ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 19:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ξέρω ότι η αλήθεια πονάει αλλά τι να κάνουμε πρέπει να πολεμήσουμε την μωρολογία, όπως τότε με το νερό του καματερού που κάποιοι θησαύριζαν με το παραμύθι που πουλούσαν, μήπως έπρεπε και τότε να τους αφήσουν ήσυχους;

Πάντα υπάρχουν αυτοί οι τύποι,εσύ όμως γιατί τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι κύριε σκεπτόμενε?


Μα... δεν έχει κι άλλο καλάθι!
Ενα έχει... Ετσι όποιος δεν στέκεται δίπλα του τον βάζει εκεί.
Αν ήξερες την πορεία μου εδώ μέσα θα έβλεπες πόσο άδικο έχεις.
Δε μασάω κουτόχορτο φίλε...
Αλλά ούτε και τα ισοπεδώνω όλα.
Αφού εγώ δεν προσπαθώ να σου αλλάξω τα μυαλά στο θέμα της επίπεδης γης ή ότι άλλο γουστάρεις να συζητάς γιατί εσύ έχεις βάλει σκοπό της ζωής σου να το κάνεις?
Νομίζεις ότι ΕΣΥ κατέχεις την αλήθεια?
Σου έχω νέα...
Μόνο ένα μικρό κομμάτι της έχεις...
Οπως είπε και ο Πλούταρχος η αλήθεια είναι ένας σπασμένος καθρέπτης... Ολοι μας βλέπουμε ένα κομμάτι που έχουμε στα χέρια μας... Την γενικότερη εικόνα δεν την βλέπει κανείς!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 19:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αvallon

Εκανα τις μαϊμουδιές της[ του ] zip?
Η διαρκώς τις ειρωνίες του Αθεου?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 19:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Οπως είπε και ο Πλούταρχος η αλήθεια είναι ένας σπασμένος καθρέπτης...


[...] και δεν είναι τώρα πια εδώ, να συμπληρώσω κι εγώ δηλαδής ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 19:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντα υπάρχουν αυτοί οι τύποι,εσύ όμως γιατί τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι κύριε σκεπτόμενε?

όσοι υποστηρίζουν την μωρολογία είναι ή θύτες ή θύματα

quote:
Μα... δεν έχει κι άλλο καλάθι!
Ενα έχει... Ετσι όποιος δεν στέκεται δίπλα του τον βάζει εκεί.
Αν ήξερες την πορεία μου εδώ μέσα θα έβλεπες πόσο άδικο έχεις.
Δε μασάω κουτόχορτο φίλε...
Αλλά ούτε και τα ισοπεδώνω όλα.
Αφού εγώ δεν προσπαθώ να σου αλλάξω τα μυαλά στο θέμα της επίπεδης γης ή ότι άλλο γουστάρεις να συζητάς γιατί εσύ έχεις βάλει σκοπό της ζωής σου να το κάνεις?
Νομίζεις ότι ΕΣΥ κατέχεις την αλήθεια?
Σου έχω νέα...
Μόνο ένα μικρό κομμάτι της έχεις...
Οπως είπε και ο Πλούταρχος η αλήθεια είναι ένας σπασμένος καθρέπτης... Ολοι μας βλέπουμε ένα κομμάτι που έχουμε στα χέρια μας... Την γενικότερη εικόνα δεν την βλέπει κανείς!

αυτό που ξέρω είναι ότι ότι λέω το αποδεικνύω σε αντίθεση με εσένα που δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα από όσα λες

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 20:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν ... αρκετά γι' αυτόν τον μήνα ...

see you ιν Mέϊ Αθηναίοι
(if you know what I mean)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 20:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα άλεξ πάρτο αλλιώς.


Πολύ την κοροϊδεύεις τη λέξη σκεπτόμενος


Ξέρεις ότι μου αρέσει η ακρίβεια στο λόγο και οι ορισμοί. Για να πιάσουμε μία μία τις έννοιες.


Σκέψη: Οποιαδήποτε πνευματική ή διαλογική δραστηριότητα.

Κριτική σκέψη: Ανώτερης τάξης σκέψη η οποία θέτει κάτω από το πρίσμα της αμφισβήτησης τις υποθέσεις. Η κριτική σκέψη έχει να κάνει με τον καθορισμό των στόχων, την αξιολόγηση των στοιχείων, την ανάδειξη κρυμμένων αξιών και ,τελικώς, την παραγωγή συμπερασμάτων. Αυτά πολύ επιφανειακά, σε προτρέπω να το ψάξεις παραπάνω. Αυτήν την ικανότητα πασχίζει να αναπτύξει το "εκπαιδευτικό" μας σύστημα (αποτυχημένα).

Συμπέρασμα, οποιαδήποτε νοητική λειτουργία (οσοδήποτε ατελή ακόμα και το...διαλογισμό) μπορείς να τη χαρακτηρίσεις σκέψη. Σκέψεις κάνουν και τα χταπόδια( ευφυέστατα μαλάκια). Το θέμα είναι αν μπορείς να τη χαρακτηρίσεις ΚΡΙΤΙΚΗ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 20:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτό που ξέρω είναι ότι ότι λέω το αποδεικνύω σε αντίθεση με εσένα που δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα από όσα λες

Αυτή είναι και η διαφορα μεταξύ ενός κλειστού μυαλού και ενός ανοιχτού.
Το ένα δέχεται ΜΟΝΟ ότι έχουνε οι ΑΛΛΟΙ αποδείξει...
Το άλλο ψάχνεται πέρα από κάθε επιστημονική θεωρία και είναι αυτό που μέσω της αναζήτησης εδραιώνει νέες θεωρίες και βρίσκει τις αποδείξεις τους.
Ολες οι ανακαλύψεις έγιναν από ανθρώπους "τρελλούς", "αιρετικούς"... εν ολίγοις ανοιχτόμυαλους...
Οταν πριν μερικά χρόνια κάποιοι μιλήσανε για την ύπαρξη της αύρας κάποιοι σαν και σένα γελάγανε... Σήμερα οι ίδιοι άνθρωποι χρησιμοποιώντας φωτογραφίες κιρλιάν για να αποδείξουνε την ύπαρξη της αύρας το παίζουνε ορθολογιστές σε κάποιους άλλους.
Ολα είναι υποκειμενικά όπως βλέπεις...
Ετοιμη τροφή αλεσμένη ξέρω και γω να τρώω αλλά έλα που δε μου αρέσει.
Προτιμώ να την αλέθω μόνη μου.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 20:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Ψευτογιάννη αγόρι μου κοίτα καλά γύρω σου πριν μιλήσεις για μεροληψία.
ΕΜΕΙΣ οι "τρελλοί" δε μπήκαμε να γμσμε ΚΑΝΕΝΑ θέμα...
Με τη συμπεριφορά σας όμως φτάσατε να μας σπάσετε τα νεύρα και να πούμε ότι είπαμε...


Αυτό καλή μου είναι γεγονός – ότι δηλαδή δεν μπήκατε να γμσετε κανένα θέμα.
Αλλά τώρα δηλαδή τι μου λες?
Πιστεύεις δηλαδή όλοι όσοι δεν συμφωνούν μαζί σου έχοντας δική τους διαφορετική άποψη (σωστή ή όχι ποιος τάχα μπορεί να κρίνει αντικειμενικά?) επεμβαίνουν κακόβουλα για να σου σπάσουν τα στρείδια? (αν είχες στρείδια λέω)
Πιστεύεις δηλαδή πως ο εποικοδομητικός διάλογος γίνεται μεταξύ αυτών που συμφωνούν?
Κομμάτι ανιαρό δεν είναι?
Τι λες?

quote:
Avallon

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΣΟΥ!!!
Και απάντησε μου:
Πήγα εγώ ποτέ να χαλάσω θέμα κάποιου που δεν συμφωνώ μαζί του?


Κοιτώ γύρω μου καλή μου και αναζητώ θέματα που με ενδιαφέρουν να κουβεντιάσω.
Δεν αναζητώ ΜΟΝΟ θέματα που συμφωνώ με τους συζητητές. Τι νόημα θα είχε η συνεισφορά μου στην αναζήτηση της αλήθειας αν αυτή ήταν ήδη γνωστή?
Για κάποιες μικρολεπτομέρειες- πινελιές θα γίνεται η κουβέντα?
Κακώς – κατά την γνώμη μου – που δεν συμμετέχεις σε θέματα που διαφωνείς, ενώ σε ενδιαφέρουν. Εγώ καλή μου ζητώ επειγόντως καλόπιστη αντιπαράθεση, με επιχειρήματα χωρίς αφορισμούς και προαπαιτούμενα.
Στην Ελλάδα ζούμε. Ίδια γλώσσα μιλάμε, γιατί δεν φροντίζουμε να συνεννοηθούμε υποστηρίζοντας ο καθένας την άποψή του σεβόμενος την άποψη του άλλου?
Υπάρχει απάντηση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 20:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι τρελοί που λες απέδειξαν αυτά που έλεγαν δεν έμειναν στα ίσως και στα γιατί

και εγώ περιμένω αποδείξεις στα όποια αναπόδεικτα λέτε, αλλά δεν φέρνετε ποτέ τίποτε γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε καν ενδείξεις
το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να παίρνετε μια αλήθεια να την ξεχειλώνετε μέχρι να σπάσει σε άπειρα κομμάτια και μετά να προσθέτετε ασύστολα ψεύδη και έτσι να έχουμε μια στρεβλή αλήθεια

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 20:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ καλή μου ζητώ επειγόντως καλόπιστη αντιπαράθεση, με επιχειρήματα χωρίς αφορισμούς και προαπαιτούμενα.
Στην Ελλάδα ζούμε. Ίδια γλώσσα μιλάμε, γιατί δεν φροντίζουμε να συνεννοηθούμε υποστηρίζοντας ο καθένας την άποψή του σεβόμενος την άποψη του άλλου?
Υπάρχει απάντηση?

Θεωρείς ότι μιλάμε την ίδια γλώσσα?
Την εξωτερική ή την εσωτερική?
Γιατί εμένα ΔΕ με ενδιαφέρει να πείσω κάποιον για του λόγου μου το αληθές. Γι'αυτό και όταν βλέπω τοίχο κάνω πίσω...τα θέλω τα κερατάκια μου στη θέση τους (κριός γαρ).
Προτιμώ δηλαδή να συνδιαλέγομαι με ανθρώπους που είναι ανοιχτόμυαλοι και ας διαφωνούμε σε κάποια θέματα όπως με το Νικόμαχο παρά να προσπαθώ να πείσω τους άλλους.
Δε μου αρέσει να "πουλάω"...
ΕΣΥ από την άλλη ξεκινάς με ΜΟΝΑΔΙΚΟ σου σκοπό και στόχο να ΠΕΙΣΕΙΣ όλους για την αλήθεια που κατέχεις. Ξεκινάς όχι ανοιχτός να πάρεις από μια συζήτηση αλλά ΜΟΝΟ να δώσεις.
Ελα όμως που η αλήθεια πολλές φορές φαίνεται με τα εσωτερικά μας μάτια... και πολλές φορές πράγματα που υπάρχουν τα μάτια μας τα εξωτερικά δε μπορούν να τα δουν. Λέγεται διαίσθηση αν το έχεις ακουστά.
Δεν είναι alien, δεν είναι ένα σωματίδιο που δεν έχει αποδειχτεί η ύπαρξή του... είναι μια έκτη αίσθηση που οι επιστήμονες με πειράματα που έχουνε κάνει έχουνε αποδεχτεί την ύπαρξή της.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 21:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Θεωρείς ότι μιλάμε την ίδια γλώσσα?
Την εξωτερική ή την εσωτερική?


Υπάρχουν δυο γλώσσες?
Ελληνικές και οι δύο? Αν ναι, τότε κάπου, κάπως θα συνεννοηθούμε.
Τι λές κάνουμε μιά δοκιμή?
Καλοπροαίρετα το λέω.

quote:

Προτιμώ δηλαδή να συνδιαλέγομαι με ανθρώπους που είναι ανοιχτόμυαλοι και ας διαφωνούμε σε κάποια θέματα όπως με το Νικόμαχο παρά να προσπαθώ να πείσω τους άλλους.

Έρωτας μεγάλος με τον ΝΙΚ?
Αυτό όμως ποιους άλλους λες να αφορά στα σοβαρά?

quote:

ΕΣΥ από την άλλη ξεκινάς με ΜΟΝΑΔΙΚΟ σου σκοπό και στόχο να ΠΕΙΣΕΙΣ όλους για την αλήθεια που κατέχεις. Ξεκινάς όχι ανοιχτός να πάρεις από μια συζήτηση αλλά ΜΟΝΟ να δώσεις.

Ο Κάθε ένας καλή μου που συμμετέχει σε μια συζήτηση έχει δικαίωμα να υπερασπιστεί την γνώμη του, μέχρι να αποδειχτεί λάθος με στοιχεία και όχι με την διαίσθηση.

quote:

Ελα όμως που η αλήθεια πολλές φορές φαίνεται με τα εσωτερικά μας μάτια... και πολλές φορές πράγματα που υπάρχουν τα μάτια μας τα εξωτερικά δε μπορούν να τα δουν. Λέγεται διαίσθηση αν το έχεις ακουστά.
Δεν είναι alien, δεν είναι ένα σωματίδιο που δεν έχει αποδειχτεί η ύπαρξή του... είναι μια έκτη αίσθηση που οι επιστήμονες με πειράματα που έχουνε κάνει έχουνε αποδεχτεί την ύπαρξή της

Μπορείς να μου υποδείξεις που θα βρω αυτές τις επιστημονικές αποδείξεις?
Θα έχεις υπ' όψιν σου φαντάζομαι κάποια επίσημη και έγκριτη επιστημονική πηγή που εμένα μου διαφεύγει, και μια που το θέμα με απασχολεί πολλά χρόνια, αν έχεις την καλοσύνη μπορείς να με πληροφορήσεις τις πηγές σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 21:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος ξεμέθυσε και θυμήθηκε οτι τον λένε
κι αλλοιώς!!!

Δεν πειράζει,όλα καλά!!

Το θέμα δεν είναι μεταξύ μας,αλλά στο τι μέλει
εσεται!Να αποσύρουμε τις καταθέσεις τώρα που
γυρίζει ή να περιμένουμε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 21:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάσσο!
Οχι τίποτ'άλλο με βγάλανε και ερωτευμένη μαζί σου Νικόμαχε!


quote:
Μπορείς να μου υποδείξεις που θα βρω αυτές τις επιστημονικές αποδείξεις?
Θα έχεις υπ' όψιν σου φαντάζομαι κάποια επίσημη και έγκριτη επιστημονική πηγή που εμένα μου διαφεύγει, και μια που το θέμα με απασχολεί πολλά χρόνια, αν έχεις την καλοσύνη μπορείς να με πληροφορήσεις τις πηγές σου?

Φαντάζομαι για να σου φέρω κάποια τέτοια απόδειξη θα πρέπει κατ'εσέ να έχει γίνει αποδεκτή από το σύνολο του επιστημονικού κόσμου ε?
Αν κάτι έχει διχάσει τους επιστήμονες στα δυο με πιο κριτήριο θα πάρεις εσύ θέση?
Α ξέχασα... οτι δεν βλέπουν τα μάτια σου δεν υπάρχει...
Και ομοιοτρόπως για οτιδήποτε δε μπορούμε να αποδείξουμε την ύπαρξή του δεν υπάρχει... Δεν είναι κακό (εν μέρη)... Εν μέρη ακούγεται λογικό... όπως επίσης λογικό μου φαίνεται και το άλλο "μισό" που σκεφτεται αλλιώς...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 22:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστα Avallon μην πέφτεις στην παγιδα και απαντάς.

φυσικά και δεν μας καταλαβαίνει κανείς σκεπτικιστής,
αφου είναι δογματικοί,καλή μου φίλη!!!

Παρέθεσα σεντόνια για τούς διαφωνούντες επιστήμονες καθώς
και τρόπους απαξίωσης των <αιρετικών επιστημόνων>,απο τα
ακαδημαικά ιδρύματα.Δεν πιστεύουν αυτά,εσένα θα πιστέψουν?

Λές:

Και ομοιοτρόπως για οτιδήποτε δε μπορούμε να αποδείξουμε την ύπαρξή του δεν υπάρχει... Δεν είναι κακό (εν μέρη)... Εν μέρη ακούγεται λογικό... όπως επίσης λογικό μου φαίνεται και το άλλο "μισό" που σκεφτεται αλλιώς.
----------------------------------------

Πέντε κουβέντες πλήρεις νοήματος,για όποιον θέλει να νοήσει.
Οποιος δεν θέλει,ας πάψει να σε νοιάζει.


Οσο για αυτό:

Πάσσο!
Οχι τίποτ'άλλο με βγάλανε και ερωτευμένη μαζί σου Νικόμαχε
------------------------------

Δείχνει τρομερή αντίληψη,πώς μας κατάλαβαν βρε Avallon?
Αφησες τίποτα να εννοηθεί και δεν το κατάλαβα?
Αλλοιώς πρόκειται για εξωαισθητική αντίληψη!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 22:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
avallon
quote:
Αν κάτι έχει διχάσει τους επιστήμονες στα δυο με πιο κριτήριο θα πάρεις εσύ θέση?

Και με τους δύο στις λεπτομέρειες θα κολλάμε τώρα.
Ούτως ή άλλως Γιάννης ψεύτης δηλώνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 22:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάτι έχει διχάσει τους επιστήμονες στα δυο με πιο κριτήριο θα πάρεις εσύ θέση?


Θα κάτσεις να διαβάσεις και να καταλάβεις τα επιχειρήματα κάθε πλευράς. Στη χειρότερη θα πεις ότι δεν έχεις άποψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 22:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Να αποσύρουμε τις καταθέσεις τώρα που
γυρίζει ή να περιμένουμε?

Ακόμα μέσα τα εχεις ???


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 03:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon:
quote:
Το να κάθομαι εγώ να παραθέτω στοιχεία και να χάνω τον πολύτιμο χρόνο μου για να αντικρούσω τον καθένα κολλημένο που από παράλογη ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ έχει μπει σε τούτον τον χώρο για να μας σπάσει τα νεύρα το βρίσκω τουλάχιστον χαζό.

quote:
quote:
(gianipseftis) Είναι προφανές πως αναζητάς χειροκροτητές και όχι την αλήθεια.

Την πασαρέλλα την έκοψα στα 23...
Εκτοτε αν ήθελα επιβεβαίωση την έπαιρνα από το blog μου που είχε βραβευτεί στα spaces 3 φορές ως το πιο δημοφιλές...
Σήμερα το χειροκρότημα το παίρνω απ'την μικρή μου και την επιβεβαίωση από τις κουνιστές ουρές των σκύλων μου...

------------------------------------

Και Ναι!! Η Χρυσή Τηλεόραση πηγαίνει απόψε στη... Τζο Τόγκου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 07:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος - Απεστάλη: 26/04/2011, 17:28:50

μια απλή παρατήρηση είναι πολύ ωραίο το πως οι διαχειριστές αποκαλύπτουν την μεροληπτική στάση που έχουν απέναντι στους σκεπτόμενους
έφαγα δυο εβδομάδες γιατί είπα κάποιους μαλάκες, ενώ και τότε αλλά και τώρα δέχομαι και εγώ αλλά και οι λοιποί σκεπτόμενοι περισσότερη ύβρη από το"αντίπαλο" στρατόπεδο" αλλά από τους συντονιστές τσιμουδιά ούτε μια παρατήρηση
όχι πως επιθυμώ κάποια τιμωρία αλλά απλά όπως είπα κάνω μια απλή παρατήρηση



αθεε ποιόν προσπαθείς να κοροϊδέψεις;
Η χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου δεν είχε να κάνει με το εάν είσαι σκεπτόμενος ή όχι (που για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, η φανατικά βαμμένη και υποτιμητική απέναντι στους άλλους στάση σου σε πολλά μηνύματά σου, παραπέμπει περισσότερο σε οπαδική νοοτροπία παρά σε οποιουδήποτε είδους επιστημονική ή φιλοσοφική σκέψη...).
Είχε να κάνει με το ότι δε χάνεις ευκαιρία για να επιδείξεις το υβριστικό και χυδαιολογικό λεξιλόγιό σου όπου νομίζεις ότι "σε παίρνει" και να παίζεις το ρόλο του ακραίου "σκεπτικιστή" προσπαθώντας να υποβιβάσεις τους συνομιλητές σου, προβαίνοντας μάλιστα σε γενικεύσεις και διαστρεβλώσεις όπως ακριβώς αυτό το "παράπονο" που εξέφρασες για δήθεν "μεροληπτική στάση" απέναντι στους "σκεπτόμενους".
Παρουσιάζεις βέβαια τελευταία κάποια βελτίωση στα γραφόμενά σου και αυτό είναι θετικό.

Δυστυχώς όμως, όπως φαίνεται, κατάφερες να δημιουργήσεις λανθασμένες εντυπώσεις:

quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 26/04/2011, 18:37:13

Άθεε την διαπίστωση της μεροληπτικής επέμβασης των διαχειριστών την είχα επισημάνει από την αρχή, και ήμουν ο μόνος, και χωρίς να έχω ορισθεί αυτόκλητος συνήγορος κανενός.



gianipseftis σε ότι αφορά την "μεροληπτική στάση" απέναντι σε "σκεπτόμενους" όπως τον αθεο, σε παραπέμπω στο μήνυμα όπου αναφέρεται η χρονική απενεργοποίησή του και όπου υπάρχουν σε click-able links κάποια δείγματα της "σκεπτόμενης" γραφής του...

ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ αθεου

Σε ότι αφορά τώρα τη "μεροληπτική επέμβαση των διαχειριστών" θα ήθελα να με βοηθήσεις σε μια απορία που έχω:
Όσοι ενστερνίζονται τις περισσότερο παραψυχολογικές/εσωτεριστικές/παραφυσικές κ.λπ. απόψεις μας προσάπτουν συχνά πνεύμα μεροληψίας υπέρ της πιο σκεπτικιστικής (ακόμα και ακραία σκεπτικιστικής) αντιμετώπισης. Ταυτόχρονα, οι "σκεπτικιστές" και οι σκεπτικιστές, οι "σκεπτόμενοι" και οι σκεπτόμενοι, έχουν παράπονο γιατί είμαστε μεροληπτικοί υπέρ των "άλλων"...!
Βοήθησέ με λίγο, προσωπικά μου δημιουργείται μια κρίση ταυτότητας:
Με ποιούς είμαστε;
Με αυτούς;
Ή με τους άλλους;

Δε σου κρύβω δε, πως με εντυπωσιάζει ακόμα περισσότερο το γεγονός, ότι τέτοιου είδους νύξεις για μεροληψία δεχόμαστε αρκετά συχνά και από τα άλλα δύο "αντίπαλα στρατόπεδα", τους χριστιανούς και τους μη χριστιανούς. Πράγμα αναμενόμενο βέβαια για τα θρησκευτικής φύσεως θέματα, που αποτελούν γόνιμο έδαφος για θρησκευτικό φανατισμό. Βλέπω όμως ότι αυτή η "θρησκοληπτική" αντιμετώπιση δεν περιορίζεται μονάχα στα θρησκευτικά θέματα, αλλά παρατηρείται θρησκευτικού και θρησκοληπτικού τύπου πραγμάτευση και σε άλλα θέματα, όπως στο παρόν.

Μην το πάρεις βέβαια προσωπικά το παραπάνω σχόλιο.
Απλά, το μήνυμά σου αποτέλεσε αφορμή, εφόσον πολύ συχνά δεχόμαστε τέτοιου είδους νύξεις και έχει καταντήσει κάπως γραφικό να μπαίνουμε στη διαδικασία συνεχώς να αποδείξουμε ότι "δεν είμαστε ελέφαντες"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 07:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon - Απεστάλη: 26/04/2011, 16:27:51:

Y.Γ Αν τους κλώνους τους "εξωσχολικούς" τους λένε τρολλ τους κλώνους των διαχειριστών τους λένε πως?........ just a thought...



Α, η παλιά, κλασική Avallon!
Κάποια πράγματα, όσος καιρός κι αν περάσει, δεν αλλάζουν.
Αν και αναμενόμενα, αν και αρκούντως αστεία, δεν παύουν να είναι εξαιρετικά κακοήθη.
Πραγματικά Avallon, μπορείς να καταλάβεις που σταματά η συνομωσιολογία και που ξεκινάει η κακοήθεια;

Δε νομίζω να καταλαβαίνεις ή να θες να καταλάβεις τη διαφορά.

Τουλάχιστον, αν κρίνω από το μήνυμά σου που έβαλα σε παράθεση και από αντίστοιχα μηνύματα στο παρόν θέμα, όπου επειδή είχες μπλεχτεί με το email σου και με τη χρήση της υπηρεσίας μηνυμάτων των forums έσπευσες να σπείρεις υπονοούμενα για υποτιθέμενη εμπλοκή του ESOTERICA.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα κακοηθέστατης συνομωσιολογίας εδώ:

quote:
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:06:08:
Περιέργως... εντελώς ξαφνικά απενεργοποιήθηκε το mailbox μου... Τυχαίο? Δε νομίζω...Αν και πολύ θα ήθελα να ήξερα...

Απεστάλη: 08/04/2011, 16:47:33:
Το να γυρίσουνε πίσω από το Avalon@hol.gr είναι καταννοητό... το να γυρίσουνε πίσω από το pm του φόρουμ μας αυτό είναι το περίεργο...
Εσύ που έχεις τα κονέ και είσαι διαχειριστής δεν τον ψάχνεις λιγάκι?

Απεστάλη: 08/04/2011, 20:24:15:
Χμ...να κι άλλος που προσπαθεί να αποφύγει το μέηλ του esoterica...γιατί άραγε?...


Το πρέπον θα ήταν βέβαια να ανακαλέσεις τα όσα αναπόδεικτα έχεις προσάψει εναντίον μας και φυσικά να σταματήσεις αυτή τη συκοφαντία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 10:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραγματικά Avallon, μπορείς να καταλάβεις που σταματά η συνομωσιολογία και που ξεκινάει η κακοήθεια;

Δε νομίζω να καταλαβαίνεις ή να θες να καταλάβεις τη διαφορά.


H παλιά "κακή" Αμαλία!
Ετσι είναι αν έτσι νομίζετε που είπε και ο φίλος μας ο Πιραντέλλο.
Αν βλέπεις κακοήθεια στη συνομοσιολογία μου μάλλον θα έχεις λόγο...
Απλά θεώρησα περίεργο ότι απομονώθηκα ξαφνικά χωρίς να μπορώ να έχω επαφή με κανέναν από δω μέσα μέσω μέηλ. Και όλα αυτά αμέσως μόλις προσπάθησα να έλθω σε επαφή με τον OANNESEA ενω πιο πριν όλα φαινόντουσαν να δουλεύουν ρολόι.

Συγχώρεσε λοιπόν καλή μου αλλά λόγω "ομίχλης" η ορατότητά μου δεν ήταν πολύ καλή.

Για του αντμιν το μήνυμα δεν έχεις να σχολιάσεις κάτι?
Καταρχήν δεν ξέρω τι είναι αυτές οι νοικοκυρές της Αθήνας.
Ούτε τι είναι το αποκάτω μήνυμα...(τον Μουτσινά τον ξέρω όμως)
Αν ο αντμίν ή οποιοσδήποτε άλλος φωτισμένος κρύβεται πίσω απ'αυτό το μήνυμα θέλει να με προσβάλει... το μήνυμα πέφτει στο κενό γιατί δε το καταννοώ.
Εγώ ποτέ δεν "πούλησα" σοφία,επιστημονολογία, δεν είπα ότι είμαι "φωτισμένη", μυημένη, ή ....
Οπότε αν νομίζει ότι έτσι με μειώνει κάνει λάθος!
Τον εαυτό του μειώνει μπαίνοντας σε τέτοιες τακτικές προσβολής των μελών. Ειλικρινά δεν έχω δει ποτέ σε τόσα φόρουμ τέτοια συμπεριφορά από αντμίν.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 13:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεε ποιόν προσπαθείς να κοροϊδέψεις;
Η χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου δεν είχε να κάνει με το εάν είσαι σκεπτόμενος ή όχι (που για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, η φανατικά βαμμένη και υποτιμητική απέναντι στους άλλους στάση σου σε πολλά μηνύματά σου, παραπέμπει περισσότερο σε οπαδική νοοτροπία παρά σε οποιουδήποτε είδους επιστημονική ή φιλοσοφική σκέψη...).
Είχε να κάνει με το ότι δε χάνεις ευκαιρία για να επιδείξεις το υβριστικό και χυδαιολογικό λεξιλόγιό σου όπου νομίζεις ότι "σε παίρνει" και να παίζεις το ρόλο του ακραίου "σκεπτικιστή" προσπαθώντας να υποβιβάσεις τους συνομιλητές σου, προβαίνοντας μάλιστα σε γενικεύσεις και διαστρεβλώσεις όπως ακριβώς αυτό το "παράπονο" που εξέφρασες για δήθεν "μεροληπτική στάση" απέναντι στους "σκεπτόμενους".
Παρουσιάζεις βέβαια τελευταία κάποια βελτίωση στα γραφόμενά σου και αυτό είναι θετικό.
Δυστυχώς όμως, όπως φαίνεται, κατάφερες να δημιουργήσεις λανθασμένες εντυπώσεις:


σοβαρά; ας δούμε λίγο το χρονικό της απενεργοποίησης μου
στέλνω το παρακάτω

quote:
Απεστάλη: 03/04/2011, 16:37:31
quote:
Αυτος ειναι ο σοβαρος λογος που δεν στεκει η υποθεση που λενε?
Μα για προηγμενο πολιτισμο μιλανε!!!!
Σιγουρα δεν θα ηταν προβλημα αυτο για τους γεννετιστες τους και
τους μοριακους τους βιολογους!
Οπως δεν θα ειναι και για μας σε 2000 χρονια,ας πουμε!!
Καθεστε και κρινετε το αδυνατον της υποθεσης με γηινα και
εντελως ανθρωπινα κριτηρια και αυτο ειναι το λαθος!
μάλιστα, με απλά λόγια έρχονται εδώ οι ξένοι, βλέπουν ότι υπάρχει πρόβλημα με μερικά δικά τους βακτηρία και αλλάζουν όλο τους το dna ώστε να ταιριάζει με τον πλανήτη
ή βλέπουν ότι υπάρχει πρόβλημα με μερικά βακτήρια της γης και αλλάζουν όλο το dna του πλανήτη για να ταιριάζει με το δικό τους

και θέλετε να συζητήσουμε και σοβαρά


και η απάντηση της avalon

quote:
Α-θεε... τι να περιμένει κανείς από σένα?
Γι'αυτό όπου βλέπω "Α"στερητικο δείχνω κατανόηση...
Στην επόμενη ενσάρκωση ίσως σταθείς τυχερός και απαλαχθείς απ'αυτό...LOL
Προς το παρόν αν και "στερημένος" αφού ΕΠΕΛΕΞΕΣ να μπεις σε αυτό το φόρουμ κατσε και δες μήπως μπορείς να μάθεις κάτι πέρα από την τετριμμένη γνώση σου... (αν δεν στερείται και αυτή...)
Αλλιώς πάρε το πρώτο τρόλλ-εϋ για ένα άλλο φόρουμ όπου θα μιλάς και θα σε καταλαβαίνουν... Εκτός κι αν είσαι εδω για άλλο λόγο...

το προσπερνάω και προσπαθω να απαντήσω στην παραποίηση των λεγομένων μου που εκανε ο νικομαχος με αυτό το μην

quote:
Ακλονητη λογικη.
Δεν εχουμε παρα να συμφωνησουμε μαζι σας,οτι
δεν υπηρξε ποτέ εξωγηινη επισκεψη στη Γη.
Και φυσικα ουτε στο μελλον φαινεται να γινει
κατι τετοιο.
Τι λες Avalon?
Εγω παντως αισθανομαι ηττημενος κατα κρατος,απο
την αιχμη του δορατος της ακλονητης αυτης λογικης.
Διελυθησαν οι ασπιδες μου και κατατροπωθηκαν τα
οχυρωματα μου.
Μα πως ειναι δυνατον να νομιζα οτι εχουν ερθει στη
Γη εξωγηινοι!!!!
Και ξυπνησα!
Τοσο καιρο κοιμομουν και ονειρευομουν!


και εδω η απαντηση μου

quote:
quote:

Ακλονητη λογικη.
Δεν εχουμε παρα να συμφωνησουμε μαζι σας,οτι
δεν υπηρξε ποτέ εξωγηινη επισκεψη στη Γη.


το σίγουρο είναι ότι το σενάριο της έλευσης και των διαδρομών και των λοιπών φαιδρών που επικαλείστε δεν έγινε, το αν ήρθαν μένει αναπάντητο
και υπό έρευνα

quote:
Και φυσικα ουτε στο μελλον φαινεται να γινει
κατι τετοιο.


κανείς δεν το είπε αυτό


φυσικά στο επόμενο μην απαντώ στην αβαλον σε ανάλογο ύφος που αυτή έχει αλλά για έναν παράξενο λόγο μονό στο δικό μου έχουμε επέμβαση των συντονιστών

quote:
quote:

Α-θεε... τι να περιμένει κανείς από σένα?
Γι'αυτό όπου βλέπω "Α"στερητικο δείχνω κατανόηση...
Στην επόμενη ενσάρκωση ίσως σταθείς τυχερός και απαλαχθείς απ'αυτό...LOL
Προς το παρόν αν και "στερημένος" αφού ΕΠΕΛΕΞΕΣ να μπεις σε αυτό το φόρουμ κατσε και δες μήπως μπορείς να μάθεις κάτι πέρα από την τετριμμένη γνώση σου... (αν δεν στερείται και αυτή...)
Αλλιώς πάρε το πρώτο τρόλλ-εϋ για ένα άλλο φόρουμ όπου θα μιλάς και θα σε καταλαβαίνουν... Εκτός κι αν είσαι εδω για άλλο λόγο...


χαχαχα μόνο λαλάκες που καταπίνουν την κάθε μπαρούφα αμάσητη δέχεστε εδώ να γράφουν;
οκ τότε να συνεχίσω το θέμα της επίπεδης γης


και έχουμε και την επίθεση του AitheroVamon με αρκετές νύξεις εκτός των άλλων περί τρολλ διπλών λογαργιασμών κλπ

quote:
κοίτα Άθεε εγω μπορεί να είμαι άσχετος και να φουμάρομαι αλλα παραθέτω την αποψη μου και τον προβληματισμό μου ,
οχι με αφορισμούς αλλα με τα όποια "άσχετα" (κατ'εσε) επιχειρήματα.
Επομένως αν εχεις σκοπό να μην καταντήσεις κι εσυ γραφικός
μια και το κατέχεις
(δεν ξερω ισως εισαι κι εσυ επιστήμονας γενετιστής και δεν μας το εχεις αποκαλύψει)
μη φοβασαι ! καπου θα μας φανείς χρήσιμος, ξεκινά απο εδω δώσε στοιχεία κι ασε την ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ των συνομιλητών σου,
εχουμε πει βρε κουτά όποιος διαφωνεί κάθετα με αυτά που πραγματεύεται ενα θέμα ΔΕΝ ΜΕΤΕΧΕΙ !
ειναι τοσο δύσκολο να το κατανοήσει το εγωκεντρικό εγκεφαλικό σας κύτταρο ?

PS
(άσχετο αλλά με πολλούς αποδέκτες)

και παλιοί και νέοι και διπλοί
προσέξτε καλά , το παιχνιδάκι που παίζετε τώρα τελευταία
με "troll", "παλιούς", "νέους" ακόμα και "διαχειριστές"
είναι πολύ επικίνδυνο ...



αλλά φυσικά αυτοί έχουν το ελεύθερο γιατί όπως λες εγώ είμαι ο ακραίος σκεπτικιστής

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 14:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και πάλι ότι γράφω δεν το κάνω με σκοπό καμία επιβολή ποινής στα μέλη που συζητήσαμε εντόνως, όπως είπα κάνω απλά μια διαπίστωση

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 14:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διακρίνω καλή μου Avallon μια πίκρα και ένα παράπονο στις τελευταίες τοποθετείσεις σου γενικώς.
Κουβέντα κάνουμε, δεν δίνουμε μάχες υπέρ πίστεως.
Καταλαβαίνεις θαρρώ και επιτρέπεις ή τουλάχιστον ανέχεσαι το δικαίωμα στη διαφορετικότητα.
Σωστά?
Σε δημόσιο διάλογο έχουν τεθεί διάφορα θέματα. Η ομαδοποίηση των θεμάτων ανάλογα του περιεχομένου τους, δεν οδηγεί υποχρεωτικώς και στην ομαδοποίηση και των συζητητών, οι οποίοι είναι ελεύθεροι να εκφράσουν την άποψη τους,- με ή και χωρίς στοιχεία-, λέγοντας απλώς την γνώμη τους.
Αν οι απόψεις δεν περικλείουν προσωπικές αιχμές κατά συγκεκριμένων μελών, και δεν είναι υβριστικές, τότε πρέπει να είναι καλοδεχούμενες στη συζήτηση. Ο καθένας τις δέχεται, τις απορρίπτει, ή τις αγνοεί.
Στο χέρι του είναι.
Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Τώρα απαντώντας σε αυτά που αναφέρονται σε μένα

quote:
Πάσσο!
Οχι τίποτ'άλλο με βγάλανε και ερωτευμένη μαζί σου Νικόμαχε!

Ε! καλά τώρα μην είσαι υπερβολική. Δεν ποινικοποίησα δα και τον έρωτα.

quote:
Φαντάζομαι για να σου φέρω κάποια τέτοια απόδειξη θα πρέπει κατ'εσέ να έχει γίνει αποδεκτή από το σύνολο του επιστημονικού κόσμου ε?

Όχι βέβαια. Αρκεί να υπάρχουν πειραματικές επιστημονικές αποδείξεις.
Διαφορετικά θα πιστεύαμε την κάθε “επιστημονική” διαίσθηση του κάθε πικραμένου επιστήμονα.
Το αποτέλεσμα!!!
Ένα απίστευτο αλαλούμ αοριστολογίας.

quote:
Αν κάτι έχει διχάσει τους επιστήμονες στα δυο με πιο κριτήριο θα πάρεις εσύ θέση?

Βεβαίως και θα πάρω θέση. Εξετάζοντας τα στοιχεία της κάθε μιας πλευράς, θα έλεγα πως η τάδε πλευρά μπορεί να έχει δίκαιο κατά ένα μεγάλο ποσοστό, μη αποκλύοντας και την δεύτερη, και αφήνοντας ένα χώρο και για την ύπαρξη ακόμα και τρίτης λύσης.
Η ερώτηση σου αναφέρεται σε περιπτώσεις διχασμού του συνόλου των επιστημόνων.
Και η απάντηση μου αφορά αυτή ΜΟΝΟ την περίπτωση.
Οι μέντιουμ, οι αστρολόγοι, οι χαρτορίχτρες, οι ενδιάμεσοι, οι παραψυχολογία και λοιποί συναφής συγγενείς ΔΕΝ είναι επιστήμονες.

quote:
Α ξέχασα... οτι δεν βλέπουν τα μάτια σου δεν υπάρχει...
Και ομοιοτρόπως για οτιδήποτε δε μπορούμε να αποδείξουμε την ύπαρξή του δεν υπάρχει... Δεν είναι κακό (εν μέρη)... Εν μέρη ακούγεται λογικό... όπως επίσης λογικό μου φαίνεται και το άλλο "μισό" που σκεφτεται αλλιώς...

Αν αναφέρεσαι σε άυλες “οντότητες” , και φυσικά θα πρέπει να επιδειχθούν στοιχεία που να επιβεβαιώνουν την ύπαρξή τους. Διαφορετικά είναι ΜΟΝΟ κατά φαντασίαν υπαρκτά.
Από εκεί και πέρα μιλάμε για θέματα “πίστης” και μόνο πίστης .

Ελπίζω να μην “πιστεύεις” ως υπαρκτές οντότητες τις νεράιδες, τα ξωτικά του δάσους, τους καλικάντζαρους που πριονίζουν το δέντρο της γης, και ένα σωρό άλλα παράξενα ζωύφια.
Μην γκρεμίζεις την εικόνα και εκτίμηση που έχω για σένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 14:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και έχουμε και την επίθεση του AitheroVamon με αρκετές νύξεις εκτός των άλλων περί τρολλ διπλών λογαργιασμών κλπ

όσον αφορά τη δική μου "επίθεση" (οπως λες)
καλο είναι να βάλεις και τι προκάλεσε αυτη την αντίδραση θα το έλεγα εγω (και οχι επίθεση)
quote:
ποσό μου αρέσει όταν κάποιος διαφημίζει και είναι περήφανος για την ασχετοσύνη του
ρε παιδιά αφού δεν το κατέχετε αφήστε το να πάει στα κομμάτια

και μετα βέβαια συνέχισες και με αλλα

quote:
είναι εύκολο άνοιξε κανένα ριμαδόβιβλιο και θα δεις τις απανωτές μπαρούφες που λες για την εξέλιξη

quote:

μπα δεν χρειάζεται να είναι κάποιος γενετιστής, απλά να μην έχει πίτουρα για εγκέφαλο

quote:
όσο υπάρχουν μπαρουφολάγνοι και μεταδότες μπαρουφολογίας θα μετέχω και θα διορθώνω τις μπαρούφες
ξεκίνα με αυτό

ολα τα παραπάνω αθωα σχόλια σου ηταν σε λεγόμενα μου ...
ξέρεις πολυ καλά όταν ερεθίζεις κάποιον θα αντιδράσει ...

Και για να τελειώνει αυτή η ιστορία που ΜΟΝΟ σε ενα νέο κύκλο ανίερων αντιπαραθέσεων μπορεί να μας οδηγήσει, παρακαλώ του διαχειριστές να μου ρίξουν μια ποινή κι έμενα να τελειώνει αυτο το περιφερόμενο μοιρολόι του ΑΘΕΟΥ

Σε περίμενα ποιο μαχητικό βρε , και όχι κλαψιάρη
(και στο λεω όπως ακριβώς το σκέφτομαι στα ίσα και δε το "φτιάχνω" καθόλου)

καλό είναι να μην κολλάμε και να πηγαίνουμε παρακατω ....

το δέχεσαι ?



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 14:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος
Το θέμα δεν είναι μεταξύ μας,αλλά στο τι μέλει
εσεται!Να αποσύρουμε τις καταθέσεις τώρα που
γυρίζει ή να περιμένουμε?.


Φίλε Νικομαχε οι μέρες είναι πονηρές
ο “έρωτας” και ο “παράς” πρέπει να κρύβονται.
Το έπιασες το υπονοούμενο, Έτσι?

Ο βήχας μόνο δεν φορολογείται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 15:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εκτός από αυτό

quote:
ποσό μου αρέσει όταν κάποιος διαφημίζει και είναι περήφανος για την ασχετοσύνη του
ρε παιδιά αφού δεν το κατέχετε αφήστε το να πάει στα κομμάτια

που ήταν απάντηση στα όσα αντιεπιστημονικά και αστοιχείωτα έγραψες περί εξέλιξης, όλα τα αλλά που έχεις ποστάρει ήταν αφού με στόλισες με τα παρακάτω


quote:
κοίτα Άθεε εγω μπορεί να είμαι άσχετος και να φουμάρομαι αλλα παραθέτω την αποψη μου και τον προβληματισμό μου ,
οχι με αφορισμούς αλλα με τα όποια "άσχετα" (κατ'εσε) επιχειρήματα.
Επομένως αν εχεις σκοπό να μην καταντήσεις κι εσυ γραφικός
μια και το κατέχεις
(δεν ξερω ισως εισαι κι εσυ επιστήμονας γενετιστής και δεν μας το εχεις αποκαλύψει)
μη φοβασαι ! καπου θα μας φανείς χρήσιμος, ξεκινά απο εδω δώσε στοιχεία κι ασε την ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ των συνομιλητών σου,
εχουμε πει βρε κουτά όποιος διαφωνεί κάθετα με αυτά που πραγματεύεται ενα θέμα ΔΕΝ ΜΕΤΕΧΕΙ !
ειναι τοσο δύσκολο να το κατανοήσει το εγωκεντρικό εγκεφαλικό σας κύτταρο ?
PS
(άσχετο αλλά με πολλούς αποδέκτες)
και παλιοί και νέοι και διπλοί
προσέξτε καλά , το παιχνιδάκι που παίζετε τώρα τελευταία
με "troll", "παλιούς", "νέους" ακόμα και "διαχειριστές"
είναι πολύ επικίνδυνο ...

quote:
Και για να τελειώνει αυτή η ιστορία που ΜΟΝΟ σε ενα νέο κύκλο ανίερων αντιπαραθέσεων μπορεί να μας οδηγήσει, παρακαλώ του διαχειριστές να μου ρίξουν μια ποινή κι έμενα να τελειώνει αυτο το περιφερόμενο μοιρολόι του ΑΘΕΟΥ

κανένα μοιρολόι είναι η αλήθεια και φυσικά όπως έχω πει το μόνο που δεν θέλω είναι η επιβολή μιας "ποινής"
κάνω μια απλή διαπίστωση για την διαφορετική αντιμετώπιση που έχει η διαχείριση σε μια αντιπαράθεση

quote:
καλό είναι να μην κολλάμε και να πηγαίνουμε παρακατω ....

το δέχεσαι ?


τότε ξεκολλήστε από την υποτιθεμένη καταδίωξη απαντήστε με επιχειρήματα και σταματήστε να με αποκαλείτε τρολλ και άλλα φαιδρά

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 15:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώ πω τί είστε εσείς ρε,κάνετε σαν μικρά παιδία,μου είπε εκείνο του είπα το άλλο,μου έκανε αυτό..μπλά μπλά μπλά.Δεν πάτε να χεστείτε λέω εγώ.Εχουμε ανοίξει ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα και η κύρια συζήτησή σας έχει να κάνει μόνο με το εγώ σας.Χαλαρώστε και λίγο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 15:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταρατατζούμ ταρατατζουμ ταρατατζουμ τζουμ τζουμ!
Εγώ είπα, Εσύ είπες, Αυτός είπε, Αυτή είπε, Εμείς είπαμε, Εσείς είπατε, Αυτοί είπαν...
Ξέρω και την αλφαβήτα να την πω???

quote:
Μην γκρεμίζεις την εικόνα και εκτίμηση που έχω για σένα.

Οι εικόνες όπως και οι θεωρίες είναι για να καταρρίπτονται...
Η εκτίμηση πάλι φαίνεται μέσα από πράξεις και όχι από λόγια...

quote:
ξέρεις πολυ καλά όταν ερεθίζεις κάποιον θα αντιδράσει ...
Πες τα Χρυσοστομε! Ειδικά εμείς τα ευερέθιστα κριαράκια...
Που δεν είμαστε κακα τα έρμα τα αμνοερίφια... απλά αρπάζουμε εύκολα φωτιά...

Αγαπητοί φίλοι ορθολογιστές της "αντίπερα" όχθης...
Γνωρίζοντας καλά το πως λειτουργεί ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών διαχειριστής και κλειδοκράτορ του esoterica σας καθησυχάζω λέγοντάς σας ότι κάπου στην επόμενη γωνία με περιμένει...
Μα θα είναι για τρικλοποδιά... Θα είναι για να μου δείξει την πόρτα...
ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!...

Αν όμως πάλι θέλετε μπορώ και μόνη μου να αυτοξοριστώ στον πλανήτη Orthologica για όσο διάστημα θέλετε για να σας ευαρεστήσω.
Μην ανησυχείτε για μένα... Εν μέσω παστίτσιου και πλεξίματος κάπως θα βρω να σκοτώσω τον χρόνο μου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 16:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ gianipseftis ...
Επειδή σου χρώσταγα κάποιες επιστημονικές αποδείξεις από πειράματα που γίνανε σε πανεπιστημιακούς χώρους από πανεπιστημιακούς σχετικά με την ύπαρξη της ESP.

http://www.williamjames.com/Science/ESP.htm

Eνδείξεις υπάρχουν... αποδείξεις ακόμα όχι...
Ομως το γεγονός ότι υπάρχει κάτι έχει κάνει τόσες χώρες να στρέψουν την προσοχή τους και να κάνουν πειράματα πάνω σε αυτό.
Τυχαίο? Δε νομίζω...

Και τώρα να σε ρωτήσω και γω κάτι:
Αν ΕΣΥ είχες προσωπικό βίωμα μια τέτοια εμπειρία θα χρειαζόσουν τα αποτελέσματα ενός εργαστηρίου ή την παραδοχή του επιστημονικού κόσμου για να πιστεψεις?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy