ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 6
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 02:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
macedon εμεις που ειμαστε Χριστιανοι Ελληνες διαφερουμε σε τιποτα απο εσας!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 02:42:34  Εμφάνιση Προφίλ
stiv

quote:
macedon εμεις που ειμαστε Χριστιανοι Ελληνες διαφερουμε σε τιποτα απο εσας!!!

Δεν ξέρω για σένα φίλε μου, αν και το να είσαι Έλληνας και χριστιανός είναι δύο έννοιες αλληλοσυγκρουόμενες και ασύμβατες μεταξύ τους, με τον ίδιο τρόπο που είναι οι έννοιες χριστιανός-σατανιστής. Δεν μπορεί να είσαι και τα δύο. Το ένα ακυρώνει το άλλο.

Υπάρχει όμως ένας απλός τρόπος να καταλάβεις τι ακριβώς είσαι: Την Κυριακή της Ορθοδοξίας πήγαινε στην εκκλησία σου. Κι όταν ο έμμισθος ρασοφορεμένος εκπρόσωπος της ασιατικής θρησκείας αρχίζει να αναθεματίζει τον ελληνικό πολιτισμό και τους Έλληνες, κοίτα μέσα σου και δες πώς νιώθεις. Αν νιώθεις άνετα, είσαι χριστιανός. Αν σηκωθείς να φύγεις και δεν ξαναπατήσεις, είσαι Έλληνας. Απλό δεν είναι;

Και όπως είπε ο Αλαίν Ντε Μπενουά, "Διαλέξτε πού θα προσκυνάτε: Στην Αθήνα ή στην Ιερουσαλήμ". Εμείς, φίλε μου, διαλέξαμε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 02:46:10  Εμφάνιση Προφίλ
macedon,

quote:
Πόσοι ακριβώς είστε εσείς οι Varragoi? Νόμιζα ότι είσαι ένας.

Μιλώ για τα περισσότερα μέλη του forum. Δεν βλέπω να έχουν τον πρώτο λόγο στα ερειστικά σχόλια. Αχρείαστο "αστειάκι", αλλά το προσπερνώ με καλή διάθεση.

quote:
Σου είπα πως όταν λέμε "Ρώμη", δεν εννοούμε την πόλη αλλά την αυτοκρατορία, απαντώντας στο σχόλιό σου ότι ήταν "πρακτικά πόλη". Και γι'αυτό μίλησα για "ελληνορωμαϊκό πολιτισμό". Και συ μου λες για "μηχανική" και "κορινθιακούς ρυθμούς".

Απαντώ στο σχόλιο "Όταν μιλάμε για "ελληνορωμαϊκό πολιτισμό" δεν εννοούμε τον πολιτισμό που δημιούργησε η Ελλάδα ΚΑΙ τον πολιτισμό που δημιούργησε η πόλη της Ρώμης.". Πρακτικά, σε συμπληρώνω.

quote:
Άσχετο βρε καλό μου παιδί. Δεν εξετάζουμε γιατί το έκαναν. Εξετάζουμε αν το έκαναν.

Το αν το έκαναν είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το γιατί και πώς το έκαναν. Αίτιο και αποτέλεσμα.

quote:
Για 6 αιώνες, δεν συμμετείχε κανείς στους Ολυμπιακούς παρά μόνον Έλληνες.

Για 6 αιώνες δεν είχε ταυτιστεί άλλος λαός τόσο πολύ με τους Έλληνες όσο οι Ρωμαίοι εκείνοι την εποχή. Δεν πήραν δα και Σκύθες μέρος στους Ολυμπιακούς. Ελληνομαθείς και ελληνότροποι Ρωμαίοι πήγαν.

quote:
Δεν απάντησες καθόλου. Το ερώτημα ήταν "χωρίς να υπάρχει κράτος, δεν υπήρχε εθνική ταυτότητα, όπως ισχυρίστηκε ο "ελληνόφωνος" προηγούμενα; Και σου έφερα το παράδειγμα των Εβραίων που χωρίς να έχουν κράτος, διατήρησαν την εθνική τους ταυτότητα για περίπου 19 αιώνες.

Την εθνική, όχι το αίμα όπως το εννοείς. Μετά την καταστολή των Μακκαβαίων αναγκάστηκαν να καταφύγουν σε πολλά μέρη της Μεσογείου. Ο συνδετικός τους κρίκος ήταν η θρησκεία. Με βάση την θρησκευτική πρακτική διατήρησαν την εθνική μνήμη. Εξαιρετικά κλειστή θρησκεία, αλλά προφανέστατα οι προσμίξεις δεν αποφεύχθηκαν.

quote:
Όταν κάποιος δηλώνει "ελληνόφωνος Ρωμαίος" σημαίνει αυτό ακριβώς που δηλώνει. Ότι είναι Ρωμαίος και μιλάει ελληνικά.

Εγώ πάλι από τον συγκεκριμένο άνθρωπο κατάλαβα ότι μάλλον εννοεί Έλληνας στην καταγωγή και πολίτης του ρωμαϊκού κράτους. Αν κάνει κάποιος από εμάς τους δύο λάθος, θα βγει ο GEO33 και θα το διευκρινίσει. Ουδείς λόγος ανησυχίας και ταραχής.

quote:
Είναι όντως απίθανο να έχετε οποιαδήποτε συγγένεια με τους Έλληνες.

Γιατί τέτοιο υφάκι; Σου μίλησα καθ' αυτόν τον τρόπο; Σε είπα μη Έλληνα;

Δεν είπα ότι δεν αντλούμε ελληνική καταγωγή. Είπα ότι αναπόφευκτα μετά από το πέρασμα τόσων και τόσων κατακτητών δεν έχουμε 100% ελληνική καταγωγή. Όπως το δει κανείς. Εάν εννοείς πως ο καταγόμενος από έναν γονέα Έλληνα στο απώτερο παρελθόν είναι εξ' ολοκλήρου Έλληνας, τότε, ναι, οι συντριπτική πλειονότητα από όλους εμάς (εσένα, εμένα, φαντάζομαι τους περισσότερους σε αυτό το forum) είναι εξ' ολοκλήρου Έλληνες. Δεν γνωρίζω το πλήρες γενεαλογικό σου δένδρο, οι πρόγονοί σου όμως πού βρίσκονταν; Υπερίπταντο του ελληνικού χώρου ή ήταν κλεισμένοι σε ένα σπήλαιο; Δεν λέω ότι έχεις ή έχω σίγουρα κάποιον ή κάποιους προγόνους μη Έλληνες. Είναι στατιστικά πιθανό όμως.

quote:
Σ'αυτήν την αφιέρωση προς τη Θεά Αθηνά, ο Αλέξανδρος δηλώνει πως το αφιέρωμα είναι από όλους τους Έλληνες, εκτός από τους Λακεδαιμόνιους (...).

Προφανώς. Από την κάθοδο των Ηρακλειδών ήδη ξεκίνησε να σμιλεύεται η συνείδηση της κοινής καταγωγής με τους νέους αυτούς επισκέπτες. Στους πρώτους Ολυμπιακούς είχε ήδη καθιερωθεί ο όρος και γι αυτό οι κριτές ονομάζονταν Ελλανοδίκες (δωρικά).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 02:49:33  Εμφάνιση Προφίλ
Πάνω στο σχόλιο του stiv:
quote:
macedon εμεις που ειμαστε Χριστιανοι Ελληνες διαφερουμε σε τιποτα απο εσας;

θα ήθελα macedon να μου δώσεις παραδείγματα καθημερινών συνηθειών που διαφέρουν ανάμεσα σε χριστιανούς και, ας πούμε, εσένα. Δεν γνωρίζω πως αυτορποσδιορίζεσαι, αφού δεν θέλω να σε ονομάσω Έλληνα από τη στιγμή που είμαστε Συνέλληνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 02:53:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Απαντώ στο σχόλιο "Όταν μιλάμε για "ελληνορωμαϊκό πολιτισμό".......". Πρακτικά, σε συμπληρώνω.

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. όταν λέμε Ρωμαϊκό πολιτισμό, στην ουσία δεν υπάρχει ρωμαϊκός πολιτισμός. Στην αρχή επηρεάστηκαν από τους ήδη ανεπτυγμένους Ετρούσκους(πιθανώς ελληνικής καταγωγής) και μετά από άλλους γείτονες. μεγάλοι αντιγραφείς αλλά καινοτόμοι μηχανικοί. Γενικά, με την αρχή της επέκτασης του Λατίου, παύει να υπάρχει στενά ρωμαϊκός πολιτισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 03:31:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τι άλλο θα γράψετε ακόμη για να μας πείσετε πως οι πρόγονοί μας είναι ο μαστρωπός Αβραάμ, ο αιμομίκτης Λωτ με επικεφαλής έναν ανύπαρκτο Ιουδαίο ιεροκήρυκα, προϊόν της φαντασίας ανώνυμων συγγραφέων του 2ου αιώνα και όχι ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Αλέξανδρος (τους οποίους αναθεματίζετε στους ναούς σας); Πως δεν νοούνται σαν ήρωες αυτοί που έκαναν γνωστό τον ελληνισμό στα πέρατα της οικουμένης αλλά ένας διαταραγμένος εγκληματίας αυτοκράτορας (που έβρασε τη γυναίκα του, σκότωσε τα παιδιά του και τα ανήψια του και αποκεφάλισε τον πεθερό του), μόνο και μόνο επειδή επέβαλλε την ασιατική θρησκεία στη Ρώμη;


Τhats all money...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 03:33:43  Εμφάνιση Προφίλ
Varragos

quote:
Μιλώ για τα περισσότερα μέλη του forum.

Εκπροσωπείς τα περισσότερα μέλη του forum? Από πότε;

quote:
Δεν βλέπω να έχουν τον πρώτο λόγο στα ερειστικά σχόλια.

Τότε δεν βλέπεις καλά. Αλλά, για ποιά "ερειστικά" σχόλια μιλάς; (μάλλον εννοείς "εριστικά", γιατί "ερειστικό" είναι αυτό που χρησιμοποιείται ως στήριγμα, στα ελληνικά).

quote:
Δεν πήραν δα και Σκύθες μέρος στους Ολυμπιακούς.

Θα εκπλαγείς όταν μάθεις πόσοι απ'αυτούς, επειδή μιλούσαν ελληνικά και ήταν χριστιανοί, θεωρήθηκαν όχι μόνο "Έλληνες" αλλά και "γνήσιοι απόγονοι των Ελλήνων". Σκύθες, Παφλαγόνες, Έλληνες, όλοι το ίδιο...

quote:
Εξαιρετικά κλειστή θρησκεία, αλλά προφανέστατα οι προσμίξεις δεν αποφεύχθηκαν.

Θα έχεις προφανώς κάποια στοιχεία να μου παρουσιάσεις... Εκτός αν αυτά αποτελούν δικές σου υποθέσεις.

quote:
Εγώ πάλι από τον συγκεκριμένο άνθρωπο κατάλαβα ότι μάλλον εννοεί Έλληνας στην καταγωγή και πολίτης του ρωμαϊκού κράτους.

Εγώ κατάλαβα αυτό ακριβώς που είπε: Ελληνόφωνοι Ρωμαίοι (Ρωμαίοι δηλαδή που μιλάνε ελληνικά), των οποίων απόγονος είναι ο ίδιος.

quote:
Γιατί τέτοιο υφάκι; Σου μίλησα καθ' αυτόν τον τρόπο; Σε είπα μη Έλληνα;

Κανένα υφάκι. Είπες επί λέξει " είναι απίθανο στατιστικά για αρκετούς από εμάς να είμαστε Έλληνες χωρίς κάποια πρόσμιξη, μεγαλύτερη ή μικρότερη.

Και σου απάντησα "δεν ξέρω για σας, αλλά μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρεις". Για μας, τα πράγματα είναι αλλιώς.

Εμένα, από την άλλη δεν μπορείς να με πεις "μη Έλληνα" γιατί δεν έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα. Ούτε ελληνόφωνος δήλωσα, ούτε μιγάς, ούτε απόγονος των Ρωμαίων, ούτε έχω Εβραίους προγόνους ούτε ακολουθώ ασιατικές συνήθειες.

quote:
Είπα ότι αναπόφευκτα μετά από το πέρασμα τόσων και τόσων κατακτητών δεν έχουμε 100% ελληνική καταγωγή.

Και πάλι σου απαντώ: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΣΑΣ. Δεν γνωρίζω τι ποσοστό επιμιξίας μπορεί να έχετε και με ποιον. Μπορείτε να έχετε ό,τι καταγωγή θέλετε.

Για τη δική μας καταγωγή όμως, έχει αποφανθεί τόσο η επιστήμη όσο και η ιστορία.

quote:
Εάν εννοείς πως ο καταγόμενος από έναν γονέα Έλληνα στο απώτερο παρελθόν είναι εξ' ολοκλήρου Έλληνας, τότε, ναι, οι συντριπτική πλειονότητα από όλους εμάς (εσένα, εμένα, φαντάζομαι τους περισσότερους σε αυτό το forum) είναι εξ' ολοκλήρου Έλληνες.

Εννοώ αυτό που λέω. Αν δεν το καταλαβαίνεις, δεν είναι δικό μου πρόβλημα... Αν ήθελα να πω αυτό που λες, θα έλεγα αυτό που λες.

quote:
Δεν γνωρίζω το πλήρες γενεαλογικό σου δένδρο, οι πρόγονοί σου όμως πού βρίσκονταν;

Εδώ, στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, λίγα χιλιόμετρα έξω από το χωριό του Αλέξανδρου.

quote:
Υπερίπταντο του ελληνικού χώρου ή ήταν κλεισμένοι σε ένα σπήλαιο; Δεν λέω ότι έχεις ή έχω σίγουρα κάποιον ή κάποιους προγόνους μη Έλληνες. Είναι στατιστικά πιθανό όμως.

Δηλαδή: Στατιστικά πιθανό (και όχι βέβαιο) σημαίνει πως επηρεάζει ένα μικρό ποσοστό του συνόλου. Έτσι, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, είναι δυνατόν κάποιοι να ήρθαν σε επιμιξία με άλλους. ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ (η μεγάλη πλειοψηφία δηλαδή) ΖΟΥΣΑΝ ΣΕ ΣΠΗΛΑΙΑ Ή ΥΠΕΡΙΠΤΑΝΤΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ!

Και για να σοβαρευτούμε: Είναι στατιστικά απίθανο. Έτσι απλά.

Φυσικά, μπορείς να μας φέρεις κάποια έρευνα να τη σχολιάσουμε. Μη μου λες μόνον ό,τι σου κατεβαίνει και θέλεις να σε παίρνω και στα σοβαρά.

quote:
θα ήθελα macedon να μου δώσεις παραδείγματα καθημερινών συνηθειών που διαφέρουν ανάμεσα σε χριστιανούς και, ας πούμε, εσένα.

Ένα απλό παράδειγμα: Όταν ανέβηκα στον Παρθενώνα, ένιωσα τα μάτια μου να δακρύζουν από το θέαμα αλλά και την οργή μου να ξεχειλίζει για εκείνους τους ρασοφόρους που έσπαζαν με σφυρί τη μετώπη γιατί είχε "ειδωλολατρικές παραστάσεις", καταστρέφοντας ένα μνημείο του παγκόσμιου πολιτισμού.

Ένας χριστιανός νιώθει παρόμοια, όχι για τον Παρθενώνα ή άλλο μνημείο της Ελλάδας (αφού ανήκει σε έναν άλλο πολιτισμό) αλλά για ένα ρωμαϊκό ναό, χτισμένο στην άκρη της Ασίας και αφιερωμένο στη σοφία του Γιαχωβά.

quote:
Δεν γνωρίζω πως αυτορποσδιορίζεσαι, αφού δεν θέλω να σε ονομάσω Έλληνα από τη στιγμή που είμαστε Συνέλληνες.

Συνέλληνες; Δηλαδή τι κοινό έχουμε; Την ... ταυτότητα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 04:30:39  Εμφάνιση Προφίλ
macedon,

quote:
Εκπροσωπείς τα περισσότερα μέλη του forum? Από πότε;

Δεν μιλάω εξ ονόματος άλλων. Ενδέχεται, όπως λες, να μην βλέπω καλά, βλέπω όμως διαρκώς την ειρωνεία να πλανάται στα σχόλιά σου, για οτιδήποτε κι αν σε ρωτήσουν, βάσιμο ή αβάσιμο.

quote:
μάλλον εννοείς "εριστικά", γιατί "ερειστικό" είναι αυτό που χρησιμοποιείται ως στήριγμα, στα ελληνικά

Ναι, εριστικά. Κεκτημένη ταχύτητα. Δεν είναι ανάγκη να προσθέτεις την έκφραση "στα ελληνικά". Καταλαβαίνεις για ποιον λόγο είναι αγένεια. Μην επεκταθούμε.

quote:
Θα εκπλαγείς όταν μάθεις πόσοι απ'αυτούς, επειδή μιλούσαν ελληνικά και ήταν χριστιανοί, θεωρήθηκαν όχι μόνο "Έλληνες" αλλά και "γνήσιοι απόγονοι των Ελλήνων". Σκύθες, Παφλαγόνες, Έλληνες, όλοι το ίδιο...

Για ολυμπιακούς αγώνες μίλησα, καλέ μου άνθρωπε, και εσύ μιλάς για άσχετα πράγματα. Ναι, και πολλοί Σκύθες υπήρχαν, και πολλοί μιξοβάρβαροι στοπν κρατικό μηχανισμό του Βυζαντίου.

quote:
Θα έχεις προφανώς κάποια στοιχεία να μου παρουσιάσεις... Εκτός αν αυτά αποτελούν δικές σου υποθέσεις.

Για ποιο από τα δύο;

quote:
Εγώ κατάλαβα αυτό ακριβώς που είπε: Ελληνόφωνοι Ρωμαίοι (Ρωμαίοι δηλαδή που μιλάνε ελληνικά), των οποίων απόγονος είναι ο ίδιος.

Άσκοπη επανάληψη. θα το διευκρινίσει ο ίδιος.

quote:
Για τη δική μας καταγωγή όμως, έχει αποφανθεί τόσο η επιστήμη όσο και η ιστορία.

Τι περίπου ποσοστό των Ελλήνων πολιτών έχει αποφανθεί η επιστήμη πως είναι άμεσοι και άσπιλοι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων;

quote:
Δηλαδή: Στατιστικά πιθανό (και όχι βέβαιο) σημαίνει πως επηρεάζει ένα μικρό ποσοστό του συνόλου.

Στατιστικά πιθανό σημαίνει ότι επηρεάζει ένα αξιοσέβαστο τμήμα του συνόλου. Αλλιώς θα έλεγα στατιστικά απίθανο.

quote:
Φυσικά, μπορείς να μας φέρεις κάποια έρευνα να τη σχολιάσουμε. Μη μου λες μόνον ό,τι σου κατεβαίνει και θέλεις να σε παίρνω και στα σοβαρά.

Η έρευνα προφανώς δείχνει την επικράτηση συγκεκριμένων ελληνικών χρωμοσωμικών τύπων, διακριτών από τα γειτονικά έθνη. Μιλάω βλέποντας τα χαρακτηριστικά των σημερινών Ελλήνων. Τον φαινότυπο, την εμφάνιση. Και όπως ξαναείπα, οι λιγότερες προσμίξεις υπάρχουν για προφανείς λόγους σε Μάνη και Σφακιά.

quote:
αλλά και την οργή μου να ξεχειλίζει για εκείνους τους ρασοφόρους που έσπαζαν με σφυρί τη μετώπη γιατί είχε "ειδωλολατρικές παραστάσεις"

Εννοείς προφανώς τους Έρουλους, την γερμανική εκείνη φυλή που επέδραμε κατά της Αθήνας το 267. Όλοι οι Έλληνες νιώθουμε οργή γι' αυτήν την απώλεια.

quote:
Συνέλληνες; Δηλαδή τι κοινό έχουμε; Την ... ταυτότητα;

Καλό θα είναι αυτή η επαναλαμβανόμενη γελοιότητα να σταματήσει εδώ. Φαίνεται πως η περιβόητη Αμαλία κρίνει τους διάφορους γράφοντες με διαφορετικά μέτρα και σταθμά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 09:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
εγώ αισθάνομαι ΈΛΛΗΝΑΣ και Χριστιανός ορθόδοξος. Πιστευω σε αυτό που πιστεύω και δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι διεφθαρμένοι ρασοφόροι, αλλά ούτε και οι αντίστοιχοι διεφθαρμένοι Απολλώνιοι ιερείς(γιατί η διαφθορα είναι ανθρώπινο γνώρισμα).
πιστεύω ότι θα υπάρχουν και αντίστοιχοι Έλληνες - δωδεκαθειστές - άθεοι - βουδιστές ...που αισθάνονται όπως εγώ.
από την στιγμή που αισθάνονται ΄ΕλΛΗΝΕΣ που υπάρχει το πρόβλημα;

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 10:31:34  Εμφάνιση Προφίλ
ρε παιδιά τίποτα για το θέμα μας θα πούμε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 10:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Ο καθένας νοιώθει όπως αισθάνεται και ο ίδιος αυτοπροσδιορίζεται. Το πρόβλημα με τους νεοειδωλολάτρες είναι ότι προσπαθούν να διχάσουν τον ελληνικό λαό, σε καθαρούς και μη καθαρούς Έλληνες. Μέσα στη γενική αμορφωσιά και σύγχυση της εποχής μας βρίσκουν κάποια θύματα για να κάνουν θυσίες στον Δία, εκεί στα βουνά που τρέχουν. Δεν έχουν καμμία σχέση με το αρχαιοελληνικό ήθος που επικαλούνται, γιατί δεν ξέρουν να σέβονται τον συνομιλητή τους. Επιτίθενται σε λαμπρούς επιστήμονες μόνο και μόνο επειδή έχουν άλλη άποψη από αυτούς και ορίονται σαν δαιμονισμένοι, ενώ τις πηγές τις χρησιμοποιούν αποσπασματικά και κατά το δοκούν. Πρόκειται για ψυχικά ανώμαλα άτομα λόγω του βλάσφημου λόγου τους. Πλέον δεν με απασχολούν καθόλου, κατά το παρελθόν τους μελέτησα.
Πρόκειται για νεοεποχίτικο κίνημα το οποίο δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, απλά εδώ είναι πιο έντονο λόγω ιστορίας. Εξυπηρετούν τα σχέδια του διεθνούς Σιωνισμού, χωρίς βέβαια να το καταλαβαίνουν, γιατί το πρόβλημα των Εβραίων είναι ο Χριστός και όχι ο Σωκράτης.
Είναι θέμα χρόνου η εξαφάνισή τους. Ήδη δεν ακούγονται πια, γιατί όσο έχω εγώ σχέση με το τζούντο, έχουν και αυτή με την Ελλάδα.
Προσωπικά, αποτελεί τιμή για μένα να με βρίζουν και τους ευχαριστώ γι' αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 10:53:19  Εμφάνιση Προφίλ
Σαδιστόπουλε,
quote:
Δεν παρακολουθώ τις ομιλίες του Πλεύρη. Με τον Πλεύρη έχουμε σημαντικές διαφορές, τις οποίες αναλύω στο βιβλίο μου.
Δεν είναι λόγος αυτός. Πολύ απόλυτος είσαι.

Το βιβλίο σου καταπιάνεται με την ιστορική πλευρά ενός θρησκευτικού θέματος. Ο Πλεύρης έχει ασχοληθεί ελάχιστα μ' αυτά. Οι περισσότερες ομιλίες και βιβλία του είναι για άλλα θέματα. Και η παρακάτω φράση σου:

quote:
Άλλα έθνη παράγουν πολιτισμό (όπως είναι οι Έλληνες), άλλα έθνη αφομοιώνουν πολιτισμούς χωρίς να μπορούν να παράγουν δικό τους, όπως π.χ. είναι κάποιοι από τους Ευρωπαίους και άλλα έθνη ούτε παράγουν ούτε αφομοιώνουν.
... είναι σχεδόν αυτολεξεί Πλεύρης. Δεν πιστεύω να την ξεσήκωσες από κάπου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 11:30:36  Εμφάνιση Προφίλ
X

quote:
Το βιβλίο σου καταπιάνεται με την ιστορική πλευρά ενός θρησκευτικού θέματος. Ο Πλεύρης έχει ασχοληθεί ελάχιστα μ' αυτά.

Ολόκληρο βιβλίο έχει γράψει γι'αυτό ρε Παναγιώτη και συγκεκριμένα σχετικά με το Ταλμούδ. Μάλιστα για το περιεχόμενο του βιβλίου δικάστηκε κιόλας. Τι "ελάχιστα" μου λες;

quote:
είναι σχεδόν αυτολεξεί Πλεύρης. Δεν πιστεύω να την ξεσήκωσες από κάπου;

Από κει που την ξεσήκωσε μάλλον κι ο Πλεύρης. Από ένα παλιό βιβλίο του Ανδρέα Δενδρινού.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 11:45:41  Εμφάνιση Προφίλ
GEO33

quote:
Ο καθένας νοιώθει όπως αισθάνεται και ο ίδιος αυτοπροσδιορίζεται.

Ακριβώς. Και γω το σέβομαι απόλυτα αυτό.

quote:
Το πρόβλημα με τους νεοειδωλολάτρες

Προσωπικά δεν είμαι ούτε νεοειδωλολάτρες ούτε παλαιοειδωλολάτρης. Ούτε οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες. Και φυσικά δεν ήταν παγανιστές.

quote:
Μέσα στη γενική αμορφωσιά και σύγχυση της εποχής μας βρίσκουν κάποια θύματα για να κάνουν θυσίες στον Δία, εκεί στα βουνά που τρέχουν.

Εδώ κάποιοι λατρεύουν ένα ανύπαρκτο πρόσωπο της Ιουδαίας που αποτελεί αποκύημα της φαντασίας ανώνυμων συγγραφέων του 2ου αιώνα και που μάλιστα έγινε και θεός με σχετική πλειοψηφία από μια σύνοδο. Ο Δίας σε πείραξε;

quote:
Επιτίθενται σε λαμπρούς επιστήμονες μόνο και μόνο επειδή έχουν άλλη άποψη από αυτούς και ορίονται σαν δαιμονισμένοι

Όταν λες "λαμπρούς επιστήμονες", ποιον εννοείς ακριβώς;

quote:
Πρόκειται για νεοεποχίτικο κίνημα το οποίο δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, απλά εδώ είναι πιο έντονο λόγω ιστορίας. Εξυπηρετούν τα σχέδια του διεθνούς Σιωνισμού, χωρίς βέβαια να το καταλαβαίνουν, γιατί το πρόβλημα των Εβραίων είναι ο Χριστός και όχι ο Σωκράτης

1. Αυτά τα "νεοεποχίτικα" και τα περί "διεθνούς Σιωνισμού" κράτησέ τα για το κατηχητικό σου. Ο μόνος που εξυπηρετεί το διεθνή Σιωνισμό είναι το δημιούργημά του, ο χριστιανισμός, προϊόν των φαρισαϊκών ιερατείων του 1ου αιώνα. Κατάφεραν έτσι οι Σιωνιστές και έκαναν ένα μεγάλο μέρος της ανθρωπότητας να λατρεύει το θεό τους, να τον υμνεί στα εβραϊκά στις εκκλησίες τους και να θεωρεί σαν προπάτορές τους, τους προπάτορες των Εβραίων. Ασε να μιλήσει κανείς άλλος για Σιωνισμό.

2. Οι Εβραίοι, παρεμπιπτόντως δεν ασχολούνται με τον Ιησού. Ούτε τον γνωρίζουν, ούτε αναφέρεται στα βιβλία τους. Στο σημείο αυτό ο Πλεύρης είναι λάθος.

quote:
Προσωπικά, αποτελεί τιμή για μένα να με βρίζουν και τους ευχαριστώ γι' αυτό.

Ποιος σε έβρισε βρε αγόρι μου γλυκό; Πού; Πότε; Δηλαδή τώρα αν σε πω "συκοφάντη", θα έχω άδικο, μια και κατηγορείς άλλους χωρίς στοιχεία; Ή προτιμάς το "πάσχεις από σύνδρομο καταδίωξης";

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:06:17  Εμφάνιση Προφίλ
Varragos

quote:
Εννοείς προφανώς τους Έρουλους, την γερμανική εκείνη φυλή που επέδραμε κατά της Αθήνας το 267. Όλοι οι Έλληνες νιώθουμε οργή γι' αυτήν την απώλεια.

Τότε θα μπορέσεις να μου εξηγήσεις γιατί η επίσημη "Εκκλησία της Ελλάδας" διά της Ιεράς Συνόδου ζήτησε (και πέτυχε) από το Υπουργείο Πολιτισμού να αφαιρεθεί το τμήμα αυτό από το σχετικό βίντεο του Κ. Γαβρά που προβάλλεται στο Μουσείο της Ακρόπολης.

Επίσης, θα μπορέσεις ίσως να μου εξηγήσεις την άμεση και καθολική διαμαρτυρία των χριστιανών για την επίμαχη σκηνή.

Επειδή είπες "όλοι οι Έλληνες νιώθουμε οργή..." μήπως οι παραπάνω δεν ανήκουν σ'αυτούς;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Ρε μεγάλε ποιος ασχολείται μαζί σου; Τόσο μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου για να νομίζεις ότι ασχολούμαστε μαζί σου; Εγώ τις απόψεις μου εκθέτω και θα συνεχίσω να το κάνω. Δεν απαντώ σε σένα, γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα πιστεύω του άλλου. Εσύ θεωρείς ότι πρέπει να απαντά σε οτιδήποτε δεν σου αρέσει, γιατί είσαι φανατισμενος και εκτίθεσαι λέγοντας πράγματα που δεν στέκουν ούτε σε μαθητές δημοτικού. Ξεκόλλα λοιπόν το μυαλό σου. Όσο για το "αγόρι μου γλυκό" (δεν ξέρω αν σου αρέσουν), αλλά να το πεις αλλού. Το τι κάνω εγώ και το ποιος είμαι, δεν το ξέρεις. Άσε λοιπόν την ειρωνεία και μην το κάνεις το θέμα προσωπικό. Πήγαινε να γράψεις κανένα βιβλίο ακόμα από τις πηγές και τη βιβλιογραφία που μόνο εσύ γνωρίζεις.
Βρισιά και ασέβεια δεν είναι μόνο το "μαλάκας", αλλά και οποιαδήποτε νυξη αμφισβητεί την ιδιότητα του άλλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:16:05  Εμφάνιση Προφίλ
Και ποιά ακριβώς ιδιότητά σου αμφισβητήθηκε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Και είναι ευκαιρία να σου μάθω να σέβεσαι κιόλας. Μάθε λοιπόν ότι όταν συζητάμε σοβαρά, δεν βάζουμε επίθετα ούτε χαρακτηρισμούς που θίγουν τις απόψεις του άλλου. Επειδή σε έχω παρακολουθήσει και αλλού, βρίθεις χολής και δηλητηρίου για οτιδήποτε δεν σου πάει. Η ψυχή σου βγάζει μεγάλη κακία. Γιατί σημασία δεν έχουν οι λέξεις αλλά ο τρόπος. Προσωπικά δεν μου κάνεις τίποτα, αλλά μπας και μάθεις κάτι.

Υ.Γ. Τα μαθήματα θα τα συνεχίσουμε άλλη φορά, τώρα πάω για προσευχήΤι να προσευχηθώ για σένα, αδερφέ; Καλή φώτιση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 12:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
quote:

Varragos

quote:
Εννοείς προφανώς τους Έρουλους, την γερμανική εκείνη φυλή που επέδραμε κατά της Αθήνας το 267. Όλοι οι Έλληνες νιώθουμε οργή γι' αυτήν την απώλεια.

Τότε θα μπορέσεις να μου εξηγήσεις γιατί η επίσημη "Εκκλησία της Ελλάδας" διά της Ιεράς Συνόδου ζήτησε (και πέτυχε) από το Υπουργείο Πολιτισμού να αφαιρεθεί το τμήμα αυτό από το σχετικό βίντεο του Κ. Γαβρά που προβάλλεται στο Μουσείο της Ακρόπολης.

Επίσης, θα μπορέσεις ίσως να μου εξηγήσεις την άμεση και καθολική διαμαρτυρία των χριστιανών για την επίμαχη σκηνή.

Επειδή είπες "όλοι οι Έλληνες νιώθουμε οργή..." μήπως οι παραπάνω δεν ανήκουν σ'αυτούς;

macedon


Μπορώ να σου απαντήσω εγώ, αν θες, αν και δεν το ξέρω καλά το θέμα. Είναι πολύ απλό, γιατί η Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος είναι κωλυμένηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 13:12:50  Εμφάνιση Προφίλ
GEO33

quote:
Και είναι ευκαιρία να σου μάθω να σέβεσαι κιόλας.

Επειδή έχω κουραστεί να ακούω συμβουλές από παιδάκια που αγνοούν και τα βασικά ακόμη, που έχουν διαβάσει 2 φυλλάδες και νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, που μιλάν για έννοιες που δεν καταλαβαίνουν, θα πρέπει να γνωρίζεις νεαρέ ότι ο σεβασμός δεν επιβάλλεται αλλά κατακτιέται με τη στάση μας. Και πριν φτάσει κανείς να "απαιτεί" τον σεβασμό των άλλων, πρέπει πρώτα να σέβεται ο ίδιος τον εαυτό του και κατόπιν τους άλλους.

Όταν δείξεις τον απαιτούμενο σεβασμό, τότε θα μπορείς να απαιτείς και το σεβασμό των άλλων.

quote:
Μάθε λοιπόν ότι όταν συζητάμε σοβαρά, δεν βάζουμε επίθετα ούτε χαρακτηρισμούς που θίγουν τις απόψεις του άλλου.

Είναι η πολλοστή φορά που σε ρωτάω σε ποιο σημείο θίχτηκες και με ποια επίθετα, αλλά δεν μου απαντάς.

quote:
Επειδή σε έχω παρακολουθήσει και αλλού, βρίθεις χολής και δηλητηρίου για οτιδήποτε δεν σου πάει.

Το πως ερμηνεύεις εσύ την παράθεση στοιχείων που απομυθοποιούν τις ιδέες σου, είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα.

quote:
Προσωπικά δεν μου κάνεις τίποτα, αλλά μπας και μάθεις κάτι.

Πάντα είμαι πρόθυμος να μάθω κάτι από ανθρώπους που μπορούν να δώσουν κάτι. Εσύ τι έχεις να δώσεις προς όφελος της γνώσης μου;

quote:
Τα μαθήματα θα τα συνεχίσουμε άλλη φορά, τώρα πάω για προσευχήΤι να προσευχηθώ για σένα, αδερφέ; Καλή φώτιση...

Αν πας για προσευχή στον γιο του Γιαχωβά, πεστου χαιρετίσματα από μένα. Όσο για τη φώτιση, θα ήταν καλό να ξεκινήσει από σένα νεαρέ, μια και είσαι πιο κολλητός του.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 13:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Τι περίπου ποσοστό των Ελλήνων πολιτών έχει αποφανθεί η επιστήμη πως είναι άμεσοι και άσπιλοι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων;


http://oceangr2.wordpress.com/2007/0...%CE%B1-%CE%A5/
Φαίνεται πως τα Ελληνικά χρωματοσώματα Ε ανήκουν αποκλειστικά στον κλάδο E3b1a (Ανατολική Αφρική 23ky) ο οποίος είναι γνωστός και ως E-M78 από την μετάλλαξη M78 που τον ορίζει. Μέσα από τη μελέτη των μικροδορυφόρων όμως φαίνεται πως τα Ελληνικά και Ευρωπαϊκά χρωματοσώματα ανήκουν σ’ ένα σύμπλεγμα που ονομάζεται E-M78α το οποίο έχει μέγιστη συχνότητα στην Ελλάδα και στη Νότιο Βαλκανική ειδικότερα, και η συχνότητα και ποικιλομορφία του μειώνεται στις γειτονικές περιοχές. Το Ε-M78α χρονολογήθηκε περί το 8ky και η προέλευση του θεωρείται ως η Νότια Βαλκανική χερσόνησος. Η παρουσία χρωματοσωμάτων Ε-Μ78α στην Ευρώπη είναι συνέπεια της επέκτασης του Νεολιθικού πολιτισμού και αργότερα του Ελληνικού αποικισμού.

όπως βλέπουμε όλη η νότια βαλκανική(Ιλλυρία Παιονία Θράκη Ελλάς) έχει το χρωματόσωμα Ε-Μ78α που δηλώνει την ελληνικότητα της περιοχής

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 13:35:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
αθεος
http://oceangr2.wordpress.com/2007/0...%CE%B1-%CE%A5/


Δε δουλεύει. Κάτι έγινε με τις τρεις τελείες μετά το μηδέν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
devdas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 13:36:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ρε παιδιά τίποτα για το θέμα μας θα πούμε?



Ακριβώς μπήκατε σε ενα θέμα που δεν τερειάζει καθόλου εδώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 13:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
για δες τώρα

http://oceangr2.wordpress.com/2007/03/26/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%A7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%A5/

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 13:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
είναι και οι Σέρβοι, χωρίς να παύουν να είναι Σέρβοι, οι Βούγλαροι, χωρίς να παύουν να είναι Βούλγαροι, οι Ρουμάνοι, χωρίς να παύουν να είναι Ρουμάνοι κ.α.

ενα λαθος... οι υπηκοοι των Ρωμαιων, ηταν υποδουλοι στις περισσοτερες των περιπτωσεων, οντας κατακτημενοι...

αρχικα και στην Ελλαδα ηταν η ιδια αντιμετωπιση, παρολο που "σταδιακα" αλλαξε, αφου ειδαν οτι δεν ειχαν αποκλιση οι "συμπεριφορες" και η "κουλτουρα"

οι Ρουμανοι ηταν φυλη που προ-υπηρχε στα βαλκανια και μαλιστα, οταν κατακτηθηκαν απο τους Ρωμαιους (κυριως με την επεκτατικη πολιτικη που ακολουθησαν) οχι απλα οι Ρουμανοι δεν ηταν ισαξιοι, ρωμαιοποιηθηκαν εντελως, αφου και μεχρι σημερα, η γλωσσα τους ειναι μια "παραλλαγη" των λατινικων, πολυ κοντα στα σημερινα ιταλικα...

οι σερβοι και οι βουλγαροι (οπως λες) ηταν σλαβικα φυλα, ενοποιημενα, που εμφανιστηκαν αρκετους αιωνες αργοτερα, οταν μαλιστα δεν υπηρχε "ουσιαστικα" το αυτο-καθαυτο ρωμαϊκο κρατος, αλλα το ανατολικο ρωμαϊκο-βυζαντινο δηλαδη....

αρχικα ειχαν κανει μεγαλες καταστροφες στο ανατολικο κομματι, αλλα ολοι ξερουμε την καταληξη των Σλαβων.... οπου ουσιαστικα, 2 φορες κοντεψαν να "εκξλειψουν" (Βασιλειος ο Β' και οι Ανθιμος και Κυριλλος που τους εκχριστιανισαν)


οποτε, ουδε εδω εχουμε "ισαξια" μελη


quote:
γλώσσα, η Τέχνη, η ρητορική, η μουσική, η παιδεία, η κοινωνική οργάνωση ήταν παφλαγονικά; Δεν είναι μόνο η γλώσσα που αποδεικνύει την ελληνικότητα του Βυζαντίου, αλλά όλος του ο πολιτισμός.


παρολο που επιβληθηκε η ελληνικη γλωσσα στο ανατολικο κομματι της ρωμαϊκης βυζαντινης αυτοκρατοριας, δεν επαυε να ηταν Ρωμαϊκη... ολα τα στοιχεια αυτο εδειχναν...

quote:
Η γλώσσα μου αποδεικνύει ότι ήμουν Έλληνας, αλλά πολίτης μιας υπερεθνικής αυτοκρατορίας, γιατί όλες οι αυτοκρατορίες είναι υπερεθνικές. Σε αυτή την αυτοκρατορία πρωταρχικό ρόλο είχε το ελληνικό στοιχείο, χωρίς να καταπιέζει τα άλλα.

στην τελικη, το ιδιο ισχυε και κατα την οθωμανικη αυτοκρατορια.... οπου παλι οι Ελληνες, αισθανονταν Ελληνες, οι Αιγυπτιοι Αιγυπτιοι, οι Αραβες Αραβες... και ουτω καθεξης ασχετως αν υπηρχαν περιπτωσεις που καποιοι "πασαδες" δεν το θελανε. Υπηρχε ομως ΝΟΜΟΣ και ο ΝΟΜΟΣ ελεγε οτι (κανονικα) δεν επρεπε να πειραχτουν οι αλλες εθνικοτητες, καθως ηταν "κατωτερες" των Οθωμανων...

quote:
Αμφισβητείται ότι τον Ρήγα τον κυνήγησαν οι Αυστριακοί;

αυτο, γιατι οι Οθωμανοι πληρωσαν αδρα τους συνεργατες του Ρηγα, και επηρεασαν τους Αυστιακους οτι θα εκανε "κακο" στην Αυστρια...

quote:
Τι σχέση έχει η Λιβύη με την Ιταλία.

η Λιβυη ηταν καποτε υπο ιταλικη κατοχη (απο το 1911 μεχρι το 1943), ενω ανεκαθεν υπηρξε το "κακο σπυρι" της Ρωμαϊκης Αυτοκρατοριας (μην ξεχνας οτι η Λιβυη ηταν η αρχαια Καρχιδονα)


quote:
Η διαφορά μας με τον λαό των Σκοπίων έγγειται, όπως λες, ότι αυτούς τους μάθανε ότι είναι Μακεδόνες. Εμάς δεν μας έμαθε κανείς. Με εμάς συνέβη το αντίθετο, αυτοί οι φωτισμένοι που εννοείς, προσπάθησαν να μας πείσουν ότι είμαστε αρχαίοι Έλληνες.



ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ... δεν τους εμαθε κανεις.... το κρατιδιο αυτο, κομματι ουσιαστικα Σλαβικο αναμεσα στη Βουλγαρια και στη Γιουγκοσλαβια, "ιδιαιτερη" πατριδα του Τιτο, παρολο που ηταν το βορειο τμημα της Αρχαιας Μακεδονιας, δεν φαινεται στην ιστορια οτι οι σλαβοι ηταν ΠΑΝΤΑ εκει...

ουσιαστικα, απο το 1919 μεχρι και το 1940, η περιοχη ονομαζονταν Βαρδασκα (Βαρδαρης) και ουδεποτε ειχε ειπωθει ΤΙΠΟΤΑ για Μακεδονικο κρατος, ή Μακεδονικη υπηκοοτητα. Ο Τιτο λοιπον, οταν και τελειωσε ο Β' Π.Π., εξεφρασε την επιθυμια του, το νοτιοτερο μερος της Γιουγκοσλαβιας, ο Βαρδαρης δηλαδη, να μετονοναστει σε Μακεδονια, επειδη βρισκοταν ηδη σε μερος της Αρχαιας Μακεδονιας, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΘΙΞΕΙ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ, αφου ητανε ΣΛΑΒΟΙ...
τοτε η Ελλαδα, ποτε δεν αντεδρασε (πρωτα απο ολα, ηταν ο Εμφυλιος και δευτερον δεν την ενοιαξε ποτε)

το θεμα ποτε δεν περασε, ουτε στον ΟΗΕ εγινε ποτε καποια "κινηση", απλα εμεινε στα χαρτια, αφου "υποχειρως" ο Τιτο το ελεγε, χωρις να ισχυσει ποτε...

ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1991 που ηρθε η διασπαση της Γιουγκοσλαβιας, οι τοτε "ιθυοντες" εκμεταλλευτικαν τα πολλα κενα, και κερδισαν τον ορο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, με το επιπλεον ομως οτι ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ και την ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 13:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
ρε παιδιά τίποτα για το θέμα μας θα πούμε?


τιποτα ακομα...4 μερες (3 +1) περασαν και ουτε η "παραταση" των 3 ημερων εδειξε τιποτα!


πρεπει να "συνελθουμε" και να δουμε οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα... πρεπει να γινουν σημεια και τερατα για να γινει κατι μεταξυ εμας και της Τουρκιας.

το εχουμε αναλυσει, οτι κατα μετωπο επιθεση ποτε δεν θα μας κανουν. Ουτε ειναι ετοιμοι να το κανουν ακομα (θα περιπενουν σιγουρα να ολοκληρωθει το εξοπλιστικο τους προγραμμα μεχρι το 2025) και μετα βλεπουμε...μεχρι τοτε εμεις θα ειμαστε εντελως ανημποροι, αφου δεν θα εχουμε ολοκληρωσει κανενα απο τα "αποτρεπτικα-εξοπλιστικα προγραμματα μας"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 14:04:31  Εμφάνιση Προφίλ
2025 διαβάζω :) :) :) πολύ βάζεις!

Είναι λίγο πεσμένα τα πράγματα εκεί πέρα, παρόλα αυτά διαβάζω τώρα κινήσεις τις αμερικής για τα πετρελαια και συνενοήσεις εδώ και εκεί με την Κλίντον!

Τώρα που βγαίνουν στην δημοσιότητα οι εκτημήσεις για τα φυσικα αέρια κλπ κλπ θα ζεστένεται το θέμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 14:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

2025 διαβάζω :) :) :) πολύ βάζεις!




μην το λες...τοτε θα εχουν ολοκληρωθει ΠΛΗΡΩΣ ολα τους τα εξοπλιστικα προγραμματα:

F-35, U214, Millgem, Altay (Αρμα Μαχης), A129 (επιθετικα ελικοπτερα), νεες κορβετες και νεες φρεγατες.

και δεν βαζω τον "σχεδιασμο" που θα χρειαστει αλλα 2-3 χρονια!

Αλλιως, ειναι σιγουρα χαμενοι, αν κανουν πληγμα αμεσο εναντιον μας, ειναι σιγουρο οτι δεν θα καταφερουν και πολλα (στη συγκεκριμενη περιοδο, οπου ακομα εχουμε το ποιοτικο πλεονεκτημα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 14:39:44  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι αλλά μέχρι τότε εμείς δεν θα έχουμε ξεκινήσει τις εξορύξεις φυσικού αερίου κλπ κλπ και μέταλλα κάτι που θέλουν και αυτοί εκεί να πάρουν κανένα κομμάτι! Όπότε σιγά μν περιμένουν το 2025

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 15:32:24  Εμφάνιση Προφίλ
PREDATOR

quote:
η Λιβυη ηταν καποτε υπο ιταλικη κατοχη (απο το 1911 μεχρι το 1943)

Μάλιστα, έγινε και ένα ευτράπελο Κώστα, πριν 10-15 χρόνια. Ο Καντάφι, επικαλούμενος τη νομοθεσία με την οποία δινόταν η ιταλική υπηκοότητα στους Λίβυους, δήλωσε πως ως έχων ιταλική υπηκοότητα θα βάλει υποψηφιότητα για πρόεδρος της Ιταλίας...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy