ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΥΠΡΟΣ-ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 08:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
Επέλεξα την διέξοδο της λογικής και προσπάθησα να δω τους πολιτικούς να ανταλλάσσουν επιχειρήματα. Δεν έχει απομείνει κανένα ουσιαστικό επιχείρημα υπέρ του όχι εκτός από αυτό της ασφάλειας.

1. Το 33% γης + κατοικων.
2. Το συμβούλιο (που ξανακούστηκε???)
Προχειρα σου βρήκα ακόμα 2...

quote:
Το οικονομικό βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη αφού περιμένουμε και τους δωρητές.

Και νομίζεις ότι οι δωρητές είναι "φιλανθρωπικές οργανώσεις"??? Όλοι θα σου δώσουν κάτι επειδή θέλουν να πάρουν κάτι περισσότερο...


quote:
Εγώ σαν πατριώτης θέλω την επανένωση της Κύπρου και την ειρήνη σε αυτόν τον τόπο για τον οποίο πονάω.

Είπε κάποιος άλλος εδώ ότι ΔΕΝ θέλει την επανένωση της Κύπρου μας??? Όλοι αυτό θέλουμε!!!


quote:
Και αυτό το δήλωσε και ο ίδιος για όσους ηλίθιους έχουν αυτιά να ακούσουν, ότι δεν αποδέχεται την διζωνική ομοσπονδία.

Εσύ την δέχεσε?
Απλά ένα "ναι" ή ένα "όχι"!!!


quote:
Εγώ πιστεύω με αυτά που ακούω και βλέπω ότι τα θετικά του σχεδίου είναι πολύ περισσότερα απο τα αρνητικά.

Πες μας μερικά.


quote:
Είμαι απόγονος αγωνιστών της ΕΟΚΑ και της ΕΟΚΑ Β όσο και αν το δεύτερο με λυπεί αφάνταστα.

Συγχαρητήρια για το πρώτο, συλληπητήρια για το δεύτερο.


quote:
Η ομάδα μου στην Κύπρο είναι η Ανόρθωση και πάω συχνά στο γήπεδο και ξέρω καλά πως είναι οι φανατισμένοι οπαδοί που τρέχουν να δείξουν το πόσο φανατικοί είναι στην ηλιθιότητα, όταν κάποιος ποιο ηλίθιος κάνει τον ρόλο του βοσκού.

Είμαστε συμπολίτες... εγώ είμαι Σαλαμιναίος (και μετά όσο και αν σου φανεί παράξενο, υποστηρίζω την Ανόρθωση).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 17:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Όπως είπα είμαι απόγονος αγωνιστών της ΕΟΚΑ Β και ότι για αυτό δεν αισθάνομαι καθόλου καλά.

Για την ιστορία και μόνο θέλω να πω ότι η γένεση της δεν ήταν αναίτια, αφού πιστεύω ότι ο Μακάριος έπρεπε να δολοφονηθεί γιατί οδηγούσε τον τόπο με αν μη τι άλλο παράξενες κατευθύνσεις και τελικά ήταν η βασική αιτία του διχασμού και σε προέκταση
αυτού, τής εισβολής.

Αλλά ντρέπομαι για τις δολοφονίες που έκαναν σε άοπλους μουσουλμάνους Κύπριους
και το χειρότερο από όλα είναι ότι αυτοί οι τύποι νόμιζαν και νομίζουν ότι είναι σπουδαίοι, ακόμα μετράνε τους συμπατριώτες τους που δολοφόνησαν γιατί είχαν στο μυαλό τους διαφορετικές ιδέες. Όπως κάνανε και με τους κομμουνιστές για τον ίδιο λόγο.

Οι μουσουλμάνοι της Κύπρου διαφέρουν σε ελάχιστα πράγματα από τους Έλληνες και σε πολύ λιγότερα από του Ελληνοκύπριους, γενεαλογικά είναι το ίδιο έλληνες με εμάς.

Η ουσιαστική διάφορα είναι στην θρησκεία, που τους οδηγεί στο να πιστεύουν ότι είναι Τούρκοι. Δεν μπορεί να αμφισβητηθεί αυτό που λέω, αφού το ίδιο ισχύει και για ένα μεγάλο ποσοστό Τούρκων της Τουρκίας στα παράλια της μικρός Ασίας, όπου μετά από έρευνες που έκαναν στο DNA τους, αποδείχθηκε ότι είναι η ποιο συγγενική φυλή με μας.

Φυσικά στις ευθύνες της ΕΟΚΑ Β είναι και το πραξικόπημα που αποδείχθηκε η μοιραία κίνηση προς το χάος.

Μαζί με αυτά και με πολλά αλλά που συντελέσθηκαν πριν και μετά την εισβολή, το χρέος μας στον τόπο έχει παραμείνει σε κλειστό ταμείο για περίπου 30 χρόνια.

Αυτό το δάνειο μας με την ιστορία έχει τώρα 30 χρόνια και όσο περνάει ο καιρός και όσο
αυτά τα απόβλητα της χούντας δημιουργούν στον κόσμο αυτές τις φοβίες και ανασφάλειες, θα μας αυξάνουν τα επιτόκια.

Μέσα σε αυτά τα επιτόκια καταλογίζεται και το έγκλημα της εκλογής ενός από τους πρωταγωνιστές της αθλιότητας που ανέφερα ποιο πάνω.

Και μάλιστα τον εξέλεξαν για κομματικούς λόγους οι εχθροί του, οι κομμουνιστές.

Το χειρότερο από όλα είναι ότι δέχονται κάποιοι ανόητοι τον Τάσο σαν ήρωα αλλά
στην πραγματικότητα όσοι γνωρίζουν της ιστορία του, θα ξέρουν πολύ καλά ότι
πρόκειται για έναν από τους ποιο άτιμους ανθρώπους που πέρασαν ποτέ από τον τόπο μας.

Αυτό τώρα φυσικά μπορεί να αποδειχθεί γιατί είναι φανερό ότι κάποιοι συμπατριώτες μου ζουν ακόμα στο παρελθόν και δεν έχουν αντιληφθεί ότι στην εποχή μας το ψέμα έχει
αρχίσει να εντοπίζεται.

Το χρέος μας μεγάλωσε ποιο πολύ όταν ενώ το μεγαλύτερο μέρος τον Kυπριων πίστευε ότι ο Κληριδης είναι ο καταλληλότερος για την επίλυση του προβλήματος, τελικά βγήκε ο Τασούλης με το πρόσχημα ότι το Κυπριακό αργεί και ότι πρέπει να κοιτάξουμε το εσωτερικό. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος της εκλογής του, η προεκλογική του εκστρατεία
βασίστηκε σε οικονομικά θέματα και αλλά θέματα εσωτερικού.

Το χρέος μας όπως καταλαβαίνεται μεγάλωσε και μεγαλώνει μέρα με την μέρα, αφού
είχαμε διαβεβαιώσεις από τον ΟΗΕ και από τον μόνο πατριώτη πρόεδρο κύριο Κληρίδη
που έλεγε σχεδόν κλαίγοντας αφήστε με να λύσω το κυπριακό σε 16 μήνες και θα παραιτηθώ.

Ιδού, φτάσαμε στο τελικό στάδιο του σχεδίου, ο κύριος Κληριδης σε αντίθεση με τον
Τοσούλη είναι γνωστή η τιμιότητα του και η ειλικρίνεια του.

Και δεν θα οδηγούσε τον τόπο σε άδικη λύση θα του έδινε τον λόγο του δημοψηφίσματος και τώρα θα μπορούσαμε να μιλάμε με βεβαιότητα ότι στις συνομιλίες πήγε κάποιος που νοιαζότανε για τον τόπο του και που θα έκανε όλες τις ενέργειες που θα μπορούσε για να γίνει το σχέδιο ποιο σωστό.

Αντίθετα ο Τοσούλης δηλώνει μετά από την σφαγή, σε ώρα πανικού ότι δεν γουστάρει την διζωνική ομοσπονδία και αυτό θα είναι το μόνο επιχείρημα που θα μείνει στην ιστορία γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα.

Δεν γουστάρει τους Τούρκους.

Για όσους δεν γνωρίζουν το χαϊδευτικό του είναι τουρκοφάγος.

Αν ήταν σε πόλεμο θα του έλεγα και μπράβο.

Το να τους σκοτώνουν εν ψυχρό από την ασφάλεια του κοινωνικά δυνατού, αυτό είναι έγκλημα και καταδικάζεται και από τους νόμους μιας δημοκρατικής πολιτείας.

Η συμβίωση μας με τους μουσουλμάνους ήταν και θα παρέμενε αρμονική αν δεν εμφανίζονταν οι εθνικιστές μας και οι δικοί τους.

Και στην τελική σε τι διαφέρει ένας μουσουλμάνος από έναν χριστιανό? Οποίος νομίζει ότι μπορεί να υπερασπιστεί τον χριστιανισμό απέναντι μου εδώ μέσα, θα πρέπει να έχει πολύ θράσος και μεγάλη άγνοια.

Κάποιοι νομίζουν ότι είναι ήρωες επειδή λένε ένα όχι που τους υπέδειξαν ως πατριωτισμό και χωρίς να έχουν κανένα επιχείρημα και απλά οδηγούμενοι από το συναίσθημα και την αίσθηση ότι με τον όχι θα παραμείνει η κατάσταση ως έχει και ότι θα γλιτώσουν τον πόλεμο.

Και φέρνουν ως επιχείρημα τα επεμβατικά δικαιώματα της Τουρκίας και αγνοούν ότι η Τουρκία θα μπορέσει πολύ ποιο εύκολα να κάνει τεχνητά επεισόδια σε μια τόσο ρευστή κατάσταση.

Φοβούνται τα λόγια κάποιον και αγνοούν ότι υπάρχει εγγύηση από τον ΟΗΕ στο σχέδιο.

Και στην τελική εγώ δεν θα φοβηθώ τον πόλεμο όταν πρόκειται για την πατρίδα μου.

Το όχι είναι πνευματική δειλία.

Οι πραγματικοί ήρωες σας πληροφορώ ότι δεν φέρουν κανενός είδους δειλία.

Ελπίζω το χρέος μας με την ιστορία να μην πληρωθεί με αίμα.

Εγώ πάντως είμαι προσφερόμενος αιμοδότης.

Δεν θα πάω σαν πρόβατο στην σφαγή.

Θα πάω συνειδητά σαν αυτούς τους ήρωες που γράφει η ιστορία μας, να ξεπληρώσω το χρέος μου με αίμα.

Τα παιδάκια και οι ήρωες της φάπας που μπορούν κάποιοι και τους κάνουν αρνιά, θα
νομίζουν πάλι ότι αδικούνται γιατί ήταν άδικος μαζί τους ο θεός η η τράπεζα.

Αυτό το δάνειο δυστυχώς δεν μπορεί να μεταφερθεί σε άλλη τράπεζα, σε αυτήν την περίπτωση και ο ΟΗΕ και στο σύνολο της η Ευρώπη θεωρεί το σχέδιο δίκαιο και
το βλέπει σαν μια συγκυριακή ευκαιρία για εξόφληση.

Με ομόφωνη απόφαση το ευρωπαϊκό συμβούλιο έγκρινε το σχέδιο.

Και σχεδόν κατέρριψε τις φιλοσοφίες γύρω από της παρεκκλίσεις από το ευρωπαϊκό κεκτημένο.

Η Αμερική εγγυάται την ασφάλεια.

Πιθανόν να εγγυηθούν και άλλοι την ασφάλεια για ψυχολογικούς μόνο λόγους.

Και εμείς μπαίνουμε στην παγκόσμια απομόνωση πιστεύοντας ότι μόνο εμείς έχουμε δίκαιο, εμείς και ο ψυχακιας πρόεδρος μας.

Αυτό που αξίζω, αυτό θα πάρω. Και είμαι έτοιμος να πληρώσω και για την δική σας ανευθυνότητα για την τιμή και την αξιοπρέπεια του τόπου μου.

Ναι δέχομαι γιατί την ψήφισε ο Μακάριος και ξέρω τις όφειλες μου στον τόπο και θέλω να πιστεύω ότι μας έχει απομείνει κάποια τιμή και αξιοπρέπεια ακόμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λες και δεν ασχολούμαι άλλο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσω με ισοπεδοτές για αυτά τα θέματα, μπορώ αν θέλεις να παρουσιάσω τις θέσεις του φίλου σου του Χριστόφια , του Αναστασιάδη και του Βασιλείου, εκτός άμα ζεις σε άλλη χώρα.

Και στην τελική γιατί νομίζεις ότι ο Χριστοφιας ζητά αναβολή?

Δεν θέλω διάλογο μαζί σου, αρκετά ανέχομαι του ακροδεξιούς συγγενείς μου, τώρα πρέπει να μπω και στην διαδικασία να τα βάζω και με τους απληροφόρητους κομμουνιστές.

Αν παντός επιμένεις δυστυχώς θα πρέπει να συνεχίσω να σου απαντάω.

Το 33% της γης είναι μεγάλο κέρδος αφού είναι η πρώτη φορά στην
παγκόσμια ιστορία που χώρα κερδισμένη σε πόλεμο παραχωρεί εδάφη.

Το 33% το κατοίκων είναι μια μεγάλη πλάνη της παραπληροφόρησης αφού θα έχουν δικαίωμα επιστροφής με την δεύτερη κατοικία όλοι οι πρόσφυγες.

Δεν βαρεθήκατε να κοροϊδεύεται τον εαυτό σας?

Ποιος θα πάει μετά από 30 χρόνια να ζήσει στα χαλαμαντουρα?

Και εγώ πρόσφυγας είμαι και δεν έχω τέτοιου είδους προβλήματα όταν πρόκειται για τον τόπο μου και ο τόπος του πατέρα μου βρίσκεται στην τουρκοκυπριακή ζώνη.

Όσο για τους δωρητές δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς, γιατί ο πρόεδρος που εξέλεξες συνεχίζει να μας κάνει ρεζίλι και βγήκανε διαφωνίες και μέσα από το κόμμα του τώρα.

Εσείς το μόνο που ξέρεται καλά είναι να λέτε ένα απροσδιόριστο όχι και τελείωσε.

Εξήγησε μου τι εννοείς για το συμβούλιο θα ήθελα πολύ να καταλάβω τι σας έχουνε βάλει στο μυαλό σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 17:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Φίλε απολλώνιε.

Πραγματικά οι απόψεις σου ΄όπως τις έχει γράψει με κάνουν να γελάω απο την μια και απο την 'αλλη να προβληματίζομαι.

Είπε κανένας απο εδώ μέσα ότι δεν είσαι πατριώτης?
Είπε κανένας ότι όποιος ψηφίσει ναι δεν είναι πατριώτης?
Είπε κανένας πως όποιος πεί όχι είναι πατριώτης?
Απο εδώ μέσα εννοώ.

Το πρώτο είναι αυτό.

Δεύτερον.

Εγώ διάβασα το σχέδιο και έχω βγάλει τα δικά μου συμπεράσματα και δεν περιμένω απο κανέναν να ακούσω για να βγάλω την απόφαση μου.Έχω εμπιστοσύνη στην κρίση μου.

Εγώ φίλε μου νομίζω ότι τα μυαλά μου είναι μια χαρά.'Οπως είναι και τα δικά σου και όλων των άλλων.Ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει δική του άποψη.Έπειδή εγώ έχω αντίθετη άποψη απο εσένα η απο οποιονδήποτε άλλον δεν σημαίνει ότι έχω χάσει τα μυαλά μου.Ούτε νομίζω ότι εσύ έχεις χάσει τα μυαλά σου.Εσύ έχεις βγάλει τα συμπεράσματα σου ακούγοντας τους πολιτικούς όπως είπες.
Εγώ διάβασα και το σχέδιο και άκουσα και τους πολιτικούς και δεν με έχουνε πείση καθόλου.
Εκτός και αν λές ότι τόσος κόσμος έχει χάσει τα μυαλά του όπως και τόσοι πολιτικοί που λένε όχι, αλλά όσοι λένε ναι και πολίτες και πολιτικοί έχουν δίκιο και σωας τα φρένας.
Εαν είναι έτσι φίλε μου νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά και κάποιοι άλλοι είναι φανατικοί με την γνώμη τους και δεν ΄δεχονται την άποψη του άλλου και το δικαίωμα να έχει δική του άποψη.

Εάν εξαιρέσουμε κάποια μεμονωμενα άτομα φίλε μου που αναλώνονται στις υβρισιες πολιτικών αρχηγών και να τους κυνηγάνε και τέτοια πράγματα, που εγώ καταδικάζω, πιστεύεις ότι όλος ο άλλος κόσμος που λέει το όχι και που είναι πάρα πολλής δεν είναι με την λογική που σκέφτεται????
Και αποφάσισαν χωρίς λογική??
Και μιλάμε για ένα 70% του πλυθησμού της κύπρου φίλε μου.

Ποιός έχει ισοπεδώσει κάτι?
Επειδή λέω όχι είμαι εθνικιστής και εσύ επειδή λες ναι είσαι πατριώτης?
Και ποιός το λέει αυτό.

Εάν κατάλαβες καλά όλοι θέλουμε επανένωση της κύπρου.
Ποιος είπε ότι δεν θέλει?
Αλλά δεν βλέπω πουθενά επανένωση με αυτό το σχέδιο.

Είδες κανέναν εδω μέσα να φοβάται??
Επειδή λέμε όχι σημαίνει ότι φοβόμαστε?

Κάτι ξεχνάς φίλε μου.
Ο Παπαδόπουλος όλοι το ήξεραν ότι απο την αρχή ήτανε εναντίον και γιαυτόν τον έβαλε εκεί το ΑΚΕΛ.Και μην ξεχνας τις δηλώσεις του χριστοφια τις προεκλογικές.Ήθελε να φύγει ο κληρίδης γιατί θα υπόγραφε το τρίτο σχέδιο αναν και έβγαλε τον παπαδόπουλο για να μην το υπογράψει.
Να μην τα ξεχνάμε αυτά φίλε μου.

Ο κάθε πολίτης φίλε μου δεν περιμένει εσένα να του δήξεις τον σωστό δρόμο.Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του κρίση και αποφασίζει.

Και λέγοντας ότι έχουνε μήνει λίγοι λογικοί στο νησί τότε αφήνω στην κρiση αυτών που θα διαβασουν αυτά να κρίνουν τη εννοείς.
Εγώ δεν θα σχολιάσω.

Και να που φτασαμε στην μασσωνία.
Ναι ο Παπαδόπουλος είναι.
Και ξέρεις απο πού είναι?
Απο που έχει γίνει?
Ποιός τον έχει κάνει??
Μάλλον όχι φίλε μου γιατί δεν έχεις μελετήσει αρκετά το θέμα αλλά αναφέρεις κάτι που έχεις ακούσει.

Εάν είχες δει την χειραψία που έγινε στην Νεα Υόρκη φίλε μου θα καταλάμβαινες πολλά.Αλλά επείδη φένεται ότι δεν γνωρίζεις αρκετά απο αυτά δεν μπορείς να καταλάβεις.
Μασσώνοι φίλε μου είναι και ο Αναν και ο ντεκτάς.Δεν θέλω να αναφέρω τους άλλους κύπριους πολιτικούς και μη που είναι μασσώνοι η ανήκουν σε άλλες οργανώσεις γιατί δεν είναι σωστό.Και ούτε πρόκειται ποτέ να αναφέρω ονόματα και είναι ευκόλος νωητό γιατί.
Εάν ήξερες τη σηναίνει αυτή η χειραψία φίλε μου θα καταλάμβεναις και που οφείλονταν κατα ένα μέρος τα δάκρυα του Προέδρου.

Απλώς να αναφερω κάτι που είναι γνωστό, τουλάχιστον σε αυτούς που ψάχνουν τέτοια πράγματα, ότι ο κυριος βασιλείου ανήκει στην τριμερη.

Είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις όπως είναι και δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει.
Εγώ ποτέ δεν είπα ότι είναι δειλοί όσοι θα πούν ναι.
Γιατί λες περισσότερς κουβέντες απο αυτές που πρέπει?
Εσύ έχεις δικαίωμα να έχεις άποψη και όλοι οι άλλοι επειδή δεν συμφωνούν είναι δειλοί???
Εσύ αυτό το ονομάζεις λογική και πατριωτισμό??
Και εγώ προσωπικά δεν έχω δεί κανένα αρνί εδώ μέσα.
Αναρωτιόμαι εσύ που τα είδες.
Μήπως αρνιά είναι όλοι όσοι δεν συμφωνούν μαζί σου??

Είπες:
Δυστυχώς για σένα. Εδώ μέσα δεν είναι τηλεόραση και δεν μπορείς να ξεφύγεις από την αλήθεια για αυτό μην με προκαλέσεις να αρχίσω να βγάζω αποσπάσματα από τις κατά καιρούς δηλώσεις του και από το διάγγελμα, ελπίζω πως δεν είσαι οπαδός του Τάσου, γιατί θα πρέπει και εσύ να φορτωθείς τις συνέπειες από τις πράξεις του, τις οποίες δεν θα μπορεί κανείς να υπερασπίσει στο μέλλον.


Αυτό με έκανε πραγματικά να γελάσω.
Εγώ είπα και λέω ότι ο παπαδόπουλος απο την αρχή ήτανε εναντίον του σχεδίου.Ποτέ δεν το αρνήθηκα.Και δεν υπάρχει δυστηχώς για μένα φίλε μου.Δεν υπάρχει δυστηχώς για μένα γιατί έχω μυαλό και αποφασίζω αναλαμβανοντας πάντα τις ευθύνες μου.
Εγώ φίλε μου δεν είμαι οπαδός κανενός.Είμαι απο τους λίγους που ρίχνουν ακυρο κάθε εκλογική μάχη γιατί δεν με εκφράζει κανένας πολιτικός αρχηγός και κανένα κόμμα.Γιαυτό έχω δική μου άποψη.Δεν επηρεάζομαι απο κανέναν.
Εγώ φίλε μου, όπως θα έπρεπε όλοι μας, φορτώνομε όλες τις συνέπειες όλων των πράξεων όλων των πολιτικων αρχηγών και κομάτων της Κύπρου.
Βλέπω την αλήθεια φίλε μου και δεν την φοβάμαι.
Τίποτα δεν φοβάμαι φίλε μου και λέω τα πάντα.

Εγώ δεν προκαλώ κανέναν για τίποτα.Ο καθένας εαν νιώθει την ανάγκη να δώσει οτιδήποτε προς ενημέρωση του οποιουδήποτε το δίνει.Εγώ δεν χρειάζομαι να προκαλέσω κανέναν.Και αν διαβάσεις όλο το τόπικ φίλε μου θα δείς ότι έχω αναφέρει το ότι ο παπαδόπουλος ήτανε εναντίον της λύσης.
Πολύ ποιό παλιά.
Αλλά επειδή ήτανε εναντίον της λύσης δεν σημαίνει ότι έχει και λάθος.Εαν έχει λάθος τότε λάθος έχει και το ΑΚΕΛ και έχει και την μεγαλύτερη ευθύνη λάθους γιατί εαν δεν τον έβγαζε γιατί ήτανε εναντιον δεν θα είχε λόγο να μην αφήσει τον κληρίδη να παραμείνη πρόεδρος για 16 μήνες ακόμα όπως ζήτησε και θα υπόγραφε το 3 σχέδιο αναν.Και αυτό γνωρίζεις πολύ καλά ότι ήτανε περισσότερο απο 100% σίγουρο.

Και η ελληνική ψυχή, και το ελληνικό μυαλό βρίσκεται εδώ φίλε μου.Σε όλους τους κυπρίους όποια και να είναι η απάντηση τους.

Και φίλε μου.
Μην μιλάς παντώς και όλοι οι άλλοι είναι ηλίθιοι και εσυ τα γνωρίζεις όλα.Μην νομίζεις ότι όλοι οι άλλοι είναι βλάκες.
Υπάρχουν και άτομα που μελετούν και δεν διαβάζουν μόνο τις εφημερίδες.

Εγώ πιστεύω ότι ο κάθε κύπριος πρέπει να βάλει το χέρι στην καρδιά και να ψηφίσει ότι του πεί η καρδιά του με καθαρή συνείδηση."Οποια και να είναι η απάντηση του.
Δεν υπάρχουν προδότες σε αυτήν την περίπτωση.Ο καθένας να ψηφίσει με καθαρή ψυχη.

Και εγώ είμαι με τον Απόλλωνα φίλε μου εαν αυτό έχει σημασία.Αλλά είμαι φίλαθλος που δεν χάνει αγώνα και όχι οπαδός.Και πάντα καταδικάζω αυτούς τους ανεγκέφαλους που κάνουν έκτροπα,βρίζουν και κάνουν και βανδαλισμούς και χουλιγκανισμούς.Και φέτος έχω πάει και δει και την Ανόρθωση σε παιχνίδια πρωταθλήματος και στα ευρωπαικά.Δεν νομίζω όμως να έχει σημασία αυτό.

Να είστε καλά.

Ερρωσσω.

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

Edited by - Loucas on 15/04/2004 22:01:43

Edited by - Loucas on 15/04/2004 22:19:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 17:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Ίσως μπερδευτήκαμε εδώ λίγο. Ούτε αυτοί που λένε ΝΑΙ, ούτε αυτοί που λένε ΟΧΙ είναι προδότες, απλά το βλέπουν από διαφορετική σκοπιά. Όχι ότι δεν υπάρχουν και του λόγου τους, αλλά δε νομίζω ότι αυτοί βρίσκονται ανάμεσα στον απλό λαό, τώρα για τον πολιτικό τομέα, επιτρέψτε μου να έχω ηχηρές αντιρρήσεις.
Αλλά και αυτό να συμβαίνει δε σημαίνει ότι όλοι ή οι περισσότεροι πολιτικοί μας είναι προδότες, οι βουλευτές είναι άνθρωποι που προέρχονται από την ίδια βάση, εμάς δηλαδή.
Από πολιτικής και διπλωματικής σκοπιάς, πιθανότατα να έπρεπε να πούμε ΝΑΙ, και όπως αρκετοί διαφεντέψανε το ΟΧΙ προέρχεται από συναισθηματισμό. Αλλά αυτή η ψυχοσύνθεση είναι μια από τις ειδοποιούς διαφορές των λαών. Δε μπορείς να σβήσεις την ιστορική μνήμη ενός λαού, των ανθρώπων που πόνεσαν είτε προσωπικά είτε ιστορικά. Και αν αφήσουμε έξω τον συναισθηματισμό θα τον βρούμε μετά ξανά μπροστά μας, όταν όλα αυτά που θεωρούσαμε ως δεδομένα έρθουν να μας τα ξεριζώσουν με το ζόρι από μέσα μας και την καθημερινή μας ζωή. Ή περιμένετε ο Έλληνας να ξεχάσει τόσο εύκολα.
Προφανώς και το πιστεύω και εγώ όπως ο συνομιλητής μας ότι αν τα σύνορα ανοίξουν, οι Κυπραίοι θα τους φάνε, ας τους χαρακτηρίσω Λιβανέζους από εμπορικό δαιμόνιο. Όλα αυτά μόνο όμως αν διασφαλιστούν τα του σχεδίου. Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για αυτό, εδώ μας ρίχνουν παντού, άρα….
Φίλε Απολλώνιε, έχεις δίκιο, οι Τουρκοκύπριοι είναι οι απόγονοι των Λινοβάμβακων. Και το έχουν μέσα τους, και για αυτό και είναι ενάντια στο σχέδιο, γιατί έτσι θα νομιμοποιηθούν και οι άποικοι πλήρως. Οι Τουρκοκύπριοι σίγουρα εύχονται να γίνουν ένα με εμάς παρά με τα σκυλιά. Αλλά σε παρακαλώ άσε τους παπάδες έξω από αυτό το τόπικ, δεν έχουν θέση εδώ με τον τρόπο που τους φέρνεις, είναι άλλο θέμα που ανήκει σε άλλο τόπικ.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 00:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Απολλωνιε ,
λυπασαι για την ΕΟΚΑ Β αλλα δικαολογεις την υπαρξη της,ομελλετα δεν γινεται χωρις να σπασεις αυγα,για οσους αθωους Τ/Κ που σκοτωθηκαν υπαρχουν αλλοι τοσοι που δεν ηταν αθωοι,ποιο σκοτωναν δηλαδη τους Ε/Κ οι πρακτορες της ΜΙΤ?
Ποιοι οχυρωναν τα σπιτια στους θυλακες ,οι Ε/Κ?Ποιο εκλειναν το δρομο στην Κοφινου ?
Επιλεξατε την διπλωματια εμεις διαλεγουμε τον Κιμωνα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 03:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Ισοπεδώνεται τους πολιτικούς όπως τον πρώην πρόεδρο, εσείς αναφερθήκατε πρώτοι για προδοσία ανάμεσα μας, μετά την δική μου παρέμβαση σε κάτι που είδα και που δεν νομίζω να άρεσε σε κανένα λογικό.

Όσο και αν θέλουμε να ζούμε σε μια φανταστική και ουτοπική λύση για το Κυπριακό, υπάρχει και η πολική την οποία πρέπει τουλάχιστον να την αφήσουμε να εκφραστεί και
όχι να την καταδικάζουμε

Και έθεσα απλά ότι εμένα μου φαίνεται πιο λογικό να είναι προδότης αυτός που ψεύδεται από αυτόν που λέει την αλήθεια.

Εγώ θα σου πω την αλήθεια όσον αφορά την μελέτη μου στο σχέδιο, ναι η μεγαλύτερη πληροφόρηση είναι από τα ΜΜΕ και κάποια έντυπα και από το ιντερνετ.

Δεν έκανα την απαραίτητη μελέτη επί του σχεδίου γιατί το αποτέλεσμα έχει κριθεί με αρνητικούς τρόπους και συστηματική προπαγάνδα, αυτό δεν το ανέχομαι ιδεολογικά, δεν θα ανεχόμουνα την προπαγάνδα από καμία πλευρά σε αυτήν την ώρα.

Αποφασίζω να ψηφίσω ναι γιατί πλέον είναι σχεδόν αδύνατον να καταλάβουμε τι συμβαίνει σε αυτό το χάος.

Κρίνοντας από τα επιχειρήματα τον πολιτικών επιμένω να πιστεύω ότι η αντίδραση του κόσμου δεν περιέχει ουσία και κάποια επιχειρήματα, αλλά είναι παρακίνηση του συναισθήματος.

Και δεν μπορώ να σε καταλάβω τελικά πόσο έξυπνος είσαι που μπορείς να πάρεις απόφαση τόσο εύκολα. Εκτός αν είσαι νομικός, σου ζήτω συγνώμη.

Αυτό που λες είναι τελείως ηλίθιο, σας ξεκαθάρισα ότι το αποτέλεσμα έχει κριθεί πως είναι δυνατόν να θέλω να πείσω κάποιον?

Για τον Χριστοφια μήπως θες να σου βγάλω τις πρόσφατες δηλώσεις του?

Μήπως θες να μας πεις ότι του είπε εξ αρχής ότι δεν θέλει διζωνική ομοσπ. ?

Εγώ άμα κατάλαβες καλά, μιλάω κινδυνολογικά με το ρίσκο να διαψευστώ, δεν νομίζω ότι είμαι ο Παπαδόπουλος η έστω το Παπαδοπουλακι να μπορώ να επηρεάσω κόσμο.

Επιμένω ότι είναι δειλία να εγκρίνουμε την προπαγάνδα η να την αναγνωρίζουμε μόνο όποτε μας συμφέρει.

Γιατί αν είχες την ικανότητα να δεις το σχέδιο ίσως θα έπρεπε να δεις και αυτό που συμβαίνει και να το κρίνεις και να το συνυπολογίσεις στην κρίση σου.

Αφού δεν είσαι οπαδός του Τάσου προς τι το γέλιο?

Γέλας με τον εαυτό σου?

Θες να κάνουμε ανάλυση στην δήλωση του?

Εγώ πάλι ψήφισα Κληριδη γιατί ήθελα λύση αλλά δεν έχω πλέον ιδεολογική σχέση με την δεξιά. Θα συνεχίζω να ασχολούμαι και να περνώ θέση για αυτό το πρόβλημα.

Αν έχετε να πείτε κάτι για τον Κληριδη να το πείτε συγκεκριμένα και όχι να κάνετε ανυπόστατες εικασίες, αν νομίζεται ότι έδειξε δήγματα άτιμου η προδότη να μου το πείτε και αν αυτό μπορεί να αποδειχθεί εγώ θα το δεχθώ, δεν πάσχω από καμία προκατάληψη.

Αυτό που λες με το σχέδιο 3 είναι απλή εικασία που δεν έχει περιεχόμενο.

Θεωρώ τον Κληριδη πολύ ποιο ικανό από αυτούς που σκέφτονται αυτά τα πράγματα.

Όταν μίλησα για το Ελληνικό μυαλό εννοούσα τους παπάδες που περνούν θέση χωρίς κανένα επιχείρημα και φανατίζουν τον κόσμο μέσα στις εκκλησίες και από τις τηλεοράσεις για κάποιο θέμα που δεν είναι αρμόδιοι.

Ναι κατηγορώ κάποιους παπάδες ότι δεν σκέφτονται Ελληνικά και μπορώ να το αποδείξω, αλλά μάλλον αυτό θα γίνει σε άλλη συζήτηση.

Δεν σου είπα να μην πιστεύεις ότι θέλεις, αν είναι ποτέ δυνατόν.

Εγώ μίλησα για τον εαυτό μου.

Και εγώ σκέφτομαι να αλλάξω ομάδα και να πάω με τον Απόλλωνα γιατί ως Απολλώνιος έχω υποχρέωση απέναντι στο θεό και ότι μπορεί να τον αντιπροσωπεύει

Κατάφερα να μπω σε αυτήν την διαδικασία με αυτόν τον περίεργο τρόπο και να σας περάσω ότι οι πολιτικοί είναι όλοι ύποπτοι, μέχρι την απόδειξη του αντίθετου, γιατί πραγματικά δεν μπορώ να βλέπω να κάνουν ήρωα ένα ψεύτη.

Διαφωνείτε ότι ειναι ψευτης?

Οι τουρκοκύπριοι δεν είναι ενάντια στο σχέδιο, σε ευχαριστώ για την πληροφορία για τους Λινοβάμβακους.

Τι να πω τώρα?

Ξαναδιάβασε απλά αυτό που έγραψα Πέρσεα δεν νομίζω να αποκλείουν αυτό που λες.

Και τολμώ να πω ότι ξέρω κάποια πράγματα περισσότερα από σένα για αυτό το θέμα αφού είμαι κοντά σε αυτούς που τα έκαναν.

Ένας θειος μου που είναι φανατικός υπέρ του όχι ήταν από τα κορυφαία στελέχη και το παραδέχεται ότι λέει όχι για συναισθηματικούς λόγους και το καταλαβαίνω απόλυτα, όπως καταλαβαίνω και τον Κουτσού που ως πολιτικός είχε αυτήν θέση εξ αρχής.

Έχω προσωπική άποψη και διασταυρωμένες πληροφορίες για την ΕΟΚΑ Β, για αυτό και ντρέπομαι για κάποια πράγματα.

Όπως ντρέπομαι και για τον Μακάριο και για όλη αυτήν την διαμάχη που έγινε και που γίνεται.

Δεν θέλω να ανοίξω τέτοια συζήτηση τώρα γιατί όλοι θα νομίζουν ότι είμαι φιλοτουρκος η κάτι τέτοιο. Καμία σχέση, απλά είπα ότι αναγνωρίζω τις εύθηνες μου, νομίζει κανείς εδώ μέσα ότι δεν είχαμε εύθηνες για αυτό που έγινε το 74?

Αν δεν θέλετε να έχουμε εύθηνες πολύ απλά μην μου απαντήσετε και συνεχίστε να λέτε τα δικά σας και εγώ θα αποχωρίσω από αυτήν την συζήτηση στην οποία ζητάω συγγνώμη που της χάλασα τον μονόλογο.

Ναι χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς και ζητάω συγνώμη επηρεάστηκα από το γενικότερο κλίμα εδώ στην Κύπρο, αλλά δεν περνώ πίσω κανένα από τα επιχειρήματα μου.

Πρόσφατα άκουσα ένα επιχείρημα από την πλευρά του Όχι για το οικονομικό που με προβληματίζει, αλλά κάπου πλέον λέω ότι δεν έχει και πολύ σημασία τι θα σκεφτώ και τι θα πω αφού το αποτέλεσμα έχει κριθεί.

Άκουσα τώρα και ένα εξωφρενικό ότι η Αμερική μας δίνει 400 εκατομμύρια δολ. Και ακουστέ αυτό, η Αγγλία μας δίνει 32 εκατομμύρια εύρο, αν είναι δυνατόν.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ξανά είναι ότι κάποιοι μας σπρώχνουν επιφανειακά στον ναι και ψυχικά στο όχι.

Γενικότερα όπως καταλαβαίνεται είμαι συγχυσμένος και θα σας πω ξανά, ότι είναι πνευματική δειλία να μην βλέπεις όλα τα ενδεχόμενα, χωρίς να έχω διάθεση να προκαλέσω κάποιους εδώ μέσα, απλά κρίνοντας την συνολική αντίδραση του κόσμου.

Edited by - Apollwnios on 16/04/2004 03:11:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 17:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Γενικότερα όπως καταλαβαίνεται είμαι συγχυσμένος και θα σας πω ξανά, ότι είναι πνευματική δειλία να μην βλέπεις όλα τα ενδεχόμενα, χωρίς να έχω διάθεση να προκαλέσω κάποιους εδώ μέσα, απλά κρίνοντας την συνολική αντίδραση του κόσμου.


Άκουσε Απολλώνιε.
Εγώ και οι περισσότεροι συνομηλητές εδώ μέσα κατανοούμε την διάθεση , την ψυχική κατάσταση , αλλά και τις θέσεις που μπορεί να πάρει ο καθένας μας.
Παρόλα αυτά , πρέπει να προσδιοριστούν οι κεντρικοί άξονες στους οποίους θα βασιστεί το όχι ή το ναι.
Εγώ σαν Ελλαδίτης (που δεν έχω το Κυπριακό τόσο βαθεια μέσα στο πετσί μου , πλήν όμως αγωνιώ και ίσως περισσότερο απο κάποιους Κυπρίους), θα πώ ότι ο βασικός άξονας είναι το Ελληνικό Εθνικό συμφέρον.
Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να παραδίδουμε την κύπρο στην ηγεσία εξωελληνικών συμφερόντων .
Δεν είναι δυνατόν να νομιμοποιούμε τον Αττίλα .
Οι Τούρκοι είναι της νοοτροπίας ότι αυτοί είναι οι εκλεκτοί και όλοι οι άλλοι πρέπει να είναι σκλάβοι τους.
Ανα τους αιώνες καταλάμβανας πολιτισμένες χώρες , υποδούλωναν τον πληθυσμό τους και κατέστρεφαν τον πολιτισμό τους .
Περιμένουν απο τους Ελληνοκύπριους να δουλεύουν σαν τα υποζύγια για να καρπωθούν αυτοί λεφτά, δικαιώματα , Ευρωπαικά πακέτα κλπ.
Η Ελλαδική ηγεσία βάλθηκε σώνει και καλά να υοθετήσει την συνδιαχείρηση.
Αυτό θα επεκταθεί και στο Αιγαίο , και στην Θράκη.
Ο Ελληνισμός συρρικνώνεται διαρκώς.
Ο Γιωργάκης είπε ότι χρειάζεται θάρρος για να πείς το ΝΑΙ.
Συμφωνώ.
Χρειάζεται πολύ θάρρος να παραδώσεις την Πατρίδα σου στον προαιώνιο εχθρό σου .
Η Ελλάδα λοιπόν το πρώτο θύμα της παγκοσμιοποίησης.
Την Ελλάδα δεν την θέλει Ελληνική κανένας.
Για άλλη μιά φορά αφήνουμε τον Τούρκο να τηρήσει συμφωνίες , ενώ δεν τήρησε τίποτα στο παρελθόν.
Το ΟΧΙ του Κύπριου προέδρου είναι ένα ΟΧΙ ενάντια στην ξένη επιβολή και την ακόρεστη πείνα του Τούρκου για πλιάτσικο.
Είναι ένα ΟΧΙ που πρέπει να γίνει η αφετηρία για μιά Κύπρο και μιά Ελλάδα ελεύθερη , ανεξάρτητη και Ισχυρή.
Τελος πάντων , δεν είναι όλα υπο διαπραγμάτευσιν.
Το θέμα είναι ΚΑΙ ηθικό ,ΚΑΘΟΛΟΥ συναισθηματικό όπως θέλουν να μας το παρουσιάσουν , Αλλά καθαρά θέμα επιβίωσης.
Εντέχνως βαφτίσανε τον Πατριώτη σε αισθηματία , βλάκα ονειροπαρμένο.
Αίσχος και ντροπή.
Έχουμε χάσει κάθε ίχνος αξιοπρέπειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 17:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ
νομιζω οτι οι δηλωσεις της Παπαρηγα ηταν σωστοτατες

Αν και δεν ειμαι πολιτικοποιημενο ατομο πιστευω οτι η Παπαρηγα ειχε δικιο οτι σε περιπτωση ΝΑΙ η Κυπρος θα γινει ενα προτεκτορατο και ενα αβυθιστο αεροπλανοφορο της "μαμας" Αμερικης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 22:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Και άλλη μιά βυθισμένη για πάντα Ελληνική Πατρίδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 22:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

Ο Γιωργάκης είπε ότι χρειάζεται θάρρος για να πείς το ΝΑΙ.
Συμφωνώ.
Χρειάζεται πολύ θάρρος να παραδώσεις την Πατρίδα σου στον προαιώνιο εχθρό σου.

Φίλε steelspring,

Νομίζω πως πρέπει να ακριβολογούμε. georgakis είναι το κανονικό, γιατί μερικές λέξεις δεν μεταφράζονται! .. και θάρρος χρειάζεται πράγματι για το ναι, όχι όμως για το yes.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 01:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Οι εξελίξεις τρέχουν και η Κύπρος μαχαιρώνεται συστηματικά από τους προπαγανδιστές του όχι και από τους τραμπούκους που αναφέρθηκα και προηγούμενος.

Χτες έγινε το συνέδριο του συναγερμού όπου κάποιοι με πανό φωνές και βρισιές ξεφτίλισαν την έννοια της δημοκρατίας και της ελεύθερης έκφρασης.

Μάλλον αποδεικνύομαι προφήτης και πρέπει να βάλω υποψηφιότητα για την θέση του αρχιεπίσκοπου που διεκδικούν κάποια ανθρωπόμορφα ζωύφια οπός ο γελοίος παπάς Πάφου.

Μετά από επαφή που είχα με κάποιους από τους σύνεδρους είμαι βέβαιος και το δηλώνω υπεύθυνα ότι αυτοί οι ηλίθιοι είναι κάποιοι από τους γνωστούς άγνωστους χούλιγκαν, που δεν ντράπηκαν όταν μίλαγε ο 85 χρόνος Κληριδης σε μια κατάθεση ψυχής να σηκώνουν πανό και σχεδόν να τον θεωρούν προδότη και να ασεβούν σε έναν γενναίο γέροντα, σε έναν άνθρωπο που αν μη τι άλλο έδωσε την ψυχή του για όλους μας.

Τους φτύνω στην μούρη και συνεχίζω.

Αυτά τα καθαρματα αυτοι ανεγκεφαλοι τραμπουκοι είναι γνωστοί οργανωμένοι οπαδοί του Απόλλωνα και αφού τους φτύνω ξανά για αυτόν τον λόγο συνεχίζω να τους φτύνω μέχρι να μου τελειώσει το σάλιο, πρέπει να τονίσω ξανά το οργανωμένοι και να σας υποδείξω αυτό που είπα και στο παρελθόν ότι πρόκειται για ηλίθιους που ακολουθούν έναν άλλο ηλίθιο που έχει χάσει την επαφή με τον εγκέφαλο του.

Ο Κληριδης τελείωσε την ομιλία του ως εξής.

Προτιμώ να αποδημήσω εις κύριων παρά να βλέπω τους αγώνες μας να πάνε χαμένοι και να δω την χώρα μας να καταστρέφεται.

Ο τηλεοπτικός σταθμός sigma κάνει συστηματική προπαγάνδα εδώ και παρά πολύ καιρό, πολύ πριν να έρθει το σχέδιο 5.

Η προπαγάνδα έφτασε ακόμα και στις τηλεοπτικές σειρές όπου συστηματικά γίνονται αναφορές περί Κυπριακού και υπέρ του “πατριωτικού” όχι.

Χτες σε ένα στημένο φιάσκο μαζεύτηκαν 10 άτομα υπέρ του όχι και μόλις 2 υπέρ του ναι, αυτά που ακούστηκαν και γενικότερα αυτό που γίνεται έχει ξεφύγει από τα όρια της προπαγάνδας, αυτά τα πράγματα απευθύνονται στο συναίσθημα και στον φανατισμό που σημαίνει ταυτόχρονα τερματισμό του διάλογου.

Επικοινωνώ καθημερινά με πολύ κόσμο και τα επιχειρήματα που ακούω από τους φανατισμένους του όχι δεν έχουν καμία απόλυτος βάση, υπάρχει μια γραμμή παραπληροφόρησης από επιτήδειους που σπείρουν ανυπόστατα ψευδή για να παρασύρουν τον κόσμο σε έναν τεχνητό ξεσηκωμό.

Δεν κολλάω πουθενά και συνεχίζω την προσπάθεια μου όπου βρεθώ και όπου σταθώ να ενημερώνω τους εξοργισμένους που έχουν κλειστά τα αυτιά τους.

Αν δεν είναι ηρωισμός η αντίδραση του γνήσιου πατριωτικού οργανισμού της χώρας, που έχει στην βάση του τους περισσότερους αγωνιστές αυτού του τόπου, τότε τι είναι?

Το ΔΗ.ΣΥ παίρνει μια απόφαση με το ρίσκο της διάλυσης, υπέρ της πατρίδος και υπέρ της αποφυγής του ρεζιλέματος που θα έλθει αν συνεχίσουμε να απορρίπτουμε το σχέδιο με αυτά τα ποσοστά.

Αν το νέο ψήφισμα του συμβουλίου ασφάλειας περάσει, το σχέδιο αυτόματος θα μετατραπεί σε ετεροβαρές υπέρ μας και πλέον δεν θα έχουμε κανένα λόγο και κανένα επιχείρημα. Έχουν ικανοποιηθεί σχεδόν όλες οι απαιτήσεις που είχαμε σε αυτά τα 30 χρόνια διαπραγμάτευσης και κάποιοι χρησιμοποιούν το αίσθημα του δικαίου με τον φόβο της εισβολής για να αντιστρέψουν την πραγματικότητα. Αυτά σε συνδυασμό από την ανευθυνότητα και την προπαγάνδα συνιστούν μια προδοσία στην χώρα μας, που οδηγεί στην διχοτόμηση και την οριστική νομιμοποίηση της εισβολής.

Έχω ακούσει και έχω διαβάσει παρά πολλά όλες αυτές τις ημέρες και το συμπέρασμα μου είναι ότι το σχέδιο είναι υπέρ μας και ο μόνος που έχει δίκαιο να έχει φοβίες είναι ο Ντεκτας γιατί υπάρχει κίνδυνος να τους μετατρέψουμε σε δουλοπάροικους όπως στο παρελθόν.

Έχουν ικανοποιηθεί οι περισσότερες αν όχι όλες από τις απαιτήσεις που είχαμε, όλα αυτά τα χρόνια και με το ψήφισμα του συμβουλίου όλα αυτά επικυρώνονται και πλέον το πεδίο στην λογική μας είναι ξεκάθαρο και δεν επιτρέπει φοβίες.

Αν αυτά που προβλέπει το σχέδιο εφαρμοστούν τότε πρέπει να ήμαστε ικανοποιημένοι, στην αντίθετη περίπτωση θα φανούμε προς τα έξω ως εθνικιστές, σοβινιστές έως και ρατσιστές.

Αφού σίγουρα πλέον θα σφραγισθούμε με την τσαπέλα του άτιμου και του ψεύτη, αφού θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τα ψηφίσματα του εθνικού μας συμβουλίου.

Τα πράγματα έχουν διαστρεβλωθεί ανεπανόρθωτα και αυτό θα φανεί τις επόμενες μέρες μετά το δημοψήφισμα.

Μελέτησα εις βάθος το διάγγελμα Παπαδόπουλου και την ανάλυση του πρώην γενικού εισαγγελέα κύριου Μαρκιδη με βάση το σχέδιο και της αναφορές επί του σχεδίου του δεύτερου. Εξοργίσθηκα από την σωρεία ψευδών που μας πούλησε με δυο σταγόνες ψεύτικο δάκρυ.

Το διάγγελμα δεν ήταν ο καθοριστικός παράγοντας της απόφασης του κόσμου όμως ήταν η επισφράγιση του τεχνητού λανθασμένου συναισθήματος που κάποιοι δημιούργησαν σκόπιμα προτού ο Τοσούλης τοποθετηθεί.

Όλα τα κόμματα προσπαθούσαν σε όλη την διάρκεια της μέχρι τώρα θητείας του
Παπαδόπουλου να στηρίξουν τον θεσμό του προέδρου και την έκβαση τον συνομιλιών.

Ο ίδιος με όργανο το κόμμα του δημιούργησε αυτό το ρεύμα παραπληροφόρησης και υποβάθμισε ακόμα και τον θεσμό του προέδρου αφού κάποιοι τοποθετούνταν δήθεν χωρίς την δική του έγκριση.

Υπάρχουν πολλές κατηγόριες για τον ρόλο του στις συνομιλίες αλλά και για το σχέδιο 4
το οποίο προσπαθούσε να κάνει χειρότερο.

Κατηγόριες που δεν αμφισβητεί χωρίς όμως να επιβεβαιώνει και ο κύριος Χριστοφιας.

Υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι δεν έκανε ο ίδιος ουσιαστικές διαπραγματεύσεις και ανάλαβαν τον ρόλο του διαπραγματευτή τα αλλά κόμματα και οι δυο πρώην πρόεδροι
Κληριδης Βασιλείου και οι αρχηγοί του δυο μεγάλων κωμάτων Χριστοφιας και Αναστασιαδης που ισχυρίζονται αυτό που λέω.

Όλα αυτά ήρθαν να δέσουν στην χειρότερη στιγμή εκεί όπου δήλωσε χωρίς ίχνος ντροπής ότι δεν αποδέχεται την διζωνική ομοσπονδία.

Η τρελός είναι, η προδότης.

Κάποια πρώην μέλη τις ΕΟΚΑ Β έχουν γυρίσει 180 μοίρες και έχουν στρέψει το βλέμμα τους στους πιθανούς προδότες, ας ελπίσουμε ότι ο ήρωας μαϊμού Παπαδόπουλος δεν αποδειχθεί ότι είναι αυτό που είναι, παιδί του Μακάριου. Δυστυχώς κάποιοι έχουν αρχίσει να σκέφτονται την ΕΟΚΑ Γ.

Ψάχνω να βρω την θέση μου μέσα σε όλο αυτό το χάος και καταλαβαίνω ότι η θέση του πατριώτη της τότε εποχής ήταν στην ΕΟΚΑ Β και δυστυχώς οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι αν όλο αυτό το σκηνικό οδηγήσει σε μια ακριβή επανάληψη της ιστορίας, θα πρέπει να καταθέσω την ψυχή μου υπέρ του ξεπλύματος την ντροπής που κάποιοι επιχειρούν να φέρουν. Είναι ίσως η τιμωρία μου που ήθελα να κρίνω τον πατέρα μου και κάποιους άλλους για αυτά τα Ελληνικά συναισθήματα περηφάνιας που φέρουμε όλοι.

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι γίνεται προσπάθεια από την Κυπριακή κυβέρνηση για να επηρεάσει κάποιο μέλος του συμβουλίου εναντίον του ψηφίσματος.

Όσοι πιστεύουν ότι πάμε για όχι να το ελπίζουν.

Αυτό όμως συνιστά πολιτική προδοσία και ουσιαστική ρήξη στην συγκυβέρνηση, δυο μέλη της οποίας είναι έτοιμα να πουν ναι, αν το συμβούλιο ασφαλείας ανταποκριθεί στο κάλεσμα του ΑΚΕΛ.

Ακόμα και ο κύριος Καραμανλής λέει αυτό που φαίνεται καθαρά σύμφωνα με τα δεδομένα, ότι το σχέδιο έχει περισσότερα θετικά από αρνητικά.

Όλοι στην ουσία που έχουν κάποια σχέση με την διπλωματία έχουν στιγματιστεί ως προδότες, στα πλαίσια μιας παραπληροφόρησης που δεν νομίζω να έχει προηγούμενο παγκοσμίως.

Κάποιοι επίδοξοι συνταγματολόγοι είναι φανερό ότι δεν γνωρίζουν ούτε μια παράγραφο του σχεδίου και συνεχίζουν να κοροϊδεύουν τον εαυτό τους και τους γύρω, ότι το διάβασαν και ότι μάλιστα το έκριναν, σε μια κατάσταση που μας ρεζιλεύει διεθνώς.

Την ώρα που οι διπλωμάτες μας είναι εγκλωβισμένοι στον βωμό της παραπληροφόρησης και τον στιγματισμό της προδοσίας.

Ο ποιο αρμόδιος πολιτικός για το θέμα του σχεδίου είναι ο κύριος Μαρκιδης, που πριν τις εξελίξεις εθεωρείτο από πολλούς ως ο καταλληλότερος να κρίνει το σχέδιο.

Σήμερα με άνανδρα μέσα έχει στιγματιστεί ως προδότης και δεν έχει κανείς εμπιστοσύνη στην κρίση του, που αφορά αποκλείστηκα και μόνο τα όσα προβλέπει το σχέδιο, το οποίο είναι ο άνθρωπος που το γνωρίζει περισσότερο από τον καθένα. Λες και αυτός και πολλοί άλλοι που ζουν σε αυτήν την χώρα θα την εγκαταλείψουν και θα την αφήσουν στο έλεος του δαιμονικού στην φαντασία κάποιον σχεδίου.

Αυτοί που έχουν αντιληφθεί τι γίνεται περνούν το πολιτικό αλλά και το προσωπικό ρίσκο υπέρ της πατρίδος, να προσπαθούν να ανοίξουν διάλογο με την παραπληροφόρηση και πέφτουν στις παγίδες της, που ασχολούνται με όλα τα γύρω και καθόλου με το σχέδιο, με εντελώς αστήριχτα και ανούσια επιχειρήματα.

Αν το συμβούλιο δεν είναι θετικό και δεν αποδειχθεί η κατηγόρια ότι προσπαθούμε εμείς να επηρεάσουμε το αποτέλεσμα τότε ίσως να έχουμε ένα άλλοθι και να κριθούμε από την ιστορία απλά ως αισθηματίες .

Στην αντίθετη περίπτωση ξεκινά ένας νέος κύκλος ουσιαστικής εμφύλιας σύγκρουσης βγαλμένη από τα βάθη του χρόνου.

Κάποιοι καλοί Έλληνες που ψάχνουν την ιστορία είναι ποιο επιρρεπείς στο πατριωτικό κάλεσμα, εγώ μέσα σε όλα αυτά είχα πάντα ως βασικό κριτήριο την λογική γιατί είχα και την ευκαιρία να ζήσω πολλά χρόνια στην Ελλάδα, όπου η ιστορία έχει ποιο αριστερούς προσανατολισμούς και αποδέχθηκα τα δίκαια και τον μεν και τον δε, το μόνο μου συμπέρασμα είναι ότι κανείς Έλληνας δεν φέρει προσωπική ευθύνη για όλα αυτά που
γίνονται, είμαστε απλά τα αρνιά κάποιον που μας έχουν τοποθετήσει στην συνείδηση, κάποιες τεχνητές αρχές για να μπορούν να μας ελέγχουν. Είναι η άποψη μου, την οποία μπορώ να αναπτύξω πολύ στην συνεχεία σε κάποιο φιλοσοφική συζήτηση αν έχω χρόνο.

Υπάρχουν όμως ανάμεσα μας κάποια βαμπίρ όπως είπε και ο στρατηγός Ουάσιγκτον που δεν μπορούν ζήσουν μόνα τους γιατί δεν θα έχουν κάποιους για να τους πίνουν το αίμα.

Κάποια βαμπίρ μάχονται τον Ελληνισμό εκ τον έσω.

Συμφωνώ με την τελευταία τοποθέτηση και διαφωνώ κάθετα με τις εξωπραγματικές θέσεις της Παπαρήγα που μου δίνει την εντύπωση ότι ζει σε άλλο πλανήτη.

Το ακούσαμε και αυτό είναι όλα τα κόμματα της Ελλάδας βλάκες και προδότες και είναι λογικοί οι εκπρόσωποι τον άκρον, η Παπαρήγα και ο Καρατζαφερης, για λογικευτείτε λιγάκι, γιατί είναι μέρες δύσκολες για ακρότητες.

Δεν παραδίνουν οι Κύπριοι την πατρίδα τους, αυτό πρέπει να καταλάβετε, ότι η Ελλάδα μπορεί να ζήσει αλλά και να επικρατήσει στην Κύπρο.

Άλλο η μεγάλη Ελλάδα και άλλο ο Ελληνισμός που όταν απειλείτε είναι συσπειρωμένος, δυνατός και αφοσιωμένος στις αρχές του.

Αν θέλετε να κάνετε την Κύπρο Ελληνικό έδαφος ελατέ να πολεμήσουμε με όλο τον κόσμο γιατί μόνο έτσι μπορεί να γίνει.

Αποφύγετε τις συναισθηματικές ακρότητες γιατί ζούμε σε έναν κόσμο ποιο ελεύθερο από το παρελθόν και πλέον μπορούμε να τιμήσουμε αυτά τα χώματα με την αφύπνιση του πολιτισμού μας.

Έτσι όπως μας τα λέει ο stellspring με προβληματίζει γιατί αγνοεί βασικά πράγματα, με την ίδια λογική που λέει αυτά θα μπορούσε να πει πάμε να πάρουμε την πόλη.

Αυτά είναι συνθήματα όχι πολιτική.

Και εγώ μαζί σας, μην τα βάζουμε όμως όλα μέσα σε ένα τσουβάλι, το θέμα μας είναι το Κυπριακό και όχι το Ελληνικό.

Φροντίζω να ακούω επιχειρήματα και από τις δυο πλευρές και έχω στρωθεί στο διάβασμα λες και θα δώσω πανελλήνιες πάλι, τα δικά μου συμπεράσματα είναι ότι θέλει τόλμη αλλά και αρετή η ελευθέρια.

Αν κατακτήσουμε αυτές τις έννοιες τότε ίσως να μπορούμε να μιλάμε και για κατακτήσεις εδαφών.

Προς το παρόν επιζητούμαι λειτουργική πολιτεία και αυτό επιτυγχάνεται πλήρως με αυτό το σχέδιο.

Δεν παραδίνεις καμία πατρίδα, αυτά είναι ανυπόστατα εντελώς και θα ήθελα να μου πείτε την υπόσταση τους γιατί είναι προφανές ότι είστε επηρεασμένοι από κάποια συνθήματα.

Εγώ λέω αυτό που βλέπω και θα έχω όλο τον χρόνο μετά τα δημοψηφίσματα να τα τεκμηριώσω με αποδείξεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 10:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Φίλε απολλώνιε΄

Πρώτον έχεις αναφέρει το όνομα της ομάδας μου του Απόλλωνα.
Ναι.Μερικοί απο αυτούς ήτανε οπαδοί μας.Δεν ήταν όμως όλοι του Απόλλωνα.Τους οπαδούς της Ανόρθωσης δεν τους είδες??????Η των άλλων ομάδων???

Το ότι θα έλεγες για ΕΟΚΑ Γ το περίμενα.Όταν λες ότι το πραξικόπημα ήτανε σωστό γιατί ο μακάριος έπρεπε να δολοφονηθεί γιατί μας έσπρωσχνε σε παράξενη πορεία δεν αμφέβαλλά καθόλου.
Εαν υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν μια δολοφονία του όποιουδήποτε τότε τη να πώ.
Σε διαβάζουν και άλλοι και θα σε κρίνουν.Με αυτά που είπες αφήνεις σαφείς υπόνειες ότι και τώρα ο παπαδοπουλος επειδή δεν συμφων΄'α με κάποιους και κάποιοι κρίνουν ότι μας σπρώχνει στο άγνωστο πρέπει να δολοφονηθεί.
Σας ευχαριστούμε φίλε μου αλλά δεν θέλουμε να πάρουμε.
Χίλια άτομα το 74 αποφάσισαν ότι ο μακάριος δεν έπρεπε να ζείση άλλο.Και μας έφεραν εδώ που μας έφεραν.Χίλια άτομα αποφάσισαν για όλον τον κυπριακό λα΄΄ο.Χίλια πανέξυπνα άτομα.
Και τώρα άλλα χίλια άτομα πάλι έχουνε κρίνει ότι ο παπαδόπουλος δεν πάει σωστά και πρέπει να βγεί απο την μέση.

Εύγε στην δημοκρατία.

Επιμ'ενεις να χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς για να περάσεις αυτό που εσύ θες.
Το καλό σου λες ότι δεν θες να επηρεάσεις κανέναν και ότι δεν μπορείς να επηρεάσεις κανέναν και έρεσαι μετά και λές:
Δεν κολλάω πουθενά και συνεχίζω την προσπάθεια μου όπου βρεθώ και όπου σταθώ να ενημερώνω τους εξοργισμένους που έχουν κλειστά τα αυτιά τους.

Φίλε μου.Εδω μέσα μπορεί ο κάθε ένας να εκφράσει την άποψη του ελεύθερα χωρίς όμως άστοχους χαρακτηρισμούς και υποτιμήσεις και υποβαθμίσεις ανθρώπων.
Κανένας άλλος εδω μέσα δεν χρησιμοποίησε τον τρόπο έκφρασης τον δικό σου.

Το 74 είχαμε και εμείς τις ευθύνες μας φίλε μου.ΌΛος ο πλυθησμός της Κύπρου αλλά πολύ περισσότερο αυτοί της ΕΟΚΑ Β.Αυτά τα λίγα άτομα που αποφάσισαν ότι ξέρουν τη θέλει ο Κυπριακός λαός και πήραν τα όπλα να του το δώσουν.Και μας έδωσαν πίσω μισή πατρίδα.Μαζί με την χούντα φυσικά.

Κανένας δεν κατηγόρησε ούτε τον κληρίδη αλλά και ούτε κανέναν άλλο πολιτικό.Ο καθέ πολιτικός όπως και ο κάθε πολίτης μπορεί να εκφράζει ότι θέλει.
Γιατί 'ομως δεν σχολίασες και την ομιλία του Μάτση.Και ξέρουμε πολύ καλά ποιός είναι ο Μάτσης φίλε μου.Η μήπως είναι και αυτός προδότης όπως είμαστε όλοι όσοι λέμε το όχι?
Γιατί δεν σχολίασες και το γεγονός ότι απο τα 2800 μέλη του ΔΥΣΗ βρέθηκαν στο συνέδριο 1900 και απο αυτά ψήφισαν τα 800??
Πώς δικαιολογείται αυτό??

Και επαναλαμβάνω.ΚΑταδικάζω όλους αυτούς τους πολύ φανατισμένους που δεν ΄δεχονται την άποψη του όποιουδήποτε και κάνουν χουλιγκανισμούς βρίζοντας τον οποιοδήποτε.
Και ξέρεις πολύ καλά ότι είναι πολύ λίγοι και πάντα οι ίδιοι.

Όταν πριν είπα ότι ο κληρίδης θα υπόγραφε το 3 σχέδιο είπες ότι αυτό είναι φήμες και ανηπόστατο.Όμως ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι γιατί στον προεκλογικό του αγώνα το έλεγε καθαρά ο άνθρωπος και το υποστήριζε.Και εγ΄΄ω στην Κύπρο ζώ φίλε μου.Και βλέπω τη γίνεται.
Το σλόγκαν του κύριου χριστόφια που προχθές το βράδυ μίλησε πολύ εντάξει στο ρικ στον προεκλογικό αγώνα ήτανε ΄ψηφίστετ παπαδόπουλο για μια καλύτερη λύση απο αυτήν που μας προσφέρουν τώρα.Και απο πάντα ήτανε γνωστό οτι ο παπαδόπουλος ήτανε αρνητικός σε τέτοιες λύσεις.Αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι έχει κάνει λάθος και στην απόφαση του.

Πάλι μιλάς για πατριωτισμό και υπονοείς ότι όσοι ψηφίσουν ναι είναι πατριώτες και όλοι οι άλλοι είναι προδότες.Γιατί συνεχίζεις να παίζεις με τον ίδιο τρόπο.Τουλάχιστον εδω μέσα φίλε μου δεν μπορείς να επηρεάσεις κανέναν με αυτόν τον τρόπο γιατί εδώ μέσα φίλε μου είναι χώρος εσωτερισμού και ξέρουμε πολύ καλά όλοι ποιοι είναι πατριώτες και ποιοί όχι.
Και σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχουν προδότες φίλε μου.Είναι απόφαση του κυπριακού λαού.Αλοίμονο εαν υπήρχαν προδότες όσοι ψήφιζαν την μια η την άλλη απάντηση.

Όλοι είναι πατριώτες και σταμάτα να μιλάς για πατριώτες και για προδότες γιατί μόνο κακή εντύπωση δημιουργάς.
Και με το να μιλάμε για προδότες και πατριώτες νομίζεις ότι δεν είναι τρόπος φανατισμού?

Προαπαγάνδα υπήρχε και υπάρχει απο πάντα.Και απο το ναι και απο το όχι.Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης υποστηρίζει το κάθε ένααυτό που πιστεύει.Η μήπως μας λες ότι δεν υπάρχουν τα κανάλια και τα έντυπα που υποστηρίζουν και το ναι.

Μιλάς για τον κύριο μαρκίδη ότι είναι ο κατάλληλος.Και τη τον έχει κάνει κατάλληλο??Το ότι έχει διατελέσει γενικός εισαγγελέας της κύπρου??Ένας άνθρωπος που αποκάλεσε λαϊκιστές τον νυν γενικό εισαγγελέα και τον προηγούμενο γεννικο εισαγγελέα γιατί δεν συμφωνούσαν μαζί του???Και τη γνωρίζει περισσότερο αυτός απο αυτούς???Αυτοί είναι ηλίθιοι και προδότες?

Πάντως αυτό που βγάζω μέσα απο τα μυνήματα σου είναι ότι η κύπρος γέμισε προδότες και έχουν μήνει πολύ λίγοι πατριώτες.

Το συμπ'ερασμα σου λες είναι ότι το σχέδιο είναι υπέρ μας.Τότε γιατί στην τουρκία άνοιξαν σαμπάνιες φίλε μου??Μήπως γιατί΄είναι χαμένοι?
Η οι τούρκοι είναι ηλίθιοι και τους κοροιδεύουμε εμείς οι έξυπνοι???

Είπες ότι οι τουρκοκύπριοι δεν είναι ενάντιον του σχεδίου.
Ξεχνάς μήπως ότι αμέσως μετά την επιστροφή όλων απο την λουκέρνη η πλειοψηφία των τουρκοκύπριων δημοσιογράφων φώναζε ότι απο την στιγμή που οι ίδιοι ποι τουρκοκύπριοι δεν ΄δεχονται το σχέδιο πως να περιμένουν να το δεχτούν οι ελληνοκύπριοι τονίζοντας το θέμα των εποίκων?

Οι τουρκοκύπριοι ξέρουμε ότι είναι μειοψηφία στο νησί έναντι των εποίκων.
Οι δημοσκοπήσεις δήχνουν ένα 20% εναν΄τιον του σχεδίου.Μήπως έχεις την εντύπωση ότι αυτό το 20% είναι τουρκοκύπριοι???

Δεν έχω χρόνο να σχολιάσω και να πώ τίποτα άλλο τώρα/Όταν βρώ τον χρόνο θα επιστρέψω.

Και προσωπικά σε ευχαριστώ που λαμ΄βάνεις μέρος σε αυτήν την συζήτηση και ακούγονται και οι απόψεις του ναι.Αυτό είναι που βοηθά τον κόσμο να εξάγει ποιό σωστά συμπεράσμα και όχι ε΄νας μονόλογος.
Η άποψη του όποιοιδήποτε είναι πάντα σεβαστή.Τουλάχιστον απο εμένα και το μεγαλύτερο μέρος των μελών αυτού του χώρου.

Επ ευκαιριας να ενημερώσω όλους όσους ενδιαφέρονται ότι σήμερα στις 5 το απόγευμα θα γίνει η τελετή στην αρχαία αμαθούντα στην Λεμεσσό΄του Κερύνεια 2 που θα πάρει τον χαλκό απο την κύπρο και θα τον μεταφέρει στην Ελλάδα.Με αυτόν τον χαλκό θα φτιαχτούν τα χάλκινα μετάλλια των Ολυμπιακών αγώνων.
Θα το δήχνει και η τηλεόραση.Θα γίνει κανονικά η τελετή όπως γινόταν και τα αρχαία χρόνια.

Εαν θες φίλε απολλώνιε και θα είσαι εκεί και θες να βρεθούμε και να μιλήσουμε απο κοντά στείλε μου ένα εμαιλ με κάποιο τηλέφωνο..Εγώ εκεί θα είμαι.Και έχω και την εντύπωση ότι μένεις εκεί κοντά.

Σας ευχαριστώ όλους για την συμετοχή σας.
Αλλά για ακόμα μια φορά σας παρακαλώ να αποφεύγονται οι ακρότητες.

Να είστε καλά

ΕρρωσσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 13:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Όλοι μας παρακολουθούμε τα δραματικά γεγονότα στην Κύπρο μας. Οι πολιτικάντηδες – Ελλαδίτες και Κύπριοι – προσπαθούν να μας πείσουν ότι άρνηση του αθλίου σχεδίου Ανάν σημαίνει «ταφόπετρα» στην Κύπρο ! Και με καρυκεύματα του τύπου «να ψηφίσουμε με τη λογική κι όχι με το συναίσθημα» ( βλ. «ρεαλισμό» !), « δεν υπάρχουν πατριώτες και μειοδότες» και άλλα τέτοια γλυκανάλατα και επικίνδυνα ιδεολογήματα, κάνουν ό,τι μπορούν για να εκβιάσουν τις συνειδήσεις του κόσμου... Στον «αγώνα», και οι «έγκριτες» εφημερίδες, διεθνιστές «ρεαλιστές» δημοσιογράφοι, αναλυτές και τόσοι άλλοι που «προσυπογράφουν» την υποχώρηση! Από τη μια, οι «χαλβάδες» (έκφραση του Γρίβα για τους πολιτικάντηδες της περιόδου του Αγώνος ‘55-‘59) και από την άλλη οι εκβιασμοί του ΟΗΕ και της Τουρκίας... Και το παράλογο της υποθέσεως... Η λαϊκή βάση της Κύπρου να είναι υπέρ του ΟΧΙ και οι πολιτικές ηγεσίες (σχεδόν στο σύνολό τους) – ανάξιες του ρόλου τους και των ιστορικών στιγμών – υπέρ του... ΝΑΙ ( έστω και οριακά).

Δυστυχώς , αν γίνει δεκτό το ΝΑΙ, η τύχη της Κύπρου θα είναι ίδια μ’ αυτή της Ίμβρου και της Τενέδου... Να θυμίσω ότι τα νησιά αυτά είχαν παραχωρηθεί στην Τουρκία με τη Συνθήκη της Λωζάνης και μάλιστα με «ειδική διοικητική οργάνωσή από τα τοπικά στοιχεία» (δηλ. τους Έλληνες κατοίκοιυς των νησιών). Τότε η Ίμβρος είχε ΜΟΝΟΝ Έλληνες – κανέναν Τούρκο! Σήμερα, στα νησιά αυτά ζούν 250 Έλληνες και ουδέποτε εφαρμόστηκε η.. ειδική διοικητική οργάνωση τοπικής αυτοδιοικήσεως... Η Τουρκία είχε κάνει άλλο ένα βήμα προς το Αιγαίο... Και όλα δείχνουν – από την ιστορική εμπειρία – ότι θα έχουμε μια «ιμβροποίηση» και της Κύπρου ( όταν μάλιστα θα χάσει οριστικώς και άλλα βασικά χαρακτηριστικά, όπως Εθνικό Ύμνο, Διδασκαλία Ελληνικής Ιστορίας, Εθνικές Εορτές κλπ ).

Κάποτε στην Ελλάδα έβγαιναν εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες στους δρόμους σε συλλαλητήρια γεμάτα εθνικό παλμό και υπερηφάνεια, για να συμπαρασταθούν στον Αγώνα της ΕΟΚΑ. Υπήρχε ένας οργασμός εθνικής εξάρσεως! Και τότε υπήρχαν οι δήθεν ρεαλιστές, που έλεγαν ότι αυτά είναι «σωβινισμός», «δεν θέλουμε την Ένωση», αποκαλούσαν δε τους Αγωνιστές της ΕΟΚΑ «βαρελότους» και «ψευτοδιγενήδες»... Κάποιοι άλλοι, πιό... «προοδευτικοί», κάρφωσαν την ταυτότητα του Αρχηγού Διγενή στους Άγγλους, πιστοί στο..."Διεθνιστικό τους Καθήκον"! Τώρα είναι πιό πολλοί! Είναι οι διάφοροι «ρεαλιστές», οι οπαδοί της ελληνοτουρκικής φούσκας, οι οπαδοί της πολιτικής των ζεϊμπέκικων, οι παζαρέμποροι ονείρων, οι τελάληδες του διεθνισμού (μαρξιστικού ή φιλελεύθερου – αδιάφορο), οι υποτακτικοί και συμμορφωμένοι, οι συμπλεγματικοί προοδευτικάριοι , οι οπαδοί του «πολυπολιτισμού», οι νεοταξίτες οπαδοί της Παγκοσμιοποιήσεως( κι ας νομίζουν ότι διαδηλώνουν εναντίον της...), οι Εφιάλτες της Ιστορίας!
Πρίν λίγο, «γιορτάσαμε» το έπος της Κλεφτουριάς του ‘21. Οι μικρόψυχοι πολιτικοί μας, φαίνεται ότι τίποτε δεν έχουν διδαχθεί απ’ αυτό. Ίσως γι αυτό και βιάζονται να καταργήσουν γιορτές και παρελάσεις και Εθνικές Ομοιογένειες («είναι...φασιστικά όλα αυτά»). Ίσως γι αυτό καλύπτουν τη δειλία τους πίσως από ψευδο-ιδεολογήματα του τύπου «Έξω όλοι οι Στρατοί από την Κύπρο»(ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ !). Και όποτε βρίσκονται στη δύσκολη θέση ν’ απολογηθούν για την προδοτική «πολιτική» τους, μας βάζουν το δίλημα – «πόλεμος ή ειρήνη»; Ξεχνούν όμως - παρά τα στεφάνια και τους λόγους – ότι το δίλημα των Αγωνιστών που υπότίθεται ότι τιμούν, ήταν «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ». Ξεχνούν ότι οι ήρωες της ΕΟΚΑ πολέμησαν για μια Κύπρο ΕΛΛΗΝΙΚΗ !

Πιστεύω ότι οι Κύπριοι θα πράξουν αυτό που πρέπει. Όπως πάντα. Έχουν αποδείξει άλλωστε, ότι είναι πραγματικοί λεβέντες !


Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 17/04/2004 13:36:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 18:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Καλησπέρα σε όλους!

Οι απόψεις του φίλου και συντονιστή της παρούσας συζήτησης Loucas με βρίσκουν σύμφωνη.

Τα επιχειρήματα του μέλους Apollwnios, ως μοναδικού υποστηρικτή μέχρι στιγμής του σχεδίου ΑΝΑΝ, είναι κατά την άποψή μου τελείως φαιδρά.

Το σχέδιο αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει αν απέναντι δεν υπήρχαν Τούρκοι.
Βέβαια, αν απέναντι δεν υπήρχαν Τούρκοι, μάλλον δε θα χρειαζόταν σχέδιο.

Σήμερα στις ειδήσεις άκουσα ότι κανείς (βλέπε "πλανητάρχης") δεν εγγυάται ότι αν γίνει αποδεκτό το σχέδιο, θα τηρηθεί (βλέπε Τουρκία).

Αλήθεια, αφού η Κύπρος θα μπει στην Ευρωπαϊκή Ένωση κι η Τουρκία ενδέχεται να πάρει ημερομηνία ένταξης, γιατί πρέπει ντε και καλά να λύσουμε το Κυπριακό τώρα;
(Η ερώτηση είναι ρητορική για όσους γνωρίζουν την απάντηση)

Και μία πραγματική ερώτηση: τί έγιναν οι αιχμάλωτοι πολέμου; Τί λέει το σχέδιο; Τίποτα;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 20:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Ζadok και υπόλοιποι φίλοι,
Εγώ θα δώσω μιά ερμηνεία που μάλλον συμπεραίνω , παρά ακούω.
Όλη η υπόθεση είναι άλλη μια προσπάθεια να εγκλωβιστεί ο Ελληνισμός , να αναγκαστεί να ακολουθήσει πλάνα που δεν τον συμφέρουν.
Αυτό ιστορικά είναι αναμενόμενο απο παράδοση . Τα ξέρουμε όλοι καλά
Η Τουρκία κάνει τα χατήρια στην Αγγλία και στην Αμερική.
Οι Τούρκοι όπως όλοι ξέρουμε περιμένουν αυτόν που θα δώσει το καλύτερο Μπαχτσίς.
Η Θέση της Τουρκίας είναι δεινή είτε με ναί είτε με όχι.
Όλη η υπόθεση είναι η σχέση της κύπρου με τις δυνάμεις που ανέφερα , και της Ελλάδας σαν χώρα που εμπλέκεται άμεσα.
Τίποτα δεν αφορά τους Τούρκους και τους Ελληλοκυπρίους , όλα είναι άλλο παιχνίδι που δεν προβλέπω καλή εξέλιξη.
Προβλέπω σύγκρουση με την Τουρκία. Είτε με νέα επέμβαση στα νοτιότερα της Κύπρου , είτε με σύγκρουση με την Ελλάδα.
Είναι ένα καζάνι που βράζει και κάποια στιγμή θα εκραγεί.
Αυτό θα γίνει τα προσεχή 2χρόνια , ίσως και το καλοκαίρι.
Τρέχουν οι ξένοι να προλάβουν κάτι και πιέζουν την Ελληνική πλευρά ασφυκτικά. Να θέσουν κάτι προ τετελεσμένων. Βιάζονται.....
Οι ηγεσίες εκβιάζονται .
Φώς φανάρι ότι το σχέδιο του Μπαρμπαθωμά Αυνάν είναι απάτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 01:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

Προβλέπω σύγκρουση με την Τουρκία. Είτε με νέα επέμβαση στα νοτιότερα της Κύπρου , είτε με σύγκρουση με την Ελλάδα.
Είναι ένα καζάνι που βράζει και κάποια στιγμή θα εκραγεί.
Αυτό θα γίνει τα προσεχή 2χρόνια , ίσως και το καλοκαίρι.

Στη μάχη του Μαραθώνα, στην Ναυμαχία της Σαλαμίνας και στη μάχη των Πλαταιών, που καθόρισαν την τύχη της Ελλάδας, των ηττημένων Περσών αλλά και της Ευρώπης, πριν ακριβώς από την έναρξη της μάχης ακουγόταν ο ύμνος του Σοφοκλή:

Ιτε παίδες Ελλήνων ελευθερούτε πατρίδα, ελευθερούτε δε παίδας, γυναίκας, θεών πατρώων έδη, θήκας τε προγόνων. Νυν υπέρ πάντων αγών.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 02:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
Δεν θα ασχολειθω αλλο με τον φίλο απολλωνιο αφου ειναι χαμενος χρονος...

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι για ΠΡΩΤΗ φορα, δεν υπαρχουν κομματα! Ουτε δεξιοι-ουτε αριστεροι, υπαρχουν μονο Κυπριοι και μαλιστα Ελληνοκυπριοι (επιτελους καποιοι το καταλαβαν!).

Οταν το 80% ψηφιζει ΟΧΙ τα υπολοιπα ειναι περιττα. Δεν γινετε να ειναι ολοι εθνικιστες! Η Κυπρος για πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια επιτελους βρηκε το θαρρος να πει ανοιχτα σε ολους τους γυρω (αγγλους, αμερικανους κτλ) "σας εχω γραμμενους στα @@ μου" και αυτο τους κακοφανηκε (γι'αυτο το λογο και οι απανωτες δηλωσεις-φοβερες).

Φιλε απολλωνιε, μαλλον δεν ξερεις οτι εχουν συμπεριλαβει στο σχεδιο ανανα και τις συμφωνιες των τουρκοκυπριων με την τουρκια... Δεν ξερεις μαλλον οτι τα πλοια της Κυπρου (5ο στολος στον κοσμο) δεν θα μπορουν να περνουν τον βοσπορο και αλλο μερη... Δεν ξερεις οτι ΔΕΝ θα εχει υφαλοτρυπιδα η Κυπρος!!! Αρα δεν θα μπορει ποτε να κανει ερευνες για τον πλουτο (πετρελαιο) που κρυβει η θαλασσα μας. Δεν ξερεις οτι το ΦΙΡ μας θα πρεπει να περνει αδεια απο το τουρκικο!!! Και πολλα αλλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 15:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Και να μην ξεχνάτε ότι ένα γεμάτο πιστόλι έχει πιο πολύ δύναμη από ένα γεμάτο πορτοφόλι.


--
Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 18/04/2004 16:11:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Το σχέδιο Αναν διασφαλίζει την Ελληνικότητα της νήσου.

Ο πρόεδρος είπε

Με το τελικό σχέδιο Αναν δεν ικανοποιήθηκαν οι Κύπριοι, αλλά
ικανοποιήθηκε απόλυτα η επιδίωξη της Τουρκίας να ελέγχει και να
Κηδεμονεύει την Κύπρο. Παραμένουν στην ουσία όλοι οι επικοί , ενώ, μετά
από 19 χρόνια εμφανής είναι η πιθανότητα της παρέκκλισης του 5% Ελλήνων και Τούρκων Υπηκόων που θα μπορούν να εγκατασταθούν στην Κύπρο, με ορατό
τον κίνδυνο για νόμιμο μαζικό εποικισμό της Κύπρου από την Τουρκία.
Διότι η συνέχιση της διασφάλισης του 5%, μετά από 19 χρόνια, θα εξαρτάτε
από την έγκριση νόμου από το προεδρικό συμβούλιο, τη βουλή και την
γερουσία, όπου χρειάζεται και η συναίνεση των αντιστοιχών Τουρκοκυπριακών
μελών αυτών τον οργάνων.

Απάντηση κύριου Μαρκιδη

Δεν μένουν όλοι οι επικοί. Παραμένουν 15.000 περισσότεροι από όσους
Ζήτησε ο κ Παπαδόπουλος με τις εισηγήσεις του.
Οι υπόλοιποι φεύγουν. Ο ομοσπονδιακός νόμος περί αλλοδαπών και
Μετανάστευσης, που μπαίνει σε ισχύ από την πρώτη μέρα της λύσης, είναι
σαφής. Στο 5% ο κ. Παπαδόπουλος δεν απέδιδε μεγάλη σημασία.
Αν απέδιδε, δεν έπρεπε να ξεσηκώσει θόρυβο για να φύγουν οι
μόνιμες παρεκκλίσεις από το κεκτημένο, αφού μόνη μόνιμη παρέκκλιση
που υπήρχε ήταν αυτή. Όμως λανθάνετε ο Πρόεδρος , όταν λέγει
ότι η συνέχιση της διασφάλισης εξαρτάτε από τον νόμο, που πιθανόν
να μην μπορεί να ψηφισθεί. Λανθάνετε, γιατί προφανώς ουδείς τον
πληροφόρησε ότι ο νόμος μπαίνει σε ισχύ από την πρώτη μέρα της
λύσεως. (ομοσπονδιακός νόμος περί αλλοδαπών και μετανάστευσης).
Ο νόμος αυτός δεν μπορεί να αλλάξει, αν δεν συγκατανεύσει η
Ελληνοκυπριακη πλειοψηφία της κάτω βουλής και 10 τουλάχιστον
Ελληνοκύπριοι Γερουσιαστές.

Απάντηση του Απολλωνιου

Ο Μακάριος ψεύδεται και κινδυνολογεί ενώ πριν είχε πει ότι θα αποφύγει την
δαιμονοποίηση. Ο νόμος πράγματι προβλέπει αυτό που ισχυρίζεται ο
κύριος Μαρκιδης με εγγυήσεις, αλλά το ψήφισμα του συμβουλίου ασφαλείας
θα αποκλείσει τις οποίες φοβίες περιβάλουν την εφαρμογή του.
Έχω και εγώ την ίδια απορία, γιατί κύριε μαλακά που έπεσα και εγώ θύμα
σου στο παρελθόν να φύγουν οι μόνιμες παρεκκλίσεις?
Και φυσικά για το νομικό θέμα απάντησε ο αρμόδιος, φήμες λένε ότι
είναι ο συντάκτης του νέου συντάγματος, εγώ θεωρώ δεδομένο ότι αν μη τι
άλλο είχε συμμετοχή γιατί το γνωρίζει σε βάθος που παραξενεύει.
Όταν δόθηκε το σύνταγμα στον Ντεκτας είπε ότι δεν δέχομαι ένα σύνταγμα
Που συνέταξε ο κύριος Μαρκιδης. Και εμείς τον θάβουμε συστηματικά, όπως
θάβουμε και την χώρα μας στον βούρκο που θα σας περιγράψω ποιο κάτω.

Ο πρόεδρος είπε

Το σχέδιο Αναν προνοεί ότι, μετά από 19 χρόνια η μέχρι την ένταξη της
Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, οποίο συμβεί πρώτο, οι κατοικούντες
αντίστοιχα, σε κάθε ένα από τα δυο συνιστωντα κράτη οι οποίοι δεν έχουν
ως μητρική γλώσσα της επίσημη γλώσσα του αλλού συνιστώντος κράτους,
δεν μπορούν να υπερβαίνουν το 1/3 του συνολικού πληθυσμού του
τουρκοκυπριακού κρατιδίου.
Δηλαδή οι ομιλούντες την ελληνική γλώσσα σε καμία περίπτωση δεν θα
μπορούν να υπερβαίνουν του συνολικού πληθυσμού του Τουρκοκυπριακού
Κρατιδίου.


Απάντηση κύριου Μαρκίδη

Όχι. Ο περιορισμός αφορά μόνο την τουρκοκυπριακή πολιτεία.
Αυτό σημαίνει το 1/2 του τουρκοκυπριακού πληθυσμού, π.χ
αν οι Τουρκοκύπριοι σε 19 χρόνια θα είναι 200 000 μέχρι
100 000 ελληνοκύπριοι θα μπορούν να εγκατασταθούν στην
τουρκοκυπριακή πολιτεία. Είναι δυνατό να πιστεύει κάποιος
σοβαρά ότι ο αριθμός αυτός θα εξαντληθεί?

Απάντηση του Απολλωνιου

Η ανίδεος είναι, η το παίζει. Απλά να αναφέρω ότι ο κύριος Μαρκιδης
ζήτησε επίμονα να συμπεριληφθεί στην ομάδα διαπραγμάτευσης ως ο μόνος
αρμόδιος και ο κύριος μαλάκας πείρε μαζί του όλους τους ανίδεους που
μπορούσε, όπως τον Κουτσού τον Περδικη και το Μιχαηλιδη αλλά στην ουσία
ακόμα και οι υπόλοιποι αρχηγοί κομμάτων είναι ανίδεοι μπάστα στην ειδίκευση
του κύριου Μαρκιδη. Ο μόνος που έλειπε από τον εθνικό συμβούλιο ήταν ο
Ουτοπος, για όσους δεν τον γνωρίζουν είναι περίπτωση πολιτικού προσώπου
που έχει ξεπεράσει κατά πολύ τον Βεργη, πιστεύω ότι θα ήταν πολύ ποιο χρήσιμος
από τα προαναφερθέντα μέλη, αφού πρόσφατα ανακοίνωσε και την εναλλακτική πρόταση στο σχέδιο Αναν, όπου λέει ότι θα είναι καλύτερο να χωριστεί η Κύπρος
σε 4 ζώνες και ότι το σχέδιο του βασίζεται στην ανάγνωση του Πλάτωνα και της Παλαιάς διαθήκης.

Νομίζω ότι βρίσκεται πολύ κοντά σε αυτά που λέει ο Παπαδόπουλος για την επόμενη μέρα του όχι. Το μόνο που μένει είναι να ανακοινώσει το σχέδιο που θα προτείνει ο ίδιος
στον Αλλάχ για να μας ελεήσει.


Το σχέδιο Τάσου προσφέρει την νήσο στον Αλλάχ

Καταρχήν οι επιπτώσεις θα είναι οι εξής.
Άρση του εμπάργκο στα κατεχόμενα και σταδιακή αναγνώριση δικαιωμάτων έως
και αναγνώριση του ψευδοκράτους που θα έχει τα επιχειρήματα του αδικημένου που είχαμε εμείς μέχρι τώρα.

Σε περίπτωση μη ένταξης της Τουρκίας στην Ε.Ε θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τα εξής
Μαζικό εποικισμό στα κατεχόμενα αλλά και κίνδυνο εποικισμού στην Ε.Κ περιοχή που θα υποχρεούται να σεβαστεί τους νόμους της Ευρωπαϊκής ένωσης.

Εδώ υπάρχει ο κίνδυνος εποικισμού από χώρες της Ε.Ε όπως η Γερμανία όπου υπάρχουν 5 000 000 Τούρκοι.

Αυτό θα συνδυαστεί και με την αναπόφευκτη διεκδίκηση τον περιουσίων τους Τ.Κ στην Ε.Κ περιοχή.

Θα παραμείνουν 45 000 στρατεύματα όπου μπορούν να αυξηθούν ανά πάσα στιγμή.

Στην περίπτωση του αλλού σχεδίου οι στρατιώτες θα έχουν μειωθεί στους 650 Τούρκους και 950 Έλληνες. Μέχρι και την οριστική αποχώρηση όλον τον στρατευμάτων.

Στην περίπτωση του σχεδίου Τάσου, η Τουρκία θα απειλεί με πόλεμο στην περίπτωση που αντιδράσουμε κατά της διχοτόμησης και του εποικισμού και δεν θα μπορεί και
κανείς να τους πει τίποτα γιατί επιλέξαμε μόνοι μας τον δρόμο που δεν οδηγεί στην ειρήνη αλλά στην διαμάχη.

Στην περίπτωση του “δαιμονικού” σχεδίου Αναν, Ελλάδα και Τουρκία έχουν επεμβατικά δικαιώματα αλλά υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί σε σχέση με την συμφωνία του 60, που περιορίζει τα δικαιώματα της Τουρκίας μόνο σε περίπτωση πραξικοπήματος.

Αν δηλαδή εμφανιστεί ξανά μια χούντα στην Ελλάδα και εάν αυτή θέλει να ρίξει την Κυπριακή κυβέρνηση για να πραγματοποιήσει την ένωση και οι Τ.Κ παρεξηγηθούν, τότε θα υπάρξει το ανάλογο χάος που υπήρξε στο παρελθόν και η Τουρκία θα μπορεί να απαντήσει.

Αν το συναίσθημα θα με κάνει τόσο ηλίθιο, προτιμώ να το παραμερίσω για να έχω την συνείδηση μου ήσυχη.

Έχω αρχίσει να συμπαθώ ποιο πολύ του μουσουλμάνους παρά κάποιους δικούς μας δήθεν πνευματικούς, ένας από του διεκδικητές της βασιλείας του αρχιεπίσκοπου κάλεσε
τον Τ.Κ αρχή ιερέα για να του πει να μην παρεξηγηθεί που εμείς είμαστε μαλακές και θα πούμε ΟΧΙ γιατί κατά βάθος είμαστε καλοί άνθρωποι και θέλουμε πάντα το καλό.
Ο Τ.Κ του έπιασε το χέρι και του είπε με το σοφό ύφος που τον διακρίνει : εμείς είμαστε
άνθρωποι που κοιτάμε στους ουρανούς για να βρούμε το καλό και το δίκαιο για αυτό
και εγώ θα ψηφίσω ΝΑΙ στην ειρήνη.

Παίρνω το δεύτερο και σκέφτομαι να δηλώσω μουσουλμάνος αν δεν με δεχθούν για
αρχιεπίσκοπο.

Αν παραμείνει όμως αυτός ο καραγκιόζης στην κυβέρνηση μάλλον θα θεωρούμαι Τούρκος για αυτό θα μάθω τούρκικα και θα πάω στα κατεχόμενα γιατί εκεί θα νιώθω πολύ ποιο Έλληνας.

Τα πράγματα έχουν ξεφύγει από τον έλεγχο, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος δήλωσε ότι
η κυβέρνηση δεν είχε καμία ανάμειξη με το μπλοκάρισμα του συμβουλίου ασφάλειας.

Όμως την ίδια ώρα ο υπουργός εξωτερικών μάλλον κατά λάθος επιβεβαιώνει την προσωπική παρέμβαση του προέδρου.

Αυτό το θέατρο του παράλογου που παίζεται σήμερα μου φαίνεται σαν μια γελοία κατάσταση που απευθύνεται στους νοητικά η στους συναισθηματικά προβληματικούς.

Η κατάσταση άρχισε να αντιστρέφετε, το ποσοστό του όχι έχει μειωθεί στο 65%.

Εγώ δεν θα εμπιστευόμουνα ποτέ αυτήν την κυβέρνηση μετά από το όχι, το θεωρώ βέβαιο ότι θα προκαλέσει χειρότερα στις δύσκολες μέρες που έρχονται.

Θέλω να σας υπενθυμίσω την αξιοπιστία του λόγου αυτού του μαλάκα που έχουμε για πρόεδρο σε αυτό που έγινε στο ΧΑΚ όπου ήταν ένας από τους βασικούς υπεύθυνους του φουσκώματος και του σκασίματος.

Θέλω να σας υπενθυμίσω ότι αυτός ο εβραίος καραγκιόζης είναι ένας από τους ποιο πλούσιους ανθρώπους στην Κύπρο και ταυτόχρονα αν ψάξει κάποιος να βρει ποιο άτιμο θα είναι αδύνατον να εντοπιστεί ο δεύτερος, που βρίσκεται κάπου πολύ μακριά.

Για οσους δεν εχουν καταλαβει ακομα τι γινεται θα τους το πω ποδοσφαιρικα για να απευθηνθω στο επιπεδο της νοημοσυνης τους.

Η ομαδα του οχι

1 Ντεκτάς – τερματοφυλακας
2 Έποικοι – βρίσκονται δεξιά από το τέρμα του ραουφ για να καλύψουν την δεξιά
πτέρυγα του Τούρκικου εθνικισμού, σε αυτήν θέση βρίσκονται και οι γκρίζοι λύκοι.
3. ΕΔΕΚ και Λυσσαριδης που ακολουθούν απλά τις πολιτικές τους επιλογές, χωρίς να
έχουν ουσιαστική επιχειρηματολογία, κινδυνεύουν με διάσπαση, αυτοί καλύπτουν την
αριστερή πτέρυγα.
4.Στο στοπερ είναι οι δημοσιογράφοι της παραπληροφόρησης που προσπαθούν να
αμυνθούν στους επιθετικούς της άλλης ομάδας με ύπουλα μέσα και με την ανοχή των
διαιτητών που είναι πάντα με το μέρος τους.
5.Στο λίμπρο βρίσκεται το κόμμα με τους τρελούς και ηλίθιους που λέγεται ΔΗΚΟ,
αυτοί είναι και οι υπεύθυνοι του χάους αφού διοικούνται από έναν ψυχάκια.
Ο καλύτερος παίχτης σε αυτήν την θέση είναι ο κύριος Πιττοκοπήτης, είναι γνωστός
Συνταγματολόγος που κάπου στην προσπάθεια του να διαβάσει το σύνταγμα
αφού κατάλαβε ότι είναι άσχετος θυμήθηκε ότι κινδυνεύει η περιούσια του στην Πάφο
και εξοργίσθηκε με το σύμπαν και βγήκε να διαδηλώσει.
6.Στο αμυντικό χαφ βρίσκονται οι εθνικιστές του συναγερμού που ονειρεύονται να
διασπάσουν το κόμμα για να φανέ τον πρόεδρο.
7.Στο δεξί αφ βρίσκονται οι Κουτσού και όλοι οι νοητικά κουτσοί που έχουν χάσει το
μυαλό τους στην προσπάθεια τους να σφιχτούν για να βρουν επιχειρήματα, σε αυτήν
την θέση παίζει κάποτε και ο πρόεδρος αφού είναι η πλέον προβληματική θέση της
ομάδας. Είναι η θέση με τους άκρο δεξιούς που ονειρεύονται πόλεμο με την Τουρκία
και κάνουν για αυτό ότι μπορούν.
8.Στο αριστερό χαφ βρίσκονται οι τύποι που προκαλούν γέλιο, είναι αυτοί που αντί να
μιλάνε για τον Μαρξ μιλάνε για τον Χίτλερ, βρίσκονται σε πλήρη ιδεολογική σύγχυση
και αποκαλύπτονται ως οι μαϊμούδες μαρξιστές που περιφέρονται στον χορό της
αριστεράς για λόγος συμφέροντος, Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ο κύριος Λιλλικας
που το όνομα του φανερώνει ότι πρόκειται για κάποιον εξωγήινο μαρξιστή που νόμισε
ότι ο Μαρξ είναι φασίστας. Σε αυτήν την κατηγορία ανήκει και η Παπαρήγα που είναι
εμφανές ότι κάπου ξέχασε το μυαλό της σε κάποιο ιδεολογικό βιβλίο.
9.Στο σεντερ φορ βρίσκονται οι τραμπούκοι και πατριώτες με τα κολάν που διαδηλώνουν και βρίζουν διεκδικώντας τα δικαιώματα που έχουν οι βλάκες.
10. Φυσικά ο οργανωτής και αρχηγός της ομάδας είναι ο Τάσος που αν λείψει από
την ομάδα, την θέση του θα μπορεί να πάρει μόνο ο Ντεκτας.
11.Στην θέση του δεύτερου επιθετικού βρίσκονται οι πολιτικοί της πλάκας, που με την
βοήθεια τον τραμπούκων και των διαιτητών σημειώνουν συνέχεια γκολ, με πάσες του
προέδρου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα και κορυφαίος σκόρερ είναι ο
αμπεροπουλακιας Περσικής, που λόγο του ονόματος του νιώθει πούλι και θέλει
να μας απαγορεύσει να τα τρώμε. Αλλά θέλω να τον διαβεβαιώσω ότι η οικολογική
ευαισθησία του προέρχεται από το γεγονός ότι στην προηγούμενη του ζωή ήταν ελιά
και συγγενής του Σημίτη, ουδέποτε υπήρξε πούλι, ήταν πάντα φυτό και θα πρέπει
να προσδιορίσει τις οικολογικές του ευαισθησίες διαφορετικά, ίσως θα πρέπει να
μας απαγορεύσει το ελαιόλαδο. Να μην ξεχάσουμε τους παπάδες που έχουν ρόλο
επιθετικού και θέλουν όλοι να συνεχίσουν την παράδοση του Μακάριου να
καταστρέφουν την Κυπρο.


Η ομάδα του ναι

1.Στεφανόπουλος
2.Αμερική
3.Ευρώπη
4.Τουρκοκύπριοι
5.ΟΗΕ
6.Ο πρώην πρόεδρος Βασιλείου και οι πρώην πρωθυπουργοί
Μητσοτάκης, Σημίτης αλλά και ο Παπανδρέου και Καραμανλής
δια μέσου τον εκπροσωπών τους Γιωργάκη και Κωστάκη.
7.Το ΔΗ.ΣΥ και οι γενναίοι πολιτικοί.
8.Το μυστικό όπλο της ομάδας είναι το αριστερό χαφ, αφού σε αυτήν
την θέση παίζει το ΑΚΕΛ και βασικός και σημαντικότερος παίκτης
είναι ο Χριστοφιας, που ετοιμάζεται να στήσει κομπίνα στο φαουλ και
σαν ένας νέος Φραντζεσκος να σκίσει τα δίχτυα του Ντεκτας.
9.Στην επίθεση παίζουν συνταγματολόγοι και ιδικοί επί του σχεδίου όπως
ο κύριος Μαρκιδης και ένας νέος που εμφανίστηκε, αλλά μου διαφεύγει το
όνομα του, αφού πρόκειται για νέα μεταγραφή που φαίνεται ότι θα σημειώσει
πολλά γκολ. Σε αυτήν την θέση παίζουν οι περισσότεροι συνταγματολόγοι
Ελλάδας και Κύπρου.
10.Θα ήταν άδικο να μην έπαιζε ο Κληριδης στο 10. Τιμής ένεκεν ως ο
άνθρωπος που μας έβαλε στην Ευρώπη.
11. Μέχρι τώρα αυτή η ομάδα έπαιζε με έναν επιθετικό αλλά τώρα μπήκαν
στο παιχνίδι και οι οικονομολόγοι που μιλάνε για μεγάλες προοπτικές
του σχεδίου Ανάν σε αυτό τον τομέα και τρομακτική ύφεση στο σχέδιο
του Τάσου που θα φέρει και πτώση της Κυπριακής λύρας.

Για να χάσει η ομάδα του ναι θα πρέπει να γίνουν σημεία και τέρατα, δεν
φτάνει μόνο να είναι πουλημένος ο διαιτητής ούτε να μπουν οι τραμπούκοι στο
γήπεδο για να κλοτσήσουν τους παίκτες, θα πρέπει να επέμβει ο Αλλάχ για να
προστατέψει τα δίκτυα του Ντεκτας. Είναι σαν να παίζει η εθνική Βραζιλίας
με την εθνική Τριβιλουρων, σε έναν αγώνα που σε κανονικές συνθήκες το
ναι θα ξεπερνούσε τα 90 γκολ στο δημοψήφισμα.

Σε όσους δεν αρέσουν αυτά που λέω, να ακούσουν την θεϊκή συμβουλή του παπα
Πάφου, που συμβουλεύει όσους δέχονται συμβουλές από αυτόν, να κλείσουν
τα μάτια τους και τα αυτιά τους, όπως λέει και η Βίβλος, αλλά είπαμε ότι αυτά
είναι θέματα για άλλη συζήτηση. Το σίγουρο είναι ότι από τους πνευματικούς
μας ηγέτες, πήραμε την βεβαίωση ότι ο θεός είναι με το ΟΧΙ, αυτό λένε στα διάφορα
διαφημιστικά που βγάζουν

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

Ο θεός όμως σε αυτήν την περίπτωση λέγεται Αλλάχ και όχι Γιαχβε.

Ας μας ελεήσει λοιπόν ο Αλλάχ.

Και φυσικά δεν θα μπορούσε μέσα σε όλη αυτή την γέλια τούρτα να λείπει το
κερασάκι.

Προσέξτε καλά, ένας παπάς που είχε προσωπική επαφή με τον Αλλάχ, δήλωσε το
εξής καταπληκτικό. Όσοι ψηφίσουν ναι δεν θα πάνε στο παράδεισο.

Πολύ γέλιο έχει η υπόθεση.

Εγώ θα απαντήσω με ένα μεγάλο ΝΑΙ παρά να πάω μετά θάνατον στο μέρος που
πάνε οι ηλίθιοι. ΤΕΛΟΣ.

Το Sigma μου προκαλεί γέλιο με την νέα του ενέργεια, μας λένε ότι κάνουν προπαγάνδα αυτοί που παρομοιάζουν τον Παπαδόπουλο με τον Ντεκτας.
Δεν μασάει η κατσίκα ταραμά θα τους πω και θα συνεχίζω να τους υποδεικνύω ως
τους ποιο άτιμους προπαγανδιστές στα ΜΜΕ.
Να τζιλισουν το καροτσουιν τους αλλού. Αι σιχτίρ.

Θα πάω στην κόλαση να κάνω παρέα στον Βερζεβούλη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Άλλαξα γνώμη, βρίσκω την άποψη του Λούκα πολύ ενωτική και είμαι πάντα υπέρ της ένωσης. Ίσως μετά από αυτό να ανοίξουμε μαζί κανένα ναό του Απόλλωνα.
Απλά είμαι εκνευρισμένος με αυτό που γίνεται στα κανάλια, όποτε δω ειδήσεις με πιάνουνε τα νεύρα.


Edited by - Apollwnios on 19/04/2004 04:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Οι εβραίοι ως ο "εκλεκτός λαός" ελέγχουν το κόσμο όπως ήταν αναμενόμενο.
Η Τουρκία εξυπηρετεί τα συμφέροντα της Αμερικής(εβραίων) και του Ισραήλ(εβραίων).
Γι αυτό σας έδωσαν στην Κύπρο ένα σχέδιο πριν να μπείτε στην Ευρωπαική ένωση.Έτσι το "φταίξιμο" θα είναι δικό σας αν δεν δεκτείτε το σχέδιο, και όχι της Τουρκίας,ώστε να μην έχει πρόβλημα στην ένταξή της.
ΟΧΙ = Αναγνώριση του Τούρκικου κράτους και η Τουρκία δεν ευθύνεται για μη λύση.
ΝΑΙ = Επανένωση του νησιού,ειρήνη (αν φυσικά μερικοί στενόμυαλοι Τούρκοι ή Έλληνες δεν δημιουργήσουν επεισόδια ... )

Η Microsoft ήδη μετακόμισε στην Κύπρο από το Dubai.

Ναι επίσης σημαίνει ότι η Τουρκία και η Ελλάδα θα καλυτερεύσουν τις σχέσεις τους και δεν θα ξοδεύουν τόσα πολλά λεφτά για όπλα,ιδιαίτερα η Ελλάδα...

ΟΧΙ, είναι όχι στην Αμερική.
ΝΑΙ, είναι ναι στην Αμερική.

Με το όχι το Τούρκικο κράτος θα αναγνωριστεί ΕΜΜΕΣΑ και θα έρθουν περισσότεροι έποικοι με 80% πιθανότητα να γίνει πόλεμος μετά από 2-3 χρόνια.

Με το ΝΑΙ καταργούνται οι στρατοί και η Κύπρος θα γίνει επίγειος παράδεισος με την υποστήριξη των Εβραίων.

Το ΟΧΙ υποστηρίζουν φυσικά η "Ορθό"δοξη εταιρεία και ο Ντενκτάς αφού και οι 2 θέλουν πόλεμο.

Το ΝΑΙ υποστηρίζουν ανοικτόμυαλοι σχετικά άνθρωποι.

Πόλεμος στην Κύπρο θα είναι σφαγή των Ελλήνων από τους Τούρκους.

Σας γράφω απλά την ΑΛΗΘΕΙΑ,δεν έχω τίποτα να συζητήσω.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Οι εβραίοι ως ο "εκλεκτός λαός" ελέγχουν το κόσμο όπως ήταν αναμενόμενο.
Η Τουρκία εξυπηρετεί τα συμφέροντα της Αμερικής(εβραίων) και του Ισραήλ(εβραίων).
Γι αυτό σας έδωσαν στην Κύπρο ένα σχέδιο πριν να μπείτε στην Ευρωπαική ένωση.Έτσι το "φταίξιμο" θα είναι δικό σας αν δεν δεκτείτε το σχέδιο, και όχι της Τουρκίας,ώστε να μην έχει πρόβλημα στην ένταξή της.
ΟΧΙ = Αναγνώριση του Τούρκικου κράτους και η Τουρκία δεν ευθύνεται για μη λύση.
ΝΑΙ = Επανένωση του νησιού,ειρήνη (αν φυσικά μερικοί στενόμυαλοι Τούρκοι ή Έλληνες δεν δημιουργήσουν επεισόδια ... )

Η Microsoft ήδη μετακόμισε στην Κύπρο από το Dubai.

Ναι επίσης σημαίνει ότι η Τουρκία και η Ελλάδα θα καλυτερεύσουν τις σχέσεις τους και δεν θα ξοδεύουν τόσα πολλά λεφτά για όπλα,ιδιαίτερα η Ελλάδα...

ΟΧΙ, είναι όχι στην Αμερική.
ΝΑΙ, είναι ναι στην Αμερική.

Με το όχι το Τούρκικο κράτος θα αναγνωριστεί ΕΜΜΕΣΑ και θα έρθουν περισσότεροι έποικοι με 80% πιθανότητα να γίνει πόλεμος μετά από 2-3 χρόνια.

Με το ΝΑΙ καταργούνται οι στρατοί και η Κύπρος θα γίνει επίγειος παράδεισος με την υποστήριξη των Εβραίων.

Το ΟΧΙ υποστηρίζουν φυσικά η "Ορθό"δοξη εταιρεία και ο Ντενκτάς αφού και οι 2 θέλουν πόλεμο.

Το ΝΑΙ υποστηρίζουν ανοικτόμυαλοι σχετικά άνθρωποι.

Πόλεμος στην Κύπρο θα είναι σφαγή των Ελλήνων από τους Τούρκους.

Σας γράφω απλά την ΑΛΗΘΕΙΑ,δεν έχω τίποτα να συζητήσω.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Οι εβραίοι ως ο "εκλεκτός λαός" ελέγχουν το κόσμο όπως ήταν αναμενόμενο.
Η Τουρκία εξυπηρετεί τα συμφέροντα της Αμερικής(εβραίων) και του Ισραήλ(εβραίων).
Γι αυτό σας έδωσαν στην Κύπρο ένα σχέδιο πριν να μπείτε στην Ευρωπαική ένωση.Έτσι το "φταίξιμο" θα είναι δικό σας αν δεν δεκτείτε το σχέδιο, και όχι της Τουρκίας,ώστε να μην έχει πρόβλημα στην ένταξή της.
ΟΧΙ = Αναγνώριση του Τούρκικου κράτους και η Τουρκία δεν ευθύνεται για μη λύση.
ΝΑΙ = Επανένωση του νησιού,ειρήνη (αν φυσικά μερικοί στενόμυαλοι Τούρκοι ή Έλληνες δεν δημιουργήσουν επεισόδια ... )

Η Microsoft ήδη μετακόμισε στην Κύπρο από το Dubai.

Ναι επίσης σημαίνει ότι η Τουρκία και η Ελλάδα θα καλυτερεύσουν τις σχέσεις τους και δεν θα ξοδεύουν τόσα πολλά λεφτά για όπλα,ιδιαίτερα η Ελλάδα...

ΟΧΙ, είναι όχι στην Αμερική.
ΝΑΙ, είναι ναι στην Αμερική.

Με το όχι το Τούρκικο κράτος θα αναγνωριστεί ΕΜΜΕΣΑ και θα έρθουν περισσότεροι έποικοι με 80% πιθανότητα να γίνει πόλεμος μετά από 2-3 χρόνια.

Με το ΝΑΙ καταργούνται οι στρατοί και η Κύπρος θα γίνει επίγειος παράδεισος με την υποστήριξη των Εβραίων.

Το ΟΧΙ υποστηρίζουν φυσικά η "Ορθό"δοξη εταιρεία και ο Ντενκτάς αφού και οι 2 θέλουν πόλεμο.

Το ΝΑΙ υποστηρίζουν ανοικτόμυαλοι σχετικά άνθρωποι.

Πόλεμος στην Κύπρο θα είναι σφαγή των Ελλήνων από τους Τούρκους.

Σας γράφω απλά την ΑΛΗΘΕΙΑ,δεν έχω τίποτα να συζητήσω.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Apollonie διάβασα τι έχεις γράψει, έχεις σίγουρα ψηλό δείκτη νοημοσύνης.
Είσαι σχεδόν σίγουρα (90%) απόγονος εβραίων αφού Έλληνες και εβραίοι έζησαν μαζί στα παλιά χρόνια.
Οι φυλές του Ισραήλ διασκορπίστηκαν...
Σπουδάζεις γιατρός και είσαι από παραλιακή πόλη της Κύπρου ?
:)

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 22:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Απολλωνιε.

Η εγώ δεν ξέρω να διαβάζω η εσύ δεν ξέρεις να γράφεις και γράφεις πράγματα που ούτε καν τα σκέφτεσαι.΄

Λες ότι ισχυρηστηκα ότι υποστήριζεις την ΕΟΚΑ Β και ότι πρέπει να είμαι άρρωστος.Να σου πώ ότι για κακή σου τύχη είμαι υγιέστατος.

Είπες:
Για την ιστορία και μόνο θέλω να πω ότι η γένεση της δεν ήταν αναίτια, αφού πιστεύω ότι ο Μακάριος έπρεπε να δολοφονηθεί γιατί οδηγούσε τον τόπο με αν μη τι άλλο παράξενες κατευθύνσεις και τελικά ήταν η βασική αιτία του διχασμού και σε προέκταση
αυτού, τής εισβολής.


Δεν μιλούσες για την ΕΟΚΑ Β?

Είπες ακόμα ότι είμαστε ηλίθιοι.Δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θες.
Αλλά με αυτά που λες δήχνεις ποιός έχει φανατισμό και ποιός όχι.

Και ο φίλος/η ιζαουρα είπε την άποψη του/ης και την είπε πολιτισμένα χωρίς ακρότητες και βρισιές που χρησιμοποιάς εσύ απο την ώρα που μπήκες εδώ μέσα.
Και είναι πολύ σεβαστή η όποιαδήποτε άποψη.Ειτε θετική είτε αρνητική.
Θα πώ μόνο κάτι.Μήπως αυτόν τον επείγιο παράδεισο δεν τον υποσχέθηκαν οι εβραίοι και στην Παλαιστινη και στο Ιρακ και στο αφγανισταν και στην Σερβια?Μια ερώτηση κάνω γιατί κάτι τέτοιο έπιασε το αυτί μου σε όλες αυτές τις περιπτώσεις.Για κάποιον παράδεισο μιλούσαν πάλι.Εξαρτάται πως βλέπει τον παράδεισο ο καθένας φυσικά.
Και όταν λες ότι λές την αλήθεια πρέπει να αναφέρεις ότι αυτή είναι η αλήθεια για σένα.Υπάρχουν και αυτοί που έχουν άλλη αλήθεια να υποστηρίζουν.

Εσύ όμως ενώ όλοι μιλάμε πολύ ήρεμα και πολιτισμένα, μιλάς φανατισμένα, απειλιτικά και ειρωνικά?

Εσύ εαν με θεωρείς εμένα άρρωστο είναι δικαίωμα σου.
Με ξέρεις όμως?
Έχεις μιλήσει ποτέ μαζί μου?
Επειδή δεν συμφωνώ μαζί σου και σου απαντώ βγάζοντας τις απαντήσεις μέσα απο τις απαντήσεις σου αυτό με κάνει ηλίθιο και άρωστο?
Όσοι δεν συμφωνούν μαζι σου είναι ηλίθιοι και άρωστοι?

Ότι και να κάνεις δεν μπορείς να με φανατίσεις.Ότι και να πείς δεν μπορείς να πετύχεις κάτι πάνω μου.Δεν μπορείς να με κάνεις ούτε να βρίσω ούτε να προβώ σε ακρότητες όπως κάνεις εσύ.
Εαν αυτός είναι ο σκοπός σου φίλε μου άδικος κόπος.

Εγώ σέβομαι την άποψη σου.Και όλων την άποψη και την γνώμη.
φτάνει να είναι μέσα στα πλαίσια του πολιτισμού.
Μακριά απο υβρισίες,κατηγορίες και ακρότητες.
Μακριά απο φανατισμούς που μόνο σκοπο και αποτέλεσμα έχουν τον διχασμό.

Και εγώ ρωτώ.
Σε τη διαφέρεις εσύ με αυτόν τον τρόπο που μιλάς και με αυτόν τον τρόπο έκφρασης,απο αυτούς που πηγαν και ύβριζαν τους διάφορους πολιτικούς που υποστηρίζουν το ναι??
Ο κάθε ένας δικαιούται να έχει την δική του άποψη φίλε μου.Φτάνει να την υποστηρίζει πολιτισμένα.
Αυτό ονομάζεται δημοκρατία.Να λέει ο καθένας ότι θέλει έχοντας πάντα ομως το θάρρος της γνώμης του και της ευθύνης που τον βαραίνει για ότι λέει.

Και επαναλαμβάνω ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχουν προδότες.Είτε ναι πεί κάποιος είτε όχι θα το πεί γιατί θέλει το καλό της πατρίδας του και όχι γιατί θέλει να την προδόσει.Ο καθένας αποφασίζει όπως πιστεύει ότι είναι ποιό σωστό.Και δεν πιστεύω ότι ένα 75% που λέει όχι είναι προδότες.Ούτε και ένα 25% που λέει ναι είναι προδότες.
Αλοίμονο μας σαν κράτος και έθνος να είχαμε τέτοια ποσοστά απο προδότες.Είμαστε όλοι άνθρωποι που αγαπάμε την πατρίδα μας.
Και θα ψηφίσει ο καθένας αυτό που νομίζει καλύτερο για το νησί μας.

Σήμερα όμως άκουσα και μια χοντράδα και οφείλω να την αναφέρω.
Εαν δεν κάνω λάθος ο μητροπολίτης Κυρηνίας είπε ότι όσοι ψηφίσουν ναι είναι αμαρτωλοί και δεν έχουν θέση στον παράδεισο.Κάτι τέτοιο είπε.
Θα βρώ αύριο την είδηση και θα σας την μεταφέρω.
Αυτό όμως κάνει κακό.Για το όνομα του θεού.Αυτό είναι φανατισμός και πρέπει να αποφεύγονται τέτοιες δηλώσεις.Και μάλιστα απο ανθρώπους με τέτοια θέση που τους σέβεται ο κόσμος.Είναι πίεση προς τους μεγαλύτερους περισσότερο ανθρώπους που φοβούνται τον θεό και την θρησκεία.

Ο καθένας πρέπει να ψηφίσει χωρίς να υπολογίσει απειλές.Να βάλει το ΄χερι στην καρδιά και να ψηφίσει με καθαρή συνείδηση.Αλοίμονο ο θεός του όποιουδήποτε να περίμενε ένα δημοψίφησμα για να στήλει κάποιον στην κόλαση.
Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του κρίση και να κρίνει και να ψηφίσει μακριά απο πιέσεις.

Ερρωσσω


Edited by - Loucas on 20/04/2004 00:55:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 22:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Apollonie διάβασα τι έχεις γράψει, έχεις σίγουρα ψηλό δείκτη νοημοσύνης.

Οι Τούρκοι ποτέ δεν τήρησαν καμμιά συμφωνία ή συνθήκη .
Άμα είναι νοημοσύνη το να ξεχνάς κάτι τέτοιο , τότε ουδέν σχόλιον...

Izaura , αν νομίζεις ότι Εβραίοι και Έλληνες έχουν κάτι κοινό τότε μάλλον τα μπερδέψαμε άγρια τα πράματα.

Έχει στηθεί χοντρή παγίδα . Έλληνες ξυπνάτε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 23:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Με αυτο το σχεδιο Αναν επισημοποιείται η εισβολη στην Κυπρο , οι δολοφονοι των 1619 αγνοουμενωναθωονονται,,οι Τουρκοι διατηρουν το δικαιωμα επεμβασεωςτα ψηφισματα πανε στον βοθρο ,οι Ε/Κ πληρωνουν την εισοδο των υπολοιπων και πολλα αλλα.
Αρκει βεβαια οτι δεν αποκαθισταται η νομιμοτητα....
Θα συμφωνησω μετον Στιλσπρινγκ,με τους Τουρκους μιλας οχι με το Λυκειο Ελληνιδων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 05:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Θα κοιτάξω σοβαρά το ενδεχόμενο να είμαι εβραίος, θα ρωτήσω τον παππού μου και αν
είναι αλήθεια θα αυτοκτονήσω.

Ο Μακάριος όχι έπρεπε να δολοφονηθεί με αυτά που έκανε, αλλά να λιθοβοληθεί μέχρι θανάτου στο κέντρο κάποιας πλατειάς, αυτό απέχει πολύ από το πραξικόπημα.
Δεν με απασχολεί όμως προς το παρόν αυτό το θέμα.

Δεν έφερα εγώ τον φανατισμό, άλλοι τον έφεραν, εγώ απλά βλέπω νευριάζω και ξεσπώ

Γιατί επέτρεψαν ας πούμε σε αυτούς του γελοίους να μπουν στο προεδρικό και να φωνάζουν για προδότες και πατριώτες την ημέρα του διαγγέλματος?

Αυτοί φανάτισαν τον κόσμο, εγώ απλά αντιδρώ έτσι γιατί το όλο θέμα έχει μετατραπεί σε ποδοσφαιρικό αγώνα, ενώ όπως πολύ σωστά αισθάνεται ο Λουκάς, πρόκειται για το
μέλλον μας. Αλλά δυστυχώς η παραπληροφόρηση που υπάρχει και η προκατάληψη κάνει τις περισσότερες φορές την συζήτηση αδύνατη.

Διαφωνεί κανείς ότι ο φανατισμός ξεκίνησε από αυτούς του όχι ?

Δεν καταφέρνουμε τίποτα να ψάχνουμε τους εβραίους πίσω από το κάθε τι.

Δεν λειτουργούν έτσι.

Λειτουργούν σαν σκουλήκια κάτω από την επιφάνεια.

Δεν θα μπορούσαν να περάσουν ένα σχέδιο τις αρέσκειας τους σε αυτό το
θέμα, που εκ τον πραγμάτων θα έπρεπε να ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις και των δυο
πλευρών.

Γιατί αν είναι έτσι όπως τα λέτε, καλύτερα να ακούσουμε τον Τάσο και να τα βάλουμε με όλο τον κόσμο.

Εγώ πιστεύω ότι μέσα σε αυτούς του κύκλους υπάρχουν μεν εβραίοι, αλλά ο Αναν μου φαίνεται λίγο μαυρουλης για τέτοιος, αν και κάτι λένε για την γυναίκα του, εμένα παντός ούτε αυτό με πείθει, δεν θα μπορούσε στο έτος 2004 να επηρεάσει ουσιαστικά τον άντρα της

Εγώ ξέρω ότι την συμφωνία της Ζυρίχης εμείς την χαλάσαμε
Εγώ ξέρω ότι την αφορμή της εισβολής εμείς την δώσαμε

Ίσως να πρέπει να δούμε τα πράγματα ποιο θετικά γιατί όσο τα βλέπουμε μαύρα τόσο
ποιο πολυ μαυρίζουν

Αν περάσει το άρθρο 7 του συμβουλίου ασφάλειας, θα μπορέσει να προκληθεί ακόμα
Και παγκόσμιος πόλεμος αν αθετήσει τις υποσχέσεις της η Τουρκία.

Αν είναι να γίνει παγκόσμιος πόλεμος για την Κύπρο τότε τι να πω?

Να πω όχι να μείνω μόνος μου?

Οι Έλληνες με τους εβραίους έχουνε κοινό, είναι ακριβός το αντίθετο.

Οι μεν πρώτοι εκπροσωπούν τον πυρήνα της δημιουργίας και οι μεν δεύτεροι
εκπροσωπούν τον πυρήνα της καταστροφής.

Η σχέση αυτή μπορεί φιλοσοφικά να θεωρηθεί και αδελφική

Edited by - Apollwnios on 19/04/2004 05:58:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 09:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
Μία παρένθεση στη συζήτησή σας

Zadok

quote:
Και μία πραγματική ερώτηση: τί έγιναν οι αιχμάλωτοι πολέμου; Τί λέει το σχέδιο; Τίποτα;

Άρθρο 54 Αγνοούμενοι
Οι επικεφαλής των κυβερνήσεων των συνιστωσών πολιτειών θα λάβουν χωρίς καθυστέρηση μέτρα για να επιλύσουν οριστικά το θέμα των αγνοουμένων. Και οι δύο συνιστώσες πολιτείες θα συνεργαστούν πλήρως με την Επιτροπή Αγνοουμένων στην Κύπρο, σύμφωνα με τους όρους εντολής και έχοντας υπόψη τη συμφωνία που υπογράφηκε στις 31 Ιουλίου 1997 μεταξύ των ηγετών . Κάθε συνιστώσα πολιτεία θα διεξαγάγει και θα ολοκληρώσει όλες τις αναγκαίες έρευνες, περιλαμβανομένων εκταφών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 12:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ fokaias,

σε υπερευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα καταλαβαίνω γιατί ζητούνται εγγυήσεις...


Αγαπητέ Apollwnios,

διέκρινα ότι ενοχλήθηκες από κάποια διατύπωση. Δεν είναι προσωπικό.

Τώρα που νομίζω ότι είσαι κάπως πιο ήρεμος, καταλαβαίνω καλύτερα τη θέση σου κι ας μη συμφωνώ.

Δεν είμαι από το νησί. Έχω πολλούς φίλους εκεί όμως και έχω γνώση κάποιων πραγμάτων από την ιστορία σχεδόν από πρώτο χέρι. Αυτό θα πρέπει να σου λέει πολλά.

Δεν μπορώ ν' αναπτύξω επιχειρηματολογία στο Φόρουμ, αλλά δε νομίζω ότι είναι και αναγκαίο. Ήδη έχουν γραφτεί πολλά και γράφονται κι άλλα... Είναι αρκετά, δεν χρειάζεται να φλυαρώ κι εγώ.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2734375
Maintained by Digital Alchemy