ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 15:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητε Dr., αυτα που ειπα πηγαιναν στον φιλο που ρωταγε για αυτα και οχι σε εσενα, καθως ειμαι σιγουρος πως τα γνωριζεις ολα αυτα. Ανεφερα τις γνησιες ονομασιες, ωστε να μπορεσει να βρει περισσοτερα πραγματα γιαυτα τα βιβλια.
Για την ερωτηση σου στα πνευματα της Goetia...δεν μπορω να σου απαντησω με ακριβεια, αλλα θεωρω οτι βρισκονται πιο κοντα στην δικια μας σφαιρα.
Φυσικα μπορει να ειναι προσωπικη προτιμηση, καθως αυτα αλλαζουν απο μαγο σε μαγο. Επισης, αμφιβαλλω αν ενα πνευμα, οπως πχ. ο Ασταρωθ, θα κανει τον κοπο να φανερωθει. Και γιατι να θελεις να αναγκασεις μια τοσο μεγαλη ενεργεια να υλοποιηθει στην σφαιρα των αισθησεων σου. Δικια μου σκεψη, μπορει να ειναι και λαθος, δεν λεω οχι :-)


Εγώ αναρωτιέμαι φίλε fratercv.. πού βρίσκεται το θέλημα του Θεϊκού μας στοιχείου μεσα σε όλα αυτά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 15:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την ερωτηση σου στα πνευματα της Goetia...δεν μπορω να σου απαντησω με ακριβεια, αλλα θεωρω οτι βρισκονται πιο κοντα στην δικια μας σφαιρα.
Τέτοιοι είμαστε.. τέτοια έλκουμε Σαν ανθρωπότητα δηλαδή. Με την ενεργειακή κατάχρηση που κάνουμε, λογικό είναι να μην απέχουμε πολύ. Ουρά αυτοί, ουρά και εμείς Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ghostakos
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 10:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω βρει ένα βιβλίο στο ίντερνετ με όνομα "Το κλειδί του βασιλιά Σολομώντα".

Έχει αυτό το εξώφυλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 13:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αυτό είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ghostakos
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 21:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αυτό πρέπει να διαβάσω?

Λέτε να πάθω τίποτα? Σε παλαιότερα ποστ είδα ότι ο πατέρας ενός άκουγε αλυσίδες και διάφορα άλλα.
Λέτε να αρχίσω να βλέπω τίποτα εφιάλτες κτλ? :P

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2012, 22:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό, ναι.
Αν είσαι βλάκας θα πάθεις. Οι έξυπνοι δεν παθαίνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 09:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dr. Συγγνωμη που δεν απαντησα στα ερωτηματα σου την παρασκευη και περιμενα μεχρι σημερα. Ως προς το θεικο στοιχειο που ανεφερες...χωρις αυτο δεν γινεται τιποτα. Χωρις αυτο πιστευω πως δεν θα τους κινουσες καν το ενδιαφερον. Χωρις αυτο δεν θα ειχες τη δυναμη να επικοινωνισεις μαζι τους. Οποτε, παντα μιλαμε για εναν Μαγο που ειναι σε επαφη με το ανωτερο, με την θεικη ουσια, γιατι χωρις αυτην, δεν εχουμε καμια δυναμη.
Η να στο πω αλλιως...χωρις το καθαρο Φως, η ενεργεια μας ειναι βρωμικη και μονο μπερδεματα μπορει να φερει και τιποτα καλο. Οποτε, οταν κανουμε κατι, το κανουμε με την ενεργεια απο ψηλα. Δικια μου γνωμη, ειμαι σιγουρος οτι αρκετοι θα διαφωνησουν με αυτο.
Μετα...στο τι ελκουμε. Δεν πιστευω οτι ειναι ετσι. Καθως επισης δεν πιστευω οτι τα πνευματα της Goetia ειναι διαβολικα. Δαιμονικης φυσεως ειναι, απροβλεπτα ναι, αλλα δεν θα τα χαρακτηριζα διαβολικα. Αν λαβουμε υποψιν και την Καμπαλα και τα Qliphoth...τοτε ισως οι δαιμονικες οντοτητες ειναι αυτο που αντιμετωπιζουμε σε πρωτη φαση, ωστε να μπορεσουμε μετα να ερθουμε σε επαφη με το καθαρο των Sephiroth. Απο το σκοταδι στο φως. Πρεπει να περασεις και απο εκει,σωστα? Επισης, τωρα τελευταια εχω ερθει στο συμπερασμα οτι οι δαιμονικες οντοτητες και οι αγγελικες, δεν διαφερουν στην ουσια τους, δεν ειναι αντιθετες και ουτε βλαπτει η μια την αλλη. Απο την αλλη, το καθαρο φως που ερχεται απο ψηλα, πχ κανοντας εναν καβαλιστικο σταυρο, ειναι απο λιγο ως αρκετα βασανιστικο για μια δαιμονικη οντοτητα. Food for thought που λενε και οι φιλοι μας οι Αμερικανοι! Ελπιζω να εισαι καλα Dr.!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ghostakos
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 10:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας βλέπω μιλάτε για αυτά τα θέματα λες και είσαστε <<μάγοι>>...δηλαδή βλέπω το έχετε μελετήσει και ξέρετε τα πάντα γι'αυτά.
Έχετε ασχοληθεί ποτέ? Έχετε διαβάσει κάποια από όλα αυτά τα βιβλία,γριμόρια κτλ. και αν ναι έχετε κάνει ποτέ στην πράξη κάτι από αυτά?

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι ότι αν κάποιος από εσάς που ξέρετε τόσα πολλά πάνω στο θέμα δεν έχετε δοκιμάσει να το κάνετε στην πράξη πως γίνετε εγώ που δεν έχω ιδέα από τέτοια κι ασχολούμαι για πρώτη φορά να καταφέρω να το κάνω.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 10:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηταν τουλαχιστον ακυρο να πει καποιος οτι ξερει τα παντα. Το οτι πρεπει καποιος να εχει μελετησει ειναι σαφες. Αλλα δεν φτανει αυτο.
Αν δεις προηγουμεντα posts, θα καταλαβεις τι εννοω.
Για αλλη μια φορα...τα γριμορια δεν ειναι βιβλια μαγειρικης.
Απο προσωπικη εμπειρια...αρχισε με τα τυπικα της χρυσης αυγης. Καβαλιστικος σταυρος, Lesser Ritual of the Pentagram για αρχη. Καντα καθε μερα. Και μετα προχωρας σε αλλα πραγματα. Μην πας στα βαθεια αμεσως...Περασαν 20 χρονια για μενα μεχρι να πω οτι ναι μπορω τωρα να ερθω σε επαφη με μια οντοτητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 10:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Dr. Συγγνωμη που δεν απαντησα στα ερωτηματα σου την παρασκευη και περιμενα μεχρι σημερα. Ως προς το θεικο στοιχειο που ανεφερες...χωρις αυτο δεν γινεται τιποτα. Χωρις αυτο πιστευω πως δεν θα τους κινουσες καν το ενδιαφερον. Χωρις αυτο δεν θα ειχες τη δυναμη να επικοινωνισεις μαζι τους. Οποτε, παντα μιλαμε για εναν Μαγο που ειναι σε επαφη με το ανωτερο, με την θεικη ουσια, γιατι χωρις αυτην, δεν εχουμε καμια δυναμη.
Η να στο πω αλλιως...χωρις το καθαρο Φως, η ενεργεια μας ειναι βρωμικη και μονο μπερδεματα μπορει να φερει και τιποτα καλο. Οποτε, οταν κανουμε κατι, το κανουμε με την ενεργεια απο ψηλα. Δικια μου γνωμη, ειμαι σιγουρος οτι αρκετοι θα διαφωνησουν με αυτο.


Ναι, κοίτα, όταν είπα θεϊκό στοιχείο, εννοούσα, κατα πόσο αυτά που κάνει ο μάγος, ανταποκρίνονται στο θεϊκό θέλημα, δηλαδή στο θεϊκό στοιχείο που έχει κάποιος μέσα του. Μιας και ανέφερες το "εγώ" κάποια στιγμή, να το θέσω κάπως πιο εξειδικευμένα. Το κίνητρο του ανθρώπου για να κάνει κάτι, μικρό ή μεγάλο, μπορει να πηγάζει απο δύο μέρη: 1) Το πολλαπλό εγώ, το κεφάλι της μέδουσας. 2) Το θεϊκό στοιχείο.
Ποιο είναι τώρα το ζήτημα...
Οταν το κίνητρό πηγάζει από το ψυχολογικό "εγώ", τότε κατα πάσα πιθανότητα, με αυτό που κάνουμε παραβιάζουμε τον νόμο, δημιουργούμε "κάρμα" αν θες.
Όταν το κίνητρο πηγάζει από το δεύτερο, τότε κατα πάσα πιθανότητα, εκπληρώνυμε τον νόμο, και άρα δημιουργούμε "ντάρμα".
Λέω "κατα πάσα πιθανότητα" γιατί είναι λογικό να υπάρχουν και ιδιαίτερες περιπτώσεις.
Το μέν "κάρμα" θα μας πάει πίσω στο έργο μας, το μεν "ντάρμα" θα μας πάει μπροστά.
Σε αντίθεση με αυτό που διδάσκουν διάφοροι ψευτοεσωτεριστές και διάφοροι άνθρωποι που βρίσκονται σε άγνοια για την ύπαρξη της κοσμικής δικαιόσυνης, το να πάει κάποιος π.χ. σε ένα βουνό, μόνος του, χωρίς κανέναν, και να πετύχει την "αυτοπραγμάτωση", "θέωση", "ένωση με το όλο" ή όπως θέλει να το λέει ο καθένας, είναι σχεδόν αδύνατο. Για ποιο λόγο; Γιατί δεν υπάρχει θυσία σε αυτό. Ο Ιησούς, ο Βούδας και όλοι οι μεγάλοι Δάσκαλοι είχαν κάτι κοινό: Έκαναν έργο για την ανθρωπότητα. Σίγουρα κάποια διαστήματα μπορεί να τα περνούσαν μόνοι τους σε κάποια έρημο, κάποια σπηλιά, αλλά δεν ήταν αυτό η ζωή τους.
Κάποιοι λοιπόν άνθρωποι κολλάνε στο εσωτερικό τους έργο, αν και τα κάνουν όλα σωστά. Αυτό συμβαίνει συνήθως, γιατί ζούνε μόνοι τους, σαν να μην υπάρχει η υπόλοιπη ανθρωπότητα. Όμως, δωρεάν μας δόθηκε. Εμείς δίνουμε δωρεάν; Γιατί λοιπόν η κοσμική δικαιοσύνη να μας δίνει και να μας δίνει και να μας δίνει, όταν εμείς δεν δίνουμε τίποτα; Σίγουρα τα βιβλία που έχουμε, και απο τα οποία μάθαμε πολλά, κάποιος υπήρξε που τα έγραψε. Αυτός ο κάποιος πήρε από αυτή του την πράξη ο,τι ήταν να πάρει, και ίσως παίρνει ακόμα (αν υπάρχει κάπου). Αντίστοιχα και εμείς, ο,τι δώσουμε θα πάρουμε. Και αυτό είναι μια συνεχής διαδικασία.
quote:
Αν λαβουμε υποψιν και την Καμπαλα και τα Qliphoth...τοτε ισως οι δαιμονικες οντοτητες ειναι αυτο που αντιμετωπιζουμε σε πρωτη φαση, ωστε να μπορεσουμε μετα να ερθουμε σε επαφη με το καθαρο των Sephiroth. Απο το σκοταδι στο φως. Πρεπει να περασεις και απο εκει,σωστα?
Ναι... Κοίτα, το οτι πρέπει να περάσεις απο εκεί όμως, δεν είναι κάτι εξωτερικό. Δηλαδή, δεν έχει να κάνει τόσο με εξωτερικές οντότητες, όσο έχει να κάνει με εσωτερικές. Ο κάθε άνθρωπος στη ψυχολογική του χώρα, έχει μια κόλαση. Αν κάποιος μπορούσε να "μπει" σε αυτή την ψυχολογική του χώρα... θα έβρισκε μια κανονική πόλη, με τους ανθρώπους, τα μέρη της, τα δρομάκια της, τα πλάσματά της. Πλην όμως αυτή η πόλη θα ήταν μια κολάσια πόλη. Θα ήταν μια πόλη με πολλά επίπεδα γεμάτη με ό,τι έχουμε πετάξει στο υποσυνείδητό μας εδώ και χρόνια. Ας θυμηθούμε τους 9 κύκλους του Δάντη.. αυτοί έχουν διπλή σημασία. Αντίστοιχα, αν κάποιος ήθελε να μπει στο "παράδεισο", θα μπορούσε απλά να μπει στα ανώτερα επίπεδα της ψυχολογικής του χώρας. Με την προϋπόθεση οτι έχει τέτοια (αν και όλοι πιστεύω έχουνε κάτι), δηλαδή, δουλεύει με τις ενέργειες, τις εκλεπτύνει, δουλεύει με το εγώ, έχει θετική διάθεση, κλπ...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/06/2012 11:00:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 11:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dr., πολλα και σωστα ειναι αυτα που λες και ειναι μια ΜΕΓΑΛΗ κουβεντα. Εχω αναφερθει στο εγω πολλες φορες, γιατι ειναι για μενα πολυ σημαντικο. Το εγω για μενα ειναι εμποδιο στην επικοινωνια. Ειναι εμποδιο στο Εργο. Η αρχη μιας μαγικης πραξης ειναι ομως παντα ενα Θελω. Και η μαγικη πραξη ειναι η Θεληση του Μαγου. Οταν εχεις καλο μεσα σου, θα κανεις καλο. Οταν εχεις κακο, θα κανεις κακο. Η ιδια οντοτητα θα ανταποκριθει διαφορετικα, αναλογα με το τι εχεις μεσα σου.
Τωρα...δεν πιστευω σε πρεπει. Αλλα σιγουρα το να ακους την ψυχη σου, ειναι σημαντικο. Τι θελω να πω. Αν αισθανθεις οτι πρεπει να απομακρυνθεις απο τα εγκοσμια, τοτε δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να το κανεις. Το αν θα προσφερεις μετα στους ανθρωπους γυρω σου, ειναι κατι δικο σου που και παλι θα το νοιωσεις να το κανεις, αν εχεις ακολουθησει τον Θειο δρομο. Ειναι κατι σαν εσωτερικη προσταγη.
Φυσικα και δεν εννοουσα εσωτερικη αναζητηση και της προσωπικης κολασης. Εννοουσα οτι οι δαιμονικες οντοτητες ισως εχουν ανατεθει απο τη θεια δυναμη να ειναι πιο κοντα στη σφαιρα μας και γιαυτο ισως ειναι ευκολοτερο να επικοινωνησεις μαζι τους. Καθως συμφωνα με την Καμπαλα, η Malkuth, η σφαιρα της υλοποιησης, συνδεεται με τα Qliphoth, νομιζω εχει μια βαση και ειναι περισσοτερο προσωπικη εμπειρια, παρα καποια θεωρια. Εχω δεχθει βοηθεια απο δαιμονικη οντοτητα και μου εχει δειξει πραγματα για να καταλαβω και σιγουρα ειναι μια σχεση που θελει προσοχη και δυναμη. Οπως και αντιστοιχα, με βοηθησαν αγγελικες οντοτητες. Και στις δυο περιπτωσεις, οι ανθρωποι του περιβαλλοντος μου δεν αισθανθηκαν καθολου ανετα και το αισθημα της ανησυχειας και του φοβου υπηρχε μεσα τους. Οσο σκεφτεσαι και εξασκησε ανακαλυπτεις πραγματα και αυτα που λεω σημερα μπορει αυριο να μην ισχυουν ετσι ακριβως οπως τα λεω. Θα ηταν γελειο να πω οτι ξερω την φυση τους και πολυ εγωιστικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 13:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά φίλε fratercv...
Είναι σημαντικό να αρχίσουμε να "σκεφτόμαστε" με την καρδιά...
Εκεί υπάρχει κάτι..
Ο νους μας είναι ένα εργαλείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο το εγώ, ή απο την θεία δύναμη μέσα μας.
Ακριβώς, το πολλαπλό εγώ είναι κάτι πολύ σημαντικό.
Ένας άνθρωπος δεν έχει αληθινή ατομικότητα όσο έχει εγώ. Και αυτό γιατί ο άνθρωπος με εγώ, είναι σαν μια μαριονέτα με πολλούς ιδιοκτήτες. Το κάθε μικρό και μεγάλο εγώ, είναι ένας ιδιοκτήτης. Ο κοιμισμένος άνθρωπος όταν το εγώ του λέει να φάει, τρώει. όταν του λέει να βρίσει, βρίζει. Όταν του λέει να χτυπήσει, χτυπάει. Όταν του λέει οτι είναι κουρασμένος, γίνεται κουρασμένος. Και πάει λέγοντας. Αν δεν γνωρίζεις ήδη μπορείς να ρωτήσεις κάποια ανώτερη δύναμη για το πώς γίνεται και πού χρειάζεται ο θάνατος του εγώ (δηλαδή *των* εγώ, της λεγεόνας). Μπορείς να ρωτήσεις και τι χρειάζεσαι..
Καλό μεσημέρι!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/06/2012 13:25:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 12:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dr., πολυ σωστα αυτα που λες. Για μενα, οταν αρχιζεις και πραγματικα κοιταζεις μεσα σου και βλεπεις τις σκεψεις σου, τοτε μπορεις να αρχισεις με ειλικρινεια την αποδομιση του εγω. Ειδικα σε ανθρωπους που εχουν τη Μαγεια μεσα τους, ειναι βασικο το να μπορεις να εχεις καθαρο μυαλο και να μπορεις να ξεχωριζεις τις δικες σου σκεψεις απο τις ιδεες που σου υποβαλλονται απο καποια οντοτητα.
Προσωπικο παραδειγμα, που θα χρησιμεψει και στον φιλο ghostako.
Ηταν στην περιοδο που εκανα πολυ διαλογισμο και προσπαθουσα να καθαρισω το μυαλο μου και να προσελκυσω οντοτητες κοντα μου. Ενα βραδυ πεφτω στο κρεβατι και οπως καθε φορα, καθαριζω το μυαλο μου και περιμενω. Δεν προβαλω τιποτα και δεν περιμενω τιποτα. Νοιωθω μια τεραστια κουραση και αποφασιζω οτι πρεπει να κοιμηθω..δεν γινεται αλλο. Μετα απο 10 λεπτα υπνου, ανοιγω τα ματια μου και μια δαιμονικη μορφη ειναι διπλα απο το κρεβατι μου με τα χερια του απλωμενα πανω μου και να μου χαμογελαει με ενα πολυ κακο χαμογελο. Συνηθισμενος σε αυτα, του δινω μια εντολη να φυγει και να με αφησει ησυχο. Κλεινω τα ματια μου, αλλα μετα απο λιγο αισθανομαι οτι ειναι ακομα εκει. Αλλα ειμαι τοσο κουρασμενος...τοσο κουρασμενος που δεν εχω ουτε την δυναμη να ανοιξω ξανα τα ματια μου. Και μεσα σε ολο αυτο του λεω "Κανε οτι θες". Αμεσως νοιωθω ενα σωμα να ξαπλωνει διπλα μου και να με ακουμπαει. Το επομενο πρωι ξυπνησα και αισθανομουν τοσο βρωμικος..δεν μπορω να το περιγραψω. Η ουσια..του εδωσα αδεια να κανει οτι θελει. Και εγινε αυτο γιατι ακομα δεν ηξερα πως να εχω ελεγχο του μυαλου μου. Δεν ηξερα να ξεχωριζω καλα τις σκεψεις μου απο τις σκεψεις αλλων. Αυτο για να δειξω ποσο σημαντικο ειναι αυτο και ποσο ευκολο να κανεις αυτο που σου υποβαλει μια οντοτητα. Φιλε Ghostakos...ακουσε με. Οσο και να ακουγεται μυστηριωδες, ηταν μια τρομακτικη εμπειρια, γιατι δεν ειχα κανεναν ελεγχο. Πρωτα εξασκουμε το μυαλο, την θεληση μας και μετα ασχολουμαστε με επικλητικη Μαγεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 14:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία φίλε fratercv!
Καλά έκανες και τη μοιράστηκες εδώ, για να δούνε και ορισμένοι φίλοι ορισμένα πράγματα.
Να διευκρινίσω μόνο το εξής, όταν μιλάω για εγώ, εννοώ μια εσωτερική οντότητα. Βέβαια, επειδή εσωτερική-εξωτερική είναι όροι που ίσως μπερδεύουν ας το εξηγήσω λίγο καλύτερα.
Εννοώ οτι οι συγκεκριμένες οντότητες, τα εγω, το πολλαπλό εγώ, το ψυχολογικό εγώ, τρέφονται απο ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ενέργεια και δουλεύουν με ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Δηλαδή δεν έχουν κάποια συνείδηση απο μόνα τους, δεν έχουν τίποτα καλό απο μόνα τους, ζούνε με ο,τι παίρνουν απο εμάς.
Αυτές οι οντότητες δε θα φύγουν με έναν απλό εξορκισμό. Και βασικά, δεν φεύγουν, διαλύονται. Δηλαδή σκοτώνονται.
Άλλο διωχνω, άλλο σκοτώνω, έχει μεγάλη διαφορά.
Κάποιος που ζχει συνειδητά, δηλαδή ζει σε επαγρύπνηση και αυτοπαρατήρηση συνεχώς, μπορεί να "νιώσει" αυτή τη ψυχολογική κίνηση, του εγώ. Π.χ. περνάει μια γυναίκα με μίνι. Αν δούμε τους άνδρες γύρω απο τη γυναίκα, όλοι γυρίζουν να τη κοιτάξουν. Αυτό οφείλεται σε μια ψυχολογική κίνηση που συμβαίνει μέσα τους, απο ένα εγώ λαγνείας.
Λοιπόν, κάποιος που ζει συνειδητα μπορεί να σταματήσει αυτη τη κίνηση, παρατηρώντας τη. ΌΣε αυτή τη περίπτωση, το "εγώ" θα τρέξει να κρυφτεί, αλλά δεν θα έχει διαλυθεί, απλά θα κρύβεται, μέχρι να ξαναπέσει σε συνειδησιακό ύπνο ο άνθρωπος και να ξαναεκφραστεί για να τραφεί. Τι λες fratercv;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 15:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dr...παρα πολυ ενδιαφερουσα η περιγραφη σου και πιστευω οτι εχεις δικιο σε αυτο που λες. Δεν ξερω ομως, κατα ποσο ενας ανθρωπος που εχει εξασκηθει σε αυτο, εχει νοιωσει πως ειναι να εχεις ελεγχο στο εγω σου, ουσιαστικα να εχεις απελευθερωθει απο αυτο, μπορει να γυρισει στην κατασταση "υπνου", στο "σκοταδι" που βρισκοταν πριν. Δεν νομιζω οτι γινεται, χωρις να θελω να πω μεγαλες κουβεντες.
Και εγω μιλαω για το εσωτερικο εγω και οχι για καποια προβολη του εγω σε κατι αλλο. Εκει κρυβεται κινδυνος και αυταπατη.
Οταν ο εσωτερικος διαλογος εκλαμβανεται σαν "επαφη" με δαιμονα/αγγελο και δεν ξερω εγω τι αλλο, τοτε οι κινδυνοι ειναι εμφανεστατοι. "Ο σατανας μου ειπε να βιασω" "Ρωτησα τον αγγελο μου και μου ειπε οτι αυτο πρεπει να κανω". Προσεχε με τι τροπο το λεω, ετσι. Για μενα αυτα ειναι παιχνιδια του μυαλου και τιποτε αλλο. Οταν υπαρχει πραγματικη επικοινωνια, ειναι μια εντελως ξεχωριστη εμπειρια που καποιος εξασκημενος την καταλαβαινει αμεσως. Γιατι ξερει να ξεχωριζει το ΕΓΩ του, απο μια εξωγενη διανοια. Φυσικα, μιλαμε για εναν αγωνα που κραταει μια ζωη. Τιποτα δεν ειναι ευκολο και ειδικα οτι εχει να κανει με το μυαλο. Οπως ειπες και εσυ, η εσωτερικη παρατηρηση ειναι το κλειδι φιλε Dr. και ισως το να μην προβαλουμε αυτα που θελουμε αλλα να ειμαστε ανοιχτοι και να δεχομαστε αυτα που βλεπουμε και αισθανομαστε αφιλτραριστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 15:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου φίλε fratercv..
Θα προσεθέσω μονο κάτι σε αυτά που είπα.
Κάποιοι λένε "Μα εγώ δεν έχω εγώ, αφού βρίσκομαι σε αυτοπαρατήρηση όλη την ώρα, άρα δεν έχω εγώ".
Το εγώ δεν χρειάζεται να εκφραστεί (μέσω του νου) προκειμένου να τραφεί. Π.χ. κάνουμε μια σκέψη βίας, π.χ. οτι δέρνουμε κάποιον. Εδώ εκφράζεται ένα εγώ θυμού, και όση ώρα ονειροπολούμε οτι δέρνουμε κάποιον, το εγώ αυτό τρέφεται.
Κάποιος που εκείνη τη στιγμή έρθει σε αυτοενθύμηση, δηλαδή μπει σε μια συνειδητή κατάσταση, θα δει αυτή τη ψυχολογική κίνηση, και αυτή αυτόματα θα διαλυθεί σαν μια σκιά που πέφτει πάνω της το φως.
Αν υποθετικά υπήρχε ο άνθρωπος, που το εγώ δεν εκφραζόταν καθόλου μέσω του νου του, πάλι θα είχε εγώ. Γιατί; Γιατί ο κάθε άνθρωπος παράγει μια ενέργεια, η οποία βρίσκεται εγκλωβίζεται στον κόκκυγα και τα γεν. του όργανα. Αυτή η ενέργεια, όταν μένει εκεί, σαπίζει. Γίνεται έτσι τροφή για το εγώ. Τουλάχιστον, έτσι λέγεται... μπορεί και να μην είναι έτσι. Ή όχι; Για να δούμε...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/06/2012 15:27:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 15:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ σωστα φιλε Dr. και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Το περιεργραψες παρα πολυ καλα. Οσο για την ενεργεια που ανεφερες. Θα ηθελα να επεκταθεις λιγο περισσοτερο ως προς το γιατι η ενεργεια αυτη παραγεται στα γεννητικα οργανα και για ποιους λογους πιστευεις πως εγκλωβιζεται εκει.
Αν θεωρησουμε οτι αυτο ισχυει, και δεν εχω λογο να μην το πιστευω αυτο, τοτε εφαρμοζωντας μια μαγικη φορμουλα εξισσοροπησης, μπορουμε να κινησουμε την ενεργεια αυτη και αντι να δωσει τροφη στο εγω, να γινει η θεικη δυναμη που μας κινει στο Εργο. Πχ. το Middle Pillar Ritual κανει κατι σαν αυτο. Καθαριζει τις ενεργειακες πηγες στο σωμα μας, δωνοντας τα θεικα ονοματα και ετσι η ενεργεια που δημιουργειται, καθαριζει και μας δινει "Ζωη". Αν θεωρησουμε οτι η ενεργεια δημιουργειται στα γεννητικα οργανα, τοτε θα λεγαμε σε αντιστοιχεια οτι δημιουργειται στο Yesod, ενα βημα πριν το Malkuth στη σφαιρα της υλοποιησης και της δικιας μας αντιληψης. Ετσι, αν παρουμε την ενεργεια που εχει δημιουργηθει στο Yesod και την μεταφερουμε στο Kether, την εξαγνιζουμε και την φερνουμε ξανα κατω μεχρι το Malkuth ωστε να υλοποιηθει στη ζωη μας. Ετσι καθαριζουμε και τον εαυτο μας. Τι λες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 19:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολυ σωστα φιλε Dr. και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Το περιεργραψες παρα πολυ καλα. Οσο για την ενεργεια που ανεφερες. Θα ηθελα να επεκταθεις λιγο περισσοτερο ως προς το γιατι η ενεργεια αυτη παραγεται στα γεννητικα οργανα και για ποιους λογους πιστευεις πως εγκλωβιζεται εκει.

Δεν είμαι σίγουρος γιατί εγκλωβίζεται εκεί, και δεν ρέει αυθόρμητα προς τα πάνω... μπορώ να υποθέσω οτι κάποτε ίσως συνέβαινε αυτό, αλλά χάσαμε αυτή τη δυνατότητα, με αποτέλεσμα να πρέπει μέσω της άσκησης να ξανασυνηθίσουμε τον οργανισμό μας σε αυτή τη διαδικασία.

Παραθέτω μια πρακτική για αυτό το ζήτημα, για να πάρουν άπαντες μαι ιδέα:
When you practise the following, concentrate on the Muladhara Chakra at the base of the
spinal column, which is triangular in form and which is the seat of the Kundalini Shakti. Close the
right nostril with your right thumb. Inhale through the left nostril till you count 3 Oms slowly.
Imagine that you are drawing the Prana with the atmospheric air. Then close the left nostril with
your little and ring fingers of the right hand. Then retain the breath for 12 Oms. Send the current
down the spinal column straight into the triangular lotus, the Muladhara Chakra. Imagine that the
nerve-current is striking against the lotus and awakening the Kundalini. Then slowly exhale
through the right nostril counting 6 Oms. Repeat the process from the right nostril as stated above,
using the same units, and having the same imagination and feeling. This Pranayama will awaken
the Kundalini quickly. Do it 3 times in the morning and 3 times in the evening. Increase the number
and time gradually and cautiously according to your strength and capacity. In this Pranayama,
concentration on the Muladhara Chakra is the important thing. Kundalini will be awakened quickly
if the degree of concentration is intense and if the Pranayama is practised regularly.
(SRI SWAMI SIVANANDA)

Εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα, καθώς αυτό που αποκαλείται κουνταλίνη δεν είναι πάντα το ίδιο πράγμα. Δηλαδή, κάποιοι μιλάνε για κουνταλίνη και ουσιαστικά εννοούν γενικά την ενέργεια που βρίσκεται στο μουλαντάρα (κόκκυγα), ενώ άλλοι εννοούν το φίδι της φωτιάς. Κάποιοι θεωρούν οτι κουνταλίνη και ενέργεια, είναι το ίδιο πράγμα. Αλλά άλλοι τα διαχωρίζουν. Η μεν κουνταλίνη ανεβαίνει απ το σουσούμνα, η δε αντρική και θηλυκή ενέργεια αντίστοιχα από το Ιντα και το Πίγκαλα (τις δύο κολώνες του ναού...)

quote:
Αν θεωρησουμε οτι αυτο ισχυει, και δεν εχω λογο να μην το πιστευω αυτο, τοτε εφαρμοζωντας μια μαγικη φορμουλα εξισσοροπησης, μπορουμε να κινησουμε την ενεργεια αυτη και αντι να δωσει τροφη στο εγω, να γινει η θεικη δυναμη που μας κινει στο Εργο. Πχ. το Middle Pillar Ritual κανει κατι σαν αυτο. Καθαριζει τις ενεργειακες πηγες στο σωμα μας, δωνοντας τα θεικα ονοματα και ετσι η ενεργεια που δημιουργειται, καθαριζει και μας δινει "Ζωη". Αν θεωρησουμε οτι η ενεργεια δημιουργειται στα γεννητικα οργανα, τοτε θα λεγαμε σε αντιστοιχεια οτι δημιουργειται στο Yesod, ενα βημα πριν το Malkuth στη σφαιρα της υλοποιησης και της δικιας μας αντιληψης. Ετσι, αν παρουμε την ενεργεια που εχει δημιουργηθει στο Yesod και την μεταφερουμε στο Kether, την εξαγνιζουμε και την φερνουμε ξανα κατω μεχρι το Malkuth ωστε να υλοποιηθει στη ζωη μας. Ετσι καθαριζουμε και τον εαυτο μας. Τι λες?
Μου είναι γνωστή αυτή η πρακτική και πιστεύω οτι είναι καλή. Με μια διαφορά, εγώ έχω μάθει οτι γενικά η ενέργεια πρέπει να ανεβαίνει από το μουλαντάρα (Κόκκυγα) με συσπάσεις ή πίεση των σφυγκτήρων (και πίεση του κόκκυγα έτσι) ως το το τρίτο μάτι, και απο εκεί κάτω ως την Καρδιά. Και η αιτιολόγηση για αυτό, είναι οτι ο σκοπός μας είναι να αφυπνιστούμε στη καρδιά, όπου βρίσκεται ο ναός του κάθε ανθρώπου (το θεϊκό στοιχείο) επομένως εκεί θέλουμε να πάει η ενέργεια. Δεν έχω όμως πολύ πρακτική εμπειρία στο ζήτημα για να βοηθήσω

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/06/2012 20:02:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 09:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dr., σε ευχαριστω πολυ για την τεχνικη που εγραψες! Χαιρομαι ιδιαιτερως γιατι βλεπω οτι εσυ εχεις εμπειρια με τις Ινδουιστικες πρακτικες, ενω εγω κατα κυριο λογο με τις Δυτικες πρακτικες Μαγειας.
Ειχα παρακολουθησει για μια περιοδο μαθηματα διαλογισμου απο το Ινδουιστικο ταγμα Ananda Marga, μυηθηκα αλλα δεν προχωρησα παραπερα γιατι με τραβαει η Δυτικη Μαγεια περισσοτερο και δεν ειχα χρονο και για τα δυο. Στην Δυτικη Μαγεια λοιπον, η ενεργεια που τραβαει ο Μαγος μεσα του, δεν πηγαζει ποτε απο τον ιδιο. Την ενεργεια την φερνεις απο ψηλα και την περνας απο το κεφαλι ως τα ποδια, με διαφορες τεχνικες.
Θα σου προτεινα να εξασκησεις το Middle Pillar Ritual και αν θες βοηθεια πολυ ευχαριστως να σου την δωσω. Επισης, οταν θελουμε να δονησουμε θεικα ονοματα, παραλληλα υλοποιεις το ονομα αυτο στο Ηλιακο Πλεγμα, του δινεις ενεργεια, το κατεβαζεις στο Malkuth(ποδια) για να το φερεις στη σφαιρα σου και μετα το ανεβαζεις ξανα πανω και το προβαλεις εκει που χρειαζεται. Αυτη η κουβεντα αρχιζει και αποκταει πολυ ενδιαφερον!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 16:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα κάπου συνδέονται φίλε fratercv ... αυτοί που θεωρούν οτι άλλο εκείνό, άλλο το άλλο, άλλο το παράλλο, κάνουν λάθος. Όλα συνδέονται. Κάποτε ασχολούμουν με τα UFO, κάποτε με την Κούφια Γη, κάποτε με τον χριστιανισμό, κάποτε με τη μαγεία, κάποτε με τη μασονία, κάποτε με τη ψυχολογία, κάποτε με την επιστήμη, κάποτε με τη ΝΤΠ και πάει λέγοντας. Μέχρι που βρήκα τη σύνθεση (και ακόμα τη βρίσκω).
Άρα κάπου υπάρχει η σύνθεση και σε αυτό που συζητάμε τώρα...

Υπάρχουν λοιπόν δύο τρόποι να επικοινωνήσει κάποιος με μια οντότητα. Είναι πολλοί απλοί. Ο ένας είναι να πάει η οντότητα σε εσένα και ο άλλος είναι να πας εσύ στην οντότητα. Η τελ. μαγεία ασχολείται κυρίως με το πρώτο, νομίζω. Όμως, ζούμε στην εποχή της σύνθεσης. Πλέον δεν υπάρχει μια μοναδική μέθοδος να κάνεις κάτι, η εποχή της πληροφορίας μας δίνει πρόσβαση σε άλλους τρόπους. Επομένως μπορείς να φέρεις την οντότητα στην τρίτη διάσταση, στο κόσμο του Ευκλείδη, ή μπορείς να πάς εσύ στην διάσταση της οντότητας δηλ. τον αστρικό κόσμο (ή όποιον άλλο κόσμο). Το καθένα έχει τα πλεονακτήματα και τα μειονεκτήματά του.

Σχετικά με την ενέργεια χμμ... μεγάλη κουβέντα... Θα ανασύρω από τα κιτάπια μου το Middle Pillar Ritual... Είμαι λίγο κουρασμένος αυτόν τον καιρό, θα επανέλθω ίσως για βαθύτερη συζήτηση..


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/06/2012 16:35:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpakos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2012, 03:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλημέρα ..Είμαι νέος και εντελώς χωρίς πείρα και ιδέα στο θέμα ,,Ξέρει κανείς πώς θα ζητήσω το βιβλίο με τίτλο ?

Ακόμα και ένα χαλασμένο ρολόι 2 φορές τη μέρα λέει τη σωστή ώραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2012, 10:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗ PDF

Εναλλακτικά πηγαίνετε σε αυτή τη σελίδα και πατήστε το "download" στη μέση.

Για να γλυτώσετε τον κόπο... όχι οτι θα βγείτε πουθενά από αυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpakos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2012, 13:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗ PDF

Εναλλακτικά πηγαίνετε σε αυτή τη σελίδα και πατήστε το "download" στη μέση.

Για να γλυτώσετε τον κόπο... όχι οτι θα βγείτε πουθενά από αυτό



1000 ευχαριστώ..Είσαι τιτανοτεράστιος ας ελπίσουμε να βγάλουμε μια άκρη,

Ακόμα και ένα χαλασμένο ρολόι 2 φορές τη μέρα λέει τη σωστή ώραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2012, 15:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μιχάλης Μαρ.
Νέο Μέλος

Cyprus
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 20:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ !
Άκούς εκεί άκουγε αλύσιδες και αηδίες...
Η Σολομωνική αποτελείται από το μεγάλο και το μικρό κλειδί. Περιλαμβάνει επικλήσεις στα πνεύματα. Υπάρχουν χειρόγραφα στο Βρετανικό μουσείο, στην δική μας Εθνική βιβλιοθήκη,κ.α.
Δόθηκε από το ΘΕΟ στο Σολομώντα ως δώρο και βρίθει υποδείξεων και εντολών να μη χρησιμοποιηθεί για κακό ΑΛΛΑ μόνο για καλό και για τη δόξα του Θεού. Περιέχει επίσης πολλές προσευχές προς το Θεό.
Αυτό που καταλαβαίνει ο (αγράμματος ;) κοσμάκης ως Σολομωνική αντιστοιχεί στο grimorioum verrum που υποτίθεται ότι επικαλείται μαύρα κι άραχνα πολύ κακά διαβολάκια.
Άντε πια...άκου το διαβάζεις ανάποδα...


Μ'άρεσε η απάντηση σου.Πώς όμως είναι για το καλό του ανθρώπου η Σολομωνική αφού το grimorioum verrum επικαλείται μαύρα και κακά πνεύματα?

"Το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι το να πιστεύεις ότι υπάρχουν εμπόδια..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 10:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΚΡΊΝΩ ΚΑΝΈΝΑΝ ΑΠΛΆ ΘΈΛΩ ΝΑ ΜΆΘΩ.
Κατά πρώτων δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θέλει κανείς να ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου με την Σολομωνική.
1ον πρέπει να υπάρχει κληρονομικό χάρισμα στο παραφυσικό από γενιά σε γενιά;
2ον πρέπει να έχετε την αίσθηση των πραγμάτων από πριν, δηλαδή η οντότητα να σας έχει προσεγγίσει από πριν, από μόνη της για να καταλάβετε τι θέλει να επικαλεστείτε, από μόνη σας το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνετε κακό στον εαυτό σας γιατί δεν θα ξέρετε;
3ον πρέπει να δεχτείτε τις συνέπειες, θα σας μιλήσει, οπότε αυτό θα γίνει με τα αυτιά; ΌΧΙ;
4ον η δύναμη της ψυχής, θα πρέπει να δείτε και να μάθετε τις πιο δυνατές θρησκείες για να την ικανοποιήσετε και για να δείτε πια θα ακολουθήσετε, αν είναι σε όλες σε πια θα αποφασίσετε;
5ον η μύηση πως θα γίνει και πότε; όταν αισθανθείτε εσείς έτυμη όχι , όταν οι δυνάμεις σας είναι ακόμα στην μέση, ή στο τέλος;
6ον θα πρέπει να κουβαλάτε το ποτήρι του μαρτυρίου από όλες τις θρησκείες που θα έχετε μυηθεί για να δείτε πια οντότητα επικαλεστήκατε;
7ον πως θα καταλάβετε τι είναι και τι πρέπει να κάνετε όταν η αρχή είναι μία αλυσίδα δίνεις και παίρνεις, δηλαδή θα πάρεις αλλά τι πρέπει να δώσεις και όχι την ψυχή σου, που δεν θα έχει δύναμη γιατί δεν θα έχει αντισταθεί σε όλα τα άλλα τα πιο πάνω;
Ταπεινά ερωτήματα με πολύ μεγάλη σημασία και όλα αυτά γιατί από περιέργεια, η από υπεροψία;ή για μάθηση γιατί οι άνθρωποι θέλουμε να μαθαίνουμε όσο ζούμε, τελικά τι θα μάθεις; όποια οντότητα και να επικαλεστείς, ότι τα πάντα στην γη είναι μία αλυσίδα αυτό που μάθαμε από μικροί στο σχολείο και ότι βοηθώντας εσένα λογικά θα καταστρέψεις κάποιον άλλο εκτός αν έχεις την συναισθηματική νοημοσύνη, γιατί θα σε βλέπει ως κατώτερο ον, πως βγάζω αυτό το συμπέρασμα θα είσαι από τους πολλούς που έπεσε στα χέρια τους η Σολομωνική και θα ήθελαν να την μελετήσουν ή να την εκμεταλλευτούν, οπότε θα σου δείχνει ενδεχομένως και εσύ θα νομίζεις ότι παίζει μαζί σου γιατί δεν θα μπορείς να αποδεχθείς ότι είναι οντότητα και δεν τα κάνει αυτά
γιατί έχει ανακαλύψει τα πάντα και βρίσκεται κάποιες χιλιάδες μη γήινα χρόνια μπροστά.
Απλούς συνειρμούς κάνω και θα ήθελα κάποιος να μου τους λύση απλά για να καταλάβω, το ξέρω έχω μεγάλη φαντασία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 10:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλες ερωτησεις και περισσοτερο φιλοσοφικου περιεχομενου παρα πρακτικου. Αν διαβασεις τις προηγουμενες αναρτησεις, πιστευω πως θα καταλαβεις πολλα πραγματα. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με το Grimorium Verum, αλλα μπορω να μιλησω λιγο για τα πνευματα του Goetia.
Για καποιο λογω, καποιες φορες βρισκουν πολυ ενδιαφερων το να ειναι σε επαφη με ανθρωπους. Δεν ξερω για ποιο λογω ακριβως, απλα γινεται.
Αλλοι χρησιμοποιουν την μεθοδο του εξαναγκασμου και αλλοι την ομαλη προσεγγιση για μια οντοτητα. Εξαρταται απο τον καθενα υποθετω τι θα ακολουθησει. Λοιπον, ο μονος τροπος για να μαθεις ειναι να ασχοληθεις πραγματικα και χωρις κανενα φοβο. Οταν εχεις στο μυαλο σου οτι θα ερθεις σε επαφη με κατι "κακο" τοτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα γινει ενας χαμος και βασικα γιατι εσυ δεν θα εισαι ετοιμος. Δεν φταιει το πνευμα αν εσυ δεν ξερεις που σου πανε τα τεσσερα,σωστα? Δειξε σεβασμο, να εχεις δυναμη και να ξερεις οτι ολοι..μα ΟΛΟΙ..βρισκομαστε κατω απο τον YHVH. Οταν νοιωθεις οτι μια επαφη παει λιγο στραβα, τοτε απλα πρεπει να θυμισεις την επιρροη αυτων των δυναμεων. Επισης, Αγγελοι Δαιμονες ή οπως θες να τους λες...δεν διαφερουν και πολυ. Μαλιστα, ειναι πολυ πιθανο πως αν ζητησεις βοηθεια απο εναν αγγελο και περιμενεις ευκολα πραγματα, θα σου ερθει μια κατραπακια που δεν θα την περιμενεις. Σαν γενικος κανονας, μην ακους κανεναν και αρχισε να ψαχνεις μονος σου. Ακομα και αυτα που σου λεω, αγνοησε τα εντελως γιατι πολυ απλα μπορει να εχω εκτεθει σε μια συγκεκριμενη οψη, κατι που μπορει να μην ισχυει σε σενα. Οποτε...πιστευε και ερευνα. Αρχισε απο το Goetia. Του Dr. Rudd ειναι μια πολυ καλη εκδοση. Μετα υπαρχει το Magus του Barret. Ψαξε λιγο στο esotericarchives. Και...μην αγνοησεις να διαβασεις Kabbalah και αν μπορεις βρες το Sepher Yetzirah. Πολυ καλο ειναι και το Mystical Qabalah της Dion Fortune. Αυτα προς το παρον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 13:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για καποιο λογω, καποιες φορες βρισκουν πολυ ενδιαφερων το να ειναι σε επαφη με ανθρωπους.
Μηπως τρεφονται με καποιο τρόπο απο αυτους...?
Δε καταλαβαινω γιατι μια οντοτητα να ενδιαφερθει για κατι που δεν εχει τιποτα να κερδίσει...
quote:
Επισης, Αγγελοι Δαιμονες ή οπως θες να τους λες...δεν διαφερουν και πολυ.
Μμμμ.... Βέβαια για να καλέσεις μια οντότητα, όπως έναν άγγελο, θα πρέπει πρώτα να "δέσεις' τη κατώτερη εκδηλωση του... ή δεν ειναι έτσι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 13:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που αναφερεις φιλε μου μπορει να συμβει, αλλα δεν πιστευω οτι γινεται για να "τραφουν" απο εμας, αλλα για να αποκτησουν αρκετη δυναμη στην διασταση αυτη ωστε να μπορεσουν να εκδηλωθουν. Αυτο το κανουμε ηθελημενα ως καποιο βαθμο σε μια επικληση, ωστε να εχουμε εκδηλωσεις του πνευματος. Τωρα, αν εισαι εντελως απροστατευτος και δεν εχεις μαθει πως να διοχετευεις ενεργεια, τοτε αυτο θα σε εξαντλησει και θα θεωρησεις οτι το πνευμα "τρωει" απο σενα. Οσο για τους Αγγελους, δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβως. Αναφερεσαι στους κοσμους υπαρξης? Γενικα, το δεσιμο για μενα σημαινει εξαναγκασμος και αν ειναι μια φορα κακο να το κανεις με εναν δαιμονα, ειναι 1000 φορες κακο να το κανεις με εναν Αγγελο. Αυτο που ανεφερα ειναι απο προσωπικη εμπειρια ως προς τη φυση των δυο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 14:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτο που αναφερεις φιλε μου μπορει να συμβει, αλλα δεν πιστευω οτι γινεται για να "τραφουν" απο εμας, αλλα για να αποκτησουν αρκετη δυναμη στην διασταση αυτη ωστε να μπορεσουν να εκδηλωθουν. Αυτο το κανουμε ηθελημενα ως καποιο βαθμο σε μια επικληση, ωστε να εχουμε εκδηλωσεις του πνευματος. Τωρα, αν εισαι εντελως απροστατευτος και δεν εχεις μαθει πως να διοχετευεις ενεργεια, τοτε αυτο θα σε εξαντλησει και θα θεωρησεις οτι το πνευμα "τρωει" απο σενα. Οσο για τους Αγγελους, δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβως. Αναφερεσαι στους κοσμους υπαρξης? Γενικα, το δεσιμο για μενα σημαινει εξαναγκασμος και αν ειναι μια φορα κακο να το κανεις με εναν δαιμονα, ειναι 1000 φορες κακο να το κανεις με εναν Αγγελο. Αυτο που ανεφερα ειναι απο προσωπικη εμπειρια ως προς τη φυση των δυο.


Αυτό λέμε! όμως ότι στην Σολομωνική αναγκάζεις το πνεύμα δηλαδή το δένεις, με αυτά που αποκαλείσαι για σε ακούσει, δηλαδή να είναι υπάκουο, πως γίνεται αυτό; Έτσι σε υπακούει και ένας Άγγελός; αυτός που πρέπει να του πει να σε υπακούσει ή μάλλον να λέμε καλύτερα να σε καθοδηγήσει είναι ο Θεός, γιατί είναι οι Ταξιαρχίες του Θεού.
Οπότε απλά προσεύχεσαι στον Θεό να εισακουστούν οι προσευχές σου, αυτό κάνουν και οι ασκητές δεν χρειάζονται την Σολομωνική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy