ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο...."ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ"?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 22:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνείδηση φίλε μου Γιάπετ έρχεται μόνο στον
άνθρωπο που πιστεύει σε θεό, οι άλλοι δεν έχουν λόγο
να έχουν... Ειδικά το ζώο,λογικοποιεί ότι κάνει, προκειμένου
να βγάλει λογική την πράξη του...
Το ζώο, λειτουργεί αντιδραστικά κι όχι με δράση, απλά υπακούει στα
ένστικτα του αυτό είνια τυφλό και φυσικά δεν δείχνει πνεύμα, αλλά
αυτό το άλλο, γήινο πνεύμα που λέμε της σάρκας...
Ἑλπίζω να μη σε μπέρδεψα πολύ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 23:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω ότι μπορείς να γίνεις πιό σαφής, διότι αυτό που ισχυρίζεσαι, εκτός του ότι δεν στέκει, δεν το έχεις εσύ, πρώτα απ' όλους, ξεκάθαρο στο μυαλό σου.

Δεν υπάρχει, αγαπητέ, πνεύμα της σάρκας και πνεύμα... άλλο (δεν ξέρω τι μπορεί να εννοείς εσύ), ούτε το πνεύμα ή η συνείδηση, είναι απαραίτητο σε αυτούς που πιστεύουν στο Γιαχβέ και στους υπόλοιπους άχρηστο.

Προφανώς όταν λες συνείδηση, εννοείς τον έλεγχο των πράξεων με τη λογική ή τις τύψεις ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, όμως συνείδηση δεν είναι αυτό και φυσικά δεν μπορείς να μάθεις τι είναι συνείδηση, ανταλλάσοντας μηνύματα με κάποιους σε ένα φορουμ...

Οπότε άστο καλλίτερα και πάμε σε ποιό... βατά, για σένα, θέματα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 23:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι θα επιμείνω φίλε μου γιάπετ...Θα σου θυμίζω τα
δυο πνεύματα...
Αυτό,λοιπόν το πνεύμα της σάρκας που λές, πιστεύει ότι όλα είναι
θέμα δύναμης κιόχι γνώσης της υπόστασης των πραγμάτων . Αυτό το
πνεύμα του ζώου, δεν γνωρίζει τι γίνεται, απλά πιέζει ενστικτώδικα,
να γίνει αυτό που τα ένστικτα του πάλι του υποβάλλουν... Ζει ένα
διαρκές άγχος και γι αυτό βγάζει κακίες, μίσος ένταση.. Όταν φτάσεις
λοιπόν, στο πνεύμα το αιώνιο, θα βρείς και συ τη γαληνη και θα καταλάβεις
ότι ο Θεός είναι υπερκείμενος και σκοπός μας είναι να τον φτάσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2008, 00:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 09:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικα δεν σε συμφέρει να απαντήσεις φίλε μου,
γιατί ξέρεις ότι ο Χριστός είναι το Πνεύμα του Πνεύματος
κι ο Απολλώνιος σου το πνεύμα της σάρκας...
Αυτά τα δύο πολεμάνε κι αυτό το πνεύμα της σάρκας είναι που
υπερασπίζεσαι...Αλλά έχει σχεδόν ήδη παρέλθει.....
Τζάμπα πολεμάς...Θα το δεις να ευτελίζεται, αφού δεν έχει
υπόβαθρο,είναι ακόμη τα παλιά ένστικτα του ζώου, απλές αντιδράσεις,
μονο λίγο καλλιεργημένες... Αλλά το άδειο, πόσο να κρατήσει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 00:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., μάλλον δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς και έτσι η ευθύνη να ξεμπερδέψεις τα... πνεύματα, είναι όλη δική σου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 08:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι φίλε μου Γιάπετ, ότι δεν θέλεις
να πες την αλήθεια που κι εσύ ξέρεις...
Απλά η σάρκα προβάλλει σαν δυναμη, όταν είναι μόνο ένα
εργαλείο, προς χρηση του πνεύματος...
Αλλά δεν θέλουμε να ξεφύγουμε απο τη σάρκα, μάλλον
να την λατρεψουν, θέλουν μερικοί κι είναι κρίμα, γιατί
είναι τόσα πολλά στον πνευματικό κόσμο... Η ύλη, μόνο υλικό όγκο
έχει, όλα τα αλλα είναι νόμοι που υπακούει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 21:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., τελικά, αν δεν σου απαντάει κανείς, το κάνεις μόνος σου και μάλιστα με αντίλογο!!!!!

Πώς αλλιώς δικαιολογείται να λες τώρα

quote:
Απλά η σάρκα προβάλλει σαν δυναμη, όταν είναι μόνο ένα
εργαλείο, προς χρηση του πνεύματος...
Αλλά δεν θέλουμε να ξεφύγουμε απο τη σάρκα, μάλλον
να την λατρεψουν, θέλουν μερικοί κι είναι κρίμα, γιατί
είναι τόσα πολλά στον πνευματικό κόσμο... Η ύλη, μόνο υλικό όγκο
έχει,
όλα τα αλλα είναι νόμοι που υπακούει...

...όταν μερικά μηνύματα πιο πάνω, έγραφες για ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ;;;


quote:
αλλά
αυτό το άλλο, γήινο πνεύμα που λέμε της σάρκας...

quote:
Θα σου θυμίζω τα
δυο πνεύματα...

quote:
γιατί ξέρεις ότι ο Χριστός είναι το Πνεύμα του Πνεύματος
κι ο Απολλώνιος σου το πνεύμα της σάρκας...

Μάλλον θα είναι καλλίτερα να σε αφήσουν οι συνομιλητές να... μονολογείς...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 21:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά θα ήταν αγαπητέ μου Γιάπετ να ξαναγυρνούσες
στον διάλογο, αντί της απαξίωσης του συνομιλητή σου...
Αλλά "απορία ψἀλτου βήξ...."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 22:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν αποφασίσεις πόσα πνεύματα υπάρχουν στον άνθρωπο και ποιά είν' αυτά, θα το ξανασυζητήσουμε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 09:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι εσύ πότε θα καταλάβεις ότι κάνοντας
τον κουφό ,δεν πετυχαίνεις τίποτα...Φίλε μου, μιλάμε για δυο
πνεύματα ένα εξ ορισμού πνεύμσ κι ένα της σάρκας, που είναι
τα εξελιγμένα ένστικτα...Εσύ διαφωνείς και τα θέλεις ένα, ώστε να
μπορεί να επιβιώσει το ζώο, που πεθαίνει στον άνθρωπο..Έρχεται η εποχή του
πνεύματος κι εκεί, το ζώο, θα δέιχνει πολύ αυτό που είναι,,, Μόνο του θα
απομονωθεί, μόνο του θα χαθεί...
Το πνεύμα του Θεού θα επικρατησει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 22:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Επειδή έχω απηυδήσει να ανεβοκατεβάζω βιβλία και να χάνω τον χρόνο μου ψάχνοντας , προκειμένου να δώσω μια αξιόπιστη απάντηση ,

europaios2
Σωστά ειδικά αυτά που μας εμφάνισες από το μυθιστόρημα του Ροΐδη (σχετικά με την πάπισσα), ώστε να στηρίξεις το μένος σου κατά του Χριστιανισμού. Πως να μη βάλει κανείς τα γέλια?



Αν νομίζετε ανώνυμα παπαγαλάκια της ΟΟΔΕ και των απολογητών που κρύβεστε πίσω από το nick europaios2 , ότι με τέτοιες γελοίες απαντήσεις διακοσμημένες με cartoon , μπορείτε να διακωμωδήσετε και να παραγράψετε την ιστορία , είσαστε βαθειά νυχτωμένοι .
Εδώ που ήλθατε με σκοπό να παίξετε δεν είναι το focusmag , αλλά το Esoterica , και στο τέλος εσείς θα γελοιοποιηθείτε .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 10:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Αν νομίζετε ανώνυμα παπαγαλάκια της ΟΟΔΕ και των απολογητών που κρύβεστε πίσω από το nick europaios2 , ότι με τέτοιες γελοίες απαντήσεις διακοσμημένες με cartoon , μπορείτε να διακωμωδήσετε και να παραγράψετε την ιστορία , είσαστε βαθειά νυχτωμένοι .
Εδώ που ήλθατε με σκοπό να παίξετε δεν είναι το focusmag , αλλά το Esoterica , και στο τέλος εσείς θα γελοιοποιηθείτε .

Σιγά θα σου ανέβει το ζάχαρο.....
Γνωρίζω ότι είναι το Esoterica και να δω με τι τρόπο θα απαλλαγείτε από μένα........όσο για τη γελοιοποίηση, εσύ είσαι αυτός που μας ανέφερες ως πηγή ένα μυθιστόρημα και όχι εγώ.....οπότε δικαίως .......

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/10/2008 10:24:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 12:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχετο!

Ανέκδοτο: τί είναι ένας άφραγκος ευρωπαίος?????

Απάντηση: σκέτο παίος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 12:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ασχετο!

Ανέκδοτο: τί είναι ένας άφραγκος ευρωπαίος?????

Απάντηση: σκέτο παίος!




Kι ένα άλλο τι έχει το π... του εν λόγου ατόμου?
Απάντηση: εύρος.....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 14:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρότεινα να κλείσει "ο κύκλος του παιδιού" και να επανέλθουμε στο θέμα.

Καλό θα είναι να υπάρχουν απόψεις με τρόπο έκφρασης που καταδεικνύει ανθρώπους με χιούμορ, αλλά και ικανούς να επιλέγουν τον τρόπο, τη στιγμή και τα όρια που το χειρίζονται, όπως αρμόζει σε σοβαρούς συζητητές.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 18:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Καλό θα είναι να υπάρχουν απόψεις με τρόπο έκφρασης που καταδεικνύει ανθρώπους με χιούμορ, αλλά και ικανούς να επιλέγουν τον τρόπο, τη στιγμή και τα όρια που το χειρίζονται, όπως αρμόζει σε σοβαρούς συζητητές.

Να να να να!!!! ο σοβαρός γιαπετ!!! που μας παρουσίασε εδάφια του Ευαγγελίου για να μας αποδείξει ότι ο Χριστός ήταν δολοφόνος και συμμορίτης!!!!!! σαν να χρησιμοποιήσω εγώ εδάφια από τον ύμνο του Ολυμπιακού για να αποδείξω ότι ο Ολυμπιακός είναι μια άγνωστη και μικρή ανίσχυρη ομάδα!!!!!

Άσε δε το σοβαρό θέμα που μας άνοιξες για να μας αποδείξεις τάχα μου τάχα ,ότι και ο Απολλώνιος ήταν εξίσου φημισμένος με το Χριστό για τη δράση του......

Ακόμη γελάω με αυτό που μας έγραψες όταν επισκέφτηκε έναν Πέρση βασιλιά και στην πύλη πριν μπει στο ανάκτορο πούλησε και πνεύμα στον αρχιφύλακα του βασιλιά αρνούμενος να δεχτεί να προσκυνήσει το Βασιλιά........και εκείνος ενημερωμένος από τα Μ.Μ.Ε. της εποχής για τη διεθνούς φήμη και θεότητα του Απολλωνίου έσκυψε το κεφάλι και έμπασε μέσα τον Μέγα Απολλώνιο.......θα τρίζουν τα κοκαλάκια του..........

θυμάμαι και άλλα που έγραψες ότι η χάρη του έφτασε μέχρι την Ισπανία.........μόνο που οι Ισπανοί το ακούνε για πρώτη φορά από τον Ιστορικό Διεθνούς εμβέλειας (περίξ του Πειραιά), αγαπητό γιαπετ.......... για να μην πιάσω και τον τάχα φιλόσοφο που χρησιμοποίησες ως απόδειξη των περί του ιδίου θέματος, τον Νικόμαχο Φλαβιανό και του άλλαξες τα φώτα αφού δεν επρόκειτο παρά του στρατηγού Νικομάχου Φλαβιανού που εκστράτευσε εναντίων του Θεοδοσίου, οπότε είχε κάθε λόγο να γράφει αρλούμπες για τον Απολλώνιο ώστε να πάρει μαζί του τους εθνικούς στην εκστρατεία του κατά του Θεοδοσίου όπως και έκανε!!!!..............
......τι να σου κάνω ήθελες να τ' ακούσεις.........

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/10/2008 18:08:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 21:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρτωπαίοι, απλώς με αυτό το μήνυμα επιβεβαιώνετε ότι αυτό που έγραψα πιο πάνω:

"Καλό θα είναι να υπάρχουν απόψεις με τρόπο έκφρασης που καταδεικνύει ανθρώπους με χιούμορ, αλλά και ικανούς να επιλέγουν τον τρόπο, τη στιγμή και τα όρια που το χειρίζονται, όπως αρμόζει σε σοβαρούς συζητητές."

...δεν ανήκει κανείς σας, σ' αυτήν την κατηγορία...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 22:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Σιγά θα σου ανέβει το ζάχαρο.....
Γνωρίζω ότι είναι το Esoterica και να δω με τι τρόπο θα απαλλαγείτε από μένα........όσο για τη γελοιοποίηση, εσύ είσαι αυτός που μας ανέφερες ως πηγή ένα μυθιστόρημα και όχι εγώ.....οπότε δικαίως .......

Ε ! Όχι και να μου ανέβει το ζάχαρο που δεν έχω αγαπητά παπαγαλάκια europaioi...2? . Ίσα ίσα που έχετε γίνει απαραίτητοι και δεν γνωρίζω πως αλοιώς θα διασκεδάζαμε δίχως τον θίασο ποικιλιών σας .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 23:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΟΔΕ

Είμαστε μία ομάδα Ορθοδόξων Χριστιανών, που αποτελείται από ιδιώτες διαφόρων ηλικιών και επαγγελμάτων. Κάποιοι από εμάς προερχόμαστε από διάφορες χώρες και θρησκείες, αλλά η επαφή μας με την ανωτερότητα του Ορθόδοξου δόγματος, μας οδήγησε να ασπαστούμε την Ορθόδοξη πίστη, την αγνή πίστη των Αποστόλων και των αγίων. Δεν αποτελούμε κάποιο επίσημο όργανο της Εκκλησίας, ούτε ανήκουμε όλοι σε κάποια συγκεκριμένη Ενορία. Η προσπάθειά μας είναι αυθόρμητη, από το περίσσευμα του κατά Χριστόν ζήλου μας. Είμαστε απλά αρθρογράφοι σε ένα ηλεκτρονικό Ορθόδοξο περιοδικό.

Είμαστε άνθρωποι που προσπαθούμε, κατά δύναμη, να ζούμε στα χνάρια του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, ενωμένοι με την Εκκλησία Του.

Παρά την ευρύτητα των θεμάτων που δημοσιεύουμε, δεν πάμε να κάνουμε τους δασκάλους ή τους θεολόγους. Αλλά είμαστε κι εμείς ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ, και αυτά που δημοσιεύουμε, είναι συμπεράσματα της έρευνας του καθενός ξεχωριστά, περί της αγιωτάτης Χριστιανικής μας πίστεως, και του Ορθοδόξου δόγματος. Με άλλα λόγια, μοιραζόμαστε με τους αναγνώστες της ιστοσελίδας μας, τη μαθητεία μας στην Ορθόδοξη πίστη, ή σε άλλους τομείς που συνδέονται με θέματα της πίστεως. Γιατί πιστεύουμε ότι όλα αυτά τα μεγαλεία που ανακαλύπτουμε στην έρευνά μας, αξίζει να τα γνωρίζει κάθε άνθρωπος.

Στους συνεργάτες μας συμπεριλαμβάνονται, όχι μόνο ανειδίκευτοι Χριστιανοί, αλλά και αδελφοί μας με πλήθος ειδικοτήτων σε διαφόρους τομείς, που αποτελούν πολύτιμους συμβούλους και βοηθούς στις μελέτες μας.


Μου άρεσε αυτό που γράφουν "προερχόμαστε από διάφορες χώρες και θρησκείες"

Φιλαράκια, γι' αυτόν τον πολύ απλό λόγο σας κάθεται στο λαρύγγι ο Απολλώνιος Τυανεύς. Τι σχέση μπορεί να έχετε εσείς οι πολυεθνικοί με την Ελληνική Ψυχή; Εεεε;

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 00:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Φιλαράκια, γι' αυτόν τον πολύ απλό λόγο σας κάθεται στο λαρύγγι ο Απολλώνιος Τυανεύς. Τι σχέση μπορεί να έχετε εσείς οι πολυεθνικοί με την Ελληνική Ψυχή; Εεεε;

quote:
Sesostris:
Ε ! Όχι και να μου ανέβει το ζάχαρο που δεν έχω αγαπητά παπαγαλάκια europaioi...2? . Ίσα ίσα που έχετε γίνει απαραίτητοι και δεν γνωρίζω πως αλοιώς θα διασκεδάζαμε δίχως τον θίασο ποικιλιών σας .

quote:
http://www.phorum.gr/images/smilies/005.gif

Εγώ να δεις πόσο διασκεδάζω όταν μου εμφανίζεις ως αποδεικτικά στοιχεία τα χωρία από μυθιστορήματα ......θυμάσαι με την πάπισσα.......

quote:
ευρτωπαίοι, απλώς με αυτό το μήνυμα επιβεβαιώνετε ότι αυτό που έγραψα πιο πάνω:

"Καλό θα είναι να υπάρχουν απόψεις με τρόπο έκφρασης που καταδεικνύει ανθρώπους με χιούμορ, αλλά και ικανούς να επιλέγουν τον τρόπο, τη στιγμή και τα όρια που το χειρίζονται, όπως αρμόζει σε σοβαρούς συζητητές."

...δεν ανήκει κανείς σας, σ' αυτήν την κατηγορία...



Κάτι μου λέει ότι από δω και εμπρός θα φυσάς και το γιαούρτι........
..

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 00:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Κάτι μου λέει ότι από δω και εμπρός θα φυσάς και το γιαούρτι.......

Ανυπομονώ (και μάλλον όχι μόνο εγώ) να σας ξαναπιάσει το ντελίριο αντιγραφής "στοιχείων", "θέσεων" και "αναλύσεων", καιρό έχουμε να ευθυμήσουμε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 01:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανυπομονώ (και μάλλον όχι μόνο εγώ) να σας ξαναπιάσει το ντελίριο αντιγραφής "στοιχείων", "θέσεων" και "αναλύσεων", καιρό έχουμε να ευθυμήσουμε...

Σου έγραψα έλα να σε βαπτίσω......δε θέλεις.......

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 01:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι, βρε;;

Με βαφτίσανε όταν ήμουν ενός έτους.

Είμαι κι εγώ μέσα στο 98% των ορθόδοξων Ελλήνων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 02:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Με βαφτίσανε όταν ήμουν ενός έτους.

Είμαι κι εγώ μέσα στο 98% των ορθόδοξων Ελλήνων



Ξέφυγες όμως από τον καλό το δρόμο.....τώρα είσαι στον κακό.....πως αλλιώς να σε επαναφέρω?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 09:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως είναι δυνατόν φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, να μπερδεύεις το
ελληνικό στοιχείο, με θεότητες υποχθόνιες και ξένες
προς τη χώρα μας και να επιχειρείς, να διώξεις ανθρώπους
ξένους που επιθυμούν να μείνουν στη χώρα μας, με ένα φρόνημα,
την ορθοδοξία; Δημοκρατία, ή έλλειψη ανοχής;
Γιατί κι εμείς οι χριστιανοι, έχουμε τα ίδια με σας
δικαιώματα... Όχι μόνο λίγοι εκ των ίσων...
Τέλος, τα δυο μέτρα και σταθμά, πρέπει να σταματήσουν... Εκτός
αν έχετε πιεί και τα βλέπετε διπλα...Ο Europaios2,είναι ένας...
Θεωρώ προσβλητικό να συνεχίζουν κάποιοι να τον βλέπουν...διπλό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 19:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

quote:
Φιλαράκια, γι' αυτόν τον πολύ απλό λόγο σας κάθεται στο λαρύγγι ο Απολλώνιος Τυανεύς. Τι σχέση μπορεί να έχετε εσείς οι πολυεθνικοί με την Ελληνική Ψυχή; Εεεε;

Όση σχέση έχουνε με την Ελλάδα και οι ασπαζόμενοι τον νεοπαγανιστικό Οντινισμό και τον γερμανοτσολιαδίστικο Αντισημιτισμό.

Όση σχέση έχουνε με την Ελλάδα και αυτοί που θεωρούνε τη χιλιόχρονη βυζαντινή ιστορία, στην οποία έτρωγαν με πηρούνια και όχι με τα χερια όπως τους Φράγκους, ένα έκτρωμα.

Όση σχέση έχουνε με την Ελλάδα και αυτοί που βγάζουνε τα έντερά τους όταν μιλάνε για αυτά που θεωρεί ιερά και όσια η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 23:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΟΔΕ:
Κάποιοι από εμάς, δεν έχουμε πρόβλημα να γράφουμε επώνυμα, και τα ονόματά μας είναι γνωστά στα άρθρα μας ή τα βιβλία μας. Κάποιοι από εμάς όμως, για διαφόρους λόγους γράφουν ανώνυμα.

Το ότι θίγουμε σκοτεινά συμφέροντα με την ιστοσελίδα μας, κάνει μερικούς οικογενειάρχες να ανησυχούν για την ασφάλεια της οικογενείας τους. Ειδικά αυτοί που ασχολούνται με άρθρα που εκθέτουν θρησκείες εχθρικές προς τον Χριστιανισμό. Άλλοι βρίσκονται ακόμα σε κάποια αίρεση, και προετοιμάζουν την οικογένειά τους για να ενταχθούν στην Ορθοδοξία. Και αυτό θέλει κάποιο χρόνο. Δεν μπορούν λοιπόν ακόμα να υπογράψουν πέρα από κάποιο ψευδώνυμο. Άλλοι πιστεύουν ότι πρέπει να δίνει ο αναγνώστης σημασία στο κείμενο και στα στοιχεία του κειμένου, και όχι στον κειμενογράφο, και δεν θέλουν να υπογράφουν. Κάποιοι από αυτούς υπογράφουν μόνο με τα αρχικά τους. Άλλοι το κάνουν από ταπεινότητα. Ενώ άλλα άρθρα έμειναν ανυπόγραφα απλώς από απροσεξία μας.

Τέλος, ένας μεγάλος αριθμός άρθρων, αποτελούν συλλογική εργασία. Και εάν τα άρθρα αυτά τα έχουν επεξεργασθεί (ή συλλέξει τα στοιχεία τους) πολλοί άνθρωποι, δεν είναι δυνατόν να υπογραφούν από κάποιον, γιατί αυτό θα ισοδυναμούσε με κατάχρηση των ξένων κόπων. Πολύ δε περισσότερο, όταν δεν γνωρίζουμε συχνά, ποιος ή ποιοι από εμάς έχουν επεξεργασθεί ένα κείμενο που μας αποστέλλεται για δημοσίευση!

Με δυο λόγια, επικεντρωθείτε στο άρθρο, και όχι στον αρθρογράφο, όπως κάνουμε κι εμείς! Γιατί πράγματι, δεν γνωρίζουμε ούτε εμείς ποιοι από εμάς έγραψαν το κάθε άρθρο. Απλώς αν το κρίνουμε χρήσιμο και ενδιαφέρον, το δημοσιεύουμε.
---------------------------------------------------------------------


Από την πόλη έρχομαι, δηλαδή και στην κορφή κανέλα!!!

Οικογενειάρχες αντιστασιακοί. ...Στε ωραίοι ρε!!!


Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2008, 00:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
“Why do my eyes hurt?”


“You’ve never used them before.”
-------------------------------------------------------------------
@ Sesostris


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλαράκια, γι' αυτόν τον πολύ απλό λόγο σας κάθεται στο λαρύγγι ο Απολλώνιος Τυανεύς. Τι σχέση μπορεί να έχετε εσείς οι πολυεθνικοί με την Ελληνική Ψυχή; Εεεε;


Φίλε Σαμουήλ, ο Ερίωπας έγραψε αυτή την φράση και όχι ο Sesostris.

Πάντως συμφωνώ με το αγγλικό σόφισμά σου. Σου πάει γάντι.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2008, 00:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως είναι δυνατόν φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, να μπερδεύεις το
ελληνικό στοιχείο, με θεότητες υποχθόνιες και ξένες
προς τη χώρα μας και να επιχειρείς, να διώξεις ανθρώπους
ξένους που επιθυμούν να μείνουν στη χώρα μας, με ένα φρόνημα,
την ορθοδοξία; Δημοκρατία, ή έλλειψη ανοχής;
Γιατί κι εμείς οι χριστιανοι, έχουμε τα ίδια με σας
δικαιώματα...

Καλά βρε ηλιαδέλφι, τι ήπιες πάλι χτές; (χα-χα)

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy