ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μετανάστες-Τι πιστεύετε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2012, 14:22:54  Εμφάνιση Προφίλ
Για την λαθρομεταναστευση φταει το κρατος.Για το ανοιγμα των συνορων για τους φυλακοβιους αλβανους φταιει το κρατος και ο Σαμαρας.Για την μεταναστευση φταινε ολα τα κρατη.Για τις δουλειες που πηραν αργοτερα οι πολιτισμενοι μεταναστες φταει ο Ελληνας,ο κωλος του οποιου δεν ειναι για οικοδομη και εργατια.Φταιει κυριως η νοοτροπια την Ελληνικης οικογενειας που υποτιμουσε τα χαμηλα στρωματα και επεμενα να κανει τα παιδια πτυχιουχους αει.Και αυτα τα παιδια ειναι ανεργα γιατι σε μια χωρα 10εκ εχουμε 500.00 φιλολογους και 500.000φυσικους etc

El meu banya a l'interiorΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2012, 15:42:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

http://www.katohika.gr/2012/05/blog-post_6515.html#more

Πρώτα ήρθαν οι Αλβανοί
Και πήραν τις δουλειές των χτιστών και των εργατών της γης. Κι εγώ, που δεν ήμουν τίποτα από τα δυό, είπα:
Καλά είναι. Γίνονται και οι δουλειές φθηνότερα. Και μετά άρχισαν να κλέβουν τα σπίτια στα χωριά.
Αλλά εγώ, που δεν έχω σπίτι σε χωριό, είπα δεν πειράζει.



Βασικά έγινε ανάποδα: Πρώτα κάποιοι, ανεξαρτήτως εθνικότητας, έφτιαξαν την προίκα τους γιατί ήρθαν με μια βαλίτσα ή χωρίς βαλίτσα και μετά άρχισαν να ψάχνουν δουλειά. Εκείνη την εποχή είχαν ρημαχθεί όλα τα εξοχικά και πολλά σπίτια στην επαρχία. Τα λάφυρα: λευκά είδη, κουζινικά, μικροέπιπλα κοκ.
Το θέμα όμως είναι ότι υπάρχει ένα ξέφραγο αμπέλι (Ελλάδα) στο οποίο έρχεται ανά περιόδους κόσμος που ψάχνει μια καλύτερη τύχη και με σκοπό να την κοπανήσει σε άλλη χώρα με την πρώτη ευκαιρία. Τελικά είναι όλοι τους εγκλωβισμένοι σε μια χώρα που δεν μπορούν καν να αξιοποιήσουν την τέχνη ή την επιστήμη που ήξεραν στη χώρα τους. Συνεπώς άρχισαν να κάνουν τις δουλειές που σνόμπαρε ο Έλληνας (Τώρα με την κρίση ψάχνει και αυτές τις δουλειές).
Η Ελλάδα είναι μια χώρα χωρίς εμπειρία σε τέτοια θέματα και δεν μπήκε καν στον κόπο να ζητήσει βοήθεια και τεχνογνωσία από τις άλλες χώρες της ΕΕ. Η ανύπαρκτη διαχείρηση του ζητήματος και οι σημερινές οικονομικές συνθήκες κάνουν σήμερα το πρόβλημα πιο έντονο.
Δεν δύνανται να εφαρμοστούν λύσεις σκούπας. Δεν έχουν αποτέλεσμα. Τι θα σκουπίσεις; Τους γονείς παράνομους μετανάστες και θα αφήσεις εδώ τα παιδιά που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ, τα οποία πιθανώς να μην μιλούν τη γλώσσα της οικογένειας;
Ο έλεγχος των συνόρων με κάποιο τρόπο επιβάλλεται, αλλιώς το πρόβλημα θα διογκώνεται μέρα με τη μέρα.
Από κει και πέρα, το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει η πολιτεία ώστε
α) Να εκμεταλλευτεί τις γνώσεις και την τέχνη που ξέρουν αυτοί οι άνθρωποι, ώστε, ει δυνατόν, να μην ετεροαπασχολούνται, όσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία
β) Να φροντίσει να ενταχθούν πλήρως στην ελληνική κοινωνία.
γ) Να απομονώσει τα περιθωριακά στοιχεία
δ) Να βρει τρόπους να ελέγξει έμμεσα τις κοινότητες (γκέτο) που έχουν δημιουργηθεί ώστε να αποφεύγονται οι εντάσεις

Edited by - Ath_hleios on 13/05/2012 18:01:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2012, 16:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
ahlobar, μιας και έχεις κάνει αναφορά περί ημιμάθειας....

Το κακό ξεκίνησε με την άρση του εμπολέμου με την Αλβανία. Ξέρεις ποιός είναι υπαίτιος γι'αυτό ??? Ο "Δανειστής", ο οποίος τυγχάνει να είναι και Ηπειρώτης τρομάρα μας....

Για κάποιον που δεν έχει σχέση με την Ήπειρο, κάποια πράγματα φαντάζουν αδιανόητα. Για κάποιους όμως που είχανε εγλωβισμένους συγγενείς στην Βόρειο Ήπειρο, η κίνηση του Σαμαρά να επιτρέψει την είσοδο των Βορειοηπειρωτών στην Ελλάδα χωρίς διαδικασίες, έγινε η αφορμή να σμίξουν οικογένειες. Ο μακαρίτης ο Παππούς μου ξαναείδε την αδελφή του μετά από 50 σχεδόν χρόνια. Ας μην ξεχνάμε ότι οι Αλβανία ήταν ένα σταλινικό κράτος (σαν αυτό που οραματίζεται η Αλέκα μας) και οι μειονοτικοί Έλληνες τραβούσαν τα πάνδεινα...

Στην παρακάτω παραπομπή σχετική δήλωση του Σαμαρά για το θέμα αυτό :
http://www.antinews.gr/2010/02/09/33821/

Το χωριό μου απέχει πολύ λίγα χιλιόμετρα από τα σύνορα της Κακαβιάς. Είχαν την ευτυχία να ζήσω καλοκαίρια ξεγνοιασιάς, ξεκλειδώναμε τα σπίτια τον Απρίλιο και τα ξανακλειδώναμε τον Οκτώβριο που τα κλείναμε για τον χειμώνα. Θυμάμαι το παράθυρο του δωματίου μου πάντα ανοιχτό, την πόρτα της κουζίνας πάντα με το κλειδί απ'εξω, απλά γιατί δεν υπήρχε πόμολο... Μαζευόμασταν τα πιτσιρίκια στην πλατεία το πρωί και γυρνάγαμε στα σπίτια μας λίγο πριν τα μεσάνυχτα (με ενδοιάμεσα διάλλειμα για το μεσημεριανό φαγητό ). Δεν μας αναζητούσε ΚΑΝΕΙΣ... Δυστυχώς τα παιδιά μου δεν θα τα ζήσουνε αυτά....

Οι πρώτοι Αλβανοί που εμφανίστηκαν στα χωριά μας τύχανε φιλοξενίας που συναντάς μεταξύ συγγενών. Και ήτανε Αλβανοί, γιατί οι Βορειοηπειρώτες ξέρανε που θα πάνε. Οι καλοκάγαθοι ντόπιοι συμπολίτες μας τους βάλανε στα σπίτια τους, τους δώσανε φαί και ρούχα - αν ο άνθρωπος όμως είναι στερημένος και κουβαλάει βιώματα αγριότητας, παύει να είναι άνθωπος... Αρχίσαν οι ληστίες, οι φόνοι, βρέθηκαν μετά και τα ντόπια εγληματικά μπουμπούκια να εποφεληθούν και τα υπόλοιπα τα ξέρετε....

Στα υπόλοιπα που λες πάντως, μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου...

Edited by - KERRY KING on 13/05/2012 16:20:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2012, 18:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Ath_hleios, μετανάστες προσκαλείς στην χώρα σου όταν έχεις ανάγκη από εργατικό δυναμικό.

Η ένταξη 2 εκατομμυρίων λαθρομεταναστών σε μία χώρα με ανεργία 21% καταλαβαίνεις που θα οδηγήσει ????

Ένα τέτοιο σχέδιο εξυπηρετεί μόνο ύποπτα συμφέροντα που ονειρεύονται μία Ελλάδα με μισθούς Μπανγκλαντές προκειμένου να στήσουν εδώ τις επιχειρήσεις τους μιας και σύντομα οι κινέζοι θα τους δώσουνε πόδι από την Ασία.

Και φυσικά εξυπηρετεί και τα διάφορα μουσουλμανικά συμφέροντα που αποβλέπουν στον εξισλαμισμό της Ευρώπης.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα....

Edited by - KERRY KING on 13/05/2012 18:11:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2012, 18:58:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ath_hleios, μετανάστες προσκαλείς στην χώρα σου όταν έχεις ανάγκη από εργατικό δυναμικό.
Η ένταξη 2 εκατομμυρίων λαθρομεταναστών σε μία χώρα με ανεργία 21% καταλαβαίνεις που θα οδηγήσει ????


Διευκρίνηση: Δεν προσκαλέσαμε κανέναν, αλλά έχουμε ένα μεταναστευτικό κύμμα από το 1990 χωρίς καμία μεταναστευτική πολιτική και δυνατότητα να απορροφήσει μεγάλο μέρος αυτού του εργατικού δυναμικού. Ένα μάτσο ημίμετρα, σκουπίσματα πριν από εκλογές, κλπ σε μια χώρα που για πολλούς οικονομικούς μετανάστες αποτελεί ενδιάμεσο σταθμό και έχουν κολήσει εδώ πέρα κάτι χρόνια. Μετά τις εκλογές, γίνεται "επανατοποθέτηση" στο " φυσικό περιβάλλον".
Όπως λες και εσύ, το θέμα είναι πολύπλοκο γιατί υπάρχει κόσμος που δεν μπορείς να διώξεις, κόσμος που δεν μπορεί να φύγει (αλλά θέλει, οπότε πρέπει να τον βοηθήσεις), κόσμος που είναι παράνομα στη χώρα και πρέπει να τον μαζέψεις και να τηρήσεις ότι προβλέπεται από το διεθνές και το εθνικό δίκαιο.
Πιστεύεις ότι είναι λύση το μάζωμα και το στίβαγμα σε κοντέινερ ή τα κέντρα υποδοχής/επαναπροώθησης στις ακριτικές περιοχές με ανύπαρκτες συνθήκες υγειηνής, ετοιμόγεννες στο πάτωμα να λιώνουν απο΄τη ζέστη;
Πιστεύεις ότι οι μετανάστες φταίνε για τα σημερινά χάλια της οικονομίας ή για την ανεργία ή ότι θα φάνε τη δουλειά του Έλληνα; Προσωπικά αμφιβάλω.
Όταν αναφέρομαι για σωστή ένταξη στην ελληνική κοινωνία, το προσδιορίζω, αφορά όσους έχουν δικαίωμα για τον άλφα ή βήτα λόγο να παραμείνουν στη χώρα. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που χρειάζονται σελίδες επί σελίδων για να αναλυθούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2012, 11:18:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
.Για τις δουλειες που πηραν αργοτερα οι πολιτισμενοι μεταναστες φταει ο Ελληνας,ο κωλος του οποιου δεν ειναι για οικοδομη και εργατια.Φταιει κυριως η νοοτροπια την Ελληνικης οικογενειας που υποτιμουσε τα χαμηλα στρωματα και επεμενα να κανει τα παιδια πτυχιουχους αει.Και αυτα τα παιδια ειναι ανεργα γιατι σε μια χωρα 10εκ εχουμε 500.00 φιλολογους και 500.000φυσικους etc

Aυτό ξαναπές το... Μας έφαγε ο νεοπλουτισμός.. Πρίν τη κρίση που υπήρχαν δουλειές για ανειδίκευτους δεν πήγαινε κανείς, τώρα που υπάρχει κρίση γκρινιάζουμε όλοι οτι δεν υπάρχουν δουλειές..

Εμένα ο γειτονάς μου έχει τρία αυτοκίνητα και δεν είναι ούτε εφοπλιστής ούτε βιομήχανος ούτε επιχειρηματίας... ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 02:17:36  Εμφάνιση Προφίλ
Το κράτος του παραλόγου:
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231196652

Παράλογο γιατί έχει μια οικογένεια από πίσω.
Παράλογο γιατί τόσα χρόνια δεν έχει μπορέσει να αποκτήσει ελληνική υπηκοότητα. Υποθέτω ότι το ίδιο ισχύει και για την οικογένειά του.
Παράλογο γιατι πιθανώς θα αργήσει πολύ να την αποκτήσει (όπως και την κάρτα διαμονής μακράς διαρκείας).

Κάποια στιγμή θα βγάλει άκρη με το θέμα του, πόσο όμως θα του κοστίσει σε χρόνο και σε χρήμα (για δικηγόρο ή/και προσφυγή κατά της διοικητικής πράξης);


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 18:21:11  Εμφάνιση Προφίλ
Προεκλογικές ανοησίες των κυβερνώντων

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 19:18:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Προεκλογικές ανοησίες των κυβερνώντων


Εκτός αυτού (Ναι, συμφωνώ, προεκλογικά ακούμε και βλέπουμε πολλά " κουλά"), είναι θύμα του σαθρού νομικού πλαισίου.

Θέλω να απευθύνω τρεις ερωτήσεις στους συμμετέχοντες στη συζήτηση: 1) Έχετε υπάρξει ποτέ οικονομικοί μετανάστες; (Σημειωτέον, εντός ΕΕ, τα πράγματα είναι πιο χαλαρά για τους Ευρωπαίους πολίτες.) Αν όχι, έχετε ταξιδέψει εκτός ελληνικών συνόρων και ταξιδεύετε γενικά, όποτε σας δίνεται η ευκαιρία;
2) Έχετε συναναστραφεί ή έχετε επαφές με οικονομικούς μετανάστες;
3) Πέρα από τις αρλούμπες της πολυχρωμίας και της πολυπολιτισμικότητας που ακούγονται ανά περιόδους, έχετε αναρωτηθεί γιατί δεν έχουμε σχέσεις καλής γειτνίασης με τις όμορες χώρες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 19:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ο άνθρωπος αυτός αγαπάει την Ελλάδα,νομίζω πως και η Ελλάδα κάνει το ίδιο .Κάτι θα γίνει πιστεύω.

Ο πραγματικός λόγος την ενσωμάτωσης των μεταναστών θα έπρεπε να είναι τέτοια παραδείγματα,δηλαδή άνθρωποι που ζούν χρόνια στην χώρα σαν να είναι δική τους και την βοηθάνε με το να πληρώνουν τους φόρους τους,και όχι ψεύτικοι γάμοι και άλλα τέτοια κουφά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 19:38:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

όχι ψεύτικοι γάμοι και άλλα τέτοια κουφά.


Ούτε αυτοί βοηθούν σε βάθος χρόνου. Είπαμε, για τα μπάζα και εκτός πραγματικότητας το ισχύον νομικό πλαίσιο:-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 20:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Ούτε αυτοί βοηθούν σε βάθος χρόνου. Είπαμε, για τα μπάζα και εκτός πραγματικότητας το ισχύον νομικό πλαίσιο:-)

Το νομικό πλαίσο δεν έχει συνείδηση,λειτουργεί τυφλά σαν ρομπότ.Εξού και τα λάθη ηθικής που γίνονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 20:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
1) Έχετε υπάρξει ποτέ οικονομικοί μετανάστες; (Σημειωτέον, εντός ΕΕ, τα πράγματα είναι πιο χαλαρά για τους Ευρωπαίους πολίτες.) Αν όχι, έχετε ταξιδέψει εκτός ελληνικών συνόρων και ταξιδεύετε γενικά, όποτε σας δίνεται η ευκαιρία;

Δεν έχω υπάρξει οικονομικός μετανάστης (ακόμα) και ναι, έχω ταξιδέψει εκτός Ελλάδος. Αν όλα μου πάνε κατά διαόλου, σκέφτομαι σοβαρά να συνεχίσω τις επαγγελματικές μου δραστηριότητες στην Κίνα, ή στην χώρα της γυναίκας μου (Β.Ευρώπη).

2) Έχετε συναναστραφεί ή έχετε επαφές με οικονομικούς μετανάστες;

Εν μέρη ναι. Στα τέλη του '70, είχαμε αρκετούς Λιβανέζους στην περιοχή που ζούσα, εύποροι κυρίως, αναζητούσαν έναν ειρηνικό τόπο να μεγαλώσουν τις οικογένιές τους. Δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα μαζί τους. Μετά πλάκωσαν οι Αλβανοί....

3) Πέρα από τις αρλούμπες της πολυχρωμίας και της πολυπολιτισμικότητας που ακούγονται ανά περιόδους, έχετε αναρωτηθεί γιατί δεν έχουμε σχέσεις καλής γειτνίασης με τις όμορες χώρες;

Μας φθωνούν γιατί έχουμε ιστορία και υπήρξαμε κοιτίδα πολιτισμού. Δεν θα το ξεπεράσουνε ΠΟΤΕ αυτό το κόμπλεξ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 20:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Κινκ

Μας φθωνούν γιατί έχουμε ιστορία και υπήρξαμε κοιτίδα πολιτισμού. Δεν θα το ξεπεράσουνε ΠΟΤΕ αυτό το κόμπλεξ....
....................

Έχω ζήσει και ζω εκτός Ελλάδος απο τα 18 μου, και σε διαφορετικα μέρη.

Δεν συμφωνω, γιατι συνάντησα παραπολλούς που μας θαυμάζουν. (όχι τους σημερινούς έλληνες, μα εκείνους τους παλιούς τους....σωστούς!)

Συζητώντας μαζι τους, ενδιαφέρονται να καταλάβουν, πως έγινε σε ένα τόσο μικρο χώρο να γεννηθούν τόσοι φιλόσοφοι, και να πουν ότι είπαν.

Όταν με ρωτάνε γιατι οι έλληνες οι σημερινοί δεν είναι αξιοι σαν τους αρχαίους. Τους απαντώ,

απλα γιατι δεν τους γνωρίζουν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 20:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ, τόσο η ερώτηση όσο και η απάντηση ανφέρεται για "σχέσεις καλής γειτνίασης με τις όμορες χώρες".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 21:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Φίλε king, η απάντηση είναι για όλους.

Δεν υπάρχουν καλοί και κακοί γείτονες, Όμορφες και άσχημες χώρες,

μα συνηδεισεις,

που σκέφτονται ιταλικά γερμανικά, τουρκικά, ελληνικα, συμφεντορολογικα, κατακτιτικα, και όλα τα συναφή.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 20/05/2012 21:18:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 16:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Άθεος,για να μην σε βάζω σε κόπο,ορίστε η είδηση που που θα έβαζες.

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/entash_gia_th_dolofonia_30xronoy_apo_allodapous.1785622.html

Δεν θέλω να είμαι ο κακός της υπόθεσης,αλλα θέλω να επικεντρωθώ σε κάτι συγκεκριμμένο.Πέρα απο τους 3 λαθρομετανάστες δολοφόνους,αλήθεια τί άλλο υπάρχει στην υπόθεση?Δηλαδή ένας 30χρονος πάει και πειράζει τον σκύλο τους και αυτοί μετά τον σκοτώνουν? Δεν φένεται σαν να λείπει κάτι? Στην κρίση σας είναι.

Η άποψή μου είναι οτι πάντα υπάρχει η επιλεκτική ενημέρωση σε όλα τα θέματα,με σκοπό την δημιουργία του μίσους.Δεν υπονοώ κάτι,απλά εκφράζω μια πιθανότητα.Ενοείται οτι είμαι πολύ θυμωμένος με την δολοφονία του παλικαριού,δυστυχώς δεν παίρνουμε τα κατάλληλα μέτρα για αυτό το τόσο σοβαρό θέμα.

Edited by - alex22 on 22/05/2012 16:44:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 19:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
έχω πάψει να γράφω στο εσωτέρικα αλλά μιας και έγινε αναφορά επί προσωπικού θα κάνω μια τοποθέτηση/διόρθωση, αλλεξ, οι λαθρο πείραξαν τον σκύλο του 30χρονου και όταν τους ζήτησε τον λόγο τον έσφαξαν, τώρα αν εσύ θες να δώσεις άλλοθι στους δολοφόνους είναι δικαίωμα σου

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Edited by - αθεος on 22/05/2012 19:47:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 19:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
έχω πάψει να γράφω στο εσωτέρικα αλλά μιας και έγινε αναφορά επί προσωπικού θα κάνω μια τοποθέτηση/διόρθωση, αλλεξ, οι λαθρο πείραξαν τον σκύλο του 30χρονου και όταν τους ζήτησε τον λόγο τον έσφαξαν, τώρα αν εσύ θες να δώσεις άλλοθι στους δολοφόνους είναι δικαίωμα σου

Όχι βέβαια,δέν θέλω να δώσω άλλοθι,το κατακρίνω αυτό το γεγονός,αυτό μας έλειπε.

Esoterica χωρίς τον άθεο γίνεται ρε εσύ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 19:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
για ξεδίπλωσε λίγο παραπάνω την σκέψη σου για τους κακόμοιρους λαθρομετανάστες που τους διασύρουν με την επιλεκτική ενημέρωση
όσο για την αποχώρηση μου από τον χώρο έχει να κάνει με την "δημοκρατία" που επικρατεί εδώ μέσα

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Εχω ακούσει απο διάφορους φίλους και γνωστούς μου,πράγματα που γίνονται εις βάρος τους,αυτό δεν είναι μυστικό.Πάνω κάτω όλοι ξέρουμε τί θέσεις έχει η χρυσή αυγή με αυτούς.Αυτά που δεν βγαίνουν στην φόρα όμως είναι οι ξυλοδαρμοί μέχρι θανάτου και άλλες τέτοιες μεταχειρίσεις που συχνά πυκνά λαμβάνουν δράση.Αυτά δεν τα βγάζουν οι ειδήσεις,και αμα πούν κάτι θα είναι η εξαίρεση.

Ξέρω γώ χθές σκότωσαν κάποιον δκό τους τα παλικάρια μας οι χρυσαυγίτες,ε καί? Ποιός χέστηκε? Αυτή είναι η άλλη όψη του νομίσματος όσον αφορά τους θανάτους.
Ενώ αμα αυτοί θελήσουν να πάρουν το αίμα πίσω τους και το κάνουν,θα το μάθουμε όλοι ξκαι θα τους μισήσουμε.

Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι είναι αυτοί τα θύματα,και οι δύο πλευρές έχουν και θύματα και θύτες.

Edited by - alex22 on 22/05/2012 20:09:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
αν υπήρχαν τέτοια περιστατικά (που είναι εντελώς άσχετα με την υπόθεση εκτός και αν θες να πεις ότι ο 30χρονος τους έδερνε μαζί με άλλους και αυτοί υπερασπιστήκαν την σωματική τους ακεραιότητα κατι που θα το έλεγε ο 17χρονος που παραδέχτηκε ότι ήταν ένας από τους 3 που τον έσφαξαν)πιστεύεις ότι θα το έκρυβαν τα μμε; αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί τους σκοπός των μμε είναι η προώθηση της πολυπολιτισμικοτήτας από την άλλη αν οι λαθρομετανάστες δεν περνάν καλά εδώ είναι ελεύθεροι να τσακιστούν να φύγουν και να πάνε στον αγύριστο, κάνεις δεν τους κάλεσε, παράνομα μπήκαν και επιδίδονται σε καταστροφές ληστείες βιασμούς και φόνους στην τελική δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην πάρεις και εσύ αλλά και όλοι οι λαθρολάγνοι μερικούς σπίτι σας και να τους ταΐζεται εσείς;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Κοίτα άθεε,εγώ απλώς προσπαθώ να δώ ένα μεγαλύτερο μέρος της εικόνας και να μην κρίνω τί είναι σωστό και τί λάθος.Προσωπικά δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με τους λαθρομετανάστες και γενικότερα με τους μετανάστες.Και ξέρεις γιατί,γιατί δεν τους έβλεπα με μισό μάτι όπως κάνουν μερικοί.Αμα εσύ μισείς κάποιον,τί νομίζεις οτι ο άλλος θα μένει απαθής? Οτι δίνεις παίρνεις φίλε μου.Αρχίζει απο σένα αυτή η αλυσίδα,εσύ την δημιουργείς.

Edited by - alex22 on 22/05/2012 20:21:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
αν υπήρχαν τέτοια περιστατικά (που είναι εντελώς άσχετα με την υπόθεση εκτός και αν θες να πεις ότι ο 30χρονος τους έδερνε μαζί με άλλους και αυτοί υπερασπιστήκαν την σωματική τους ακεραιότητα κατι που θα το έλεγε ο 17χρονος που παραδέχτηκε ότι ήταν ένας από τους 3 που τον έσφαξαν)πιστεύεις ότι θα το έκρυβαν τα μμε; αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί τους σκοπός των μμε είναι η προώθηση της πολυπολιτισμικοτήτας

Μήν είσαι και τόσο σίγουρος για τα μμε κράτα και μια πισινή.Ποιός νομίζεις οτι τα ελέγχει και αυτά?

quote:
αν οι λαθρομετανάστες δεν περνάν καλά εδώ είναι ελεύθεροι να τσακιστούν να φύγουν και να πάνε στον αγύριστο, κάνεις δεν τους κάλεσε, παράνομα μπήκαν και επιδίδονται σε καταστροφές ληστείες βιασμούς και φόνους στην τελική δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην πάρεις και εσύ αλλά και όλοι οι λαθρολάγνοι μερικούς σπίτι σας και να τους ταΐζεται εσείς;

Βλέπεις μόνο την μία όψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
άρα έρχεσαι στα λόγια μου αν εγώ μπω παράνομα κάπου κλέβω, γενικά παρανομώ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ είμαι υπεύθυνος για το ότι με κοιτούν με μισό μάτι

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
όσο για τα μμε αν δεις την προπαγάνδα που υπάρχει από το 80 και μετά όσο αφορά τα μμε της ταινίες και γενικά το τι προωθούν ως πρότυπο τοτε θα καταλάβεις ότι σκοπό έχουν την αποχαύνωση του κόσμου την καταστροφή της κοινωνίας και την δημιουργία εξαθλιωμένων μαζανθρώπων


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Έχεις τα δίκια σου,έχω και γώ τα δικά μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
ποια είναι τα δικιά σου; γιατί εγώ δεν βλέπω κανένα από την στιγμή που δέχεσαι ότι μπήκαν παράνομα ότι παραβαίνουν τους νόμους του κράτους τότε δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να τους φερθώ σαν θύματά από την στιγμή που είναι θύτες


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο,αν εσύ τα βλέπεις όλα προς το μαύρο οκ τότε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 20:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
υπεκφέυγεις


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy