ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωνστανς
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 15:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωνστανς
Schwabe
Δεν μου λες, σκέφτηκες πολύ για να γράψεις αυτή την…«επιτυχία» βρε παιδί μου?? Άραγε, πέρασες φουκαρά καμιά πόρτα ακαδημαϊκής γνώσης στη ζωή σου?

Αναρωτήθηκες ποτέ σου ότι όλα χρειάζονται ΓΝΩΣΕΙΣ ώστε να είσαι σε θέση να διακρίνεις? Έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί γιατί η γνώση της θεολογίας απαιτεί κάπως καλύτερο επίπεδο μόρφωσης από ότι οι….γραμματικές ή συντακτικές σου «γνώσεις»?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΕΔΩ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ. ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ!ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ EIDOS ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ Ή Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ. ΑΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΟΠΛΟ ΜΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωνστανς
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 16:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωνστανς
EIDOS,ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟΝ SCHWABE ΔΕΝ ΣΕ ΚΟΛΑΚΕΥΟΥΝ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΑΦΕΝΤΟΜΟΥΤΣΟΥΝΑΡΑ" ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΤΣΑΚΩΝΟΣΑΣΤΑΙ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 23 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ.ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ SCHWABE ΑΝ ΠΑΡΑΛΕΙΨΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ (ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ)ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΟΜΩΣ. EIDOS ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΑΦΙΕΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ, ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΤΗΜΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΣΥ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΜΕΧΡΙ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κωνστανς
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 17:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωνστανς
eidos:με τον Σαμουηλ, εκνευριζομαι, με εσενα πραγματικα γουσταρω...
(ασε τον Ψηλο)
αφεντομουτσουναρα!
SCHWABE ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟΝ EIDOS ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΧΟΝΤΡΗΝΕ ΛΙΓΟ.
EIDOS ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΑ ΟΣΟ Ο SCHWABE ΟΠΟΙΟΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ;ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ Ή ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΚΤΗΜΑΣ ΕΣΥ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 17:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε


οκ
ολες οι αντιρησεις σου, καταληγουν στο ενα γεγονος:
1)η Μαρια ασχετα αν ηταν μερα η νυχτα, αναγνωρισε τον Ιησου, απο την συγκεκριμενη λεξη που της ειπε: 'Μαρια'
συμφωνεις;

2)συμφωνα με την σειρα των γεγονοτων οι μαθητες χαρηκαν που εβλεπαν τον δασκαλο τους, αφου πρωτα αυτος εκανε ενα θαυμα, και δευτερον τους εδειξε τα σημαδια.
συμφωνεις;

3)οι μαθητες στην παραλια αναγνωρισαν τον Ιησου, αμεσως μετα που εκανε το θαυμα με τα ψαρια.
συμφωνεις;

ασχετα τι επι μερους εικασιες μπορουν να γινουν, αν πρεπει να μεινουμε μονο στο κειμενο, πρεπει να συμφωνησουμε πρωτα σε αυτο που ειναι ξεκαθαρο.

διαβασε προσεκτικα αυτα που ο ιδιος εγραψες στο προηγουμενο μηνυμα σου, και θα καταλαβεις οτι οι περισσοτεροι προβληματισμοι σου αδηγουν ακριβως εκει: οτι οι μαθητες αμφεβαλλαν εντονα για το αν ειχαν τον Ιησου απεναντι τους
(επειδη δεν μπορουσαν να πιστεψουν οτι ειχε αναστηθει;
επειδη ειχε αλλα χαρακτηριστικα;)
και για αυτο εκεινος μεταχειριστηκε,

1)την φωνη του με καποιο ιδιαιτερο και γνωστο τροπο σε σχεση με την Μαρια
2)ενα θαυμα και την επιδειξη των πληγων σε σχεση με τους μαθητες
3)ενα θαυμα και το προσωπικο του ενδιαφερον στη τριτη περιπτωση

εφοσον πιστευω οτι συμφωνεις προχωρω.

αν ενοιξεις στη Γενεση 6 κεφ. θα δεις οτι αγγελοι πριν τον κατακλυσμο του Νωε, υλοποιηθηκαν και παντρευτηκαν γυναικες και εκαναν παιδια.
επομενως οι αγγελοι, εχουν την ικανοτητα να παιρνουν ανθρωπινη υποσταση, και επισης μπορουν να ενεργουν καθολα ως ανθρωποι.
ακριβως το ιδιο εκανε ο Ιησους, πηρε ανθρωπινη μορφη.
η διαφορα ειναι οτι ο μεν Ιησους το εκανε αυτο κατ εντολην του Πατερα του, οι αλλοι αγγελοι ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση το εκαναν απο μονοι τους.

οι ιδιοι αυτοι αγγελοι οταν εγινε ο κατακλυσμος αφησαν τα ανθρωπινα σωματα τους, και ξαναεγιναν πνευματικα πλασματα, μονο που ο Θεος δεν τους δεχτηκε παλι πισω σαν δικα του παιδια, εφοσον αυτοι ειχαν αμαρτησει (ηταν ανυπακουοι)(οπως ο Αδαμ και ο Διαβολος πιο πριν) και ετσι αυτοι οι ανυπακουοι αγγελοι εγιναν οι γνωστοι μας δαιμονες.

(σημειωτεον οτι μετα απο αυτο ο Θεος αφαιρεσε απο τους δαιμονες την ικανοτητα να υλοποιουνται, γιατι αν ηταν αλλιως τα πραγματα, θα τους βλεπαμε και θα μας ειχαν διαλυσει κυριολεκτικα)
(επομενως τωρα χρησιμοποιωντας μονο τρυκ (τυπου νεκρου Σαμουηλ) ερχονται σε επαφη με ανθρωπους)

εχουμε και πολλες αλλες εμφανισεις αγγελων με ανθρωπινη υποσταση, ολες κατ εντολη του Δημιουργου.


για την ανασταση του Ιησου:
1 Πετρου 3:18 "...καθως θανατωθηκε ως σαρκα, αλλα ζωοποιηθηκε ως πνευμα"
1 Τιμοθεο 3:16 "αυτος φανερωθηκε ως σαρκα, ανακηρυχτηκε δικαιος ως πνευμα..."

αυτα τα εδαφια αποδεικνυουν οτι ο Ιησους αναστηθηκε ως πνευμα, οχι ως ανθρωπος, ουτε και ως ανθρωπος και ως πνευμα.
ειναι σαφεστατο νομιζω...

αυτο που ειδαν στο ορος Θαβωρ οι μαθητες ηταν ενα οραμα, δεν ηταν κατι πραγματικο,
οπως το ιδιο ισχυει και για τον Ιωαννη.

δεν καταλαβαινω τι σε δυσκολευει ως προς αυτο.

οσον αφορα το πρωτοτυπο
ο Λογος του Θεου πρεπει να ειναι κατι ζωντανο για εμας, δεν μπορω λοιπον να χρησιμοποιω για κατι ζωντανο, μια νεκρη γλωσσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 17:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
κωνσ.

καλως ηρθες στη παρεα μας!
θα δεις ειμαστε ολοι καλα παιδια!!!

αφεντομουτσουναρα, αν δεν το ξερεις, ειναι μια λεξη που χρησιμοποιει κατα κορον ο γνωστος μας Καραγκιοζης.
δεν την βρισκω λοιπον τοσο υποτιμητικη οσο λες.

οσον αφορα τον 'φιλτατο' Σβαμπε:
προσωπικα οτι ειχα να του πω του το ειπα, ο ιδιος ειναι μια επαναληψη και μαλιστα κακη του εαυτου του, ειναι τετραγωνισμενος, και απολυτα προβλεψιμος.
επομενως και επειδη δεν γινεται να επαναλαμβανωμαι και εγω κατα το ιδιο τροπο, ειπα να γελασουμε και να προβληματιστουμε και λιγο επιτελους, και το εκανα αυτο με τον τροπο που μου ειναι γνωστος.

ο σεβασμος Σβαμπε κερδιζεται, και δεν εκβιαζεται.
διαφορετικα καταληγει σε απλα ενα ακομα τραγελαφικο συμβανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 19:44:37  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«το μονο που μπορω να κανω για την αφεντομουτσουναρα σου, ειναι να σου αφιερωσω ενα ποιημα, απο την τελευταια μου ποιητικη συλλογη»

Χμμ, να ευχηθούμε να μην έχεις την ίδια τύχη όπως και στη θεολογική σου προσέγγιση, διότι τότε……τζάμπα και εδώ καίει η λάμπα!!!!

eidos:
«(μπορω αν θελεις να σου πω σε ποια σκηνη θα ανεβει το τελευταιο θεατρικο μου εργο, για να το απολαυσεις) (πληρωνοντας φυσικα το εισιτηριο)»

Δεν νομίζω ότι με εκφράζει το έργο σου φίλτατε, να έχει κάθε επιτυχία όμως. Δικαίωμα στην προσπάθεια, έχουνε όλοι.

Τελευταία φορά βρέθηκα σε θεατρική Σκηνή στην πλατεία Κολιάτσου, και μάλλον δεν θα ήταν έργο σου…

Κατά τα άλλα, ελπίζω στο μέλλον να είσαι προσεκτικότερος και προπάντων, πιο μελετηρός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 20:20:22  Εμφάνιση Προφίλ
Κωνστανσ:
«ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΧΟΝΤΡΗΝΕ ΛΙΓΟ.»

Κατ αρχάς να σε καλωσορίσω στην διαδικτυακή παρέα του esoterica, και να σου ευχηθώ γόνιμη και ευχάριστη συμμετοχή!

Ξέρεις, δεν διαφωνώ ότι συχνά «χοντραίνει» το περιεχόμενο μιας απάντησης/σχολιασμού, και αναφέρομαι στο άτομο μου, ωστόσο γράφω όπως και σε μια «ζωντανή» συζήτηση θα συμμετείχα, δίχως να σκέπτομαι για το εάν θα πω αυτό που πραγματικά πιστεύω.

Έλεγα, λέω και θα συνεχίζω να λέω και να γράφω αυτό που ειλικρινά πιστεύω, δίχως «φίλτρο» και δήθεν καθωσπρεπισμούς.

Σε σχέση με το μέλος eidos, και ειδικά όσον αφορά την ανούσια και άνευ ελαχίστης θεολογικής ή φιλοσοφικής αξίας (παρα-)διδασκαλία των αυτόκλητων Μαρτύρων του Ιεχωβά, έχω επανειλημμένα γράψει ότι θεωρώ την σέκτα τους επιζήμια αλλά και πνευματικό δηλητήριο για την ελληνική κοινωνία.

Εάν έχεις διαβάσει τις θέσεις μου, τότε θα γνωρίζεις και τις απόψεις μου για τον χριστιανισμό ευρύτερα, ωστόσο οφείλουμε να πούμε ότι 1000 φορές προτιμότερη η Ορθοδοξία για την Ελληνική κοινωνία παρά η Χιλιαστική αμπελοφιλοσοφία και ο πνευματικός κατήφορος του εγκιβωτισμού που σαν λαχειοπώλες περιφέρουν οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά».

Οι θέσεις τους στερούνται βασικής σοβαρότητας, οι δήθεν «θεολογικές τους ερμηνείες» βασίζονται αποκλειστικά στην παραποίηση, στην πλαστογράφηση, στην ασχετοσύνη του αναγνώστη ή του ακροατή.

Συνεπώς, και όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν προτίθεμαι να τους χαρίσω ούτε ένα κόμμα!

Και πάλι, να σαι καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωνστανς
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 21:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωνστανς
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ SCHWABE.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΟΥ Π.Χ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ.ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
EIDOS ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΣΟΥΝ ΣΕ ΜΕΝΑ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΣΕΒΟΜΑΣΤΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΗΖΗΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ Ε; ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ.
SCHWABE ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΓΝΟΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 08:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sam.

ενα σωμα που αρχισε και λιωνει (αποσυντιθεται) τελικα εξαφανιζεται ως σωμα, παυει να υπαρχει.
αν λοιπον ο Πατερας πηρε το σωμα του Γιου απο τον ταφο, και το εναπεθεσε οπουδηποτε αλλου (δεν ξερουμε που) ωστε αυτο να λιωσει με τον καιρο, και να εξαφανιστει, που βλεπεις τη δυσκολια;

σχετικα με τον Ενωχ, και τον Ηλια, ξερουμε οτι ο πρωτος που ανεβηκε στον ουρανο ηταν ο Ιησους, επομενως κανεις πριν απο αυτον δεν πηγε στον ουρανο
(διαβασε Ιωαννης 3:13 "επιπλεον, κανεις δεν εχει ανεβει στον ουρανο εκτος απο αυτον που κατεβηκε απο τον ουρανο, τον Γιο του ανθρωπου")

οταν λεει λοιπον οτι μετεθεσε τον Ενωχ, εννοει πολυ απλα οτι τον πηρε απο εκει που βρισκοταν ωστε οι εχθροι του να μην τον θανατωσουν.



πιστευεις πραγματικα οτι ο Δημιουργος ειχε εμφανιστει στον Αβρααμ;
και το τεκμηριωνεις αυτο απο τι;
επειδη ο Αβρααμ τον ειπε Κυριο;
ειναι αυτο πραγματικη αποδειξη οτι ο Δημιουργος πηρε ανθρωπινη μορφη;
γιατι οι τρεις που ειδε ο Αβρααμ να μην ηταν αντιπροσωποι του Θεου;
(δηλαδη αγγελοι)

τα υπολοιπα αργοτεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 12:00:04  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«σχετικα με τον Ενωχ, και τον Ηλια, ξερουμε οτι ο πρωτος που ανεβηκε στον ουρανο ηταν ο Ιησους, επομενως κανεις πριν απο αυτον δεν πηγε στον ουρανο
(διαβασε Ιωαννης 3:13»

Της παρερμηνείας το ανάγνωσμα!!!!!!

Ειλικρινά, είναι για να ξεσπά κανείς σε γέλια όταν διαβάζει αυτές τις χονδροειδέστατες λαθροχειρίες της Σκοπιάς επάνω στην Αγία Γραφή!

Πρώτον, ο Ιωάννης δεν λέει ότι κανείς δεν ανέβηκε πριν τον Ιησού στην Ουράνια Βασιλεία («Ουρανού καταβάς..»), αλλά λέει πως ΚΑΝΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΕ ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΓΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Συνάμα, γνωρίζουμε μεταξύ άλλων πως:

Στο Κατά Λουκάν βλέπουμε ότι ο φτωχός που πεθαίνει μεταφέρεται από τους Αγγέλους στην αγκαλιά του Αβραάμ, δηλαδή στην Ουράνια Βασιλεία. (ιστ’22)

Επίσης, στο κεφάλαιο κγ’43 διαβάζουμε τον Ιησού να λέει στον ληστή: «Αμήν λέγω σοι, σήμερον μετ’ εμού έση εν τω παραδείσω».

Τόσο ο ληστής όσο και ο φτωχός, πέθαναν προ Χριστού, και όμως και οι δυο βρέθηκαν στην Ουράνια Βασιλεία. Η Ουράνια Βασιλεία δεν είναι το…..κλαμπ της μισαλλοδοξίας που έχουνε φανταστεί τα όργανα παραπληροφόρησης της Σκοπιάς (!), αλλά η ζωντανή και αέναη πύλη εισόδου στην αγάπη του Πατέρα Θεού.

Αυτά, για να μαθαίνει ο αναγνώστης τις πλαστογραφήσεις επάνω στις οποίες χτίζει παλάτια στην άμμο η Σκοπιά.

eidos:
«αυτα τα εδαφια αποδεικνυουν οτι ο Ιησους αναστηθηκε ως πνευμα, οχι ως ανθρωπος, ουτε και ως ανθρωπος και ως πνευμα. ειναι σαφεστατο νομιζω...»

Κανείς απολύτως δεν μπορεί να διεκδικήσει την απόλυτη και αλάθητη απάντηση ως προς την κατάσταση του σώματος του Ιησού μετά της αναστάσεως, και φυσικά όχι η Σκοπιά με τις παιδαριώδεις «ερμηνείες» που τρέφει τους ολίγους πλανημένους της.

Τα δεδομένα είναι ότι ο Ιησούς μετά την ανάσταση του είναι αναγνωρίσιμος από τους μαθητές του, τρώει και πίνει μαζί τους, είχε σάρκα και οστά αλλά και μπορούσε κανείς να διακρίνει τις πληγές της σταύρωσης στο σώμα του, επίσης μπορούσε να αγγιχτεί.

Συνεπώς, μετά την ανάσταση συνέχισε να έχει ένα καθόλα φυσιολογικό σώμα.

Το πώς ακριβώς θα είναι τα σώματα των πιστών μετά την ανάσταση, ή το πώς ακριβώς είναι τώρα το σώμα του Ιησού, αυτό δεν προκύπτει με 100% ασφάλεια αλλά και δεν είναι το βασικό ζητούμενο της θεολογίας.

Ας σοβαρευτούν κάποτε οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά»...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 16:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sch.

αν ειχες την στοιχειωδη ευγενια να μην παρεμβαινεις,
ολα θα ηταν καλυτερα.
αν πραγματικα επιθυμεις να συμβαλεις στη συζητηση, φροντισε να εισαι πιο διαλλακτικος, να αφησεις τους αφορισμους, και να προπαθησεις να αποδεικνυεις αυτα που γραφεις.
οχι πυροτεχνηματα!! και οχι ριχτε τους στη πυρα!
εκτος αν συνεχιζεις να ζεις στο Μεσαιωνα, και εισαι μελος της ιερας εξετασης.
οπως σε κοβω δεν πρεπε να ακους και πολυ τους αλλους, και δεν ειναι απιθανο να το φας το κεφαλι σου (και ας ειναι και ξερο)

γιατι εχεις στραφει με τοσο μισος και εμπαθεια, εναντια στους Μ.τ.Ι.;
εχεις απωθημενα;
κα σε ποιον Μ.τ.Ι. αναφερεσαι, εφοσον εγω δεν εχω πει οτι ειμαι Μ.τ.Ι.;

δειχνεις πολυ κακος σαν χαρακτηρας με την εν γενει συμπεριφορα σου.

(προφανως σε ενοχλει η καλη προσπαθεια προσεγισης που συντελειται με μενα και τον ψηλο και ισως και τον Σαμουηλ, θα δειξει, και θελεις να χαλασεις το κλιμα)

(εκτος και αν αυτα που γραφω, σε φοβιζουν κατα βαθος και για αυτο τα αφοριζεις προσπαθωντας να αποπροσανατολισεις την συζητηση)

ακομα και τα σκυλακια, οι καλοι μας φιλοι, ενιοτε συμπεριφερονται πιο αξοπρεπως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 20:02:05  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«αν ειχες την στοιχειωδη ευγενια να μην παρεμβαινεις, ολα θα ηταν καλυτερα»

Δεν πρόκειται περί «ευγένειας» ή «αγένειας» φίλτατε, αλλά περί απαντήσεων που δίδονται σε έναν δημόσιο διάλογο. Εάν θέλεις να μιλήσεις προσωπικά με μέλη, τότε μπορείς να απευθύνεις προσωπικό mail, όσα όμως αναρτάς μπορούνε να απαντηθούνε από τον καθένα!

eidos:
«οπως σε κοβω δεν πρεπε να ακους και πολυ τους αλλους, και δεν ειναι απιθανο να το φας το κεφαλι σου (και ας ειναι και ξερο)»

Κοίτα εσύ το δικό σου κεφαλάκι, και άσε τους άλλους να…το χειριστούνε όπως αυτοί κρίνουνε φίλτατε.

Τώρα, το ποιανού είναι όχι ξερό, αλλά κατάξερο, φαίνεται θαρρώ….

eidos:
«κα σε ποιον Μ.τ.Ι. αναφερεσαι, εφοσον εγω δεν εχω πει οτι ειμαι Μ.τ.Ι.;»

Μήπως θέλεις τότε να μας πεις, δημοσίως, τα όσα διατυπώνεις ποιανής θρησκευτικής τάξης είναι? Ασπάζεσαι τα πιστεύω κάποιας συγκεκριμένης δογματικής ή θεωρείς εαυτόν αυτόφωτο?

Δεν θέλω φυσικά να φανταστώ ότι δεν θέλεις να δηλώσεις ευθαρσώς το δόγμα το οποίο και ασπάζεσαι, έτσι δεν είναι?

Λοιπόν, μήπως θέλεις να μας διαφωτίσεις, ώστε να δούμε πόσο έξω πέφτω?

eidos:
«δειχνεις πολυ κακος σαν χαρακτηρας με την εν γενει συμπεριφορα σου.»

Καμία κακότητα φίλτατε, απολύτως καμία. Δεν με ενδιαφέρουνε τα πρόσωπα, αλλά οι θέσεις.

Εσύ βλέπεις κακότητα, μέσα από τα όσα γράφω. Δική σου ερμηνεία…

eidos:
«(εκτος και αν αυτα που γραφω, σε φοβιζουν κατα βαθος και για αυτο τα αφοριζεις προσπαθωντας να αποπροσανατολισεις την συζητηση)»

Το μόνο που με «φοβίζει» φίλτατε, είναι η βλακεία των ανθρώπων, η έπαρση και η αμετροέπεια. Κάπου εδώ μέσα, θεολογικά, έχεις και εσύ πέσει.

eidos:
«ακομα και τα σκυλακια, οι καλοι μας φιλοι, ενιοτε συμπεριφερονται πιο αξοπρεπως.»

Δεν μπορώ να κρίνω την «αξιοπρέπεια» ενός σκύλου, δεν έχω ασχοληθεί με την ψυχολογία ζώων. Εσύ όμως, φαίνεται και εδώ να «γράφεις»....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 07:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Sch.

οπως φαινεται και απο τα γραπτα μου, ειμαι χριστιανος.
δεν φτανει αυτο; γιατι πρεπει να βαζουμε ταμπελες στη πιστη;

για να μπορει μετα ο καθενας να βριζει και να εμπαιζει κατα το δοκουν;

οτι εισαι αγενης, εισαι, δεν το συζηταμε, οτι θελεις να κατευθυνεις την συζητηση, επισης.
σε ποιον λειπει το μετρο, και ειναι εγωπαθης αστο καλυτερα.

να ξερεις τουτο: η γνωση απο μονη της δεν φτανει,
χρειαζεται και σοφια, που ειναι η σωστη εφαρμογη της γνωσης,
και εσυ σε αυτο υστερεις απελπιστικα.
βλεπεις οποια ακαδημαικη πορτα και αν περασεις, το μονο που θα σου δωσει ειναι γνωση, και αυτη τις περισσοτερες φορες αχρειαστη, σοφια ομως δεν θα βρεις εκει, κατι να σε κανει καλο σαν ανθρωπο,
μονο η Βιβλος και η πιστη στον Δημιουργο ΠΑΡΑΓΕΙ ΑΞΙΕΣ.

και τα προσωπα σε ενδιαφερουν και οι θεσεις.
τα προσωπα για να φανεις ανωτερος,
και οι θεσεις ολων των αλλων απορριπτεες, για χαρη της δικης σου θεσεις, οποια κι αν ειναι αυτη. (καθε φορα ειναι αλλη)

τα σκυλακια, επιζητουν την προσοχη μας και με το δικιο τους, ο Δημιουργος τα εφτιαξε ετσι, εσυ ομως μεσα στη απελπισια του ποσο μονος εισαι,
ΑΠΑΙΤΕΙΣ την προσοχη μας,
αν αυτο που θελεις ειναι ενα κομματι ψωμι, να στο δωσω για να με αφησεις ησυχο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 07:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
οκ

Edited by - eidos on 24/11/2007 07:28:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 12:01:58  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«οπως φαινεται και απο τα γραπτα μου, ειμαι χριστιανος.
δεν φτανει αυτο; γιατι πρεπει να βαζουμε ταμπελες στη πιστη;»

Δεν είναι τόσο απλά και «αθώα» τα πράγματα φίλτατε!

Άλλο ο Ορθόδοξος, ο οποίος θεωρεί ΜΟΝΟ τον Ιησού ως Έναν Δημιουργό, και άλλο ο «χριστιανός» Χιλιαστής που θεωρεί τον Ιησού ως κατώτερο του Γιαχβέ και σταυρωμένο σε ξύλο και όχι σταυρό.

Ο πρώτος, είναι χριστιανός, ο δεύτερος κάνει απλά (κατά)χρήση του ονόματος.

eidos:
«για να μπορει μετα ο καθενας να βριζει και να εμπαιζει κατα το δοκουν;»

Μπα, ντρέπεσαι για το δόγμα που ασπάζεσαι φίλτατε?

Δηλαδή όσοι άλλοι ευθαρσώς δήλωσαν το δόγμα τους εδώ μέσα (ουκ ολίγοι έως τώρα), ήσαν ηλίθιοι και αιθεροβάμονες? Νομίζεις ότι με το να κρύβεις το δόγμα που ασπάζεσαι συνεισφέρεις στην εικόνα της εκκλησίας σου?

Αυτό σας διδάσκουνε? Να κρύβεστε μέσα από μισόλογα?

eidos:
«οτι εισαι αγενης, εισαι, δεν το συζηταμε, οτι θελεις να κατευθυνεις την συζητηση, επισης. σε ποιον λειπει το μετρο, και ειναι εγωπαθης αστο καλυτερα.»

Άσε τις πομπώδεις δηλώσεις, και πάψε να κρύβεσαι πίσω από δήθεν «φαντάσματα» που υποδαυλίζει ο Schwabe. Είναι πρωτοφανές κάποιος να θέλει τάχα να «διαφωτίσει» άλλους ως προς τα της Βίβλου και την ίδια στιγμή να…….υποκρίνεται πίσω από την σκιά του δόγματος που πιστεύει αλλά δεν δηλώνει!

eidos:
«να ξερεις τουτο: η γνωση απο μονη της δεν φτανει,
χρειαζεται και σοφια, που ειναι η σωστη εφαρμογη της γνωσης..»

Ίσως και να είναι έτσι, εξάλλου μακράν εμού η αξίωση της σοφίας εκ των λόγων μου. Ωστόσο, φρόντισε εσύ κάποτε την γνώση, διότι ούτε τον αυλόγυρο δεν επισκέφτηκες…


eidos:
«..μονο η Βιβλος και η πιστη στον Δημιουργο ΠΑΡΑΓΕΙ ΑΞΙΕΣ.»

Α ναι, σοβαρά?

Παρήγαγε «αξία» δηλαδή σε εσένα? «Αξία» είναι το να κρύβεσαι? «Αξία» είναι το να υποδύεσαι χριστιανικό μανδύα? Μάθε πρώτα να είσαι υπερήφανος φίλτατε για την πίστη σου, μάθε πρώτα να δηλώνεις δημοσίως δίχως να κοκκινίζεις το τι ακριβώς πιστεύεις και προσκυνάς, μάθε πρώτα να είσαι ειλικρινές άτομο, και μετά έλα να μας μιλήσεις για…………….«παραγωγή αξιών»!!

eidos:
«και τα προσωπα σε ενδιαφερουν και οι θεσεις.»

Λάθος. Μόνο οι θέσεις. Τα πρόσωπα, μπορούν να είναι και φίλοι μου, όπως και έχω φίλους διαφόρων δογμάτων, δίχως αυτό να με υπαγορεύει και το πώς θα σχολιάσω μια θέση.

eidos:
«ΑΠΑΙΤΕΙΣ την προσοχη μας, αν αυτο που θελεις ειναι ενα κομματι ψωμι, να στο δωσω για να με αφησεις ησυχο.»

Εγώ λέω να συνέλθεις, να σταθείς με αξιοπρέπεια απέναντι σε αυτό που πιστεύεις, και να μάθεις ότι μόνο η γνώση ξεδιαλύνει το μύθευμα από την πραγματικότητα.

Η πίστη, είναι μια υπόθεση, και η κάθε πίστη στο «Θεό» φοβάται ένα μόνο πράγμα: την γνώση.

Με άλλα λόγια, αυτό που δεν μπορείς και εσύ να ξεπεράσεις εδώ μέσα…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 17:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sch。

επαναλαμβανεις τον εαυτο σου.
θυμιζεις αρκουδιαρη που χτυπαει το ντεφι, και θελεις να κανεις το ζωο οπωσδηποτε να χορεψει!!
ελα ομως που τα ζωα γενικωτερα, δεν χορευουν πια...
γιατι επαψαν να ειναι ζωα... (η δεν ηταν ποτε, εσυ νομιζες λαθος οτι ηταν)

αν για κατι μπορω ανετα να ντρεπωμαι (χωρις να το κανω κι ολας) ειναι που αυτος ο ερμος τοπος, εχει γεμισει τυχαρπαστους και κοιμωμενους στα μαυρα συνεφα, τυπου Σβαμπε.

αυτο που πιστευω ειναι ακριβως αυτο που διδαξε ο Χριστος, επομενως δικαιουμε, αγραμματε, να ονομαζομαι χριστιανος.
αν εσυ ως ασχετος θελεις να με πεις Ορθοδοξο, η Μ.τΙ. η Καθολικο, αυτο απλα αποδεικνυει, το ποσο μακρυα στεκεσαι απο τον ηλιο.
ο Χριστος δεν μοιραζετε,
το καταλαβες;

εσυ που απορριπτεις τα παντα περι Μεσσια Ιησου, και απαξιεις ολες τις Ελληνικες Γραφες, το μονο που δικαιουσε ειναι να σιωπας.
για αυτο παψε να σφετεριζεσαι γνωσεις και αξιες που ανηκουν σε αλλους.

βρισκεσε στο κατωφλι του τιποτα, απο δεξια και αριστερα σου δειχνουν το δρομο, μα εσυ ακολουθωντας τους ξερους ηχους του ξεροκεφαλου σου, μεθας απο την αυταπατη (γνωση βλακωδως τη λες) με την οποια ο ιδιος περιβαλεις το ποιον σου...

ξυπνα ανθρωπε!!
ο Δημιουργος θρηνει για σενα!!

(βλεπεις οτι σου απαντω, μην κλαψουριζεις λοιπον...
καποιος εδω μεσα σε προσεχει...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 19:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
"Ήτο ένας άνθρωπος ονομαζόμενος Σαπρίκιος, ο οποίος ενήστευε πάντοτε, προσηύχετο, υπάνδρευε πτωχας γυναίκας, έκτιζεν εκκλησίας, ποτε του δεν έβλαψεν, αλλά αγαπούσε το δίκαιον.
Ήτο και ένας άλλος ονομαζόμενος Νικηφόρος, ο οποίος ποτέ του καλόν δεν έκαμε, μάλιστα έκλεπτεν, αδικούσε τον κόσμο, επόρνευε, όλα τα κακά τα είχε κάμει. Ήθελεν δε να φονευση και τον αδελφόν του τον Σαπρίκιον. Μιαν ημέραν στέλνει ο βασιλευς και παίρνει τον Σαπρίκιον και του λέγει:
-Να αρνηθής τον Χριστόν και να προσκυνήσης τα είδωλα.
Λέγει ο Σαπρίκιος:
-Εγώ τον Χριστόν μου δεν τον αρνούμαι ποτέ.
Τον εβασάνισεν ο βασιλεύς και σαν είδε πως δεν είναι τρόπος να νικήση τη γνώμη του, απεφάσισε να τον θανατώση. Παίρνοντας λοιπόν ο δήμιος να τον υπάγη εις τον τόπον της καταδίκης, το έμαθεν ο Νικηφόρος και πηγαίνει εις τον δρόμον και λέγει του Σαπρικίου:
-Εγώ αδελφε μου σε έπταισα, και έμαθα ότι θα σε θανατώσουν. Δια τούτο σε παρακαλώ, αδελφε, να με συγχωρέσεις, σου έσφαλα.
Πάλιν κύπτει ο Νικηφόρος τον παρακαλεί, του φίλει τα πόδια.
-Αδελφέ...
λέγει ο Νικηφόρος
-...συγχώρησόν με δια τον Θεόν.
Αλλά ο αδελφός του δεν τον εσυγχώρει.
Έφτασαν και εις τον τόπον της καταδίκης. Τον παρεκάλει ο Νικηφόρος μετα δακρύων, και δεν τον εσυγχώρησε. Του λέγει πάλιν ο Νικηφόρος:
-Ιδού αδελφέ, τώρα θα σε κόψουν, γιατί δεν με συγχωρείς; εσύ θα κολασθείς, εγώ σε συγχωρώ με όλην μου την καρδιάν.
Λέγει του ο Σαπρίκιος:
-Εγώ δεν σε συγχωρώ ποτε!
Και καθώς εσήκωσεν ο δήμιος το σπαθί, να του κόψη το κεφάλι, βλέπων ο πανάγαθος Θεός την κακήν του γνώμην, σηκώνει την χάριν του, και ερωτά ο Σαπρίκιος τον στρατιώτην:
-Διατί θέλεις να με φονεύσεις;
Λέγει του ο στρατιώτης.
-Και δεν το ηξεύρεις τόσον καιρόν; Διοτι δεν προσκυνάς τα είδωλα.
Λέγει του ο Σαπρίκιος:
-Δια τούτο με βασανίζεις; Εγώ αρνούμαι τον Χριστόν και προσκυνώ τα είδωλα!
Και ευθύς λέγοντας τον λόγον, δεν τον εφόνευσεν, αλλα ηρνήθη τον Χριστόν και υπήγε με τον διάβολον.
Βλέπων ο Νικηφόρος τους Αγγέλους όπου έστεκαν με έναν στέφανον χρυσούν, λέγει εις τον δήμιον:
-Εγώ είμαι Χριστιανός και πιστέυω εις τον Χριστόν μου.
Λέγει του Σαπρικίου:
-Συγχώρησόν με αδελφέ, και ο Θεός συγχωρήσοι σε.
Και αμέσως έκοψεν ο στρατιώτης το κεφάλι του Νικηφόρου και παρέλαβον οι Άγγελοι την ψυχήν αυτού και την υπήγαν εις τον παράδεισον."

ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΔΑΧΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΤΩΛΟΥ

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 20:20:31  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«θυμιζεις αρκουδιαρη που χτυπαει το ντεφι, και θελεις να κανεις το ζωο οπωσδηποτε να χορεψει!!»

Αντιλαμβάνομαι το άγχος σου, είναι δύσκολο πράγμα να δηλώνεις χριστιανός αλλά να φοβάσαι να πεις το δόγμα που ασπάζεσαι. Και όποιος έχει λόγους να κρύβεται φίλτατε, μάλλον έχει μπερδέψει την θρησκευτικότητα με τις αρκούδες που χορεύουν!

eidos:
«αν για κατι μπορω ανετα να ντρεπωμαι ειναι που αυτος ο ερμος τοπος, εχει γεμισει τυχαρπαστους και κοιμωμενους στα μαυρα συνεφα, τυπου Σβαμπε.»

Κοίτα να δεις, ειδικά εσύ για τυχάρπαστους δεν δικαιούσαι να ομιλείς, διότι τόσο θεολογικά ακροβατείς μεταξύ γραφικότητας και Σχολαστικισμού αλλά όσο και ιστορικά αιωρείσαι μεταξύ αντιγραφής και παπαγαλίας.

Λυπάμαι, αλλά αυτό είναι το «γνωστικό» σου προφίλ. Τώρα, το ποιος πρέπει να λυπάται για ποιόν, ας το αφήσουμε στους αναγνώστες…

eidos:
«αυτο που πιστευω ειναι ακριβως αυτο που διδαξε ο Χριστος, επομενως δικαιουμε, αγραμματε, να ονομαζομαι χριστιανος.»

Τα ίδια λένε φίλτατε και οι Μάρτυρες του Ιεχωβά! Και εκείνοι, λένε πως «πιστεύουνε αυτά που δίδαξε ο Χριστός».

Συνεπώς, και ειδικότερα μετά τις απύθμενες θεολογικές ανοησίες που έως τώρα έχεις διατυπώσει, θα έλεγα ότι μάλλον καπηλεύεσαι το όνομα χριστιανός ή ενδεχομένως βρίσκεσαι σε πλάνη τεραστία.

Δικαιούται να αποκαλείται χριστιανός όχι απλά όποιος φαντασιόπληκτος έχει αρπάξει την όποια νεόκοπη σέκτα βρήκε στο δρόμο του, αλλά όποιος ασπάζεται την μία Θεότητα στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού.

Συμβαίνει αυτό και σε εσένα ή υπερβαίνει τα όρια της ντροπής σου?

eidos:
«ο Χριστος δεν μοιραζετε, το καταλαβες;»

Ούτε και γίνεται …«κατώτερος του Θεού» (!), ούτε μετατρέπεται σε….λύτρο για τους υπάκουους ανθρώπους επειδή κάποιες περιθωριακές σέκτες με τα φερέφωνα τους έτσι το θέλουνε. Το πιάνεις?

eidos:
«εσυ που απορριπτεις τα παντα περι Μεσσια Ιησου, και απαξιεις ολες τις Ελληνικες Γραφες, το μονο που δικαιουσε ειναι να σιωπας.»

Εγώ τεκμηριώνω τα όσα γράφω, ωστόσο δεν έχω γίνει τυμβωρύχος στις χιλιετείς θεσμοθετημένες καταγραφές του Χριστιανισμού, όπως η αφεντιά σου.

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι πορεύεσαι επάνω σε μια ύπουλη χάλκευση των θέσεων της Ορθοδοξίας για παράδειγμα (μιας και είμαστε στην Ελλάδα..), και δεν είμαι διατεθειμένος φίλτατε να σε αφήσω σε χλωρό κλαδί!

Και ετούτο όχι διότι κόπτομαι για την Ορθοδοξία, αλλά διότι θεωρώ επιζήμιο το θεολογικό καρκίνωμα που διακρίνεται στο βάθος των όσων λες.

Έχε κουράγιο λοιπόν.

eidos:
«(βλεπεις οτι σου απαντω, μην κλαψουριζεις λοιπον...καποιος εδω μεσα σε προσεχει...)»

Καλά, καλά, ηρέμησε, και αύριο ημέρα είναι!!

Φίλτατε eidos, «κήρυκες» σαν και του λόγου σου, στα χρόνια που είμαι εδώ, είδα πάμπολλους. Αν και μακράν καλύτεροι πολλοί εξ αυτών της ταπεινότητας σου, ήρθαν και παρήρθαν….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 07:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sam。

δεν θα ηταν πολυ καλυτερα αν μας παρεθετες καποια απο τα λογια του Ιησου;

σε μια απο τις παραβολες του, ο Ιησους μιλαει για εναν ανθρωπο που σπερνει το σωστο ειδος σπορου, αλλα ενω οι αντρες κοιμουνται, ο εχθρος ερχεται και σπερνει ζιζανια αναμεσα στο σιταρι.
οι υπηρετες του τον ρωτουν αν πρεπει να βγαλουν τα ζιζανια.
αλλα αυτος απανταει: οχι, θα ξεριζωσετε και σιταρι αν το κανετε αυτο.
αφηστε να μεγαλωσουν και τα δυο μαζι ως τον θερισμο.
τοτε θα πω στους θεριστες να ξεχωρισουν τα ζιζανια και να τα καψουν και να βαλουν το σιταρι στην αποθηκη.

LO ENTIENDES?
ENTIENDES EL SIGNIFIKADO DE LA ILUSTRACION?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 15:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ eidos

Πολύ σωστά το είπες. Πιστεύω ότι αυτή η παραβολή είναι πολύ ταιριαστή.

Γράφεις:
"ο Ιησους μιλαει για εναν ανθρωπο (Ιησούς Χριστός), που σπερνει (30 μ.Χ.) το σωστο ειδος σπορου (Εκκλησία), αλλα ενω οι αντρες (παπάδες) κοιμουνται, ο εχθρος (Ρωσσέλ) ερχεται (το 1870 μ.Χ.) και σπερνει ζιζανια (Μάρτυρες του Ιεχωβά) αναμεσα στο σιταρι (Χριστιανούς).

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 16:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sam.

για να μην ζεις με αυταπατες (που και που καλες ειναι κι αυτες)
θα σου εξηγησω αυτη τη παραβολη, μηπως και μαθεις και κατι σωστο στη ζωη σου...

ο αντρας ναι! ειναι ο Ιησους, ο οποιος για περιπου 3,5 χρονια, οσα και τα χρονια της επιγειας διακονιας του, εσπερνε.
οταν οι αντρες κοιμηθηκαν (δηλαδη οταν οι πρωτοι αποστολοι και οι μαθητες του Ιησου πεθαναν)
ο εχθρος (δηλαδη ο διαβολος) εσπειρε τα ζιζανια (οι αποστατες που συν τω χρονω καπηλευτηκαν το ονομα 'χριστιανος', και σημερα ονομαζονται 'χριστιανικος κοσμος')
τα οποια ζιζανια απο τοτε μεγαλωναν και μεγαλωνουν μαζι με το σιταρι (τους αληθινους χριστιανους)
αυτο θα σταματησει τοτε που ο Γιαχβε, η Ιεχωβα, η Γιαχ, η Ιεοβα, (βλεπεις ποσες επιλογες εχεις;)
θα εξουσιοδοτησει τον σπορεα (τον Ιησου) και τους υπηρετες του (τους αγγελους) και αυτοι στον δικαιο πολεμο του Δημιουργου με τους ασεβεις (ζιζανια) θα τους ξεριζωσουν μια για παντα απο την γη.

και οσοι ειναι σαν το σιταρι, θα ζησουν για παντα σε μια καθαρισμενη γη, χωρις ζιζανια. (αχρειους ανθρωπους, που καπηλευονται το ονομα του Χριστου)

αυτα στα εχει πει ο Κοσμας ο Αιτωλος;
η μηπως και συ και αυτος σφυριζετε κλεφτικα, και ωσαν ζιζανια διαγετε; (εσυ, γιατι ο Κοσμας μας αφησε χρονους)


Edited by - eidos on 27/11/2007 16:21:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 23:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
Η λήψη αίματος από τις φλέβες ή το στόμα απαγορεύεται από την Αγία Γραφή, λένε οι Μάρτυρες του Ιεχωβά.

Ας δούμε που στηρίζουνε αυτή την φαντασίωση:
«29 απέχεσθε ειδωλοθύτων και αίματος και πνικτού και πορνείας εξ ών διατηρούντες εαυτούς εύ πράξετε. έρρωσθε»

Εδώ στηρίζουνε για παράδειγμα οι αυτόκλητοι «Μάρτυρες του Ιεχωβά» την αξίωση τους για αποχή από μια ενδοφλέβια υποστήριξη με αίμα σε περίπτωση βαρύτατου ατυχήματος για παράδειγμα (με τις γνωστές εισαγγελικές παρεμβάσεις για την σωτηρία της ζωής του ανθρώπου..), και φυσικά ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΕ…..ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ.

Ο στίχος 29 του κεφαλαίου 15, αφορά ΣΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ (όπως θυσία και φάγωμα από σφάγια, κατάποση αίματος των θυσιών καθώς και της πορνείας), είναι ηλίου φαεινότερο ότι δεν έχει την έννοια που σήμερα αποδίδεται αλλά συνδέεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΣΧΕΤΙΖΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑ.

Αυτό γίνεται καλύτερα αντιληπτό εάν ανατρέξουμε στον στίχο 23 του ιδίου κεφαλαίου των Πράξεων, όπου και αναφέρεται ότι τα όσα ακολουθούν αφορούνε ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΗΣΑΝ ΠΡΩΤΥΤΕΡΑ ΕΘΝΙΚΟΙ (ειδωλολάτρες) ΚΑΙ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ «ΠΡΟΠΥΡΓΙΑ» ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ, ΟΠΩΣ Η ΣΥΡΙΑ ΚΑΙ Η ΚΙΛΙΚΙΑ.

Όταν η ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ενδύεται ως «Λόγος του Θεού», τότε δεν θα πρέπει να απορεί κανείς και για άλλες «ερμηνείες» των παραβολών.

Ο νοών νοείτω….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 07:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sch。

οι προαγανδα που επιχειρεις ειναι παραχωμενη, και πιανει μονο σε αγραμματους και αμαθεις.

αν καταλαβα καλα απο αυτα που λες για τους Μ.τ.Ι. θελεις να μας πεισεις οτι αυτοι δεν σεβονται και δεν λογιαριαζουν τη ζωη τους, μην δεχομενοι αιμα.

απο οτι ξερω μαλλον δεν ειναι ετσι.
οι Μ.τ.Ι. προσεχουν τη ζωη τους, και ειναι πρωτοποροι σε ζητηματα υγιας.
για παραδειγμα με την επιμονη τους να μην δεχονται αιμα, εχουν δειξει το δρομο στους επιστημονες ωστε αυτοι να κανουν ακομα και εγχειρηση ανοικτης καρδιας χωρις χρηση αιματος. (με ποσοστα επιτυχιας 99%)

αν καποιος πιστευει οτι βαζοντας αιμα θα σωσει οπωσδηποτε τη ζωη του, εχει αποδειχτει οτι αναμεσα σε αυτους που επιλεγουν το αιμα ως θεραπεια πολλοι τελικα πεθαινουν, η κολλουν καποια ασθενια λογω του μολυσμενου αιματος.

το αιμα ειναι η ευκολη λυση, δεν ειναι η λυση.

αν κατηγορεις τους Μ.τ.Ι. οτι δεν σεβονται την ζωη τους και τον Δημιουργο τους,

ΠΕΣΜΟΥ: ολοι αυτοι που δεν ειναι Μαρτυρες τ. Ιεχωβα και καπνιζουν, ξενυχτουν, ειναι ανηθικοι μεχρι αηδιας, παιρνουν ναρκωτικα, (πραγματα που δεν κανουν ο Μ.τ.Ι)
ολοι αυτοι σεβονται την ζωη τους;

ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥΣ;

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΣΚΟΥΡΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΑΙΜΑ, (αυτοι και τα παιδια τους)
οταν εν τω μεταξυ κανουν ολα τα υπολοιπα που βαζουν θεληματικα τη ζωη τους σε κινδυνο εσυ θελεις να με πεισεις οτι αγαπουν τη ζωη τους και την προσεχουν και οτι σεβονται τον Δημιουργο τους;

ενω οι Μαρτυρες που δεν κανουν τιποτα απο αυτα ενεργουν αδικα;

κοιμασε με τα ματια ανοιχτα καυμενε Σβαμπε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 21:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα μου πει ο Θεός να μην πάω να δώσω αίμα (είμαι εδώ και χρόνια αιμοδότης, όχι συχνός όμως) σε ένα αναιμικό παιδί, που πρέπει να αλλάζει ερυθροκύτταρα κάθε μήνα, κάθε δύο μήνες...

Αυτό το παιδί σε τι φταίει;; Πότε ξενύχτησε, πότε πήρε ναρκωτικά, πότε κάπνισε;;

Η μήπως φταίνε οι γονείς του σε τίποτα;;

Αυτό το εδάφιο αναφέρει για τις θυσίες που κάνανε παλιά στα είδωλα και τρώγανε τις σπλήνες απο τα θυτά ωμές. Κάτι που έχει επιβιώσει σαν έθιμο στην Ελληνική επαρχία, όπου τρώγονται οι σπλήνες απο τα πασχαλιάτικα αρνιά ωμές. (Έχω δοκιμάσει και είναι πολύ νόστιμες)

Αυτό το εδάφιο αφορά αίμα απο θυτό για είδωλα, όχι μετάγγιση. Δεν είχανε ανακλύψει τις ομάδες αίματος το 1000 π.Χ. για να τους αποτραπεί μέσω νόμου κάτι τέτοιο.

Άμα το πάρουμε έτσι πρέπει να τηρήσουμε το μωσαϊκό νόμο με όλες του τις παρερμηνείες. Ουκ βράσεις άρνα εν γαλάκτι μητρός αυτής. Μη φιμώσεις το βόδι στο αλέτρι. Και να κάνουμε και στο τέλος περιτομή, και όποιος θέλει ας πάει να το κόψει τελείως, όπως είπε και ο Απ. Παύλος αγανακτισμένος με κάποιους που θέλανε να το παίξουνε κίνσορες την θρησκείας τότε.

Οι Άμις με αυτό το σκεπτικό δεν χρησιμοποιούνε μηχανήματα.

Α ρε Αμέρικα τι άλλο θα μας φέρεις;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 22:05:36  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«οι προαγανδα που επιχειρεις ειναι παραχωμενη, και πιανει μονο σε αγραμματους και αμαθεις.»

Πως λέει ο σοφός λαός? Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται…

eidos:
«οι Μ.τ.Ι. προσεχουν τη ζωη τους, και ειναι πρωτοποροι σε ζητηματα υγιας.»

Ναι, δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου ότι το τελευταίο…….Νόμπελ ιατρικής ανακάλυψης το έλαβα η Σκοπιά των Μαρτύρων του Ιεχωβά??

eidos:
«για παραδειγμα με την επιμονη τους να μην δεχονται αιμα, εχουν δειξει το δρομο στους επιστημονες ωστε αυτοι να κανουν ακομα και εγχειρηση ανοικτης καρδιας χωρις χρηση αιματος.»

Αυτές τις ανοησίες έχεις μάθει?

Κανένας ιατρός που σέβεται τον όρκο και το λειτούργημα του δεν πρόκειται να αφήσει δίχως μετάγγιση αίματος τον ασθενή, όταν και εάν αυτό προκύψει. Τις ανοησίες των ΜτΙ τις έχουνε στα παλαιότερα των υποδημάτων τους γραμμένες όταν η ανάγκη συνεπώς έλθει.

eidos:
«αν καποιος πιστευει οτι βαζοντας αιμα θα σωσει οπωσδηποτε τη ζωη του, εχει αποδειχτει οτι αναμεσα σε αυτους που επιλεγουν το αιμα ως θεραπεια πολλοι τελικα πεθαινουν, η κολλουν καποια ασθενια λογω του μολυσμενου αιματος.»

Το μολυσμένο αίμα ελέγχεται, όπως ελέγχονται και άλλοι παράγοντες που μπορούνε να επιφέρουνε μόλυνση, όπως τα ιατρικά εργαλεία. Συνεπώς, από τα «θα» και τα «ίσως» δεν πορεύεται η ιατρική αλλά από τα δεδομένα.

Έχουνε πεθάνει εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι λόγω έλλειψης αίματος, π.χ. σε πολέμους ή σε σφοδρότατα ατυχήματα, οι οποίοι όμως μπορούσανε να είχανε σωθεί χάρη στην έγκαιρη μετάγγιση αίματος. Η μετάγγιση αίματος είναι επιστημονική κατάκτηση και όχι μια φθηνή προπαγάνδα στα χέρια αδαών θρησκόληπτων.

eidos:
«ολοι αυτοι που δεν ειναι Μαρτυρες τ. Ιεχωβα και καπνιζουν, ξενυχτουν, ειναι ανηθικοι μεχρι αηδιας, παιρνουν ναρκωτικα, (πραγματα που δεν κανουν ο Μ.τ.Ι)
ολοι αυτοι σεβονται την ζωη τους;»

Ο ορισμός του «σεβασμού» της ζωής του καθενός, έρχεται μετά από μια άλλη κατάκτηση του ελεύθερα σκεπτόμενου ανθρώπου: αυτή της αυτοδιάθεσης!

Ο κάθε ελεύθερος άνθρωπος, ορίζει μόνος του τι είναι «σεβαστό» για τον ίδιο, και η ίδια η πορεία στη ζωή αποδεικνύει και διδάσκει τους εμπλεκόμενους στο ταξίδι αυτό.

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά ή αρχικά γνωστοί ως «Σπουδαστές της Γραφής», δεν είναι σε θέση να κρίνουν κανέναν, μπορούνε απλά να επιλέγουνε μέσα σε μια δημοκρατική κοινωνία το πώς αυτοί θα ζήσουνε μέσα από τις Αίθουσες Βασιλείας, διότι οι κοινωνίες μεγαλούργησαν, δημιούργησαν Γνώση και Σοφία δίχως την νεόκοπη σέκτα τους, και συνεπώς οφείλουνε πρωτίστως να ακούνε και να μαθαίνουνε και όχι να παριστάνουνε τους ηθικοπλάστες μιας ευνομούμενης πολιτείας, ιδιαιτέρως δε εάν αναλογιστούμε ότι αρνούνται την κατάταξη τους στον στρατό, και συνεπώς είναι ανίκανοι να προασπίσουν τα συμφέροντα της χώρας μας σε περίπτωση που ο καιρός το απαιτήσει.

Η κοινωνία που ζεις φίλτατε, και ειδικότερα η Ελλάδα και η ιστορία των Ελλήνων, χάρισε στην ανθρωπότητα αξίες, διδάγματα, επιστήμη και σοφία που αιώνες μετά την κτίση τους συνεχίζει να μαγεύει ανθρώπους σε όλα τα μήκη και πλάτη της οικουμένης, και ανεξαρτήτως θρησκείας.

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά, με τον απόκοσμο αναχωρητισμό της Αποκοπής που εφαρμόζουν ως «θεία Εντολή» (!) στα μέλη τους, αποβάλλοντας και διαχωρίζοντας ουσιαστικά ανθρώπους αναμεταξύ τους λες και είναι πιόνια σε παιχνίδι, ένεκα απλά και μόνο εάν κάποιο μέλος τους επανειλημμένα παραβιάσει τις «ηθικές αρχές» των ΜτΙ, αποδεικνύουνε πόσο επικίνδυνοι θα μπορούσανε να εξελιχθούνε για τις κοινωνίες που ζούνε, εάν φυσικά ποτέ αποκτούσανε μετρήσιμο ποσοστό πιστών.

Αλήθεια φίλτατε, η «αγάπη προς τον συνάνθρωπο» που διδάσκουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά, προτρέπει ποτέ μέσα από τις Αίθουσες Βασιλείας τις σχέσεις και με ανθρώπους άλλων δοξασιών ή το αντίθετο ισχύει?

Εάν κάποιο μέλος των Μαρτύρων επανειλημμένα εντοπιστεί να συγχρωτίζεται με αποκομμένα άτομα, του επιβάλλονται ποινές, ναι ή όχι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 22:27:55  Εμφάνιση Προφίλ
Να αναφέρουμε επίσης, ότι ο απόκοσμος τρόπος που αντιλαμβάνονται οι Μάρτυρες του Ιεχωβά την ζωή μέσα στην κοινωνία επεκτείνετε και σε θέματα που έχουνε να κάνουνε με την μυστικότητα και την απόκρυψη επαχθών πράξεων ή και εγκλημάτων από την δημοσιότητα.

Με απώτερο σκοπό φυσικά να μην τρωθεί το κύρος αλλά και η «Βιβλική καθαρότητα» των πιστών προς τα έξω, διατηρώντας έτσι μια βιτρίνα που θα τους επιτρέπει να υποκρίνονται την «πλήρη υποταγή και σεβασμό στον Δημιουργό».

Όμως, τίποτα φυσικά δεν είναι ψευδέστερο από αυτό, καθώς ειδικά στην Αμερική ανακαλύφθηκαν τερατουργήματα που ελάμβαναν χώρα στους κόλπους των ΜτΙ σε θέματα παιδεραστίας, τα οποία περιστατικά απλά «πνίγονται» από την οργάνωση των Μαρτύρων, με σκοπό πάντοτε την διαφύλαξη της μικρής βιτρίνας τους...

Στην παρακάτω σελίδα υπάρχει ένα σχετικό παράδειγμα από το BBC.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/panorama/2114320.stm
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2007, 17:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Σβαμπε,

ο Δημιουργος μας εδωσε ελευθερη βουληση, για να την χρησιμοποιουμε κατα... βουληση

εσυ το μονο που κανεις ειναι να πυροβολεις... κατα βουληση,

και τελικα αρχιζω να ανυσηχω, αληθεια λεω δεν ψευδομαι, για την πραγματικη σου... βουληση και για το, γιατι εισαι σε αυτο το φορουμ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 00:07:21  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«ο Δημιουργος μας εδωσε ελευθερη βουληση, για να την χρησιμοποιουμε κατα... βουληση..»

Μας έδωσε και ΛΟΓΙΚΗ, μας έδωσε και την ικανότητα της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ, μας έδωσε και την ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ιδιότητες οι οποίες από πολλούς θυσιάζονται στο ηρεμιστικό χάπι της εσχατολογικής τσουλήθρας…

eidos:
«και τελικα αρχιζω να ανυσηχω, αληθεια λεω δεν ψευδομαι, για την πραγματικη σου... βουληση και για το, γιατι εισαι σε αυτο το φορουμ..»

Εγώ πάλι, για αυτό που ανησυχώ είναι η συνομωσιολογία που διακατέχει ακόμα και στις μέρες μας τους ακόλουθους από ορισμένες περιθωριακές σέκτες…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 09:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sbh.

ησουν ποτε Μ.τ.Ι.;
πως αλλιως μπορει να ξερεις με βεβαιοτητα τοσα πολλα για αυτους;
αν παλι δεν ησουν, ολα οσα λες ειναι λογια του αερα χρωματιστα!

αν θελεις να μαθεις την αληθεια για τον Ιησου, ρωτα τον Ιησου και οχι τους Φαρισαιους...

Σβαμπε!!!
με το δαχτυλο σου βγαζεις το ματι σου...

η δικη σου τσουληθρα ομου μετα του επιθανατιου ρογχου, της συγγεχυμενης και επερατης ασθενειας που σε διακατεχει (δηλαδη της βλακειας) εως βαθεια τα οστα σου, τριζουν και πονουν καθως σκας κατω σαν μπαλονι, ανευ αερος.
το μονο που σου μενει:; η αναξιοτης τεκνον μου!...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 13:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
eidos, ελπίζω να κάνω λάθος και το τελευταίο σου μήνυμα να μην είναι ένδειξη ότι αρχίζεις να ξεπερνάς κάποια λεπτά όρια...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy