ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 17:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Aγαπητε ALLZZARO αν και παλι θα σας "ξεφύγω"απο το θέμα ήθλε όμως να το μοιρατω ...έκανα ένα γιαουρτι ........μμμμμμμ άλλο πρα΄γμα...καπου βεβαι μου γγηκε νερουλο αλλα την επομενη θα τα καταφερω....

Τέλεια .. τέλεια... απλά πρόσθεσε λίγο περισσότερο γιαούρτι.. στο γάλα για να μην σου βγαίνει νερουλό..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 17:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θέλω να προμηθευτώ κάποια βότανα (όχι συγκεκριμένα ,διότι δεν ξέρω και πια να διαλέξω από όλα αυτά!! , πώς να τα παρασκευάσω και πώς να τα διατηρήσω ) αλλά δεν θα ήθελα να τα πάρω από μόνη μου και έτσι σκέφτηκα οτι ίσως γνωρίζεται κάποιο φαρμακείο που να ασχολείται με τη φυτοθεραπεία – βοτανοθεραπεία


Φίλη μου.. κάνοντας μια επιλογή απο το τόπικ.. σε οτι αφορά τα βότανα θα βρείς πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
Αν και το τόπικ δεν εχει κάποια συγκεκριμένη σειρά.. ωστε να μπορεί κάποιος να βρεί εύκολα αυτό που ζητά.. παρά ταύτα.. σε κάθε σελίδα μπορεί να βρεί πολύ ενδιαφέροντα πράγματα...
Σε φαρμακεία δεν θα βρείς βότανα εκτος απο τα λεγόμενα αντιοξειδωτικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Renata03
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 11:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Renata03
Θέλω να ρωτήσω τον allzarro ,γιατί από όσα διάβασα στο θέμα μέχρι τώρα φαίνετε να γνωρίζει αρκετά καλά το θέμα, αλλά και όποιος άλλος έχει κάτι για να με βοηθήσει θα τον ακούσω με προσοχή.
Λοιπόν είμαι 26χρόνων και από τα 19 πάσχω από νεύρωση στομάχου και εντέρου με τη δεύτερη να με ταλαιπωρεί αρκετά. Φυσικά όπως κάθε normal άνθρωπος που ζει στη σημερινή εποχή δεν πάσχει ποτέ και μόνο από ένα πρόβλημα, όποιος ξέρει λίγο παραπάνω για την νεύρωση στομάχου(ή σπαστική κολίτιδα) γνωρίζει ότι αποτελεί ένα νόσημα καθαρά ψυχολογικό, άγχος κλπ. Τα έχω όλα αυτά, άγχος, νεύρα, και το τελευταίο διάστημα νομίζω ότι έχω και μια κάποια κατάθλιψη.
H δουλειά μου είναι αρκετά εξοντωτική και με όλα τα παραπάνω που ανέφερα θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα συνδυασμό από βότανα ή κάποια που να μπορώ να καταναλώνω εναλλάξ και να μπορούν να με βοηθήσουν στα παρακάτω:
1.στη νεύρωση εντέρου
2.στο άγχος και γενικότερα στη κακή διάθεση
3.στη εξάντληση που νιώθω (μπορεί να οφείλετε στην πολύ χαμηλή πίεση)
4. εεε!!! Και λίγο αδυνάτισμα ....(η πολύ διότι το τελευταίο καιρό όλα έχουν αλλάξει) .

Όπως έχω πει και στο πρώτο μήνυμα μου επειδή ξέρω ελάχιστα πράγματα παρακαλώ να με συμβουλεύσετε, εκτός από το κατάλληλο βότανο, καθώς και για τον τρόπο παρασκευής του και συντήρησης.


Μάλλον είναι μεγάλο και κουραστικό μήνυμα!!!! Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να το διαβάσει και να απαντήσει.

ΥΓ.Allzarro διάβασα όλες τις σελίδες αλλά μάλλον μπερδεύτηκα πολύ !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 19:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φυσικά όπως κάθε normal άνθρωπος που ζει στη σημερινή εποχή δεν πάσχει ποτέ και μόνο από ένα πρόβλημα, όποιος ξέρει λίγο παραπάνω για την νεύρωση στομάχου(ή σπαστική κολίτιδα) γνωρίζει ότι αποτελεί ένα νόσημα καθαρά ψυχολογικό, άγχος κλπ. Τα έχω όλα αυτά, άγχος, νεύρα, και το τελευταίο διάστημα νομίζω ότι έχω και μια κάποια κατάθλιψη.

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλη μου σε οτι αφορά το χαρακτηρισμό σου normal άνθρωπος.
Με τόσο άγχος και τόσα νεύρα λογικό είναι να εμφανιστούν τέτοια συμπτώματα..

quote:
Όπως έχω πει και στο πρώτο μήνυμα μου επειδή ξέρω ελάχιστα πράγματα παρακαλώ να με συμβουλεύσετε, εκτός από το κατάλληλο βότανο, καθώς και για τον τρόπο παρασκευής του και συντήρησης.

Υπάρχουν πολλά βότανα που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.
Άπλά ομως θα βοηθήσουν.
Εγώ σου προτείνω ..να ξεκινήσεις πρώτα να βρείς τη ρίζα του κακού.
Να βρείς .. τι ειναι αυτό που προκαλεί τα προβλήματα , την αιτία του κακού η οποία δεν επιδρά ``αμέσα`` στο πρόβλημα αλλά και ``έμεσα`` μέσω του καπνίσματος.. μέσω της κακής διατροφής... μέσω του ποτού αλλά και πλήθος αλλων.

Απο εκεί και μπρός.. αφού προετοιμαστείς μπορείς να ζητήσεις βοήθεια απο το ``φαρμακείο της Φύσης``.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 20:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
allzzaro εδώ είμαι κι εγώ. Αύριο θα φτιάξουμε με τον άντρα μου το κρασί της καρδιάς, ελπίζω να το πετύχουμε. Μπορούμε να το βάλουμε στο ίδιο μπουκάλι που είχε το κρασί εάν το καθαρίσουμε καλά?
Επίσης πόσες εβδομάδες πρέπει να το αφήσουμε, από την εμπειρία σου να μου πεις.

Εάν κάποιος πιεί περισσότερο από ότι γράφεις υπάρχουν παρενέργειες άσχημες?
δεν εννοώ να παραπατάει ή να τραγουδάει

υπάρχει πρόβλημα όταν παίρνεις φάρμακα? εάν τα παίρνεις Π-Μ-Β πότε είναι καλύτερο να πίνεις από το κρασί?

Καλά έγραψα άλλα αντί άλλων, είπα φάρμακα λες και εσύ θα μυρίσεις τα νύχια σου τι εννοώ.
Διορθώνω λοιπόν, φάρμακα για στεφανιαία νόσο.

sorry για τις διορθώσεις εάν διαβάζεις τώρα, αλλά μάλλον τα ΄παιξα.
Edited by - pyramid on 17/02/2006 20:15:35

Edited by - pyramid on 17/02/2006 20:17:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 15:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειά σου pyramid...
Πρώτα απ`όλα σας εύχομαι καλή επιτυχία..

quote:
allzzaro εδώ είμαι κι εγώ. Αύριο θα φτιάξουμε με τον άντρα μου το κρασί της καρδιάς, ελπίζω να το πετύχουμε. Μπορούμε να το βάλουμε στο ίδιο μπουκάλι που είχε το κρασί εάν το καθαρίσουμε καλά?

Ναί στο ιδιο μπουκάλι θα το βάλετε. Κρασί κόκκινο .. και κακτά προτίμηση Καμπερνέ.. ή Μερλότ .. ή Ελληνικές ποικιλίες οπως Ξυνόμαυρο Βορειοελλαδίτικό .. ή ακόμα και Αγιωργίτικο Πελλοπονήσου.. Θα το αφήσετε να κρυώσει ελάχιστα για να μην σπάσει το μπουκάλι και θα τοποθετήσετε το φελλό..

quote:
Εάν κάποιος πιεί περισσότερο από ότι γράφεις υπάρχουν παρενέργειες άσχημες?
δεν εννοώ να παραπατάει ή να τραγουδάει

Δεν υπάρχει περίπτωση να τραγουδήσει κάποιος.. για τον απλό λόγο...
Θα διαπιστώσεις οτι απο μία φιάλη κρασί 700 ml.. μετά το βράσιμο θα μείνει 300 γρμ.. λιγότερο..
Κατά τη διάρκεια της εξάτμισης λοιπόν το οινόπνευμα εχει χάσει τις ιδιότητες του.. άρα είναι ανύπαρκτο.
Η εξάτμιση ομως του οινοπνεύματος και του νερού.. εχει συμπυκνώσει το σκεύασμα περίπου στο ήμισυ.. Αυτό σημαίνει οτι οποιος πιεί αυτο που πίνει θα πρέπει να το υπολογίζει στην διπλάσια ποσότητα...
Σαν να μην φτάνει αυτό ομως.. εχει μεγάλη περιεκτικότητα σε μέλι..
Φαντάσου οτι στα 400 ml .. προσθέτουμε 300 γρ. μέλι..

Σε γενικές γραμμές το ``κρασί της καρδιάς`` είναι λίγο βαρύ.
Η συνιστώμενη δόση είναι μια με δύο κουταλιές της σούπας...

quote:
υπάρχει πρόβλημα όταν παίρνεις φάρμακα? εάν τα παίρνεις Π-Μ-Β πότε είναι καλύτερο να πίνεις από το κρασί?

Το μοναδικό πρόβλημα είναι με τους διαβητικούς... Αλλά και πάλι 1 κουταλιά της σούπας ημερησίως.. είναι ασφαλή για ολο τον κόσμο..

ΥΓ.. 1 Xρησιμοποίησε Μηλόξυδο.. και μόνο δύο-τρείς κουταλιές της σούπας... Το ``κρασί της καρδιάς`` είναι πάρα πολύ γλυκό στη γεύση.. θυμίζει παραδοσιακό ποτό..

ΥΓ.. 2 Μία γνωστή μου.. παρά τις σαφείς οδηγίες που της έδωσα.. το κατανάλωσε ολο σε μισή ώρα.. μόνη της.. Βαρυστομάχιασε φυσικά.. είχε ξυνίλες.. και στο τέλος έκανε εμετό... 400 γρμ.. μέλι είχε μέσα για όνομα του Θεού....

ΥΓ.. 3 Δές Οξύμελι.. και σιρόπι σκόρδου... είναι θαυματουργά...
ειδικά για ηλικιωμένους.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Renata03
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 10:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Renata03
Αllzzaro, η αλήθεια οτι το τελευταίο διάστημα αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα τα οποία ευτυχώς έχουν γίνει παρελθόν αλλά μου άφησαν αυτά τα πολύ άσχημα ‘’αποτελέσματα’’. Προσπαθώ να κρατάω τη διατροφή μου σε ισορροπία και να μην έχω κακές συνήθειες , είχα ακολουθήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή η οποία με βοήθησε αλλά δεν μπορώ να την ακολουθώ και για μια ζωή.
Το τελευταίο διάστημα έχω βάλει τα πράγματα σε μια τάξη και πρέπει να κοιτάξω και να δώσω πιο πολύ ενδιαφέρον στον εαυτό μου, και για αυτο το λόγο ζήτησα και τις συμβουλές σου.Αν έχεις κατι που θα με βοηθήσει ευχαρίστως να το ακολουθήσω.

Ευχαριστώ,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 16:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Λοσιόν Μήλου…

Χρειάζομαστε ενα ποτήρι του νερού απο πολτοποιημένο μήλο κάπου 250 ml
Ενα ποτήρι του νερού με ηλιέλαιο
15 γρ. κερί μέλισσας
5 γρ. λαλολίνη και
50 ml ανθόνερο..

Σε ένα μπρικάκι λιώνουμε το κερί μέλισσας..

Ταυτόχρονα ζεσταίνουμε σε μπέν μαρί το ηλιέλαιο με τη λαλολίνη και ρίχουμε και το λιωμένο κερί μέλισσας.
Αφού ζεσταθεί.. καλά ρίχνουμε και το πολτοποιημένο μήλο και ανακατεύουμε συνεχώς.. εως ότου το μίγμα πάρει το επιθυμητό κρεμώδη σχήμα.
Αφήνουμε να κρυώσει ελαφρώς.. 10 λεπτά.. και ρίχνουμε με πολύ προσοχή το ανθόνερο.. αργά αργά.. σταγόνα σταγόνα .. ενώ ανακατεύουμε συνεχώς πολύ καλά..
Ξανατοποθετούμε το μίγμα σε ελαφριά φωτιά ώστε να ζεσταθεί ελαφρώς και ανακατεύουμε εως οτου γίνει πλήρη μίξη.. και το μίγμα εχει την επιθυμητή πηκτικότητα. Οσο πιο πολύ το κρατάμε στη φωτιά .. τόσο η πηκτικότητα θα αυξάνεται.. Καλό θα είναι να μήν μας γίνει πολύ πηχτό.. γιατί δεν θα σουρώνεται.. και δεν θα είναι ευχρηστο..
Αμέσως μετά το σουρώνουμε πολύ καλά σε κάποιο ειδικό πανί (τουλπάνι) και πιέζουμε καλά ώστε να βγάλουμε οσο περισσότερο υλικό μπορούμε.
Ότι μείνει στο τουλπάνι.. το πετάμε..
Η κρεμούλα είναι έτοιμη.. μπορεί να μπεί στο ψυγείο .. και μπορώ να σας πώ ότι είναι θρεπτικότατη για όλους τους τύπους δερμάτων..
Διατηρείται για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.. και δεν στοιχίζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 19:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Λοσιόν αντιγήρανσης

Πάρα πολύ εύκολα μπορούμε να παρασκευάσουμε μια καταπληκτική λοσιόν για το πρόσωπο αλλά και για το σώμα που εχει αντιγηραντική δράση, δρά κατά των ρυτίδων, προστατεύει ολο το δέρμα απο τους ατμοσφαιρικούς ρύπους, απο τον ήλιο, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μετά απο το ξύρισμα.
Ουσιαστικά πρόκειται για μίξεις απο βάσεις λαδιών σε αλκοόλη οπου το κάθε λαδάκι εχει να προσφέρει και κάτι το ιδιαίτερο..
Ο τρόπος παρασκευής του είναι πανεύκολος και οσοι θελήσετε να το παρασκευάσετε , θα αγοράσετε μια φορά τα λαδάκια σε ποσότητα αναγκαστικά αλλά πιστέψτε με θα σας χρειαστούν γιατί θα παρασκευάσετε αρκετές φορές το μίγμα.

Θα χρειαστείτε
50 ml αλκοόλη 70%
Οξείδιο τιτανίου σκόνη
Γλυκερίνη
Βάσεις λαδιών , ή λάδια από Αβοκάντο, τζοτζόμπα, Νυχτολούλουδο, Σιτέλαιο, Σουσαμέλαιο, Καροτέλαιο, Λάδι ινδικής καρύδας και απο αιθέρια έλαια πολύ καλός συνδυασμός γίνεται με Σανδαλόξυλο ή Μύρο, ή άρωμα της αρεσκείας σας. Και τα δύο αιθέρια έλαια είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ.

Τρόπος παρασκευής.
Ρίχνουμε 50 ml σε ενα σέικερ από την αλκοόλη και διαλύουμε σ' αυτήν μισό κουταλάκι οξείδιο του Τιτανίου.
Προσθέτουμε τις βάσεις λαδιών, 3 κουταλιές της σούπας απο το κάθε λαδάκι ανακατώνουμε. Κατόπιν προσθέτουμε τα αιθέρια έλαια και τέλος προσθέτουμε ένα κουταλάκι του γλυκού γλυκερίνη, και χτυπάμε το μίγμα μας.


Τη λοσιόν αξίζει τον κόπο να την παρασκευάσετε , είναι καταπληκτική, και εμαρμόζεται σε ολο το σώμα. Είναι πολύ καλή και σε περίοδο αδυνατίσματος οταν υπάρχει χαλάρωση..


Edited by - allzzaro on 23/02/2006 20:00:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 16:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Kρεμούλα καθαρισμού δέρματος.

Πάρα πολύ απλή και πολύ αποδοτική συνιστάται για λιπαρά δέρματα.


Θα χρειαστείτε..
2 κουταλιές της σούπας γιαούρτι
1/2 φλυτζάνι του καφέ γάλα..
1 φέτα ψωμί ψύχα...
1 κουταλιά της σούπας λαλολίνη
και
χυμό απο αγγούρι οχι πολύ δύο κουταλιές του γλυκού..
Ανακατεύεται ολα μαζί ώστε να γίνει πολτός..πηχτός και με απαλές κυκλικές κινήσεις απλώνεται .. κάνετε μασάζ.. και σκουπίζεται αμέσως.

Αμέσως μετά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε.. τη ``Λοσιόν Μήλου``..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 16:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Αντισηπτική - στυπτική λοσιόν - Θυμάρι

Είναι πανεύκολη ανέξοδη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανάλογα με τον τύπο του δέρματος.
Συνιστάται σε όλους-ες ειδικά οταν υπάρχει πρόβλημα γενικώς με εκκρίσεις..

Σε δυνατό αφέψημα απο θυμάρι αφού κρυώσει καλά προσθέτουμε για
κανονικά δέρματα έγχυμα χαμομηλιού
λιπαρα δέρματα χυμό απο αγγούρι ή έγχυμα μαιντανού
ξηρά δέρματα χυμό απο καρότο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 16:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Αναζωογόνηση δέρματος - Πήλινγκ

Χωρίς πολλά πολλά έξοδα.. κάθε δύο μήνες μετά απο ενα καλό ατμόλουτρο.. για το οποίο θα γίνει ειδική αναφορά αργότερα.. κάντε πήλινγκ.

Βασικό υλικό για την πηχτή αυτή ζύμη είναι ο άργιλος και τα ανάλογα εγχύματα σύμφωνα με τον τύπο δέρματος.
Για
Λιπαρά δέρματα αργιλος - δυόσμος
Μαραμένα αργιλος - τίλιο
Θαμπά άργιλος - μηλόξυδο
Ξηρά άργιλος- ηλιέλαιο
Κανονικά άργιλος-χαμομήλι

Ανάλογα λοιπόν με τον τύπο δέρματος διαλέγουμε το κατάλληλο πιο πάνω βότανο. Δημιουργούμε αφέψημα αν πρόκειται για βότανο .. και σκέτο αν πρόκειται για λάδι ή ξύδι..
Αφου κρυώσει.. ρίχνουμε λίγο λίγο σε δύο-τρείς κουταλιές της σούπας άργιλο ώστε να γίνει ζύμη. Οχι πολύ πηχτή ώστε να απλώνεται με άνεση στο πρόσωπο και να στέκεται καλά.
Την απλώνουμε στο ολο το πρόσωπο προσέχοντας να μην πάει στα μάτια και στο στόμα.
Μένετε ακίνητες για μισή ώρα.. ανέκφραστοι...
Ξεπλένετε πολύ καλά .. και αμέσως περνάτε οπωσδήποτε την πιο πάνω αντισηπτική λοσιόν.
Αργότερα .. ``λοσιόν μήλου`` Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 17:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
``Μάσκα σύσφιξης``

Συνιστάται για ξηρά - ταλαιπωρημένα δέρματα.

Απλά
Κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.. πολτός απο ροδάκινο.. ή μπανάνας.
Κατά τους χειμερινούς μήνες.. Μέλι και κρόκο αυγού.

Πιο εξειδικευμένα.. χειμώνα καλοκαίρι...
Ανακατεύουμε 1 κουταλιά της σούπας μαγιά μπύρας
1 κουταλάκι του γλυκού μέλι
1 κάψουλα βιταμίνη Α
1 κάψουλα βιταμίνη Β
1 καψουλα βιταμίνη Ε
Λίγο ζεστό νερό και ανακατεύουμε καλά σε μπαίν μαρί...

Απλώνουμε στο πρόσωπο .. μένουμε ανέκφραστοι για μισή ώρα.. και αφαιρούμε με χλιαρό νερό...

Τα αποτελέσματα...

Edited by - allzzaro on 24/02/2006 17:04:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 17:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
after shave

Eνα after shave ..γαλάκτωμα διαφορετικό από τα αλλα

Είναι λίγο δύσκολο, ή μάλλον ακριβούτσικο λόγω των πολλών υλικών, αλλά πολύ καλό , θα έλεγα μοναδικό.
Δεν εχει καμία σχέση με αυτά του εμπορίου και αυτό φαίνεται από την πρώτη εφαρμογή.
Διαθέτει λάδια-συστατικά βοτάνων στυπτικά, αναλγητικά, θρεπτικά, εχει αντιμικροβιακές ιδιότητες και ανακουφίζει μετά το ξύρισμα.. απλώνεται εύκολα, μαλακώνει πολύ το δέρμα και αφήνει μια πολύ ευχάριστη αίσθηση.
To σκεύασμα επίσης περιέχει το αιθέριο έλαιο tea tree οπου εχει αντισηπτική δράση η οποία είναι εκατοντάδες φορές πιο ισχυρή από αυτήν των χημικών σκευασμάτων και μη τοξική. Οι εντυπωσιακές αντι-ιικές, αντιβακτηριδιακές και αντιμυκητιασικές ιδιότητές του το κάνουν εξαιρετικά χρήσιμο σε μεγάλο αριθμό προβλημάτων: από δερματοπάθειες κάθε είδους μέχρι και για τον πονόδοντο.
Το αιθέριο έλαιο αυτό εκτός από τις ευεργετικές ιδιότητες που θα δώσει στο σκεύασμα θα δώσει ένα ιδιαίτερο άρωμα .. που σε συνδυασμό με τα αλλα λαδάκια του σκευάσματος.. προσδίδει -τονίζει την αρρενωπότητα..
Το σκεύασμα συνιστάται και σε ώριμους άνδρες αλλά και σε έφηβους που αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα μετά το ξύρισμα.
Επειδή δεν περιέχει οινόπνευμα δεν ερεθίζει δεν αφήνει κοκκινίλες δεν ξηραίνει, δεν τσούζει.ενώ το σύνολο των αρωμάτων σε συνδυασμό με το tea tree αυξάνει το λίμπιντο..

Τα υλικά είναι:
1 κρέμα γάλακτος πλήρης
Λάδι Καλεντούλας
Λάδι Χαμομήλι
Λάδι Σπαθόχορτο
Λάδι Αμυγδάλου
Λάδι Τζοτζόμπα
Λάδι Σίτου
Αιθέριο Έλαιο Tea-Tree
Ζελέ Αλόης
Σκόνη Οξείδιο Τιτανίου
Ρίζες Μολόχας

1.
Πρίν ξεκινήσουμε λοιπόν βράζουμε τις ρίζες μολόχας.. καλά και το αφήνουμε να κρυώσει..

2.
Ανακατεύουμε 1/4 κουταλάκι του γλυκού οξείδιο τιτανίου σε ένα κουταλάκι του γλυκού απεσταγμένο νερό..

3.
Σε 150 ml κρέμας γάλακτος ,πλήρης όχι μειωμένα λιπαρά ρίχνουμε 5 σταγόνες από το κάθε λάδι και ένα κουταλάκι του γλυκού ζελέ Αλόης.
Προσθέτουμε 5 σταγονίτσες από το έλαιο tea tree.. και ανακατεύουμε πολύ καλά σε σέικερ και στο τέλος προσθέτουμε το κουταλάκι με το οξείδιο τιτανίου καθώς και 1 κουταλάκι του γλυκού από το έγχυμα μολόχας που έχουμε προετοιμάσει.

Ετοιμο..


ΥΓ..
-- Θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν ολα τα υλικά.
-- Το καθενα απο αυτά, εχει τη σημασία του.
-- Η μολόχα είναι απαραίτητη.
-- Μπορείτε να βρείτε λαδάκια σε πολύ μικρές ποσότητες για να μην σας στοιχίσει.
-- Εαν το άρωμα tea tree δεν σας αρέσει.. τότε μην προχωρήσετε στην παρασκευή του σκευάσματος..
-- Ενα ωραίο-εύχρηστο μπουκαλάκι, αντάξιο του σκευάσματος, και το δώρο σας.. είναι έτοιμο για αυτούς που αγαπάτε.

Edited by - allzzaro on 24/02/2006 18:25:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 10:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar
Καλημέρα σε όλους,
σ' ευχαριστώ allzzaro για τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις πως φτιάχνεται το αντηλιακό, ποια βότανα προστατεύουν από τον ήλιο;
Θα ήθελα να βρω πολύ καλές ζωγραφισμένες εικόνες από βότανα, ώστε να μπορέσω να τα αναγνωρίσω, και κάποια e-books. Ξέρει κανείς που θα βρώ;

Μαρία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 18:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar
Γεια σου και πάλι allzzaro,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις κρέμες ομορφιάς που ανάφερες.

Το οξείδιο του τιτανίου τι ιδιότητα προσφέρει στην αντιγηραντική λοσιόν ή οπουδήποτε αλλού χρησιμοποιηθεί; Έχω ακούσει ότι τα μέταλλα δεν κάνουν καλό στον οργανισμό, τον οξειδώνουν. Μήπως θα ήταν καλό να το παραλείψουμε;

Το λάδι τζοτζόμπα από ποιο φυτό παρασκευάζεται; Μπορούμε να το φτιάξουμε εμείς το λάδι;

Την αλκοόλη από πού θα την αγοράσουμε; Θα μπορούσαμε να βάλουμε βότκα ή τσίπουρο;

Στο ίντερνετ έμαθα ότι η λανολίνη παρασκευάζεται από το λίπος των προβάτων. Όταν την χρησιμοποίησα νομίζω πως είχε το ίδιο αποτέλεσμα αν αναμίξουμε κερί μέλισσας με λάδι. Τι ιδιότητες έχει η λανολίνη;

Μαρία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 19:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Το οξείδιο του τιτανίου τι ιδιότητα προσφέρει στην αντιγηραντική λοσιόν ή οπουδήποτε αλλού χρησιμοποιηθεί; Έχω ακούσει ότι τα μέταλλα δεν κάνουν καλό στον οργανισμό, τον οξειδώνουν. Μήπως θα ήταν καλό να το παραλείψουμε;

Πολύ σωστά παρατηρείς καλή μου φίλη.
Ναί αν θές μπορείς να το παραλείψεις.
Φυσικά είναι ακίνδυνο αλλά βοηθά ώστε να δεθούν τα συστατικά μεταξύ τους , θα δέσουν δηλαδή τα λάδια με τα υπόλοιπα συστατικά επίσης βοηθά στο να κρατήσουν περισσότερο χρόνο ώστε να μην αλλοιωθούν.
Αν θέλει κάποιος μπορεί να την παραλείψει, αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ χρόνο, θα πρέπει λοιπόν να καταναλωθεί σύντομα. Ολα τα καλλυντικά για να δέσουν και για να συντηρηθούν περιέχουν πολλές βλαβερές ουσίες.

quote:
Την αλκοόλη από πού θα την αγοράσουμε; Θα μπορούσαμε να βάλουμε βότκα ή τσίπουρο;

Η αλκοόλη είναι καθαρό οινόπνευμα, θα την βρείς στα φαρμακεία.
Το τσίπουρο ή η βότκα εχει 50-50 οινόπνευμα - νερό και το χρησιμοποιούμε για να εκχυλίσουμε βότανα, δηλαδή να δημιουργήσουμε βάμματα οπως εχω περιγράψει σε προηγούμενα πόστ.
Εδώ στην προκειμένη περίπτωση θέλουμε απλά να διαλύσουμε τα λαδάκια οπότε χρησιμοποιούμε καθαρή αλκοόλη.

quote:
Το λάδι τζοτζόμπα από ποιο φυτό παρασκευάζεται; Μπορούμε να το φτιάξουμε εμείς το λάδι;

Προέρχεται απο το φυτό Simmondsia chinensis καλλιεργείται και στην Ελλάδα ειδικά στην Κρήτη. Τα λαδάκια αυτά φίλη μου είναι αδύνατον να τα παρασκευάσεις, δεν βρίσκω το λόγο εξάλλου με λίγα χρήματα 5 ευρώ το βρίσκεις στο εμπόριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 19:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις πως φτιάχνεται το αντηλιακό, ποια βότανα προστατεύουν από τον ήλιο;

Δυστυχώς, στην ερώτηση αυτή δεν θα ήθελα να σου απαντήσω.
Τα αντηλιακά εχουν κάποιο δείκτη προστασίας.
Δεν θα ήταν σωστό να σου προτείνω να παρασκευάσεις ενα τέτοιου είδους αντηλιακό μιας και ο δείκτης προστασίας του θα είναι αμφιβόλου βαθμού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 12:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA
Αγαπητέ allzzaro,
θα ήθελα αν ξέρεις να μου πείς Ελληνική ονομασία για το CIMICIFUGA RACEMOSA γιατί δεν το γνωρίζουν έτσι. Αν γνωρίζεις που μπορώ να το προμηθευτώ θα το εκτιμούσα αν μου το έστελνες στο προσωπικό μου e-mail.
Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 16:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
θα ήθελα αν ξέρεις να μου πείς Ελληνική ονομασία για το CIMICIFUGA RACEMOSA γιατί δεν το γνωρίζουν έτσι.

Koινώς φυγοκόρη ή μαύρη φυγοκόρη. Σελίδα 15..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 16:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Στο ίντερνετ έμαθα ότι η λανολίνη παρασκευάζεται από το λίπος των προβάτων. Όταν την χρησιμοποίησα νομίζω πως είχε το ίδιο αποτέλεσμα αν αναμίξουμε κερί μέλισσας με λάδι. Τι ιδιότητες έχει η λανολίνη;

Καμμία σχέση. Η λανολίνη ναί μέν είναι μια λιπαρή ουσία αλλά δεν έχει καμμία σχέση με το λίπος των προβάτων. Ουσιαστικά είναι ενα μίγμα πολύπλοκων ανωτέρων λιπαρών οξέων οπου μαζί με αλκοόλες κατά την εκχύλιση κατατάσεται στον ομάδα των στερινών. Τα λιπαρά αυτά οξέα εκκρίνονται από το δέρμα των προβάτων και κατά συνέπεια στο μαλλί τους, οπου το εκχυλίζουμε (το μαλλί των προβάτων) και λαμβάνουμε τη λανολίνη.

Η λανολίνη είναι αναγκαία στην παρασκευή καλλυντικών αλοιφών κλπ διότι έχει την ιδιότητα ν' απορροφά σημαντική ποσότητα νερού αλλά και διαλυμένων αλάτων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 16:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Λοσιόν Πορτοκάλι

Για κουρασμένες και ταλαιπωρημένες ειδικά λιπαρές επιδερμίδες μια λοσιόν με βάση το πορτοκάλι.
Θα την βρείτε πολύ ικανοποιητική οσοι-ες εχετε πρόβλημα με τις λιπαρές επιδερμίδες ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Η διαδικασία είναι και αυτή πανεύκολη και πολύ φτηνή.
Θα χρειαστείτε
15 γρ. Κερί Μέλισσας
45 γρ. Λανολίνη
125 μλ. Σιτέλαιο
125 μλ. Χυμό από το Πορτοκάλι

Λιώνουμε το κερί μέλισσας χωριστά. Σε μία κατσαρόλα με ελαφρώς ζεστό νερό που βράζει τοποθετούμε ένα πήλινο μπολ με την λανολίνη να λιώσει.
Σε μπεν μαρί ζεστένουμε τη λανολίνη και προσθέτουμε λιωμένο το κερί μέλισσας και το σιτέλαιο. Αφού κρυώσει προσθέτουμε πάρα πολύ αργά , με το σταγονόμετρο ανακατεύοντας πολύ καλά το χυμό του πορτοκαλιού ή μανταρινιού ή γκρειπ φρούτ ή και τα τρία μαζί..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 17:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Στο σημείο αυτό,μιας και αναφέρουμε συχνά στα παρασκευάσματα μας να παρουσιάσουμε ενα φυτό-βότανο με θαυματουργές ιδιότητες το Αλόη.

ALOE VERA

Γνωστή και ως «φυτό της αθανασίας» αλλά και ως ιαματικό φυτό, αγαπημένη της Ιατρικής και της κοσμετολογίας, η αλόη είναι στην πραγματικότητα το θαυματουργό φυσικό συστατικό για άψογο δέρμα. Με ενυδατικές, ρυθμιστικές, καθαριστικές και θεραπευτικές ιδιότητες, κατάλληλη για κάθε τύπο επιδερμίδας, είναι το φυτό που διαθέτει το μακρύτερο ίσως κατάλογο χρήσης στη διεθνή ιατρική βιβλιογραφία. . Ευδοκιμεί στα θερμά και ξηρά κλίματα, θεωρείται από πολλούς κάκτος, αλλά στην πραγματικότητα, είναι μέλος της οικογένειας των κρίνων. Μένει υγρό όπου άλλα φυτά μαραίνονται και πεθαίνουν, κλείνοντας τους πόρους του για να αποτρέψει την απώλεια υγρασίας. Αν και είναι τροπικό φυτό, η ρίζα της μπορεί να επιζήσει σε υπερβολικά χαμηλές θερμοκρασίες και αέρα, εφ' όσον δεν παγώνει το έδαφος τη ρίζα.
Το φυτό είναι κατά 96% νερό. Το υπόλοιπο αποτελείται από ενεργά συστατικά περιέχοντας βασικά έλαια, αμινοξέα, βιταμίνες, ένζυμα και γλυκοπρωτεϊνες.
Υπάρχουν πάνω από 250 ποικιλίες της Αλόης αλλά το φυτό Αλόη Barbadensis Miller έχει μια θρυλική ιατρική φήμη, που χρονολογείται εδώ και χιλιάδες χρόνια: η Αλόη Βέρα. Το Βέρα που σημαίνει αληθινό στα λατινικά, προστέθηκε στην ονομασία αυτού του ιδιαίτερου δείγματος προκειμένου να διακριθεί η πρωτοκαθεδρία της μεταξύ των φυτών Αλόης, που ήταν εξαιρετικά χρήσιμα στην ανθρωπότητα, λόγο των ιατρικών ιδιοτήτων που παρουσιάζουν.
Τις θεραπευτικές ιδιότητες του χυμού Αλόης που είναι μίγμα κιτρινωπού υγρού και διαφα¬νούς παχύρρευστου ζελατινώδους υπόπικρου στη γεύση υγρού, τις βλέπει κανείς αμέσως μόλις κόψει ένα φύλλο Αλόης από τον τρόπο που το υγρό επουλώνει το ίδιο το φυτό στο σημείο κοπής.

Η πρώτη σχετική αναφορά στη Δυτική Ιατρική είναι η εργασία του Ιπποκράτη (460π.Χ. - 375 π.Χ.) του πατέρα της Ιατρικής, ο οποίος περιγράφει τις θεραπευτικές ιδιότητες της Αλόης σε πολλούς τόμους και μιλάει για ανακούφιση από στομαχικούς πόνους και δυσεντερία. Στην ελληνική φαρμακολογία, το φυτό αναφέρθηκε αρχικά από τον Κέλσιο (25 π.Χ. - 50 μ.Χ.) τον πατέρα της Ρωμαϊκής Ιατρικής, που τα σχόλια του περιορίστηκαν στη δύναμη του ως καθαρτικό.
Για πάνω από 3.500 χρόνια, οι ιστορίες για το φυτό της θεραπευτικής Αλόης Βέρα έχουν παραδοθεί μέσω των αιώνων από στόμα σε στόμα. Από την αναφορά της Βίβλου στην απομάκρυνση του Χριστού από το σταυρό και του τυλίγματος του σώματος του με Αλόη και μύρο (Ιωάννης 19:39) βρίσκουμε την Αλόη μυστηριωδώς σε κάθε φάση της ιστορίας με πολλές καταθέσεις στις μεγάλες ιατρικές τιμές της. Η πιο τεκμηριωμένη χρήση Αλόης προέρχεται από τους αρχαίους Αιγυπτίους αλλά αυξήθηκε επίσης και χρησιμοποιήθηκε από το Βασιλιά Σολόμωντα, ο οποίος ειπώθηκε ότι την είχε εκτιμήσει ιδιαίτερα.

Η Νεφερτίτη έκανε καθημερινά μπάνια με το χυμό της, η Κλεοπάτρα τη χρησιμοποιούσε σε όλες τις λοσιόν της και ο Μέγας Αλέξανδρος οργάνωσε ολόκληρη εκστρατεία για να κατακτήσει το νησί Σοκροτα, προκειμένου να τη χρησιμοποιήσει για την ίαση των πληγών των στρατιωτών του αλλά και κατά τη διάρκεια των θρυλικών ταξιδιών του στην Ανατολή, μεταξύ των πολλών θαυμάτων που καταγράφηκαν από τον Marco Polo ήταν και οι περιγραφές των πολλών εφαρμογών των φυτών Αλόη Βέρα.

Αν και η Δύση ανακάλυψε τις θεραπευτικές ιδιότητες της αλόης τα τελευταία χρόνια, είναι ήδη γνωστό ότι το καταπληκτικό αυτό φυτό μπορεί να αντιμετωπίσει πάνω από εξήντα διαφορετικές παθήσεις πολλές από τις οποίες δερματικές , ενώ βρίσκεται ακόμη στα ερευνητικά εργαστήρια, με τους ειδικούς να ανακαλύπτουν όλο και περισσότερες θαυματουργές εφαρμογές της. Ο χυμός της, αραιωμένος σε νερό ή γάλα, δημιουργεί ένα τονωτικό και δυναμωτικό ποτό. Επίσης, τα συστατικά της δυναμώνουν το ήπαρ, βοηθούν την πέψη, αναζωογονούν το ανοσοποιητικό σύστημα, ενώ πρόσφατες μελέτες μιλούν και για την ικανότητα αντιμετώπισης μορφών καρκίνου, διαβήτη και ηπατίτιδας.

Η θαυμαστή "ταυτότητα" της Αλόης

Η επιστήμη έχει αναγνωρίσει μέχρι σήμερα περισσότερα από 150 ενεργά συστατικά στην αλόη, ενώ νέες έρευνες διεξάγονται με σκοπό να αποκαλύψουν όλα τα μυστικά της.
Βιταμίνες: Πλούσια πηγή αντιοξειδωτικών, όπως Α, Ο και Ε, περιέχει επίσης φυλλικό οξύ, Β1, Β2, Β3, Β6, ενώ είναι μία από τις ελάχιστες φυτικές πηγές της βιταμίνης Β12.
Μέταλλα: Ασβέστιο, ποτάσιο, μαγνήσιο, μαγγάνιο, φώσφορο, ψευδάργυρο, χαλκό, νάτριο, κάλιο, χρώμιο, σίδηρο και το αντιοξειδωτικό σελήνιο.
Ενζυμα: Αρκετούς τύπους, μεταξύ των οποίων και τη βραδυκινάση, με εξαιρετικές θεραπευτικές ιδιότητες για το δέρμα και τους ιστούς. Επίσης, οξειδάση, καταλάση, αμυλάση, κελλουλάση, λιπάση, αλανινάση, φωσφατάση, κρεατινική φωσφοκινάση, υδρογονάση.
Αμινοξέα: Λυσίνη, θρεονίνη, βαλίνη, μεθιονίνη, ισολευκίνη, φαινυλαλανίνη, θρυπτοφάνη, αργινίνη, ασπαραγινικό οξύ, σερίνη, γλουταμινικό οξύ, γλυκίνη, αλανίνη, τυροσίνη, ιστιδίνη, προλίνη, υδροξυπρολίνη, κυστίνη, λευκίνη.
Μονοσακχαρίτες και πολυσακχαρίτες: Αραβινόζη, γαλακτόζη, γλυκόζη, μαννόζη, ραμνόζη, ξυλόζη, γλουκορονικό οξύ, γαλακτουρονικό οξύ, κυτταρίνη.
Στερόλες: Καμπεστερόλη, λουπεόλη, βήτα - σιτοστερόλη.
Επίσης: Μηλικό Οξύ, λιγνίνη, σαπογενίνη, Β- καροτίνη, χολίνη.

Η Αλόη στην ομορφιά

Η πλούσια περιεκτικότητα της σε βιταμίνες, ένζυμα και μεταλλικά στοιχεία δεν είναι το «μόνο» της πλεονέκτημα. Τα ενεργά συστατικά της μεταφέρουν τα θρεπτικά στοιχεία στις εσωτερικές στιβάδες του δέρματος, ενώ τα πολυσακχαρίδια που περιέχει δημιουργούν πλέγμα, αποτρέποντας την απώλεια της φυσικής υγρασίας.
Αντιγήρανση: Περιέχοντας μερικά από τα πιο ισχυρά αντιοξειδωτικά συστατικά, η αλόη καταπολεμά τις ελεύθερες ρίζες. Παράλληλα, έρευνες απέδειξαν ότι δρα στα κύτταρα βελτιώνοντας την κατάσταση ιούς και ότι προκαλεί επιτάχυνση της παραγωγής του κολλαγόνου, περιορίζοντας τις ρυτίδες, βοηθώντας το δέρμα να αναγεννηθεί.
Ακμή - λιπαρότητα: Η συστηματική της χρήση στο ακνεϊκό δέρμα εξασφαλίζει θεαματικά αποτελέσματα, αφού όχι μόνο θεραπεύει το πρόβλημα αλλά και το προλαμβάνει, καθαρίζοντας τους πόρους και ρυθμίζοντας το σμήγμα. Κάτι που την κάνει ιδανική και για τα λιπαρά ή μικτά δέρματα.
Ατμοσφαιρική ρύπανση: Η ισχυρή αντιοξειδωτική της δράση συνδυάζεται με την ιδιότητα της να αυξάνει την ενεργοποίηση του οξυγόνου στο δέρμα, δυναμώνοντας τους ιστούς και προλαμβάνοντας δερματικές βλάβες.
Αντιηλιακή προστασία: Οι αντιοξειδωτικές βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία στη σύνθεση της προλαμβάνουν τη φωτογήρανση. Από την άλλη, οι καταπραϋντικές και επουλωτικές της ιδιότητες είναι γνωστές από αιώνες. Ανακουφίζει το δέρμα από την έκθεση στον ήλιο, αλλά και αντιμετωπίζει τα εγκαύματα.
Σημάδια: Βοηθώντας με τα ενεργά συστατικά της στην ανάπλαση των ιστών, η αλόη απαλύνει τα μικρά σημάδια από ουλές, κοψίματα και πληγές.
Η Αλόη πιστεύεται ότι βελτιώνει την πέψη και την αφομοίωση των τροφίμων. Επίσης μέσω της έρευνας γνωρίζουμε ότι το πήκτωμα από το φύλλο Αλόης είναι σε θέση να διατηρήσει το νερό στη δεύτερη στοιβάδα του δέρματος κάτι που βοηθά ν' απομακρυνθούν τα νεκρά κύτταρα που συσσωρεύονται εκεί και στη διάλυση των ριζών της μόλυνσης. Ενδεχομένως, οι ανεξιχνίαστες ιδιότητες της μπορούν να προέρχονται απ' αυτό που πολλοί θεωρούν το μαγικότερο θεραπευτικό χαρακτηριστικό της: την ενζυμική ενέργεια που λειτουργεί γρήγορα μέσα στο πήκτωμα και φαίνεται αν ενθαρρύνει την αύξηση του υγιούς νέου ιστού. Αναφέρεται από πολλούς ότι έχει αυτήν την καταπληκτική δυνατότητα να διαπεράσει, δίνοντας τη γρήγορη ανακούφιση από τον πόνο και τοπικά και κάτω από το δέρμα.

Παρέχει στο σώμα, στο ανοσοποιητικό σύστημα, στα κόκαλα και στα όργανα έναν μεγάλο αριθμό βιταμινών, ενζύμων και άλλων θρεπτικών ουσιών, που πρέπει να λειτουργήσουν κατάλληλα.
Από την εποχή των Αρχαίων Ελλήνων και Αιγυπτίων και άλλους πολιτισμούς μέσω των αιώνων, το πήκτωμα έχει χρησιμοποιηθεί ιδιαίτερα στα καλλυντικά. Σήμερα, υπάρχουν πολλά καλλυντικά βασισμένα στην Αλόη και προϊόντα φροντίδας του δέρματος στην αγορά. Έχουν αναφέρει ότι η ενζυμική δραστηριότητα μειώνει πραγματικά ή αποβάλλει τα σημάδια, τις ρυτίδες λόγω ηλικίας και τις κηλίδες.
Το δέρμα απορροφά την Αλόη μέχρι τέσσερις φορές γρηγορότερα από το νερό. Φαίνεται ότι η Αλόη μπορεί πραγματικά να βοηθήσει στη διάνοιξη των πόρων του δέρματος και ν' απορροφήσει την υγρασία και τις θρεπτικές ουσίες που περιέχει.
Είναι γνωστό ότι είναι καταπραϋντική για το δέρμα. Η δράση της Αλόης είναι να κρατά το δέρμα απαλό και μαλακό. Επίσης για τα προβλήματα του δέρματος, όπως η ψωρίαση, οι αναφυλαξίες και ο έρπις, θεωρείται αποτελεσματική. Η Αλόη είναι άριστη για τη "ροδόχρου". Είναι μια νόσος που χαρακτηρίζεται από ερυθρότητα του προσώπου και μερικές φορές οίδημα. Συνήθως αρχίζει με ερυθρότητα στο κέντρο του προσώπου που σιγά - σιγά επεκτείνεται στα μάγουλα και στο πηγούνι. Αργότερα εμφανίζονται μόνιμες ευρυαγγείες και σπυριά σαν της ακμής με ή χωρίς πύο.

Η Αλόη Βέρα είναι μια από τις παλαιές φυσικές θεραπείες που έχουν μπει δίκαια στη σύγχρονη εποχή ως ένα από τα σύγχρονα "θαυματουργά" φάρμακα.


Edited by - allzzaro on 27/02/2006 17:33:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 18:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Mια μίνι σειρά απο αιθέρια έλαια που αξίζει να γνωρίζουμε.

Μέσω της αρωματοθεραπείας, γνωστό είδος θεραπείας εδώ και 6.000 χρόνια, οταν ο Αιγύπτιος παθολόγος Imhotep τότε Θεός της ιατρικής σύστηνε τη θεραπεία αυτή.
Τα αιθέρια έλαια είναι αποστάγματα αρωμάτων που εξάγονται από φυτά , τα λουλούδια, τα δέντρα, τους φλοιούς, ακόμα και από τους σπόρους. Εξάγονται με πολλές μεθόδους και δίδεται ο όρος αιθέρια λόγω της αιθέριας σχέσης που έχουν με το φυτό οπου παράγονται.
Τα αιθέρια έλαια έχουν διακριτικές θεραπευτικές, ψυχολογικές, πνευματικές αλλά και φυσιολογικές ιδιότητες που βελτιώνουν την υγεία και την αντοχή του ανθρώπου. Η συμπαντική ζωτικής σημασίας αυτή ενέργεια που εκπέμπουν, εισάγεται στον οργανισμό μας με τρείς τρόπους. Την εισπνοή, την απορρόφηση, και την απευθείας κατανάλωση.


Salvia Sclarea Clary Sage

Πρόκειται για ένα είδος φασκόμηλου, ιδιαίτερα γνωστό από τα αρχαία χρόνια
Οι Ρωμαίοι το ονόμαζαν Herba Sacra ``ευλογημένο χόρτο`` μιας και εθεωρείτο ότι διώχνει την αρνητική ενέργεια από το σώμα και το μυαλό .

Σήμερα η έντονη , πλούσια και ψυχρή μυρωδιά του, δίνει ευφορία, βοηθά στην αντιμετώπιση του αγχους και καταπολεμά την ψυχική κατάπτωση. Ανεβάζει ψυχολογικά τους πνευματικά και σωματικά εξασθενημένους οργανισμούς και βοηθά πάρα πολύ το γυναικείο φύλο καθώς ρυθμίζει τις ανωμαλίες της περιόδου αλλά παίζει και ρυθμιστικό ρόλο κατά την περίοδο της εμμηνόπαυσης.

Η επίδραση είναι τόσο ισχυρή που δεν συνιστάται σε οσους οδηγούν, ή εχουν καταναλώσει αλκοόλ καθώς και στις εγκυμονούσες.
Αποτελεί θαυμάσιο μίγμα στην παρασκευή αρωμάτων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 17:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι αιθέριο έλαιο.. με αιθέριο έλαιο εχει τεράστια διαφορά.
Το ποιότητα του βοτάνου, το είδος του βοτάνου, σε σχέση με τη μέθοδος με την οποία εξάγεται το αιθέριο έλαιο από το βότανο καθορίζει ναι μέν την ποιότητα, αλλά και την τιμή του.
Οι μέθοδοι εξαγωγής του κάθε αιθέριου ελαίου είναι μέν γνωστοί, αλλοι με απόσταξη , αλλοι με συμπίεση , αλλοι με απορρόφηση , αλλά οι κορυφαίοι κατασκευαστές εχουν τον δικό τους μυστικό τρόπο.
Γιαυτό λοιπόν προσέξτε όταν αγοράζετε αιθέρια έλαια, σε καλά καταστήματα υπάρχει και δείγμα δωρεάν.


Sandalum Album Σανδαλόξυλο

Παράγεται από την επεξεργασία ξύλων και είναι από τα ακριβότερα αιθέρια έλαια το Σανδαλόξυλο εχει το πιο σαγηνευτικό του άρωμα αφού στην κυριολεξία μας αφήνει άναυδους με την ιδιαίτερη εξωτική μυρωδιά ξύλου. Ιδανικό στην περιοποίηση του δέρματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο λουτρό, σε κομπρέσες σε λοσιόν ενώ η μυρωδιά του από την πρώτη στιγμή θα ξυπνήσει μέσα μας αλλά και στους γύρω μας μια έντονη σεξουαλική διέγερση.
Ιδιαίτερα χρήσιμο σε οσους πάσχουν από ανικανότητα, από ψυχρότητα, από αντικοινωνικότητα. Η αφροδισιακή του ιδιότητα συνδυάζεται και με ταυτόχρονη μείωση του στρές αλλά προάγει και σε έναν ήρεμο ύπνο.
Το σανδαλόξυλο δημιουργεί ένα περιβάλλον αρμονίας, ηρεμίας μειώνοντας την ένταση και τη σύγχυση, εχει ηρεμιστική δράση ειδικά κατά την αυτοσυγκέντρωση και συστήνεται για την επανένωση των αισθήσεων.
Η περίφημη αγέραστη , διαχρονική κολώνια που άφησε εποχή Pino Silvestre είναι ένα μίγμα από αποστάγματα κέδρου και σανδαλόξυλου αρίστης ποιότητας.

Το σανδαλόξυλο δεν εχει αντενδείξεις.


Edited by - allzzaro on 01/03/2006 17:27:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 18:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Σε γενικές γραμμές τα αιθέρια έλαια εκτός από την λεβάντα, το τριαντάφυλλο, και το tea-tree δεν επιτρέπεται να έρθουν σε απ'ευθείας επαφή με το δέρμα παρά μόνο όταν αυτά διαλυθούν σε βάσεις λαδιών.
Οσοι-ες αποφασίσουν να χρησιμοποιήσουν κάποιο αιθέριο ως θεραπεία θα πρέπει πρώτα απολα να ενημερωθούν για τη σωστή του χρήση.
H αλόγιστη χρήση αιθέριων ελαίων-βοτάνων απο αδαείς θα εχει δυσάρεστες συνέπειες.


Rosmarinus officinalis Δενδρολίβανο

Η Παρθένος Μαρία ταξιδεύοντας, εχοντας στην κοιλιά της τον Ιησού, άφησε το μαντήλι της-μανδύα της επάνω στο ιερό φυτό. Ξαφνικά τα άσπρα άνθη του φυτού, έγιναν μπλέ, αφήνοντας ένα διαπεραστικό άρωμα ως ένδειξη ευγνωμοσύνης. Το μπλε χρώμα παραδοσιακά συνδέεται με την Παναγία και η χριστιανική παράδοση θέλει τα μπλε λουλούδια να αναφέρονται σε Εκείνη.

Στην ιστορία αναφέρεται ένα ελιξίριο το οποίο κατασκευαζόταν κατόπιν απόσταξης δεντρολίβανου, κέδρου και τερεβινθίνης που μεταμόρφωσε μία παράλυτη 70χρονη πριγκίπισσα σε μια ελκυστική νεαρή κοπέλα τη οποία ζήτησε σε γάμο ο βασιλιάς τής Πολωνίας το 1370. Το ελιξίριο αυτό ονομάστηκε "Το νερό τής βασίλισσας τής Ουγγαρίας".

Σήμερα το άρωμα του συμβολίζει τη``θύμιση`` η γεμάτη φρεσκάδα, ξύλινη, διαπεραστική, πιπεράτη μυρωδιά του,
μας ταξιδεύει στο παρελθόν, ξυπνά της αναμνήσεις μας , μας
ξεκουράζει πνευματικά, απαλύνει τους μυικούς πόνους, βοηθά τους μαθητές και γενικώς τους πνευματικά κουρασμένους επίσης βοηθά στην αναζωογόνηση του δέρματος.

Τους παλιούς καιρούς επιστεύετο ότι η μυρωδιά του δενδρολίβανου απομάκρυνε τα κακά πνεύματα. Ακόμη και σήμερα κοιμούνται έχοντας δενδρολίβανο κάτω από το μαξιλάρι τους.
Το αιθέριο έλαιο δενδρολίβανου ότι από τα πιο διαδεδομένα αιθέρια έλαια.
Θα πρέπει να αποφεύγεται από υπερτασικούς αλλά και από πάσχοντες από επιληψία.

Το αιθέριο έλαιο που περιέχεται στα φύλλα και τα λουλούδια του, μπορεί σε μικρές ποσότητες να προκαλέσει το θάνατο.

Βέβαια για να παραχθεί αυτή η ποσότητα χρειάζεται πολύ μεγάλες ποσότητες κλαδιών του φυτού.
Τέλος το αιθέριο έλαιο δενδρολίβανου τα παλιά χρόνια εθεωρείτο
εκτρωτικό.

Γυναίκες που κυοφορούν θα πρέπει να αποφεύγουν κάθε χρήση του.

Edited by - allzzaro on 01/03/2006 19:03:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 17:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Jasminum Officinalle

Επέρασε το γιασεμί κι είπε του κρίνου "γεια σου" και απαντά ο κρίνος ..."Ανάθεμά σου γιασεμί κι εσύ κι η μυρωδιά σου".

Το γιασεμί έφτασε στη Ευρώπη μέσα στις αποσκευές ενός Ιταλού από την Τοσκάνη. Πατρίδα του η Άπω Ανατολή.
Συμβολίζει την σεμνότητα την αγνότητα και το όνομά του προέρχεται από τις αραβικές λέξεις γας (απελπισία) και min (ψέμα).
Το γιασεμί από πλευράς μεταφυσικής λέγεται ότι δημουργεί μια πολύ δυνατή σχέση με τον κόσμο των πνευμάτων.
Όταν κάποτε λοιπόν ένας νέος αυτοκράτορας ανέβηκε στο θρόνο της Κίνας, αποφάσισε να παντρευτεί μια από τις έξι κόρες του ανδρείου στρατηγού του. Όταν τις γνώρισε και οι έξι ήταν πολύ καλές και δεν μπορούσε να διαλέξει. Τότε αποφάσισε να διαλέξει όποια του πήγαινε ένα λουλούδι, που θα τον συγκινούσε περισσότερο. Η πρώτη σκέφτηκε να του πάει ένα τριαντάφυλλο, η δεύτερη ένα γαρύφαλλο, η τρίτη έναν κρίνο, η τέταρτη ένα χρυσάνθεμο, η πέμπτη μια ντάλια. Η πιο μικρή που την έλεγαν Για-Σε-Μι δεν ήξερε τι να του πάει γιατί οι αδερφές της είχαν διαλέξει τα καλύτερα λουλούδια.
Ένα πρωί ομως η μικρή Για -Σε- Μι είδε ξαφνικά ένα πουλάκι που κρατούσε ένα ανθισμένο κλαδάκι που μύριζε υπέροχα. Αμέσως αποφάσισε να του προσφέρει αυτό. Ο αυτοκράτορας παίνεψε τα λουλούδια των κοριτσιών, αλλά όταν μύρισε της πιο μικρής, η μυρωδιά έφτασε ως την ψυχή του. Έτσι διάλεξε αυτή για γυναίκα του , ονόμασε το γιασεμί και το φύτεψε στον κήπο του.
Σήμερα το γιασεμί αφήνει τις βραδυνές ώρες αλλά ιδιαίτερα της ανοιξιάτικες βραδυνές ώρες το μεθυστικό του άρωμα σε συνδυασμό με το νυχτολούλουδο μεθώντας τον κάθε περαστικό ξυπνώντας του τον εσωτερικό του κόσμο.
Το αιθέριο έλαιο γιασεμιού είναι από τα δημοφιλέστερα αιθέρια έλαια παγκοσμίως.
Το δυνατό, εξωτικό, γλυκό και διαπεραστικό του άρωμα δίνει μια ισσοροπία στις αισθήσεις μας καθώς και ηρεμεί, μας αναζωoγονεί . Παράγει ένα αίσθημα ασφάλειας , οπτιμισμού και ευφορίας. Λόγω της ηρεμίας και της αυτοπεποίθησης που δημιουργεί βοηθά και στις περιπτώσεις σεξουαλικής ανικανότητας.


Edited by - allzzaro on 02/03/2006 17:27:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 17:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Rosa Damascene

Στην αρχαία Ελλάδα κάποτε ,η τριανταφυλλιά ήταν μία όμορφη κοπέλα, έξυπνη και είχε σπάνια σοφία. Μια μέρα είχε καλέσει τους φίλους της στο σπίτι της, αυτοί μέθυσαν και ένας της είπε πως δεν μπορεί να παραβγεί στην εξυπνάδα και τη σοφία με κανέναν άντρα. Αυτή απάντησε ότι η μόνη θεά που ονομάστηκε σοφή ήταν η Αθηνά και κανένας άλλος θεός. Η απάντηση τους εξαγρίωσε και την κυνήγησαν για να την σκοτώσουν. Τότε αυτή πήγε στο ναό της θεάς Αρτεμης για να προστατευθεί. Η θεά Αρτεμη τη μεταμόρφωσε σε φυτό με όμορφα άνθη αλλά με φοβερά αγκάθια και το φυτό ονομάστηκε ρόδο ή τριανταφυλλιά.
Στην Περσία για το τριαντάφυλλο λένε ότι έβγαλε αγκάθια όταν ήρθε στον κόσμο το κακό πνεύμα, ο Αχριμάν.
Στη Γερμανία λένε ότι τα κλαδιά της γέρνουν προς τα κάτω γιατί κρεμάστηκε ο Ιούδας.
Στην Κίνα λένε ότι από τα αγκάθια της τριανταφυλλιάς πρωτοφτιάχτηκε το αγκίστρι του ψαρά.
Ο ποιητής Ανακρέοντας έλεγε ότι όταν η Αφροδίτη βγήκε από τη θάλασσα έλαμπε τόσο πολύ που στη γη άνθισαν τα ρόδα και τη στόλισαν με πολλά χρώματα και για να ανθίσει το ρόδο ο Διόνυσος έριχνε νέκταρ.
Αλλος αρχαίος Έλληνας λεει ότι τα ρόδα πήραν διάφορα χρώματα όταν η Αφροδίτη πληγώθηκε καθώς έτρεχε να βρει τον Αδωνη.
Οι χριστιανοί πίστευαν ότι τα ρόδα είναι κόκκινα από το αίμα του Χριστού.

H απόσταξη γίνεται από τα νωπά πέταλλα του φυτού Rosa Damascene Miller της οικογένειας Rosaceae . Για πρώτη φορά παρασκευάστηκε αρωματικό νερό ρόδων στις αρχές του 9ου αιώνα στην Περσία από τον Ibn Khaldun
Το ροδέλαιο περιέχει 300 συστατικά από τα οποία έχουν αναγνωρισθεί περίπου τα 100.
To φρέσκο άρωμα του δίδει αίσθηση ευτυχίας, ηρεμίας, γαλήνης, εναρμονίζοντας τις σκέψεις δίδει βοήθεια κατά της κατάθλιψης αλλά είναι ευεργετικό σε περιπτώσεις έντονου θυμού , θλίψης, φόβου, νευρικής έντασης βοηθά να βάλουμε σε τάξη τα συναισθήματα μας ενώ βοηθά άμεσα το νευρικό μας σύστημα.
Ρυθμίζει την υψηλή πίεση του αίματος, βοηθά το αναπνευστικό σύστημα, εξισσοροπεί το γυναικείο ορμονικό σύστημα ειδικά μετά τον τοκετό.
Στην περιποίηση του δέρματος δίνει τόνωση σε ολους τους τύπους του δέρματος ακόμα και στα ξηρά ακόμα και στα ώριμα, ενώ συμβάλλει στην επισκευή των τριχοειδών αγγείων. Επίσης είναι αποτελεσματικο εναντίον του έρπητα και του εκζέματος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 17:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Boswellia carterii

Στην Ιερά Μονή του Αγίου Παύλου στο Αγιον Όρος φυλάσσονται με ευλάβεια τα δώρα των τριών Μάγων προς το Αγιον Βρέφος.

Ο χρυσός,υπό τη μορφή είκοσι οκτώ επιμελώς σκαλισμένων επίπεδων πλακιδίων διαφόρων σχημάτων (παραλληλογράμμων,τραπεζοειδών, πολυγώνων κτλ.) και διαστάσεων περίπου 5 εκ. x 7 εκ. οπου κάθε πλακίδιο έχει διαφορετικό σχέδιο πολύπλοκης καλλιτεχνικής μικροεπεξεργασίας.
Η σμύρνα,κοινώς μύρον ή μύρα, είναι αρωματική υδατοδιαλυτή ρητίνη του φυτού μύρας της κομμιοφόρου και άλλων συγγενών που φύονται στην Αραβία και την Αιθιοπία.

Ο λίβανος, κοινώς λιβάνι ή λιβανωτός, αρωματική ελαιώδης ρητίνη του δένδρου βοσουελλίας της καρτερείου, που φύεται στις αμμώδεις εκτάσεις της Αραβίας, Σομαλίας, Ινδιών και Λιβάνου.

Ο λίβανος και η σμύρνα οπου διατηρούνται ως μείγμα υπό τη μορφή εξήντα δύο περίπου σφαιρικών χανδρών μεγέθους μικρής ελιάς.

Στα χρόνια της βασιλείας Βαλάκ, γιου του Σεπφώρ, βασιλιά των Μωαβιτών, ο προφήτης Βαλαάμ, γιος του Βεώρ, βλέπει με το προφητικό πνεύμα του Θεού και προφητεύει , τη γέννηση του Θεανθρώπου αλλά και το άστρο της Βηθλέεμ.
Δεκαπέντε περίπου αιώνες αργότερα ο Μάγος Γασπάρ , ο γηραιός και σοφός αυτός Μάγος από την Ταρσό, βασισμένος στα άστρα αλλά και στην προφητεία του Βαλαάμ ξεκινά ένα ταξίδι με προορισμό να βρεί το Θείο Βρέφος και να του προσφέρει το δώρο του.
Το δώρο του luban, στα Αραβικά ,olibanum στα Λατινικά ήταν υψίστης σημασίας. Ενώ δώρο που αναμφισβήτητα άρμοζε στην περίσταση και δεν ήταν τυχαίο που ο Γασπάρ το πρόσφερε στο Θείο Βρέφος.
Το δώρο αυτό λοιπόν την εποχή εκείνη μόνον ενας βασιλιάς μπορούσε να το αποκτήσει .
Ο λίβανος, κοινώς λιβάνι ή λιβανωτός, είναι αρωματική ελαιώδης ρητίνη Boswellia sacra του δένδρου Boswellia, που φύεται στις αμμώδεις εκτάσεις της Αραβίας, Σομαλίας, Ινδιών και Λιβάνου
Σήμερα ολοι μπορείτε να αποκτήσετε το αιθέριο έλαιο Boswellia carterii, καθώς και πρίν από την εποχή του Γασπάρ, το λιβάνι εχρησιμοποιείτο για εξαγνισμό και ``εσωτερικό καθαρισμό`` όχι μόνο των ανθρώπων αλλά και των χώρων που τους περιβάλλουν.

Το Λιβάνι συμβολίζει το Θείον καθώς την ενωσή μας με το βαθύτερο και το θείο μέρος της ψυχής μας. Το πικάντικο , βαλσάμικο, ξύλινο άρωμα του συμβάλλει στον εσωτερικό καθαρισμό ενεργειών και συναισθημάτων, μας αναζωογονεί, είναι αντισηπτικό χωνευτικό, ηρεμιστικό. Χρησιμοποιείται σε περιποιήσεις προσώπου για ανανέωση γερασμένων δερμάτων.


Edited by - allzzaro on 04/03/2006 17:35:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osev
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 18:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osev
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ:
Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical - ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ΑΠΟΨΕΩΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy