ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 15:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
το καλό είναι ότι τελικά όλοι μας -ή,ίσως,οι περισσότεροι από εμάς- μπορούμε να ανγνωρίσουμε το σωστό άνθρωπο από το ρουφιάνο,ή,το γλείφτη

μην το λες αυτο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 17:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
quote:
angi... Μην το παρατραβας Γιγενη.


quote:
gigenis...το παρατραβαω;;
καθολου
περιμενω απαντησεις απο τους συντονιστες

quote:
angi...Εχεις χασει και το χιουμορ σου.
Το αντιληφθηκες;



quote:
gigenis... καθολου δεν το εχω χασει απλα η συντονιστικη ομαδα δεν θελει ατομα με χιουμορ και ετσι και εγω οταν μπαινω στο εσωτερικα δεν γραφω τιποτα με χιουμορ

quote:
δυστυχως το εγω ειναι πολυ μεγαλο για να μπορεσει κανεις να μην κανει ασκοπη χρηση της θεσης που εχει να μην απαιτει σεβασμο εστω και αν δεν τον αξιζει να εσθανεται ανωτερος μονο κι μονο γιατι εχει μια θεση που νομηζει οτι τον ξεχωριζει απο τους αλλους

δυστυχως...

και χτυπάει όλους τους ανθρώπους ανεξαιρέτως...

Τελικά η διαγραφή μέλους μόνο στους διαχειριστές και συντονιστές έκανε καλό, ούτε καν στο φόρουμ.

Εχθρικά...
libero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 19:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
allzzaro:

Γειά σας...
Θέλω να ευχηθώ σε ολους σας .. Καλό Πάσχα.
Υπήρχε λοιπόν κάποτε μια εποχή ..που τα μέλη του εσωτερικά ήταν αθάνατα.
Ναί.. δεν πεθαίναμε... ΧΡΥΣΟΥΝ ΓΕΝΟΣ 2003-2005 ΠΧ ....
Με λίγα λόγια.. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ
Μετά .. το 2005 ΠΧ.. τα μέλη .. άρχισαν να γίνονται θνητά.. ΧΑΛΚΟΥΝ ΓΕΝΟΣ...
Τι να συνέβη άραγε..??



Αγαπητέ allzzaro γνωρίζω βέβαια πως είσαι ένα μέλος που συμμετέχεις στα forums του esoterica εδώ και αρκετά χρόνια και πως γνωρίζεις αρκετά στοιχεία από την ιστορία τους.
Ωστόσο, αυτά που έγραψες και που σου παρέθεσα με quote δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Σχεδόν από τον πρώτο χρόνο που λειτούργησαν τα forums, υπήρχαν περιπτώσεις που μετά από σειρά συστάσεων και επεμβάσεων, έγιναν χρονικές ή και οριστικές απενεργοποιήσεις λογαριασμών. Βέβαια, με την πορεία του χρόνου τα μέλη που συμμετείχαν στα forums πλήθαιναν όλο και πιο πολύ και συγχρόνως άρχισε να εμφανίζεται το φαινόμενο, σε κάποιους λίγους ανθρώπους να απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός τους και να μπαίνουν στη συνέχεια ξανά και ξανά με πολλαπλούς πολλές φορές λογαριασμούς και να δημιουργούν παρόμοιες καταστάσεις με αυτές που αποτέλεσαν αιτία για την απενεργοποίησή τους. Μέχρι το σημείο για παράδειγμα, να υπάρχουν μέσα σε έναν χρόνο πολλές δεκάδες απενεργοποιήσεων που δεν αφορούσαν βέβαια 50 π.χ. μέλη, αλλά τον ίδιο άνθρωπο (ή τους ίδιους ανθρώπους), που χρησιμοποιούσαν κάθε φορά και διαφορετικό username (συχνά και πολλά usernames κατά τη διάρκεια μιας ίδιας μέρας), εκτοξεύοντας προσβολές σε διάφορους ανθρώπους, διαιωνίζοντας προσωπικές κόντρες που δεν έχουν καμία σχέση με την παρούσα κοινότητα, προσπαθώντας να υπονομεύσουν το ίδιο το esoterica, κ.λπ. κ.λπ.
Αυτά που αναφέρω, έχουν λάβει χώρα και κατά τη διάρκεια του «μυθικού» χρονικού διαστήματος που αναφέρεις, μεταξύ του 2003 και 2005 δηλαδή και μπορεί κανείς να τα διαπιστώσει εάν διαβάσει παλιότερα θέματα.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 19:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
maraki8:

Αλλά αγαπητή μου,οι λυκειάρχες πάντα είχαν μαθητές ευνοημένους(τους λεγόμενους-ας μου επιτραπεί η έκφραση-"γλείφτες") και φυσικά,ρουφιάνους....


maraki8, αν και αναφέρεσαι λεκτικά σε λυκειάρχες, η αφορμή της συζήτησης και σε κάποιο βαθμό η μεταφορική της σημασία, σχετίζεται με την παρούσα κοινότητα. Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένη σχετικά με την πρότασή σου, την οποία έβαλα σε παράθεση; Αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο; Κι αν ναι, θα σε παρακαλούσα να το κατονομάσεις για να το εξετάσουμε αντικειμενικά.

Παρομοίως απευθύνω την παραπάνω ερώτηση και σε σένα αγνοών.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 19:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
vasiliskos:

Ισως και γι'αυτό αντέδρασα στο σκηνικό "σε απενεργοποιώ για να κατανοήσεις".


Αγαπητή vasiliskos αλίμονο! Το σκηνικό δεν είναι βέβαια «σε απενεργοποιώ για να κατανοήσεις». Δεν είμαστε τόσο αφελείς για να πιστέψουμε, πως ένας άνθρωπος μπορεί να κατανοήσει μία λάθος συμπεριφορά που υιοθέτησε, μόνο με την συνέπεια της απενεργοποίησης. Η ανθρώπινη κατανόηση είναι μία διαδικασία που απαιτεί χρόνο, τριβή του ανθρώπου με τον εαυτό του και τις καταστάσεις που τον περιβάλλουν και σε τελική ανάλυση, εάν υπάρξει οποιουδήποτε είδους κατανόηση, αυτό θα είναι και δικό του κέρδος, αλλά και δική του επίτευξη. Το τι έπραξε κάποιος άλλος στο να βοηθήσει στην κατανόηση, μπορεί να ειδωθεί καλύτερα ως ένα ερέθισμα, που είτε χρησιμοποιήθηκε δημιουργικά, είτε όχι.

Μία από τις σκοπιμότητες της απενεργοποίησης (χρονικής ή οριστικής) ενός λογαριασμού, είναι το να λειτουργήσει ως μέσο για να κατανοήσει κανείς, ποια είναι τα όρια του χώρου που τον φιλοξενεί. Δεδομένου βέβαια, ότι δεν τα έχει κατανοήσει μετά από σειρά φιλικών παραινέσεων από συντονιστές και μέλη, συστάσεων, αυστηρών παρατηρήσεων, επεμβάσεων σε μηνύματα, τυχόντων άλλων χρονικών απενεργοποιήσεων, κ.λπ., μέσων δηλαδή που χρησιμοποιούμε σχεδόν πάντα. Το «σχεδόν» το γράφω, γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που κάποιος μπαίνει εμφανώς με το πρώτο μήνυμα για να προσβάλλει, να βρίσει, να δημιουργήσει γενικότερα πρόβλημα, οπότε είναι αυτονόητο ότι δε χρειάζεται να γίνει κάποια από τις παραπάνω παρεμβάσεις.

__________________________________

Μια γενικότερη παρατήρηση θα ήθελα να κάνω επίσης, σχετικά με τη συζήτηση που αφορά την ελευθερία λόγου, έκφρασης γνώμης και απόψεων και τα όριά τους.

Πολύ σωστά περιγράφεις την «υβριστική» συμπεριφορά αυτού, που με τον προκάλυμμα της ευγένειας, ουσιαστικά δεν θεωρεί οποιαδήποτε άλλη άποψη και έκφραση αποδεκτή και άξια ύπαρξης, παρά μόνο τη δική του! Να προσθέσω εδώ και την περίπτωση του παθητικού ανθρώπου, του φοβισμένου εκείνου, που συμφωνεί με κάθε άποψη σχεδόν, ή που δεν τολμά να εκφράσει την αντίθεσή του, επειδή πιστεύει ότι έτσι θα χάσει την αποδοχή από τους άλλους. Ένα είδος καλά κρυμμένου εγωισμού είναι και η περίπτωση αυτή και επ’ ουδενί δεν συμφωνώ με καμία από τις στάσεις αυτές.

Από την άλλη μεριά, ο ακραία επιθετικός τύπος δεν θα αρκεστεί μόνο στο να προβάλλει μια σκληρή επιχειρηματολογία για να καταρρίψει την αντίθετη από τη δική του άποψη, αλλά θα χρησιμοποιήσει και κάθε άλλο μέσο, θεμιτό ή όχι, για να αποδείξει ότι αυτός έχει σωστότερες απόψεις από τους άλλους. Θα ειρωνευτεί κατά συρροή και χωρίς μέτρο (εδώ να σημειώσω ότι η ειρωνεία, ο κυνισμός, το καυστικό χιούμορ είναι θεμιτά όταν χρησιμοποιούνται με μέτρο και σύμφωνα με τις περιστάσεις), θα χλευάζει, θα κιτρινίζει, θα υποτιμά, θα υπονομεύει, θα βρει συμμάχους και θα πράξει τα παραπάνω ωσάν αγέλη και γενικότερα θα καταχραστεί κάθε ζωτικό χώρο που του προσφέρεται από τους άλλους, ή ακόμα και θα τον αρπάξει χωρίς να του προσφερθεί.

Ανάμεσα όμως σε δυο τέτοιες στάσεις, την ακραία επιθετική και την οποιασδήποτε μορφής παθητική στάση, τι είναι καλύτερο;
Είναι άραγε καλή, σωστή, αποδεκτή και χρήσιμη για την συνείδησή μας, μία από τις δύο παραπάνω στάσεις, ή θα πρέπει να ερευνήσουμε, σε τι θα μπορούσε να συνίσταται μία τρίτη – διάφορη από τις άλλες δύο – στάση, που τις υπερβαίνει, χαρακτηριζόμενη από μία «χρυσή» ισορροπία;

Θα ήθελα τη γνώμη και την πρότασή σου στην ερώτησή μου αυτή, κάτι το οποίο το απευθύνω και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες στη συζήτηση.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scuba
Διεγραμμένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 20:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scuba
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 20:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
η έμιλυ από το γνωστό άσμα του syd ?

...............................................................

amalia,δεν εννοώ κάτι για κάποιον συγκεκριμένα,
εννοώ μόνο ότι οι άνθρωποι έχουν την ικανότητα να αναγνωρίζουν
το ρουφιάνο,σε οποιοδήποτε χώρο

ένας χώρος είναι και το esoterica.gr και αναπόφευκτα θα συντηρεί και το ρουφιάνο του,ο οποίος γίνεται αναγνωρίσιμος με τα γραπτά του

αλλά ας μην κολλήσουμε μόνο με του ρουφιάνο,τα ίδια ισχύουν και για τον γλείφτη

είναι στη φύση του ανθρώπου,δεν αλλάζει όσο και να μην το θες

κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τη δημιουργία μίας κλίκας,
απ'αυτό κι αν δεν γίνεται να ξεφύγεις !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scuba
Διεγραμμένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 20:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scuba
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scuba
Διεγραμμένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 20:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scuba
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 20:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Amalia καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινήσεις. Κατ'αρχήν όπως θα διάβασες σε ότι έχω γράψει μέχρι τώρα, δεν πήρα ποτέ θέση αν συμφωνώ ή όχι με τις ακραίες συμπεριφορές. Πήρα θέση σε σχέση με το αν είναι σωστό η όχι να λαμβάνονται συγκεκριμένα μέτρα σε περίπτωση που συμβαίνουν συγκεκριμένα πράγματα μέσα στα φόρουμ. Οπως π.χ. η "ακραία συμπεριφορά ενός μέλους". Προσπάθησα επίσης να αναλύσω τι είναι αυτή η ακραία συμπεριφορά και κατά πόσο είναι αναγκαίο να λήφθεί οποιοδήποτε μέτρο σε μια τέτοια περίπτωση.

Σ'αυτό ακριβώς το σημείο έχω διαφορετική απόψη από αυτό που αποφάσισαν να εφαρμόσουν οι δειχιριστές αυτού του χώρου. Και η άποψή μου δεν οφείλεται στο ότι προσπαθώ να υποστηρίξω κάποιο γνωστό ή φίλο που κάτι έπαθε γιατί ούτε φίλους ούτε γνωστούς έχω εδώ μέσα. Η μόνη μου σχέση με άλλα μέλη από τα φόρουμ, εκτός των συζητήσεων που είναι φανερές, είναι η ανταλλαγή μειλ όπου κατά καιρούς μου έχουν εκφράσει μια εκτίμηση γι'αυτά που γράφω κι εγώ το ίδιο έχω εκφράσει σε μερικούς ανθρώπους. Είναι οι σχέσεις που δημιουργούνται όταν μιλάς με άγνωστους ανθρώπους στο δίκτυο αλλά πιστεύεις ότι ταιριάζουν ιδέες και απόψεις κι έτσι ανταλλάσεις προσωπική αλληλογραφία για χίλια δυό άλλα θέματα εκτός φόρουμ και αποκτάς μια μεγαλύτερη οικειότητα και εκτίμηση. Αυτό θεώρησα υποχρέωσή μου να το πω για να ξεκαθαρίσω την οποία υπόνοια ότι μπορεί να πήρα μέρος σ'αυτή τη συζήτηση ενεργώντας με οποιαδήποτε προκατάληψη.

Ετσι λοιπόν όπως ο καθένας μας έχει διαφορετικές αντιλήψεις, συμπεριφορές, τρόπο έκφρασης κρίνουμε και ανάλογα αυτά που συμβαίνουν στις συζητήσεις. Εκεί ακριβώς μπαίνει ίσως "η μη αναγκαιότητα" επιβολής "μέτρων" από τους διαχειριστές. Τα ίδια τα μέλη έχουν την ικανότητα να επικροτήσουν ή να απορρίψουν αυτά που κάποιο μέλος λέει.
Εκεί κρίνεται και το μέτρο προσβολής που κάποιος έχει προκαλέσει.
Οταν ένα μέλος γράφει και εκφράσει μια αποψή του με ακραίο τρόπο όπως λες και απαντήσουν 100 όπου οι 99 είτε απάντησαν με χιούμορ, ή άλλοι τον μάλωσαν φιλικά, ή άλλοι του είπαν "ελα βρε σταμάτα μη το παρακάνεις" χαμογελόντας, αλλοι αγνόησαν και συνέχισαν τη συζήτηση κι εκεί εμφανίζεται 1 ή 2 άτομα που αρχίζουν και σκίζουν τα ιμάτια τους από την ανεπανόρθωτη προσβολή.....με ποια κριτήρια θα αποφασίσεις να παρακάμψεις την αποδοχή των υπόλοιπων όπου κανείς δεν ένοιωσε να προσβάλεται ούτε ότι έγινε κάτι το τόσο σοβαρό και θα σταθείς σε εκείνο το συγκεκριμένο άτομο που είχε πρόβλημα?

Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι εδώ μέσα και πιστεύω ότι έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε συμπεριφορές, απόψεις, και προσωπικότητες. Οχι απαραίτητα με το σωστό τρόπο απλά έχουμε τη δυνατότητα να κρίνουμε.

Η λύση λοιπον θα ήταν να βλέπουμε σφαιρικά τι εκπέμπει κάποιος και κατά πόσο έχει εκνευρίσει το σύνολο των μελών, έχει κάνει δηλαδή μια κατάσταση αληθινά αφόρητη μέσα στις συζητήσεις οπότε εκεί οπωσδήποτε πρέπει να γίνει κάτι. Ομως αυτό αν αληθινά συμβαίνει.

Εχει συμβεί κάτι τέτοιο με τα μέλη που αναφερόμαστε? Ισως εγώ δεν έχω παρακολουθήσει παλαιότερα γεγονοτα και έχουν συμβεί πράγματα που αγνοώ. Θα ήταν μια καλή ιδέα να μας παραπέμψεις σε συζητήσεις που σας έκαναν να λάβετε τις αποφάσεις γιατί αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλα τα νέα μέλη που αναρωτιουνται τι το τόσο φοβερό έχει γίνει.

Δηλαδή το μέλος που απενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός του π.χ. gigenis έχει διαταράξει την ισορροπία στα φόρουμ? Υπάρχει πλήθος μελών που έχουν αγανακτήσει και ζήτησαν άμεσα να απομακρυνθεί αυτό το μέλος από τις συζητήσεις?

Θα περιμένω την απάντησή σου amalia και φυσικά την απάντηση άλλων μελών που όντως ξέρουν κάτι που αγνοώ και έχουν διαφορετική άποψη από τη δική μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scuba
Διεγραμμένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 21:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scuba
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scuba
Διεγραμμένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 21:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scuba
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scuba
Διεγραμμένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 21:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scuba
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 22:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Εσυ μαλλον θα εχεις υιοθετησει το ρητο: "Η εξυπναδα και η τρελλα ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος".
Ετσι σε βολευει...
Μονο που ξεχασες την πρωτη οψη...
και σε πηρε παραμασχαλα...
η δευτερη...
Τελικα,
πρεπει να εισαι πολυ ευτυχισμενος ανθρωπος...
ε;;;;
Νιωθεις ευτυχισμενος;
Θα πας πολυ μπροστα...
Τοσο...
που ουτε στις ποιο τρελες σου σκεπτομορφες δεν εχεις δει....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 22:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Υπάρχει και η άποψη ότι όποιος περιφέρεται στα sites λασπολόγων και αχρείων κολλάει κάτι από την απάνθρωπη κοσμοθέασή τους, και πιστεύει κάτι από τον οχετό λάσπης που εκτοξεύουν σε όποιον τόλμησε να σταθεί εμπόδιο στην αγριότητά τους.

Δεν μου λες vassiliskos, εσύ που ενδιαφέρεσαι για τη λέξη άνθρωπος. Σε ενδιαφέρει και ο άνθρωπος που του γαμάνε το topic; Ή αυτός εξαιρείται;

Δεν έχεις δεχτεί οργανωμένη επίθεση καταστροφής topic, να δεις τη γλύκα. Και χωρίς το βίωμα αυτό, κάθεσαι και κουλτουριαρίζεσαι για τη λέξη άνθρωπος ξεχνώντας τα έργα και ημέρες καταστροφής topics από άτομα που πας να βγάλεις αδικημένους (ίσως επειδή πιστεύεις κάτι από τα φτυάρια της λάσπης σε άλλα sites - ρίχνοντας αρκετή λάσπη, κάτι μένει). Δεν ξέρεις τι έχουν κάνει; Ή ξέρεις, αλλά δεν χωνεύεις τους συντονιστές;

Ή ξέρεις τι έχουν κάνει, αλλά δεν χωνεύεις όποιον πάει κόντρα στους κυρίαρχους τρόπους του Ελλαδιστάν (δηλαδή στους κωλοέλληνες που λέει και το λαμόγιο);

Αντιλαμβάνεσαι ότι τους ενθαρρύνεις να χαλάσουν για άλλη μια φορά την πολιτισμένη ατμόσφαιρα που με τόσο κόπο κτίσαμε; Ώστε να μπορεί ο καθένας να λέει την σκέψη του, πχ στις προφητείες, χωρίς την τρομοκρατία των αναζητητών του χαβαλέ, που κανονικά θα ειρωνεύονταν τον Μητσάκο από το πρωί ως το βράδυ;

Θες μια γεύση πως είναι να σου καταστρέφουν το topic; Tο δικό μου ρητό λέει "***". Τώρα θα σου αμολήσω τον Hendrix και σε σένα και στην Ostria να δείτε τη γλύκα (πλάκα κάνω). Να βιώσετε πως είναι να σας καταστρέφουν το topic, με τι ακριβώς τρόπο γίνεται. Και πόσο ωραία θα νοιώθετε.

Πως μια τέτοια επίθεση σας εξαναγκάζει να φερθείτε κι εσείς μία απ' τα ίδια, για να διατηρήσετε την αξιοπρέπειά σας. Γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Η ευγένεια ερμηνεύεται ως αδυναμία. Δεν γίνεται να μην απαντάς στις επιθέσεις. Ή κάθεσαι και απαντάς μέχρι διαγραφής, ή φεύγεις. Εγώ έφυγα.

Αντί να μπαναριστεί ο επιτιθέμενος στις "Ψιονικές συσκευές", βρέθηκα μπαναρισμένος εγώ - όχι από τους συντονιστές, αλλά από την Ιερά Εξέταση των αναζητητών του χαβαλέ.

Λοιπόν. Τα "Phoenix Lights" θα λέει η Ostria στο topic με τα UFO, τον Χάρυ Κλυν θα κατεβάζει το σκυλί πολέμου που θα αμολήσω.

Το "παλλόμενο φως" θα λέει η Ostria, "τον Ταμτάκο εορταστικό έχει μέσα" θα λέει ο επιτιθέμενος.

"Με τέτοια βίντεο από το photoshop θα μας αποδείξεις ότι υπάρχουν ούφο, ΡΕ ΣΑΛΤΑΡΙΣΜΕΝΗ;" θα ορύεται ο δήθεν σκεπτικιστής.

Και η καφρίλα θα επεκτείνεται, οι προσβολές θα γίνονται όλο και χειρότερες. Κι εσείς φυσικά δεν θα κάθεστε σαν τον PaNo να δέχεστε προσβολές από κακοήθεις, αλλά θα απαντάτε. Και απάντηση στην απάντηση, θα έρθει και η ώρα που θα σας προσέξουν οι συντονιστές. Και θα σας πούνε: "Ostria και Tάδε σταματήστε να τσακώνεστε εσείς οι δύο. Ostria και Tάδε. Tάδε και Ostria. Εσείς οι δυο. Που τσακώνεστε, εσείς οι δυο".

"Μα την άποψή μου λέω." θα διαμαρτύρεται ο δήθεν σκεπτικιστής. "Να μη πω την άποψή μου;"

Και θα συνεχίζει. Κι όταν τρώει το μπανάρισμα που του πρέπει, και περνάει και η περίοδος μπαναρίσματος, θα βγαίνει και θα διαλαλεί:

"Η Ostria με είπε ΑΥΝΑΝΙΣΤΗ! Γιατί δεν την μπανάρετε; Με είπε ΑΥΝΑΝΙΣΤΗ! Αδικία! Αδικίαααααααααα!"

Και για να αποδειχτεί η "αδικία", πακέτο με το παραπάνω ευτράπελο θα προσφέρεται και δώρο ένα φτυάρι λάσπης από ομοίως παραπλανητικά απομονωμένες λέξεις.

Από διαστροφές εδώ μέσα, έχω δει ουκ ολίγες, έχω δει τον PaNo να τον εμφανίζουν και καλά ότι γουστάρει να του γαμάνε το topic και να τον εξευτελίζουν, έχω δει τη διαδικτυακή περσόνα βριλ να εμφανίζεται ως το... αδικοχαμένο θύμα του κακού gentleman, έχω δει τον άλλο που δήλωνε "μπαίνω για να γελάω με τους ΧΑΖΟΥΣ, ΒΛΑΜΜΕΝΟΥΣ, ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟΥΣ" να εμφανίζεται σαν... αδικοχαμένο θύμα των κακών συντονιστών...

Αλλά το σκηνικό αυτή τη φορά, έχει ξεπεράσει και τον Νταλί σε σουρεαλισμό:

Οι ευγενικοί εμφανίζονται περίπου σαν τέρατα - ως γνωστόν όταν φεύγουν από το forum πάνε και γελάνε σαν γυναικούλες "άκου τι έλεγε αυτός ο βλάκας".

Οι ευγενικοί εμφανίζονται ότι... βρίζουν περίπου όλο το κόσμο (ύβρη και ύβρις επικολλημένα και βιαίως εξομοιωμένα, όλα σε ένα νοικοκυρεμένα). Κι ότι πρέπει να... μπαναριστούν γιατί αποτελούν "προσβολή στην ανθρωπότητα". Οίκτο!

Δεν μου λέτε ρε κορίτσια. Με είδατε να γελάω με κανέναν πίσω από την πλάτη του; Αν ήμουν σαν τις γυναικούλες που σε κοροϊδεύουν πίσω από την πλάτη σου, στα κρυφά (απ' όπου νομίζω προέρχεται και η σκέψη της vasiliskos), δεν θα είχε εκδηλωθεί αυτό εδώ μέσα;

Εγώ έχω φτύσει αίμα να σας πείσω να δείχνετε συμπόνοια στον συνομιλητή σας όταν αυτός είναι ευάλωτος, και ευγένεια όταν είναι απλά πλανεμένος. Πόσες φορές έχω παρακαλέσει να είμαστε φιλόξενοι στην ιδέα που δεν πιστεύουμε, όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης ότι αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό του μορφωμένου ανθρώπου; Όλα ψεύτικα και δήθεν ήταν;

Πόσοι υπεράσπισαν τον PaNo όσο εγώ; Τι είδους διπρόσωπο τέρας είναι αυτό, που ρισκάρει την παρουσία του στο forum τολμώντας να τα βάλει με τους τότε ξεσαλωμένους του esoterica που την είχαν πέσει με τουρκική αγριότητα σε ένα ευάλωτο PaNo;

Δεν μπορούσα κι εγώ να κάνω τα στραβά μάτια σε όλα αυτά για να τα έχω καλά με τους είρωνες, όπως όλοι σχεδόν εδώ μέσα;

Και μήπως νομίζεις vasiliskos ότι δεν μπορώ να απαντήσω σε επιθέσεις? Αν εγώ κατεβάζω τους ηθικούς φραγμούς, θα σου πω εγώ πόσα αχλάδια χωράει ο σάκος. Όποιος πέσει στα χέρια μου θα φάει τέτοιο σπάσιμο νεύρων, τέτοια ψυχολογικά χτυπήματα, τέτοιο υπαρξιακό mind fucκ, που θα κάνει κανά 6-μηνο να συνέλθει. Αλλά τη στιγμή που θα κατέβω στο επίπεδο της ψυχολογικής βίας που τόσο καιρό καταδικάζω, θα έχω προδώσει τις αξίες που πρεσβεύω, θα έχω αποτύχει στην ατζέντα μου ως εκπολιτιστής και εξελληνίζων.

Εξελληνίζων γιατί Ελληνισμός είναι πρώτα η παιδεία, και μετά η φυλή. Την Ελληνική παιδεία όσοι έχουν, είναι με το μέρος του αδυνάτου. Αξίες μας είναι η συμπόνοια, η ανθρωπιά, η φιλοξενία.

Γιατί όπως είπα και παλιότερα, μια κλάση πάνω από τους τύπους και τα κενά "φίλτατε" και "αγαπητέ" και τους πληθυντικούς, είναι η πραγματική ευγένεια. Ο εκπολιτιστής Έλληνας.

Gigeni, τι σημαίνει λαχαναγορά είναι ξηγημένο, είναι μια φράση κλισέ για την άρνηση της παιδείας, καμία σχέση με επάγγελμα ή εκπαίδευση. Και η παιδεία φτιάχνεται. Αυτό είναι το ζητούμενο εδώ μέσα.

Ας μου ζητήσει συγνώμη ο gigenis για την επίθεση στο topic του Απέριττου, και θα ζητήσω κι εγώ συγνώμη για το γιδοβοσκό.

Σε αυτό το διαδικτυακό τόπο τι γυρεύουμε; Παιδεία, ή αλητεία;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 10/04/2007 23:04:48


____________________________________________
Έγινε επέμβαση σε σημείο του μηνύματος.
Συστείνουμε ανεπιφύλαχτα την πλήρη αποφυγή
εμπρηστικών φράσεων ή δηλώσεων
και ειδικότερα αυτών με προσωπική στόχευση.

11/4/2007
____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

*** * *
Διεγραμμένος Λογαριασμός


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 23:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους *** * *
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 00:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Aγαπητέ gentleman,

Μια και απευθύνθηκες σε μένα να σου συστηθώ.

Είναι ένας κατώτατος υπάλληλος (χειρότερος κι απ το Καρυωτάκη σε διαβεβαιώνω) μια μεγάλης εταιρείας το οποίο σημαίνει 850 ευρώ μισθό, στα 46 μου ανθηρά έτη, ζω σε ένα μικρό σπίτι σε μια λαική συνοικια της Αθήνας, από σπουδές είμαι ένας απλός απόφοιτος λυκείου, ψωνίζω από τη λαική της γειτονιάς μου, δεν ογηγώ γιατί την ημέρα που στούκαρα στην εθνική πριν κάτι χρόνια κατάλαβα ότι δεν μου πήγαινε το άθλημα, δεν περιμένω τίποτα δεν ελπίζω σε τίποτα δηλαδή είμαι ελεύθερη.

Με αυτό το δικαίωμα της ελευθερίας την οποία απέκτησα με κόπο αφήνοντας χρόνια πριν πίσω μου αυτά που οι άλλοι παλεύουν να αποκτήσουν, μπορώ να τριγυρνάω στο δίκτυο ( ο υπολογιστής είναι ευγενής προσφορά των παιδιών μου) και να εκφράζω την άποψή μου φυσικά ελεύθερα.

Μπορείς να εκφέρεις ελεύθερα την άποψή σου για μένα δεν τα βάζεις με κανένα σπουδαίο άνθρωπο ούτε καμμιά ισχυρή δύναμη στο χώρο, ίσα ίσα μιλάς με το προλεταριάτο του χώρου , ούτε γνωριμίες ούτε μέσα έχω (για να αστειευτώ κι εγώ με τη σειρά μου) κι επι πλέον δεν πρόκειται ποτέ να σου επιτεθώ γιατί δεν υπάρχει λόγος όπως πιστεύω στη δική μου ελευθερία πιστεύω και στη δική σου.

Ας πάμε τώρα στο κείμενό σου

Πρέπει να είναι και η πρώτη φορά που μιλάμε μεταξύ μας ? Ισως κάνω λάθος βέβαια αλλά νομίζω ότι δεν έχουμε μιλήσει μαζί σε συζητήσεις. Εκτός από το θέμα που άνοιξα «σε σένα μιλάω» που έγραψες την άποψή σου.

Για να δούμε λοιπόν αν αξίζει το κόπο που ασχολήθηκες μαζί μου ή ίσως χάλασες τον χρόνο σου μάταια...

quote:
Υπάρχει και η άποψη ότι όποιος περιφέρεται στα sites λασπολόγων και αχρείων κολλάει κάτι από την απάνθρωπη κοσμοθέασή τους, και πιστεύει κάτι από τον οχετό λάσπης που εκτοξεύουν σε όποιον τόλμησε να σταθεί εμπόδιο στην αγριότητά τους.

Site λασπολόγων εννοείς το εσωτερικα??? Αν εννοείς το εσωτερικα γιατί αυτό είναι site, σίγουρα εδώ δεν θα ήμουν αν το θεωρούσα «λασπολόγων». Εσύ?

Αν εννοείς στη συζήτηση τη συγκεκριμένη εδώ που γράφουμε τώρα, ούτε αυτή θεωρώ ότι είναι συζήτηση συγκεκριμένων ατόμων. Είναι ΟΛΩΝ ΜΑΣ. Εκτός κι αν ονομάσεις λασπολόγους όλους όσους συμμετείχαν μέχρι τώρα. Εμένα άσε με στην άκρη αλλά και όλοι όσοι συμφώνησαν μαζί μου ή έκφρασαν μια παρόμοια άποψη έχουμε κάποιο μικρόβιο που κολλήσαμε και παίζουμε τους λασπολόγους κι εμείς?

quote:
Δεν μου λες vassiliskos, εσύ που ενδιαφέρεσαι για τη λέξη άνθρωπος. Σε ενδιαφέρει και ο άνθρωπος που του γαμάνε το topic; Ή αυτός εξαιρείται;

Θα πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τις αναφορές μου στο θέμα και να δεις, το λέω ακόμα μια φορά πως εστίασα το πρόβλημα στο αν τα μέτρα που λήφθηκαν από τους διαχειρηστές είναι σωστά. Αυτός ήταν ο προβληματισμός μου. Σε μια δεύτερη συζήτηση αν θέλεις μπορούμε να αναλύσουμε τι θεωρούμε «γαμάνε ένα topic» και με ποιούς τρόπους μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Για να μου κάνεις αυτή την ερώτηση όμως, θεωρείς ότι εσύ υπερασπίζεσαι τα δικαιώματα όλων όσων σε κάποια στιγμή σε οποιαδήποτε συζήτηση ένοιωσαν να θίγονται? Δηλαδή έχεις παρέμβει με την ίδια θέρμη και αγανάκτηση σε όλα τα τοπικ που κάποιος ένοιωθε να έχει μείνει απροστάτευτος και χαμένος εν μέσω θηρίων? Γιατί μέσα στα τόπικ εγώ έχω δει πράγματα και θαύματα ( από υβρεις και σαρκασμούς) για τα οποία μέλη κανείς δεν έκοψε τις φλέβες του να τα υπερασπιστεί. Θα ήταν πολύ μακρύς ο κατάλογος όπως καταλαβαίνεις αν ξεκινούσα....

Αρα η ένστασή σου ξεκίνησε από κάτι που σε αφορά. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσέ με ίσως να μην γνωρίζω γεγονότα. Πιστεύεις λοιπόν ότι χρειάζεσαι βοήθεια από τους διαχειριστές? Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να αγνοήσεις αυτό που σε ενοχλεί ή να απαντήσεις ανάλογα?

Οι υπόλοιποι που θα συμμετέχουν στη συζήτηση σου αν εκτιμούν αυτό που λες θα συνεχισουν να απαντάνε σε σένα δεν θα τους ενδιαφέρει αν κάποιος άλλος παρεμβαίνει. Αν τους πειράξει σε βαθμό ανυπόφορο και αυτό αν είδες το είπα στην αμαλία, αν δηλαδή το σύνολο εκτιμήσει ότι εκεί γίνεται κάτι απαράδεκτο τότε αλλάζει. Πιστεύεις λοιπόν ότι η απάντηση που κάποιος σου δίνει μπορεί να χαλάσει την ισορροπία τη δική σου ή των φόρουμ?


Αν κάποιος έχει μια τέτοια δύναμη που μπορεί άραγε να αντλήσει μια τέτοια δύναμη? Για να σκεφτούμε. Ποιός μπορεί να μπει κάπου να πει κάτι απαράδεκτο και να καταστρέψει με το έτσι θέλω μια συζήτηση και να πετύχει αυτό που θέλει?

Υπάρχουν διάφορες εκδοχές του πως μπορεί να γίνει .

Η πλειοψηφία των μελών να συμφωνεί μαζί του, οπότε πως θα βρεις το δίκιο σου..

Το εν λόγω μέλος να έχει μια τέτοια εικόνα δημιουργήσει στα φόρουμ που να είναι συμπαθής οπότε κανείς δεν θέλει να τα χαλάσει μαζί του, οπότε κι εκεί πως θα αποδείξεις πως ένα μέλος που χαίρει εκτίμησης ξαφνικά έγινε γελοίο επειδή επιτέθηκε σε σένα?

Τρίτη εκδοχή. Τα μέλη του εσωτέρικα κάνουν χαβαλέ και γουστάρουν λασπολογίες οπότε θα πρέπει να εξετάσεις σοβαρά το ενδεχόμενο, όχι αν θα διώξεις το λασπολόγο, αλλά μήπως πρέπει να φύγεις εσύ από ένα τέτοιο χώρο.

Τέταρτη εκδοχή. Η πλειοψηφία των μελών λέει και τι με νοιάζει εμένα αν τον πρόσβαλε σκασίλα μου. Οπότε πάλι εκεί ο χωρος υποβιβάζεται....

Και ας πάμε τώρα στην Πέμπτη εκδοχή. Η πλειοψηφία των μελών έχει βγει έξω από τα ρούχα της, γεμίζει τη συζήτηση με μυνήματα του είδους πως τολμάς παλιάνθρωπε να μιλάς έτσι, στέλνει συνεχή γράμματα στους διαχειριστές διαγράψτε τους αλήτες οπότε εκεί δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε είναι αυτονόητο ότι θα τον πετάξουν έξω...

quote:
Δεν έχεις δεχτεί οργανωμένη επίθεση καταστροφής topic, να δεις τη γλύκα. Και χωρίς το βίωμα αυτό, κάθεσαι και κουλτουριαρίζεσαι για τη λέξη άνθρωπος ξεχνώντας τα έργα και ημέρες καταστροφής topics από άτομα που πας να βγάλεις αδικημένους (ίσως επειδή πιστεύεις κάτι από τα φτυάρια της λάσπης σε άλλα sites - ρίχνοντας αρκετή λάσπη, κάτι μένει). Δεν ξέρεις τι έχουν κάνει; Ή ξέρεις, αλλά δεν χωνεύεις τους συντονιστές; Ή ξέρεις τ έχουν κάνει, αλλά δεν χωνεύεις όποιον πάει κόντρα στους κυρίαρχους τρόπους του Ελλαδιστάν (δηλαδή στους κωλοέλληνες που λέει και το λαμόγιο);

Πιστεύεις (αν έχεις διαβάσει ότι έχω γράψει μέχρι σήμερα και όχι στη παρούσα συζήτηση) ότι αυτή η παράγραφος απευθύνεται σε μένα? Τότε αγαπητέ μου εκτός απο μένα θα πρέπει πολύ σοβαρά να επανεξετάσεις κι εσύ τα κριτήρια που κρίνεις κάποιον γιατί είσαι πολύ μακριά από αυτό που είμαι.

quote:
Αντιλαμβάνεσαι ότι τους ενθαρρύνεις να χαλάσουν για άλλη μια φορά την πολιτισμένη ατμόσφαιρα που με τόσο κόπο κτίσαμε; Ώστε να μπορεί ο καθένας να λέει την σκέψη του, πχ στις προφητείες, χωρίς την τρομοκρατία των αναζητητών του χαβαλέ, που κανονικά θα ειρωνεύονταν τον Μητσάκο από το πρωί ως το βράδυ;

Κτίσατε ? Ποιοί? Δε κατάλαβα καθόλου αυτό που λες. Θεωρείς τον ευατό σου ότι είναι ο μοναδικός με μερικούς άλλους που έκτισαν πολιτισμένη ατμόσφαιρα. Πόσο πίσω πάει η συμμετοχή σου? Εγώ έχω λίγους μήνες εδώ αλλά διάβαζα τα φόρουμ όταν κυκλοφορούσαν πραγματικά ΜΟΡΦΕΣ ήθους και γνώσεων και σίγουρα τον έχτισαν αυτό το χώρο και ίσως και γι'αυτό έχει τόσο γερά θεμέλια.

quote:
Θες μια γεύση πως είναι να σου καταστρέφουν το topic; Tο δικό μου ρητό λέει "***". Τώρα θα σου αμολήσω τον Hendrix και σε σένα και στην Ostria να δείτε τη γλύκα (πλάκα κάνω). Να βιώσετε πως είναι να σας καταστρέφουν το topic, με τι ακριβώς τρόπο γίνεται. Και πόσο ωραία θα νοιώθετε.

Για να κάνουμε μια δοκιμή. Ισως να έμενες έκπληκτος από το πως θα το αντιμετώπιζα το θέμα

quote:
Δεν μου λέτε ρε κορίτσια. Με είδατε να γελάω με κανέναν πίσω από την πλάτη του; Αν ήμουν σαν τις γυναικούλες που σε κοροϊδεύουν πίσω από την πλάτη σου, στα κρυφά (απ' όπου νομίζω προέρχεται και η σκέψη της vasiliskos), δεν θα είχε εκδηλωθεί αυτό εδώ μέσα;

Η αναφορά μου δεν απευθυνόταν σε σένα, δεν σε ξέρω, ούτε στους διαχειριστές, δεν τους ξέρω, ήταν αναφορά στην ελιτ του εσωτερισμού σ’ εκείνους τους γελοίους που στην άκρη της πισίνας τους και με το καλάμι παρκαρισμένο δίπλα στη μερσεντές τους αφού τα έχουν αρπάξει από τα δύστυχα πλάσματα που έχουν εξαπατήσει εκμεταλλευόμενοι την αθωότητα και την αφέλεια τους και την ανοησία τους, γελούν νομίζοντας ότι έχουν πετύχει κάτι σπουδαίο στη ζωή τους κι οτι ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα γουρούνια που τα θεωρούν άξεστα και κατωτέρου πνευματικής αντίληψης. (αυτό εννοούσα) Αν ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ αναγνωρίσει τον ευατό σ’αυτήν την περιγραφή δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Οποιος δεν έχει σχέση με κάτι τέτοιο δεν υπάρχει λόγος να προσβληθεί.

quote:
Σε αυτό το διαδικτυακό χώρο τι γυρεύουμε, παιδεία, ή αλητεία;

Ποιός έχει παιδεία και ποιός είναι αλήτης ποιός θα το κρίνει? Η συμπεριφορά του στα φόρουμ?

Μπορείς να βγάλεις ένα συμπέρασμα. Υπερασπίζομαι τον Χ άρα μου αρέσει η αλητεία και η λασπολογία.

Και αν ξαφνικά ανακάλυπτες με διάφορους τρόπους ότι η Βασιλική με αλητεία και λασπολογεία δεν έχει καμμία σχέση, ότι επίσης είναι άτομο που δεν παρασύρεται ούτε εκφέρει γνώμη έτσι τυχαία, αν βεβαιωνόσουν ότι το άτομο που τώρα μιλάς είναι κάτι τελείως διαφορετικό από ότι φαντάστηκες και έμενες παραξενεμένος, πως θα εξηγούσες τότε την επιμονή μου να ασχοληθώ με λασπολόγους? Δεν θα έμπαινες καθόλου στην απορία για ποιό λόγο εγώ δεν τους βλέπω σαν αλητεία?

Φυσικά είναι υποθετικό αυτό που είπα γιατί δεν θα αποδείξω τι είμαι οπότε πάει χαμένος ο παραλληλισμός.

Θα προβληματιζόσουν?

ΥΣ. Την περίληψη της ζωής μου στην έδωσα γιατί έχεις ελεύθερα πάντα το δικαίωμα να κρίνεις ότι τελικά απλά είμαι ένα άτομο που αισθάνεται αδικημένο από τη ζωή, κι επειδή δεν έχω κατορθώσει να έχω κι ένα ιδιαίτερα ανεπτυγμένο πνευματικό επίπεδο, ούτε κοινωνικό, προστατεύω τη λαχαναγορά που άλλωστε είναι και ο φυσικός μου χώρος όπως κάνουν οι αποτυχημένοι της ζωής που ζηλεύουν τους επιτυχημένους. Κι έτσι τουλάχιστον υπάρχει μια σαφής και ξεκάθαρη εξήγηση για τη συμπεριφορά μου και τις αντιλήψεις μου.

Σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου να με ακούσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 03:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
gentleman:
Τώρα θα σου αμολήσω τον Hendrix και σε σένα και στην Ostria να δείτε τη γλύκα (πλάκα κάνω). Να βιώσετε πως είναι να σας καταστρέφουν το topic, με τι ακριβώς τρόπο γίνεται. Και πόσο ωραία θα νοιώθετε.

gentleman, θα σε παρακαλούσα να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω. Πέραν του ότι είναι γενικώς περίεργη η αναφορά, σχετίζεται και με ένα άλλο μέλος των forums, που δικαιολογημένα θα απορούσε, ή ακόμα και θα ενοχλούνταν απ' αυτή.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 08:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:

maraki8, αν και αναφέρεσαι λεκτικά σε λυκειάρχες, η αφορμή της συζήτησης και σε κάποιο βαθμό η μεταφορική της σημασία, σχετίζεται με την παρούσα κοινότητα. Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένη σχετικά με την πρότασή σου, την οποία έβαλα σε παράθεση; Αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο; Κι αν ναι, θα σε παρακαλούσα να το κατονομάσεις για να το εξετάσουμε αντικειμενικά.


Καθότι μου απαγορεύω την χρήση του υπολογιστή το βράδυ,δεν πρόλαβα να απαντήσω και με πρόλαβε ο Αγνοών.
Δεν κατονομάζω κάποιον συγκεκριμένα.Αλλά και να είχα κάποιον/α συγκεκριμένο/η κατα νου,πάλι δεν θα κατονόμαζα.Θα γινόταν κόλαση εδώ και είναι κάτι που δεν το θέλω.
Όπως έχω πεί και άλλη φορά σε απάντησή μου στο συγκεκριμένο τόπικ,κάποια πράγματα μου προκαλούν λύπη και θα προτιμούσα να απέχω από αυτό το θέμα.Δεν είναι τυχαίο που έχω ποστάρει 2-3 φορές μόνο σε 23 σελίδες...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 09:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Αγαπητοί διαχειριστές καλημέρα σας,

Σας παρακαλώ να απενεργοποιήσετε, προσωρινά, τον λογαριασμό μου,
Κατόπιν αυτού και μέχρι επανόδου μου δεν μπορεί να υπάρξει εγγραφή και συμετοχή vasiliskos σε κανένα φόρουμ.

Η απενεργοποίηση που ζητώ δεν έχει καμμία σχέση με ότι ειπώθηκε ή κάποιο προσωπικό μου παράπονο που με απομακρύνει από τα φόρουμ, το πρόβλημα είναι καθαρά τεχνικό, απλά ο υπολογιστής μου, το μειλ μου, το μπλογκ μου από σήμερα το πρωί αντιμετωπίζουν προβλήματα πιθανά λόγω κάποιου ιου? δεν ξέρω θα το ερευνήσω. Οπότε για να αισθάνομαι πιο ασφαλής ζητώ αυτή την απενεργοποίηση.

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να επιστρέψω σύντομα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

padi
Διεγραμμένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 10:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους padi
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
padi
Διεγραμμένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 10:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους padi
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 13:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
θα ξεκινησω τοποθετωντας για αλλη μια φορα τις απαντησεις ερωτηματα που εχουν μεινει αναπαντητα απο την συντονιστικη ομαδα

Γεια σου gigenis.

γεια σου αμαλια

Μιας και ο μήνας της χρονικής σου απενεργοποίησης έφτασε στο τέλος του, σου γράφω για να σε ενημερώσω πως ο λογαριασμός σου ενεργοποιήθηκε. Βέβαια, το εάν επιλέξεις να συμμετάσχεις ξανά στα forums είναι δική σου απόφαση, εμείς από την πλευρά μας ευχόμαστε να έχεις πράγματι σκεφτεί κάποια πράγματα από όσα σου έχουμε απευθύνει κι εμείς, αλλά και κάποια άλλα μέλη των forums.

τι ακριβως να εχω σκεφτει απο αυτα που ειπατε;
τα περι γιδοβοσκου-μαναβη,σκεπτικιστη του κωλου
και τα λοιπα σαλονατα;;
γιατι αυτα ειπε ο τζελυ-μαν και εσυ συμφωνησες


Επίσης πιστεύουμε (και γι αυτό το λόγο ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός σου ανεξάρτητα με το εάν έστειλες ή όχι κάποιο email, ή αν σκοπεύεις ή όχι να το κάνεις), πως η ουσία δεν βρίσκεται στο εάν αποφασίσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας όπως ήταν ο όρος για την επανενεργοποίηση του λογαριασμού σου, αλλά στο να σκεφτείς ειλικρινά κάποια πράγματα και να επανεξετάσεις τις συμπεριφορές που οδήγησαν στην μηνιαία απενεργοποίησή σου. Που είναι και η δεύτερη σε σειρά, χρονική απενεργοποίηση.

Θα έχεις διαπιστώσει φαντάζομαι, πως η μηνιαία απενεργοποίηση του λογαριασμού σου οφείλεται σε συμπεριφορές που είχες τον τελευταίο καιρό και όπως και πολλά μέλη, θεωρούμε πως η συνολικότερη και μακρόχρονη συμμετοχή σου στα forums ήταν αρκετά δημιουργική, το έχουμε δηλώσει εξάλλου στη σχετική συζήτηση. Το ποιες ήταν οι συμπεριφορές αυτές, που οδήγησαν τα πράγματα έτσι ώστε να απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου, τα έχουμε γράψει αρκετές φορές και δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλάβω (εκτός εάν θες βέβαια να τα συζητήσουμε εκτενέστερα μέσω email και να μου γράψεις τις δικές σου απόψεις σχετικά με το θέμα).

σαν γιδοβοσκος μαναβης δεν τα πιανω και πολυ ευκολα
θα ηθελα λοιπον με απλα λογια να μου πεις τους λογους της μηνιαιας μου απενεργοποιησης μου

τι φταιει;
φταιει το οτι δεν κοσμω και εγω με σαλονατα επιθετα τους συνομιλιτες μου;
φταιει το οτι ζηταω αποδηξεις οταν καποιος λεει οτι μπορουμε με την δυναμη του μυαλου να φτιαξουμε υλη απο το πουθενα;;
τι ακριβως φταιει;


Ούτως ή άλλως, πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να είχαμε μια ειλικρινή θέση από τη δική σου μεριά, τι εισέπραξες από όλη αυτήν την ιστορία, σε περίπτωση που τις μέρες που απείχες από τα forums σκέφτηκες κάποια πράγματα σχετικά με αυτή.


τι εισεπραξα;;
το οτι για να εισαι εσωτεριστης σαλονατος πρεπει να βριζεις και να κρατας μανιατικο τουλαχιστον για δυο χρονια την οποια αντιπαραθεση εχεις με αλλα μελη

Ευελπιστώ, πως εκτός από τα όποια (φυσιολογικά μέχρις ενός βαθμού) αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις σου δημιουργήθηκαν, να άφησες λίγο χώρο και για στοχασμό σχετικά με τη συμμετοχή σου στις συζητήσεις.

αρνητικα συναισθηματα;;;
κανενα
κοιτα σαν γιδοβοσκος ξερω οτι δεν μπορεις να κρατας κακια στον λυκο που ηρθε χειμωνα στην στανη και σου εφαγε κανα δυο ζωα
ειναι στην φυση του αυτη η πραξη
ετσι οπως ειπαρχουν στην φυση λυκοι αετοι φιδια σκουλικια και λοιπα ετσι υπαρχουν και στα φορουμ ατομα που εχουν αναλογη συμπερηφορα

αλλος φερετε σαν λυκος αλλος σαν αετος αλλος σαν προβατο αλλος σαν σκουλικι......


Ένας λόγος λοιπόν που σου γράφω, είναι επειδή θεωρώ (και θεωρούμε) πως είναι αναγκαίο να έχεις καταλάβει την ουσία του λόγου που απενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός σου και να συζητήσουμε οτιδήποτε σε απασχολεί σχετικά με αυτό, ώστε να μην υπάρχουν μνησικακίες και σκοτεινά σημεία, όταν θα συμμετάσχεις ξανά στα forums. Ξέρεις, μπορεί να φαίνεται δύσκολο να ανταλλάξεις μερικές φιλικές και ειλικρινείς κουβέντες με ανθρώπους, που λόγω κάποιων περιστάσεων τους τοποθέτησες σε μία θέση απέναντί σου κι όχι δίπλα σου, αλλά πίστεψέ με το βήμα για μια διαφορετική θέαση αυτών των σχέσεων, δεν έχει ούτε καν μήκος μιας τρίχας.


ουδεποτε τοποθετησα καποιον απεναντι μου
αντιθετως υπαρχουν ατομα που ξεκινησαν μονοι τους εναν πολεμο εφτιαξαν χαρακωματα ναρκοθετησαν περιοχες και αρχησαν τους βομβαρδισμους
και ενω για χρονια <<πολεμουν>> ειναι τοσο αστοχοι που νομηζεις οτι απλα κανουν ασκησεις ετοιμοτητας


Εύχομαι να μπορέσει να υπάρξει από μεριάς σου μια νέα, καλύτερη αρχή. Το παρελθόν βέβαια δεν μπορεί να διαγραφεί, αλλά εάν υπάρχει καλή θέληση μπορεί σαφώς το παρόν να το αλλάξει.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Καλές γιορτές,

καλες γιορτες σε ολους


παμε παρακατω

quote:
Αντιλαμβάνεσαι ότι τους ενθαρρύνεις να χαλάσουν για άλλη μια φορά την πολιτισμένη ατμόσφαιρα που με τόσο κόπο κτίσαμε; Ώστε να μπορεί ο καθένας να λέει την σκέψη του, πχ στις προφητείες, χωρίς την τρομοκρατία των αναζητητών του χαβαλέ, που κανονικά θα ειρωνεύονταν τον Μητσάκο από το πρωί ως το βράδυ;


σιγα τα ωα τζελυ-μαν
σκουπισε τον ιδρωτα σου,ασε το μυστρι και πιες λιγο νερο
αφου τα κανεις αυτα πηγενε στις προφητειες και δες την συζητηση που ειχα με τον μητσακο και το αν τον ειρωνευομουν

quote:
Εγώ έχω φτύσει αίμα να σας πείσω να δείχνετε συμπόνοια στον συνομιλητή σας όταν αυτός είναι ευάλωτος, και ευγένεια όταν είναι απλά πλανεμένος. Πόσες φορές έχω παρακαλέσει να είμαστε φιλόξενοι στην ιδέα που δεν πιστεύουμε, όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης ότι αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό του μορφωμένου ανθρώπου; Όλα ψεύτικα και δήθεν ήταν;


αυτο με το αιμα να πας να το δει κανενας γιατρος σερνετε και φυματιωση(μακρια απο ολους μας)
το ποσο φιλοξενος εισαι και το ποσο δηθεν φανηκε στο θεμα με τα ψιονικα οπλα


quote:
______________________________________________________________________
gigenis
Απεστάλη: 17/01/2007, 03:11:13
________________________________


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οι αντάρτες στο σημερινό Ιράκ δεν έχουν χαρτάκι που να γράφει "εχθρός". Εμφανίζονται, χτυπούν, και εξαφανίζονται. Παραμένοντας κρυμμένοι μέσα στον άμαχο πληθυσμό. Οι Αμερικάνοι δεν μπορούν να τηγανίσουν με μικροκύματα ή άλλα όπλα όλο τον πληθυσμό. Το πολύ πολύ να ψεκάσουν τίποτα ψυχοφάρμακα.
--------------------------------------------------------------------------------


1)ποτε εμποδισε τους αμερικανους ο αμαχος πληθυσμος;;;
στην χειροσημα,στο ναγκασακι,η μημπως στο βιετναμ;;

2)υποτιθετε οτι τα οπλα αυτα επιρεαζουν την σκεψη και οι αλλοι γινονται αβουλα οντα


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή βλέπω ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το θέμα, δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο.

--------------------------------------------------------------------------------


οχι μην το κανεις αυτο δωσε μας τα φωτα σου
πες μας πως οι αμερικανοι εκαναν χρηση το 91 στο ιρακ
πες μας για το πως καταφερνουν και κερδιζουν στις εκλογες


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αν θέλει κανείς να το ψάξουμε μαζί, πείτε μου. Το πάμε και στο antidogma αν θέλετε.

--------------------------------------------------------------------------------


τωρα γιατι το λες αυτο τι μας περασες για την κυρια κοκοβικου;;

εε παρε το καπελακι σου και φυγε
κυριε κοκοβικο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


και εδω ειναι η απαντηση του ατομου που εχει χυσει τονους ιδρωτα και εχει φτυσει λιτρα αιμα για να υπαρχει σεβασμος στις αποψεις των αλλων


quote:
gentleman
Απεστάλη: 17/01/2007, 23:07:01
________________________________
> ποτε εμποδισε τους αμερικανους ο αμαχος πληθυσμος;

Πρωταθλητή της σκοποβολής, η εξόντωση των 70.000.000 αμάχων στους οποίους είναι κρυμμένοι οι αντάρτες δεν είναι επιλογή. Αλλά τι κάθομαι και ασχολούμαι μαζί σου, εσύ δεν κατάλαβες τι πάει να πει "εμφανίζονται, δρουν και εξαφανίζονται", τι ασχολούμαι.

Γράψε τώρα κι άλλες ηλιθιότητες, μήπως και ασχοληθώ κι άλλο μαζί σου και πάρεις αξία.

Αλλά έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να προσπαθώ να διδάξω επιστημονική μέθοδο σε νοητικά ανεπαρκείς και ευγένεια σε γιδοβοσκούς. Δεν είναι για σένα οι συζητήσεις επιστημόνων και ατόμων με μορφωτικό επίπεδο. Πήγαινε να αρμέξεις κανένα πρόβατο.

---------



τι πιο λογικο λοιπον να αντιδρασει οπως αντεδρασε τζελυ-μαν στην επιθεση που του εκανα

αυτος ο ανθρωποςπου εχει στερεψει απο ιδρωτα και αιμα γιατι τα διεθεσε ολα στην αποτροπη των προσβολων και στο χτυσιμο των υγειων διαλογων και σεβασμου των αποψεων

γιατι οταν λεει οτι θα παρει το θεμα και θα το παει σε αλλο φορουμ εμεις πρεπει να πεσουμε στα ποδια του και να τον παρακαλεσουμε να μην το κανει(εκει που το πηγε το θεμα εχει αραχνασει)

οταν μας λεει για υπερ οπλα που μετατρεπουν σε αβουλα οντα τους διαδηλωτες αλλα δεν κανουν χρηση γιατι σεβονται τον αμαχο πληθυσμο
εμεις πρεπει να χειροκροτουμε τις γνωσεις του

οτανμας λεει οτι ελεγχεται ο εγκεφαλος με επαλαμβανομενες φρασεις του στιλ θελω παγωτο θελω παγωτο
εμεις πρεπει να συμφωνουμε με το τερας λογικης
αλλιως ξεχναει τις ευγενειες και αρχιζει το στολισμα

quote:
Gigeni, τι σημαίνει λαχαναγορά είναι ξηγημένο, είναι μια φράση κλισέ για την άρνηση της παιδείας, καμία σχέση με επάγγελμα ή εκπαίδευση.

ελα βρε σοβαρα; και εγω νομιζα οτι εχει να κανει με το επαγγελμα

quote:
Ας μου ζητήσει συγνώμη ο gigenis για την επίθεση στο topic του Απέριττου, και θα ζητήσω κι εγώ συγνώμη για το γιδοβοσκό.


κυρια κυρια ο γηγενης με ειπε ονειροπαρμενο και γι αυτο εγω τον εφτυσα
κακε γηγενη κακε γηγενη
αν δεν μου ζητησει συνγωμη εγω δεν του ζηταω και θα το πω και στην μαμα μου και δεν θα τον καλεσω και στο παρτυ γεννεθλιων μου και θα σταματησω να παιζω μαζι του και των μισω τον μισω τον μισω
κακε γηγενη φτου φτου φτου
......φτου

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
gentleman:
Τώρα θα σου αμολήσω τον Hendrix και σε σένα και στην Ostria να δείτε τη γλύκα (πλάκα κάνω). Να βιώσετε πως είναι να σας καταστρέφουν το topic, με τι ακριβώς τρόπο γίνεται. Και πόσο ωραία θα νοιώθετε.
--------------------------------------------------------------------------------


gentleman, θα σε παρακαλούσα να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω. Πέραν του ότι είναι γενικώς περίεργη η αναφορά, σχετίζεται και με ένα άλλο μέλος των forums, που δικαιολογημένα θα απορούσε, ή ακόμα και θα ενοχλούνταν απ' αυτή.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!


καμια απολυτως απορια η ενοχληση δεν θα ειχε ο χεντριξ και δεν ειναι καθολου μα καθολου περιεργη η αναφορα αμαλια


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 17:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητή vasiliskos ο λογαριασμός σου απενεργοποιήθηκε, όπως το ζήτησες.
Εάν χρειάζεσαι βοήθεια για τα προβλήματα αυτά που αντιμετωπίζεις, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας. Για τεχνικά ζητήματα έχουμε και τις γνώσεις και τους τρόπους για να σε βοηθήσουμε.

(Ζήτησες να σου αναφέρω κάποια θέματα στα forums, που σχετίζονται με την παρούσα συζήτηση. Θα μπορέσω να στα γράψω πιθανότατα το Σαββατοκύριακο, γιατί μέχρι τότε δε θα μου είναι τεχνικώς εφικτό)



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 19:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητή maraki8 και αγαπητέ αγνοών,
μερικά πράγματα δεν μπορούν να λέγονται έτσι γενικώς και απροσδιορίστως.
Ιδιαίτερα όταν αφορούν άμεσα κάποιον άλλο άνθρωπο ή ανθρώπους, που σύμφωνα με τα συμφραζόμενα, μπορεί κανείς να συμπεράνει πως απευθύνονται σ' αυτούς.
Εάν θεωρείτε πως σε κάθε ομάδα ανθρώπων υπάρχει ένας ρουφιάνος κι ένας γλείφτης, φαντάζομαι πως αντιλαμβάνεστε, ότι με τα λεγόμενά σας αυτά υπονοείτε πως ο γλείφτης γλύφει εμάς και πως ο ρουφιάνος ρουφιανέυει σε εμάς . Βέβαια, για να ξεκαθαρίσω τη δική μου θέση, εγώ δεν πιστεύω πως σε κάθε ομάδα υπάρχει γλείφτης και ρουφιάνος. Και ξέρω επιπρόσθετα πως όσον αφορά το esoterica, τέτοιες νοοτροπίες δεν έχουν πέραση σε εμάς. Για να υπάρχουν οι δυο ρόλοι που αναφέρετε, θα πρέπει να υπάρχουν και αυτοί που τους αποδέχονται και τους συντηρούν.
Επειδή λοιπόν γνωρίζω πολύ καλά το ποιόν των ανθρώπων που φροντίζουν τον παρόντα χώρο (συμπεριλαμβανομένου και εμού), δεν μπορώ να δεχτώ να εκφράζονται τέτοιες δηλώσεις έτσι, στον αέρα.
Φαντάζομαι, πως ούτε και εσείς θα θέλατε να κάνουν το ίδιο και για εσάς σε μια ανάλογη περίπτωση, έτσι δεν είναι;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 02:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητέ μου gentleman εγώ επιμένω ότι τα παίρνεις όλα αυτά πολύ στα σοβαρά. Ακόμα κι αν κάποιος σου χαλάσει ένα θέμα, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Αλλά πώς νομίζεις ότι θα το 'σώσεις' όταν το βλέπεις να πηγαίνει για φούντο; Αν αρχίσεις τις αντεκλήσεις είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να επανέλθει, παρά μόνο μετά από καιρό και αν. Αν πεις μια δυό κουβέντες και το σταματήσεις εκει, συνήθως μετά από λίγο σταματά και ο άλλος. Λίγοι άνθρωποι επιμένουν σε μια συνεχή επίθεση χωρίς ανταπόκριση. Τα πάντα είναι δράση-αντίδραση.



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 03:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Να συμφωνήσω και εγώ με αυτό που έγραψε η Όστρια παραπάνω.

Θυμήθηκα μια ιστορία από τότε που ήμουν μικρός. Ένας κολλητός φίλος είχε τσακωθεί άγρια με κάποιο γνωστό (ουσιαστικά μιλάμε για μπουνιές ή μπουκέτα που λέγαμε και στο χωρίο μου).

Ο πατέρας λοιπόν του κολλητού με είχε καλέσει να του πω, ως "τρίτος", το τι ακριβώς είχε συμβεί. Πήγα λοιπόν και εγώ στο σπίτι και ξεκινάω φυσικά με το να παίρνω το μέρος του κολλητού μου: "ξέρετε κύριε τάδε, ο Γρηγόρης δεν έφταιγε, ο άλλος ξεκίνησε πρώτος...." Και μου λέει ο πατέρας του κολλητού μου "δεν έχεις δίκιο, σε ένα τσακωμό φταίνε πάντα και οι δύο."

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η αντιμετώπιση. Αργότερα η εμπειρία μου δίδαξε το πόσο δίκιο είχε στα λόγια του. Και το έμαθα αυτό ως "παθών". Γιατί πραγματικά όταν τσακώνωνται δύο άνθρωποι έχουν και οι δύο κάποιο, άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο ίσως, μερίδιο ευθύνης.

Χρειάζεται ψυχραιμία, αυτοσυγκράτηση και μέτρο ιδιαίτερα όταν προσπαθείς να συνομιλήσεις σε ένα φόρουμ με μόνο μέσο επικοινωνίας το πληκτρολόγιο και τις φατσούλες και κρυμμένος πίσω από ένα απρόσωπο nickname. Είναι όμως γεγονός. Οι ακρότητες δεν μπορεί παρά να οδηγήσουν σε ακραίες καταστάσεις. Δράση-Αντίδραση και ούτω καθεξής.

Και ας έχουμε και λίγο χιούμορ. Χάλασε το θέμα. Το ξέρω και εμένα με στενοχωρεί όταν συμβαίνει αυτό. Αλλά και τι έγινε στο κάτω κάτω; Εδώ έχουν χαλάσει επιστημονικές παρουσιάσεις σε επιστημονικά συνέδρια από επιστήμονες που δεν συμπαθούσαν τον ομιλητή, από επιστήμονες που δεν συμφωνούσαν με τον ομιλητή για τους δικούς τους λόγους. Ε καί;

Ο κόσμος δεν σταμάτησε να υπάρχει.

Όπως είχε πει και jonnienegood όταν κλειδώθηκε το θέμα με την Πεντέλη "κλειδώθηκε το topic και χέστηκε η φοράδα στου Αρναούτογλου"

Μια τελευταία παρατήρηση σχετικά με τους συντονιστές. Μιας και αυτοί οι άνθρωποι παίζουν εδώ τον αναγκαίο ρόλο του "αστυνόμου" είναι λογικό πως το έργο τους δέχεται κατεξοχήν τα πυρά και της βολές των μελών. Γιατί δεν γουστάρουμε εξουσία, έτσι δεν είναι;

Αυτοί οι άνθρωποι όμως κάνουν μια αξιοθαύμαστη και σεβαστή δουλεία που μόνο τον έπαινο θα έπρεπε να προκαλεί, κατά την γνώμη μου. Έχω συμμετάσχει σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού και πραγματικά νομίζω πως οι συντονιστές του εσωτέρικα κάνουν ότι είναι δυνατό μέσα στα πλαίσια τους όχι μόνο να διασφαλήσουν αυτόν τον χώρο αλλά και να επιτρέψουν να ακουστούν όλες οι απόψεις, διαφορετικές και μη.

Εγώ προσωπικά τους στέλνω τα συγχαρητήρια μου.

Το εσωτέρικα το διαβάζω χρόνια πριν γίνω μέλος. Και αν με τα παραπάνω σας φαίνεται πως προσπαθώ να "γλύψω" κάποιους, σας διαβεβαιώνω φίλοι μου πως δεν είναι έτσι. Δεν γνωρίζω κανένα προσωπικά, εδώ στην ξενιτιά που είμαι δεν έχω ανάγκη το esoterica για να επιβεβαιώσω αυτό που είμαι και το τι κάνω. Το γράφω λοιπόν έτσι, χωρίς καμιά σκοπιμότητα, μόνο και μόνο γιατί θέλω να ακουστεί και η δική μου άποψη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 03:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
>> Τώρα θα σου αμολήσω τον Hendrix και σε σένα και στην Ostria να δείτε τη γλύκα (πλάκα κάνω). Να βιώσετε πως είναι να σας καταστρέφουν το topic, με τι ακριβώς τρόπο γίνεται. Και πόσο ωραία θα νοιώθετε.

> gentleman, θα σε παρακαλούσα να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω. Πέραν του ότι είναι γενικώς περίεργη η αναφορά, σχετίζεται και με ένα άλλο μέλος των forums, που δικαιολογημένα θα απορούσε, ή ακόμα και θα ενοχλούνταν απ' αυτή.

Διακωμωδώντας τη συνομωσιολογία που με θέλει συνεννοημένο με το Hendrix το έγραψα αυτό το αστείο. Όχι μόνο δεν έχω καμία σχέση με τον Hendrix, αλλά και κανά δυο φορές που προσπάθησα να πιάσω κουβέντα μαζί του, αυτός με έγραψε. Και τώρα για άλλη μια φορά του έγραψα στο topic για την Πεντέλη, και απάντηση καμία. Αν δεν έχει την ευγένεια ούτε μια απάντηση να δώσει σε ένα θετικό προς αυτόν μήνυμα, όπου δηλαδή συμφωνώ με μερικά που λέει, λες να παρεξηγήσει το αστείο μου; Πάντως αν ενοχλήθηκε, του ζητώ συγνώμη.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 03:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
>> Υπάρχει και η άποψη ότι όποιος περιφέρεται στα sites λασπολόγων και αχρείων, κολλάει κάτι από την απάνθρωπη κοσμοθέασή τους, και πιστεύει κάτι από τον οχετό λάσπης που εκτοξεύουν σε όποιον τόλμησε να σταθεί εμπόδιο στην αγριότητά τους.

> Site λασπολόγων εννοείς το εσωτερικα???

Όχι, εννοώ τα sites όπου κατέφυγαν για να βρίσουν και να εξευτελίσουν. Ξέρω 2 τέτοια sites λασπολογίας και εξευτελισμού, και θα τα ξέρεις κι εσύ. Μη ξανα-δίνουμε links προς τις κακοήθειες.

Ένας κουβάς λάσπης στο ένα site, είναι ότι είμαι ο ιδιοκτήτης του blog "βριλάκος". Φυσικά αυτός που το έγραψε ξέρει καλά ποιο άρρωστο άτομο έγραφε από παλιά στο blog αυτό, όπως θα το ξέρουν και οι παλιότεροι στο esoterica. Αλλά στο matrix της αληταρίας αυτό δεν έχει σημασία, εμένα θέλει να κακοποιήσει, εμένα διαβάλλει.

Άλλος κουβάς λάσπης, ότι παίρνω οδηγίες από το metafysiko.gr. Έχω να γράψω εκεί απ' όταν χωρίς καμιά κουβέντα μου κλείσανε το topic. Εδώ και κανά χρόνο. Είδανε τη λάσπη και στείλανε οι άνθρωποι ένα email τις προάλλες, ζητώντας μου να δηλώσω δημόσια ότι δεν έχω καμία σχέση με αυτούς. Να δηλώσω τι; Αφού δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα.

Άλλος κουβάς λάσπης, ότι ανάμεσα στους διάφορους που τους βρίζανε τις προάλλες στο ένα από τα δύο sites κιτρινισμού και λασπολογίας, ήμουν κι εγώ. Εγώ που προτίμησα να σηκωθώ και να φύγω από το esoterica αντί να κάθομαι να τσακώνομαι με αχρείους, εγώ που είπα αμάν να μας χαρίσουν την απουσία τους, τους πήρα από πίσω! Όσα επαγγέλλομαι περί πολιτισμού τα πέταξα από το παράθυρο, και πήγα να γίνω κι εγώ ΚΑΦΡΟΣ μαζί τους.

Είδα και την παραπλανητική κουβέντα ότι "δεν έφυγα από το esoterica" (όταν μου χαλάσανε το τόπικ). Ακόμα και τώρα θα ήμουν εκτός esoterica, αν δεν είχε πάει διακοπές ο ένας αναζητητής του χαβαλέ. Τουλάχιστον θα ήμουν εκτός της κατηγορίας "Παράξενο".

Ο οποίος αναζητητής του χαβαλέ, πακέτο με τον άλλο που "μπαίνει για να γελάει με τους βλαμμένους", θα συνέχιζαν να προβοκάρουν κάτω από κάθε μου φράση και να λασπολογούν με διαστεβλώσεις των λόγων μου μέχρι να με εξευτελίσουν.

> έχεις παρέμβει με την ίδια θέρμη και αγανάκτηση σε όλα τα τοπικ που κάποιος ένοιωθε να έχει μείνει απροστάτευτος και χαμένος εν μέσω θηρίων?

Τι να πρωτοπιάσω; Εδώ το καλύτερό μου topic δεν μπορούσα να προστατέψω. Και αναγκάστηκα να αποχωρήσω.

> Πιστεύεις λοιπόν ότι χρειάζεσαι βοήθεια από τους διαχειριστές? Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να αγνοήσεις αυτό που σε ενοχλεί ή να απαντήσεις ανάλογα?

Όταν του ξεφεύγει μια χοντράδα κάποιου, κάνεις πως δεν την είδες και τέλος. Αλλά τις συστηματικές επαναλαμβανόμενες επιθέσεις με διαστρεβλώσεις λόγων με σκοπό την καταστροφή του topic και τον εξευτελισμό μελών, δεν γίνεται να τις αγνοήσεις. Οπότε απαντάς ανάλογα. Και απάντηση στην απάντηση, μειώνεσαι κι εσύ στα μάτια των αναγνωστών που δεν θυμούνται τι έγραψες και πιστεύουν τη λάσπη. Κατάλαβες;

>> Αντιλαμβάνεσαι ότι τους ενθαρρύνεις να χαλάσουν για άλλη μια φορά την πολιτισμένη ατμόσφαιρα που με τόσο κόπο κτίσαμε; Ώστε να μπορεί ο καθένας να λέει την σκέψη του;

> Κτίσατε ? Ποιοί?

Χτίσαμε όσοι κατά καιρούς έχουμε ζητήσει υγιέστερη και αμερόληπτη προσέγγιση στο άγνωστο, καλύτερους τρόπους απέναντι στους συνομιλητές μας, και σπανιότερα επεμβάσεις συντονιστών στις αχρειότητες. Ομολογουμένως οι περισσότερες προσπάθειες δεν απέδωσαν τίποτα. Εδώ τα παρακάλια του Dying Incubus δεν άκουγαν, θα άκουγαν τα δικά μου παρακάλια; Μόνο με την απειλή της διαγραφής συμμαζεύονται οι χωρίς παιδεία.

>> Θες μια γεύση πως είναι να σου καταστρέφουν το topic;

> Για να κάνουμε μια δοκιμή. Ισως να έμενες έκπληκτος από το πως θα το αντιμετώπιζα το θέμα

Θα στη φυλάω για την στιγμή που δεν το περιμένεις για να πονέσει. Πλάκα κάνω. Κάτι τέτοιο θα απαιτούσε συνεχή επίθεση για κάποιο χρονικό διάστημα. Που δεν έχω την όρεξη. Άσε που μπορεί να μου ξεφύγει τίποτα και να σε πληγώσω πραγματικά. Δεν παίζουνε με αυτά.


Dare to Dream


Edited by - gentleman on 12/04/2007 03:43:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 03:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> αν βεβαιωνόσουν ότι το άτομο που τώρα μιλάς είναι κάτι τελείως διαφορετικό από ότι φαντάστηκες και έμενες παραξενεμένος, πως θα εξηγούσες τότε την επιμονή μου να ασχοληθώ με λασπολόγους?

Αν επέμενες να ασχοληθείς με χιουμορίστα λασπολόγο θα το εξηγούσα ως εξής. Υπάρχουν 3 είδη ισχύος στον κόσμο:

1. Καταναγκασμός με βία

2. Επιρροή

3. Χιούμορ

Το χιούμορ τυχαιοποιεί συνάψεις και ξεχνάμε ότι μπορεί να προέρχεται από κακοπροαίρετο άνθρωπο, όπως συχνά γίνεται. Λειτουργεί σαν περιτύλιγμα που τα ομορφαίνει όλα: και τους καλούς, και τα μ....πανα.

Όπως μια πολύ όμορφη γυναίκα μπορεί να είναι αλύπητο τέρας και παλιάνθρωπος αλλά όπου πάει έχει τη αρχική θετική ανταπόκριση όλων. Μέχρι να την πάρουνε χαμπάρι. Αλλά και τότε, είναι τόση η θεμελιώδης αδυναμία της ανθρώπινης φύσης σε κάποιους συνδυασμούς χαρακτηριστικών προσώπου, σώματος και ΦΩΝΗΣ, σε πολύ low-level θεμελιώδες επίπεδο, που ενώ ξέρουμε ότι είναι αλύπητο κακομαθημένο τέρας, συνεχίζουμε να την αποδεχόμαστε.

Αυτή βλέπει ότι όσο αλύπητη και να γίνει, οι άνθρωποι συνεχίζουν να της δίνουν αξία. Οπότε χειροτερεύει.

Όλοι χρειαζόμαστε μια απόρριψη και μια κατραπακιά της ζωής κάθε τόσο για να παραμένουμε συμπονετικοί και να μη καβαλάμε το καλάμι. Με το να στερούμε από την πολύ όμορφη γυναίκα αυτή την απόρριψη, δημιουργούμε ένα τέρας.


Edited by - gentleman on 12/04/2007 03:59:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy