ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 10:30:09  Εμφάνιση Προφίλ
Η θρησκεία της επιστήμης ονομάζεται φιλοσοφία. Η θρησκεία της μυθολογίας ονομάζεται θεολογία.

Όταν ορισμένοι μπερδεύουνε τον συμβολισμό της μυθολογίας με τον Ευημερισμό, τότε γεννιέται η μισαλλοδοξία και ο θρησκευτικός φανατισμός, καταλήγοντας στη βία των θρησκόληπτων εξουσιαστών.

Αυτή είναι η.....ΛΕΠΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ, και η όποια επίκληση του ελληνικού φωτός (Αριστοτέλης κ.α.) απλά θολώνει πρόσκαιρα το μισάνθρωπο κατασκεύασμα των ΧΥ προσωπικών Θεών.

Άνθρωπος ονομάζεται η ύπαρξη που τοποθετεί πάνω απο αυτή κάποιο Θεό. Έλληνας ονομάζεται ο άνθρωπος που τοποθετεί πάνω απ'τους Θεούς ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!

Γι'αυτό ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ, αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΤΕ η εξόχως εξυπηρετική έννοια "ελληνοχριστιανισμός".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 13:18:38  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΛΛΗΝ = ΕΛ + ΗΝ = ΕΛ ο ήλιος, το Φως, ο Θεός και ΗΝ = αυτός ο οποίος ανήκει.
ΑΡΑ αυτός ο οποίος ανήκει στο Θεό ονομάζετε ΕΛΛΗΝ.
Βέβαια αυτός ζει στην ΕΛΛΑΣ το οποίο σημαίνει ΕΛ = ο ήλιος, το Φως, ο Θεός και ΛΑΑΣ = πέτρα.

Αυτά για να μη διαστρεβλώνουμε κατά πως μας συμφέρει.

Βέβαια θα ήθελα πάρα πολύ να ξέρω πότε ο Έλληνας έβαλε την προσωπική του ελευθερία ( έτσι όπως την εννοούν μερικοί ) πάνω από τις θρησκευτικές του δοξασίες, απ’ ότι θυμάμαι πολλοί ήταν αυτοί που τρέχανε στους Δελφούς και στα άλλα μαντεία, πολλοί έκαναν θυσίες και σπονδές κλπ κλπ.

Προσοχή να μην εκτιθέμεθα !

Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 20/04/2004 13:19:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 15:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

ΕΛΛΗΝ = ΕΛ + ΗΝ = ΕΛ ο ήλιος, το Φως, ο Θεός και ΗΝ = αυτός ο οποίος ανήκει.
ΑΡΑ αυτός ο οποίος ανήκει στο Θεό ονομάζετε ΕΛΛΗΝ.
Βέβαια αυτός ζει στην ΕΛΛΑΣ το οποίο σημαίνει ΕΛ = ο ήλιος, το Φως, ο Θεός και ΛΑΑΣ = πέτρα.

Αυτά για να μη διαστρεβλώνουμε κατά πως μας συμφέρει.


Schwabe, αν υπάρχει θεός έχει φοβερή αίσθηση του χιούμορ.

Ramoglou, η ετυμολογία που παραθέτεις είναι αβέβαιη, θα ήθελα όμως πολύ να δω τι θα πει ο Schwabe που την εχει για σημαία του. Και αυτή για το Δία ήταν λάθος αλλά χρησιμοποίησα πιο διακριτική διατύπωση, χωρίς δυστυχώς να γίνω κατανοητός. Σε γενικές γραμμές πρέπει να αποφεύγουμε να στηρίζουμε τους συλλογισμούς μας σε λάθος ή αβέβαιες βάσεις.

Σωστό πάντως αυτό που λες για τη θρησκοληψία στην αρχαία Ελλάδα: υπήρχε και παραϋπήρχε. Ωστόσο όταν ο κόμπος έφτασε στο χτένι (όταν το πουλημένο παπαδαριό των Δελφών έδωσε χρησμό ότι οι Έλληνες θα χάσουν από τους Πέρσες), οι Αθηναίοι δήλωσαν "εις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί πάτρης", κοινώς "ρε δεν πάτε να -μπιιπ- κι εσείς και οι χρησμοί σας, αει σιχτίρ παράσιτα". Μακάρι να μπορούσα να πω ότι αυτό ήταν ο κανόνας όμως...

Τέλος πάντων, μη σας διακόπτω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:27:38  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε junk95 δεν είναι δικός μου συλλογισμός, λεξικό της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας του Σταματάκου.
Εκεί μπορείς να βρεις τα ανάλογα λήμματα περί ΕΛ, ΗΝ και ΛΑΑΣ.
Ε ο Έλλην ήταν και Υιός του Δευκαλίωνος και της Πύρας, αλλά γιατί ονομάσθηκε έτσι και όχι Δευκαλίων Junior π.χ. ;
Γιατί οι Έλληνες πήραν απ’ αυτόν τη γενική τους ονομασία και όχι από την φυλή που κατάγονταν ή από τον τόπο που ζούσαν ;
Θα μπορούσαν π.χ. να λέγονται όλοι Θεσσαλοί καθ’ ότι στην αρχή στη Θεσσαλία έμεναν.
Μα εκεί ήταν Θέση Αλός ( ΑΛΣ = ΑΛΟΣ = ΘΑΛΑΣΣΑ ) οπότε θα μπορούσαν να ονομαστούν και Θαλασσινοί ή κάτι άλλο.

Όσο για το Δια δεν είπα πως έχεις λάθος ( δε λέω σε κανένα ότι έχει λάθος γενικότερα γιατί δε μπορεί κανείς να ξέρει την απόλυτη αλήθεια ) απλά παρέθεσα μια άλλη οπτική και αποσυμβολισμό των δύο ονομάτων που κατά την δική μου κρίση και θεώρηση είναι σωστή.
Και αυτή μου τη θεώρηση την δικαιολόγησα αρκούντως, διότι είπα «δεν έβγαιναν στην τύχη η Ελληνικές λέξεις ( ως φαίνετε και παραπάνω με το παράδειγμα της Θεσσαλίας ), αλλά διότι κάτι εσήμαιναν και διότι έχουμε την τύχη να έχουμε μια γλώσσα η οποία δηλώνει και περιγράφει ακριβώς την έννοια με την οποία χρησιμοποιούμαι την κάθε λέξη».

Απλά η διαφορά μας είναι πως δεν έμεινα στην ετοιμολογία του λεξικού αλλά στον αποσυμβολισμό των δύο λέξεων-εννοιών και παρέθεσα την άποψη μου.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 22:01:26  Εμφάνιση Προφίλ
Ramoglou,

κατ’αρχάς θα’θελα να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό που διαστρεβλώνω κατά την γνώμη σου? Πραγματικά δεν σε «πιάνω».

Στo θέμα όμως.

Μήπως μπερδεύεις φίλτατε την ΘΕΟΦΙΛΙΑ με τη ΘΕΟΔΟΥΛΕΙΑ?

Βεβαίως και υπήρξανε πολλά παραδείγματα δεισιδαιμονίας στην Ελλάδα, δεν πάσχω αγαπητέ από στρουθοκαμηλισμό, τα οποία βεβαίως και καυτηριάζουνε μέσα από τα συγγράμματα τους π.χ. ο Ηράκλειτος, ο Πλούταρχος, ο Λουκιανός καθώς και ο Θεόφραστος.

Παρόλα αυτά, αν και δεν είμαι οπαδός των ιερατείων, θεωρώ άδικη μία σύγκριση ανάμεσα π.χ. στη Θεοφιλία του ελληνισμού και τη Θεοδουλεία του ιουδαϊσμού. Και αυτό διότι οι πρώτοι που βρήκαν τη δύναμη να καταγγείλουν τη δεισιδαιμονία και να παρουσιάσουν μια αιτιολογημένη πραγματικότητα είναι οι Έλληνες.

Κάτι που αλλού (που άραγε??) ήτανε αλλά και συνεχίζει να είναι ΚΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ.

Πότε πρωτοδιαχωρίσθησαν λοιπόν Θεός και φυσική αιτιότητα? Είναι παγκοσμίως γνωστό ότι η λυτρωτική αναζήτηση της αιτιότητας είναι έργο Ελλήνων. Από την εποχή ακόμα της μυθολογίας του Ομήρου, προκύπτει η ανάγκη διαφοροποίησης από την αρρωστημένη προσκόλληση στην θέληση των θεών.

Οι αντίστοιχες αναζητήσεις π.χ. στους Χαλδαίους θεουργούς και των παραγώγων τους είναι απλά ανύπαρκτες.

Έτσι έχουμε στην Ελλάδα συγκρούσεις ηρώων με Θεούς και «Θεϊκές αποφάσεις», οι οποίες καταγράφονται για την ελληνική σκέψη ως μια εντελώς πιθανή εξέλιξη. Ο Έλληνας της αρχαιότητας λοιπόν υπήρξε Θεόφιλος αλλά όχι Θεόδουλος.

Οι λαμπρότερες ελληνικές μυθολογικές εικόνες υπονοούν ότι η ελευθερία των ανθρώπινων κινήσεων μπορεί να δικαιωθεί, ακόμα και πέρα από την θέληση των «Θεών». Μια εντελώς ελληνική θέση που από τους πανάρχαιους ακόμα χρόνους του μυθολογικού Ελληνισμού έθεσε τις βάσεις για ζωή, έρευνα και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Δεν έχουμε παρά να θυμηθούμε εκείνον τον υπέροχο Έκτορα, τον απαράμιλλο υπερασπιστή της Τροίας, ο οποίος όταν άκουσε για θεϊκά σημάδια, πουλιά και οιωνούς που τάχα έδειχναν την απαγορευτική θέληση των Θεών για την επικείμενη μάχη, απάντησε οργισμένος στον Θεοπαρμένο μάντη της Τροίας: « Πολυδάμα…δεν με νοιάζει προς τα πού πετάνε τα πουλιά και ούτε γυρνώ να τα κοιτάξω…για μένα ένας είναι ο καλύτερος οιωνός, να μάχεσαι για την πατρίδα..και αν εσύ από την μάχη τραβηχτής ή με τα λόγια σου κανέναν άλλο καταφέρεις, την ίδια στιγμή από το δικό μου δόρυ θα χάσεις τη ζωή σου ».

Δεν θα αρνηθούμε επομένως το ότι ΥΠΗΡΞΕ δεισιδαιμονία στην αρχαία Ελλάδα. Κατά τον ίδιο τρόπο όμως δεν μπορούμε και να αρνηθούμε, ή να προσπεράσουμε, το γεγονός ότι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΕΟΜΑΧΙΑ υπήρξε από την μυθολογική περίοδο ακόμα.

Αργότερα, οι απόγονοι εκείνων των ηρώων έγιναν οι θαρραλέοι στοχαστές, οι οποίοι, συχνά με σημαντικό προσωπικό κόστος, επετέθησαν μεθοδικά στην δεισιδαιμονία και διαχώρισαν αποφασιστικά θεούς και αιτιότητες.

Νομίζω λοιπόν ότι από αυτές τις πηγές άντλησε γνώση και σοφία έκτοτε όλη η ανθρωπότητα. Και δεν πρόδωσαν κανέναν.

Λοιπόν, προς τι εκτιθέμεθα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 00:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
Η θρησκεία της επιστήμης ονομάζεται φιλοσοφία. Η θρησκεία της μυθολογίας ονομάζεται θεολογία.

Η φιλοσοφία αγαπητέ Schwabe ερευνά πως από το ΕΝΑ, ΤΟ ΟΝ, ΤΟ ΑΓΑΘΟ, ΤΟ ΕΝ, ΤΟ ΟΛΟ, ΤΟ ΠΑΝ, πες το όπως, θες προέκυψαν τα πολλά.
Πως από την ενότητα προέκυψε η πολλαπλότητα..
Η Θεολογία δέχεται εξ ορισμού δογματικά τον οποίο Θεό δημιουργό.

Το πρόβλημα για εμένα ξεκινά από το γεγονός - ειδικά για τους νέο αρχαιολάτρες - από τα γεγονός, ότι δίχως να έχουν ασχοληθεί με την φιλοσοφική σκέψη, βρίσκουν διέξοδο στις θρησκευτικές τους ανησυχίες (οι οποίες δεν εκφράζονται από την σε αποσύνθεση επίσημη Χριστιανική εκκλησία), με Χλαμύδες και ιεροτελεστίες οι οποίες υποτίθεται ότι λάμβαναν χώρα στην αρχαία Ελλάδα.
Χωρίς βέβαια κανείς από τους αρχαίους να έχει επιβιώσει για να μας πει την αλήθεια….

Ούτως ΄η άλλως δεν μπορούμε να μιλάμε ΓΕΝΙΚΑ για αρχαιοελληνική θρησκεία, όπως και ένας ιστορικός του μέλλοντος ΔΕΝ μπορεί να μιλάει γενικά για ΕΝΑ Χριστιανισμό από την εποχή της έναρξης του, έως σήμερα…. Τι σχέση έχει εξάλλου ο πρώιμος Χριστιανισμός με σήμερα…

Λίγη φιλοσοφία τείνει να στρέψει τον άνθρωπο προς τον αθεϊσμό. Αλλά το βάθος στη φιλοσοφία φέρνει τις σκέψεις των ανθρώπων στη θρησκεία.

Φ. Μπέικον


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 04:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο ΠΛΩΤΙΝΟ για ένα ακόμη, σοφά επιλεγμένο, απόφθεγμα(από τον Μπέικον, για κάποιους alter-ego του Σαίξπηρ...)!!
quote:
Λίγη φιλοσοφία τείνει να στρέψει τον άνθρωπο προς τον αθεϊσμό. Αλλά το βάθος στη φιλοσοφία φέρνει τις σκέψεις των ανθρώπων στη θρησκεία.

Η Φιλοσοφία, Η Θρησκεία, Η Τέχνη, Η Επιστήμη, η Πολιτική... όλα τείνουν να οδηγήσουν τον άνθρωπο προς ένα τελικό και μοναδικό σημείο. Μπορούμε να το πούμε Θεό...

Καλύτερα όντως να το πούμε: "Το ΕΝ"

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 09:25:13  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ ΠΛΩΤΙΝΟ,

το θέμα είναι, μεταξύ άλλων, τι εστι "ΘΡΗΣΚΕΙΑ"?

(Θρησκεία= "Θρώσκω", όπου έχουμε ετυμολογικά την σημασία "αναβαίνω")

Μια ερμηνεία επομένως: η θρησκεία, η "ανάβαση" προς το άγνωστο, προέρχεται απο την ανάγκη να αμυνθεί ο άνθρωπος απέναντι στις υπερδυνάμεις της φύσης και της μοίρας.

Προσπαθώντας όμως, στην αδυναμία και αμηχανία του, να συνδεθεί με αυτές τις υπέρτατες δυνάμεις και να τις επηρεάσει(υπερ-φυσικές για τον ίδιο μιας και ακόμα μη αντιληπτές στο σύνολο τους), καταλήγει να τις ανθρωποποιήσει.
Αλλά, μη μπορώντας να...συναναστρέφεται και να ομιλεί με αυτές όπως με ομοίους του, δέν τις κάνει απλώς ανθρώπους, αλλά τις δίνει πατρικά χαρακτηριστικά.

Κάπως έτσι εκφράζεται ο S.Freud.

Στο τέλος, ότι λείπει στον άνθρωπο αυτό και είναι ο Θεός. Αρχή και κέντρο κάθε θρησκείας είναι ο άνθρωπος επομένως.

Και η θρησκεία, είναι ουσιαστικά η αυτό-λατρεία του ίδιου του ανθρώπου.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 12:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Γειά σου admin!

Χωρίς να συμφωνώ απαραίτητα με όποιες απόψεις για τις ταυτότητες των κκ. Bacon και Shakespeare, , θα συνυπογράψω και εγώ το αξιόλογο της φιλοσοφίας του Francis Bacon.

Ειναι κρίμα που δεν είναι περισσότερο γνωστός, γιατί σαν ένας απο τους μεγαλύτερους φολόσοφους του 17ου αιώνα, η συνεισφορά του ήταν μοναδική ΚΑΙ στην επιστήμη ΚΑΙ στην θρησκεία/φιλοσοφία. Η δε λογική του είναι γενικώς αμείληκτη, ο κύριος δεν "μασαει", και κατα την γνώμη μου, ήταν ο "Αριστοτέλης" της εποχής του, και κατι παραπάνω (πχ. δεν τεμπέλιαζε στα πειράματα όσο ο Αριστοτέλης )

Τώρα λοιπόν που είμαστε τρείς, μπορούμε να ξεκινήσουμε και Francis Bacon fan club...

Δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά, φαντάζομαι οτι τα κύρια έργα του σίγουρα θα έχουν, ιδίως το «Νέον Όργανον». ϊσως κάποιος ξέρει να μου πει...
Για όποιον δεν τα γνωρίζει, τα συνιστώ...

Κ.

Ισχύει σήμερα όσο πάντα! (συγνώμη για την πρόχειρη μετάφραση)

quote:
«Είναι μάταιο να αναμένουμε οποιαδήποτε μεγάλη πρόοδο στην επιστήμη με την απλή τοποθέτηση ή την επικόλληση νέων αντικειμένων πάνω στα παλιά. Πρέπει να ξεκινήσουμε εκ νέου απο τα ίδια τα θεμέλια, εκτός αν θέλουμε να μείνουμε για πάντα περιστρεφόμενοι σε κύκλους με μηδαμινή και αξιοπεριφρόνητη πρόοδο.»

31. It is idle to expect any great advancement in science from the superinducing and engrafting of new things upon old. We must begin anew from the very foundation, unless we would revolve forever in a circle with mean and contemptible progress. Novum Organum Bk.I, 31



Edited by - kynikos on 21/04/2004 13:08:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 15:09:38  Εμφάνιση Προφίλ
Καλύφθηκα τα μάλα από τους προλαλήσαντες Πλωτίνο και Admin ( χρόνια καλά επί τι ευκαιρία ).

Φίλτατε Schwabe συγνώμη που δε μπορώ να εκφραστώ διαφορετικά. Η διαφορά μας είναι αυτό ακριβώς που αναφέρει ο Πλωτίνος και αυτό προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι το πιστεύω μου.

Αγαπώ την Ελλάδα, αγαπώ τον Άνθρωπο, αγαπώ το Χριστό και την Παναγία, αγαπώ τη φύση, αγαπώ τα ζώα, μα πάνω απ’ όλα διδάσκομαι καθημερινά μέσα από αυτή την αγάπη και μέσα από τα όποια διδάγματα αναγνωρίζω στα λόγια και στα έργα τους.

Αν αυτό δεν είναι «αίθρια» σκέψη τότε αναρωτιέμαι τι άλλο θα μπορούσε να είναι.
Το να αρνούμαι το παν και να θεωρώ ότι Εγώ είμαι ο Θεός δεν ανήκει στην δική μου «φιλοσοφία», ίσως είμαι ένα κομμάτι του, αυτό ναι, αλλά ότι Εγώ είμαι ο Θεός, αυτό όχι.

Δεν προσπαθώ να αλλάξω τη γνώμη κανενός διότι δε ξέρω ποια είναι η αλήθεια, απλά εκφράζω τη δική μου αλήθεια, τη δική μου θεώρηση για τον κόσμο, μέσα από την ανταλλαγή αυτών των απόψεων όλοι μας βοηθούμαστε και όλοι προχωράμε στα συμπεράσματα μας.

Στο είπα παλιά στο λέω και σήμερα, ψάξε μέσα σε όλες τις θρησκείες, σε όλους τους μύθους, σε όλους τους αποσυμβολισμούς να βρεις τα κοινά. Αυτό θα σε οδηγήσει να κατανοήσεις ποιο καλά το «άνω θρώσκων» ειδάλλως θα παραμείνεις στο «αναθρών α όπωπε», αυτός είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ απλά σε διαφορετικές μορφές.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 17:21:34  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε Ramoglou,

Μου αρέσει να τα λέω τα πράγματα ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ και να μη μασάω τα λόγια μου. Με λίγα λόγια: δεν υπάρχουνε, κατά την ταπεινή μου γνώμη, στοιχεία αξιοποιήσιμα στην ιουδαιοχριστιανική κοσμοθεωρία-θεολογία για τον Έλληνα. Τα ελάχιστα που υπάρχουνε είναι καλύτερα να καλλιεργηθούνε στη προ της επιλεκτικής υφαρπαγής τους μορφή (π.χ. Φιλωνική θεώρηση κ.α.).

ΤΙ είναι τάχα αυτό που ειπώθηκε και δεν είχε ειπωθεί πριν? ΤΙ είναι αυτό που συνέβαλε όμως στη γένεση των θρησκευτικών διώξεων? Ποιο «μήνυμα» είναι αυτό που έθεσε ως αρχή του τον διωγμό των άλλων Θεών για να επικρατήσει?

Μόνο ένα μικρό μέρος των λεγομένων θεϊκών γραφών αποτελεί προϊόν σοβαρής φιλοσοφικής αναζήτησης αγαπητέ.

Συνήθως οι επονομαζόμενες «άγιες γραφές» περιέχουν αντιφάσεις, αερολογίες, αχρείαστες προτροπές, ανόητες απαγορεύσεις, αποτρόπαιες καταδίκες και απάνθρωπες απειλές.

Η γνώση τους εξαντλείται σε ανεκπλήρωτες προφητείες, ημιμάθεια και δεισιδαιμονίες. Το σχήμα και η ηλικία της γης, η εξέλιξη των ειδών και του ανθρώπου, οι δυνάμεις και οι διεργασίες της φύσης, η ύλη και η ενέργεια, οι πνευματικές και άλλες ασθένειες κλπ, είτε αγνοούνται εντελώς, ή ερμηνεύονται διαφορετικά από δόγμα σε δόγμα και από αίρεση σε αίρεση.

Πολλοί θέλουνε μάλιστα να ερμηνεύσουνε την μισαλλοδοξία ως «παραβολές», λες και ο…. «Θεός» δεν μπορούσε τάχα να έχει έναν ΑΙΘΡΙΟ ΛΟΓΟ που να οδηγήσει ΑΤΑΛΑΝΤΕΥΤΑ στην αλήθεια, και έπρεπε να εκφραστεί με τέτοιες γελοιότητες ώστε ουσιαστικά, μέσω των χιλιάδων αιρέσεων, να αυτοκαταργηθεί!

Το κυριότερο όμως είναι το ότι οι ερμηνείες αυτές, ούτε καν υποψιάζονται την πραγματικότητα, που αποδεικνύεται από τα ευρήματα της αρχαιολογίας, της γεωλογίας, της ιατρικής και τόσων άλλων επιστημών. Γι’αυτούς, ως γνωστόν, είναι απλά ΑΝΑΘΕΜΑ!

Όλοι οι θρησκευτικοί ηγέτες και οι κήρυκες προπαγανδιστές τους, αμείβονται πλουσιοπάροχα και ζουν εις βάρος των πιστών τους. Σε μονολόγους και σε εύκολες συζητήσεις ομονοούντων και ομοφρονούντων, παρουσιάζονται ειρηνικοί, γαλήνιοι και πνευματώδεις, και σαν άνθρωποι σοφοί και εμπνευσμένοι.

Όταν όμως παρουσιαστεί απέναντι τους σοβαρή και επιστημονικά τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη, ή και ολοφάνερη αποκάλυψη των πραγματικών επιδιώξεών τους, οι περισσότεροι απ' αυτούς αντί επιχειρημάτων, εκτοξεύουν με φανατισμό και μισαλλοδοξία, φοβερές απειλές για τιμωρία από το θεό τους, που στην πραγματικότητα, αυτός ο θεός δεν είναι τίποτε άλλο από τους πειθαναγκαστικούς τους μηχανισμούς, και απαιτούν μετάνοια και υποταγή στην πίστη, δηλαδή στους ίδιους και στα προνόμια τους.

Και τέτοιο παράδειγμα είχαμε πρόσφατα σε τούτο το topic.

Όταν πάλι αυτοί οι δήθεν ταγοί, που θέλουν να ονομάζονται και «άγιοι πατέρες» η οτιδήποτε άλλο ιεροπρεπέστατο, μάχονται μεταξύ τους για την πρωτοκαθεδρία ή την οριοθέτηση των εξουσιών και των προνομίων τους, με προθυμία βγάζουν ο ένας το μάτι του άλλου.

Μια ματιά προς το Φανάρι θα μας θυμίσει την πραγματική «αποστολή» και «Θεία χάρη» που κουβαλούν!

Ξεχνούν τότε τους βαρύγδουπους τίτλους τους και την «Θεϊκή» τους αποστολή και ρεζιλεύονται, βγάζοντας στη φόρα τις ακατανόμαστες κρυφές τους δραστηριότητες. Οικονομικές καταχρήσεις, δωροδοκίες, εκβιασμοί, συνομωσίες, συκοφαντίες, ομοφυλοφιλία, ερωτικά συμπλέγματα κλπ, συγκαταλέγονται καθημερινά στο θεάρεστο έργο τους.

Δεν είμαι λοιπόν της άποψης ότι, άσχετα αν κάποιο μικρό ποσοστό φαντάζει ως κοινό και γνώριμο, σώνει και καλά θα πρέπει να κλείσουμε τα μάτια μας στην ιστορική διαδρομή των διαφόρων εξουσιαστών, όπως και του παπαδαριού, και να καθαγιάσουμε τα πάντα εις το όνομα κάποιων αμφιβόλου κύρους και γνησιότητας συμβολισμών.

Και αυτό διότι αυτοί οι συμβολισμοί είναι απλά Η ΚΑΡΑΜΕΛΑ για να ξεγελαστεί το θρησκευόμενο κοινό.

Το καθαρό νερό θα το βρούμε στην πηγή ΠΟΥ ΡΕΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ, και όχι στα λιμνάζοντα των παρακλαδιών. Ίσως ακραίο, αλλά ιστορικά αληθινό.

Να’σαι καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 04:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αγαπητέ kynike, βάζεις νομίζω μία ωραία ιδέα στο "τραπέζι" γενικά!!

Και θα έλεγα... περισσότερο μία προέκτασή της, που ήδη έχει Συζητηθεί εκτενώς μεταξύ των Συνεργατών του ESOTERICA.

Είναι, για μένα, σίγουρο πως θα μπορούσαν να οργανωθούν, από Μέλη του ESOTERICA, ομάδες Μετάφρασης, Σχολιασμού, Ανάλυσης και Στοχασμού πάνω σε κείμενα Φιλοσόφων, ιερά ή μυθολογικά κείμενα Πολιτισμών κ.ο.κ. που είτε δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά είτε η σημασία τους ή η "μεταχείρησή" τους μέχρι τώρα στην ελληνική βιβλιογραφία αφήνουν τα "περιθώρια" για μεγαλύτερη ή διαφορετική εμβάθυνση και παρουσίασή τους.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αγαπούν αυτό που γίνεται εδώ, που έχουν και τις γνώσεις και την απαραίτητη διάθεση Έρευνας αλλά και, παραπάνω και πρώτα απ'όλα, την επιθυμία για προσφορά στους άλλους!

Πρόκειται για κάτι που πρόκειται να γίνει πράξη στο προσεχές μέλλον, μόνον που απομένει να βρεθεί ή να επιλεχθεί η πλέον δόκιμη, αποτελεσματική και μεθοδική λύση!

Οπωσδήποτε θα πρέπει να διερευνήσουμε και το Θέμα του Μπέικον!!

Ramoglou, ευχαριστώ για τα "χρόνια καλά" και ανταποδίδω.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 14:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ....

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
v1hyper
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 16:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους v1hyper

My Faith - Orthodox Christian
Written by Eugene Daniel, Thursday 24th April 2003

Local contributor, Eugene Daniel, tells us about his faith and the holy festival Pascha/Easter day on Sunday 27th April 2003.

... In Palestine there are numerous shrines, and many of these are protected by the Orthodox. The Church of the Holy Sepulchre is the tomb where Christ's body was taken to lay when he was crucified, and three days later he was resurrected.

Every year the Greek Orthodox Patriarch of Jerusalem enters this cave, having been searched by Israeli paramilitary to see if he has any lighting equipment. He comes out with a bunch of either 12 or 33 candles fully alight, and the flames then spread to all the pilgrims in the crowd at exactly midnight on Great and Holy Saturday.

An Orthodox Christian is able to touch this Holy Fire which has come from Heaven without feeling any pain, and they can even wash their face in it!

This miracle has been attempted by the Archbishops of other denominations such as the Armenian Apostolic Patriarch, or the Roman Catholics, but they are unable to perform the miracle on either their own Easter or on Pascha.

In Birmingham many people will be attending the Orthodox churches on Holy Week and on Pascha. On Holy Friday there is the procession round the church 3 times with a big 'epitafios' which literally means coffin to symbolise Christ in Hell for 3 days.

Cited: BBC - Birmingham Faith

********************************************


Peace of Christ be with you all,

I don’t post here often but I do read your posts. I was interested in this thread about the "Holy Fire" as it pertains to may family very directly. In the year 1053 AD, my ancestors living on the Greek island of Samos prayed to God that He would allow a pious woman in our family to conceive, as she and her husband were trying for many years but to no avail. She and her husband made a vow, that should the wife conceive they would dedicate this child t the service of the Lord. Some thing very similar to what Hanna in the Old Testament vowed about her son Samuel. Sure enough a year later she conceived a male child. Deciding to do good on their promise, my ancestors moved from the Island of Samos and went to Jerusalem, were the child eventually grew up to be a Greek Orthodox priest serving the Church of the Holy Sepulcher in the Chapel of St. Jacob. That priest then had a son who also became a priest and so on and so forth for 25 consecutive generations. Our original Greek family name was Papadupoulus but because of so many priests in the family it was changed to Khoury, which is a Syriac word meaning priest. As far as I know, my family has the longest line to continual Greek Orthodox priesthood anywhere. The last person to be a Greek Orthodox priest in our family was my paternal Grandfather named Fr. George Khoury who served the same church and was the archpriest serving the Arab speaking Greek Orthodox community in Jerusalem.

The reason I went through this long introduction is to state that my priestly ancestors always attended the services of the Holy Fire in the Church of the Holy Sepulcher and can attest to it’s authenticity for almost the 950 years that they have been there. More recently, my grand father, Fr. George Khoury, was the priest who would be one of the first people to light his candle from the one that the Patriarch holds after coming out of the tomb. I can assure you first hand that this miracle is true and genuine.


****************************


"O Gladsome Light, of the Holy Glory of the Immortal Father, heavenly Holy, blessed Jesus Christ! (Orthodox Holy Saturday Morning Prayer)

It was Orthodox Holy Saturday in this devastating year of terror 2002 where Christians across the Occupied Palestinian Territories could not carry out their centuries old traditions throughout their cities and villages. Either people were under strict curfew as in Bethlehem or collective punishment as in Taybeh (my husband’s village) were residents were blocked in with concrete blocks and large dirt piles to prevent their movement anywhere. As a Christian, I thought it was appalling to be so close to such a sacred place like the Holy Sepulchre and not be able to partake in the special Holy Week services. I was determined to make it into! Jerusalem and have this unique lifetime experience of receiving the miraculous Holy Fire as it comes from the Tomb of Christ each year while the Greek Orthodox Patriarch prays at the very spot where Christ’s Body was laid over two thousand years ago.

The Great Saturday of the Holy Fire has traditionally been the highlight of the Easter services in the Holy Land. The Greek Orthodox Patriarch of Jerusalem, Irineos I is the only one that can conduct the service of the Holy Light at the Tomb of Christ inside a tiny chapel in Greek called "Kouvouklion." The tomb itself is enclosed within a highly ornamented marble. The tomb is reached through a second doorway in the "Kouvouklion," which is very low that it forces one to enter bowing. Not too many people fit inside this small sacred spot at the same time (maybe up to four or five). Usually this is the reason pilgrims wait many hours to enter this sacred place found inside the Basilica of the Holy Sepulchre where many chapels exist for various Christian denominations. Constantine the Great and his mother Helen take credits for building this magnificent Church complex in the fourth century.

When I first came to live in the Holy Land after the Oslo Agreement, The Saturday of the Holy Light was the most glorious celebrated event of the year. Thousands of pilgrims and local Christians would flock to see the Holy Fire and experience the miracle of Christ in our midst. A designated representative of the Christian community from each city and village awaited the Holy Fire to appear and take the Holy Light from the Holy Sepulchre to their city or village accompanied by the local scouts in a long joyous procession with drums, music and singing. To show their unity, Christians from the Orthodox, Eastern Catholic and Western Catholic Churches along with their local priests marched together in the procession in cities like Ramallah and other Palestinian towns throughout the West Bank.

My two sons along with many other altar boys carried candles and crosses from their churches to the outskirts of our village awaiting the Holy Light to arrive from Jerusalem. Once the Holy Light arrived from the "Life Giving Tomb" everyone marched back to his or her particular church conducted another procession three times around the church and prepared to celebrate the midnight Resurrection service. Most people would carry the Holy Light with candles and small lanterns to their homes to receive God’s blessings. The elders in the village would touch the flame of the candle from Jerusalem with both of their hands and wipe their hands on their faces. This was a ritual that allowed them to feel the Grace of God would be with them and to seek the Holy Light to guide them and protect them in their lifetime.

However, this year, nothing. The destruction and devastation in the Holy Land overshadowed this beautiful religious and cultural celebration. Hardly any Palestinian Christian outside Jerusalem could enter the city to partake in this glorious event. In order to preserve the beauty, the values and traditions as they were handed down to us from generation to generation, the patriarchate staff arranged for the Holy Light to be delivered by priests that had permission to travel to Bethlehem and Ramallah. The curfew was uplifted for a few hours to allow the faithful to pray. No parades. No drums. No altar boys. No singing. Just the religious service of receiving the Holy Fire but in mourning because of the current situation in Palestine.

Other years I could not get anywhere near the area of the Holy Sepulchre. I would stand blocks away near the souvenir shops because people that had slept overnight inside the church were the only ones that could get inside. Unless of course you were a special government official like Mr. Petros Panagotopoulos, our Greek consul general in Jerusalem you would get a front row seat. After many checkpoints and by the Grace of God, I stood at the altar steps inside the Resurrection Church directly across from the first entrance to the Tomb of Christ. I noticed all of the vigil lamps in the church w! ere extinguished. I looked up to see more than one bird flying very high. I heard Patriarch Irineos and everyone chanting "Lord have Mercy" in Greek. The loud church bells began to ring thirty-three times in a joyous sound that is very familiar to me. The Holy Fire rushed out of the Life Giving Tomb as thousands of people lit their bundle of thirty-three candles at the same time while the Greek patriarch stood in front of the entrance to the tomb. I am too short and I could not see him. I felt extremely hot as in burning. It was like being inside a hot oven. In seconds the entire area was illuminated very quickly by passing the Holy Light.

The Israeli policemen had small red cans of spray and they would put out many candles for "security." We have extraordinary things happening on this side of the world in the name of "security." But the little old ladies from Greece were very upset and they were franticly screaming "min mou ta svinis" (Don’t blow them out). I found myself on the floor from all the pushing, shoving and blowing out of candles by the dozens of policemen in the church. I didn’t really mind so much that my candles were blown out because the true light of Christ can truly illuminate the soul and the candle itself is only the symbolism of this Light that wins over the darkness. But, I felt better when my son said: "Don’t worry mom, I got it." He showed me his little red lantern with a candle lit inside that could not be blow out by the Israeli policemen. I thought it was so wonderful for my son to receive the Holy Light as his father had done so many times before growing up as a child in the minority Christian community of occupied Palestine.

This is a remarkable ritual with a long and complex history that adds to the tapestry of the Christian legacy in the Holy Land. I remember once when I asked a local priest does the Light really come miraculously from the Holy Tomb? He laughed and said that it is not something you only see with your eyes. It is something you also feel. It is something the soul knows. But some people like my friend Mother Agapia Stephanopoulos actually have seen the physical aspects of the Holy Light in three different years appear in the same bluish color. Mother Agapia said it was a very low-key service this year. The faithful little Greek lady next to me that had spent the whole night inside the church said she has also seen the Holy Light in clouds of bluish color glowing all over the church three different years. She has been to the Holy Land ten times to venerate the Holy sites. I asked her how in the world did she not feel scared to be in Jerusalem this year. She told me we must always travel with the Grace of God. Little did she know this is especially very true for me with every breath I take.

What we see or don’t see is totally based on our faith in God. There will always be believers and non-believers. As Christ said to Thomas blessed are the ones that have not seen and believe. To believe that Christ came into the world to save you is a very personal choice. To have faith that the Light of Christ can guide you, simply and clearly gives you hope. ! ; To have faith that the Grace of God is with you can only move you to serve humanity. To believe in Christ is the way to gain a new life in the Kingdom of God. And, to believe we have a right to be witnesses for Christ in the land of His birth should be a basic freedom allowed to people in the Holy Land. "Come ye and receive Light from the Unwaning Light, and glorify Christ, who a rose from the dead" (Orthodox Easter Sunday Midnight Resurrection Service)

By Maria C. Khoury, Ed. D.


Cited: http://www.lpj.org/Nonviolence/Maria/Story46.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

v1hyper
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 16:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους v1hyper
Η τελετή αυτή προέρχεται απο εκείνη που γίνεται κάθε Μ. Σάββατο στα Ιεροσόλυμα. Εκεί συντελούνται πράγματα που συγκλονίζουν τις ψυχές των χριστιανών. Ας την παρακουλουθήσουμε. Ο κόσμος είναι πολυπληθής, πολλοί πιάνουν θέση μέσα στον Ναό απο το βράδυ της Μ. Παρασκευής. Απο το πρωί του Μ. Σαββάτου ο Ναός μέσα κι έξω είναι κατάμεστος. Ασφυκτικός συνοστισμός. Ακόμη και στα παράθυρα κι οπου υπάρχει ο παραμικρός χώρος βλέπεις σκαρφαλωμένους ανθρώπους.

Λίγο μετά τις 11:00 π.μ σφραγγίζεται ο Τάφος με μελλισοκέρι που λειτουργήθηκε σε σαράντα θ. λειτουργείες. Δυο τεράστιες λευκές κορδέλλες σε σχήμα χιαστό καλύπτουν την πόρτα του Παναγίου τάφου. Αναπαράστασις σχετικού γεγονότος που αναφέρουν τα Ευαγγέλια.

Μετά απο λίγο μπαίνει στον Ναό ο Ιερός κλήρος. Φορούν τις Ιερατικές στολές και σε μεγαλοπρεπεί πομπή κατευθύνονται απο την ωραία Πύλη του ναού προς το Κουβούκλιο του Αγίου Τάφου, λιτανεύωντας τρείς φορές γύρω, ενώ αντιχουν ύμνοι "την ανάσταση σου, Χριστέ Σωτήρ, άγγελοι ύμνουσιν εν ουρανοίς" και "φώς ιλαρόν". Κατόπιν ο κλήρος επιστρέφει στο άγιο Βήμα, εκτός απο τον Πατριάρχη και έναν Αρχιερέα (αυτός ο δεύτερος θα πάρει αργότερα απο τον Πατριάρχη πρώτος απο τους ορθόδοξους το Άγιο Φώς για να το μεταφέρει στο Ναό βασταζόμενος, κατα το έθιμο, στους ώμους των πιστών).

Ο Πατριάρχης βγάζει τα εξωτερικά άμφιά του μένοντας με τον λευκό χιτώνα -το λεγώμενο στιχάριο- την ζώνη και και το επιγονάτιο. Σύμβολο του λευκοφορεμένου αγγέλου της Αναστάσεως. Προχωρεί προς την θύρα τουΙερού κουβουκλίου που όπως είπαμε έχει σφραγγισθει με ταινίες και Κερί. Ενας αστυνομικός, όπως προβλέπεται στο τυπικό, τον ψάχνει μήπως έχει σπίρτα ή αναπτήρα. Η ώρα είναι ακριβώς 12:00 το μεσημέρι. Η πόρτα ανοίγεται. Μπαίνει μέσα στον άγιο Τάφο, και γονατιστός απαγγέλει απο ειδική φυλάδα, η οποία απο πρίν βρίσκεται επάνω στον τάφο, ωρισμένες ευχές. Αυτές κινούνται μεσα απο τις έννοιες του φωτός που νικάει το σκοτάδι. Πχ "Εσύ κυριε που έγινες άνθρωπος κι έφερες λαμπρό φως στους λαούς που βάδιζαν στο σκοτάδι. Εσύ που κατέβηκες στον Άδη και γέμισες με ουράνια επίγεια και καταχθόνια..."

Όλοι περιμένουν με αγωνία. Και όλες οι λαμπάδες, οι κανδήλες, τα πάντα είναι σβησμένα. Η κρίσιμη στιγμή πλησιάζει. Μυστηριακή σιγή είναι απλωμένη σ' όλο το εκκλησίασμα. Αν η αναμονή είναι μεγάλη τα πλήθη στενοχωρούνται και αναφωνούν με δέος συνεχώς το "Κυριε ελέησον". όλων τα βλέματα είναι στραμμένα προς την θύρα του Κουβουκλίου.

Θαυματουργικά και υπερφυσικά αναβλύζει απο τον τάφο το Άγιο Φώς -επιτάφειος Φωτοφάνεια- ανάβωντας πρώτα την αγία κανδήλα που είναι επάνω στον τάφο σε χρυσή θήκη. ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΟΥ 12του ΑΙΩΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΦΡΑΣΗ: "νέον και ουράνιο φώς κατα πάν άγιο Σάββατο εξαπτόμενο εν ταις επάνω του ζωηφόρου και θείου μνηματος κανδήλαις". Ο πατριάρχης αφού διαβάσει ορισμένες ευχές, ανάβει τις τέσσερις δέσμες με τα τριαντα τρία κεριά, για να μεταδώσει στην συνέχεια το Ιερό φώς στις Χιλιάδες των χριστιανών που το υποδέχωνται με ανεκλάλητη συγκίνηση.

Ιδιαίτερα Αραβες Ορθόδοξοι, πιο εκδηλωτικοί παρουσιάζουν τέτοιο ξέσπασμα ενθουσιασμού που χαλάνε τον κόσμο. Μάλιστα νέοι απο την Βηθλεέμ σε σχήμα πυραμίδας τραγουδούν τα εγκόμια του αγίου φωτός ψαλτά και σφυρικτά, με την αντυπωσιακή έπωδο. "Ο Χριστός είναι δικός μας, γεννήθηκε στην πόλη μας".

Η ατμόσφαιρα δονείται απο υπερκόσμια χάρη και δόξα. Η γλώσσα αδυνατεί να περιγράψει.
Το Ιερό επιτάφιο φώς δεν διαδίδεται μόνο απο τον πατριάρχη, αλλα δρά και μόνο του, εμφανίζεται εξω απο τον Τάφο, με μιά ιδιαίτερη απόχρωση, εντελώς διαφορετική απο το γνωστό φως, τρέχει σαν περιστέρι ή σαν αστραπή γύρω απο το κουβούκλιο, φτερουγίζει ανάμεσα στις κανδήλες του. χάνεται και ξαναεμφανίζεται ανάβοντας μερικές απο αυτές. Ορισμένες φορές το σκεπάζει ολόκληρο, λές και άρπαξε φωτιά. Πετάει και σαν πουλί μέσα στον ναό της αναστάσεως. Πηγαίνει και σε ορισμένα παρεκκλήσια όπως πχ του Γολγοθά ή του Σταυρού και ανάβει κανδήλες και τα κεριά ορισμένων χριστιανών. Υπάρχουν ευλαβείς προσκυνητές που όσες φορές παρευρέθησαν σ' αυτην την τελετή τα κεριά τους ήρθε μόνο του το Αγιο Φως και τα άναψε! Και μπορεί να βρισκόταν πολύ μακριά απο το κουβούκλιο.

Οταν βγει ο Πατριάρχης απο τον τάφο και μοιράζει γεμάτος συγκίνηση το άγιο φως, μπορεί αυτό να περιφέρεται ακόμη επάνω στο κεφάλι του, ανάμεσα στα κανδήλια.

Ολα πλημμυρίζουν στο φώς. και η τελευταία γωνιά του του πελωρίου ναου της Αναστάσεως έχει φωταγωγιθεί. "Νυν πάντα πεπλήρωται φωτός". Αυτή είναι "η των κανδήλων της Αγίας Αναστάσεως ουρανίω και φώτι διαδοχία" κατα την φράση παλαιού Επισκόπου, (Βασιλείου Έμεσης, 9ος αιώνας). Όχι βέβαια μόνο των κανδήλων. Διαδοχία με ουράνιο υπερφυές και αχειροποίητο φώς.

Το θεόσδοτο αυτό φώς παρουσιάζει ασυνήθιστα χαρακτηριστικά. Μόλις πρωτοεμφανίζεται έχει ένα χρωματισμό σαν γαλάζιο εντελώς διαφορετικό απο το συνηθές φώς. Κάποιος συγγραφεύς ομιλεί για "μυστηριώδες γαλάζιο φώς που κινείται και μεταμορφώνεται".

Έπειτα καθώς πετάει απο δω κι εκεί δίνει την εντύπωση πως είναι κάτι το ζωντανό, το οποίο μόνο του κανονίζει πού θα πάει.
Και επιπλέον μόλις πρωτοεμφανιστεί, τα τρία πρώτα λεπτα, (ακριβώς τα τρία πρώτα λεπτά, με το ρολόι) δεν καίει. Μπορείς να το ακουμπήσεις για ευλογία στα χέρια σου, στο στήθος σου, στο μέτωπό σου, στο στόμα σου χωρίς να πάθεις τίποτε. Δεν καίει καθόλου.

Αν υπάρχουν εντυπωσιακά θεάματα, οπωσδήποτε το επόμενο συγκαταριθμήται στα πρώτα. Βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή την Ιερή ώρα στον Ναό της Αναστάσεως και παρατηρείς ένα σεβάσμιο ιερέα με πλουσιώτατη γενειάδα να παίρνει τα τριαντατρία κεριά του με το Άγιο φώς και να τα ακουμπά στο μέτωπο, στο πρόσωπο και κατόπιν -ακούστε- να τα περνάει ελικοειδώς ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΕΝΕΙΑΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. Άν δεν επρόκειτο για το Άγιο Φώς όχι τριαντατρία, αλλα και ένα μόνο κερί να πλησίαζε την γενειάδα του, καταλαβένετε τι επρόκειτο να συμβεί!

Εδώ χωρίς αμφιβολία έχουμε να κάνουμε δώρημα "άνωθεν καταβάνον εκ του πατρός των φώτων". Τέτοιο φώς δεν μπορεί να το προσφέρει κάποια ανθρώπινη επενέργεια ή δεξιοτεχνία. Προέρχεται όχι απο τον υλικό κόσμο αλλα απο τον κόσμο που βασιλεύει το ανέσπερο Φώς.

Ας σημειώσουμε τα εξής, μόνο με την επίκληση Ορθόδοξου Ιερέως εμφανίζεται, Οσάκις Επεχείρησαν να το ζητήσουν, ετερόδοξοι, απέτυχαν. Κάποια φορά (1579) που οι αρμένιοι δωροδόκησαν τους Τούρκους και μπήκε ο δικός τους Πατριάρχης στο Πανάγιο Τάφο, ενώ ο Ορθόδοξος στεκώταν περίλυπος έξω απο τον Ναό, εμπρός σε μια κολώνα, έσχισε την κολώνα και Παρουσιάστηκε στον Ορθόδοξο, τον είδε απο το γειτονικό Μιναρέ ο Άραβας Εμίρης Τουνόμ, ο επικεφαλής της φρουράς που επόπτευε τις τελετές στον Ναό της Αναστάσεως με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει τον Μουσουλμανισμό και να ασπασθεί την πίστη του Χριστού. Λέγεται οτι έμπηξε τρία καρφιά στο έδαφος αναφωνώντας "έτσι να μπηχθουν καρφιά σε όποιον αρνείται οτι το άγιο φώς και οτι μία είναι η αληθινη πίστις, των ορθοδόξων". Αυτά όμως ερέθησαν τους άνδρες της φρουράς, οι οποίοι τον έπιασαν και των έκαψαν".

Ας σημειωθεί οτι η σχισμένη κολώνα σώζεται ακόμη, και οι ορθόδοξοι καθώς μπαίνουν στον Ναό της Αναστάσεως την ασπάζωνται στο σημείο της σχισμής. Απο τότε σουλτανικό φιρμάνι ώρισε οτι μόνο ορθόδοξοι Έλληνες να μεταδίδουν Άγιο φώς.

Η εμφάνιση του Αγίου φωτός είναι Γεγονός που λαμβάνει χώρα κάθε έτος εμπρός σε χιλιάδες αυτόπτες μάρτυρες. Γεγονός βαρυσήμαντο. Με την παρουσία πολλών εκατοντάδων προσκυνητών απο την Ελλάδα και την Αμερική τελέστηκαν φέτος οι Ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδας και του Αγίου Πάσχα στην Αγία πόλη. Οι Αγιοταφίτες Πατέρες μας προσφέραν την διακονία τους στους εκκλησιαζόμενους στον Πάνσεπτο Ναό του Παναγίου Τάφου και στα άλλα Ιερά καθιδρύματα. Κοσμοσυρροή παρατηρήθηκε κατα την τελετή του νιπτήρος και ιδιαίτερα το Μεγάλο Σάββατο το Μεσημέρι κατα την αφή του Αγίου φωτός, πο έγινε μέσα στους πατροπαράδοτους αλαλαγμούς των ντόπιων και παρουσιάστηκε κατα τρόπο υπερφυσικό, σε σημείο που εξεπλάγησαν όλοι οι παρόντες και δόξασαν τον Αναστάντα Κύριο γιατί μας αξιώνει μέχρι και σήμερα μιάς τέτοιας ευεγερσίας, να αντιλαμβανόμαστε δια των αισθήσεων ενα πραγματικό θαύμα, όπως είναι η χωρίς τριβή ή χημικά μέσα ή άλλα η προέλευση του αγίου φωτός".

Δεν υπάρχει περιθώριο αμφιβολίας και αμφισβητήσεως, υπάρχει μόνο περιθώριο για να τονωθεί, και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό η ισχνή και ασθενική πίστις.

Έχουμε συγκινητικές περιπτώσεις Εβραίων (ιεχωβάδων) που πίστεψαν στον Χριστό απο το Άγιο φώς και έλεγαν στους συμπατριώτες τους, "τί περιμένετε να έρθει ο Μεσσίας; Ο Μεσσίας ήρθε!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 17:03:21  Εμφάνιση Προφίλ
V1hyper,

καλό θα ήτανε φίλτατε αντί για ένα παπαγαλίστικο copy paste να σχολιάσεις επί συγκεκριμένων απόψεων, μιας και δεν απευθύνεσαι σε ιερομόναχους αλλά σε ανθρώπους που αναζητούν την ΑΛΗΘΕΙΑ πίσω από τα καμώματα των ιερατείων.

Μεταξύ άλλων ιστορικών ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΩΝ επισυνάπτεις τα παρακάτω:

«Ας σημειώσουμε τα εξής, μόνο με την επίκληση Ορθόδοξου Ιερέως εμφανίζεται, Οσάκις Επεχείρησαν να το ζητήσουν, ετερόδοξοι, απέτυχαν. Κάποια φορά (1579) που οι αρμένιοι δωροδόκησαν τους Τούρκους και μπήκε ο δικός τους Πατριάρχης στο Πανάγιο Τάφο, ενώ ο Ορθόδοξος στεκώταν περίλυπος έξω απο τον Ναό, εμπρός σε μια κολώνα, έσχισε την κολώνα και Παρουσιάστηκε στον Ορθόδοξο, τον είδε απο το γειτονικό Μιναρέ ο Άραβας Εμίρης Τουνόμ, ο επικεφαλής της φρουράς που επόπτευε τις τελετές στον Ναό της Αναστάσεως με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει τον Μουσουλμανισμό και να ασπασθεί την πίστη του Χριστού.»

Έχεις ανατρέξει στην ιστορία για να δεις ΠΟΙΟΣ εφηύρε το «άγιο φως»? Είσαι σίγουρος ότι είναι έργο ορθοδόξων? ΠΟΥ βρίσκονταν το «άγιο φως» τους πρώτους….εννιά αιώνες?? Σίγουρα θα έχεις τις απαντήσεις φαντάζομαι……..

Για διάβασε λοιπόν την πορεία του «φωτός», μελέτησε κομματάκι Ο ΙΔΙΟΣ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ, και αφού σκεφτείς εσύ προσωπικά για σένα και όχι τρίτοι, το συζητάμε ευχαρίστως ξανά.

Ως πρώτο και βασικό, ας σημειώσουμε το ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ πως το αποκαλούμενο «θαύμα του αγίου φωτός» δεν εθαυματουργείτο κατά τους χρόνους των Αποστόλων. Γιατί άραγε?

Μετά τους Αποστόλους, ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ από σειρά Πατέρων της εκκλησίας (Ανατολικής και Δυτικής). Γιατί άραγε?

Κατά τα έτη της «ανακάλυψης» του Παναγίου τάφου από την περίφημη «Αγία Ελένη», ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΣΙΩΠΗ περί του «αγίου φωτός». Ούτε η ίδια η Ελένη αλλά ούτε και η Ευδοκία λένε έστω και το παραμικρό για «άγιο φως». Λες να το θεωρούσανε τόσο ασήμαντο? Λες φίλτατε να άφηνε η φιλόδοξη Ελένη το κερασάκι στη τούρτα για…άλλους «αγίους»?

Όμως: πρώτη ιστορική αναφορά περί ενός θαυματουργού φωτός έχουμε κατά το έτος 569μ.χ. Όχι όμως από Ανατολικούς Μοναχούς της Ιερουσαλήμ, αλλά ούτε και κατά το Μέγα Σάββατο (!) αλλά…κατά την Μεγάλη Παρασκευή από ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ στην Γαλλία. Η αναφορά περιγράφει την πόλη «Πικταύϊον», και ένα μοναστήρι καλογραιών χτισμένο από τη Βασίλισσα της Γαλλίας…….

Κατά το έτος 622μ.χ. πήραν οι Σαρακηνοί από τους Γραικορωμαίους Αυτοκράτορες την Ιερουσαλήμ και την ερήμωσαν ολοκληρωτικά. Οι ιστορικοί θρηνούν την άλωση ταύτη, καθώς και την αναγκαστική παύση των προσκυνητών, αλλά και πάλι ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΜΕΛΑΝΙ ΔΕΝ ΧΑΡΑΜΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ «ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ». Καμία εξήγηση?

Κατά το έτος 800μ.χ. λαμβάνει ο Αυτοκράτορας της δύσης Μέγας Κάρολος την άδεια από τον Καλιφά των Σαρακηνών να στολίσει και πάλι την Ιερουσαλήμ με ναούς και μοναστήρια. Οι περιγραφές των χριστιανών της εποχής πολλές, αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ απουσιάζει η παραμικρή αναφορά για την ύπαρξη του «αγίου φωτός» ή το οποιοδήποτε τελετουργικό του.

Κατά το έτος 814μ.χ. πεθαίνει ο φίλος του Καρόλου Καλιφάς (ο Κάρολος πέθανε το 809μ.χ.) και οι Άραβες μη σεβόμενοι τις προϋπάρχουσες συμφωνίες άρχισαν να ενοχλούνε και να ληστεύουνε τους προσερχόμενους προσκυνητές. Ο Αριθμός, ένεκα των μεγάλων βιαιοτήτων, των προσκυνητών μειώνεται δραματικά και στις επόμενες δεκαετίες παραπαίει περαιτέρω.

ΤΟ ΕΤΟΣ 870μ.χ. ακούγεται ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ η ύπαρξη ενός «θαύματος» στον Πανάγιο τάφο. Η αναφορά γίνεται από ΔΥΤΙΚΟ ΜΟΝΑΧΟ, από τον Γάλλο Βερνάρδο, ο οποίος επιστρέφοντας από την Ιερουσαλήμ (όπου το ενδιαφέρον του προσκυνήματος έχει σχεδόν εξαφανισθεί…) διαδίδει την φήμη του «αγίου φωτός».

Κατά το έτος 1007μ.χ. καταστρέφουν οι Σαρακηνοί το μεγαλύτερο μέρος των όσων ναών οικοδόμησε ο Κάρολος, ακολουθούν αναταραχές, και για αρκετές δεκαετίες παύει να εκτελείται το «θαύμα».

ΤΟ έτος 1095μ.χ. έχοντας ως αφορμή οι δυτικοί Σταυρικοί τα προαναφερθέντα εκκινούν πολέμους για την ανακατάληψη της Ιερουσαλήμ, κερδίζουν και κρατάν την εξουσία ως το 1187μ.χ. Κατά το διάστημα της παραμονής τους στην Ιερουσαλήμ ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ ΤΟ «ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ».

Προσοχή: Από τους ΔΥΤΙΚΟΥΣ εκτελείται το υποτιθέμενο "θαύμα", οι οποίοι στα κάτω κάτω έδωσαν και τις μάχες.

Κατά το έτος 1187μ.χ. ξεκινούν και πάλι πόλεμο οι Σαρακηνοί και παίρνουν πίσω την Ιερουσαλήμ (υπό την ηγεμονία του Σαλαδινού). Ο Σαλαδινός παραδίδει τους υπάρχοντες χριστιανικούς ναούς και μοναστήρια ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ! Παραλαμβάνοντας οι Ανατολικοί ορθόδοξοι τον έλεγχο των ιερών τόπων, ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ «ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ», το οποίο και φυσικά εκτελούνε (όπως και οι εφευρέτες δυτικοί) μέχρι και σήμερα……….

Μήπως μπορείς άραγε φίλτατε να μας εξηγήσεις ΠΩΣ άναβε η….Θεία χάρη του τότε τις λαμπάδες και τα καντήλια? Λες να φόραγαν………άμφια ορθοδόξου κληρικού οι απατεώνες??

Όσο για την επίδειξη της μαυρισμένης κολώνας που κομπάζεις, έχε υπ’οψιν σου ότι όταν κάποτε σημειώθηκαν αναταραχές και ένοπλες μάχες επί τόπου, μια ομάδα αγωνιστών ανατίναξε την υπάρχουσα είσοδο για να ξεφύγουνε. Κομμάτια εκείνης της ανατινάξεως φυλάσσονται σήμερα ως………ΘΕΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ!! Αλήθεια, το «άγιο φως»……………………….καπνίζει κιόλας????

Ρίξε μια ματιά άνθρωπε μου παρακάτω, και……ΛΟΓΙΚΕΨΟΥ!

http://www.greatlie.com/gr/articles.cfm?action=detail&id=34

Και που’σαι, οι Ιεχωβάδες ποιος σου είπε πως είναι εβραίοι? Οι Ιεχωβάδες, όπως και χριστιανοί, είναι μια αίρεση του αρχέγονου εβραϊσμού. Απλά αυτοί είναι αριθμητικά πολλοί λιγότεροι.

Φοβερό στοιχείο της φύσης ο θνητός άνθρωπος. Μπορεί συνεχώς και φτιάχνει….ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ "ΘΕΟΥΣ".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 00:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
φιλε swabe αυτα που αναφερεις παραπανω αν ειναι οντως ετσι δεν αποδεικνιουν οτι το θαυμα ειναι απατη.Ενα θαυμα δεν ειναι αποστολη <<κουριερ>> ασε που και εκει καμια φορα γινοντε λαθη,καθυστερησεις.

μηπως ξερει κανενας ποσο μεγαλος ειναι ο αριθμος των πιστων που καταφθανουν καθε χρονο στον ταφο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 10:20:42  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε Katarakths,

κατανοώ την αγωνία ορισμένων να δεχθούν την ανθρώπινη επέμβαση στα διάφορα θεουργικά τελετουργικά ("θαύματα"), αλλά εάν θέλεις να κάνεις συζήτηση θα πρέπει να έχεις ολοκληρωμένη άποψη, με επιχειρήματα, ιστορικές απαντήσεις, και στοιχεία.

Εάν έχεις λοιπόν αντίλογο ευχαρίστως να δούμε τα επιχειρήματα σου, αλλά τα πυροτεχνήματα που αμολάς απλά επιβεβαιώνουνε την ιστορική άγνοια αγαπητέ.

Αλήθεια, τα πρώτα χρόνια της θανάτωσης του Ιησού ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ο αποκαλούμενος "πανάγιος τάφος"? Γιατί δέν προσέρχονταν οι πιστοί του δόγματος σε κανέναν "πανάγιο τάφο"? Εδώ λένε ότι τους έβαζαν στα λεοντάρια και δέν λάκιζαν για την πίστη τους, και θα άφηναν το μνήμα του Ιησού έρμαιο της τύχης?

Γιατί επι 300 χρόνια (!) δέν είχε κανένας πιστός τη φαεινή ιδέα να...τιμήσει το μνήμα του λοιπόν?

Γιατί ΚΑΝΕΝΑΝ "άγιος", "πατέρας" ή οποιοσδήποε άλλος θερμόαιμος πιστός δέν είχε την ανάγκη να προστατέψει ή να τιμήσει με την παρουσία του ή τους σχολιασμούς του το "πανάγιο μνήμα"?

Γιατί έπρεπε τάχα να "ανακαλυφθεί" ο τάφος όταν όλοι τους γνώριζαν που είχε γίνει η ταφή? Πιστοί, και άρα μάρτυρες των συμβάντων, υπήρχαν απο την εποχή του Ιησού, και επομένως σε μια τόσο περιορισμένη έκταση δέν υπήρξε ποτέ ο κίνδυνος......να χάσουνε το μνήμα, δέν νομίζεις??

Γιατί ΑΓΝΟΗΣΑΝ και ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΑΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ οι ίδιοι οι μαθητές του αλλά και σύσσωμη η οικογένεια του το μνήμα του???

Μήπως τελικά θα πρέπει να σκεφτείς ότι μετά το τραγελαφικό "θαύμα" του ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ του ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥ (!) ρωμαίου σφαγέα Φλάβιου Βαλέριου, ΕΠΡΕΠΕ να έχει και το δικό της "θαύμα" η σατανική πρώην εταίρα Ελένη?

Μήπως εάν σκεφτείς ΠΩΣ έγινε η υποτιθέμενη "ανακάλυψη" του "πανάγιου τάφου" θα πρέπει να πάρεις μια μαγκούρα και να κυνηγάς όλους αυτούς τους αυτόκλητους θεουργούς?

Και τέλος πάντων, ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ Η ΦΛΟΓΑ ΓΙΑ +900 ΧΡΟΝΙΑ???

Το "άγιο φως" δέν θα το βρεις αγαπητέ στα θεουργικά κολπάκια που κατασκεύασαν ΔΥΤΙΚΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ, αλλά στους δρόμους της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 15:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Βρε παιδιά,

κάθεστε και μιλάτε με τον Schwabe.

Δεν έχετε καταλάβει ακόμα πως ο άνθρωπος την Θεολογία την έχει μάθει από τα κόμικς;

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 24/04/2004 15:19:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 16:16:55  Εμφάνιση Προφίλ
athakandr,

Λες:
«Βρε παιδιά,
κάθεστε και μιλάτε με τον Schwabe.
Δεν έχετε καταλάβει ακόμα πως ο άνθρωπος την Θεολογία την έχει μάθει από τα κόμικς;»


Εάν φαντάζεσαι athakandr ότι με τις αυτιστικές σου εξάρσεις μπορείς να με εντυπωσιάσεις ή ακόμα και να με εκνευρίσεις, ΓΕΛΙΕΣΑΙ ΠΙΚΡΑ φίλτατε. Οπαδοί του Rum Orthodox think tank, και κατ’επίφαση φιλοσοφημένοι ντελάληδες πέρασαν ουκ ολίγοι απ’εδώ.

Το να «σπάει» κάποιος σαν και του λόγου σου και να χλευάζει πελαγοδρομώντας, αποτελεί ΤΙΜΗ για μένα. Βλέπεις, αυτή ακριβώς είναι και η πεμπτουσία του ανοιχτού διαλόγου: η κατάρρευση του προσωπείου που ευαγγελίζεσαι και η ανάδειξη της προκρούστιας τακτικής «διαλόγου» που χειρίζεσαι.

Όσον αφορά δε τα κόμικς, καλά θα κάνεις να διαβάσεις και κανένα μπας και αποκτήσεις, τουλάχιστον, χιούμορ. Διότι κατά τα άλλα, αν και το γνωρίζεις πολύ καλά, ΓΙΟΚ γνώσεις!

Με χαρά λοιπόν να διαβάσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ την επόμενη σου….φοβερή ατάκα (!), ώστε να αντιλαμβάνεται και ο πλέον ανυποψίαστος αναγνώστης ΠΟΙΟΙ είναι οι πιστοί εκπρόσωποι του εξ ανατολών ορμώμενου «δόγματος της αγάπης».


Αϊντε και Shalom!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 23:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Μια μικρή παρέμβαση.

Τα όσα ιστορικά στοιχεία έχουν αναφερθεί από τον Schwabe δεν έχουν μέχρι στιγμής γραφεί από τον οιοδήποτε ότι είναι ψευδή η αναληθή η ανακριβή η κάτι που να δείχνει ότι να είναι γραμμένα με τέτοιο τρόπο που να στοχεύουν σε λάθος πιθανά συμπεράσματα.

Αυτό αποδεικνύει ότι είναι σωστά.

Επίσης, ουδείς μέχρι τώρα αμφισβήτησε ότι με την μέθοδο του ΑΠΘ που χρησιμοποιεί ο Καλόπουλος υπάρχει κάποια απάτη.

Επομένως η ερώτηση που τίθεται είναι η εξής:

Αποδεικνύουν τα ως άνω ότι το φως αυτό είναι προϊόν απάτης? Για να γυρίσουμε την ερώτηση τώρα, τι έχουν θέσει στο forum οι φανατικοί του θαύματος για να πείσουν ότι έχουν αυτοί δίκιο? Ότι δηλαδή είναι θαύμα?

Όταν κάποιος με ένα επιστημονικό τρόπο εξηγεί πως μπορεί να παραχθεί ένα αποτέλεσμα όπως η ετεροχρονισμένη φλόγα, και κάποιος λέει ότι αυτό είναι θαύμα φοβούμαι ότι το πρόβλημα της απόδειξης το έχουν οι επικαλούμενοι το θαύμα και όχι η επιστήμη που απλά απέδειξε ότι κάνει κάτι τέτοιο.

Κύριοι,

Μπορείτε να το αποδείξτε το θαύμα?

Αν ναι, τότε γιατί επιτέλους δεν αφήνουν μια επιστημονική επιτροπή να είναι αυτή που θα ελέγξει τα πριν την είσοδο στον όποιο τάφο? Για να τελειώνουμε με το θέμα αυτή είναι η λύση.

Γιατί δεν την δέχεται το παπαδαριό? Φοβάμαι ότι η απάντηση είναι ευνόητη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 00:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
φιλε ρete αν υποθεσουμε οτι το επομενο πασχα πανε 10 διακεκριμενοι επιστημονες στον αγιο ταφο, και δηλωσουν οτι ειναι πλεον ποισμενοι οτι προκειτε περι θαυματος.πιστεθεις οτι θα γινει καμια μεγαλη αλαγη στον κοσμο.
Εγω πιστευω πως οχι.αυτοι που δεν πιστευουν θα πουν οτι ειναι και αυτοι στο κολπο,καποιοι αλλοι θα βρουν ενα σορο επιχειρηματα ,τα ποιο απιθανα που μπορεις να φανταστεις,για να ισχυριστουν οτι οι επιστημονες εξαπατηθηκαν.

Υπαρχει και κατι αλλο,αν υποθεσουμε οτι συμβενει ενα αλλο <<θαυμα>>.σε περνει τηλεφωνο η Παμελα αντερσον και σου λεει πως εχει παθει τη πλακα της μαζι σου και θελει να πατε για καφε τη κυριακη

Εσυ τρελος απο χαρα το λες στους φιλους σου οι οποιοι δεν το πιστευουν με τιποτα,καποιος απο αυτους σου προτινει να ερθουν ολοι οι φιλοι σου μαζι (και ισως να φερουν και αλλους φιλους τους).

εσυ τι θα κανεις τοτε θα διακυνδινευσεις να καταστρεψεις την εμπιρεια της ζωη σου μονο και μονο για να πισεις καποιουσ φιλους σου.τι σε νοιαζει αν θα πιστουν η οχι αφου εσυ θα ξερεισ την αληθεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 00:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
αν διαβασεις προσεκτικοτερα ,θα δεις οτι εχουν δωθει πολλες απαντησεις στον swabe , απο ανθρωπουσ που συνηδειτοποιησαν σε καποια στιγμη οτι δεν υπαρχει νοημα να συνομηλουν αλλο μαζι του και αποχωρησαν.

Παντως εγω το επομενο πασχα (2005) εχω φυγει για ιερουσαλημ.Το μερος ειναι πολυ κοντα .και το ταξιδι δεν στιχοιζει πολλα χρηματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 11:10:12  Εμφάνιση Προφίλ
Katarakths,

Λες:
«φιλε ρete αν υποθεσουμε οτι το επομενο πασχα πανε 10 διακεκριμενοι επιστημονες στον αγιο ταφο, και δηλωσουν οτι ειναι πλεον ποισμενοι οτι προκειτε περι θαυματος.πιστεθεις οτι θα γινει καμια μεγαλη αλαγη στον κοσμο.»

Είναι απορίας άξιον φίλτατε το τι σοφιστείες κατασκευάζει το μυαλό του ανθρώπου βρισκόμενο σε αδιέξοδο, προκειμένου να χρυσώσει το χάπι. Άραγε, ΕΚΤΟΣ από υποθέσεις και ετσιθελικά σενάρια έχεις να ορθώσεις ένα τεκμηριωμένο λόγο? Ξέρεις πότε θα δεχθούνε οι ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ ΤΟΥ «ΘΑΥΜΑΤΟΣ» τον έλεγχο επιστημόνων? ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Η…………..ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ!

Και κάτι ακόμα αγαπητέ, μιας και μας αναφέρεις το επικείμενο ταξίδι σου στα Ιεροσόλυμα : έχε υπ’οψιν σου πως ανάμεσα στους πολλούς και καλούς φίλους των διαφόρων δογμάτων που έχω, συγκαταλέγονται και δυο αγιοταφίτες μοναχοί του «πανάγιου τάφου». Ο ένας εξ αυτών είναι για πάνω από 20 χρόνια φίλος μου από το εξωτερικό, όπου και έζησε το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής του. Συνομιλώ συχνά μαζί του στη νέα του αποστολή και διαφωνούμε σε ελάχιστα θέματα. Το ίδιο και με τον δεύτερο φίλο. Εξόχως ελάχιστα σε πληροφορώ………

Σε σχέση με το «διδακτικό» παράδειγμα της Π. Αντερσον που αναφέρεις (!), ας υποθέσουμε ότι η συγκεκριμένη προικισμένη καλλιτέχνιδα εάν δέχονταν τόσες πιέσεις για το «τι κρύβει»……….ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

Και ο νοών νοείτω φίλτατε.

Λες:
«αν διαβασεις προσεκτικοτερα ,θα δεις οτι εχουν δωθει πολλες απαντησεις στον swabe , απο ανθρωπουσ που συνηδειτοποιησαν σε καποια στιγμη οτι δεν υπαρχει νοημα να συνομηλουν αλλο μαζι του και αποχωρησαν.»

Πολύ σωστά φίλτατε: αποχώρησαν! Αποχώρησαν όταν ετέθησαν βασανιστικά ιστορικά ερωτήματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΕ ΚΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ (πόσο μάλλον δε να τα απαντήσουνε), αποχώρησαν όταν διαπίστωσαν ότι ΟΥΤΕ «ΘΑΥΜΑ» ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΕΙΝΑΙ (αλλά δημιούργημα των δυτικών) αλλά ούτε και υπήρχε πάντοτε το «θαύμα» παρά μόνον όταν….άδειασε το μαγαζί και το ταμείο!

Επομένως, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ δεν υπήρχε πλέον για τους ΑΝΑΧΩΡΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ νόημα για συζήτηση! Έψαχναν βλέπεις, όπως και εσύ, απλά ένα δεκανίκι ακόμα που να στηρίζει το «θαύμα» που’χουνε ανάγκη οι ίδιοι τους, και όχι ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Και για να αντιληφθείς καλύτερα το ΠΟΙΟΙ και προπάντων ΓΙΑΤΙ αποχωρούνε από τη βάσανο των ερωτήσεων, να σου υπενθυμίσω ότι σε σειρά ερωτήσεων σε τούτο το topic ΔΕΝ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, αλλά και σε προηγούμενο topic που συναντηθήκαμε ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ (περι αθανασιας της ψυχης... ) όταν ερωτηθείς για το εάν έλεγξες την ορθότητα των όσων στοιχείων προέβαλες ως «σίγουρα», απάντησες πως……απλά μετέφερες τα όσα γράφει η «αγία γραφή».

Είναι γενικά πάντως απογοητευτικό θα’λεγε κανείς το πόσο ανημέρωτοι είναι οι πιστοί της συγκεκριμένης κοσμοθεώρησης, και βέβαια προκαλεί απορία και η ξεπερασμένη τακτική συσκότισης που πάντοτε επιχειρείται όταν ερωτώνται για πράγματα ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ: αποχώρηση-λασπολογία-αόριστος καθαγιασμός των όσων από το δόγμα προπαγανδίζονται.

Λυπάμαι λοιπόν πολύ φίλτατε που δεν συναντάς φερέφωνα του ιουδαιοχριστιανικού κατεστημένου, αλλά μάλλον λάθος τόπο συνομιλίας διάλεξες.

Αν σπείρεις τον φόβο στο λογικό ή κριτικό έδαφος της ψυχής, θα φυτρώσει η επιστήμη. Αν σπείρεις τον φόβο στο συναισθηματικό ή φαντασιακό έδαφος της ψυχής θα φυτρώσει ο ανθρωπόμορφος «Θεός» και τα κατ’επιλογή «θαύματα»!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 15:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλοι μου,

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή. Θα τονίσω ότι στα όσα ιστορικά στοιχεία έχουν αναφερθεί από τον Schwabe δεν έχει υπάρξει απάντηση. Προσωπικά δεν γνωρίζω τις πηγές σου συγκεκριμένου συνομιλητή αλλά από την στιγμή που κανείς δεν τα θέτει υπό αμφισβήτηση τότε τουλάχιστον σε ότι με αφορά τα κάνω αποδεκτά.

Θα παρακαλούσα τον αγαπητό Schwabe να μας παραθέσει τις ιστορικές πηγές του.

Σε ότι με αφορά, είμαι πολύ δύσπιστο άτομο. Δεν πιστεύω σε ‘θαύματα’ εύκολα. Ο άνθρωπος δυστυχώς ανά τους αιώνες έχει εφεύρει πλήθος από απατηλές μεθόδους για εξαπάτηση. Η λέξη οφθαλμαπάτη είναι γνωστή. Ακόμη και η φύση έχει αντικατοπτρισμούς. Δεν είναι θαύμα όμως, φυσικό φαινόμενο είναι.

Επειδή όμως μιλάμε για ‘θαύματα’ και άλλα, θυμάμαι πρόσφατη περίπτωση όπου στην Μητρόπολη υπήρχε 'τίμιο ξύλο' από την Ιερουσαλήμ. Χιλιάδες πιστοί περίμεναν να προσκυνήσουν. Μέσα στον ναό, μερικά εκατοστά δίπλα από τον σταυρό υπήρχε flexi glass με μια σχισμή και πολλά χρήματα. Τότε κατάλαβα γιατί τον έφεραν. Για τα λεφτά.

Από την στιγμή που το χρήμα αποτελεί σκοπό τότε θα μου επιτρέψτε να έχω όχι απλά αμφιβολίες για το εν λόγω θαύμα αλλά και να το θέτω υπό πλήρη αμφισβήτηση.
Λοιπόν, πείτε όταν πάτε κάτω, να καταργήσουν ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΓΚΑΡΙΑ.
Να το κάνουν. Να μην αποδέχονται ούτε cent. Τότε θα άρχιζα να μιλώ και για άλλα μαζί τους. Πρώτα να δείξουν όμως έμπρακτα ότι δεν το κάνουν για λεφτά.

Αυτά τα λίγα για αυτούς που κατάντησαν μια ακόμη θρησκεία business.

Να είστε όλοι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 18:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Ακόμη και η φύση έχει αντικατοπτρισμούς. Δεν είναι θαύμα όμως, φυσικό φαινόμενο είναι.


Το "θαύμα" δεν είναι μη φυσικό φαινόμενο. Η φύση είναι ενιαία και ο όποιος Θεός είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με αυτήν.

Το αρχικό ερώτημα λοιπόν, έχει να κάνει με το κατά πόσον ο Πατριάρχης προκαλεί με κάποιον τρόπο (ακόμα και με την άσκηση μαγείας) την ανάφλεξη ή αυτή προκαλείται από "άλλη παρουσία" ή μη εξαρτόμενο παράγοντα.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 19:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Αγαπητή Zadok,

Το όποιο θαύμα έχει στον απλό άνθρωπο συνδεθεί αυτόματα με κάτι που υπό κανονικές συνθήκες (φυσιολογικές αν θέλεις) δεν γίνεται.
Αυτό το παρα-φυσικό φαινόμενο δεν σημαίνει όμως ότι προέρχεται από ‘θεϊκή’ παρέμβαση. Μπορεί να είναι αποτέλεσμα μιας ανθρώπινης ενέργειας που οι παρακολουθούντες αδυνατούν να καταλάβουν και να εξηγήσουν. Με αυτό τον τρόπο καλείται ‘θαύμα’.

Όσο για τον Πατριάρχη αυτό που εκ των ιστορικών γεγονότων προκύπτει είναι ότι το ‘θαύμα’ που φέρεται να γίνεται, έχει στο βάθος του χρόνου πολλούς και διάφορους που το εξάσκησαν. Αυτό πρέπει να προβληματίζει. Γιατί το ίδιο ‘φως’ άναβαν παλαιότερα διάφορα άτομα αμφισβητούμενης χριστιανικής πίστης η σοβαρότητας (κοινώς αγύρτες).

Τι μας κάνει να πιστεύουμε η να αποδεχόμαστε ότι την αγυρτεία έχει αντικαταστήσει η ‘θεϊκή παρέμβαση’? Το γεγονός ότι τότε δεν ήταν ορθόδοξοι μήπως?
Πολύ χλωμό το σενάριο.

Η ιστορία δεν βοηθά και πολύ στην αποδοχή ότι η αγυρτεία έγινε ξαφνικά κάτι ιερό.

Αυτός είναι και ένας από του λόγους που ζητώ από τον συνομιλητή Schwabe να μας αναφέρει ιστορικά references για αυτά που γράφει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 21:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Και τώρα ήρθε η ώρα για ένα κουίζ!

Τι σχέση έχουν οι pete και Schwabe με την αράχνη και το μυρμήγκι;

Απάντηση:

Ο μεν πρώτος μιμείται την αράχνη, που αντλεί από μέσα της το νήμα του ιστού της, μιας και ότιδήποτε έχει πει μέχρι στιγμής είναι συμπαθητικά αποκυήματα του μυαλού του,

ο δε έταιρος, μιμείται το μυρμήγκι, που διαρκώς συσσωρεύει τροφή, είναι δηλαδή αχθοφόρος αποσπασματικών ιστορικών γεγονότων ή μη-γεγονότων, χωρίς όμως να διαθέτει την απαραίτητη λογική τεκμηρίωση, ώστε να ελέγχει τις ιδέες του. Έτσι όμως καταδικάζεται στην πλάνη και την στασιμότητα.

Όσο για τα θαύματα, δεν έχω άλλη θέση από αυτή, που διατυπώθηκε παραπάνω, μιας και πράγματι όλα τα φαινόμενα εξαρτώνται από μία αιτία γεννήσεως.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 21:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths
φιλε swabe οι απαντησεις που εδωσαν αλλοι συνομοιλιτες με καλυπτουν. στο συγκεκριμενο θεμα .τιποτα απο οσα εχεις πει εσυ και αλλοι δεν με εχουν πισει οτι δεν προκειτε για ενα θαυμα. αυτοι που αποχωρουν , αποχωρουν γιατι απο ενα σημειο και μετα μια συζητηση χανει το νοημα της.


στη συζητηση (περι αθανασια τησ ψυχης...)το ερωτημα ηταν τι συμβενει στη ψυχη ΚΑΤΑ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ...

δεν σε ειδα να λεσ εσυ τι συμβενει στη ψυχη συμφωνα με τα ευαγκελια αν θεσ μπεσ στο συγκεκριμενο τοπικ και διατυποσε την αποψη σου.

φιλε pete , ιστορικεσ πηγες μπορω να σου δοσω οσεσ θες και εγω αν εισαι αποφασισμενοσ να χασεισ τον χρονο σου για να τισ ερευνησεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 22:42:55  Εμφάνιση Προφίλ
athakandr, athakandr!

Είπαμε, μιας και κάνεις την προσπάθεια, γράψε τουλάχιστον καμιά καλή ατάκα αδερφάκι μου, διότι ειδάλλως θα καταντήσεις ΚΑΙ γραφικός!

Και που’σαι, χαλάρωσε λίγο, γιατί το στυλάκι που προσπαθείς να περάσεις…ΓΙΟΚ σου πάει μεγάλε. Με το συμπάθιο δηλαδή……..

Κατά τα άλλα, και ενώ εξακολουθείς να πελαγοδρομείς στους αδιέξοδους δρόμους της πνευματοκρατίας και των ενσαρκωμένων Θεών (!), έχε ύπ’οψιν σου ότι ΕΣΥ τουλάχιστον δεν δικαιούσαι να ομιλείς περί «λογικής τεκμηρίωσης».

Την «λογική τεκμηρίωση» που ευαγγελίζεσαι φίλτατε, και που παραπλανητικά χρησιμοποιείς, είχαμε όλοι μας την ευκαιρία να απολαύσουμε επαρκώς στο topic «εννοώ ίνα πιστεύσω" ή "πιστεύω ίνα εννοήσω».

Και αν δεν το έχεις εμπεδώσει, σημείωσε παρακαλώ πως η λέξη «τεκμηρίωση» είναι για τον κόσμο των προσωπικών θεών σου ΟΡΟΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ, μιας και σημαίνει το να μπορεί να αποδείξει κανείς την εγκυρότητα των όσων λέει ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Η μήπως βρήκες….προς τα που συναθροίζονται αυτές οι ψυχές που οραματίζεσαι? Άλλο η φιλοθεΐα φίλτατε και άλλο ο φαντασιοκόπος. Προσπάθησε, που ξέρεις…….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy