ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 14:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο που αναφερεις φιλε μου μπορει να συμβει, αλλα δεν πιστευω οτι γινεται για να "τραφουν" απο εμας, αλλα για να αποκτησουν αρκετη δυναμη στην διασταση αυτη ωστε να μπορεσουν να εκδηλωθουν.
Μμμ... σωστά
quote:
Τωρα, αν εισαι εντελως απροστατευτος και δεν εχεις μαθει πως να διοχετευεις ενεργεια, τοτε αυτο θα σε εξαντλησει και θα θεωρησεις οτι το πνευμα "τρωει" απο σενα.
Κάτι πρεπει να κερδιζουν ομως... ή αρκεί να τα εξαναγκάσεις;
quote:
Οσο για τους Αγγελους, δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβως. Αναφερεσαι στους κοσμους υπαρξης? Γενικα, το δεσιμο για μενα σημαινει εξαναγκασμος και αν ειναι μια φορα κακο να το κανεις με εναν δαιμονα, ειναι 1000 φορες κακο να το κανεις με εναν Αγγελο.
Βασικά, είναι καν "δυνατό" να το κάνεις σε άγγελο..?
Με το δέσιμο (binding) εννοώ δέσιμο της κατώτερης όψης της ίδιας οντότητας. Γιατι κάποιες οντότητες ή principalities (όλες;) έχουν μια κατώτερη όψη, όπως και μια ανώτερη. Το λέει και η Ντιόν, οτι κάποιοι αποτυγχάνουν επειδή οταν καλούνε κάτι, καλούνε και τη θετική και τη αρνητική όψη ταυτόχρονα (στο βιβλίο περι ψυχ. αυτοάμυνας). Έστω ρε παιδι μου οτι καλεί κάποιος τον Αδωναΐ (λέμε) μπορεί να έρθει "ο ίδιος" (μέσα σε εισαγωγικά) ή μπορεί να έρθει η σκιά του, η όψη του η κατώτερη. Ή εστω π.χ. οτι καλείς τον άγγελο Σαμαήλ... Στο Κλιφώθ υπάρχει σφαίρα με το ίδιο όνομα και γενικά υπάρχουν κάποιες αντιστοιχίες ανάμεσα στο δέντρο της ζωής και το κλιφώθ.. Επομενως πως ξερεις οταν καλεις εναν αγγελο, οτι καλείς αυτό που νομίζεις οτι καλείς;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fratercv
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 14:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πω εδω, οτι ειναι γενικα γνωστο οτι τα γριμορια δεν φτιαχτηκαν ωστε να διαβαστουν σαν βιβλιο οδηγιων, αλλα κατα πασα πιθανοτητα ηταν σημειωσεις και ημερολογια μαγων που εγραφαν τα αποτελεσματα τους.
Αρα, το αν χρειαζομαστε την Σολομωνικη ή οποιοδηποτε αλλο Γριμοριο, τα βιβλια αυτα απο μονα τους δεν εχουν καμια απολυτως δυναμη. Η Μαγεια ειναι μια δυσκολη τεχνη. Τωρα, maria3, δεν ξερω που ακριβως θες να καταληξεις. Ναι ειναι τρομερα σημαντικο να εχεις πιστη στο Θεο, αλλα ειναι εξισου σημαντικο να προσπαθεις να κατανοησεις αυτη την φυση. Πχ, για μενα, η εννοια του Θεου δεν εχει καμια σχεση με την εννοια που δινουν στην Εκκλησια. Με την προσευχη μονο, δεν νομιζω πως θα καταφερεις και πολλα..ειλικρινα. Προσπαθησε παντως και μετα αρχισε να αποδομης τον εαυτο σου και τοτε ισως εισαι αρκετα ανοιχτη ωστε να ακουσεις και κατι αλλο περα απο το εγω σου.
Τωρα, ως προς την επικληση την ιδια και το τι ερχεται οταν ερθει κατι.
Αυτο εξαρταται απο την ψυχικη μας κατασταση, απο τον ελεγχο που εχουμε στις σκεψεις και στο μυαλο μας και το σημαντικοτερο για μενα...να μην περιμενουμε τιποτα. Δηλαδη...αν περιμενεις να δεις εναν "δαιμονα" με ολες τις ιδιοτητες που τους εχουν προσδωσει, τοτε πιθανοτατα αυτο ακριβως θα δεις. Αν αρχιζεις μια επαφη χωρις προκαθορισμενες ιδεες, τοτε τα αποτελεσματα ειναι πολυ διαφορετικα και αφηνεις το πνευμα να ερθει σε επαφη μαζι σου "καθαρο". Και μην ξεχναμε, οτι ΟΛΟΙ ειμαστε κατω απο τον Θεο. Τωρα το να φερνεις ως παραδειγμα τον Αδωναι, ενα απο τα ονοματα του Θεου...εε...εκει τι θα καλεσεις ακριβως? Ουτως ή αλλως, στην κοσμοθεωρια σου πρεπει να εχουν μια θεση αυτα τα ονοματα και τα χρησιμοποιεις στις επικλησεις για πολλους σκοπους. Ειναι ισχυρα ονοματα στα οποια υπακουουν ολοι. Για το αν εχουν να κερδισουν κατι...αυτο δεν μπορω να το απαντησω με σιγουρια. Μην προβαλουμε τα δικα μας κριτηρια και αξιες στα παντα. Ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα αυτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 14:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο ατυχές το παράδειγμα έχεις δίκαιο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ElanioPneuma
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2013, 22:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ElanioPneuma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάποιος αφού εχει διαβάσει τα βιβλια νοιώσει ολα αυτά ξενα προς αυτόν και τη θρησκεία και γίνει αρχαιόθρησκος σημαίνει οτι επηρεάστηκε κάπως παράξενα ή πολύ απλά συνειδητά το έκανε ; ρωταω επειδή πολλοί πιστεύουν οτι επηρεάζει στην χριστιανική πίστη αρνητικά το να τη διαβάζει κάποιος

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2013, 23:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάποιος αφού εχει διαβάσει τα βιβλια νοιώσει ολα αυτά ξενα προς αυτόν και τη θρησκεία και γίνει αρχαιόθρησκος σημαίνει οτι επηρεάστηκε κάπως παράξενα ή πολύ απλά συνειδητά το έκανε ;
Το να γίνει κάποιος πολυθεϊστής ή δωδεκαθεϊστής, δεν σχετίζεται με τη Σολομωνική.
Και κάποιος, οποισδήποτε, που αποφασίζει να ενστερνιστεί οποιαδήποτε πίστη, έστω τον πολυθεϊσμό, δε ξέρουμε αν το κάνει "συνειδητά". Το ποιος κάνει τι συνειδητά, είναι υποκειμενικό.
Η Σολομωνική απο μόνη της δεν επηρεάζει την χριστιανική πίστη κάποιου, το διάβασμα βιβλίων γενικά όμως, ναι, μπορεί να την επηρεάσει.
Αν κάποιος έχει διαβάσει δυο βιβλία σε όλη του τη ζωή, και το τρίτο του είναι η Σολωμονική (ή το δεύτερο ή το πρώτο του) μπορεί να τον επηρεάσει. Αν έχει διαβάσει 100 διαφορετικά βιβλία και η Σολομωνική είναι το 101 του, τότε θα τον "επηρεάσει" όσο οποιαδήποτε από τα άλλα 100 βιβλία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tecknicolaos
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2013, 00:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μηποσ ξερει κανεις που μπορω να βρω το pauline art σε βιβλιο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2014, 03:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν περιπου 2 χρονια, ημουν με μια φιλη μου και ενα φιλο μου σε ενα μερος πισω απο το σπιτι μου το οποιο προοριζοταν για κοτετσι αλλα εμεις το καναμε μερος για να τραγουδαμε.. Να τονισω πως για φως ειχαμε 2 κερια.. Μου ελεγαν λοιπον μια ιστορια που βιωσανε και οτι ο φιλος μου ξερει απο σολομονικη -εγω δεν ηξερα καν τι ειναι- αλλα πιστευα οτι ολα οσα ελεγαν τα ειχαν παραφουσκωσει.. Μετα απο ωρα ο φιλος μου καθοταν με κλειστα τα ματια στο πατωμα και δεν ξερω τι ακριβως εκανε.. Απλως καθοταν, ή τουλαχιστον ετσι εδειχνε.. Καποια στιγμη πηρε το ενα κερι και αρχισε να παιζει με την φλογα του, να περναει το χερι του απο τριγυρω της και διαφορα τετοια και μετα το αφησε στη θεση του. Μετα απο λιγη ωρα ακουστηκε ενας ηχος και το κερι εσβησε απο μονο του ενω και οι τρεις ειμασταν αρκετα μακρια απο το κερι! Εκεινη την ωρα εγω και η φιλη μου τα χασαμε και τρεξαμε να ανοιξουμε την πορτα αλλα δεν ανοιγε με τιποτα για καποια δευτερολεπτα!! Τελικα την ανοιξαμε και φυγαμε απο εκει.. Ακομη αναρωτιεμαι τι εγινε εκεινο το βραδυ, και θελω να εχω στο μυαλο μου οτι η πορτα δεν ανοιγε επειδη πεσαμε εμεις πανω της... Επιπλεον μου ειχαν πει πως αν βγαλει τον σταυρο που φορουσε θα κινδυνευε.. ή τουλαχιστον ετσι θυμαμαι...

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 16:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα. Γνωρίζει κάνεις τη σημαίνει το " κακός αέρας " στην σολομωνική ? Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με το θεμα, αλλά έχοντας ένα θεμα υγείας , καποιος φίλος μου ανέφερε πως ο δικός του άνθρωπος που ασχολείται με την σολομωνική από γενιά σε γενιά ( αυτός είναι ο τέταρτος της γενιάς ) , του ανέφερε πως το θέμα μου δεν μπορούσε να λυθεί από τους γιατρούς διότι βρέθηκα σε ένα μέρος όπου υπήρχε αυτός ο κακός αέρας !!!

Μπορεί κάποιος ο όποιος έχει γνώσει της Σολομωνική να μου απάντηση αν κάτι τέτοιο ισχύει η αν είναι μέρος της φαντασίας του ?

Σας ευχαριστώ πολύ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 16:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα. Γνωρίζει κάνεις τη σημαίνει το " κακός αέρας " στην σολομωνική ? Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με το θεμα, αλλά έχοντας ένα θεμα υγείας , καποιος φίλος μου ανέφερε πως ο δικός του άνθρωπος που ασχολείται με την σολομωνική από γενιά σε γενιά ( αυτός είναι ο τέταρτος της γενιάς ) , του ανέφερε πως το θέμα μου δεν μπορούσε να λυθεί από τους γιατρούς διότι βρέθηκα σε ένα μέρος όπου υπήρχε αυτός ο κακός αέρας !!!

Μπορεί κάποιος ο όποιος έχει γνώσει της Σολομωνική να μου απάντηση αν κάτι τέτοιο ισχύει η αν είναι μέρος της φαντασίας του ?

Σας ευχαριστώ πολύ


Ναι – το ζήτημα δεν είναι αποκλειστικά σχετικό με τη Σολομωνική αλλά με τις γενικότερες αντίληψεις των αρχαίων για το τι προκαλούσε τις αρρώστιες – ο «κακός αέρας» (σήμερα το λέμε υγρό κλίμα, μικρόβια που μεταφέρονται από τον αέρα κτλ.)
· Το πράγμα ξεκινά άγνωστο πότε, αλλά κωδικοποιείται με τον Ιπποκράτη – διάβασε το Περί Αέρων, Υδάτων, Τόπων (2ο βιβλίο του στην έκδοση που έχω αλλά δεν το έχω πρόχειρο, ίσως να μη θυμάμαι καλά) – ο τίτλος όμως είναι αυτός: Περί Αέρων, Υδάτων, Τόπων http://el.wikisource.org/wiki/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%AF_%CE%B1%CE%AD%CF%81%CF%89%CE%BD,_%CF%85%CE%B4%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD,_%CF%84%CF%8C%CF%80%CF%89%CE%BD - δεν ξέρω αν υπάρχει σε νεοελληνικά στο δίκτυο.
Εκεί περγράφει ακριβώς το πως αναγνώριζαν και πως αντιμετώπιζαν τον «κακό αέρα.» Είναι το πιο έγκυρο. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ατέλειωτες αναφορές – μεσαιωνικής και αναγεννησιακής προέλευσης σχετικά με τον ‘κακό αέρα’ (στον οποίο απέδιδαν την πανούκλα – το Μαύρο Θάνατο – ανάμεσα σε άλλα, την ασθενή υγεία κτλ) Από αυτά συνδέθηκε με τη σολομωνική.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 17:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα. Γνωρίζει κάνεις τη σημαίνει το " κακός αέρας " στην σολομωνική ? Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με το θεμα, αλλά έχοντας ένα θεμα υγείας , καποιος φίλος μου ανέφερε πως ο δικός του άνθρωπος που ασχολείται με την σολομωνική από γενιά σε γενιά ( αυτός είναι ο τέταρτος της γενιάς ) , του ανέφερε πως το θέμα μου δεν μπορούσε να λυθεί από τους γιατρούς διότι βρέθηκα σε ένα μέρος όπου υπήρχε αυτός ο κακός αέρας !!!

Μπορεί κάποιος ο όποιος έχει γνώσει της Σολομωνική να μου απάντηση αν κάτι τέτοιο ισχύει η αν είναι μέρος της φαντασίας του ?

Σας ευχαριστώ πολύ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 17:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 17:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, σε τέτοιους είδους περιπτώσεις αν πας σε άνθρωπο που ασχολείται μ'αυτα τα θέματα οι ενέργειες που κάνει για να διώξει τον ' κακό αέρα ' μπορεί να είναι δαιμονικές η να με βλάψει ? Γιατί έχω μια ανησυχία προς αυτό, δεν θα ήθελα να εμπλακώ σε κάτι που δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 17:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, σε τέτοιους είδους περιπτώσεις αν πας σε άνθρωπο που ασχολείται μ'αυτα τα θέματα οι ενέργειες που κάνει για να διώξει τον ' κακό αέρα ' μπορεί να είναι δαιμονικές η να με βλάψει ? Γιατί έχω μια ανησυχία προς αυτό, δεν θα ήθελα να εμπλακώ σε κάτι που δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Η ανησυχία σου είναι δικαιολογημένη. Θα επανέλθω σ'αυτό. μερικές φορές πάντως - δεν είναι θέμα να διώξεις αλλά να φύγεις από κει που είναι!

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 18:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να είναι οπουδήποτε ? Πως μπορώ να το καταλάβω ? Θα πρέπει να μου το πει κάποιος ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 23:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
botina
Μπορεί να είναι οπουδήποτε ? Πως μπορώ να το καταλάβω ? Θα πρέπει να μου το πει κάποιος ?
Από άποψη "κακής ενέργειας" (για τον κακό αέρα δε ξέρω) πρακτικά όλα τα μέρη στα οποια συχνάζει πολύς κόσμος, είναι τέτοια (π.χ. μπαρ, ΜΜΜ κ.α.).
Καλό είναι ιδιαίτερα τη κρεβατοκάμαρά μας να τη κρατάμε καθαρή και ασφαλισμένη. Να αποφεύγουμε να μπαίνουν άλλοι μέσα (πλην εμάς ή/και του/της συζύγου αν υπάρχει). Επίσης να αερίζεται, να αποφεύγουμε να κάνουμε περίεργα ή αρνητικά πράγματα μέσα, να λιβανίζουμε πού και πού, να βάζουμε να ακούγεται κλασική μουσική κ.α. Επίσης να φροντίζουμε κανένα φυτό (π.χ. δεντρολίβανο) δε βλάπτει.
quote:
Μπορεί να είναι οπουδήποτε ? Πως μπορώ να το καταλάβω ?
Με την διαίσθησή σου, την λογική, και τα όσα ξέρεις ήδη απο την συντηρητική ορθοδοξία ή άλλες πηγές, μπορείς να καταλάβεις τις περισσότερες μάλλον αρνητικές επιρροές απο άποψη "ενεργειακή".
Τις περισσότερες φορές δεν είναι οτι δεν ξέρουμε, είναι οτι ξέρουμε αλλά αρνούμαστε να το αναγνωρίσουμε. Όλα αυτά βέβαια αφορούν την "κακή ενέργεια" γιατί το "κακός αέρας" δε ξέρω τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 23:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απαντηση σου. Ο άνθρωπος που ανέφερε τον " κακό αέρα " δεν μίλησε καθόλου για "κακή ενέργεια ". Δεν ξέρω αν το ένα έχει να κάνει με το άλλο.
Η επόμενη ερώτηση μου είναι, μπορεί πράγματι κάποιος που ασχολείται με την Σολομωνική να διαισθανθεί τέτοιου είδους πρόβλημα όπως ο " κακός αέρας " ? Δηλαδή πως γίνεται αυτή η διάγνωση ? Το νιώθει η επικαλείται βοήθεια για να το δει ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 00:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το νιώθει η επικαλείται βοήθεια για να το δει ?

Τον διαπερνάει ένα ρίγος και του σηκώνονται οι τρίχες...κάγκελο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 00:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η επόμενη ερώτηση μου είναι, μπορεί πράγματι κάποιος που ασχολείται με την Σολομωνική να διαισθανθεί τέτοιου είδους πρόβλημα
Απλά και μόνο επειδή κάποιος ασχολείται με αυτό, δε λέει κάτι. Δε σημαίνει δηλαδή οτι έχει εγκυρότητα η άποψή του απλά και μόνο επειδή ασχολείται με αυτό ή κάποιο βιβλίο. Άλλωστε η Σολομωνική είναι για τους "μάγους" κάτι σαν το έργο του Φρόυντ για τους ψυχολόγους (ίσως ατυχής η αναλογία αλλά τέλος πάντων). Η σολομωνική είναι περισσότερο μουσειακό είδος για όσους ασχολούνται τον 21ο αιώνα με τη μαγεία κλπ.
Συνήθως όμως αυτοί που έχουν "τετοια" ενδιαφέροντα, δεν περιορίζονται σε ΕΝΑ θέμα ή ΕΝΑ βιβλίο.
Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να εμπιστευτείς τους γιατρούς, και αν αυτό δεν σε ικανοποιεί μπορείς να εξετάσεις και εναλλακτικές μεθόδους. Άλλωστε το να κάνεις έναν πνευματικό τρόπο ζωής, δε βλάπτει. Αρκεί να καταλαβαίνεις που τελειώνει η πνευματικότητα και πού αρχίζει η δεισιδαιμονία και η βλακεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 10:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ για την απαντηση σου. Ο άνθρωπος που ανέφερε τον " κακό αέρα " δεν μίλησε καθόλου για "κακή ενέργεια ". Δεν ξέρω αν το ένα έχει να κάνει με το άλλο.
Η επόμενη ερώτηση μου είναι, μπορεί πράγματι κάποιος που ασχολείται με την Σολομωνική να διαισθανθεί τέτοιου είδους πρόβλημα όπως ο " κακός αέρας " ? Δηλαδή πως γίνεται αυτή η διάγνωση ? Το νιώθει η επικαλείται βοήθεια για να το δει ?

Λοιπόν. Ο κακός αέρας - είναι μία έννοια που δεν συμπίπτει πάντα με "κακή ενέργεια ". Μερικές φορές είναι λόγο θέσης - γεωγραφικής, περιβαλλοντικής, λόγο μετεωρολογικών φαινομένων. Άλλες φορές - πίστευαν - οφειλώταν σε αόρατες δυνάμεις. Μερικές φορές χρειάζεται να αλλάξει περιβάλλον ο άνθρωπος. Τις περισσότερες χρειάζεται να αλλάξει ο ίδιος. Γι'αυτό αργότερα.
Πιο συχνή "σύσταση" είναι να κάνει κάπον "ενεργειακό καθαρισμό" αυτή είναι η λιγότερο αποτελσματική λύση.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 19:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ερωτήματα μου τέθηκαν συγκεκριμένα γιατί προσπαθώ να ζω με πνευματικό τρόπο και καταλαβαίνετε πως όλα αυτά είναι ενάντια στα πιστεύω μου. ( Δεν τα κρίνω διότι δεν τα γνωρίζω αλλά ο πνευματικός μου είναι κατά ). Το πρόβλημα μου κρατάει εδώ και 7 χρόνια και πριν μερικές μέρες ο γιατρός ανέφερε πως δεν μπορούσε να καταλάβει το γιατί δεν καταφέρνουμε να λύσουμε το πρόβλημα , πως είναι ένα μυστήριο για εκείνον... γι αυτό και οι σκέψεις μου του τύπου " λες να είναι τελικά " κακός αέρας " ? "

Όπως και να έχει σας ευχαριστώ για της απάντησης σας και το χρόνο που μου αφιερώσατε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 21:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα ερωτήματα μου τέθηκαν συγκεκριμένα γιατί προσπαθώ να ζω με πνευματικό τρόπο και καταλαβαίνετε πως όλα αυτά είναι ενάντια στα πιστεύω μου. ( Δεν τα κρίνω διότι δεν τα γνωρίζω αλλά ο πνευματικός μου είναι κατά )
Το να ζεις πνευματικά, δεν πάει αντίθετα με την ορθοδοξία. Αλλά το να ζεις σύμφωνα με την ορθοδοξία, πάει να πει να ΖΕΙΣ σύμφωνα με την ορθοδοξία. Δηλαδή σύμφωνα με ο,τι λέει Παλαιά και Καινή διαθήκη, χωρίς αλλοτριώσεις: απο το να μη τρως χοιρινό (παλαιά διαθήκη) μέχρι να μη πηγαίνεις με κάποιον άλλο άνδρα αν δεν έχεις χωρίσει με τον προηγούμενο λόγω θανάτου ή μοιχείας.
Αυτό είναι ορθοδοξία.. και σε όποιον αρέσει. Η ορθοδοξία βέβαια όπως είναι, όχι όπως θέλουν να είναι. Γιατί αν κάποιου δεν του αρέσει, μπορεί να γίνει βουδιστής. Όχι να αλλάζει την ερμηνεία των κειμένων για να ταιριάζουν στα γούστα του καθενός.

Edited by - Πύρινος on 09/04/2014 21:44:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 21:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τα ερωτήματα μου τέθηκαν συγκεκριμένα γιατί προσπαθώ να ζω με πνευματικό τρόπο και καταλαβαίνετε πως όλα αυτά είναι ενάντια στα πιστεύω μου. ( Δεν τα κρίνω διότι δεν τα γνωρίζω αλλά ο πνευματικός μου είναι κατά )
Το να ζεις πνευματικά, δεν πάει αντίθετα με την ορθοδοξία. Αλλά το να ζεις σύμφωνα με την ορθοδοξία, πάει να πει να ΖΕΙΣ σύμφωνα με την ορθοδοξία. Δηλαδή σύμφωνα με ο,τι λέει Παλαιά και Καινή διαθήκη, χωρίς αλλοτριώσεις: απο το να μη τρως χοιρινό (παλαιά διαθήκη) μέχρι να μη πηγαίνεις με κάποιον άλλο άνδρα αν δεν έχεις χωρίσει με τον προηγούμενο λόγω θανάτου ή μοιχείας.
Αυτό είναι ορθοδοξία.. και σε όποιον αρέσει. Η ορθοδοξία βέβαια όπως είναι, όχι όπως θέλουν να είναι. Γιατί αν κάποιου δεν του αρέσει, μπορεί να γίνει βουδιστής. Όχι να αλλάζει την ερμηνεία των κειμένων για να ταιριάζουν στα γούστα του καθενός.

Edited by - Πύρινος on 09/04/2014 21:44:11


και την εξομολόγηση τι την έχουμε; αλά σοβαρά τώρα μην μπερδεύεις χοιρινά και ΠΔ. Δεν ισχύει ο νόμος ως νόμος (δες πχ Ιησούς και Σάββατα) η προσοχή σ'αυτά δεν είναι εξαιτίας νόμων αλλά γιατί όντως δεν συμφέρουν.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 22:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ισχύει ο νόμος ως νόμος (δες πχ Ιησούς και Σάββατα) η προσοχή σ'αυτά δεν είναι εξαιτίας νόμων αλλά γιατί όντως δεν συμφέρουν.
Μια χαρά ισχύει, ο Ιησούς είπε εντελώς ξεκάθαρα οτι δεν καταργεί την Παλαιά Διαθήκη. Άλλωστε ούτε οι Ιουδαϊστές ούτε οι Μουσουλμάνοι, που θεωρούνε τον Ιησού προφήτη, τρώνε χοιρινό.
Αν το εκλάβουμε έτσι, δηλαδή οτι δεν ισχύει η Παλαιά Διαθήκη, ο νόμος, τότε δεν ισχύει και το Ου φονεύσεις, ου μοιχεύσεις κοκ.. και στο κάτω κάτω ας μη τη βάλουμε καθόλου τότε στα Ιερά Βιβλία, αν έχασε την ιερότητά της όταν έγινε η Καινή Διαθήκη.
Αλλά έστω οτι είναι έτσι, δηλαδή οτι δεν ισχύει η Παλαία Διαθήκη, με κάποιο τρόπο. Και έτσι ακόμα, ισχύουν πάρα πολλά πράγματα, εντός της ορθοξίας, τα οποία σήμερα τα περνάνε στα ψιλά γράμματα. Γιατί τα περνάνε στα ψιλά γράμματα;


Edited by - Πύρινος on 10/04/2014 00:14:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 10:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν ισχύει ο νόμος ως νόμος (δες πχ Ιησούς και Σάββατα) η προσοχή σ'αυτά δεν είναι εξαιτίας νόμων αλλά γιατί όντως δεν συμφέρουν.
Μια χαρά ισχύει, ο Ιησούς είπε εντελώς ξεκάθαρα οτι δεν καταργεί την Παλαιά Διαθήκη. Άλλωστε ούτε οι Ιουδαϊστές ούτε οι Μουσουλμάνοι, που θεωρούνε τον Ιησού προφήτη, τρώνε χοιρινό.
Αν το εκλάβουμε έτσι, δηλαδή οτι δεν ισχύει η Παλαιά Διαθήκη, ο νόμος, τότε δεν ισχύει και το Ου φονεύσεις, ου μοιχεύσεις κοκ.. και στο κάτω κάτω ας μη τη βάλουμε καθόλου τότε στα Ιερά Βιβλία, αν έχασε την ιερότητά της όταν έγινε η Καινή Διαθήκη.
...
όχι οι Χριστιανοί - το ζήτημα της θέσης της ΠΔ και του νόμου λύθηκε από τον καιρό των Πράξεων - http://kainidiathiki.agiooros.org/index.php?id=5&bt=%CE%A0%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BD&ch=15&ancnew=AM - μόνο εξ'εβραίων χριστιανοί θεωρήθηκε ότι (αν θέλουν) ας τηρούν την ΠΔ.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 10:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όχι οι Χριστιανοί - το ζήτημα της θέσης της ΠΔ και του νόμου λύθηκε από τον καιρό των Πράξεων - http://kainidiathiki.agiooros.org/index.php?id=5&bt=%CE%A0%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BD&ch=15&ancnew=AM - μόνο εξ'εβραίων χριστιανοί θεωρήθηκε ότι (αν θέλουν) ας τηρούν την ΠΔ.
Αυτοί που τα λέγαν αυτά, οι "απόστολοι" κλπ, είχαν σκοπό την ίδρυση μιας εκκλησίας, παγκόσμιας (για την εποχή) και ομοιογενούς.
Παρόλα αυτά, όπως είπα, το "ου φονεύσεις" "ου μοιχεύσεις" κοκ, δεν καταργούνται επειδή ειπώθηκε απ' τους αποστόλους οτι ο "νόμος" ήταν το προσωρινό μέχρι να έρθει η πίστη. Παρόλα αυτά, σύμφωνα με την ηθική που δίνεται απο την ίδια την Καινή Διαθήκη, πετώντας την παλιά στην ανακύκλωση ως μη-ισχύουσα, δεν δικαιολογείται να υπάρχει η χαλαρότητα που υπάρχει σήμερα στον λεγόμενο "χριστιανικό κόσμο".
Με άλλα λόγια και σύμφωνα με την καινή διαθήκη, οι σύγχρονοι (ψευτο)χριστιανοί, δεν είναι χριστιανοί

Edited by - Πύρινος on 10/04/2014 10:31:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 10:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
όχι οι Χριστιανοί - το ζήτημα της θέσης της ΠΔ και του νόμου λύθηκε από τον καιρό των Πράξεων - http://kainidiathiki.agiooros.org/index.php?id=5&bt=%CE%A0%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BD&ch=15&ancnew=AM - μόνο εξ'εβραίων χριστιανοί θεωρήθηκε ότι (αν θέλουν) ας τηρούν την ΠΔ.
Αυτοί που τα λέγαν αυτά, οι "απόστολοι" κλπ, είχαν σκοπό την ίδρυση μιας εκκλησίας, παγκόσμιας (για την εποχή) και ομοιογενούς.
Παρόλα αυτά, όπως είπα, το "ου φονεύσεις" "ου μοιχεύσεις" κοκ, δεν καταργούνται επειδή ειπώθηκε απ' τους αποστόλους οτι ο "νόμος" ήταν το προσωρινό μέχρι να έρθει η πίστη. Παρόλα αυτά, σύμφωνα με την ηθική που δίνεται απο την ίδια την Καινή Διαθήκη, πετώντας την παλιά στην ανακύκλωση ως μη-ισχύουσα, δεν δικαιολογείται να υπάρχει η χαλαρότητα που υπάρχει σήμερα στον λεγόμενο "χριστιανικό κόσμο".
Με άλλα λόγια και σύμφωνα με την καινή διαθήκη, οι σύγχρονοι (ψευτο)χριστιανοί, δεν είναι χριστιανοί

Edited by - Πύρινος on 10/04/2014 10:31:57


Η εκκλησία δεν είναι κάτι που ανακάλυψα εγώ ή εσύ. Υπάρχει εδώ και 2000 χρόνια και έχει πάρει θέση - όπως περιγράφω πιο πάνω - συλλογικά στο θέμα. Άλλο το θέμα της γενικότερης "ηθικής" (του ήθους) που κι αυτό διαφοροποιήθηκε από την ΠΔ αλλά έμεινε σε κάποια πλαίσια κοινά. Να θυμίσω ότι Ιησούς "παραβίαζε" κατ'εξακολούθηση (για την ιουδαϊκή αντίληψη) σχεδόν κάθε εντολή του 10λογου - αλλά από Χριστιανική άποψη ήταν άμεμπτος.

Η ΠΔ δεν βλέπεται με νομικιστικό μάτι ούτε ιστορικά, ούτε από τις ιστορικές εκκλησίες (με εξαίρεση μειονότητες "ανεξαρτητων" εκκλησιών που αποτελούν μειοψηφία και για άλλους λόγους)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 12:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, σε τέτοιους είδους περιπτώσεις αν πας σε άνθρωπο που ασχολείται μ'αυτα τα θέματα οι ενέργειες που κάνει για να διώξει τον ' κακό αέρα ' μπορεί να είναι δαιμονικές η να με βλάψει ? Γιατί έχω μια ανησυχία προς αυτό, δεν θα ήθελα να εμπλακώ σε κάτι που δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Αν διάβασες κάποια από τα λινκς θα έχεις δει τώρα
ότι ο «κακός αέρας» είχε για τους αρχαίους
άλλοτε φυσική και άλλοτε παραφυσική προέλευση και ότι
άλλοτε τον «διώχνεις» και άλλοτε φεύγεις εσύ – και άλλοτε-
άλλοτε τον κουβαλάς ή είσαι και η πηγή οπότε ούτε τον διώχνεις,
ούτε φεύγεις αλλά εργάζεσαι στον εαυτό σου
ώστε να πάψεις να είσαι εσύ η πηγή!
(Γενικά μιλώ με το «εσύ» δεν εννοώ εσένα!)

Αν είναι θέμα περιβάλλοντος (φυσικό ή όχι)
συνήθως είναι ευκολότερο να αλλάξεις περιβάλλον
παρά να αλλάξεις το περιβάλλον!
Αν είναι θέμα «παραφυσικό» («κακή ενέργεια»,
δαιμονική – γι’αυτό μιλούσαν γι’αερικά –
κατάρες και μαγείες) μπορεί να αντιμετωπιστεί
χωρίς ν’αλλάξεις περιβάλλον θέλει άλλη αντιμετώπιση
και πρώτ’απ’όλα προσωπική εργασία στον εαυτό
(για να μην είναι ευάλλωτος.)
Αν τον κουβαλά – το θύμα – ή είναι η πηγή τότε πάλι
προσωπική εργασία στον εαυτό
(για να αλλάξει.)

Όσο για τον άνθρωπο που κάνει πράγματα για να το διώξει...
Εξαρτάται από το τι κάνει – δεν βλάπτουν όλα, ούτε όλα ωφελούν.
Καλό να μην εμπλέκεσαι σε όσα δεν γνωρίζεις,
αλλά αν τύχει και μπλεχτείς ακόμα καλύτερο το ότι κάνεις τώρα:
να μαθαίνεις!


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 10/04/2014 12:17:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 12:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω απολυτως με panpam.

Καθε φορα που γινεσαι αγωγος καλων σκεψεων
και προθεσεων ,το ακτινοβολεις και το μεταφερεις.
Οι ανθρωποι σε αντιμετωπιζουν διαφορετικα.
Εχει μεγαλη σημασια αυτο που βαζεις σαν τροφη στον εγκεφαλο σου.

Τωρα οσον αφορα τον αερα του περιβαλλοντος αντιμετωπιζω δυσκολιες να τον αλλαξω στο πατρικο μου.Εκει λες και ειναι ακατανικητο.Δεν ξερω γιατι.
Μαλλον πιστευω κραταει πολλα μυστικα απο πλευρα των ατομων που ζουσαν
και πολλα συναισθηματα που ποτε δεν εκδηλωθηκαν.
Δεν χρειαζεται να ειναι δαιμονας και κουραφεξαλα.

Ενω στο σπιτι στην αθηνα ,τολμω να πω οτι ο αερας ειναι τοσο θετικος που με την ακρη του ματιου μου συλλαμβανω ενα ασπρο φως να περναει.
Και οσοι ερονταν ελεγαν οτι αυτο το σπιτι εχει κατι που τους κανει να τους αρεσει.

Επηρεαζεις και επηρεαζεσαι.Αυτο να θυμασαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ariadne
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2015, 21:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω διαβάσει την κλείδα του Σολομώντα, ενδιαφέρον βιβλίο θα έλεγα αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που γράφει εκεί μέσα. Σίγουρα πάντως ζητάει πολλά δυσεύρετα υλικά όπως νυχτερίδες, ανθρώπινο λίπος κτλ. Έχει κάνει κανείς τις επικλήσεις, ξέρει αν λειτουργούν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2015, 14:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή με το αίμα παρθένας, ναι λειτουργείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1416016
Maintained by Digital Alchemy