤΑ ΑΡΑΜΑΙΚΑ.

Ο Αγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός αναλύει κατά παραχώρηση του Αγίου Πνεύματος το λόγο τούτο.......

Η φράση πάλι «Θεέ μου, Θεέ μου, γιατί με εγκατέλειψες;» δείχνει ότι έκανε
δικό του το δικό μας πρόσωπο. Διότι, ούτε ο Πατέρας είναι Θεός του,
εκτός εάν συγκαταλεχθεί μεταξύ μας, αφού πρώτα αυτό που βλέπουμε
χωριστεί από το νόημα του με αμυδρές φαντασίες του νου· ούτε πάλι εκείνος
αποχωρίστηκε από τη θεότητά του, αλλά εμείς ήμασταν οι εγκαταλειμένοι
και περιφρονημένοι. Επομένως, έκανε αυτή την προσευχή διότι έκανε δική
του τη φύση μας.

ΔΙΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΄΄ΣΤΩΜΕΝ ΚΑΛΩΣ΄΄.


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............................
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 19:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ,για να αποφεύγουμε τις διαστρεβλώσεις,εξηγήσεις ελαφρά τη καρδία, και δει ...δια αποκαλύψεως...
Το ιλύ, ιλύ, λαμά σαβαχθανί, ή Θεέ μου ,
Θεέ μου ινατί εγκατέλειπες με...
μεταφράζεται στα απλά ελληνικά,
νοηματικά μιλώντας σε, Θεέ μου , Θεέ μου εις τι σκοπό με οδηγείς, καθώς και για τον Υιό, είναι άγνωστο το τι θέλει συντελεσθείναι εις το τέλος του αιώνος.
Δηλώνει, δε, την απορία του για το μέλλειν γενέσθαι,
πριν την κάθοδο του εις τον Άδη και το μετέπειτα μυστήριον της ολοκληρώσεως της Δημιουργίας...
Αν δηλαδή θυμηθούμε το "μόνον ο Πατήρ γνωρίζει",του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, σε σχετικές ερωτήσεις των αποστόλων περί του μέλλοντος του ανθρώπου και τους έσχατους καιρούς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 19:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Οι Τούρκοι θα φύγουν(μήπως η εισβολή στο Β.Ιρακ?βλεποντας το χάρτι είναι σαν να φεύγουν), αλλά θα ξανάρθουν πάλι και θα φθάσουν μέχρι τα Εξαμίλια. Στο τέλος θα τούς διώξουν μέχρι την Κόκκινη Μηλιά...

Για τα Ελληνοτουρκικά (Π.Παϊσίος)
Κατά τη συνάντηση που έγινε μεταξύ του αγιορείτη μοναχού Θεόκλητου Διονυσιάτη και του Γέροντα Παϊσίου, κατά τις τελευταίες ημέρες της ζωής του, στο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης (Παπανικολάου) όπου νοσηλευόταν, ο Γέροντας επανέλαβε με σθεναρή και σταθερή φωνή, αν και λίγο πριν αφήσει την τελευταία του πνοή, το απίστευτο, αλλά αληθινό θαύμα που θα συντελεστεί προς δόξαν του Ελληνισμού. Και το χαρμόσυνο γεγονός που θα πραγματοποιηθεί είναι η απελευθέρωση της Μικράς Ασίας, αφού πρώτα σημειωθεί η καταστροφή και διάλυση του σημερινού Τουρκικού κράτους. Γιατί, αυτό εννοούσε ο Γέροντας όταν έλεγε, το καλοκαίρι του 1994 στον μοναχό Θεόκλητο, ότι : «θα ήθελα να ζήσω δέκα χρόνια ακόμη για να δω τη δόξα της Ελλάδος». Και ότι : «Μετά από λίγο η Ελλάδα θα γίνει το κέντρο του κόσμου».
Υπάρχει ακόμη και η προφητεία του Αγαθάγγελλου : «Η δε Κωνσταντινούπολις γίνεται εκ νέου πρωτεύουσα του Ελληνισμού.΄

Η παραπάνω προφητεία ειναι πολύ σημαντική γιατι εαν υπολογίσουμε απο το 2004 και εντευθεν σίγουρα το "Μετα απο λίγο" δεν είναι ούτε 10 ούτε 20 χρόνια..

Να ρωτήσω κατι όλες οι προφητείες που κυκλοφορουν σε βιβλία γερόντων είναι διασταυρωμένες??γιατι έτσι οπως έγινε ο καθένας μπορει να εκδόσει ενα βιβλίο και να το πλασάρει στην αγορά...????

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 19:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Προφητική συνέντευξη του Γέροντα Ιωσήφ

Ο παρακάτω διάλογος μεταξύ του Γέροντα Ιωσήφ της μονής Βατοπαιδίου στο Άγιο Όρος
και ενός Ρώσου επισκέπτη έλαβε χώρα στις 26.10.2001.

Ακολουθεί η μετάφραση της πηγής:
Γέροντας Ιωσήφ: Με μεγάλη χαρά μας σας υποδεχόμαστε. Έχετε τον βαθύτατο σεβασμό μας και τις καλύτερες ευχές.
Επισκέπτης: Ευχαριστούμε, Πάτερ, που μας δεχτήκατε. Οι καιροί στην Ρωσία, τώρα, είναι αφ’ ενός δύσκολοι, και αφ’ ετέρου πολύπλοκοι.
Γέροντας Ιωσήφ: Προσευχόμαστε ώστε οι Ρώσοι να επιστρέψουν στην φυσική τους κατάσταση, αυτή που υπηρχε πριν την καταστροφή, επειδή έχουμε κοινές ρίζες και η κατάσταση στην οποία οι Ρώσοι έχουν περιέλθει είναι βάρος στην καρδιά μας.
Επισκέπτης: Υπάρχουν πολλά δεινά, φυσικά. Ο εθισμός στα ναρκωτικά έχει καταντήσει μάστιγα. Το έθνος μας έχει πέσει σε παρακμή.
Γέροντας Ιωσήφ: Τα πράγματα βρίσκονται τώρα σε τέτοια κατάσταση παρακμής – μια κατάσταση κοινή για ολόκληρο τον κόσμο, στην παρούσα φάση. Και είναι επακόλουθο αυτής της κατάστασης, αυτό ακριβώς το όριο, από το οποίο και θα αρχίσει η οργή του Θεού. Έχουμε φτάσει αυτό το υπερβολικό όριο. Και τώρα θα συμβεί πως, αυτό που ο Κύριος, με το Έλεός Του, προηγουμένως ανεχόταν, τώρα, δρώντας σύμφωνα με την Δικαιοσύνη Του, θα τιμωρήσει, γιατί ο καιρός πλέον έχει έλθει για αυτό.
Θα γίνει ένας πόλεμος, και πόλεμοι, και θα βιώσουμε φοβερές δυσκολίες. Την παγκόσμια κυριαρχία έχουν τώρα στα χέρια τους οι Εβραίοι, και ο σκοπός τους είναι να εξοντώσουν τον Χριστιανισμό. Η οργή του Θεού θα είναι τέτοια, ώστε όλοι αυτοί οι κρυφοί εχθροί που προκαλούν αυτή την κατάσταση στα πράγματα θα καταστραφούν οι ίδιοι. Είναι για αυτό τον σκοπό, συγκεκριμένα, που η οργή του Κυρίου θα σταλεί κάτω στη Γη: ώστε να τους καταστρέψει, με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο. Μα αυτό δεν θα πρέπει να μας φοβίζει, γιατί πάντα θα πρέπει να έχουμε ελπίδα στον Θεό.
Γιατί χιλιάδες, εκατομμύρια μαρτύρων, συμπεριλαμβανομένων και των νεομαρτύρων, υπέφεραν κατά τον ίδιο τρόπο, και πρέπει να είμαστε έτοιμοι για αυτό και να μην φοβόμαστε από αυτό. Πρέπει να υπάρχει υπομονή, προσευχή και ελπίδα στην Θεία Πρόνοια, από την πλευρά μας. Ας προσευχηθούμε για την αναλαμπή του Χριστιανισμού μας μετά από αυτόν τον πόλεμο, μετά από όλα αυτά που μας περιμένουν, ώστε ο Κύριος να μας δώσει πραγματικά την δύναμη για να τα ξαναφτιάξουμε όλα αυτά. Αλλά αυτό το κακό θα πρέπει να το υποστούμε.

Επισκέπτης: Και πόσο σύντομα μετά από αυτό η Ρωσία θα ξαναγεννηθεί;

Γέροντας Ιωσήφ: Όλα έχουν τώρα αρχίσει. Τώρα, θα υπάρξει μια μεγάλη έκρηξη. Μετά από αυτήν, θα γίνει η αναγέννηση.

Επισκέπτης: Πολλές εικόνες, τώρα, αναβλύζουν μύρο. Έχουμε μια εικόνα του Σωτήρος, που αναβλύζει αίμα.

Γέροντας Ιωσήφ: Και εδώ, στην Ελλάδα, επίσης αναβλύζουν μύρο. Το μήνυμα είναι πως ο Σωτήρας κλαίει, και η Μητέρα του Θεού κλαίει ομοίως, και οι εικόνες κλαίνε μαζί της.

Επισκέπτης: Φέρνουνε μια εικόνα, και υπάρχει μια στάμπα από αίμα πάνω της σαν αυτό: είναι μια χάρτινη εικόνα και τόσο ευωδιαστή…, φαντάσου. Την πήγαν για ανάλυση και αποδείχθηκε πως ήταν πλάσμα.

Γέροντας Ιωσήφ: Αυτή είναι η αρχή όλων αυτών των γεγονότων, ταλαίπωρων γεγονότων, πολεμικών… Οι Εβραίοι είναι αυτοί που βρίσκονται πίσω από αυτό το κακό. Τους παρακινεί ο Διάβολος να το κάνουν αυτό, για να αρχίσουν αυτό… ώστε να καταστρέψουν τον καρπό της Ορθοδοξίας στην Ελλάδα και στην Ρωσία. Αυτό θα είναι και το μεγαλύτερο εμπόδιό τους στον δρόμο για μια παγκόσμια κυριαρχία. Και σε κάθε περίπτωση θα αναγκάσουν τους Τούρκους να έρθουν εδώ, στην Ελλάδα, για να ξεκινήσουν τη δουλειά τους. Και η Ελλάδα, παρόλο που τυπικά έχει κυβέρνηση, δεν έχει στην πραγματικότητα κυβέρνηση. Της λείπει η δύναμη, και οι Τούρκοι θα έρθουν εδώ. Αυτή θα είναι και η στιγμή που η Ρωσία θα μετακινήσει τις δυνάμεις της επίσης, για να αναγκάσει τους Τούρκους σε υποχώρηση. Τα γεγονότα θα εξελιχθούν ως εξής: όταν η Ρωσία κινηθεί για να βοηθήσει την Ελλάδα, οι Αμερικάνοι και το ΝΑΤΟ θα προσπαθήσουν να το αποτρέψουν αυτό, ώστε να μην υπάρξει ενότητα, να μην υπάρξει ένωση μεταξύ δύο Ορθοδόξων εθνών. Θα κινήσουν και άλλες δυνάμεις, όπως τους Ιάπωνες και άλλους. Θα γίνει φοβερή σφαγή στην περιοχή της πρώην Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Από αυτούς που θα πεθάνουν, θα είναι 600 εκατομμύρια, ξέχωρα. Το Βατικανό θα διαδραματίσει σπουδαίο ρόλο σε όλο αυτό, ώστε να αποτρέψει τον ολοένα και μεγαλύτερο ρόλο της Ορθοδοξίας και να αποτρέψει μια τέτοια ένωση. Έτσι η Θεία Πρόνοια θα βρει την εκπλήρωσή της.

Επισκέπτης: Φυσικά. Όλες οι προυποθέσεις υπάρχουν για αυτό, για όλα αυτά τα γεγονότα. Αλλά υπάρχει επίσης και το γεγονός ότι υπάρχει τέτοια αντίθεση από τα μέσα ενημέρωσης. Οι Παγκόσμιοι Ιεράρχες… (αδύνατον να διαβάστεί)… Και πόσο καιρό ο Πρόεδρος θα κρατήσει αυτή την γραμμή; Είναι καλή αυτή που διατηρεί τώρα;

Γέροντας Ιωσήφ: Ο Θεός θα επιτρέψει την καταστροφή όλων αυτών που σπέρνουν αυτούς τους πειρασμούς, την πορνογραφία, και τον εθισμό στα ναρκωτικά. Και ο Κύριος θα τους τυφλώσει τόσο το μυαλό, ώστε θα καταστρέψουν ο ένας τον άλλο χωρίς να λαμβάνουν την παραμικρή ευχαρίστηση από αυτό. Ο Κύριος θα το επιτρέψει αυτό ακριβώς για να φέρει μια μεγάλη κάθαρση. Όσον αφορά τον Πούτιν, ο καιρός αυτός δεν θα κρατήσει πολύ, θα γίνει ένας ξαφνικός πόλεμος, και δεν θα μείνει για πολύ τριγύρω. Αλλά, ακολούθως αυτής της μεγάλης κλίμακας κάθαρσης, θα γίνει τέτοια αναγέννηση της Ορθοδοξίας, όχι μόνο στην Ρωσία, αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο. Τέτοια αναλαμπή της Ορθοδοξίας!!!
Ο Κύριος θα δώσει περίσσεια την ευλογία Του, την Χάρη Του, ακριβώς όπως έγινε στους πρώτους χριστιανικούς αιώνες. Τότε, οι άνθρωποι πήγαιναν στον Κύριο με καθαρή καρδιά… Αυτό θα κρατήσει για 3-4 δεκαετίες όμως, τότε η δικτατορία του αντίχριστου θα εγκαθιδρυθεί πολύ γρήγορα. Αυτά είναι τα τρομερά γεγονότα που πρέπει να αντέξουμε. Ας μην μας φοβίζουν, γιατί ο Κύριος, γιατί ο Κύριος θα δώσει καταφύγιο στους δικούς Του. Ναι, θα βιώσουμε σίγουρα φοβερές δυσκολίες, πείνα, και ακόμα και διωγμούς και πολλά άλλα, αλλά ο Κύριος δεν θα εγκαταλείψει τους δικούς Του. Και αυτοί που είναι τοποθετημένοι σε θέσης αρμοδιότητας θα πρέπει να αναγκάσουν όσους υφίστανται σε αυτούς να είναι με τον Κύριο, όσο περισσότερο. Να υπακούν στην προσευχή, όσο περισσότερο, και ο Κύριος θα διαφυλάξει τους δικούς Του. Η κατάσταση που θα επικρατήσει μετά την κάθαρση θα είναι αυτή της φοβερής αναγέννησης.
Εμείς, σαν ποιμένες, πρέπει να καταφέρουμε όσους περισσότερους ανθρώπους γίνεται να αποφύγουν την αμαρτία, ώστε η Χάρη Του Θεού να μην μας εγκαταλείψει όλους. Ώστε να είμαστε όσο πιο πολύ γίνεται κοντά στον Θεό, στην μετάνοια και στην προσευχή… τότε ο Κύριος θα μπορεί να είναι μαζί μας, άσχετα από το πόσο δύσκολες μπορεί να είναι οι περιστάσεις. Ο Κύριος δεν θα μας εγκαταλείψει. Πρέπει να μαζέψουμε τους εαυτούς μας και τους δικούς μας.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 20:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επανέρχομαι στο θέμα της παρανόησης για την έλευση του αντιχρίστου με την παράθεση του τέλους της Αποκαλύψεως, αν και μου φαίνεται ότι «μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι…» Λέει πεντακάθαρα ότι μετά τον 3ο Παγκόσμιο θα γίνει καινούργια η γη και ότι θα κατοικεί ο Θεός μετά των ανθρώπων… που να ρθεί ο αντίχριστος; Τώρα και μετά τον ελληνοτουρκικορωσσικό πόλεμο, θα έρθει, λόγω του χάους που θα επικρατήσει στον κόσμο ως η λύση …
Όποιος θέλει το κοιτάζει, όποιος θέλει επιμένει στα παραληρήματα…
«1 Καὶ εἶδον ἄγγελον καταβαίνοντα ἐκ τοῦ οὐρανοῦ, ἔχοντα τὴν κλεῖν τῆς ἀβύσσου καὶ ἅλυσιν μεγάλην ἐπὶ τὴν χεῖρα αὐτοῦ. 2 καὶ ἐκράτησε τὸν δράκοντα, τὸν ὄφιν τὸν ἀρχαῖον, ὅς ἐστι Διάβολος καὶ ὁ Σατανᾶς ὁ πλανῶν οἰκουμένην, καὶ ἔδησεν αὐτὸν χίλια ἔτη, 3 καὶ ἔβαλεν αὐτὸν εἰς τὴν ἄβυσσον, καὶ ἔκλεισε καὶ ἐσφράγισε ἐπάνω αὐτοῦ, ἵνα μὴ πλανᾷ ἔτι τὰ ἔθνη, ἄχρι τελεσθῇ τὰ χίλια ἔτη• μετὰ ταῦτα δεῖ αὐτὸν λυθῆναι μικρὸν χρόνον. 4 Καὶ εἶδον θρόνους, καὶ ἐκάθισαν ἐπ' αὐτούς, καὶ κρῖμα ἐδόθη αὐτοῖς, καὶ τὰς ψυχὰς τῶν πεπελεκισμένων διὰ τὴν μαρτυρίαν Ἰησοῦ καὶ διὰ τὸν λόγον τοῦ Θεοῦ, καὶ οἵτινες οὐ προσεκύνησαν τὸ θηρίον οὔτε τὴν εἰκόνα αὐτοῦ, καὶ οὐκ ἔλαβον τὸ χάραγμα ἐπὶ τὸ μέτωπον αὐτῶν καὶ ἐπὶ τὴν χεῖρα αὐτῶν• καὶ ἔζησαν καὶ ἐβασίλευσαν μετὰ τοῦ Χριστοῦ χίλια ἔτη• 5 καὶ οἱ λοιποὶ τῶν νεκρῶν οὐκ ἔζησαν ἕως τελεσθῇ τὰ χίλια ἔτη. αὕτη ἡ ἀνάστασις ἡ πρώτη. 6 μακάριος καὶ ἅγιος ὁ ἔχων μέρος ἐν τῇ ἀναστάσει τῇ πρώτῃ• ἐπὶ τούτων ὁ δεύτερος θάνατος οὐκ ἔχει ἐξουσίαν, ἀλλ' ἔσονται ἱερεῖς Θεοῦ καὶ τοῦ Χριστοῦ, καὶ βασιλεύσουσι μετ' αὐτοῦ χίλια ἔτη. 7 Καὶ ὅταν τελεσθῇ τὰ χίλια ἔτη, λυθήσεται ὁ Σατανᾶς ἐκ τῆς φυλακῆς αὐτοῦ, 8 καὶ ἐξελεύσεται πλανῆσαι τὰ ἔθνη τὰ ἐν ταῖς τέσσαρσι γωνίαις τῆς γῆς, τὸν Γὼγ καὶ Μαγώγ, συναγαγεῖν αὐτοὺς εἰς τὸν πόλεμον, ὧν ὁ ἀριθμὸς αὐτῶν ὡς ἡ ἄμμος τῆς θαλάσσης. 9 καὶ ἀνέβησαν ἐπὶ τὸ πλάτος τῆς γῆς, καὶ ἐκύκλευσαν τὴν παρεμβολὴν τῶν ἁγίων καὶ τὴν πόλιν τὴν ἠγαπημένην• καὶ κατέβη πῦρ ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἀπὸ τοῦ Θεοῦ καὶ κατέφαγεν αὐτούς• 10 καὶ ὁ διάβολος ὁ πλανῶν αὐτοὺς ἐβλήθη εἰς τὴν λίμνην τοῦ πυρὸς καὶ τοῦ θείου, ὅπου καὶ τὸ θηρίον καὶ ὁ ψευδοπροφήτης, καὶ βασανισθήσονται ἡμέρας καὶ νυκτὸς εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. 11 Καὶ εἶδον θρόνον μέγαν λευκὸν καὶ τὸν καθήμενον ἐπ' αὐτῷ, οὗ ἀπὸ προσώπου ἔφυγεν ἡ γῆ καὶ ὁ οὐρανός, καὶ τόπος οὐχ εὑρέθη αὐτοῖς. 12 καὶ εἶδον τοὺς νεκρούς, τοὺς μεγάλους καὶ τοὺς μικρούς, ἑστῶτας ἐνώπιον τοῦ θρόνου, καὶ βιβλία ἠνοίχθησαν• καὶ ἄλλο βιβλίον ἠνοίχθη, ὅ ἐστι τῆς ζωῆς• καὶ ἐκρίθησαν οἱ νεκροὶ ἐκ τῶν γεγραμμένων ἐν τοῖς βιβλίοις κατὰ τὰ ἔργα αὐτῶν. 13 καὶ ἔδωκεν ἡ θάλασσα τοὺς νεκροὺς τοὺς ἐν αὐτῇ, καὶ ὁ θάνατος καὶ ὁ ᾅδης ἔδωκαν τοὺς νεκροὺς τοὺς ἐν αὐτοῖς, καὶ ἐκρίθησαν ἕκαστος κατὰ τὰ ἔργα αὐτῶν. 14 καὶ ὁ θάνατος καὶ ὁ ᾅδης ἐβλήθησαν εἰς τὴν λίμνην τοῦ πυρός• οὗτος ὁ θάνατος ὁ δεύτερός ἐστιν. 15 καὶ εἴ τις οὐχ εὑρέθη ἐν τῇ βίβλῳ τῆς ζωῆς γεγραμμένος, ἐβλήθη εἰς τὴν λίμνην τοῦ πυρός.
[Επεξεργασία] 21
1 Καὶ εἶδον οὐρανὸν καινὸν καὶ γῆν καινήν• ὁ γὰρ πρῶτος οὐρανὸς καὶ ἡ πρώτη γῆ ἀπῆλθον, καὶ ἡ θάλασσα οὐκ ἔστιν ἔτι. 2 καὶ τὴν πόλιν τὴν ἁγίαν Ἰερουσαλὴμ καινὴν εἶδον καταβαίνουσαν ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἀπὸ τοῦ Θεοῦ, ἡτοιμασμένην ὡς νύμφην κεκοσμημένην τῷ ἀνδρὶ αὐτῆς. 3 καὶ ἤκουσα φωνῆς μεγάλης ἐκ τοῦ οὐρανοῦ λεγούσης• Ἰδοὺ ἡ σκηνὴ τοῦ Θεοῦ μετὰ τῶν ἀνθρώπων, καὶ σκηνώσει μετ' αὐτῶν, καὶ αὐτοὶ λαὸς αὐτοῦ ἔσονται, καὶ αὐτὸς ὁ Θεὸς μετ' αὐτῶν ἔσται, 4 καὶ ἐξαλείψει ἀπ� αὐτῶν ὁ Θεὸς πᾶν δάκρυον ἀπὸ τῶν ὀφθαλμῶν αὐτῶν, καὶ ὁ θάνατος οὐκ ἔσται ἔτι, οὔτε πένθος οὔτε κραυγὴ οὔτε πόνος οὐκ ἔσται ἔτι• ὅτι τὰ πρῶτα ἀπῆλθον. 5 Καὶ εἶπεν ὁ καθήμενος ἐπὶ τῷ θρόνῳ• Ἰδοὺ καινὰ ποιῶ πάντα. καὶ λέγει μοι• Γράψον, ὅτι οὗτοι οἱ λόγοι πιστοὶ καὶ ἀληθινοί εἰσι. 6 καὶ εἶπέ μοι• Γέγονεν. ἐγώ τὸ Α καὶ τὸ Ω, ἡ ἀρχὴ καὶ τὸ τέλος. ἐγὼ τῷ διψῶντι δώσω ἐκ τῆς πηγῆς τοῦ ὕδατος τῆς ζωῆς δωρεάν. 7 ὁ νικῶν, ἔσται αὐτῷ ταῦτα, καὶ ἔσομαι αὐτῷ Θεὸς καὶ αὐτὸς ἔσται μοι υἱός. 8 τοῖς δὲ δειλοῖς καὶ ἀπίστοις καὶ ἐβδελυγμένοις καὶ φονεῦσι καὶ πόρνοις καὶ φαρμακοῖς καὶ εἰδωλολάτραις καὶ πᾶσι τοῖς ψευδέσι τὸ μέρος αὐτῶν ἐν τῇ λίμνῃ τῇ καιομένῃ ἐν πυρὶ καὶ θείῳ, ὅ ἐστιν ὁ θάνατος ὁ δεύτερος. 9 Καὶ ἦλθεν εἷς ἐκ τῶν ἑπτὰ ἀγγέλων τῶν ἐχόντων τὰς ἑπτὰ φιάλας, τὰς γεμούσας τῶν ἑπτὰ πληγῶν τῶν ἐσχάτων, καὶ ἐλάλησε μετ' ἐμοῦ λέγων• Δεῦρο, δείξω σοι τὴν νύμφην τὴν γυναῖκα τοῦ ἀρνίου. 10 καὶ ἀπήνεγκέ με ἐν πνεύματι ἐπ' ὄρος μέγα καὶ ὑψηλόν. καὶ ἔδειξέ μοι τὴν πόλιν τὴν ἁγίαν Ἰερουσαλὴμ καταβαίνουσαν ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἀπὸ τοῦ Θεοῦ, 11 ἔχουσαν τὴν δόξαν τοῦ Θεοῦ• ὁ φωστὴρ αὐτῆς ὅμοιος λίθῳ τιμιωτάτῳ, ὡς λίθῳ ἰάσπιδι κρυσταλλίζοντι• 12 ἔχουσα τεῖχος μέγα καὶ ὑψηλόν, ἔχουσα πυλῶνας δώδεκα, καὶ ἐπὶ τοῖς πυλῶσιν ἀγγέλους δώδεκα, καὶ ὀνόματα ἐπιγεγραμμένα, ἅ ἐστιν ὀνόματα τῶν δώδεκα φυλῶν τῶν υἱῶν Ἰσραήλ. 13 ἀπ' ἀνατολῶν πυλῶνες τρεῖς, καὶ ἀπὸ βορρᾶ πυλῶνες τρεῖς, καὶ ἀπὸ νότου πυλῶνες τρεῖς, καὶ ἀπὸ δυσμῶν πυλῶνες τρεῖς. 14 καὶ τὸ τεῖχος τῆς πόλεως ἔχον θεμελίους δώδεκα, καὶ ἐπ' αὐτῶν δώδεκα ὀνόματα τῶν δώδεκα ἀποστόλων τοῦ ἀρνίου. 15 Καὶ ὁ λαλῶν μετ' ἐμοῦ εἶχε μέτρον κάλαμον χρυσοῦν, ἵνα μετρήσῃ τὴν πόλιν καὶ τοὺς πυλῶνας αὐτῆς καὶ τὸ τεῖχος αὐτῆς. 16 καὶ ἡ πόλις τετράγωνος κεῖται, καὶ τὸ μῆκος αὐτῆς ἴσον καὶ τὸ πλάτος. καὶ ἐμέτρησε τὴν πόλιν τῷ καλάμῳ ἐπὶ σταδίους δώδεκα χιλιάδων• τὸ μῆκος καὶ τὸ πλάτος καὶ τὸ ὕψος αὐτῆς ἴσα ἐστί. 17 καὶ ἐμέτρησε τὸ τεῖχος αὐτῆς ἑκατὸν τεσσαράκοντα τεσσάρων πηχῶν, μέτρον ἀνθρώπου, ὅ ἐστιν ἀγγέλου. 18 καὶ ἦν ἡ ἐνδόμησις τοῦ τείχους αὐτῆς ἴασπις, καὶ ἡ πόλις χρυσίον καθαρὸν, ὅμοιον ὑάλῳ καθαρῷ. 19 οἱ θεμέλιοι τοῦ τείχους τῆς πόλεως παντὶ λίθῳ τιμίῳ κεκοσμημένοι• ὁ θεμέλιος ὁ πρῶτος ἴασπις, ὁ δεύτερος σάπφειρος, ὁ τρίτος χαλκηδών, ὁ τέταρτος σμάραγδος, 20 ὁ πέμπτος σαρδόνυξ, ὁ ἕκτος σάρδιον, ὁ ἕβδομος χρυσόλιθος, ὁ ὄγδοος βήρυλλος, ὁ ἔνατος τοπάζιον, ὁ δέκατος χρυσόπρασος, ὁ ἑνδέκατος ὑάκινθος, ὁ δωδέκατος ἀμέθυστος. 21 καὶ οἱ δώδεκα πυλῶνες δώδεκα μαργαρῖται• ἀνὰ εἷς ἕκαστος τῶν πυλώνων ἦν ἐξ ἑνὸς μαργαρίτου. καὶ ἡ πλατεῖα τῆς πόλεως χρυσίον καθαρὸν ὡς ὕαλος διαυγής. 22 Καὶ ναὸν οὐκ εἶδον ἐν αὐτῇ• ὁ γὰρ Κύριος ὁ Θεὸς ὁ παντοκράτωρ ναὸς αὐτῆς ἐστι, καὶ τὸ ἀρνίον. 23 καὶ ἡ πόλις οὐ χρείαν ἔχει τοῦ ἡλίου οὐδὲ τῆς σελήνης ἵνα φαίνωσιν αὐτῇ• ἡ γὰρ δόξα τοῦ Θεοῦ ἐφώτισεν αὐτήν, καὶ ὁ λύχνος αὐτῆς τὸ ἀρνίον. 24 καὶ περιπατήσουσι τὰ ἔθνη διὰ τοῦ φωτὸς αὐτῆς, καὶ οἱ βασιλεῖς τῆς γῆς φέρουσι τὴν δόξαν καὶ τὴν τιμὴν αὐτῶν εἰς αὐτήν, 25 καὶ οἱ πυλῶνες αὐτῆς οὐ μὴ κλεισθῶσιν ἡμέρας• νὺξ γὰρ οὐκ ἔσται ἐκεῖ• 26 καὶ οἴσουσι τὴν δόξαν καὶ τὴν τιμὴν τῶν ἐθνῶν εἰς αὐτήν. 27 καὶ οὐ μὴ εἰσέλθῃ εἰς αὐτὴν πᾶν κοινὸν καὶ ὁ ποιῶν βδέλυγμα καὶ ψεῦδος, εἰ μὴ οἱ γεγραμμένοι ἐν τῷ βιβλίῳ τῆς ζωῆς τοῦ ἀρνίου.
[Επεξεργασία] 22
1 Καὶ ἔδειξέ μοι ποταμὸν ὕδατος ζωῆς λαμπρὸν ὡς κρύσταλλον, ἐκπορευόμενον ἐκ τοῦ θρόνου τοῦ Θεοῦ καὶ τοῦ ἀρνίου. 2 ἐν μέσῳ τῆς πλατείας αὐτῆς καὶ τοῦ ποταμοῦ ἐντεῦθεν καὶ ἐκεῖθεν ξύλον ζωῆς, ποιοῦν καρποὺς δώδεκα, κατὰ μῆνα ἕκαστον ἀποδιδοῦν τὸν καρπὸν αὐτοῦ, καὶ τὰ φύλλα τοῦ ξύλου εἰς θεραπείαν τῶν ἐθνῶν. 3 καὶ πᾶν κατάθεμα οὐκ ἔσται ἔτι• καὶ ὁ θρόνος τοῦ Θεοῦ καὶ τοῦ ἀρνίου ἐν αὐτῇ ἔσται, καὶ οἱ δοῦλοι αὐτοῦ λατρεύσουσιν αὐτῷ 4 καὶ ὄψονται τὸ πρόσωπον αὐτοῦ, καὶ τὸ ὄνομα αὐτοῦ ἐπὶ τῶν μετώπων αὐτῶν. 5 καὶ νὺξ οὐκ ἔσται ἔτι, καὶ οὐ χρεία λύχνου καὶ φωτὸς ἡλίου, ὅτι Κύριος ὁ Θεὸς φωτιεῖ αὐτούς, καὶ βασιλεύσουσιν εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. 6 Καὶ λέγει μοι• Οὗτοι οἱ λόγοι πιστοὶ καὶ ἀληθινοί, καὶ ὁ Κύριος ὁ Θεὸς τῶν πνευμάτων τῶν προφητῶν ἀπέστειλε τὸν ἄγγελον αὐτοῦ δεῖξαι τοῖς δούλοις αὐτοῦ ἃ δεῖ γενέσθαι ἐν τάχει. 7 καὶ ἰδοὺ ἔρχομαι ταχύ. μακάριος ὁ τηρῶν τοὺς λόγους τῆς προφητείας τοῦ βιβλίου τούτου. 8 Κἀγὼ Ἰωάννης ὁ ἀκούων καὶ βλέπων ταῦτα. καὶ ὅτε ἤκουσα καὶ ἔβλεψα, ἔπεσα προσκυνῆσαι ἔμπροσθεν τῶν ποδῶν τοῦ ἀγγέλου τοῦ δεικνύοντός μοι ταῦτα. 9 καὶ λέγει μοι• Ὅρα μή• σύνδουλός σού εἰμι καὶ τῶν ἀδελφῶν σου τῶν προφητῶν καὶ τῶν τηρούντων τοὺς λόγους τοῦ βιβλίου τούτου• τῷ Θεῷ προσκύνησον. 10 Καὶ λέγει μοι• Μὴ σφραγίσῃς τοὺς λόγους τῆς προφητείας τοῦ βιβλίου τούτου• ὁ καιρὸς γὰρ ἐγγύς ἐστιν. 11 ὁ ἀδικῶν ἀδικησάτω ἔτι, καὶ ὁ ῥυπαρὸς ῥυπαρευθήτω ἔτι, καὶ ὁ δίκαιος δικαιοσύνην ποιησάτω ἔτι, καὶ ὁ ἅγιος ἁγιασθήτω ἔτι. 12 Ἰδοὺ ἔρχομαι ταχύ, καὶ ὁ μισθός μου μετ' ἐμοῦ, ἀποδοῦναι ἑκάστῳ ὡς τὸ ἔργον ἔσται αὐτοῦ. 13 ἐγὼ τὸ Α καὶ τὸ Ω, ὁ πρῶτος καὶ ὁ ἔσχατος, ἀρχὴ καὶ τέλος. 14 Μακάριοι οἱ ποιοῦντες τὰς ἐντολὰς αὐτοῦ, ἵνα ἔσται ἡ ἐξουσία αὐτῶν ἐπὶ τὸ ξύλον τῆς ζωῆς, καὶ τοῖς πυλῶσιν εἰσέλθωσιν εἰς τὴν πόλιν. 15 ἔξω οἱ κύνες καὶ οἱ φαρμακοὶ καὶ οἱ πόρνοι καὶ οἱ φονεῖς καὶ οἱ εἰδωλολάτραι καὶ πᾶς ὁ φιλῶν καὶ ποιῶν ψεῦδος. 16 Ἐγὼ Ἰησοῦς ἔπεμψα τὸν ἄγγελόν μου μαρτυρῆσαι ὑμῖν ταῦτα ἐπὶ ταῖς ἐκκλησίαις. ἐγώ εἰμι ἡ ῥίζα καὶ τὸ γένος Δαυῒδ, ὁ ἀστὴρ ὁ λαμπρὸς ὁ πρωϊνός. 17 Καὶ τὸ Πνεῦμα καὶ ἡ νύμφη λέγουσιν• Ἔρχου. καὶ ὁ ἀκούων εἰπάτω• Ἔρχου. καὶ ὁ διψῶν ἐρχέσθω, καὶ ὁ θέλων λαβέτω ὕδωρ ζωῆς δωρεάν. 18 Μαρτυρῶ ἐγὼ παντὶ τῷ ἀκούοντι τοὺς λόγους τῆς προφητείας τοῦ βιβλίου τούτου• ἐάν τις ἐπιθῇ ἐπὶ ταῦτα, ἐπιθήσει ὁ Θεὸς ἐπ' αὐτὸν τὰς πληγὰς τὰς γεγραμμένας ἐν τῷ βιβλίῳ τούτῳ• 19 καὶ ἐάν τις ἀφέλῃ ἀπὸ τῶν λόγων τοῦ βιβλίου τῆς προφητείας ταύτης, ἀφελεῖ ὁ Θεὸς τὸ μέρος αὐτοῦ ἀπὸ τοῦ ξύλου τῆς ζωῆς καὶ ἐκ τῆς πόλεως τῆς ἁγίας, τῶν γεγραμμένων ἐν τῷ βιβλίῳ τούτῳ. 20 Λέγει ὁ μαρτυρῶν ταῦτα• Ναὶ ἔρχομαι ταχύ. Ἀμήν, ναὶ ἔρχου, Κύριε Ἰησοῦ. 21 Ἡ χάρις τοῦ Κυρίου Ἰησοῦ Χριστοῦ μετὰ πάντων τῶν ἁγίων• ἀμήν»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trevor
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 20:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trevor
Τρεχαγύρευε πιστεύεις ότι ο Αντίχριστος έχει έρθει και είναι θέμα χρόνου να εμφανιστεί.
Για να τον δεχτούν όμως όλοι τους ως Μεσσία πρέπει να εκπληρώσει τις προφητείες όλων των θρησκειών. Οι βουδιστές λένε ότι ο αληθινός Μαιτρέγια Βούδα θα εμφανιστεί σε μια εποχή που το μέγεθος των ωκεανών θα έχει μειωθεί έτσι ώστε αυτός να μπορέσει να τους διασχίσει ελεύθερα(μάλλον χωρίς κάποιο μέσο θα εννοεί). Βλέπεις εσύ κάτι τέτοιο να συμβαίνει; Εγώ μάλλον το αντίθετο πιστεύω μετά το λιώσιμο των πάγων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 21:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Όστις αντιπαρατεθεί έναντι των αγίων του Ζώντος Θεού, είναι ενάντιος του Ιδίου ΘΕΟΥ.
Η πλάνη και διαστροφή της γραφής είναι προφανής....

Ήλι ήλι, λαμά σαβαχθανί» (Ματθ. ΚΖ’ 46) τουτ’ έστι, «Θεέ μου, Θεέ μου ινατί με εγκατέλιπες;»

Η σωτηρία του ανθρώπου δίδεται κατά χάριν, διότι ουδείς άξιος ώστε λάβει ταύτην...

Η ελευθερία μας καλεί, ενάντια σ' όλο τον κόσμο, ενάντια όχι μόνο στους ειδωλολάτρες, αλλά και σε πολλούς που αρέσκονται να λέγονται Χριστιανοί, να αναλάβουμε το έργο της Εκκλησίας σ' αυτό το δρόμο ο οποίος είναι και ο πιο δύσκολος. Και θα γίνουμε σαλοί δια Χριστόν, γιατί γνωρίζουμε όχι μόνο τη δυσκολία αυτού του δρόμου, αλλά και την απέραντη ευτυχία του να νιώθουμε το χέρι του Θεού σε ό,τι κάνουμε.


Μην αυταπατόμεθα αδελφοί,δίχως την αγάπη ΄του ζώντος Ιησού Χριστού,και την εκούσια θυσία υπέρ του πλησίον ουδείς θα λάβει στέφανον.


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 21:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Ο Άγιος Παύλος συνεχίζει την προειδοποίηση για τον ερχομό του αντιχρίστου με αυτή την εντολή: “Ώστε λοιπόν, αδελφοί, σταθείτε σταθεροί, και κρατάτε τις διδασκαλίες που διδαχθήκατε από μας, είτε, είτε δια λόγου είτε δια επιστολής” (Β' Θεσ. 2:15). “Υπάρχουν μερικοί που σας ταράζουν και θέλουν να διαστρέψουν το Ευαγγέλιο του Χριστού. Αλλά και αν εμείς οι ίδιοι ή κάποιος άγγελος από τον ουρανό, σας κηρύξει διαφορετικό ευαγγέλιο από εκείνα που σας κηρύξαμε, αυτός ας είναι ανάθεμα. Όπως είπαμε προηγουμένως, και τώρα πάλι σας λέω, αν κανείς σας κηρύξει διαφορετικό ευαγγέλιο από εκείνο που παραλάβατε, ας είναι ανάθεμα” (Γαλ. 1:8 9).


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 21:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
Κατά καιρούς γίνεται λόγος για την έλευση του Αντιχρίστου και το τι θα δημιουργήση στους ανθρώπους και τον κόσμο, και μάλιστα προσδιορίζεται και ιδιαίτερο χρονικό διάστημα που θα εμφανισθή.


Πολλοί ερωτούν γύρω από το θέμα αυτό, αλλά οι απαντήσεις ευρίσκονται στην Αγία Γραφή και ιδιαιτέρως στις επιστολές του Ευαγγελιστού Ιωάννου, του Αποστόλου Παύλου και στην Αποκάλυψη του Ιωάννου και σε όλη την ποιμαντική της Εκκλησίας. Στην συνέχεια απλώς μερικές νύξεις θα ήθελα να κάνω κυρίως γύρω από το πως αντιμετωπίζεται αυτή η κατάσταση.

1. Ο Ευαγγελιστής Ιωάννης στην Α Καθολική του επιστολή κάνει λόγο για την έλευση του Αντιχρίστου, καθώς επίσης και την ενέργεια των αντιχρίστων και μάλιστα γράφει στους Χριστιανούς ότι επίκειται αυτή η ώρα. Συγκεκριμένα γράφει: «Παιδία, εσχάτη ώρα εστί, και καθώς ηκούσατε ότι ο αντίχριστος έρχεται, και νυν αντίχριστοι πολλοί γεγόνασιν· όθεν γινώσκομεν ότι εσχάτη ώρα εστίν» (Α Ιω. β , 18).

Κατά την ερμηνεία του αγίου Νικοδήμου του Αγιορείτου που χρησιμοποιεί κείμενα εκκλησιαστικών συγγραφέων, εκτός από τον Αντίχριστο που θα εμφανισθή προς το τέλος του κόσμου και πλησίον της Δευτέρας Παρουσίας του Χριστού, υπάρχουν και πολλοί αντίχριστοι, οι οποίοι ήδη ενεργούν το έργο του Αντιχρίστου και στην εποχή του και σε κάθε εποχή και «είναι πρόδρομοι και προκήρυκες του καθ' αυτό και κυρίως όντως κεκαλουμένου Αντιχρίστου». Όπως προ της ελεύσεως του Χριστού υπήρχαν Προφήτες, έτσι και προ της ελεύσεως του Αντιχρίστου θα εμφανισθούν οι πρόδρομοί του, οι ψευδοπροφήτες.


Έτσι, κατά ερμηνεία πολλών, αντίχριστοι ονομάζονται «οι δυσσεβείς αιρεσιάρχαι», οι οποίοι κρατούν και υπερασπίζονται «τα του Αντιχρίστου μιαρά δόγματα». Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ο Ευαγγελιστής Ιωάννης στον επόμενο στίχο γράφει: «εξ ημών εξήλθον, αλλ ουκ ήσαν εξ ημών· ει γαρ ήσαν εξ ημών, μεμενήκεισαν αν μεθ ημων· αλλ ινα φανερωθώσιν ότι ουκ εισί πάντες εξ ημών» (Α Ιω. β , 19). Πρόκειται για τους Χριστιανούς εκείνους που είχαν μάθει την αποκαλυπτική αλήθεια και την αγγελική πολιτεία, αλλά επειδή ήταν δουλωμένοι στις σαρκικές ηδονές, δεν μπόρεσαν να καταλάβουν «των ουρανίων αγαθών την μεγαλοπρέπεια και την ωραιότητα του νοητού Κόσμου και την μακαριότητα, και όντως άρρητον αγαλλίασιν του μέλλοντος αιώνος», κατά τον άγιο Νικόδημο τον Αγιορείτη. Οπότε επέστρεψαν στην ζωή της αποστασίας «και δεν ηθέλησαν να γένουν ερασταί αληθινοί της καθαράς εν Χριστώ πολιτείας».


Επομένως, προ της ελεύσεως του Αντιχρίστου εμφανίζονται οι πρόδρομοι του Αντιχρίστου, οι ποικίλης μορφής αιρετικοί, αλλά και οι Χριστιανοί εκείνοι που αντί να ζουν την Πολιτεία του Χριστού, με την καθαρότητα της καρδιάς και την αληθινή πίστη του νοός, ζουν με τα πάθη και τις αδυναμίες, χωρίς εσωτερική προσευχή και αληθινή πίστη στον Θεό.


2. Όμως ο Ευαγγελιστής Ιωάννης δεν αρκείται στο να ομιλή περί του Αντιχρίστου και των προδρόμων του, αλλά κάνει λόγο για το πως αντιμετωπίζονται ο Αντίχριστος και οι πρόδρομοί του. Γι' αυτό αμέσως μετά τους προηγουμένους στίχους γράφει: «και υμείς χρίσμα έχετε από του αγίου, και οίδατε πάντα» (Α Ιω. β , 20). Δηλαδή, οι Χριστιανοί έχουν λάβει το χρίσμα από τον Θεό και γνωρίζουν να ξεχωρίζουν τις ενέργειες του Αντιχρίστου και των αντιχρίστων από τις ενέργειες του Χριστού και των ανθρώπων του Χριστού. Δεν πρόκειται περί αναγνώσεως βιβλίων, αλλά περί του χρίσματος το οποίο υπάρχει στην καρδιά και διδάσκει.


Και πάλι ο άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης, ερμηνεύοντας τι είναι αυτό το χρίσμα, γράφει: «ήγουν ελάβετε την χάριν και ενέργειαν του αγίου Πνεύματος εις τας καρδίας σας από τον άγιον των αγίων Δεσπότην Χριστόν». Και πιο κάτω αναφερόμενος πως κάποιος λαμβάνει το χρίσμα του Αγίου Πνεύματος, γράφει: «την χάριν δε και ενέργειαν του αγίου Πνεύματος λαμβάνουν οι χριστιανοί δια του αγίου βαπτίσματος, και μάλιστα δια του χρίσματος του αγίου μύρου και ίσως δια τούτο χρίσμα και σφραγίς ονομάζεται η χάρις του αγίου Πνεύματος, ομωνύμως από το χρίσμα και την σφραγίδα του αγίου Μύρου. όθεν και όταν αυτό χρίεται εις τους χριστιανούς παρά του ιερέως, επιλέγονται τα λόγια ταύτα "σφραγίς δωρεάς Πνεύματος αγίου"».


Το χρίσμα του Αγίου Πνεύματος είναι η σφραγίδα του Αγίου Πνεύματος που γίνεται κατά το μυστήριο του Χρίσματος, του αγίου Μύρου, κατά την ημέρα της Βαπτίσεώς μας.


Στην συνέχεια, στο ίδιο κεφάλαιο, ο Ευαγγελιστής Ιωάννης, αναφέρεται και πάλι στο ότι το άγιο Χρίσμα, το οποίο έχει λάβει ο Χριστιανός κατά το άγιο Βάπτισμα, του διδάσκει να διακρίνη περί της αληθείας και του ψεύδους. Γράφει: «και υμείς, το χρίσμα ο ελάβετε απ αυτο, εν υμίν μένει, και ου χρείαν έχετε ίνα τις διδάσκη υμάς, αλλ ως το αυτό χρίσμα διδάσκει υμάς περί πάντων, και αληθές εστι και ουκ έστι ψεύδος, και καθώς εδίδαξεν υμάς μενείτε εν αυτώ» (Α Ιω. β, 27).


Κατά την ερμηνεία του αγίου Νικοδήμου που χρησιμοποιεί κείμενα Πατέρων και εκκλησιαστικών συγγραφέων, το χρίσμα το οποίο έχει λάβει ο άνθρωπος είναι η Χάρις του Αγίου Πνεύματος που ενοικεί στις καρδιές των Χριστιανών και με τον λόγο του Ευαγγελιστού Ιωάννου παρακινούνται οι Χριστιανοί «να μένουν αναλλοίωτοι και αμετάτρεπτοι πάντοτε εν τη του αγίου Πνεύματος γνησία αγάπη και πίστει». Και κατά την συνήθεια του αγίου Νικοδήμου γράφει: «πως και με τι τρόπον» μένει αναλλοίωτος ο άνθρωπος ως προς την δωρεάν του Αγίου Πνεύματος. Αυτό γίνεται με το να παραμένη ο άνθρωπος σταθερός στα δόγματα της θεολογίας και της ενσάρκου οικονομίας, όχι μόνον λογικά, αλλά υπαρξιακά.


Επομένως, όσοι μιλούν περί του Αντιχρίστου και των προδρόμων του θα πρέπη να αναφέρονται σε όλα τα χωρία του Ευαγγελιστού Ιωάννου και να προσδιορίζουν κυρίως τι λέγει ο Ευαγγελιστής Ιωάννης για τον τρόπο αντιμετωπίσεως του Αντιχρίστου και των προδρόμων του. Οι Χριστιανοί γνωρίζουν τους αληθινούς προφήτας από τους ψευδοπροφήτες και τον Χριστό από τον Αντίχριστο μόνον με την ενεργοποίηση του Χρίσματος, το οποίο έχουν λάβει από τον Θεό και ενεργείται μέσα στην καρδιά τους.


3. Για το χρίσμα του Αγίου Πνεύματος, το οποίο λέγεται και σφραγίδα, κάνει λόγο και ο Απόστολος Παύλος. Συγκεκριμένα στην επιστολή του προς τους Κορινθίους γράφει: «ο δε βεβαιών ημάς συν υμίν εις Χριστόν και χρίσας ημάς Θεός, ο και σφραγισάμενος ημάς και δους τον αρραβώνα του Πνεύματος εν ταις καρδίαις ημών» (Β Κορ. α, 21-22). Εδώ σαφέστατα φαίνεται ότι ο Θεός είναι εκείνος, ο οποίος δίδει την βεβαίωση στους Χριστιανούς, Αυτός είναι εκείνος που μας χρίει. Η χρίση ταυτίζεται με την σφράγιση και αυτό γίνεται από τον Θεό, ο οποίος δίδει στις καρδιές μας τον αρραβώνα του Πνεύματος.


Εάν κανείς μελετήση και άλλα παράλληλα χωρία του Αποστόλου Παύλου για το τι σημαίνει αρραβώνας του Αγίου Πνεύματος, το τι σημαίνει να ψάλη κανείς ύμνους και ωδές πνευματικές στην καρδιά του, τότε θα καταλάβη ότι αυτό το χρίσμα - σφραγίδα είναι η νοερά -καρδιακή προσευχή που είναι έκφραση της αγάπης που αισθάνεται ο άνθρωπος προς τον Θεό.


Στον άνθρωπο εκείνον που έχει δεχθή την σφραγίδα του Αγίου Πνεύματος, έχει γραφή το όνομα του Χριστού. Σ' αυτό το θέμα αναφέρεται ο Ευαγγελιστής Ιωάννης στην Αποκάλυψή του. «Και είδον άλλον άγγελον αναβαίνοντα από ανατολής ηλίου, έχοντα σφραγίδα Θεού ζώντος, και έκραξε φωνή μεγάλη τοις τέσσαρσιν αγγέλοις, οις εδόθη αυτοίς αδικήσαι την γην και την θάλασσαν, λέγων· μη αδικήσητε την γην μήτε την θάλασσαν μήτε τα δένδρα, άχρις ου σφραγίσωμεν τους δούλους του Θεού ημών επί των μετώπων αυτών. Και ήκουσα τον αριθμόν των εσφραγισμένων· εκατόν τεσσαράκοντα τέσσαρες χιλιάδες εσφραγισμένοι εκ πάσης φυλής υιών Ισραήλ» (Αποκ. ζ, 2-4). Εδώ φαίνεται σαφέστατα ότι ο άγγελος που είχε «σφραγίδα Θεού ζώντος» εσφράγισε τους δούλους του Θεού στα μέτωπά τους.


Παράλληλο χωρίο ανευρίσκεται και σε άλλα κεφάλαια της Αποκαλύψεως: «Και είδον, και ιδού το αρνίον εστηκός επί το όρος Σιών, και μετ α?το? εκατόν τεσσαράκοντα τέσσαρες χιλιάδες, έχουσαι το όνομα αυτού και το όνομα του πατρός αυτού γεγραμμένον επί των μετώπων αυτών» (Αποκ. ιδ, 1). Δηλαδή, οι σεσωσμένοι που στέκονται με το Αρνίο – τον Χριστό, είχαν το όνομα του Χριστού και του Πατρός Του γεγραμμένο στα μέτωπά τους. Και όπως λέγει στην συνέχεια το κείμενο, αυτοί έψαλαν «ωδήν καινήν», ενώπιον του θρόνου του Θεού, της οποίας το περιεχόμενο μόνον αυτοί γνώριζαν. Επομένως, η σφράγιση των Χριστιανών με το όνομα του Χριστού και του Πατρός Του συνδέεται με την «ωδήν καινήν», δηλαδή την νοερά προσευχή, την οποία αγνοούν οι άνθρωποι που δεν έχουν εμπειρία αυτής της καταστάσεως.


4. Όλα αυτά σημαίνουν ότι με το μυστήριο του αγίου Χρίσματος το οποίο συνδέεται με το μυστήριο του αγίου Βαπτίσματος λάβαμε την δωρεά του Αγίου Πνεύματος μέσα στην καρδιά, δια της σφραγίσεως των μελών του σώματός μας, όταν ο Ιερεύς έλεγε «σφραγίς δωρεάς Πνεύματος Αγίου, αμήν». Αυτό το χρίσμα στην καρδιά ενεργεί ως φωτισμός νοός, ως έμπνευση, ως αγάπη προς τον Θεό, ως προσευχή, ως ελπίδα της αιωνίου ζωής, ως αρραβώνας του Πνεύματος. Η ομολογία των μαρτύρων και το μαρτύριο που ακολουθεί είναι ενεργοποίηση του αγίου Χρίσματος, δια του οποίου ορά τον Θεό, γι' αυτό και το μαρτύριο των αγίων δεν είναι υπόθεση λογικής επεξεργασίας, συναισθηματικής εξάψεως και θυμικής ενεργείας, αλλά καρπός θεοπτίας-θεώσεως.


Όμως, όταν διαπράττουμε κάποια αμαρτία, τότε το χρίσμα που βρίσκεται στο βάθος της καρδιάς ενεργοποιείται δια της μετανοίας. Δηλαδή, η μετάνοια που εκδηλώνεται ως διάθεση αλλαγής βίου, ως αγάπη προ τον Θεό και ως προσευχή, είναι ενεργοποίηση της Χάριτος του αγίου Χρίσματος. Επίσης, αυτό το χρίσμα ενεργοποιείται με την νοερά καρδιακή προσευχή, που είναι η «καινή ωδή», την οποία ψάλλουν οι αναγεννημένοι υπό του Αγίου Πνεύματος.


Όταν όμως ο άνθρωπος αρνήται τον Χριστό, εγκαταλείπη την Ορθόδοξη Εκκλησία και αποδέχεται άλλες ομολογίες – αιρέσεις και θρησκείες, τότε χάνει αυτήν την δωρεά και για να επανέλθη στην Ορθόδοξη Εκκλησία πρέπει να λάβη πάλι το χρίσμα του Αγίου Πνεύματος με το μυστήριο του Χρίσματος.


Επομένως, οι Ποιμένες της Εκκλησίας δεν πρέπει να ομιλούν μόνον για τον Αντίχριστο και τους προδρόμους του, αλλά κυρίως και προ παντός θα πρέπη να βοηθούν τους Χριστιανούς να ζουν κατά τέτοιον τρόπο, ώστε να ενεργοποιήται η Χάρη του Βαπτίσματος και του Χρίσματος, με την διαφύλαξη των εντολών του Χριστού και των δογμάτων, την ορθόδοξη βίωσή τους, την μετάνοια και την εσωτερική νοερά – καρδιακή προσευχή, διότι έτσι θα μπορέσουν να ξεχωρίσουν τις ενέργειες του Χριστού από τις ενέργειες του Αντιχρίστου. Διαφορετικά, θα συγχέουν τις άκτιστες με τις κτιστές ενέργειες και το χειρότερο θα θεωρούν ότι οι ενέργειες του Αντιχρίστου είναι ενέργειες του Χριστού η αντιστρόφως. Αυτή η διάκριση συνιστά την ορθόδοξη ποιμαντική. Και η ουσία της είναι η λεγομένη ησυχαστική παράδοση.


Όσοι αξιωθούν να χρισθή η καρδιά τους από το Άγιο Πνεύμα, ήτοι να γραφή στην καρδιά το όνομα του Αρνίου της αποκαλύψεως και του Πατρός Αυτού, θα αποφύγουν την σφραγισή τους από το θηρίο της αποκαλύψεως και τον πατέρα του, καθώς επίσης θα αποφύγουν και τους προδρόμους του.


Αυτή είναι η ουσία της ορθοδόξου ποιμαντικής που συνδέεται με την ησυχαστική παράδοση της Εκκλησίας. Γι' αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία η διατήρηση του ορθοδόξου μοναχισμού. Κάθε αλλοίωση του ησυχαστικού πνεύματος του ορθοδόξου μοναχισμού διευκολύνει τους προδρόμους του Αντιχρίστου να κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους και να πλανούν τους ανθρώπους.


(Πηγή: "Εκκλησιαστική Παρέμβασις" Ιούνιος 2006)

"ΤΗΝ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ ΦΩΝΗΝ "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 22:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Ρομιέ, έχεις ιδέα τι λές ή έχεις ξεφύγει εντελώς;
Θεωρείς τον εαυτό σου «άγιο του Θεού»; Μάλλον για ζουρλομανδύα σε βλέπω…
Τι σημαίνει η φράση " Ιλύ ιλύ....."είναι θέμα λέξεων, αν καταλαβαίνεις στοιχειώδη ελληνικά, κοίτα την αρχαία γραμματική… άλλως φίλε μου την έχεις δει πολύ με σένα και δεν είσαι για διάλογο, αλλά για επίσκεψη σε ψυχίατρο, σύνελθε…
Όσο για τον δρόμο είπαμε κάποιοι εις αισχύνην αιώνιον και κάποιοι είς δόξαν αιώνιον…για τα ψώνια λέει το «μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι..»
Αυτό για το ευαγγέλιο, να το διαβάσεις κιόλας, γιατί στο έστειλα πιο πρίν με την αποκάλυψη, αλλά δεν βλέπω να σε οφέλησε…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2008, 00:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Η ΦΡΑΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΛΕΧΘΗ ΔΙΑ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙ, ΗΛΙ ΛΑΜΑ ΣΑΒΑΧΘΑΝΙ........

ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΛΥ, ΙΛΥ ΜΕ (ΓΙΩΤΑ ΚΑΙ ΥΨΙΛΟΝ)ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΓΡΑΦΗ ΑΝΤΕΛΗΦΘΗΝ........


Οι προφητικοί χρόνοι καί καιροί επληρώθησαν

Ο Κύριος είπε ΄΄Φανερος εγινα σε εκεινους που δε με ρωτανε, και γνωρισθηκα απο εκεινους που δεν με ζητανε με πονηρια΄΄


Ανοίξτε καλοπροαίρετα τη θύρα της καρδιάς και αυτοστιγμής τα πάντα εννοούνται.

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ....................


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2008, 11:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Ρομιέ,χαίρομαι που εννόησες το τι σου είπα, άσχετα αν το παραδέχθηκες ή όχι... Καλά είναι να μην υπάρχει πρεμούρα για το ποίος είναι ο γνήσιος γιατί τότε γίνονται τα λάθη...
νατί με εγκατέλειπες, λοιπόν, δεν σημαίνει γιατί με εγκατέλειψες, αλλά, χαίρομαι που έπαψες περί πτυ Παλαιολόγου και τα περί μετά από 60 χρόνια έλευσης του αντιχρίστου...
Αν και δεν αναφέρεσαι, πιστεύω ότι διάβασες την Αποκάλυψη και κατάλαβες τα λάθη που κάνεις...
Τα υπόλοιπα, περί ποιός δεν ρωτάει και ποιός ρωτάει και το ιλύ... τααφήνω ασχολίαστα, δεν είναι επί του θέματος...
Το θέμα έχει να κάνει με πόλεμο που θα γίνει φέτος το καλοκαίρι και ελπίζω ότι το εννόησες, ώστε να ετοιμαστείς και να αφήσεις τις δήθεν
αποκαλύψεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2008, 13:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Η αλλοίωση της Γραφής με τη φράση( ΙΛΥ ΙΛΥ, ΜΕ ΓΙΩΤΑ ΚΑΙ ΥΨΙΛΟΝ)που δεν υπάρχει εις το ιερό κείμενο δεν με χαροποιεί καθόλου.
Αντιθέτως......


Κύριε και Δέσποτα τής ζωής μου, πνεύμα αργίας, περιεργείας, φιλαρχίας αργολογίας μη μοι δως. Πνεύμα σωφροσύνης, ταπεινοφροσύνης, υπομονής και αγάπης, χάρισαι μοι τω σω δούλο. Ναι, Κύριε βασιλεύ, δώρησα μοι του οράν τα εμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τόν αδελφόν μου, ότι ευλογητός ει εις τούς αιώνας των αιώνων. Αμήν."


Στώμεν καλώς, στώμεν μετά φόβου


"Το προσταχθέν μυστικώς λαβών εν γνώσει". Ακούστε μυστικά αυτό, που μυστικά σας προστάζεται…


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ............................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy