ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2017, 14:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι ρε φιλε σιγουρα κάποιοι θα ωφεληθουν. Θα γεμισουν τις τσεπες τους με ζεστο παραδακι αφελών. Τωρα εσυ τι κανεις δηλαδη, τους σπρωχνεις να πεσουν στη φακα


Αφου αναφερεσαι στην λεξη φακα θα ηθελα να μου πεις τι ενοεις με αυτο
Πρωτιστως ομως θα ηθελα να μας πεις γιατι θεωρεις λαθος οτιδηποτε απο τα προαναφερθεντα
Τι πιστευεις πως ειναι λαθος

Εσυ , το αλλο καλιεργημενο ομορφοπαιδο , η οποιοσδηποτε αλλος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2017, 15:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε ξερεις αν ειμαι ουτε καλλιεργημενος ουτε ομοροφοπαιδο. Σε φορουμ ανωνυμων ο καθενας κρινεται απο τα γραπτά του. Εχεις φτιαξει ενα κειμενο που εθιξε κι ο αλλος και γραφεις μεσα οτι εισαι μια χαρα στην υγεια σου επειδη ακολουθεις τις ιατρικες συμβουλες μερικων σαλτιμπαγκων. Τυποι που το παιζουν γιατροι και θεραπευτες δηλαδή. Ως εδω καλα τα λέω; Ο Μηνουδης βγαινει και κατηγορει κατι καριδολογους οτι και καλα δεν θεραπευουν τον κοσμο ενω τους κανει καλα αυτός. Και οτι τους κανει καλα τα λεει αυτος, μονο αυτος. Αποδειξη τα λογια του, ετσι; Λογος τιμης που λένε. Ο Νατζεμι γνωστος παπαρολογος, να μην χανουμε την ωρα μας. Εσυ εχεις γραψει σε αυτο το θεμα της "επιγνωσης" ενα τουρλουμπουκι που δε καταλαβαινει κανεις αν γραφεις για να σπασεις τη πλακα σου ή τα εννοεις. Αν τρολαρεις παω πασο, δεκτον που λενε. Οπως τη βρισκει ο καθεις. Αν τα εννοεις σοβαρα τοτε υπάρχει προβλημα. Γιατι γραφεις παρακάτω, να κανετε αυτα που σας γραφω και θα γινετε καλα. Με ποιο τροπο θα γινουμε καλα; Εσυ είσαι "ο καλα" δηλαδη; Θα γινουν σαν κι εσενα;;; Γιατι αμα παει ετσι ρε μαστορα, να παμε να κλειστουμε σε κανενα ιδρυμα οικειοθελως απο τωρα, πριν αρχισουμε να δαγκωνουμε σιδερα. Ημαρτον δηλαδη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2017, 17:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα προσωνυμια δεν αναφερονται σε εσενα


Κατα τα αλλα με αυτα που λες δεν αποδεικνυεις κατι παρα μονο εκτοξευεις κατηγοριες για ανθρωπους και τακτκες που προφανως καθολου δεν γνωριζεις


Θα σου πω μονο οτι αυτες οι προσεγγισεις σεβονται και επιδιωκουν την αποκατασταση της υγειας μεσω φυσικων αρχων και νομων


Σε αντιθεση η κλασικη προσεγγιση θεωρει οτι μεσω κυριως χημικων επινοησεων μπορει να επανααποκαταστησει την υγεια ,δινοντας παραληλα ελαχιστο βαρος στην προληψη

Οσο για την προσεγγιση της ειναι συμπτωματολογικη


Δηλαδη καταπολεμα το συμπτωμα καμπανακι του οργανισμου ,και οχι την αιτια της ασθενειας ,κατι που παραδεχονται οι ιδιοι

Το δειχνουν αλλωστε και τα αποτελεσματα τους, οσον αφορα χρονιες ασθενειες


Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι η κλασικη ιατρικη ειναι αποριπτεα στο συνολο αλλα σε καποιες απο τις προσεγγισεις της


Οσο για εσενα αυτο που εχω να πω ειναι οτι αποριπτεις κατι που προφανως δεν γνωριζεις

Επιπλεον εχεις ιστορικη των πραγματων αγνοια

Σε οτι τωρα αφορα εμενα ετυχε να αντιμετωπισω καποιο χρονιο προβλημα και η κλασικη ιατρικη μου συνεστησε πληθωρα φαρμακων


Το προβλημα ηταν ρευματοειδη αρθριτιδα σε προχωρημενο βαθμο

Τυχαια και χωρις να γνωριζω ιδιαιτερα πραγματα αποφασισα να μην ακολουθησω τις προτροπες τους

Στο περασμα του χρονου ανακαλυψα αυτες τις προσεγγισεις

Το δικο μου αποτελεσμα ηταν οτι ...... ενω δεν πηρα κανενα φαρμακο ......εχω επανααποκαταστησει την λειτουργικοτητα αθρθρωσεων 99 τα εκατο και διατηρω την βληθεισα υγεια σε ανεκτα επιπεδα

Μεσω των απλων πραγματων που περιεγραψα

Δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε η επαγγελματικη μου ιδιοτητα σχετιζεται με κανενος ειδους προσεγγισης υγειας

Και βεβαια ουτε προωθω ουτε πλασαρω κατι για να κερδισω


Αυτα που περιγραφω ομως τα εχω βιωσει σε προσωπικο επιπεδο ,και η εφαρμογη τους βρισκεται στην καθημερινη ημερησια διαταξη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2017, 18:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το προβλημα ηταν ρευματοειδη αρθριτιδα σε προχωρημενο βαθμο

Τυχαια και χωρις να γνωριζω ιδιαιτερα πραγματα αποφασισα να μην ακολουθησω τις προτροπες τους

Στο περασμα του χρονου ανακαλυψα αυτες τις προσεγγισεις

Το δικο μου αποτελεσμα ηταν οτι ...... ενω δεν πηρα κανενα φαρμακο ......εχω επανααποκαταστησει την λειτουργικοτητα αθρθρωσεων 99 τα εκατο και διατηρω την βληθεισα υγεια σε ανεκτα επιπεδα



Ναι ρε μανα μου, αυτα τα λες εσυ στο ιντερνετ. Δεν καταλαβαινεις τι εννοώ; Δεν μπορείς να τα αποδειξεις, ειναι λογια του αερα. Τα αυτοανοσα (αν ποτε είχες τετοιο) ειναι και θεμα ψυχολογιας. Εχω ακουσει για καποιους που προκαλεσαν αναστολη με διαφορους τροπους. Δεν σημαινει οτι επειδη εκανες αυτα που λενε αυτοι, θα τα κανει και καποιος αλλος και θα θεραπευτει. Εδω ο αλλος δινει συμβουλες καρδιολογιας. Δεν καταλαβαινεις ποσο επικινδυνος ειναι και εσυ που καθεσαι και τον αναπαραγεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2017, 19:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι ρε μανα μου, αυτα τα λες εσυ στο ιντερνετ. Δεν καταλαβαινεις τι εννοώ; Δεν μπορείς να τα αποδειξεις, ειναι λογια του αερα. Τα αυτοανοσα (αν ποτε είχες τετοιο) ειναι και θεμα ψυχολογιας. Εχω ακουσει για καποιους που προκαλεσαν αναστολη με διαφορους τροπους. Δεν σημαινει οτι επειδη εκανες αυτα που λενε αυτοι, θα τα κανει και καποιος αλλος και θα θεραπευτει. Εδω ο αλλος δινει συμβουλες καρδιολογιας. Δεν καταλαβαινεις ποσο επικινδυνος ειναι και εσυ που καθεσαι και τον αναπαραγεις;

Ναι η αληθεια ειναι οτι αυτα που λεω δεν μπορω να τα αποδειξω


Ακομα και οι πολυ κοντινοι μου ανθρωποι θεωρουν το γεγονος της ιασης μου τυχαιο

Για μενα ομως ειναι γεγονος διοτι ειναι μια πορεια συνεχους πειραματισμου ,δοκιμαζω η αποκλειω και βλεπω τα αποτελεσματα

Οσο για τους παραγοντες αιτιες .......

Τα αυτοανοσα ειναι ασθενειες που συνηθως οφειλονται και εμπεριεχουν πολλους παραγοντες αιτιες


Διατροφη τροπο ζωης κλπ


Ολα αυτα επηρεαζουν καταλυτικα τις ψυχολογικες καταστασεις

Στο πρωτο ποστ αναφερομαι στην συνδεση μεταξυ ολων των παραγοντων


Σε αυτην την θεραπευτικη αφαιρει κανεις βλαπτικους παραγοντες και εισαγει στην ζωη του θεραπευτικους

Αφαιρει κανεις παραγοντες που υποβαθμιζουν την υγεια και εισαγει αλλους που την προαγουν

Και αυτα αμφοτερα ειναι τεραστια κεφαλαια μελετης και ερευνας


Οσο για τον Μηνουδη θεωρω οτι θα μπορουσε να αντιμετωπισει οτιδηποτε

Τουλαχιστον ΑΝ τυχαινε σε αυτον

Και λεω ΑΝ τυχαινε....... πραγμα που ειναι αδυνατον

Η κυρια αποστολη των θεραπευτων αυτου του ειδους ειναι η εκπαιδευση


Με αυτο ενοω ,οτι δεν ειναι οπως η ιατρικη που γνωριζουμε

Μια δυο πεντε επισκεψεις φαρμακα και τελος


Η εκπαιδευση παιρνει χρονο ,γιατι μιλαμε για βιωματικη εκπαιδευση και οχι στην μονο στην θεωρια

Αυτος που εχει μονο θεωρητικη εκπαιδευση ,πολυ λιγα πραγματα ειναι σε θεση να κανει

Κυριως λογω ελειψης πειθαρχιας


Η πειθαρχια συνδεεται αμεσα με το βιωμα


Σε αυτου του ειδους την θεραπευτικη ο γιατρος θα παιξει κυριως βοηθητικο ρολο πανω σε εξεζητημενα πραγματα συμβουλες και διαγνωση


Λογω των παραπανω ,δεν θα συνιστουσα σε κανεναν να διακοψει αγωγες και φαρμακα χωρις να γνωριζει τι κανει η χωρις να εχει βοηθεια

Γιατι το εχω δει και αυτο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2017, 21:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο για τον Μηνουδη θεωρω οτι θα μπορουσε να αντιμετωπισει οτιδηποτε

Ρε φιλε... ειλικρινα τα πιστευεις αυτα που γράφεις; Πως θα αντιμετωπίσει οτιδήποτε; Με τι πραγμα; Με τα λογια του αερα; Πες μου τι άλλο εκτος απο λογια του αερα είναι ο Μηνουδης και ο κάθε Μηνουδης; Εκατσαν να αποδειξουν οτι κανουν θεραπειες; Οι αλλοι, οι γιατροι που κατηγορουν, εχουν αποδειξεις. Αυτοί εχουν τιποτε αλλο εκτος απο λογια και αυτα που επαναλαμβανουν οι αλλοι σαν κι εσενα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2017, 09:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο για τον Μηνουδη θεωρω οτι θα μπορουσε να αντιμετωπισει οτιδηποτε

Τουλαχιστον ΑΝ τυχαινε σε αυτον

Και λεω ΑΝ τυχαινε....... πραγμα που ειναι αδυνατον



Ο δικός μας Κλαρκ Κεντ...
Ό,τι πεις μεγάλε....

Αitherovammon, το θέμα 'Εσωτερισμός' θα ανοίξει;;
Ψάχνω με το φανάρι ένα θέμα που να ασχολείται με τον 'εσωτερισμό' και όταν το βρίσκω πέφτουν πάνω του ακρίδες...προτείνω να βγει το λουκέτο ώστε να ξαναπαίξουμε μπάλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2017, 02:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άνοιξε κι ελπίζω... όχι προσωρινά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2017, 06:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε φιλε... ειλικρινα τα πιστευεις αυτα που γράφεις; Πως θα αντιμετωπίσει οτιδήποτε; Με τι πραγμα; Με τα λογια του αερα; Πες μου τι άλλο εκτος απο λογια του αερα είναι ο Μηνουδης και ο κάθε Μηνουδης; Εκατσαν να αποδειξουν οτι κανουν θεραπειες; Οι αλλοι, οι γιατροι που κατηγορουν, εχουν αποδειξεις. Αυτοί εχουν τιποτε αλλο εκτος απο λογια και αυτα που επαναλαμβανουν οι αλλοι σαν κι εσενα;

Το πρωτο και το κυριοτερο βημα στην αντιμετωπιση ειναι η απομονωση των βλαπτικων παραγοντων

Και πιστεψε με ειναι παμπολλοι

Κανονικα εχουμε πληρη αγνοια αυτων ,ακομα και των πιο βασικων


Οχι μονο εμεις αλλα και το ιατρικο συστημα ,και ο καθενας ας κανει τις δικες του ερευνες .........αν μπορει !!!!!!!!!

Σε αυτους καθολου δεν αναφερεται η κλασικη αντιμετωπιση ετσι οπως την γνωριζουμε


Επιτρεπουν σε καρκινοπαθεις να τρωνε ζαχαρες και επιβαλουν τα γαλακτοκομικα

Και βεβαια ενα σωρο αλλα


Το δευτερο ειναι χρηση παραγοντων που ωφελουν ,που και εκει οι επιλογες ειναι τεραστιες


Ετσι αν μη τι αλλο σταματαει κανεις την περειτερω εξαπλωση και επειδηνωση της ασθενειας


Γενικα ομως υπαρχουν πολλα εφοδια στο οπλοστασιο της Ιποκρατειου ιατρικης

Ακομα και αν δεν γινει επαλθει ιαση οι παραγοντες που προανεφερα ,θα σταματησουν την περαιτερω εξαπλωση


Δεν βλεπω ομως και μεγαλο νοημα να το συζηταμε αφου το εχετε αποριψει εκ των προτερων

Και αναφερομαι μονο σε εσενα γιατι ο αλλος ειναι καλιεργημενος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2017, 09:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδερφε εγω εχω κανει τις ερευνες μου. Εχω περασει και απο τον Μηνουδη, γι αυτο ειδες που σου απάντησα. Εκτος απο λογια του αερα δεν υπάρχει κατι παραπανω. Κατι κατα φαντασια ασθενεις "θεραπευουν" μονο που και που. Και με αυτους βγαινουν και ζητανε τα ρεστα απο τους γιατρους, οτι και καλα δεν μπορεσαν να τους κανουν αυτοι καλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2017, 15:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αδερφε εγω εχω κανει τις ερευνες μου. Εχω περασει και απο τον Μηνουδη, γι αυτο ειδες που σου απάντησα. Εκτος απο λογια του αερα δεν υπάρχει κατι παραπανω. Κατι κατα φαντασια ασθενεις "θεραπευουν" μονο που και που. Και με αυτους βγαινουν και ζητανε τα ρεστα απο τους γιατρους, οτι και καλα δεν μπορεσαν να τους κανουν αυτοι καλα.


Και πολυ καλα εκανες που παρεμβηκες

Παντα κατι μαθαινουμε ολοι

Προσωπικα δεν εχω παει σε εναλακτικο , παρα μια φορα σε καποιον Μανωλιδη που ειχα διαβασει ενα βιβλιο που ειχε εκδοσει τον καιρο που εβλεπα την υγεια μου να κλονιζεται σοβαρα

Απογοητευτηκα ομως απο την εικονα που με εδωσε


Συνεργαζοταν με καποιον κλασικο και δεν τολμησε ουτε καν να πει τις δικες του θεσεις

Το μονο που μου ειπε ηταν οτι το προβλημα μου ηταν αυτοανοσο νοσημα.......... Χα .......

Απο εκει και περα τιποτα αλλο δεν ειπε παρα μονο οταν ο αλλος ελειψε για πολυ λιγο μου ειπε στα πολυ πεταχτα ..........Κανε αυτο που καταλαβαινεις


Οχι συμβουλη ,αλλα να ακολουθησω αυτα που ηδη ειχα πει σαν λυση για το προβλημα μου

Δηλ ουσιαστικα τιποτα αλλα η χρεωση.......... χρεωση


Πενηντα ευρω .........επειδη με εβαλαν τσοντα ραντεβου των 5 λεπτων αναμεσα σε αλλα ραντεβου


Για τον Μηνουδη εχω ακουσει οτι χρεωνει μεγαλα ποσα στην επισκεψη


Και εδω αν θελεις δωσε μας τα φωτα σου


Ομως κοιτα .......


Ειναι διαφορετικη η καθε περιπτωση και κατασταση και θα πρεπει ο καθενας μας να μαθει να διαχωριζει

Και να μπορει κανεις να κανει αυτο ειναι κατι καθολου απλο


Θα ηταν λαθος να μπερδευουμε την καταρτιση ενος θεραπευτη με το αν ειναι φιλοχρηματος ,παρολο που αυτο κατι δειχνει


Σου ειπα αρχικα επισης οτι η κυρια αποστολη αυτου του ειδους ιατρων ειναι η εκπαιδευση

Ο δικος τους ρολος ειναι η διαγνωση εμψυχωση καποιες εξεζητημενες θεραπειες και η εκπαιδευση στο βαθμο του εφικτου

Και ολα αυτα στην μια ωρα που του διατειθεται


Δεν μπορει ομως να σε εκπαιδευσει κανεις σε μερικες ωρες στην καλυτερη περιπτωση ,την στιγμη που αυτη η εκπαιδευση διαρκει ισως και μια ζωη

Προσωπικα μελετω πανω απο 25 χρονια και ακομα συναντω πραγματα που δεν ηξερα


Ετσι η εκπαιδευση παιρνει πολυ καιρο

Αυτο ομως ειναι το μεγαλυτερο κομματι της θεραπειας


Αν πηγες στον οποιοδηποτε Μηνουδη και σου εδωσε οποιοδηποτε σκευασμα.... ενδεχωμενως για να πουλησει .......και εσυ θεωρησες οτι θα παρεις αυτο το σκευασμα και θα θεραπευτης τοτε το λαθος ανηκει και στους δυο σας

Πρωτιστως ομως στον θεραπευτη γιατι αυτος υποχρεουτο να σου εξηγησει και δευτερο σε εσενα που δεν γνωριζες


Η αγνοια ξερεις πληρωνεται σε ολους τους τομεις

Ισως και να σου εξηγησε αλλα δεν καταλαβες


Ισως να σου προτεινε και πραγματα αλλα εσυ δεν τα εκανες επειδη εχουμε συνδεσει την θεραπεια με το σκευασμα

Μπορει να εχουν συμβει χιλια δυο τα οποια δεν ησουν σε θεση να κρινεις , καταλαβεις η να τα εξηγησεις

Ισως απλα εβγαλες ευκολα συμπερασματα οπως κανουμε συνηθως


Παντως εγω οσον αφορα τον Μηνουδη σε σχεση με τις γνωσεις του το βρισκω αρτιο ,στον βαθμο βεβαια που μπορω να κρινω κατι τετοια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2017, 15:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αδερφε εγω εχω κανει τις ερευνες μου.

Αν κατανοησες κατι απο αυτα που σου ειπα θα πρεπει να γινει και σαφες οτι τελικα οι ερευνες σου ηταν οχι μονο ελειπεστατες αλλα και λανθασμενες

Και δεν σου το λέω για τον Μηνουδη η τον καθε Μηνουδη που κυνηγαει να μας παρει τα λιγα ευρω απο την τσεπη


Αυτο που εχει σημασια ειναι να ξεκαθαριστουν καποια πραγματα για ολους

quote:
Κατι κατα φαντασια ασθενεις "θεραπευουν" μονο που και που.

Και παλι κρινεις βιαστικα χωρις να γνωριζεις


Και το οτι δεν γνωριζεις ειναι καταφανεστατο

Σκεψου αν δεν μπορεις να κρινεις σωστα αυτο που σε εσενα συνεβη ποσο μαλλον αυτο που συνεβη σε αλλους

Η καθε περιπτωση ειναι τελειως διαφορετικη

quote:
Και με αυτους βγαινουν και ζητανε τα ρεστα απο τους γιατρους, οτι και καλα δεν μπορεσαν να τους κανουν αυτοι καλα.

Εγω δεν σου συνιστω να πας σε κανεναν γιατρο


Κανε αυτο που καταλαβαινεις καλυτερο


Ειτε απο τους κλασικους ειτε τους εναλακτικους ,ειτε συνδοιασμο αυτων


Το μονο που θερμα θα σου πω .......ειναι να εκπαιδειτεις


Εξαλου ............

Πισω απο το κλασικο ιατρικο συστημα κρυβονται πραγματα στην καλυτερη των περιπτωσεων .........πολυυυυ υποπτα και πονηρα


Χρειαζεται ενα γενικο πλαισιο γνωσης του τι συμβαινει για να εισαι ικανος να κρινεις το δυνατον πιο αντικειμενικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2017, 19:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι... εγω δε γνωριζω τιποτα. Εσυ τα ξες ολα. Γραψε αλλο ενα κατεβατο με οτι περιεργη λεξη σουκατεβαινει, ανακατεμενες προτασεις τουρλουμπουκι ολα. Να μπερδευεις τον άλλον για να νομιζει πως έχει απεναντι κανενα γκουρου. Μα ποιος εισαι ρε δικέ μου... ο Σαι Μπαμπα; υποκλινομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2017, 19:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οχι... εγω δε γνωριζω τιποτα. Εσυ τα ξες ολα. Γραψε αλλο ενα κατεβατο με οτι περιεργη λεξη σουκατεβαινει, ανακατεμενες προτασεις τουρλουμπουκι ολα. Να μπερδευεις τον άλλον για να νομιζει πως έχει απεναντι κανενα γκουρου. Μα ποιος εισαι ρε δικέ μου... ο Σαι Μπαμπα; υποκλινομαι...


Φιλε μαλλον το εχεις λιγο παρεξηγησει


Ολο αυτο που επειχειρω καθε αλλο παρα προσωπικη επιθεση ειναι

Πιστευω μαλιστα πως ουτε καν στοιχεια διαθεσης αυτοπροβολης δεν υπαρχουν


Το οτι σου ειπα οτι δεν κατεχεις το ζητημα .......δεν ειναι βεβαια υποτιμητικο

Αυτα τα ζητηματα υγειαςγια τον κοσμο και για το καλο μας τα εχουν αναλαβει οι επαγγελματιες γιατροι

Τους εχουμε μαλιστα και σπουδαζουν μεχρι τα 35 ,για να ειμαστε σιγουροι οτι η υγεια μας θα πεσει σε καλα χερια

https://www.youtube.com/watch?v=Rc-O2pVQ2uU


https://www.youtube.com/watch?v=MVdUsnNRKe0

Ειναι λιγοι εκεινοι που ενω δεν ειναι θεραπευτες εχουν αναγκαστει εκ των πραγματων να ψαξουν πραγματα


Και εδω υπαρχουν απειρες διαβαθμισεις στο επιπεδο γνωσης και πληροφορησης


Ομως υπαρχει ραγδαια επισης αλλαγη του σκηνικου αυτου

Ο κοσμος πλεον ξυπνα και απαιτει να μαθει


Εικαζω επισης απο την εμπειρια μου οτι κανενας δεν το εκανε για χαρη γουστου αλλα αναγκης

Και αυτο βεβαια δεν κανει καλυτερο κανενα ,απο καποιον αλλο


Αν σου πω βεβαια οτι δεν αισθανομαι υπερηφανος και τυχερος που ετυχε να αποκομισω αυτες τις γνωσεις θα πω ψεματα

Ομως μεχρι εκει

Απο οσο ομως μπορω να γνωριζω ημουν εκει για αυτες και ηταν εκει για μενα


Δεν θα μπορουτσα να με φανταστω χωρις αυτες τις γνωσεις

Και βεβαια οτι εβρισκα μπροστα μου το αποροφουσα ,σαν σφουγγαρι και ποτε δεν απεριψα κατι που δεν ημουν σε θεση να αποριψω


Και κατι ακομα


Αυτες οι γνωσεις στις οποιες αναφερομαι θα επρεπε να συμπεριλαμβανονται στην εκπαιδευση και την παιδεια


Βλεπεις ομως επειδη κανεναν δεν συμφερουν αποσιοπουνται


Αν αυτην την στιγμη γνωριζω 4 φυσικοπαθητικους θεραπευτες οι 5 βρισκονται υπο διωγμον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2017, 14:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτα τα δυο βιντεο που εβαλες ειναι η αποδειξη οτι κατεχεις το θεμα υγεια;;; Και αρκετα για να βγαινεις να κατηγορεις την ιατρική;;;
Ε δεν ειμαστε καλα... Κατηγορουν την χημειοθεραπεια. Οτι τα φαρμακα αυτα ειναι τοξικα ειναι γνωστο. Ετσι λειτουργουν. Οτι αυξανουν το προσδοκιμο ζωής (κατα μεσο ορο) καποιου καρκινοπαθη ειναι το θεμα. Επισης αυτοι που βγαινουν και προτεινουν εναλλακτικες θεραπειες δεν εχουν ουτε μια αποδειξη οτι βοηθανε. Δεν μετρανε τιποτα. Μοιραζουν πιπες δηθεν για θεραπεια, λασπη στον ανεμιστηρα για την κλασικη ιατρικη και οποιος τσιμπησει. Αυτα θελεις να μου πει οτι ξερεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2017, 16:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα θέματα υγείας είναι πολυ ευαίσθητα
και καλό είναι να είμαστε διπλά προσεκτικοί όταν τα θίγουμε.
Ναι είναι αποδεκτό να αναζητούμε/ερευνούμε το οτιδήποτε
αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το παρουσιάζουμε ως συμπερασματική "βεβαιότητα",
όταν στερούμαστε τις βασικές αρχές/γνώσεις Ιατρικής!
Η σύγχρονη επιστήμη προχωρά, όσα εισαγωγικά και να τις βάλουν κάποιοι!

Ο Ιπποκράτης μπορεί να υπήρξε ο πατέρας της σύγχρονης Ιατρικής
αλλά απο τότε... έχουν περάσει 2500 χρόνια!
Το ότι απάλλαξε, τον κόσμο, από τη μεταφυσική αιτία των νόσων και εισήγαγε τις αρχές της ορθολογικής και ερευνητικής ιατρικής,
δε σημαίνει οτι σήμερα θα ήταν σε θέση να θεραπεύσει!

tips: Εχω βαρεθεί πια, όποια συνομοσιολογία και να "σηκώσεις"
απο κάτω να κρύβεται ένας Rockefeller!!!
Επιτέλους! ας ξεκολλήσει λίγο το μυαλο μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2017, 21:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα μεινω σε αυτα που ο Αιθεροβαμων ειπε


quote:
Ναι είναι αποδεκτό να αναζητούμε/ερευνούμε το οτιδήποτε
αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το παρουσιάζουμε ως συμπερασματική "βεβαιότητα"

Οτι επισης λεω σε καμμια περιπτωση δεν ειναι αποδειξη

Οι αποδειξεις μπορει να υπαρξουν μονο σε προσωπικο επιπεδο οταν καποιος ειναι πια ωριμος να πειραματιστει

Και η οποια αποδειξη θα ισχυει........... αν τελικα αποδειχθει ....μονο για αυτον που εκτελει τα πειραματα και τις μελετες

Ο καθενας ας κανει αυτο που καλυτερα καταλαβαινει

Ο καθενας ας παρει αποφαση για τον δικο του εαυτο και μονο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2017, 22:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτα τα δυο βιντεο που εβαλες ειναι η αποδειξη οτι κατεχεις το θεμα υγεια;;; Και αρκετα για να βγαινεις να κατηγορεις την ιατρική;;;
Ε δεν ειμαστε καλα... Κατηγορουν την χημειοθεραπεια. Οτι τα φαρμακα αυτα ειναι τοξικα ειναι γνωστο. Ετσι λειτουργουν. Οτι αυξανουν το προσδοκιμο ζωής (κατα μεσο ορο) καποιου καρκινοπαθη ειναι το θεμα. Επισης αυτοι που βγαινουν και προτεινουν εναλλακτικες θεραπειες δεν εχουν ουτε μια αποδειξη οτι βοηθανε. Δεν μετρανε τιποτα. Μοιραζουν πιπες δηθεν για θεραπεια, λασπη στον ανεμιστηρα για την κλασικη ιατρικη και οποιος τσιμπησει. Αυτα θελεις να μου πει οτι ξερεις;


Να ξερεις επισης οτι αν αναφερομαι σε 10 πραγματα εσυ βλεπεις μονο το ενα και αν


Τα υπολοιπα καν δεν τα παρατηρηεις


Οχι μονο εσυ αλλα και οποιος δεν εχει ασχοληθει


Και οι απαντησεις και αντιδρασεις σου βεβαια ειναι αναλογες αυτου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2017, 14:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και η οποια αποδειξη θα ισχυει........... αν τελικα αποδειχθει ....μονο για αυτον που εκτελει τα πειραματα και τις μελετες


"Πειραματα και μελετες" ποια ειναι; Η παρακολουθηση βιντεο στο youtube και μετα σχολιασμος εδω με υφος γκουρου;


quote:

Ο καθενας ας παρει αποφαση για τον δικο του εαυτο και μονο


Α, καταλαβα... κατι σαν "αφηστε με να γραφω οτι γουσταρω και μη με ενοχλειτε". Ετσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2017, 15:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να ξερεις επισης οτι αν αναφερομαι σε 10 πραγματα εσυ βλεπεις μονο το ενα και αν
Τα υπολοιπα καν δεν τα παρατηρηεις
Οχι μονο εσυ αλλα και οποιος δεν εχει ασχοληθει
Και οι απαντησεις και αντιδρασεις σου βεβαια ειναι αναλογες αυτου


Αντιθετα εσυ αναφερεις ενα πραγμα κι εγω βλεπω δεκα. Απατεωνες του κοινου ποινικου δικαιου (Μηνουδηδες, Νατζεμηδες κτλ) και τους κλακαδορους τους στα φορουμ. Ενας τετοιος πηγε να ξεκανει δικο μου ανθρωπο με κατι ανοησιες, συνβλουλές διατροφολογιας και καλα. Του εκανε πλυση εγκεφαλου και δεν πηγαινε σε γιατρό μέχρι που κατερρευσε και μπηκε νοσοκομειο. Τοτε καταλαβαμε τι γινοταν. Ανοχη μηδεν απο δω και περα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2017, 17:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Να ξερεις επισης οτι αν αναφερομαι σε 10 πραγματα εσυ βλεπεις μονο το ενα και αν
Τα υπολοιπα καν δεν τα παρατηρηεις
Οχι μονο εσυ αλλα και οποιος δεν εχει ασχοληθει
Και οι απαντησεις και αντιδρασεις σου βεβαια ειναι αναλογες αυτου


Αντιθετα εσυ αναφερεις ενα πραγμα κι εγω βλεπω δεκα. Απατεωνες του κοινου ποινικου δικαιου (Μηνουδηδες, Νατζεμηδες κτλ) και τους κλακαδορους τους στα φορουμ. Ενας τετοιος πηγε να ξεκανει δικο μου ανθρωπο με κατι ανοησιες, συνβλουλές διατροφολογιας και καλα. Του εκανε πλυση εγκεφαλου και δεν πηγαινε σε γιατρό μέχρι που κατερρευσε και μπηκε νοσοκομειο. Τοτε καταλαβαμε τι γινοταν. Ανοχη μηδεν απο δω και περα



Μιας και πιάσατε τους κατά φαντασίαν ιατρούς, δεν μπορώ να μην αναφερθώ στον ''Dr. Mouroutis''. Πολύ γνωστό μου άτομο έπαθε χοντρή ζημιά, ακολουθώντας τις διατροφικές συμβουλές αυτού του λαμόγιου. Έχω παρατηρήσει ότι ο τρόπος που λειτουργούν αυτού του είδους οι τσομπάνηδες , δεν διαφέρει και πολύ από αυτό τον αιρέσεων...

http://ellinikahoaxes.gr/2017/04/27/mouroutis-fake-credentials/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2017, 20:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφερω την συζητηση στην ενοτητα ΘΕΡΑΠΕΙΑ .....

Υποενοτητα
......Αποτελεσματικότερη θεραπεία καρκίνου: Χημειοθεραπεία ή φυσική διατροφή και ομοιοπαθητική.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2017, 19:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αισθηση ΑΓΚΥΡΑ ειναι αυτη που θα διακοψει τον διασκορπισμο της ενεργειας
Διασκορπισμος της ενεργειας συμβαινει καθε στιγμη
Ειτε ειμαστε μονοι ειτε συγχνωτιζομαστε με αλλους
Αρκει μονο η ασυνειδητη λειτουργια των αισθησεων
Διασκορπισμα ενεργειας επισης συμβαινει οταν θελουμε η δεν θελουμε
Διασκορπισμα ενεργειας γενικα συμβαινει οταν οι εκ των εσω δυναμεις αισθησεις ,διαχειριζονται αυτην την ενεργεια
Πολλες μαζεμενες τετοιες δυναμεις συνθετουν τις συμπεριφορες μας και την γενικη αισθηση της υπαρξης
Η αισθηση ΑΓΚΥΡΑ ειναι το πρωτο βημα που πρεπει να κανουμε καθε στιγμη που θα θελαμε να αμυνθουμε απεναντι σε αυτες τις ασυνειδητες δυναμεις ενεργειες
Ειναι η κινηση που πρεπει να επειχειρηται οποιαδηποτε στιγμη θα θελαμε να σταματουμε την διαροη των ενεργειων
Προυποθεση να κατανοησει κανεις ,και να δουλεψει με αυτο ,ειναι να εχει αντιληφθει την λειτουργια των αισθησεων σε καποιο βαθμο τουλαχιστον
Αν οχι θα αποτελεσει και αυτο μια ανουσια θεωρια
Ασυνεδητες ,λοιπον αισθησεις δυναμεις ενεργειες ,ειναι γιατι δεν γνωριζουμε οτι υπαρχουν
Ασυνειδητες ειναι γιατι παρολο που τις θεωρουμε σαν ΕΓΩ ο εαυτος μου ειναι κατι τελειως εξω απο την δικη μας βουληση
Ειμαστε υποχειρια αυτων των δυναμεων αισθησεων ΠΟΥ ΣΥΝΘΕΤΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ
Και ενα εαυσθητο σημειο ...............
Γνωριζω οτι υπαρχουν νοειται σαν ΑΠΟΚΟΛΟΥΜΕ απο αυτες τις δυναμεις
Γιατι μπορει μεν να υποψιαζομαστε και να αισθανομαστε αυτες τις δυναμεις την καθε στιγμη
πχ λεμε ...............γνωριζω οτι ειμαι νευριασμενος
Αυτο μπορουν να το κανουν ολοι οι ανθρωποι και αρκει για αυτο η βασικη επιγνωστικη ιδιοτητα του υπαρχω
Ειναι ομως αλλο αυτο και αλλο η αποκοληση
Αν δεν γινουν πολυ συγκεκριμενες κινησεις παρολο που υποψιαζομαστε και αισθανομαστε την υπαρξη τους θα συνεχιζουμε να ειμαστε κατω απο την απολυτη κυριαρχια τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2017, 14:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πραγματικο πολυ δυσκολο να αποκολαται κανεις απο ολα αυτα που μας καθοριζουν
Σε κατασταση σχετικης ησυχιας και απομονωσης και εν δια μεσω προσπαθειας ισα που ειναι δυνατο ενα στοιχειωδες αποτελεσμα σε σχεση με τον σκοπο αυτο
Απο αυτο και μονο μπορει κανεις αν θελει να εναι ειλικριμης ποσο μπορουμε να λεμε οτι ειμαστε εσωτεριστες με την ενοια την οποια προσδιδουμε συνηθως
Ετσι ///////
Δεν μπορει ουτε καν να υπαρξει χαλαρωση χωρις την αντικειμενικη αποστασιοποιημενη παρατηρηση
Προσπαθωντας πανω σε αυτο εδω και καμποσο καιρο θα ελεγα οτι απο μονο του αυτο το εγχειρημα ειναι μια επιστημη
Οι παγιδες πολλες
Υποπτευομαι οτι πισω απο καθε στασιμοτητα .το πρωτο που θα πρεπει να αναρωτηθουμε ειναι αν ειμαστε στο δικο μας επιπεδο η αν απλα εχουμε υιοθετησει και προσπαθουμε για πραγματα που μας ειπε καποιος αλλος
Μια αλλη παγιδα ,ειναι οτι καλουμαστε να πειθαρχησουμε ......αν ειναι σωστη η ενοια .......σε αυτα που εμεις βρισκουμε στην πορεια σαν σημεια κομματια του δρομου αυτου
Πραγματα οπως το σταματημα της ροης του εγω, μεταθετωνας καπου θεληματικα την προσοχη
Ομως δεν ειναι μια πειθαρχια ετσι οπως συνηθως την ενοουμε
Δεν ειναι κατι που πρεπει να πιεσουμε την θεληση για να το κανουμε
Η τουλαχιστον οχι μονο αυτο
Αυτο αποτελει ισως ενα μικρο μερος αυτης της διαδικασιας ,μεχρι τουλαχιστον να μπορεσουμε να ερθουμε σε επαφη με την αναγκη μας
Σαν επαφη με την αναγκη και με τον εαυτο ενοω να μπορεσουμε να δουμε οτι δεν ειμαστε αυτα που λαμβανουν χωρα στο εσωτερικο μας ,και βεβαια ,να βιωσουμε τον εαυτο με εναν τροπο που εχουμε ξεχασει
Διοτι περασαν πολλα χρονια απο τοτε που ημασταν παιδια
Και αυτος υποθετω πως ειναι ο λογος η ενας απο τους λογους που η αποκοληση εχει αμεσα συνδεθει με την αμεση βιωματικη
γνωση του εαυτου
Και βεβαια εν προκειμενου του σκοπου της αποκολησης απαιτουνται η βιωση των στοιχειων που δεν ειμαστε αλλα και το βιωμα αυτου που ειμαστε
Πανε μαζι και δεν θα μπορουσα να φανταστω την αποκοληση χωρις την βιωση της πραγματικης μας ταυτοτητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2017, 17:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι το να ειναι κανες, η καλυτερα ,να προσπαθει να βρισκεται στο επιπεδο ειναι αντισυμβατικο Οι θεωριες ετσι και αλλιως κρυβουν τον κινδυνο αυτο Να μας τραβουν δηλαδη να ζουμε σε εναν κοσμο φανταστικο Και αυτο ειναι περισσοτερο αληθινο και πιο σιγουρο οτι θα συμβει αν δεν εχουμε διπλα μας καποιον να μας εξηγησει αυτην την παγιδα Ενα απο τα πρωτα πραγματα που καλειται κανεις να διαλευκανει ειναι αυτο του ...πως να εργαζεται στο δικο του επιπεδο Καποιοι αργησαν πολυ να το αντιληφθουν και καποιοι αλλοι δεν θα το αντιληφθουν ποτε Δεν νομιζω αυτο το ζητημα το του επιπεδου ειναι κατι που χωραει παρανοηση η θα μπορουσε να εξηγηθει με διαφορετικο τροπο Για μενα να βρισκομαι στο επιπεδο μου σημαινει να μπορω να βαζω στοχους ,να αναρωτιεμαι και να εργαζομαι για αυτους Και δεν ειναι ευκολο ουτε να βαζει κανεις στοχους αλλα ουτε να εργαζεται και να βρισκει τροπους και λυσεις για αυτους Ειναι και τα δυο ακρως αντισυμβατικα ,Και βεβαια να εχω και καποια σχετικα αποτελεσματα απο τις προσπαθειες αυτες Θεωρω οτι πολλοι επιδοξοι εσωτεριστες δεν ειναι σε θεση να αναρωτηθουν ,για την πορεια τους ,αλλα και να βαζουν στοχους προσωπικους Ποσο μαλλον να προσπαθουν να βρισκουν τροπους επιλυσης των αναρωτησεων τους Και αυτο ειναι ομολογουμενως δυσκολο Το ευκολο ειναι να κανουμε αυτο που κανουν ολοι ,και το δυσκολο ειναι να αναρωτηθει κανεις και να αλλαξει την πορεια του Σε προσωπικο επιπεδο εχω και εδω βοηθηθει πολυ απο το γραψιμο προς αυτην την κατευθυνση Βλεπεις ειναι δυσκολο να συνειδητοποιησει κανεις τι κανει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2017, 08:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελαχιστη η κατανοηση που εχει συμβει σε σχεση με τα εσωτερικα δρωμενα


Ακομα ομως και αυτη η ελαχιστη κατανοηση εχει οδηγησει σε καποια συμπερασματα


Μια απο αυτες τις κατανοησεις που αποτελει και την αδιααμφισβητητη βαση, για την εν μερη ακομα .......ΔΑΝΕΙΣΜΕΝΗ ενοια της αυτοπαρατηρησης ,ειναι οτι αυτο που καλουμε ψυχλογκες καταστασεις ,ειναι στην ουσια διαδικασιες και γεγονοτα που εκτυλισονται στο πεδιο του σωματος

Και δεν θα δωσω στο σωμα την ενοια ......οργανο ..της αρνητικης δυναμης ,για ευνοητους λογους

Ειναι ομως γεγονος οτι μεσω του σωματος εξελισεται η καθε

διαδικασια ,που μας απομακρυνει απο αυτο που στην ουσια ειμαστε

Ομως γεγονος επισης ........ειναι οτι μεσω αυτου του σωματος .... εχουμε την ευκαιρια ......και καλουμαστε μεσω αυτου ,να μαθουμε και να ελευθερωσουμε την ψυχη μας

Ετσι .......

Χρειαζεται καποιο σεβαστο διαστημα για να γινει βιωματικη εμπειρια των παραπανω


Χρειαζεται επισης να παρτατηρησει κανεις την αποθηκευτικη ιδιοτητα του σωματος


Με λιγα λογια την λιτουργια των κεντρων

Ολα αυτα μαζι θα οδηγησουν αρχικα στην αναγκη και την πραγματικη θεληση να παρατηρησουμε


Αναποφευκτα την ενοια και το νοημα της αυτοπαρατηρησης επρεπε να το δανειστουμε και στην συνεχεια να το επεξεργαστουμε ουτως ωστε να το κανουμε δικο μας


Να μετατραπει ετσι συν το χρονο σε μια πραγματικη αναγκη ,και εργαλειο κατανοησης


Τα συμβαντα της ομως της ζωης θα δειξουν και θα καθορισουν την εξελιξη της


Ουσιαστικα δεν θα το ελεγα αυτοπαρατηρηση αλλα τεχνη της ενατενισης

Αυτο διαφερει σε πολλα πραγματα ,σε σχεση κυριως, με τον σκοπο που καποιος που δεν εχει την σχετικη εμπειρια θα εδινε


Και τι ενοω με αυτο ......


Καποιος ας πουμε μπορει να ηθελε την αυτοπαρατηρηση αποστασιοποιηση για να ξεπερασει καποια συγκρουσιακα εσωτερικα δρωμενα


Παρολο που αυτο........ εχει σχεση με την αυτοπαρατηρηση .........περιλαμβανει ομως και πολλα περισσοτερα


Ουσιαστικα περιπαμβανει την καθε....καθε ....καθε .... στιγμη

Επισης δεν εχει καποιο σκοπο


Απλα συμβαινει επειδη απλα μπαινει κανεις σε μια διαφορετικη συμφερουσα για την υποσταση διαδικασια

Ειναι μια ΑΔΙΑΦΟΡΗ των πραγματων διαδικασια


Μια προσπαθεια να δει κανεις ολο και περισσοτερα απο αυτα που τον καθοριζουν

Μια προσπαθεια να γινουν πραγματα αντιληπτα


Και η ειρωνια .......για να τα δει κανεις πρεπει να κοιταξει συγχρονως και αλλα

Και αυτο ειναι που ενοω σαν ΑΔΙΑΦΟΡΗ

Ολα ομως ειναι δρομος ,και αρα θα πρεπει να περασουμε απο καθε σταδιο για την εξελιξη αυτου του τροπου ζωης τεχνης


Και αυτο θα μας το υποδειξει η ιδια η ζωη τα συμβαντα της


Αν πχ σε καποιες καταστασεις βλεπουμε οτι ταυτιστηκαμε και ξοδευτηκαμε παραπανω απο ενα σημειο .θα πρεπει κατι να κανουμε μηπως διορθωθει η κατασταση αυτη

Δυσκολο ......

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο

Δεν ομως εχουμε πολλες επιλογες


Η προσπαθουμε να εξελιξουμε αυτην την ενατενιση ,περισωζοντας οτι μπορει να σωθει ,η συνεχιζουμε με μια απο τα ιδια

Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΓΚΥΡΑ ειναι αναμφισβητηα ενα μικρο βηματακι γιατι εισαγαγουμε μια συνειδητη αισθηση σε σχεση με τις ασυνειδητες


Αυτο μας δινει την δυνατοτητα .........ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ......να δουμε και τις κρυμενες στο σωμα ασυνειδητες τετοιες αισθησεις


Κοπτει την ροη του εγω και ετσι δημιουργειται αυτη η ΑΔΙΑΦΟΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ,που ειναι απαραιτητο στοιχειο της ενατενισης

Ομως στο καθε βημα και την καθε κατασταση καλουμαστε να βρουμε το κρυφο για εμας κουμπακι

Πολυ μικρες λεπτομερειες οπως η αισθηση οτι καποιος ειναι διπλα μας θα μπορουθσαν να εμποδισουν την αποστασιοποιηση αν δεν το δουμε


Και δεν εχουμε αλλη επιλογη απο το να προσπαθησουμε

Και κατι τελευταιο ........

Υποπτευομαι τους παντες χωρις να μπορω να προσαψω σιγουρη ετυμηγορια για κανεναν


Ξερω ΟΜΩς επισης οτι οο διαβολος δεν λεει ποτε ψεματα αλλα μισες αληθειες


Και αυτο προτιθεμαι να εκμεταλευτω στην περιπτωση που αλλοτριες δυναμεις υπεισερχονται

Υποπτευομαι δε ,και θα ηθελα και αλλες γνωμες πανω σε αυτο ................γιατι ποτε δεν συναντησα μια διεξοδικη περιγραφη αυτων που βρισκω στον δρομο προς την αυτοανακαλυψη


Ακομα και οταν διδονται πρακτικες οπως η χρηση της συνειδητης φαντασιας ,λειπει το γιατι η και πολλα πολλα ακομα

Χαθηκε ο κοσμος να μας ελεγαν ......οτι αυτο καλο μου παιδακι θα το χρησιμοποπιησεις για το σκποπο της ενατενισης


Και η ενατενιση ειναι αυτο ....και αυτο ....και αυτο

Πραγματα εχουν αναμφισβητηα δοθει

Ομως ειναι πραγματα τις περισσοτερες φορες που ανακατευουν διαφορους σκοπους και στοχους


Οι περισσοτεροι περιγραφουν το που μπορει να φθασει κανεις

.....Στοχους φανταστικους ......αλλα δεν δειχνουν και πολυ μεγαλη εμφαση για το πως της αυτοπαρατηρησης

Λες και ειναι κατι απλο


Ετσι συμβαινει αυτο που καποιοι απο εμας μπορουμε να παρατηρησουμε


Και ενα μικρο δειγμα αυτου .......


Καποιοι με παρατηρουν λογω της εμονης μου με την αυτοπαρατηρηση
Και δεν ειναι ενας ............


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2017, 15:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗΣ
Οταν πολλοι ενεργειακοι κομποι συσωρευωνται στο πεδιο του σωματος η προσπαθεια αποστασιοποιησης ,.....ακομα και οι πιο επιτυχημενες και συνεχεις αποπειρες μεσω της συνειδητης προσοχης ......μοιαζουν ακριβως σαν να θελαμε να κανουμε τρυπα στο νερο


Συμβαινει ακριβως το ιδιο

Τα στοιχεια κομποι που εμποδιζουν την αισθηση του υπαρχχω τεινουν συνεχως να ανακαταλαμβανουν το χαμενο εδαφος ,οπως ακριβως και το μορια του νερου στο παραδειγμα

Μετα ομως απο καμποση ωρα επιμονης σε αυτο οι κομποι αυτοι μοιραια χαλαρωνουν


Τοτε ειναι που η χρηση τηςε θεληματικης προσοχης γινεται επισης πιο αποτελεσματικη


Η θεληματικη προσοχη ειναι ισως ο μοναδικος κανονας αρχη για την διαλευκανση του τοπιου

Αυτο μπορει να γινει ειτε αναδραμωντας αισθησεις που ηδη ελαβαν χωρα η υφιστανται ακομα εμποδιζοντας της συνειδητοτητα αντιληψη

Αλλες φορες θα χρειαστει να παμε να αναδραμουμε την δυνατοτερη αισθηση ......

Αλλες φορες ,να κανουμε φευγαλεα επισκοπηση ολοκληρου του σωματος ,εχοντας ομως επιγνωση πως επιδρα στην πραγματικοτητα μας ,και οχι σαν απλες αισθησεις που καλουμαστε να παρατηρησουμε

...............Και αλλες να καταφευγουμε στην σαρωση του σωματος ,πρακτικη τυπου ΒΙΠΑΣΣΑΝΑ

Γενικα ομως νομιζω δεν μπορουμε να καταφυγουμε σε ενα πραγμα ,διοτι ο νους εχει την ταση να μηχανοποιει οτιδηποτε και αν του βαλουμε μπροστα του

Η μηχανοποιηση αυτη συμβαινει διοτι η προσοχη αποροφαται σε απειροελαχιστο χρονικο διαστημα ,απο τα αντικειμενα που εμφανιζονται στο προσκηνιο

Ετσι σαν μμονη τακτικη που μπορω τωρα να διακρινω ,ειναι η εναλαγη των τακτικων που εχουμε δει οτι λειτουργουν

Και βεβαια καποιες τακτικες που λειτουργησαν καποιες αλλες φορες δεν ειναι απαραιτητο οτι θα λειτουργουν τωρα η παντα


Εξαρταται υποθετω και παλι απο το ποσο φορτιο κουβαλαμε


Και εδω βεβαια οι παγιδες παραμονευουν αν η προσοχη ταυτιστει με κατι ,και δεν το αντιληφθουμε εγκαιρως


Αυτο αλλωστε ειναι και ο υπνος της συνειδησης


Η ασυνειδητη χωρις να το αντιλαμβανομαστε αποροφηση της προσοχης στα αντικειμενα προσκολησης ,που ολα τους αναγονται στο πεδιο του σωματος

Για να γινει ομως κανεις ικανος να αντιληφθει τα λεγομενα , η να μαθει εστω και ενδεικτικα να αποστασιοποιηται ,θα πρεπει να μελετησει για καιρο την λειτουργια των κεντρων


Μονο αυτη η μελετη θα αναδειξει το αντικειμενο της αυτοπαρατηρησης αποστασιοποιησης ,και θα δωσει το ισχυρο κινητρο να συνεχιζουμε

Σε καθε αλλη περιπτωση που δεν εχει γινει αυτο κατανοητο καθε προσπαθεια ,οσο επιμονη και αν ειναι αυτη ,θα ειναι εικαζω παντελως ανωφελη


Γιατι απλα θα λειπει το συνεχες κινητρο σκοπος και η συνδεση με τα του εαυτου δρωμενα

Με μια κουβεντα η κατανοηση και ο στοχος ,του τι θελουμε να κανουμε

Και λεω εικαζω και δεν μιλω με σιγουρια ,γιατι γνωριζω οτι προβαλω στην δικη μου εμπειρια κυριως ,αλλα και σε αυτο που βλεπω με τους κατα καιρους συνοδοιπορους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2017, 06:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H μελετη της αυτοπαρατηρησης θα επρεπε να ηταν .ισως η μονη μας ουσιαστικη ενασχοληση αφορουσα το εσω
Τουλαχιστον για το δικο μας επιπεδο γνωσης
Ολων εμας που υποτιθεται ασχολουμαστε με τα του εαυτου
Ολων εμας που διεκδικουμε την ιδιοτητα του ερευνητη του εσω ,και πολυ πολυ λιγοτερο αυτην του πραγματικου εσωτεριστη
Τα υπολοιπα θα επρεπε απλα να αναφερονται σαν απλη θεωρητικη γνωση ,
Κατι που επισης θα επρεπε να τονιζεται ,και να γινεται σαφες
Επειδη ομως δεν υπαρχουν πολλοι να μας εκπειδευσουν σε αυτο, το καλυτερο θα ηταν να αρχιζαμε αναρωτομενοι για τις παραμικροτερες εκδηλωσεις του ψυχισμου
Για το πως και γιατι συμβαινουν πραγματα μεσα μας
Να μαθαιναμε να χρησιμοποοιουμε την αναδρομη ,και την χρηση της συνειδητης θεληματικης προσοχης ,η οποια θα βοηθησει να καταλαβουμε τι σημαινει αισθηση της αυτοπαρατηρησης
Η εμπειρια που θα αποκτησουμε μεσα απο αυτην την ενασχοληση ,θα μας επιτρεψει να κατανοησουμε .........καποια τουλαχιστον πραγματα επανω στις θεωριες που αφορουν τα κεντρα , την δικης μας μηχανης
Αν παμε κατ ευθειαν να μελετησουμε θεωριες αφορουσες τα κεντρα το πιθανοτερο ειναι οτι θα απογοητευτουμε επειδη θα υπαρξει πληθωρα πληροφοριων που θα αδυνατουμε να κατανοησουμε
Το αποτελεσμα θα ηταν να τα παρατησουμε
Η δανεικη γνωση πρεπει να χρησιμοποιειται με μεγαλη συνεση
Μεγαλη ομως
Κατι που επισης θα μας το δειξει η πορεια και τα λαθη που εχουμε διαπραξει
Εμεις αλλα και οι συνοδοιποροι σε αυτηντην ενασχοληση
Στις περισσοτερες περιπτωσειςε οταν υιοθετουμε πραγματα ...,οχι δικα μας..... ,αυτα μετατρεπονται στα πιο δυσκολο ξεπεραστα εμποδια
Λειτουργει ως εξης....
Πληροφορια .... ψευτικη αισθηση γνωσης ......μη ενασχοληση με τις αναγκες της στιγμης .............
Επειδη εχουμε ακριβως αυτην την αισθησαη οτι γνωριζουμε
.Και την συνεχεια μπορουμε να την υποθεσουμε
Μια αλλανθαστη ενδειξη οτι κατι δεν ειναι δικο μας ,......οποτε θα πρεπει να ειμαστε και καχυποτοι και προσεκτικοι απο εκει και περα ............,ειναι ..........να αναρωτηθουμε ...........
Πανω σε οποιαδηποτε .........θεωρητικη γνωση ........η παροτρυνση.........
Η αναρωτηη ειναι ,
ΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ θα μπορουσε ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ απο μεσα μας ,αν δεν το ειχαμε ακουσει διαβασει η αν καποιος δεν μας ειχε μιλησει για αυτο
Αυθορμητα ενοειται οτι εχουμε πληρη επιγνωση της αιτιας και του λογου για τον οποιο πιστευουμε η πρατουμε το οτιδηποτε
Και αυτο ομως ισως να μην ειναι κανονας
Αναμφισβητηα ομως ισχυει στις περισσοτερες περιπτωσεις ,και θα μπορουσε να αποδειχθει βοηθεια αν καπου εχουμε κολλησει για μεγαλο χρονικο διαστημα
Μεχρι τουλαχιστον να φθασουμε στο σημειο, να μαθουμε ,το πως αλλα και που να χρησιμοποιουμε την θεωρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2017, 22:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχως δεν μας δοθηκε ........και αν μας δοθηκε .....δεν το καταλαβαμε .......,οτι αυτοπαρατηρηση ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο μια αποκομενη και στεγνη ενοια
Η λεξη αδικει το περιεχομενοπ αυτης ,και συνεπως στερει και απο καποιους ορισμενες δυνατοτητες
Ουσιαστικα η λεξη ενοια της αυτοπαρατηρησης κρυβει κατι πολυ πιο σημαντικο ζωντανο και πρακτικο
Η ενοια αυτη εμπεριεχει και σημαινει την αποκοπη μας απο τα επιπροσθετα στοιχεια που καθοριζουν την ζωη και την συμπεριφορα μας
Αυτοπαρατηρηση δεν μπορει να σημαινει κατι διαφορετικο απο αυτην την αισθηση ,
Αισθηση που μας υποδειλωνει καθαρα ,οτι ειμαστε κατι διαφορετικο απο τα επιπροσθετα
Και λεγοντας επιπροσθετα ενοειται κατι που δεν ειμαστε εμεις ,
Κατι που συμβαινει συνεχη βαση ,και χωρις διακοπη
Κατι που διαφοροποιειται απο στιγμη σε στιγμη
Κατι που ειναι αποτελεσμα διαδικασιων ,που ειναι πολυ περα
απο την κατανοηση αλλα και την ιδεα την οποια εχουμε για την αιτια του ψυχισμου
Ετσι αν αυτο γινει κατανοητο η λεξη αυτοπαρατηρηση αποκτα σιγουρα ενα τελειως διαφορετικο νοημα και χρηστικοτητα
Μετατρεπεται σε ενα απαγκιο σε οποιαδηποτε στιγμη ,στις οποιες καταστασεις και διαδικασιες απειλουν την εσωτερικη ισοροπια
Μια εντελως διαφορετικη σταση ζωης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2017, 19:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διανοιηση ......συγκινηση ..........ενστικτο........... κινηση ...........
4 κεντρα απο τα οποια απορεουν ολες οι συνηθισμενες συμεπεριφορες
Σκοπος παντα η προοδος και αναπτυξη της αυτοπαρατηρησης ..........
Ετσι ..................
Χρησιμοποιηση εκμαθηση των ανωτερω κεντρων σαν χαρτη ,για να εμβαθυνουμε στην αυτοπαρατηρηση ,την γνωση του εαυτου και των λειτουργιων του
Διανοηση συγκινηση ενστικτο κινηση
Το καθε ενα απο αυτα τα κεντρα χωριζεται αντιστοιχα .......σε τρια τμηματα........ ,τα οποια καλουμαστε να ταυτοποιουμε για τους ως ανω σκοπους
Τα τμηματα των κεντρων ειναι ...............
Διανοητικο..... συγκινησιακο ......και μηχανικο .......
Μηχανικο ,ειναι το τμημα .......,στο οποιο συμπεριλαμβανεται καθε ενστικτωδης λειτουργια ,οπως επισης και καθε μας κινηση
Υπαρχουν καποιες διακρισεις παραμετροι ,που θα βοηθησουν στην ανιχνευση , και ταυτοποιηση ..............του σε ποιο μερος καθε κεντρου βρισκομαστε
Οι παραμετροι αυτες εχουν να κανουν με την......... ΠΟΙΟΤΗΤΑ.......... της προσοχης απο την μια ...............,και δευτερο...... την........ΤΑΧΥΤΗΤΑ......... εκφρασης του εγω
Η ,ταχυτητα ........θα καθορισει και τον βαθμο δυσκολιας η ευκολιας της παρατηρησης
Καποιοι ας πουμε θα νομιζουν οτι το πιο γρηγορο κεντρο μας ειναι η διανοηση
Συμφωνα με αυτα που ισχυριζονται ομως οι διδασκαλοι το πιο γρηγορο κεντρο ειναι αυτο της συγκινησης ,
Ακολουθουν οι ενστικτες κινησεις με διαφορα 30 000 φορες πιο αργε;ς απο την συγκινηση
Κατοπιν ακολουθει η διανοηση ,και αυτη επισης 30 000 φορες πιο αργη απο τον ενστικτο
Η............ΔΕΥΤΕΡΗ .........ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ............ ,αφορα την ποιοτητα της προσοχης
Για παραδειγμα ..............
Κινησεις εγω ,χωρις προσοχη .....η με προσοχη χωρις εστιαση ,υποδηλωνουν οτι βρισκομαστε στο μηχανικο μερος των κεντρων
Οταν η προσοχη ελκυεται απο το αντικειμενο παρατηρησης η την ανατνακλαση αυτου ,και παραμενει εκει ,τοτε βρισκομαστε στο συναισθηματικο τμημα του κεντρου
Με ελεγχομενη προσοχη ,που διατηρειται στο αντικειμενο παρατηρησης κατα βουληση ,.....ειμαστε στο διανοητικο τμημα του κεντρου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy