ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Είναι ένα είδος ασύλληπτης διαστατικής Πύλης, της οποίας αγνοούμε τη φύση. Τα παράξενα φαινόμενα και συμβάντα που κατά καιρούς εμφανίζονται είναι στην πλειοψηφία τους ακατανόητα για την αντιληπτική μας, λογική ικανότητα, γιατί, αν συμβαίνει αυτό που υποθέτω (και άλλοι μαζί μου), τότε πρόκειται μια αποσπασματική και χαοτική αντίληψη τυχαίων ψηφίδων που ακουμπούν και εκδηλώνονται στο δικό μας χωροχρονικό συνέχές των 3 διαστάσεων χώρου + 1 διάσταση χρόνου...Δεν έχουμε την πολυτέλεια μιας 4ης διάστασης χώρου...

Φίλε Παύλο, αν είναι έτσι τα πράγματα, τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει εμφανές χαοτικό αποτέλεσμα που θα επηρέαζε και την φύση και εμάς;
Τί θέλω να πω... μπορεί τέτοιες "τυχαίες" εκδηλώσεις να μην αφήσουν κάποια "κουσούρια" στον τόπο που εκδηλώνονται (και λογικά να αφήσουν και άλλα "κουσούρια" στους ζωντανούς οργανισμούς που είναι παρόντες κατά την εκδήλωση;)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 13:56:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

file ntabeli thelo na matho giati exeis dipla soy ton arithmo [666] ti antiprosopeyei?

Δεν μενει παρά να συμφωνήσω και γω με τον terpandro...
Aν θες απάντηση μπες στον κόπο να διαβάσεις το θέμα από την αρχή...

Α! και κάτι άλλο:
H ερώτησή σου είναι άσχετη με το θέμα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 16:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Φίλε Παύλο, ΚΑΛΩΣήρθες και πάλι !!
Χαίρομαι που σε ξαναβλέπω να γράφεις εδώ μέσα. Να σου πώ την αλήθεια, νόμιζα οτι με τα όσα δυσάρεστα συνέβησαν πρό λίγου καιρού με κάποιους εδώ μέσα και λόγω της τροπής που πήρε το τόπικ, απογοητεύτηκες και αποχώρησες. Τέλοσπάντων, απ'ότι φαίνεται δεν συνέβη κάτι τέτοιο και αυτό είναι ευχάριστο.

Ήθελα και'γώ με τη σειρά μου να εκφράσω κάποιες απόψεις-απορίες με βάση το μύνημα σου.
Λές λοιπόν Φίλε μου οτι η Σπηλιά της Πεντέλης κατά τη γνώμη σου είναι μια παλλόμενη πύλη. Σκέφτηκες όμως (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι αντιτίθεμαι στην άποψη σου αυτή) μήπως το Αιώνιο Μυστικό της Πεντέλης (ό'τι κι'αν είναι αυτό) δεν βρίσκεται τελικά στην περιοχή της Σπηλιάς αλλά κάπου αλλού μακριά απο τα βλέμματα των αδιάκριτων ; Μήπως οι Αιώνιοι Φύλακες του Βουνού, φρόντισαν να δώσουν σε εμάς τους θνητούς την εντύπωση οτι το Μυστήριο βρίσκεται στην περιοχή της Σπηλιάς προκειμένου να προστατευτεί το σημείο όπου βρίσκεται η πραγματική Πύλη ; Σκέφτομαι μήπως η Σπηλιά δεν είναι η μοναδική Πύλη, αλλά μία απο τις Πύλες τις Πεντέλης. Οι προσωπικές μου έρευνες με οδηγούν συνέχεια σε αυτό. Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει πέντε σημεία σε ολόκληρο το Βουνό που συμπεριφέρονται σαν Πύλες. Κάποιες απο αυτές είναι πλέον "εκτός λειτουργίας" και άλλες είναι ακόμα ενεργές.
Ξέρω πως επαναλαμβάνομαι πάλι, αλλά πρέπει να τονίσω οτι δεν είναι σωστό να περιορίζουμε το Αίνιγμα της Πεντέλης ΜΟΝΟ στην περιοχή της Σπηλιάς. Είναι τραγικό λάθος το οποίο δεν προωθεί σε καμία περίπτωση την έρευνα. Η έρευνα δεν πρέπει να περιορίζεται σε ένα μόνο σημείο. Αυτό δυστηχώς είναι το λάθος στο οποίο πέφτουν όλοι οι ερευνητές. Στο ίδιο λάθος έπεσε και ο Γιώργος Μπαλάνος χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι δεν τον σέβομαι σαν ερευνητή και συγγραφέα. Ίσα-ίσα που είναι απο τους λίγους-θέλω να πιστεύω- που είναι αληθινοί σε ό'τι κάνουν. Πιστεύω όμως, πως αν ο Γιώργος Μπαλάνος έκανε έρευνες όχι μόνο στη Σπηλιά αλλά σε ολόκληρο το Βουνό, σίγουρα θα είχε πολύ πιο ικανοποιητικά αποτελέσματα. Για να έχουμε μια πιο σαφή εικόνα των Μυστηρίων πρέπει να εξετάζουμε τι είναι η ΠΕΝΤΕΛΗ και όχι μόνο η ΣΠΗΛΙΑ. Πρέπει επιτέλους να συνδειτοποιήσουμε οτι η Σπηλιά είναι απλά ένα κομμάτι του Μυστηρίου και όχι το ίδιο το Μυστήριο. Πιστεύω Αγαπητέ Παύλο, πως καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ. Και δεν μπορώ να μην αναφέρω σε αυτό το σημείο τον Φίλο μου Πάνειο ο οποίος ήταν ο πρώτος που τόλμησε να ξεστομίσει μέσα απο περιοδικά αλλά και απο την ιστοσελίδα του, την "αιρετική" άποψη οτι το Αίνιγμα πολύ πιθανά να μην βρίσκεται στη Σπηλιά, αλλά κάπου αλλού καλά κρυμμένο. Και εγώ θέλω να συμπληρώσω σε αυτό οτι η Σπηλιά, μαζί με όλες τις παραδοξότητες της και τις ιδιότητες της ώς παλλόμενης πύλης(όπως ανέφερες και'σύ), λειτουργεί ώς ασπίδα προστασίας. Φέρνει όλους τους ενδιαφερόμενους βλαβερούς και μή, κοντά της (ερευνητές, μαγικές οργανώσεις, κ.ο.κ) ενώ φτάνει στο σημείο να "θυσιαστεί", (βλ. έργα του 77') προκειμένου να προστατευτεί εκείνο το σημείο στο Βουνό απ'όπου πηγάζει το Ιερό Μυστήριο.

Πρός Endorama : Έχουν ακουστεί διάφορες ιστορίες για ανθρώπους που εξαφανίζονται εκεί πάνω αλλά δεν μπορώ μετά βεβαιότητος να σου εγγυηθώ αν πρόκειται για αλήθεια. Εμένα πάντως δεν θα μου φαινόταν παράλογο.

Πρός Jimaraslarisa : Φίλε, τι άλλο να σου πώ εγώ, ο Τerpandros έδωσε την απάντηση.
Με εκτίμηση
Νταβέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 16:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
φιλε Νταβελη και εγω εχω ακουσει για εξαφανισεις στην πεντελη (τωρα θα μου πεις και που δεν χανεται ο κοσμος) ομως αν οντος χαθηκαν καποιοι δεν θα υπηρχε καποιος θορυβος γυρω απο το θεμα? γιαυτο ρωτησα αν χαθηκαν και οχι αν τους αρπαξε το κοριτσακι με το ποδηλατακι (ουτε εμενα θα μου φαινοταν παραλογο) παντως αν εχουν εξαφανιστει στα αληθεια τοτε εχουμε μια σοβαρη αποδειξη σχετικα με την υπαρξη της πυλης (συμφωνω μαζι σου σχετικα με τον αριθμο των πυλων σιγουρα πρεπει να ειναι πανω απο μια αν υπαρχουν).
σωστος παλι ο Νταβελης η πεντελη δεν ειναι μονο η σπηλια του νταβελη γιαυτο και εγω προσπαθω οσο μπορω οταν αναφερομαι σε αυτο το θεμα να μην χρησιμοποιω την λεξη σπηλια αλλα να μιλαω γενικα για την πεντελη.
και αν μου επιτρεπεται σε αυτο το σημειο να κανω μια τελειως παιδιαστικη ερωτηση την οποια δεν θα την εκανα αλλα ειμαι τρομερα περιεργος:αν απο το βουνο της πεντελης τραβουσαμε μια νοητη γραμμη μεσα απο την γη σε πιο σημειο της αλλης πλευρας του πλανητη θα βγαιναμε? (μην με κραξεται δεν θελω να περασω καμια τρελη θεωρια με αυτη την ερωτηση απλη περιεργεια) δεν χρειαζεται να μου πει κανενας την τοποθεσια μου αρκουν και οδηγιες πως μπορω να το βρω και μονος μου

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 20:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Πολλές οι ερωτήσεις σας κι οι απορίες, που σε μεγάλο βαθμό είναι και δικές μου. Η Πεντέλη ως περιοχή και κυρίως ως τόπος παραδοξότητας, είναι ένα θέμα που έχει μια ξεχωριστή ιδιομορφία. Η φύση των φαινομένων που παρουσιάζονται καθώς και η ιστορική παράδοση, που συνοδεύουν το πανέμορφο βουνό συνθέτουν μια πραγματικότητα τόσο περίπλοκη κι ενδιαφέρουσα που σίγουρα μόνο υποθέσεις χωρούν και μάλιστα ουδείς μπορεί να ισχυριστεί πως η δική του άποψη είναι πιο "πραγματική" από τις άλλες απόψεις.

Νομίζω, πως έχουμε να κάνουμε με μια ενεργό Πύλη, ασυντόνιστη για τα δικά μας δεδομένα (μετρήσεις κλπ.), με ασυνεχή τρόπο εμφάνισης και ενργοποίησης, που τις περισσότερες τουλάχιστον φορές, ο ανθρώπινος παράγοντας είναι αμελητέος ή στην καλύτερη περίπτωση ένα μικρό κλάσμα του όλου φαινομένου. Εδώ, κατά την άποψή μου, δεν ισχύει σε μεγάλο ποσοστό, η γνωστή ετικέτα, πως ο παρατηρητής επηρεάζει το παρατηρούμενο...Και ο λόγος είναι, πως η παρατήρηση είναι ελλιπής, αποσπασματική και γι αυτό φαντάζει στην αντίληψή μας ακατανόητη. Είναι σαν να προσπαθούμε να καταλάβουμε την πλοκή μιας ταινίας, την στιγμή που τα καρέ του φιλμ έχουν μεταβαλλόμενη ταχύτητα, άλλοτε πολύ αργή και άλλοτε ταχύτατη. Τι θα καταγραφεί στη συνείδησή μας; Μια σειρά αργών, σχεδόν ακίνητων, καρτ-ποστάλ που ξαφνικά αποκτούν κίνηση και εναλλάσονται με ταχύτητα τέτοια που τελικά μοιάζουν με έγχρωμη μουτζούρα, που σβήνει την όποια εντύπωση πήγε να σχηματισθεί στο νου μας.

Οταν έχουμε να κάνουμε με σημεία-τόπους που τα έχουμε βαφτίσει με τον εντυπωσιακό όρο Πύλες, τότε, τουλάχιστον θεωρητικά, τα πάντα είναι πιθανά. Το στοιχείο της έκπληξης ουσιαστικά απουσιάζει, άσχετα αν εμείς αρκετές φορές ξαφνιαζόμαστε από κάτι που είδαμε ή ακούσαμε. Αυτό είναι μια φυσιολογική ανθρώπινη αντίδραση και μάλιστα είναι εκείνη που τους περισσότερους τους έλκει σαν ένας τεράστιος μαγνήτης. Αλλωστε αν δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο, τώρα μάλλον δεν θα είχαμε την ευκαιρία να επικοινωνούμε...

Τα πάντα είναι πιθανά. Και βέβαια, δικαιολογημένα η Ostria αναρωτιέται πως είναι δυνατόν να μην επηρεάζεται γενικότερα ο τόπος και οι άνθρωποι από τις χαοτικές εκδηλώσεις που ξεπηδούν από την Πύλη.
Για την περιοχή δεν είμαι σίγουρος, δεν έχω εκείνες τις πληροφορίες σε τέτοιο βάθος χρόνου, που να μπορώ να πω, ότι υπάρχουν ή όχι, αλλαγές. Κάτι τέτοιο άλλωστε είναι μάλλον δύσκολο ν'απαντηθεί, καθώς θα απαιτούσε πολλά άτομα, οργάνωση και διαχρονική, ακριβή ροή πληροφοριών
καθώς και χρονικά περιθώρια τέτοια που να μπορούν να δικαιολογήσουν μια σχετικά τεκμηριωμένη απάντηση. Και για ποιες αλλαγές μιλάμε; Οχι βέβαια για θεαματικές κλίμακες, αλλά για μικροαλλαγές, τυχαίου τύπου στο φυσικό περιβάλλον της περιοχής; Και μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουν (το πιθανότερο) ανθρώπινη προέλευση;

Οσο για τους ανθρώπους, εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν και γίνονται ακόμη πιο σχετικά. Είναι ένα μεγάλο θέμα και αναγκαστικά (πως αλλιώς άλλωστε;) με έντονες δόσεις υποκειμενικότητας. Προτιμώ να το εξετάσουμε σε κάποιο άλλο μήνυμα. Ωστόσο, για την φίλη Ostria, προς το παρόν, θ'απαντήσω με μερικές ερωτήσεις:
Με τι διαθέσεις πηγαίνει κάποιος στην Πεντέλη, στη σπηλιά ή οπουδήποτε αλλού;
Τι περιμένει να συμβεί; Τι ελπίζει; Τι φοβάται;
Πόσο, η όποια δική του θεώρηση όλων αυτών των θεμάτων τον κρατά
σφιχταγκαλιασμένο και άρα με περιορισμένη οπτική γωνία;
Πόσο τον βοηθούν ή το αντίθετο, οι γνώσεις και η εμπειρία του;
Πόσα περιθώρια ελευθερίας διαθέτει μέσα του για να δεχθεί μια "πνοή αύρας" από "εκεί";
Τι σημαίνει για τον καθένα μας αυτό το "παιχνίδι"; Και πόσο σοβαρά το παίρνει;
Δεν σας κάνει εντύπωση, ότι αναλογικά, τα περισσότερα παράξενα φαινόμενα "διάλεξαν" να εμφανιστούν σε αδαείς, αθώους επισκέπτες που ουδέποτε είχαν την ταμπέλα του ερευνητή;
Ναι, μάλλον ήταν τυχαίο...αλλά δεν παύει να είμαι μια παρατήρηση.
Οσον αφορά την επισήμανση του φίλου Endorama, για το αν πέρασε κάποιος από Εδώ προς τα Εκεί, το μόνο που μπορώ αυτή την στιγμή να πω είναι το εξής: αν πράγματι η περιοχή λειτουργεί σαν Πύλη, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι μάλλον αδύνατο να περάσει κάποιος από την δική μας τρισδιάστατη πραγματικότητα σε μια άλλη, πέρα από τις 3, διάσταση χώρου. Ετσι διατείνεται η Φυσική. Και έχει βέβαια μια λογική. Σκεφθείτε μόνο, πως θα ήταν δυνατόν ν'αντιληφθεί μια οντότητα που ζει σε δύο διαστάσεις, μήκος-πλάτος, ένα πλάσμα σαν εμάς που κατέχει επιπλέον την διάσταση του ύψους. Υποψίες θα έχει άφθονες. Αντίληψη και μετάβαση ποτέ...

Συμφωνώ με τον Νταβέλη, πως πολλά σημεία της Πεντέλης είναι αινιγματικά και μερικά ίσως έχουν μεγαλύτερο μερίδιο στην ακένωτη πίτα του Παράξενου. Ομως η σπηλιά για πολλούς λόγους, έκλεψε την μερίδα του λέοντος. Κάτι η ιστορική βαρύτητα, κάτι ο αρχαίος δρόμος, κάτι οι περίεργες επεμβάσεις σ'αυτήν, τράβηξε πάνω της τα βλέμματα. Και κατά την γνώμη μου όχι εντελώς άδικα. Ισως η ευρύτερη περιοχή της σπηλιάς ν'αποτελεί trigger point και κάποιες άλλες περιοχές ν'αποτελούν ένα είδος, ας μου επιτραπεί η έκφραση, "ουδέτερης ζώνης"...
Ομως το θέμα δεν είναι η σπηλιά του Νταβέλη...είναι η εξωπραγματική φύση μιας διαστασιακής "φάρσας".
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να κάνω δυο παρατηρήσεις. Δεν γνωρίζω να έχουν αναφερθεί εξαφανίσεις στην Πεντέλη και μάλιστα του τύπου που μας ενδιαφέρει. Δεν επιμένω όμως, γιατί δεν έχω επαρκή πληροφόρηση.

Οσον αφορά τον φίλο μου τον Γιώργο Μπαλάνο, νομίζω πως έχει πάει σε διάφορα μέρη στο βουνό, αλλά η σπηλιά είναι μακράν το επίμαχο σημείο.

Καλοί μου φίλοι, συχνά αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν, μιλώντας κανείς για τα αινίγματα της Πεντέλης, να είναι λιγόλογος και να μην κουράζει τους άλλους.
Φαίνεται πως αυτήν την απάντηση δεν γνωρίζω.

Φιλικά


ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 00:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε Παύλο σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Εχω την εντύπωση ότι αν η Πύλη είναι τέτοιας φύσεως θα πρέπει να ανοιγοκλείνει σε πολύ λίγο χρόνο (δικό μας) έτσι ώστε να μην οδηγηθεί το σύστημα σε κατάρρευση (είναι σωστός ο συλλογισμός;)

Πάντως θα μπορούσε να είναι μία Πύλη που λειτουργεί στις δικές μας διαστάσεις, και είναι άνοιγμα για κάπου αλλού στο δικό μας σύμπαν. Αποκλείεις αυτή την περίπτωση;

Οσο για τις ερωτήσεις σου, άπτονται άλλων ψυχολογικών διαστάσεων και προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένη ότι μπορεί να παίζουν σημαντικό ρόλο στα όποια φαινόμενα.
Λες:
"Δεν σας κάνει εντύπωση, ότι αναλογικά, τα περισσότερα παράξενα φαινόμενα "διάλεξαν" να εμφανιστούν σε αδαείς, αθώους επισκέπτες που ουδέποτε είχαν την ταμπέλα του ερευνητή;"

Εχεις προσπαθήσει ποτέ να δεις ένα αστέρι που πέφτει; Σπάνια θα το δεις εκεί που παρατηρείς και θα πέσει όταν θα χαλαρώσεις την παρατήρηση ή θα το δεις να πέφτει σε άλλο μέρος, με την άκρη μόνο του ματιού σου χωρίς να προλάβεις να παρακολουθήσεις την πορεία του.
Νομίζω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει και στην περίπτωση μας.

Ο Νταβέλης είπε κάτι πολύ ενδιαφέρον. Θα μπορούσε η πραγματική Πύλη να βρίσκεται αλλού στην Πεντέλη και αυτά που "βλέπουμε" να είναι απλές "αντανακλάσεις" /παρεμβολές της στον γενικότερο χώρο;
Ισως να μην βρίσκεται σε ένα συγκεκριμένο σημείο του βουνού εξωτερικά, αλλά εσωτερικά ή και στον ουρανό πάνω από το βουνό;
Δεν ξέρω αν έχει κανείς ερευνήσει πως λειτουργούν τα μετεωρολογικά φαινόμενα πάνω από το βουνό (και υπάρχει και ο σταθμός εκεί!), ίσως αν το κάναμε να βρίσκαμε κάποιες "ανωμαλίες";

Φίλε endorama
η Αθήνα βρίσκεται 37° 58' N 23° 43' E
το δε αστεροσκοπείο της Πεντέλης lat =38,05'N long =23,56'E

Αν μπορείς ψάξε και βρες ποιό είναι το "αντίθετο" μέρος, τουλάχιστον στο περίπου.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 01:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
ostria σε ευχαριστω που εψαξες για το ερωτημα μου τωρα πρεπει να βρω πως γινεται να βρω το αντιθετο (αν γινεται σε συντεταγμενες να βρισκεις το αντιθετο).
αυτο που ειπες οτι συμβαινουν διαφορα σε ατομα που δεν ειναι ερευνητες μου θυμιζει κατι σαν την τυχη του πρωταρη η μαλλον την τυχη του αδαη που προσπαθει να κανει κατι χωρις της απαιτουμενες γνωσεις και αντι το λιγοτερο να να την βγαζει καθαρη αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον ασχετο με αυτα που ειπες παντως ευχαριστω παλι.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 15:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

ostria σε ευχαριστω που εψαξες για το ερωτημα μου τωρα πρεπει να βρω πως γινεται να βρω το αντιθετο (αν γινεται σε συντεταγμενες να βρισκεις το αντιθετο).

To έψαξα και γω χτες βράδυ μπας και υπάρχει κανένα site που τα βγάζει αυτόματα, αλλά δεν βρήκα τίποτα. Αν θυμάμαι καλά, κάποτε που είχα ψάξει για το αντίθετο μέρος των Δελφών (από εκεί που υποτίθεται ότι ο Δίας έστειλε τους αητούς του σε αντίθετες κατευθύνσεις και τελικά συναντήθηκαν στον ομφαλό της γης, τους Δελφούς) είχα βρει, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν απλός οπτικός υπολογισμός και έπεσα σε θάλασσα, στον Ειρηνικό κάπου κάτω από την Χαβάη... ίσως να έκανα και λάθος όμως.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 16:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
Ostria μια απο τα ιδια και εγω δεν βρηκα τιποτα και αυτο με κανει πιο περιεργο θα μπω πιο δυναμικα.
κοντα στην χαβαη ε? ενδιαφερον.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 21:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ

Αγαπητοί φίλοι, φαίνεται από τα γραφόμενά σας και από τα δικά μου ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, πως το γοητευτικό θέμα των άλλων διαστάσεων είναι δυσνόητο και σε πολλά σημεία δύσκολο, καθώς απαιτεί πολλές εξειδικευμένες γνώσεις μαθηματικών και φυσικής, τις οποίες εγώ δεν είμαι σε θέση να παρακολουθήσω όσο θα ήθελα. Παρόλα αυτά, για το θέμα των άλλων διαστάσεων, υπάρχει ένα βιβλίο, που αντιμετωπίζει το θέμα από πολλές διαφορετικές πλευρές και ορισμένα θέματα είναι διαφωτιστικά και ενδιαφέροντα: ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ, εκδόσεις Αρχέτυπο, Απρ. 2003.

Φίλη Ostria, πιθανότατα να έχεις δίκιο, όσον αφορά την Πύλη. Δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργεί με χρονικές παραμέτρους της δικής μας πραγματικότητας (συχνότητα, διάρκεια κ.α.) και κατά πόσο το σύστημα κινδυνεύει με κατάρρευση. Κι αυτό γιατί όταν αναφερόμαστε σε κομβικά σημεία οι γνωστοί νόμοι των φυσικών φαινομένων "παραμορφώνονται" και δεν υπακούουν σε γνωστά μοντέλα. Μπορεί η "άλλη πλευρά" της πύλης να βγαίνει σε κάποιο άλλο μέρος του γνωστού μας Σύμπαντος, ή πάλι μπορεί να οδηγεί σε παράλληλα Σύμπαντα (σύμφωνα με την θεωρία του Χουήλερ) η οποία είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και μάλιστα ως σήμερα δεν έχει πέσει θύμα του "κριτηρίου διαψευσιμότητας" του Κάρλ Πόπερ, που θεωρείται ως σοβαρό και αντικειμενικό κριτήριο μιας επιστημονικής θεωρίας...Δηλαδή, ενώ η δική μας πραγματικότητα (μαζί και η ...Πεντέλη) βρίσκεται στην σελ. 36 του Πολυ-Συμπαντικού Τόμου των Κόσμων, η άλλη πλευρά μπορεί να μας βγάζει στη σελ. 37, όπου τα περισσότερα πράγματα και γεγονότα είναι σχεδόν ίδια με μικροδιαφορές..
π.χ. δεν υπάρχει, το topic που συζητάμε, η σπηλιά δεν λέγεται "σπήλαιο Νταβέλη, Αμώμων ή Πανός" αλλά σπηλιά του Χ αφιερωμένη στην Δήμητρα, δεν έχει διαμορφωθεί κλπ. Προσωπικά, νομίζω πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, χωρίς να μπορώ να δικαιολογήσω αυτήν την άποψή μου...Νομίζω πως η πραγματικότητα που κρύβεται πίσω απ'όλα αυτά είναι πολύ πιο παράξενη και απόκοσμη. Είναι μια "αίσθηση", για την οποία δεν έχω στοιχεία, αλλά επανέρχεται στις σκέψεις μου επίμονα...

Κάποιο, ίσως ετοιμάζονται να διαμαρτυρηθούν, ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα ήθελα να πω ότι μάλλον δεν έχουν δίκιο, γιατί φαινόμενα όπως της Πεντέλης, νομίζω πως κάποια στιγμή θ'αναγκάσουν τον ερευνητή ν'ασχοληθεί και μ'αυτούς τους τομείς. Φυσικά, ποτέ δεν ισχυρίστηκα για την επίγεια μοναδικότητα της σπηλιάς αποκλείοντας την ευρύτερη περιοχή συμπεριλαμβανομένου και του εναέριου χώρου...

Κάτι συμβαίνει εκεί...που προκαλεί τις προκαταλήψεις μας, τα ίχνη της ανύπαρκτης αντικειμενικότητάς μας, τις πεποιθήσεις μας και τις μηδανινές γνώσεις μας. Οι συμπτώσεις παραείναι πολλές για να τις αντέξει η θεωρία των πιθανοτήτων...

Η ιστορική παρακαταθήκη της Πεντέλης κάτω από διαφορετικό θρησκευτικό μανδύα.
Οι προφορικές και λαϊκές παραδόσεις που βρίθουν από κάθε λογής ασυνήθιστα φαινόμενα και παρουσία αφύσικων πλασμάτων.
Η ουσιαστική μετατροπή (καταστροφή) της μορφής της σπηλιάς του Πανός, οι μισοτελειωμένες σήραγγες (το ξέρατε ότι ήταν έργο μάλλον των Βρετανών και η όποια βάση (?) θα ήταν κάτω από Βρετανική διοίκηση;), απόρρητη βάση τηλεπικοινωνιών του USA Navy στην κοντινή Νέα Μάκρη, οι φημολογίες για το υποτιθέμενο θαλάσσιο και υποθαλάσσιο ηλεκτρομαγνητικό τούνελ σε συγκεκριμένη λωρίδα του Ευβοϊκού κόλπου που οδηγεί στην άλλη πλευρά της Γης, στις ΗΠΑ και συγκεκριμένα στην πολιτεία της Virginia. [ Στην πολιτεία, που το 1966-67, στο Point Pleasant, ο τρόμος είχε την μορφή του Mothman].
Οι πιθανές ανωμαλίες του μαγνητικού πεδίου (κατ'άλλους της βαρύτητας) στο γνωστό δρόμο που οδηγεί στη Νέα Μάκρη.
Η έντονη δημοσιότητα, κατευθυνόμενη ή μη, για την σπηλιά του διάσημου λήσταρχου. Τα υπόγεια τούνελ, η συχνή εμφάνιση ΑΤΙΑ πάνω απ'το βουνό, τα περίεργα σύμβολα και συνθήματα, η αποσιώπηση άλλων ακόμη πιο παράξενων δραστηριοτήτων, η επιλογή της τοποθεσίας του Γερμανικού Νεκροταφείου, το όψιμο ενδιαφέρον της Πολιτείας και άλλα πολλά που μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή.

Μια απίθανη σωρεία ετερόκλητων συμβάντων με πολλούς πρωταγωνιστές και αφελείς κομπάρσους, όπως εμείς, ρόλο που αναλάβαμε οικειοθελώς!
Τα τελευταία 30 χρόνια κάτι επιχειρήθηκε εκεί, κάτι που από μια πρώτη ματιά ξαφνικά άλλαξε πορεία ή δεν είχε πλέον νόημα ή έτσι μας άφησαν να πιστεύουμε και το όλο σκηνικό αφέθηκε στην τύχη του. Ο μόνος σταθερός παρανομαστής διαχρονικά: η υψηλή παραδοξότητα της περιοχής.

Αγαπητοί φίλοι, ίσως να μην το γνωρίζετε, αλλά οι μοναδικές αναφορές που υπάρχουν για το Παράξενο στην χώρα μας, σε πολλά μεγάλα sites του διαδιδκτύου, είναι το περιστατικό προσγείωσης ΆΤΙΑ στην Αταλάντη αρχές Σεπ. του 1991 και βέβαια η Πεντέλη με την σπηλιά του Πανός και τις ανωμαλίες στην κίνηση των αυτοκινήτων στον γνωστό δρόμο.

Θέλετε έναν μικρό, ενδεικτικό κατάλογο, από άλλα μέρη του κόσμου που συναγωνίζονται την Πεντέλη σε ασυνήθιστα φαινόμενα;

1. Mystery Spot Road of Brancinforte Dr. Santa Cruz, California
("κηλίδα" παραδοξότητας 50 μέτρων στα βουνα Santa Cruz).
2. Tα ίδια περίπου και στο Putney Road, Benzie County, Michigan.
3. Οι παράξενοι λόφοι Gravity Hill Northwest, Baltimore & Gravity Hill Mooresville South, Indianapolis.
4. Gravity road in Ewing road exit ramp of Route 208, Franklin Lakes.
5. Mystery Hill, Blowing Rock, hwy 321, Carolina.
6. Oregon Vortex, Gold Hill, Grants Pass, Oregon.
7. Magnetic Hill, Neepawa, Manitoba, Canada.
8. Electric Brae on the A719, near Croy Bay, south of Ayr. Ayeshire, Scotland.
9. Anti-Gravity Hill, Straws Lane Road, Wood End, Victoria, Australia.
10. Morgan Lewis Hill, St. Andrew, Barbados.
11. Hill south of Rome in Colli Albani, Frascati, Italy.

Ομως καιρός είναι να δούμε κάτι ακόμη, που πιστεύω πως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Ολοι γνωρίζετε ή έχετε ακουστά το ΙΓΜΕ (Ινστιτούτο Γεωλογικών & Μεταλλευτικών Ερευνών). Εκείνο που δεν ξέρετε, και μέχρι σχετικά πρόσφατα και εγώ (2001), είναι το γεγονός ότι στην Πεντέλη υπάρχει και Εργαστήριο Μέτρησης Μαγνητικού Πεδίου, το οποίο μάλιστα διαθέτει τις παραμέτρους του μαγνητικού πεδίου σε όποιον τις ζητήσει. Το Εργαστήριο μάλιστα λειτουργεί από το 1958!!!
Μέχρι εδώ, δεν νομίζω πως σας λέω κάτι συνταρακτικό, αν και η ύπαρξη του εργαστηρίου, μας βάζει σε προβληματισμό όσον αφορά την δική μας πληροφόρηση για την ύπαρξη τοπικών ανωμαλιών του μαγνητικού πεδίου της περιοχής! Κάτι που θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί ή όχι με στοιχεία από μετρήσεις του εν λόγω εργαστηρίου.

Διατίθενται στοιχεία για το 1999, 2000 και ίσως το 2001.
Σας δίνω και την διεύθυνση: http:www.igme.gr.MAGNETIC.htm
Kοιτάξτε το αν θέλετε και βρείτε, όσοι έχετε τις ανάλογες γνώσεις
στοιχεία ή οτιδήποτε άλλο!
Ομως...(γιατί μη μου πείτε ότι δεν περιμένατε αυτό το Ομως...), ψάχνοντας ανακάλυψα κάτι ιδιαίτερα σημαντικό! Από τον Αύγουστο του 2000, στην Πεντέλη λειτουργεί υπό την εποπτεία του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, Ιονοσφαιρικός Σταθμός! Με συντεταγμένες 38 μοίρες Βόρειο Μήκος και 23 μοίρες και 23.5 πρώτα Δυτικό Πλάτος, ο Σταθμός χρησιμοποιεί διαδικασίες Real Time ιονογραμμάτων με αυτόματη καταχώριση αποτελεσμάτων και χρήση δεδομένων από τις SAO Data
Base. Το site μας παραπέμπει στον Ευρωπαϊκό Real Time Ιονοσφαιρικό χάρτη και φροντίζει να μας πει ότι ο κατασκευαστής του σταθμού είναι το Κέντρο Ατμοσφαιρικής Ερευνας του Πανεπιστημιου Lowell της Massachusetts!!
O σταθμός αγοράστηκε από την Γενική Γραμματεία Ερευνας και
Τεχνολογίας και επιστημονικός διευθυντής είναι η Dr. Αννα Μπελεχάκη η οποία έχει ένα καλό ερευνητικό έργο σε μελέτες πάνω στην ιονόσφαιρα.
Λυπάμαι που δεν μπορώ να σας στείλω εικόνα από το ιονόγραμμα της χώρας με διάφορους (άγνωστους για μένα) δείκτες των τελευταίων 6 ημερών.
Συνεχίζοντας κανείς το ψάξιμο στον αόρατο ψηφιακό λαβύρινθο, για τους ιονοσφαιρικούς σταθμούς που χρησιμοποιούν ένα πρόγραμμα με την ονομασία Type of Sounding System Digisonde Portable Sounder - 4 (DPS-4), βρίσκουμε μια λίστα των σταθμών που είναι εφοδιασμένοι με το σύστημα αυτό καθώς και σταθμών με άλλα συστήματα.
Παρατηρήσεις:
1) Μου έκανε κατ'αρχήν εντύπωση ένας σταθμός, που είχε το όνομα Qaanaaq και εντός παρενθέσεως το όνομα της θρυλικής Θούλης (Thule)!!!! O σταθμός αυτός μάλιστα λειτουργεί για την USAF (!) όπως και πολλοί άλλοι.
2) Οι σταθμοί που χρησιμοποιεί η USAF, δεν λειτουργούν με το σύστημα DPS-4 που σας ανέφερα, αλλά με τα συστήματα DISS ή DGS-256.
3) Οι σταθμοί ανέρχονται στον αριθμό 76 και είναι εγκατεστημένοι σχεδόν σ'ολόκληρο τον κόσμο. Υπάρχει μάλιστα παγκόσμιος χάρτης με τις τοποθεσίες των σταθμών.
4) Στην 5η θέση της λίστας φιγουράρει και η βάση του περιβόητου HAARP στη Gakoma της Αλάσκας, με σύστημα λειτουργίας, μεταξύ άλλων, το DPS-4 όπως η Πεντέλη!!!
Οπως καταλαβαίνετε, μεταξύ των πολλών επιστημονικών οργανισμών που συμμετέχουν σ'αυτήν την πλανητική μελέτη της ιονόσφαιρας, υπάρχει και το U.S. Air Force Research Laboratory με πολλά MAJOR PROGRAMS μεταξύ των οποίων κυριαρχεί το HAARP!!

Και ξαφνικά, εκεί που συνέχιζα την "έρευνα" (να μην γελοιοποιήσουμε τον όρο...), έφαγα "πόρτα", πράγμα το οποίο μεταφράζετε σε PRIVACY AND SECURITY NOTICE!!!
Ορισμένα από τα προγράμματα σε στενή συνεργασία με την NASA, έχουν τίτλους όπως: Τhe Ionosphere, Radio Wave Propagation (!), Satellite Anomalies, Natural Radiation Hazard at Aircraft Altitudes,
Storm (Mediterranean Sea)!!
Oμολογώ ότι μπερδεύτηκα και πνίγηκα κυριολεκτικά μέσα στην στεγνή ορολογία των μετεωρολογικών δεδομένων με τους τύπους και τις άγνωστες συντομογραφίες.

Aντικρύζοντας τον χάρτη, ένιωσα σαστισμένος! Ασφαλώς και δεν
παραβλέπω την επιστημονική σημασία παρόμοιων προγραμμάτων και τα οφέλη από την μελέτη της δυναμικής κατάστασης που βρίσκεται το στρώμα της ιονόσφαιρας.
Εσείς τι νομίζετε; Είναι τυχαία ή "φυσιολογική" όλη αυτή η πλημμυρίδα πληροφόρησης που αφορά το περιβόητο HAARP με τις
δυνατότητες παρέμβασης που έχει στο ευαίσθητο ιονοσφαιρικό επίπεδο; Η νομίζετε πως οι εκάστοτε σταθμοί σε παγκόσμιο επίπεδο έχουν πρόσβαση στα δεδομένα που ανταλλάσσουν με την NASA και την USAF?
Θέλω να σας πω ότι, δεν κατέχομαι από συνωμοσιολογικό σύνδρομο, αλλά η πληροφόρηση μερικές φορές είναι καταλυτική, δεν διαψεύδεται (γιατί άλλωστε; ποιος ασχολείται;), η αλαζονεία της δύναμης και της υπεροχής είναι κάτι παραπάνω από φανερή και το μοντέλο του υγιούς καταναλωτικού πνεύματος αναλαμβάνει τα υπόλοιπα.
Πεντέλη: τμήμα πλανητικού δικτύου! Λίγο βαρύγδουπο ακούγεται... Μπορεί...αλλά θέλω να σας δώσω μια επιπλέον πληροφορία. Τα γεγονότα καταγράφονται και τρέχουν. Και πρέπει να τα συγκεντρώσουμε όλα μαζί για να έχουμε μια κάπως συγκεντρωμένη αντίληψη του χαώδους θέματος Πεντέλη.
Σας δίνω και την διεύθυνση του σταθμού να ψάξετε και εσείς: www.iono.noa.gr/

Φιλικά






ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 22:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητέ φίλε Παύλο,

Αρχικά θα ήθελα να σε συγχαρώ για το τεράστιο ενδιαφέρον που δείχνεις
για το Βουνό.
Εκείνο όμως που με παραξένεψε λίγο είναι γιατί αναφέρεσαι σε θέματα
αφορώντα καθαρά επιστημονικές έρευνες και συλλογή αποτελεσμάτων των
οποίων η εφαρμογή και ιστορία ξεκινούν κάποιες δεκάδες χρόνια πίσω.
Επειδή τυχαίνει να είμαι σχετικός από επιστημονικής και επαγγελματικής
πλευράς των θεμάτων που αναφέρεις,δεν βρίσκω κάτι το παράδοξο σ'αυτά.
Πάρα πολλά βουνά της πατρίδας μας έχουν ανάλογους εξοπλισμούς διαφόρων
ειδών μετρήσεων.Απλά επιλέγονται εκείνα τα οποία δεν εμφανίζουν άλλου
είδους εφαρμογές συναφούς φύσης.
Σε κάποιες αναφορές πειραμάτων που έχουμε κάνει στο παρόν topic,απερί-
φραστα δεχόμαστε ότι ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ,ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ
ΣΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΤΟΥ ΜΕΤΡΗΣΙΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥ.
Γνωρίζω απόλυτα ότι οι εν λόγω σταθμοί που ανάφερες στο κείμενό σου
ΔΕΝ ψάχνουν για τίποτα το παράξενο.Λυπάμαι που για λόγους σκοπιμότητος
δεν μπορώ να αναφερθώ στις πηγές μου με λεπτομέρειες.Πιστεύω να δείξεις κατανόηση.
Πάντως θερμά συγχαρητήρια για τον ενδιαφέρον σου και τις καταθέσεις σου.
Αν επιθυμείς κάποια επαφή μαζί μου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το e-mail μου.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 16:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Γειά σας Αγαπητοί Φίλοι.
Φίλε Παύλο, είμαι της γνώμης πως πολλά, τα περισσότερα απο αυτά που συμβαίνουν στο Βουνό δεν έχουν τη βάση τους σε κάτι το φυσικό και το μετρήσιμο όπως ανέφερε και ο Φίλτατος Πέτρος. Δεν αμφιβάλλω πως ίσως υπάρχουν π.χ μαγνητικά πεδία αν και ο Πέτρος έχει πλέον πειστεί για το αντίθετο λόγω των αποτελεσμάτων που είχαν τα πειράματα του.
Πιστεύω πως τα περισσότερα που έχουν να κάνουν με το Βουνό δεν σχετίζονται με γήινες δυνάμεις, αλλά με το ίδιο το Θείο. Δηλαδή δεν μπορώ να πιστέψω οτι η γιαγιά που έβλεπε Νεράϊδες στην Πεντέλη το 50' ή ο Φίλος που μου είπε οτι είδε στο Τρίστρατο να πετάει στον αέρα ένα ακέφαλο φάντασμα, οφείλονται σε μαγνητικά πεδία. Εδώ έχουμε να κάνουμε πλέον ουσιαστικά με την "άλλη πλευρά". Σίγουρα στην Πεντέλη οι δύο κόσμοι όχι μόνο ζούνε παράλληλα, αλλά πολλές φορές συγκρούονται ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό απ'οτι σε άλλες περιοχές. Όλος ο τόπος μοιάζει σαν ένα πεδίο μάχης όπου οι δύο πλευρές μάχονται για για το πια θα επικρατήσει. Απ΄οτι φαίνεται, η "άλλη πλευρά", μοιάζει να τα 'χει καταφέρει. Και βέβαια το μαγνητικό πεδίο αν αυτό υφίσταται, παίζει κάποιο ρόλο στα φαινόμενα του Βουνού, αλλά όχι τον καθοριστικό. Γιατί έχω βαρεθεί να ακούω, όχι απο το τόπικ, αλλά απο άλλες συζητήσεις που έτυχε να βρίσκομαι και'γώ, οτι όλα τα παράξενα και ανεξήγητα που απαντώνται στο Βουνό αποδίδονται σε μαγνητικά πεδία. Έλεος πια !
Πάντως οφείλω να σε συγχαρώ και εγώ απο τη μεριά μου Φίλε Παύλο για τις πολυτιμότατες πληροφορίες σου οι οποίες χρίζουν ιδιαίτερης έρευνας και μελέτης.

Με εκτίμηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 18:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
¶σχετο... εύχομαι να μπορούσατε να δείτε την Πεντέλη τώρα, όπως τη βλέπω από το παράθυρο... με όλα αυτά τα σύννεφα από πάνω κ μέσα σε ένα ασημένιο φως....μαγευτική...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 19:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
ασχετο αλλα δεν εχεις μονο εσυ θεα στη πεντελη

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 19:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Το ξέρω endorama!!! Χαίρομαι που έχεις κ συ.... Κ μπορείς να δεις αυτό που λέω...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 00:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
και εγω χαιρομαι που το ανεφερες γιατι πιασαμε το βουνο με το μικροσκοπιο και ψαχνουμε για τα κυματα και την ενεργεια και καπου χασαμε την ουσια οτι ειναι ενα ωραιο βουνο που μπορεις να το χαζευεις και απο μακρυα ετσι οπως στεκεται επιβλητικο και αυτη ειναι και η μεγαλυτερη μαγεια του:μας κανει να νοιωθουμε ομορφα και μας αλλαζει την ψυχικη διαθεση χωρις να χρειαζεται να ειμαστε εκει (οπως ολα τα βουνα αλλωστε)

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 00:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Και για να επαναφέρω το θέμα στα κύματα και την ενέργεια (και την σπάσω στους τυχερούς που απολαμβάνουν το βουνό από το μπαλκόνι τους ) δεν ξέρω ποιά μπορεί να είναι η "φύση" της πύλης και τι ακριβώς βρίσκεται "από την άλλη πλευρά", πάντως για να στηθούν εκεί τόσα ερευνητικά εργαστήρια, σημαίνει ότι το μέρος έχει κάποιες προδιαγραφές για την καλύτερη αποτελεσματικότητα των ερευνών.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 01:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
ελα ρε Ostria δεν την ειπαμε σε αυτους που δεν εχουν οπτικη επαφη με το βουνο μια παρατηρηση καναμε και για να κανω και εγω μακροβουτι στα κυματα ειναι λογικο αυτο που λες για τα ερευνητικα κεντρα (αν και υπαρχουν παντου τετοια κεντρα στο πουθενα) αλλα κατι μου λεει οτι και να ειναι υποπτα αυτα τα κεντρα μαλλον δεν ξερουν ουτε αυτοι τι ψαχνουν γιατι αν εβρισκαν κατι σιγουρα θα κλεινανε το βουνο για την κατασκευη της αττικης οδου.

οσο για το τι υπαρχει στην αλλη πλευρα μπορει να μην ειναι μια αλλα πολλες πλευρες αλλα μπορει να ειναι και η εισοδος για τον παραλληλο κοσμο που αναφερει και η σχετικη θεωρια.

πολλα "μπορει" ενω η απαντηση λογικα ειναι μια αλλα δεν φτανει να την ξερει καποιος πρεπει να εχει και το θαρρος να την δωσει σε ολους μας και μην ξεχναμε οτι ο τελευταιος που εδωσε "ΦΩΣ" στην ανθρωποτητα εγινε κολατσιο για τα ορνια γιατι καποιοι μας θελουν στο σκοταδι

(τρανταχτο και κοντινο παραδειγμα ο φιλος Νταβελης που μολις ξεκινησε να πει μερικα πραγματα αμεσως εγινε στοχος και χωρις λογο κατα την γνωμη μου ισως γιατι καποιοι που ξερουν μερικα πραγματα τα θελουν για τον εαυτο τους και απλα ποτε ποτε να πετανε ψιχουλα γνωσης για να δειξουν οτι ειναι ανωτερα οντα και να το παιξουν ερευνητες).

το να ξερεις πραγματα τα οποια οι αλλοι αγνοουν σε κανει πιο δυνατο και απο τον περιφημο ομπραξ για να αστειευτω και λιγο.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 10:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΥΛΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΠΑΥΛΟΣ

Αγαπητοί φίλοι, καλημέρα. Πρώτα απ'όλα θέλω να ευχαριστήσω τον Πέτρο για τις κατηγορηματικές διαβεβαιώσεις του, ότι δεν συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο με τα ερευνητικά εργαστήρια και τα επιστημονικά πρόγράμματα που εφαρμόζονται στην περιοχή της Πεντέλης. Το δέχομαι, γιατί κάτι παραπάνω θα γνωρίζει.
Αν έκανα την σχετική αναφορά είναι γιατί αυτός ο πολύπαθος τόπος βρίθει συμπτώσεων και ομολογουμένως περίεργων κινήσεων από τους κατά καιρούς "αρμόδιους". Επίσης η έστω και έμμεση και μακρινή σύνδεση με το HAARP και την USAF. Φαντάζομαι ότι δεν κατέχω την πρωτοτυπία των συλλογισμών και των αναπόφευκτων συνδέσεων...Ομως, το γεγονός ότι τα φαινόμενα που παρουσιάζονται δεν είναι μετρήσιμα ή δεν είναι εύκολο να καταχωρηθούν σε μια λογικοποιημένη ερμηνεία, φαίνεται πως έχει τραβήξει το ενδιαφέρον πολλών αρκετές δεκαετίες πριν. Εμείς σήμερα απλώς βλέπουμε το ενδιαφέρον αυτό να παίρνει συγκεκριμένες μορφές.

Σκέφτομαι πως η αύρα που αποπνέει η Πεντέλη έχει καταφέρει μέχρι σήμερα να γεμίσει 25 σελίδες με σημαντικά στοιχεία γι αυτήν και κάπου έχω την εντύπωση ότι ακόμη δεν έχουν εκτεθεί πληροφορίες ακόμη πιο συναρπαστικές. Είναι μια εντύπωση μόνο...

Φιλικά

ΠΑΥΛΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 19:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris
paiDia POte 8a kanonisete gia Ekdromoula PRos PEdeli MEria???? E NTAVELI??? pote pote pote????? me kali Kai mena to vouno.....kati san narkwtiko to 8elwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!me travaei!!!!!!!!!!!!! to exw anagi!!!!!!!!! eksarti8ika

8.nΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 22:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητέ φίλε Παύλο,

Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση στην απάντηση που έδωσα στο κείμενό
σου.Επίσης θα ήθελα απερίφραστα να σε συγχαρώ για το ύφος και το ήθος
που διακρίνει τα γραφόμενα σου.
Πιστεύω μόλις μου δοθεί καιρός,να αναφερθώ εκτενέστερα στο πείραμα-εφα
ρμογή κάτω πό την επωνυμία HAARP.Πρόκειται στην ουσία για μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή.Σημειωτέον από το 1999 τέθηκαν σε λειτουρ-
γία και οι πρώτοι ερασιτεχνικοί σταθμοί HAARP.Πάντως και κατόπιν σχε-
τικής προσωπικής επαφής που είχα,οι σταθμοί HAARP πρωτοεγκατεστάθηκαν
στην Αλάσκα.Μάλιστα,πέρισυ,είχα την ευτυχία να συνομιλήσω μέσω chat
με κάποιον χειριστή ενός τέτοιου σταθμού στο Φέρμπανξ.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 00:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνηση. Κατά καιρούς πολλοί Φίλοι και Φίλες ρωτάνε "πότε θα ξαναγίνει κάποια εκδρομή στην Πεντέλη για να έρθουν κι'αυτοί". Αγαπητοί Φίλοι/ες ποιός σας είπε οτι διοργανώνονται εκδρομές ; Δεν έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο. Μόνο μια φορά έγινε εντελώς τυχαία όταν σε μία απο τις περιηγήσεις μου στη Σπηλιά είχα την ευτυχία να συναντήσω εκεί πολλά απο τα μέλη του Esoterica και έτσι γνωρίστηκα μαζί τους. Ήταν πραγματικά μαγικό αυτό που συνέβη, τουλάχιστον για'μένα, δεν ξέρω για τους άλλους. Ούτε ραντεβού να είχαμε. Αυτό ήταν όλο. Τώρα αν θέλετε να γίνει κάτι τέτοιο, είναι καθαρά στο χέρι σας.
Φιλικά

Υ.Γ : Φίλε Θοδωρή γιατί έχω μια μικρή εντύπωση οτι με ειρωνεύεσαι ; Εκτός κι΄αν έχεις περίεργη αίσθηση του χιούμορ που αδυνατώ να κατανοήσω. Αν συμβαίνει το δεύτερο, ζητάω συγγνώμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 01:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Φίλε Παύλο έγραψες : "Σκέφτομαι πως η αύρα που αποπνέει η Πεντέλη έχει καταφέρει μέχρι σήμερα να γεμίσει 25 σελίδες με σημαντικά στοιχεία γι αυτήν και κάπου έχω την εντύπωση ότι ακόμη δεν έχουν εκτεθεί πληροφορίες ακόμη πιο συναρπαστικές. Είναι μια εντύπωση μόνο..."
Απο την πλευρά μου δεν νομίζω οτι μπορώ να δώσω συναρπαστικότερες πληροφορίες. Ήδη με τα όσα έχω γράψει εδώ μέσα κατάφερα να μπώ στο μάτι τριών μέχρι στιγμής ατόμων, που για τον Α-Β λόγο δεν τους πολυάρεσαν τα γραφόμενα μου, ίσως γιατί άλλα έχουν συνηθίσει να ακούνε. Άρα το να μιλήσω για πολύ πιο τρανταχτά θέματα θα έχουμε ξανά πόλεμο εδώ μέσα και το τόπικ θα γεμίσει άλλες 25 σελίδες γεμάτες με τσακωμούς. Είναι κρίμα. Αν όμως εσύ έχεις κάτι να πείς (και οποιοσδήποτε άλλος) μην διστάσεις να το πείς. Εκτός κι΄αν δε θές βέβαια.
Φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 01:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris
LIPON file NTAVEli gia na min yparxei pareksighsh oute mia sto ekatomyrio den eironeVome !!! na sai sigouros OK?? isa isa m areseis pou PSaxnese kai na Sai akoma pio sigouros oti de 8a mpena se ena foroum gia na Eironeytw!!((pios 8a to kane kati tetio?? na mpenei se foroum me tosa 8emata gia na eironeytei..an kai {kalo8elites panta yparxoune}} me AGapi o 8oDWriS

8.nΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 01:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Ok, με συγχωρείς. Λανθασμένη εντύπωση.
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 02:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
φιλε Νταβελη και εγω νομιζω οτι ο φιλος ο 8odwris δεν σε ειρωνευτικε ειχε νομιζω και αυτος την επιθυμια οπως πολλοι πιστευω εδω μεσα να γινει συγκεντρωση με προορισμο την πεντελη απλα μερικοι μπορει να μην το δηλωσαν για διαφορους λογους

κατα την γνωμη μου αν οργανωθει σωστα μια τετοια αποστολη θα ειναι κατι ωφελιμο για ολους και για την πεντελη φυσικα γιατι μπορουν για παραδειγμα οσοι λαβουν μερος να "τακτοποιησουν" λιγο το μερος στην σπηλια του νταβελη που οπως εχεις πει και εσυ εχει γεμισει σκουπιδια και μετα να γινουν διαφορες συζητησεις πανω στο θεμα η και ενας μικρος περιπατος στις τοποθεσιες εκει γυρω. (και μετα να γινει ενας μικρος ερανος ωστε να ανταμειφθει ο φιλος θοδωρης για την ιδεα του και εγω για το οργανωτικο μου πνευμα αστειευομαι φυσικα)

και για να κλεισω το θεμα αυτο απλα ο θωδωρης απευθυνθηκε σε εσενα γιατι εσυ ξεκινησες την ολη ιστορια και γνωριζεις αρκετα πραγματα γυρω απο την πεντελη.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 02:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris
NA sai kala Endorama !! mpravo!tetia ypostiriksh oute apo Filo ..me syginise eilikrina LEs kai me ksereis!! tespa na sai kala!! {{{me agapi 80dwRis]]]

8.nΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 22:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chaos
geia sas paidia ,
molis prin 5 lepta egina melos , kai pragmatika me eksepliksan oi proswpikes empeiries kai gnwseis orismenwn. parolo pou eimai molis 16 etwn exw diavasei arketa vivlia kai exw sugentrwsei arketo iliko panw sto 8ema ufo's k.l.p. Sas grafw giati 8a ithela na 8esw mia erwtish . prosfata , kapou akousa oti ta fenomena tis pentelis sxetizontai amesa me enan planiti pou anakaluftike sxetika prosfata , ton planiti x . ekana mia mikri erevna omws den vrika kapoia idiaiteri sxesi metaksi tous , to mono oti kukloforoun kai gia ta duo fimes gia atia , genika aneksigita fenomena kai tetoia. etsi loipon , 8a ithela na sas zitisw an kserei kapoios kati , i exei akousei kati sxetiko , as me pliroforisei kai emena .
euxaristw , kai euxomai na me dextite stin parea sas .

believe only what you see.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 00:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Στολίδι μές στην Αττική,
Πεντέλη αγαπημένη.
Εσύ φαντάζεις καλλονή,
ακόμα και καμένη.

Ζούδια και αγριολούλουδα
και δάση σε στολίζαν.
Πουλάκια τραγουδούσανε,
νεράκια κελαρύζαν.

Τα πράσινα και δροσερά
μοναδικά σου κάλλη
τα πρόσφερνες απλόχερα
μ'ολάνοιχτη αγκάλη.

Και τις αστρόφεγγες βραδυές
με τα φεγγαρογνέματα,
νεράϊδες, μούσες, ξωτικά
πλέκαν για σε παινέματα.

Δούκισσα, μέγαρο έχτισε,
και Άγιος, μοναστήρι
και λήσταρχος απάγγειασε.
Σ'όλους έκαμες χατίρι.

Πεντέλη πολυθρύλητη,
θα μένεις στον αιώνα,
γιατί μές'απ'τα σπλάχνα σου
φτιάξαμε Παρθενώνα.

Κι'αν κάποιοι άγριοι,επίβουλοι,
σε κάψαν για να ρέψεις,
κούνια που τους εκούναγε.
Σύ, πάλι, θα τρανέψεις.

Και τις καρδιές μας,ολονών
μ'αγάπη θα τις κλέψεις.

Τιμόθεου Κ.Κιλίφη


Ανηφορίζοντας τα βόρεια προάστεια των Αθηνών, ανάμεσα απο τα άχαρα κτίρια και την μόνιμα μαυρισμένη ατμόσφαιρα αρχίζει σιγά-σιγά να αναδύεται σε όλη του την αυτοκρατορική μεγαλοπρέπεια το θηριώδες και επιβλητικό ανάστημα ενός πυραμιδοειδούς βουνού, πηγή αστείρευτης ομορφιάς και τελειότητος, το δοξασμένο και τρισευλογημένο Βουνό, η ΠΕΝΤΕΛΗ μας, που με την αγέρωχη κορμοστασιά και το περήφανο ανάστημα της, όμοια με αιώνιο και ακοίμητο φρουρό της Ιερής Πόλεως των Αθηνών στέκει αστραποβόλα και μεγαλειώδης ανάμεσα στα αγαπημένα της αδέλφια, την Πάρνηθα, τον Υμμητό και το Αιγάλεω που μοιάζουν να την καμαρώνουν σα Βασίλισσα.
Η Πεντέλη δεν είναι ένας τυχαίος ορεινός όγκος. Η συγκεκριμένη γεωγραφική θέση της, το σχήμα της, το υψόμετρο και η έκταση της συμβάλλουν στη δημιουργία του - δυστηχώς μόνον άλλωτε - ιδανικότερου κλίματος του πλανήτη. Είναι ευρέως γνωστό οτι η Αττική διέθετε κάποτε το καλύτερο κλίμα, χάρη στην ύπαρξη του Βουνού αυτού το οποίο αναμφισβήτητα αποτελεί το πολυτιμότερο στοιχείο του λεκανοπεδίου εφόσον προσφέρει προστασία απο το βορρά, ανανέωση του αέρα, προστασία απο τις πλυμμήρες ενώ είναι αναντικατάστατος φυσικός πόρος ιδιαίτερης σημασίας για την οικολογική ισορροπία του Αττικού περιβάλλοντος. Ο Δημ.Γέροντας, πρόεδρος του Συλλόγου των Αθηναίων λέει χαρακτηριστικά :

" Το κλίμα της ανάμικτο απο το κατάξερο που το απαλύνει το υγρό στοιχείο, είναι μια αποθέωση της αέρινης συνθέσεως.
Θερμοκήπιο μέσα στην ατμόσφαιρα της Αττικής γής, γίνεται αυτόματο θεραπευτήριο του σώματος και της ψυχής ολόκληρο το βουνό...."

Πράγματι, η αξία του Πεντελικού Όρους είναι ανεκτίμητη μιάς και το κλίμα της είναι το ιδανικότερο για την θεραπεία νοσημάτων θώρακος αλλά και για την θεραπεία της ψυχής, για αυτό και είναι άλλωστε το μοναδικό βουνό στην Ελλάδα που έχει τόσες πολλές κλινικές, αρκετές απο αυτές ψυχιατρικές, αλλά προσφέρει και ένα περιβάλλον της υγιεινέστερης διαβίωσης σε αυτό, για αυτό και η αρκετά έντονη - απο αρχαιοτάτων χρόνων - ανθρώπινη παρουσία στο Βουνό. Δεν θα έπρεπε να διαφύγει της προσοχής μας και η τραγική εκείνη περίοδος της φυματίωσης που είχε εξαπλωθεί στην Αθήνα και η Φύση της Πεντέλης λειτουργούσε ώς μοναδική και άμεσα αποτελεσματική θεραπεία της αρρώστιας αυτής. Ας μην λησμονήσουμε όμως και την περίοδο της πανούκλας κατά την Τουρκοκρατία όπου η Πεντέλη ήταν το ΜΟΝΟ Βουνό στο οποίο η επιδειμία δεν μπόρεσε να φτάσει ποτέ. Θυμάμαι και εκείνα τα λόγια ενός εκ των συγχρόνων εραστών του Βουνού, Τιμόθεου Κιλίφη :

"...Και έτσι η Πεντέλη έγινε και έμεινε τόπος, όχι μονάχα αναψυχής κι απόλαυσης, αλλά και σταθμός υγείας σώματος και ψυχής, με την πανέμορφη φύση, αλλά και τα περίφημα ασκηταριά της στο "Όρος των Αμώμων", που απέπνεαν άρωμα πνευματικότητας, ήθους και αγιότητας".

Αυτό που χαρακτήριζε απο την μακρινή αρχαιότητα μέχρι και σήμερα το Βουνό, ήταν τα δάση του. Η Πεντέλη διέθετε το ομορφότερο δάσος της Αττικής ενώ εθεωρήτο ένα απο τα δέκα πιο όμορφα στην Ελλάδα. Κανένα άλλο βουνό στην Αττική δεν είχε τόσο πυκνά, τιτάνια και επιβλητικά δάση. "Το ωραιότερο δάσος ήταν εκείνο της Πεντέλης" λένε ακόμα οι παλιοί εναπομείνοντες μεσογείτες ρετσινιάρηδες και ανοίγουν τα μάτια τους διάπλατα απο το θαυμασμό ! Οι ρετσινιάρηδες αυτοί που κάποια εποχή του έτους εγκατέλειπαν τα σπίτια τους στο Μαρκόπουλο και το Κορωπί για να εγκατασταθούν στο Βουνό για να μαζέψουν το ρετσίνι απο τα πεύκα, έλεγαν πως το έδαφος δεν το έβλεπε ποτέ ο ήλιος λόγω της ασφυκτικά πυκνής βλάστησης. Τα δάση αυτά είχαν την ικανότητα να εμπνέουν μεταφυσικούς προβληματισμούς στους ανθρώπους ενώ δεν μπόρεσαν να αφήσουν ασυγκίνητα ούτε όλα εκείνα τα υπέροχα πλάσματα των παραδόσεων. Στα δάση αυτά κατοίκησαν οι Νύμφες και οι Σάτυροι της αρχαιότητας, έστησαν τους πιο ξέφρενους χορούς τα Ξωτικά και οι Νεράϊδες του μεσαίωνα ενώ σήμερα το Βουνό δείχνει να αποτελεί αγαπημένο τόπο των σύγχρονων Εξωγήϊνων και U.F.O. Aυτά τα πλάσματα, με όποια μορφή κι'αν παρουσιάζονται, ανάλογα με την εποχή στην οποία βρίσκονται, μοιάζουν να δείχνουν ιδιαίτερη προτίμηση στο συγκεκριμένο Βουνό. Όπως μας λέει και ο Ευάγγελος Ανδρέου, ένα απο τα αντιπροσωπευτικότερα στελέχη της λογοτεχνικής γενιάς του 60' και του 70' :

"...Ο συνευρισκόμενος με την Πεντέλη άνθρωπος, έτυχε να είναι ο κάτοικος της κλασσικής Αθήνας. Ένας άνθρωπος που χαρισματικά εννόησε τη θεία φύση της φιλοσοφίας, ζώντας σε μια πλουραλιστική κοινωνία. Έχουμε δηλαδή έναν άνθρωπο που κυριαρχείται απο το μυστήριο των θεοτήτων απέναντι σε ένα ευρύ, πυκνό και απροσπέλαστο δάσος γεμάτο απο νερά. Έχουμε αμέσως μια ιερή σχέση που καθορίζεται απο διαφόρους θεοκρατικούς μύθους. Δεν π.χ ποτέ δυνατόν οι μυθικές Νύμφες να βρίσκονται στην κατάξερη μεσογείτικη πεδιάδα, ούτε στο θεόγυμνο, βραχώδη και άγονο Υμμητό, ούτε βέβαια στους μικρούς προσπελάσιμους λοφίσκους του Λυκαβηττού και του Αρδητού. Οι Νύμφες είναι οι προπομποί της Άρτεμης. Περιφέρονται μέσα στα δάση, πλάϊ στα πλούσια τρεχούμενα νερά εκεί που μόνο τ'αγρίμια τρυπώνουν. Και αυτή η περιοχή μέσα στην ευρήτερη Αθήνα, ήταν μόνο η Πεντέλη, Η ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ TOY MYΘΟΥ". Ο Παύλος Παναγιωτούνης, ποιητής, θεατρικός συγγραφέας, μελετητής και ιστορικός της λογοτεχνίας, αναφερόμενος και αυτός στην θεϊκή ομορφιά του Βουνού :

"...η Πεντέλη μας, το χαριτωμένο και καλίγραμμο, που κρατά τους βορηάδες ανέμους και χαρίζει σε όλη την Αττική χαρά και ευδαιμονία, σε αυτούς που τη γνωρίζουν, την επισκέπτονται και τη χαίρονται. Γιατί η Πεντέλη δεν έχει μόνο αισθητική και ποιητική ομορφιά, έχει και μια λεπταίσθητη, θα τη λέγαμε ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ, αίσθηση, στο καλίγραμμο και καλοπλασμένο της όγκο".

Και αλλού :

"...έχει όμως την ποιητικήν υπόσταση σ'όλο το περιεχόμενο και την παρουσία της, έτσι που οι άνθρωποι που αγαπούν αυτήν την ποιητική της υποβολή, να την νιώθουν σαν κάτι ζωντανό και αιώνιο κοντά στην Αθήνα και να την αγαπούν με πάθος".

Ένας ακόμα μεγάλος λάτρης του παραμυθένιου Βουνού, ο Δροσίνης συμπληρώνει :

"Αν η τέχνη απο τα σπλάχνα σου ανάστησε του μαρμάρου τ'ασύγκριτα τα κάλλη, ΜΑ ΚΑΙ ΣΥ ΘΑΥΜΑ ΤΕΧΝΗΣ ΕΠΛΑΣΤΗΚΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΕΧΝΙΤΗ ΘΕΟΥ".

Η ομορφιά της Πεντέλης ήταν τόσο χαρακτηριστικά εξωπραγματική, που σημαντικοί εκπρόσωποι της λογοτεχνίας, της ποίησης και της ζωγραφικής, ανακάλυψαν εκεί μια πραγματική πηγή αστείρευτης έμπνευσης. Πολλές επιφανείς προσωπικότητες της νεοελληνικής γραμματείας, θαυμαστές του θείου κάλλους και της αρμονίας της φύσης του Πεντελικού Βουνού όπως ο Κώστας Κρυστάλλης, ο Γιώργος Κοτζιούλας, οι οποίοι έζησαν φυματικοί στην Πεντέλη, ο Κωστής Παλαμάς, ο Νίκος Φωκάς, ο Περικλής Γιαννόπουλος, ο Μιλτιάδης Μαλακάσης, ο Κώστας Ουράνης, ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, ο Γεώργιος Λαδάς, ο Φ.Δέλφης, ο Φ.Μιχαλόπουλος, ο Γ.Βώκος, ο Μ.Κωνσταντόπουλος , ο Πλ.Μεταξάς, ο Γ.Σταμπολής αντλούσαν την έμπνευση τους απο τις ομορφιές του Βουνού. Για να μην αναφέρουμε τους αμέτρητους Έλληνες και ξένους ζωγράφους που έδειχναν και αυτοί ιδιαίτερη προτίμηση και αυτοί στο αττικό Βουνό. Αλλά ο Κρυστάλλης, ο Κοτζιούλας όπως και ο Καμπούρογλου ήταν αυτοί που στάθηκαν πραγματικοί "εραστές" του τρανού μας Βουνού.

Βασικό επίσης στοιχείο του Βουνού, είναι το καθάριο και κρυστάλλινο νερό του. Κανένα άλλο αττικό βουνό δεν έχει τόσο πολύ νερό όσο η Πεντέλη. Η ποιότητα και η γεύση του δεν δύναται να συγκριθεί με κανένα άλλο νερό που πηγάζει απο τα εδάφη της Αττικής, ακόμα και πέραν αυτής.
Λόγω της απεριόριστης αφθονίας νερού, υπήρχε η απο την αρχαιότητα, επίμονη πίστη στις πανέμορφες θεότητες και προστάτιδες του υγρού στοιχείου, τις Νύμφες. Οι Νύμφες ήταν θεότητες που λατρεύονταν ευρήτατα στην περιοχή του Βουνού. Οι πρόγονοι μας συνήθιζαν να αφιερώνουν τα σπήλαια του Βουνού σε αυτές ενώ σήμερα, οι παλιοί κάτοικοι της περιοχής έχουν να διηγηθούν πολλές ιστορίες για συναντήσεις με Νεράιδες έτσι ώστε θα μπορούσαμε πολύ άνετα να αποκαλέσουμε το Βουνό μας, "Όρος Νυμφών".
Σε μεγάλη εκτίμηση είχαν αυτό το νερό και οι διάφοροι ανά τους αιώνες ξένοι περιηγητές όπως ο Anton von Prokesch-Osten (1825) o οποίος σε κάποια μαρτυρία του αναφέρει :

"Το ύδωρ είναι πολύ καλύτερον εκείνου της Πειρήνης της Κορίνθου και δύναται να συγκριθεί μόνον με το Άλπειον ύδωρ της πατρίδος ημών".

Στο νερό αυτό οι άνθρωποι του Βουνού απέδιδαν θαυματουργές ιδιότητες ενώ η ιερότητα του ήταν γνωστή και στους πρώτους μοναχούς που ασκήτεψαν στο Βουνό, για αυτό και πάνω απο πηγές που βρίσκονται δίπλα απο ερημοκκλήσια υπάρχουν μαρμάρινες πλάκες που εξυμνούν το νερό αποκαλώντας το "Ύδωρ της Ζωής", "Ύδωρ του Χριστού", "Γέλιο του Θεού" κ.λ.π.

Απο το Πυργάρι (1.109 μ.) την υψηλότερη και ανεμοδαρμένη κορφή της Πεντέλης, μπορεί κανείς να αντικρύσει με δέος το υπέρτατο μεγαλείο της Αττικής αλλά και περιοχών πέραν αυτής. Δυτικά-ΒΔ : Ολόκληρη τη πρωτεύουσα, Σαρωνικό, Αίγινα, Κιθαιρώνα, Ελικώνα, Ζήρια, Γεράνεια, Πατέρα, Πάρνηθα, Παρνασσό.
Νότια-ΝΔ : Όλη τη Μεσογείτικη πεδιάδα, Υμμητό, Πάνειο, Μερέντα, Δίδυμο, Τραπεζώνα, Αραχναίο και Πάρνωνα. Βόρεια : Πεδιάδα Μαραθώνος, Πάρνηθα, Δίρφυ, Πυξαριά, Ξεροβούνι, Όλυμπο Ευβοίας. Ανατολικά : Όχη, Ευβοϊκό Κόλπο και Εύβοια.
Αν μέχρι τώρα δεν έτυχε να ανέβετε ποτέ στο Πυργάρι, δοκιμάστε να πάτε μια ηλιόλουστη ημέρα με πεντακάθαρη ατμόσφαιρα. Είναι βέβαιο οτι το μυαλό σας θα αρχίσει να ταξιδεύει αυτομάτως σε εξωκοσμικές διαστάσεις ενώ το πνεύμα σας, θα ζητάει απελπισμένα να δραπετεύσει απο τη σάρκινη φυλακή του, πράγμα πολύ πιθανό να καταφέρει. Ειλικρινά, αξίζει κάποιος να ζεί για να απολαύσει και να αφεθεί στην εκστατική εμπειρία ενός τέτοιου υπέρτατου θεάματος που μόνο η ανεμοδαρμένη κορφή της Πεντέλης μπορεί να προσφέρει. Εκεί, ο επισκέπτης βιώνει μια ονειρική εμπειρία βρισκόμενος πρόσωπο με πρόσωπο με το θείο. Αν και σίγουρα δεν είναι απο τα ψηλότερα βουνά, εν τούτις δεν παύει να σου δημιουργήται εκείνη η περίεργη αίσθηση πως αν απλώσεις τα χέρια σου ψηλά, θα μπορείς να αγγίξεις τον κρυστάλλινο θόλο του μοναδικά καταγάλανου αττικού ουρανού. Αυτό δε που είναι περίεργο, είναι οτι παρόλο που δεν είναι ψηλό βουνό όπως ο Όλυμπος ή η Πίνδος, το σχήμα της κορυφής της δίνει την εντύπωση θεόρατου βουνού.
Ο Δημ. Γέροντας έχει κάτι να πεί για την καλύτερη θέα στην Αττική :

" Αρκεί να αφήσεις ελεύθερο το βλέμμα σου να περιδιαβάσει κάτω, στην τρανή γή της Αττικής και πάνω στο θολό του καταγάλανου ουρανού, για να νοιώσεις τότε γιατί αξίζει να ζείς και γιατί οι βουνοπλαγιές του αττικού αυτού υψώματος, σου σιγοψυθιρίζουν μυνήματα που σε φέρνουν πιο κοντά στο Θεό και την αλήθεια".

Και ας μην ξεχάσουμε βέβαια και τον περίφημο Περικλή Γιαννόπουλο ο οποίος στο αισθητικό έργο του " Η Ελληνική Γραμμή" πολύ όμορφα αναφέρει για το πανέμορφο Βουνό μας :

" Παραδέχομαι οτι είναι δυνατόν να υπάρξουν λαοί, οι οποίοι να ανέβουν είς την Σελήνην. Αλλά να γράψουν την γραφήν αυτήν, μη όντες γέννημα και θρέμμα της γής αυτής εδώ, ποτέ μέχρι συντελείας των αιώνων.
Έχω μάλιστα τόσην πεποίθησιν ώστε δανειζόμενος απο τον Heine το πεύκον του - πεύκον ήτο το δένδρον που εξερρίζωσε ; - θα το εβουτούσα στο στήθος του Πεντελικού και θα το έγραφα με μαρμαρόχρωμα είς τον Αττικόν ουρανόν ή μάλλον επειδή με το γερμανικόν του πεύκον τα γράμματα θα εγίνοντο Γοτθικά, θα επροτίμων να κόψω ένα λιγυρόν κυπαρρίσι και υγραίνων την αιχμή του είς τον άργυρον του Σαρωνικού να αργυροχαράξω είς τον σμαράγδινον θόλον : Η γραμμή είναι Ελληνίς".

Αλλά πώς να λησμονήσουμε και τον μεγαλύτερο και αθεράπευτο εραστή της Πεντέλης, τον μεγάλο Δημήτρη Καμπούρογλου ο οποίος χρησιμοποιεί τα ωραιότερα λόγια για αυτήν :

" Όταν η ψυχή πείσει κατορθώσει να πείσει τους Αθηναϊκούς πόδας να ζητήσουν ανανέωσιν αίματος και ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΙΝ ΕΛΠΙΔΟΣ, ας χάσουν ολίγας ώρας αποθαυμάζοντας κάποιαν γλυφήν του Πεντελικού. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΕΤΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΩΡΑΙΟΤΗΤΑΣ".

Σχεδόν δακρυσμένος γράφω το μύνημα αυτό το οποίο θέλησα να σας μεταδώσω Αγαπητοί Φίλοι για να καταλάβετε δίπλα σε ποιό Βουνό ζούμε, το πόσο τυχεροί και ευλογημένοι είμαστε που το έχουμε κοντά μας. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΒΟΥΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΠΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ; ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ.
ΣΑΣ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΤΗΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΗΤΕ ΕΚΕΙ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΒΟΥΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΗ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ; ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΜΕΤΟΧΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ; ΑΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ. ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΔΑΣΟΣ ;;;;;;;;;;;; ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ. ΤΟ ΕSOTERICA ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ. ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΕΡΠΕΤΩΝ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. ΘΥΜΗΘΗΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ Η ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΑΣ. ΘΥΜΗΘΗΤΕ ΤΙΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΣΑΣ ΣΤΑ ΔΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑΤΕ. ΘΥΜΗΘΗΤΕ ΤΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΞΕΔΙΨΟΥΣΕ ΤΑ ΚΑΥΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ. ΘΥΜΗΘΗΤΕ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΡΕΜΜΑΤΙΕΣ. ΘΥΜΗΘΗΤΕ ΤΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΙΚΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΚΣΤΑΣΙΑΣΜΕΝΟΙ ΒΛΕΠΑΤΕ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ. ΘΥΜΗΘΗΤΕ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ'ΣΑΣ ΤΑ'ΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΒΑΡΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΛΕΥΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ.
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ Η ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΥΧΗΜΑ ΠΟΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ; ΤΗΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ ΑΘΗΝΑΣ ! ΚΑΤΙ ΘΑ'ΞΕΡΕ ΑΥΤΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ;
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ. ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ΄ΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΛΑΜΨΕΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΟΥΡΑΝΙΑ, ΠΛΑΪ ΣΤΗ ΓΑΛΑΝΟΜΑΤΑ ΚΟΡΗ ! ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ !!

Ευχαριστώ πολύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 00:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Μικρέ μας Φίλε CHAOS καλώς όρισες !
Αυτό που ανέφερες δεν το γνωρίζω καθόλου. Ακούγεται όμως τρομερά ενδιαφέρον αν και η "σάλτσα" και η παραπληροφόρηση σε τέτοιου είδους θέματα πάει σύννεφο και δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανένα. Αν όμως μάθεις περισσότερα θα χαρώ πολύ να ακούσω.
Λοιπόν, καλώς ήρθες και πάλι και τα ξαναλέμε !
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy