ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 16:49:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατί μεγάλωσαν χωρίς παιδεία;
Γιατί ζούμε σε μια κοινωνία που η βία και η μιζέρια αναπαράγεται ελεύθερα παντού;
Γιατι ζούμε σε μια κοινωνία που γενικά, είναι σκατά;
Διάλεξε και πάρε.

Πάντως το τρελός στη τρέλα θα πάει,το θέμα είναι να μην γίνει τρελός


Δόχτωρ δεκτή η απάντηση σου αλλά η ερώτησή μου εστιάζει περισσότερα στο τι συμβαίνει στο μυαλό του κάθε ανθρώπου και γιατί να κάνει μια τέτοια επιλογή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2012, 21:04:35  Εμφάνιση Προφίλ
Οι λόγοι είναι ψυχολογικοί, σχεδόν σε όλες τις επιλογές του ανθρώπου. Απο το σε τι πανεπίστημιο θα πάει μέχρι το τι χρώμα τ-σερτ επιλέγει να φορέσει.. επομένως είναι δύσκολο να εντοπιστούν.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/07/2012 21:04:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 00:44:22  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.nature.com/news/is-rationality-the-enemy-of-religion-1.10539

http://www.nature.com/nature/journal/v474/n7352/full/474446a.html


2 ενδιαφέροντα αρθράκια επειδή είμαι "εύπιστος" του scientific american. Να δούμε τώρα τι θα ακούσουμε; Ότι είμαι "εύπιστος" του Nature; Που ο Πανούλης δεν έχει πετύχει δημοσίευση ακόμα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 13:18:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Agnostic

quote:
PanosT

Ίσως να έχει συζητηθεί και σε άλλο thread οπότε ας με παραπέμψεις εκεί αλλά εμείς ως Έλληνες έχουμε και κάτι άλλες διασκεδαστικές ιστορίες ότι οι Πελασγοί ήταν...προσελλήνιο φύλο σ'αυτά τα χώματα!

Αυτή η διασκεδαστική ρήση πόσες χιλιάδες/εκατομμύρια/δισεκατομμύρια χρόνια μας στέλνει πίσω?


Ε εντάξει, και οι Χόπι είναι παλιότεροι κι από τον ήλιο στους μύθους τους, τι να κάνουμε τώρα
http://www.indigenouspeople.net/howthegr.htm

Όσα χρόνια και να μας στέλνει νομίζω ότι συμφωνείς κι εσύ ότι μιλάμε για φανταστικές αναφορές με μηδενική επιστημονική αξία.


Κράτα και καμμία πισινή φίλε μου.

Και οι Χόπι όπως και όλοι οι υπόλοιποι πανάρχαιοι λαοί ΚΑΤΙ θέλουν να μας πουνε γραμμένο σίγουρα με κάποιες σάλτσες ΑΛΛΑ και με τις εμπειρίες που είχαν την περίοδο στην οποία έζησαν.

Είναι αξιοσημείωτο ότι λαοί που ζούσαν σε "αντιδιαμετρικά" σημεία του πλανήτη μιλησαν για παρόμοια πράγματα με παρόμοιο τρόπο...

Ο ΗΛΙΟΣ πάντως όπως και οι αντίστοιχες θεότητες του Ήλιου ίσως να αξίζουν περισσότερης ερεύνης από την απλή μυθολογική διάσταση που τους δίνεις...
Σίγουρα επιστημονικά το έχεις "κλείσει" το θέμα αλλά όπως έχει δείξει η εμπειρία έρχεται κάποια στιγμή ένας αιρετικός και ανατρέπει πολλά κατεστημένα...

quote:

quote:
PanosT

Για παράδειγμα ο Αστροφυσικός από ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE ΤΗΣ NASA έχει πει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ όσον αφορά τη Φυσική.

Κρίνοντας από ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ και χρησιμοποιώντας την επαγωγική σκέψη θεωρώ ότι αντίστοιχα φαινόμενα εμφανίζονται και στους υπόλοιπους επιστημονικούς τομείς.


Απλά χρειάζεται λίγη προσοχή ώστε να μην κάνουμε τις πιθανές ανακρίβειες ενός άρθρου σημαία αμφισβήτησης για οποιαδήποτε στέρεα τεκμηριωμένη επιστημονική θεωρία.


Λες να στηρίζομαι ΜΟΝΟ σ'αυτό το άρθρο???
Στομ τομέα της Φυσικής που μπορώ να γνωρίζω και να έχω άποψη έχουν συμβεί εγκλήματα και στην περίπτωση του Αιθέρα και στην περίπτωση της ταχύτητας του Φωτός και στην περίπτωση των Υπερχορδών και στην περίπτωση της ψυχρής σύντηξης, και στην περίπτωση της αντιβαρύτητας κτλ.

Είναι πάαααααρα πολλά τα παραδείγματα για να είναι μεμονωμένα και τυχαία και ανθρώπινα λάθη και συμπτωσεις και και ...

Αν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε τη κουβεντούλα που σταμάτησε ο Industrial_Angel για το ταξίδι στο Φεγγάρι αφού ΑΔΥΝΑΤΕΙ να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ το paper που του έδωσα...

Θα καλέσω εκ νέου zip και Κηφέα να μας βοηθήσουν και εκεί και θα δεις ότι η παραπάνω περίπτωση της NASA δεν είναι ένα μεμονωμένο γεγονός...

quote:

quote:
PanosT

Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά η ιστορία του Άρη Πουλιανού με κάνει να πιστεύω ότι δεν κάνω λάθος ούτε στον τομέα της Ανθρωπολογίας...


Ακριβώς εδώ λοιπόν ήθελα να σταθώ. Για όποιον έχει στοιχειώδεις γνώσεις ανθρωπολογίας και έχει διαβάσει 4-5 σοβαρά βιβλία, ορισμένα βασικά σημεία των απόψεων του Πουλιανού είναι φανερό ότι πάσχουν στο θέμα της εγκυρότητας.

Π.χ. μιλάει για Homo Erectus Triglienis 12.000.000 ετών, όταν ακόμα όχι μόνο ο homo erectus δεν έχει εμφανιστεί, αλλά δεν έχει ακόμα διαχωριστεί η εξελικτική γραμμή του ανθρώπου από τον πίθηκο.

Σε άρθρο του καθηγητή ανθρωπολογίας Ξυροτήρη στο περιοδικό άρδην καταγράφονται λεπτομερώς οι παπάτζες του Πουλιανού, σε υποκεφάλαιο "Ο Πουλιανός και η εκτροπή από την επιστημη". Μπορείς να το διαβάσεις εδω:
http://ardin-rixi.gr/archives/6694

Αλλά και χωρίς το ανωτέρω άρθρο είναι εύκολο για όποιον κατέχει σχετική επιστημονική βιβλιογραφία και ξέρει να ψάχνει, να καταλάβει τις παπατζες του Πουλιανού.

Αλήθεια πόσο σοβαρά μπορείς να πάρεις κάποιον που διαδίδει τις ανακρίβειές του...στον Λιακόπουλο?
http://www.youtube.com/watch?v=7lS3WPZPunU
Πόσοι σοβαροί επιστήμονες θα το έκαναν αυτό?

quote:
PanosT

Πες μας για τον Πουλιανό γιατί δεν τον άφησαν να μας πει για τις ανθρωπολογικές του γνώσεις...


Μα τις είπε...γι'αυτό και έφαγε το κράξιμο.
Εχει βγάλει βιβλία για το θέμα (έχω διαβάσει δύο απ' αυτά), έχει την ΑΕΕ με σχετική ιστοσελίδα, τον έχει φιλοξενήσει το Τρίτο Μάτι(!!), ο Λιακόπουλος, ο Δαυλός...δεν μπορείς να πεις. Φουλ επιστημονικές πηγές υψηλής αξιοπιστίας.

Αλήθεια πώς βλέπεις το γεγονός ότι τον έχει φιλοξενήσει ένα γνωστό "νεοπαγανιστικό" και αντιεπιστημονικό περιοδικό? Πώς βλέπεις το γεγονός ότι στην συνέντευξή του χώνεται στα χωράφια της γλωσσολογίας χωρίς να είναι ειδικός, δηλώνοντας ένα σωρό ανακρίβειες που οποιοσδήποτε γλωσσολόγος θα έσκαγε από τα γέλια αν τις διάβαζε?

http://www.davlos.gr/webfiles/yearspec.php?id=7538&kod=9310&page=23

Συμπερασματικά λοιπόν, λάθος παράδειγμα δίνεις στον Industrial Angel για να δείξεις ότι κάτι τρέχει και στον τομέα της ανθρωπολογίας (εγώ βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι κάτι τρέχει και σε άλλους τομείς αλλά έστω...)


Είμαι έτοιμος να δεχτώ όλες σου τις αιτιάσεις αλλά πρώτα θα ήθελα να "εξετάσουμε" την ταμπακιέρα.

Δηλαδή.
Που βρίσκεται ο εν λόγω σκελετός, πως βρέθηκε εκεί, γιατί δεν μας τον επιστρέφουν και ποια είναι τα αποτελέσματα ΟΛΩΝ (ενθεν κα'κείθεν) των ραδιοχρονολογήσεων.

Αν μου δώσεις πειστικές απαντήσεις για τα εύλογα παραπάνω ερωτήματα δέχομαι αυτόματα και όλες σου τις αιτιάσεις περί Πουλιανού...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 13:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Tα εχουμε ξαναπει αυτα για την καταγωγη του ανθρωπου.Μας λενε οτι ο ανθρωπος καταγεται απο την αφρικη,οτι ηταν μαυρος και δεν μας εξηγουν το πιο απλο πριν μας ριξουν στα βαθεια νερα.Με ποια ανθρωπινη οργανικη διαδικασια,ο μαυρος ανθρωπος ασπρισε.Και τα μωρα ξερουν οτι ο ανθρωπος μονο απο ασπρος μαυρος γινεται.Οταν απαντηθει αυτο,συζηταμε και τα υπολοιπα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 14:31:50  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι απλό: Ο Μαύρος άνθρωπος κατασκεύασε τον λευκό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 16:07:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

quote:
Για να πω τη μαύρη αλήθεια δεν θυμάμαι να έχω συγκρατήσει κάτι τέτοιο από τον Ησίοδο αλλά εντελώς... "συγκαταβατικά" και επειδή δεν έχω χρόνο αυτή τη περίοδο να τον ξαναδιαβάσω το δέχομαι.

Σε κάθε περίπτωση.
Πες μου μέχρι πότε ίσχυσε από ιστορικά εύρηματα κάνε την αφαίρεση και δώσε μας τα χρόνια της ισχύος της.



Για ξαναπόσταρε για Ησίοδο γιατί από το άγχος σου έκανες quote αλλά ξέχασες την απάντηση...

quote:

quote:
Καλά άσε τον Ισοκράτη γιατί μας τον κατακρεούργησες...

Πες μας για τον Πουλιανό γιατί δεν τον άφησαν να μας πει για τις ανθρωπολογικές του γνώσεις...

Ή μάλλον άσε, άλλαξα γνώμη...

Συνέχισε να ζεις κοιμώμενος!


Κωλοτούμπες; Να αφήσουμε τον Ισοκράτη; Γιατί; Ποια είναι η ακριβής μετάφραση;

Panost mode::ON


ΠΕΡΙΜΕΝΩ εσύ να μου αποδώσεις τη φράση και να μου δείξεις ότι το "μόνοις γαρ ημίν" δεν αναφέρεται μόνο στους Αθηναίους!

Panost mode::OFF


Προσπάθησε να μιμηθείς κανένα συμφοιτητή σου καλύτερα και ίσως έχεις καλύτερη τύχη...

Το πρόβλημά σου ΔΕΝ είναι στη μετάφραση ΑΛΛΑ στη Φιλοσοφία του Ισοκράτη ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.

Δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να σου γράψω παραπάνω αλλά να σε στείλω εδώ

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82

ώστε να ξεχωρίσεις τι εννοούσε κάθε φορά ο Ισοκράτης λέγοντας "Αθηναίος", "Έλληνας", "βάρβαρος". Επίσης να λάβεις υπ'όψιν σου ΠΟΤΕ έζησε ο Ισοκράτης και τι βιώματα είχε.

Το ξέρω ότι είναι ψιλά γράμματα αυτά για το κυλικείο που περνάς την ώρα σου αλλά θα πρέπει να ζοριστείς λίγο αν είναι να με ρεζιλέψεις πρώτα και μετά να παρουσιάσεις τη διπλωματική σου...

quote:

Τώρα τον έμαθες εσύ τον Πουλιανό; Εγώ τον ξέρω εδώ και χρόνια. Επίσης γνωρίζω και για τους υπόλοιπους επιστήμονες ανά τον κόσμο που ασχολούνται με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Για πες μας έχεις 2-3 ονοματάκια εύκαιρα; Για πες μας, Ω μεγάλε διανοητή, τι υποστηρίζουν οι 2 πλευρές και με ποια επιχειρήματα;

Ως Φυσικός επικεντρώνομαι στην ουσία και αφήνω τις σάλτσες για τους αδαείς.

Δες το ποστ μου στον Agnostic και αν θες τοποθετήσου...

quote:

Να σε ρωτήσω ο Ηοmo που έχει βρει ο Δρ Πουλιανός, θεωρείται ότι πέθανε σε βαθιά γεράματα για τα δεδομένα της εποχής τους, 35 ετών το πολύ, σύμφωνα με το Δρ Πουλιανό. Είναι αυτό συμβατό με το βιβλίο σου που θέλει τους ανθρώπους να ζούσαν κάτι αιώνες; Ξέρεις Μαθουσάλας, Αδάμ και λοιποί συγγενείς. Να ξέρουμε δηλαδή τι πιστεύεις...


http://www.aee.gr/hellenic/6petrlona/cave_tour/cave_tour.html

"
Πέθανε σε ηλικία περίπου 30-35 ετών, ήταν δηλαδή πολύ ηλικιωμένος για την εποχή του, αφού η μέση ηλικία κυμαινότανε τότε ανάμεσα στα 18 και τα 20 χρόνια. Γύρω του βρέθηκαν διάσπαρτα οστά ζώων, τα περισσότερα υπολείμματα τροφής, πολλές οστέινες βελόνες και ίχνη φωτιάς
"


Τελικά το έχεις διαβάσει το "βιβλίο μου" ή όχι???
Σε κάθε ποστ σου διακρίνω και άλλη απάντηση.
Τεσπα.
Ακόμη και να το έχεις διαβάσει δεν έχεις καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ και σε αντίθεση με ότι πιστεύουν μερικοί ΔΕΝ είμαι σε ιεραποστολή.

Πλακίτσα σας κάνω μέχρι να εξαφανίζεστε...

quote:

quote:
Αυτό είναι το μνημείο σου Industrial_Angel οπότε δεν επεμβαίνω για να μην το χαλάσω.

Επίσης το αφήνω ασχολίαστο διότι αφορά προσωπικά ιατρικά σου δεδομένα και ορθώς η Δ.Ο θα με επιπλήξει...



Έλλειψη επιχειρήματων. Άσε τις τζιριτζάτζουλες Πανούλη, τι είδους επιχείρημα είναι η επίκληση μια άσχετης φράσης ενός φιλοσόφου σε μια ερώτηση ανθρωπολογικού ενδιαφέροντος τη στιγμή που έχεις δηλώσει ότι δέχεσαι ότι σου λένε μόνο με αποδείξεις. Άσε τη δήθεν ανωτερίλα και τα υπονοούμενα.


Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ("ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ") ΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ "ΖΗΤΩ" ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Είμαι σίγουρος ότι δεν το κατάλαβες και θα επανέλθεις οπότε μην ντρέπεσαι...

quote:

quote:
Για τα impact factors τα έμαθες καλά ως προς το τι αφορούν???

Είπα ότι έκανα λάθος. Εγώ αντίθετα με σένα δεν κάνω τζιριτζάτζουλες, ξέρω να διορθώνω τον εαυτό μου. Εσύ να δούμε πότε θα καταλάβεις τα δικά σου λάθη, δήθεν ταπεινέ Χριστιανέ.


Ρε συ μην τσιμπάς.
Σε θέλω focused στο στόχο σου.

Πρώτα να με ρεζιλέψεις και ύστερα να παρουσιάσεις τη διπλωματική σου για να πάρεις πτυχίο...

quote:

quote:
Τεσπα.
Μήπως σου είναι πρόχειρη η ραδιοχρονολόγηση του αρχανθρώπου του Σπηλαίου των Πετραλώνων γιατί την είχα κάπου εδώ αλλά δεν τη βρίσκω ρε γμτ...

Επίσης υπάρχουν και κάτι papers ξένω βιολόγων για το Ελληνικό DNA όπου θύμισέ μας αν τα γνωρίζεις και αν θες βέβαια, τι λέγανε...



Ναι ναι για βρες την. Και μετά βρες και τις ΑΛΛΕΣ δύο που έχουν γίνει που βγάζουν ΑΛΛΑ νούμερα από αυτά που λέει ο Δρ Πουλιανός.


Ισχύει και εδώ η απάντησή μου στον Agnostic.
Απάντα εκεί και εσύ.

quote:

quote:
Έγραψες το ένα, έγραψες το άλλο, αλλά ΤΕΛΙΚΑ, ΔΥΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΕΚΝΟ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕΣ ΩΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΙΤΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΓΕΝΙΑΣ.

ΝΑΙ Ή ΟΧΙ????


Περιμένω να μου δείξεις κάποια στατιστική που να με διαψεύδει καθώς τα προσωπικά παραδείγματα δεν επαρκούν. Όχι πως το δικό μου παράδειγμα σε επιβεβαιώνει καθώς ΗΜΟΥΝ ορθόδοξος, αφού αυτά με δίδασκαν οι γονείς μου.


Μέχρι ποια ηλικία πιάνει αυτό που ισχυρίστηκες?

Πρόσεξε τα fallacies λέμεεεεε....

quote:

quote:
Εγώ προφανώς και όχι!

Το θέμα είναι ΑΝ ΕΣΥ, ΩΣ ΑΘΕΟΣ, ΤΙΣ ΑΣΠΑΖΕΣΑΙ.



1) Μπορείς να μου απαντήσεις σύμφωνα με αυτά που πιστεύεις ΕΣΥ μιας και κάνω διάλογο με ΕΣΕΝΑ;


Αν δεν ασπάζομαι αυτές τι θέσεις, μια πιθανότητα είναι να ασπάζομαι τις "ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ".
Μ'αυτό πορεύσου λοιπόν...

quote:

2) Η δεύτερη και η τρίτη άποψη δεν αναιρούν το ποια θρησκεία δηλώνουν οι άνθρωποι και το αν αυτό καθορίζεται από τη θρησκεία των γονιών τους. Για την πρώτη, δεν έχω άποψη.

Συνεπώς ψάχνεις για την ουσία του πόσοι είναι Χριστιανοί ή απλά πόσοι δηλώνουν ότι είναι Χριστιανοί???

quote:

quote:
Πλάκα μου κάνεις???

Θα σου γράφω κάτι. Θα ισχυρίζεσαι ότι έγραψα κάτι άλλο, θα το σχολιάζεις επικριτικά μάλιστα, θα σου φέρνω quote για να σου αποδεικνύω τι έγραψα και θα με ξαναρωτάς τι έγραψα???

Παράνοια...


Μα δεν έχεις φέρει quote. Κουράζεσαι να κάνεις copy paste;


Φοιτητάκο, αυτά στο κυλικείο με την παρεούλα σου.

ΕΣΥ ΧΡΩΣΤΑΣ QUOTES ΣΕ ΕΜΕΝΑ.

ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ QUOTES ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ


quote:

quote:
Δεν έχω τέτοιου είδους ενόραση.
Εσύ?

Πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατί σου έχω έτοιμο fallacy...


Ούτε εγώ. Αφού αγνοούμε και οι 2 το αποτέλεσμα θα πάμε ένα στοιχηματάκι. Θα βρεθούμε σε 20 χρόνια και θα κοιτάξουμε αν οι Τούρκοι έχουν παραμείνει ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ή έχουν γίνει Χριστιανοί.


α) Με ποιο επιστημονικό/ιστορικό σκεπτικό τα 20 χρόνια σου φαίνονται δίκαια για να πάμε στοίχημα???

β) Αν γίνει πυρηνικός πόλεμος και εξαφανιστεί η Τουρκία και τύχει να ζήσουμε και οι δύο μας ποιος κερδίζει.

γ) Αν καταλάβουμε με πόλεμο την Τουρκία και εισέλθουμε σε Ορθόδοξο Μεσαίωνα εκχριστιανίζοντας με το ζόρι τους Τούρκους ποιος κερδίζει?

δ) Πως θα ανακαλύψουμε το πλήθος των κρυπτοχριστιανών και το τι δηλώνουν επισήμως αυτοί ως θρήσκευτικό τους πιστεύω στο Τουρκικό κράτος για να μη χάσουν τα πολιτικά τους δικαιώματα

Χμμμ...
Τελικά έχουν πλάκα αυτά τα logic loops δε βρίσκεις???

quote:

Αν είναι Μουσουλμάνοι όπως ποντάρω εγώ, κερδίζω εγώ αν όχι, κερδίζεις εσύ. Αν κερδίσω εγώ θα παραδεχτείς ότι είσαι "ο μεγαλύτερος βλάκας που έχει πατήσει το πόδι του στη γη". Τι λες; Σε πάει;

Αν τελικά πάμε το στοίχημα θα μου επιτρέψεις όμως να προσθέσω στην παραδοχή μου
"ο οποίος γνώριζε τι εστί impact factor σε αντίθεση με το συνομιλητή και συμπαίκτη του στο στοίχημα ο οποίος επιστημονικολογεί ακατάπαυστα στο esoterica διαβάζει Scientific American και Nature (τρομάρα του) πλησίασε να πάρει πτυχίο ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΣΕ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ..."

quote:

quote:
O macedon και ο Σωτήρης με θεωρούν έμμισθο πάντως...



Δεν έχω τέτοια ενόραση. Μπορεί και να είσαι.


Έτσι σε θέλω επιστημονικότατο.
Εδώ ούτε στοίχημα δεν βάζεις πάντως και είναι προς τιμήν σου...

quote:

quote:
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ?????

Έχεις λάθος αντίληψη περί επιχειρήματος...



Ποιος ο ορισμός του επιχειρήματος και γιατί η συγκεκριμένη πρόταση δεν είναι επιχείρημα;


Η συγκεκριμένη πρόταση του Feynman σου λέω εκ των προτέρων ότι είναι ΑΠΟΨΗ/ΓΝΩΜΗ/ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ/ΠΙΣΤΕΥΩ αλλά ΟΧΙ επιχείρημα και η οποία είναι η εξής:

"
The "paradox" is only a conflict between reality and your feeling of what reality "ought to be."

"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι" "
"

Φέρε μου ΕΣΥ τον ορισμό της λέξης "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ" από όοοοοοποιο λεξικό θέλεις και συνεχίζουμε.

Άντε τυχεράκια, μετά τα impact factors θα μάθεις και τι σημαίνει "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ".

Τώρα, το πότε θα μάθεις να τα χρησιμοποιείς αυτά τα ρημάδια τα επιχειρήματα σε δημόσια συζήτηση είναι κάτι που εξαρτάται από τις λαθεμένες φυσικές διεργασίες που επιφύλασε η Φύση για τον εγκέφαλό σου όπως παραπονιέσαι για το μόριο και την όρασή σου...

quote:

quote:
Έλα ρε συ???

Φοβερά επιχειρήματα...

Απορώ πως δεν έχετε πεισθεί ακόμη περισσότεροι μετά από τέτοια...επιχειρηματολογία!


Εσύ μόνος σου παραδέχτηκες ότι οι δικοί σου δε γεμίζουν ούτε ποδήλατο. Εκτός αν θες να αναθεωρήσεις την άποψή σου.


Φοβερό...επιχείρημα!
Πες μου οτι θα ποστάρεις για πολύ καιρό ακόμα σ'αυτό το thread...


quote:

Πάντως θα σου απαντήσω με τη γνωστή πλέον Panost mode

"

Όσον δεν απαντάς επί των γραφομένων ΕΡΕΥΝΗΤΑΚΟ για να μας αποδείξεις με αντεπιχειρήματα ότι ΔΕΝ ισχύουν τα παραπάνω

"


Τότε τι???

Η μίμηση σε μάρανε ρε φοιτητάκο...

Τέσπα.
Σε κάθε περίπτωση έχεις homework για τον Feynman...

quote:

quote:
Τον Feynman θα τον ρώταγες για τα "κατασκευσστικά" λάθη της Φύσης (απροσδιριστία, προέλευση της βαρύτητας, ορισμός της ενέργειας) και τον ιερέα γιατί ο Θεός έκανε τόσα κατασκευαστικά λάθη στο ανθρώπινο σώμα.

Η απάντηση του Feynman θα ήταν έτσι είναι η Φύση και του ιερέα έτσι το έφτιαξε ο Θεούλης.

Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι είναι ταυτόσημες οι απαντήσεις???



Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πώς ένας άνθρωπος που δεν έχει το επίπεδο να διαχωρίσει έννοιες μεταξύ τους κατάφερε να...σπουδάσει.


Κάτσε, γιατί αν δεν πάρεις το πτυχίο σου δεν θεωρείται ότι έχεις σπουδάσει οπότε σταμάτα τις κολακείες για τα επιτεύγματα του εαυτούλη σου...

quote:

Βέβαια, κάτι φάνηκε από το τι θεωρείς "σκέψη" (τις ρετσέτες επίλυσης προβλημάτων στο σχολείο).

Βέβαια το ότι έγραψα "στην πιο απλή μορφή της" δεν το έλαβες υπ'όψιν σου και μου το ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ελλείψει άλλων επιχειρημάτων εκ μέρους σου φυσικά...

Αμέσως μετά πάω στα πιο βαθειά όπου ΠΝΙΓΗΚΕΣ εντελώς και το ΜΟΝΟ που κατάλαβες είναι ότι συσχέτισα την ύπαρξη Θεού με την...αρχή της Απροσδιοριστίας και το οποίο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΑΘΟΣ.

Μετά από καμμία εβδομάδα όπου σου ζητούσα πιεστικά και επίμονα quotes μου που να φανερώνουν κάτι τέτοιο έφερες κάτι ΑΣΧΕΤΑ quotes σου απάντησα και γι'αυτά και έκτοτε ΔΕΝ ΕΠΑΝΗΛΘΕΣ.

Τώρα ζητάς και τα ρέστα από πάνω φοιτητάκο???

Εγώ σου ζητώ και ΤΩΡΑ. Φέρε μου quotes μου που να ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο.

Βαριέσαι να μας δώσεις τα links έστω???

quote:

1) Δε σκέφηκες ότι εγώ πιστεύω ότι το ανθρώπινο σώμα (με τις ατέλειες που έχω υπογραμμίσει) είναι προϊόν φυσικών διεργασιών και όχι θεϊκού σχεδίου; Δεν απόρησες γιατί δε βρίσκω καμία αντίφαση στη φράση " το σώμα έχει λάθη καθώς είναι αποτέλεσμα φυσικών διεργασιών"

Για να βρίσκεις λάθη (έστω και αν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ) σημαίνει ότι έχεις ξεπεράσει τις ίδιες τις φυσικές διεργασίες και τις φυσικές επιλογές της ατελούς Φύσης που σε δημιούργησε.

Οπότε τι σου μένει βρε φοιτητάκο?

Να κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια μέχρι οι φυσικές διεργασίες να μεταλλάξουν το σώμα σου στην τελειότητα που έχεις ΕΣΥ στο μυαλό σου.

Καλό κουράγιο και υπομονή σου εύχομαι...

Πάντως η φίλη σου από αλλού ουρεί και από αλλού αναπαράγει οπότε αν δεν έχει τα δικά σου "κολλήματα" μπορείτε να ολοκληρώσετε...

Πάρε και ένα logic loop να έχεις για τα μοναχικά βράδυα αφού θα έχεις κάποιους ενδοιασμούς να αναπαραχθείς από το όργανο που ουρείς.

"
Τι γίνεται στην περίπτωση όπου το λάθος των φυσικών διεργασιών που επικαλείσαι δεν βρίσκεται στο μόριό σου (ούρηση/αναπαραγωγή) ή στην όρασή σου (το ορατό αποτελεί περιορισμένο φάσμα Η/Μ ακτινοβολίας) αλλά στον εγκέφαλό σου ο οποίος από λανθασμένη φυσική διεργασία θεωρεί λάθος τη μια το μόριο και την άλλη την όραση και όχι την ίδια του την εγκεφαλική κατασκευή που δεν κατανοεί την "τελειότητα" του σύστηματος ούρησης/αναπαραγωγής ή του ματιού όπου ο ίδιος (ο εγκέφαλος) απλά αντιλαμβάνεται, επεξεργάζεται και μεταφράζει ΜΟΝΟ αυτό το φάσμα που εμείς αποκαλούμε ορατό???
"

quote:

αλλά βρίσκω στη φράση " Ο ΘΕΟΣ σχεδίασε λανθασμένα το ανθρώπινο σώμα".


2) Η φύση δεν έχει ΚΑΜΙΑ υποχρέωση να είναι ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ, τέλεια, ηθική, δίκαιη ή "λογική" με τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ μέτρα και σταθμά. Αντιθέτως, ένας Θεός ορισμένος ως τέλειος (και ως λογικός αφού λόγω του κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν οφείλει να έχει λογική με την ανθρώπινη έννοια) οφείλει να έχει όλα τα ανωτέρω. Μπορεί κάλλιστα να εφαρμόζει την trial and error τεχνική (πληροφοριακά, αυτό ακριβώς κάνει, εξού και η σπατάλη ζωής που ανέφερα πιο πάνω)

3) Για τη φύση μπορώ να είμαι σίγουρος, για το ΘΕΟ όχι. Γιατί να βάζω στη σκέψη μεταβλητές (αγνώστους Χ) οι οποίες αυξάνουν την πολυπλοκότητα χωρίς να με βοηθάνε ουσιαστικά;



Καλά, καλά...

Για να μην κουράζεις άδικα το κεφαλάκι σου χαλάρωσε και κοίτα τη σειρά του Discovery "Human Body: The Ultimate Machine"

http://store.discoveryeducation.com/product/show/51546

ή παραπλήσια ντοκυμαντέρ άλλων καναλιών.


quote:

quote:
Αυτά στο κυλικείο κ.φοιτητά και όχι σε εμένα.


Έλλειψη επιχειρημάτων. Σε ρωτάω αν είμαι σε θέση ή όχι να κρίνω οτιδήποτε χωρίς απαραίτητα να είμαι κατασκευαστής του!


Σου απάντησα και παραπάνω.

α) Και αν αυτό το όργανο (εγκέφαλος?) με το οποίο επιχειρείς να "κρίνεις" είναι το ίδιο ατελές λόγω των παρόμοιων φυσικών διεργασιών με τα κρινόμενα ως ατελή όργανα (μόριο, οφθαλμός)???

β) Από τη στιγμή που δεν ξέρεις τις εγκεφαλικές λειτουργίες που λαμβάνουν χώρα κατά την σύλληψη μιας κρίσης ή μιας σκέψης ή την εκφορά μιας πρότασης πως είσαι σίγουρος για την ΟΡΘΟΤΗΤΑ της κρίσης/σκέψης/πρότασης???

Θες και άλλα logic loops φοιτητάκο ή χόρτασες???

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

quote:

quote:
Μιλάμε για τρελλή πλακίτσα...


Το είδαμε πόση πλάκα έσπασες.


Και που να δεις σε κάθε επόμενο ποστ σου τι πλάκα έχει να πέσει...


quote:
Ουφ.
Με κουράσες.

Δεν μπορώ να στα γράφω δύο και τρεις φορές



Μα δεν απάντησες επί της ουσίας. Τι είναι τέλειο, τι δεν είναι, γιατί ο τέλειος τα φτιάχνει τέλεια ή δεν τα φτιάχνει τέλεια κτλ. Δεν έχεις ξεκαθαρίσει τίποτα.


Ένας τέλειος Θεός έχει φτιάξει έναν τέλειο Industrial_Angel ώστε ένας τέλειος PanosT να του κάνει την τέλεια πλακίτσα και να περνάει τέλεια για όσο είναι κοντά του...

quote:

quote:
Βρε εσύ δεν έγραψες ότι πρέπει να ξέρει ΑΡΚΕΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ FEYNMAN???

Άστο βαρέθηκα.

Τα λέμε από Δευτέρα...



Αφού δεν ξέρεις εσύ αρκετή, δε νομίζω εγώ να μπορώ εγώ ο φοιτητάκος να σε καλύψω. Ρώτα κανένα τακτικό καθηγητή στο Πολυτεχνείο.


Μη χαθούμε κύριε ΕΡΕΥΝΗΤΑ !!!
[/quote]

Μη μου λες ότι θα χαθούμε ούτε για πλάκα!!!

Λοιπόν, ΕΓΡΑΨΕΣ


"
Κοίτα το πρόβλημα: Εμείς οι μπορούμε να συμφωνήσουμε για αυτό που είπε για τη φύση. Και μαζί με εμάς, ένα Ινδουιστής, ένας Ρεμπουπλικάνος, μια τρανσέξουαλ, ένας Πασοκτζής, ένας ΠΑΟΚΤΣΗΣ,ένας Μουσουλμάνος και ένας θηριοδαμαστής αρκεί να ξέρουν αρκετή φυσική. Το ίδιο ΔΕΝ πρόκεται ΠΟΤΕ να συμβεί για το βιβλίο σου γιατί υπάρχουν άλλα βιβλία που λένε ΑΛΛΑ με το ίδιο ακριβώς επιχείρημα "γιατί έτσι".
"


H ερώτησή μου είναι απλή και ευθεία.

Ποιον ή ποιους τομείς της Φυσικής πρέπει να ξέρουν "αρκετά καλά" ώστε να συμφωνήσουν με αυτή τη ρήση του Feynman

"
The "paradox" is only a conflict between reality and your feeling of what reality "ought to be."

"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι" "
"

Για να δούμε πόσο καλός είσαι στα ακροβατικά...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 16:14:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Tα εχουμε ξαναπει αυτα για την καταγωγη του ανθρωπου.Μας λενε οτι ο ανθρωπος καταγεται απο την αφρικη,οτι ηταν μαυρος και δεν μας εξηγουν το πιο απλο πριν μας ριξουν στα βαθεια νερα.Με ποια ανθρωπινη οργανικη διαδικασια,ο μαυρος ανθρωπος ασπρισε.Και τα μωρα ξερουν οτι ο ανθρωπος μονο απο ασπρος μαυρος γινεται.Οταν απαντηθει αυτο,συζηταμε και τα υπολοιπα.

Skartados ασε τα ευκολάκια...

Θα πουν στον Αστροφυσικό της NASA να γράψει ένα αρθράκι στο Scientific American και στο Nature και θα σου λύσει όλες τις απορίες περί ξασπρίσματος...

Ήδη ο Doc ως "αράπης" σου έδωσε μια γεύση...

Τοποθετήσου αν θες για τον αρχάνθρωπο των Πετραλώνων...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 16:22:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel
http://www.nature.com/news/is-rationality-the-enemy-of-religion-1.10539

http://www.nature.com/nature/journal/v474/n7352/full/474446a.html


2 ενδιαφέροντα αρθράκια επειδή είμαι "εύπιστος" του scientific american. Να δούμε τώρα τι θα ακούσουμε; Ότι είμαι "εύπιστος" του Nature; Που ο Πανούλης δεν έχει πετύχει δημοσίευση ακόμα;


Χαζεύοντας τα δικά σου links έπεσα πάνω σ'αυτό

http://www.nature.com/news/2010/100210/full/news.2010.66.html

ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΠΑΡ'ΤΟ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΒΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 17:18:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και οι Χόπι όπως και όλοι οι υπόλοιποι πανάρχαιοι λαοί ΚΑΤΙ θέλουν να μας πουνε γραμμένο σίγουρα με κάποιες σάλτσες ΑΛΛΑ και με τις εμπειρίες που είχαν την περίοδο στην οποία έζησαν.

Είναι αξιοσημείωτο ότι λαοί που ζούσαν σε "αντιδιαμετρικά" σημεία του πλανήτη μιλησαν για παρόμοια πράγματα με παρόμοιο τρόπο...

Ο ΗΛΙΟΣ πάντως όπως και οι αντίστοιχες θεότητες του Ήλιου ίσως να αξίζουν περισσότερης ερεύνης από την απλή μυθολογική διάσταση που τους δίνεις...
Σίγουρα επιστημονικά το έχεις "κλείσει" το θέμα αλλά όπως έχει δείξει η εμπειρία έρχεται κάποια στιγμή ένας αιρετικός και ανατρέπει πολλά κατεστημένα...



Μιλάς με γενικότητες και αοριστίες. Πες κάτι συγκεκριμένο και υποστήριξε το με συγκεκριμένα επιχειρήματα. Όχι γνωρίζουν "κάτι".


quote:
Λες να στηρίζομαι ΜΟΝΟ σ'αυτό το άρθρο???
Στομ τομέα της Φυσικής που μπορώ να γνωρίζω και να έχω άποψη έχουν συμβεί εγκλήματα και στην περίπτωση του Αιθέρα και στην περίπτωση της ταχύτητας του Φωτός και στην περίπτωση των Υπερχορδών και στην περίπτωση της ψυχρής σύντηξης, και στην περίπτωση της αντιβαρύτητας κτλ.


Απόδειξε τα και πάρε νόμπελ!! Να βρε! Εγώ θα τα σκέφτομαι πριν από εσένα; Αν δε σου δέχονται τις εργασιούλες σου στο Nature, πήγαινε τους τις διαψεύσεις σου και τα πειράματά σου για την αντιβαρύτητα, δείξτους τα εγκλήματά τους και να είσαι σίγουρος ότι το Νόμπελ το έχεις στο τσεπάκι!!!


quote:
Είναι πάαααααρα πολλά τα παραδείγματα για να είναι μεμονωμένα και τυχαία και ανθρώπινα λάθη και συμπτωσεις και και ...

Αν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε τη κουβεντούλα που σταμάτησε ο Industrial_Angel για το ταξίδι στο Φεγγάρι αφού ΑΔΥΝΑΤΕΙ να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ το paper που του έδωσα...

Θα καλέσω εκ νέου zip και Κηφέα να μας βοηθήσουν και εκεί και θα δεις ότι η παραπάνω περίπτωση της NASA δεν είναι ένα μεμονωμένο γεγονός...


Και τελικά με όλα αυτά τι θες να πεις; Να μην εμπιστεύεται ο κόσμος τις επιστήμες; Ποιο είναι το "δια ταύτα";

quote:
Είμαι έτοιμος να δεχτώ όλες σου τις αιτιάσεις αλλά πρώτα θα ήθελα να "εξετάσουμε" την ταμπακιέρα.

Δηλαδή.
Που βρίσκεται ο εν λόγω σκελετός, πως βρέθηκε εκεί, γιατί δεν μας τον επιστρέφουν και ποια είναι τα αποτελέσματα ΟΛΩΝ (ενθεν κα'κείθεν) των ραδιοχρονολογήσεων.

Αν μου δώσεις πειστικές απαντήσεις για τα εύλογα παραπάνω ερωτήματα δέχομαι αυτόματα και όλες σου τις αιτιάσεις περί Πουλιανού...


Άκυρο. Πρώτα θα μου πεις τα ονοματεπώνυμα 2 επιφανών ανθρωπολόγων πλην του Πουλιανού.

quote:
Για ξαναπόσταρε για Ησίοδο γιατί από το άγχος σου έκανες quote αλλά ξέχασες την απάντηση...



Πάρε όσα χρόνια θες. Όσα σε βολεύουν. Δικαιούμαι να επιστρέψω μια γενναιοδωρία εφάμιλλη με τη δική σου στον υπολογισμό των πιστών της "ορθής" πίστης.


quote:
Προσπάθησε να μιμηθείς κανένα συμφοιτητή σου καλύτερα και ίσως έχεις καλύτερη τύχη...

Το πρόβλημά σου ΔΕΝ είναι στη μετάφραση ΑΛΛΑ στη Φιλοσοφία του Ισοκράτη ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.

Δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να σου γράψω παραπάνω αλλά να σε στείλω εδώ

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82

ώστε να ξεχωρίσεις τι εννοούσε κάθε φορά ο Ισοκράτης λέγοντας "Αθηναίος", "Έλληνας", "βάρβαρος". Επίσης να λάβεις υπ'όψιν σου ΠΟΤΕ έζησε ο Ισοκράτης και τι βιώματα είχε.



Δε σε είδα να επικαλείσαι τη φιλοσοφία του Ισοκράτη αλλά μια συγκεκριμένη ρήση του και ΕΠ'ΑΥΤΗΣ ακριβώς απάντησα.

Ισχύει η πρόκληση μου να αποδώσεις ΕΣΥ τη φράση στα σύγχρονα ελληνικά και βεβαίως να προσθέσεις οποιοδήποτε αριθμό σχολίων και σημειώσεων που να υπενθυμίζουν το ιστορικό πλαίσιο και τη φιλοσοφική τάση που εξέφραζε ο Ισοκράτης. Προφανώς και δεν πρέπει να κάνουμε "out of context quoting" (αν και για κάτι τέτοιο εσύ είσαι ένοχος γιατί εσύ έφερες μια ρήση ξεκάρφωτη). Ορίστε κύριε Πανούλη. Πεδίον δόξης λαμπρό. Δώσε μας το context. Πάντως η βικι ΜΑΛΛΟΝ συμφωνεί μαζί μου:


"

Θεωρούσε την Αθήνα αρχαιοτάτη πόλη, μεγάλη και γνωστή στα πέρατα του κόσμου, σε όλους τους ανθρώπους. Αυτή δήλωνε "κατοικούμε, όχι επειδή διώξαμε άλλους για να την αρπάξουμε, ούτε τη βρήκαμε μια άδεια πόλη και είπαμε να την κατοικήσουμε, ούτε από πολλά έθνη εμαζευτήκαμε στην Αθήνα. Αλλά! καλώς και γνησίως, εγίναμε από την αρχή του χρόνου, είμαστε εδώ, αυτόχθονες". Πίστευε επίσης πως την πόλιν αυτή (των Αθήνων)... " μόνο σε εμάς τους Έλληνες ταιριάζει να την καλούμε και μάνα και πατρίδα".

"


quote:
Τελικά το έχεις διαβάσει το "βιβλίο μου" ή όχι???
Σε κάθε ποστ σου διακρίνω και άλλη απάντηση.
Τεσπα.
Ακόμη και να το έχεις διαβάσει δεν έχεις καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ και σε αντίθεση με ότι πιστεύουν μερικοί ΔΕΝ είμαι σε ιεραποστολή.

Πλακίτσα σας κάνω μέχρι να εξαφανίζεστε...


Δυστυχώς για σένα έπεσες σε έναν επίμονο που δε λέει να εξαφανιστεί. Δεν έχει σημασία τι έχω καταλάβει και τι έχω διαβάσει γιατί έχω εσένα το μεγάλο διανοητή να μου τα εξηγείς (όπως πέρα από κάθε αμφιβολία θα εξηγήσεις τη διδασκαλία του Ισοκράτη).


Επί της ουσίας: Διαψεύδεις το ότι η Α.Γ. θέλει τους ανθρώπου να ζουν αιώνες; Θεωρείς το κάτι δεν αντιλαμβάνομαι καλά; Δείξτο μου σε παρακαλώ. Διαφωνείς με την άποψη του διακεκριμένου ανθρωπολόγου Δρ Πουλιανού (του..αιρετικού που θα ανατρέψει καταστημένα) ότι οι άνθρωποι τότε ζούσαν ελάχιστες δεκαετίες; Σε παρακαλώ θερμά να μην αποφεύγεις τα ερωτήματα γιατί δεν έχουμε άλλη χαρά αυτήν την περίοδο με την οικονομική κρίση παρά να διαβάζουμε τα κείμενα σου και να δανειζόμαστε από τη σοφία σου.

quote:
Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ("ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ") ΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ "ΖΗΤΩ" ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Είμαι σίγουρος ότι δεν το κατάλαβες και θα επανέλθεις οπότε μην ντρέπεσαι...


"μαρτυρία"; Τι είδους μαρτυρία; Είναι αυτόπτης μάρτυρας; Ή μήπως αυτήκοος; Τι ακριβώς γνωρίζει και πώς ώστε να μαρτυρά το αληθές;

quote:
Ισχύει και εδώ η απάντησή μου στον Agnostic.
Απάντα εκεί και εσύ.

Είπαμε άκυρο. Πρώτα θα φέρεις εσύ 2-3 πρωτοκλασσάτους ανθρωπολόγους.


quote:
Μέχρι ποια ηλικία πιάνει αυτό που ισχυρίστηκες?

Πρόσεξε τα fallacies λέμεεεεε....


Μετά έγινε αυτό που είπα. Άρχισα να μορφώνομαι και να καταλαβαίνω τον κόσμο.


quote:

Αν δεν ασπάζομαι αυτές τι θέσεις, μια πιθανότητα είναι να ασπάζομαι τις "ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ".
Μ'αυτό πορεύσου λοιπόν...

Το ερώτημά αρχικά δεν ήταν τι πιστεύεις εσύ για αυτά που είπε ο Σωτήρης ή ο Κώστας αλλά το αν υπάρχει συνέχεια στην πίστη.


quote:
Συνεπώς ψάχνεις για την ουσία του πόσοι είναι Χριστιανοί ή απλά πόσοι δηλώνουν ότι είναι Χριστιανοί???


Όταν διάφοροι επικαλούνται το 98% μιλούν για τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ χριστιανούς ή για όσους δηλώνουν Χριστιανοί; Για τους πραγματικούς πήραμε απάντηση, δε γεμίζετε ούτε ποδήλατο.


quote:
Φοιτητάκο, αυτά στο κυλικείο με την παρεούλα σου.

ΕΣΥ ΧΡΩΣΤΑΣ QUOTES ΣΕ ΕΜΕΝΑ.

ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ QUOTES ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ


Ποιες είναι η κατηγορίες;


quote:
α) Με ποιο επιστημονικό/ιστορικό σκεπτικό τα 20 χρόνια σου φαίνονται δίκαια για να πάμε στοίχημα???

Θες να το κάνουμε 30 χρόνια; Όσο θεωρείται η μια γενιά; Εγώ νέος είμαι για εσένα έχω ένα άγχος. Βέβαια μπορεί να ζεις αιώνες όπως οι πρόγονοι σου ο Αδάμ και ο Μαθουσάλας.


quote:
β) Αν γίνει πυρηνικός πόλεμος και εξαφανιστεί η Τουρκία και τύχει να ζήσουμε και οι δύο μας ποιος κερδίζει.

Κανένας, αλλά καφέ κερνάω εγώ.


quote:
γ) Αν καταλάβουμε με πόλεμο την Τουρκία και εισέλθουμε σε Ορθόδοξο Μεσαίωνα εκχριστιανίζοντας με το ζόρι τους Τούρκους ποιος κερδίζει?

Μπορούμε να το συφωνήσουμε τώρα. Ποιος θες;


quote:
δ) Πως θα ανακαλύψουμε το πλήθος των κρυπτοχριστιανών και το τι δηλώνουν επισήμως αυτοί ως θρήσκευτικό τους πιστεύω στο Τουρκικό κράτος για να μη χάσουν τα πολιτικά τους δικαιώματα

Όπως μετράνε το 98%. Μη με ρωτάς εμένα.

quote:

Χμμμ...
Τελικά έχουν πλάκα αυτά τα logic loops δε βρίσκεις???

Αν η πολυπλοκότητα είναι αυξημένη, τότε η επιλογή ανάγεται σε τυχαία επιλογή.Για παράδειγμα μια κίνηση στο σκάκι από κάποιον που δεν ξέρει σκάκι είναι τυχαία επιλογή. Έχεις 50% πιθανότητες να κερδίσεις.


quote:
Αν τελικά πάμε το στοίχημα θα μου επιτρέψεις όμως να προσθέσω στην παραδοχή μου
"ο οποίος γνώριζε τι εστί impact factor σε αντίθεση με το συνομιλητή και συμπαίκτη του στο στοίχημα ο οποίος επιστημονικολογεί ακατάπαυστα στο esoterica διαβάζει Scientific American και Nature (τρομάρα του) πλησίασε να πάρει πτυχίο ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΣΕ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ..."


άμα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα ευχαρίστως.


quote:
Έτσι σε θέλω επιστημονικότατο.
Εδώ ούτε στοίχημα δεν βάζεις πάντως και είναι προς τιμήν σου...

Όχι γιατί αυτό μπορεί να το χάσω. Για τους Τούρκος έχω μια σιγουριά. Πες το "ένστικτο".


quote:
Φέρε μου ΕΣΥ τον ορισμό της λέξης "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ" από όοοοοοποιο λεξικό θέλεις και συνεχίζουμε.

ΒΖΖΖΤ εγώ σε ρώτησα πρώτος τι είναι. Άντε ευκαιρία, να ανοίξεις τα σχολικά βιβλία της έκθεσης. Έχει και εκεί καλές ρετσέτες για "σκέψη".


quote:
Φοβερό...επιχείρημα!
Πες μου οτι θα ποστάρεις για πολύ καιρό ακόμα σ'αυτό το thread

Για όσο μπορώ περισσότερο. Θέλω να κλέψω λίγη από τη σοφία σου!!


Πάντως, να σου θυμίσω, ω μεγάλε διανοητή, ότι αυτά δεν είναι δικά μου. Τα έχουν πει ΑΛΛΟΙ πολύ σπουδαιότεροι. Ας πούμε ο Επίκουρος, διατύπωσε πρώτος το επιχείρημα της ύπαρξης κακού στον κόσμο ως αντίφασης στην έννοια του πανάγαθου και πάντοδύναμου θεού.

quote:
Τότε τι???

Η μίμηση σε μάρανε ρε φοιτητάκο...

Τέσπα.
Σε κάθε περίπτωση έχεις homework για τον Feynman...


Φοβάμαι μη μου κάνεις μήνυση για πνευματικά δικαιώματα. Καλό θα ήταν να ψάξεις και λίγο παραπάνω να δεις τι είδους κριτικές έχουν ασκηθεί φιλοσοφικά στην έννοια του Θεού.


quote:
Βέβαια το ότι έγραψα "στην πιο απλή μορφή της" δεν το έλαβες υπ'όψιν σου και μου το ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ελλείψει άλλων επιχειρημάτων εκ μέρους σου φυσικά...

Αμέσως μετά πάω στα πιο βαθειά όπου ΠΝΙΓΗΚΕΣ εντελώς και το ΜΟΝΟ που κατάλαβες είναι ότι συσχέτισα την ύπαρξη Θεού με την...αρχή της Απροσδιοριστίας και το οποίο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΑΘΟΣ.

Μετά από καμμία εβδομάδα όπου σου ζητούσα πιεστικά και επίμονα quotes μου που να φανερώνουν κάτι τέτοιο έφερες κάτι ΑΣΧΕΤΑ quotes σου απάντησα και γι'αυτά και έκτοτε ΔΕΝ ΕΠΑΝΗΛΘΕΣ.

Τώρα ζητάς και τα ρέστα από πάνω φοιτητάκο???

Εγώ σου ζητώ και ΤΩΡΑ. Φέρε μου quotes μου που να ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο.

Βαριέσαι να μας δώσεις τα links έστω???


Σου είπα άσε τις τζιριτζάτζουλες. Το ότι τα έβαλες στην ΙΔΙΑ ακριβώς πρόταση του ίδιου ποστ είναι το λιγότερο ύποπτο.


quote:
Για να βρίσκεις λάθη (έστω και αν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ) σημαίνει ότι έχεις ξεπεράσει τις ίδιες τις φυσικές διεργασίες και τις φυσικές επιλογές της ατελούς Φύσης που σε δημιούργησε.

Λάθος. Για να βρω λάθος αρκεί να έχω αρκετή λογική ώστε να καταλάβω πότε λειτουργεί κάτι αποδοτικά, με υψηλό δείκτη αξιοπιστίας κτλ κτλ. Δε χρειάζεται να έχω ξεπεράσει τίποτα. Αν στάζει η βρύση, δε χρειάζεται ΚΑΝ να έχεις δει μια βρύση που δεν στάζει. Αρκεί και μόνο ο συνειρμός ότι σπαταλάς νερό για να καταλάβεις ότι η βρύση έχει πρόβλημα.


quote:

Οπότε τι σου μένει βρε φοιτητάκο?

Να κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια μέχρι οι φυσικές διεργασίες να μεταλλάξουν το σώμα σου στην τελειότητα που έχεις ΕΣΥ στο μυαλό σου.

Καλό κουράγιο και υπομονή σου εύχομαι...

Πάντως η φίλη σου από αλλού ουρεί και από αλλού αναπαράγει οπότε αν δεν έχει τα δικά σου "κολλήματα" μπορείτε να ολοκληρώσετε...

Πάρε και ένα logic loop να έχεις για τα μοναχικά βράδυα αφού θα έχεις κάποιους ενδοιασμούς να αναπαραχθείς από το όργανο που ουρείς.

"
Τι γίνεται στην περίπτωση όπου το λάθος των φυσικών διεργασιών που επικαλείσαι δεν βρίσκεται στο μόριό σου (ούρηση/αναπαραγωγή) ή στην όρασή σου (το ορατό αποτελεί περιορισμένο φάσμα Η/Μ ακτινοβολίας) αλλά στον εγκέφαλό σου ο οποίος από λανθασμένη φυσική διεργασία θεωρεί λάθος τη μια το μόριο και την άλλη την όραση και όχι την ίδια του την εγκεφαλική κατασκευή που δεν κατανοεί την "τελειότητα" του σύστηματος ούρησης/αναπαραγωγής ή του ματιού όπου ο ίδιος (ο εγκέφαλος) απλά αντιλαμβάνεται, επεξεργάζεται και μεταφράζει ΜΟΝΟ αυτό το φάσμα που εμείς αποκαλούμε ορατό???
"



Δεν περιμένω τίποτα. Δουλεύω με αυτά που έχω στη διάθεση μου.


Για το δεύτερο που γράφεις, απλώς δεν έχεις καταλάβει για τι μιλάω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Δε μιλάμε θεολογικά η φιλοσοφικά. Μιλάμε με αντικειμενικές επιστημονικές γνώσεις. Όταν πας να κάνεις ΕΠΕΜΒΑΣΗ για να βγάλεις τους φρονιμίτες σου γιατί ΔΕ ΧΩΡΑΝΕ στο σαγόνι αυτό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "τελειότητα που δεν αντιλαμβάνεσαι". Είναι απλώς μια λάθος δομή της φύσης, τελεία και παύλα. Όταν κάτι δε χωράει είναι λάθος, δε χωράνε ερμηνείες. Ακόμα και αν δεχτώ αυτό που λες περί εγκεφάλου,που δεν ισχύει, τότε θα πρέπει να αποδεχτώ τη μη τελειότητα του εγκεφάλου, που ΚΑΙ αυτός είναι σχέδιο του Θεού. Όπότε ΟΥΤΩΣ ή άλλως τα έχει κάνει ΜΑΝΤΑΡΑ ο σχεδιαστής


quote:
Καλά, καλά...

Για να μην κουράζεις άδικα το κεφαλάκι σου χαλάρωσε και κοίτα τη σειρά του Discovery "Human Body: The Ultimate Machine"

http://store.discoveryeducation.com/product/show/51546

ή παραπλήσια ντοκυμαντέρ άλλων καναλιών.


Μπα επικαλούμαστε εκλαϊκευτικά ντοκυμαντέρ; Εσύ δεν έλεγες κάτι για impact factor ότι είμαι εύπιστος κτλ; Πανούλη, άνοιξε σε παρακαλώ ένα βιβλίο ιατρικής, να δεις καμιά φωτογραφία παιδιών και ανθρώπων με προβλήματα υγείας εκ γεννετής και μετά έλα να μου μιλήσεις για τελειότητα!!!


quote:
Σου απάντησα και παραπάνω.

α) Και αν αυτό το όργανο (εγκέφαλος?) με το οποίο επιχειρείς να "κρίνεις" είναι το ίδιο ατελές λόγω των παρόμοιων φυσικών διεργασιών με τα κρινόμενα ως ατελή όργανα (μόριο, οφθαλμός)???


Αν ο εγκέφαλος είναι ατελής, τότε τουλάχιστον 1 όργανο που "Σχεδίασε"ο Θεός είναι ατελές. Άρα έκανε κακή δουλειά, άρα τον απολύουμε και τον στέλνουμε ταμείο ανεργείας μαζί με το Δία και το Θωρ.


quote:
β) Από τη στιγμή που δεν ξέρεις τις εγκεφαλικές λειτουργίες που λαμβάνουν χώρα κατά την σύλληψη μιας κρίσης ή μιας σκέψης ή την εκφορά μιας πρότασης πως είσαι σίγουρος για την ΟΡΘΟΤΗΤΑ της κρίσης/σκέψης/πρότασης??

Μου μιλάς επιστημονικά ή φιλοσοφικά; Και γιατί πρέπει να ξέρω τις εγκεφαλικές λειτουργίες; Όταν σηκώνω το στυλό από το γραφείο μου πρέπει να ξέρω τις μυικές λειτουργίες του χεριού και τους βαθμούς ελευθερίας της άρθρωσης του χεριού μου; Πόσε βλακείες θα γράψεις ακόμα!!!!


quote:
Θες και άλλα logic loops φοιτητάκο ή χόρτασες???

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ


Όταν θέσεις επιστημονικές ερωτήσεις θα λάβεις και επιστημονικές απαντήσεις.


Με ποια κριτήρια μπορούμε να κρίνουμε μια ανθρώπινη κατασκευή; Ή μήπως όλες είναι τέλεια φτιαγμένες; Αυτό που προτείνω εγώ είναι να σκεφτούμε ομοίως και να κρίνουμε το τι βλέπουμε.


quote:
Ένας τέλειος Θεός έχει φτιάξει έναν τέλειο Industrial_Angel ώστε ένας τέλειος PanosT να του κάνει την τέλεια πλακίτσα και να περνάει τέλεια για όσο είναι κοντά του...


Ισχύει η ερώτηση. Τρόλλαρε όσο θες. Η υπεκφυγή μου δίνει κουράγιο.

quote:
H ερώτησή μου είναι απλή και ευθεία.

Ποιον ή ποιους τομείς της Φυσικής πρέπει να ξέρουν "αρκετά καλά" ώστε να συμφωνήσουν με αυτή τη ρήση του Feynman

"
The "paradox" is only a conflict between reality and your feeling of what reality "ought to be."

"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι" "
"

Για να δούμε πόσο καλός είσαι στα ακροβατικά...


Όταν λες ακροβατικά εννοείς κωλοτούμπες;;;

Όταν έχεις πει:

"

Είναι ΕΤΣΙ γιατί ΕΤΣΙ είναι!
Ολόσωστο (και συμφωνώ και εγώ) ΑΛΛΑ


"

Γιατί συμφώνησες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 17:18:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Panos T
Στομ τομέα της Φυσικής που μπορώ να γνωρίζω και να έχω άποψη έχουν συμβεί εγκλήματα και στην περίπτωση του Αιθέρα και στην περίπτωση της ταχύτητας του Φωτός και στην περίπτωση των Υπερχορδών και στην περίπτωση της ψυχρής σύντηξης, και στην περίπτωση της αντιβαρύτητας κτλ.

Ωπα ρε μεγάλε!!!
Σιγά-σιγά,να ρίχνεις τις βόμβες!!
Μας λές αυτα και απο την άλλη μας λές ότι δεν μπορείς να γνωρίζεις ταυτόχρονα την ορμη και την θέση ενος φερμιονίου!!! ή μήπως μπορείς τώρα?

Μήπως...τα λιβάνια εκεί στο Ορος που πας κάθε Σ/κο,σε χαλάνε κάπως?

Βλέπω συμφώνησες με τον Ζιπ,ότι ο αστροφυσικός της ΝΑΣΑ,λέει...κοτσάνες!!
Κατακαϋμένα!!!

Και μετά πιάνετε στο στόμα σας και τον Πουλιανό!!
Δυο φορές κατακαϋμένα!!

Ξέρετε δηλαδή εσείς με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας,πώς δεν υπήρχαν άνθρωποι ή ολόκληροι πολιτισμοί,πριν 12.000.000 χρόνια?

Εχετε τόση "επιστημονική" σιγουριά,όση και στο ότι η ελληνική γλώσσα είναι ινδοευρωπαίκής-φοινικικής προέλευσης?
Τρείς φορές καταϋμένα!!!

Πανούλη βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να συζητάς με σκεπτικιστή-τεχνοκράτη?

Βιομηχανικέ βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να συζητάς με "εγωπαθή" ξερόλα "φυσικό"?Και μάλιστα ένθεο?Και μάλιστα χριστιανό ορθόδοξο?

Πάνο μερικοί δεν χρειάζονται λοβοτομή.
Γκιλοτίνα χρειάζονται!
Ειδικά οι πτυχιούχοι οπαδοί θρησκειών!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2012, 17:25:06  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT τον κύριο Κάρολ Δαρβίνο τον έχεις ακουστά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 05:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
PanosT

Κράτα και καμμία πισινή φίλε μου.

Και οι Χόπι όπως και όλοι οι υπόλοιποι πανάρχαιοι λαοί ΚΑΤΙ θέλουν να μας πουνε γραμμένο σίγουρα με κάποιες σάλτσες ΑΛΛΑ και με τις εμπειρίες που είχαν την περίοδο στην οποία έζησαν.


Φίλε μου θα κρατήσω μια πισινή εκεί που υπάρχει περιθώριο να ισχύει ένα ενδεχόμενο όχι για κάτι που δεν μπορεί να ισχύει όπως ανθρώπινα όντα του πλανήτη μας να είναι παλαιότερα από τον ήλιο και τη σελήνη.

Τέτοιοι μύθοι δεν θέλουν απαραίτητα νας μας πουν κάτι, απλά ερμηνεύουν τον φυσικό κόσμο με τα όσα ελάχιστα ήξεραν τότε.


quote:
PanosT

Είναι αξιοσημείωτο ότι λαοί που ζούσαν σε "αντιδιαμετρικά" σημεία του πλανήτη μιλησαν για παρόμοια πράγματα με παρόμοιο τρόπο...


Οι λαοί βρίσκονταν υποκείμενοι σε παρόμοιες καταστάσεις και συνθήκες στον ίδιο φυσικό κόσμο. Αναμενόμεο λοιπόν...

quote:
PanosT

Είμαι έτοιμος να δεχτώ όλες σου τις αιτιάσεις αλλά πρώτα θα ήθελα να "εξετάσουμε" την ταμπακιέρα.

Δηλαδή.
Που βρίσκεται ο εν λόγω σκελετός, πως βρέθηκε εκεί, γιατί δεν μας τον επιστρέφουν και ποια είναι τα αποτελέσματα ΟΛΩΝ (ενθεν κα'κείθεν) των ραδιοχρονολογήσεων.

Αν μου δώσεις πειστικές απαντήσεις για τα εύλογα παραπάνω ερωτήματα δέχομαι αυτόματα και όλες σου τις αιτιάσεις περί Πουλιανού...


Δεν ξέρω τώρα που βρίσκεται αλλά μέχρι το 2004 βρισκόταν στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης σύμφωνα με τον καθηγητή Γεώργιο Δημ. Κουφό (βλέπε το έργο του "Παλαιοντολογία Σπονδυλωτών", σελ. 244).

Το ερώτημά σου "γιατί δεν μας τον επιστρέφουν" υποθέτω ότι υποδηλώνει έναν άλλο τόπο φύλαξης? Αν θες γίνε ποιο συγκεκριμένος διότι φαίνεται ότι κάτι γνωρίζεις. Για τις χρονολογήσεις ξέρω αυτήν της ομάδας του Henning, και άλλες 3 που έχουν δείξει 200.000+-40.000 χρόνια (μέσω ESR), 260.000 χρόνια (ισολευκίνης) και 350.000-160.000 χρόνια (Latham&Schwarrcz).Εχουν γίνει και παλαιότερες αλλά δεν τις έχω βρει αναλυτικά.

Το πρόβλημα όμως ποιο είναι εδώ? Αν δεν στις βρω, δεν μπορούμε να συμπεράνουμε ότι συγκεκριμένες θέσεις του Πουλιανού είναι αυθαίρετες ή αβάσιμες? Τι σχέση έχουν με την ταμπακιέρα ο τόπος φύλαξης και η απάντηση στο ερώτημα "γιατί δεν μας τον δίνουν πίσω" που προφανώς μόνο υποθετικά μπορεί να απαντηθεί (αν συμβαίνει τέτοιο πράγμα κιόλας)?

Εχουμε μια γενική αποδοχή του διαστήματος χρονολόγησης, έχουμε τα μορφολογικά του χαρακτηριστικά, έχουμε παρόμοια ευρήματα σε άλλες χώρες πράγμα που μας επιτρέπει μια στέρεη κατάταξη στο ιστορικό των απολιθωμάτων και αυτά είναι περισσότερο "ταμπακιέρα" όχι τα ερωτήματά σου σε μερικά από τα οποία διακρίνω μια "συνωμοσιολογική" προσέγγιση (μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια).

Τσέκαρε κι αυτό
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/specimen.html#petralona

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 08:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Βλέπω συμφώνησες με τον Ζιπ,ότι ο αστροφυσικός της ΝΑΣΑ,λέει...κοτσάνες!!
Κατακαϋμένα!!!

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

να σε ρωτήσω κάτι ρε φίλε ... εδώ στο φόρουμ, στο esoterica.gr, μπορεί κάποιο μέλος να χρησιμοποιήσει τις φράσεις "διαστημα", "θεωρία των Υπερχορδών", "αντιβαρύτητα", "ταχύτητα του φωτός", χωρίς μία φορά να πεταχτείς [ σαν να μην πω τι ... ] και να τον χλευάσεις ; Απο περιέργεια δηλ. ρωτάω, όχι τίποτ' άλλο. Τόσο πολύ σε πειράζουν οι τάπες που τρως ;

Κοίτα φίλε, προς το παρόν, εσύ ειδικά, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ξαναμιλήσεις για Φυσική. Μίλα για την σπηλιά σου, για τις υπερβατικές εμπειρίες που είχες και "φωτίστηκες", μίλα για το Jack, για την αστροβιολόγο την γυναίκα σου, για τον καιρό ... αλλά για Φυσική, απαγορεύεται να μιλάς. Και ξέρεις γιατί ... να στο θυμήσω ;

α) Πόση είναι η ταχύτητα περιστροφής της γης στον Αρκτικό κύκλο ;

β) Πόση επιβράδυνση απαιτείται στην ταχύτητα περιστροφής της γης, έτσι ώστε η μία γήινη ημέρα να διαρκέσει αντί 12, 24 ώρες ;

Edited by - zip on 24/07/2012 09:02:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 11:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

quote:
Osmosis

Αυτή η θεωρία έχει reserve τα καλύτερα θεωρεία δε λέω



Τι εννοείς?
Πέραν της διάθεσης αυτοσαρκασμού, ότι διατηρεί την καλύτερη οπτική… ωπ! Οπτική, χμ! Ο Δόκτωρ J έχει βγάλει κάλους να πληκτρολογεί κάτι περί οπτικής!
quote:
Π.χ. στη μυθολογία των Μάγια οι θεοί έπλασαν τους ανθρώπους από καλαμπόκι...
Εδώ κάνουν λάθος, από καλαμπόκι έφτιαξαν τους Ιάπωνες (γι’ αυτό και βγήκαν κίτρινοι και τρώνε μόνο ρύζι, δεν είναι κανίβαλοι οι άνθρωποι). Τους Μάγια τους φτιάξανε από σπόρους κακάο!
Εντυπωσιακό πάντως το γεγονός της απόδοσης της δημιουργίας σε custom made…. Από ανθρώπους μάλιστα με 1600cc εγκέφαλο!

Υγ: Να με συγχωρείς για την καθυστέρηση, μου παίρνει χρόνο να σκεφτώ ένα ευφυολόγημα της προκοπής!

Διάστημα,

Τα quotes προωθούν τη σκέψη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 14:41:17  Εμφάνιση Προφίλ
Zip

Mπρρρρ!!!
Φοβήθηκα πολύ.

Οσο εσυ λές μακακίες,θα με βρίσκεις απέναντι.
Τι να κάνουμε ρε φίλε?
Ετσι λειτουργώ.
Αν δεν σου αρέσει,μπορείς να μην διαβάζεις τα γραπτά μου.

οσο για την απαγόρευσή σου,να την βάλεις εκεί που...ξέρεις.
Και τα smiles επίσης!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 16:17:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αnostic

quote:
PanosT

Κράτα και καμμία πισινή φίλε μου.

Και οι Χόπι όπως και όλοι οι υπόλοιποι πανάρχαιοι λαοί ΚΑΤΙ θέλουν να μας πουνε γραμμένο σίγουρα με κάποιες σάλτσες ΑΛΛΑ και με τις εμπειρίες που είχαν την περίοδο στην οποία έζησαν.


Φίλε μου θα κρατήσω μια πισινή εκεί που υπάρχει περιθώριο να ισχύει ένα ενδεχόμενο όχι για κάτι που δεν μπορεί να ισχύει όπως ανθρώπινα όντα του πλανήτη μας να είναι παλαιότερα από τον ήλιο και τη σελήνη.

Τέτοιοι μύθοι δεν θέλουν απαραίτητα νας μας πουν κάτι, απλά ερμηνεύουν τον φυσικό κόσμο με τα όσα ελάχιστα ήξεραν τότε.


Ως αγνωστικιστής προσπέρασε τις σάλτσες των μύθων και την κατα γράμμα μετάφραση/απόδοσή τους.

Δες "σημερινά" πειραματικά δεδομένα που ανατρέπουν παγιωμένες επιστημονικές αντιλήψεις ετών

http://naca.larc.nasa.gov/search.jsp?R=19840005044&qs=N%3D4294966526%2B4294880461%2B4294129240

http://www.nasa.gov/centers/goddard/news/topstory/2010/aas-eclipse.html

και ως μη Φυσικός περίμενε να ερμηνευτούν από την Επιστήμη.


quote:

quote:

Είναι αξιοσημείωτο ότι λαοί που ζούσαν σε "αντιδιαμετρικά" σημεία του πλανήτη μιλησαν για παρόμοια πράγματα με παρόμοιο τρόπο...


Οι λαοί βρίσκονταν υποκείμενοι σε παρόμοιες καταστάσεις και συνθήκες στον ίδιο φυσικό κόσμο. Αναμενόμεο λοιπόν...


Για τον πολιτισμό, τη γλώσσα, τα ήθη και τα έθιμα πως και δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο?

Μόνο στα υπαρξιακά τους ταυτίστηκαν αυτοί οι πολιτισμοί?


quote:

quote:
PanosT

Είμαι έτοιμος να δεχτώ όλες σου τις αιτιάσεις αλλά πρώτα θα ήθελα να "εξετάσουμε" την ταμπακιέρα.

Δηλαδή.
Που βρίσκεται ο εν λόγω σκελετός, πως βρέθηκε εκεί, γιατί δεν μας τον επιστρέφουν και ποια είναι τα αποτελέσματα ΟΛΩΝ (ενθεν κα'κείθεν) των ραδιοχρονολογήσεων.

Αν μου δώσεις πειστικές απαντήσεις για τα εύλογα παραπάνω ερωτήματα δέχομαι αυτόματα και όλες σου τις αιτιάσεις περί Πουλιανού...


Δεν ξέρω τώρα που βρίσκεται αλλά μέχρι το 2004 βρισκόταν στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης σύμφωνα με τον καθηγητή Γεώργιο Δημ. Κουφό (βλέπε το έργο του "Παλαιοντολογία Σπονδυλωτών", σελ. 244).

Το ερώτημά σου "γιατί δεν μας τον επιστρέφουν" υποθέτω ότι υποδηλώνει έναν άλλο τόπο φύλαξης? Αν θες γίνε ποιο συγκεκριμένος διότι φαίνεται ότι κάτι γνωρίζεις. Για τις χρονολογήσεις ξέρω αυτήν της ομάδας του Henning, και άλλες 3 που έχουν δείξει 200.000+-40.000 χρόνια (μέσω ESR), 260.000 χρόνια (ισολευκίνης) και 350.000-160.000 χρόνια (Latham&Schwarrcz).Εχουν γίνει και παλαιότερες αλλά δεν τις έχω βρει αναλυτικά.

Το πρόβλημα όμως ποιο είναι εδώ? Αν δεν στις βρω, δεν μπορούμε να συμπεράνουμε ότι συγκεκριμένες θέσεις του Πουλιανού είναι αυθαίρετες ή αβάσιμες? Τι σχέση έχουν με την ταμπακιέρα ο τόπος φύλαξης και η απάντηση στο ερώτημα "γιατί δεν μας τον δίνουν πίσω" που προφανώς μόνο υποθετικά μπορεί να απαντηθεί (αν συμβαίνει τέτοιο πράγμα κιόλας)?

Εχουμε μια γενική αποδοχή του διαστήματος χρονολόγησης, έχουμε τα μορφολογικά του χαρακτηριστικά, έχουμε παρόμοια ευρήματα σε άλλες χώρες πράγμα που μας επιτρέπει μια στέρεη κατάταξη στο ιστορικό των απολιθωμάτων και αυτά είναι περισσότερο "ταμπακιέρα" όχι τα ερωτήματά σου σε μερικά από τα οποία διακρίνω μια "συνωμοσιολογική" προσέγγιση (μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια).

Τσέκαρε κι αυτό
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/specimen.html#petralona


Ας μιλήσει ο ίδιος ο Πουλιανός.

http://www.ell.gr/poulianos.html

Όταν κυνηγάς κάποιον επιστήμονα μ'αυτούς τους τρόπους και κάνεις βουλευτή τη γνωστή Ρεπούση καταλαβαίνεις για τι θέμα συζητάμε...

Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι ανθρωπολόγος αλλά όταν το pattern δίωξης των αιρετικών επιστημόνων επαναλαμβάνεται αυτούσιο ξανά και ξανά εμένα με κάνει να εμπιστεύομαι τους διωκόμενους και όχι τους διώκτες που χαίρουν όλων των προνομίων της επιστημονικής ασυλίας.

Αν δεν είσαι και εσύ ανθρωπολόγος τότε η "ταμπακιέρα" για εμάς τους απ'έξω είναι ότι συμβαίνει γύρω-τριγύρω από το εύρημα και όχι το εύρυμα αυτό καθ'αυτό.

Όλο το παιχνίδι παίζεται στην ηλικία αυτών των ευρημάτων και όταν ο διωκόμενος επιστήμονας τυχαίνει με την ηλικία και μόνο που ισχυρίζετε να ανατρέπει την επικρατούσα αντίληψη τότε για εμένα το γλυκό δένει μια χαρά.

Ως αδαείς, αν τύχει να έχουμε και false data καταλαβαίνεις σε τι συμπεράσματα θα καταλήξουμε.

Υ.Γ Αυτό το pattern το έχω δει να συμβαίνει σε δικούς μου ανθρώπους από πολύ κοντά (χωρίς να το έχω βιώσει ο ίδιος) και αφιονίζομαι όταν τυχαίνει να το ξαναβλέπω μπροστά μου...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 16:40:30  Εμφάνιση Προφίλ
@Ιndustrial_Angel

Συγκεκριμένα πραγματάκια για να μην χανόμαστε σε σεντόνια γιατί έχω και δουλειές.


α) Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει κατασκευαστικά λάθη όπως ισχυρίστηκες για το ανδρικό μόριο και την ανθρώπινη όραση?

ΝΑΙ ή ΟΥ και αν θες πες μας και το γιατί.


β) Η ρήση του Feynman

"
The "paradox" is only a conflict between reality and your feeling of what reality "ought to be."

"Παράδοξο είναι μόνο η διαφωνία μεταξύ πραγματικότητας και της αίσθησης σου για το πως η πραγματικότητα "θα έπρεπε να είναι" "
"

αποτελεί ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ?

ΝΑΙ ή ΟΥ και αν θες πες μας και το γιατί.


γ) Ποιον ή ποιους τομείς της Φυσικής πρέπει να ξέρει "κάποιος αρκετά" ώστε να αποδεχθεί την ανωτέρω ρήση του Feynman όπως ισχυρίστηκες


"
Κοίτα το πρόβλημα: Εμείς οι μπορούμε να συμφωνήσουμε για αυτό που είπε για τη φύση. Και μαζί με εμάς, ένα Ινδουιστής, ένας Ρεμπουπλικάνος, μια τρανσέξουαλ, ένας Πασοκτζής, ένας ΠΑΟΚΤΣΗΣ,ένας Μουσουλμάνος και ένας θηριοδαμαστής αρκεί να ξέρουν αρκετή φυσική. Το ίδιο ΔΕΝ πρόκεται ΠΟΤΕ να συμβεί για το βιβλίο σου γιατί υπάρχουν άλλα βιβλία που λένε ΑΛΛΑ με το ίδιο ακριβώς επιχείρημα "γιατί έτσι".
"

1.............
2.............
3.............
.
.


Εννοείται πως περιμένω να μου θέσεις και εσύ όσα και όποια ερωτήματα νομίζεις ότι χρειάζονται διασαφήνιση εκ μέρους μου.


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 24/07/2012 16:44:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2012, 19:00:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Συγκεκριμένα πραγματάκια για να μην χανόμαστε σε σεντόνια γιατί έχω και δουλειές.


Άκου Πανούλη. Εδώ συζητάμε από χόμπυ, οι περισσότεροι. Ανταλλάζουμε απόψεις και πού και πού μαθαίνουμε και κάτι που δεν ξέραμε. Αν δε σου βγαίνει ο ελεύθερος χρόνος να ασχολείσαι τότε μην ασχολείσαι, μη μας ενημερώνεις ότι έχεις και δουλειές λες και θα νιώσουμε ενοχές που σου απαντάμε.

quote:
α) Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει κατασκευαστικά λάθη όπως ισχυρίστηκες για το ανδρικό μόριο και την ανθρώπινη όραση?

ΝΑΙ ή ΟΥ και αν θες πες μας και το γιατί.


Κάτι μου λέει ότι αντί να σου πετύχει το ψάρωμα που επεδίωκες μάλλον εσύ ο ίδιος παγιδεύτηκες σε αυτήν την ερώτηση.

Πρώτα πρώτα θέλω να μου διευκρινήσεις ορισμένα θεματάκια.

1) Με ποιον συζητάω; Τον Πανούλη φυσικό ή τον Πανούλη πιστό; Η όποια διαφωνία σου θα έχει επιστημονική βάση ή είμαι αντιμέτωπος με το θρησκευτικό δόγμα "το ανθρώπινο σώμα είναι τέλειο γιατί έτσι πιστεύω". Αφού "έχεις και δουλειές" θα ήταν χρήσιμο να μη σπαταλάμε ο ένας το χρόνο του άλλου συζητώντας για "δόγματα".

2)Δέχεσαι την αξιολόγηση των δομών της φύσης με όρους που έχουμε συνηθίσει να χρησιμοποιούμε σε τεχνολογικά συστήματα; Ας πούμε μεγέθη όπως η αξιοπιστία,η εργονομία, η ικανότητα διεκπεραίωσης κτλ. Ας πούμε μπορώ να εξετάσω τον ανθρώπινο εγκέφαλο με όρους αξιολόγησης ενός υπολογιστή για παράδειγμα;

quote:
β) Η ρήση του Feynman αποτελεί ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ?

ΝΑΙ ή ΟΥ και αν θες πες μας και το γιατί.


Ψάξε αν είναι επιχείρημα η "επίκληση στην αυθεντία". Σου είπα να κοιτάξεις τα βιβλία της έκθεσης του λυκείου.

quote:
γ) Ποιον ή ποιους τομείς της Φυσικής πρέπει να ξέρει "κάποιος αρκετά" ώστε να αποδεχθεί την ανωτέρω ρήση του Feynman όπως ισχυρίστηκες

Πρέπει να έχει κατανοήσει συνολικά τη φιλοσοφία της επιστήμης γενικά και της φυσικής βεβαίως. Όταν για παράδειγμα διατυπώνεις ένα νόμο θεωρητικά και κάνεις ένα πείραμα για να τον επιβεβαιώσεις, δε σημαίνει ότι αποδέχεσαι τη φύση ως το ανώτερο κριτήριο της λογικής; Και αν πχ το πείραμα δεν τον επιβεβαιώσει αλλάζεις το νόμο ή το πείραμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2012, 11:35:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

PanosT

quote:
Συγκεκριμένα πραγματάκια για να μην χανόμαστε σε σεντόνια γιατί έχω και δουλειές.


Άκου Πανούλη. Εδώ συζητάμε από χόμπυ, οι περισσότεροι. Ανταλλάζουμε απόψεις και πού και πού μαθαίνουμε και κάτι που δεν ξέραμε. Αν δε σου βγαίνει ο ελεύθερος χρόνος να ασχολείσαι τότε μην ασχολείσαι, μη μας ενημερώνεις ότι έχεις και δουλειές λες και θα νιώσουμε ενοχές που σου απαντάμε.


Μπορείτε να μου απαντάτε όπως και όποτε θέλετε χωρίς καμμία ενοχή.
Θα μου επιτρέψεις όμως αυτή την περίοδο να επικεντρώνομαι σ'αυτά που θεωρώ ουσιαστικά.
Με το που βρίσκω περισσότερο χρόνο θα σου απαντάω ΚΑΙ σε όποια σεντόνια έχεις τυχόν ποστάρει.

Το ότι "έχω δουλειές" αφορά τα δικά μου ποστς προς εσάς και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ!

ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ???

Είσαι σκέτη απογοήτευση τελικά...


quote:

quote:
α) Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει κατασκευαστικά λάθη όπως ισχυρίστηκες για το ανδρικό μόριο και την ανθρώπινη όραση?

ΝΑΙ ή ΟΥ και αν θες πες μας και το γιατί.


Κάτι μου λέει ότι αντί να σου πετύχει το ψάρωμα που επεδίωκες μάλλον εσύ ο ίδιος παγιδεύτηκες σε αυτήν την ερώτηση.


Μα, την ερώτηση ΕΓΩ σου την έθεσα εξ'αρχής και ΣΥΝΕΧΙΖΩ να σου τη θέτω και ΕΣΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ...

Όσο δεν απαντάς ευθέως μάλλον το αντίθετο συμβαίνει αλλά επειδή θα μας πάρει καμιά δεκαριά ποστς μέχρι να το καταλάβεις και αυτό πάμε παρακάτω.

quote:

Πρώτα πρώτα θέλω να μου διευκρινήσεις ορισμένα θεματάκια.

Βεβαίως, και είμαι πάντα στη διαθεσή σου (αν και θα έπρεπε να μου το ζητήσεις αυτό ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ που σου έθεσα την ερώτηση)!

quote:

1) Με ποιον συζητάω; Τον Πανούλη φυσικό ή τον Πανούλη πιστό; Η όποια διαφωνία σου θα έχει επιστημονική βάση ή είμαι αντιμέτωπος με το θρησκευτικό δόγμα "το ανθρώπινο σώμα είναι τέλειο γιατί έτσι πιστεύω". Αφού "έχεις και δουλειές" θα ήταν χρήσιμο να μη σπαταλάμε ο ένας το χρόνο του άλλου συζητώντας για "δόγματα".

Μα, αν ήμουν δογματικός προς εσένα σ'αυτόν το τομέα (τελειότητα ή μη του ανθρωπίνου σώματος) δεν θα σου έκανα ερωτήσεις. Θα σου πέταγα το δόγμα στο κεφάλι, θα με έλεγες φονταμενταλιστή/θρησκόληπτο/πρόβατο κτλ και θα τέλειωνε εκεί η όποια συζήτηση.

Άρα μιλάς με τον Πανούλη το Φυσικό.

Το ξεκαθαρίσαμε???

quote:

2)Δέχεσαι την αξιολόγηση των δομών της φύσης με όρους που έχουμε συνηθίσει να χρησιμοποιούμε σε τεχνολογικά συστήματα; Ας πούμε μεγέθη όπως η αξιοπιστία,η εργονομία, η ικανότητα διεκπεραίωσης κτλ. Ας πούμε μπορώ να εξετάσω τον ανθρώπινο εγκέφαλο με όρους αξιολόγησης ενός υπολογιστή για παράδειγμα;

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ.

Επίσης δέχομαι και οποιουσδήποτε άλλους όρους θέλεις να βάλεις εκ των υστέρων αρκεί να παραδεχτείς ότι το κάνεις.

quote:

quote:
β) Η ρήση του Feynman αποτελεί ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ?

ΝΑΙ ή ΟΥ και αν θες πες μας και το γιατί.


Ψάξε αν είναι επιχείρημα η "επίκληση στην αυθεντία". Σου είπα να κοιτάξεις τα βιβλία της έκθεσης του λυκείου.


Εεεεεπ!
Μη μπερδεύεσαι!

Μιλάμε για τη συγκεκριμένη ρήση της ίδιας της "αυθεντίας" αν είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ.

Έχουμε μια ρήση κάποιου και εγώ λέω ότι είναι ΑΠΟΨΗ/ΓΝΩΜΗ/ΘΕΣΗ/ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ κτλ και εσύ ότι είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ.

Η "επίκληση στην αυθεντία" γίνεται εκ μέρους σου, είναι κάτι διαφορετικό και ΑΣΧΕΤΟ με την ερώτησή μου και ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ.

Με αφορά μόνο η ρήση του Feynman και αν αυτή αποτελεί ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ" όπως επικαλέστηκες.

quote:

quote:
γ) Ποιον ή ποιους τομείς της Φυσικής πρέπει να ξέρει "κάποιος αρκετά" ώστε να αποδεχθεί την ανωτέρω ρήση του Feynman όπως ισχυρίστηκες

Πρέπει να έχει κατανοήσει συνολικά τη φιλοσοφία της επιστήμης γενικά και της φυσικής βεβαίως.


Ναι, αλλά έχουν περάσει πέντε-έξι ποστς ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ποια είναι η Φυσική που πρέπει να γνωρίζει κάποιος και μάλιστα "ΑΡΚΕΤΑ" (κατ'εσέ) ώστε να αποδεχθεί την εν λόγω ρήση του Feynman.

Τώρα μάλιστα μπλέκεσαι ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ και βάζεις εκτός από τη Φυσική (για την οποία ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ) και τη...Φιλοσοφία των Επιστημών?!?!?!?!?

ΑΠΑΝΤΗΣΕ μας για τους τομείς της Φυσικής ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και ύστερα αν επιμένεις πάμε και στη Φιλοσοφία των Επιστημών...

quote:

Όταν για παράδειγμα διατυπώνεις ένα νόμο θεωρητικά και κάνεις ένα πείραμα για να τον επιβεβαιώσεις, δε σημαίνει ότι αποδέχεσαι τη φύση ως το ανώτερο κριτήριο της λογικής; Και αν πχ το πείραμα δεν τον επιβεβαιώσει αλλάζεις το νόμο ή το πείραμα;

Αυτό που γράφεις είναι φοβερό θεμάτακι για κουβεντούλα (πόσο μάλλον που το θέτεις εξ'αρχής ΛΑΘΟΣ) αλλά ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΝ Ή ΠΟΙΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΑΡΚΕΤΑ" ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΗ ΡΗΣΗ ΤΟΥ FEYNMAN

TO ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ Ή ΟΧΙ???

Industrial_Angel ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ σε ΚΑΜΙΑ απο τις τρεις ερωτήσεις μου αν και έχουν τεθεί ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ από παλαιότερα ποστς.

Τι σημαίνει αυτό???

Τέσπα.
Ελπίζω να απαντήσεις στο εγγύς μέλλον.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2012, 15:34:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Panos T
Στομ τομέα της Φυσικής που μπορώ να γνωρίζω και να έχω άποψη έχουν συμβεί εγκλήματα και στην περίπτωση του Αιθέρα και στην περίπτωση της ταχύτητας του Φωτός και στην περίπτωση των Υπερχορδών και στην περίπτωση της ψυχρής σύντηξης, και στην περίπτωση της αντιβαρύτητας κτλ.

Ωπα ρε μεγάλε!!!
Σιγά-σιγά,να ρίχνεις τις βόμβες!!
Μας λές αυτα και απο την άλλη μας λές ότι δεν μπορείς να γνωρίζεις ταυτόχρονα την ορμη και την θέση ενος φερμιονίου!!! ή μήπως μπορείς τώρα?


ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ΚΑΙ τα "εγκλήματα" που αναφέρω έχουν γίνει ΚΑΙ η Αρχή της Απροσδιοριστίας ισχύει.

Αν σου είναι δύσκολο να το χωνέψεις πήγαινε για ψάρεμα και άσε τη Φυσική ήσυχη...

quote:

Βλέπω συμφώνησες με τον Ζιπ,ότι ο αστροφυσικός της ΝΑΣΑ,λέει...κοτσάνες!!
Κατακαϋμένα!!!

Πες μας και εσύ την άποψή σου επί του θέματος (αν έχεις και στέκει επιστημονικά) και άσε τους αφορισμούς.

quote:

Και μετά πιάνετε στο στόμα σας και τον Πουλιανό!!
Δυο φορές κατακαϋμένα!!

ΕΓΩ, αν και δεν είμαι ανθρωπολόγος, ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ τον Πουλιανό απέναντι σε Agnostic και Idustrial_Angel όπου είναι εναντίον του.

Ούτε αυτό το καταλαβες???

quote:

Ξέρετε δηλαδή εσείς με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας,πώς δεν υπήρχαν άνθρωποι ή ολόκληροι πολιτισμοί,πριν 12.000.000 χρόνια?

ΕΓΩ δεν πιστεύω στη γραμμική εξέλιξη του Ανθρώπου ή του πολιτισμού και πιστεύω και στους προκατακλυσμιαίους πολιτισμούς όπως έχω γράψει και στο skartados αν και δεν έχω επιστημονικές αποδείξεις απλά ενδείξεις δηλ μεγαλιθικά μνημεία, "διασκεδαστικούς" (κατά Agnostic) μύθους μετα κατακλυσμιαίων πολιτισμών που ομοιάζουν ανεξήγητα κατ'εμέ σε κάποια συγκεκριμένα θεματάκια.

Αν με μπερδεύεις και πάλι με άλλους δικό σου πρόβλημα...

quote:

Εχετε τόση "επιστημονική" σιγουριά,όση και στο ότι η ελληνική γλώσσα είναι ινδοευρωπαίκής-φοινικικής προέλευσης?
Τρείς φορές καταϋμένα!!!

Έχω καταφερθεί κατά της Ινδοευρωπαικής/φοινικικής προέλευσης της ελληνικής γλώσσας ΚΑΙ κατά της Αφρικανικής προέλευσης του Ανθρώπου.

(Βλέπεις το βιβλιαράκι του Jahuda "Hebrew is Greek" εξαφανίστηκε από τα βιβλιοπωλεία (και είχες και τον ταλαίπωρο το macedon να μου υπόσχεται ξεδιάντροπα τα τηλέφωνα πολλών βιβλιοπωλείων που το έχουν...)
Οι ίδιες εξαφανίσεις έχουν συμβεί και στα ευρήματα του Πουλιανού, και στις εργασίες του Tesla και στις εργασίες του Καραθεοδωρη και στα ευρήματα από το Μετροπόντικα (για να μην ξεχνιόμαστε))

Ο Agnostic και ο Industrial_Angel ακολουθούν την επίσημη επιστημονική γραμμή.

Αν πάλι μας έχεις μπερδέψει δικαίωμά σου...

quote:

Πανούλη βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να συζητάς με σκεπτικιστή-τεχνοκράτη?

Βούτυρο στο ψωμί μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ...

Έχω απαντήσει σε όοοοοτι με έχετε ρωτήσει ΟΛΟΙ ΣΑΣ!

Εσείς ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΣΤΕ...

quote:

Βιομηχανικέ βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να συζητάς με "εγωπαθή" ξερόλα "φυσικό"?Και μάλιστα ένθεο?Και μάλιστα χριστιανό ορθόδοξο?

Λες γι'αυτό να μην απαντάει σε απλές ερωτήσεις μου επί ΔΙΚΩΝ ΤΟΥ ΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΩΝ όσο και αν τον προκαλώ να μου απαντήσει σε συνεχόμενα ποστς μου???

quote:

Πάνο μερικοί δεν χρειάζονται λοβοτομή.
Γκιλοτίνα χρειάζονται!
Ειδικά οι πτυχιούχοι οπαδοί θρησκειών!

Το ΔΟΓΜΑ της Επιστήμης το έχεις καταλάβει πως λειτουργεί και μπράβο σου.

Όταν καταλάβεις και τα ΔΟΓΜΑΤΑ του Αθεισμού ή τα ΔΟΓΜΑΤΑ του Αγνωστικισμού (πάνω στα οποία "πατάω" και θέτω ερωτήσεις και γι'αυτό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ, ακριβώς γιατί θα καταρίψετε τα ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΔΟΓΜΑΤΑ) θα έχεις ανέβει ένα σκαλί παραπάνω...

Αν τέλος καταλάβεις κάτι που σας έχω αναφέρει από τα πρώτα μου κιόλας ποστς ότι η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ τότε θα έχεις ανέβει μονομιάς πέντε-έξι σκαλοπατάκια στα σίγουρα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2012, 17:42:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπορείτε να μου απαντάτε όπως και όποτε θέλετε χωρίς καμμία ενοχή.
Θα μου επιτρέψεις όμως αυτή την περίοδο να επικεντρώνομαι σ'αυτά που θεωρώ ουσιαστικά.
Με το που βρίσκω περισσότερο χρόνο θα σου απαντάω ΚΑΙ σε όποια σεντόνια έχεις τυχόν ποστάρει.

Το ότι "έχω δουλειές" αφορά τα δικά μου ποστς προς εσάς και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ!

ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ???

Είσαι σκέτη απογοήτευση τελικά...



Και εμένα γιατί μου το είπες τότε ρε φίλε αφού δεν αφορά εμένα;


quote:
Μα, την ερώτηση ΕΓΩ σου την έθεσα εξ'αρχής και ΣΥΝΕΧΙΖΩ να σου τη θέτω και ΕΣΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ...

Όσο δεν απαντάς ευθέως μάλλον το αντίθετο συμβαίνει αλλά επειδή θα μας πάρει καμιά δεκαριά ποστς μέχρι να το καταλάβεις και αυτό πάμε παρακάτω


Το θέμα της μη τελειότητας του ανθρώπινου σώματος (στο οποίο δεν έχεις λάβει ακόμα ξεκάθαρη θέση) το έθεσα εγώ πρώτος. Το ότι θέτεις ερωτήματα έχει να κάνει περισσότερο με αυτό που σχολιάζω στο τέλος του ποστ, θα το δεις αν κάνεις λίγη υπομονή.


quote:
Μα, αν ήμουν δογματικός προς εσένα σ'αυτόν το τομέα (τελειότητα ή μη του ανθρωπίνου σώματος) δεν θα σου έκανα ερωτήσεις. Θα σου πέταγα το δόγμα στο κεφάλι, θα με έλεγες φονταμενταλιστή/θρησκόληπτο/πρόβατο κτλ και θα τέλειωνε εκεί η όποια συζήτηση.

Άρα μιλάς με τον Πανούλη το Φυσικό.

Το ξεκαθαρίσαμε???


Υπάρχει όμως το δόγμα το "ανθρώπινο σώμα είναι τέλειο"; Δηλώνεις έτοιμος να το αναθεωρήσεις ως ΦΥΣΙΚΟΣ ακόμα και αν αυτό σημαίνει να συγκρουστείς με τον πιστό που έχεις μέσα σου;

quote:
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ.

Επίσης δέχομαι και οποιουσδήποτε άλλους όρους θέλεις να βάλεις εκ των υστέρων αρκεί να παραδεχτείς ότι το κάνεις.



Με επιστημονικούς όρους, πάρε 2 φαινόμενα και πες μου την άποψή σου:


http://en.wikipedia.org/wiki/Pareidolia

http://en.wikipedia.org/wiki/Apophenia

Επίσης, έχεις σκεφτεί γιατί οι ταχυδακτυλουργοί μπορούν και μας εξαπατούν;


quote:
Εεεεεπ!
Μη μπερδεύεσαι!

Μιλάμε για τη συγκεκριμένη ρήση της ίδιας της "αυθεντίας" αν είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ.

Έχουμε μια ρήση κάποιου και εγώ λέω ότι είναι ΑΠΟΨΗ/ΓΝΩΜΗ/ΘΕΣΗ/ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ κτλ και εσύ ότι είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ.

Η "επίκληση στην αυθεντία" γίνεται εκ μέρους σου, είναι κάτι διαφορετικό και ΑΣΧΕΤΟ με την ερώτησή μου και ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ.

Με αφορά μόνο η ρήση του Feynman και αν αυτή αποτελεί ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ" όπως επικαλέστηκες.


Η ερώτηση σου ήταν "γιατί υπάρχει απροσδιοριστία" και σου απάντησα ότι έτσι είναι η φύση. Για να υποστηρίξω τη θέση μου, σε επόμενο ποστ, επικαλέστηκα τη ρήση του Feynman. Αν ανοίξεις ένα βιβλίο έκθεσης θα δεις γιατί και κάτω από ποιες προϋποθέσεις είναι επιχείρημα σε μια συζήτηση.


quote:
Ναι, αλλά έχουν περάσει πέντε-έξι ποστς ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ποια είναι η Φυσική που πρέπει να γνωρίζει κάποιος και μάλιστα "ΑΡΚΕΤΑ" (κατ'εσέ) ώστε να αποδεχθεί την εν λόγω ρήση του Feynman.

Τώρα μάλιστα μπλέκεσαι ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ και βάζεις εκτός από τη Φυσική (για την οποία ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ) και τη...Φιλοσοφία των Επιστημών?!?!?!?!?

ΑΠΑΝΤΗΣΕ μας για τους τομείς της Φυσικής ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και ύστερα αν επιμένεις πάμε και στη Φιλοσοφία των Επιστημών...


Πιστεύω ότι απάντησα αλλά μάλλον εσύ δεν κατανοείς τις απαντήσεις μου.


quote:
Αυτό που γράφεις είναι φοβερό θεμάτακι για κουβεντούλα (πόσο μάλλον που το θέτεις εξ'αρχής ΛΑΘΟΣ) αλλά ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΝ Ή ΠΟΙΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΑΡΚΕΤΑ" ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΗ ΡΗΣΗ ΤΟΥ FEYNMAN

TO ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ Ή ΟΧΙ???



Όχι δεν καταλαβαίνω. Είναι η δεν είναι σωστό ότι το πείραμα αποτελεί τελικό κριτήριο λογικής, πράγμα που αποδεικνύει ότι η ΦΥΣΗ είναι τελικά αυτός που θα κρίνει αν αυτό που λέμε είναι ΛΟΓΙΚΟ και σωστό ή όχι. Και ότι όλη αυτή η ιστορία είναι συνεπής απολύτως με τη ρήση του Feynman;


quote:
Industrial_Angel ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ σε ΚΑΜΙΑ απο τις τρεις ερωτήσεις μου αν και έχουν τεθεί ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ από παλαιότερα ποστς.

Τι σημαίνει αυτό???


Θα σου πω τι σημαίνει. Υπάρχει μια τεχνική συζήτησης που λέγεται moving the goalposts. Όταν θέτω ένα σοβαρό επιχείρημα εσύ αλλάζεις θέμα και ρωτάς επίμονα για το καινούριο θέμα, προσπαθώντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις.


Για παράδειγμα στα πλαίσια της συζήτησης, τοποθετήθηκα και είπα ότι εγώ αδυνατώ να δω τη σοφία του Θεού στο ανθρώπινο σώμα (αδυνατώ να δω το "τέλειο" σχέδιο, εφάμιλλο μιας θεότητας) αλλά μπορώ να δω τα αποτελέσματα φυσικών διεργασιών (όπως η εξέλιξη των ειδών)και έφερα ως παραδείγματα διάφορα όργανα, όπως πχ τους φρονιμίτες ή το ανθρώπινο μάτι. Εσύ αντί να απαντήσεις για αυτά (νταξ απάντησες και μου είπες να πάω να βγάλω τα μάτια μου, άκρως επιστημονική απάντηση) έθεσες το ζήτημα του εγκεφάλου (ενός οργάνου πολύ πιο πολύπλοκου και ανεξερεύνητου συγκριτικά) και άρχισες να ρωτάς για αυτόν. Εγώ αυτό το λέω απόπειρα αποπροσανατολισμού και συσκότισης της συζήτησης και απόδειξη ότι οι ερωτήσεις και οι τοποθετήσεις σου δε διακατέχονται από ΓΝΗΣΙΟ επιστημονικό σκεπτικισμό αλλά από πρόθεση εξυπηρέτησης θρησκευτικής ατζέντας. Γιατί δεν απάντησες για τα όργανα τα οποία έφερα ως παραδείγματα και άλλαξες θέμα;

Edited by - IndustrialAngel on 25/07/2012 17:42:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2012, 18:56:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΕΓΩ, αν και δεν είμαι ανθρωπολόγος, ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ τον Πουλιανό απέναντι σε Agnostic και Idustrial_Angel όπου είναι εναντίον του.


O Δρ Πουλιανός είναι ένας από τους καλύτερους Έλληνες ανθρωπολόγους, απλώς διαφωνούν οι περισσότεροι με την τοποθέτηση του για τη χρονολόγηση που δίνει στον αρχάνθρωπο των Πετραλώνων.


Θα μας πεις όμως αν όντως την εποχή που το βιβλίο σου θέλει τους ανθρώπους να ζουν αιώνες, ο Δρ Πουλιανός εκτιμά ότι οι πολύ γέροι ήταν 35 ετών;


quote:
ΕΓΩ δεν πιστεύω στη γραμμική εξέλιξη του Ανθρώπου ή του πολιτισμού και πιστεύω και στους προκατακλυσμιαίους πολιτισμούς όπως έχω γράψει και στο skartados αν και δεν έχω επιστημονικές αποδείξεις απλά ενδείξεις δηλ μεγαλιθικά μνημεία, "διασκεδαστικούς" (κατά Agnostic) μύθους μετα κατακλυσμιαίων πολιτισμών που ομοιάζουν ανεξήγητα κατ'εμέ σε κάποια συγκεκριμένα θεματάκια.

Αν με μπερδεύεις και πάλι με άλλους δικό σου πρόβλημα...


Τι εστί γραμμική εξέλιξη, πού μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτήν και ποιοι είναι οι κύριοι υποστηρικτές της;

Πριν παραδεχτείς ότι πιστεύεις σε προκατακλυσμαίους πολιτισμούς πρέπει να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις στον ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ (μιλάμε για παγκόσμιο κατακλυσμό;). Ξέρεις ότι οι έδρες "flood geology" έχουν καταργηθεί από τα πανεπιστήμια από τη δεκαετία του 50;


quote:
Έχω καταφερθεί κατά της Ινδοευρωπαικής/φοινικικής προέλευσης της ελληνικής γλώσσας ΚΑΙ κατά της Αφρικανικής προέλευσης του Ανθρώπου.


Όταν λες άνθρωπο εννοείς τον Ηomo sapiens ή γενικά το γένος Homo;

Εδώ δεν ισχύει η ελληνική γραμματεία που διδάσκει ότι ο Κάδμος δίδαξε το αλφάβητο στους Έλληνες; O Κάδμος από τη Φοινίκη, με τη ρίζα qdm να σημαίνει ανατολή στα σημητικά;

quote:
Όταν καταλάβεις και τα ΔΟΓΜΑΤΑ του Αθεισμού ή τα ΔΟΓΜΑΤΑ του Αγνωστικισμού (πάνω στα οποία "πατάω" και θέτω ερωτήσεις και γι'αυτό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ, ακριβώς γιατί θα καταρίψετε τα ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΔΟΓΜΑΤΑ) θα έχεις ανέβει ένα σκαλί παραπάνω...


Η τοποθέτηση "δεν υπάρχει δόγμα" ή "Δε γνωρίζω αν υπάρχει δόγμα" είναι τόσο δόγμα όσο η παρθενία είναι στάση του σεξ. (Κλεμμένο)

quote:
Αν τέλος καταλάβεις κάτι που σας έχω αναφέρει από τα πρώτα μου κιόλας ποστς ότι η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ τότε θα έχεις ανέβει μονομιάς πέντε-έξι σκαλοπατάκια στα σίγουρα.

Μήπως είναι "η συνήθεια που έγινε λατρεία" όπως στη διαφήμιση της σοκολάτας;

Edited by - IndustrialAngel on 25/07/2012 18:58:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2012, 21:03:19  Εμφάνιση Προφίλ
Πάνο

Μάλλον εσυ δεν θέλεις να καταλάβεις.
Μπορείς αλλά δεν θέλεις.
Ξέρεις οτι δεν αερολογώ,όταν καταφέρομαι κατά συγκεκριμένων επιστημών.
Μόνος σου το παραδέχεσαι κι εσυ.Η διαφορά μας είναι μια και μοναδική.Είσαι ένθεος και είμαι άθεος.Δεν θα σε πείσω να αλλάξεις,δεν θα με πείσεις κι εσυ.

Ομολογείς "εγκλήματα" της φυσικής και ξέρεις τι λές και ξέρεις ότι ξέρω τι λές.

Η Αρχή της Απροσδιοριστίας είχε μια "αποστολή".
Να κρατήσει ζωντανή την νευτώνια φυσική και ειδικά το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα.Αποστολή εξετελέσθη.Διαφωνείς σε αυτό?
Διαφωνείς στο ότι,σε σύντομο διάστημα θα καταρριφθεί αυτη η Αρχή?
ηδη έχουμε προχωρήσει στην << ασθενή μέτρηση>>.Που θα πάει,θα είναι και ακριβής η μέτρηση.

Πάνο σου λέω κάτι:

Οταν "ανακαλυφθεί" ο Αιθέρας,η κλασσική Νευτώνια φυσική,η ΓΘΣ,ηΕΘΣ,η Αρχή Απροσδιοριστίας,οι μελανές οπές,η Σταθερά Α,η ενέργεια νηδενικού σημείου,κ.λ.π,θα πάνε βόλτα στο...πάρκο!!

Μέχρι τότε είμαστε 'υποχρεωμένοι' να ακούμε τους επιστήμονες του κατεστημένου και να κάνουμε πώς τους πιστεύουμε.
Τους ίδιους επιστήμονες,που επι 1500 χρόνια,μας έλεγαν ότι η Γη είναι επίπεδη,ο Ηλιος είναι το κέντρο του σύμπαντος,ότι ο άνθρωπος είναι αδύνατον να πετάξει με μηχανές,ότι το ανθρώπινο σώμα δεν είναι δυνατόν να αντέξει σε ταχύτητες άνω των 100χιλ/ώρα κ.λ.π

Που και που βγαίνουμε και λέμε κάτι απο αγανάκτηση,για την επιβεβλημένη κοροϊδία,αυτη που όλοι διδαχθήκαμε και μερικοί,δεν ασπασθήκαμε.Και να έχεις απο πάνω και μερικούς σαν τον Ζιπ και τους τεχνοκράτες-σκεπτικιστές να σε λοιδωρούν και να σε υποβιβάζουν.Και να μην μιλάς!!τι νόημα θα είχε?

Σου τα λέω αυτά,επειδή "στοχεύω" σε αυτο το "κάτι" διαφορετικό που βλέπω σε σένα.

Ας είσαι για την γκιλοτίνα.
Δεν πειράζει.
Εχεις χρόνο να "σωθείς"!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 08:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, [ δεν υπάρχει post σου που να μην με αναφέρεις, ε ; ]

quote:
Η διαφορά μας είναι μια και μοναδική.Είσαι ένθεος και είμαι άθεος.

Σκατά άθεος είσαι. Ούτε ξέρεις κι εσύ ο ίδιος τι είσαι.

quote:
Δεν θα σε πείσω να αλλάξεις,δεν θα με πείσεις κι εσυ.

Ε, τότε, τι συζητάτε ;

quote:
Η Αρχή της Απροσδιοριστίας είχε μια "αποστολή".
Να κρατήσει ζωντανή την νευτώνια φυσική και ειδικά το δεύτερο θερμοδυναμικό αξίωμα.Αποστολή εξετελέσθη.Διαφωνείς σε αυτό?

Πριν να αναρρωτηθείς για την "αποστολή" της Αρχής της Απροσδιοριστίας, κοίτα να κάνεις τους υπολογισμούς που είπαμε ...

quote:
Διαφωνείς στο ότι,σε σύντομο διάστημα θα καταρριφθεί αυτη η Αρχή?

Ε, αφού το λες εσύ ...

quote:
ηδη έχουμε προχωρήσει στην << ασθενή μέτρηση>>.Που θα πάει,θα είναι και ακριβής η μέτρηση.

Στο "έχουμε" συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου ;

quote:
Πάνο σου λέω κάτι:

Ωχ, σοβαρή δήλωση ...

quote:
Οταν "ανακαλυφθεί" ο Αιθέρας,η κλασσική Νευτώνια φυσική,η ΓΘΣ,ηΕΘΣ,η Αρχή Απροσδιοριστίας,οι μελανές οπές,η Σταθερά Α,η ενέργεια νηδενικού σημείου,κ.λ.π,θα πάνε βόλτα στο...πάρκο!!

Χα, χα, χα, χα!

quote:
Μέχρι τότε είμαστε 'υποχρεωμένοι' να ακούμε τους επιστήμονες του κατεστημένου και να κάνουμε πώς τους πιστεύουμε.
Τους ίδιους επιστήμονες,που επι 1500 χρόνια,μας έλεγαν ότι η Γη είναι επίπεδη,ο Ηλιος είναι το κέντρο του σύμπαντος,ότι ο άνθρωπος είναι αδύνατον να πετάξει με μηχανές,ότι το ανθρώπινο σώμα δεν είναι δυνατόν να αντέξει σε ταχύτητες άνω των 100χιλ/ώρα κ.λ.π

Η Επιστήμη, αυτό το πράγμα είναι : Μια διαρκής αναζήτηση. Περιλαμβάνει αναθεωρήσεις, αποδείξεις και ανασκευές, διορθώσεις και ανακαλύψεις. Αλλά τώρα ... τι σου λέω, ε ;

quote:
Που και που βγαίνουμε και λέμε κάτι απο αγανάκτηση,για την επιβεβλημένη κοροϊδία,αυτη που όλοι διδαχθήκαμε και μερικοί,δεν ασπασθήκαμε.Και να έχεις απο πάνω και μερικούς σαν τον Ζιπ και τους τεχνοκράτες-σκεπτικιστές να σε λοιδωρούν και να σε υποβιβάζουν.Και να μην μιλάς!!

Σου είπα : Εσύ ειδικά δεν θα μιλάς. Μέχρι να μας υπολογίσεις σαν αστροφυσικός που είσαι, αυτά τα 2 πραγματάκια που σου ζήτησα.

quote:
Σου τα λέω αυτά,επειδή "στοχεύω" σε αυτο το "κάτι" διαφορετικό που βλέπω σε σένα.

Τρίχες ...

quote:
Ας είσαι για την γκιλοτίνα.
Δεν πειράζει.
Εχεις χρόνο να "σωθείς"!!

... Κατσαρές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 13:08:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ανατρίχιασα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 14:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Ανατρίχιασα!!!

Μπράβο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 18:52:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Ανατρίχιασα!!!

Μπράβο.



Για τις τρίχες τις κατσαρες εννοεί, δηλ. οτι δεν είναι πια κατσαρές, είναι ίσιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 21:45:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Ανατρίχιασα!!!

Μπράβο.



Για τις τρίχες τις κατσαρες εννοεί, δηλ. οτι δεν είναι πια κατσαρές, είναι ίσιες


τι κατσαρες κ ισες.ζονκ***ανατριχιασε -> τρεμουλιασε -> τριχες σπαστες

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 26/07/2012 21:47:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2012, 22:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
PanosT

Για τον πολιτισμό, τη γλώσσα, τα ήθη και τα έθιμα πως και δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο?

Μόνο στα υπαρξιακά τους ταυτίστηκαν αυτοί οι πολιτισμοί?


Ισχύει ως ένα βαθμό και για συγκεκριμένες ομάδες λαών. Δεν έχεις ακούσει για τις οικογένειες γλωσσών ας πούμε? Λαούς που μιλούν συγγενικές γλώσσες? Βέβαια τώρα μιλάμε πολύ γενικά και μια τέτοια συζήτηση σηκώνει πολλές σελίδες και βαθύτερη ανάλυση που δεν είναι του παρόντος.

Για να μείνουμε στην ουσία θα πω ότι έχουμε τόσο ομοιότητες σε αφηγήσεις (για το λόγο που σου επισήμανα) αλλά και διαφορές. Εσύ προφανώς δίνεις ιδιαίτερη σημασία μόνο στις πρώτες κάνοντας πιο εντυπωσιακό το αποτέλεσμα (ενώ δεν είναι αν πιάσουμε και τις διαφορές). Απόλυτη ταύτιση δεν υπάρχει πουθενά.

quote:
PanosT

Ας μιλήσει ο ίδιος ο Πουλιανός.

http://www.ell.gr/poulianos.html


Διαβάζοντας το link η εικόνα που μου μένει είναι ότι ο Πουλιανός προσπαθεί να παρουσιαστεί ως το αδικημένο θύμα της υπόθεσης. Παρατηρώ επίσης ότι τη συνωμοσιολογία περί σκοτεινών κέντρων την έχει κάνει καραμέλα προσπαθώντας να ευαισθητοποιήσει τους Ελληνες αναγνώστες χωρίς να εξετάζει το ενδεχόμενο να έχει κι αυτός λάθος. Αντίθετα, με μια ακατανόητη έπαρση όλο λέει "απέδειξα", "κατέρριψα" κλπ.

Τελικά πού, πότε και σε ποιο σοβαρό επιστημονικό έντυπο διεθνούς κύρους έγιναν δεκτές οι απόψεις του? Μας φταίει το κατεστημένο που "εξαφάνισε" το σκελετό ενώ το ίδιο το κατεστημένο άφησε ανέπαφο το κρανίο? Φαίνεται οι σκοταδιστές επιστήμονες αρέσκονται σε παιχνίδια δινοντας στο υποψήφιο θύμα τους την ευκαιρία να ρεφάρει..
Γιατί ο ίδιος δεν μας παρουσιάζει φωτογραφίες αυτού του σκελετού απ'όταν τον εξέταζε?

Ποια είναι τα "Διεθνή Ανθρωπολογικά Συνέδρια" που αποδείχτηκαν όλα αυτά που ισχυρίζεται όπως π.χ. τα αρχαιότερα ίχνη φωτιάς? Γιατί δεν κατονομάζονται?
Γιατί εντάσσει στις "ανθελληνικές θεωρίες" την καταγωγή του ανθρώπου από την Αφρική (αν είναι δυνατόν!)?? Γιατί θα ήταν ανθελληνική μια θεωρία περί μη ύπαρξης συνέχειας των Ελλήνων από την παλαιολιθική εποχή (παρότι εγώ πιστεύω ότι όντως υπάρχει κάποια συνέχεια)? Από πότε μια επιστημονική ιδέα ή διατύπωση πρέπει να χρωματίζεται με ιδεολογικούς και εθνικούς όρους?

Λυπάμαι, αυτός δεν είναι επιστημονικός λόγος, αλλά συνθηματολογία του καφενείου, με μπόλικη συνωμοσιολογία και κλάψα. Α και κάτι ακόμα. Αυτό το "Τετρακτύς" που δίνεται ως πηγή του αποσπάσματος, τι είναι ακριβώς?

quote:
PanosT

Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι ανθρωπολόγος αλλά όταν το pattern δίωξης των αιρετικών επιστημόνων επαναλαμβάνεται αυτούσιο ξανά και ξανά εμένα με κάνει να εμπιστεύομαι τους διωκόμενους και όχι τους διώκτες που χαίρουν όλων των προνομίων της επιστημονικής ασυλίας.

Αν δεν είσαι και εσύ ανθρωπολόγος τότε η "ταμπακιέρα" για εμάς τους απ'έξω είναι ότι συμβαίνει γύρω-τριγύρω από το εύρημα και όχι το εύρυμα αυτό καθ'αυτό.

Όλο το παιχνίδι παίζεται στην ηλικία αυτών των ευρημάτων και όταν ο διωκόμενος επιστήμονας τυχαίνει με την ηλικία και μόνο που ισχυρίζετε να ανατρέπει την επικρατούσα αντίληψη τότε για εμένα το γλυκό δένει μια χαρά.

Ως αδαείς, αν τύχει να έχουμε και false data καταλαβαίνεις σε τι συμπεράσματα θα καταλήξουμε.


Διαφωνώ. Το γύρω-τριγύρω (όπως μια δικαστική διαμάχη που ευνοεί τον έναν ή τον άλλο εμπλεκόμενο) μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την πραγματική αξία του ευρήματος. Ορθότερη στάση είναι να εξετάζουμε τι υποστηρίζει ο τάδε ερευνητής, τι αντίλογος υπάρχει, ποια είναι η ανταπάντηση στον αντίλογο (αν υπάρχει) και τι αποδέχεται γενικότερα η επιστημονική κοινότητα ως η αρμοδιότερη να αποφανθεί για ένα θέμα που άπτεται του τομέα της. Είναι επισφαλές να εμπιστεύεσαι κάποιον "αιρετικό" απλά επειδή είναι "διωκόμενος" (ή που σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια μοιάζει ως τέτοιος) διότι και ο "διωκόμενος" μπορεί να λέει ανοησίες γι'αυτό και να τον απορρίπτουν.

Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει "επιστημονικό κατεστημένο" με την αρνητική έννοια της στείρας και δογματικής άρνησης ή απόρριψης ανατρεπτικών θέσεων. Απλά μερικοί αυτή την αυστηρότητα της επιστημονικής κοινότητας την βλέπουν εντελώς αρνητικά και συνωμοσιολογικά. Αν μια θεωρία διαθέτει ισχυρά στοιχεία αντέχοντας στον κριτικό έλεγχο, κάποια στιγμή γίνεται αποδεκτή. Το ίδιο ισχύει και για τα οποιαδήποτε ευρήματά και τη φύση τους. Βλέπε για παράδειγμα την επιστημονική αποδοχή της ανάγνωσης της Γραμμικής Β από τον Βέντρις.

Από τη δεκαετία του '60 που παλεύει ο Πουλιανός με τον Αρχάνθρωπο και τα λοιπά ευρήματα της περιοχής, γιατί στο καλό δεν μπορεί να πείσει την επιστημονική κοινότητα για την ορθότητα των θεωριών του? Το δε κρανίο το έχουν εξετάσει πολυάριθμοι ειδικοί. Ολοι του κατεστημένου ήταν? Ολοι είχαν προηγούμενα με τον Πουλιανό και τον απέρριψαν? Ε όχι ρε συ Πάνο, δεν μπορώ να αποδεχτώ την εύκολη λύση του "κατεστημένου" και των "δόλιων κέντρων" που κυνηγάνε τον "αγνό" και "αδογμάτιστο" "πατριώτη" Ελληνα επιστήμονα. Ειδικά αν αυτός φιλοξενείται και στην εκπομπή του πολυτελούς πακέτου των Ελ, των Νεφελίμ, των Υποχθόνιων Καλικατζαρέων, των Κοσμοσφαιρών κλπ...ε τότε χάνεται κάθε ίχνος σοβαρότητας και αξιοπιστίας νομίζω...

Το "pattern" που λες αρχίζει να χαλαρώνει στο "δέσιμό" του...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy